Economische politierechter vonnist Metaalindustrieel voor tribunaal Aantal T.B.C.-patiënten nog zéér talrijk „FANTASIA" IN BL0EMLUST TE LISSE SaiMMi Vlug, veilig en soms voordelig Kunstleven in de belangstelling Ga kijken en kom als een blij mens terug Woningnood gevaar voor volksgezondheid Barkas met Amerikanen gezonken AGENDA Sociale Zaken onder N.S.B.-bewind HAARLEMSE STADS FEESTEN Taxi? Bel1.2.3.4.5 Wirwar van getallen; klein beeld van machtige omzetten bloemendaal Stilte Omgang MANIU OVERLEDEN? West-Java-conferêntie „Willem Ruys" weer naar Batavia WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 1 Wat politieke delinquen'en ons kostten Faillissementen Burgerlijke Stand Tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen Het vrije porselein als aanvalswapen Een epeeiale pijp voor TOPIC! DISTRIBUTIENIEUWS ZEVEN JAAR GEËIST TEGEN SAAL VOLKSCONCERT H.O.V. TRAM OF BUS Ongeval op Herenweg „Pannekoekenhuisje" wordt verbouwd Hel openluchttheater te Bloemendaal ZANDVOORT Inenting tegen pokken BENNEBROEK HILLEGOM Opdracht van woningbouw VELSEN Het monument in Velsen LISSE Kath. Aotie Beurs van Amsterdam jrem Moiie van Nederlandse artsen Twaalf zeelieden vermist DRIE JAAR VOOR TUMMERS MGR. J. REESINCK KALME MARKT Het ging er bij de economische politie-rechter in Haarlem nog al rustig aan toe. Het was een aan en af lopen van verdachten en getui gen, waarbij een doortastende poli tie-rechter vlug, veilig en dikwijls ook voordelig zijn vonnissen velde. Alles bij elkaar werd het de ver dachten dus wel draaglijk gemaakt, of het zou die Haarlemse straten maker moeten zijn, die zich tot twee maanden zitten veroordeeld hoorde. De man bleek evengoed met het sla gersmes om te kunnen gaan als mgt de hamer, waarmee hy al ruim een jaar achtereen de stenen van de straat had beklopt. Want door de nood ge drongen, zoals hij zei had hy twee scha pen geslacht, waarm'ee hy zich uit de moeilykheden dacht geholpen. Hij was echter van de wal in de sloot gekomen, want de contróle-dienst had lucht ge kregen 'van het clandestiene vlees. En het had er voor de man nog niet zo donker uitgezien, ware het niet, dat hij een jaar tevoren een varken in zwart vlees had omgezet. Daar kwam nog bij, dat de schapen geslacht waren in an dermans werkplaats, terwyl de eigenaar nergens van af wist. Gevaarlijk zei de politie-rechter, want nou loopt die man de kans, dat hy ook gegrepen wordt. De Officier vorderde vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek en ver beurdverklaring van het in beslag geno men vlees. Och, de veestapel knapt al weer aardig op, zei de verdediger, en wat is dan een schaap? De politie-rechter trok er twee maan den af, maar hield vast aan de ver beurdverklaring. Een storm in een glas water was dat gevalletje van die juffer, die zonder bon vier stukjes zeep 75 ct. had verkocht. Schoonzus moest getuigen maar de po litie-rechter waarschuwde het meisje geen meineed te plegen terwille van de familie-relatiè. „De recherche staat ach ter je klaar om toe te slaan." Een en ander maakte wel indruk en prompt verklaarde zy, dat inderdaad de stukjes zeep voor genoemde prys en zender bon waren verkocht. Twee weken voorwaardelijk en 25 gul den boete, was de eis van de Officier. De directeur van Sociale Zaken te Haarlem heeft verslag uitgebracht over het verloop van de dienst van 1941 t.m'. 1946. Hij deelt daarin mede, dat met in gang van 6 Augustus 1942 een lid van de N.S.B., die verzekeringsagent van be roep was en reeds jaren hulpbehoevend, werd aangesteld om de dienst in natio- naal-socialistische banen te leiden. Er kwamen vele N.S.B.-ambtenaren, die een chaos veroorzaakten. 1 Februari 1943 werd"de N.S.B.'er G. J. Meyer als onder directeur aangesteld en deze heeft het vaderlandslievende ambtenaren 'zeer moeilijk gemaakt. Vele ambtenaren na men om principiële redenen ontslag en mede daardoor werkten er 24 N.S.B.'ers. Meyer speelde het klaar vier ambtenaren te laten' arresteren, van wie één in Bu- chenwald is bezweken. Op „Dolle Dins dag" nam hy met een groot aantal van zijn partijgenoten de benen, zodat er nog maar vier overbleven. Door dit mas-, savertrek kon het aantal ondergedokenen en Joodse gezinnen, die onder valse na men en met gefingeerde rapporten wer den gesteund, tot 65Q worden uitgebreid. Geen N.S.B.'er heeft hiervan ooit iets ontdekt. In 1946 bedroeg het aantal ge zinnen van politieke delinquenten, dat gesteund moést worden, gemiddeld 321 per week. Begin 1947 waren het er nog 200. In totaal was voor deze steun no dig f 306.171,90, onder welk bedrag ook de vergoeding van de verpleging van kinderen ressorteert. Aap armlastige vreemdelingen werd ruim f 16.000 uit gekeerd. Eind 1945 werd de afdeling Bij zondere Gezinszorg in het leven geroe pen. In de loop van 1946 en 1947 werden 112 gezinnen van raad gediend. Er zijn belangryke resultaten bereikt. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Na gedaan verzet is ver nietigd het faillissement van Adrianus Comelis Vos, drukker, wonende te Zaan dam, Oostzijde 15. Bechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Aten, ad vocaat en procureur te Haarlem. GEBOREN: J. M. Gebe—Duin z; A. M. MeijerKlc^s z; G. van Pijpen— Schuitemaker z; C. KooleMeulmees- ter z; J. W. D. Vermeulenvan Kleef z; M. E. JanssenBibo z; A. Cupido Lap z; A. J. Duba—van Buuren d; M. RiedstraDijkstra d; G. JasGod schalk d; M. SpronkDekker d; M. A. van der VaartWesseling d; M. J. van der LindenHoreman d., GEBOREN: E. J. DuijnsHes, z; A. T. M. van der Geestvan Adrichem, z; A. M. J. Hagenvan Deenen, z; P. van der PutteBergman, z; W. C. van Vel- zenBennik, z; C. van der EistStroet- hoff, z; ,J. H. Pasmande Bie, z; C. J. Jansen—ter Metz, z; D. van der Veer Van Zon, z; S. Jonkerde Kleijn, z; P. J. Mensinga—Jongsma, d; C. J. Molen kampvan der Meer, d; C. BouwEr- brink, d; A. PrenenDermson, d; J. M. Doingter Wolbeek, d; M. A. Roelfs-»- Eelman, d. M. J. C. ScholtsDam, d; C. Hensen-Rompa, d.; W. C. Geuzebroek —van Duin, u. GEHUWD: P. J. van Menen en S. H. Zeeuw. OVERLEDEN: A. J. de Vries, 69 j., Ripperdapark; A. van Merkenstein Haije, 67 j., Waldeck Piermondstraat; T. M. Hoog, 74 j„ Koninginneweg: C. C. J. Weijs—Vos, 72 j., Nagtzaamstraat; J. de GraauwBras, 51 j., Kamperlaan; H. van de Water—Roest. 88 J„ Jac. Geelstraat; J. Vonkenberg, 70 j., Schalk- wijkerweg; H. Mulder, 43 j., Neptunus- straat; F. J. Kemtiens, 77 j., Marnix- straat; F. H. Zaalbrrg, 64 j., Delftlaan; B. van Rijssel, 16 j., Hazenaterslaan. OVERLEDEN: J. de Wit, 89 j.;C. M. B. MeisnerBastiaanse. 76 i.: H. A. J. P. Samson, 2 j. De politie-rfechter maakte er tien gul den van. ,,Ik ga in hoger beroep", zei het meis- ke, „want ze hebben wat tegen me." ,',Ga je gang", repliceerde de man van het gerecht. Geheel te goeder trouw was wel die Haarlemse kolenhandelaar. By de dis tributie had hy drie valse kolenbonnen ingeleverd. Maar ze waren zo echt-vals, dat men ook op de distributie alle moei te had om de goeie van de kwaaie te onderscheiden. Er zyn blykbaar drie soorten bonnen: de gewone, bonnen met een krulletje-zo en bonnen met een krul letje-zus. De eerste twee groepen zijn goed, maar de laatste is vals. En de drie bonnen van onze kolenhandclaar be hoorden nou net tot de laatste groep. „Ik kan uit die krulletjes ook geen wijs meer worden", verklaarde de beschul digde. De Officier vroeg epn geldboete van f 10.maar het feit, dat er van ruim 14000 bonnen, die de 'handelaar had in geleverd, slechts drie vals waren, over tuigde de politie-rechter van 'smans goede trouw. „Ik ontsla u van rechts vervolging" sprak hy plechtig. Het ge zicht van de man verried, dat hy ook niets anders had verwacht. De stadsfeesten, die dit jaar de eerste week van Augustus zullen worden gehouden, zyn thans uitge stippeld. Naast het openluchtspel in de Doelen, het Bloemencorso en een tentoonstelling in het Frans Halsmuseum is ook de mogelijkheid van een grootse bloemenexpositie overwogen. Vorige jaren zijn de dahlia's en gla diolen aan de beurt geweest en, naar wij vernemen, wordt thans een geheel arfdere soort tentoonstelling voorbereid, die zeer waarschijnlijk in het Krelage- huis weer talrijke bezoekers uit binnen- en buitenland, zal kunnen trekken. Er is gedacht aan een gecombineerde expositie, waaraan zulle» medewerken de Volkstuindersverenigingen in Haar lem waarbij een jubilaresse is de Bloemisten-winkeliers, de Hoveniers, de Cactusvereniging en last but not least de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen. Degenen, die zich vorige tentoonstellingen van Volkstuindersver enigingen herinneren, zullen weten, waartoe een expositie van de beste pro ducten, gearrangeerd door de hand van een kunstenaar en gecombineerd met bloemen en fruit kan leiden. Ongetwij feld is dan ook een goede greep gedaan met deze opzet. Of Bloembollencultuur en .Aalsmeer zullen deejnemen is nog niet beslist. Een 23-jarige Haarlemse fabrieksar beider werd Dinsdagavond omstreeks negen uur op zijn wandeling door de Hagestraat door een hond aangevallen. Hij schopte het lastige beest van zich af, doch dit bracht hem in andere moei lijkheden. Hevig verontwaardigd kwam de eigenaar van het lieve dier er aan onderwijl vervaarlijk met een bord zwaaiend. De fabrieksarbeider kon met verhinderen dat het bord op zijn hoofd aan scherven werd geslagen, waarna hij bij de politie aangifte deed van mis handeling. Maak Uw prettigste PUP eft e tot TOPIC- een kwaliteit. nijp! Topic-tabak fceei. welke haar aanspraken op Uw beste pijp wettigen. Steek er op een rustig ogenblik de brand in en geniet een goed en toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE Grote Houtstraat 81 Haarlem Bioscopen: Rembrandt: Mildred Pierce (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Operet te-liefde (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Fantasia (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Fantasia (14 j2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 8.15 u.; City: Tus sen twee vrouwen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Danny Boy (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 18 Februari: Stadsschouwburg: Nederlands Toneel met „Schipper naast,God", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-avönd verzorgd door de Hot Club de France, 8 uur. Donderdag 19 Februari: Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoe- ring van de muziekschool van Toon kunst, 7.15 uur. Donderdag 19 Februari Uitreiking bonkaarten, enz. te- Haarlem (Vleeshal)Peu t.m. Pop, 8.30 —12,15 en 2—4.45 u. Overveen (Domi)PS, 912.30 en 2—4 u. Heemstede (Binnenweg 160)912.15 uur O en 24.30 uur Pa. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) De advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam eiste zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor het leven tegen de 47-jarige Jan Saai uit Barsingerhorn, die in Juni 1941 benoemd was tot gedeputeerde en later tot bestuursraad van de provincie Noord-Holland, waarbij hij echter de ti tel „gedeputeerde" behield in tegenstel ling tot de andere bestuursraden. Te vens was hij boerenleider voor de pro vincie Noord-Holland van de nat.-soc. organisatie „de Landstand". In beide functies heeft hij de van N.S.B. en/of Duitse zijde aangewende pogingen om de Nederlandse landbouwers op natio- naal-socialistische wijze te organiseren gesteund,, aldus luidde de dagvaarding. Ook went hem ten laste gelegd, dat hij in Mei 1943, 'toen uit protest tegen het wegvoeren van dé leden van de voorma lige Nederlandse weermacht in krijgs gevangenschap o.a. de boeren in Noord- Holland een stakingsbeweging hadden opgezet, tegen de toenmalige commissa ris van de provincie Noord Holland, Backer heeft gezegd, dat deze stakingen waren uitgebroken en dat er met kracht tegen opgetreden moest worden. De griffier van de Provinciale StaWn van Noord-Holland, mr. M. M. A. Stuf- kens vertelde als getuige, dat verdachte allerminst een politiek fanaticus was en dat hij nooit het initiatief nam tot maat regelen die pro-Duits waren. Ook de bei de andere getuigen, de burgemeester van Barsingerhorn en de plaatselijke arts spraken zich in die zin uit. Uitspraak 2 Maart. Het was een lange dagvaarding, die de 48-jarige F. C. A. de la P. uit Heemstede vanmorgen voor de Achtste Kamer van het Haarlems Tribunaal tegen zich hoorde voorlezen. Deze man, directeur van een metaalfabriek en vooj- en ty- dens de bezetting vertegenwoordiger voor Nederland van een Duitse fabriek, was lid van verschillende Duitse mantel organisaties. De uitvoerige lijst der be schuldigingen kwam hierop neer, dat beschuldigde spoedig na de bezetting van ons land onderhandelingen had aan geknoopt met Duitse firma's, waarvan leveranties aan de Weermacht het ge volg waren. Voorts had hij, negerend de- circulaire van de Staf Genie, waarin het Nederlandse firma's verboden werd op- drach'ten aan te nemen van Duitse in- (Adv.) Marinus Adam opende het vrij goed bezochte Volksconcert van Dinsdag avond met de klassieke Haydn-Sympho- nie in Es gr. terts (Op. 99). Inderdaad zoals het programma terecht schreef, een monument van onvergankelijke schoon heid om zijn sprankelende geest, zyn le vendige rhythmiek en rijkdom aan me lodieën, zowel als om zijn afwisselende, rijke instrumentatie. Mocht men in som mige orkestgroepeii, vooral in het slot deel, al eens een wat strakker detaille ring hebben gewenst, over het algemeen werd met accuratesse en toewijding ge speeld en een zeer bevredigend en ho mogeen geheel verkregen. Onze blinde stadgenoot Jan Hissche- möller vervulde de solopartij in het Eer ste Pianoconcert (in C. gr. Op. 15) van Beethoven. Er was weinig te bespeuren in zijn spel van het enigszins mechani sche en stroeve, wat meestal het spel van blinde pianisten kenmerkt. Zyn toucher was zeer kleurig en soepel, wat vooral uitkwam in. het gevoelig weerge geven Largo, met zijn innige lyriek. Marinus Adam wist het contact met de solist uitstekend te bewaren en het or kest paste zich in dynamisch en rhyth- misch opzicht even zeer aan by het spel van de solist, die door geestdriftig en langdurig applaus voor zijn fraaie pres- tatie werd beloond, en die op zijn beurt hiervoor bedankte met een virtuoos ge speelde toegift. De sopraan Trude Westerouwen van Meeteren zong na de pauze met begelei ding van het orkest het voornamelijk orchestraal gedachte, symphomsche werk van Ernest Chausson, „Poème de 1ar.ee et de la mei"'. Zij droeg dit werk voor met groot en vooral in hoge ligging krachtig doorklinkend geluid en verzorg de voordracht, al kon het werk op. zich zelve ons minder bekoren tengevolge van de nogal breedsprakige muzik»le taal, welke enkele in het gedicht tot gro tere reserve nopende regels wel heel dik ohderstreept. Ook over deze prestatie toonden de aanwezigen zich opgetogen. Met de geestige Russische Volkslegen de „Kikimora" van Liadow, die met raf finement door Adam en zijn musici werd weergegeven, werd deze mooie avond besloten. J. SCHF. Vele leden constateren, dat het aantal t-b.c.-patiënten nog steeds zeer talrijk is. Gezinsverzorging is hier ongewenst en de capaciteit van de sanatoria is beperkt. Zijn Ged. Staen, zo vragen zij, diligent? Voor de t.b.c.-bestryding is een zelfde be drag uitgetrokken als In 1947. Ach ten Ged. Staten dit voldoende? Al gemeen immers wordt geklaagd, dat men in de kleinere gemeenten over te weinig financiën beschikt, °m krachtig te kunnen optreden. Wat het kunstleven betreft, vele leden zyn van mening, dat een ruimere sub- sidiëringspolitiek ten aanzien van cul turele doeleinden moet-worden gevoerd. Een ander lid heeft vernomen, dat de leiding van het Concrtgebouw of de leider van het Concertgebouworkest be zwaar maakt, vrouwen in het orkest op te nemen. Wordt by het vaststellen van de subsidievoorwaarden uitsluitend go- dacht aan het voldoen aan administra tieve eisen of kan daarbij ook worden gevraagd dergelijke onjuiste opvattingen los te laten, informeert dit lid. By het onderwerp Monumentenzorg oppert een der leden het denkbeeld, een eventueel overschot in een bepaald dienstjaar te reserveren en daaruit een fonds te vormen, waaruit mogelijke zeer kostbare restauraties zouden kunnen worden bekostigd. Of het Ged. Staten mogelijk is, vraagt een ander, een overzicht te geven yan hetgeen in de laatste tien of vijftien jaar met mede werking van de Provincie is gerestau reerd, Van verscheidene kanten komt de vraag, hoe Ged. Staten tegenover een Provinciale Monumentenverordening zouden staan. Geïnformeerd wordt of de gemeenten verplicht zyn, Zondagswedstrijden op de Provinciale wegen toe te laten, waar- door deze gemeenten verplicht zyn meer dan normaal politie op de been te houden. De huuropbrengst van het perceel Nieuwe Gracht 7 wordt geraamd op ƒ364, tegenover een bedrag aan kosten groot 2500. Men wil weten, of er plan nen zyn voor een betere exploitatie van dit kostbaar pand. De acoustiek in de vergaderzaal van de Staten geeft nog steeds reden tot klachten. Is geen nieuwe poging tot verbetering mogelijk, vragen de leden. Ook wordt geïnformeerd hoe het komt, dat men nog steeds verschillende Duitse plaatsnaamborden aantreft. By de post voor Leeszaal- en Biblio theken wordt opgemerkt, dat de leeszaal te Hilversum er zo bekaaid ls afge komen. Men heeft daar destijds gewei gerd de maatregelen van de bezettlngs- autoriteiten na te komen en is daardoor nu extra gedupeerd. Een subsidie buiten deze post om, z°u, volgens het lid, dat deze opmerking lanceert, zeker op zyn plaats zijn. Tenslotte wordt gevraagd, uitgaande van het feit, dat de Provincie zich in- dertyd borg heeft gesteld voor rente en aflossing van een bedrag van 50.000 voor de Jeugdherberg te Castricum, hoe veel het exploitatie-overschot de laatste jaren heeft bedragen en overlegging van de balans en verlies- en winstrekening. stanties, gesolliciteerd naar verschil lende opdrachten en was hij de Duitsers by het uitvoeren van die opdrachten met de uiterste service en welwillendheid van dienst. Ook had beschuldigde aan ver schillende Nederlandse firma's opdrach ten gegeven, welke deze slechts mochten aanvaarden wanneer zy een bepaalde Schein ondertekenden, hetgeen alleen kon geschieden wanneer de Duitsers daar voordeel in zagen. Het was een wirwar van getallen, die een klein beeld gaven van de machtige omzetten, die het metaalbedrijf had ge boekt. De omzetten van het im- en ex portbedrijf bedroeg o.m. twee en een half millloen gulden. De financiële gevolgen wafen derhalve niet bepaald ongunstig te noemen en de diverse leveranties konden ht vermogen van de directeur en diens verblijf aanzienlijk doen vermeerderen. Stuk voor stuk ging de voorzitter van de Kamer de punten van de beschuldiging na, waarbij beschuldigde de nodige com mentaar gaf. Betreffende de leveranties verklaarde hij, dat hij tot aan de bezet ting o.m. geregeld leverde aan de Staf Genie van het Nederlandse leger. Het gevolg hiervan was, dat de Duitsers di rect als eis stelden, dat de fabriek voor de Weermacht moest gaan draaien. Door allerlei manipulaties via een be vriende relatie in Duitsland wist hij dit te traineren, doch tenslotte kon hij hieraan niet ontkomen. Uitvoerig lichtte beschuldigde de verschillende punten toe en zag hij zich genoodzaakt tegen ver schillende insinuaties, in de dagvaarding vastgelegd, protest aan te tekenen. (De zitting duurt voort). De raden van de gemeenten Lisse, Sassenheim en Hillegom zullen, ieder afzonderlijk, Dinsdag 24 Februari in openbare vergadering bijeenkomen ter bespreking van het uit' te brengen ad vies inzake het tramvraagstuk. In de raden is indertijd de zienswijze van B. en W. ampel besproken en nu zullen zij zich uitvoeriger met dit vraagstuk bezighouden. Wij vernemen daarbij, dat men zich voor het behoud van de tram zal uit spreken wanneer de Spoorwegen niet tegelijkertyd met de komst van de bus sen stoptreinen zulleil invoeren. Dinsdag is te Heemstede een ongeval geschied op de Herenweg naby de K.erk- laan. Een wielrijder, die de weg wilde oversteken, werd door auto, komende uit de -richting Den Haag, gegrepen. De bestuurder had de fietser, doordat deze achter een rijdende auto vandaan kwam, niet tijdig gezien, hetgeen de aanrijding ten gevolge had. Met ernstige verwon dingen is de wielrijder per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. De luxe wagen werd van voren geheel ver nield. B. en W. stellen voor ten behoeve van een verbouwing van het z.g. panne- koekenhuisje in het Bloemendaalse bos een crediet te verlenen van f 6000,— Het ligt in de bedoeling na de voor genomen verbouwing het voorgedeelte van het pannekoekenhuisje onder be paalde voorwaarden tegen een pacht som van f 800,— per jaar in pacht af te staan aan J. Hardebol, voor zijn con- sumptiebedrijf, dat hij vóór en ook nog enige jaren tjjdens de Duitse bezetting heeft uitgeoefend in een kiosk naast het pannekoekenhuisje. Dichtbij de ingang van Three's Hof staat aan het eind van de Moliaan In het Bloemendaalse Bos het welbekende typische gebouwtje, dat de gemoedelijke naam Pannekoekenhuisje draagt. Dit huisje, dat' een grote vermaardheid in den lande geniet, werd destyds In deze idyllische omgeving gebouwd als een pièce de milieu van de verschillende la nen, die op deze plek uitkomen. Het behoorde oorspronkelijk bij het landgoed Wildhoef, later werd het Ingericht als theehuisje. Nog later werd het een ge legenheid, waar men pannekoeken kon eten en die jaren concurreerde met Kraantjelek en het Brouwerskolkje. Wij hopen Intussen, dat de exploitant de oude traditie zal herstellen en naast de gewone consumptieartikelen ook pan nekoeken, poffertjes of wafels zal verko pen. In de vergadering van de raad van Bloemendaal op Donderdagmiddag zal worden voorgesteld een schenking in geld te aanvaarden, welke een aantal in gezetenen der gemeente Bloemendaal. ter herdenking van het 50-jarig Rege ringsjubileum van H. M. de Koningin, aan het gemeentebestuur aanbiedt, ten einde de aanleg van een openluchtthea ter te verwezenlijken en dit dienstbaar te stellen aan het geestelijk leven in Bloemendaal. Welk een heerlijk artist is de ar rangeur die de vierde en laatste grote bloemententoonstelling in „Bioemlust" te Lisse heeft verzorgd. Terwijl Waif Disney's „Fantasia" in de bioscopen draait en er een fcioem met zijn naam rank op de stengel slaat heeft Koper zijn fantasie de vrije teugel gelaten, fonteinen laten spuiten, watervallen doen ontsprin gen, amoureuze prieeltjes ingericht en rotsgroepen in perfectie gebouwd. Toen deze entourage gereed was kwamen de bloemen: duizenden van allerlei bollen, met bijna oneindige kleurschakeringen en variëteiten, die de vakman het hart sneller deen slaan en de gewone bezoeker in ex tase brengen. En tegelijkertyd droegen krachtige mannen bomen aan, heesters plaatsten zy met aan de voet angstig samenge drongen oranje en paarse crocussen, waarboven brutale trompet-narcissen zich in slagorde schaarden. En zo ziet ge dan op deze show tulpen eindigen in een vlam, grillig van omlijning, als een zandloper, als een cactus-bloem. De zwarte Queen of the Night, omringd door een koor van witte nymphen, de ftitte narcis met het frêse hart, de diep paarse dik-bloemige hyacinten, als één bloemenkussen samengebracht in een brede mand. Let op de speciès-tulpen, de botanische die gekruist ls en wegge doken zit tussen beschilderde bladeren. Naast een stenen put bloeit de azalea samen met een donkerbruine bolbloem, die met licht-gele randen afgezet is; even wordt ge getroffen door de speqlale geur van een collectie freesia's, maar dan zyn het weer de hyacinten en de narcissen onbeschrijflijk schoon die de aandacht vragen. Er is een droomwereldje geschapen in Lisse Nu is het niet de blijdschap om de lente in December, niet de vreugde om de warm te in Januari, njaar de trots om de kunde van onze kwekers, die met nun bloemen in Februari een show van inter nationale betekenis wisten te maken. Wie een tochtje naar Lisse maakt zal als een biy mens terugkeren. De opening woonden o.a. bij mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw; de gezanten van Zuid-Afrika, Spanje en Italië; dr. A. J. Verhagen, directeur van de Sier- teeltcentrale; H. J. Voors, secretaris Van Bloembollencultuur; prof. Van Slogte- ren; ir. A. Vlag, directeur van 'de Ryksblojimballéhschool, alsmede hét volledige college van B. en W. De voorzitter van de stichting „Bioem lust,"' de heer C. J. Segers. deelde mede, dat het bestuur 50 pCt. reductie zal ver lenen aan alle scholen, mits zij de ten toonstelling bezoeken in klassevCrband en In de morgenuren. Mr. J. Th. Bonnerman drukte namens de minister zijn spijt uit, dat deze» niet aanwezig kon zijn wegens verblijf in het buitenland, waar hem urgenter werkzaamheden hebben geroepen. De minister heeft een warme be langstelling voor het bloembollenvak, omdat het een grote culturele en so ciale belangstelling opwekt by, iedere ingezetene van het rijk. Van de bloe men gaat een heilzame werking uit naar de gezinnen; door een kleurig arrangement vinden zij een plaats in de huiskamers van vele Nederlanders. De hoge export heeft in het afgelopen jaar bedragen f 50.000.000. Dit export cijfer 'S van grote betekenis, omdat het met geringe hulp aan grondstof fen bereikt kan worden. Met recht kunnen wij trots zyn op deze tak van land- en tuinbouw. Dit wil evenwel niet zeggen, dat het gemakke lijk is tot dit exportcijfer te komen, want er moeten tal van moeilijkheden overwonneri Worden. De gezondheids toestand der bolgewassen is dank zij het wetenschappelijk onderzoek goed en het bloembollenvak mag dan ook wel bddenken, dat een nauwe samenwerking tussen wetenschap en praktijk van groot belang is. Mede namens de minister van Land bouw moedigde spr. allen aan op deze weg voort te gaan en verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. De voorzitter reikte met enige toepas selijke woorden aan de hear W. van der Lee, verbonden aan de fa. Koper te Bennebroek, een oorkonde uit, waarin hem persoonlijk dank werd gebracht voor de uitstekende verzorging van het ar rangement en de verdere aankleding der tentoonstelling. De uitslag van de aan de tentoonstel ling verbonden huisbroeitentoonstelling. uitgaande van de Unie der Landarbel- dersorganisaties, was als volgt: Ver plichte inzending; 1. K. Willemstein, 121 p. (wisselbekar)2. P. Schalk, 93 p.; 3. W. C. Hoogkamer, 78 p.; 4. F. Faas, 77 p. Vrye Inzending: 1. A. Dorsman, 108 p.; 2. J. Westerink. 102 p.; 3. J. H. Ippel, 100 p.; 4. J. Faas, 76 p. De begrafenis op hetereveld Tjililitjan bij Batavia der stoffelijke resten van de uit vier leden bestaande bemanning van het bii Padalarang verongelukte vliegtuig, geschiedde met militaire eer. De gemeente-geneesheer houdt Don derdagmiddag om twee uur in het con sultatiebureau Foststraat zitting voor kosteloze inenting tegen pokken. Het Genootschap van de Stille Om gang hield Dinsdagavond onder voor zitterschap van de heer F. G. Lommerse een algemene vergadering. De deelname aan de Stille Omgang zal voor Benne- Broek 7 Maart geschieden. Het vertrek naar Amsterdam is vastgesteld te mid dernacht, 0.30 uur per tram. Aan de Westermarkt wordt uitgestapt waarna men naar het Spui wandelt en' vandaar de Stille Omgang »gint. Vandaar gaan de deelnemers per tram naar de Boom- pjeskerk, waar om 3.30 uur een H. Mis zal worden opgedragen. Het zangkoor uit Bennebroek zal, evenals, het vorig jaar, de gezangen uitvoeren. Daarna zal in een nabijgelegen lokaliteit koffie worden gedronken en om 6 uur ver trekt men weer per tram naar Haarlem. De tramkaartjes voor deze reis zijn Zondag 29 Februari verkrijgbaar aan de R.K.. Jongensschool na afloop van alle H.H. Missen. De aftredende voorzitter, de heer F. G. Lommerse werd bij acclamatie her kozen, evenals de heer W. van Lierop. Medegedeeld werd, dat onder verant woordelijkheid van vader, jongens van 12 jaar af mogen meegaan; om echter in groepsverband aan deze Stille Om gang te kunnen deelnemen, moeten jongens minstens 14 jaar oud zijn. Aan de diverse jeugdleiders zal worden ver zocht, ook na de Stille Omgang en op de thuisreis eén scherp toezicht te bly- ven uittoefenen. Aan het aannemersbedrijf Joh. Sey- sener te Hillegom is opgedragen de bouw van 103 woningen voor rekening van de Kon. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De huizen worden te Velsen gebouwd onder leiding van de architect Briët te Hilversum. Het oomité „Monumentenzorg Velsen" belegt Vrijdagavond half negen in het Stationskoffiehuis te Santpoort een vergadering met de besturen van alle oranje-, buurt- en jeugdverenigingen in Velsen, teneinde de voorbereidingen voor de onthulling van het monument te be spreken en te komen tot een werkverde ling, zowel in technisch, practisch als administratief opzicht Uitgaande van het comité van Kath. Actie., de Hanze, L. T. B. en K. A. B. zal Donderdag, des avonds 7.30 uur in het gebouw van de Ned. K. A. B. .pen algemene vergadering worden belegd, waarop de heer A. Conijn zal komen Volgens de verklaring van een diplomaat, wiens naam niet genoemd wordt, zou Julius Maniu, de voormalige leider van de Roemeense boerenpartij, in een ziekenhuis zijn overleden. Na in November j.l. veroordeeld te zijn tot levenslange gevangenisstraf was Maniu drie weken geleden van de ge vangenis van Chaiva bij Boekarest over gebracht naar een sanatorium in de hoofdstad om er een penicilline-behan- deling te ondergaan. In Boekarest kan geen bevestiging verkregen worden van dit bericht, doch men wijst er op dat Maniu 68 jaar was efi dat zijn gezond heidstoestand zeer slecht was op het tijdstip, dat hij veroordeeld werd. Van bevoegde ziide wordt medege deeld, dat de derde West-Javaconferen- tie, waarvan de opening 23 Februari te Bandoeng zal geschieden, uitvoering zal geven aan een resolutie, welke is aan genomen door de tweede conferentie, van vorig jaar December. Deze resolu tie zegt, „dat op de derde West-Java- eonferentie een voorlopige regering voor West-Java wordt ingesteld; deze zal zijn gebaseerd op de status van Ne gara en met een volksvertegenwoordi ging". Deze beslissing van de vorige conferentie bepaald in w'ezen de agenda der komende conferentie. (Niet officiële koersen) Woensdag 18 Febr. 1948 Vorig Opening 3-3 Nederland 1947 Ned. Handel Mij., eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aano Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel nw. aano Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) ..Amsterdam" Rubbei Hol) Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi' Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil cert. ex dividend slot heden 98ft-»/« 98% 190-i 162* 182% 181% 124% 199% 159% 'nl 205% 205 30814 •309 312% 395 390% 347 346 332% 335 176% 175 219 189% 184% 183 253 253 199% 196% Het filmwereldje kent ook niets natuurlijks. De bloemenshow te Lisse werd kostelijk overgoten met een zee van zonlicht en de heren van Polygoon meenden het beter te we ten. Ze lieten felle lampan op de bloe men schijnen en maakten schaduw effecten, die de bioscoopbezoeker straks moeten misleiden. Maar u zult straks nog veel meer zien: van het water valletje maken de heren een Schaff- hausen, in het prieofitje plaatsen ze een vrijend paartje en de smalle beek, die zich door de zaal slingert wordt het Spaarne. Dat kan allemaal op de film. Maar op een bloemenshow kan nog veel meer. Daar ziet u Asta Nielsen en Wil lem van Oranje op hetzelfde paadje, Dante onderhoudt zich met President Lebrun, de Lustige Witwe lonkt naar Rembrandt en Don Juan tracht Max Havelaar van zijn charme te overtuigen. Denkt u eens in. dat dit gctselschap met de Queen of the Night en Frans Léhar en honderden anderen in het midder nachtelijk uur een fonteintje in het midden van de zaal gaat pikken. Dat Lieftinck zich by het gezelschap voegt met de tulp minister Mansholt. dat de Beel-narcis arm in arm loopt met de Deanna Durbin-hyacinth en dat de cactus-tulp prof. Gerbrandy op de rand van de put een gevaarlijke swing maakt met de Soekarno-crocus. Lieve mensen, dat zou een show zijn! Men heeft my verteld, dat de mannen van Polygoon de nacht in „Bicemlust" zullen doorbrengen, omdar zij sprookjes- indigestie hebben gekregen en alles mo gelijk achten. Zy verwachten dan niet meer de zon. maar de maan op de hoof den van de ministers, de nachtwakers zien zij aan voor de Commissie vcor Goede Diensten en zij zullen getuigé kunnen ziin van con ronde-tafel-confe- rentie met de Curaqaoers in t prieeltje, dat zo snoezig met weinig-eisende klirocp is afgezet. Maar dan komt dé Stalin-blauwe druif en de Molotov-tulp, die te dicht tij de ventilator staat en met zijn kopje heen en weetr wiegt.... Wat'zei ik van die Polygoon-mannen Verdraaid, ik lijd zelf aan die indiges tie De Ned. My. tot Bevordering dér Ge neeskunst heeft een motie ter kennis ge. bracht aan de Eerste en Tweede Kamer en van de minister van Binnenlandse Za ken, waarin gezegd wordt dat de wo ningnood een zéér ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid, zoals dagelijks blijkt uit de gevolgen, die zich onder an dere uiten in sterke demoralisatie en vele stoornissen van geestelyk evenwicht, be nevens toeneming van geslachtsziekten en tuberculose. Naar de mening der art sen leidt dit bij het thans bestaande tempo van de wederopbouw tot een ca- tastrophale toestand. Mede daarom is het probleem van de volkshuisvesting een uiterst belangrijk vraagstuk, dat des noods met voorbijgaan van andere be langrijke problemen onmiddelbjke en ra dicale behandeling vereist, aldus de motie. Na een drietal weken aan de kade te hebben gelegen, is de „Willem Ruys Dinsdagmiddag op haar tweede reis naar Batavia vertrokken. Onder de 900 pas sagiers bevinden zich een groot aantal moeders en kinderen, 210 kinderen beneden de 12 jaar die in het kader der versnelde gezinshereniging naar Indonesië gaan. In Southampton zullen 125 Engelsen embarkeren, terwijl zich voorts onder de passagiers bevinden de schoonmoeder van de Sultan van Ponti- anak, de Portugese consul-generaal in Shanghai en Baronesse Boetzelaer Six, echtgenote van de Gouvernement»-- secretaris in Batavia. Maandagnacht is een motorbarkas van het Amerikaanse vliegkampschip Midway, na in aanvaring te zijn gekomen met een signaalmast in de haven van Hyères, aan de Franse Middellandse Zee-kust, on middellijk gezonken. Van de 160 opva renden, allen behorende tot het perso neel van de Midway, worden twaalf man schappen vermist. De mannen hadden een voorstelling by gewoond in het Casino van Hyères. Dinsdagavond waren nog steeds reddingsploegen bezig met het zoeken "naar drenkelingen. Het Goois Tribunaal onder voorzitter schap van mr. J. Nijbakker deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen de leider van het Zondagmiddagcabaret en het politieke cabaret „De Wolfsangel. M. A. L. Tummers, die, zoals bekend, ernstig ziek is. Het Tribunaal over woog, dat de liederen en teksten van het cabaret niet voor zijn rekening kwa* men en veroordeelde verdachte tot dri jaar internering, eindigende 18 Me 1948 en ontzetting uit de kiesrechten Op weg van Mill-Hill via Rome naar zijn missie in Oeganda moest Mgr, Reesinck opgenomen worden in het zi kenhuis te Marseille. Over een paar we ken zal Mgr. Reesinck per K.L.M. n» Nederland -terugkeren voor verdere m dische behandeling in een ziekennu Amsterdam, 17 Febr. .948- De stemming o"p de aundelenm-ir^ was heden wederom vry gunstig, not, de affaires geen grote omvang 4<5i namen. Cert. Unilever openden circa hoger, doch moesten dat avans Y,1 \i0o?r die prijsgeven. Ook Gert Kon. aan- ovens en aand. Aku konden nei -et vankelijk behaalde koersavans n, handhaven. In Oliefondsen was de 1 del eveneens niet groot en na een dgf hogere opening brokkelde de koer f aand. Kon. Ohe in het verder ven weer enigszins af. in dj Philips' aandelen lagen zwakker m 3 markt en bewogen zich op een ci ^t a 4% lager niveau. De scheepvaartm te bleef zeer kalm met merendeelsu a„. koersreacties van 1 a 2%. Cultuu ri-et delen sloten na eén vaste opening j»- meer dan prijshoudend. Op de g0t fondsenmarkt bestond enige vra,^_r de de Conversièlening 1947. waardoo koers enkele fractiès aantrok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2