Communistisch Echec Vier millioen mensenlevens de prijs van de afgelopen oorlog TIEN GRADEN VORST IN DE AFGELOPEN NACHT Sinaasappelen zijn zorgenkinderen D' Schade aan veestapel, landbouw en ondernemingscultures loopt in de duizenden millioenen „J. P. Coen" verboden BOLSJEWISERING VAR ROEMENIË In Amerika daalde temperatuur tot vijftig graden Mislukte H.B.S.-ers O' Verzetslieden hebben geen recht op behandeling als krijgsgevangenen bureaux van redaoie én adminisiratie: Stakingen in België ten einde Ralans van Indië onder Japanse bezetting Scheepvaartmijen zwaar getroffen C.P.N. afhankelijk van Russische politiek Door uithongering probeert men het volk er onder te krijgen 11 Het weer ZONDAG GEEN VOETBAL V.S. EN GRIEKENLAND Mening van tribunaal te Neurenberg J Tol hoofd en hart J Frankrijks financiële positie slecht VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24081 De ontvoering van Sjahrir Proces te Batavia verdaagd Nieuw stuk op gala-avond van Boekenweek Voorzitter E.V.C. Rotterdam als raadslid afgetreden Wel schaatswedstrijden Niet onmogelijk, dat Amerika moet ingrijpen PROCES TEGEN DUITSE GENERAALS Voor SPANJE: regen bij lading, sterke geur van andere producten in schepen, onvoldoende ventilatie en het weer tijdens de zeereis kunnen de vruchten doen bederven. Voor NEDERLAND: deviezen, deviezen, deviezen In totale oorlog uniform onbelangrijk Exira dollars nodig Maatregelen tegen profiteurs Eerste verkiezingsrede van Truman SMEDESTRAAT S - HAARLEM ®!etoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. e communisten in West-Europa zijn weer een teleurstelling rijker. De stakingen in België, evenals trouwens die in Italië en Frankrijk enige Weken geleden, hebben weliswaar deze tanden economisch nadeel berokkend, •haar het uiteindelijke doel der commu nisten, de onrust in arbeiderskringen zó hoog op te voeren, dat een politieke en ^onomische chaos zou ontstaan, is een volkomen fiasco geworden. Moskou moge hoor middel van de Kominform trachten West-Europa met <fe Balkan-landen gelijk te schakelen, het moge hemel en aarde hewegen, de uitvoering van 't Marshall- Wan te saboteren, het zal steeds weer opnieuw tot de conclusie moeten komen, dat vrije volken, hoe precair hun toestand ook moge zijn, tè veel gezond Verstand hebben om, terwijl de wonden van de ene dictatuur nog niet geheeld zijn, zich een andere, nog verschrikkelij ker dictatuur, op de hals te halen. Dat wil echter niet zeggen, dat daar om deze vrije volken niet voortdurend °P hun hoede moeten blijven. Ondanks alle mislukkingen tot dusverre zullen de communisten niet ophouden hun pogin gen, onrust te zaaien, voort te zetten^ al was het alleen maar om de volken °P de duur zo te vermoeien, dat hun de kracht ontbreekt, aan hun herstel te Blijven werken. Hun onmiddellijke doel is thans Öuidelijk: nog dezer dagen spraken de Belgische ministers Spaak en Van Acker het onomwonden uit: „Gp staat in contact met uw colle ga's in Frankrijk en Italië. In uw ogen zou een gelijktijdig uitbreken van ongeregeldheden in Frankrijk, Ita lië en België het Marshall-plan doen mislukken. Gij, communisten, hebt de strijd verloren, maar ik besef heel goed dat gij later opnieuw een poging zult wagen." Inderdaad, en wij Nederlanders zijn zeker niet zo naïef, te geloven, dat Zij ons met rust zullen laten. De overal in. onze industriestreken te bespeuren communistische actie der E.V.C. is Waarschuwing genoeg. Zij ageren in tal Van grote bedrijven, zwaaien de scepter ih fabriekskemen, hitsen de arbeiders op en biologeren hen met beloften en schoonklinkende leuzen. Reeds is de toe stand in somiïüge bedrijven zo, dat de directies nauwelijks tegen E.V.C.-propa- gandisten durven op te treden, omdat Zij vrezen dat anders in een minimum Van tijd het werk „plat" ligt. Sommigen gaan in hun angst nog verder en menen de raddraaiers hanteerbaarder te ma ken, door hen in betere posities te plaat sen' Een wel zeer trieste mentaliteit, Welke natuurlijk een averechtse uitwer king heeft. Wij zullen de laatsten zijn, niet Vóór de arbeiders, die inderdaad maar ai te dikwijls in bijna onmogelijke om standigheden verkeren, om enigszins op gewassen te blijven tegen het huidige dure leven, met kracht op te komen. Echter niet' volgens de verachtelijke me thoden der communisten. Verbetering kan en moet gezocht wor den in nauwe samenwerking met de Bonafide vakbonden, die niets mogen en zullen nalaten om daar, waar zulks hodig is, hun' leden in hun ge vechtvaardigde eisen te steunen. Im- hiers het w e r k e 1 ij k belang der Srbeiders is hun enig streven, ter wijl de communisten niet in de eerste plaats de belangen der arbeiders Beogen, doch de belangen van Moskou, dat is de chaos, om op de puinhopen Van het Westen een communistische dictatuur op te bouwen. Dit is de les van de jongste gebeur tenissen in België. Zij zijn ook een Waarschuwing voor ons. Doorzien wij te Voren hun bedoelingen, dan zal ook in Nederland een communistische stakings- actie onherroepelijk op een groot échec hitlopen. He stakende Belgische mijnwerkers Bcbben het werk hervat. De staking heeft 9 dagen geduurd. Slechts in één mijn duurt de staking hog voort. Ook aan de grote electrische ®ehtrale te Langerbrugge is het werk hervat, zodat ook aan de staking in de en electriciteitsbedrijven in België einde is gekomen. De afgelopen «oorlog heeft aan Indonesië, ten gevolge van minder geboorten en groter sterfte, naar schatting meer dan 4 millioen mensenlevens gekost. De verliezen aan de veestapel worden alleen op Java getaxeerd op 200.000 paarden, anderhalf millioen runderen, anderhalf millioen karbouwen, anderhalf millioen geiten, 900.000 schapen en 10 millioen kippen en eenden. De totale schade, in de Japanse tijd aan de bevolkingslandbouw toegebracht, is moeilijk te schatten. Een globale taxatie naar vooroorlogse prijzen basis 1938, geeft een beeld van f 1400 millioen. De directe schade voor de ondernemingscultures, afgezien van oogstveriiezen, is naar voorlopige raming te stellen op ruim f 1000 millioen, eveneens naar voor oorlogse prijzen. behalve in de residentie Besoeki en op de binnen de oude demarcatielijn bij Batavia en Buitenzorg gelegen onder nemingen, tal van fabrieken zijn ver nield. De aanplantingen, voor zover zij niet gerooid zijn, kunnen echter zonder veel kosten weder in tap genomen worden. De ondememingstheepultuur heeft zeer veel geleden, zowel op Java als op Sumatra. Toch hoopte men in Jan. 1948 weer 30 pCt. van de voor oorlogse productie te bereiken. De ondememigskoffiecultuur on dervond aanzienlijke schade als ge volg van het rooien van grote op pervlakten. Deze cijfers ontlenen wij aan een nota, welke de minister zonder portefeuille, de heer Götzen, aan de Tweede Kamer heeft overgelegd en waarin hij een be schouwing geeft van de economische toestand in Indië. Wat de landbouw- voor de voedsel voorziening van Tde eigen bevolking be treft, merkt de minister o.m. op, dat Java voor de oorlog niet alleen in eigen rijstbehoefte kon voorzien, doch zelfs een uitvoeroverschot naar de buitenge westen vertoonde van gemiddeld 150.000 ton, terwijl de productie thans geheel onvoldoende is. De graanproductie bleef gedurende 1947 bijna drie millioen ton beneden de gemiddelde vooroorlogse productie. De bevolkingsruibbercultuur, die prac- tisch geheel op Sumatra pn Borneo en omliggende eilanden is geconcentreerd, zal zich gemakkelijk kunnen herstellen. Een andere eertijds zo belangrij ke bevolkingscultuur is die van pe per. Deze cultuur is voor een zeer groot deel verloren gegaan. De bevolkingstheecultuur is ge concentreerd in West-Java. De aan- plantingen zijn goeddeels intact ge bleven, doordien gedurende de Ja panse bezetting verschillende op- koopfabrieken in bedrijf zijn geble ven. De bevolkingstabakcultuur is over het algemeen in stand gebleven en reeds werden op Java verschillende partijen opgekocht en naar de havenplaatsen vervoerd. De vooruitzichten voor de suikerin dustrie zijn niet zeer gunstig. Wat de ondernemingsrubbercultuur betreft, valt op te merken, dat op Java, Het proces in Batavia tegen de ont voerders van Sjahrir is gisteren ver daagd. In een voorlopig pleidooi, dat uit naam van alle beschuldigden werd voorgelezen, werd een poging tot contra revolutie of een staatsgreep ontkend. De acties waren slechts het gevolg van het recht tot petitie om de verhouding in de regering te wijzigen. De beschuldigden verklaarden slechts berecht te kunnen worden door een ge rechtshof, dat het Indonesische wetboek in toepassing brengt en niet het Neder landse. Het proces werd uitgesteld tot volgende week Maandag. De openbare aanklager zal dan met zijn requisitoir beginnen. De Indische en de Nederlandse scheepvaartmaatschappijen, die op Indië varen, hebben in de oorlog zware verliezen geleden. Het totale verlies is 130 schepen. Door een fors aankoop- en aan- bouwprogramma hoopt men de oceaanvloot eind 1949 weer ongeveer op vooroorlogse sterkte te hebben. De in de bezettingstijd en daarna aan de spoorwegen toegebrachte schade is zeer groot. Naar vooroorlogse prijzen bere kend, wordt de oorlogsschade voor lopig geschat op f 325 millioen. De reconstructie tot het peil van 1941 zal vijf jaren in beslag nemen. De wegen zijn in ae Japanse tijd zeer verwaarloosd en bevinden zich ook thans grotendeels nog in zeer slechte staat. In de Japanse periode ging een groot deel van de vissersvloot verloren. Re publikeinse bronnen geven voor Java een achteruitgang met 30 pCt. aan, op een geschat totaal van ten minste 25.000 iStuks. De voorstelling van SlauerhofFs „J. P. Coen'' op de gala-avond, waarmede 25 Februari de Boeken week 1948 In de Amsterdamse Stads schouwburg geopend zon worden, zal wegens een verbod van de burge meester van de hoofdstad niet kun nen doorgaan. De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels heeft gisteren bericht van dit verbod gekregen. De rede nen, die daar aanleidijtg toe gaven, zijn haar niet bekend gemaakt. Ondanks de wel zeer korte tijd van voorbereiding heeft men Carel Briels bereid gevonden, op de vastgestelde da tum, dus 25 Februari a.s., in de Stads schouwburg een opvoering te geven van .,Hèt Kind van Staat", geschreven door de negentiende-eeuwse auteur Schim mel. Men prijst zich gelukkig Nel Stants bereid te hebben gevonden de hoofdrol te vervullen. Een schitterende ontploffing, hoog bo ven de aarde, die men in Kansas, Okla homa, Texas, Colorado, Nebraska en Nieuw-Mexico kon zien, had talrijke speurtochten naar neergestorte vlieg tuigen ten gevolg. Amerikaanse autori teiten van de burgerluchtvaart en astro nomen gaven als hun mening te kennen, dat de ontploffende vuurstraal veroor zaakt was door een meteoor. De voorzitter van de Rotterdamse E. V. C., de heer A. van den Berg, destijds op de communistische lijst in de ge meenteraad gekozen, heeft in de raads zitting medegedeeld dat hij op verzoek van de CP.N.-leiding zijn zetel ter be schikking stelt. Hij lichtte de verschillen met de C. P. N.. uitvoerig toe en schetste haar afhankelijkheid van de Russische politiek. De verwezenlijking van het interna tionale socialisme was zijn enig oogmerk, verklaarde hij. Het stelling nemen van de C.P.N. wordt echter in de allereerste plaats bepaald door een critiekloos aan vaarden en verkondigen van een, in het raam der Russische buitenlandse politiek passende, gedragslijn, welke de Russische regeerders voorschrijven, zo zeide de heer Van den Berg. ..Een Roemeense politieke vluchteling, via Zwitserland in Italië arriveerde, eeft de volgende beschrijving gegeven ah de toestanden in zijn door de com munisten overheerste vaderland: >.De Bolsjewisering van het land schrijdt voort met buitengewone snel heid en ongehoorde gewelddadigheid. nieuwe communistische heersers in Eoemenië, met aan het hoofd Anna uker, die overigens nog kolonel in t Sovjet-leger is, proberen het volk er oor uithongering onder te krijgen. De K°emenen, die niet zijn ingeschreven als lid van de communistische partij, en betreft hier ongeveer 95% van de Sehele bevolking, krijgen slechts een maal per week brood, zodat zij prac- isch verhongeren. hciien zij op de zwarte markt op he- Vari Betrapt worden, krijgen zij ge- bei nisstraffen van 5 tot 25 jaar. De Sijj^ihgen voor de niet-communisten Buitensporig hoog; zij gaan hun qe delen te boven, zodat zij beroofd wor- *itt Van al wat zij aan roerend goed be. toej11' °aar komt nog bij, dat zij hun on- k, *»de goederen niet aan de Staat ii^jhen overdragen bij wijze van beta- zij verplid® zijn hun werkzaam heden te blijven uitvoeren en hun be zittingen zelf te beheren. De grondbe zitters zijn verplicht hun producten uit sluitend aan de Staat te leveren; wat zij hiervoor vergoed krijgen, komt overeen met een tiende van de hun opgelegde belastingen. Het ergste zijn de niet-com- munistische intellectuelen er echter aan toe die ware dwangarbeid moeten ver richten om niet van ellende om te ko men. Om aan de dwang van de terreur en de honger te ontsnappen, blijft de Roemenen niets anders over dan zich te laten inschrijven bij de communistische partij, welke allen in zo'n geval „groot moedig'^ tegemoet treedt. <Een ander middel.tot pressie bestaat hierin, dat de communistische overheid beslag legt op woonruimte, om deze ten eigen bate te gebruiken. Alle restaurants en hotels worden door de Staat beheerd. De financiële middelen van ex-koning Miehaël zijn, aldus dezelfde zegsman, momenteel waarschijnlijk in ernstige mate beperkt. Mogelijk zal Miehaël zich blijvend in Zwitserland vestigen. De per sonen, die hem in ballingschap begeleid hebben, zullen hem allengs moeten ver laten, omdat zij, zonder middelen zijnde, een betrekking in de burgermaatschappij zullen moeten zoeken. Voor het eerst is in de hoofdstad een veiling gehouden van uit Suriname geïmpor teerde zuidvruchten. Op de veiling waren pompelmoesen, ananassen 'en mandarijnen aangevoerd. m nabij Rijsel een spoorwegbotsing Noord-Fr anhriifc kostte personen het leven, terwijl er 50 personen werden gewond. Een totaal versplinterde wagon. In de afgelopen nacht zijn er in ons land zeer lage temperaturen ge noteerd. In het algemeen was de temperatuur langs de kust iets ho ger dan dieper in het land. Zo wer den in Groningen, Twente, De Bilt en Maastricht temperaturen van 10 waargenomen. In Den Helder vroor het 7 graden, in Vlissingen 8 en op Ypenburg. wees de thermometer ~9' £- De koudegolf uit Siberië duurt voort in het Europees gedeelte van Sovjet- Rusland en heeft zelfs de Krim bereikt. In Siberië is de temperatuur echter aan het stijgen. Te Jakoetsk was het gisteren minus 26 graden, tegen temperaturen De Kon. Ned. Voetbal Bond deelt mede, dat alle voor Zaterdag 21 en Zon dag 22 Februari vastgestelde wedstrij den, dus ook die van de plaatselijke bonden, in het verband met de terrein gesteldheid, zijn afgelast. De program ma's worden verschoven naar Zaterdag 28 en Zondag 29 Februari. De schaatsers zullen het dit week-end beter hebben. Zondag worden te Aals meer nationale langebaanwedstrijden gehouden over de afstanden 500 1500 er. 3000 meter. Het is niet onmogelijk, dat de V.S. zullen worden gedwongen rechtstreeks in te grijpen in de Griekse burgeroor log, verklaarde L. Henderson, vooraan staande functionaris op het Amerikaan se State Department. „Het internationale communisme zou een zodanige situatie kunnen scheppen, dat de regeringsstrijdkrachten alleen de strijd tegen de rebellen niet meer zullen kunnen volhouden", zeide hij. De chef van de Amerikaanse missie in Griekenland, Griswold. heeft mede gedeeld, dat hij in het vervolg samen met de Amerikaanse en Britse mili taire bevelhebbers de geregelde bijeen komsten van de hoogste nationale Griekse verdedigingsraad zal bijwonen. Verwachting tot Zaterdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. Iets afne mende, maar tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. Zon 7.46—18 03, Maan 13.14—6.16. van minus 38, 40 en 46 in de voorafgaan de dagen. In hét midden-Westen van Amerika en in de Oostelijke staten heeft men zich tengevolge van de koude zelfs ge noodzaakt gezien de gaslevering voor de industrieën te beperken, nog voordat het koudefror.t deze gebieden bereikt had. In het Zuiden heeft het hoge water de vruchtbare gronden van de Mississippi- delta onder water gezet. Sommige steden meldden een da ling in de temperatuur van vijftig graden én men neemt aan dat de koudegolf een spoedig einde zal ma ken aan het overstromingsgevaar, dat de Noordelijke 'staten bedreigt. Het meteorologisch bureau van Chi cago voorspelt, dat de koude in Zui delijke richting tot Oklahoma en Ar kansas zal doordringen en Zaterdag wellicht de Atlantische kust zal heb ben bereikt. (Van een bijzondere medewerker) nder de titel „Er moet iets gebeu ren" lezen wij in het Katholieke Schoolblad „Nu 50 van onze H.B.S.-ers en gymnasiasten de eindstreep niet halen en 75 één of meer klassen doubleren, loopt het toch wel wat hoog met de' uit vallers. Ons middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs wordt daardoor nutteloos duur en produceert een massa mislukkelingen, die daar beter nooit ge weest waren...." Hoewel wij al meermalen over de zo genaamde „run naar de H. B. S." ge schreven hebben, menen wij de ouders, wie deze zafck aangaat, deze uitspraak niet te mogen onthouden. Als een ern stige waarschuwing. Vijftig procent van hen, die naar de hogere scholen gaan of gedreven worden mislukken en halen het einddoel niet. Van elke klas van 30 of 40 leerlingen zijn er dus maar 15 of 20, die hun diploma bemachtigen. „Vele leerlingen hadden beter nooit op die hogere school kunnep zijn". Inder daad. Wij hebben het in deze kolommen al meer aan eens betoogd En het wach ten is nog steeds op een ingrijpende vernieuwing, die aan deze wantoestand een eind zal maken. Er zijn helaas nog geen afdoende maatregelen in het ver schiet. Het artikel in het Kath. School blad somt verschillende voorstellen en ideeën op, welke wij hier niet zullen herhalen, omdat deze geen van alle ge nade gevonden hebben in de ogen van de onderwijsspecialiteiten. Het enige, wat de toekomst biedt, is een commissie, die minister Gielen in het vooruitzicht gesteld heeft en die „het aansluitings- vraagstuk van lager en middelbaar on derwijs alzijdig zal bestuderen". Voor deze commissie haar besluiten genomen heeft en alvorens deze doorgevoerd zijn, zullen intussen nog heel wat leerlingen gedupeerd worden. Er zit momenteel niets anders op, dan dat schqol en ouders, hun taak iri deze begrijpend, remmend gaan werken op de stroom van H.B.S.-liefhe"bbers. De school, door een sterkere selectie te maken en onbevooroordeeld iedere candidaat, die niet over voldoende studie-capaciteiten beschikt, het doen van een toelatings examen te ontraden De ouders, door geen pressie op de school uit te oefenen, hun kinderen ondanks alles toch exa men te laten doen, om, zoals men dat zo graag noemt: hun kind een ians te geven. De ondervinding heeft geleerd en de statistieken tonen het duidelijk aan, dat al die klaargestoomde leerlingen en allen, die een kans kregen, gezamenlijk het leeuwendeel leveren van de vijf tig procent, die het einddoel niet halen. Voor een groot deel hebben de ouders zelf de' macht in handen hun kinderen voor zo'n teleurstelling te bewaren. Dat ieder ouder in deze zijn taak goed begrijpe en slechts met volle zekerheid en in volkomen overeenstemming met de school zijn kind naar de H. B. S., of het Gymnasium zende. (Bijzondere correspondentie) Op het ogenblik, dat wij ons tot schrij ven zetten, hebben de huisvrouwen in Nederland hun eerste sinaasappelen dit seizoen al in ontvangst genomen. Dat is de ene zijde, het uiteindelijke resultaat, van wat er hier in Spanje, aan de an dere z|jde, plaats vindt. Hier in Spanje, dat is; in de kuststreek zestig kilome ter ten Noorden en ten Zuiden van de bekende sinaasappelhaven Valencia. Hoewel er langs de Middellandse Zee nog vele kustgedeelten z|jn, b.v. Pales tina, Sicilië en Algerië, waar sinaasappe len in grote hoeveelheden groeien, is geen streek zo r|jk aan uitstekende soor ten van deze heerlijke vrucht als die van de Huertas, „de Tuinen", rondom Valencia. Ook de sinaasappelen, welke in Nederland gewoonlijk borden ver kocht, z|jn voor het overgrote gedeelte uit deze Huertas afkomstig. De totale oogst van Spanje wordt op drie milioen ton geschat. Nederland zal voor het lopende seizoen 40.000 ton in voeren, hetgeen dus maar één vijf en ze ventigste deel van de productie vormt. Maar een hoeveelheid van 40.000 ton betekent 4 kilogram per hoofd der be volking. En dat kost deviezen! Een kist van 40 kilogram kost 65 peseta's f.o.b., het geen neerkomt op 40 cent per kilo gram. Daarbij komt dan nog de vracht (welke overigens door onze eigen vloot wordt verdiend), alsmede het verhes door bederf. Het scheepje van 1910 ton, waarmede schrijver dezes momenteel sinaasappelen laadt, is met 18.000 zulke kisten boorde - vol. Er moeten dus vijfentwintig derge lijke transporten plaats vinden, welke in drie maanden tijds haar beslag moeten krijgen. Dat is de sinaasappel in cijfers: van de nuchtere, Nederlandse kant be keken. En nu van de Spaanse zijde De Huertas is een strook van vijf tot tien kilometer breed, vóór de bergen gelegen en daardoor beschut tegen de koude landwind. In deze strook rijt zich tuin aan tuin, met donkergroene, lage, bladerrijke bomen, slechts nier en daar afgewisseld door dorpjes, welke wit plekken tussen 'het sappige donker. Niet alle sinaasappelen rijpen iri de zelfde maand. Om enkele hoofdsoor ten te noemen: eerst rijpen de zoge naamde navelappelen, 'een kruising, welke ook in Nederland bekend is. Dan volgt de normale soort en ten slotte een andere kruising, de bloed- appel. Er bestaan ook nog andere, niet voor export bestemde soorten, bijv. de Franklins, welke meer dan één pond per stuk wegen! Hoe ouder de bomen, des te kleiner de vrucht, doch tevens des te zoeter en sappiger. En laten wij eens een kijkje aan boord van een sinaasappelschip nemen. Het vervoert doorgaans niets of nage noeg niets anders. Dit is een vereiste, omdat de sterke geur van de sinaasap pelen veelal op andere artikelen in werkt; doch ook omgekeerd is dit het geval, en zo zou de kostbare vrucht dus door de aanwezigheid van andere lading kunnen bederven. De vrucht, vol van Spaanse zon, blijft nog lang leven. Zij zweet dan ook tijdens het vervoer warm te uit, welke tegen de koude scheeps wand condenseert. Dit vocht zou de si naasappelen doen bederven. Daafom vaart het séhip zo veel mogelijk 'met open luiken, zodat er ventilatie kan plaatsvinden. Met hetzelfde doel wordt reeds bij het stuwen van de lading re kening gehouden, doordat men tussen de stapels kratten ventilatiegangen open houdt. Al naar het seizoen verder ge vorderd is, verliest de vrucht vocht en kart de ventilatiegang smaller worden gehouden. Het behoeft geen betoog, dat het weer tijdens het laden en het vervoer per schip in dit geval een grote rol speelt. Bij regen is laden onmogelijk en moeten de ruimen dadelijk worden gesloten. Daarom wordt bij droog weer op het sinaasappelschip en de kade met koorts achtige haast gewerkt, om de lading zo gauw mogelijk binnen te krijgen. De be manning is dan dag en nacht in touw Het is een fantastisch gezicht, des nachts bij de grote lampen de sjouwers op de kade te zien krioelen en de hij sen boven de ruimen te zien zweven, terwijl daarin de kratten als kostbare lading zorgvuldig worden opgestapeld. Eenmaal afgeladen, vaart het schip zonder tussenhaven onverwijld naar het vaderland door. Maar ook tijdens de reis blijven de zorgen van de equipage, in verband met het weer, op het fruit gericht, opdat het zo gaaf en behouden mogelijk in de va derlandse haven aankomt. Meer dan bij elke andere lading speelt de goede zorg van de bemanning hier dus een rol, om te voorkomen, dat het percentage bedor ven fruit niet boven de 5 pCt uitgaat. Ten slotte hangt het van de weersom standigheden in de eindhaven af, of er onmiddellijk met het lossen kan worden begonnen. Dan pas komt uiteindelijk Spanjes vloeibare zonneschijn ter verde ling onder de Nederandse bevolking, een brokje weelde, waarvan men zou hopen, dat het beter bereikbaar was voor een deviezen-arm land als het onze De president van het tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg, de Amerikaan Wenncrstrum, heeft ver klaard, dat men niet voldoende bewij zen heeft, dat de eenheden partisanen, wier behandeling door het Duitse le ger bij het proces tegen Duitse gene raals ter sprake is gekomen, geheel aan de voorwaarden, die het inter nationale recht aan het belligerent- zijn heeft gesteld, hebben beantwoord, zodat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgs gevangene. Dientengevolge kon vol gens de president de beschuldiging van het doden van gevangen genomen leden der verzetsbeweging, die in feite als franc-tireurs beschouwd moeten worden tegen de generaals niet ge handhaafd blijven.. Het tribunaal deed in zijn uitspraak echter wel uitkomen, dat een bezettende mogendheid slechts in het uiterste geval in het belang van openbare veiligheid en orde tot het nemen en ombrengen Van gijzelaars moest overgaan. Hoewel net internationaal recht dit toestaat, aldus het tribunaal, heeft men het over de gehele wereld in de practijk zelden toe gepast. Terwijl zelfs een onmenselijke toepassing van dit recht in beginsel niet onwettig kan worden verklaard, acht het tribunaal «het mogelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoorde lijke persoon, wanneer hij zijn vergel dingsmaatregelen op de spits drijft, schuldig te verklaren. Het tribunaal toonde aan, dat het Duit- leger zich in de Balkan inderdaad excessen had\ schuldig se aan dergelijke gemaakt. Elk betoog, dat alleen reeds de aan wezigheid van het Duitse leger op de Balkan onwettig was, werd door het tribunaal b|j voorbaat terzijde gescho ven. Veldmaarschalk List en generaal Kuentze werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld en generaal Ren- dulic kreeg 20 jaar. Lord Vansittart, voormalig eerste di plomatieke adviseur van de Engelse re gering heeft het oordeel van de Ameri kaanse rechter over de Balkanpartisa- nen „een zeer gevaarlijke misvatting van de stand van zaken tijdens de oor log" genoemd. „De geallieerde regerin gen hebben altijd de verschillende ver zetsbewegingen ten Volle erkend en van wapens voorzien. Om deze kwestie niet tot de Balkan te beperken: hoe staat het met de verzetsbewegingen in Frankrijk, Nederland en elders? De Franse verzets- Het is nuttiger in gedegen kennis dienstbaar te zijn, dan door gebrek aan zwaarte naar boven te komen *en het te durven bestaan richt lijnen aan te geven. beweging zou terecht zich zeer gekweu. voelen, indien enige geallieerde autori teit nu zou zeggen, dat zij geen aan spraak kan maken op de. status van bel ligerent en dat de Duitsers dientenge volge gerechtigd waren de verzetslieden dood te schieten. Hetzelfde geldt voor de Nederlan ders, Noren en Denen. Afgezien van ouderwetse rcchtsfinesses lijkt het m|j toe, dat ingeval van een inval van een agressieVe mogendheid en een totale oorlog tegen alle inwoners, alle inwo ners gerechtigd zijn tegenstand te bie den, onverschillig of zij over unifor men beschikken of niet", aldus Van sittart. De Franse regering heeft het Ame rikaanse departement van Buitenland se Zaken ervan in kennis gesteld, dat de Franse dollarvoorraad begin Maart zal zijn uitgeput, tenzij de Ver. Staten binnen de eerstkomende weken Frank rijk bij wijze van noodhulp 150 millioen dollar zullen verschaffen. De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag met 336 tegen 188 stemmen ee/i drastische anti-profiteurs- wet aangenomen, die overtreders bedreigt met straffen tot tien jaar gevangenis en sluiting van de zaken der speculanten. De wet werd Dinsdag ingediend ter ondersteuning van het „Redt de franc"- plan van de minister van Financiën René Mayer, welk plan sinds enige tijd ernstig bedreigd wordt door de abnor maal hoge prijzen. v In een rede, waarmee hij officieel z|jn verkiezingscampagne voor het presi dentschap inzette, heeft president Tru man een tien-jarenprogTamma voor de uitbreiding van de landbouw-productie, voor werkverruiming en voor verhoging der minimum-lonen uitgestippeld. Truman laakte de Republikeinse par tydie naar zijn mening aansprakelijk is voor de „ergste depressie in de ge schiedenis, welke de landbouw heeft vernietigd, de handel inéén heeft doen storten en de arbeid in een hopeloze toestand heeft gebfacht." Truman, die sprak voor ongeveer dui zend leiders van de Democratische par tij, noemdé" deze partij die van het pro gressieve liberalisme". Hij wees op de successen der partij in vier achtereen volgende verkiezingen. Ditjaar, zo sprak hij, is het jaar der uitdaging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1