RADICALISME DREIGT DEMOCRATIE IN ITALIË TE VERMORZELEN H HAMEA&&? ER/C DE NOORMAN-DE STEEN 1 VROUWENKIESRECHT IN BELGIE VAN 21 JULI 1949 AF POLE to D f 60 millioen brandschade in 1946 DE KRATER Jala) Vraagstuk Duitsland GENERALE: begrip, dat een leven vult SCHUDT UW LEVER WAKKER Kou op de borst NI SOL Dit is niet nodig DAMES.' Koningskwestie speelde bij discussies en ingediende amendementen een rol J Gave eenheid na.harde, gestage arbeid Nederlands memorandum VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Linksen drijven overigen tot krachtig en vastbesloten optreden Benelux-landen op confe rentie in Londen genodigd Da Vinci's Laatste Avondmaal Zal restauratie het werk wijzigen? DE DEGRAFENIS VAN KARD. Dl BELMONTE Koerd. Selvaggiani deken van H. College S.S.-er schiet man dood Aan Engeland en Frankrijk overhandigd BONNEN VOOR WERKKLEDING NIEUWE C.A.O. IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF van (Wordt vervolgd) NEDERLANDSE KINDEREN NAAR ONS LAND 3 9 ZWIT-SAL FABR I EKEN,» APELDOORN \~X T aar men in Italië ook op bogen I het vorig jaar reeds van Nenni afscheid- yy kan, zeker niet op een lange tra- de, Lombardo, die zich verzette tegen ditie in het edel handwerk der democratische politiek. Mussolini's dic- 'etuur heeft de ervaring op dit terrein fel Uit het volk doen verdwijnen. Het ichijnt, dat men bezig is, dit gebrek ?°ed te maken, door zich met alle macht deze democratie toe te leggen. Met !°veel macht, dat diezelfde democratie spoedig weer om hals gebracht r6igt te worden. Deze indruk krijgt althans degene, die ;e voorbereidingen gadeslaat, welke gorden getroffen, om op 18 April a.s. e Italiaanse kiezers voor die of die frtij te doen stemmen. De verkiezings- :ampagne, enkele weken geleden inge- !-i, heeft van meet af aan een fel, ja frbitterd karakter gehad. Alle propa- aanclistische wapens komen er aan te fs. en sommigen hebben zelfs niet ge beld om andere, krachtiger wapens 16 wetten. Links ging daarbij vooraan. Enkele "«ken geleden sloten de communisten an Togliatti en de radicale socialisten an Nennt een bondgenootschap. Zij traken af, met een gezamenlijke lijst an de verkiezingen deel te nemen, ge meenschappelijke actie te voeren, en •alle krachten in te spannen om de fas- Bstisehe regering ten val te brengen." rivijl nergens in Europa de socialis- bereid zijn gebleken, de Volksfront- .^Perimenten van voor de oorlog te her-, Ja'en, heeft Nenni hierin toch toege- :fmd. Zijn partij verschilt dan ook ??inig meer van de communistische, en ''J schijnt volkomen onderworpen te zijn de orders van het communistische °°fdkwartier. Spottend noemt men dat hoofdkwar tier wel eens het „ministerie van i. de revolutie." Ofschoon de sta- i tgsbeweging sinds het begin van dit rfr over haar hoogtepunt heen is, gaat altijd nog een golf van sociale on- fst door het land. De communisten fbben zich zelfs voorzien van een i?Prt privé-leger, grotendeels gevormd vroegere partisanen en toegerust met nieuwste wapens. Z.g. Garibaldi-bri- ,ades maken van hun bestaan geen ge- 'eirn meer, verschijnen: zelfs in vuur- ,'Po uniformen op straat, en dreigen fpnlijk, dat zij ook de twintigste eeuw „48" zullen bezorgen, klaarblijkelijk :°«lend op de troebele gebeurtenissen honderd jaar geleden. Öe regering heeft zich gedwongen j^tien, tegen deze en dergelijke voor- v kenen van geweld maatregelen te T-'Pien. De noodzaak daartoe is des te Dbgender, omdat men onlangs een rj'an K" ontdekt heeft, volgens hetwelk 3 gewapende opstand van linkse ele- S6titen werd voorbereid. De Nationale jj.-Pgadering heeft een wet gepasseerd, aan politieke partijen verbood, er JSen strijdmachten, wier karakter wChts te vergelijken is met dat van de en haar soortgencten, op na te 3den.' Tevens is de politiemacht uit- rPreid tot 150.000 man, terwijl men de jlfapening heeft versterkt met liefst Cjj' npntcp pantserauto's. Ook worden er tot de verkiezingen meer soldaten in geweer gehouden dan aanvankelijk bedoeling was. En wel stoken de v'Pimunisten ijverig onder deze troe- 1.P, met succes soms (herhaaldelijk vfhen er gevallen van muiterij voor), 3ar toch moeten deze maatregelen wel 3ge indruk op de leiders van het (Plksfront hebben gemaakt. Zij zijn y1 minste ingegaan op het voorstel, dat 3racini, de voorzitter van de Natio- Vergadering, aan alle politieke ij en heeft gedaan, en zij hebben, l-Sbals negen andere partijen, thans be- 3 id, geen geweld te zullen gebruiken, hun kiezers te beïnvloeden. tjpks ziet men zich allerlei andere poli- .eke groeperingen tot „fronten" aan- jjhsluiten. Het meest opmerkelijke 3r°nder is dat van alle gematigd so listische partijen Saragat, die zich de blokvorming van uiterst samengaan met de communisten en vervolgens een eigen partij stichtte, en nog enkele andere verenigingen kwamen samen in een „socialistische unie", die eerder met de regering (waarin Sara gat zitting heeft) dan met de uiterst linksen verbonden wenst te zijn. Dit samengaan is een zekere winst voor het kabinet, dat, na de opname van Saragat en de Republikeinen in December j.L, over een parlementaire meerderheid van 320 uit 556 stemmen beschikte. st zou echter verkeerd zijn, als vast- staand aan te nemen, dat deze meerderheid na de verkiezingen blijft bestaan. Bij de stembusstrijd van 1946 gingen communisten en socialisten ieder hun eigen weg. Zij verenigden toen ruim één derde van alle stemmen' op zich. De geweldige propaganda, die zij sindsdien over het ganse land ge voerd hebben, en die zich vooral tegen het nu eenmaal moeilijke sociaal- economische beleid van de regering en tegen De Gasperi's „slavernij jegens Washington" keerde, zal allicht enige vrucht dragen. Daar staat tegenover, dat De Gasperi, die in Mei 1947 de uiterst linksen uit zijn kabinet verwij derde, toch heel wat tot stand gebracht heeft, en een betere waarborg biedt voor sociale rust en economische her bouw dan de schreeuwerige Togliatti en Nenni. Hij van zijn kant beschuldigt hen van volledige afhankelijkheid ten opzichte van het Kremlin en demon streert in politiek en economisch op zicht duidelijk, van hoeveel voordeel de vriendschap met Amerika voor Italië is. Men weet niet goed, hoe het volk deze argumenten van weerskanten zal opnemen, en dit verklaart de hevigheid van de verkiezingscampagne ten volle. Het Volksfront gaat nu groot op een klein succesje, dat het dezer dagen in Pescara, een stadje aan de Adriatische Zee, aan de voet van de Abruzzen, heeft behaald. In de vorige gemeente raad van Pescara hadden 36 man zitting, van wie er 17 tot het Volksfront, 19 tot de andere partijen behoorden. De stem bus verdeelde de 40 nieuwe zetels gelij kelijk tussen Volksfront en overigen: 2020 (niet 2J19, zoals eerst werd bericht), en deze vooruitgang is voor de linkse pers aanleiding tot ontzaglijk triomf geschreeuw. Voor de overigen is het aanleiding, zich eveneens aaneen te sluiten en het volksdeel, dat dan niet op het Volksfront geneigd is te stem men, niet te verwarren door talloze beginselprogramma's, waarin een een voudig mens toch heg noch steg weet. Het succesvol radicalisme van links drijft ook de meest gematigde zielen van rechts tot krachtig en vastbesloten op treden. In het belang van de democra tie, die in Italië wellicht ernstiger dan waar ook in West-Europa bedreigd wordt. Engeland en de Ver. Staten zijn overeengekomen om de Beneiux'landen als volledige deelgenoten te laten deelnemen aun de Frans-Engels-Ame rikaanse conferentie, welke te Londen gehouden zal worden over het vraag stuk Duitsland. De deelneming blijft beperkt tot „richtlijnen en algemene politiek.'' Een werkelijk fgn product ter verzorging van Uw handen is Een Hamamelis product van Mijnharde De refter van het Dominicaner klooster Santa Maria delle Grazie te Milaan is nog steeds wegens restau ratiewerkzaamheden aan 't „Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinei gesloten. Men verzekert, dat Cesare Brandi, de directeur van het insti tuut, dat met de restauratiewerk zaamheden is belast, Ijverig aan het werk is, de beroemde schildering „in nieuwe luister" te doen herleven. Niettemin wordt in kringen van kunstkenners met een zekere onrust kennis genomen van de verklaring, dat deze restauratie een volledige verande ring van het schilderwerk zal meebren gen de bruine tinten zullen daarin domineren. Genoemde kringen vragen zich daarom met bezorgdheid af, hoe veel er dan nog van Da Vinci's werk zal overblijven. Het werk is trouwens al verscheidene malen gerestaureerd, de laatste keer in 1924 door Silvestri. Ge zien de uiterst slechte toestand, waarin Da Vinci's schepping zich al vaak be vonden heeft, is het practisch uitgeslo ten, dat de kleurlaag haar oorspronke lijk aanzien zal herkrijgen. In het gunstigste geval kunnen tijdens de restau raties aangebrachte kleuren thans ver wijderd worden, totdat de door om standigheden deels verminkte schilde ring in bruingeworden tinten bloot- komt, zodat in zekere zin meer dan tot nu toe haar eigen geest eruit zal kunnen spreken. De rouwplechtigheden, die Donderdag morgen in de St. Pieter voor Kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte werden 22. Eric's onbehaaglijke gevoel werd nog versterkt, toen hij tenslotte door de dwergen en de soldaat in een grote zaal werd gebracht. Aan het einde van de zaal troonde op een verhoging een indrukwekkende figuur. Met doordringende zwarte ogen nam hij Eric van het hoofd tot de voeten op en begon toen met een harde, koude stem tot hem te spreken. Eric begreep echter geen woord van wat de man zei. De schildwacht nam nu het woord en scheen de situatie uit te leggen. Toen deze uitgesproken was, knikte de man op de troon instemmend en sloeg een paar maal op een grote gongdie naast hem stond. Twee bedienden verschenen en op een wenk beduidden zij Eric hen te volgen. Nog steeds in afwachting van hetgeen er moest gebeuren, kon Eric niet anders doen, dan aan deze uitnodiging gevolg geven en met zijn nieuwe begeleiders verliet hij het vertrek. Nadat zij talloze gangen waren doorgegaankwamen zij opnieuw op het binnenplein. Verbaasd vroeg ErUs zich af, wat dit alles te betekenen kon hebben, doch daar deze mensen zich. tot 'nu toe niet onvriendelijk jegens hem hadden betoond, besloot hij maar rustig af te wachten. Alleen hoopte hij, dat zij hem spoedig iets te eten zouden geven. Zijn begeleiders staken het binnenplein over en beklommen een grote - trap tot zij voor een grote deur stil stonden. gehouden, droegen een uitzonderlijk ka rakter doordat de begrafenis geschiedde van de Sint Pieter uit. De pontificale H. Requiem-Mis werd opgedragen door de aartspriester van de Sint Pieter, Fe- derico Kardinaal Tedeschini, waarna Z. H. de Paus gekleed in dè rode pluviale en gekroond met de witte mijter, de ab- soute verrichtte. Hoezeer de bijna 97-jarige Kardinaal tot in de laatste dagen van zijn leven de helderheid van geest behield en tegelijk de dood zonder vrezen tegemoet zag, blijkt wel hieruit, dat toen 's Zondags, daags voor zijn dood, Mgr. Enrico Dante, prefect der pauselijke ceremonieën de Kardinaal bezocht, deze hem lachende vroeg: „Monseigneur, komt u alvast re gelingen treffen voor mijn begrafenis?" En tot een zuster, die hem verpleegde en waarvan hij wist, dat zij een verwoed verzamelaarster van postzegels was, zeide hij: „Zuster, ik hoop niet te ver geten, u uit de Hemel enkele kostbare postzegels te sturen". t De opvolger van Kardinaal Granito als deken van het H. College van Kar dinalen is Francesco, Kardinaal Mar- chettiSelvaggiani, secretaris van de Congregatie van het H. Officie en Vica ris-Generaal van Z. H. de Paus voor de stad en het district Rome. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, 19 Februari Na uitvoerige discussies. Woensdag middag en Donderdagmorgen heeft de Kamer met algemene stemmen, d.w.z. 183 tegen 3 stemmen, de wet aange nomen, waarbij aan de Belgische vrouwen vanaf 21 Juli 1949 het kies recht wordt toegestaan. Tot nu toe was België een van de laatste Euro pese landen, waar de vrouwen nog geen politieke rechten bezaten, of schoon er sinds bjjna 50 jaar in het parlement over wordt gespapken. Het had overigens niet veel gescheeld of ook deze keer zouden de zaken nog niet helemaal beklonken geweest zijn, ondanks het feit, dat alle partijen het over het beginsel eens waren. Men weet dat het vrouwenstemrecht een van de moeilijke punten geweest is tussen de twee regeringspartijen. De socialisten, die van oudsher voor standers van de politieke gelijkheid van man en vrouw waren, toonden zich sinds de koningskwestie giftig tegenover de toepassing er van. Zij vreesden 1 lijk- Vastrecht voor verkeerszondaars Margaret Truman denkt niet aan trouwen Ocharm Meer soepelheid, heren! Beroepsbezigheden van een filmster. Parkeren op verboden plaatsen is een veel voorkomend euvel in Amerika en de politie heeft druk werk, om 3 lieden, die zich hieraan bezondigen, bekeuren en de boeten te innen. De j^bnissaris van New Castle (Indi: L "Ui bonnen bevinden. Iedere keer dat er wat op gevonden. Hij h'. boekjes ahs aan automobilisten laten aanbieden, waarin zich twin- anq betrapt wordt op fout parkeren, ,.!)-vangt de politieagent een bonnetje, tj, Waar is Kees. Wat de zaak echter j JZonder fraai maakt, is, dat zulke boek- e fnaar één jaar geldig zijn. Wie er koopt, verplicht zich dus, per jaar u stens twintig keer de parkeerregels overtreden! Ï6 Margaret Truman verloofd? Gaat ?e trouwen? Men zegt het in Wash- bigt-on. En natuurlijk heeft iemand «aan de familie gevraagd. Uit het ^tte Uuis is nu een officiële ontken- loofcj gekotnen' .'Margaret is niet ver- fceirit voor iedereen. En het moet maar en ze gaat niet trouwen. Dat s uit zijn met alle geruchten." Joe Stalin, op de grond liggend met een glas wodka op het voorhoofd, kan op staan zonder een druppeltje te marsen, en dat mijnheer Truman de Missouri Waltz op zijn handen lopend achteruit kan dansen, dan zouden we pas wer kelijk opschieten." Maar helaas. Car naval is al voorbij. orothy Lamour moet optraden in een film, die de veelbelovende titel „Laat ons eens verliefd wor den'-' gaat dragen. Ze is nu druk bezig zich daarop voor te bereiden. En haar taak is voldoende, om alle aspirant- fllmsteiren af te schrikken. Ze moet namelijk: 1. In het Engels, met een Frans ac cent, een Frans liedje zingen. 2. In het Frans hetzelfde liedje nog eens zingen. 3. Met een Spaans accent een Zuid- Amerikaans liedje zingen. 4. In Cockney (typisch Londens straat taaltje) een. Engels liedje zingen. 5. Een balletnummer en vier andere dansen uitvoeren. Dat alles moet natuurlijk perfect ge daan worden en ..echt" zijn. Dorothy besteedt er dag en nacht aan, om het tot een goed einde te brengen. Maar 21e droomt al van haar vacantie. Op de vraag, wat ze gaat doen, wanneer ze met haar werk klaar is, antwoordde zij 1. Voor een maand vertrekken naar mijn boerderij in Maryland. 2. Daar in een schommelstoel neer ploffen. 3. Heel langzaam beginnen te schom melen. En dat maakt natuurlijk alles weer goed. baar, dat de vrouwenstemmen bij even tuele verkiezingen Leopold III ten goede zouden komen, en dat de C.V.P. der halve er alle belang bij zou hebben ver vroegde verkiezingen uit te lokken, zodra het stemrecht der vrouwen effec tief zou zijn. Uiting van dit wantrouwen was het amendement, dat zij indienden bij het wetsvoorstel en dat het van kracht worden van de wet vaststelde op de eerst volgende normale verkie zingen in Mei 1950. Waarschijnlijk hoopten zij, dat tegen die tijd de koningskwestie zou zijn opge lost, terwijl ook andere punten van het regeringsprogram, die de socialisten na aan het hart liggen, zoals de structuur hervormingen, dan langzamerhand hun beslag zouden hebben gekregen. De C.V.P. van de andere kant, zou er on der die omstandigheden alleen maar be lang bij kunnen hebben de regerings combinatie voort te zetten, omdat zij anders de vermeende vruchten van het vrouwenkiesrecht niet zou plukken. Het sprak dus van zelf, dat de C.V.P. tegen dit amendement zou pro testeren. Het merkwaardige bjj de dis cussies, die Woensdag door de minister van Binnenlaiidse Zaken werden in gezet, was, dat de regering, met voor aan de socialistische ministers, even eens verzet aantekenden. De regering kwam met een eigen amendement, dat hierop neerkwam, dat zes maan den na de goedkeuring van de wet, deze effectief in werking zou treden. Die zes maanden wfiren uitsluitend nodig voor technische uitwerking, met name voor het vervaardigen van nieuwe kieslijsten. De C.V.P. stemde in met het rege- ringsamendement, maar verwierp dat van de socialisten, en ofschoon het niet tot grote woorden kwam, was het wan trouwen tot vermaak van de oppositie toch wel zo groot, dat minister-presi dent Spaak tenslotte tussen beide kwam om te trachten de zaak in der minne te schikken. Zijn argumentering, die vooral tegen zijn partijgenoten gericht was, luidde, dat zij zich illusies maakten, wanneer zij als zeker aannamen, dat de konings kwestie in 1350 geregeld zou zijn. Ik hoop het van harte, zei Spaak, maar ik ben er niet van overtuigd. Het feit bovendien, da' C.V.P. zich formeel verbonden heeft geen regeringscrisis uit te lokken, is een blijk van goede wil, waartegenover men niet met wantrou wen moet reageren. Zijn voorstel was dan ook om in een gemeensch ppelijke commissie naar een accoord te zoeken betreffende een redelijke termijn. Dit voorstel werd geaccepteerd en Donder dagmorgen kwam de commissie bijeen. Tegen de middag kwam men tot princi piële overeenstemming op basis van 21 Juli 1949. leegte merken wij, dat wij honger en hoofdpijn hebben en toch hebben we niet meer gedaan dan gezeten en geke ken, niet geploeterd met een rol, die bij de generale zo gaaf op de planken moet staan als bij de première, niet geworsteld en gedraafd met decors en rekwisieten, niet gezwoegd en gemar teld om alles vlot en gaaf te krijgen want de generale, dat is het proefstuk. Zij moet bewijzen, dat regisseur en spelers zich in de vijf, zes weken, die hun daarvoor ten dienste hebben ge staan, hebben eigen gemaakt met de tekst, dat zij zich hebben inger leefd in de personen en gebeur tenissen en dat zij er zo gestalte aan kunnen geven, dat een op amusement belust toeschouwer in één avond vatten kan, wat zij in weken- elders gereed gekomen stukken in elkaar lan8e studie hebben willen waarmaken, en overeind te zetten. Toen was het elf uur. de spelers gekapt, gekleed, ge- (Van onze speciale verslaggever) „Donderdagmorgen 10 uur generale". Het is een mededeling, die niet voor ons bestemd is, omdat we geen toneelspeler zijn. Maar toch zitten we sinds tien uur in deze schemerdonkere zaal. Het is nu twee uur geworden. De repetitie rekt zich al uren, zonder dat er ook maar minuten in niets doen voorbijgaan. Het is begonnen met de ontwerper van de décors, die met de toneelknechts een uur lang heeft staan zwoegen om de schminkt en het spel kon beginnen. Wij hebben daar al die uren sinds- dien zitten kijken en ons soms ge schaamd, dat wij bij al die inspanning maar zo werkeloos waren. Soms ook. in het begin, zijn wij geschrokken, wanneer de regisseur, die wy kennen als een charmant man, vervaarlijk uitviel, omdat een klok niet op tijd sloeg, een stoel ontbrak, ergens in de zaal onverwacht rumoer opsteeg, en we durfden onze zakdoek niet te voor schijn halen, omdat bij elke beweging onze stoel zo verraderlijk kraakte. Maar gaandeweg zijn we aan deze sfeer gewend' geraakt, ai hielden we tot het laatst» wat medelijden met de inspiciënt, die telkenmale met zulk een ontdaan gezicht kwam aangedraafd, als er weer een gebulder losbrak. Och, een gebulder, dat soms een humoris tische klank heeft en nooit werkelijk bruut is, maar de uitlaatklep van een sterke energie, die heel dit spel met één gebaar wil voégen naar de con ceptie, die de regisseur zich gevormd Heeft Het is bijna steeds een stom stuk rekwisiet, dat oponthoud veroorzaakt: een paar koperen munten, die niet aan wezig zijn, een zak, $e niet op een kle dingstuk genaaid Ms, een tafeltje, dat vijf centimeter te veel naar rechts staat, een klokslag, die lijkt op het rammelen met een gebarsten ketel honderd fu tiliteiten, die men bij een vlot verlo pende voorstelling met eens opmerkt, maar die precies voldoende zijn om de illusie te verbreken, als zij niet klop pen. Zij leggen elke keer dat verbeelde leven op de planken stil en dat is eigen lijk een zeer eigenaardige gewaarwor ding. Wij hebben daar mensen horen praten, zien leven, liefhebben en lijden; zij grijpen naar een brief, die er niet is, en het leven, de liefde en het leed lopen uit hen weg, zij zakken in elkaar en wachten werkeloos, tot een woord van de regisseur hen terugroept naar de verbeelde werkelijkheid. Zij „herne men," wat zij al gezegd hebben, een ogenblik zijn het niets dan woorden waar opeens weer iets in begint te gloeien, een warmte, die de stem be zielt, het gezicht, het lichaam, de ar men, en daar is het leven yeer terug. Argeloos toeschouwer als wij zijn worden wij zo tientallen keren meege sleept in dat verbeelde leven, tientallen keren vallen wij ook, plotseling losge laten, in de werkelijkheid van het lege, halfdonkere theater terug. In zulk een en n zult 's morgens vreer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Wat zegt een geslaagde uitvoering ons eigenlijk van al deze inspanning? Een generale repetitie geeft er enig idee van: langzaam ziet men brok stukken, met moeite en overleg tot stand gekomen, zich aaneen rijen tot het gave geheel, dat ons straks b(j de première ontroeren zal. Als we naar huis gaan denken we aan die bemin nelijke dichter, die meende, dat een toneelspeler laat in de middag op staat, ergens een borreltje gaat drin ken, goed eet en dan naar de schouw burg wandelt om er wat te spelen We geloven, dat hü inderdaad wel eens een borreltje drinkt, maar overi gens begint zijn werkdag gewoonlijk om tien uur 's morgens en hoe dik wijls eindigt hij niet pas, als wij al op één oor liggen? R. In de nacht van 4 op 5 April 1944 maakte een amok-maker de buurtschap „Plaswijck" te Breda onveilig. Hij was gekleed in uniform en sprak gebroken Duits. Bij verschillende bewoners drong hij met geweld binnen, zette de boel op stelten, stak beddegoe l in brand en perste de mensen geld aI- Het meest tragische wel viel voor in dc woning van de destijds 31-jarige tuindersknecht v. S., die gehuwd was/en twee kinderen had. Ook hier drong de man de slaap kamer hinnen en loste een schot op v. S., dat hem dodelijk trof. Nadat de onver laat nog op andere plaatsen ais een krankzinnige was te ke"r gegaan, ver dween hij en men hoorde niets meer van hem. Thans is de Rijkspolitie in samenwerking met de Bredase politie er in geslaagd de dader te ontmaskeren. Het is de 26-jarige A. J uit Oosterhout, bijgenaamd ,,de Spreeuw", die reeds ge ruime tijd is opgesloten in het straf kamp te Hoogerheide vanwege het feit, dat hij in de bezetting lid was van de S.S. Minister van Boetzelaer van Ooster hout heeft te zijnen departemente ont vangen de Franse ambassadeur en de Britse zaakgelastigde, die hem de tekst hebben aangeboden van een ontwerp overeenkomst, gebaseerd op de gedach te, welke Bevin heeft ontwikkeld in zijn rede voor het Lagerhuis 22 Januari j.i. Zijnerzijds heeft de heer Van Boet zelaer aan beide heren een memoran dum aangeboden, waarin de zienswijze van de rugeringen van België, Luxem burg en Nederland is neergelegd ten aanzien van het oorspronkelijke Frans- Britse plan. Soortgelijke stappen zijn ook in Brussel en Luxemburg gedaan. De bonnen voor werkkleding H-l en L-l zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bon H-l kan men kopen: een overall, een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een labo ratorium-jas of een mouwschort (Deze artikelen zijn thans ook verkrijgbaar op de oude nog in omloop zijnde werk- kledingbonnen A.) Op de bon L-l kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. (Deze ar tikelen zijn ook verkrijgbaar op oude werkkledingbonnen B en C). Voor de goede orde worde er op ge wezen, dat öe nummers 2 tot en met 12 van de bonnen-H en L nog niet geldig zijn verklaard. Voorts wordt medege deeld, dat behalve de oude werkkleding bonnen A, B en C en de nieuwe bon nen H en L (gevolgd door een cijfer) ook rantsoenbonnen voor werkkleding in omloop worden gebracht, n.l. de rant soenen F O (waarde gelijk aan bon H) en de rantsoenbonnen F D (waarde ge lijk aan bon L). De rantsoenbonnen zijn onmiddellijk geldig. Zoals wij reeds gistereeen berichtten is na vele ondrhandelingen overeenstem ming bereikt over de nieuwe C.A.O. in het bloembollenbedrijf. Gisteren is de overeenkomst zoals zij werd vastgesteld aan het college van Rijksbemiddelaars overgelegd ter goedkeuring. Zodra van deze zijde de goedkeuring is verkregen, zal de C.A.O. ingaande 1 Maart in wer king treden. 533 In totaal leed Nederland in 1946, ruw geschat, 20 millioen directe en 40 millioen indirecte schade door branden, die voor 70 tot 80 pet. aan onvoorzichtige nalatigheid of on bekendheid met gevaar te wijten zijn. In 1947, met zjjn strenge win ter en droge zomer, waren deze cij fers resp. f30 en ƒ60 a ƒ70 mill. In twee jaar tijds leed de Neder landse gemeenschap dus ƒ50 mill, aan materiële en ruim ƒ100 mill, aan indirecte schade, dat wil zeggen bedrijfsschade, en arbeidsmogelijk- heid. Neemt men daarbij de bezwa- ejuffrouw E. Norris, een zestig jarige inwoonster van Londen, tqet werd Woensdagmorgen wakker «ej, eetx hevige mondbloeding. Ze waar- de huisgenoten en werd met ame spoed naar het ziekenhuis ge- 0a. :TJ°rteerd. Daar constateerde men, fjaar tong deerlijk gehavend was. Vatl Week? Zij had des nachts gedroomd V<s óór heerlijke maaltijden, waarvan ze haq "e oorlog genoten had, en daarbij ^tie.?e herhaaldelijk op haar tong ge- het weckfilad Time troffen we in e correspondentiekolommen de vol- en<3e passage aan: „Zolang Gus- JetehVan Zweden nog, op een stoel ge- Hiw' andere stoel met zijn beide voe- 't'e andere stoel met zon kan optillen, zolang hij zijn a°hter zijn oren kan leggen, en SI Hirohito van Japan een waaier ljn tenen van de grond kan op- htSjj en ter verkoeling kan gaan zwem- 2°lang is er nog hoop voor ons Maar als we zouden lezen, dat door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN aNTONSEN 35) De Haïtiaan, bij wie het bijgeloof het van zijn verstand en gevoel won, staar de angstig naar het afgodfbeeld; hij werd grauw van schrik, zijn ogen puil den uit zijn hoofd en hij gaf een schreeuw van ontzetting, toen een zon. nestraal het beeld bloedrood kleurde Willoos leunde hij tegen de verschan sing. Ook Janson stond als op zijn plaats vastgenageld. Zijn ogen waren met bloed belopen. Hij kon geen woord uit brengen. De kleur van zijn gebruind gelaat werd langzaam aan donkerrood, als dreigde hem een berodrte. Warln keerde naar de reling terug, voorzag zich ongehinderd van een handspaak en kwam daarmee naast Lang staan, ge reed om toe te springen en Janson een geweldige slag te geven, zodra deze een dreigende beweging maakte. Er ge beurde niets. Janson bedekte zijn ogen met de rug van zijn hand en toen hij die verwijderde, stond hij tegen Lang te knipperen, draaide zich moe en ver slagen om, zonder een woord te zeggen en ging naar de kajuit. Sam sloop naar het voordek. De Tu- ranga-negers stonden op de voorplecht te grijnzen en te praten. Het leek een ogenblik, alsof zij aan dek de baas wa ren. De ogen van Balk verschenen in een kier van het luik. Hij kwam met een revolver in de hand het dek op en keek wantrouwend, doch niet dreigend, naar de kléine groep. Hij voelde wel,, dat er iets niet in orde was, doch wist niet, wat te beginnen. Hij was maar een gewone bewaker, voor wie surveillan ce alleen bestond in het tonen van zijn wapens en een zekere ruwe manier van doen, die hem gevaarlijk deed schijnen. HOOFDSTUK X Het indianenhol Lang stond té beven van inspanning. Hij was een ogenblik doodop. Dora; had haar hand op zijn arm gelegd en dat maakte hem rustig. „Ik kon niet anders, lieve kind," zei hij, ook Warin aankijkend. „Het was een laatste redmiddel. Warin en ik had den hem al lang moeten aanpakken. Zé zouden osn natuurlijk neergeschoten hebben, als er geen wonder gebeurd was." „Dat is gebeurd,'' zei Warin. „U hebt hem als gehypnotiseerd naar zijn hut géstuurd. Ik heb me afgevraagd, of hij niet werkelijk min of meer gek was ge worden. maar „Dat is hij zeker. Dat wil zeggen, hij heeft er aanleg toe en ik ben er vrijwel van overtuigd, dat hij dit zelf ook weet en er bang voor is. De vorm van zijn schedel, zijn ogen, zijn tanden, zijn oren en de inplanting van zijn haar vormen voor de physioloog even zovéél tekenen v^n hersenverwording. Zijn lichaam is prachtig gebouwd, maar zijn hersenbe- kleding is lang niet best. Die kan het elk ogenblik begeven. Als hij lang ge noeg leeft, zal dat ook wel gebeuren. Hij wordt óf kinds, als hij even zestig is, öf voor dié tijd krijgt hij een hersenziekte. Ik heb hem vrij aandachtig bestudeerd. Zijn manier van doen en redeneren wijst er op. Bovendien geloof ik. dat hij zich van zijn zwakheid bewust is, dat hij nu ►en dan aan geheugenzwakte lijdt, zijn gedachten moeilijk kan regelen en daar om nu en dan angstig is. Ik vermoad, dat hij voor mijn wetenschap- meer eer bied heeft, dan hij erkennen wil. En toen ik zei, dat hij op het punt stond, gek te worden, heb ik een spookbeeld voor hem opgéroepen. dat hem al lange tijd kwelt. Het zou een Jammerlijke brutaliteit van me geweest zijn, als lk er geen enkele grond voor gehad had. Maar nu heb ik vermoedelijk mijn doel. tenminste, wat Dora betreft, bereiikt. Hij zal wel meer wraakzucht gaan voe len, maar we zijn nog niet met het eigenlijke spel begonnen. De kaarten zijn nog pas geschud. Volgens zün eigen opvatting bezit hij de brute kracht* en ik de hersens. La ten we proberen zé te gebruiken. Wat Sam betreft, die behoort op Haïti thuis en ik denk, dat ik hem wel naar mijn hand kan zetten. En als ik de gelegen heid nog eens krijg, zal dat met die Turanga-negers wel lukken. Ik weet, dat ze met dit éiland niet veel op heb ben. Ze hebben nog geen rustig ogenblik gehad, van het moment af, dat we die laatste kaap omvoeren en tussen die sombere klippen en langs dat prachtige afgodsbeeld zeilden. Ik ben Janson bijna dankbaar, dat Hij ons hierheen en niet naar Kahoe gebracht heeft. Dat beeld is vrijwel gelijk aan de beelden op het Paas-eiland, tot zelfs de kroon van ver schillende steensoorten. Als we maar een beetje rust kunnen houden, terwijl Janson zijn gastolen schoener tot een brik ombouwt, dan is mijn tijd hier tenminste niet als verloren te beschou wen." Ze stonden ta kijken naar het zon licht, dat langs de barre klippen omlaag kroop en van de mooie weide verdween, terwijl de nevels het stervende licht volgden, tot ze als wolken boven de hoogvlakte hingen en haar aan het oog onttrokken en de grote krater geheel omhulden. Er heerste een merkwaardige stilte, dié zelfs door het lawaai der branding niet gestoord scheen te wor den. De vogels hadden hun nesten op rotsen en klippen opgezocht. Het gekla ter van de waterval ging verloren in het ruisen der branding. Nu en dan deed een windzuchtje de waaierpalmen ritse len en op glinsterende, stalen klingen gelijken. Doch er scheen iets te brocten achter de hoge, stele klippen, iets, dat achter de nevels verborgen was, wei- achter de hoge, steile klippen, iets, dat even geduldig wachtte als het stand beeld, dat als op schildwacht stond op het door de stormen geteisterde voorge bergte. Geluid en toch stilte; het was drukkend en angstwekkend. Dat voelden ze alle drie daar op het dek. De negers wierpen onrustige blik ken naar het «strand en vergaten hun gewone avondzang en hun roken. Balk keek, toen hij naar de kombuis ging. om voor het avondeten te zorgen, over zijn schouder heen met een uitdrukking van afkeer en vrees naar het strand. ren in verband met vervangings waarden en het enorme tekort aan materiaal voor wederopbouw, dan zou men de verliezen door brand verhoudingsgewijs nog hoger moe ten schatten. Merkwaardig is dat de verliescijfers in het buitenland ongeveer dezelfde zijn. Engeland leed in 1946 direct 12 millioen pond sterling en indirect 60 millioen pond sterling schade. Over het algemeen kan men zeggen, dat in de meeste landen per jaar per inwoner, hoofdelijk omgeslagen, tien gulden schade door brand wordt geleden. „Dit is niet nodig", zegt men in brandweerkringen. Daarom organiseert de Nederlandse Vereniging van Brand- weercommandanten van 15 tot 31 Mei in de Haagse Houtrusthallen een natio nale brandweertentoonstelling. Men wil door middel van deze expositie het Nederlandse publiek doordringen van de noodzakelijkheid brand te voorkomen, De Thiddelen daartoe zullen gedemon streerd worden. Zoais gemeld zal 24 Februari a.s. de eerste groep kinderen van Nederlandse ouders uit Berlijn en de Sowj et-zone in ons land arriveren. Deze kinderen zul len gedurende ongeveer drie maanden in ons land vertoeven. Zij passeren de grens bij Bentheim en reizen dan via Oldenzaal naar Utrecht, vanwaar zij rechtstreeks, over Eindhoven, naar het kamp Horst-Sevenum bij Venlo worden gebracht. Daar geschiedt de keuring. De Protestantse kinderen zullen werden ondergebracht in Apeldoorn en omge ving. terwijl de R.K. kinderen door Haarlem en Amsterdam worden opge nomen. Een kip van de landbouwer Heuver„ onder Ades te Daarle slaagde er in een ei te produceren, dat maar liefst 113 gram woog. Als er eens altijd zulke eieren op de bon te krijgen waren! Door de Rijkspolitie groep Raams- donkveer is een reeks van 52 inbraken achterhaald, welke sedert 1943 in Breda en omgeving werden gepleegd. Perso nen uit Breda, Rotterdam en Mad.e werden in verband hiermede gearres teerd en ingesloten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3