Mr. Van Klef fens bakent het terrein van de werkzaamheden scherp af Bijstand van C.G.D. vindt waardering en lof Prinses Marijke is jarig! TE ERNSTIGE BEZORGDHEID BATAVIA L Rome snuffelt naar de toekomst K.L.M. zegt het Toch chocolade Paaseieren „Zuiderkruis" terug in het vaderland .Het weer Men verwacht dat meningsverschillen zich zullen toespitsen UITSCHUIFBARE AUTOBUSMOTOR Parkietjes en rare kwakzalvers onthullen het geheim Twee en twintig doden bij treinbotsing Oorlogsbodems van drie landen thans full speed op weg Indië in de Veiligheidsraad OP VOLKSSTEMMING AANGEDRONGEN Dit week-end spreekt VanMook De persconferentie te Lake Success Toespraken van Z.K.H. Prins Bernhard en Minister Fiévez DE VALERA NIET LANGER PREMIER VAN IERLAND pp OVERWINNING VOOR DE C.G.T. met bloemen Gebied strategisch en als vindplaats van delfstoffen belangrijk Demobilisatie K.N.I.L. Tot hoofd en hart WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 6 71ste JAARGANG No. 24079 Verklaring van directie van Aneta Opgewekte stemming aan boord Politieke wapenstilstand in Italië De plebisciet-clausule (Van onze correspondent) Zojuist is bij de Van Doome's aanhangwagenjabriek te Eindhoven het prototype gereedgekomen van een geheel nieuw autobus-chassis, het eerste dat volgens Nederlandse ontwerpen gemaakt is. Deze nieuwe bussen zullen in grote serie vervaardigd worden, en de Nederlandse Spoorwegen hébben reeds tachtig exemplaren voor hun busdiensten besteld. Bij de constructie is een nieuwe vinding toegepast. De gehele motor, met versnellingsbak en al, kan namelijk met een enkele handgreep naar buiten geschoven worden. De motor is op rails gemonteerd en bij eventuele reparaties behoeft men deze niet zoals tot nu toe gebruikelijk was binnen in de bus te verrichten. Men trekt nu eenvoudig het gehele motor-aggregaat als het ware met een lade nadr voren, zodat men het van alle zijden bereiken kan. In Franse mijnwerkers bonden De belangstelling voor de Zuidpool We hadden gedacht, dit jaar het haasje te zijn, maar de Paashaas zal schijnbaar toch nog rijden. In chocolade en even fleurig opgesierd als alfijd. De eieren, die deze Paas haas met inbegrip van vele onbe grijpelijke Paaskippen produceert, zien er naar uit, dat zij zich aan halvering der chocolade-toewijzing aan de fabrieken niet storen. Dat is .vreemd. Wie kan op het ogenblik nog repen krijgen en flikken, samengesteld uit pure chocola? Overal zit een vulseltje in. Maar het ei, dat wij met Pasen in de winkels zien prijken, zal met echte lucht gevuld zijn. Heerlijk deze luchthartigheid, waarmee heel Ne derland content kan gaan! Dat onze export nog steeds bestaat uit flik ken en repen van je zuiverste kwa liteit zal de Paashaas niet in ongunstige zin beïnvloeden. Hij exporteert voor binnenlands ge bruik. En zulks is een nationale gebeurtenis, waarvan wij de smaak nu al in de mond hebben Sociale voorzieningen Vrjoeger was het meestal zo, dat lieden met een grote mond en weinig kennis werden genegeerd. Thans wordt de bescheiden, rrtaar evenwichtige mens, begiftigd met véle gaven, dikwijls in de hoek gedrukt. J BUREAUX VAN REDACUfc EN ADMINISIRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents pet week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredactet#: W. Se vér In. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllnrtetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pet m.m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertemiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De leden der Commissie voor Goede Diensten prof. Graham en rechter Kirby hebben Dinsdag in de Veilig heidsraad te Lake Success beschouwin gen uitgesproken over de tot stand ge komen overeenkomst in Indonesië. Rechter Kirby verklaarde, dat thans voor de Commissie de tijd gekomen is, suggesties aan beide partijen te doen en te publiceren om hen te helpen bij het bereiken van een politieke overeen komst. Hierdoor zou verandering komen in de methode, waarbij voorstellen al leen op verzoek van beide partijen wor den bekend gemaakt. Rechter Kirby vèrzekerde, dat het vertrouwen van de Republiek in de Verenigde Naties haar een ongunstige demarcatielijn had doen aanvaarden, welke, indien deze als blij vend erkend werd, onherstelbaar verlies aan de Republiek zou toebrengen. Hij drong er op aan, dat beide partijen zich op het plebisciet voorbereiden door zorgvuldig voorlichting aan het volk te géven. t Hierna kwam mr. Van Kleffens aan het woord en zeide: „Wü zijn bereid de dingen, die voorby zijn, te laten rusten en poli tieke besprekingen in de geest van zeer veel goede wil en vertrouwen in de toekomst aan tevangen." Hij hoopte, dat de Commissie voor Goede Dien sten op haar eigen terrein zal voort gaan op verzoek van de partyen al die hulp te verlenen, welke dienstig kan zqn. Zoals H. M. de Koningin in haar rede van 3 Februari, welke de vol tooiing en de vervulling betekende van de politiek, die zy in 1901 inleidde, verklaarde, heeft de koloniale* gedach te afgedaan. „Wy verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk, dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben, om een nieuw begin te maken, wy hebben die kracht. De Nederlaandse regering ziet vooruit naar de dag, 'waarop de sou- vereine en democratische Verenigde Staten van Indonesië, omvattend met de Republiek alle andere constitue rende staten, in staat zullen zqn, in vrij en vry willig deelgenootschap met Nederland de taak uit te voeren, waar toe hun positie en de bekwaamheden van hun bevolkingen hen in staat stellen." Na de lunch werd de vergadering van de Veiligheidsraad heropend met een rede van de Republikeinse vertegen woordiger, dr. Ali Sastroamidjojo, die pleitte voor voortzetting van het werk der Commissie voor Goede Diensten met uitbreiding van haar bevoegdheden. Hij verklaarde, dat Indonesië het bol werk van de democratie in het Pacific- gebied kan worden, indien in de eerste plaats aan de Commissie gegeven wordt de bevoegdheid tot „supervisie" by de komende'politieke besprekingen en bij het plebisciet, indien vervolgens vrij heid van spreken en schrijven wordt ge garandeerd en indien tenslotte de Com missie kan toezien op het opheffen der Nederlandse blokkade. De Australiër William Forsyth on dersteunde Kirby en vroeg voor de Commissie voor Goede Diensten de be voegdheid tot het doen van positieve suggesties. Hij verklaarde met nadruk, dat de zaak spoed vereiste, maar was van oordeel, dat spoed niet moest be tracht worden ten koste van rechten van een der partijen. De Verenigde Vol ken moeten de zekerheid hebben, dat bij het plebisciet een democratische pro cedure zal worden gevolgd. De Republi keinse invloed mag gedurende de on derhandelingen niet versnipperd wor den. Spreker verklaarde zich tegen de vestiging van enige nieuwe staat gedu rende de onderhandelingen. De binnen- en buitenlandse handel, moet zo spoedig mogelijk worden hersteld, maar de rechten van beide partijen moeten wor den beschermd. De Belgische vertegenwoordiger, Van Langehove, sprak zijn voldoening uit over de bereikte overeenkomsten en verklaarde, dat het essentiële punt thans is, dat beide partijen het bewijs leveren van hun goede trouw. De Com missie voor Goede Diensten zal hierin bijstand verlenen. De Commissie zal dit met succes kunnen doen, indien zij aan beide partijen de waarborgen blijft bie den van onpartijdigheid, welke haar in het verleden heeft geïnspireerd. Het is evenzeer belangrijk, dat de Commissie ook het vertrouwen geniet van de Vei ligheidsraad. „Ik ben er zeker van, dat de Raad dit vertrouwen zonder enige reserve zal willen vernieuwen". Dit welingelichte kringen verneemt D.P., dat de verklaring, die dr. Van Mook Maandagavond zou afleggen, thans tot het einde van deze week is opgeschort. Het uitstel moet worden geweten aan het debat over de Indonesische kwestie in Lake Success, Het was reeds volkomen duister toen W'Ü Dinsdagavond omstreeks half zeven, staande op de uiterste hoek van de Lloyd- kade, tussen de vele twinkelende lichtjes op en langs de rivier, de twee mastlich- ten van de „Zuiderkruis", die 1200 jon gens naar het vaderland terugbracht, langzaam naderbq zagen komen. Op de kade werden de schynwerpers ontstoken en de stafmuziek van het regi ment stoottroepen uit Vught stelde zich op, om de thuisvarenden met vrolijke to- hen, die over het water weerkaatsten, 'eeds van verre welkom te heten. De minister van Oorlog, lt.-kol. A. H. L. Fiévez, de commandant Van het re- Smient stoottroepen C. J. A. van de Putte uit Vught en de Directeur van [het Ver keerswezen, generaal A. H. Nijhoff en vele andere militaire autoriteiten, be- Saven zich eveneens naar de kade om „Zuiderkruis" de haven te zien bin nenvaren. Langzaam trokken de sleep boten het schip naar de wal. Op alle bekken verdrongen de militairen zich angs de railing, huiverend in de koude avondlucht, die ze lang hadden ontbeerd, «laar uitbundig blij in het vooruitzicht binnen luttele uren de vaderlandse bo dem weer te betreden. Het gejuich was jhet van de lucht, totdat de militaire kapel het „Wilhelmus" inzette, dat in «lepe stilte werd aangehoord. Minister Fiévez beklom hierna het «mt de driekleur getooide spreekge stoelte en sprak de mannen toe. Een driewerf hoera voor de Koningin Schalde over het water, terwijl daarna oen oorverdovend gejuich de minister bankte voor zijn hartelijke woorden. De "tafmuziek speelde vervolgens het Stoot- 'brslied, dat door iedereen, tot de kok ■°e> metenthousiasme werd meegezon gen. gjmm Pf. kfJ?s„Bern7iard aan boord van de „Zuider- M in gesprek met enige leden van de stoottroepen. Ook Prins Bernhard, die by Hoek van Holland op het schip was gegaan, heeft Dinsdagmiddag de troepen namens H. M. de Koningin toegesproken en hen welkom geheten in het vaderland. Hij was vol vertrouwen, dat de jongens, die getoond hebben hun weg te kunnen zoèken in zo vele moeilijke situaties, ook nu, bij hun terugkeer in de maat schappij, de moeilijkheden zullen over winnen. De stemming onder de jongens was gedurende de reis uitstekend. Behalve het bataljon stoottroepen ongeveer 700 man zullen heden 120 man lucht strijdkrachten, 240 mariniers en een de tachement van de Kon. Marine en van het K.N.I.L. debarkeren. De directie van Aneta deelt o,m. het volgende mede: Na ontvangst van een rapport van de chef van het Aneta-kantoor te New- York hebben wij onze opdracht een ge specificeerde rectificatie te geven op alle punten, waarop het Aneta-verslag van de persconferentie te Lake Success onjuist zou zijn gebleken, ingetrokken. In de eerste plaats bestaat daarvoor niet voldoende materiaal. daar geen stenografische notulen zijn aangehou den en slechts onvolledige analyses ter beschikking staan.' Bovendien zou een volledige recon structie van het gesprokene, indien al mogelijk, nieuwe inbreuk betekenen op het karakter van de persconferentie. Wij nemen er nota van, dat verschil lende getuigen, die de persconferentie bijwoonden, het Aneta-verslag gedra matiseerd en ten dele onjuist noemden, terwijl onze verslaggever het verslag handhaaft. Onze verslaggever heeft blijkbaar veel van de gegeven ver klaringen, als bevattende voor Neder landers geen nieuws, laten passeren en andere, die hem nieuw voorkwamen, opgetekend. Door deze in een samen vattend verslag op de voorgrond te brengen buiten verband met de vragen, waarop zij het antwoord waren, gaf de verslaggever door een algemene ver schuiving der accenten aanleiding tot ongerechtvaardigde critiek op de Com missie voor Goede Diensten. Als men de punten afzonderlijk beschouwt, heeft de verslaggever, naar een voorlopig onderzoek uit wees, de meeste punten juist, an dere blijkbaar onjuist gerapporteerd en op andere punten het noodzake lijke gevoel voor fyne doch belang rijke nuances gemist. Dit wordt door Aneta ernstig betreurd. Aneta-New-York betuigde reeds open lijk spijt over de schending van de professionele code door de verslag gever. De directie te Batavia sluit zich daarbij aan en wenst deze zaak ver der binnenshuis af te handelen. De Ierse oppositie-partijen, die een meerderheid vormen in het parlement, hebben zich heden verenigd om een ein de te maken aan de regering van de Valera. Toen de nieuwgekozen afge vaardigden bijeenkwamen voor de eer ste zitting van het nieuwe parlement, zwenkten de vijf afgevaardigden van de nationale Labour-partij, wier -stand punt de doorslag móest geven, onver wacht om naar de oppositie tegen de Valera. Volgens de naaste medewerkers van de Valera staat zijn nederlaag vast. Heden vindt de stemming plaats. De plotselinge koerswijziging van de afgevaardigden der ngtionale Labour- paatij bracht de voltooiing van een hechte, uit vijf partijen bestaande coalitie die John Costelló, de. vroegere procureur-generaal, als minister-presi dent wenst. Verwachting tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen Oost en Noord. Wisselende .bewolking met op enkele plaatsen een licht sneeuw- buitje. In de nacht lichte tot matige vorst.Overdag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Zon 7.50—17 59, Maan 11.21—8.52. Afgevaardigden van de communisten en van de christen-democratische rege ringsparty hebben besloten tot een wa penstilstand om van nu af tot aan de verkiezingen op 18 April een einde te maken aan de verbitterde politieke stryd. Welingelichte bronnen te Batavia spraken vandaag hun ernstige be zorgdheid uit over de netelige situ atie, ontstaan door de verschillende interpretatie, die de Nederlanders en de Indonesiërs geven van de plebisciet-clausule in de overeen komst van de „Renville". Men ver wacht, dat het meningsverschil zich zal toespitsen tydens de aanstaande politieke besprekingen, aldus United Press. De Commissie voor Goede Diensten heeft haar mening opgeschort, totdat beide partijen hun formele argumenten hebben ingediend tijdens de onderhan delingen. Artikel vier van het pact, dat 19 Januari aan boord van dé „Renvilld" ondertekend werd, voorliet in een ple bisciet op Java, Sumatra en Madoera „binnen een periode van niet minder dan zes maanden of niet meer dan een jaar sinds de ondertekening van het verdrag." De partyen geven thaiis echter een afwijkende interpretatie van de tekst der overeenkomst. De republikeinen beweren, dat de bewuste zinsnede be trekking heeft op de overeenkomst zelf. (Bijzondere correspondentie) Behalve tot de toeneming van het getal der beroepsbedelaars en straat muzikanten, heeft de oorlog bijgedra gen tot de uitbreiding van het aantal waarzegsters, helderzienden en astro logen, die in Rome carrière komen maken. Al deze baantjes - blijken by het lichtgelovige Italiaanse volk nog al winstgevend te zyn. Het Italiaanse volk is lichtgelovig en onderhoudt graag ten grote schare van toekomst lezeressen. Dezen behoren voor een groot deel tot de meest karakteristieke straatty pen. Haar attributen bestaan Tiiet uit 'n uil en een zwarte kat, maar uit een prullerig vogelkooitje, waarin twee zee blauwe parkietjes tortelen. Tegen ds prijs van .tien lires trekt een van de vogeltjes een briefje uit de hand van zijn meesteres, waarin het toekomstig wel en wee van een cliënt vermeid wordt. Een wat beter soort profetesie zit achter een tafeltje op de markt of in het drukste gedeelte van een volks buurt. Het is haar goed aan te zien, dat zij betere dagen heeft gekend. Tegen de billijke 'prijs van vijftig lires verkoopt zij profetieën. Iets duurder is de mid denstandswaarzegster, die er haar sa lonnetje op nahoudt en die voor een consult niet minder dan vijfhonderd li res vraagt. Een kijkje in de wachtka mer van deze dames leert, dat zij aar dige zaakjes maken, want op elk uur van de dag zit er oen respectabel aan tal zoekenden naar de toekomst. Tenslotte <ie helderzienden, die haar consulturen hebben in de luxueus en ietwat geheimzinnige gehouden sa lons der elegante moderne wijken van Rome. Het hoort tot de bonton zich door deze dames te laten lei den, ook al weet men wel, dat me" slechts om de tuin geleid wordt. Er zijn zelfs na deze gewelddadige oorlog en in een wereld, die van allen de meest intense geestelijke en lichame lijke inspanning vraagt, altijd nog vrou Volgens deze interpretatie moet het plebisciet gehouden worden in de perio de tussen 19 Juli 1948 en 19 Januari 1949. Anderzijds houden de Nederlanders staande, dat de zinsnede refereert aan de ondertekening van de definitieve politieke regeling. Indien het totstandkomen van een politieke overeenkomst een half jaar in beslag zal nemen, gelijk men in som mige Nederlandse kringen meent, zou de mogelijkheid, dat nóg dit jaar het plebisciet in Indonesië gehouden wordt, uitgesloten zijn. By verkiezingen onder de Franse on dergrondse mijnwerkers heeft het Franse Vakverbond C.G.T. de overwinning be haald. Tegen rond 260 bedrijfsgedelegeer. den van de C.G.T. behaalde de enige maanden geleden afgescheiden Force Ouvrière er slechts 5. In deze belangrijke sleutel-industrie blijven dus voorlopig de C.G.T. en de communistische partij de oppermacht behouden. Op het station Thumeries (Noord- Frankrijk), aan de iyn LilleDouai, is een goederentrein In botsing gekomen met een personentrein. Twee en twintig personen zijn daarby gedood en tien zwaar gewond Een personenwagon werd geheel verbrijzeld. Men meent, dat een signaalfout de oorzaak is. De machinist van de goe derentrein werd eveneens gedood en de stoker ernstig gewond. In de trein be vonden zich employé's van de suikerfa brieken te Thumeries, die op weg naar huis waren. Naar wij vernemen, zullen de Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur en de K\LM. in het buitenland een propaganda-actie beginnen, ten einde in het komend seizoen het be zoek aan Nederland en in het bijzon der aan de bloembollenvelden te stimu leren. Medio Maart zal om de 5 a 7 dagen in de voornaamste buitenlandse stations van de K.L.M., door middel van een speciaal bloemstuk de aan dacht van het publiek worden gevestigd op de bloemenweelde van Nederland al naar gelang de soort die ongeveer op dat tijdstip in bloei staan. Deze pro paganda zal een maand duren en men hoopt, daarmede te, bereiken, dat zeer veel buitenlandse toeristen een bezoek aan Nederland zullen brengen om de bloeiende velden te bezichtigen. (Van onze speciale verslaggever) hun vrije uren besteedden.... De tra- In de bibliotheek van paleis Soestdijk ditionele pop ontbreekt niet. En het zit een heel klein meisje in een kleine geurt naar bloemen in de bibliotheek. De stoel:-Prinses Marijke! Zy is jang van- speeldoos, die het personeel van het daag en kijk, als zy het zelf niet beseft, ooglydershuis in Utrecht heeft aange- de cadeaux zijn er om daarvan toch een boden, klinkt het prinsesje in de oren als sprankje wetenschap mee te delen. Nu, een vaderlands brokje muziek, dat onze Prinses Marijke steekt er verlangend harmonies en fanfares met plezier zou- haar armpjes naar uit. Zoveel speelgoed- den opbrengen- Zo luidruchtig hoeft het beesten, door onze'jongens in de hospi- niet. Een licht vooiske is genoeg en de talen van Indië gemaakt, zoveel grap- verjaardag glijdt voorbij in een sfeer pige en fleurige attenties, waaraan zy van rustige en intieme genoeglijkheid- In kringen van het Britse ministerie van Marine werd Dinsdag toegegeven, dat de Britse kruiser „Nigeria" op weg is naar de Falklandseilanden. De ad miraliteit zal echter geen officiële mededeling hierover uitgeven. In mai'inekringen meent men, dat de Nigeria" ongeveer één week nodig zal hebben om de Falkland-archipel te be reiken en dus later in de arctische wa teren zal arriveren cfon de Argentijnse en Chileense oorlogsschepen, die de vo- rige week uit Santiago en Buenos Aires zijn vertrokken. Het huidige geschil concentreert zich op de eilanden Greenwich en Esception, die deel uitmaken van de Zuidelijke Shetiand-eilanden. Oorlogsschepen uit de drie landen ko men in dit gebied tezamen. Chili's presi dent, Gabriël Gonzalez Videla, is aan boord van een marine-transportschip, onder begeleiding van drje mijnenvegers en wordt heden in Puerto Soberania, de Chileense marinebasis op Greenwich, verwacht. Verwacht wordt, dat president Gon zalez Videla op de eilanden voor de radio de eisen van zijn land zal herha- wen, die haar tijd kunnen verdelen tus sen de modiste, de kapper,, de koffiedik kijkster en de bridgetafel. En dan zijn er nog de geweldige grootheden, de helderzienden van we reldnaam zoals madame Sylvia (pseu doniem van gravin Bianca von Beek— Reikowsky), madame Markab, Genius, Eliok etc. Madame Markab heeft de horoscoop getrokken van alle belangrijke figuren van deze tijd: Churchill, Stalin, Tru man, Marshall, Tito, De Gaulle, Um- berto van Savoie. In het leven van de ex-kroonprins duiden de sterren op rouw voor het huis Savoie in het jaar 1949 en madame Markab zag hierin de dood van de oude Victor Emmanuel Zij was echter onfortuinlijk, want dezelfde krant, die haar voorzeggingen gepubli ceerd had, moest na drie dagen reeds de dood van de ex-koning melden. Maar ach, op zo'n kleinigheid mag men niet al te erg letten. Het is wel eigenaardig, dat de Italia nen, zo licht en zelfs bijgelovig aan de ene kant, aan de andere kant zo bang zijn er tussen genomen te worden. Er komen herhaaldelijk kwakzalvers, telepathen en vertegenwoordigers van verschillende religies naar Rome. Zij behalen er in de eerste dagen van hun verblijf vaak 'n uitbundig succes. Zo dra hun faam zich verspreidt komen er echter spelbrekers, hoofdzakelijk ge leerden en nieuwsgierige journalisten, die het naadje van de kous willen we- 't.en.... Zo ging het onder anderen met de hoogwaardige Kootie Komi, die be weerde opperhoofd van het Boeddhis me te zijn, 248 jaren te tellen en 240 werken «ver Oosterse wijsheid ge schreven te hebben. Hy had zijn in trek genomen in een van de luxe hotels aan Via Veneto. Weldra kwa men er enige journalisten by hem op bezoek en een van hen, die jaren lang i» Tibet gewoond had en het land en de taal uitstekend kende, sprak: „Hoogwaardige, u zegt in Tibet geboren te zyn. Willen wy een ge sprek beginnen in het Tibetaans?" In de spannende stilte, die op dit vriendelijk aanbod volgde, verhief de vertegenwoordiger van Boeddha zich met de nodige .waardigheid van zijn stoel en verliet, zonder een woord te zeggen, de zaal. IJe dichtbij gezetenen zagen echter, dat het zweet in pareltjes op zijn hoofd stond. De persman uit Tibet schreef toen vijf vragen op een bladzij van zijn blocnote en zond er de piccolo mee naar boven. Na een uur had hij hierop nog geen antwoord en de journalisten besloten het er maar by te laten. Niet aldus echter de vreemdelingenpolitie! Nog dezelfde avond werd Kootie Komi naar het derdé perron van het station Ter mini gebracht en als ongewenste gast op een trein in de richting-grens gezet. Zo eindigen de meeste van deze al te gewaagde avonturen op magisch gebied. Rome lacht, als het weer zulk een verhaal in de kranten leest. En met enthousiasme, vol vertrouwen, gaat het naar een volgende beroemd heid. Het zorglijk heden maakt velen benieuwd naar de toekomst en doet hen hunkerend en bevreesd uitzien naar het nog ongebeurde en verbor gene. Maar al te graag luistert men naar hen, die zeggen, de sluier te kunnen oplichten. En gewillig offert men zyn lires. ;V5:.V' len. De geruchten, dat hy president Pe- ron op Greënwicheiland zou ontmoeten, werden in 'Santiago tegengesproken. De meest waarnemers zyn het er echter over eens, dat het gekrakeel aantoont hoezeer de grote mogendhe den geïnteresseerd zijn bij de woeste nijen aan de Zuidpool. Men heeft, hoe wel in kleine hoeveelheden, aan de Zuidpool kolen gevonden. Men zin speelt er ook op, dat er goud is. In artikelen van verschillende schrijvers werd de mogelijkheid uitgesproken, dat er ook uranium gevonden zou worden. De strategische belangrijkheid van het gebied zou echtei de mogelijkheid van vindplaatsen van delfstoffen wel eens kunnen overtreffen. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Er zijn sociale voorzieningen getroffen ten behoeve van gedemobiliseerde mill- tairen van het Kon. Ned.-Ind. Leger, die 15 Augustus 1945 in werkelyke dienst waren. Velen hunner zijn in de afgelopen jaren naar Nederland gekomen, anderen zullen binnenkort komen, nu met de af lossing van het K.N.I.L. een begm ge maakt is. De voorzieningen omvatten: Uitkering ineens (bonus), premie, kledingtoelage (voor zover zy niet uit anderen hoofde kleding hebben ontvangen), arbeidsbemiddeling (ai dan niet met scholing), studie tegemoetkomingen, wachtgeld. Alle gedemobiliseerden, die vallen onder deze regeling, komen in aanmerking voor bonus en premie. Men wende zich hiervoor schriftelijk tot de de mobilisatie-officier van het KNIL- Centrum Nederland te Nijmegen. Niet iedere gedemobiliseerde zal ver dere sociale nazorg behoeven. Heeft men hieraan wel behoefte, zo dele men dit de demobilisatieofficier mede. Zy. die zich reeds gemeld hebben bij deze offi cier, behoeven dit uiteraard niet te her halen. Evenmin zij, die na 17 December in Nederland zijn aangekomen en reeds by aankomst werden geregistreerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1