Staking in België verloopt ERIC DE NOORMAN-DESTEEN VAN ATLANTIS f! HIT BOMiON DER VROUW DE KRATER SANAPIRIN frf IE,1If K. 't té Als 't kindje binnenkomt.... W" SCHOONMAKEN is geen kunst... M Voortzetting Ronde-Tafelconferentie Communisten zijn geen gewone collega's" Amerika's hulpplan voor Europa Na het overlijden van hard. Di Belmonte Van Fakir tot Profeet ik r rrff r; 1 N.'>i c°nversieleningswet RAGOUTJES WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 PAGiNA 3 toven. Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Senaat begint 1 Maart met behandeling wetsontwerp Mr. Sassen voor de radio Mirin Dajo werpt zich op als Godsgezant Weens Philharm. Orkest naar Amsterdam LU «il De boer ploegde voort... rr nr rr I 1948 GOEDGEKEURD Arbeidsvoorwaarden N. S. gewijzigd Bouman krijgt acht jaar voor de lunch en het middagmaal Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. Da Costa Gomez wenst spoed bij herziening staa sregeling dóór JOSEPH MONTAGUE Wordt vervolgd) Telefonisch van onze Belgische correspondent) Ondanks de pogingen der conrniu- jjisten, die Dinsdagmorgen in hun "'aden met grote koppen het bericht Publiceerden, dat er een algemene staking by het tramwegpersoneel uit Vas gebroken, hetgeen volkomen in S:"jd bleek met de waarheid, is de toestand in België al veel gekalmeerd Op vrywel alle bedrijven, zowel bü de Sas- en electriciteitsbedrijven als by de posterijen en de kolenmijnen neemt de werkhervatting voortdurend toe. De regering houdt zich intens bezig de oplossing van de sociale proble men en de atmosfeer om hiertoe te ge- asen wordt steeds gunstiger. Bit is nog gebleken by het debat, dat ^'usöagmiddag in de Kamer plaats °nd naar aanleiding van de interpol atie cjer communisten over de houding ?e relgering. Dit debat heetf vijf uur in ,esIag genomen en veel nieuws is er aiet te berde gebracht. De communisten tolden de regering uiteraard in staat beschuldiging, maar na de inter- éntie van de ministers Van Acker en M>aak, werden de rollen al spoedig om- tekeerd, De regering bledk hierbij niet a"een de regeringspartyen. maar ook a liberalen met zich te hebben. Van grote betekenis was het nog, dat de voorzitter van de socialistische Partij, die tot de uiterst linkse vleugel behoort, onomwonden de kant van Spaak koos, zodat deze zich even 'atej. veroorloven kon op te merken, dat het heel naief geweest was na de "orlog te denken, dat de communis ten gewone collega's waren, zoals aUe anderen. Hij gaf daarmee de Zwakke plek bloot van niet minder daj, zes kabinetten, die nameiyk, daaraan de communisten hebben deelgenomen. .Wat hiérvan zei. de gehéle Kamer de communisten zeer ongunstig tozind en er is thans, geen twijfel meer ?ah. dat hun opzet om algemene sta ngen uit te lokken, volkomen mislukt en dat zij zich rekenschap hiérvan ke indruk is op het ogenblik, dat !SC zowel het conflict met de myn werkers als dat in de gas- en electriciteitsbe drijven spoedig geregeld zal zijn, wan neer men er in slaagt de rust en de orde te herstellen. Er bestaat weinig gevaar meer. dat dit niet het geval zal zyn. Spaak zeide, onder toejuichingen van de rest van de Kamer, tot de commu nisten: „U heeft alles gedaan wat in uw vermogen lag om de arbeidsafge- vaardigdengeschillen te vergiftigen. Uw verschillende stappen zyn gesynchroni seerd. Na Italië en Frankrijk was het de beurt aan België, doch u heeft te vlug toegeslagen. U "wenste chaos te scheppen om het Marshall-plan, de enige weg voor de wederopbouw van West-Europa, te doen mislukken. Maar UW opzet is mislukt." Minister Spaak ging verder: „De'sta king onder de postambtenaren was ver ordend door de communistische party. Daartoe werd Vrijdagavond laat beslo ten. Toen de postambtenaren Zaterdag naar hun werk wilden gaan, werden zij door jullie posters opgevangen. Nu zijn er slachtoffers: de ontslagenen. Jullie draagt hiervoor de verantwoordelijk heid." (United Press). De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft in een formele stemming unaniem het wetsontwerp tot hulpverlening aan Europa, waaraan zij in geheime zitting heeft gewerkt, goedgekeurd. Het wets ontwerp tot beschikbaarstelling van 5.300.000.000 dollar voor de hulpverle ning aan Europa gedurende de eerste 12 maanden verkreeg hierbij de titel: „Wet tot economische samenwerking 1948". De Senaat zal 1 Maart met het debat over het wetsontwerp beginnen. Het stoffelijk overschot van Kardinaal Granito Pignatelli di Éelmontc is op gebaard in de grote zaal van het Hos pitium van St. Martha, waar de 97-ja- rige Deken van het H. College van Kardinalen is overleden. Aan de vier zijden van het praalbed zijn altaren op gesteld, waaraan voortdurend H.H. Mis sen voor de zielcrust van de overledene worden opgedragen. Talrijke prelaten, diplomaten en inwoners van Rome ko men het stoffelijk overschot de laatste eer bewijzen. Vandaag zou Mgr. Enrico Dante, Pauselijk Ceremoniemeester, de officiële overlijdensakte opstellen, welke, in een metalen koker gesloten, in de kist ge plaatst wordt. Het stoffelijk overschot wordt dan naar de Basiliek van St. Pie- ter gebracht. Donderdagochtend zal Kardinaal Tedeschini daar de Requiem mis opdragen in tegenwoordigheid van Z. H. de Paus, die de Absoute zal ver richten. Zondag 22 Februari a s. zal de onder voorzitter der K.V.P., mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Tweede kamer, van 3.30 tot 3.40 uur via de K.R.O.-zender een korte beschouwing geven over de Katholieke Volkspartij en het interna tionale politieke leven. ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN In het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam heeft de Nederlandse „fakir" Mirin Dajo Dinsdagavond voor een goed bezette zaal een toespraak ge houden, waarin hij zijn auditorium op riep zich voor de vrede in te zetten. Hij deelde de aanwezigen mede, dat hij een door God gekozen werktuig is ere de boodschap van de vrede op aarde te brengen. „God heeft mij onkwetsbaar en ondoodbaar gemaakt. Hoe men ook zal trachten mij ais werktuig van de vrede .te vernietigen", aldus spreker, „dit zal nooit lukken, zolang God het wil. De on- doodbaarheid is mij gegeven opdat ik de kracht kan behouden mijn boodschap te brengen. Ik ben ondoodbaar geboren, doch het heeft drie jaren geduurd voor ik mij hiervan bewust was." Mirin Dajo noemt zich en zijn twee helpers een drie-eenheid. „Hyzelf moet de mensen bewust maken van hun vre destaak en zijn helpers zijn door God aangewezen om de millioenen die ziek zijn naar de geest, te genezen" en ere.' als tussenpersonen op te treden tussen de mensheid en Mirin Dajo." Het Weens Philharmonisch Orkest maakt momenteel een concertreis door midden Europa en het midden Oosten. Het orkest zal 22 en 23 Mei te Brussel spelen, onder directie van Erich Kleiber. Begin Juni geeft het orkest concerten in Zwitserland onder leiding van Wil helm Furtwangler. Einde Juni komt de Weense Philharmonie naar Amsterdam voor een concert, gedirigeerd door Erich Kleiber. HX-KTRgsse 20. Nu raakte de bee~ toch langzamerhand uitgeput en tot een sprong bleek hij niet. meer in staat. Grommend èn snuivend kwam hij op zijn belager af en deze kon met een goéd gerichte stoot tussen de schouderbladen een eind aan het ge vecht maken. Hijgend keek Eric toe, hoe het grote dier met. een laatste zucht opzij rolde en na nog'enige stuiptrekkingen stil bleef liggen. Het was de genadestoot, want met een laatste zucht tuimelde de kolos opzij. Het bloed stroomde uit zijn wonden en na een paar laatste stuiptrekkingen gaf het dier de geest. Zodra zij za gen, dat het monster verslagen was, kwamen de dwergen uit hun schuilplaats te voorschijn. Opgewonden pratend in een taal die Eric nog nooit gehoord had, kwamen zij nader, bekeken de blonde reus eerbiedig van alle kanten, bogen een paar malen diep voor hem en trachtten op alle mogelijke manieren uiting aan hun dankbaarheid te geven. Eric verstond echter geen woord van wat zij zei den. Hij probeerde het in zijn eigen taal, maar die verstonden de dwergen weer niet. Door middel van gebaren, beduidden zij hem echter, hen te volgen, en daar de jonge Prins geen betere oplossing wist, gaf hij aan hun wenk gehoor. Nadat zij een korte afstand hadden afgelegd, bleef Eric plotseling als aan de grond gena geld staan. In de verte verrees een reusachtig grote stenen poort, zonderling van bouw en structuurdie hij in zijn eigen land nog nooit aanschouwd had. Belang stellend vroeg Eric zich af, waP zich achter die poort zou bevinden. TABLETTEN (MIJNHARDT) Kou-en pij n verdrijvers bij uitnemendheid Vierlingsbeek, het Brabantse dorp, dat zo zwaar getroffen werd tijdens de bevrijdingsdagen, wordt nogal eens in zijn rust gestoord door ontploffende granaten of mijnen, maar dezer dagen stiet de landbouwer A. D. met zijn ploeg op een landmijn, die niet ontplof te. Natuurlijk was de .landbouwer blij dat hij aan de dood ontsnapt was en hij ploegde rustig voort, totdat hij tot zijn ontsteltenis even later een granaat van 50 kg. om ploegde, die gelukkig evenmin ontplofte. Een grote mensenmenigte was op de Dam samengestroomdom te zien hoe een paar olifanten van het Circus Strassburgerbij het gebouwtje van de Nationale Monumen-' ten-commissie enkele vierkante centimeters van het Middèndamterrein zouden verkopen. Levend in de wereld, maar dood in de boeken Een politieke grappenmaker Import van sneeuw - Rotsvaste overtuiging. A fschuwelijk, met een spook te moe- A ten leven. Dit akelige lot is be- schoren aan mevrouw Goderham Engeland. In 1940 werd haar echt eend, die soldaat was in het Britse a6er, als vermist beschouwd. Hij was, :aar later bleek, helereaal niet vermist, jj°ch hij stond nu eenmaal als zodanig aboekt, en dat is zo gebleven. Hy trok zich'niet heel veel van aan, diende M tyd uit en keerde vrolyk en welge- naar huis térug., waar hy met Iton armen werd ontvangen. Dezer da- kreeg mevrouw Goderham echter officieel schrijven, waarin kennis ge- «v ''en. werd van het feit, dat soldaat i^torham daar en daar in Frankryk graven lag. Getuigen hebben bezworen Goderham springlevend is, maar mag niet baten. Wat eenmaal ge- ^toeven is, dat is geschreven. En er zit ."to* het echtpaar niets anders op, dan te geven, dat de levende Goderham is. En nu de 'niet vermiste vermiste i8*1 toch weet waar zijn graf is, heeft hij l, voornemen geopenbaard, er wat °ethetjes by te planten! Bourges (Frankryk). hielden commu nisten een geheime vergadering. „Iemand had evenwel achter de j/lfderijen twee microfoons verstopt, de burgers van Bourges woord voor %rd konden verstaan wat er gezegd Terwyl de nveesten, die toevallig 'leze uitzending hadden afgestemd, l sPanning op onthullingen zaten te j^Jtoen waarschuwde een communist de 'itie dat er een illegale radio-zender tenlv Was" Men vist® uifc' vanwaar de uit- kwam. De vergadering werd toen 'Adellijk afgebroken en politie-agen. machten de microfoons aan de dag. Dp m. Tweede Kamer heeft gisteren de Ii^Versieleningswet 1948 zonder hoofde is stemming aangenomen. Daarna S 1 ^e Tweede Kamer gestemd over Ik Wets°ntwerp tot wyziging en aanvul- Vov. tK Va-n de Hoger-onderwyswêt. Deze j^ihg is vorige week aangehouden, fcfibgj Zandt (S.G.) verklaarde uit ^l,r; overwegingen, by de behan gt8 Van de onaerwysbegroting uitéen- stém niet aan het ontevwP tien geven **Hrri€tBOntwerup wordt; tenslotte*goed- 1 met 62 tegen 8 stemmen. Er liepen draden naar de zolder, waar een klein zendertje was opgesteld. Vol gens de concierge van het gebouw was er die middag- een electricien gekomen, die „enkele lampen moest repareren". Men zoekt thans naar die electricien. Naby Kopenhagen moesten deze week internationale ski-wedstrij den worden gehouden. Maar er was absoluut geen sneeuw gevallen. Ski ers uit Noorwegen zijn daarom te hulp gekoreen. Zij hebben vijf spoorwagons volgesöhept met sneeuw, deze full-speed naar Denemarken laten ryden en daar een berghelling besneeuwd! Het goedje was echter nat en zwaar. Onlangs werd er in het Parijse Pa lais de Chaülot een gala-avond gegeven voor liefhebbers van wetenschappelyke documentaire films. De voorzitter van deze byeenkomst, die het openingswoord modst spreken, begon al dus: „Dames en heren. Wat ik in mijn laatste voordracht over documentaire films gezegd heb, weet ik werkelijk niet meer. Maar één ding kan ik u verzeke ren: ik heb mijn reening in het geheel niet gewyzigd". Zijn de kinderwagens te duur? Wellicht is het bovenstaande idee, aan de hand gedaan door een Belgisch blad, een uitkómst. Begin November van het vorig jaar werd tussen de Directie en de Perso- neelsraad der Nederlandse Spoorwegen overeenstemming bereikt over de nood- zakelyk geoordeelde wijzigingen betref fende de salariëring. Deze wijzigingen hielden, behalve enkele technische en partiële veranderingen, ook een beperkte looncorrectie in voor de laagst bezoldig de groepen van het personeel. De hoofdbesturen der erkende organi saties waren tot de overtuiging gekomen, dat het verloop van lonen en prijzen in de afgelopen twee jaren een correctie op de lagere lonen noodzakelyk maakte. Het resultaat van het georganiseerd overleg in deze werd op 10 November voorgelegd aan de Stichting van de Ar beid. het College van Ryksbemiddelaars en de minister van yerkeer en Water staat. Nadat over het een en ander nog herhaalde besprekingen zijn gevoerd, heeft de minister op' 13 Februari j.l. het complex van voorgestelde wyzigingen, behalve het voorstel tot afschaffing van de 4e klasse goedgekeurd. De bekende A. Bouman is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens zyn misdragingen tijdens de bezetting. Bouman was, zoals bekend, vóór de oorfog zeer bekend wegens zijn actie voor de kleine boeren. Bij een auto-ongeval te Koepang (Ti- mor) werden in totaal zes personen ge dood en twintig zwaar gewond. Het auto-ongeluk werd veroorzaakt., doordat een jeep, die plotseling uit een zijweg kwam, tegen een vrachtauto reed. pr willen deze week eens uw aandacht vra gen voor een paar onderdelen van de garderobe van Zijne (of Hare) Majesteit uw baby. Het gaat nu niet om de meest noodzakelijke kle dingstukjes, waar thans ge lukkig weer aan te komen is zy het in bescheiden ma te maar om iets wat nog al luxe lykt en toch zeer prac- tisch is. Wat zegt u van het hier- by afgebeelde cape'je? Dit is nu eens niet zo'n gehaakte of gebreide cape om mee-uit-te- gaari, maar een practische vervanging van het dekentje, waarin we onze kleine ver pakken by de eerste tochten door het huis. Het is aan de hand van het patroontje ge makkelijk te maken van ge bloemd flanel met effen fla nel gevoerd of van doorgestik te gewatteerde zijde. Zoals u uit het patroon duidelyk zal zijn, bestaat de cape uit 3 de len met opzij een naadje, hetwelk met een handwerk- randje is gemaskeerd. De andere afbeelding toont aan, dat een trappelzak nu niet per se een stijve vier kante zak behoeft te wezen, maar als een lange wyde jurk, welke van onderen is dicht genaaid, kan worden gemaakt. Hij wordt eveneens van flanel vervaardigd en met een rand je of steekje geborduurd. 2o zyn er nog wel „aparte" dingetjes te maken; ze alle te bespreken kost te veel ruimte, maar deze voorbeel den hebben wellicht uw fan tasie al wakker genoeg ge maakt. TRUUS. VOUW VAN DE STOf (T75 ZELfKAUT VAN OE S TOF iiiviiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimitiiiiiii Zowel van vlees, vis als groente kunnen we smake lijke ragoutjes bereiden, wel ke èn bij de broodmaaltyd èn by hét middagmaal gepre senteerd kunnen worden. Ragout van restjes vlees. 1 rest soepvlees of gebra den vlees, 2 uien, K liter water, 2 bouillonblokjes, een stukje boter of vet, 25 gr. bloem, maïzena of aardap pelmeel, een scheutje bouillon aroma, 1eetlepel fyngehakte peterselie, desverkiezende pa neermeel, een stukje boter. Snyd het vlees in kleine blokjes, maak de uien schoon, was ze en hak ze zeer fyn. Smelt de boter of het vet, laat iiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii yn grootmoeder was een wijze vrouw, die haar huishouden met acht kinderen en een zaak- aan-huis goed wist te bestu ren. Althans, zo getuigt de overlevering, want zelf heb ik hier weinig van kunnen erva ren, Ze had echter zo haar eigen levenswysheden, spe ciaal met betrekking tot het doen van een huishouden, welke nog steeds in de fami lie bewaard zyn gebleven. Een van haar lijfspreuken was„Schoonm aken is geen kunst, maar schoon houden." Inderdaad geloven we, dat veel huishoudens heel wat minder bewerkelijk zouden zyn, als hpar leidsters deze kunst, n.l. schoonhou den, wat beter verstonden. Bovendien zou het ook finan cieel een aardig verschil ge ven. Schoonhouden is een kunst. In hoeveel gezinnen is de boel niet weer vuil, terwyl er nog nauwelijks schoongemaakt is. Kinderen staan 's morgens op en nog voor schooltyd hebben ze vlekken op jurken en blouses. Hebben de kin deren nog schorten, staat er dan op, dat ze die thuis dra gen. Het spaart hun andere kleren, die meestal lastiger en duurder te reinigen zyn, dan een stevige katoenen schort. Hebben we, by gebrek aan punten en materiaal van schorten moeten afzien, let er dan op, dat de kinderen by het eten een slab of servet dragen. Alweer cp dezelfde grond Krijgt u protesten te gen de slab, omdat hy kin derachtig is? Goed, beloof de kinderen, dat deze' wegblijft, zodra er zonder knoeien of kruimelen gegeten wordt. Het is meteen een pracht aan sporing tot netheid. Draagt ook zelf zoveel mo- geiy'k in huis een schort. Voor de kleren een prachtige be scherming en komt er on verwachts bezoek, dan is het gauw afgedaan. Wy -geven aan een schort de voorkeur boven een oud, afgedragen japonnetje. Niet'alleen kun nen we onszelf zo veel gauwer weer tot „gastvrouw" omto veren, maar ook staat' een nette schort veel flatteuzer dan een verkleurd, opgelapt japonnetje, dat jaren geleden modern was. De ideale dracht voor de werkende huisvrouw is het mouwschort, maar wie net niet bezit, zal het biT de huidige textielschaarste voor lopig wel niet krygen. Dat was over ons zelf en de kinderen. Doch ook wat ons huis betreft geldt deze regel. Ik ken tientallen vrouwen, die, wanneer zy aardappelen schillen, mandje of bak op ta fel of op schoot zetten. Als ze klaar zijn, ligt er zand en vuil op tafel en schort of jurk is er ook niet schoner op geworden. Waarom niet even een krant op tafel en een op onze knieën gelegd, voor we beginnen. Na het werk de krant afschudden en alles is schoon gehouden, Als we ons dit aanwenden, kun nen we gerust groenten en aardappelen in dg kamer schoonmaken. We hebben dan meteen gelegenheid op de kleintjes te letten, want als die onbewaakt zijn moet er al te vaak heel wat schoon- maakkunst aan te pas ko men om weer wat orde te scheppen. Oefen u zelf eens in het schoonh ouden, u zult zien hoeveel schoonm a- ke n het u bespaart. hierin de gesnipperde uien lichtbruin fruiten. Giet er het water met de bouillon blokjes by, laat de massa doorkoken en de bouillon blokjes oplossen. Maak intus sen de bloem, maïzena of het aardappelmeel met wat koud water of wat koude melk aan tot een glad papje, voeg het roerende by de ko kende vloeistof en laat de saus onder roeren doorkoken en binden. Doe er dan het vlees by, ,roer er de fynge hakte peterselie door en maak de ragout met een scheutje bouillon-aroma op smaak. Giet de massa desverkiezende in een vuurvast schoteltje, strooi er wat paneermeel over, leg er hier en daar een kluitje boter op en laat de ragout in een hete oven bruin worden. Geef dit gerecht als vleesschotel bij het middag maal met aardappelpuree en groente of presenteer het als warm hapje bij %iet brood. Visragout. 1 rest gaar visvlees, y, L kookvocht van vis of water waarin 2 bouillonblokjes zyn opgelost, een stukje boter of vet, 25 gr, bloem, maïzena of aardappelmeel, een scheutje citroensap of wat azyn, noot- muscaat, wat melk. Verwijder van het visvlees de graten en de velletjes en verdeel het in kleine stukjes. Maak van de visbouillon of de gewone bouillon met de boter en'het bindmiddel een ragout sausje, zoals in het boven staande recept beschreven is. Voeg er het visvlees aan toe, giet er tot slot onder goed roeren het citroensap of de azijn bij en maak het ra- goutje met wat nootmuscaat op smaak. Groenteragout. 250 gr. groenten, zoals wor telen, bloemkool, schorsene ren, uien, spruitjes e.d., liter groente- of vlees-bouil lon, een stukje boter, 25 gr. bloem, maïzena of aardap pelmeel, een scheutje citroen sap of azijn, 1 hardgekookt ei, zout, peper, nootmuscaat, wat fijngehakte peterselie. Maak de verschillende ?roenten schoon en snijd ze in kleine stukjes, kook ze met water en zout zo vlug mogelyk gaar, laat ze daar na op een vergiet uitlekken, vang het kookvocht op en bereid hiervan met het stukje boter en het bind middel een ragoutsausje. Maak dit met zout, peper en nootmuscaat op smaak, voeg er wat citroensap of azyn aan toe, roer er de gaar- gekookte groente en de fyn gehakte peterselie door en schep er tot slot het hardge kookte ei, dat in plakken ge sneden is. doorheen. Geef dit gerecht by het brood of bij een vleesloze maaltijd in plaats van vlees en groente. U kent dat. Öoor die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanéwaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een eindé aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dt)sis Kruschen heeft een won dere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apo theker of Drogist. (Adv.) Op de tweede dag van de Ronde-Tafel conferentie is aangenomen een voorstel van Da costa Gom.;z, de herziening van de staatsregeling met spoed te behan delen en na vaststelling van de her- vertaling HERMAN ANTONSEN 33) „Ieder zijn deel naarmate van zijn verdiensten en volgens zyn rang," zei hij. „Ik heb de eerste keus, juffrouw Lang. Eerste keus. Vergeet u dat vooral niet." Warin kwam met gebalde vuisten naar hem toe. maar Janson scheen hem niet te zien en het meisje greep hem by zijn arm. „Toe, nidt doen," zei ze. „Ik waardeer het heel erg, maar wat goeds kan er van komen?" Dat voorval niét Balk geschiedde in de namjddaé van dè dag. waarop het eilandin het zicht was gèkomen. Het was nu 'duidelijk waar te nemen. Een afgeknotte kegel van ongeveer twee duizend meter hoogte, voor drie vijfden met helder groen begroeid, behalve daar, waar een paar kale vooruitspringende rotsen er uitdagend doorheen staken. De naakte top was diep doorgroefd. De kra ter bevond zich op het westelijk deel van het eiland, dat een lengte scheen te hebben van tussen de twintig en dertig myl. Tussen de berg en de heugel op het Oostelyk deal van het eiland lag een hoogvlakte, door slechts drie kleine heuvels gebroken. Die waren, als de zon er op scheen, schitterend groen. De ke gel en de kratertop waren donker-rood- bruin en de ravijnen diep purper ge kleurd. Het gehele eiland had overdre ven felle kleuren, als een goedkope plaat in schelle krijtkleuren op blauw papier getekend. Bij het naderen van de schoener werd een witte streep van de branding op de koraalriffen duidelyk zichtbaar en het geluid der brekende golven woei bij wind-' vlagen naar hen toe. Met gereefde zei len laveerden ze er heen. Er scheen geen enkele baai of opening te zyn, hoewel Janson brutaalweg doorzeilde, tot ze de schitterende kleuren van de regenboog in het hoog opspattende schuim konden waarnemen. Hij had zijn eerste landing aan de Zuidzijde gemaakt, zo beweerde hij. Nu scheen hij roekeloos besloten, zyn durf te tonen door zó dicht langs het rif te zdilep, dat de grote golven de „Ahi- manu" op de rotsen dreigde te werpen. De wind was hun gunstig. Ze konden ieder "ogenblik over'stag gaan. maar als er ook maar even iets aan de zeilen ha. perde, al& een grote g°lf met de stro ming, die langs 't rif liep, oek maar even tegenstand ondervond, als ze. hoe wei nig ook, op een rif onder water stieten, dan zou er geen redding meer mogelyk zijn en gingen ze zeker ten gronde. De hemel was onbewolkt. De heldere kleuren werden nog feller, naarmate ze dichterby kwamen en ze konden hoe langer hoe duidelijker de vormen der bomen, rotsen en watervallen op het eiland onderscheiden, alsof het lang zaam aan binnen het gezichtsveld van een kijker kwam. Een groot aantal vo gels kwam het schip tegemoet gevlogen. De zee was diepblauw van kleur en schijnbaar peilloos. Jansen stond zelf aan het roer en de wind speelde met zijn baard, waartussen zijn tanden glin sterden. „Je doet beter een oliejas aan te trek. "ken, Dora, als je aan dek blyft. Er staat hiér al een flinke wind en we zyn toch nog in de luwte." Ze schonk hem geen aandacht en hy maakte een gebaar, als wilde hy^het roer loslaten en ha&r beetpakken. Daar op keek hy "haar nors aan. „Nou. biyf dan en word maar door nat," bromde hy, -dan spoelt er mis schien wat van die stijfsel uit jè weg.. Een flink pak rammel zou je goed doen." Toen ze de kaap van de kleinste kegel omvoeren riep hij Sam aan het roer. De bemanning had de kleding, die ze van het begin van de tocht aan had, uitgela ten. De negelrs droegen slechts hun len dedoeken en Sam liep met ontbloot bo venlijf, zodat de spieren van zyn zwart glanzend lichaam duidelijk zichtbaar waren, terwijl hij het zwaar te houden roer in bedwang hield.. De golven liepen geweldig hoog op en de „Ahimanu" leek niet veel meer dan een speelgoddscheepje, als ze opklom tegen de steile watermassa's en voor over in de diepte der golven omlaag gleed. In fok en grootzeil waren dub bele revfen gelegd, de kluivers waren in gehaald, het stagzeil en de rest van de zeilen stonden zó strak, dat ze uit steen gehouwen schenen en als ergens maar 'n eindje los zat, klapperde het als zweep slagen. Langs de zuidelijke kant van het eiland groeiden geen bomen, met uitzon dering van enkele waaierpalmen aan de voet van de kegel, die) kaal en steil om hoog steeg. Het hoogland was dicht be groeid, doch hier en daar bevond zich een wyde opening, alsof did er mèt êen bijl ingehakt was. Twee leikleurige voor. gebergten strekten zich als armen uit. De riffen lagen dicht langs het strand Op sommige plaatsen schenen ze samen gegroeid met de rotsen. En overal klonk het gevoel van zee en wind, die de barre kusten van dat verlaten land rammel den. De schoener hield goed zee en Jan son tuurde met zijn kyker de kust langs Tenslotte legde hij hem neer. „Een van de beefden ligt tegen de grond,'' riep hij tegen Lang. „Daar staat het amdèredaar, net in de zon. Meer dan vyftien moter hoog. al lykt het van hier een centimeter of vyf. Het andere is door een aardbeving omgeval len. Die spleet daar is wijder, dan teen ik hier de vorige keer was. Op 'n goeie dag splijt dat eiland nog in tweeën." '„jawel, Sam.... Alles klaar! Zeilen vierenAfvallen!'' De schoener zwaaide) overstag en toen de zeilen omzwaaiden en de ra's over kwamen onder het zwoegen der neger matrozen, koerste de schoener op .het land aan, tussen de tweè voorgebergten door, als een opgejaagd hert. „Als er by de laatste aardbeving geen nieuwe fif is ontstaan, liggen we binnen het half uur in rustig water." riep Janson. „Ik zal het roetr overnemen. §am. Ga jy naar voren en kyk de ka bel eens na. Het zal hier zo wat vyftien vadem diep zyn. Geef 'm dus de ruim. tel'' z:ening over te gaan tot verkiezingen. Suriname vroeg dit voorstel niet alleen tot Curasao te beperken, maar het uit te breiden tot Suriname. Daar had nie mand bezwaar tegen. Wat nu de kwest' van Aruba betreft, zij is op deze tweede dag dan feitelijk ter sprake gekomen. Dr. de la Try Ellis, regeringsadviseur, heft het er over ge had, niet om er bepaald zijn mening, die hij ongetwijfeld als geboren Curacao- enaar wel heeft, over te uiten. Dat achtte hy niet zozeer zyn taak. Doch wel om aan te bevelen, dat men een Curacaos-Arubaar.se commissie met Ne derlandse waarnemers er by zou benoe men. Hij steunde hiermede een sugges tie van mr. Joekes. Dr. Ellis wenst dat men de zaak grondig zal onderzoeken alvorens tot een oordeel te komen, maar hy gaf ook te k-nnen, dat de mening der Arubanen in if.atste instantie de doorslag zal die nen te geven. By Kon. Besluit van 16 Februari is mr. W. H. van Helsdingen, raadsad viseur bij het ministerie van Overzee se Gebiedsdelen, die met behoud van zyn functie van adviseur is toege voegd aan de voorzitter der Ronde tafelconferentie, benoemd tot plaats vervangend voorzitter der conferen tie mét raadgevende stem. Vandaag zyn de secties der Ronde-ta- felconferentie in sectievergadering bij eengekomen ter behandeling ..van enige afzonderlijke onderwerpen, zoate Buiten landse Zaken en Deffensie.%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3