Tsjechoslowakije wordt volksrepubliek DOODSTRAF GEËIST TEGEN NEDERK00RN Vaticaan achter Kard, Schuster STILLE OMGANG: weer drie Zondagen achtereen Paters Augustijnen kéren naar Frankrijk terug Parallel tussen 1939 en heden In de straten van Praag marcheert de gewapende „arbeidersmilitie Studentenbetoging uiteengeslagen* „Een der meest gehate en gevreesde personen uit de bezettingstijd" Besluit met aarzeling genomen Splitsing thans definitief Luchtvaarttroepen een antwoord op gebruik van parachutisten Tot hoofd en hart Bureaux van redaciit en administratie: Venster naar het Westen wordt gesloten Het weer Zeventien treinen en tientallen aatobassen zullen rond 60.000 bedevaartgangers naar de H. Stede voeren DE GEEST, NIET HET GETAL HOOFDZAAK Bescheiden begin van Ned. provincie in Parijs VORMING STAAT WEST- JAVA Resolutie aangenomen Democraten gaan morgen naar huis De „Nigeria" heden bij de Falklands-eilanden Argentijnse vloot stoomt huiswaarts Bezoek aan het commando te Breda donderdag 26 februari 1948 71ste JAARGANG No. 24086 99 Verzet van studenten Annulering credieten V. S-? Bisschoppelijke deelneming CURACAOSE DELEGATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. W Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich ,het recht voor advertentlön eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wij hoorden gisteravond radio- Praag in een communistische overwinningsroes. De officiële Verklaringen van de nieuwe ministers volgden elkander in snel tempo op en tussen de bedrijven door werden de luis teraars vergast op de uit de school der hazi's bekende verhalen en complotten, die van Londen uit gesmeed waren. De gesteree mogendheden hadden verbïn- dingsmannen en spionnen in Praag en Bfatislawa, en dezen hadden een reac- i'onnaire omwenteling beraamd. die op "et laatste moment was voorkomen. De bedoeling was duidelijk; zij kwam hierop deer dat het Tsjechoslowaakse volk zich gelukkig mocht prijzen, dat de communis ten het vaderland hadden gered. De na- teen van degenen, die de complotten ge smeed hadden, zouden later volgen, al dus werd nog verklaard. Blijkbaar moet dog met Moskou overleg gepleegd wor den, welke mannen het meest geschikt zWlen worden gevonden voor een spec- teculair proces in de geest van de pro cessen tegen Petkov, Mgr. Stepinac, Manioe etc.... Is het wonder, dat heel de wereld op bet ogenblik, dat zich dit drama in Tsje- ehoslowakije voltrekt, terugdenkt aan de dagen van Maart 1939, toen de «jfcn's bet land overweldigden? Er is indeaöad dog een verschil, want nu geschied?'de omwenteling in schijn tentjiinste van binnen uit, door een communistische teinderheid. Maar als daarachter niet de ^eigende Russische kolos stond, had zij te dit land geen schijn van kans. Dit drama bevat ook voor ons opnieuw een les. Op het beslissende moment blijkt in Tsjechoslowakije, dat nöch op het leger, nöch op de politie, nöch op de socialistische partijen kon worden ge tekend. Zij gingen na enkele dagen van sterke druk door de knieën en weigerden tot het uiterste hun plicht te doen en sich tot het uiterste te verzetten, zij het ook onder vrijwel hopeloze omstandighe den. Er moeten èn in het leger, èn het Politiecorps èn in de socialistische partijen teeds lang een groot aantal elementen hebben rohdgelopen, die hun kans heb ben afgewacht om een verradersrol te spelen. Het is opnieuw een waarschuwing voor de Westerse democratieën, die zich zo ge- teakkelijk door de in schijn zo vader landlievende en legitieme communisten in slaap laten wiegen. Wat ai te gemakkelijk tertrouwen zij wellicht op hulp van de Angelsaksische mogendheden. Négen J3®1 ba de invasie der nazi's staat het Tsje- ohoslowaakse volk opnieuw alleen. En de Verenigde Naties zwijgen.... Ons trof juist op de dag van vandaag de parallel, die het jongste nummer van het Italiaanse tijdschrift der Jezuïeten Civflta Cattolica trekt tussen 1939 en het heden- P. Messineo S.J. stelt hierin vast, dat de internationale toestand dezelfde is Sis in 1939, toen de wereld in „blokken" terdeeld was en onweerhoudbaar de oor- tegemoet ging. „Thans staat Europa, en daarmee de gehele wereld, opnieuw up een beslissend keerpunt. Indien het tever gekomen is, moet men dit wijten ban allen, die het initiatief genomen hebben om de wereld te reorganiseren na de tweede wereldoorlog. Bijzonder zwaar drukt die verantwoordelijkheid op de ®°vjet-UnIe, welke in haar internatio nale politiek met ontplofbare materie speelt en soms niet aarzelt er het vuur hl te werpen, om haar imperialistische doeleinden te verwezenlijken. Deze zijn thans voor niemand meer ten geheim: de sabotagedaden van Mos- h°u tegén de vrede zijn in de gehele Wereld berucht gewordenEen an der punt van overeenkomst van de hui dige toestand toet die van 1939 is, vol gens P. Messineo, de politiek van het teldongen feit: „de Sovjets zijn daar teeesters in en passen haar toe met teorbijzien van het recht". P. Messineo geeft verder een over- *teht van de door Moskou georganiseer de krachten achter het ijzeren gordijn, dat Europa verdeelt, en trekt de les uit de laatste verklaringen van de H. Va der betreffende de huidige crisis: „In dien men de toekomst van Europa red den wil, is het nodig, dat alle eerlijke teensen een kruistocht ondernemen en Vrijden, opdat overal de beginselen van telidariteit en broederschap, van moraal recht, die zo diep door de Schepper te alle zielen gegrift zijn, en sedert het tegin van het Christendom voor de terela de kostbaarste geestelijke nala tenschap vertegenwoordigen, overal op hieuw zouden worden geëerbiedigd." President Benesj van Tsjechoslowakije is Woensdag voor de communistische dreigementen gezwicht en heeft premier Gottwald de uiteindelijke overwinning gelaten- L>e 63-jarige president, die voor de tweede maal in zijn leven de vrucht van zijn streven vernietigd ziet, had gisteravond, naar uit kringen van het Hradschin wordt vernomen, het aanzien van een uitgeput, ontmoedigd en ziek man. In een communiqué deelde Woensdagavond het bureau van de President mette, dat Benesj op aandringen van Gottwald hef ontslag der twaalf rechtse ministers had aanvaard en een nieuw kabinet van 24 ministers onder praesidium van Gottwald had goedgekeurd. Klement Gottwald maakte het besluit van de President bekend op een mas sabetoging op het St. Wenceslausplein, waar naar schatting drie- a vierhonderd duizend personen aanwezig waren. Zijn woorden werden met grote bijval ont vangen Toen de premier de namen van de nieuwe ministers voorlas weerklonk luid gejuich, telkens wanneer het woord „kameraad" aan de naam voor af ging dit gold zowel voor de com munisten als de sociaal-democraten de overige namen werden in stilte aan gehoord, o.a. die van de Minister van Euitenlandse Zaken, Jan Masaryk. „De reactie, die gepoogd heeft de genade slag toe te brengen aan ons regime van volksdemocratie, is definitief vernietigd en verslagen", riep Gottwald uit. De eenheid van ons volk, van de arbeiders, van de boeren en de werkende intelli- gentia, heeft ons volk voldoende kracht geschonken om de reactionnaire samen zwering te vernietigen." Nadat door de luidsprekers het Tsje chische en het Russische volkslied ge klonken hadden, verspreidde de menig te zich ordelijk. Het nieuwe kabinet wordt beheerst door de communisten en de sociaal democraten, die bekend gemaakt heb ben dat de breuk' in de sociaal-demo cratische partij geheeld is en dat zjj be reid waren met de communisten een nieuw nationaal front te vormen. Het kabinet is- als volgt samengesteld: Premier: Klement Gottwald, commu nist. Vice-premiers: Behumil Lausman, so ciaal democraat, William Siroky, Slo- waaks communist, Antonin Zapotoc- ky, communistisch leider der vakver enigingen. Buitenlandse Zaken: Jan Masaryk, partijloos. Nationale Defensie: generaal Ludvik Svoboda, partijloos. Binnenlandse Zaken. Vaclav Nosek, communist. Vaclav Kopecky, Duris, com- Slowaaks Voorlichting: munist. Landbouw: Julius communist. Financiën: Jaromir Dolansky, commu nist. Industrie: Zdenek Fierlinger, links sociaal democraat. Voedselvoorziening: Ludmila Jankov- cova, sociaal democraat. Binnenlandse Handel: Frantisek Kraj- cir, communist. Buitenlandse Handel: Antonin Gregor, communist. Justitie: Alexej Cepicka, communist. Onderwijs: Zdeneknejdly, communist. Volkswelvaart: Evzen Erban, sociaal democraat. Gezondheid: Alois Neumann, nat. so cialist (linkervleugel). Techniek: Emanuel Slechta, nat. so cialist (linkervleugel). Posterijen: Josef Plojhar, volkspartij. Transport: Alois Petr, volkspartij. Unificatie: Vavro Srobar, Slowaaks democraat. Waarnemend minister van Buiten landse Zaken: Vladimir Clementis, Slo waaks communist. Waarnemend minister van Defensie: Jan Sevcik, Slowaaks democraat. De straten van Praag waren Woens dag de gehele dag volgepropt met men sen. Duizenden burgers in militaire for matie, de „arbeidersmilitie", getooid met rode armbanden en gewapend met spik splinternieuwe geweren, die zij aan glim mende draagriemen over de schouder droegen, verzamelden zich geleidelijk in de voornaamste straten. Uit luidspre kers, die hoog aan de lantaarnpalen wa ren bevestigd klonk krachtige marsmu ziek en van tijd tot tijd werden door middel van die installatie bekendmakin gen van de regering omgeroepen. De laatste opflikkering van verzet kwam van de zijde van de studenten der oude Karei-universiteit (die over twee maanden het 600-jarig bestaan van haar democratische tradities zal herdenken). De politie ondernam charges tegen 7000 studenten, die opmarcheerden naar het Hradschin. Twee der studenten werden door geweerschoten geraakt en tal van kinderen werden gewond door knuppels en geweerkolven. 50 studenten werden gearresteerd. Na de schietpartij zochten de studen ten bescherming op de Britse en Ame rikaanse ambassades, waar zij in grote groepen asylrecht vroegen. Naar zij zei den waren vijf van hen gedood. De luitenant-kolonel, die belast is met het onderzoek naar dit geval deelde echter mede. dat er slechts een student licht gewond werd. Het ministerie van Nationale Verdedi ging en het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben ieder een communiqué uit gegeven waarin wordt gelast, gedurende twee dagen, op 26 en op 27 Febr., te vlaggen ter gelegenheid van het be kendmaken van de nieuwe regering van het nationale front. Het hoofdkwartier van het Tsjechische verbond van vak verenigingen heeft de arbeiders opgedra gen, de fabrieken te versieren. De mili taire muziekcorpsen hebben opdracht ge kregen, de gehele dag te concerteren en de soldaten, die geen dienst hadden, kre. gen order, zich te mengen onder dege nen, die door op straat te dansen uiting gaven aan hun vreugde over de om wenteling. De communistische controle op de pers en de radio is Woensdag nog ver der uitgebreid. In verschillende steden nam de politie rechtse bladen in beslag. Bij enkele bladen zijn nieuwe communis, tische hoofdredacteuren benoemd. Door het gehele land zijn nieuwe arrestaties verricht en het ministerie van Binnen landse Zaken heeft de ontdekking van een nieuw complot tegen de staat in Slowakije bekend gemaakt. De grenzen blijven hermetisch gesloten. Slechts 18 buitenlanders, waaronder 10 Nederlandse diplomaten zouden in de laatste 48 uur een uitreisvisum hebben ontvangen. President Benesj heeft de radiorede, die hij Woensdagavond zou houden, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De V.S. zullen thans waarschijnlijk de verdere credietverlening aan Tsje choslowakije stopzetten. Aldus werd door regeringsautoriteiten te Washington meegedeeld. Ook werd gezegd, dat de V.S. waar- chijnlijk de export naar Tsjechoslowa kije zouden stopzetten, voornamelijk die van machines. Men vermoedt dat Ame rika en Engeland met elkaar de verdere maatregelen zullen bespreken. Dit zou betekenen, dat de Tsjecho slowaakse katoenexport ter waarde van 20 millioen dollar, welke op het ogenblik bjj de Export-Importbank wordt behandeld, zal worden geannu leerd. Voorts zou de lening van 350 millioen dollar voor de wederopbouw, welke thans overwogen wordt door de Internationale Bank, niet doorgaan. In Jeruzalem ziet men momenteel de vreemdste dingen. Schut ten van het Mohammedaanse leger begeleiden op deze foto Mgr. Vincent Galat, die met een groep priesters in processie naar de Kerk van het H. Graf trekt. (Van onze speciale verslaggever) „Voor ons staat een van de meest gehate en gevreesde personen uit de bezettingsijd in Haarlem. Zijn be rechting is voor Haarlem van grote betekenis." Aldus begon mr. Besier vanmorgen zjjn requisitoir in de zaak van de beruchte W.A.-man Ne- derkoom, waarin hij tegen deze on der doodse stilte de zwaarste straf eiste: de doodstraf. Bij de voortzetting van de zaak tegen Nederkoom deelde mr. B. J. Besier mede, dat de getuige S. L. A. Plekker wegens slechte gezondheidstoestand on mogelijk gehoord kan worden. De verdediger van Nederkoorn verzocht daarop het Hof de zaak uit te stellen, doch de proc.-fisc. bracht naar voren, dat Plekker be diend is en op sterven ligt, zodat verder uitstel geen zin meer heeft. Het verhoor van getuige Knoop bracht niet veel nieuwe gezichtspunten. Deze had als illegaal werker steeds aanteke ningen gemaakt, ook over die beruchte Verwachting tot Vrijdagavond: Weinig verandering. Vannacht weer matige vorst, mor gen overdag zonnig weer met in de middag temperatuur tijdelijk boven het vriespunt. Vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Zon 7.33—18.14, maan 22.13—8.55. Zoals wij reeds berichtten, heeft Z. E. Kardinaal Schuster, Aartsbisschop van Milaan, in een schrijven aan zijn priesters het Communisme opnieuw veroordeeld en bevolen de H. Absolu tie te weigeren aan allen, die het Communisme of andere met het Ge loof onverenigbare leerstellingen aan hangen. Onmiddellijk daarop wijdde de Os- servatore Romano aan deze bepalin gen een artikel, waarnit duidelijk blijkt, dat het Vaticaan het standpunt van de bisschoppen deelt. „De Kerk zou verraad plegen aan haar roeping," aldus de O.R., „wanneer zij in gebreke blijft, stelsels te veroordelen, welke in theologisch, religieus en moreel op zicht vals zijn." vierde de Februari-revolutie, die honderd jaar geleden plaats vond. Het was Jachtigheid met vreemde tegenstellingen. Vincent Auriolde president van ''rijk, tijdens zijn toespraak. Het lijkt of hij waarschuwend de vinger opheft tot Pierre de Gaulle, broer pan de generaal, die burgemeester van Parijs is. (Van onze speciale verslaggever) Voor hét eerst na de oorlog znllen dit jaar weer drie Zondagen achter een, te beginnen met Zondag a.s., de bedevaartgangers naar de hoofdstad trekken. Drie nachten lang zullen tel kens ongeveer zeventien treinen door het slapende land rjjdep en tezamen met de tientallen autobussen zullen zij rpnd 60.000 man naar Amsterdam voeren, die daar de vanouds bekende beeweg zullen gaan, biddend voor de intentie van dit jaar: Meer christelijke geest in onze gezinnen en daardoor meer geestelijke roepingen. Het is echter niet op dit aantal, dat men de nadruk legt. Het ligt zelfs geenszins in de bedoeling van het Hoofdbestuur dat van jaar tot jaar op te voeren. Men zoekt het niet in re clame en men voert dan ook geen pro paganda of men geeft geen brochures uit om de schone traditie van de Stille Omgang verder bekend te maken. In tegendeel zou men haast mogen zeggen. Het besluit, om dit jaar evenals m 1940 weer driemaal een omgang te or ganiseren, is slechts aarzelend genomen. En men vraagt zich zelfs af of, wanneer de belangstelling in de toekomst nog zo zou toenemen, dat vijf of zes Zon dagen zouden moeten worden gereser veerd, nog wel een Stille Omgang sprake zou zijn. Immers dit bedoelt geen massa-de monstratie te worden en hierachter steekt geen lust naar sensatie of astro nomische getallen. Het is enkel de bedoeling, de traditie, 65 jaar geleden begonnen door een klein en zo bescheiden gezelschap, dat zelfs een van de leden zijn naam niet in de notulen vermeld wenste te zien, voort te zetten. Maar dan ook in hun geest en het is daarom dat men soms met enige schroom die grote schare mannen uit alle windstreken van ons land naar Amsterdam ziet reizen. Immers naast de velen, die wel met de juiste intentie naar Amsterdam komen, is er toch altijd ook nog een aantal, dat de omgang eigenlijk benut als een aanleiding voor een bezoek aan de hoofdstad. En dat is tegen de bedoeling. Dit immers is nog altijd het oogmerk, dat de eerste deelne mers aan de Amstel arriveren als het meeste nachtvolk van de straat is ver dwenen rond één uur dat zij dan hun beeweg gaan, in een van de twintig daarvoor aangewezen kerken en kapellen hun H. Mis horen en ver volgens na een half uurtje, waarin even een kopje koffie of een broodje kan worden genuttigd, weer ver trekken. De oude hoofdstad moet weer verlaten liggen als het eerste morgenlicht over de koepel van de St. Nicolaas en de daken van het Centraal Station veegt. En in die nacht dient ook de stilte be waard. Zowel heen, op de Beeweg, waar ieder voor zich als enkeling dient te bidden, als daarna. Ook en vooral in de restaurants, waarin men na afloop misschien iets gebruikt, behoort de rust en de soberheid te worden betracht. De mannen, die later komen, mogen niet gestoord worden door de eersten en in de stad mag geen beweeg en geen drukte heersen als gold het een inter nationale voetbalmatch. Daarom, omdat men deze geest wenst te bewaren, ligt niet het accent op het aantal, verkiest men weinig goeden bo ven veel druktemakers. Wat niet bete kent, dat men niet verheugd is, dat op nieuw zo velen naar Amsterdam komen. Immers in het feit, dat tienduizenden en het zijn toch grotendeels de een- voudigen, die in de nacht Amsterdams straten bevolken ook nu nog, nu de geldruimte zoveel kleiner is geworden, de nog hoge onkosten, die niet zelden tot tegen de twintig gulden belopen, willen dragen voor deze traditionele reis naar de hoofdstad, ligt het bewijs van hun goede intentie. Straks zullen zij komen. Hün don kere gestalten zullen schuifelen door Amsterdams straten en voor het mor genlicht ontwaakt, zullen de treinen, die hen de hoofdstad binnen brachten, weer zijn weggereden van onder de overkappingen van 't Centraal Station. Niemand in de jonge dag, die zal be merken, dat katholiek Nederland weer uittoog ter beevaart naar zijn H. Sacrament van Mirakel, niemand behalve de mannen zelf, die zullen thuis komen op het tijdstip, dat zij anders de deur uitgingen naar de kerk Zijn we welingelicht, dan ligt het in de bedoeling van Z. H Exc. Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, om aan de Stille Om gang van de 900 Limburgers uit Maas tricht en omgeving op Zondag 7 Maart deel te nemen. De Limburgers reizen per extra-trein en zullen meer in de trein zitten (totaal tien uur) dan in Amsterdam zjjn. Ze gaan ter kerke in de „Mozes en Aaron". Dezelfde Zon dag maken ook de Midden- en Noord- Limburgers de bedetocht (totaal 1400 deelnemers). Zij wonen de H. Mis bij in „De Krijtberg". Z. H. Exc. Mgr. J. P.'Huibers, bisschop van Haarlem, is voornemens de Stille Omgang te ma ken met de Klein-Seminaristen uit Heemstede op Zondag 14 Maart. De 1000 Friezen, die a.s. Zondag ko men, moeten thans een veel omslachti ger reis maken, doordat het veer StavorenEnkhuizen' gestremd is. Maar het moeilijkst hebben het wellicht de Drentenaren, die via Emmen reizen en Zaterdagmiddag al vroeg op pad moe ten om des nachts Amsterdam te kuitoen bereiken. De Wereldomroep zendt Zondagnacht de H. Mis uit in de Begijnhofkapel voor de Zeeuwen en West-Brabanters, die per extra-trein uit Bergen op Zoom komen. (Speciale berichtgeving) Op het onlangs gehouden tussentijds kapittel van de Nederlandse Provincie der Paters Augustijnen heeft de Hoog eerwaarde Pater provinciaal, Sebastia- nus van Nuenen O.E.S.A., na overleg met Z. Em. Kardinaal Suhard, aarts bisschop van Parijs, het plan goedge keurd voor de terugkeer van de orde in Frankrijk. Al kan er in dit stadium der plannen tfiteraard nog maar sprake zijn van een schuchter begin, in feite betekent dit zeer te prijzen initiatief echter het hervatten van een roemrijke traditie. Op het einde van de XVIIIe eeuw, tpen de Constituante de opheffing van de orde beval, bestond deze uit tien provincies met 123 kloosters. Na de re volutie zijn herhaaldelijk pogingen ge- tot herstel, maar zonder succes. In 1896 werd te Nantes met aanvankelijk succes een nieuw klooster gesticht. Maar de leken wetten van Combes maakten hieraan in 1901 een ontijdig einde. Nu zal de Nederlandse provincie van de orde zich in Frankrijk vesti gen. Vooralsnog echter niet in kloos- terverband. In het begin van dit jaar heeft Kardinaal Suhard het plan goedgekeurd. Vijf paters zullen te Parijs hun werk aanvangen als hulp kapelaan bij verscheidene pastoors, om daar eerst taal, mentaliteit en leefwijze van het volk grondig te leren kennen. Een confrater zal optreden als regu lier overste, die het onderling contact onderhoudt. Wanneer met verloop van tijd blijkt, dat de Nederlandse paters rijp zijn voor zelfstandig en gezamenlijk optreden, zal hun een eigen parochie worden toevertrouwd, die dan later zo zijn de plannen zal uitgroeien tot de stichting van het eerste klooster na de opheffing van de orde. nacht van 31 Jan. op 1 Febr., waarin de gijzelaarslijsten werden opgesteld. Volgens verklaring van de getuige was het boekje echter zoek geraakt bij de P.O.D. Getuige Paardebek verklaarde, dat de agent IJzerman hem op die le Februari had gezegd, dat hij ook op de lijst had gestaan. IJ. had echter weten gedaan te krij gen, dat Paardebek van de lijst ge schrapt werd. IJzelman bevestigde deze verkla ring, doch Nederkoorn ontkent dit ten stelligste en zeide zich niets meer te herinneren. Pres.: „Ik kan het moeilijk geloven." Besch.: „Dat kan wel waar zijn. Ze hebben het in Haarlem allemaal op mij begrepen. Ik ben nu eenmaal ver dachte!" Besch. opperde hog de mogelijkheid, dat het samenstellen van de lijst mis schien in een andere kamer was ge beurd dan waarin hij met Slot gezeten was. De president ontzenuwde dit al heel spoedig. Getuige Verschoor was al even twij felachtig in zijn verklaringen als de vorige week. „Wist u niet wat die twee daar bij de Duitsers in die kamer moesten doen?" „Dat kon ik onmogelijk begrijpen!" „Jullie zijn zó de helden van de straat geweest, en nu zijn jullie zo laaghartig om de consequentie van je houding niet te aanvaarden." (Vervolg op pag. 2) Na de heden gehouden debatten, wel ke in een rustige sfeer gehouden wer den er. vlugger verliepen dan verwacht werd, stemde de derde West-Java-con- ferentie over de hedenmorgen door de commissie van voorbereiding voorge stelde resolutie tot vorming van de staat West-Java. Deze werd aangenomen met 62 stem men vóór, 35 tegen en 1 onthouding op het totaal uitgebrachte stemmenaantal van 98. Het komt thans definitief tot een splitsing in de delegatie der Neder landse Antillen. De afgevaardigden der Cura^aose Democratische PartjJ hebben medegedeeld, dat zjj beslo ten zijn morgen, Vrijdag, naar de West terug te keren. De gedragslijn der Arubaanse vertegen woordiging stond hedenmorgen nog niet vast, in zoverre, dat de mogelijkheid van vertrek van althans een der beide Am- banen, naar het A.N.P. meent te weten, nog in discussie was. De Britse kruiser „Nigeria" wordt heden in Port Stanley op de Falklands- eilanden verwacht. Tegelijkertijd komt uit Buenos Aires het bericht, dat de Argentijnse vloot, die zich in de Zuidpoolwateren ophield, het eiland Deception heeft verlaten om terug te keren naar een Argentijnse haven. Minister Bevin noemde in het Lager-, huis de vlootdemonstraties in de Zuid- pool-wateren hoogst betreurenswaar dig" en verklaarde: „de Engelse rege ring is van oordeel, dat deze expedities en het rumoer rond de gebeurtenissen in het geheel geen verandering kunnen brengen op het punt van de souvereini- teit over deze gebieden''. Bevin drong er op aan, dat het ge schil voor het internationaal gerechts hof zal worden gebracht, voordat men op enige andere wijze optreedt. De leiders van het Italiaanse linkse centrum hebben het voorgestelde anti communistische verkiezingsblok verwor pen, uit vrees voor een „dictatuur van rechts". Zowel de republikein Paccardi als de rechtse socialist Saragat hebben zich tegen de, coalitie verzet. (Van onze Brabantse redacteur) Op uitnodiging van het „Bureau Voorlichting Luchtstaf' hebben wij Woensdag een bezoek gebracht aan het Commando Luchtvaarttroepen te Breda, om aldaar de opleiding en de vorming van dit voor Nederland nieuwe wapen in ogenschouw te ne men. We werden in de oude klooster kazerne ontvangen door de plaatsver vangend commandant, majoor A. Smeenk, die een inleidend woord sprak over de taak van het leger in het algemeen en van de Luchtvaart troepen in het bijzonder. Geschaard rond een gezellige oude potkachel, hadden wij het genoegen, een militair te beluisteren, die op rustige wijze, zonder sabelgekletter en sporengerin- kel, zijn visie gaf over de taak van het leger. Zeer idealistisch sprak de majoor over de dienende taak van het leger, een taak, die, naar hij hoopte, eens door één leger over de gehele wereld zou worden waargenomen, namelijk door de UNO-lagermacht. Bijzondere na druk legde majoor Smeenk op het leger als opvoedingsinstituut. „Een mens im mers", aldus dé majoor, „die de zorg voor het dagelijks brood in andere en goede handen weet, die zich dus ner gens zorgen om behoeft te maken, om dat hij uit de „struggle for life" is genomen, kan het beste geven wat in hem is, zonder dat hij daardoor nadeel ondervindt". Vervolgens behandelde "majoor Smeenk de taak van de lucht vaarttroepen. „De aanwending van pa rachutisten in de vorige oorlog heeft het duidelijk gemaakt, dat een betere be- Als uw levensstrijd u te zwaar I wordt, herinner u dan, dat een soldaat wel eens verlof nodig heeft.J veiliging tegen aanvallen met lucht- troepen noodzakelijk was. Het wapen der Luchtvaarttroepen is dus een ant woord op het gebruik der parachutis ten. De sterkte der luchtvaarttroepen bedraagt thans 1600 man en 60 officie ren en bestaat vrijwel geheel uit dienst plichtigen, uitgezonderd de topofficie ren, die beroepsmilitairen zijn. Na deze inleiding mochten wjj zelf zien, hoe alles in zijn werk ging. In een wapen- en een modellenkamer bezichtigden wij het anti-tank-geweer, de bren-gun, plompe landmijnen en kleine venijnige booby-traps (bij een uiteenzetting over dit laatste wapen merkte een luitenant op: „Dit is maar een klein dingetje, daar kan hoog stens de voet mee afgerukt worden"), om vervolgens les te krijgen in vlieg- tuigherkenning (eindelijk knnnen wjj nu een Dakota DC IH van een Tigermot onderscheiden). Een cursus over het militaire straf- en tuchtrecht leerde ons, dat een militair, die met de straf rechter in aanraking komt, van de Krijgsraad nog eens zijn portie krij gen kan. Vervolgens werd ons een veldslag geboden met veel moeilijke hindernissen en onechte kogels en granaten, maar met een heus rook gordijn, waardoor ons een juiste waar neming van het gebeurde onthouden werd. Wij zagen soldaten zitten in hun les lokalen en excerceren op het veld. Wij zagen en hoorden een muziekkorps, dat, zoals de majoor ons meedeelde, wegens bezuiniging dreigt ontbonden te worden, wat niet alleen hij, maar ook de aanwezige journalisten betreurden. Tenslotte liepen wij met ons bordje langs een soldaat met een ketel hutspot en kreeg ieder zijn prak. Wij waren er helemaal „in" en bij het afscheid nemen zagen wij, hoe som mige handen met een onwennig ge baar naar de hoed of het blote hoofd gingen, om dan toch maar ineens resoluut hun aarzelende reis te eindi gen in de stevige hand van de majoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1