britse artsen verwerpen de GEZONDHEIDSDIENST John Costello premier van Ierland WC DE NOORMAN-DESTEEN VAN ATLANTIS Grensincident bij Venlo opgehelderd CISTERCIËNSER^MARTELAAR IN CHINA r l to DE KRATER KALA) 'j T ALS DOLLARHULP NIET OP TIJD KOMT ZIJN MAATREGELEN NODIG NIEUWE BONNEN Nederlander herkent in proces te Neurenberg ontvoerder der Engelse officieren Aait mishandeling en ontbering bezweken Keuze-bonnen veertien dagen geldig Minister Bevan wedijvert met de artsen in koppigheid Aruba-afgevaardigden wachten af HET TREINONGEVAL IN FRANKRIJK De Valera na 16 jaar verslagen ERNSTIGE CRISIS IN -TSJECHOSLOWAKIJE De ontmoeting aan de grens Gevaarsmoment in onze volkshuishouding groter crediet aan Indië van DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 Ronde-T afelconfereni ie Democraten onthouden zich van besprekingen Tragisch gevolg van een hooglopende woorden wisseling MINISTER LIEFTINCK IN EERSTE KAMER Wordt vervolad Broodbonnen van 400 gram? Oostelijk elftal wint mei 51 Beurs van New York (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 Februari. Beden werd de uitslag bekend ge haakt van de stemming onder de art- «•n van Groot-Brittannië over het al of jj'et toetreden tot de Nationale Gezond heidsdienst. De artsen hebben de nieu we Gezondheidsdienst met een over weldigende meerderheid afgewezen. *an bijna 56.000 doktoren stemden 82 Pet. Ruim 89 pet. stemden tegen en een pijna even grote meerderheid verplicht- 'e zich bij dezelfde stemming niet toe ,e treden tot de Dienst. 'Weliswaar moet het bestuur van de Britse Bond van Artsen zijn houding officieel nog bepalen, maar hij heeft reeds vóór de stemming verklaard, dat Officieel aan alle aangesloten artsen ge adviseerd zal worden toetreding tot de oieuwe Dienst te weigeren, indien een overtuigende meerderheid tegen zou 'temmen. De situatie, ontstaan door het resultaat van de stemming, is zeer ernstig. Ofschoon het ongelijk gro tendeels aan de kant van de artsen is, die in tegenstelling met minister Bevan geen enkele concessie gedaan hebben, kan moeilijk worden ont kend, dat minister Bevan in koppig heid met de artsen gewedijverd heeft. Voorafgaande onderhande lingen zijn gevoerd in een sfeer van onverholen vijandigheid en wan trouwen, zodat het nu zeer moeilijk Ai zijn ook de vier Antilliaanse, dele gatieleden, die in eerste instantie gë- ifeigerd hebben aan de besprekingen ter R.TC. deel te nemen,«terzake van Git besluit volkomen eensgezind geweest zij zijn dat trouwens nog toch ligt be situatie voor de Arubaanse vertegen woordiging thans enigszins anders dan Voor de beide afgevaardigden der De mocratische Partij. Naar deze laatsten tegenover het ^■N.P. verklaarden, zullen zij zich voors hands ook onthouden van de bespre kingen in de secties en .zich bepalen tot bon houding van afwachten, tot daden *ijn gesteld overeenkomstig hetgeen de Curaijaose delegatie in het eerste on derhoud met minister Jonkman 26 Ja- huari heeft geëist. Mocht de regering ®on hen bevredigende de facto-regeling beffen, rog voor het einde van de B.T.C., dan zullen zij naar de confe rentie terugkeren. Van een onverwijld vertrek naar de West is op dit ogenblik nog geen sprake. De beide democratische le den verklaarden echter heden geen enkele verwachting meer te koes teren cmtrent een bevredigend re sultaat der R.T.C. Met de moge- lijkhei 1 van een vertrek voor het einde der conferentie houdt men ernstig rekening. Bij de Arubaanse vertegenwoordiging Was daarentegen gisteren duidelijk op- 'irnisine te constateren. 1 i-"och tans vernam het A.N.P. in de ^tubaanse kring, dat bevredigende rege- "hg inzake de Arubaanse verlangens h°g niet met zekerheid de terugkeer der Cubaanse vertegenwoordiging naar de b°nferentie Impliceert. zal zjjn nieuwe toenaderingspogin gen te doen. Het voornaamste bezwaar van de art sen richt zich tegen het feit, dat hun in de Nationale Gezondheidsdienst, be halve een bedrag per ingeschreven pa tiënt, een basissalaris van drieduizend gulden per jaar betaald zal worden. De artsen vrezen, dat toekomstige minis ters wellicht het zwaartepunt geleidelijk zullen verleggen van honorarium per patiënt naar een jaarlijks salaris, zodat de doktoren in feite staatsambtenaren zouden worden. Hoe bitter het verzet te gen deze maatregel is, blijkt uit de om standigheid dat de doktoren weigeren toe te treden tot de Nationale Gezond heidsdienst, ofschoon zij weten, dat zij door hun weigering het recht zullen verliezen op vergoeding voor de ver koopwaarde van hun particuliere prak tijken, waarvoor de regering een som van ruim 600 millioen gulden beschik baar heeft gesteld. Door Rusland en Hongarije is Woens dag een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand gesloten. Het ver drag is gelijk aan die, welke Rusland onlangs met Roemenië en Joegoslavië heeft afgesloten. Jacques Dufour, de stationschef van Thumeries, waar 22 personen de dood vonden en 50 mensen werden gewond' bü een treinbotsing, is Woensdag aan een verhoor onderworpen en daarna in arrest gesteld. Dufour had de personentrein laten vertrekken, die Dinsdagavond een kilo meter buiten het station van Thumeries in botsing kwam met een goederentrein, die met grote snelheid naderde. Efe stationschef verklaarde dat hij iedere avond de personentrein lietP ver trekken nadat de goederentrein het station gepasseerd was. Dinsdagavond echter had hij, kort voor hij het fatale vertreksein gegeven had, een hooglopen de woordenwisseling gehad met een van zijn ondergschikten. Even later had hij zich gerealiseerd, dat hij de personen trein te vroeg had laten vertrekken. Volgens zijn verklaringen zou hij nog wanhopige pogingen gedaan hebben, door naar het volgende station te tele foneren, de naderende goederentrein te stoppen. Het had echter niet meer mo gen baten; de goederentrein was al ver trokken. Eamon de Valera is niet herkozen als minister-president van Eire. John Costello, een 57-jarige advo caat, werd tot minister-president ge kozen. De Valera is 16 jaar ononderbro ken minister-president geweest. Wegens het aandeel in de opstand tegen Engeland in 1916 werd De Valera ter dood veroordeeld, kreeg gratie en werd gevangen gezet. Daarna ging hij in het geheim naar zijn geboorteland Amerika, waar hij steun trachtte ta krijgen voor een vrije Ierse republiek. Hij keerde in 1932 terug. De Valera is altijd beschouwd als een geboren ge leerde. In zijn toespraken wist hij te boeien door de inhoud van zijn woor den en niet door de wijze van spreken. Sean MacBride, de leider van de nieuwe republikeinse partij, verklaar de, dat alle partijen, die Costello heb ben gesteund, zijn verenigd in het verlangen een eind te maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ul ster, dat verenigd is met Groot-Brit tannië. De Valera's partij, de Fianna Fail, slaagde er bij de onlangs gehouden al gemene verkiezingen niet in een abso lute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in de Dail, terwijl de andere partijen er 74 hebben. De communistische party van Tsje- choslowakije heeft gisteren de liquida tie geëist van de zeven-pariijen-coalitie, die de Tsjephoslowaakse regering con troleert, nadat de premier, Gottwald, een stormachtige zitting van het kabi net over de controle van de politie had verdaagd. De niet-communistische bladen ver- schenen met koppen: „Tsjechoslowakije is in de ernstigste crisis sedert de be vrijding geraakt" en „De veiligheid van de burgers is ernstig in gevaar." Naarmate se dichterbij kwamenkon Eric alles beter onderscheiden. Hij zag. dat de poort bewaakt werd door soldaten, die even groot waren als hij zelj. Welis waar waren hun gelaatstrekken enigszins anders, doch verder zagen ze er uit als normale mensen, hetgeen Eric nogal geruststellend vond. Ook merkte hij op, dat zij zonderlinge kleding droegen, een soort uni/orm, met een grote krans van veren op het hoofd. De dwergen praatten opgewonden tegen de schildwachten en uit hun gebaren kon Eric opmaken, dat ze hen vertelden van het gevecht met de beer. Eric voelde zich van alle kanten met bewonderende blikken gadegeslagen en tenslotte gaf een der schildwachten hem een teken, mee te gaan. Aangezien men hem niet onvriendelijk bejegende en hij zijn honger voelde terugkeren, gaf Eric aan dit verzoek gevolg. Voor de poort, die, zoals Eric nu zag, een deel van een lange muur was, stonden een paar lage hutten met daken van gras. Hier zag Eric verschillende dwergen, die er precies zo uitzagen als de twee, die hij het leven had gered. Ze gingen de poort door, waarna een trap hen naar een soort binnenplein voerde, waaraan verschillende gebouwen lagen. Eric keek zijn ogen uit, want iets dergelijks had hij in zijn vaderland nog nooit gezien. Overal stonden soldaten, ge kleed in de vreemdste uniformen. Zij bekeken de kleine groep nieuwsgierig. De twee dwergen weken niet van Eric's zijde en hij voelde dat de soldaat, die hen bege leidde, zorgvuldig elke beweging van hem in de gaten hield. Het werd Eric toch wel even onbehagelijk te moede. De Nederlander Jean Lemmens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engelse geheime dienst door een groep S.S.-mannen met geweld over de grens van Duitsland werd gevoerd, heeft als getuige in het proces te Neurenberg tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse Ministerie van Buitenlandse Zaken, generaal Walter Schellenberg, die de „vredesbesprekin gen" van Himmler met graaf Bernadotte van Zweden regelde, herkend als degene, die de aanval op de Engelse officieren leidde. de beide Engelse kapiteins na hun ver dwijning niets meer gehoord had, doch dat zy in 1945 behouden in Duitsland wer den aangetroffen. ZU bevinden zich thans in Engeland. Dinsdag is in het Lagerhuis juist een vraag gesteld over de veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, die een Sovjet-Russisch tribunaal over twee be wakers van het kamp Sachsenhausen heeft uitgesproken op grond van de beschuldiging, dat zy de twee hierboven genoemde Engelse officieren hebben op gehangen. Naar aanleiding van het bericht uit Neurenberg, dat het grensincident bij Venlo in het jaar 1939 thans is opgelost, kan het volgende in herinnering worden teruggeroepen. Volgens Lemmens had Schellenberg onder de naam Schemmel de twee of ficieren meermalen aan de grens ont moet. Op de dag van de schaking, toen zij weer op enkele meters van de grens op Nederlands grondgebied bijeen waren, zag hy Schellenberg een teken geven. Onmiddellijk reed een auto met S.S.- lieden de grens over en opende het vuur, waarbij de Nederlandse eerste lui tenant Klop gewend werd. De beide Engelse officieren en Lemmens zelf wer den gevangen genomen, vastgebonden en Duitsland binnen gebracht en onder vraagd. 10 December 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapokelder in de Prins Albrechtstrasse naar het concentratie kamp Sachsenhausen overgebracht. Reuter voegt hieraan toe, dat men van Uit Peking werd reeds enige tyd ge- I hen is 4e Nederlander pater Aelredus leden de dood gemeld van pater Aelredus Drost Drost, priester-monnijc van de Cister- ciënser-Abdy O, L. Vr. van Troost te Yang-kia-p'ing in Noord-China. Nadat de roden de Abdij in Juli 1947 hadden bezet, geplunderd en tot de grond af-, gebrand, werden de religieuzen, 75 in getal, gevankelijk weggevoerd. Thans zjjn een twintigtal monniken aan mishande ling en uitputting bezweken. Een van In de draaimolen der bureaucratie Gandhi's voorbeeld doet volgen Olienootjes voortaan op textielpunten De goede oude tijd - Gestrafte nieuwsgierigheid In Engeland moet men tegenwoordig een speciale vergunning aanvragen voor het. bouwen van schuren, hou- huisjes e. d. Och, waar in Europa JJteet men dat niet? Een landbouwer had een geit, die eerstdaags jongen J°U krijgen, en omdat hij geen hok had, ^aarin dit gezinnetje zou passen, vulde braaf een papier in, waarin hij om ^stemming voor het bouwwerk vroeg. richtte dit verzoek tot het ministerie *ah Stad- en Streekbouw. Vandaar reis de het verder naar het ministerie van Batidel, vervolgens naar het ministerie „ah Landbouw, en de autoriteiten van 't departement zonden het verzoek naar het ministerie van Openbare Aerken, dat geen besluit nam, maar de C^k doorgaf naarhet ministerie *ah Handel. De toestemming is nog niet es'" ?®S6v<en. wellicht moeten er eerst nog d' G Paar andere instanties aan te pas *°ihen. intussen heeft de geit inderdaad jjaar jongen, twee stuks, gekregen, en Lagerhuislid voor het district, waar- C.landbouwer woont, heeft thans een 'inbare klacht ingediend. Maar de gei- ^kindertjes wonen in de boeren- «suken evrouw Ruth Berbes uit Chicago, een 22-jarige bewonderaarster van Gandhi, at Zondag drie ammetjes met een glas melk. ging zy in hongerstaking. Waar- Va ZÜ wil protesteren tegen de duurte het levensonderhoud in Amerika, «at, r bedoeling is, alle vrouwenorganl- W 65 der Verenigde Staten te bewegen Pfin2.: - l~~t- «vjicruail tan als e«n actie tegen het prijspeil, en „kl*Ulk een actie niet mocht baten, een het t<!n-staking" af te kondigen door Vajj eebele lancj. Haar normale gewicht 122 pond is al gedaald tot 118 pond. Wees zuinig op olienootjes, als u ze te pakken zoudt kiHinen kry- gen. Eet ze vooral niet op, want kan er kleren van maken. Volgens hngZl?8sman van de Amerikaanse rege lt scheikundigen te New Orleans alelijk in geslaagd, uit de proteïne, tatVev plnda's aanwezig is, textiel, wa- f «n papier te vervaardigen. Hoe rverf en het papier er uit zien, We niet. Van de stoffen echter heet het, dat zij even warm zijn als wol, dat- ze het uiterlijk hebben van wol of zijde, en dat ze in de was niet krimpen. Of het ook andersom kan, hebben de schei kundigen niet verteld. In een Frans blad troffen wij cijfers aan omtrent enkele publieke euvelen in Engeland, die wij u niet graag wil len onthouden. Zij vangen aan met de dronkenschap, die sterk gedaald blijkt te zijn: van 196.215 door politiebureaux geregistreerde gevallen In 1915, vla 52.661 in 1938, tot „slechts" 19.368 gevallen in 1945. .Deze verheugende daling heeft evenwel een keerzijde. Terwijl er in 1938 maar 9970 echtscheidingen voor kwamen, waren het er in 1946 viermaal zoveel, n.l. 41.704. Het aantal misdaden, door mannen bedreven, is met ®0 pet., het aantal, dat door vrouwen is begaan, is met 100 pCt. omhoog gegaan. Cijfers zeggen niets, dat is waar. Maar ze kun nen wel iets vragen: zouden de Engel sen alles niet liever by het oude heb ben gehouden, met veel dronkenschap, weinig echtscheidingen en weinig mis daden? e Knoxville (V. S.) kwamen twee auto's op een brug met elkaar in botsing. Een van de twee viel van de brug af en kwam terecht in de rivierbedding, drie meter lager. Het on geluk liep echter goed af. Er werd nie mand ernstig gewond en verzekering dekte de kreukels in de auto's. Tijdens de bergingswerkzaamheden verzamelde zich op de brug, een tamelijk wrak houten gevalletje, een grote menigte nieuwsgierigen. Op het laatst stortte de brug in, en men kreeg twintig ge wonden te verzorgen. Drost. Een pater Franciscaan, p. Abdias van der Sande, meldt thans het volgende hierover: Een Chinees Cisterciënser, die met hem gevangen had gezeten, is later gevlucht. Pater Aelredus is begin De cember 1947 gestorven en met twee Chi nese paters, die ongeveer gelijktijdig bezweken, in een droge beerput begra ven. Begin October was hij tengevolge van zware dysenterie reeds zijn einde nabij, maar was tegen alle verwachting in zo goed als hersteld. Doch at) leed ook aan longtuberculose. De behande ling, die hij met andere monniken on dervond was zeer slecht. Het eten was meer dan onvoldoende en moest geboeid genuttigd worden. Hy was soms opgesloten in een ruimte waarin geen ramen waren. Toen pater Aelredus reeds zeer ver zwakt was, werd hy naar een nieuw te huis gebracht. Deze tocht moest hij met anderen te voet afleggen. Dit was te veel voor zijn krachten. Woorden en mishandelingen konden hem slechts langzaam verder doen gaan"; hij was er bijna niet meer toe in staat. De vol gende dag eerst bereikte hy het nieuwe doel. Daarna -is hij steeds' zieker gewor den en gestorven. Hij heeft nog ge legenheid gehad in het geheim te biech ten. Zy'n medebroeders achtten hem hoog om zijn stipte plichtsbetrachting als religieus en om zijn zeldzame goed heid. Pater Aelredus, Joseph Alphons Drost, werd geboren 14 Maart 1912, als zoon van het hoofd der parochiale school van „De Duif" te Amsterdam. In 1931 be haalde hij zijn staatsexamen aan het St. Ignatius-college en trad in de Abdij der Paters Cistenciënsers te Tilburg. Ge profest 1 October 1936 werd hy 30 Juli 1938 priester gewijd en vertrok in Oc tober d.o.v. naar China. Het D. N. B. heeft op 21 November 1939 bekend gemaakt, dat de in Den Haag aanwezige centrale van de Britse Intelligence Service voor West-Europa reeds geruime tijd trachtte in Duitsland complotten te doen smeden en aanslagen te organiseren. De veiligheidsdienst van de S.S. kreeg> opdracht zich in verbin ding te stellen met de Britse revolutie centrale in Den Haag. Enkele Duitse beambten slaagden er in captain Stevens en de heer Best te doen geloven, dat zy werkelijk onderhandelden met Duitse revolutlonnaire officieren, waarna de Engelsen hun plannen en voornemens onthulden. Op 9 November nu, zo meldde het D. N. B., trachtten de leiders van déze Intelligence Service voor Europa bij Venlo de Duitse grens te overschrij den. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitse organen «verweldigd en als gevangenen van de staatspolitie afgeleverd. Vijf dagen na de bekendmaking van het D. N B. werd het in Nederland officieel bekend, dat de eerste lui tenant D. Klop uit Den Haag bij de overval op de auto in de buurt van Venlo op Nederlands grondgebied door een achttal Duitsers werd gedood. De Engelse lezing omtrent het ge beurde bij Venlo is als volgt: Captain Stevens en de heer Best hebben op 9 November 1939 met medeweten vg,nde Britse regering een bezoek gebracht aan de grens. Ze waren enige tijd in 'contact met hooggeplaatste Duitsers en op 9 November kregen ze een uitnodi ging om te Venlo een Duits afgezant te ontmoeten, die hun gaarne een aan tal „vredesvoorstellen" wilde Overhandi gen, teneinde deze aan de Britse rege ring te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britse voorsteden overhandigd aan de Duit sers. Toen zy by de grens aankwamen werden zy aangevallen en naar Duits land vervoerd. Best en Stevens hadden de Nederlandse regering in kennis ge steld van de aard van hun zending en een Nederlands officier kreeg de op dracht hen te vergezellen en op te Iet ten, dat niets zou geschieden, dat in stryd zou zyn met de Nederlandse neu traliteit. Het schijnt, dat de Gestapo ont dekt had wat gaande was en besloot een einde te maken aan de vredesbeweging in vooraanstaande Duitse kringen. Donderdag 4 Maart, des middags, zal H.K.H. Prinses Juliana de slotbijeen komst van de bestuursraad met provin ciale en plaatselijke medewerkers van de Stichting „Nederlands Volksherstel" te Utrecht bijwonen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Stadsschouwburg aldaar. Ook minister Drees zal aanwezig zijn. (Van onze parlefnentaire redacteur) Minister Lieftinck heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, welke maatregelen de regering in petto heeft voor het geval de Marshall-hulp eens niet op tijd mocht komen en er na de uitputting van onze dollarcre- dieten een periode zou biyven te overbruggen, ten einde een liquidi teitscrisis ten aanzien van onze dollar- hulpmiddelen te voorkomen. In dat geval zal men op de eerste plaats een verdere beknotting toepassen op het programma van onze invoer uit de dollar-area. Vervolgens zal de rege ring er toe overgaan de Amerikaanse effecten te vorderen en in het uiter ste geval zal zij een deel van de goud voorraad aanspreken. De voorbereidselen tot een en ander zyn getroffen. De regering laat zich daarbij leiden door de gedachte, dat to'c het uiterste alles voorkomen moet wor den, waaruit een stagnatie zou voort vloeien van onze bedrijvigheid, die werkloosheid tot gevolg zou hebben. Overigens moet men zich nog maar niet al te ongerust maken. Het is op dit ogenblik nog niet zover. De minister voegde eraan toe, dat als de Marshall-hulp over vier jaar gele verd zal zijn, wij er nog altijd niet ge heel en al bovenop zullen zijn. Tegen die tijd zal er weer een critieke periode ontstaan, doch dan zullen wij sterk ge noeg kunnen geworden zijn om die op eigen kracht te boven te komen. Van daar dat wij in de komende jaren al les zullen moeten zetten op verder gaan de industrialisatie. Een ander gevaarsmoment in onze volkshuishouding is de noodzakelijk heid van een grotere credietverlening aan Indië. In verband met Indië plaatste de minister een stoot in de richting van de heer Stikker, die een grotere transfer uit Indië wenst. Dit nu, zei de minister, is onlogisch voor iemand, die beducht is voor inflatie. Want transfer is in de huidige situatie geldcreatie in ons land. Nadat hij van deze zet 't zijne had genoten, wilde de minister toch wel, voor zover het zon der inflatorische gevaren mogelijk is, geldoverheveling in overweging ne men. Maar hij dacht dan aan het stichten van een fonds, waarin deze devesteringsgelden zullen worden ge stort voor nieuwe investeringen in In dië of in ons land. Verder heeft hij nader het verwijt weerlegd, dat de begrotingstekorten uit geblokkeerde gelden zouden .worden gefinancierd. In de laatste anderhalf jaar is dat nauwelijks geschied. Van kaste korten is er heel weinig sprake geweest- De geldsanering noemde hij nogmaals een groot succes, er aan herinnerend, dat er op deze wijze vier milliard is wegge werkt. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 34) Sam, die tydens de ziekte van Martin als bootsman optrad, rende naar voren, door twee Kanakas gevolgd. Het leek, of de schoener zijn ondergang reigelrecht tegdmoet liep naar de fonteinen van schuim, die tegen de rotsen opspoten en deze tot grote hoogte met woeste, witte watervallen overdekten. Lang had de kijker genomen en be studeerde aandachtig het reusachtige beeild op het Oosteiyk voorgebergte, dat in stenen onbewogenheid en ernstige majesteit over de schuimende zee heen scheen te staren. Dora, tot op haar huid toe nat, omdat ze geen oliejas had wllen aantrekken, klemde zich vast aan de grote stag in de nabijheid van Warin. Toen de laatste het opgetogen gelaat van Janson zag, kwam dé gedachte bij hem op dat de vrijbuiter tot het wilde besluit gekomen kon zijn, er voor allen een eind aan te maken. Hij had de hele dag stevig gedronken en een dolle roe keloosheid sprak uit zyn gezicht. Hü stond met open mond, als schreeuwde hy iets, mair <je wind gierde zo door de baai, dat er niets van te horen w,as. Zijn gdaicht droop van het water en zijn baard hing er slap bij, zodat zijn vooruitstekende jukbeenderen duidelijk uitkwamen. Vóór hen uit vertoonde zich een smalle opening. Ze vlogen voort door de ziedende zee, dieachter hen omhoog steeg en hen recht in het ver derf scheen te willen smakken tegen de onderkant der klippen. 'Ze bevonden zich tussen de beide armen van het voorgebergte in woest wafer, dat de schoener ondanks alle snelheid heen en weer deed schommelen. Boven hen uit torendehet reusachtige godenbeeld angstwekkend omhoog. De zon begon in het Westen te dalen en de ene helft van het afgodsbeeld scheen uit glim mend brons, de andere uit lood gegoten. Warin ving een glimp op van een greot. eirond gezicht met een lange neus en van in de schoot gevouwen handen Toen waren ze er voorbij. De fjord maakte een plotselinge kromming. Janson brulde zijn bevelen, de halfnaakte negers glommen van het water, als ze snel gehoorzaamden; ze trokken aan de schoten, haalden de zeilen in, het stuurwiel draalde als ra zend rond, het zeildoek flapperde, de vaart minderde en ze kwamen In een stille baai, omgeven door een sprookjes achtige weide en tegen de rotsen op groeiend geboomte, waartussen een zil veren waterval omlaag bruiste en waar boven zich in het dalende zonlicht reeds vage nevels om de hoekige rotsen vorm den. Ze voelden een schok, de schoener trilde, bleef even hangen, gleed over het rif heen en voer langzaam verder, ter wijl zjjn witte zeilen omlaag zakten en de ankerkabel ongestoord afliep in het blauwe water, dat met de vloed kwam opzetten. „Dat was het rif, waar ik bang voor was," sclweetuwde Janson lachend. „Dat is na mijn vertrek ontstaan. We hadden er aan die andere kant langs moeten gaan. Ruur geluk. We zijn hier geluk kig bij hoog water komen binnenvallen. Als het aan paar duim lager geweest was, hadden we vastgezeten. Buiten gaats was 't trouwens ook op 't kantje af. Er liggen zoveel riffen, zo scherp als ploelgijzers en 'k heb Ze niet allemaal kunnen onthouden van de vorige keer. Ze zouden de bodem er uit gescheurd hebben en dan zou je, om je te redden, nog beter moeten kunnen zwemmen dan ik, afgezien nog van de haaien." Hij 'haalde de schouders op. „Het zou misschien nog de beste oplossing zijn geweest, hè, Dora? Een zeeman sterft in het water en daarmee komt meteen een eiind aan al zijn zorgen. Maar we zijn er doorheen gekomen en we moeten het leven, zoals we het krijgen, nemen en er uithalen wat er uit te halen is, al doet dat soms pijn." Als hij niet gek was, dan was hij toch ook helemaal niet goed wijs. Zijn ogen geleken op stukken glinsterend groen gesteente met rode weerschijn. Het wa ren de ogen van een dier, vol van ver langens; of de ogen van een man, die zijn verstand opzij gezet had en alleen nog op zijn hartstocht leofde. Ditmaal gaf het meisje antwoord. Zwijgen zou aanleiding geworden zijn tot handelend optreden van zijn kant. Hij stond wijdbeens met de armen over el kaar, met gekromde vingers, vooruitge stoken kin en verwarde baard. Warin liep naar de verschansing om 'n hand spaak te grijpen, maar de ijzeren vuist van Sam sloot zich vast om zijn pols heen. „Stilstaan, of ik sla Je heriens tot brei", zei hij. „Ik ben me heel goed bewust," zei £et meisje met luide stem, „van de opvatting die u over een vrouw hebt." Warin rukte zich van Sam los, maar zonder handspaak. Lang sprong vóór hem en bleef vlak tegenover Janson staan. Zijn ogen schoten vuur. „Het bloed in jouw aderen ls bedorven door de misdaden van je voorvaderen. Janson. Het maakt je tot een beest. Je verbeeldt je een mens te zijn en bent niet veel meer, dan een wild dier. Ik zeg je, dat je op her punt staat krankzinnig te wor. den. Je hersens zijn ziek. Als je dat meisje aanraakt, dan zweer ik je, dat ik je zal tekenen als een krankzinnig ondier, voordat je gedegenheid hebt, mij te vermoorden. Er ligt een vloek op jou en je held bemanning.!" Daarop wendde hij zich om naar de neger, terwijl Janson hem verbijsterd aanstaarde, zoals een arend een krijgs haftige patrijs bekijken zou. De aderen op zijn voorhoofd waren gezwollen van het onstuimig bruisende bloed. „Er wacht jou hier een „voodoo'' op deze plaats! .„Voodco" en doodDaar op die rots achter je zit Mumbo Jumbo. Je hebt zijn grenzen overschreden. Twee man aan boord staan op de rand van het graf en jij zult naar hem toegaan uit eigen vrije wil." Voor het tijdvak van 22 Februari t.m. 6 Maart 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 150 Algem. 2 eieren (geldig t.m. 28 Fe bruari) 207 Algem. 750 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperin gen 205 Algem. 250 gram waspoeder 203 Algem. 100 gr bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 202 Algem. 400 gram brood of 1 rants. gebak (geldig t.m. 6 Maart) 201 Algem. 1600 gr. brood (geldig t.m, 28 Febr as.) brood (geldig t.m. brood (geldig t.m. brood (geldig tm. 200 Algem. 200 gr. 28 Febr. as.) 194 Reserve 800 gr. 28 Febr. as.) 196 Reserve 400 gr. 28 Febr. a.s.) n BONKAARTEN KD, KE 802 650 Algem. 2 eieren (geldig t.m. 28 Febr.) 709, 707 Algem. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr jam, stroop enz., of 250 gr. versnape ringen 705 Algem. 500 gram waspoeder 703 Algem. 100 gram bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbis cuits 702 Algem. 400 gr. brood of 1 rants, ge bak (geldig t.m. 6 Maait as.) 701 Algem. 400 gr. brood (geldig tsi 28 Febr. a.s.) 700 Algem. 200 gr. brood Xgeldig tm. 28 Febr. a.s.) 694 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Febr. as.) 696 Reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, MH 803 (Byz. arbeid, ^.s moeders en zieken) 1065 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnape- ringèn TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 13, 14, 17 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 15 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 18 Versnaperingen 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 20 Februari worden gebcuikt. Niet aangewezen zyn en vernietigd kunnen worden de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 Melk, 160, 161, 162, 164, 167, 666 en 667 Reserve, 169 en 669 Al gemeen. Reeds enige tijd zijn besprekingen gaande over de aanwijzing der brood bonnen en over de keuzebonnen voor gebak en vermicelli. Laatstgenoemde bonnen zullen blijven bestaan. Over de aanwijzing der broodbonnen is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het lag in het voornemen met ingang van 29 Fe bruari de broodbonnen éénmaal per veertien dagen aan te wijzen. De keuzebon voor vermicelli evenals die voor gebak zal twee weken geldig blijven. Bekendmaking der broodbon nen voor twee weken tegelijk- blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te heb ben, dat van de zijde van het bakkerij- bedrijf verzocht is deze maatregel voor alsnog niet in te voeren. We zullen de keuzebonnen veertien dagen geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zodanige wijze aan te wyzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrygbaar zullen zijn. Het Oostelijk elftal, op papier ver zwakt door het niet uitkomen van de Quick-spelers Engelsman en De Vos, en de Noordelijke ploeg, waarin Abe Lenstra en de Be Quick-spelers ontbraken, hebben Woensdagavond in het licht van c"e schijnwerpers op het Go-Ahead-terrein te Deventer slag geleverd. Het werd een gemak kelijke 51-overwinning voor de Oostelijken. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrvsler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Co 18/2 31 '/a 32-4 55% 33 53 16'4 43% 49% 16 814 25 31 47 35 1BV4 70% 17,*8* 31% 31% 55% 33% 5214 16% 43% 49% 15% 8% 24% 31% 47 35% 19% 69%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3