Ook tegen Slot de doodstraf geëist Verwalter van Figée opnieuw voor het tribunaal Mc vSlMNBIRGïSBANK Kolonel De Sain over Ned.-Indië Eerste straf werd te licht bevonden voor Ned. Elftal GROTE BOEKENSHOW HET ROEK IN DE KUNST TENTOONSTF' LING VAN EX LIBRIS Geslaagde avond voor Kath. Vrouwenbeweging AGENDA \datiuriKOFFIE ft' TBel ^3000 Gerepatrieerde jeugd BEGROTINGSRAAD VAN HEEMSTEDE CHEVROLET - BUICK Februari-staking 1941 herdacht SCH0TERWEG 3 - TEL. 13370 a St NETTE STRIJKSTERS UITPAKSTERS De C.M.C. Zaterdag 28 Februari a.s. GROTE VERGADERING DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 1 DIST R1BUTIENIEUWS BON IN DE KRANT VERS GEBRAND iftsv 8ceft aUeen: ül|| Naar de West (Vervolg van pagina 1) K.A.B. Kring Oost x Zaak-Slot 130 Volkstuinen in „Noord- Akendam" Bouw van een verenigings lokaal GOED ZO NICO MEESTERS! Er wordt zeer ijverig gestudeerd „Onder één dak" Kath. afdeling aan openbare leeszaal Beurs van Amsterdam Woensdag 3 Maart te Rotterdam Plechtigheid ie Amsterdam ZANDVOORT D isita-ibutieniieuws Katholieke Vrouwen organisatie Distributie nu onder Haarlefl® SANTPOORT Bonkaarten afhalen Een rekening bij onze instelling geeft U de beschikking over onze gehele service en ontheft U van velerlei administratieve werkzaamheden. - Vraagt eens inlichtingen te onze kantore DEVIEZENBANK BANKETBAKKERIJ Flinke winkeljuffrouw gevraagd, AANKOMEND BEDIENDE (Coöperal. Melkafzet Centrale GJH.) belegi op des voormiddags 10 uur, voor alle veehouders in Haarlem en omgeving een 1. Wat heeft de C.M.C. voor de vee houders bereikt? 2. Hoe staan wif tegenover de actie van de I.X.V.? 3. Hoe slaat het met de melkprifs? gevraagd voor alle afdelingen „Ik schenk V het allerbeste** BEKWAME STENO-TYPISTE. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen Plein 13 Haarlem Wegens overcompleet bod gevraagd op onderstaande materialen Het was een goede gedachte van het bestuur der Ned. Katholieke Vrouwen Beweging om voor haar leden een avond te organiseren, waarop de hoofavloot-aalmoezenier kolonel J. de Sain, zou komen spre ken over „Onze jongens in Indië". Dat bleek overtuigend uit de grote opkomst der leden en de vele intro- ducé's. Wie een kijkje had kunnen nemen in de zaal, zou niet gedacht hebben, dat hier een vrouwen organisatie vergaderde, het „wemel de" er van mannen! En geen won der, heeft niet bijna ieder een relatie onder onze jongens in Indië en wie kan ons beter inlichten over het doen en laten van hen, dan iemand die persoonlijk dat leven van onze jongens meegemaakt heeft, zoals kolonel de Sain, De spreker begon zijn praatje, want van een „rede" wilde hij niet weten, met de mededeling, dat hij van zijn ervarin gen zou verteilen zonder de zaken zwaar der, maar ook zonder ze mooier en lichter voor te steilen. Het leven van onze jongens is hard, zowel lichamelijk als geestelijk, zo zei hij. Veel wordt van hun lichamelijke uithoudingsvermogen gevergd bij de taak, die zij in dit vaak moordend klimaat te vervullen hebben, waarbij dan nog komt, dat allerlei ziek ten, als malaria, dysenterie e.d. evenzeer een aanval op hen doen als degenen, die hen sluipend belagen in de sawah's en in de oerwouden. Maar ook geestelijk hebben de jongens in Indië het zwaar te verantwoorden. Door de voortdurende druk, waarin «ij leven ontstaat een ner- veuse stemming en een spanning, die af en toe tot expiosie moet komen. „Maar, wat er ook van onze jongens gezegd kan worden, één ding staat vast,zo zeide kolonel de Sain, die zijn jongens zo goed kent, „het zijn eerste klas dappere soldaten, ze munten uit door zelfver loochening, gemeenschapszin, kameraad schap en offervaardigheid, zowel tegen over elkaar als tegepover het vaderland en tegenover de bevolking voor wier be veiliging zij zijn aangesteld. De spreker- staafde dit met enige voorbeelden. En onze jongens zijn gaaf en eerlijk, al moge het voorkomen, dat zij niet altijd weerstand kunnen bieden aan de grote verleiding waaraan zij bloot staan. De diepe godsdienstzin, waarvan zij blijk ge ven duidt er op, dat zij zichzelf ten volle bewust zijn van de grote moeilijkheden, waarin zij leven. Met een persoonlijke ervaring, die hem diep getroffen had, wilde hij een tipje oplichten van de sluier, die ligt over het godsdienstig en innerlijk leven van de jongens. Op zijn reis door Indië kreeg hij gelegenheid er gens in de wildernis in een geïmprovi seerd kapelletje de H. Mis te lezen en biecht te horen. Deze tijding werd met volle medewerking van de commandant verspreid onder de in de omgeving werk zame troepjes soldaten. En zo, midden uit hun werk, in hun zeer summiere kledij kwamen ze, bogen de knie en in innige verbondenheid met Christus na men ze deel aan het offer; ze deden er weer nieuwe kracht en sterkte op voor de moeilijkheden van het dagelijks be staan. En wat kunnen wij doen om hen bij tp staan? In de eerste plaats geef hun veel, veel hartelijkheid, daar hebben ze grote behoefte aan. Schrijf, schrijf veel, maar niet van die flauwe sentimentele briefjes, neen, vertel van alles, wat thuis gebeurt, van het werk, dat ze verlieten. Goed zou het zijn, als hun oud-patroon Bioscopen: Cinema-Palace: De Zwarte Adelaar (14 j.), 2, 4.15, en 9.15 u. Luxor: Fan tasia (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Fantasia (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bij de marine (14 j.). 2.15, 4.30, i en 9.15 u.; Spaame-theater: Het meisie met het blauwe hoedje (18 j.)t 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 26 Februari: Concertgebouw: Liederenrecital J. van Ittersum en W. Meeuwisse. R.K. BeroeDskeuzebureau: Spreekuur 6.307.30 uur. Prinsen Bolwerk 1. Vrijdag 27 Februari: Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: Mr. Regout voor G. en W. over „Zwerftochten tussen Afrika's keerkringen", 8 uur. VRIJDAG 27 FEBRUARI Uitreiking bonkaarten enz. te; Haarlem (Vleeshal) Schr t.m. SI, 8.3012.45 en 2—4.45 u. Heemstede (Binnenweg 160) B-- 12.15 u. Schie—Scho en 2—4.30 u. Schr— Se. eens schreef, of een vroegere kameraad. Zie, dat zijn dingen, die hen interesse ren en die ze op prijs stellen. Stuur ver der lectuur, maar geen onbenullige stui versromans; goede, degelijke lectuur en ook detectiveverhalen, die hun grote be langstelling hebben, want die passen in de sfeer, waarin ze leven. Ook studie boeken en vakliteratuur, want er is een grote drang naar studie onder hen. Reeds velen volgden met goed succes de cursussen die gegeven worden. En nog een grote steun kunt ge geven aan het werk voor onze jongens door milde bijdragen voor het werk van mili taire teh'uizen in Indië. Veel moet er gebeden worden voor de jongens, die heel hun lichamelijk en geestelijk welzijn inzetten voor ons aller belang. Zeer speciaal vroeg spreker te bidden voor de aalmoezeniers, die het zelfde moeilijke leven leiden, maar nog zwaarder taak hebben, omdat zij de ver antwoordelijkheid* dragen 70or het ziele- heil van de jongens. Dat de opwekkende woorden van kolo nel de Sain weerklank vonden in de har ten der toehoorders, moge wel blijken uit een spontane collecte, die 145.op bracht. De zeer geslaagde avond werd opge luisterd door pianospel en zang van de gezusters Sir.orenburg. De zekerheid, dat U werkelijk vers gebrande koffie krijgt tv Per s.s. „Helder", dat dezer dagen uit Amsterdam afvoer ïr.«t bestemming Ned, West-Indië (via Antwerpen), zijn o.m. vertrokken 34 man, die medio Januari geslaagd zijn voor infanterist le klas bij de politie in het gebiedsdeel Curacao, na een opleiding sinds 18 Augustus 1947. In Curasao wordt hun opleiding voor brigadier bij dit korps voortgezet. Tot 24 Jan. j.l. verbleven zij op het landgoed „Elswout" te Overveen. „Ik kan niets meer verklaren." „U maakt ons niet wijs, dat n, die 5 jaar lang voor de Duitsers gerend heeft, geheel buiten alles gebleven bent," waarbij mr. Besier opmerkte: „Wel een goeie hoofdinspecteur, die alles óp een ander afschuift en dan het liefst op overleden N.S.B.-ers of goede Nederlanders!" Het Hof achtte tenslotte het ge tuigenverhoor afdoende en achtte het overbodig te wachten tot Plekker even tueel gehoord zou kunnen worden. Alvorens tot zijn requisitoir over te gaan, vroeg mr. Besier aan besch., welke motieven hem er toe gebracht hadden het huis te betrekken van de gefusil leerde Chapon aan de Spaarnelaan. Verd. verklaarde, dat hij reeds in 1936 daar wilde wonen en .dat hij pas in 1943 van de wethouder h'et aanbod kreeg het huis te betrekken. Pas later kwam hij er achter, dat het van Chapon was. Pres.: „Allemaal weer heel toevallig-" De proc.-fiscaal herdacht bij het begin van requisitoir degenen, die als slacht offer in die bewuste nacht waren ge vallen. Uitvoerig ging hij de feiten nog eens na, zoals die in de dagvaarding weren vastgelegd. Ten aanzien van de gijzelaarsactie achtte hij Nederkoorn's schuld juridisch bewezen. Gezien diens mentaliteit lag die actie volkomen in zijn lijn. Die actie alleen al was voor de proc.- fisc, reden om de zwaarste straf aan besch. op te leggen. Hij verzocht het Hof derhalve Neder- koorn tot de doodstraf te veroordelen. In het kader van het winterprogram van de Kath. Arbeidersbeweging hield gisteravond de kring Oost de jaarver gadering. Allereerst sprak de weleerw. heer W. J. F. de Lange, oud-adviseur van de kring, over „Reddend Christen- tendom". De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, de heren L. C. Stevens en J Bruin, werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren C. Stevens en Th. Bulters, werden herko zen. Het bestuursvoorstel om het bestuur met twee leden uit te breiden, werd aangehouden, daar geen candidaten waren binnengekomen. Hierna besprak de voorzitter de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de verplichte werkloosheidsverzekering. De gemengde zangvereniging „St. Cae- cilia", onderafdeling van de K.A.B.. voerde onder leiding van directeur J. Nibbering enkele liederen uit. Na de verdediging bepaalde het Hof de uitspraak op 11 Maart. In de zaak" tegen F. Slot, die tot op heden nog steeds voortvluchtig is, luid den de verklaringen van de getuigen Knoop, Paardebek en IJzerman gelijklui dend aan die in de zaak-Nederkoorn. In zijn requisitoir achtte mr Besier ook de schuld van Slot aan de 'gijzelaars acties bewezen, te meer daar uit de ge tuigenverklaringen was gebleken, dat Slot bij het opstellen van de lijsten minstens één naam had genoemd. Op grond hiervan meende de proc.- fiscaal, dat het gerechtvaardigd was ook tegen deze Haarlemmer de zwaarste straf te eisen. Hij verzocht het Hof der halve Slot bij verstek tot de doodstraf te veroordelen. Uitspraak over 14 dagen. DAG EN NACHT Het in het uitbreidingsplan „Noord- Akendam" geprojecteerde volkstuin complex zal als DUW-werk tot stand kunnen komen, zo schrijven B. en W. aan de raad. De thans bij de vereni ging „Zonder werken niets" (welker oorspronkelijke tuinen door de Duit sers zijn vernield) in gebruik zijnde gronden, 'zullen binnen afzienbare tijd voor andere doeleinden nodig zijn. De volkstuinen, gelegen ten Oosten van de Vergierdeweg nabij de ingang van de Noorderbegraafplaats, dienen uit wel standsoverweging te verdwijnen. Deze tuinders zullen op het nieuwe complex van 130 tuinen een goede plaats voor de uitoefening van hun liefhebberij vinden. Ook de volkstuihders, die een stukje grond hebben tussen de Vondel- weg en'de Vergierdeweg, waar wonin gen zullen komen, kunnen naar het nieuwe terrein verhuizen. Een bedrag van ƒ78.000 is noodzake lijk, maar daarin is tevens begrepen de bouw van een verenigingslokaal, waar door voorkomen wordt, dgt zeer geva rieerde bouwsels zullen verrijzen en de omgeving, welke zeer fraai belooft te worden, ontsierd wordt. De gemeente zal bekijken of een op het terrein aan wezige houten schuur omgebouwd kan worden. Aangenomen mag worden, dat het Rijk 70 pet. van de kosten zal bij dragen. Gedurende een half jaar zullen 30 tot 35 arbeiders daar werk hebben. De jaarlijkse huuropbrengst wordt ge schat op ƒ1.300 tot ƒ1.600. De 15-jarige Nico Meesters uit Over veen heeft door zijn moedig optreden een meisje van ongeveer 8 jaar, dat door het ijs in de tankgracht ter hoog te van de Houtmankade zakte, van de verdrinkingsdood gered. Drie meisjes van een jaar of acht waren ter plaatse al schaatsend te water geraakt door het breken van het ijs. Toen Nico Meesters daar kwam. was men bezig de kinderen van de wal af uit het1 water te halen. Twee der meisjes gingen telkens kopje onder, terwijl het derde zich aan de ijsrand vastklemde. Nico kroop ovei het ijs naar dit laatste meisje toe en reikte haar de hand. Toen hij haar pro beerde op te trekken brak het ijs ook onder hem weg. zodat hij eveneens te water raakte. Hij is echter een goed zwemmer en wist dan ook zichzelf en de drenkelinge al trappend boven wa ter te houden tot hem een touw werd toegeworpen en beiden door de om standers door het ijs heen op het droge konden worden getrokken. Volwassenen hadden intussen de andere meisjes op de wal getrokken. De jeugdige redder is per fiets naar zijn huis gegaan, maar toen hij in zijn klas van de R. K. Ulo school aan de Ged. Oudegracht ver scheen, mocht een eervolle vermelding, die wij van onze kant graag onderstre pen, niet uitblijven. Een 29-jarige los werkman kocht in Leiden bij een afbetalingsmagazijn een schilderij, betaalde de eerste termijn en verkocht het schilderij in Haarlem voor f 25. De man is ingesloten. Voor de eerste Kamer van het Haarlems Tribunaal had' zich giste ren te verantwoorden de 40-jarige A. v. R„ in de bezettingstijd Verwalter bij de machinefabriek van Figée. Reeds eerder had v. R. terechtgestaan voor de achtste Kamer. Het Tribunaal adviseerde toen besch. te veroordelen tot een internering tot 12 Mei 1948 met ontzetting uit beide kies rechten. De ergerlijke houding van R. in de oorlogsjaren was echter voor de Hoge Autoriteit aanleiding het fiat te weige ren. Zij achtte de opgelegde straf" veel te gering. De voorzitter mr. Löben Seis, ging de punten van beschuldiging nog eens stuk voor stuk na. Van R. bleef ontkennen, dat hij ar beiders voor Duitsland geronseld had. Uit de stukken bleek echter, dat hij de arbeiders voorgesteld had in ploegen van vier naar Duitsland te gaan, zodat hun verblijf daar bekort zou kunnen worden. Voor hun gezinnen zou Figée wel in staan. „Dit is toch een bepaalde vorm van ronselen!" Op de vraag, of hij zijn vermogen van f 23.000 gevormd had uit de financiële voordelen, bij Figée genoten, antwoordde besch., dat hij nog enig ge id bezat en dat daarbij gevoegd was een som van f 7000, ontvangen bij de verkoop van een tweedehands vloerkleed. „f 7000 voor een oud vloerkleed?" „Het was werkelijk een mooi kleed!" De voorzitter stond in twijfel of hij de behandeling zou staken voor een nieuwe instructie. Want de houding van besch. in het krijgsgevangenkamp, waar. in hij in 1943 als oud-officier was on dergebracht, was meer dan laaghartig geweest. Aan de Stabarzt had hij ver teld, dat enkele Engelse officieren in het kamp een radio hadden en de berichtèn aan hun medegevangenen doorgaven. Bij die Engelsen zelf wist hij het zo voor te stellen, dat de schuld van dit verraad gegooid werd op een andere Nederlandse officier, die niets met de zaak te ma ken had. Terug in Nederland verzocht hij de S.D. om 'n bijzondere opdracht. „Ik wilde daardoor de illegaliteit van dienst zijn," verklaarde v. R. Ten laatste was hij zo tot wanhoop gekomen, dat hij het plan opvatte zelfmoord te plegen. Daar hij bang was dat zijn zoon dan de verzeke ring van f 10.000 zou mislopen, verzocht hij de S.D. een bericht te publiceren, dat hij geëxecuteerd was. Als tegenpres tatie zou hij hem dan enige namen uit de illegaliteit noemen. Dit was blijkbaar zelfs de Duitsers te bar. Zij gingen ten minste niet op het voorstel in. Het Tribunaal besloot ten slotte de zaak voor onbepaalde tijd te schorsen teneinde nog enkele getuigen te kunnen horen. Het onderwijs aan de uit Indië gerepa trieerde kinderen is gedurende het cur susjaar 19461947 geregeld toegenomen. Dit was behalve in vele andere plaatsen ook in Haarlem het geval, dooi dat er steeds nieuwe leerlingen van overzee arriveerden, voor wie er plaats moest worden ingeruimd öf bij het gewoon enderwijs öf bij het overbruggings- onderwijs, zo lezen wij in het jaarverslag van de Stichting ter Bevordering van het Onderwijs aan deze gerepatrieerde jeugd. De jongens en meisjes werden verwezen naar de overbruggingsscholen, als ze minstens een a twee jaar achter stand hadden. In Haarlem bezochten in de loop van genoemd jaar 360 kinderen de lagere school aan de Wilhelmira- straat, van wie er tussentijds en aan het einde van de cursus 277 de school ver lieten. 179 leerlingen gingen over naar normale lagere scholen, 66 deden exa men en slaagden voor normale H B S. Over het algemeen is men over het overbruggingsonderwijs tevreden. Dank zij de toewijding van het onderwijzend personeel waren vele leerlingen in staat in betrekkelijk korte tijd hun achter stand in te halen. Op de gewone lagere scholen wordt zoveel mogelijk indivi dueel onderwijs gegeven. De onderwijzers en onderwijzeressen zijn zeer gunstig gestemd over het gedrag, de ijver en de toewijding van de gerepatrieerde kinderen. Bij de jeugd uit Indië schijnt weinig animo te bestaan voor het Mulo-onderwijs. Meer belangstelling bestaat er voor de Middelbare school. Op de overgangs-H.B.S-, eveneens In de Wilhelminastraat, waren in de loop van de cursus 350 leerlingen ingeschre ven, van wie er 162 naar de gewone H.B-S overgingen, 11 naar de M-T.S.. 34 wegens verhuizing de schooi verlieten en 17 voor het diploma slaagden. De rest bezoekt nog de school. In het schooljaar 1946—1947 werden op het Chr. Lyceum 127 leerlingen in geschreven, van wie er aan het einde van de cursus 98 bevorderd werden naar een hogere klasse en 5 het normale eind-examen haalden. Op de 2e Gem. H.B S. waren in het begin van het cur susjaar 63 Indische jongelui, van wie er 54 in Juli 1947 een klasse hoger kwa men te zitten; 4 van hén slaagden voor het einddiploma. Woensdagavond voerde de toneelver eniging S.-A.C., een combinatie van Spoorweg- en A.T.O.-personeel, op be hoorlijke wijze in de schouwburg het toneelspel „Onder een dak" van J. Fa- bricius op. Hoewel dit gezelschap door gaans komische stukken voor het voet licht brengt, bewees zij, dat zij ook in staat is een'meer ernstig en dramatisch spel te vertolken. Van de spelers noe men wij Elly HoogervorstChenau als de dochter van de keuterboer, vader Henk Chenau, en de keuterboer Joop van Drosselaar, die allen ondanks het soms trage spel goed voor de dag kwamen. Op uitnodiging van het bestuur bevonden zich onder de toeschouwers een aantal verpleegden uit „Kareol." B. en W. stellen voor de motie P. H. Vdo'ren om de gratificatie van 2 pet. voor het gemeentepersoneel ook te ge ven aan het op arbeidsovereenkomst in dienst zijnde schoonmaakpersoneel, niet aan te nemen, daar de goedkeuring niet verkregen zal kunnen worden. De C.M.C. belegt Zaterdag 28 Februari, des morgen 10 uur, in de H.K.B. een grote vergadering voor alle veehouders in Haarlem en omgeving. B. en W. stellen voor het volksdouche- badhuis aan het Drilsmaplein, dat sinds de vorige winter buiten bedrijf is, te herstellen. Voor een nieuwe centrale verwarming, warmwaterinstallatie en een gasketel is een bedrag van f 17.000 nodig. Bij een aanrijding, die Woensdagmid dag op de hoek KruisstraatNieuwe Kruisstraat plaats vond, kreeg een 39- jarige wielrijdster een lichte hersen schudding en enkele wonden Op de gemeentebegroting 1948 is voor de sociale colonne van de Bisschoppe lijke Hulpactie (gezinszorg) een bedrag geraamd van f 4000 als bijdrage in de kosten van verzorgsters en leidsters. Ten behoeve van de huisverzorging zal aan de St. Julianavereniging een bedrag van f 600 worden uitgekeerd. De Chr. ge zinszorg zou f 7000 kunnen ontvangen. Aan verbruikers, die electrisch koken, doch niet in 't bezit zijn van een nacht- stroomreservoir kan stroom -worden ge leverd tot 4% ct. per kwu. Hedenmorgen kwam de gemeente raad van Heemstede in openbare zitting biieen ter behandeling van de begroting 1948. De vergadering stond onder voorzit terschap van wethouder van Lent, daar de burgemeester, jhr. Van Doorn, wegens ziekte verhinderd was. Voordat de begroting aan de orde kwam. werd een korte agenda met enige voorstellen afgehandeld. Voor het herstellen van de bezettings- schaden aan de Bronsteeschool werd een crediet van 6950.ter beschik king gesteld. Goedgekeurd werden vervolgens de voorstellen, aan het Wiekenplein een strook grond te kopen voor 362.50 en een verhoogd crediet van 1500.te verlenen voor de bouw van tien wo ningen in die omgeving. Na een opmerking van Jhr. v. d. Poll (A.R.) werd het voorstel, tot verbete ring van de Zandvoortselaan tussen de Houtvaartbrug en spoorwegovergang over te gaan en daarvoor een bedrag van ƒ58.600.ter beschikking te stel len. Voorts kwam ter tafel het voorstel, in de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in de Meerlhprst een R.K. afdeling op te richten, voor de vor ming een som van 12.000.en voor de exploitatie iif 1948 een bedrag van ƒ6200.uit te trekken. De heer Verhoeven (K.V.P.) en ook het lid Zeelenberg (V.V.D.) juichten het plan zeer toe en brachten Mank aan het college van B. en W. voor zijn be langrijk werk in deze. Zij vonden het een uitstekende oplos sing en hadden groot vertrouwen m de exploitatie. Het voorstel werd, met de stem van het C.P.N.-lid tegen, aan vaard. Hierna werd de begroting 1948 aan gesneden. Allereerst sprak de heer Ver hoeven (K.V.P.). Deze drong aan op uiterste soberheid in de uitgaven op de kapitaaldienst en verzocht niet strikt noodzakelijke investeringen achterwege te laten. Hierna voerde de heer Brongertsma (P. v. d. A.) het woord. Hy stelde met enige tevredenheid vast, dat de van hogerhand opgedrongen verhoging van de verschillende belastingen niet zonder weerstand van gemeentewege geschied. De heer Zeelenberg (V.V.D.) merkte op, dat de gemeente er met financiële onafhankelijkheid nog niet ie. Hij sprak zich uit tegen het streven naar centra lisatie. Tenslotte maakten de heer Kooymans (A.-R.) en De Ronde nog enige op merkingen over de toelage aan het ge meentepersoneel en de salariëring van lagere ambtenaren. Wethouder Bakhuyzen van den Brink dankte de raad voor het vertrouwen in het college. Wat de verhoging van de belastingen aangaat, deed hy de mede deling, dat bet college er weinig* voor voelt om de vermakelijkheidsbelasting te verhogen. Aangaande de salarissen van het gemeentepersoneel moest hy de raad een teleurstellend bericht van hét Prov. bestuur van Noord-Holland laten horen. Er wordt n.l. bezwaar gemaakt tegen het indertijd genomen raadsbe sluit om aan de ambtenaren een tyde- lijke toelage van 10 pCt. te verlenen. Volgens het ontvangen schrijven mogen enkele ambtenaren voor geen enkele verhoging in aanmerking komen, ver schillende voor kleinere toelagen en slechts een gedeelte voor 10 pCt. Het wordt niet wenselijk geacht de voorge stelde technische herziening in te voeren. Wethouder Van Lent deelde mede, dat een, nieuw en gewijzigd uitbreidings plan zal worden opgesteld. grote voorraad onderd.elen Amsterd. Rijtuig MU»; Officia! dealer (Niet officiële koersen) Donderdag 26 Febr. 1948 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij., eert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. MM. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. eert. ex dividend Vorig Opening slot heden 98% 98%-» 170 170 188% 188% 126 '106% 165 166% 219% 220 319 320 322 398% 395 358 357 345 343 194 194 215% 193% 194 193 271% 273 223% 228 Op Woensdag 3 Maart, 's middags 4 uur, zal er te Rotterdam in het Feyen- oordstadion een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen het voorlopig Ne derlands Elftal en het voorlopig Neder lands B-elftal. Deze wedstrijd geldt als oeferiparty voor Zondag 14 Maart, wan neer het Ned. Elftal tegen België zal spelen. Voorlopig Nederlands Elftal: Doel: Kraak (Stormv.). Achter: Schijvenaar (EDO) en Ter- louw (DCV). Midden: Kammeyer (Be Quick Gr.>» Möring (Enschede) en De Vreet (Feyenoord). Voor: Engelsman (Quick), Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Hee- en veen) en Drager (Ajax). Voorlopig Nederlands B-elftal: Doel: De Munck (Sitt. Boys). Achter: Spel (DWS) en Albers (Vi tesse) Midden: Stoffelen (Ajax), Beenhak kers (NAC) en Fanger (DWS). Voor: C. van der Tuyn (HDVS). Schaap (Gooi), Roozenburg (Neptunia). Van Dijk (Ajax) en Mulder (PSV). Reserves: Landman (Neptunus) Las- schuit (EDO), Bruins (Ajax), Schwencke (HBS), Nass (VW), Temming (DOS) en Vermeer (Excelsior). (Van onze speciale verslaggever) Vele duizenden Amsterdammers wa ren gistermiddag op het WaterloopleiO bijeengekomen voor de welhaast tot tra ditie geworden herdenking van de Fe- bruari-1941 staking. Voor de Mozes en Aaronkerk, de plaats, waar de Duitsers in Februari 1941 de Joden hebben bij een gedreven om hen weg te voeren» brandde een vlam op een drie meter hoog voetstuk, geflankeerd doorde Ne derlandse en Amsterdamse vlaggen (halfstok) en een erewacht van twee oud-B. S.-ers. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly leidde de sprekers van de verschillende par tijen in. Voor de katholieken sprak de heer Th. D. J. M. Koersen. In zijn slotwoord kondigde de bur gemeester de oprichting van een mo nument ter plaatse aan. De diamant bewerkers schonken reeds een gelds bedrag. Het muziekcorps van het tiende regiment infanterie uit Haar lem speelde het „Wilhelmus". Tal rijke bloemen en kransen werden bü het voetstuk neergelegd. Een bord vermeldde de namen van de zeven mannen, die als eersten in 1941 wer den gefusileerd. Uitreiking nieuwe bonkaarten in distributiekantoor te Zandvoort Vryda£ 27 Februari voor de letter K van 9 tot 12 uur. De kleine zaal van het Patronaats gebouw was geheel gevuld met vrouw®® en meisjes toen zuster Hoogenbosc» haar causerie hield over >,het wonde* der voortplanting''. Op zeer bevattelijk® en onderhoudende wijze heeft zü d*; delicate onderwerp behandeld. De V. O. kan op een geslaagde avond terug zien. Het Zandvoortse distributiekan tooj zal met Ingang van 1 Maart niet me®* ressorteren onder het distributiekantoor Bloemendaal, doch onder Haarlem. B® publiek zal hiervan niet veel bemerk®1^ omdat aan de organisatie van het kan toor Zandvoort niets zal worden wijzigd. Voor zaken, de directie betref fende, zal men niet meer naar Bloem®®" daal, doch naar Haarlem moeten gaaf- De bewoners van Santpoort, wier na' men beginnen met de letters Q tot met M, zijn Vrijdag aan de beurt vo° het afhalen van nieuwe bonkaarten. badhuis aan de Wüstelaan is hiervoo geopend van 912 en 1.304 uur. ROTTERDAM DEN HAAG DORDRECHT VLAARDINGEN AMSTERDAM SCHIEDAM MAASSLUIS IJSSELMONDE HAARLEM WESTMAAS (agentschap) met het vak bekend. V.g.g.v. Brieven onder no. 10140, aan het bureau van dit blad. De klacht, dat Uw goed slijk In een wasscherij, zult U van EVERS-cllenten nooit hooren. Onze waichkabouten zit ten ruim In het heerlijke, vette zeepsop, dat Uw goed volkomen reinigt en frlseh maakt Bij EVERS worden Uw kostbare textielgoederen niet kunstmatig gebleekt. BSÖUWMSVAAftT 90-6» - HAARLEM TEM 0504 gevraagd. N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING, Houtplein 8. FIJNWASSERIJ HAAK. Mr. Comelisstraat 33-35, Haarlem, en Alleen meisjes van onbesproken gedrag worden verzocht zich aan het kantoor te melden. In het gebouw van de Haarlemse Kegelbond, Tempeliersstraat 35, Haarlem De Heer B. VAN DER HEIDE, direc. teur van de C.M.C., spreekt over: Dr. REMPT, directeur van de Pro vinciale Gezondheidsdienst voor die ren in Noord-Holland, zal de vragen behandelen over de T.B C.-bestrtjding onder het rundvee. Vcehonders. verzuimt deze zeer belangrijke vergade ring nietOok nlet-leden zijn van harte welkom Namens de Afdelingsbesturen: JAC. VAN DE MAARL, Hoofddorp W. L. BIESHEUVEL, Amstelveen AANMELDEN: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWAS. SCHERIJ N.V„ KAMPERSINGEL 50-56 HAARLEM ZEI DE (deftige) KOFFIEPOT. En hij schónk het hele gezineen kopje koffie van Terwee. Een van die kleine weldaden, die wij ons gelukkig allen kunnen veroorlovenkoffie van Terwee. Ouderwets geurig en ouder- pittig. De beste, die U op Uw bon kunt kopen Ten kantore ener grote drukkerij-uitgeverij te Haarlem kan terstond geplaatst worden een Sollicitanten dienen de moderne talen volkomen te beheer sen, speciaal Engels. Brieven met volledige opgave betref fende opleiding en referenties onder no. 10146, bureau van dit blad. wets Gedurende Boekenweek 26 Febr. t. en m. 6 Maart in samenwerk, met Boekh. H. Coebprgh Toegang vrM Dagelijks van 101 en 25 uur Woensdag- en Vrijdagavond v. 810 u. 32 gew. betonpalen 270x15x15 cm., m. gaten voor draad (hekpalen) 4 gew. betonpalen 270x30x30 cm., m. gaten voor draaa en hekken (hek-inrijpalen). Alle nieuw, ca. 30 st. gebruikte ijzeren balken, in diverse lengten ca. 6 ton. I-, Duf- en Din-modellen. 1 Electr. motor merk Brown Boveri Comp. m. weerst 3 Phas. motor 1450 om. 50 per. 15 Kw. 20.4 P.K 220(380 Volt. Amp 51,5—29,7 l Electr. motor merk S.K.A. 1420 Omw. 380 Volt, 6,4 Amp. 4 P.K 1 Electr. motor merk Heemaf 1420 Omw. 380/660 Volt 1,5 PJK- 1 Oliecrick merk Titan 10 ton v. handkracht 1 5-tons takel merk Weston (nieuw) zonder trekketting 1 stalen dommekracht (nieuw) merk Paasman-Haarlem 1 Sihi pompje z. motor 1 Electr. compr. (Fein Fabrikat) D.R.P. Patent Ber" ner No. 346 A.F.D. 380 Volt met aangebouwde ster- driehoek. direct gekoppeld m. motor op luchtcompr voor 1 hamer (50 cm.) wordt bijgeleverd, het gehec' op twee wieten. bovenstaande materialen zijn te Haarlem te bezich tigen, van de ijzeren balken Is een Hjst verkrflgbaar Brieven onder no. 10150. bureau van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2