Communisten „ontdekken" plannen tot een staatsgreep Ali Hassan, de grote, moet buigen voor Abd el Halim, de machtige Jappen vonden de Geallieerden totaal onvoorbereid Dr. VAN GELDER VOOR HET TRIBUNAAL Het weer Gevolg: grenssluiting, arrestaties, verdaging van parlement President dr. Benesj onder druk Zuivering" in Hongarije 'ï;S8!l Lord Wavell:Hun aanvalsplan eenvoudig en doeltreffend Parochiale Armbesturen H' D Toen de M. T.S. in het brandpunt van de N.S.B. lag bureaux van redactie en administratie: Tsjechoslowakije zweeft tassen democratie en dictatuur Dreigbrieven op West- Java-conferentie Dode fusie in Roemenië De vorst gaat wijken lÉsaiii t»JmMÊÊËÊÊiËMkÈ VERRUIMING VOOR TEXTIELGOEDEREN? Minister Neher naar ons land Overblijfselen van een Duitse onderneming in Alexandrië doen de Nederlanders beseffen dat er met hen gespeeld wordt SAL0M0NS00RDEELVAN EGYPTISCHE RECHTER 15 Januari '42 Operaties in de Pacific 25 Februari '42 y Spoedig weer slaolie Tot hoofd en hart DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24084 Getrouw tot in de dood" - Lichte dooi in deel van ons land NEDERLANDSE KERMISEXPLOITANTEN EEN ERVARING RIJKER V I „Van politiek standpunt be zien was het ondenkbaar onze dappere Nederlandse bond genoten in de steek te laten", aldus veldmaarschalk Lord Wavell in het thans ge publiceerde verslag over de operaties in de Pacific aan het Ministerie van Oorlog te Londen. v y (Vervolg op pag. 3). (Vervolg óp pag. 3) Flessen inleveren! NOGMAALS: Prinselijk gezin naar Zwitserland 'Vervola op vaa. 2) SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiön eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Bewapend met karabijnen en lichte mitrailleurs verscheen de politie in jrraag Maandag op straat. Zoals reeds in een gedeelte der oplage van gisteren gemeld Werd, deed de politie gisterochtend pm 10 uur een inval in het bureau van de nationale socialistische partij, waarvan president Benesj lid is. Er gaan echter geruchten dat Benesj uit de party getreden is. Het bureau is gedurende drie uur doorzocht. Men gelooft, dat twee employe's en een aantal documenten naar het Politiebureau zijn gebracht. De communistische greep naar de macht voltrekt zich intussen op dezelfdé Wijze als in de andere Oost-Europese staten. Radio Praag heeft medegedeeld, dat ®r door organisaties van de nationale socialistische party eeh gewapende staats greep werd voorbereid. Twee kapiteins van het Tsjechoslo- Waakse leger, beiden leden van de na tionale socialistische partij, zijn gear resteerd „omdat zij van plan waren het Praagse radiozendstation te bezetten." Ue plannen tot een staatsgreep waren tot in de kleinste details uitgewerkt en hielden in het verkrijgen van de macht over de garnizoenen, de nationale vei ligheidsdienst en de bezetting van het gebouw van de Tsjechoslowaakse om- roep alsmede het in handen krijgen der Wapens van de civiele verdedigingsor- Banisaties. De leiders van de nationale socialis tische partij verschenen in de namiddag °P het. balcon van het hoofdkwartier hadat de politiebewaking was opgeheven en ontkenden heftig de beschuldigingen van. het ministerie van binnenlandse *aken. De minister van justitie, Prokop Drtina, lid der partij, deelde aan de verzamelde menigte mede, dat zijn par tij reeds stappen had ondernomen om tegen deze beschuldigingen te pro testeren. Hij werd luide door de menig te toegejuicht. Er werd herhaaldelijk: •.Lang leve president Benesj" geroepen. Aneta's correspondent bij de derde West-Java-Conferentie te Bandoeng meldt, dat een aantal deelnemers dreigbrieven heeft ontvangen. Voor zover de regeringscommissaris be kend is, zyn dreigbrieven verzonden aan alle leden van de voorbereidende commissie en tevens aan een aantal afgevaardigden. De brieven waren afkomstig van Toko horga, Grote Postweg 113, Bandoeng. Pit adres was gefingeerd. Sommige orieven waren met inkt, andere met Potlood geschreven, doch de inhoud midde hetzelfde. Zij bevatten o.m. het 'Olgende; ..Waarschuwing. Alle aandacht wordt Bevestigd op vele personen onder u. tornt niet aan de status van West-Java «onder K. T. N. (dit betekent Kommis- Tiga Negara en is de Indonesische haam voor Uno-commissie) en Repu bliek. Denkt er om, dat alles wat u hu doet, ook onze verantwoordelijk en ?te onzer nakomelingen is. Dus nu hangt het af van uw principe of uw i®ven van nu is op deze aarde of niet. Wij kijken toe". De ondertekening luidt •■Bole Mati!" (Getrouw -tot in de dood). Na besprekingen, die drie dagen heb ben geduurd, hebben de communistische ?h socialistische partijen in Roemenie besloten een fusie aan te gaan en zich Voortaan de „arbeiderspartij" te noemen, m het centrale comité van de nieuwe Partij is o.m. de minister van Buiten- Pudse Zaken, Anna Pauker, gekozen. P°g drie andere communistische minis- /®rs en twee socialistische ministers Werden gekozen. Aiders der Hongaarse Sociaal Derno- hfatische Party verlaten met spoed het 'and wegens de „zuivering," die thans *h partij plaats heeft. Met spanning Wacht men op de thuiskomst van de Wv- premier en leider der party, Arpad osits, die een bezoek aan Moskou Volgens een officiële verklaring van het departement van Binnenlandse Zaken zullen Tsjechoslowaakse pas poorten in het vervolg slechte voor reizen naar het buitenland gebruikt kunnen worden indien voorzien van een uitreisvergunning van het departement. Deze uitreisvergunning zal slechte ge geven worden in gevallen van dringen de reizen in het belang van de staat of spoed-zakenreizen, welke geen nitstel gedogen. De Tsjechoslowaakse communistische premier. Klement Gottwald, heeft mee gedeeld, dat er zeer spoedig een nieuwe regering gevormd zou worden. In de laatste 48 uur, zo zei hy, waren de standpunten van president Benesj en van hem „elkaar genaderd" en Gottwald geloofde, dat Benesj na de politieke leiders geraadpleegd te hebben, zeker de lüst van ministers zou accepteren, die hy hem zou voorleggen. Naar zyn mening was het niet vol doende andere mensen neer te zetten voor de afgetreden ministers. Gottwald wenste niet meer samen te werken met de partyleiders, die de crisis veroorzaakt hadden. Men verwachtte te Praag, dat Benesj heden Gottwald zou verzoeken een nieu we nationale regering" te vormen, waarin vertegenwoordigers zouden zijn opgenomen, van alle partijen en natio nale organisaties, alsmede vooraanstaan de onaf hankelij ken. De sociaal-democratische party heeft bekend gemaakt, dat zy een uitnodiging van de communisten heeft aanvaard om besprekingen te voeren-over de formatie van een nieuwe regering. Zy heeft ech ter geëist, dat tydens die besprekingen de principes van de parlementaire democratie zouden worden geëerbiedigd. De Tsjechoslowaakse wetgevende ver gadering is voor onbepaalde tyd ver daagd. De president heeft de bevolking ver maand rustig te blijven. De kanselarij heeft verklaard, dat Benesj binnen en kele dagen een radiorede zal houden „waarin hij uiteen zal zetten, dat zijn opvattingen zoals steeds gebaseerd zijn op parlementaire democratie." Uit Bratislava wordt gemeld, dat Gustav Husak, de communistische voor zitter van de Slowaakse regering de democratische leden ontslagen heeft en een geheel uit communisten bestaande regering heeft gevormd. Verwachting tot Woensdagavond: Hier en daar nog enkele overdry- vende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelijk zwakke, later voorname lijk in het Zuiden van het land weer iets toenemende Oosteiyke wind. Des nachts lichte tot matige vorst; op het midden van de dag tijdens zon neschijn temperatuur stijgend tot even boven het vriespunt. Zon 7.38—18.10, maan 19.19—8.25. De vorst gaat wijken. Voor vandaag verwachtte De Bilt In het Noord- Westen van ons land reeds lichte dooi. De wind zal naar Noordeiyke richtingen draaien. Urk was gisteren aan de Westzijde ge- isoleerd door het ys. De bootdient op Enk huizen werd gestaakt. De dienst op Kam pen ondervond nog weinig vertraging. Naar de loco-burgemester van Urk, wet- nouder Koffeman, ons meedeelde, is met de Dienst der Zuiderzeewerken overeen gekomen, dat gedurende de vorstperiode de weg UrkEmmeloord voor het ver keer wordt opengesteld. Aangezien ver wacht mag worden, dat hiervan een druk gebruik zal worden gemaakt, is van heden af het gehele dorp afgesloten voor het verkeer, zulks op grond van het reeds eerder genomen raadsbesluit, waarby vastgesteld werd dat de nauwe Urker straatjes niet geschikt zyn voor het moderne verkeer. Schiermonnikoog werd gisteren door drie vliegtuigen bezocht. De „Zeeland" van de Nederlandse Strydkrachten maakte drie maal de reis Leeuwarden Schiermonnikoog en vervoerde vyf- tien passagiers en de post van enige dagen. De burgemeester van Schier monnikoog maakte de reis met een helicoptère, die in het dorp landde. De communistische premier Gottwald spreekt in Praag op een openlucht meeting. Naar wij vernemen zijn er bespre" kingen gaande om bü de in gebruik neming van de nieuwe textielkaart de puntenwaardering van een aan- tal artikelen te verlagen. Enige arti kelen, waarvan productie en invoer thans bevredigend zijn, zouden vrij van punten verkocht mogen worden. Naar Aneta verneemt, is minister Ne her voornemens 8 Maart voor bespre kingen naar Nederland te vertrekken. Het verbiyf in Nederland zal circa veer tien dagen duren. (Van ónze speciale verslaggever) Ali Hassan heeft het pleit verloren. Het contract, waarmede hy voor drie jaar de Nederlandse kermisexploitan ten in Egypte aan zich had verbon den, is door de rechter vervallen very klaard en waarschijniyk op 15 Maart al zullen de Hollandse kermisattrac ties geopend worden op het lunapark van zön machtige rivaal en mede dinger in Cairo, Abd el Halim. In Juni daarop zullen Hommerson, Ver molen en Janvier weer terugreizen naar Alexandrië, waar zü op de boule vard, al eerder grote successen boekten en in Februari 1949 zullen zy andermaal In het wagentje de kroonprins van Arable en daarnaast staande (met witte jas) groot en zelfbewust: Ali Hassan, de adellijke impresario. naar Cairo trekken, teneinde aanwezig te zijn op de grote Oriëntale Ten toonstelling, Welke dan met veel fes tiviteit zal worden gehouden. Daarna waarschijnlijk zal eerst de terugreis naar Nederland worden aanvaard. Ali Hassan, de grote, die door de Ko ning werd geridderd en desnoods heel Cairo illumineerde als daartoe enige vorstelijke festiviteit aanleiding gaf, zal dat alles knarsetandend aanzien. Hij zal moeten goedvinden, dat een groep nuchtere Hollandse kermisgasten toch de deviezen verdienen, die zy beoogden, en dat niet hy, maar de nog machtiger Abd el Halim, millionnair, secretaris generaal van de Egyptische Kamer van Koophandel en nog vele dingen meer, meedeelt in de baten, die hij bij voor baat voor zich alleen had gereserveerd. Het gehele verhaal heeft iets van de dreigende duisternis van de Arabische wereld, waarin het zich afspeelde. Men herinnert zich het begin. In Februari 1947 begaven zich 49 kermisgasten met een goede 50 wagens aan boord van een Deens schip op weg naar Cairo. Onder hen was ook de dichter Bertus Aafjes, die, zoals toen werd medege deeld, als perschef zou optreden. Ook daarover is nu klaarheid gekomen, want, zo deelde men ons ten kantore van de Verenigde Amusementsbedrijven in Den Haag, de organisatrice van deze trip, mede. Aafjes is nooit als zo danig opgetreden. Hij ging mee en werd daarvoor door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betaald, om een boek te schrijven over het kermiswe- zen, voor welk werk de functie pers chef diende als noodzakelijke dekman tel voor de verkrijging van vergunnin gen. Men heeft echter na zijn aankomst practisch nooit meer iets van hem ge hoord" of gezien en volgens dezelfde br, 'ehgt. een pikzwarte lucht, veroorzaakt door <te vele branden, doemden de Japanse anks op als een onverbiddelijke stalen X°a!s. Een foto uit de dagen Van de strijd °vi Malakka. Singapore was practisch niet verdedigd De Japanners konden de Zuid-West Pacific in zes weken onder de voet lopen, omdat zy „een eenvoudig, doeltreffend operatieplan" hadden, waar de geallieerden onvoorbereid tegenover stonden, schrijft veldmaarschalk Lord Wavell in een vandaag te Londen gepubliceerd verslag van de operaties in de Pacific in de periode van 15 Januari tot 25 Februari 1942. Peinzend over de meest geschikte verdedigingstaktiek was hy van plan geweest Ned -Indië aan zijn lot over te laten, opdat hij zich op de verdediging van Birma en Australië zou kunnen concentreren. Men besloot echter toch de Nederlanders by de strijd om het behond van de eilanden by te staan, omdat het „van politiek standpunt bezien ondenkbaar zon zyn geweest onze dappere Neder landse bondgenoten in de steek te laten." De onvoorbereide geallieerden, die ten tyde van de Japanse aanval duizend en eer. zorgen aan het hGofd hadden, slaagden er zelfs niet in de eerste snelle Japanse slagen af te weren, schryft Wavell. Dc eerste phase van de campagne, die de Japanners byna tot aan de kusten van Australië bracht, was in zes weken afgelopen en de geallieerden waren hierdoor verplicht, al hun plannen voor verdediging en tegenaanval om te werken. zyn verslag is een getuigenis van de wanhopige pogingen, die toen door een handvol mannen, schepen en vliegtuigen zijn gedaan om een .vyand tot staan te brengen, die volgens een goed ontworpen veroveringsplan werkte. De zinsnede „onze hoop werd de bodem ingeslagen" komt herhaaldelijk In de rapporten van Wavell voor. Hy bevond zich in zyn hoofdkwartier op Java en keek te vergeefs uit naar de mannen en de uitrusting, die hy zo dringend nodig had uit Amerika, Engeland en Australië, om het hoofd te bieden' aan de opmars van de vyand in Zui- delijke richting. De Japanners zaten reeds op Celebes en Borneo en drongen tot in Birma door, toen Wavell het vierlanden-opperbevel kreeg. In korte tyd waren versterkingen uit vooruitgeschoven Australische, Ame rikaanse, Engelse en Indische posten on derweg. Maar toen Singapore 15 Fe bruari viel, was het gros van deze strydkrachten nog ver van het strydto- neel verwyderd. De Japanse druk op Sumatra, Java, Ambon, Timor en Birma werd intus sen steeds sterker. Een groot deel var het gebied, dat onder Wavell's ver dediging viel, werd door de Japanners veroverd. 25 Februari stelde hy de chefs van de generale staven voor de gebieden, waarover hy het bevel voerde, op te geven, hetgeen werd goedgekeurd. Een van myn eerste zorgen gold Sin gapore, schrijft Wavell, omdat er massa's Japanse troepen op Malakka landden. „Ik maakte my bezorgd, toen ik zag, dat er aan de Noordkant van het eiland Singapore geen verdedigingsmaatregelen genomen of zelfs maar ontworpen waren, ofschoon het duidelyk geworden was, dat wy Singapore eventueel zouden moeten verdedigen. Ik gaf bevel deze verdedi gingsmaatregelen terstond uit te voeren.'' aldus Wavell. Daarna ging Wavell naar Batavia, waar hy een btspreking had met luite nant-generaal Brett en generaai majoor Brereton van de Amerikaanse lucht- macht, met admiraal' Hart van de Ame rikaanse vloot, met luitenant-generaal Ter Poorten en generaal-majoor Van Oyen van Nederland en admiraal Pal- liser van de Engelse marine. Wavell besteedt in zyn verslag weinig aandacht aan de val van Singapore. Hierover zegt hy slechte, dat de geal lieerden onschatbare ervaring voor later opdeden. Met enkele woorden heeft het gisteren in de bladen gestaan, hqp een Egyptisch rechter een soort Salomonsoordeel velde en het con tract tussen de Nederlandse Luna park-exploitanten in Egypte en derzelver impresario Ali Hassan verbroken verklaarde. Wat achter deze en andere soortgelijke sobere mededelingen verborgen ging, was tot dusver geheim. In nevenstaand relaas licht onze speciale verslag gever nu een tip op van de sluier, die het tot dusver dekte. bron verblijft hij tot op dit ogenblik in het ziekenhuis van Alexandrië. Keren wij echter terug tot ons ver haal. De 49 kermisgasten voeren naar Egypte op goed vertrouwen, dat hun impresario Ali Hassan, die in zyn leven al van alles had ondernomen tot het exploiteren van filmstudio's toe, ver gunningen en geld bezat om hen voor lopig, zoals in het contract was vast gelegd, vooruit te helpen. En by aan komst scheen dan ook alles volkomen in orde. Hassan betaalde het lossen, verzorgde de logies en de vracht, kortom er scheen geen reden te zyn om aan zyn betrouw baarheid te twyfelen, totdat men in Cairo kwam en het bleek, dat hy geen vergunning had om een lunapark te be ginnen. De wagens bleven op de kade en wat er ook gebeurde, gewerkt kon er niet worden. Hassan wist dat toen echter nog alle maal te stillen en men keerde na veel vijven en zessen terug naar Alexandrië, waar in Juni midden op de boulevard de kermis mocht borden geopend. Het voornemen bestaat in de komende voorzomer voor alle leeftijdsgroepen we derom één rantsoen van 120 gram spijs olie beschikbaar te stellen. Dit zal be tekenen, dat op een bon dezelfde hoe veelheid slaolie zal kunnen worden ge kocht als in Augustus en December 1947 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spysolie en de han delaren In dit artikel hebben echter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij by de laatste distributie een ten enenma le onvoldoende hoeveelheid flessen heb ben terugontvangen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te' verstoren. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de hulsvrouw mogeiyk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zonder uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste be lang de spijsolieflessen zo spoedig moge lijk by de leverancier respectievelijk handelaar In te leveren. (Van een bijzondere medewerker) et in ons nummer van 10 Febr. j.l. op genomen artikel oyer de parochiale armbesturen heeft tot verschillende reaeties aanleiding gegeven. Zowel in waarderende als in afkeurende zin. Dit feit is verheugend, omdat het een vraag, stuk is van de eerste orde, dat waard is in de publieke belangstelling te ko. men. Een criticus wijst er op, dat in de Ar menwet, eerst die van 1854, later die van 1912, het beginsel van de subsidiariteit van de overheidshulp is neergelegd. De armlastige kan zich eerst tot de burger lijke instelling van weldadigheid wenden als hy de steun van een kerkelijke of byzondere instelling van weldadigheid heeft gevraagd. Het bezwaar van deze schrijver is, dat by het door ons bepleite systeem van verticale hulpverlening door parochiale armbesturen, het systeem van de wet wordt „omgedraaid". Naar zyn mening ligt de fout niet aan de zijde van de parochiale armbesturen, doch aam die van de burgerlijke instellingen, die de steun van de kerk in mindering brengen. Wij zien in dit betoog een bevestiging van de juistheid van het door ons verde digde standpunt. De burgerlijke instel lingen van weldadigheid zijn dus wette lijk verplicht rekening te houden met de' door de parochiale armbesturen uitge keerde ondersteuningen. Ons betoog is gegrond op de omstandigheid dat de geld middelen van de parochiale armbesturen ontoereikend zijn om alle katholieke arm lastigen volledig te ondersteunen. Tenge volge van het systeem der horizontale ondersteuning wordt de kracht van de parochiale armbesturen versnipperd, doordat deze aan een groot aantal men sen een ontoereikende ondersteuning uit keren. eze toestand werkt verstarrend op het initiatief van de armmees- ters. Een andere scribent meent ons artikel te. moeten toeschryven aan het streven om de hulp aan stakkers over te hevelen op hulp aan rakkers! Stakkers zyn volgens hem ouden van dagen, zieken en hulpbehoevenden, en de rakkers: de door mislukte zaakjes, speculaties en gewaagdé ondernemingen in moeilijkheden gekomen ambtenaar tjes en kleine middenstanders, die nooit tot die categorieën hadden moeten be horen. De mentaliteit van deze schry- ver zouden wij niet graag aan alle arm- meesters toeschrijven. Wij missen by hem de toon der liefde. Deze criticus geeft geen blyk, oog te hebben voor de noden van het groeiende en grote gezin. Indien de parochiale armbesturen zich meer in die richting zouden begeven en daarby de kleine middenstand niet a priori zouden uitsluiten van doeltref fende hulpverlening, zou hun arbeid tot grotere zegen zyn voor Kerk en ge meenschap. Zij zouden dan kunnen voorkomen, dat menig met f-nanciële moeilijkheden tobbend gezin zou afzak ken tot de categorie van ..stakkers." Dat ons standpunt niet van gTond ontbloot is, bewyst een noodkreet, wel ke wy uit Amsterdam ontvingen van een gezin, waar binnenkort het vyfde kindje wordt verwacht en dat nog ge bukt gaat onder schulden, ontstaan in de oorlogsjaren toen dat gezin met af doende by financiële moeilijkheden werd geholpen. Wy besluiten met de wens, dat de kerkelyke overheid aan de doelmatige werkzaamheid van de parochiale arm besturen aandacht blijve schenken. Een goede gelegenheid daarvoor is de jaar lijkse visitatie van de financiën van deze instellingen. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana deelt mede, dat het Prinselijk Gezin het voornemen heeft in het mid den van de maand Maart voor enige weken naar Zwitserland te gaan. m „Met medewerking van N.S.B.- en Duitse instanties, hebt n het vak onderwijs op de Haarlemse M-T.&. op nationaal-socialistische grond slag gebracht". Dit stond in de ten laste legging, waarvoor de ex-direc teur van deze school, de 71-jarige dr. G. van Gelder, zich hedenmorgen voor het Haarlems tribunaal had te verantwoorden. Beschuldigde ont kende dit punt volkomen en deelde mede, dat hij veeleer had geprobeerd communistische ideeën in het vak onderwijs toe te passen. De president bracht hem onder ogen, dat hij toch zyn best had gedaan men sen met N.SB.-opvattingen in het schoolbestuur te plaatsen, doch v. G. antwoordde, dat het niet allemaal N S. B.-ers waren en dat deze mensen met 2yn ideeën meevoelden. Het was een veelzydige dagvaarding, die deze morgen werd behandeld, want G. begon zyn nationaal-socialistische levensperiode toen hy in 1934 lid van de N.S.B. werd. Tot het einde van de bezet ting was hy hierby aangesloten en op de vraag hoe hy tot deze stap gekomen was zei verd.: „Ik ben socialist en ik zag in het nationaal-socialisme de toepas sing van het socialisme". X December Indien gij u ieps ontzegt, heeft dit i alleen waarde als gij het doet met een blij gelaat en een opgeruimd gemoed. j 1940 verzocht verd. om de heer Van R., inspecteur van het Onderwys, de ad junct-inspecteur van de M.T.S., de heer Potma, een anti-N.S B.-er, uit zyn ambt te ontheffen en daarvoor een pro-man, zekere De V., in de plaats te stellen- Dit verzoek is toegestaan, doch ter zitting beweerde Van G. hiervan niet veel te weten. De diverse verklaringen deden echter een boekje open. In Februari 1942 liet verdachte zich door de Commissaris voor niet-econo- misehe verenigingen benoemen tot ge machtigde voor de vereniging voor Ny- verheidsonderwij£ waardoor hy een po sitie bereikte, waarin Xiij verschillende personen uit hun functies kon ont slaan. Hij sloeg al gauw toe en het schoolbestuur van de M.T.S. werd aan de kant gezet. Verd. gaf dit punt half en half toe. Toen de S.D. in Januari de school wegens sabotage sloot, werd op verzoek van beschuldigde aldus de ten laste legging een verbod ge maakt. dat de leerlingen in de slui tingstijd op andere scholen mochten worden geplaatst. In 1945 is verd. enige tijd wethouder van Onderwys en So ciale Zaken van Bloemendaal geweest. Voorts heeft hij een W.A-iuchtvaart- school opgericht, waarvoor hy zelf me dewerkers koos en leerlingen, die na tuurlijk alle N.S.B.-ers waren. In dit verband bracht Van G. het tot opper- banleider. Het punt van de dagvaar ding, dat tal van afgestudeerde leerlin gen door hem voor werk in Duitsland bij het G.A.B. werden opgegeven, gaf Van G. ten dele toe, maar dat hij er ook had opgegeven by het Reichsminis- terium für Bewaffnung und Munition, ontkende hy.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1