VEROORDELING VERMOMDE DICTATUUR IN TSJECH0SL0WAKIJE Engel se kruiser „Sheffield" naar Brits Honduras X Russisch voorstel: verdrag van wederzijdse -bijstand Zeven bepruikte Engelse hoofden richten zich op bij vertaling van het gesprokene President dr. Benesjzwichtte omdat hij bloedbad wilde vermijden Wórdt links-socialist Fierlinger zijn opvolger Guatemala maakt aanspraak op dit gebied NEDERLANDS HULP IN STRIJD IN HET VERRE OOSTEN Middachter Allee vol oorlogsgerucht bureaux van redactie en administratie: Voorlopig nog lichte vorst Voorlopig parlement voor West-Java Wederom dollars voor Turkije en Griekenland Tot hoofd en hart OOK EEN GEIT ALS GESCHENK Westelijke mogendheden leggen een verklaring af m*m i Leggen van mijnen in de Straat van Kor fa geschilpunt tassen Albanië en Engeland .Het weer Dieren viert vóór vertrek naar Indië feest met geadopteerde legerafdeling VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24087 Verkiezingen in Korea Aandrang op V. S. voor veiligheidspact FINLAND AAN DE BEURT? Uil Helsinki word! officieel gemeld, dai de Sovjei-Unie aan' de Finse regering een voorstel heeft gedaan ioi het sluiten van een Russisch-Fins verdrag van wederzijdse bij stand. Het voorstelvan de Sovjet-regering maakt op hei ogenblik een punt van be spreking uil in het Finse kabinet, dai ter zake ook in overleg is getreden met de president der Finse republiek. President Paasikivi heeft gisteren ge- EERSTE ZITTING VAN INT. HOF VAN JUSTITIE Eenzijdige weergave? „Als een gemeenschap weigerden de Nederlanders de Engelsen niets. De R.A.F. heeft een grote schuld van dankbaarheid tegenover deze mensen." Officiële erkenning door Van Mook Godsdienst is geen costuum, dat men aantrekt als men er zin in heeft. j SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543, Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS .34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boetrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Amerika, Engeland en Frankrijk heb- ben de volgende, krachtig gestelde ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de communistische staatsgreep in Tsje- ehoslowakije. „De regeringen van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland hebben nauwlettend de loop gevolgd der ge beurtenissen, die zojuist in Tsjechoslo- tfakije hebben plaats gevonden en die een schending betekenen van het be staan der veiligheidsprincipes, waaraan alle democratische landen gehecht zjjn. Zij merken op, dat door middel van een crisis, waartoe kunstmatig en opzettelijk «s aangespoord, en door het gebruik van bepaalde methoden, die reeds op andere Plaatsen beproefd zijn, mogelijk werd êemaakt, dat de vrije uitoefening van de Parlementaire instellingen verhinderd Werd en de instelling van een' vermomde dictatuur van een enkele partij onder de dekmantel van een regering van na tionale unie tot stand kwam. Zij kunnen Slechts hun veroordeling uitspreken over de ontwikkeling der gevolgen, die slechts rampzalig kunnen zijn voor het Tsjechoslowaakse volk, dat eenmaal, temidden van zijn leed in de tweede Wereldoorlog zijn gehechtheid aan de kaak van de vrijheid bewees." Men wijst er te Washington op, dat deze verklaring van 'de „Grote Drie" in de na-oorlogse diplomatie van bijzon dere betekenis is en de tot nog toe krachtigste veroordeling van het op- Weden der S. TJ. in Oost- en Midden- Europa vormt. Tot nog toe zijn derge lijke protesten door Engeland en de V.S. spart geuit, zij het ook vaak in bijna gelijkluidende termen. Bovendien heeft Frankrijk zich over het algemeen niet bij Engeland en de V. S. aangesloten in de veroordeling van de verschillende staatsgrepen in Zuid-Oost-Europa. De New York Herald Tribune Schrijft: „Gezien in het licht van de huidige wereldgebeurtenissen, is de betekenis van de verklaring duidelijk: het is de formele aankondiging van een Triple Entente ter verdediging van West- Europa tegen de communistische be dreiging." Het Tsjechoslowaakse ministerie van Voorlichting heeft de publicatie van de Verklairng aan de dagbladen „toegestaan op hun eigen risico". De verklaring is niet gepubliceerd. In anti-communistische kringen te Praag merkte men op, dat de Westerse afkeuring, waarvan men de inhoud via de B.B.C. vernomen had, louter woorden was, en dat niet gezegd werd, hoe men de situatie dacht recht te zetten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland opnieuw zijn standpunt t.a»v. Tsjechoslowakije zal hebben te bepalen en de erkenning van' de nieuwe regering zal hebben te overwegen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, heeft ver klaard, dat omtrent de betrekking van de Franse regering met die van Kle ment Gottwald absoluut nog geen be slissing genomen was. Deze verklaring werd als belangrijk beschouwd, daar ncrmaal gesproken de kwestie van er kenning als gevolg van binnenlandse politieke wijzigingen in een ander land zich niet voordoet. Radio-Praag meldde, dat het nieu we kabinet hedenmorgen om 10 uur de eed zou afleggen In handen van president Benesj. Een vooraanstaande persoonlijkheid, die President Benesj gisteren gesproken heeft, verklaarde dat de President de eisen van premier Gottwald onder dwang aanvaard heeft, omdat hjj bloedvergie ten wenste te vermijden, terwijl hij te vens niet bij machte was èefl beroep te doen op het volk wegens de communis tische beheersing van pers en radio. De zegsman had de indruk, dat de President de eerstkomende 24 uur nog wel niets van zich zou laten horen en daarna de een of andere verklaring zou afleggen Naar A.P. verneemt zou President Be nesj van plan zijn af te treden. Ver wacht wordt dat hij heden een beslissing zal nemen. Men verwacht, dat de vice- premier Fierlinger, leider van de linker vleugel der sociaal-democraten zijn op volger zal zijn. Dr. Cepicka, de nieuwe communisti sche minister van Justitie, heeft een plan ontvouwd volgens hetwelk alle regeringsorganen overgenomen zullen worden door de actie-comité's, waarin de communisten de leiding hebben. (Telefonisch van .onze Londense correspondent) Na de vorige week een kruiser, de ••Nigeria", naar Zuid-Amerika gezonden 'e hebben, heeft Engeland zich* weder- °oi gedwongen gezien een oorlogsbodem, "■l. de kruiser „Sheffield", te zenden haar de Amerikaanse wateren, dit keer '®n gevolge van een plotselinge bedrei ging van Brits Honduras in Middcn- Amerika door. he# aangrenzende Gua temala. De Guatemalaanse regering, aan- Semoedigd door het optreden van Chili eh Argentinië, heeft officieel bij monde £an zijn minister van Buitenlandse Za- «en verklaard, dat Guatemala onbe twistbare aanspraken heeft op Brits Honduras, en dat deze aanspraken ge steund worden door zowel de publieke °Pinie als het internationaal recht. Er *(in berichten ontvangen, dat onverant woordelijke eleménten in Guatemala op hot punt zouden staan Brits Honduras "innen te vallen. Evenals in het geschil met Ghili en Argentinië, heeft Engeland ook in het t°nflict met Guatemala aangeboden de ?aak voor het Internationaal Gerechts- ®°f te brengen. Het conflict dateert reeds ^ah 1859, toen Engeland de verplichting zich nam Guatemala toegang te ge- i geh tot de Caraïbische Zee door het aanleggen van een weg van Guatemala haar Belize, de hoofdstad van Brits Hon duras. Deze weg is echter nooit aange- eSd, ofschoon Engeland enige malen eh' som van 50.000 pond heeft aange- .°<3en als bijdrage voor de aanleg. Ge durende de twee laatste jaren zijn over ®>t onderwerp en over Guatemala's aan braken op grenscorrectie meerdere no- 3 s gewisseld tussen de beide landen, jhatemala heeft gedurende deze tijd alhard' in de weigering de zaak voor et Internationale Hof te brengen. 'ntussen' is een nieüwe wending ge ulen in het Engelse conflict met Ar- Jjjhtinië. Heden gingen in Buenos-Aires «cieel geïnspireerde geruchten, dat hgeland bereid zou zijn de Falkland- tanden af te staan aan Argentinië, j, enals de bijbehorende eilanden in de o°lz^e, ontjer voorwaarde, dat Enge rd de beschikking hield over twee 0 °°_tbases. Deze geruchten hebben grote jPWinding gewekt in de Argentijnse ^hofdstad. Op het Engelse ministerie van w 'inlandse Zaken werd heden echter 1516111 ontkend, dat Engeland bereid j,,™. *ijn een dergelijke overeenkomst e' Argentinië te sluiten. Plotselinge toespitsing van bestaan- kheningsverschillen tussen Engeland 1 l)ee^ Kteine Assemblee van de U.N.O. Ve. Donderdag geadviseerd, dat de fcj ^higde Naties ondanks de tegenwer- Van de Sovjet-Unie verkiezingen in ^1 Korea zullen houden. en de Zuid- en Midden-Amerikaanse landen (ook Mexico maakt aanspraken op gebied in Brits Honduras) moet wor den toegeschreven aan Engelands ver zwakte internationale positie, de in krimping van leger en vloot en de eco nomische afhankelijkheid van Amerika. De uitdagende houding van de Zuid- en Midden-Amerikaanse staten vormt dan ook het begin van. een krachtproef, waarvan het resultaat van groot belang is voor Engelands prestige. Het actie-comité aan het departe ment van Justitie heeft de socialisti sche voormalige minister van Justitie, dr. Tina, meegedeeld, dat zijn aanwe zigheid op het ministerie ongewenst werd geacht. Dr. Tina vertrok onder protest. De Praagse radio heeft mede gedeeld, dat het actie-comité van Praag faciliteiten weigert aan' de Tsjecho slowaakse national^ socialisten. De voorzitter van de Slowaakse na tionale vergadering, Lettrih, is afgetre den en opgevolgd door de communisti sche vice-voorzitter Smidke. Een aantal personen', onder wie oud-minister Vaclav Majer en enige parlementsleden, zijn verwijderd uit het bestuur van de so ciaal-democratische partij. Ook de alge mene secretaris van de partij, Vilim, is van zijn functie ontheven. De leider van de Katholieke Volks partij, mgr. Jan Sramek, voormalig vice- premier, heeft zijn parlementszetel ter beschikking gesteld. Hij is het hoofd geweest van het voorlopige Tsjecho slowaakse kabinet in Londen en heeft behoord tot de twaalf ministers, die enige dagen, geleden hun ontslag heb ben genomen. Ondertussen doen geruchten de ronde, dat verscheidene leiders van de opposi tie naar Oostenrijk en de Amerikaanse zone van Duitsland zijn gevlucht. Daar onder zou zich Hubert Ripka bevinden, de vroegere nationale socialistische mi nister van Buitenlandse Handel, die tij dens de oorlog in het Londense kabinet belast was met de inlichtingendienst. De Washingtonse correspondent van de New York Times verneemt, dat de communistische overwinning in Tsjecho slowakije een verhoogde druk op de Ver enigde Staten tengevolge heeft ces toe te treden tot een regionaal veiligheidspact met Groot-Britannië, Frankrijk, België en Nederland, onder auspiciën van de V.N. ,.Jn officiële kringen te Washing ton, aldus de correspondent, toont men zich ervan bewust, dat de afkeurende verklaringen van de drie mogendheden en economische programs voor de Mars hall-landen waarschijnlijk niet effectief fenoeg zullen zijn ten aanzien van het politieke en veiligheidsprobleem dat door de jongste gebeurtenissen te Praag is geschapen. Tsjechoslowakije heden. Fabrieksarbeiders werden met auto's van hun werk gehaald om te luisteren naar de rede van Gottwald, die op 24 Februari tijdens de een-uur-staking in Praag werd gehouden. Gepruikte rechtsgeleerden tijdens de zit ting van het Internationaal Hof van Justitie te Den Haag. (Van onze Haagse redacteur) Lang heeft het Vredespaleis, de trots van iedere rechtgeaarde Hagenaar, stil, en voor het oog van dc voorbijgangers ongebruikt, aan het Carnegieplein gestaan. Fotografen vonden de vorige winter in het Paleis een dankbaar object voor sneeuw- opnamen, toeristen hebben de laatste zomer in lange rijen voor de ingang queue gemaakt om het gebouw te bezichtigen, doch het wachten bleef op de dag, dat de hekken Weer wijd open zouden zwaaien om de auto's met „C.D." te laten voor rijden op het bordes, dat de statige zetels in de grote rechtszaal weer bezet zouden worden met een wereldkeurkorps van juristen en Den Ha.ag weer even zou worden opgeheven tot internationaal niveau. Die dag heeft de Residentie gisteren gehad. De zittingszaal van het Internationale Hof van Justitie is mooier dan wellicht énige zaal fn ons land, doch zij is hol en levenloos zonder het illustere gezelschap, dat geroepen is hier internationaal recht te spreken. Maar deze Donderdagmiddag schreden dan de rechtsgeleerden niet wereldnaam van China, Rusland, Noor wegen, België, Polen, Mexico, Frankrijk, San Salvador, Chili, Amerika, Yougosla- vië, Engeland, Egypte, Canada en Brazi- Ned.-Indië bond zijn lot geheel aan de geallieerde tegen stand in het Verre Oogten en verloor daardoor een deel van zijn luchtmacht en van zijn vloot, lang voordat de Ja panners in Februari 1942 Java bereikten, aldua een officieel rapport, dat het Britse ministerie van OorJg eerst thans heeft vrijgegeven over de strijd in het VeiTe Oosten. Het rapport is door de vice-maarschalk der luchtmacht, Sir Paul Maltby, onder-commandant in het Verre Oosten, opgesteld en het bestrijkt de periode tussen 8 December 1941 en 12 Madrt 1942. - Evenals generaal Wavell en luit.-generaal Paricival in hun rapporten deden, acht Maltby de oorzaak van het Britse falen gelegen in de volkomen onvoorbereidheid op de oorlog in het Verre Oosten. „Toen de oorlog in Europa uitbrak, legde die beslag op de hulpbronnen van het Impprium en in zulk een mate, dat slechts een fractie van de kracht kon worden ontplooid, die nodig geweest zou zijn om het hoofd 1 te bieden aan de Ja panse agressie. Toen Japan aanviel bleek het nog sterker te zijn dan men ver wacht had. Het ge volg was dat de Ja panners onze on- v ontwikkelde defen sie onder de voet liepen voordat steun kon warden geboden", aldus Maltby. Voor het eerst gééft een officieel rapport toe, dat de Royal Air Force te Kota Baroe in Noord-Malal:".:a 8 De cember' 1941, de dag van de Japanse aanval, niet onmid dellijk trachtte terug te slaan, omdat de oorlog officieel nog niet verklaard was. „De Japanners zouden ons een lokaas voorhouden om ons te verleiden de eerste klap te geven. Wij zouden .dan de aanvallers gtweest zijn en de Amerikaanse sympathie verspeeld hebben", zo meent deze Engelse opper-officier. Ook politieke factoren waren in hoge mate verantwoor delijk voor het uitblijven van een Britse opmars in Siam. Het rapport oeféntenige critiek op de gebeurtenissen van Maart 1942, toen de Nederlandse opperbevelhebber per radio mededeelie, dat „alle georganiseerde tegenstand op Java" moest gestaakt worden. Deze order, aldus Maltby, plaatste de Engelsen op Java voor een précaire situatie omdat de order door de Nederlanders was uitgevaardigd zonder voorafgaand overleg met de Britten. Het ge volg was een verschil van mening tussen de respectieve com mandanten. Evenwel geeft Maltby's rapport alle lof aan de Nederlandse actie in het algemeen. Ik wens echter uitdrukking te geven aan mijn dank baarheid ten opzichte van de Nederlanders. Hun wil om te helpen was onbegrensd. Zij volbrachten hun voorgeno men acties tot het einde. Als een gemeenschap weigerden zij de Engelsen niets: arbeidskrachten,- materiaal,,geld en hulp van iedere aard werden onbeperkt ter beschikking ge steld, vaak ten koste van aanzienlijke opofferingen. De toe wijding van de Nederlandse doktoren en verpleegsters voor onze gewonden en zieken was schitterend. De Royal Air Force heeft een grote schuld van dankbaarheid tegenover deze mensen", aldus Maltby. (Brits rapport aan Min. v. Oorlog). Naar aanleiding van het overzicht van Sir Paul Maltby heeft de luitenant-generaal H. ter Poorten officieel ver klaard, dat de vice marshall Sir Paul Maltby op eenzijdige wijze de loop der gebeurtenissen heeft weergegeven, waar door verscheidene feiten in een onjuist licht zijn komen te staan. - Het is o.m. be paald niet juist, dat de algehele ca pitulatie wer<j af gekondigd voor alle strijdkrachten onder commando van de Nederlandse legercommandant, daar bij de capi tulatie uitdrukkelijk werd bepaald, dat deze niet zou gelden voor de geallieerde strijdkrachten. Overleg ,met de onder het Nederlands commando staande Britse bevelhebber was niet mogelijk, daar deze op het ogenblik van de overgave- besprekingen niet bereikbaar was. Generaal Ter Poorten is van mening, dat met een afwij zen van de Japanse eisen generjei strategische voordelen te bereiken vielen. Met acceptatie van de capitulatie werden de belangen van land en volk het best gediend, te meer waar de zekerheid bestond, dat afwijzing binnen een paar etmalen toch herroepen zou moeten worden als gevolg van de met stelligheid te verwachten Japanse bombardementen en terreuraanvallen volgens de door hen reeds eerder toege paste totalitaire wijze van oorlogvoering. Sir Paul Maltby heeft na kennisneming van de com mentaar van luitenant-generaal H. ter Poorten- op dit rap port verklaard: „De gebeurtenissen welke leidden tot de capitulatie van Java, zijn in mijn rapport nauwkeurig vermeld, zoals zij hebben plaats gehad." Maltby wenste hieraan verder niets toe te voegen. lië in plechtige processie onder de impo sante. luchters naar de groene tafel, om er de eerste zitting na de oorlog te hou den van het Internationaal Hof van Justitie: de behandeling van het geschil tussen Engeland en Albanië, ontstaan door de beschadiging op 22 October 1946 van Engelse schepen, gepaard gaande met ernstige verliezen aan pensen, door een mijnenveld in de Straat van Korfu. Een brlllant schouwspel: vele leden Van het C.D. en andere autoriteiten onder het auditorium; de gaanderijen vol met belangstellenden; ter ene zijde voor het Hof de drie leden van de Albanese partij, aan de andere Kant op het kostbaar tapijt de zeven Engelse vertegenwoordi gers, gekleed In toga en waardig be pruikt een gretig onderhanden geno men object voor een klein leger pers fotografen en filmoperateurs. Na opening van de bijeenkomst door president Guerrero- wordt de Chileense rechter, die de inaugurale zitting niet heeft kunnen bijwonen, geïnstalleerd en dan krijgt, als de formele ondervraging achter de rug is, de right honourable Sir Hartley Shawcross het woord om het Hof „de beschermer van het vertrouwen en de behoeder van het wereldgeweten" geluk te wensen met zijn eerste zitting. Deze nieuwe internationale rechtbank komt thans, aldus spreker, bijeen te Den Haag, de stad, die zolang al verbonden is met de arbitragegedachte, in het Pa leis, dat gelukkig voor de verwoestingen van de oorlog gespaard is gebleven. De Britse woordvoerder roept vervolgens in herinnering de figuur van Hugo de Groot, de grondlegger van het interna tionale recht. Na hem komt de leider van de Albanese verdediging, de heer Kahreman Ylli, gezant te Parijs, en spreekt eveneens zjijn vreugde uit over het vertrouwen in het Internationale Hof, waarop de behandeling van de zaak zelf een aanvang kan nemen. Met een accent, dat aan het Marseillaans doet denken, brengt de Albanese spreker rustig zijn bedenkingen" naar voren. „Volgens het Handvest kan een staat niet gedwongen, worden een geval te onderwerpeli aan het oordeel van het Internationale Hof. Albanië had ook weg kunnen blijven, maar is toch ver schenen om een bijdrage te leveren voor de goede gang van zaken in het inter nationale rechtsverkeer". In het begin van 1947, bij de behande ling in de Veiligheidsraad, werd van deze zijde reeds te kennen gegeven, dat men van het leggen van mijnen in de Straat van Korfu onkundig was. In Maart werd het Engelse voorstel om Al banië het onaangekondigd leggen van mjjnen ten laste te leggen door de tegen stem van het Russisch^ permanente lid verworpen. Later achtte men van Russi sche zijde de beschuldiging slechts op veronderstellingen gebaseerd en van Chinese zijde werd opgemerkt, dat Al banië, geen lid zonde van de UNO, niet voor het Internationale Hof kon wor den gedaagd. Het zijn deze bezwaren, dié Kahreman Ylli, in den brede ontwikkeld, naar voren brengt. Bliksemlicht flitst over hem heen van links en van rechts; vier micropho- nen nemen het betoog op. maar velen van de toeschouwers verlaten, nu de zitting wat minder spectaculair wordt, al weer de zaal. Er komt een tweede Alba nese spreker en zeven bepruikte hoofden van de Engelse rechtsgeleerden richten zich op als de Canadees Stanislas Aquarone en zijn collega, die Wee dui velskunstenaars. de Franse betogen vlot van het stenogram of de originele tekst in het Engels weergeven. Den Haag heeft zijn eerste zitting van het Hof. dat de Residentie haast verge ten was. Om half zeven zwenken de limousines weer door het park van het Vredespaleis om de raadsheren af te halen als de zitting verdaagd is; heden morgen werd de openbare behandeling van het geschil voortgezet. DC Albanese delegatieleider heeft inmiddels te kermen gegeven, dat Albanië, als het Internatio nale Hof tot een beslissing komt, zich daarbij neer zal leggen. durende twee uur geheime besprekingen met de leden van zijn regering gevoerd, over hetgeen door goed ingelichte diplo matieke kringen „een nieuwe verklaring over het Sovjet-programma" genoemd wordt. De president riep de commissie voor Buitenlandse Zaken in het presiden tiële paleis bijeen. Het Sovjet-Russische verzoek was vervat in een nota, waarin de Sovjet regering er bij de Finse op aandringt „zo snel mogelijk alle nodige maatre gelen te nemen" voor het sluiten van een verdrag van wederzijdse bijstand. In Helsinki doen de wildste geruch ten de ronde, welke gevoed worden door de gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije. De Finse pers bewaart een vol ledig stilzwijgen. Over de bijeenkomst van de regering wordt met geen woord gerept. De linkse pers in Finland heeft reeds lange tijd aangedrongen op een pact van wederzijdse vriendschap met de Sovjet-Unie. De minister van Binnen landse Zaken, Leino, heeft in Decem ber tijdens de verkiezingscampagne op dit pact aangedrongen. De Spaanse Staatsraad, die in Juli bij volksreferendum is ingesteld, is Don derdag door generaal Franco te Madrid beëdigd. De raad zal generaal Franco als hoofd van de staat van advies dienen en zal de regentschapsraad bij overlij den van Franco in staat stellen de macht over te nemen, totdat een opvol ger "is benoemd. Verwachting tot Zaterdagavond; Matige wind uit Oostelijke richtin gen en hier en daar wat bewolking. Alleen in de nacht en vroege ochtend lichte vorst. Zon 7.31—18.16, maan 23.37—9.09. Hoewel de morgen inzette met de stra lende zon van een lente.-ochtend, zal het vandaag toch nog vriezen met hier en daar enige bewolking in de middag zal er waarschijnlijk lichte dool optreden, maar 's nachts blijft de vorst aanhouden. In de afgelopen nacht vroor het langs de kust twee graden en meer in het land werden temperaturen van 4 en 5 graden onder nul waargenomen. De schaatsen behoeven dus nog niet worden opgeborgen, maar men zal toch erg voorzichtig moeten zijn. Zo men nog kan .schaatsen, dan zij men gewaar schuwd, dat het ijs met een dergelijke weersgesteldheid wel zeer broos wordt. Dr. Van Mook heeft vandaag offi cieel der derde West-Java-conferen- tie van 99 afgevaardigden erkend als het voorlopige parlement voor de nieuwe staat West-Java, bericht U.P. De Luitenant-Gouv.erneur-Generaal heeft verder drie ledeii van de voor lopige federale raad voor Indonesië aangewezen als toegevoegde leden bij de uit negen personen bestaande Neder landse delegatie voor politieke onder handelingen met de republiek. Ook werden zeven adviseurs aangewezen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George C. Marshall, heeft het Congress gevraagd opnieuw 275 mil- lioen dollar ter beschikking te stellen voor zuiver militaire bijstand aan Grieken land en Turkije «m het Kreml te tonen, dat de Verenigde'Staten niet van plan zijn liun bondgenoten in het Middel landse Zeegebied in de steek te laten. ,i i (Van onze speciale verslaggever) Voorzover wjj weten, is dit in deze vorm uniek: een militaire afdeling in dit geval de zevende hulpverband- plaatsafdeling die door een com plete gemeente in dit geval Dieren voor haar vertrek naar Indië wordt' geadopteerd en ter gelegenheid daar van twee volle dagen bij haar „pleeg moeder" op bezoek gaat. Het is een idee, door de sergeant-zie kenverpleger Schippers ontwikkeld en door zijn geboortedorp Dieren met graagte aanvaard. De gevolgen daarvan waren niet gering. Niet alleen, dat in Dieren uit alle huizen de driekleur feestelijk tegen de hemel steekt, maar ook, dat in de bos sen rondom het dorp de meest helse ge luiden van de oorlog weerklonken. Wat immers was het geval. Behalve de welgeteld 202 militairen, die graag eens precies wilden weten. 'door wie zij nu eigenlijk geadopteerd waren, weshalve zij geheel bij de bur gerbevolking werden ingekwartierd, wilden ook de Dierenaren wel eens zien, waartoe hun gasten van twee dagen in staat zijn. Vandaar gistermiddag die vreemde geluiden. Vandaar die doffe dreunen van de ontploffingen en het droge geluid der geweren. Vandaar dat plotseling de majestueuze rust van de rijke bossen aan gene zijde van de Arn hemse Straatweg zo onbarmhartig werd verstoord. Er woedde een oorlog. Een kwartier lang werd er gevochten op de resten van een kleine boomgaard, aan alle zijden ingesloten door de onovertrof fen bossen, die hier rond de Middach ter Allee liggen geschaard. Vanuit een oude, door de jaren krom getrokken schaapskooi, kon men dat alles vol gen. Dat naïeve spel van zevenklap pers en losse flodders en quasi dode lijk gewond neerstortende militairen, die dan door de mannen van de ver- bandplaats met inzet van het eigen leven langzaam maar zeker in veilig heid werden gebracht. Voor wie als wij van verre kwam, voor wie niet wist, hoezeer deze solda den in Dieren al populair zijn geworden en voor wie dit strijdperk bereikte na een wandeling door dit rijk glooiende land, waar geen vorst de lente heeft kunnen weerhouden, was dit alles bijna komiek. Maaf voor de Dierenaren was het feest, het feest van hun eigen le gerafdeling. En er klonk onvervalst mee leven uit de stem der dame, die de of ficier vroeg of het waar was, dat de bij haar ingekwartierde sergeant ook ge wond zou raken. „Het moet voor haar een opluchting zijn geweest, later op de hoofdverbandplaats haar favoriet grjjn- De geit Diverna, die, bij ontstentenis van een bok, door de Dierense verkennerij aan het- legeronderdeel werd aangeboden, is al dik bevriend met de militairen. Zou de bok, door Neptunus voortgeholpen, zich. niet waardiger gedragen hebben? zend terug te vinden op de, brancard met veel praatjes en een verwonding, die alleen maar op papier stond. Desniettemin zijn dit schone dagen voor Dieren. Dagen, die bewijzen, hoe zeer de houding van ons volk ten op zichte van het leger verbeterd is. En daarom ook mag men dit voorbeeld van Dieren aan velen ter navolging aanbevelen. Want het verschaft deze jongens uit d.e Van Heutsz-kazerne te Kampen, wanneer zjj eind Maart naar Indië vertrekken, extra - boeken, extra correspondentie-adressen en zowaar ook een geit. Eerlijk gezegd, dat is een geschiedenis apart. Dat houdt verband met de naam van Dieren en die houdt op zijn beurt, weer verband met de mythologie. Het geval is namelijk, dat ooit de gód van de donder een luchtreis maakte in zijn bokkewagen. Onder Dieren kreeg hij moeilijkheden met de IJssel. Hij werd door Neptunus voortgeholpen, maar liet Mjn bok, genaamd Diverna, achter. Van die bok van Diverna dus stamt de naam van Dieren en daarom dat de Dierense verkennerij de zevende hulp- verbandplaatsafdeling dus een bok en, toen men deze niet kon bemachtigen, een geit aanbood. Die geit gaai straks mefe naar Indië zal rond de Evenaar de roem ver- idigen van Dieren, dat een iegelijk n voorbeeld een gehele militaire afde- ng adopteerde en blijvend zal verzor gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1