CR/C DE NOORMAN-DE STEEN MN ATLANTIS Bestrijding van de ratten L DE KRATER KALA) Persoonlijkheids- cultuur VAN NELLE Nee-nAKKERTJE V.N. helpen het kind „Zuiderkruis" naar Indië DURO mmm Meer radio-toestellen? Grieperig ONDERWIJS IN BEELD KARDINAAL DE JONG NAAR HAARLEM Smokkelaars in arrest Ook een laatste beroep was tevergeefs fSpBi ■Mi- IN MAART NEGARA ZUID-SUMATRA? De „Devonshire" volgt de „Sheffield" Nazi's op erewoord vrij Korfoe voor Int. Hof van Justitie van ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 R.K. nationale tentoon- s elling te 's-Gravenhage Radiorede prof. Kranenburg St. Vincentius-gesticht HarreveM Millioenen Belgische francs verdiend GROTE ACTIE VAN VEILIG VERKEER Onderscheiding aan beroepschauffeurs Sociale Gezondheidszorg Deel van Curaqaose delegatie in arren moede vertrokken v wKÊ®*' „Nu er schot gaat komen" Met 1500 militairen AANGETEKENDE BRIEF MET f 40.000 ZOEK Bij Ruwe Handen, 1 Het plan-Bevin Besprekingen te Den Haag RAVITAILLERING VAN AMELAND Waddenzee bijna ijsvrij Ambtsaanvaarding prof. dr. L. J. Rogier door JOSEPH MONTACUE endf De liturgie van onze Moeder de H. Kerk is een meesterwerk van vol maakte mensenkennis en liefde- Volle bezorgdheid voor ons eeuwig heil. Met vaste hand loodst zij ons veilig tus sen de hindernissen door, waarmee het leven en onze eigen bedorven natuur on ze opgang naar God versperren. Als wij daarvoor eens een open oog hadden! Als wij al was- het alleen maar des Zondags de H. Misgebeden eens rus tig wilden overwegen. Wat zou dan ons kerkbezoek vruchtbaar worden voor on ze levensheiliging! Denken wij maar eens aan de Vastentijd. Op de eerste Zondag leren wij, dat het leven een strijd is. Alleen wie werkelijk vecht, wie zich werkelijk en aanhoudend moei te geeft, wint de prijs. De dagelijkse trouwe onderhouding van de tien gebo den geeft ons handen vol werk. De tweede Zondag verhaalt ons van Chris tus' gedaanteverandering. De hemelse Vader zelf getuigt van Jesus' godheid. Hij alleen is onze redding. Op Hem mo gen wij blindelings vertrouwen. Omdat het doel van alles, wat Hij van ons vraagt, onze eigen bestwil is. Zo wordt ons een hart onder de riem gestoken. Want wij weten nu God zelf achter ons te hebben. En morgen bidt de Kerk met alle nadruk om verlossing van onze Zpnden, waaraan wij nog altijd zo vast gekleefd zitten. Ze staan ons immers in de weg naar onze vereniging met God, Die niets onreins of besmets bij Zich kan. toelaten. St. Paulus drukt ons deze Waarheid weer eens op zijn bondige manier pp het hart: „Weest navolgers van Goden leeft in liefde, zoals ook Christus U heeft liefgehad en Zich voor U heeft gegeven als een offer Geen onreine of hebzuchtige heeft een erfdeel in het koninkrijk van God Gedraagt U als kinderen van het licht. Want de vrucht van het licht bestaat in goedheid, gerechtigheid en waar heid." (Eph. 5. 19). Zoveel is er de laatste jaren geschre ven en gesproken over de ontkerstening van onze tijd, dat wij dit zo zachtjesaan Wel allen weten. Maar het ergste hier van is, dat wij het daarbij laten. Wij doen zo ongeveer als een dokter, die oonstateert dat het geval van zijn pa tiënt ernstig is enwegwandelt. De- ze berusting is in hoge mate onverant woordelijk; Er moet gevochten wor den. Door ieder van ons. Zonder uit zondering. Omdat het ons allen aan gaat. Ons eeuwig, maar ook ons tijde lijk geluk staat op het spel. Onze men selijke waardigheid, onze menselijke Persoonlijkheid kan onmogelijk gedijen, tot bloei komen in een wereld zonder God. Want zonder God, zonder een trouwe naleving van Zijn geboden wij zien het iedere dag duidelijk om ons heen vervreemdt de mens van zijn eigenlijke bestemming. Andere, zuiver stoffelijke en vergan kelijke waarden worden zijn deel en zelf ontaardt hij in een willoos werktuig, ln een onpersoonlijke slaaf van eigen driften of de hebzucht van anderen. Eerbied en liefde voor eigen arbeid is ondenkbaar geworden in een vermecha- hiseerde tijd als de onze. Wat is een arbeider nog meer dan een onderdeel Van de machine, Ale hij bedient? Een middel tot geld verdienen in de Ij^nd Van het kapitaal, net ais zijn machine! Een productiemiddel! Dat alleen maar loeft en ploetert voor geld! Het libera listische kapitalisme, dat het grootste heel der mensheid van zijn waardigheid heeft beroofd, past niet meer in onze lijd. Het was altijd een onding! Omdat het de mens ontedrde en geen recht vaardigheid kende. Omdat het de mens aftrok van zijn door God gewilde be stemming. Omdat het zijn persoonlijk heid verkrachtte en practisch ontkende. Gmdat het de vrije, voor de volle ont dooiing van zijn geestelijke waarden bestemde mens degradeerde tot een stuk hiechaniek. Onze hele maatschappij l^eft zodoende in staat van zonde! Dit •hoge dan al tot op zekere hoogte een verontschuldiging inhouden voor de en keling want wie kan in een zo hoog °Pgeschroefde strijd voor het naakte be gaan zijn geestelijke belangen behoor lijk behartigen? het neemt niet weg, hat deze toestand tot in de grond ver keerd is. De' mens moet zijn persoonlijkheid terugwinnen. Als individu is hij maar een nummer in de collectie "an geschapen wezens, als zodanig niet °hderscheiden van plant of dier. Maar als persoon, als wezen, dat 'bet verstand en vrije wil is begaafd, dat onbetwist meester is .Vah zijn eigen handelen, dat de rede hen en onderlinge samenhang der din gen begrijpt, bezet hij de eerste plaats 'h de wereld. Maar hy is niet de hoog st® waarde in het leven. Die ligt in zijn °hsterfelijke ziel, welke naar Gods be- slemming, geheel op Hem gericht moet 2'Jn. Zo kan dan ook de ontwikkeling h6v menselijke persooniykheid slechts Mgerneten worden naar de mate van haar opgang tot God. Zo kan geen ?tlkeie aardse of stoffelijke waarde, die hood zakelijk lager moet liggen dan de God gerichte persoonlijkheid van In 1848 werd de vrijheid van on derwijs in de grondwet vastgelegd. Dit feit zuilen de katholieken van Nederland herdenken, door middel van een grote nationale expositie. In 's-Gravenhage wordt koortsachtig ge werkt aan de opbouw van deze ten toonstelling. die 27 Maart a.s. in de Houtrusthallen wordt geopend en die duurt tot 22 April. Nimmer werd het onderwijs op zo'n aanschouweiyke en veelzijdige wijze aan het Nederland se volk getoond. In veertien afdelingen worden ach tereenvolgens in uitgestrekte pavil joens uitgebeeld: de historie, het godsdienstonderwijs, de kleuterschool, het lager onderwijs, de opleiding, het buitengewoon lager onderwijs, het nijverheidsonderwijs voor jon gens, het nijverheidsonderwijs voor meisjes, het land- en tuinbouwonder- wijs, het landbouwhuishoudonderwijs, het middelbaar onderwijs, het voorbe reidend hoger onderwijs, het hoger on derwijs, de beroepskeuze en de statis tiek. De merkwaardigheid van deze onder- wijs-expositie is, dat zij naast theorie, statistieken enz. een duidelijk beeld zal geven van de activiteit. Groepjes levenslustige kleuters zullen gedurende vier weken de bewaarscho len van de expositie vullen; leerlingen van het nijverheidsonderwijs en land-' en tuiijbou wonder wijs, zowel jongens als meisjes, zullen de betreffende afde lingen bevolken. Verder zal het publiek getuige kun nen zijn van de ontroerende toewij ding. waarmede de blinde en doof stomme kinderen worden opgeleid tot bruikbare mensen in de maatschappij. In het kader van de actie, die over de hele wereld wordt gevoerd tot leniging van de nood der mfllioenen hongeriy- dende kinderen en die in ons land op 29 Februari wordt ingezet, zal prof. mr. R. Kranenburg als voorzitter van het Nederlands Comité „De Verenigde Natfes helpen het kind" Zondag een toespraak houden van 19.45 tot 19.50 uur over Hil versum I en van 20.05 tot 20.10 uur over Hilversum II. Zoals elders in ons blad in een ad vertentie wordt medegedeeld is een ac tie tot hulpverlening begohnen om het St. Vincentius-gesticht te Harreveld dat door brand vernield werd weer te her bouwen. Dit belangrijke werk van de opvoeding van regerings- en voogdij jongens zal zonder een krachtdadige steun van de Nederlandse Katholieken niet op behoorlijke wijze kunnen wor den voortgezet. Een honderdtal jongens zijn bij wijze van noodmaatregel onder gebracht in het militaire kamp te Eiber- gen. Voor volledig herstel zou het ge sticht één a twee ton behoeven. De di recte uitgaven aan kleding vragen al een bedrag van vijfduizend gulden. Naar wij vernemen, heeft het co mité ter voorbereiding van het gou den jubileum der Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong uitgenodigd in Haarlems hoofdkerk een Pontifi cale Hoogmis op te dragen op Zon dag 9 Mei. Het verblijf van de Kar dinaal in de stad zou dan tevens aangegrepen worden, om hem een hulde van geheel Katholiek Haarlem te brengen. Reeds is een commissie 'gevormd ter voorbereiding van deze hulde, waarin de jeugd een belang rijk aandeel zal hebben. Ook de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, zal waarschijn lijk in de Kathedraal op een der feestdagen een Pontificale Hoogmis opdragen. In Antwerpen is, naar de Belgische pers meldt, een troep van zes Smok kelaars gearresteerd, die enorme winsten zon hebben gemaakt met het smokkelen van Belgische koffie en textiel naar Nederland. Naar ver luidt zouden de smokkelaars gepant serde wagens hebben gebruikt om de goederen van België naar Neder land te brengen. Grote hoeveelheden textiel, koffie, autobanden en tapijten, die schaars zijn in Nederland, maar in België overvloe dig en vrij zijn te krijgen, waren over de grens tussen Antwerpen en Breda gesmokkeld en tegen hoge prijzen ver kocht. De winsten, die de smokkelaars gemaakt zouden hebben, zouden enkele millioenen Belgische francs bedragen. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht zal overgaan tot het toekennen van Veilig-Verkeers- onderscheidingen aan beroepschauffeurs, die in een bepaald tydvak geen verkeers ongevallen door eigen schuld hebben ver oorzaakt. Vóór de oorlog had mep in enkele ste. den reeds de z.g. „Geen ongelukken- wedstrüden" in navolging van het Engel se voorbeeld. De Vereeniging voor Veilig Verkeer Amsterdam b.v. had er een groot succes mede. Dg bedoeling is, dat de wedstrijden voor chauffeurs landèiyk door het Ver bond van Vereenigingen voor veilig Ver keer worden georganiseerd. Voorlopig zal men zich bepalen tot drie groepen van beroepschauffeurs: t.w. a. vrachtauto chauffeurs; b. buschauffeurs; c. huur auto-taxi-chauffeurs. Voor elk jaar veilig rijden zal de deel nemende beroepschauffeur een onder scheiding van het Verbond ontvangen, die waardevoller wordt naarmate het aantal opeenvolgende jaren toeneemt. 29. Haastig verschool Eric zich achter de struikendie ter weerszijden van de poort groeiden. Na al zijn avonturen was hij uiterst wantrouwend geworden en vastbesloten geen enkel risico meer, te lopen. Het bootje kwam snel naderbij en landde al spoedig. Uit zijn schuilplaats kon Eric zien, hoe de roeier aan land stapte en regelrecht op de graftempel afliep. Hij scheen een nog al zware vracht bij zich te hebben. Eerst toen de man vlakbij washerkende Éric de kleine Gajam, het factotum van de dokter. De dwerg droeg een groot pak kleren en stapte opgewekt neuriënd naar de tombé. Toen hij Eric uit het struikgewas zag komen, kwam er een brede grijns op zijn gezicht„Ha!" riep hij uit. „Ge zijt er dus zelf al uit gekomenzie ik. Des te beterverkleed u dan maar vlug! Natuurlijk deed Eric hem een stortvloed van vragendoch de dwerg beduidde hem, dat hij zich eerst moest verkleden. Terwijl Eric dit deed, vertelde Gajam, hoe hij de samenstelling van de inspuiting had veranderdf zodat deze slechts een diepe slaap tengevolge had. On derwijl hulde Eric zich in een lang gewaad en een prachtige hoofddosdie Gajam. voor hem had meegebracht en toen hij klaar was, geleek hij sprekend een der soldaten, die hij op het binnenplein had zien rondlopen- Toen reikte hij Gajam de hand en zei: ,,Tot dusver heb je me prachtig geholpen. Maar Hoe komen we hier nu vandaan Hat is ternauwernood mogelijk, te schatten, hoeveel schade ratten aanrichten. Het loopt in elk geval hiér ln Nederland alleen al per jaar ln de tonnen gouds. Waar deze dieren doordringen, is niets voor hen veilig: graan en peulvruchten, vet en vlees, kaas en suiker zijn van hun ga ding, en niet te vergeten textiel. Wan neer ze een goede voedingsbodem vin den, planten ze zich voort met een on gelooflijke snelheid; nesten van acht stuks jongen zyn geen uitzondering, en vier tot zes nesten per jaar komen voor. Men. heeft berekend, dat een gezond rattenpaar per jaar een nakomeling schap kan voortbrengen van ongeveer 350 ratten. Gelukkig echter loopt het doorgaans zo'n vaart niet, maar toch kan men inderdaad spreken van een rattènplaag, vooral natuurlijk in de oude volkswijken der stad, en in de buurt van havens en rivieren. De schade, die aangericht wordt, Is echter niet het voornaamste, hoewel de vernietiging van volksvoedsel niet. onder schat moet worden. Erger is echter, dat rattén de overbrengers zyn van tal van ziektekiemen, doordat ze deze kiemen dragen, zonder er zelf ziek van te wor den, en deze overbrengen op de goede ren, die hun vraatzucht aantast. Daar naast zyn ze dragers van parasieten, vlooien en dergelijke, die op zichzelf weer de mens kunnen besmetten. Het is van het grootste belang, dat de ratten worden verdelgd. De middelen daartoe zijn velerlei, men gebruikt ver giften en men gebruikt bacteriecultures, die wel de ratten, maar niet de eigen- Ipke huisdieren besmetten. Het houden van honden en katten, speciaal foxhon den, tegen deze plaag, is natuurlijk wel erg aardig, doch slechts zelden afdoende. Nu kan men, in het algemeen niet volstaan met hier en daar wat ratten- 3 Temidden van het gekrijs van de babies, die met hun Duitse moeders in Duitsland echtgenote geworden van Amerikaanse soldaten van Frankfort komende op Schiphol op het vliegtuig naar New York zaten te wachten, hebben in het stations- restaurant vertegenwoordigers van de Nederlandse pers nog voor de laatste maal tevergeefs getracht de leden van de Cura?aose delegatie, die het vertrouwen in de Ronde tafelconferentie hadden verloren en op het punt stonden naar Curasao terug te keren, over te halen nog wat In Nederland te blijven. Maar al hun gedebatteer hielp niet veel. In het byzonder verklaarde mr. S. W. -v. d. Meer, die met de heren S. Jonckheer en J. Yrausquin naar Curasao terugkeerde, dat fiet welletjes was ge weest. „De show van de conferentie is weg," klaagde hij „vijf weken hebben we voor niets geconfereerd, we hebben mooie plannen gekregen, maar geen concrete feiten." Mr. v. d. Meer zette uiteen, dat de delegatie opdracht had gehad, voor de Ronde-tafelconferentie begon, reeds vaste resultaten te bereiken. Maar dat was mislukt en men had beleefdheidshalve de conferentie zelf nog wat bijgewoond, maar nu had men er schoon genoeg van. Er blijven echter vyf gedelegeerden dus de grote meerderheid in Nederland achter en toen we een hunner vroegen hoe hij over de boven genoemde opdracht dacht en waarom dg anderen dan niet naar Curasao terug keerden, was het antwoord dat men over de uitlegging van de opdracht van me ning kon verschillen en dat de achter- blijvenden in ieder geval het vertrouwen nog niet hadden verloren. Mr. v. d. Meer merkte tenslotte nog op, dat de misluk king z.i. niet zozeer in Den Haag als op Curasao ligt, waar 4e Nederlandse auto riteiten blijkbaar van geen snelle veran dering willen weten. De Nederlandse journalisten konden nu al praten als Brugman en heel het arsenaal van de in deze dagen al zo dikwijls herhaalde argumenten over de onmogelijkheid, stante pede een grondwetsherziening door te voeren, in tie ■mens, diens bestaan vullen of bly- Vehde zin geven. Juist om zijn eeuwige bestemming staat de mens boven dingen van deze wereld. Daarom er ook geen verbetering van de maat- Mhappy te verwachten vóór dat deze penning de maatstaf is van alle ver dringen. Geen ware liefde, geen chte rechtvaardigheid kan bloeien. waar God niet wordt geëerbiedigd als enige en hoogste Wetgever. Dit doel wordt echter nooit bereikt, als wy niet, ieder voor zich, by ons zelf beginnen» De vruchten van het licht kunnen slechts over de wereld komen, als wy ons gedragen als kinderen van het licht. Alg wij weer het zwaarst laten wegen wat het zwaarste is. En daarbij hoort ook en vooreerst, dat wy onze eigenwaarde niet vergooien aan een onterende sla vernij van zonden en driften. Wie zich vrij maakt van het kwaad, die alleen kan vry opgaan naar God. Alleen men sen, die de waarde van hun door God verloste persooniykheid verstaan, zyn in staat de wereld te dwingen. L. «ft WÊ-i W. JU ,4 v De heren Van der Meer, Jonckheer en Yrausquin, leden van de Curaqaose delegatie ter Ronde-Ta/élconferentie in Den Haag, sijn Vrijdagmiddag met een vliegtuig van Schiphol naar Curagao teruggekeerd. het geweer brengen, de Curagaose gede legeerden bleven by hun voornemen en het half uurtje respyt, dat ze nog op Schiphol hadden, was spoedig met de batteren gevuld. Het vliegtuig van de Americaan Overseas Airways taxiede voor en de „vluchtelingen" vertrokken, niet per K.L.M. omdat die geen plaats meer over had „naar ze alhans beweert", voegde Mr. v. d. Meer er gemeiyk aan toe. Het afscheid by het Amerikaanse vliegtuig was er niettemin even harte- ïyk om De minister van Overzeese Ge biedsdelen heeft aan een vertegen woordiger van het A.N.P. verklaard, bet te betreuren, dat drie leden der Cura;aose Delegatie de conferentie -hebben verlaten, juist nu er schot gaat komen in de zaken. I Verder wordt medegedeeld, dat de Memorie van Antwoord op het ontwerp tot herziening der Staatsregelingen ge reed is en eerstdaags aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Uit deze Memorie zal blyken, dat ook verder zo veel mogelijk aan de wensen der delega ties wordt tegemoet gekomen. De instelling van een voorloper van het z.g. College van Gecommitteerden mag ook voor de Nederlandse Antillen worden verwacht. De behandeling hier van ondervond vertraging door de recen te reis van Gouverneur JP. Kasteel naar Venezuela. De wensen van Aruba zullen zeker worden bevredigd, zodra duidelijk is in welke vorm zulks zal kunnen ge schieden. Vrijdagmorgen heeft de Minister aan de heren Da Costa Gomez en Eman op hun verzoek inlichtingen verstrekt over de voortgang van zaken. tarwe of ander vergif te strooien. De af doende bestrijding is werk voor vaklie den, en het is zeer toe te juichen, dat in verschillende streken van ons land van overheidswege campagnes worden ge voerd voor rattenbestryding. Men dient, wanneer in eigen omgeving zulk een campagne wordt opgezet, ten volle mee te werken, en precies .de verstrekte aan wijzingen op te volgen. Waar echter geen algemene rattenbe- strijdingscampagne' wordt gevoerd, is het toch wel wenselijk, dat ieder in eigen huis, hof en bedrijf de ondieren te lyf gaat. Het is echter, na het voorgaande, wel duidelijk, dat hierby deskundige voorlichting noodzakelijk is, om moeite, geld en teleurstelling te besparen. In het algemeen willen de gemeenten, op aandrang van enige ingezetenen er graag toe overgaan een plaatselijke bestrijding te organiseren. Van het hoogste belang is natuurlijk 't door zindelykheid in goede staat hou- den van gebouwen en opslagplaatsen en het zorgvuldig beschermen van alles wat i tot voedsel kan dienen, de dieren uit te hongeren, en hun de gelegenheid tot nestelen te ontnemen. Worden Immers de levensomstandigheden vcor ratten slecht, dan gaan ze er al heel gauw toe over. elkander aan te vallen en op te eten. Hetgeen hun van harte gegund is. Het niet-republikeinse blad „Fad- jar" te Batavia publiceert een ver rassende mededeling van Raden Mohammed Akib, die momenteel te Bandoeng vertoeft om daar de West-Java conferentie bij te wonen. Akib zou hebben verklaard, dat 15 Maart a.s. zou worden overgegaan tot de vorming van de Negara Zuid- Sumatra, bestaande uit Palembang, Bengkoelen, Djambi en de Lam- pongs. Het M.S. „Zuiderkruis" heeft Vrijdag te Rotterdam ongeveer 1500 militairen aan boord genomen om naar Indië te vervoeren Het 22ste echelon martniers uit Volkel, dat aanvankelyk met de „Sloterdijk" 20 Februari zou vertrekken, doch, zoals bekend, wegens een geval van nekkrartfp wederom naar het kamp in Brabant moest terugkeren, werd als eer ste onderdeel ingescheept. In de loop van de dag arriveerden voorts nog bij het schip het 1ste bataljon van 8 R.I. uit Amersfoort, twee pioniers-compag nieën uit Gilze (15e divisi# pionier com pagnie en 18e legerpionier compagnie) en enige kleine detachementen genees kundige troepen R.I.M.I. enz. Het troepen-transport staat onder lei ding van de commanderende officier troepen, luitenant;kolonel Van Weeren. Van Utrecht uit is dezer dagen een aangetekende brief, inhoudende veertig briefjes van duizend gulden, verzonden naar Ierseke. Hy is echter tot dusverre niet op de bestemde plaats aangekamen, zodat het vermoeden voor de hand ligt, dat ze verdwenen is. Naar wij vernemen zal men in Ierseke geen onderzoek instellen dienaangaande, omdat men aannfeemt, dat het poststuk by het begin van de reis is verdwenen. De P.T.T.-recherche heeft de zaak in onderzoek. MIJHHARDT Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. De Britse kruiser „She/jield" op weg naar Brits Honduras in verband met een drei gende actie van Guatemala. De Philips-fabrieken te Eindhoven zijn van mening, dat het bedrag, dat P.T.T. heeft aangevraagd voor uitbreiding van radio-distributie, niet nodig is, omdat binnenkort veel nreer radio-toestellen beschikbaar zullen komen, speciaal in klein type, die veel goedkoper zullen zijn dan de huidige toestellen. Naar aanleiding van de nota's, die de regeringen^ van België, Nederland en Luxemburg hebben ontvangen van de Britse en Franse regering, bevattende' een nadere uitwerking van de door Bevin uitgesproken denkbeelden, hebben ver tegenwoordigers van de departementen van Buitenlandse Zaken van de drie landen te 's-Gravenhage besprekingen geopend. Het ligt in de bedoeling, dat deze besprekingen gevolgd zullen wor den door een gedachtenwisseling van de betrokken ministers, welke zeer waar- schijnlyk dezer dagen za'l geschieden. De Waddenzee is thans byna geheel ysvrij, maar de waterstand is byzonder laag. Desondanks slaagde de Barkas „Amelapd" er Vrijdag in de verbinding met de vaste wal te herstellen en bracht zij vrachtgoederen naar het eiland over Drie beurtschepen met lading vcor Ame land die in de haven van Harlingen op een gunstiger waterstand lagen te wach ten, zagen eveneens kans het eiland te bereiken. Een vliegtuig van de „Transva"- dienst maakte gisteren twee vluchten. Zes passagiers werden naar het eiland -gevlogen, en vijf keerden door de lucht naar het vaste land terug. De helicoptere bracht en haalde de po.?L Prof. dr. L. J. Rogier aanvaardde gis termiddag zyn ambt van gewoon hoog leraar in de Algemene en Vaderlandse geschiedenis der nieuwe tijden aan de R.K. Universiteit te Nymegen met het uitspreken van een rede, getiteld: „Pau lus Buys en Leicester". De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de kruiser „Devonshire met troepen aan boord op weg is naar Belize in Honduras, .waar de bodem zich by de „Sheffield" zal voegen, die reeds eerder naar Honduras gezonden is. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bericht van de Amerikaanse ambassade in Guatemala ontvangen, waarin de waarheid van de geruchten, dat Guatemala Brits Hondu ras zou wiilen binnentrekken, in twijfel getrokken wordt. Het militaire bestuur van de Britse bezettingszone van Duitsland heeft be kend gemaakt, dat leden van .misdadigs r.azi-organisaties" S S. etc. op ere woord zullen worden vrygelaten" op voor waarde, dat dit alleen zal geschieden, indien kan worden aangenomen, dat zij niet zullen ontsnapppen en geen gevaar vertegenwoordigen voor de Britse veilig heid. Het is nog niet bekend of deze Engelse bekendmaking moet worden beschouwd als een antwoord op het beëindigen van de denazificatie-procedure in de Russi sche bezettingszone, Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat de behandeling van het geschil inzake het kanaal van Korfoe door het inter nationale hof van justitie binnen de verwachte drie dagen ten einde zal zijn. Aan het einde van de ochtendzitting van de tweede dag is het werkelijke ge schil nog steeds niet ter sprake gtko-. men. Dc Albanezen bestrijden nog steeds het recht van Groot-Brittannië de zaak aan het Hof ter beoordeling voor te leg gen. Ook kunnen de Britten naar de mening van de Albanese regering zich niet beroepen op het charter van de Ver. Naties. Over deze materie heeft gisteren de Albanese agent Kahreman Ylli uitvoe rig gesproken. Prof. Vochoc, de Albanese hoogleraar in het internationale recht, heeft de argumentering van het stand punt van zijn regering gedurende de ge hele zitting van Vrijdag voortgezet. vertaling HERMAN ANTONSEN 42) „Waar is de schipper?" hygde hy. „Achter Manuel aan,"; zei Warin. De gewonde lachte krampachtig en zijn spieren ontspanden zich wedr, doch hij zei geen woord. Lang hield zyn pols vast. Zyn ademhaling was nauwe- lyks merkbaar. Het was een akelig schouwspel, zoals de man daar in zijn geronnen bloed lag, met zwermen vliegen om zich heen, de gdhurkte wilden, het meisje met het vaalgrauwe hoofd op haar knie en Lang er naast staande, evenals Warin, wach tend op het naderend einde. Er klonk een schot. Daarop nog een.... toen wérd het stil. De .schoten kwamen van de berg en heel uit de verte. Er was niemand op de helling te zien van de plaats, waar zy zich bevonden. De hoofden van al de inboorlingen wendden zioh om, ze keken elkaar vluchtig en tersluiks aan en vervielen toen weer in hun onbe weeglijke houding. Geen van de drie blanken zei ook slechts een woord. Het was nu wel zeker, dat Manuel door Jam- son gevonden was. De vliegen zoemden en de branding begeleidde het lichtera bruisen van het water der lagune als een basgeluid. De zon daalde snel, het schuim op het rif werd rose getint, de stille golven ln de baai kregen een bloedrode kleur. Het grote standbeeld glom als koper in de zonnestralen en de schaduwzyde geleek uit lood gegoten. Sam woelde krampachtig en rolde zyn hoofd van de ene naar de andere zijde, terwijl het meisje trachtte zijn onbe heerste betwegingen wat te kalmeren. Zyn ogen staarden naar het afgodsbeeld „Mumbo Jumbo!" mompelde hij. „Voodoo! Ikben Hij strekte zijn lichaam lang uit, er steeg een gereutel uit zijn keel en zijn laatste bloed drupte door het nieuw gelegde verband heen. Zyn ogen braken zyn mond zakte open en met nog een enkele rilling trad de dood in. De negers stieten sissende geluiden uit. Ze begonnen onder elkaar te kake len en te twisten, toen opeens de harde stem van Janson hen tot zwijgen bracht. Onbemerkt was de kapitein de helling afgedaald. HÜ droeg zyn geweer aan de riem. Zijn gelaat vertoonde een grote opwinding, hoewel het strak scheen te staan en zijn groenige ogen glinster den in de zon %ls een brekende golf. In zijn ene hand droeg hij een vreeimd- soortig voorwerp, een tomatenblikje, waarvan het rode etiket nog half aan wezig was. Hy bleef het vasthouden, toen hy by de dode aangekomen was. Het meisje was opgestaan. „Dood?" ,',Hij kon van die wond nidt herstel len," zei Lang. „Al had ik hem terstond geopereerd. Het bloedverlies Janson's gezicht versomberde en hij gaf een streng en kort bevel aan de ne- germatrozen. Twee hunner belgonnen onmiddellijk een graf te graven. „We zullen hem begraven,'' zei hij. Het pistool van het meisje lag voor zijn voeten. Ze durfde' het niet goed op te rapen, om zijn aandacht er niet op te vestigen. „Hoe staat het met de anderen?" vroeg Warin. Janson wierp hem een smalende blik toe. „Bedoel je Eric en Manuel? Wel, Ma nuel heeft zyn laatste maal gekookt en Eric zijn laatste opgediend. Manuel heeft hem neergestoken en ik heb Ma nuel neeirgelegd. Hij stak eerst zyn handen in de hoogte en probeerde toen me toch aan te vallen. Die twee zijn het begraven niet waard!" Niemand zei daar iets op, hoewel de laatste woorden bijna uitdagend klon ken. Hij was blijkbaar in een opgewon den, gevaarlijke bui. „De pry's van drie levens," zdi hij. het met kristallen gevulde blik tonend. ,.Ze hebben heel wat gekost. Ik moet hier wel een aardig fortuintje hebben." Zijn ogen dwaalden af naar het meis je en Warin balde zyn vuisten en keek rond naar een of ander wapen. Lang kwam op effen toon er tussen. „Mag Ik die smaragden eens zien?" vroeg hij. Janson keek hem aan en overhandig de ze herb met een kort lachje. Hij dear! daarbij een stap" vooruit, stiet met zijn voet tegen het pistool, bukte zich en raapte het op. „Ik zal het maar terugnemen." zei hij en keek weer naar het meisje. „Zou je graag willen weten wat ze waard zyn?" vroeg Lang ernstig. „Als u meent, een deskundige te zijn Ik veronderstel dat er verschillende met fouten by zyn." ,.By dergelyka stenen heb je geen expert nodig. De beste smaragden ko men uit Columbia en zün een variëteit van beryl. De Oosterse smaragd is een variëteit van corundum, een groene saf fier. Ben je bereid me op mijn woord te geloven, als ik erlmijn reputatie en eer voor in de waagschaal leg?" Een ogenblik keken ze elkander aan. Er kwam een kleine verandering in Lang's uiterlijk. Zijn gelaat verloor iets van zijn.zelfvertrouwen. „Geeft u me er uw woord op?" vroeg Janson. „Ja. dit zijn helemaal geen smarag den. Het zijn „olivines" of „peridos", die in lavarotsen veelvuldig voorkomen.» Je kunt ze bij hopen opscheppen op de hel lingen van Mauna Kea of Hawaii. Het zijn chrysolieten, die in grote brokken of in korrels gdvonden worden. Het ls magnesium ijzersilicaat." Hij gaf het tomatenblikje terug. Zyn stem was beslist overtuigend. „Hun kleur had een waarschuwing voor je kunnen zijn," zei hij. „Ze zijn te licht." Janson nam het blik aan en zyn ge zicht werd paarsrood. Hij dwong zich tot een schorre lach. die schril en on natuurlijk klonk. (Worat vervoipct

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3