Nieuwe verbinding voor en Bollenstreek Moderne weg naar Schiphol en Amsterdam D Haarlem Binnenkort kunstmatig wijntje op feestdis? Amerika neutraal in geschil Zuidpoolgebied Nederkoorn weet zich niets meer te herinneren Voorlopig enige dagen vorst 14ÈWL de E.V.C. Aller wens: zachte weer moet doorzetten Kostprijs ruim de helft lager dan van echte wijn Meningsverschil over postzegels was in 1946 het begin Rap van tóng en zelfverzekerd PRINSES MARIJKE Ook overdag temperatuur onder het vriespunt Cf Lokaas van Verdeelde mening over voordeel van abnormale winter bureaux van reUactie en administratie: 'ot hoofd en hart Situatie geladen met buskruit .Het weer Overstromingsramp in Turkije In de zomer veel ongedierte? mgBÊ IlliSil DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24080 Gezichtsvermogen van rechteroog goed vooruit gegaan DE BILT VERWACHT: SJAHRIR'S ONTVOERING WORDT BERECHT f v,. -v. wmmm will Geen surrogaat Als we zo de zomer inschui ven, heeft deze winter, zelfs volgens de grootste pessimis ten, veel goedgemaakt van wat vorige zomer en winter bedierven m Vf< j Jf. 1 SMEDESTRAaT 5 - HAARLEM •slofoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cent9 per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur:W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var radenen te weigeren. Reeds lang bestaat het streven Schiphol, tot nog toe de eerste luchthaven van Neder land, te voorzien van een goede ver binding naar de omliggende steden, Een aantal van deze verbindingen is in de loop der jaren gereed ge komen, doch die met Haarlem heeft altijd veel te wensen overgelaten. Het gedeelte, dat in het Noorden van de Haarlemmermeer ligt, werd Wel spoedig gemoderniseerd,' doch voor het grootste deel reed het ver keer over smalle, verouderde wegen en een lastige houten brug, die on danks het bord „langzaam rijden" bij iedere zware en middelzware last een kleine buiging naar de water spiegel van de Ringvaart maakte. it alles wil echter niet zeggen, dat men het niet van belang achtte, de stad Haarlem dichter bij 's lands luchthaven en daarmee tegelijk bij Amsterdam te brengen: ook de Bol lenstreek Leiden en zelfs Den Haag zou den er bij gebaat zijn. Plannen werden er dan ook wel gemaakt en in 1939 be- 8on de Amsterdamse Ballastmij. met de bouw van een grote brug over de Ring vaart nabij de oude houten, die de Nieu- *eweg met de Vijfhuizerweg verbindt. IQ October 1941 nam ook het veThogen Van de grond In de Haarlemmermeer «en aanvang, doch een jaar daarna lie ten de Duitsers geen materiaal meer los eh het werk stond stil. Ongeveer 5 jaar kon men de grote voltooide brug, die Vanaf de waterspiegel 4.50 meter hoog Is en ruim 40 meter lang, ongebruikt in bet polderland zien staan. Zij werd ech ter niet vergeten, want in begin 1947 direct na de bevrijding was er nog Sebrek aan materiaal wer£ het werk herbesteed en kort daarna begon de Ballast Mij. weer haar zandschuiten van- at het terrein achter de Staalfabrieken te IJmuiden via het Noordzeekanaal en bet Haarlemse Spaame naar het werk aan de Ringvaart te slepen. Daar grijpt nu een machtige elevator ®hgeveer 3000 M3. zand per d-g met zijn klauwen uit de schuitjes. Stoomtreintjes brengen het zand naar de verste uithoe ken van het uitgestrekte werkterrein, waar het zorgvuldig wordt gestort, ter wijl een 25000 kg. zwaar blok reeds klaar staat om het op kundige nooit falende wijze hard te stampen. Nog meer ma chines met klinkende namen bevinden zich op het werk: de bulldozers, de Braglins en de compressor zijn onmis baar. Men moet echter niet denken, dat er momenteel een nieuwe weg aangelegd wordt precies van de hangars van het vliegveld uit tot op de Grote Markt in onze Spaarnestad. Dit is onjuist, want een groot gedeelte, n.l. van Schiphol tot aan de Spieringerweg in de Haarlemmer, meer, bestaat reeds en het enige is, deze weg door te trekken tot aan de Buitenrustbrug in Haarlem. Het verkeer zal dan in de toekomst door de Rusten burgerlaan rijden, via het Plein zijn weg vinden in Haarlems binnenstad en via de Wagenweg naar de Bollenstreek en Dep Haag gaan. In verre toekomst zal het grote verkeer met bestemming Leiden en Den Haag zijn weg nog zuide lijker van de stad zoeken, want binnen het gebied -fen Haarlem zal dan van de nieuwe weg een aftakking lopen in de richting van Schalkwijk, waar een nieuwe verkeersbrug óver het Zuiderbuiten- Spaarne er voor zal zorgen, dat de auto's door de Spaarnelaan in de richting He renweg kunnen rijden. Dit laatste is echter nog toekomstmuziek. Als alles naar wens verloopt, zal de provinciale weg, die de Ballast in op dracht van Waterstaat tussen de Spie ringerweg en de Zomerweg aanlegt voor de rest zal de gemeente Haarlem zorgen omstreeks October gereed zijn. Even ten Westen van de Ring vaart zal er dan een groot verkeers plein zijn, vanwaar een aftakking naar de Amsterdamsevaart leidt. Het laatste gedeelte hiervan zal voorlopig uit sluitend uit een rijwielpad bestaan, daar de plannen hieromtrent nog niet gereed zijn. Men voelt er n.l. veer voor, deze weg onder de rijksweg Haarlem Amsterdam en de tram- en spoorbaan te laten lopen in de richting Zaan streek en Alkmaar, doch ook dit hangt nog in de lucht. De Haarlemse dienst van Openbare Werken hoopt, dat zijn gedeelte van de nieuwe verbinding aan het eind van dit jaar in gebruik zal kunnen worden ge nomen, doch als het zou kunnen gebeu ren dat de provinciale weg eerder klaar is dan de Haarlemse, zal zo vernemen wij de oude route, ZomervaartNieu- weweg, met het reeds voltooide gedeelte van de nieuwe gecombineerd worden. De oude, wankele Ringvaartbrug zal dan verdwijnen en.de gemeente is van plan de weg langs de Zopiervaart tussen de Nagtzaambrug en Bernard Zweersstraat te verbeteren, waarvoor f 160.500 zal worden uitgetrokken. Tevens zal een be gin worden gemaakt met het slopen van het oude gemaal van de Romolenpolder en de bouw van een brug over de Gouw- watering. Met de uitbaggering van de Zomervaart raamt men de kosten hier van op f 230.000. Het oude pantserdekschip de HVan Heems kerk'' is omgebouwd tot logementschip. Het biedt plaats aan 800 marinemannen. Ook de naam is verdwenen. Het schip heet nu officieel Neptunus Als uitvinder Bruinier, die zelf ge heelonthouder is, gelijk krijgt, dan betekent zijn vinding van een kunst matig bereide, wijn een revolutie op het gebied van de wijnbouw. Of hij gelijk krijgt is een tweede. Deze suikertech nicus, die veertig jaar in Indië gewerkt heeft, stelde twaalf jaar geleden een product samen, dat sprekende gelijke nis vertoonde met wijn. Zo zelfs, dat wijnproevers geen onderscheid konden maken tussen het nieuwe product en het gegiste druivensap. Een sinistere figuur uit de bezet-, tingstijd, wiens naam voor de meeste Haarlemmers een onheilspellende klank heeft, had zich hedenmorgen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden. Even Zelfverzekerd als zjjif optreden was 'n de donkerste jaren voor Haarlem, Stond daar de heerbanleider van de W.A., J. Nederkoorn. Rap van tong, maar voorzichtig in zijn ^oorden probeerde hij de terreurdaden, aeto ten laste gelegd, in een zo gunstig Ongelijk daglicht te stellen, doch hij v°hd in de president, mr. J. van Vught, ten man, die al zijn beweringen wist te auwen. Raar was dan die inval in het theater '■Monopole" te Zandvoort, waar hij met ten groot aantal W.A.-mannen op 11 *=bruari 1941 binnendrong om het daar ^fiwezige publiek en de toneelspelers te erjagen. ^érd. verklaarde niet zelf het publiek ®blast te hebben de zaal te ontruimen, te^r dat „iemand" op het podium zulks gedaan. >.De ontruiming is rustig verlopen." »Dat kan ik me indenken, als er zo'n ^el W.A.-mannen in.de zaal rondloopt." Nederkoorn had niet het gevoel ge- .a<*. dat zo iets alleen onder bescher ming van de Duitsers mogelijk was! „Bange tijd nam de behandeling in be- van de beschuldiging, dat Neder- ]0°°m in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. ^3 tezamen met leden van de S.D. van A.N.P. pjan de zijde van het secretariaat bied|.es Juliana deelt men het A jjBe eerste verjaardag van Prinses ^Üke biedt een goede gelegenheid iets te delen over haar gezondheids- t6].stand. Algemeen lichamelijk en gees- (j bk heeft zij zich flink ontwikkeld. t- gezichtsvermogen van haar rech- ber°°g is goed vooruit gegaan en zij kent nu niet alleen bonte voorwer- uen, kaar ®0g te jong agen. Se* echter weinig hoop, dat het /ehtsvermogen van het linkeroog zich Hit - ®»aar ook het gelaat van personen *ij ^aar omgeving en dat, ofschoon om een brilletje te tal °ótwikkelen. Het I °t2p en vraagt altijd en overal aaridacht. Men moet immer ee„ 'j-ttcim zijn; een hoge eis aan yens, die aan twee ogen niet te veel heeft om te zien. lijsten heeft opgesteld van personen die als represaille voor de aanslag op een Duitser moesten worden gegijzeld. Het gevolg hiervan was dat 109 per sonen werden gevangen genomen, van wie er 10 werden gefusilleerd. Verd. was op het politiebureau ont boden om aan een drietal Duitsers en kele namen te verstrekken van promi nente figuren uit Haarlem. Hij weiger de dit te doen. ,,Dan bent u anti-Duits," zei een van de Duitsers. ,,Als ik dat was, zou ik geen W.A.- uniform dragen," antwoordde Neder koorn toen. „Dat was wel een zeer juist ant woord," merkte de president op. Ondanks zijn weigering mee te werken, was verd. in de kamer, waar de lijsten werden opgesteld, blijven zitten. ,Ik mocht niet weg." „U werd dus eigenlijk gevangen gé- houden. Wat een wonder, dat u niet ge fusilleerd bent?" „Daar was ik niet bang voor." (Vervolg op pag. 2) Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woens dag met betrekking tot het geschil tus sen Engeland enerzijds en Chili en Ar gentinië anderzijds verklaard dat de kwestie van de souvereiniteit in het Zuidpoolgebied door de Chileense dele gatie op de conferentie, die het inter- Ameiiltaanse verdedigingspact opstelde, ter sprake gebracht was. Men liet toen duidelijk uitkomen, dat er zekere grenzen waren, die delen van het Westelijk halfrond, die onder het verdedigingspact werden begrepen, schei den. In feite betekent deze verklaring van Marshall een neutrale houding d»r V. S. in dit geschil. Marshall wenste niet in te gaan op de vraag of het geschil aan het Inter nationale Hof van Justitie zou kunnen worden voorgelegd. Woensdag heeft de Chileense presi dent, Gonzales Videla, de nieuwe Chi leense militaire basis in het Zuidpool gebied, genaamd „Generaal Bernardo O'Higgins", op plechtige wijze openge steld. Zonder gewag te maken van het Brits-Argentijns-Chileense geschil over het Zuidpoolgebied, schrijft het Rus sische blad „Tadjikistan communist", dat Russische matrozen een groot en be langrijk deel van het Zuidpoolgebied ontdekt hebben. Het blad wijst erop, dat Russische walvisvaarders thans in deze gebieden verblijven (in de zee van Bellinghausen, die de Westkust van Grahamland bespoelt). De Australische bladen besteden veel aandacht aan het incident rond de Falkland-eilanden. De belangstelling in Australië, voor het Zuidpoolgebied is zeer groot. Austra lië maakt aanspraken op een sector, welke bijna even groot is als het land zelf. Binnen een maand zal het gemene best drie permanente bases ingericht hebben in het Zuidpoolgebied. Onze Londense correspondent tekent hierbij aan: De Britse regering heeft officieel haar aanspraken op deze eilanden in het Pool gebied bekend gemaakt in 1908 en ver volgens wederom in 1917. Op grond van deze aanspraken heeft de Engelse rege ring jaarlijks een schip gestuurd naar de Zuid-Shetlands voor „administratieve doeleinden". Gedurende de afgelopen oorlog echter dwongen omstandigheden de regering de jaarlijkse bezoeken, die sindsdien hervat zijn, te staken. Echter ook Chili en Argentinië menen aanspra ken te hebben op de souvereiniteits- reehten over de eilandengroep, Chili onder meer op Greenwich-eiland, Ar gentinië op het eiland Deception. De aanspraken van de Zuid-Ameri kaanse landen zijn gebaseerd gedeelte lijk op de ruimschoots verjaarde en vol komen academische aanspraken van de Spaanse conquistadores op deze gebie den en op geografische gronden. De werkelijke reden echter, die de beide Z.-Amerikaanse landen bewogen lmeft Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Was In Januari de gemiddelde tempe ratuur bijna drie graden boven nor maal en gedurende de eerste helft van Februari nog ongeveer vijf graden, reeds het etmaal van 17 Februari leverde een temperatuur van vier graden beneden normaal op. In de afgelopen nacht daa'.de de temperatuur In Zuid-Frankrijk reeds tot het vriespunt. In Noord-Frankrijk, België en het Zuiden van ons land tot vijf graden onder nul. In Tsjechoslowa- kije en Zuid-Polen ongeveer tot 10 graden, terwijl in Rusland bijna overal 15 of meer graden vorst voorkwam. Ook In Noord-Italië en op de Balkan komt des nachts flinke vorst voor. Slechts in een smalle strook rond het grotendeels nog open liggende deel der Oostzee komt minder vorst voor, daar de koude lucht bij het stromen over het betrekkelijk warme water flink ver warmd wordt. In het Noorden van ons land komt daardoor wat minder vorst voor dan in het Zuiden. De luchtdrukverdeling ver toont een zo grote stabiliteit, dat ver wacht kan worden, dat de vorst voor lopig nog minstens vier a vijf dagen zal kunnen aanhouden. Aanvankelijk worden de temperaturen daarbij nog Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met op sommi ge plaatsen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu en dan vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Langs de Waddenkust overdag temperaturen om het vriespunt. Overigens lichte tot matige vorst. Zon 7.48—18.01. Maan 12.08—5.10. lager en waarschijnlijk zullen er enkele z.g. ijsdagen voorkomen, waarbij de tem peratuur ook midden-overdag niet meer boven het vriespunt komt. Voor het Militaire Hooggerechtshof der Republiek te Dlocja begint vandaag het proces tegen de 17 republikeinse extremisten, die betrokken waren bij de mislukte staatsgreep van Juli 1946, waarvan het meest geruchtmakende feit de ontvoering van Sjahrir was. De twee voornaamste beschuldigden zijn gene raal Soedarsono en de communistische leider Tan Malaka. niet slechts aanspraken te doen, maar ook oorlogsschepen te zenden naar de betrokken gebieden en militaire ba ses aan te leggen, is dezelfde als die welke andere landen sinds de oorlog bewogen heeft aanspraken te doen gel den op poolgebied, namelijk het ver moeden dat de pool-gebieden rijk zijn aan mineralen, vooral aan uranium. Het huidige meningsverschil tussen Engeland en de beide Zuid-Ameri kaanse landen is niet van gisteren, maar tot heden had het geen ernstige vormen aangenomen. In Juni en Juli 1946 protesteerde zowel Argentinië als Chili tegen het uitgeven door En geland van een serie postzegels ter herinnering aan het feit, dat de Falk- lands-eilanden in 1846 door Engeland bezet waren. De uitgave van de post zegels, aldus de Znid-Amerikaanse landen, was een inbreuk op hun sou- vereine rechten. '"W3 '3 '3S33. De Britse kruiser ,JHgeria' thans op weg is naar de Falkland-eilanden. De heer Bruinier is thans woonachtig in Zaandam, waar hij door de directie van een puddingfabriek in de gelegenheid is gesteld een eigen laboratorium op te richten. Tevens kan hjj beschikken over het halve firma-kapitaal. Zijn procédé is berekend op een duur van twee maanden. Het „lageren" van echte wijn neemt twee jaren in beslag. Een aanzienlijk verschil dus, dat ook in het alcohol-gehalte 12 tot 16 pet. in dit geval is uitge drukt. Wij hebben geconstateerd, aldus de heer Bruinier, dat het rottingsproces van de druif ook zonder druiven kon gesphieden Wij nemen andere natuur producten, en gebruiken geen chemische of kleurstoffen. Uit de ingekomen rap porten van dr. Hamel Roos van het Rijksbureau van Volksgezondheid, blijkt dat de nieuwe wijn geen enkel nadelig bestanddeel bevat. (Doch dat kan men ook van vele prima surrogaten zeggen). De heer Bruinier is echter verontwaar digd als w(j het woord surrogaat gebrui ken en troont ons mee naar de gisting kamers. Hier is nog nooit iemand van de krant geweest, vertelt hij, alleen de mensen die interesse hebben voor de uitvinding en hij noemt de naam van een buitenlandse geldmagnaat en een groot concern uit Noorwegen. Nederland heeft geen interesse, hoewel kort geleden de bioloog dr. Wieringa uit Ede een be zoek aan het laboratorium heeft ge bracht en proeven heeft genomen. Het resultaat is nog niet bekend. De kostprijs van de nieuwe alcohol houdende „Volksdrank" ligt ruim 50 pet. lager dan de echte wijn en zou, alweer volgens de uitvinder, voor pl.m. 35 et. per fles aan de man kunnen worden gebracht. Indien de uitvinding door de wijnbouwers in Frankrijk zou worden toegepast, dan zouden er altijd „Top jaren" zijn, men is dan immers niet meer afhankelijk van de druivenoogst. En terwijl de ontdekker ons een flesje met de nieuwe drank, die inderdaad be hoorlijk van smaak is, meegeeft, zien wij het bruisen en leven in de 100-liter kolven, waaruit straks de „wijn" verkre gen zonder druiven, zal worden geschon ken. U kunt krijgen: Bordeaux, Samos, Zoete Spaanse en Mistella, enfin welke smaak u ook prefereert, zegt ten afscheid de heer Bruinier, die zeer hoopvol is gestemd wat betreft de fianciering van ait plan. Hopenlijk worden wij een goede wijn rijker en de uitvinder geen illusie armer. In haar nummer van Dinsdag 17 Fe bruari deelt „De Waarheid" mede, dat de E.V.C. een solidariteitsfonds voor stakers heeft opgericht, waarvan de opbrengst „is bestemd voor alle stakende arbeiders, ongeacht van welke organisa tie zij deel uitmaken". „Als gevolg van de toestand, waarin de arbeidersklasse verkeert, valt een toe nemend aantal conflicten in het be drijfsleven te verwachten. De besturen van N.V.V., K.A.B. en C-N.V. hou den in geval van staking de weerstands- kassen van hun organisaties gesloten. De E.V.C. is, evenals in het verleden, ook in de toekomst bereid, de strijd van anders, georganiseerden moreel te steunen." Wanneer in het bovenstaande fraais geconstateerd wordt, dat in geval van staking K.A.B., C.N.V. en N.V.V. hun weerstandskassen gesloten houden, dan ligt het voor de hand de juistheid hier van te betwijfelen. De drie organisaties geven begrijpelijk geen steun aan stakingen die de E.V.C. heeft uitgelokt en evenmin aan de wilde stakingen. De drie organisaties nemen uit de aard der zaak voor zulke stakin gen geen verantwoordelijkheid op zich en houden baar weerstandskassen daar voor gesloten. v Maar als „De Waarheid" wil suggere ren dat alleen de E.V.C. bij stakingen steunt, is het blad er vierkant naast. Want hoewel de drie organisaties tot staking slechts in het uiterste geval wil len overgaan, houdt dit toch niet in, dat zij het recht van staking prijsgeven. Wanneer in het verleden een staking haar gerechtvaardigd leek, alsmede in ge vallen, dat haar arbeiders-leden in een dwangpositie geraakten door een sta king welke de E.V.C. ontketend had, heeft geen der drie organisaties ooit ge aarzeld, haar weeratandskassen te ge bruiken voor het doel, waar ze voor be stemd waren. De vlammende koppen, waarmee „De Waarheid" alle stakingen ter wereld met een vermoeiende nauwkeurigheid aankondigt, en de haast triomphantelijke woorden, dat een toenemend aantal con. flicten is te verwachten, beloven „het al lerbeste". De niet in de E.V.C. georga niseerden zullen echter wellicht geen be. hoefte hebben aan de morele steun van de E.V.C., die in het gewraakte artikel wordt toegezegd. In Turkije zijn in het gebied van Adana twintig dorpen door een grote overstromingsramp getroffen. In An kara spreekt men van de ernstigste ca tastrophe, die Turkije sinds 70 jaar heeft getroffen. Twee duizend vierkante kilometer vruchtbaar bouwland staan onder water en men schat de schade op enkele miilioenen dollars. zalig prezen, dat de vorst was uitge bleven. En anderen, tuinders,- die spra ken van wonderdadige glascultures, die met cijfers in de hand bewezen dat ze dit jaar zes weken, let wel 6 weken,- voor waren op die barre winter van '46'47. Bloemkoolkwekers spraken we, die het voor deze tak van bedrijf sprookjesachtige verhaal vertelden, dat ze hiér jonge planten uitzetten, terwijl ze daar nog oude kolen sneden. Zo kunnen wij doorgaan. Overal heeft ons dit ten zeerste getroffen: dat wat voor de een een voordeel, voor de ander noodzakelijkerwijs een nadeel moest zijn. Unaniem waren ze het alleen hier over eens, dat nu het zachte weer moest doorzetten, de milde zon van het moet blijven schijnen en dat nu voorjaar dat we (Van onze speciale verslaggever) n amenvattend kan men, geloven wij, dit zeggen': In het algemeen is de abnormaal zachte winter, welke wij tot dusver beleefden, voor ons land van gunstige invloed. Een groot part van het voordeel, dat met name voor landbouw, tuinbouw en veeteelt tot dusver bereikt werd, kan echter nog worden teniet gedaan, wanneer wij in het nu blijkbaar al aan allé kanten uitgebroken voorjaar, nog plotseling door hevige nachtvorsten zouden worden overvallen. Zo groot zou dan de schade nog kunnen worden, dat zelfs het nu gunstige totaalbeeld in zijn tegendeel zou kunnen verkeren. Of die ongunstige wending al dan niet zal plaats vinden, daarover laat zich op het ogenblik juist ook door de beide voorafgaande abnormale jaargetijden niets met zekerheid voorspellen. Het enige, dat misschien nog kan worden vastgesteld is, dat omdat practisch nergens in Europa sneeuw ligt langdurige en hevige koude tot de onwaarschijnlijkheden behoort. Dat dan is de uitslag van het on derzoek, dat wij instelden naar het economisch resultaat van onze zoete, zachte winter. Het werd geens zins bereikt met algemene stemmen. Van alle lieden, die wij in onze lust om ook eens een klein opinie-onder- zoekje te ensceneren, ondervroegen, waren er niet twee met gelijke mening. Ook niet als zij tot dezelfde maatschap pelijke groepering behoorden. Het sterkst sprak dat bij de boeren. Hebben land-, tuinbouw en vee teelt voordeel van een winter als deze?, vroegen wij. „Ja", zei de grote veeboer, die ons het verhaal deed van hoe hij nog laat in de herfst zijn groenvoerpositie had kunnen verbe teren, „groot voordeel, omdat de koeien nu minder hebben behoeven te vreten en ze nu, hartje winter eigenlijk nog, al weer de wei in kun nen." Maar anderen waren het daar geenszins mee eens, wezen op de be- waarkooitelers, die o.a. door het zach te weer een schade leden, die miili oenen gulden bedraagt. Hetzelfde geldt voor de witlofverbouwers en de fruittelers, die met angst en beven bomen en struiken zien uitbotten en knoppen zetten op gevaar af, dat straks nog de vorst alles zal vernieti gen. Zo zijn er meer bezwaren. Het is de vraag of deze zachte winter niet voor tal van insecten en schimmels voordelig geweest is, at derhalve de ziektebestrijding dit voorjaar niet bij zonder zwaar zal zijn en of in het al gemeen gezien het uitblijven van vorst niet zeer nadelig is voor de bodem structuur. Want spraken wij geen boe ren, die letterlijk alleen zo .drukt men dat uit schreeuwden om vorst, die ons meevoerden langs hun wijde ge ploegde akkers, waarboven de zon straalde in een heerlijkheid als gold het een Mei- en geen Februaridag. En heb ben zij ons niet gewezen hoe door de veelvuldige regen de bovenlaag is aan- eengekoekt, hoe daar niet juist door het uitblijven yan vorst zich die weldadige rulle aarde heeft gevormd, die het zaad ontvangt als een weldaad en zegen? Maar daartegenover stonden weer anderen, wier landen waren over stroomd, Friese boeren vooral, die zich zo, zachtjes aan, van de winter in eens in de zomer moeten schuiven. Als dat zou gebeuren, dan waren zelfs de grootste pessimisten bereid te ver klaren, dat deze winter veel heeft goed gemaakt van wat daarvoor een abnormale zomer en een winter samen hebben bedorven. Wanneer dat echter niet zou gebeurenja danen we keken in de benauwde gezichten van frnit- en groentekwekers en in die perziken- en pruimenboombe- zitters, wier bomen al gaan bloeien in tijden dat de bevruchtingskans maar zeer gering is. Wij spraken natuurlijk niet alleen boeren. Wij spraken ook huismoeders. En zij, zij glimlachten tegen ons, zij na men ons mee, heimelijk en stil, naar haar kolenschuren en wezen op het voorraadje, dat ze nu nog over hadden, ondanks de krappe rantsoenen. Tuinders hadden dit vóór haar al gedaan, maar tegenover die blijdschap stond weer de reserve van sommige kolenhandelaren o we willen geen blaam werpen, op niemand, onze tocht was maar een toe vallige die niet zo enthousiast waren. En ook niet zo enthousiast waren zij, die vooral aan de winter plegen te ver dienen. De sneeuwruimers en de koek en chocoladeventers, de stoere kerels, die op onze ijsbrekers de rivieren openrammen enoch jade orga nisatoren van de elfstedentocht. Diep in hun hart waren zij toch wel een beetje teleurgesteld en met hen eigen- LINKS: Volendam 19 Febuari 1947. Zelfs de botters in het haventje waren door de hevige sneeuwstormen ondergesneeuwd. BOVEN: Volendam 19 Februari 1948. De botters varen geregeld uit ter visvangst. Nu er maar een vleugje vorst in de lucht zit. noemen we het al koud. lijk heel Friesland. De hotelhouders, die gedroomd hadden weer erwtensoep met kluif te kunnen serveren en de mannen van het Vreemdelingenverkeer, die belangstelling verwachtten uit Amerika en Zweden. Zo verging het ons overal. Tegenover een groter bioscoopbezoek staat weer, dat nu van de ijsbaan geen cent ver makelijkheidsbelasting komt in het laadje van vader Staat en tegenover de angstige kweker, wiens eerste voorjaars groente nu de eerste nachtvorst ver duurt, staat de palingvisser, die droomt straks eerder en vaker met het glibbe rige goud de haven te kunnen binnen lopen. Dat is het dus. Tegenover een tevre dene altijd minstens een ontevredene, een die niet kan juichen om de zon, het prille groen en het gekwinkeleer der vogels. Een, die moet somt ïr kijken, omdat het voordeel van het nadeel dit is, dat het direct en het nadc van het voordeel, dat het indirect is. Daarom, dat wij bij een algemeen gunstige ten- denz meer sor bere dan blijde mensen zagen. Ja, ja, in. het zweet Uws aan- schijns V - I O" Üi mmüüfê&i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1