Min. Witteman volgt gulden middenweg ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Duel Nederland-België in biljartkampioenschap Europees 45/1 r TWEE D Deze zwaar-verzilverde theelepel r gratis! ALBERT HEIJN's KOFFIE EN THEEffiMl DE KRATER kala) VAN NELLE NIEUWE BONNEN Unificatie van het recht in Benelux-landen? Van Hassel een bedreiging voor Nederlandse favorieten Records anker-kader 45/1 Wij luisteren naar Ambtenarensalarissen onder de loupe herziening bezoldigings besluit J L Ook Gabriëls speelt zijn rol Records anker-kader 45/1 van DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 EERSTE KAMER Mr. Teulings stellt zich niet meer candidaat KRENTENBROOD NOG EEN ILLUSIE Post voor militairen r Van de Pol of De Leeuw? Half jaar voor mr. v, d. Deure Besteed van nu af Uw koffie- en theebonnen bij Albert Heijn. Niet alleen terwille van de schitterende wapentheelepels, die U voor 50 waardebonnen (één in elk pakje koffie of thee) cadeau krijgt. Maar ook, opdat U het p-i-t-t-i-g-s-t-e kopje koffie, het g-e-u-r-i-g-s-t-e kopje thee drinkt. Stap daarom met Uw nieuwe bonnen naar het dichtstbijzijnde Albert Heijn filiaal opdat U zult ondervinden, dat allpen het allerbeste zijn weg vindt naar de A.H. winkels. C. Scheer schaatskampioen bij politiemannen Beurs van New York (Wordt vervolgd) (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witteman heeft Woensdag middag in de Eerste Kamer een vlotte Partij met de senatoren gespeeld. Mis schien wel eens iets al te vlot, want de minister zegt nogal gemakkelijk in de of andere vorm, dat hij ergens maar Piet al te veel over zal zeggen. Een re- Pen is daar altijd betrekkelijk snel voor gevonden. De senatoren hadden wel eens Pe neiging vertoond zich druk te maken ever details, maar daar leidt de Begro- "Pg van Binnenlandse Zaken ook toe. ~it departement heeft in sommige op- achten iets huishoudelijks. In ieder geval, minister Witteman deed Pet vlot, als een man, die routinier is in Pet vak, dat hü dan ook in ander mi- Peu al vele jaren beoefend heeft. Hij schiep een geamuseerde stemming in de Saai en hü had nauwelijks een uur no- ®ig om zün zaken af te doen. In het al gemeen volgt de minister de tactiek veel voelen voor de meeste ideeën, die anderen'gelanceerd hebben. Daarna stelt ®U dan met een gemoedelijk praatje de ,egenkant ervan in het licht en dit komt Pc meestal op neer, dat men gaat begrij pen, dat de soep nu eenmaal onmogelijk *0 heet gegeten kan worden als zü wordt opgediend. Deze minister is een man, P'e de gulden middenweg zoekt, de gul- Pen middenweg, waarlangs hü stilletjes *iJn gang gaat. Zich sterk exponeren zal °U nooit gemakkelijk doen. Zo kon hij met verscheidene sprekers «Ues voelen voor de grootst mogelijke 'rilheid, die men aan de gemeenten wil oekennen, doch de omstandigheden ver- orloven het ons op dit moment nu een maal niet, zei hij, aan dit verlangen sevolg te geven. Althans niet in die jPate, als waarin wij het wel zouden ™ensen. Toch zullen de gemeenten op wond van de plannen der Commissie- yud iets meer ruimte krijgen. Niet zo Peel veel, maar zij zullen dan toch de ermakelijkheidsbelasting kunnen op beren. De gemeenten hebben dit feite- )k verzuimd te doen en daarom had dy ruster Lieftinck reeds overwogen de ermakelijkheidsbelasting als een rijks aangelegenheid te gaan exploiteren. Dit v nu door Binnenlandse Zaken nog te echter tijd voorkomen. Er is natuurlijk nog wel het een en ander meer te zeg- «en over de Vermakelijkheidsbelasting, net name over het gevaar dat zij bij en onverstandige hantering voor de 'ctistiek en cultureel belangrijke films kunnen worden, maar het is type end voor deze minister, dat hij op zulk "ort van fijnere problematiek maar niet gaat. Dat is voor hem niet doelmatig. Zen keer is de minister echter vrij duidelijk voor de dag gekomen, n.l. toen hij sprak over de ambtenaren- Salarissen. Daarbij richtte hij zich tegen de door mr. Kolfschoten gege ven cijfers, die hij 'ten zeerste in twijfel trok. Vooreerst achtte hij het Verkeerd en te generaliserend ge legd, dat de ambtenaren slechts 45 Pet. verhoogd zouden zijn. Hij meende, dat juist de lagere ambte narensalarissen in verscheidene ge- Vallen tot 65 pet. zijn gestegen, af gezien dan nog van de kindertoe slagen. Maar onder de hogere sala rissen is de stijging wel eens min der dan 40 pet. Naar het A.N.P. verneemt is binnen Jhige weken de indertijd aangekondigde Perziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren 1934 te verwachten, waarbij* dit besluit tot 1 ydli 1947 volledig is bijgewerkt en waar- 'h een aantal maatregelen, welke op het "puk van de bezoldiging van 't Rijksper soneel, hetzij bij Kon. Besluit of anders- reeds waren ingevoerd, zijn opge komen. Daarnaast is een technische her- v'cning van het Bezoldigingsbesluit met Wacht ter hand genomen, welke beoogt P® eventueel onjuiste verhoudingen, die *'ch ten aanzien van bepaalde groepen van het overheidspersoneel mochten Voordoen, te corrigeren. Voorts achtte de heer Witteman het verkeerd, dat mr. Kolfschoten de lonen der industriearbeiders met de ambtena rensalarissen vergeleken had. Heel nauwkeurige gegevens verstrekte minis ter Witteman overigens ook niet over de stijging der ambtenarensalarissen -en mr. Kolfschoten zag evenals zijn mede senatoren van alle repliek af. Over het politievraagstuk schijnt er meer gelijkheid van opvatting tussen de minister en de heer Kolfschoten te zul len gaan heersen. De minister vond wel iswaar in de omstandigheid, dat de wet telijke regeling van deze aangelegen heid op handen is, opnieuw een ge schikte aanleiding de bezigheid van zijn voorkeur te beoefenen, n.l. er maar niet te veel over te zeggen, doch het weinige, dat hij zei, gaf toch de in druk, dat ook hij het zoekt in de dualistische structuur, zij het dan, dat de dorpsveldwachter wel niet schijnt te zullen terugkeren. Doch we zullen het t.z.t. maar afwachten. Voorts vernamen we, dat er een her ziening van de" Zondagswet in de maak is. Het wetsontwerp bevindt zich op het ogenblik ter beoordeling op Justitie. Naar het A.N.P.verneemt, zal op gemeenschappelük initiatief van de ministers van Justitie van Neder land en België worden ingesteld een Nederlands - Belgisch - Luxemburgse studiecommissie tot eenmaking van het recht. De taak dezer commissie zal zijn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie betrokken landen en te zoeken naar middelen om eenvormig heid te brengen in de beginselen, die aan de drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs uniforme wetteksten in onder scheidene wetgevingen te doen opne men. Naar verluidt zal de commissie be staan uit 13 leden en evenveel plaats vervangers. Nederland en België zullen ieder vijf leden aanwijzen en Luxem burg drie. Het voornemen bestaat van Neder landse zijde ook een vertegenwoordiger uit de West in deze commissie aan te wijzen. De commissie zal haar zetel te Brussel hebben, doch ook in Den Haag en Lu xemburg vergaderen. Aan het bestuur van de Katholieke Volkspartij, kring 's-Hertogenbosch, heeft mr. Frans Teulings medegedeeld bij eventuele Kamerontbinding een candi- datuur voor de Tweede Kamer niet meer te kunnen aanvaarden. Mr. Teulings heeft het zich tot plicht geacht dit be sluit te nemen op grond van medisch advies, in verband met de overbelasting met werkzaamheden uit zijn Kamerlid maatschap voortvloeiende, alsmede in verband met gezinsomstandigheden. Het partijpresidium is van dit besluit të voren in kennis gesteld en heeft het zeer tot zijn leedwezen moeten billijken. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, gaat het met de import van krenten allerminst naar wens. Weliswaar bestaat er een overeenkomst met Grie kenland, waarbij dit land heeft vastge legd van tijd tot tijd krenten te zenden, doch deze wordt in geen enkele verhou ding gerealiseerd. Dezer dagen arriveerde met het s.s. „Danae" te Amsterdam een partijtje van 17.500 kistjes, in totaal 200 a 300 ton, welke hoeveelheid te gering is om in distributie gebracht te worden. Waar schijnlijk blijft deze voorraad voorlopig opgeslagen, totdat hij, na regelmatiger aanvoer, aangegroeid zal zijn tot een partij, waarmee de distributie tenminste kan werken. De opvarenden van het s.s. „Zuider kruis", dat 27 Februari en die van het s.s. „Volendam", dat 28 Februari naar Indië vertrekt, kunnen in Port Said en direct bij aankomst in Batavia post ont vangen. Hiertoe moeten de stukken uiterlijk resp. 1 en 16 Maart ter post be zorgd zijn. wSmy- 27. Gajam begaf zich naar een hoekje van het vertrekterwijl Eric bleekdoch vastberaden zijn lot afwachtte. Inmiddels was Gajam druk bezig met het gereed maken van de vloeistof voor de inspuiting, een werkjedat heel wat zorg ver eiste. Onderwijl keek hij voortdurend naar Eric. Met een langzame beweging meng de hij vloeistoffengoot ze in kruikenschuddemengde opnieuw en hield af en toe een glas vol tegen het licht. Eindelijk was hij gereed en overhandigde de in jectiespuit aan Dokter Brasnoë. Op een teken van deze laatste grepen een aantal dienaren Eric aan en legden hem op een stenen rustbank. Tot het laatste ogen blik was Eric rustig geblevendoch toen hij met eigen ogen gezien had, dat Gajam zelf alles voor de inspuiting gereed maakteontvlamde in hem een gevoel van woede tegen de dwerg, die zijn woord had gebroken. Als een wanhopige stelde hij zich te weerdoch hij vermocht niets tegen de enorme lichaamskracht van de mannen Tenslotte moest hij het opgeven. De dokter boog zich over hem heen en plotèe- ling voelde hij een scherpe prik in zijn zijde. Alles werd wazig voor zijn ogen. Flauio hoorde hij nog even het geluid van stemmen. Toen was er niets meer. Bewegingloos lag de blonde reus uitgestrekt op de bank. Nadat er enkele minuten verlopen wareitvoelde de dokter de pols en gaf daarna het teken aan zijn dienarenwaar op deze het 'slappe lichaam van de prins op een platte kar legden en er mee weg reden. Een uitgelezen gezelschap van grote en meervoudige kampioenen staat op hei ogenblik in Krasnapolsky ie Amsterdam aangetreden voor de strijd om de Europese meesierliiel 45/1. De Belg Gabriëls is erbij met zijn erelijst van acht internationale kampioenschappen, maar Neder land heeft zijn troeven in Van de Pol, die verleden jaar mei drie internationale titels 's werelds succesvolste biljarter was, en in De Leeuw, die zijn vorig jaar ie Monlpellier be haalde titel zal verdedigen. De Belgen evenwel brengen de balans weer in evenwicht mei de jonge Van .Hassel, die hei vorig jaar in hei kampioenschap 71/2 te Amsterdam voor het eerst zijn talenten demonstreerde en ze enkele weken geleden ie Luik ten volle ontplooide, toen hij-er in hei kader 45/2 onze landgenoot Van de Pol versloeg na een praktijk van amper anderhalf jaar aan de grote tafel. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Zang. 18.00 Gram. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.45 Rege ring. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 22.15 Vaart der Volken. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd. 23.00 Gram. HILVERSUM II, 415 m. 17.00 Ka- leidoscoop. 17.20 Portielje. 17:30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Hij en zij. 19.05 Tom Poes. 19.15 Piano. 19.30 Muziekschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Jarhreszeiten, Haydn. 21.30 Fie Carelsen telefoneert. 22 15 Romancers. 22.45 Wie- ringermeerpolder. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.30 Morgend. 1100 Gram. 11.30 Zang. 12.00 Zangork. 12.33 Koperkwar tet. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Trio. 14.20 Schrijvers. 14.40 Blaas- kwintet. 1^.10 Gram. 15.30 Cello. 16.00 Voordr. 16.20 Kamerork. 17.00 Fluit 17.30 jGram. 17.45 Kleine melodie. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Israël in Egypte, oratorium, Handel. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Mandolinata. 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.30 Vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voordr. 11.30 Gram. 12.38 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.45 Gram.' 14.00 Koken. 14.20 Gram. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Gram. 16.00 Orgel-zang. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Kwintet. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel. 18.35 Jan Corduwener. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederland op zee. 19.30 Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.05 Viool-piano. 21.00 Men vraagt. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Harp. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Swing. 22.40 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Duizend Duitsers gevraagd Franse ingenieurs, hopen op veel sneeuw De generaal weet het Meer liefhebbers om te sterven dan om te werken Particuliere weervoorspellers. Wie had een paar jaar geleden dur ven denken, dat "nauwelijks drie jaar na de oorlog enige landen ?e_ Wens zouden uiten: „Zend ons alsje- heft Duitsers". De regeringen van India Jh Pakistan zijn zover gekomen Zij heb- tot Engeland en Amerika het ver- '°ek gericht om duizend Duitsers, die zij ®°dig hebben voor de vestiging van ?leUwe industrieën. De geallieerden heb- ®eh laten weten, dat zü duizend Duitsers yjüen laten vertrekken, indien het po- IJueke verleden van de betrokken per- Vn ,niet té slecht" is. e twintigjarige Angela Zammitt in Darwin ontwaakte enige nachten - geleden met een schreeuw. Een ïthon van twaalf voet lengte gleed over aar gezicht en trachtte het muskieten- van een wieg te verbreken. De toe schoten echtgenoot doodde het ondier enige bülslagen De Franse ingenieurs van de Parijse reinigingsdienst hopen in alle stil- te, dat het nog even doorvriest en S'js nog enige malen onder een dikke aeeuwlaag zal bedekt worden. Zü willen 4aag (je sneeuwruimers nog eens probe- "h. die vorig jaar reeds zijn beproefd, ,ar he vervelende gewoonte hadden om «aive de* sneeuw ook de overal in het Shek aangebrachte verkeerspunaises te vegen. De politie was het hier van- fsprekend niet mee eens en protes- :6Se zo hartgrondig, dat de ingenieurs Proeven moesten staken. Zonder een y test zouden zij hier trouwens toch toe gekomen zün, daar de uit de hd gerukte punaises meestal meteen itlöe banden van de ruimers ging zit- ®r zün nu enfge wijzigingen aange- W waardoor het apparaat echter al- jjjP maar. gebruikt kan worden met ^tens vijftien cfentimeter sneeuw. r ls nu het wachten maar op. -J P een toespraak tot nieuwe Engelse O recruten, die naar Duitsland gaan, heeft de Britse generaal Richards "•t ?€Waarschuwd, dat zü zich vooral hoor de „geblondeerde Duitse scho nen moeten laten inpalmen, die altüd wel een maniertje weten om een anders- mans portemonnaie tot op de bodem te legen, terwül ze hun slachtoffers als sufferds beschouwen". De generaal keurde vroege huwelüken af en putte deze en andere waarheden uit zün eigen ervaring. „Ik ben op 28-jarige leeftüd getrouwd en heb voordien uitvoerig ge noten van mün vrügezellen-leven." Hü kon zün recruten hetzelfde aanraden. In een Brits blad heeft een Brit zün verbazing uitgesproken over de wei nige belangstelling, die er bestaat voor werk in de fabrieken: „Het ver baast me," zo schreef hü. ..hat er tühens de oorlog zoveel mensen waren, die hun leven wilden geven voor het vaderland, maar dat er nu in vredestüd zo weinig zün, die bereid zün voor het vaderland te werken en te leven." Een geheimzinnige vrouw, .die optrad als woordvoerdster voor een Ameri kaans bureau voor weerberichten, heeft enige tüd de aardigheid gehad kranten, radiostations etc. op te bel len en weerberichten te geven Ze was er telkens zó erg naast, dat het bedrog niet uit kon blüven. Meer succes had een amateur in het voorspellen van weer die de grote sneeuwstormen van Kerstmis j.l. aankondigde. Zijn nieuwste gezichts punt is, dat het begin van Maart in Amerika een buitengewone koudegolf zal brengen, Hü laat zich leiden door de aantrekkingskracht van de planeten. Het is nauwelijks de vraag uit welk land de man zal stammen, die -ook de titelhouder ln het kader 45/1 Piet de Leeuw zou kunnen onttronen. Wanneer het Van de Pol niet is, de millimeter matador, zal het een van de twee Bel gen moeten zijn. En ogenschijnlük zou men daarbü eerder rekening willen hou den met de jongere Van Hassel en zijn al zo sterke toumooi-zenuwen, dan met Gabriëls, die in dit kader dan weliswaar nog altüd wereldkampioen is sedert hij in 1938 allemaal te sterk bleek, maar die, naar men aanneemt, zün beste jaren toch achter de rug heeft. Toch zouden wij ertegen willen waar schuwen deze opinie met al te veel ilem en nadruk te verkondigen. Waarschijn lijk zullen ook wij in deze enerverende achtkamp niet Gabriëls als onze eerste fa voriet kiezen. Maar evenmin vergeten we wat Gabriëls nog onlangs in Luik heeft gedaan: oerdegelijk en solide in één beurt vierhonderd caramboles aan eenrijgen tot een grandioze victorie. In dien het dus al juist zou zijn dat Ga briëls niet candidaat nummer één is voor de Europese titel in het kader dat hem toch altijd nog als wereldkam pioen zal moeten blüven erkennen, dan staat het toch wél vast dat hij in ieder geval één van degenen is, die bij de be slissing een belangrijke, mogelijk zelfs doorslaggevende, rol zullen spelen. Dat is uiteraard een belangrijke steun voor Van Hassel, die naar onze mening dan ook in zijn eerste partij, vanmid dag om vier uur, tegen zijn landgenoot Gabriëls, de moeilijkste opdracht van dit inspannende tournooi heeft. Een eventuele overwinning op een zo ge vaarlijk tegenstander als zijn oudere landgenoot moet voor de jonge Belg een grote morele steun betekenen en nadat hij in Luik eenmaal bewezen heeft, niet geïmponeerd te zijn door de grote allure van een Van de Pol, zou een zege in de eerste partij, ondanks de resterende moeilijke beurten tegen de beide sterkste Nederlanders, al een zeer behoorlijke kans betekenen. Daaruit volgt niet, dat het voordeel van de internationale routine hier geen woordje mee zou spreken. Integendeel, het is voor een belangrük deel vanwege zün grote routine, dat wü Gabriëls niet wilden terugschuiven naar het tweede gelid en het is voor een deel ook om hun bekendheid met de geest en sfeer van het internationaal toumooi, dat wij onze grote favorieten De Leeuw en Van de Pol ook nu weer geduchte kansen geven. Het zal altijd moeilük blüven te zeg gen, wie van hen beiden nu eigenlük de sterkste is. De consciëntieuze Van de Pol zowef als de explosieve De Leeuw hebben beiden een geheel eigen aard van concentratie ten dienste van hun capaciteiten staan. Van de Pol is mis schien constanter en wetenschappelü- ker. Eerder bij hem dan bü De Leeuw is men misschien geneigd te spreken van de volledige beheersing der mate rie. Maar het warmbloedige spel van de Amsterdammer heeft al zo vaak tot ver bluffende explosies van grandioos machtsvertoon geleid, dat men de be slissing in de strijd tussen deze twee grootmeesters bij elke gelegenheid op nieuw ten nauwste zal verbinden met „toevallige omstandigheden", waarbü dan het geringste incident van door slaggevende betekenis kan zijn. De andere deelnemers aan het tour nooi hebben geen serieuze kans. De Ruyter, thans 22 jaar oud, speelt zün eerste ófficiële internationale tournooi. De Nederlandse recordhouder van het hoogste gemiddelde in één partij (100. kan dit tournooi vooral beschouwen als een welkome gelegenheid om interna tionale ervaring op te doen en deze na het lesje dat hij van de meesters over het algemeen wel zal krijgen reeds in de praktijk te brengen tegen enkele an dere spelers, die mede tot de tweede categorie van dit tournooi behoren. Tot hen rekenen we de Franse kampioen Galmiche met diens landgenoot Chasse- reau, alsook de Oostenrijkse, ingenieur Reicher. Hen zal men móeten beschou wen als de achtergrond waartegen de grote matadoren in hun spelbekwaam- heid des te duidelijker en glorieuzer zullen uitkomen. J. Cr. Mr. A. van der Deure, die twee we ken geleden een jaar tegen zich hoorde eisen wegens het niet opgeven van een bedrag van f 300.000 aan de fiscus, is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een half jaar met aftrek. Z.H. Paus Pius XII heeft Woensdag jhr. Mark van Weede, Nederlands ge zant bij de Heilige Stoel, in particuliere audiëntie ontvangen. Tournooigemidd. Partij gemiddelde Hoogste serie Wereldrecord Cöte 21.02 Van Belle 50. Gabriels 227. Ned. record De Leeuw 25.96 De Ruyter 100. Da Leeuw 224. Eur. record. De Leeuw 25.96 De Leeuw 60. Gabriels 227. Records, gemaakt in een tournooi om het wereldkampioenschap, worden ook als Europese en nationale records erkend: records gevestigd op Europese tournooien gelden ook als nationale, maar niet als wereld records; records, die verbeterd worden op nationale kampioenschappen, worden internationaal niet erkend. Daardoor kan het gebeuren, dat het Nederlandse record partij gemiddelde, dat met 100.op naam staat van De Ruyter, tweemaal zo hoog is als het wereldrecord van de Belg Van Belle. Ook het tournooigemiddelde dat De Leeuw in Montpellier vestigde (25.96), is belangrijk hoger dan Cöte's wereldprestatie (21.02). Niet alleen by koffie en thee, ook bij A.H. beschuit zijn waardebonnen verpakt; U kunt dus vlug sparen. Te Amersfoort is gisteren op de baan van de A.IJ.V. het nationaal kampioen schap op de schaats van de Ned. Politie- Sportbond verreden. Gelijk verwacht, ging de strijd voornamelijk tussen de kampioen van het vorig jaar, J. E. de Ruiter uit Zeist, en C. Scheer uit Am sterdam. De Amsterdammer won de 500 en 1500 meter, op w^elke afstanden De Ruiter tweede werd. Op de 5000 meter kwamen beiden tegen elkaar uit en kreeg men een strijd, die de Amster dammer tenslotte gedecideerd in zijn voordeel besliste. De Groninger De Jong weerde zich goed en werd dan ook 3de. Totaal-klassement: 1. nationaal kam pioen C. Scheer (Amsterdam) 175.25; 2. J. E. de Ruiter, Zeist, 186.10; 3. A. de Jong, Groningen, 188.63; 4. C. H. van Veen, 192.03; 5. H. Bredewold,* Amers foort, 194.01. 25/2 24/2 Anaconda Copper 31% 31% Bethlehem Stee) 31 311 Chrvsler Corp. 5614 55', General Electric 32% 32? General Motors 52% 52% Hudson Motors 16% 15% Kennecott Coppei 43%* 43% Montgomery Ward 50% 49% North American Cc 15% 15% Radio Corp. 8% 8 Republic Steei 24% 25 Shell Union Oii 30% 30% Southern Pacific 48% 47% Southern Railwa^ 35% 35% Tidewater 2014 19% US Steel 70% 69% ex dividend door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 40) „Waar is de professor?" vroeg hü aan Warin. Lang verscheen en begroette Janson, alsof deze een onvorwachte en ongelegen gast ln zijn laboratorium was. „Ik heb het erg druk met belangrijk werk," zei hü. „Als „Het gaat om een kwestie van leven of dood," viel Janson hem in de rede. „Sam ligt op sterven en is in elk geval zó ernstig, dat ik geen raad met hem weet. Ik zou graag willen, dat u dadelijk meeging naar het strand, al was het alleen maar uit menselükheid," voegde hü er ietwat ironisch aan toe. Lang nam de kapitein scherp op. De zelfde gedachte, die reeds bü Warin op. gekomen was, scheen ook door zün hoofd te gaan, dat dit namelük een wel wat onhandige poging was hem uit het hol weg te halen. „Een schotwond?'» vroeg de professor. „Een heel lelüke snüwond. Gisteren is did gekke Eric Balk de krater op gegaan. Ik had de mannen wat vrüaf gegeven. Het schünt, dat hü edelstenen gevonden hedft op de helling van de krater zoals hij zegt. Hü schünt ze te hebben laten zien en er erg over opge sneden te hebben. Ik heb ze niet gezien en wist er niets van, voordat Sam het me vetrtelde. Ik denk, dat ze het voor me stil hebben willen houden. Balk 'wil de ze vermoedelük voor zichzelf hou den, maar hü dronk een paar borrels en moest toen wel pochen, net zoals een hond moet blaffen. Alle drie vroegen ze vanmorgen verlof, om verder te gaan zoeken' en ik stond het toe. Ze vonden het ook, büna een kwart pond stenen van behoorlüke grootte en zü'n er toen om gaan dobbelen. Natuurlijk raakten ze door het dolle heen. Sam wonwaar. schünlük vals, met een verzwaarde! dob belsteen, al zweert hü'. dat ze goed was. Manuel voelde zich bedrogen, of Sam heeft hem uitgelachen. Dat weet ik nog zo precies niet. Sam lag op zün knieën, naar hij- bewert en Manuel kwam ach ter hem aan en stak hem zijn mes on der zün ribben. Jd kunt wel een vuist in de wond leggen. Sam stopte de wond met zün hemd dicht en wist het strand nog te berei ken, voordat hü er bü neerviel. Ik vond hem toevallig. Ik was juist hierheen op weg, om een praatje te maken. Eerst heb ik hem naar beneden gebracht. Hü zal wel niet veel bloed medr over* heb ben. Het bloeden heeft nu wel opge houden, omdat ik het met verband heb gestelpt. Misschien dat bloedtransfusie hem nog redden kan. Ik wedt niet of u daar de benodigdheden voor bü u hebt Sam is een zwarte een van de Turanga-negers kan wel wat bloed voor hem missen. Ik zou de kerel er graag doorheen halen, als u denkt, dat het mo gelijk is. En daarna zal ik u alleen moe ten laten. Eric heeft de smaragden gestolen en is er mee vandoor gegaan, toen Manuel met Sam afrekende. Hij is't bos ingdgaan en Manuel hem achterna. Als hü hem te pakken krijgt, snüdt hü hem zün strot af. Ze hebben geen van allen een revolver, maar het-mes is het wapen van Manuelen van Sam. Maar Eric? Die is zo goed als verloren als Manuel hem vindt."' Lang was het hol ingegaan, om zün verbandkist te halen. De kapitein volg. de hem al vertellend terwül de profes sor uitzocht, wat hij nodig had. Dit was geen truc. Janson was razend en uit zün humeur, omdat hü moest er kennen, dat die drie mannen naar edel stenen waren gaan zoeken. Het stond wel vast, dat hü hun niet alle drie ver lof gegeven had. Een hunner had op de schoener moeten blüven met Martin en de ankerwacht. Hü was ontstemd, om dat hü hulp had moeten halen en om dat het vinden der stenen voor hem verborgen was gehouden. Dikke aderen stonden op zün voorhoofd en zün ogen fonkelden, als waren het zelf smarag den. Sam en Manuel waren gewillig met hem meegegaan toen hü de schoener gefctolen had; ze beschouwden zich ver moedelijk als aandeelhouders in de „Ahimanu" en haar wederwaardighe den. Hij oefende geen volle contróle over hen uit, ten gevolge van dat compagnon schap. Maar Balk was zün hond en juist de hofmeester had die stenen ont dekt en dit stilgehouden. En Balk was nu het bos in gevlucht, zonder zich af te vragen, waar hü met zün buit heen moest, ook al wist hü Manuel te ont snappen. Janson wilde waarschünlük wel voorkomen dat Manuel de ander vermoordde, maar de hofmeester zou het hard te verduren hebben, als hü zich eenmaal overgaf, ook al trachtte hü vergiffenis te verkrügen door de ste nen aan Janson af te geven, die ze hem toch in elk geval zou afnemen. Lang stond op. „Klaar. Ga je mee, Dora? Ga jü ook maar mee, Warin." „Voor een vrouw is het vreselük om aan te zien," zefi Janson. „Hü ziet er uit, of ze hem geslacht hebben." „Dat hindert niet. Mün dochter is onder alle omstandigheden kordaat," antwoordde Lang. „Laten we nu liever geen tijd Verliezen." Janson ging voorop, met het geweer over zijn schouder. Op zfcn kleren zaten verse bloedvlekken van de gewonde, die hü naar zün tent had gedragen. Warin vroeg zich af, in hoeverre hü dit echt uit medelüden gedaan zou hebben. Zün handlangers waren toch al zo gedund. Doordat Wala, Martin en nu Sam op de ziekenlijst stonden, kon hij lastig met zün plannen opschieten. En als nu Balk....» Voor het tijdvak van 29 Februari tot en met 13 Maart 1948 geeft elk van do volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 211 Melk 4 liter melk 213 Melk 7 liter melk 216 Vlees 100 gram vlees 217 Vlees 300 gram vlees 218, 219 Boter 250 gram boter of mar- garine of 200 gram vet 234 Algemeen 1600 gr. brood (geldig tot en niet 6 Maart) 235 Algemeen 200 gr. brood (geldig tot en niet 6 Maart) 236 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. puddingpoeder, vermicelli e.d. (gel dig t.m. 13 Maart) 230 Algemeen 150 gr. kaas of 187% gr. korstloze kaas 237 Algemeen 125 gram koffie 239 Algemeen 50 gram thee 238 Algemeen 500 gr. sinaasappelen (vóór-inlevering) 223 Reserve 800 gram brood (geldig tm. 6 Maart) 224 Reserve (bonkaart KB) 125 gram citroenen (vóór-inlevering) 227 Reserve (bonkaart KC) 125 gram citroenen (vóór-inlevering) 226 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 6 Maart) BONKAARTEN KD, KE 802 713 Melk. 12 liter melk 716, 717 Vlees 100 gr, vlees 718 Boter 250 gr. boter of margarine ox 200 gram vet 719 Boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 734 Algemeen 400 gr. brood (geldig tm. 6 Maart) 735 Algemeen 200 gr. brood (geldig tm. 6 Maart) 736 Algemeen 400 gr brood of 1 rants. puddingpoeder,^ vermicelli e4. (geldig tm. 13'Maart) 737 Algemeen 125 gram citroenen (vóór inlevering) 738 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (vóór- inlevering) 723 Reserve 400 gr.brood (geldig t.m. 6 Maart) 724 Reserve 100 gr. kaas of 125 gr. korst loze kaas) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (Büz. arbeid, as. moeders en zieken) 1073 Brood 800* gr. brood 1078 Boter 2/50 gram boter of margarine of 200 gram vet 1072 Margarine 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet 1074 Kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 1079 Eieren 5 eieren. 1077 Melk 5 liter melk 1071 Vlees 300 gram vlees 1076 Vlees 200 gram vlees De bonnen voor sinaasappelen en citroenen moeten uiterlijk op 6 Maart bü een detaillist in groente en/of fruit worden ingeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3