TURVENmeer dan vijftig millioen staan er in de .wind in Drente Bland Madoera li FELLE OOSTENWIND HOUDT TEMPERATUUR LAAG p TWAALF MINISTERS NEMEN ONTSLAG 1 steenkoolpositie EMIGRATIE Een uitkomst voor hen, wier brandstof ontoereikend is De raillioenen echter GEBLOKKEERD SS? Winterjas en dikke das zijn voorlopig onmisbaar Communistische overheersing op vele posten het struikelblok Twee bisschoppen ter dood gebracht Vertrouwenskwestie in Frankrijk gesteld SAARGEBIED ECONOMISCH INGELIJFD BIJ FRANKRIJK Verbetering van de Werkloosheids verzekering T Truman plaatst zich achter de UNO Weigerachtige staten gecritiseerd Zorgen voor land- en tuinbouw -Wij vragen uw aandacht voor: Tot hoofd en hart Conflict tussen Drente en Den Haag .Het weer Aparte politieke eenheid iiiiï ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24082 WÊ'êÊSffiXm Naar Reuier ui± Batavia Gneldi, heefi dr. Van Mook heden een decreet uitgevaar digd, volgenshetwelk het eÜand Madoera ten Noord- Oosten van Java als „Aparte Politieke eenheid" in de ar chipel wordt erkend. "Mi l; HMR Ernstige regeringscrisis in Praag Wmm Communistisch dreigement Complot ontdekt Om SOOO franc-biljetten AMERIKA EN ENGELAND GEVEN TOE BUREAUX VAN REDACTIËN ADMhioIRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimete. hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. (Van onze speciale verslaggever) Rij in Drente, rij in het gebied rond Emmen en door het veen en dit Zal U opvallen, dat daar overal, links en rechts, de turf nog te hoop staat, dat het schijnt alsof het steken pas kort beëindigd is en niet dat eigenlijk het nieuwe seizoen al weer voor de deur staat. Om meer dan vijftig millioen turven gaat het hier, vijftig of zoals sommigen zeggen tachtig millioen turven, vertegenwoordigende een waarde van om en nabij een millioen gulden, die door de overheid zijn geblokkeerd en die daar staan staan in de gierende wind, die over de vlakte zweept totdat een weg gevonden is uit de impasse, waarin een conflict over de prijs tussen verveners en Rijkskolenbureau geraakt is. mogelijkheden (industrieën) zullen moeten worden geschapen 'en voor de tijd van overgang nieuwe afzetgebie den voor turf worden gevonden. Dan bestaat de kans, dat uit de venen rond Emmen (een gemeente van dik 55.000 zielen, met daarop de onmiddellijke omgeving meegeteld bijna 10 katho lieke parochies) nog ooit veenkoloniën groeien, en veenkoloniën, zie naar Groningen, behoren tot de beste ge bieden van ons land. En zonder in een beoordeling van deze twist te treden, zonder te willen stellen waar het recht ligt en waar niet, aangenomen dat wij daartoe in staat waren dit is voor het veen, voor dat steeds zwaardere werk om deze tak van bedryf op gang te houden een ramp! De Commissaris der Koningin heeft, als voorzitter van de staatscommissie tot be studering van hefe turfvraagstuk, niet in de laatste plaats om dit conflict, zijn le. den doen weten, dat waar zo de hou ding van de overheid is hij geen nut ziet in verdere beraadslagingen. En wat da# weer betekent, kan men alleen beseffen, als men weet, dat In dit gebied direct rond 8000 man aan een nieuwe bestaansmogelijkheid moeten worden geholpen, dat industrialisatie hier 'n levenskwestie is en dat ir.et name in deze commissie een' drietal projecten zijn besproken, waardoor misschien in dit gebied te eniger tijd volkomen nieuwe patent-industrieën, die turf als grond stof behoeven, zouden kunnen worden be gonnen. Want dit zijn de feiten: de turf heeft als brandstof haar betekenis verloren, het veen raakt op en nieuwe bestaans- Maar dit conflict, deze strijd om de uitlegging van een prijsvoorschrift, be laagt het veen en sommigen en waar achtig niet de slechtsten vrezen, dat het zijn ondergang verhaast, dat het de veenderij zal doen verlopen alvorens nog voldoende industrieën zijn aangetrokken om de vrijkomende arbeidskrachten naar behoren op te vangen. En dan staat de armoe voor de deur. Dit nu is het geval. Een der flinkste afnemers van de persturf, waar het hier om gaat, is de Puritfabriek in Emmen. Rond 120.000 stuks per jaar. Tussen haar en de overheid zijn in het verleden af spraken gemaakt, afspraken, waarbij prijzen genoemd werden, waarvoor de vervener niet wenste te leveren. Toen heeft het Rijkskolenbureau de turf, hoe wel niet op de bon toch distributiegoed, geblokkeerd en zelfs ten behoeve van de Purit een deviezenproducente ge vorderd. Daaraan is echter met een kort geding een einde gemaakt. Sindsdien is er gepraat, onderhan- deld, gesproken over en weer. de Fe deratie van Verveners aan de ene, het Rijkskolenbureau aan de andere kant, maar wat ook bereikt werd, welke nieuwe tussenstadia ook werden door lopen, resultaat had het niet. De turf ligt nog bij de verveners, wie met het nieuwe seizoen voor de dein: de lust ontgaat, weer aan de slag te gaan. De Puritfabrieken zitten met een tekort aan grondstoffen en haar producten blijven beneden peil. Zo liggen de zaken. De verveners hou den staande, dat zij voor de geboden prijzen niet kunnen leveren, de overheid dat het wel mogelijk is, en de Purit dat het moet. De bovenbedoelde turfcom- missie heeft unaniem de zijde der turf- producenten gekozen. Waar in deze de waarheid ligt, wil len wij hier niet uitmaken. Wij geloven ook, dat dit niet het eerst noodzake lijke is. Het eerst noodzakelijke is klaarheid. Zonder te willen beweren, dat deze kwestie maar een druppel was. die de emmer doet overlopen, het is wel veel oud zeer, dat haar zo heeft toegespitst. De zaak ligt dieper. Men wil in Drente af van de super-» visie van Den Haag. Men wil dat het Rijkskolenbureau zijn woord, gespro ken toen de turf van de bon ging; „wij interesseren ons niet nfeer voor turf', gestand doet, dat het alle regelingen als vroeger zal overlaten aan de turf- centrale, dat niet langer de steenkolen handelaren, die zich vroeger vaak met turf niet inlieten, officieel als hande laren worden erkend, maar zoals steeds, weer de turfschipper. Kortom men wil vrij, terug naar de toestand van voor de oorlog. En in dat verlangen en die drang naar vrije handel, die telkens door kruist werden door maatregelen van ho gerhand, van mensen, zegt men hier, die van turf evenveel afweten als wij van glazen speelgoed, is deze kwestie naar voren gesprongen. Door persoon lijke moeilijkheden is zij in een im passe geraakt. Goede raad is nu duur. Doch zij moet komen. Zoveel turf, geblokkeerd te laten liggen, nu ieder ze gebruiken kan, is dwaasheid en een bedrijf, dat ai zo aan omvang en intensiteit heeft moeten inboeten, verdraagt dit niet. Het zal verlopen en het zal de streek, waar toch de wil leeft, de ontembare wil om ondanks alle belemmeringen en dat zijn er zovele hier voor uit te komen, schaden. En dat zouden noch overheid noch verveners wensen. gpj! Verwachting tot Zondagavond: Verder toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, voornamelijk in het Zuiden van het land. Aanvanke lijk krachtige wind uit Oostelijke richtingen, later in het Zuiden ran het land afnemend. Matige vorst. Zondag: Zon 7.4418.05, Maan 14.38—7.06. Maandag: Zon 7.4218.07, Maan 16.11—7-41. Naar Aneta mededeelt, is de toeken- "kig van de status van Negara aan Ma doera geschied bij besluit van de Lt. Gouverneur-Generaal van 20 Februari, barbij R. A. Tjakraningrat als hoofd Vah deze Staat wordt erkend. 'f te rywielbewaker had dat niet meer verwacht. De vorst blijft aanhouden! In de af gelopen nacht zijn in ons land weer temperaturen gemeten, die herinne ringen opwekken aan de vorige win ter, al ziet het er naar uit, dat het bij deze minima zal blijven, omdat wij al ver naar de lente gevorderd zijn. Boven de N. IJszee heerst enige depressie-activiteit, die wellicht het weer in gunstige zin kan beïnvloeden, maar voorlopig zijn de winterjas en dikke das onmisbaar. Hoe waren de temperaturen in de af gelopen nacht? Den Helder meldde 6, Vlissingen 8, De Bilt 9 en het vlieg veld Twente zelfs 10 graden. Deze temperatuur werd ook geregistreerd voor het vliegveld Groningen en Maas tricht, terwijl Schiphol en Valkenburg bij Leiden nog altijd 8 noteerden. Ge heel Europa kan het met zijn tempera turen doen. Berlijn meldt 14, Guck- born in - Sleeswijk-Holstein liefst 25. Moskou weer minder: 17. De koudste stad in Frankrijk was Macon met 10. Al deze temperaturen in Europa dateren van Vrijdag. In Hamburg viel zelfs sneeuw tot een laag van 15 c.m. Het gebied van hoge luchtdruk is vrijwel onveranderd. Het breidde zich nog uit naar het Westen en deed Ca nada aan. Van de Oostzee tot diep in Rusland komen barometerstanden voor, die van betekenis vrij ijzing wekkend zijn. Een krachtige Oosten wind blijft aanwaaien en de vorst weet nog van geen wijken. Op korte termijn is het einde niet in zicht. Voor vandaag werden windsnelheden verwacht van 7 tot 11 m. per seconde. Zij gaan gepaard met krachtige sto ten. De ijsbanen varen er wel bij, maar voor de landbouw en tuinbouw komen nu meteen de zorgen. De bollenkwekers vooral hebben op deze onverwachte ontwikkeling in het weer alles tegen. Als de bollenvelden met sneeuw bedekt zouden worden en het dooiwater bevriezen, zouden talloze planten worden „doodgeknepen". De hyacinten maken nog wel een kans. De kweker, die zijn vak verstaat, heeft gezorgd, dat zij niet boven de grond sis Een kiikie op deFalkland-eilanden, Brits bezit, begeerd ook door Chili en Argentinië. Woonketen van een Britse wetenschap pelijke expeditie in Port Lockroy. Op de voorgrond vulcanische steenmassa's, op de achtergrond de berg Lingi dl Savoia. zijn gekomen. De tulpen lopen groot gevaar. Zij zijn reeds boven de grond. Hoe dit alles zal aflopen is een zaak, die er bij aanhoudende vorst niet flo rissant komt voor te staan. Dat het plotselinge verschijnen van de winter de schaatsenliefhebber deugd zal doen, behoeft geen betoog. Reeds nu worden de „vroegrijpe" sloten al bereden. Dit weekend maken de ijsbanen vermoedelijk hun eerste goede zaken. De mogelijkheid bestaat, dat het tegelijk de laatste zullen zijn. Wij zijn van deze winter gaan houden, omdat zij zo zacht was. Wil de schare aanbidders niet snel tot een minimale hoeveelheid slinken, dan zullen de barometerstanden van deze dagen snel moeten verlopen en 'het vries- punt voorgoed en krachtig de rug toekeren.... Twaalf niet-communistische leden van het Tsjechoslovaakse kabinet, dat 26 leden telt, zijn, zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplage nog konden berichten, afgetreden. Het zijn de nationale socialisten, de Katholie ken en de Slovaakse democraten. Men verwacht, dat Gottwald, de commu nistische premier, het ontslag van zijn vijf-partijen regering zal aanbieden, als hg president Benes van het ont slag van de ministers op de hoogte zai brengen. In een brief, waarin de ministers de reden van hun ontslag aan Benes ver klaren, wordt gezegd, dat sommige functionarissen, vooral bij de politie, de wet en regeringsbesluiten niet in acht nemen. In een verklaring wordt het leedwezen der Volkspartij erover uitge drukt, dat zij gedwongen is tot de slot som te komen, dat het niet mogelijk is met een regering samen te werken, welke haar eigen besluiten niet respec teert. De partij is echter van mening, dat samenwerking tussen alle partijen van de regeringscoalitie noodzakelijk is. De kabinetsvergadering van Vrijdag heeft niet kunnen plaats hebben, om dat de Tsjechisch^ socialistische en Slowaakse democratische ministers (conservatief katholiek) niet gekomen zijn. De vergadering was bedoeld, om te trachten tot een vergelijk te komen na de waarschuwing van de president, Benes, dat een aftreden van de regering de ontbinding en een vervroegde ver kiezing van het parlement ten gevolge zou hebben. Nosek, de communistische minister van Binnenlandse Zaken, heeft tegenover zijn collega's vragen moeten beantwoorden over de „Bolsjewisering van openbare ambten." Het motief voor de boycott is het zelfde als dat wat Dinsdag oorzaak was van het plotseling afbreken van een kabinetsvergadering, n.l. de wei gering van de communistische minister van Binnenlandse Zaken, krachtens een kabinetsbesluit een einde te maken aan het benoemen van communisten op hoge posten in het politieapparaat. De sociaal-democraten, door wier steun aan het standpunt der communis ten in het kabinet kracht werd bijgezet, hebben deze steun beëindigd. Zij zullen voortaan de Tsjechische narionale soci alisten, de Katholieke volkspartij, en de Slowaakse democraten steunen bij be langrijke punten, waarbij communisti sche overheersing dreigde. A.F.P. meldt, dat het dagelijks be stuur van de communistische partij een communiqué heeft uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op steun aan de regering van Klement Gott wald. Daartoe wordt de gehele ar beidersklasse opgeroepen. „De rege ring", zo zegt het communiqué, „is besloten om, met alle consequenties, de volksdemocratie te verdedigen en zij zal daartoe alle maatregelen nemen, nodig voor het handhaven van rust en orde in de staat." Overigens staat het president Benesj nog vrij het ontslag aan de ministers te weigeren. De politieke macht en invloed van de president zijn groter dan ooit te voren. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat hij zijn toestemming zal geven tot vorming van een uitsluitend communistische regering. Nosek. de Tsjechoslowaakse commu nistische minister van Binnenlandse Zaken, en generaal Svoboda, partijloos jninister van Defensie, hebben in een gemeenschappelijke verklaring bekend gemaakt, dat een gewapende samen zwering in Tsjechoslowakije ontdekt is. Deze werd ontdekt, toen een onderzoek werd ingesteld naar de juistheid van de beweringen van een socialistisch blad dat „staatsvijandige elementen" functies in de regering bekleedden. De samen zwering zou voorbereid zijn door aan hangers van generaal Lew Prchala, die in 1945 gedegradeerd werd omdat hij zich tijdens de oorlog verzet had tegen de Tsjechoslowaakse regering in Enge land en die in verbinding gestaan heeft met de Poolse generaal Anders. Het complot, dat de vorige maand door de politie ontdekt is, zou geleid zijn van Londen uit door de „Tsjechische Na tionale Raad", een organisatie met aan bet hoofd generaal Prchala. Tot nu toe was strikte geheimhouding betracht, daar de veiligheid van enkele hoogge plaatste Tsjechoslowaken opf het spel stond. Bij het Vaticaan is bericht ontvangen, dat Mgr. Francesco Gjini, Bisschop van Lezhja, in Albanië, tevens leider van de apostolische delegatie in dat land, die op 21 Februari 1947 gearresteerd werd, door de rechtbank ter dood veroordeeld is en dat het vonnis tegelijkertijd werd voltrokken mét dat van de bisschop van Sappa, Mgr. Georgius Volaj. Mgr. Gjini, die 62 jaar oud was, ontving in 1930 de bisschopswijding. Mgr. Volaj, die slechts 43 jaar oud was, werd in 1940 tot bis schop gewijd. Minister-president Schuman heeft de vertrouwenskwestie gesteld in verband met een voorstel van de communisti sche afgevaardigde Fetsche inzake de deblokkering der 5000 franc-biljetten. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten om Dinsdag over de mo tie van vertrouwen te beraadslagen. Frankrijk heeft van Groot-Brittan- nië en de V.S. eindelijk toestem ming gekregen het Saargebied eco nomisch bjj Frankrjjk in te lijven. Volgens een verdrag, dat door de drie mogendheden te Berlijn werd on dertekend, zullen alle leveringen uit bet Saargebied na 1 April a.s. in dol lars kunnen worden betaald, met uit zondering van de geleidelijk vermin derde steenkolenleveringen naar Bi- zonia, die 1 April van het volgende jaar geëindigd zullen zijn. De steenkolenproductie van het Saargebied, die op het ogenblik 40.000 ton per jaar bedraagt, zal wor den teruggetrokken uit de Duitse steenkolenpool. Daarentegen heeft Frankrijk erin toegestemd zijn herstel betalingen van Duitsland met 70.000.000 Rijksmark te verminderen. Tevens zullen er nieuwe handels overeenkomsten tussen Bizonia en de Franse zone gesloten worden. lp het eerste kwartaal van 1948 zal het Saargebied 4.600.000 tpn kolen le veren voor gebruik in Duitsland, ter wijl deze leveringen in het tweede kwartaal tot 3.300.000 ton zullen wor den verminderd en in het derde en vierde resp. tot 2.300.000 ton en 1.300.000 ton. Tenslotte zal in het eerste kwartaal van 1949 het laatste kwan tum van 300.000 ton aan Duitsland worden geleverd. Te Parijs verklaarde men, dat hét accoord Frankrijk de garantie zou geven, dat de steenkolenleveringen uit Duitsland zouden stijgen. Daar door wordt niet alleen het herstel van de Franse industrie gesteund, maar tevens krijgt Frankrijk ge legenheid dure steenkolen-invoer uit de V.S. te verminderen. Uit het Ruhr- en Saargebied zal binnen kort vermoedelijk naar Frankrijk 463.000 ton steenkolen per maand worden verzonden. Aan het eind van dit jaar zou dit zijn opgelopen tot 642.000 ton per maand, terwijl de maandelijkse leveringen eind 1949 765.000 ton en in 1950 1 mil lioen ton zouden bedragen, welk kwantum gelijk staat aan de totale huidige Franse steenkolenimport. (Van een bijzondere medewerker) oen enige maanden geleden het bericht in de pers verscheen, dat binnenkort een wetsontwerp „Werkloosheidsverzekering" bij de Twee de Kamer zou worden ingediend, heb ben we een historisch overzicht gepu bliceerd van de maatregelen, die in de loop van deze eeuw in betrekking tot de werkloosheid zijn genomen. Inmiddels is het ontwerp bij de Twee de Kamer ingediend en, zijn we wel ge oriënteerd, dan heeft oa. een speciale studie-commissie uit de K.V.P. Tweede Kamer-fractie reeds opdracht ontvan gen, dit wetsontwerp te bestuderen. Hoogst belangrijk Is dit wetsontwerp om$ meer dan één reden. Vooreerst om de gevaarlijke gedachte, die bij sommige categorieën van arbeiders leeft, als zou de werkloosheid, zoals we die in beang stigende vorm hebben gekend nooit meer terugkeren. Zeker, de eerste jaren zal er behoefte blijven aan bouwvak arbeiders, aan vakbekwaam labrieks- personeel, maar zo ooit, dan geldt nier, dat regeren vooruitzien betekent. Trou wens. voor een goede economische gang van zaken is een zekere arbeidsreserve onmisbaar. Dit laatste is patuurlijk geen pleidooi voor werkloosheidsbevordering. Op de tweede plaats noemen we dit ont werp belangrijk omdat Jiier nu in de plaats van de vrijwillige werkloosheids verzekering een wettelijke verplichting treedt, die, zoals de memorie van toe lichting zegt, 't mogelijk maakt, dat ..nit overwegingen van solidariteit en om het draagvlak van de verzekering te ver breiden het wenselijk is, dat alle wer kenden, zowel goede als minder goede risico's, tot de verzekering bijdragen". Dit laatste sluit weer in, dat niet alleen de werknemers aan deze verzekering be talen, doch dat het risico wordt gedra gen door het bedrijfsleven dus werk gevers en werknemers met subsi diëring van de Overheid. De verzeke ringsgedachte in dit ontwerp luichen wij ten zeerste toe. Verzekering sluit het woord '„zeker stellen" in, dus ten gevol ge van deze wet zullen de verzekerden rechten kunnen doen gelden. Wie zich, hetzij als arbeider, hetzij als ar- beidersieider, hetzij als ambtenaar van sociale zaken op 'n gemeentehuis, of In welke hoedanigheid ook, de ellende herinnert, waaraan tienduizenden arbei ders waren blootgesteld tijdens de mon ster-werkloosheid '30'40 als gevolg van liét ontbreken van dit recht, weet, wat dit zeggen wil. Het kenmerkende van het huidige ontwerp is, dat het drie phasen in de werkloosheid onderscheidt, of wil men het anders gezegd hebben, de wet on derscheidt drie soorten van werkloos heid: de normale of bedrijfswerkloos heid, de structuur-werkloosheid en de, wat men zou kunnen noemen, malaise- werkioosheid. Terecht redeneert het voorontwerp dat de normale of bedrijfs- werkloosheld geen eigenlijke werkloos heid is, maar een risico, dat in elk be drijf van tijd tot tijd zich kan voordoen als gevolg van weersomstandigheden b.v. (vorst- en regenverlet), seizoens-invloe- <jen (duidelijk sprekend voor de land bouw), tijdelijk gebrek aan grondstoffen, ernstige machine-storingen, enz H;t nieuwe ontwerp stelt zich op het standpunt, dat in deze period^ niet moet worden gesproken van een werkloosheidsuitkering, maar van een wachtgeldregeling. Deze wachtgeld periode, die gedurende de eerste 48 da gen van het zonder-werk-zijn zal gelden, veronderstelt, dat de band tussen de ar beider en het bedrijf zal blijven bestaan. De arbeider blijft dus onder de sociale wetten vallen: kinderbijslag, ziektever zekering, enz. Men zou kunnen redeneren, dat deze maatregel wordt genomen uitsluitend in het belang van het bedrijf; het betreft hier een zuiver bedrijfsrisico en derhalve moet het bedrijf de gehele premie op brengen. die voor deze wachtgeld-verze kering nodig is. We kunnen ons voorstellen, dat hier over nog wel een en ander in de Kamer zal worden gezegd. Toch willen we niet verhelen dat het hier niét alleen een bedrijfsbelang is. De binding bedrijf— arbeider is niet alleen een economische kwestie, maar eveneens een aangelegen heid van sociale aard. Economisch ge sproken behoort hier de arbeider een cieel van het risico mee te dragen in de vorm van premie-betaling. (Vervolg op pag. 3) /n de loop van dit jaar zullen tienduizend boeren ons land verlaten om zich in Canada te vestigen. Dit is nog slechts een gedeelte van het aantal dat naar emi gratie uitziet en waarschijn lijk zal de Tabinta, het daar voor beschikbaar gestelde transportschip, nog jarenlang op en neer moeten varen, voordat alle gegadigden in hun nieuwe vaderland zijn aangekomen. Op zich is het vreemd, dat boeren, die toch veel meer dan andere mensen aan hun woonplaats gehecht zijn, .in zo grote getale verlangen het land te verlaten. Nog vreem der wordt het als men be denkt, dat hier helemaal geen avontuur in het spel is. Deze mevcsen is herhaaldelijk en duidelijk voorgehouden, dat zij een zwaar leven tegemoet gaan. Pas na jaren werken zal hun een eigen bedrijf ter beschikking gesteld worden, voor zulk een bedrag, dat zij het op het eind van hun le ven misschien nog niet afge lost hebben. Zij zullen nooit meer de betrekkelijke luxe, die zij gewoon waren, kunnen bereiken. Psychisch zullen zij te weerstaan hebben aan een drukkende eenzaamheid, die vooral in de wintermaan den, met zijn hevige koude en weinig werk, veel van de men sen zal eisen. Dit alles kon ons mis schien onverschillig laten, als met deze emigratie niet andere problemen verbonden waren. Want men begrijpt, dat slechts de allerbeste mensen uit ons volk voor deze onder neming geschikt zijn. Ande ren hoeft men geen kans te geven en van degenen, die heengaan, zullen er nog ver schillende ontmoedigd terug keren. Maar de besten zullen blijven. Is het wel verantwoord zulk een aderlating op onze volks kracht toe te passen? Was het 'niet veel beter als wij deze mensen in het land hielden door hen hier een bestaan te geven? Inderdaad zou dat beter zijn, maar het is onihogeijk. omdat de Nederlandse land bouw zodanig in de knel zit, dat er geen andere oplossing meer mogelijk is, dan die ge boden wordt in de emigratie. Alle voor landbouw geschik te gebieden van ons land zijn reeds in cultuur gebracht en voor het grootste 'gedeelte zijn ze dat reeds eeuwen. In de loop van de vorige eeuw be gon onze bevolking zeer snel te groeien. Naar evenredig heid kon het aantal boerde rijen niet uitgebreid worden, zodat verschillende boeren zoons naar andere werkzaam heden moesten uitzien. Geluk, kig had toen de grootin dustrie zijn intrede gedaan die om steeds meer arbeids krachten vroeg. Vandaar de grote trek van het platteland naar de stad. Vooral in ar beiderskringen is een groot gedeelte van de huidige stads bevolking, eenof twee ge slachten terug, van boeren- komaf. Dit kan echter niet blijven doorgaan. Ook de industrie kan niet tot in het oneindige arbeidskrachten opnemen en nu haar ontwikkeling geleide lijk zal gaan en niet meer met schokken, zoals vroeger, zal de zich uitbrei- iende arbeidersbevolking reeds in staat zijn aan deze vraag te voldoen. Als gevolg hiervan is er voor meerdere boerenzoons in onze gemeenschap geen plaats meer. Boerderijen zijn voor hen niet beschikbaar en in de industrie kunnen zij niet gaanwil men daar een gezonde verhouding handha ven. Er moet voor hen dus een andere bestaansmogelijk heid gezocht - worden. Ge beurde dat niet, dan kwam de sociale gezondheid van ons voU. in gevaar, omdat wij, binnen afzienbare tijd, met een aantal mensen zaten, die geen middelen van bestaan hadden en ten laste van de gemeenschap kwamen. Daar om is de emigratie niet al leen in het belang van de betrokken boeren, maar van heel de Nederlandse samenle ving. Het is het enige middel om gezonde verhoudingen voor de toekomst te verzeke ren en daarvoor is vrijwel geen offer te zwaar. President Truman heeft het Con gress Vrijdag medegedeeld, dat, welke teleurstellingen en tegenslagen de Verenigde Naties ook mogen onder vinden, de TJ.N.O. op de ingeslagen weg voort zal gaan. Deze verklaring van de Amerikaanse president is ver vat in zijn tweede jaarlijkse rapport over het aandeel van de Verenigde Staten in de organisatie der Verenig de Volkeren. In een begeleidend schrijven ver klaart de minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, dat, hoewel de U.N.O. tegenslag ondervindt door de huidige tweedracht tussen de grote mo gendheden, er toch vooruitgang valt te bespeuren. Het verslag van de hande lingen der U.N.O. acht minister Mar shall „een welgefundeerde bijdrage tot het bouwwerk van een vreedzame en permanente wereldorde". De jeugd is de hoop des vader lands. De jonge mens zij dus werk zaam, beschaafd en eerlijk, anders zullen vele hooggestemde verwach tingen beschaamd worden. President Truman ging terloops in op de beschuldiging, dat zijn Grieks- Turks hulpprogram en het Marshall plan voor hulp aan Europa, welke be doeld zouden zijn om het communisme te isoleren, vooruit zouden lopen op de arbeid der Verenigde Naties en deze organisatie eigenlijk negeerde. Hij zei- de: „Het doel van onze politiek in aan- gelegenheiden, die niet on het arbeids terrein van de U.N.O. liggen, maar veeleer betrekking hebben op de ver houding van de Verenigde Staten tot diverse andere Staten, is, de fundamen tele principes van het handvest hoog te houden". De verwarring, die, volgens de Amerikaanse president, was veroor zaakt door de weigering van een aan tal staten, zich by de beslissingen van de U.N.O. over zekere kwesties neer te leggen, was betreurenswaard. Hoewel hij geen namen noemde, was het duidelijk, dat hij hiermede op de volgende doelde: 1. De Arabische staten, die door de Palestina-commissie werden aange klaagd te trachten met geweld het ver delingsplan van Palestina te willen veranderen. 2. De Sovjet-Unie, die de Griekse en Koreaanse commissies boy cot, alsmede de Kleine Assemblee en de Trusteeship-raad. 3. Groot-Brittan- nië, dat geweigerd heeft een rol te spe len bij het verwerkelijken van het Palestijnse verdelingsplan. Ex-koning Carol is door de Roemeen se regering beroofd van het staatsbur gerschap en zijn eigendommen in Roe menië.'Hij was nog steeds bezitter van aandelen in suiker- en textielonderne mingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1