BESTUURSORGANEN NA BLOEDELOZE REVOLTE IN RODE HANDEN Eigen kinderbijslagregeling voor invalide arbeiders m Bollengemeenten klampen zich vast aan de tram GRENZEN ONDER SPEUREND OOG VAN DE DOUANE Communistische moloch Sociaal-democraten zijn door .hun knieën gezakt Ook ouderdomsrentetrekkers zullen kinderbijslag kunnen ontvangen Vorst houdt aan HONDERDDUIZEND PAKKETTEN UIT INDIË AANGEKOMEN Advies aan Ged. Staten in de drie raden aanvaard Urenlang zitten de beambten op een stoeltje of liggen in straikgeuias Het weer Communistische greep op Tsjechoslowakije wordt vaster Benesj hedenavond voor de ra^io Gehuwde vrouweL rente trekkers uitgezonderd GOfTWALD KRIJGT ZIJN ZIN Voor de ontvangers zal het een feestdag zijn Sterke argumenten Tot hoofd en hart De bestrijding van de pantserauto's ACHT PAKKETTEN MET EXPLOSIEVEN woensdag 25 februari*i948 71ste JAARGANG No. 24085 Griekse guerilla's vallen Aighion aan STAATSLOTERIJ Benesj aanvaasrdt ontslag der twaalf ministers President Benesj is ge weken voor de eisen van de premier Gottwald en heefi hei onislag van de iwaalf anii-communisiische minis ters aanvaard, aldus melden de laatste berichten' uit Praag. Hedenmiddag zal de samenstelling van de nieuwe regering worden bekend ge maakt. IJs op Gouwzee onbetrouwbaar mciib *TRAM OF BUS? Geduld is nodig - Eigen initiatie! Onrust m Bollenstreek Voor Brusselse justitie- - ambtenaren Bureaux van redache en admu^oiratie: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per «reek, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 1. J. W. Boerrlgter. Wnd, hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden "mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m Hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Telkens opnieuw wordt de denkende mens, wanneer hij schouwt naar de gevaren, die onze Christelijke beschaving bedreigen, getroffen door de vooruitziende geest, waarvan Pausen en Bisschoppen in hun Encyclieken en Herderlijke Brieven blijk geven. Dikwijls jaren tevoren onderkennen zij de geva ren, la tan hun waarschuwende stem horen en geven de middelen aan, die de dreigende onheilen kunnen afwenden. He wereld luistert echter niet. Te laat hioet zij meestal erkennen, dat de Kerk juist heeft gezien. Vóór de tweede we reldoorlog was het Paus Pius XX z.g. die de wereld wees op twee grote gevaren: het nationaal-socialisme, dat hij afwees in zijn encycliek „Mit brennender Sor- ge", en het godloze communisme, dat hij veroordeelde in zijn zendbrief „Divini Redemptoris." Wat het nationaal-socia lisme voor onheilen inhield, heeft de mensheid ondervonden in de gruwelijk ste oorlog, die haar ooit teisterde; wat het communisme de wereld zal brengen kan men, als men tenminste niet ziende Wind is, dagelijks leren uit hetgeen het sommige volken reeds hóeft gebracht. Een duidelijker taal dan die, welke de gebeurtenissen zélf spreken, is moeilijk denkbaar. Men ziet de practische uit voering der communistische ideologie in de Balkanlanden, die stuk vóór stuk in de Sovjetsfeer worden getrokken. In deze dagen ziet de wereld schijnbaar machteloos toe naar de gigantische Worsteling in Tsj^phoslowakije, een land, dat precies ligt tussen de sferen van het Westflhen het Russische Oos ten: een land, dat dacht en denkt te khnnen balanceren tussen West en Oost, maar dat. indien er geen wonder ge beurt, nu of in de nabije toekomst, als Moskou ten minste de tijd rijp acht, een Prooi zal worden van de communistische klauwen. Het gaat alles zo eenvoudig. Uiterlijk langs wettelijke weg breiden zij hun machtsposities uit en de democratie biedt hun meestal alle kansen. Zij zijn scherpzinnig genoeg om elke kans tot het uiterste te benutten. Met hun leu genachtige volk s-democratie verblin den zij de massa, die te laat ontdekt, dat deze volksdemocratie niets anders is dan dictatuur, dat i$ slavernij van het individu. Het is echter niet eens nodig zijn ogen naar het buitenland te rich ten, al zijn de „bekeringen" jan een Gide, een Kravchenko voor velen misschien waarschuwing genoeg. Soms pakt een klein voorval in eigen land hog méér dan illustere voorbeelden uit den vreemde. Wij doelen hier op het ge- Val in Rotterdam, waar het communis tischeraadslid Van den Berg er verder voor bedankte slaaf van Moskou te zijn en daarom zijn zetel ter beschikking stelde. „Bijna was ik verworden tot een wil loos werktuig, tot een sujet dat bereid moet zijn, behalve lichaam en geest ook eer-en geweten te offeren wanneer het partijbelang dit eist," aldus! be kende hij. „Als men. wanneer 't partijbelang dit eist, ménselijke eigenwaarde verminkt en vertrapt, dan vrees ik dat de men sen, waarmee men toch de mensheid van de toekomst wil gaan vormen, zo zeer verknoeid zullen zijn, dat de men selijkheid, een van de grondpijlers van het socialisme, voor de mensheid van de toekomst een vijandig begrip gewon den zal zijn." „Ik was soms genoodzaakt lets in te ademen van de sfeer, die er neerst bij de C P.N., en ik zeg u, dat daaraan op de duur het beste in de mens moet onder gaan." Een Nederlands getuigenis, dat tot Vele Nederlanders zal spreken. En hier willen wij weer terugkeren tot de waarschuwende woorden van Paus en Bisschoppen. Bij de heroprichting toch van de C.P.N. (Communistische Partij Nederland) in het voorjaar van 1945 is zeer duidelijk verklaard, dat de partij zich stelt op het Wetenschappelijk standpunt van Marx, Lenin en Stalin; „wetenschappelijk" so cialisme of Marxisme, waarvan het communisme beweert de enige onver- Valste vertegenwoordiger te zijn, en dat Juist het communisme is dat Pius XI In zijn encycliek heeft besproken en ver oordeeld. En in de beginselverklaring der heropgerichte partij wordt onom wonden verklaard, dat de door de partij gehuldigde wereldbeschouwing worteltin het dialectisch materialisme; door deze. belijdenis erkent de C.P.N., dat haar we reldbeschouwing degene is, die Divini Redemptoris als de leer van het echte communisme heeft veroordeeld! Er is dus geen mogelijkheid zelis metr ®en schijn van waarheid te beweren, dat het communisme der C.P.N. niet onder het pauselijk vonnis zou vallen. Voor ons Katholieken is slechts één houding mogelijk, aldus zegt pater Ja cobs in zijn voortreffelijk commentaar °P de encycliek „Divini Redemptoris". één afdoend verweer tegen de dreiging Van de communistische wereld-revolutie; levend, en dus sociaal Christendom. Christendom, dat zich niet laat opslui- ten binnen het kerkgebouw, maar zijn stempel zet op het economisch en sociaal leven; Christendom, dat in actie komt °P alle levensgebied en sociale liefde en rechtvaardigheid verwerkelijkt. Griekse guerilla's hebben Dinsdagmor gen een aanval gedaan op de belang rijke stad Aighion, ten Oosten van Patras 'h de Peloponesus. Zij maakten by hun °Peratie gebruik van zware wapens en jonden pas na verbitterde straatgevech ten door de gendarmes verdreven wor- 1eh. De sterkte der aanvallers werd ge schat op driehonderd vierhonderd man. De communistische partij had Dinsdagavond na een bloedeloze revolte, die' nu vier dagen heeft geduurd, de controle over alle organen van de Tsjechoslowaakse staat met uitzondering van die van het presidentschap. In Praag stonden alle bladen onder communistische controle. Hun voornaamste wapens waren de politie en dg vakverenigingen. De machtigste oppositiepartij, de nationale socialisten, werd uitgeschakeld door de beschuldiging, een gewapende putsch te hebben vooibereid en de als gevolg daarvan getroffen tegenmaatregelen. De beide andere oppositiepartijen werd het zwijgen opgelegd en de sociaal-democraten besloten met de communisten mee te gaan. Oppositieleiders verklaarden Dinsdag, dat premier Gottwald bij zijn greep naar de macht elke .schijn van wettig heid heeft Afgelegd en zo nodig zelfs president Benesj ter zijde zal stellen. Gemeld wordt, dat de communistische premier zijn kabinet nagenoeg voltooid heeft en dat hij dit in ultimatieve vorm aan de president zal voorleggen. Welin gelichte kringen weten te vertellen, dat alle topfuncties in het kabinet door communisten worden bekleed, terwijl ook enige belangrijke posten door sociaal-democraten van de linkervleugel en dissidenten van de nationale socia listische partij en de volkspartijen zullen worden bezet. „De strijd is verloren", zeide een der oppositieleiders tot United Press. „Tot vanmorgen hadden wij gehoopt, doch nu hebben de communisten zelfs elke schijn van wettelijkheid en constitutio nele methoden afgelegd. Hun razzia's worden uitgevoerd zonder vooraf uitge vaardigde bevelen tot in hechtenis neming." De Tsjechoslowaakse communistische minister vftn Binnenlandse Zaken, Nosek, heeft de plaatselijke bestuursorganen Maandagavond alle bevoegdheden ont nomen en deze overgedragen aan onder communistische leiding staande „actie- comité's", waartoe ook de sociaal-demo craten zijn toegetreden. De minister heeft per radio de nationale commissies, die in elke stad de bevoegdheid hebben van een college van burgemeester en wethouders, geïnstrueerd onmiddellijk in contact te treden met de'comité's van actie in de betrokken stad om van deze instantie bevelen in ontvangst te nemen. Generaal Ludvik Svoboda, de minister van nationale defensie, richtte per radio de waarschuwing tot het leger: „Weest op uw hoede voor buitenlandse spionnen, hun binnenlandse helpers en diegenen, die zich in hun gesprekken tegen de Sovjet-Unie richten." Tezelfder -tijd heeft minister Nosek' de politiecontrole in het land verscherpt, de grensbewaking versterkt en andere maatregelen genomen om de vlucht van „afvalligen" en kapitaal te voorkomen. Naar gemeld wordt is het aantal ge arresteerde oppositie-functio#arissen tot bijna tweehonderd gestegen. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat nieuwe „voorbereidingen voor een gewapende opstand" in Groot- Praag zijn ontdekt, die evenals de eerder ontdekte zouden zijn getroffen door de nationale socialistische partij. Het hoofdkwartier van het verbond van vakverenigingen, de U.R.O., heeft de plaatselijke afdelingen opdracht ge geven over te gaan tot onmiddellijke bezetting van alle fabrieken met meer dan vijftig employé's en deze bezet te houden totdat „nationale* bestuurders" aangewezen zijn. DR. BENESJ 25.000. i5oo.. 1000.- 400. 200. 100. 15412 i 8058 4203 7968 13027 21917 3397 14543 4114 6373 11543 12661 15917 17643' In plaats van de kinderbijslagwet uit te breiden tot de invaliditeitsrentetreK1- kers, hebben de ministers van Sociale Zaken en van Financiën gemeend voor de invalide arbeiders een afzonderlijke kinderbijslagregeling te moeten treffen, zoals deze in het ontwerp van wet is voorgesteld. De ministers hebben deze regeling niet beperkt tot de invalidi- teitsrentetrekkers, doch haar mede uit gestrekt tot diegenen, die in het genot zijn van een ouderdomsrente krachtens de Invaliditeitswet, alsmede onder ze kere beperking tot de kinderen, die een wezenrente genieten. Wanneer ouder domsrentetrekkers nog kinderflh te hun nen laste hebben, waarvoor recht op kinderbijslag bestaat, is er naar de me ning van de ministers niet voldoende aanleiding hun de kinderbijslag te ont houden. De kosten van de voorgestelde rege ling. welke door deskundigen geraamd zijn op een bedrag van 11 millioen gul den, komen ten laste van de staat. Zij zullen, evenals de kosten verbonden aan het ontwerp van wet tot aanvulling van de invaliditeits- en weduwenrenten, bestreden kunnen worden uit de op brengst van de vereveningsheffing, vóór zover deze niet benodigd is. voor de dekking van de kosten, voortvloeiende uit de noodwet ouderdomsvoorziening, voor zoveel de loonarbeiders betreft. Het is de ministers gebleken, dat de Stichting van de Arbeid, met welke ter zake overleg is gepleegd, zich ook met de strekking van dit ontwerp van wet zeer wel kan verenigen. Ndar de mening van de ministers be staat er over het algemeen niet vol doende aanleiding aan de gehuwde vrouw-rentetrekker recht op kinder bijslag toe te kennen. Voor die geval len, waarin het gemis van kinderbij slag voor dè gehuwde vrouw-renté trekker onbillijk zal werken bij voorbeeld. wanneer de betrokkene kostwinstar is van het gezin zal in gevolge het bepaalde een voorziening kunnen worden getroffen. De ministers hebben gemeend ook ten aanzien van de kinderen, die uit hoofde van de verzekering van bun overleden vader of moeder in het genot zijn van een wezenrente, voor het recht óp kin derbijslag de leeftijdsgrens van de kin derbijslagwet te moeten volgen. Dit brengt noodzakelijkerwijze met zich méde, dat het recht op kinderbijslag eventueel nog blijft voortduren, wan neer ten gevolge van het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens het Tenot der wezenrente eindigt. De ministers hebben het wenselijk ge acht In het kader van de thans voorge stelde regeling tevens over te gaan tot verhoging van de leeftijdsgrens voor het recht op wezenrente krachtens de In validiteitswet tot 16 jaar. Waar de Rijksverzekeringsbank de renten krachtens de Invaliditeitswet en de Ongevallenwet 1921 toekent, alsmede een deel der renten krachtens de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, is zij, naar de ministers menen, ook de aan gewezen instantie om de kinderbijslagen ingevolge deze wet toe te kennen en betaalbaar te stellen. Het gehele secretariaat van de sociaal democratische partij zat Dinsdag gedu- rendfe vijf uur in zijn eigen bureau op gesloten. Een groep fabrieksarbeiders bezette het gebouw volgens opdracht van de U.R.O, President Benesj zal zich hedenavond zes uur in een radiorede tot het Tsjecho slowaakse volk richten. Reuter meldt uit Washington, dat naar de mening van „goed ingelichte inter nationale economische experts" een aan ,de macht komen der communisten in Tsjechoslowakije waarschijnlijk zou lei den tot het niet verstrekken van een voorgestelde lening van 350.000.000 dol lar door de Wereldbank. De experts voorzagen een ontwrichting van Tsjecho- slowakije's buitenlandse handel en een daling van de levensstandaard. Het verstrekken van in- en uitreis visa voor Tsjechoslowakije werd Dins dag onder toezicht gesteld van de com munistische minister van Binnenlandse Zaken. Verwachting tot Donderdagavond: Heldere nacht met lichte tct mati ge vorst. Overdag-zonnig, droog weer en temperatuur in de namiddag op lopend tot even boven het vriespunt. Tijdelijk vrij krachtige Oostelijke wind. Zon 7.35—1812, Maan 20.47—8.41. Nog houdt de vorst aan. Iedere dag opnieuw speurt men in ons land de verwondering over het feit, dat het i deze winter toch nog winter gewor- i den is en in onze verwachtingen over zijn korte duur worden wij bedro gen. Wel is ook vandaag de tempera tuur in het middaguur boven het vriespunt gestegen, maar de dalingen des nachts zijn nog opmerkelijk. j Het laagste cijfer 8 moet toe gekend Worden aan het vliegveld Gilze-Rijen, dat deze temperatuur in de afgelopen nacht» registreerde. Den Helder met -2 benaderde het nulpunt het dichtst. Voor schaatsliefhebbers is de vorst nog altijd een pretje, vooral nu de Oostenwind aanzienlijk is afgenomen. Toch dient men er rekening mee te houden, dat zij opnieuw sterker zal komen aanblazen..De schaatsenrijders dienen eveneens nota te nemen van het feit. dat de Loosdrechtse plassen levensgevaarlijk zijn. Het aantal wak ken is legio. De toestand van het ijs in Zuid-Holland is van die aard. dat het maken van tochten nog niet ma- gelijk is. Nadere gegevens over het ijs in de andere provincies ontbreken.. Men houde het dus maar bij de ijs baan en die singels en grachten, waar het rijden geen waaghalzerij betekent. Van Marken meldt <men ons nog, dat het ijs op de Gouwzée zeer onbe trouwbaar is. Er is geen baan uitgezet en de overtocht naar het eiland Marken is levensgevaarlijk. De inwoners van Marken, die des ochtends naar hun werk buiten het eiland gaan, nemen reddingsmateriaal ,mede. (Van onze Rotterdamse redacteur) Honderdduizend families in ons land zullen dezer dagen verblijd worden met een ietwat verlaat Kerstgeschenk: een pakket van een der vele jongens die overzee in de hitte van de dag trotsveel ontberingen en moeilijk heden opgewekt en blijmoedig hun harde plicht vervullen in dienst van het vaderland In elk dezerfamilies zal vreugde heersen, omdat hun zoon, echtgenoot of vriend hiermede op overtuigende wijze doet blijken, dat evenals hier tallozen meeleven met de jongens overzee, ook in ons Insulinde veler hart nog warm klopt voor de genen die achterbleven en dat velen een persoonlijk offertje van ganser harte hebben gebracht. De militairen in Indië waren door de Indische burgerij', in samenwerking met het Roode'Kruis en de Niwin, in de ge legenheid gesteld een pakketje te zen den naar Nederland. Hoewel het in de bedoeling lag omstreeks Kerstmis 1947 deze pakketten te doen afleveren, arri veerde tengevolge van allerlei omstan digheden eerst eind Januari te Rotter dam het s.s. Kedoe met ongeyeer 450 ton goederen aan boord, welke voor deze pakketten bestemd waren. De militairen hebben ieder f3.50 moe ten betalen en nu krijgen hun verwan ten en vrienden een pakket thuis van de volgende inhoud: 1 kg. suiker, 750 gr. koffie, 200 gr. thee, 1 kg. rijst, 200 gr. vet, een stukje toiletzeep en 100 gr. nootmuskaat. In ruim drie weken heeft men de totale hoeveelheid verwerkt en dat daar heel veel voor is komen kijken, is duidelijk. Dè artikelen waren in de toe stand waarin zij werden aangevoerd, niet voor onmiddellijke consumptie ge schikt en dienden eerst bepaalde bewer kingen te ondergaan. Zo moest de sui ker geraffineerd worden, de koffie ge brand, de thee gemengd, het vet en de zeep verder bewerkt en dit alles is in buitengewoon snel tempo geschied door verschillende firma's, die de families op wel bijzondere wijze aan zich verplicht hebben. Het eindstadium van een veelomvat tende arbeid, waaraan vele handen werk hebben gevonden, hebben wij Dinsdagmiddag in het grote HAKA-ge- bouw te Rotterdam kunnen gadeslaan. Vandaag is de uitreiking begonnen: in de plaatsen waar coöperatievè win kels gevestigd zijn konden degenen, die de militairen bedacht hebben, hun pakket afhalen; gelukkigen, die in de overige plaatsen wonen, krijgen ze per post thuisbezorgd. Zestigduizend pak ketten worden rechtstreeks overhan digd; voor de goede bestemming van de andere 40.000 draagt Tante Pós zorg. Amsterdam krijgt 8000 pakket ten, Den Haag 7000 en Rotterdam 6000. Dat er enorm véél werk verzet is, be hoeft wel geen betoog; alleen al met het verifiëren der honderdduizend adressen waren honderden uren gemoeid. Maar het heeft de moeite geloond en de velen, die aan de verwerking en het transport hebben medegewerkt, kunnen met ge rechtvaardigde trots op hun werk terug zien. Tengevolge van het niet unctionneren van de remmen, raasde een sporttrein van da sterk hellende baan van Samstagern naar Wadenswil. Na op dood spoor door een stoot- blok gereden te zijnramde de trein een gebouwEen overzicht van de ravage De Burgemeesters en Wethouders van Hillegom, Lisse en Sassenheim heb- ben in een buitengewone zitting van de respectievelijke gemeenteraden, welke Dinsdag gehouden werd, een uitvoerig en gedocumenteerd prae-advies uitge bracht over het tram- en busprobleem in de Bollenstreek, waarbij ook het vervoersvraagstuk in Haarlem en directe omgeving ter sprake kwam. De colleges van B. en W. verklaren zich hierin tegen opheffing van de tram en baseren een en ander op de in 1946 uitgebrachte conclusies van de Ver- voerscommissie, die zich èn in het belang van het vervoer èn om economi sche redenen heeft uitgesproken voor handhaving van de tramlijn Haarlem Heemstede, waarmede de lijn HaarlemLeiden nauw verband houdt, en op hun mening, dat de aangevoerde motieven, welke zowel de N.Z.H. als het gemeentebestuur van Haarlem hebben doen besluiten bij de Minister de op heffing van de tramlijnen aan te vraggn, niet geheel en al steekhoudend zijn. De colleges trachten deze beweegrede nen, te weten: le de noodzakelijke ver nieuwing van het wegdek in Haarlem, 2e het feit, dat B. en W. van Haarlem de tram niet in de binnenstad wensen te handhaven en 3e de door de N.Z.H. no dig geachte vernieuwing en modernise ring van een deel van het rollend tram- materieel, stuk voor stuk te ontzenu wen. In het prae-advies wordt er cp ge wezen, dat het voor de hand ligt dat er van tijd tot tijd zowel wegdek- als tramspoor-vernieuwing moet plaats vin den en het dus niets, bijzonders is, dat zulks thans in de binnenstad moet ge schieden. Het kan, zo menen zii. bezwaarlijk als reden gelden, om de tramrails uit het centrum te doen verdwijnen, vooral als uit een door deskundigen opgestelde kostenvergelijking (die mede door N.Z.H.- vertegenwoordigers in deVervoerscom- missie is aanvaard) geblekerr is, dat er een voordeliger financieel resultaat te verwachten zal zijn ten gunste van de tram-exploitatie. Ook denke men niet, dat" vervanging van* de tramlijnen cloor buslijnen ver betering zal brengen in de verkeerstoe- standen in de binnenstad. Verscheidene experts zijn van oordeel, dat' het ver voer per tram juist in nauwe straten minder verkeershinder veroorzaakt dan IDe ene mens ondergaat de ander. Voor onze omgeving is het dus van groot belang, hoe het met ons v innerlijke gesteld is. y Ergens in Brabant, in de omgeving van de grens, duiken w« het binnenland in. De autoriteiten van de inspecties der invoerrechten en accijnzen, van wie er 17 langs onze landsgrenzen zijn, geven ons bij uitzondering eens gelegenheid "het douane-apparaat van meer nabij te bezien. Met opgestoken kraag, want het is in dit bijna middernachtelijke uur steenkoud en er waait een snerpende wind, stappen we langs kleine zandwegen, over greppels en door struikgewas. En we ontmoeten er „mollen". Drie douane ambtenaren van de velddienst hebben zich ergens verdekt opgesteld. Een heeft zich in een zak van schapenwol gestoken en overziet op die wijze een gedeelte van het terrein, waarover zich wellicht smokkelaars kunnen bewegen. Een ander moet het met dekqns .doen. Uren lang zitten zij zo op een klein houten ligstoeltje of liggen zij ergens in het struikgewas. Er wordt wel eens patrouille gelopen, maar het oude systeem van observatie heeft nog altijd het meeste effect. Op een andere plaats komen wij met andere leden van de velddienst in con tact. Ook zij observeren, doch de plaat sen zijn niet willekeurig gekozen. Aan de hand van ontvangen inlichtingen van sporen, welke smokkelaars of smokkel- ploegen wel eens- achterlaten, kortom aart 'de hand van allerlei gegevens, welke men dopr horen, zien of constate ren verkrijgt, werken de dienstgeleiders een „plan de campagne" uit. Deze dienstgeleiders, waarvan er In elke inspectie een 4- of 5-tal is, staan weer onder de hoofd-assistent, die in feite de hoofd-fraudebestrijder in elke inspectie is Dit plan wijffigt zich telkens al naar gelang van de ontvangen gegevens Op welke wijze men vaak te werk moer gaan, vernamen wij bij een bezoek aar de grens in Limburg. De ambtenaren van de velddienst hadden ergens achter een mesthoop plaatsen moeten Innemen om het terrein te observeren. Na enige tijd zagen zij enige personen in het terrein. Zij werden er uitgedreven waarna de ambtenaren verder op zoek gingen. Op een plaats langs de grens vonden zij 75 kg. koffie.,De smokke laars hadden daar de goederen laten deponeren, om deze te gaan halen, als zij het terrein veilig vonden. Op een andere plaats in Limburg was de ploeg van de velddienst wat vroeger dan bepaald was op een door de dienst- gelelder tfkstgesteld punt van observatae gekomen. Men nam zijn intrek in een klein hokje. Al spoedig zag men een man naderen, de voorloper van drie smokkelaars, die zich verderop bevon den. De voorloper bleef staan. Hij stond er nog, toen de dienst om 1 uur was afgelopen. Er bleef voor de ambtenaren niets anders over dan te blijven wach ten. Om half twee achtte men het terrein „veilig". De drie dragers gingen met hun pakken koffie op stap. Door het ingrij pen van de ambtenaren slaagde men er in althans een van de dragers te grijpen. Van het douane-apparaat wordt voor deze fraude-bestrijding veel gevraagd. Men zou de vraag kun nen stellen, waarom men niet tel kens de hand op de smokkelaars zelf legt. In antwoord daarop wees men op de bijzondere omstandig heden, waaronder men moet wer ken. Zodra smokkelaars consta- De gepantserde smokkelauto, die de douane na een wilde jacht tot stilstand bracht. Het zijn oude legerwagens welke voor circa f 2500.in Belgische dumps gekocht kun nen worden. Meestal zijn de kosten na twee ritjes over de grens er uit. Links een pantserauto die al eerder op de smokkelaars werd veroverd. teren, dat zij worden waargenomen, nemen zij de benen en verdwijnen zij over de Belgische grens. Als zij eenmaal over die grens zijn en die bevindt zich vaak op enige hon derden meters afstand dan kan de Nederlandse douaneambtenaar niets meer doen. Zoals reeds gemeld, heeft men een uit België gekomen verbouwde .pantser wagen met vier stuks vee in beslag kunnen nemen. Nog een detail moge hier volgen: Om'l uur kbn vastgesteld worden, dat een dergelijke wagen uit België *vas ge komen, kennelijk met de bedoeling in ons land smokkelwaar te halen. In het dorp Hoogerheide had men een z.g. ketting-eg gelegd, een ketting met ijze ren punten. Het obstakel werd een aan tal meters met de banden van de auto meegenomen, maar de auto reed verder. Ijlings werd het gehele apparaat der douane in werking gesteld. Een post van de velddienst onder he# dorp Os- sendrecht, die het terrein op een klein zandheuveltje verkende, meende dat de wagen bij terugkomst wel eens langs de holle üandweg zou linnen komen, op een afstand van ongeveer 1509 meter van de grens. Met een oud en verroest chassis van een auto werd kort voor een bocht in de weg een barricade ge vormd. De auto kwam. ongeveer half 2 Iahes dez£ weg.* De verbouwde pantser» wagen reed over de-barricade, maas de schok voy de bocht was oorzaak, dat* hij tegen de zandrug aankwam en kan telde. De ambtenaren kregen nog juist op tijd ktas in te grijpen. Met achter lating van de koeien konden de smok kelaars nog juist .over de dichtbij ge legen grens komen, maar het vee en natuurlijk ook de wagen bleven achter. Het eigen initiatief had tot dit succes geleid. Dikwijls kan er voldoening zijn bij de ambtenaren, over hun opsporings werk. Maar, zoals gezegd, hun taak vergt veel moeite en inspanning. het vervoer per autobus, omdat de tram per passagier de kleinste oppervlakte van hf t wegdek in beslag neemt. Bij nadere informatie is de colleges voorts gebleken, dat wanneer de, tram lijnen niet worden opgeheven een grote hoeveelheid nieuw trammaterieel zal moeten worden aangeschaft, waarmee een uitgave van ongeveer f6.815.000 ge moeid is. Daartegenover zou dan een uitgave staan van f 4.320.000 ingeval de tramlijnen (ook Amsterdam—Purmerend meegerekend) worden vervangen door autobusdiensten, *n verschil dus van on geveer f 2.500.000. Nadere beschouwing van deze cijfers toont echter aan, dat zij zonder toelichting ongewild een mislei dende uitwerking kunnen hebben, aan gezien zij niet losgemaakt mogen wor den van de rentabiliteits-uitkomsten. Als zij namelijk worden verwerkt in de jaar lijkse exploitatie-resultaten,, zullen ze sterk ten Voordele van de tram uitval len. Verder Is indertijd ter wille van het publiek aan de leiding 'van de N.Z.H. nog de vraag gesteld,* of er bij de vervanging van de tramexploitatie gerekend kon worden op een doorlopen de 10-minutendienst op het gehele tra ject HaarlemLeiden en op een 5 a 6 minutendienst in de spitsuren. Op deze vraag ontvingen de colleges een weige rend antwoord daar de N.Z.H. zich niet wenst te binden. Ze deed alleen de toe zegging, dat „zoveel mogelijk" aan de gebleken vervoersbehoefte zou worden voldaan. Deze belofte achten de burge meesters en' wethouders ten enenmale onvoldoende,'omdat zij geen enkel hou vast geeft. De colleges Vrezen een be langrijke achteruitgang van' de ver voerscapaciteit, indien,de tram door de bus wordt vervangen* Is het wonder, zo merken zij'op, dat er onder deze om standigheden onder de bevolking van de Bollenstreek een geweldige onrust is ontstaan? Het komt de ooileges daarom voor. dat de N.Z.H.V.M. bij het do<5r haar geno men besluit om de tramlijnen Haarlem Heemstede en HaarlemLeiden op te heffen, onvoldoende rekening, heeft ge houden met de vervoersbelangen van de gebieden waarin deze tramlijnen zijn gelegen en dat de doorslaande bewijzen voor de noodzakelijkheid van fle ophef fing dezer tramlijnen in verband met de voorgenomèn vernieuwing en moder nisering van het trammaterieel der N.Z.H.VjM. niet zijn geleverd. Vervolg op pag. 2) Toen een hoofdlader bij de Belgische posterijen gistermiddag een postpakket wilde afstempelen, ontplofte dit plot seling met een vreselijke slag. De be ambte werd zwaar aan hoofd en buik gewond en overleed korte tijd na de explosie. Naar bij het politie-onderzoek is komen vast te staan, bevonden zich in het pakket twee Engelse Mills-hand- granaten. Onmiddellijk na het ongeval were een strenge controle ingesteld op de bin nenkomende postpakketten van die dag. Het resultaat hiervan was, dat niet' minder dan zeven pakketten met een dergelijke dodelijke lading v erden ontdekt. Alle pakketten waren geadressêerd aan advocaten en magistraten van de 11de Kamer van het Brusselse paleis-van Justitie, een afdeling, die zich in het bij zonder bezig houdt met de berechting van politieke delinquenten. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1