BRIC DB NOORMAN-DE STim VAN ATLANTIS Stoottroepers weer thuis r N DE KRATER van KALA J WOLTERING's DON JUAN EN DOLLARS DE INZET VAN FRANCO'S HUIDIGE POLITIEK en veertig keerden niet weer Negen VAN NE m West-Java-conferentie ademt gezonde geest Culturele samenwerking L Pantserauto met honderd biggen in een greppel -Schiphol of Burgerveen Engels leger heeft een nieuw tanktype Kwakzalversmiddel kost acht koeien het leven VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Grote gebeurtenissen op tü? PHILIPS STA ALB AARD Van Klef f en»: iE£ met overzeese gebiedsdelen Y> Het vertrek van Cura^aose delegatie Tekst van de brief aan minister Jonkman Betoging te Paramaribo NALATENSCHAPPEN Lof voor de K.L.M. Puddingpoeder blijft op de bon De smokkelaars weten weer te ons:nappen Mening van de Eerste Kamer VASTE VERGOEDING VOOR EERSTE KAMERLEDEN? Dure gedetineerden DONZEN DEKENS SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN EN NU- EEN KOPJE—" H.H. WIJDINGEN Nationale en internationale aspec ten van de Spaanse politiek lo pen dooreen in een mate, waar van de aanhangers van het Franco-be- Wind, die, toen de Spaanse kwestie bij de Verenigde-Naties aanhangig was, op het standpunt stonden, dat het buiten land niets met hun binnenlandse aange legenheden te tr.aken had, zich maar lie ver niet bewust zijn. Men is er arm en behoeftig, alles is er schaars, slecht, duur, en het is daarom hard nodig dat hien hulp ontvangt van de Verenigde Staten, behalve Argentinië de enige die daartoe in staat zijn. Deze hulp echter kan zeker niet worden verleend, indien hiet enkele elementaire voorwaarden Worden vervuld. De Amerikaanse zaakgelastigde te Madrid, Culbertson, gaf onlangs aan Senor Martin Artajo, de minister van Buitenlandse Zaken, een kleine, van zelfsprekend khiet officiële opsomming van die voorwaarden. Ze behelzen, kort gezegd, vrijheid', voor de ^Spaanse eco nomie, voor het politieke leven en voor mening en meningsuiting. Geen strakke staatscontróle meer op_ bedrijf en be roep, geen verbod van partijvorming en van niet-gewelddadig optreden voor po litieke tegenstanders van de Caudillo en vooral verlof aan iedereen, openlijk te zeggen en te schrijven wat hij denkt. Zulke voorwaarden inwilligen betekent hiet minder dan het huidige bestuurs- stelsel in Spanje om hals brengen. Uiter aard voelt Franco daar weinig voor. Maar omdat hij met reden mag hopen, dat de V.S. ook wel goedgeefs zullen zijn, als hij maar a-anstalten maakt, in te binden is hij opnieuw begon- hen met de troonpretendent, Don Juan, te onderhandelen. Don Juan zei bij een vorige gelegen heid, dat hij de troon van Spanje slechts wenste te bestijgen, als Bra«co afstand deed van alle aanspra ken op de regeringsmacht. De Caudillo Was daartoe niet bereid, en er kwam geen resultaat tot stand. Thans zijn ech ter de omstandigheden enigszins veran derd. Franco zit op het ogenblik wellicht steviger te paard dan ooit tevoren, mits bij kan zorgen voor een vergroting van de Spaanse welvaart, die op haar beurt Weer afhangt van agrarische en in dustriële productie en export. Werd hij enige tijd geleden nog met de nek aan gekeken door de omringende landen, nu kan hij wijzen op een aanmerkelijk be tere internationale positie. Vüf deelne mers aan het Marshall-plan, n.t. Zwe den, Ierland, Turkije, Nederland en Zwitserland, hebben handelsverdragen biet Spanje getekend. Frankrijk, dat onlangs met gebogen hoofd terugkeerde van de dwalingen zijns weegs, waardoor het twee jaar lang de spaansFranse grens gesloten had gehouden, is, evenals Engeland, bezig biet besprekingen. De betrekkingen tus sen Madrid en Lissabon zijn momenteel Uitstekend. En wellicht niet ten onrechte hecht men groot belang aan de „be- ieefdheidsvisite", die de Amerikaanse Admiraal Sherman korte tijd geleden bah Spanje heeft gebracht. Deze gunstige stelling, gevoegd bij de kennelijke bereidheid vaii Franco om, al ban niet door het verlangen naar dollars, vrees voor republikeinen of drang Jan monarchisten bewogen water bij de wijn te doen geeft voor Don JUa.n aan onderhandelingen met de Spaanse regeringsleider een geheel nieu we tint. Het hoofd van de koningsgezinde beweging, Oriol, is dan ook op last van Franco naar Lissabon vertrokken, waar Don Juan verblijf houdt. Terwijl deze besprekingen nog gaan de, althans niet voltooid zijn, ge beuren er in Spanje zelf dingen, die de troonpretendent het toehappen gemakkelyker kunnen maken. Franéo overweegt namelijk zijn kabinet op ge heel nieuwe leest te schoeien. En als United Press goed is ingelicht, zou deze reorganisatie bedoelen, Spanje meer ge schikt te maken voor deelgenootschap in de voordelen van het Europese Herstel programma, hetgeen niet anders kan betekenen dan dat de regering alweer iets afdoet van haar streng falangisti- sche beleid en dus een stapje nadert tot de Amerikaanse wensen. Misschien is dit stapje naar meer „liberaliteit" juist groot genoeg om Franco-Spanje voor Don Juan. aanvaardbaar t>e maken. Aldus zou het mes aan allerlei kanten snijden. Franco zou aanblijven, zy het dan met heel wat minder macht voor zyn eigen persoon en heel wat minder Invloed voor zijn party-programma dan aanvankelijk het voornemen geweest moet zijn. Het Spaanse volksdeel, dat naar herstel van het koninkrijk, niet als schyngevel maar als werkelijkheid, ver langt, zou bevredigd worden. En voor de internationale opinie, speciaal de Amerikaanse, zou Spanje niet langer een „fascistisch" doch een normaal, bijna democratisch land kunnen schijnen, waaraan het zinneloos is, de toegang tot het Marshall-plan, de West-Europese Unie en het gewone diplomatieke en commerciële verkeer te weigeren. INtatuurlyk hangt het voor een groot deel van Don Juan af, of de hoop óp verwezenlijking hiervan een luchtkasteel biyft Daar staat echter tegenover, dat hij nu ook niet. lang meer kar. aarzelen met accepteren,* op straffe van het voor bijgaan van een goede kans op het koningschap, aie niet zo gemakkelijk meer zal terugkomen. Blyf rustig zitten! U hoeft er zelfs met voor uit U w stoel te komenzó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon- Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Bij de voortgezette behandeling Indo nesische kwestie in de Veiligheidsraad bracht de„ Republikeinse gedelegeerde Sastro van de Amidjojo vier punten naar voren: 1. de Republiek maakt be zwaar tegen het vrij optreden van volks bewegingen, die éénzijdig door de Ne derlandse regering en niet bij plebisciet bevorderd worden; 2. de staat van be leg bedreigt veiligheid en vrijheid: 3 dergelijke acties zijn niet in overeen stemming met de overeenkomst van de „Renville"; 4. iedere afwijking van de werkwijze van. het plebisciet moet eerst door beide partijen goedgekeurd worden. Hij beschuldigde er Nederland van, welbewust het politieke zelfbeschik kingsrecht op West-Java en op Ma- doera te beperken en zeide, dat de Ne derlandse regering „ons voor een fait accompli wil stellen, waardoor de vrije volksstemming krachteloos wordt ge maakt of beperkt". De Rus Gromyko verklaarde, dat de overeenkomst van de „Renville" een scherm vormt, waarachter Nederland, geholpen door de V.S. en andere kolo niale mogendheden, maatregelen ne men om het oude koloniale bestuur te herstellen. Hij noemde deze over eenkomst een van de schandelijkste documenten, die ooit onder de ver antwoordelijkheid van de V.N. gepu bliceerd zijn en sloot zich bij het standpunt van de Republiek aan, dat Nederland de overeenkomst van de „Renville" geschonden heeft, politieke beginselen van de „Renville - overeenkomst juist en opbouwend. Hij legde de nadruk op de gevaren van ple biscieten. De Nederlandse vertegenwoordiger, nr. van Kleffens, zeide: „De conferentie van West-Java is de eerste van een reeks volkomen' officieuze conferenties zonder enige druk van Nederlandse zijde". Hij zette uiteen, dat Republikei nen de conferentie bijwoonden in een geest van gezond en spontaan nationa lisme, dat niet identiek is met de Re publiek. Op de opmerking, dat de afschei dingsbeweging pas begonnen was na de Nederlandse bezetting, zeide Van Klef fens: „Dat is juist, omdat er tijdens het bewind der Republiek geen vrijheid van meningsuiting was". Hij deed een beroep op de Veiligheidsraad, de bevoegdheid van de C.G.D. niet te vergroten. 28. Langzaam opende Eric zijn ogen. Om hem heen heerste een volkomen duis ternis. De eerste ogenblikken begreep hij niet, waar hij zich bevond, maar plot seling keerde zijn geheugen terug en met een rilling van afgrijzen herinnerde hij zich alles toeer: Atlantis, Dokter Brasnoë, Gajam, de injectie.... Maar dan moest hij dood zijn! Hij trachtte zich te bewegen. Dat lukte! Veel ruimte was er echter niet en plotseling kwam hij tot het ontstellende besef, dat hij natuurlijk in een- kist lag en als een wanhopige begon hij te duwen. Wat hij niet verwacht had. ge beurde: het deksel bewoog. In een oogwenk had hij deze zover Weggeschoven, dat hij overeind kon gaan zitten cn een ogenblik later stond hij naast de kist en keek verwonderd om zich heen. Hij bevond zich in een soort getgelf, dat niet was af gesloten. want door een grote poort viel het daglicht naar binnen. Eric wreef zich verbaasd de ogen uit. Hij was immers ter dood gebracht? Deze ruimte geleek in derdaad veel op een soort graftombe. Het kon geen droom zijn. Daar stond nog de stenen kist, waaruit hij zoeven gestapt was. Maar wat was er dan met hem ge beurd? Zou Gajam....!? Maar hij had toch met-zijn eigen ogen gezien, dat de dok ter die grote spuit van Gajam aannam, en hij had toch de naald gevoeld. Wat daarna gebeurde herinnerde hij zich niet meer. Aarzelend deed hij een paar stap pen naar buiten. Een groot meer strekte zich voor hem uit en het eerste wat hij zag, was 'n bootje. Een eenzame roeier naderde met snelle slagen in' zijn richting. Een vliegtuig van het fabrikaat Vic- kers Armstrong-Supermarine, type „At tacker", heeft het wereldrecord op de internationale honderd kilometer, gesle ten circuit, gebroken met een snelheid van 560,634 mijl per uur. Met de minister-president, dr. L. J. M. l$eel en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, als getuigen, is gistermiddag in het Trip penhuis te Amsterdam opgericht de „Stichting voor culturele samenwer king tussen Nederland, Indonesië, Su riname eri Nederlandse Antillen". Doel van de Stichting is, zoals de voorzitter, prof. dr. J. H- A. Logemann uiteen zette, de onderlinge samenwerking op cultureel terrein, waartoe in die gebieden zusterinstitnten zullen wor den opgericht. De culturele uitwisseling, die men daartoe beoogt, zal geschieden op basis van gelijkheid en wederkerigheid. Minis ter Jonkman, die namens de regering instemming met dit initiatief betuigde, zette uiteen, hoe deze culturele samen werking een noodzakeiyk complement vormt bij de staatkundige, financiële en economische hervormingen, die de rege ring nastreeft. In afwachting van de confiscatie van g>*ndbezit met een oppervlakte van meer dan 50 H.A., is de verkoop van grond, alsmede die van vee en landbouw werktuigen, in Tsjechoslowak.ye verbo den. Aan de nieuwe stichting is voor 1948 een rijkssubsidie van 1.000.000 toege kend. e CVan onze Brabantse redacteur; Het eerste bataljon van het roem ruchte Regiment Stoottroepen is weer 'thuis. Twee lange jaren heeft het de hitte van de dag, zowel als de hitte van de strijd in het verre Indonesië verdra gen. Negenenveertig keerden niet terug. Negenenveertig namen waren het, die generaal Sitsen, de commandant van het derde militaire gewest, te 's Hertogen bosch voorlas en negenenveertigmaal bleef zijn oproep' onbeantwoord. „En toch," zo zei de generaal,'„zijn wij hier bij u en onder .u." Het was een ontroerend moment, toen langzaam de vlag halfstok daalde en de eerste tonen van „The last post" in de heldere vrièslucht schalden. Voor de officiële tribune hadden de ouders, vrouwen en kinderen van hen, die ge vallen waren yoor het vaderland en voor het „stoottroep-ideaal orde, recht en vrijheid", plaats geijomen en ieders aandacht richtte zich op deze kleine, sombere groep, toen naam voor naarr\ Truman houdt vacantie óp de Maagdeneilanden De tien meest fascinerende mannen De bulldog ging even weg Alleen de Amerikaan vertrok geen spier Coed voorbeeld..,. De stedelingen van Christiansted en St. Croix en de bewoners van de Maagden-eilanden hebben enige ^rukke dagen achter de rug. Het komt ter slot van zake niet ieder jaar voor, ^t de president van de Verenigde Sta aft van Amerika zün intrek in een van hotels van de schilderachtige hoofd- st^d neemt. President Truman heeft er ten paar dagen van het mooie weer ge iten en op het strand en door de {,rtal!e straatjes van Christiansted' ge handeld. De bewoners hebben hem har- teI'jk begroet by zijn aankomst en gis pen met veel gejuich uitgeleide ge- qaan. De Maagden-eilanden hebben ^ceger aan Denemarken behoord, zo- Jat het'helemaal niet hoeft te ^verba- te"1, dat de president Deens bier en r^Petit-silt werd voorgezet. Het jacht /^Uamsburg, waarmede de president 11 zijn gezelschap reist, is nu op weg par de Amerikaanse marinebasis Guan- ailam.'0 op Cuba ]V /r arlène .Dietrich kent zóveel fasci- 1VJ nerenöe mannen, dat het een 0 hele toer voor haar geweest is tien meest fascinerende op te .^ijven. Men heeft haar eerst haar «hing gevraagd over verschillende ^faanstaande generaals. Zy ant- Ve rdde prompt, dat ze „legermensen j fschrikkeiyk saai vond", behalve na- in oorlogstijd. Een lüst van 1, 6brs uit Hollywood kon maar matig s ar .instemming vinden. Marlène was Vj beetje bang, dat men een of ander WQJe wilde uitgooien over haar Holly- 'brassen op dit gebied. Na vyf "en en zeer veel vijven en zessen is tenslotte toch een lijst uit de bus (ji,6 toen. Eipvenaan staat Erich Remar- schrijver, en vervolgens komen ti^nder Kirk, voormalig Amerikaans r;0. assadeur jn Italië, Stravinsky,' com- 'bist, Ernest Hemingway, schrijver, regisseur van „Rome open Picasso, Stanley Gardner, schry- £>a„ Van detectiveverhalen^ Salvador kunstenaar, Noel Coward, film r ®n Toscanini, dirigent. H eh Londenaar was zó bezorgd over Ue juwelen van zijn vrouw, dat "y een grote zware bulldog kocht 5 gedurende een jaar trainde om iedere dief, die zijn huis mocht wagen binnen te dringen, aan te vallen. Tot eergisteren mocht de hond, behalve voor een zeer korte wandeling, nooit liet huis verlaten. Gisteren nam zijn baas hem voor een langere wandeling mee Intussen drong een dief het huis binnen en stal de juwelen van de vrouw des huizes ter waarde van vijftienduizend gulden. O'p de byeenkomst ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van het Rode Leger hield de Sovjet-com mandant van Oostenrijk in Wenen een rede, waarin hij zó beledigend voor de Westelijke geallieerden sprak, dat de Franse en Engelse commandanten op stonden en de zaal verlieten. Toen de Sovjet-spreker zei: „De imperialistische mogendheden hebben eerst Hitier bij gestaan en besteden thans millioenen om een nieuwe oorlog te ontketenen", door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 41) Een schrille kreelt uit de verte, ko mend van de kraterhelling, weergalmde over de laagvlakte. Ze bleven plotseling stilstaan. Met een vloek verliet Janson iet smalle pad en begon tegen de woes te helling omhoog naar de lavavelden te klauteren. Als Manuel, die door het vergieten van bloed toch al moordzuch tig genoeg geworden was, eens door het dolle heen was getraakt! Als Manuel Balk te pakken gekregen had Het gillen klonk nogmaals en ver stierf tot een schrikwekkend, uitster vend gehuil, dat in een dreigende stilte eindigde, toen de laatste zwakke echo vefrstomd was. Het eiland, met zün oude riten van mensenoffers en kannibaalsfeesten, was wede om getuige van 'moord en Tlcod- slag. De sombere dreiging die over de .vertrok de Amerikaanse commandant geen spier .van zün gezicht. In tegen stelling met zyn collega's, die ropd en wit aanliepen. De Oostenrykers verbaas den zich er eerst over. Later niet meerde Amerikaan verstond n.l. noch Russisch, noch Duits, waarin de rede later herhaald werd. Het terugbrengen van de lakens en slopen, die de Amerikanen in de winter van 1944 van de bewoners van een Belgisch Ardennendorpje leen den, heeft blijkbaar indruk gemaakt. Een onbekende dief heeft tenminste lakens en andere huishoudelijke arti kelen, die hy acht jaar geleden in het dorpje Rance, ook in de? Ardennen, had gestolen, teruggebracht. Dê gestolen goederen werden op een nacht op het politiebureau bezorgd met een brief, waarin stond, dat de dief ze ■aan hun rechtmatige eigenaar wilde teruggeven. langzaam viel in een doodse stilte. Deze dag, zo boordevol herinneringen, was begonnen met een plechtige Heilige Mis in de St. Jan, waarby mgr. Mutsaerts, evenals de vicaris-generaal mgr. Hen- drix, aanwezig waren. Tegelijkertijd leidde de veldprediker ds. Oskam een dienst in de Gereformeerde kerk. Het was aalmoezenier Goossens, die in de St. Jan het woord richtte tot zijn stoottroepers. „Jullie worden nu gede mobiliseerd," aldus de eerwaarde spre ker, „maar een stoottroeper moet stoot- troeper blijven, ook al draagt hy geen uniform meer. Het is namelijk geen zaak, welke door het dragen van een uniform bepaald wordt, maar door de geest." Op de „Parade" inspecteerde vervol gens generaal Kruis de troepen, waarna het hierboven beschreven „appèl des morts" door generaal Sitsen werd ge houden. In de lange rij van sprekers, die hierna volgde, viel speciaal burgemees ter Loeff op, die de stoottroepers be loofde, dat de burgermaatschappij hen niet alleen met begrip, maar ook met bewondering zal tegemoet treden. Het was duidelijk te zien, dat het de jongens goed deed ook hun vroegere commandanten Bep van Koten en Jef de Groot weer te zien' en te horen. Dit élitekorps heeft heel duidelijk een eigen mentaliteit. Met het élan en enthousiasme, de Zuid-Nederlanders ei gen, vochten de mannen in de barre winter van 1944. geldeed in een overall en onvoldoend gewapend, met de geal lieerde troepen in Brabant. Limburg en Duitsland en leden daarbij zeer grote verliezen. Zy trokken met het Negende Amerikaanse Leger mee tot diep in het hart van Duitsland en gingen hierna nog eens vrijwillig naar Indonesië. De „geest van het verzet" is bij hen nog levendig en teleurstellingen zijn hun dan ook niet bespaard gebleven.' Het was overste Tijman, die in een dank woord deze teleurstellingen aanroerde toen hy sprak over „het vergeten Regi ment" en over het vaderland, dat hun in het warme Indonesië zo ver en zo koud (dit laatste in letterlijke en fi- guurlyke betekenis) leek. handig om MEE te nemen: De tekst van de brief, waarin - de naar Curasao vertrekkende leden hun terugkeer naar Curacao aan de minister van Overzee se Gebiedsdelen mededelen, luidt als volgt: „Aan Zijne Excellentie de heer minister van Overzeese Gebiedsdelen, voorzitter der Ronde-Xafel-conferentie, 's-Graven- bage. Excellentie, Tot onze split hebben wit moeten be sluiten, de 27ste Februari 1948 naar Cu racao en Aruba terug te keren. Het komt ons nutteloos voor, langer In Nederland te verblijven. Overeenkomstig de opdracht van de Sta ten van Curacao hebben wit niet verder deel kunnen nemen aan de conferentie. En ook nu, na vijf weken, zijn er nog geen daden gesteld. Voorlopig schijnt er dan ook weinig kans te bestaan, dat de dringend noodzakelijke feitelijke hervor mingen binnen afzienbare tijd zullen plaats hebben. Onze teleurstelling over deze gang van zaken is zó groot, dat wij overeen komstig de opdracht der Staten moe ten verklaren, dat alle besprekingen over bodig zijn." Deze brief was getekend door de horen E. Jonckheer, mr. S. W. van der Meer en het Arubaanse lid J. E.Vrausquin. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr J. A. Jonkman, verklaarde over het verloop van de Ronde-Tafelconferentie te genover een vertegenwoordiger van het A. N. P.: „Het spreekt vanzelf, dat er bij de uitwerking van ideeën, waarover wij het in principe eigenlijk al eens zijn, talrijke moei lijkheden naar voren komen. Wij zijn het eens over de richtlijnen, volgens welke wij tot overeenstemming willen komen. De de tails vereisen uiteraard onderhandelingen, die geruime tijd vorderen. Men kan het pro ces, dat thans in gang is, het best vergelij ken met een uitgebreide grondwetsherzie ning. Men moet ook niet vergeten, dat de besprekingen ingrijpende veranderingen in de structuur van het Kohinkrijk tengevolge zullen hebben en het is zeker gerechtvaar digd, dat men daarbij niet over één nacht ijs gaat. Hoe lang de onderhandelingen nog zullen duren kan ik u niet zeggen, maar wij werken hard en doen wat wij kunnen om het vlotte verloop der besprekingen te be vorderen." Zaterdag a.s. zal in Paramaribo een gro te betoging worden gehoiïden om de on rust van Suriname over de gang van za- ken op de Ronde-Tafel-conferentie tot uiting te brengen. Het Kantoor Deviezenvergunningen van de Nederl. Bank, maakt bekend, dat zy onder bepaalde voorwaarden over zal gaan tot het verlenen van alge mene vergunningen: 1) terzake van de scheiding en deling van nalatenschappen of andere onver deelde gemeenschappen, waarin niet-in- gezetenen deelgerechtigd zijn; en 2) betreffende de levering hier te lande van waarden, welke zijn opgeko men aan niet-ingezetenen uit nalaten schappen of andere onverdeelde ge meenschappen. Tydens het debat in het Lagerhuis over de genationaliseerde civiele lucht vaart, die in het eerste jaar na de na tionalisatie een nadelig saldo vertoonde van ruim f 100.000, heeft heden het con servatieve Lagerhuislid Lennox Boyd op het voorbeeld van de K.L.M. ge wezen. Hij noemde de K.L.M. een vol maakt voorbeeld van een gecombi neerd particulier initiatief en staats steun, en wees er op, dat de K.L.M., opnieuw begonnen onder alle denk bare moeilykheden, er in geslaagd was winst te maken en dividend uit> te keren. Zoals bekend hebben de distributie autoriteiten enige tyd geleden bepaald, dat op de keuebon o.m puddingpoeder te verkrygen is. Daarvoor was dit artikel vry in de handel. Van de zyde der puddingpoederfabri kanten is toen de wens' naar voren ge bracht het puddingpoeder weer zonder bon verkrygbaar te stellen. Van de zyde der overheid deelt men ons nu mede, dat de maatregel, waarby de keuzebon werd ingevoerd, genomen is op grond van een bezuiniging op meelproducten. Het ligt niet in het voornemen een wyziging van de regeling te overwegen Een grote vrachtauto, waarvan de ca bine geheel gepantserd was en in welke wagen niet minder dan 100 biggen ge laden waren, is na een achtervolging door ambtenaren van de ambulante dienst van de douane, in de afgelopen nacht onder Vessem in een greppel te recht gekomen. De beide inzittenden, die het vee naar België wilden smokkelen, zijn uit de rijdende auto gesprongen. Zij wisten in de duisternis te ontkomen. Ambtenaren van de douane kregen des nachts melding, dat er een gedeel telijk gepantserde vrachtauto in de om geving van Vessem was gesignaleerd. Onmiddellijk zetten twee ambtenaren van de ambulante dienst van de douane in een jeep de achtervolging in. Zij losten enige schoten. De bestuur der van de vrachtauto heeft, naar ver ondersteld wordt, de grote bocht naar rechts, welke in de richting van de Bel gische grens voert, niet genomen, maar wel de zwakke bocht naar links. Hier door reed de auto echter het binnen land in en kwam in een greppel terecht. De smokkelaars sprongen tevoren uit de nog rijdende wagen en verdwenen in de duisternis. Naar wy vernemen is dit snelle en succesvolle ingrijpen te danken aan het eigen inzicht en het initiatief van de in deze omgeving werkzame ambtena ren der douane. Het voorlopig verslag van de Eerste Kamer 'over de begroting van .Verkeer en Waterstaat maakt ook gewag van de kwestie Schiphol of Burgerveen. Verscheidene leden misten een duide lijk omschreven plan met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van de luchtvaart. Terwijl de regering spreekt over twee centrale vliegvelden, is dr. Plesman voorstander van één centraal vliegveld. Gevraagd werd, of de minister be reid is dr. Plesman duidelijk te ver staan te geven, dat aan een nieuw cen traal vliegveld naast Schiphol in verre toekomst niet behoeft te worden ge dacht. Wat Rotterdam betreft, merkten ver scheidene leden op, dat deze stad met haar haven van wereldformaat, als in dustriestad van betekenis en als mid delpunt van een omgeving, die voor haar producten aan rechtstreekse luchtverbindingen met de' belangrijk ste Europese centra dringend behoefte heeft, zo spoedig mogelijk een luchtha ven dient te verkrygen. De ontworpen regeling voor de ver goeding van de verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer heeft sommige Tweede-Kamerleden de vraag doen stel len, of het geen aanbeveling^zou verdie nen in plaats van deze vrij ingewikkel de regeling een bepaling te maken, inhoudende, dat ieder lid een vast bedrag wordt toegekend, evenals dit ten aanzien van de leden der Tweede Kamer het geval ié. Dat de gedetineerden de schat kist een aanzienlijke som gelds hebben gekost blijkt uit een bijlage vart de memorie van Antwoord, die de ministers van Justitie en Sociale Zaken de Tweede Kamer 'deden toekomen. Het totaal der kampkosten, in clusief het arbeidsloon van de ge detineerden bedroeg in 1947: 24.200.347 gulden. De totaalop brengst van de arbeid der gedeti neerden bedroeg 12.039.023 gulden, zodat het nadelig saldo was: 12.161.324 gulden. j hellingen by hun aankomst In de baai sëheen te hangen, was werkelykheid geworden. Ee bleven staan en keken omhoog, doch zagen alleen de voort- rennende gedaante van Janson, dief wit tegen de rotsen en het geboomte afstak, als een onvermurwbare wreker op,zijn doel afgaande. Hy scheen het eerder op de smaragden, dan op Manuel zelf ge- murft te hebben. Warin veelde een ril ling, toen hy over die edelstenen had horen praten. Lang was volkomen on bewogen gebleven. Edelstenen zyn het zaad der misdaad. Dat heeft Lao-tse geschreven. Voor die schitterende kristallên, voor glanzende parelen en het gelp goud had de wereld zich in de misdaad gestort, de handen in onschuldig bloed gedoopt sedert de eerste holbewoner een stuk amethyst ge vonden en dit als geschenk aan zyn uit verkorene had gebracht. Als Janson een fortuin zo maar voor 't oprapen zou vinden, zou hy zich niet meer zo druk om losgeld maken en zou de veiligheid van Dora niet langer door hem bedreigd worden. Want de macht •van een grote rykdom zou hem dron ken maken en hem die vroegere episbde doen vergeten Terwijl ze zich voortspoedden, over dacht Warm dit alles, doch Lang was slechts bezig met wat hem te deen stond: de rédding van een mensenleven. Het eiland scheen vervloekt door de griezelige dingen van het verleden, zo wel als door de verschrikkelijke dingen, die er nu gebeurden. "Warin moest te rugdenken aan wat Lang by de laatste crisis tot de kapitein gezegd had en aan zijn voorspelling van „voodoo" en dood, die werd verwerkelijkt. Het was hun vcor de hand liggende plicht, al het mo- gelyke voor Sam te doen. En ze konden Janson niet beletteh een daad te ver richten, die in de eerste plaats toch een daad van rechtshandhaving was. Ze vonden de Turanga-matrozen neer gehurkt rondom de neger, die in de schaduw van een rots was neergelegd. Ze hadden een stuk zeil over hem heen gespannen. Een der inlanders zat met een palmtak te wuiven om de vliegen te verjagen. Met rollende ogen keken ze naar Lang en zyn metgezellen en wendden zich daar na zonder zich verder te bewegen, weer naar de gewonde. Naast Sam bevond zich een emmertje zoet water met een kroes en enkele groene kokosnoten. Jan son had zich de tyd gegund het hem door die kleinigheden zo geriefelyk mo- gelyk te maken. Het mocht dan zuiver zakelijk zijn zo goed mogelijk voor zyn mannen te zorgen, maar per- slot van rekening was het toch niet uitgesloten dat de schipper echt medeiyden met de man gevoelde Het -lichaam van de neger, dat ge- wooniyk glansde en een kleur had als een donkerblauwe pruim, zag er nu uit als een grijsbruin, met zweet overdekt, stuk boomschors. Hy lag plat, zyn brede borst bewoog zich nauwelijks en zijn ogen waren gesloten. Om zijn middel zat een bloederig verband en zijn broeks. püpen waren styf van gestold bloed, waarboven de vliegen in zwermen heen* en weer zoeimden.' De matroos had werk ze met zijn palmblad te verjagen. Lang knielde naast hem neer en zyn dochter begon terstond, desinfecterende middelen klaar te maken, waarby Wa rin haar zyn hulp aanbood. ,,Ik heb in de oorlog genoeg wonden gezien, om van enig nut te zijn,1' zei hy. Het meisje keek hem verbaasd, doch goedkeurend aan. „Je moest liever eerst 'n paar kokos noten open maken." merkte Lang op. Gedachtig aan zyn ervaringen in Pa- pete beval Warin een der inlanders een noot open te maken -De man kedk hem brutaal aan, maar gehoorzaamde toch. De rest zat in een halve cirkel op de hurken er om heen, behalve de man, die op bevel van Janson met het palm blad zat te1 waaieren en die zyn werk als een automaat voortzette. De inlan ders zaten er by, alsof ze om een van hun toverdokters gehurkt zaten. Lang verwyderde het vdrband, zodat de vre- selyke wond zichtbaar werd. Janson had gelyk gehad met te zeggen, dat er wel een hand in gelegd kon worden. De ingewanden lagen bloot. Lang schudde het hoofd. „Hy heeft te veel blodd verloren en de ingewanden zyn doorstoken. We kun nen de arme stumperd niet meer helpen. Niemand zou daartoe in staat zyn. Hy zal' het niet tot zonsondergang uithou den Sam kreunde en opende zyn doffe ogen. Warin reikte hem de kokoShoot en de neger dronk het vocht gretig op, waarbij Dora zijn hoofd op haar knie steunde. Hy bewoog het als lag hij on gemakkelijk en zy haalde het pistool uit haar blouse en legde dit naast zich op de grond. Lang had een injectie klaar gemaakt en diende die toe. Sam scheen wat op te leven, de grauwe kleur van zyn lippen verbeterde een weinig, dé ingevallen trekken van zyn gezicht kwamen wat by en zyn ogen schenen zyn omgeving te herkennen." (Wordt vervolgd) Meubileering-Maatschappij AMSTERDAM - Opgericht 1889 Ni zeer aparte kleuren, beide zijden' prima kwaliteit Damast en extra fijne donsvulling. •enper*. maat 125 170 f 98,50 twee para. maat 130 x 185 139,00 llts-jumeaux 170 x 200 I 195,00 in terra, goud, groen, blauw en rose kleuren. -* Unieks Collectie gepolitoerde in edele houtsoorten uitsluitend Ie klas uitvoering. Leidse wollen dekens Chique bedspreien Effen moquettetapijten Levering uit voorraad met eigen autotaplt* sióre door geheel Nederland. Vrije bezichtiging van onze toonzalen! 0000 meter oppervlakte. DAMRAK* NIEUWENDMK AMSTERDAM Talef. 39444 (3 lijnen) (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteren publiceerde de Engelse re gering bijzonderheden over de uitgaven voor het leger gedurende het financiële jaar 1948—'49. Het gezamenlijke bedrag wordt geraamd op 305 millioen pond, hetgeen neerkomt op een vermindering met 83 millioen. Op 1 April a.s. zal het leger bestaan uit 850.000 man, bijna 400.000 minder dan een jaar geleden. Uit een memorandum van de minister van Oorlog blijkt, dat men plannen heeft het experimentegen met nieuwe wapens met kracht voort te zetten. Vol gens niet-officiële berichten zou het Engelse leger een nieuw soort tank be zitten, dat de aanvalskracht van het zwaarste type verenigt met de manou- vreerbaarheid en de snelheid van lichte tanks. Een veehouder in Loeqpn (U.) kreeg dezer dagen bezoek van een koopman, die, volgens zijn zeggen, een uitstekend middel had tegen schurft. Daar het vee vah de veehouder nogal aan schurft leed, liet de veehouder zich bepraten. Hij smeerde zijn koeien met het middel in. De beesten belikten de ingesmeerde huid en kregen hierdoor de schadelijke bestanddelen van het geneesmiddel binnen, met het gevolg, dat de ene koe na de andere stierf. Het gif werkte zó snel, dat zelfs de veearts er niets tegen kon doen. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven, terwijl enige pinken ernstig «ziek zür- (Van onze oorrespondent) Zaterdag 6 Maart zal Z. H. Exc. Mgr. dr G- Lemmens, in de Paterskerk var de Minderbroeders te Weert, de H.H Subdiaoonaatswijdingen toedienen aar de volgende fraters: fr. Leander An- dreoh.' 's-Hage; fr. Adelbert Hermans, Breda; fr. Sigfried Snel,, A'dam; fr, Engelbert Smits, Terborg; fr- Antoneilis Vugts', Bokhoven; fr. Cyrillus de l'Ar.ge Woerden^ fr. Mauritius Scheublin, 's-Hage; fr. Marinus van Vondeien, Ny- megen; fr. Prudentius Driesser, Venlo; fr Greruntius de Ponti, Didam; fr Ge- deon v. d. Werf, Reeuwijk; fr. Seraphi- cus Schluber.'Adam; fr. Matthias Bloe men, Venlo; fr. Ambrosius Saris Rotter dam; fr- Bruno Groen. Schipluide; fr. Hieronymus Cöpray, Leidsendam; fr. Ernest Boers, Weert; fr. Bosco van Wogeelum, Den Haag; fr Florent.nus van Iersel. Noordwykerhout; fr Inno- eentius Laurensse. Venray; fr. Perpe tuus Belles. Bleyerheide; fr. Lenaid Brouwer, Delft; fr. Albertus F.ck, 's-Gravenhage; fr. Luchesius Houdyk, Soest; fr Camillus Pierik. De Steeg; fr Tarcisius Post, Llchtevoorde; Ir. An- gf.licus Koopman, Alkmaar; fr Theotim hoofstede, Eindhoven; fr. Vitalis Nieber- ding, Voorburg; fr. Benjamin Bergmans, Weert; fr. Anselmus Moons, Gouda Zondag Laetare 7 Maart za. de Bisschop van Roermond de H Priest fr- wyding' toedienen aan de volgende ha ters: fr. Ireneus van Tongeren, War mond; fr. Arno Gerrltsma, Bolsward; fr. Beda Lemmens, Oostrum; tr. Feli- cianus Kallenberg, Leiden; fr. Constans Mallens, Maastricht; fr. Albericus Bos man, Schiedam; fr. Audifax Biokctrik, Tuitjes horn; fr. Radboud Jorr.a. Ku- baard (Fr.)fr. Gerardus Kleyweg, Delft; Cletus Groenen, Helden—Pen ningen; Titus Kammerer, Dordrecht; Paulinus van Halderen, R'dam; Renatus Duijnstee. Nijmegen; Constantinus Dek ker, Haarlem; Bertram van Winden, Schipluiden; Desiderius Duijnstee, Nu- megen; Cosm&s Griblmg, Blaricum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3