Levenslang geëist tegen Verschoor Extra Aanbieding HEEMSTEEDSE BEGROTING GOEDGEKEURD mfiziyrf{sjh£l DEKENS Van electriciteit naar sckoolmelk Een timide figuur in de beklaagdenbank „Tramarchief" kaart na Van Weert „Boeken over Moderne en Oude Kunst" AGENDA Spoormannen herdacht 9.75 11.60 Qostwald Splinters Gebroeide bolbloemen naar Engeland HET TOLHUIS IN AERDENHOUT Beslissing is aan Ged. Staten iSft IS* VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zure opmerkingen en een onvruchtbaar voorstel Burgerlijke Stand Kiezerslijst ter inzage DISTRIBUTIENIEUWS Plechtigheid op het station DR. CASSIANIIS HENTZEN Veertig jaar priester Kerkdievegge voor het gerecht GRIJZE 1 1 MOEDIGE REDSTER BELOOND Hij trok aan het touwtje. ZANDVOORT Jongenshuis „De Twee sprong" Clandestiene vestiging Rapport commissie van onderzoek Vordering en verdeling van woonruimte Dis'tributienieuws Spreekuur burgemeester Motormateriaal politie Belasting op vermakelijk heden Verbetering sportvelden Gemeenteraad Burgerlijke Stand 60-jarig bestaan K.A.B. Floral'iavereniging op koms't Schaatswedstrijden BLOEMENDAAL Ijzergieterij uitgebrand Vliegtuig maakt experiment mogelijk Eerste Kamer neemt begroting van Financiën aan BiESÖMMINGEN tEléB NIEUWE SPORTVELDEN AAN SCHALKWIJKERWEG SANTPOORT Bonkaarten afhalen Beurs van Amsterdam 121 Het was moeilijk in de weifelach tige en timide figuur, die gisteren in de beklaagdenbank van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam stond, de man terug te kennnen, die door zijn arrogant en hardhandig optre den eens de schrik was voor Haarlem en later voor Delft en omgeylng, de hoofdinspecteur van politie, G. J. P. Verschoor. „Ee'n onevenwichtig en opvliegend mens," noemde hem de proc—fiscaal, mr. B. j. Besier. Gezien Verschoor's vele wandaden in de bezettingstijd eiste hij tegen hem een levenslange gevangenisstraf. Het was een dagvaarding van ander halve meter dié tegen Verschoor was uitgebracht, en de behandeling van de elf punten waarin zij was samengevat, nam meer dan vier uur in beslag. Daar was dan eerst de Haarlemse tijd, waarin Verschoor als hoofdinsp. van po litie de arrestanten Klarenbeek en Broos, die resp. verdacht werden van het ver- vaardigen van zoekplaatjes met leden van het Kon.- Huis en. het verspreiden van illegale lectuur, aan de S.D. had overgegeven. De Stichting Tramarchief, die zich sinds de voorstellen van de N.Z.H. de tram uit de binnenstad te doen verdwij nen zo heeft beijverd de komst van de bus tegen te houden, verspreidt thans weer een gedrukte brochure, waarin zij' de kwestie na het gebeurde in de ge meenteraad opnieuw uiteenzet. Er staan enkele zure dingen in dit ge schrift. Met enig cynisme wordt een ere saluut gebracht aan de twee grote par tijen in de raad, die zulk een prachtige partijdiscipline hebben getoond. Van wethouder Angenent wordt gezegd, dat hü weliswaar voorzitter van de ver- voerscommissie was, maar dat hij in de raad vrijheid heeft gevonden vrijwel alle conclusies, die de commissie in haar betoog heeft opgebouwd te weerspre ken. De schrijver van de brochure ont zegt de wethouder het recht te kunnen oordelen over 'het verkeersvraagstuk in de kleinere gemeenten. De Stichting begrijpt niet, dat de gemeente Haarlem door het afschaffen van de elctrische tram een van haar grootste afnemers aan stroom buiten de deur zet. De Stichting, die zovelen het recht ont zegt om over verkeers- en vervoerskwes- ties te oordelen,meent wel een oplos sing van het verkeersprobleem in de binnenstad van Haarlem te kunnen ge ven, b.v. een tramlijn Kleine Houtweg KampervestBrabantse!?) Turfmarkt Ged. Oude GrachtNassaulaanKe naupark, waardoor het Verwulft, het station en het postkanoor per tranY* be reikbaar zijn. Wanneer over enige jaren de sanering van de Kleine Houtweg tot stand is gekomen, zodat deze tussen Kampervest en Ged. Oude Gracht ge schikt wordt voor tramverkeer verliest dit tracé zijn onnatuurlijke omweg over de Brabantse!?) Turfmarkt, aldus de schrijver. De Stichting stelt voor de tram nog tien jaar te handhaven en dat de" gemeenteraad van Haarlem het offer brengt door zijn besluit in te trekken. WU vragen ons af, waarom de Stich ting Tramarchief nu weer terugkomt op een besluit, dat na zeer rijp beraap des kundigen genomen hebben. De voorge stelde nieuwe tramroute bewijst, dat het Tramarchief wat Haarlems toe standen- betreft zeker niet deskundig is. box of kinder stoei van ANEGANG 46 GEBOREN: J. L. Rietdijkvan den Ham z: S. van den Enghvan der Bent, z; G. NijenhuisHouweling, z; A. Mö- ringBiesbrouck, z; W. CourboisLan- gendijk, z; J. H. Peetersvan Calsteren, z; J. G. M. RijbroekParson, z; J. S. van Grinsvenvan Stijn, d; B. Jong bloedMars, d: F. WitHovestad, d; C. M. de GrootNunnink, d; E. G. Ed wardsSymes, d; C. MalouinBogart, d; H. B. HofmanSteen, d. ONDERTROUWD: J. Dijkstra en W. H. Ligthart, S. de Jager en A. Lim- bach, J. W. H. van der Steeg en G. Oostermeijer, J. Bon en C. H. den El zen, J. L. Sleijsfer en A. Heemskerk, C. Moison en E. Groskamp, J. W. Zant- voort en M. Schoone, C. B. van der Vossen en M. Hangjas, J. Slikker en M. Meppelink, J. Schol en T. J. H. Verweij, J. Walgien en J. Ottevanger, M. Beun en M. J. A. A. de Vos, P. Muller en W. Blokker, F. de Vos en C. H. de Lagh, M. C. Jongbloed en W. de Graaf, W. Groot en H. W, .Rubeling, P. J. B. van Deursen en M. M. P. Stoelman. GEHUWD: O. H. Datema en C. H. Sastra, J. M. Tullenaar en A. A. van Muijen, M. C. Eising en A. J. C. Koper, C. J. Bom en E. J. Grzywinska, C. .Cost en C. W. van Raaphorst, H. van der Leden en J. C. Kos, A. Licht en S. H. van den Broek, B. T. van Norden en M. H. Arschoek, H. Stamps en M. F. Pietrus, G. M. Wassink en M. van dar Niet, P. F. Voorting en H. G. Wassew- berg, C. J. H. van den Berg en A.'Ver- zeilberg, H. W. Kruiswijk en G. A. Slim. J. van Duuren en J. M. Beenen, P. M. Smeels en'M. Weijers, J. Rook- huijzen en W. C. H. Zuurendonk, C. A. Beens en G. G. R. IJntema, R. H. Voogt en H. Pothoff, W. v,an Leen en A. M. Leuven, A. Bos en G. van der Veen, B W. H. Bouchier en J. F. Dernison. OVERLEDEN: M. M. F. Jacques—van Pinxtercn, 62 j., Zijlweg; P. C. Oudde ken, 60 j.. Atjehstraat; C. van Zaaien— van der Hoeff, 86 j., Kleine Houtstraat; O. van der Toorn—Weidrager, 92 j., Kleine Houtweg. Voorts had hij ook een aandeel in de beruchte gijzelaarsaffaire in Jan. 1943. Ergerlijk was zijn optreden in Delft, waar hij als corpscommandant niets na. liet de Duitsers te steunen- door een fa natieke jacht op illegalen en andere an ti-Duitse personen. In November 1944 raakte de Landwacht' slaags met een groep illegalen in een huis te Delft. Spoedig was Verschoor nvet de Ortskommandant en een stel kor nuiten aanwezig. Toen een der illegalen na zware bedreiging een bergplaats met wapens aanwees, trok 'n heel stel, met Verschoor aan de kop, erheen. Het bleek, dat zich daar in die schuilplaats ook een Amerikaanse parachutist bevond, die door Verschoor tot bloedens toe werd ge slagen. Nadat er ook nog een zwaarge wond illegaal werker tevoorschijn was gekomen, schoot besch. voor alle zeker heid 'nog door de bergruimte.' Stuk voor stuk ging de president, mr. van Vught, de punten van beschuldiging na. Pres.; „Waarom bent u in November 1940 toegetreden tot de N.S.B.?" Besch.: „Omdat ik vroeger moeilijkhe den hpd met de communisten." Pres.: „Maar in die tijd waren Duits land en Rusland toch dikke vrienden." Bij de behandeling van het geval- Klarenbeek bleek dat zelfs de S.D. dit zo belachelijk vond, nat zy K. met een standje naar huls stuurde en hem zéide, dat hij in dienst bij de Luchtbescher ming kon blijven. Verschoorontsloeg hem toch! Inspecteur Greive verklaarde, dat besch. bij de razzia's in Delft nog harder schreeuwde dan de Ortskommandant en dat hij overal haantje de voorste was. ,,Ik liep altijd vooraan." „Ja, dat weten we." De verdediger meende bij het verhoor van deze inspecteur nog enkele licht puntjes te ontdekken. Verd.: Werd Verschoor tijdens een ern stige ziekte door de illegaliteit niet van versterkende middelen voorzien." Get.: „Ja, we wilden hem graag in le ven houden tot na de oorlog. Het was een te kostbare getuige om dood te laten- gaan". Verd.: „Bent u bij besch. niet onderge doken geweest?" Get.: Gedurende vier dagen om na mens de illegaliteit te zien wat hij uit spookte." Verd.: ,,En heeft hij geen moeite ge daan verschillende politiemannen bij zich te houden?" Get.: „Hij kon moeilijk zonder mensen blijven zitten." Tenslotte-kwam de beruchte gijzelaars, affaire weer ter sprake. Ook hierin was Nederkoorn de kroongetuige, maar ook ditmaal wist hij zich niets mer te her inneren. Hij kon niét zeggen of Ver schoor, in wiens bureau de lijsten waren opgesteld, iets in de zaak te maken had gehad. „Stel u eens voor, dat u achter deze tafel zit. Wat zou u dan denken?" ,,Een hopeloze taak." Een langdradige en vervelende geschie denis was het verhoor van de lange rij getuigen décharge. Vrijwel geen van hen kon iets bijzonders naar voren bren gen, dat een nieuw licht op deze zaak kon werpen. In zijn uitvoerig requisitoir zeide de proc—fisc. dat hij het overgrote deel van de tenlastelegging bewezen achtte. Door het optreden van Verschoor zijn er minstens vier doden gevallen, terwijl hij een groot aandeel had in talrijke ar restaties. Door zijn positie ook had hij een funeste invloed op zijn ondergeschik ten. De wankelmoedigen onder hen mis ten daardoor alle fut en pit om goed- Nederlands werk te verrichten. Mr. Besier haalde nog een voorval op, dat hij persoonlijk had meegemaakt op de Grote Markt te Haarlem, waarbij- Verschoor zonder enige noodzaak op de mensen begon in te slaan, toen er 'een klein oploopje was ontstaan. Juridisch achtte hij het aandeel van beschuldigde in de gijzelaarsactie niet be wezen.- „Ales overziende," aldus mr. Besier, „acht ik deze man niet geschikt in een vrije maatschappij terug te keren en heb ik de eer tegen hem te requireren een levenslange gevangenisstraf." Gezien het vergevorderde uur besloot het Hof'hierna de zaak tot Zaterdag 28 Februari te schorsen, om de verdediger gelegenheid te geven zijn pleidooi te hou den. t Ter gelegenheid van de Boekenweek heeft de heer F. Heerkens Thijssen in samenwerking met de boekhandel Coe- bergh in de kunstzalen aan het Plein een fraaie expositie georganiseerd onder de naam „Boeken over Moderne en O tide Kunst." Hy completeerde deze met een gevarieerde collectie Ex-Librissen, welke eigéndom is van de Nederlandse Ex- Libriskring, terwijl de prentenkamer aan gekleed werd met de illustraties, die Frans Lair.mers maakte bij de nieuwe vertaling van Dickens' David Copperfield. In het inleidend woord, dat Mr. D. Gil- tay Veth, bestuurslid van de Ned. Ex- Libriskring, Donderdag ter opening sprak, bracht de spreker vooral de veel zijdigheid 'van het tentoongestelde onder het oog. Hij hoopte, dat het vele bezoe kers tot lering zou strekken. Vervolgens weidde hij uit over zijn persoonlijke mening van de betekenis van het woprd boekenliefhebber. Hij zei, dat er mensen zijn, die het boek alleen beschouwen als een middel tot lezen, anderen kopen het slechts om de mooie band of de omvang en weer anderen zien in het boek iets wezenlijks, een mogelijkheid om hun "ken nis te verrijken: zij hebben het lief. Deze laatste groep verpersoonlijkt al leen. aldus de heer Giltay Veth, het woord boekenliefhebbers. Spreker wees voorts op de bijzondere illustraties, die zich in de prentenkamer bevinden. Bij de opening waren o.m. aanwezig, de bekende letterontwerper S. H. de Roos, de heren Toon Lammers, H. O. van Kruyssen en de directeur Van de Open bare Leeszaal, de heer P. V. de Wit. De kiezerslijst ligt op de afdeling be volking van de gemeente-secretarie ter inzage. Tot 9 Maart kan men aldaar na kijken, of men er op voorkomt, er niet behoorlijk op voorkomt, of er niet be hoort op te staan. Bioscopen: Rembrandt: Revue Snip en Snap en Carnegie-Hall (14 j.); Lusor: Zijn grote kameraad 14 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: The Haifway House 18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bij de marine (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame- theater: Het purperen monster (14 j 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 27 Februari Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V.: 8 uur. Stadsschouwburg: Mr. Regout voor G. en W. over „Zwerftochten tussen Afrika's keerkringen". 8 uur. Zaterdag 28 Februari Uitreiking nieuwe bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal) Sm t/m Sp, 8.30 —12.15 u. Treinen reden af en aan op het station in Haarlem en het drukke leven van alle dag had, althans uiter lijk, zijn gewone verloop. In een der wachtkamers echter hadden zich vele nabestaanden en familieleden verza- - meld om aanwezig te zijn bij de ont hulling van de gedenksteen, aange bracht in de hal van het station, om de herinnering levendig te houden aan de zes spoorwegmannen, die in de jaren 1940'45 als slachtoffers van de oorlog of terreur gevallen zijn. Het betrof hier de commies G. Brink, in het concentratiekamp Neuengamme om het leven gekomen; de seinhuiswach- ter L. Forterie, in Febr. 1945 gevangen genomen en in Duitsland overleden; M. Kabel, bij een bombardement in Duits land gedood; G. Klok. tijdens een razzia door de Duitsers neergeschoten; de bu reel-ambtenaar H. Schmidt, in het con centratiekamp Buchenwalde overleden en de wagenbestuurder Th. Smit, in 1944 bü een tfelnbeschieting gedood. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. de chef der centrale werkplaats en de hoofdstationschef. Dr. F. F. de Bruyn, chef van de alge mene dienst, opende de bijeenkomst, waarna da heer G. van Meurs, hoofd inspecteur van het Vervoer, namens de directie der N.S. een kort woord sprak. Namens de Personeelsraad sprak vervol gens de voorzitter, de heer G. Joustra. waarna het gehele gezelschap zich naar de hal begaf, waar de heer Van Meurs de gedenkplaat onthulde. Kransen werden er gelegd namens de directie en het per soneel, terwijl ook vele nabestaanden bloemen legden. Hedenmiddag geschied de eenzelfde plechtigheid in de Centrale Werkplaats, welke ook door burgemees ter Crerqers werd bijgewoond. i De* pastoor van de parochie van St. Joseph te Delft, de zee'reerw. zeergel. pater dr. Cass. Hentzen, zal Tweede Paasdag de dag herdenken, waarop hij, 40 jaar geleden, de H. Priesterwijding ontving. Besloten is het jubileum zij het op eenvoudige wijze te vieren, en wel op Tweede Pinksterdag, 17 Mei a.s. Pater Hentzen is, zoals bekend, ge ruime tijd pastoor geweest van de H. Hartkerk aan het Kleverpark. Hij heeft voorts bekendheid verworven als des kundige op het onderwijsgebied. Naast zijn pastorale arbeid werkt hij momen teel aan het samenstellen van een standaardwerk over de geschiedenis van de onderwijs-wetgeving hier te lande, in het bijzonder ten aanzien van net katholiek onderwijs in zijn verschillende vormen Verder is hij algemeen adviseur van de Katholieke Werkgevers-Vereniging. Voor de Haarlemse" rechtbank had zich gistermorgen te verantwoorden mevr. E. M.-H., die het de laatste maan den tot haar werk had gemaakt gelo vigen in R.K. kerken te bestelen. Als haar slachtoffers ter H. Tafel naderden, nam zij de achtergelaten tasjes weg. In Amsterdam heeft zij 13 en in Haarlem 9 kerkdiefstallen gepleegd. De eis was een jaar gevangenisstraf Uitspraak over veertien dagen. zonder vergunning KRUISSTRAAT HAARLEM Hedenochtend heeft de burgemeester van Haarlem op het stadhuis ontvangen een moedige redster, een dienstbode, die vorig jaar "uit de Delft een kind, dat te wajer was geraakt op het droge heeft weten te brengen. Van een beloning wilde het meisje niets weten. Het gemeente bestuur drong er echter op aan, dat zij een geschenk aannam. Haar werd heden morgen een bedrag van 125 ter hand gesteld voor het kopen van een fiets. Een 50-jarige incasseerder trok dezer dagen voor de uitoefening van zijn ambt aan de bel van een woning aan het Kennemerplein. Niemand deed echter open en hij belde nog eens. Weer zonder resultaat. In een plotselinge op welling stak hij zijn hand in de brie venbus en trok aan het touwtje, dat er achter hing. De deur ging open cn de man stond in dev vestibule. Hij keek eens goed rond en zag toen een sta peltje distributiebescheiden en een schaar liggen. Alles verdween in zijn zak, doch deze daad bleef niet zonder resultaat, want een en ander _lekte uit en de politie onderwierp de incasseer der aan een vethobr. Hij vertelde, dat hij alles bij zich had gestoken om dief stal te voorkomen. Des middags 3 uur zou hij weer naar het huis zijn gegaan om de bonnen te overhandigen, maar er was wéér niemand thuis. De politie twijfelt echter aan de waarheid van de ze verklaring en houdt de man vast. Zondagavond treden in het Gem. Con certgebouw bekende radio-figuren op, waarvan wij noemen; het orkest van Jan üorduwener;, de organist Johan Jong, de negerzanger van het Metropole-orkest Bruce Lowe, Wim en Bram. Scholte, Meftno Grondsma en de Vlaamse humo rist Willy Vervoort. Een 34-jarige loodgieter is aangehou den, omdat hij gedurende anderhalf jaar materiaal van zijn werk had mee genomen om een kippenhok te bouwen. Een 49-jarige winkeldievegge is ge arresteerd in een zaak aan de Grote Houtstraat. De 25-jarige kok B. J. R„ die zich in Haarlem cn Amsterdam aan diefstal en verduistering "heeft schuldig gemaakt en die in Breda een portefeuille met inhoud heeft ontvreemd, heeft bij de Haarlemse politie bekend en is inge sloten. Woensdag 3 Maart acht uur zal Henk Lasschuit, orgel, een concert geven in de Gem. Coricertzaal tie Haarlem. Rosa Spier, harp, zal die avond haar mede werking verlenen. Op de ijsbaan »„Nova Zembla"' te Spaamdam zal Zaterdag 3 uur een kop pelwedstrijd worden gehouden. Inschrij ving tót één uur vóór de wedstrijd in café v. d. Putten, Westkolk. Voor Zon dag staat een es-tafette-wedstrijd voor voetbalclubs op het program om de „Nova Zembla"-wisselbeker. In de gistermiddag voortgezette begrotingszitting van de Hecmsteedse gemeenteraad werden na de alge mene beschouwingen, die een vlot verloop hadden, de begrotingen van de gemeentebedrijven In behandeling genomen. De raadsleden hadden wei nig op- of aanmerkingen, zodat het ene hoofdstuk na het andere als vast gesteld kon worden afgehamerd. Er werdexv wel verschillende verzoeken aan B. en W. gericht; zo zou het lid Hopstaken (K.V.P.) gaarne zien, dat de electriciteitstarieven voor de winkeliers werden verlaagd. Wethouder Disselkoen antwoordde, dat de huidige kostprijs het voor de gemeente onmogelijk maakt, lagere tarieven in te voeren, hoewel zü er wel voor zou voelen, niet alleen ten gunste van de middenstanders maar ook voor de grotere-gezinnen. De heer Zegwaart (K.V.Pj) vroèg of er in de gemeente geen tweede badhuis ge. bouwd zou kunnen worden; er bestaat namelijk grote behoefte aan. Wethouder Disselkoen zegde toe, dat er een zou ko men, ofschoon er dit jaar nog geen spra ke van kan zijn. Het lid De Ronde (C.P.N.) meende, dat het Heemsteedse Sportpark het moois,te en het beste van het land zou zijn, als het verrijkt werd met een elec- trische pomp, welke na zware regenval voor de ontwatering kan worden inge schakeld. Wethouder Bakhuizen van den Brink deelde hierop mede, dat, het col lege zou onderzoeken, of er dienaangaan de iets gedaan kon worden. Vervolgens werden de inkomsten en uitgaven onder de loupe genomen. Het raadslid Van der Linden (K.V.P.) bracht de volkshuisvesting ter sprake, waarbij hij wees op het feit, dat 145 woningen, welke onder beheer staan van de wo ningbouwvereniging „Haemstede", nog steeds geen behoorlijke toiletten bezitten. Spr. noemde dit een toestand, die Heem stede onwaardig was, en drong er op aan, dat daarin verbetering zou worden ge bracht. Wethouder Van Lent zeide, dat ook B. en W. het gewenst achten, daarin ver. andering te brengen. Het bestuur van de bouwvereniging zou al lang tot uitvoering van het plan zijn overgegaan, ware niet de oorlog uitgebroken. Op het ogenblik is de materialenpositie nog verre van gunstig; wat de kosten betreft, heeft men het benodigde bedrag op ongeveer f 22000 geschat. De heer Brongersma (P. v. d. A.) was niet erg te spreken over het vele prik keldraad, waarmee het wandelbos Groe- nendaal is, „versierd". Hij meende, dat de, bezoekers zo moesten zijn opgevoed, dat ze uit zichzelf op de paden blijven en geen beplantingen beschadigen. Het lid Van der Linden informeerde, of de kinderen van de Glip, die in Ben- nebroek op school zijn, niet voor melk- verstrekking in aanmerking zouden kunnen komen. Hij vond het verder jam. mer, dat geen rekening gehouden werd met het aantal kinderen in één gezin wat de betaling van de sehoolmelk aan gaat. Heemstede heeft, aldus vertegenwoor diger Disselkoen, juist van het School- melkcomité in Den Haag toewijzingen gekregen, teneinde ook in Bennebroek, waar 70 Heemsteedse jongens en mejsjes de school bezoeken, met de melkverstrek- king te kunnen beginnen. Dit zal na Pasen geschieden, evenals de melkver- deling op de kleuterscholen in de ge meente. De bijdragen van de ouders worden gebaseerd op het netto-inkomen, of schoon het beter zou zijn wanneer het bedrag berekend werd naar het school geld. Dit is echter niet mogelijk, daar de schoolbelasting altijd anderhalf jaar la ter bekend is. Het lid De Ronde (C.P.N.) achtte het subsidie van f 500, dat de gemeente aan de H.O.V. verleent, wel erg laag. Hem werd ten antwoord gegeven, dat Haar lem de natuurlijke verzorgster is van de H:O.V. en dat het uitgetrokken bedrag slechts als een douceurtje bedoeld Is, Groenendaal is ook bestemd voor ande re gemeenten, doch Heemstede bekostigt het onderhoud; het kan niet de taak Naar wij vernemen is de mogelijkheid groot dat het Jongenshuis „De Twee sprong" aan de Kostverlorenstraat bin nenkort wordt opgeheven. Dit huis wordt thans door de stichting „Bijzondere jeugdzorg" gebruikt voor de huisvesting van jeugdige politieke delinquenten. Het gebouw is eigendom van de Am sterdamse vacantiekolonie. Achtereen volgens werd het gevorderd door de Duitsers en voor meisjes-pol. delinquen ten en het laatst voor jongens. Gehoopt wordt, dat het thans weer zijn oorspron kelijke bestemming zal terugkrijgen. De zwakke kindéren uit Amsterdam hebben daar recht op. Woensdagmiddag stond voor de Kan tonrechter terecht een geëvacueerde Zandvoorter, die zonder vergunning naar Zandvoort was teruggekeerd. De ambte naar van het O.M. verklaarde in zijn requisitoir, dat de rechterlijke macht streng tegen clandestiene vestigingen zal optreden. Het wordt voor de gemeen tebesturen anders ondoenlijk in de wo ningverdeling enige orde te bewaren. De eis luidde f25.— boete, waarbij als ver zachtende omstandigheid in aanmerking werd genomen het feit, dat beklaagde geëvacueerd was. De Kantonrechter ver oordeelde hierop tot f 15.boete. Op voorstel van het lid van de raad de heer Slagveld wjrd een commissie van onderzoek ingesteld naar de bouw van 18 woningen aan de Helmerstraat en 42 woningen aan de Burgemeester Erigelbertsstraat. De commissie, bestaan de uit, de heren Prof. Zwiers, A- P- Smits en H. J. L. Klein Schiphorst brengt nu rapport uit aan de raad. Zy constateert dat hij de bouw van de 18 woningen aanvankelijk verzuimd werd de fundering voldoende „in te wateren". Deze tekort koming is onmiddellijk hersteld en uit die hoofde is geen nadeel of bezwaar te verwachten. Voor de bouw van de 42 woningen voor rekening van de gemeente hebben B. en W. enkele afwijkingen toegestaan van de plaatselijke bouwverordening. Aan de hand van een tekening toont de com missie aan, dat de gemaakte constructie in het algemeen zelfs beter is dan wan neer men de eisen van de bouw veror dening precies had gevolgd. De toepas sing van kalkzandsteenklinkers voor keldermuren acht de commissie volko men verahtwodrd, Bezichtiging ter plaat se heeft de commissie de overtuiging ge geven dat het werk met' grote zorg wordt uitgeVoerd en dat nadelige gevol gen van de gevólgde werkwijze niet te verwachten zijn. Het raadslid Terol (A.Z.B.) heeft een voorstel ingediend om een commissie in te stellen die adviseert inzake de ver deling van woonruimte. 'Hoewel B. en W. wijzen op het bezwaar van vertra ging in de afdoening van zaken, willen zij zich tegen instelling van een derge lijke commissie niet verzetten, als de Raad meent dat deze voor de bevolking zo gewichtige materie met zijns inziens grotere waarborgen moet omringd wor den. Zij menen evenwel dat deze advi serende taak moet worden opgedragen aan de commissie welke reeds adviseert aangaande de vordering van woonruim te. zodat deze commissie zal adviseren omtrent het gehele terrein van de wo- ningvordering en -verdeling. Afzonder lijk doen B. en W; nog een voorstel het presentiegeld voor deze commissie te stellen op 4per vergadering, dit overeenkomstig de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken. Uitreiking nieuwe bonkaarlen Maandag 1 Maart voor de letters L. t'.m. M. en Dinsdag 2 Maart voor de' letters N. t.m. O., van 9 tot 15 uur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd Woensdag 3 Maart spreek uur te houden. Aan de raad wordt voorgesteld een i crediet te verlenen van f 4550 voor het omruilen van de politie-auto en de aan schaffing van éen motor met zijspan. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor, gedeeltelijk terug te komen op zijn besluit, de belasting op verma kelijkheden te verhogen tot 50 pet. en voor bioscopen tot 45 pet. De te dezer zake nader van de minister van Bin nenlandse Zaken ontvangen circulaire geeft daartoe aanleiding. Thans wordt voorgesteld te heffen: concerten, zang uitvoeringen, toneelvoorstellingen \iz, 20 pet.; auto- motor- en wielerwedstrij den 30 pet., bioscoopvoorstellihgen 45 pet., mei; dien verstande, dat 35 pet. wordt geheven vanvoorstellingen, waarbij tenminste 500 m. journaals of culturele films worden vertoond en 20 pet. wanneer uitsluitend culturele of Nederlandse films worden vertoond. Voor overige vermakelijkheden 50 pet. De gemeente Zandvoort heeft met grote kosten in het duinterrein een vijf tal sportvelden aangelegd. De toestand van de grasmat van deze velden maakt voorziening dringend noodzakelijk. Voor onderhoud wordt jaarlijks 3.575 uit gegeven, terwijl aan huur slechts 1.100 wordt ontvangen. B. en W. stel len nu voor, alle sportvelden grondig tè herstellqn en daarvoor een crediet te vérlenen van rond ƒ23.000. Bij de volgende verhuur van de terreinen zullen de verenigingen dan met het onderhoud worden belast. De gemeenteraad van Zandvoort is Dinsdagavond a.s. in vergadering bij een geroepen. De agenda vermeldt 23 punten, oa. verpachting toiletten strandweg, aankoop van percelen grond, verpachting van een standplaats voor een consumptie-ijstent aan de Zee straat, verhuur inventaris Zuiderbad, subsidie aan de Aei'denhoutse kleuter school, aankoop van grond van de Noord-Zuid-Holli Vervoermij. en ver pachting van een standplaats met een kiosk voor tijdschriften enz. aan de Strandweg. ZANDVOORT. GEBOREN: P. van de Geer en W. Koper d; W. Pleijsier en J van Kwawegen z; J. Paap en H. van der Meij z; 'J. H. v. d. Berg en A. Paap d; C. A. Allebes en S. A. de Bie, Breda d; A. Molenaar en J. de Haan z. ONDERTROUWD: C. L. Kérkman en G. Emanuels. OVERLEDEN: A. F. C. de Zwart. 71 j. van Heemstede zijn in de kosten van de H.O.V. bij te dragen. .Hierna werd met algemene stemmen de begroting in haar geheel aangenomen. Tot slot van de vergadering werd. een nagekomen voorstel, een geldlening van f 43.000 aan te gaan ter bestrijding van de vervroegde aflossing' van het restant der V/%% lening, oorspronkelijk groot f 65.000, z.h.st. goedgekeurd. Aan het einde van de zitting bracht Jhr. Van der Poll (C.H.U.), als nespor van de raad. dank aan wethouder Van Lent voor de vlotte en prettige manier, waarop hij de begrotingsdebatten geleid had en sprak hij een woord van hulde tot het gehele college voor zijn beleid en de samenstelling van de begroting. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan'van de Kath. Arbeidersbeweging in het bisdom Haarlem zullen in beide parochiekerken Zondag 29 Februari H.H' Missen worden opgedragen. In navolging van Bennebroek wordt thans ookte Heemstede getracht, te komen tot een heroprichting van een Floraliavereniging. De ijsclub „De Volharding" heeft voor haar leden scbiaatswédstrijden uitge schreven, die Zaterdag op de Wagner- kade te Heemstede zullen worden ge houden. Des mid,dags om 2 uur beginnen de wedstrijden in schoonrijden voor da mes om de Jhr. Van Doorn-schaats. Daarna zullen heren en paren eikaars krachten kunnen meten. Om 3 uur zijn er wedstrijden in hardrijden over 160 M. Vannacht 2 uur werd de Bloemendaal- se brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in een houten schuur aan de Iepenlaan. In deze voormalige bollenschuur was een ijzergieterij gevestigd. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon alleen verhinderen, dat het vuur de omliggende percelen aantastte. De schuur zelf brandde geheel uit. De oorzaak moet waarschijnlijk ge zocht worden in het feit, dat enkele tur ven op een oven te drogen lagen. De eigenaar, die slechts voor een gering be drag verzekerd was, is door deze brand zwaar gedupeerd. Het verdwijnen van de schuur zal het entrée van het Klnheimpark aanmerke lijk verbeteren. In de raad is er in de loop der jaren dikwijls de aandacht op gevestigd. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de bloembollen zullen Zondag morgen van Schiphol naar Engeland worden vervoerd 100 soorten tulpen en narcissen, in ongeveer 300 pannen ge broeid, in opdracht van exporteurs en kwekers in Noord- en Zuid-Holland. Per speciale Dakota wordt deze kost bare vracht op Initiatief van het Cen traal Bloembollen-coniité naar Londen getransporteerd. Het zijn de resultaten, die verkregen werden in het broeiproevenbedrijf van de firma Ruygrok aan de Leidsevaart te Haarlem. Dinsdag .en Woensdag a.s. zullen de zendingen tentoongesteld wor den in de grote Newhall, Vincent Squa re London SWI om daar te wedijveren met de Engelse inzendingen. (Van onze parlementaire redacteur) Na de algemene financiële beschou wingen van de vorige week restte Don derdag bij de behandeling van de be groting van Financiën in de Eerste Ka mer niets anders dan enige technische belastingkwesties, waarover enkele spre kers het woord hebben gevoerd. Voor minister Lieftinck aanleiding genoeg om over elk van die kwesties een af zonderlijk college' te geven, slechts be grijpelijk en interessant voor een handje vol „studenten". Een uit de Kamer gemaakte, opmer king, dat wij de laatste jaren het ver schijnsel beleven, dat er meer belastin gen komen, die niet naar draagkracht worden geheven, kon de minister wel beamen. Hij wees er daarbij op, dat in België en Lxuemburg het accent nog meer op belastingen-niet naar-draag- kracht valt, zodat wij in de toekomst terwille van de unificatie nog wel ver der diezelfde richting uit zullen moeten gaan. Een concessie van onze zijde. Voorts vernamen wij, dat krachtens gesloten overeenkomsten de schade, wélke van geallieerde zijde is toege bracht aan Nijmegen en het Bezuiden- hout te Den Haag tijdens de bombar dementen in de bezettingsjaren, niet aan de geallieerden in rekening kan worden gebracht. ■De begroting te z. h. st. aangenomen. Naar wij vernemen is de opkomst van dienstplichtigen, die een oproep hebben ontvangen om zich 2 Maart a.s. ter in lijving bij het 2e reg. infanterie te mel den bij het 5e Infanteriedepot te Roer mond, verschoven naar 3 Maart a.s. Dit geldt tevens voor 'diegenen, die bij voornoemd onderdeel 2 Maart a.s. moe ten opkomen ingevolge'de beëindiging van het hun verleende uitstel of vrij stelling. IJMUIDEN 26 Februari. IJm. 155 f12800; IJm.'147 f 440; Kw. 227 f8300; Kw. 166 f790; Urk 244 f1260; 176 f490; 44 f630; 16 f 700; 126 f840. Aanvoer 15 kisten tarbot en tong, 80 schol, 20 schar, 40 bot, 320 schelvis, 80 'wijting, 100 poon, 40 kabeljauw, 575 versq haring en 30 di versen. IJMUIDEN, 27 Febr. Loggers: K.W. 89 f 6160, K.W. 122 f 5920, K.W. 18 f 2770 K.W 129 f 7310. Kotters: IJm. 235 f 1345 IJm.' 52 f 1700, Uk 2 f 1420, Uk 64 f 3630 De aanvoer bestond heden uit 373 kis ten schol, 119 kisten schar, 36 kisten bot, 192 kisten wijting, .87 kisten kabel jauw en 97 kisten schelvis. Waarschijnlijk heeft u nog nooit op de publieke tribune van óe Statenzaal aan do Dreef gezeten. Kan ik me voorstellen, want wat moet je daar doen, nietwaar? Provinciale Staten zijn te klein voor tafellaken en te groot voor servet, ook al ma ken we er met de verkiezingen heel wat drukte over. Statenlid worden is niet zo heel moeilijk, maar via dit college de Eerste Kamer betreden, dat is carrière maken. Maar gesteld hu eens, dat u op een goede dag belangstelling zoudt hebben voor een onderwerp, dat daar behandeld wordt b.v. over de malariabestrijding en op de tribune een plaats koos, vlak naast de pen3' maar, zoals het hoort, gescheiden door een hoqten hekje. Arm aan wijsheid en terneergeslageg door de teleurstelling zoudt u naar huis terugkeren, want op de tribunes dringt slechts gebrom, een sisklank of een Mexicaanse hond door. Sinds jaren is men bezig met de ver betering van de acoustiek in de hoge vierkante zaal en elke onderzoeking le verde een negatief resultaat op. De persmannen maakten er wel eens een grapje, over, maar met angst en beven zagen ze de dag tegemoet, dat er een verbetering zou worden, aangekondigd- Helemaal niet mal, al lenkt u dat. Tot nu toe zaten de heren krantjes te lezen en moppen te tappen, want als meneer Dinges een redevoering had uitgespro ken, stond op het papier; meneer Dinges belichtte de financiële toestand der pro vincie, maar was onverstaanbaar. En meneer Rood sprak over natuurbescher ming (niet te volgen). Helaas, aan dit goede leven zal een einde komen. Gedeputeerde Staten delen mede, dat zij, in verband met de vor deringen van de geluidstechniek, nog maals een onderzoek naar de acoustiek in de Statenzaal zullen instellen. De Statenleden gnuiven, de persbroeders verafschuwen de voortgang der techniek. Men zal zich herinneren, dat de gemeenteraad van Bloemendaal het voorstel van B. en W. heeft verwor pen, om de historische tolgaarders- woning bij, de Viersprong te Aerden- hout niet aan slopershanden prijs te geven. Hoewel het voor het verkeer noodzakelijk is, dat de weg wordt verbreed, betreurt men het over het algemeen toch ten zeerste dat dit karakteristieke tolhuis er voor af gebroken zal moeten worden. Op de vergadering van de vereniging Buurtbelang AerdenhoutBentveld, die Donderdagavond in de Vondelschool te Aerdenhout werd gehouden, vormde deze kwestie het belangrijkste punt van de agenda. Bij de vaststelling van hm standpunt van de vergadering, kwam duj- deliik tot uiting, dat men de histori sche waarde van het Tolhuis hogef aanslaat dan het voorstel tot wegveï- breding. De voorzitter, de heer mr. A. Bos, zeide, dat wat het zwaarst weegt het zwaarst moet gelden en dus heeft men besloten tot afbraak van het tolhuis te moeten overgaan. Velen betreuren dit. ook het bestuur. De heer J. W. Pieterse heeft alsnog voor beide partijen een be vredigende oplossing weten te vinden. Hij wil de weg achter d'Haringbuys om leggen, waarbij dan een zódanige be planting dient aangebracht te worden, dat het .geheel bij de landelijke omge" ving, aansluit. Het tolhuis zai dan ge' spaard kunnen blijven, evenals het wijk' gebouw. Door een geringe verbouwing blijft het aesthetisch verantwoord en tevens zal de bberderij met opstallen' welke zich tegenover het tolhuis bevind» en. in de toekomst ook onherroepelijk aan slopershanden ten offer zal vallen» gered zijn. Afgezien nog van het feit dat de afbraak van het tolhuis grote nanciële uitgaven vergt, zal het verkeek door het ontbreken van remmende fac* toren het gevaar op de weg doen toe nemen. Dankz;ij het plan-Pieterse za' het verkeer echter tóch ongehinderd kunnen plaats vinden, bovendien zal he» landelijk aspect verbeterd worden e° ten slotte zal alles f^iancieel veel gun stiger zijn. Aan Ged. Staten zal het plan-Pieterse worden voorgelegd en men zal verder aan dit college verzoeken het raadsbe sluit niet goed te keuren. Voor de aanleg van het sportpark a®0 de Schalkwjjkerweg moet de gemeente Haarlem verschillende percelen grond kopen, waartoe reeds in 1946 onteigening plaats vond. De procedure verloopt ech ter té langzaam, terwijl de behoefte aah sportvelden daar ter plaatse steeds stef' ker is geworden. Vier Voetbalveld^ kunnen ter hoogte van de Buitenrus?' brug worden aangelegd, waarvoor kosten, zijn geraamd op 126.000. de pit bedrag kan geput worden uit de kapita®^ post ten behoeve van de lichamelijke °P voeding. De tennisvelden kunnen no» niet tot stand komen, omdat het daaf' voor bedoelde terrein nog verhuurd 1 De bewoners van Santpoort, wier men beginnen met de letters V t0\n0r met Z,'zijn Maandag aan de beurt vov het afhalen vannieuwe bonkaarten- Het badhuis aan de Wüstelaan is h> voor geopend van 912 en 1.304 u De aandacht wordt er op gevestiBj, dat alleen voor zeer bijzondere g® len nog een na-uitreiking zal P18 vinden. (Niet officiële Koersen) Vrijdag 27 3-3M, Nederland 194? Ned. Handel Mij., eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever eert Ned. Kabel nw. aana Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii eert ex dividend Febr. Vorig slot 98,Wi 164% ■19 314% 378 354 341 190 191 287 219 98* 313 S* SB -4:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2