Grootscheepse wijzigingen op komst Over zee met onze jongens mee VOORZIENING MET KLEDING VAN MILITAIREN VOLDOET NET AAN ALLE EISEN In het belang van de volksgezondheid: meer licht en lacht Waar het eens spookte... VOORZIENINGEN GEDEMOBILISEERDEN TWINTIG DUIZEND GINGEN DE BEEWEG ROND DE H. STEDE Zware aardbeving in Oost-Endonesië WEST-EUROPEES VERDRAG VAN VIJF IN WORDING RUSSISCHE GEZANT OP BEZOEK BIJ PRESIDENT VAN FINLAND Het „wij leven mee met" voor velen geworden „wij verdienen mee aan" bureaux van redactie en administratie: 185.000 paar dames kousen op Schiphol Verzorging van onze soldaten geeft reden tot bezorgdheid TWEE NIEUWE NEDERL. BISSCHOPPEN Tot hoofd en hart TREIN UIT DE RAILS BIJ KROMMENIE SOVJET-MINISTER UIT PRAAG VERTROKKEN Explosie in trein met Britse militairen Het weer Aan boord van het s.s. „Volendam"maken ook enige journalisten de reis naar Indië Stille devote tocht Epicentrum op Boeroe - en Ceram Op snelle wijze tot een gemeenschappelijk standpunt gekomen Gouden koets en gala-uniformen Men zal de voorstellen van Moskou niet zonder meer kunnen afwijzen Mgr. Lehman en Mgr. Van den Biesen MAANDAG 1 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24089 HET DOOLHOF TE VOLENDAM Als onkruid ?&s. ^ier en daar klinkt een ge- tf tePt gerucht en voortdurend het mono- t)e e geluid van dreunende voetstappen. V0 teannen lopen schouder aan schouder tejg zwijgend. Het individuele van Jht, C'fi H. F. TIMMERMANS Op de seismograaf van hei Meieoro]pgisch Insiiiuui ie Batavia werd een zeer zware aardbeving geregistreerd, waarvan hef epicentrum voorlopig in de onmiddel lijke nabijheid van de eilan den Baroe en Ceram (in de Zuid-Molukken) is bepaald. Als illustratie van de hevig heid der schokken kan wor den gemeld, dat de heden ochtend geregistreerde aard beving, te oordelen naar de uitslag op de seismograaf, ongeveer tweemaal zo zwaar moei zijn geweest als de jongste aardbeving op de Philippij ne n. De aardbeving, die ge ruime tijd aanhield, werd geregistreerd te 8 uur 47 mi nuien 8 seconden Javaiijd. Naar wij vernemen bestaat het plan bij bepaalde nationale ge beurtenissen weer de gouden koets te gebruilten. Het escorte, dat de gouden koets zal hébben te bege leiden, heeft een onderwerp van studie uitgemaakt. In verband met de grote kosten, die de verzorging en het onder houd van paarden met zich bren gen, is van de gedachte de gouden koets door huzaren te paard te doen begeleiden afgezien. Het es corte zal nu worden toevertrouwd aan een detachement, gevormd uit de garde-regimenten grena diers en jagers. Aan de hand van historische gegevens zijn voor dit detachement gala-uniformen ont worpen. De kosten foor het ver vaardigen van deze uniformen zul len echter niet door dè regering worden gedragen, maar door be llang stellenden. MET PROBLEEM VAN DE DEMOBILISATIE Geldbuidel en diploma's behoeven niet samen te gaan met gezonde hersenen en een heldere kop. Mening in Ned. kringen „Russisch graan aangekomen en gecontroleerd" SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbei tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze bijzondere correspondent) Popperig-klein liggen er de huisjes in het Doolhof te Volendarn als door een reuzenhand neergeslingerd vanaf de dijk, die het land van het water scheidt. In de eerste jaren van zijn bestaan, toen het leven nog niet die ordening kende van thans, vormden deze huisjes Volendam, kris-kras door elkaar, schots en scheef in een ongebonden vrijheid. Het is de oude kern van het dorp, waar het visserij bedrijf zich weerspiegelt in het interieur der huisjes. Ontdekt men er niet een stijl in als van het vooronder van een botter? Men slaapt er boven elkaar, zoals zeevolk het doet in een schommelende kooi; en met de hand reikt men zonder moeite tot de zoldering. De woontoestanden zijn er dus heel ongunstig, al zal de oude Volendam- mer Iedereen kunnen vertellen hoe er in. dezelfde huisjes geslachten opgroei den, gezond en sterk. Grote gezinnen hebben de huisjes bevolkt, zes kinderen en meer sliepen er achter de dikke deur tjes van een bedompte bedstee als vader en moeder in armoede spraken van hun zorg bij het gele licht van de petroleum lamp, die een plak licht als een pan- hekoék op tafel wierp. Hygiëne? Wat wist men er van? Wie brak er zijn hoofd over een tekort aan licht en lucht? Vele huisjes bezitten niet tneer dan éën raam, waardoor het dag licht met moeite dringt, omdat belen dende huisjes er de kans toe benemen. Ruimte? De visser lachte er om! „Geef hie een slop van een meter breedte, en Ik heb ruim voldoende om bij m'n huisje te komen!" Een latere generatie dacht er anders over. Zij stelde aan het leven hogere eisen. Vanuit het Doolhof, over het „Gele Sruggetje" in de Meer, begon zich een •beer geordende levenswijs baan te bre ken. De huisjes werden hier aaneen ge- teid, ordelijk in rechte straatjes. Elke koning kreeg een achtererfje, een weel de, die de meeste Doolhofbewoners zich biet hadden gepermitteerd. Toch bleef hl de Meer, wat de bouwstijl van de huis- les zelf betreft, de traditie sterk gehand haafd. In deze weldadige eenheid vormen evenwel enige bouwwerken bit de laatste decennia een hinderlijke wanklank. Nu is er een vreemdeling gekomen in Volendam, een poosje terug. Van alle kanten heeft hü het dorp bekeken, bauwkeurig, en, zoals uit zijn rappor ten blijkt, angstvallig precies. In op dracht van de gemeente heeft nJ. ar chitect H. V. d. Kloot Meyburg een sa neringsplan ontworpen, waarin de weg Wordt uitgestippeld, waarlangs straffe Wetten gaan om van Volendam, over 'en tijdsbestek van vele jaren, een oord te maken, de zee waardig, fris en ruim'. De Volksgezondheid, waarvan de °ücle Volendammer geen weet had, zal 'en milde hand op het karakteristieke Doolhof gaan leggen. Hier en daar zul len huisjes uit het geheel worden ge rukt, als onkruid uit een bedje bloe men, om dat, wat mooi en goed is, meer „levensvatbaarheid" te schenken, dit echter zonder het historisch gegroeide al te zeer aan te tasten. Meer licht en lucht gaat er komen en ieder huisje krijgt 'n eigen erfje. Enige meer modernere woningen, die met 20-eeuwse brutaliteit in het oude gedeelte een schreeuwende stijl aan hun omgeving opdringen, dienen ge deeltelijk gewijzigd te worden wat het uitwendige betreft, om een meer ver antwoorde eenheid te verkrijgen. Deze „nufjes" tussen de „oudjes" zijn veel al te hoog gebouwd en te sterk van kleur. Zij detoneren in deze omgeving en zijn een door merg en been klinken de dissonant in het lied der aesthetica, waarvan de melodie gaat rond het gan se Doolhof! Er zal een derde toegang komen van uit de Meer tot Volendams meest in teressante gedeelte, een bruggetje, daar waar het grachtje uitloopt in het „brekie". O, de plannen zijn goed, al zal de Volendammer ze met een scep tisch schouderophalen naar het rijk der fantasieën verwijzen. En waarom nu deze grootscheepse wijzigingen in een deel van het dorp, waar de Volendammer in zijn jeugd de romantiek zocht en vond? Het Doolhof, de oude hem van Volendam, waar de huisjes schots en scheet staan, door een jeuzenhand neergeslingerd, gezien vanaf de dijk. als Architect H. v. d. Kloot vermeldt het in zijn rapporten. Moet het Doolhof, in dien niet wordt ingegrepen, tot 'n stuk afbraak vervallen? Zullen de huisjes niet tot rommelhokjes worden, pakhuis-t jes. om ten slotte een dankbare prooi te zijn voor een breekijzer, dom maar sterk? Dan zal eeh belangrijk cultuur fragment van Volendam verloren gaan, een typisch voorbeeld van oude volks kunst: een verarming van het dorps beeld en een verminderde aantrekke lijkheid van het dorp voor de toerist zal er het gevolg van zijn. En dat voor een dorpsgedeelte, dat een belangrijk object zou ziin om onder de aandacht te stel len van het Nederlands Openlucht Mu seum! In 'n meer gezonder Doolhof zul len ouden van dagen, die het gezinsver band niet in een gesticht willen laten verzuren, en echtparen zonder kinderen een goed onderkomen kunnen krijgen. Nog ligt het oude Doolhof geperst tus sen de dijk en een grachtje. Schots en scheef staan er de huisjes en leunen te gen elkander. Wat er ook gaat gebeuren, de geest van een oud verleden, waarin een ijzersterk vissersvolk groot werd, waardoor het dorp puilt van gezond kinderleven, die geest zal blijven han gen hoven het Doolhof, de oude kern van Volendam, waarvan oude lieden vertellen, dat het er eens spookte in de nauwe straatjes. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenbanken, vooral in het Noorden van het landen in de ochtend hier en daar nevel of mist. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur. Zon 7.25—18.21, maan 2.18—10.08. De nieuwbenoemde minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. fir. J. In 't Veld, zal hedenavond door H. M. de Koningin worden beëdigd. (Van onze Rotterdamse redacteur). De tuba van de stafmuziek van het eerste regiment infanterie uit Assen, geeft tot voorlopig besluit nog een felle hoempa ten overstaan van de vele mi litairen die reeds op de Volendam inge scheept zijn en over de reling hangen, met een zekere interesse de verdere inscheping en de drukte die daaraan verbonden is op de kade volgend, en dan komen enige auto's voorgereden, met meer dan gewone belangstelling begroet door de aanwezige journalisten. Daar zijn hun collega's, die op uit nodiging van de Legervoorlichtings- dienst de reis naar Indië zullen mee maken, een maand in onze Archipel zullen verblijven en dan met een schip vol met demobiliserenden zullen terug keren. Drie maanden zijn zij onder weg en zij zullen getrouwelijk van het leven aan boord, de stemming onder de militairen en hun ervaringen in In dië verslag aan him lezers uitbrengen. Zij worden heimelijk benijd door hun col lega's die achterblijven, maar er heerst een opgewekte stemming onder de gehele s.chrij versben t en als de douane-formali teiten vervuld zijn moeten de reizigers op de loopplank aan de Rotterdamse Merwe- haven nog even poseren voor de fotografen met in hun midden overste Waringa, die als reisleider fungeert. Later wordt de hut bekeken, waarin de veertien journalisten twee volgen er later per vliegtuig hun nachtelijk onderkomen hebben. Zij is ver re van groot of ruim, maar de journalisten zullen hetzelfde leven leiden als de militai ren aan boord en daar er met de ruimte gewoekerd moet worden, moeten ook zij zich zoveel mogelijk aar.^apsen. In het Staatsblad is thans het „Besluit Demobilisatievoorzienin- gen 1948" gepubliceerd. Dit besluit bevat in grote trekken de voorzie ningen, gethroffen in het belang van militairen van de Koninklijke Ma rine en Koninklijke Landmacht, die in Nederlands-Indië hebben ge diend en in Nederland worden ge demobiliseerd. Zo spoedig mogelijk na terugkeer in het moederland krijgt de militair ver lof met behoud van bezoldiging. Dit verlof bedraagt veertien dagen voor ie der jaar buiten Nederland doorge bracht. Tevens ontvangt hij een bedrag ineens voor eerste onkosten. Indien hij minstens zes maanden al daar heelt vertoefd en zijn dienst op goede wijze heeft vervuld, ontvangt hij een premie voor iedere maand werke lijke dienst in Nederlands-Indië tot een maximum van 30 maanden. (Van onze speciale verslaggever) Brabanders, Friezen, Groningers, Hollanders, Zeeuwen en Drentena ren, tezamen bijna twintigduizend tnannen, trokken Zondagnacht door Amsterdams straten langs de al- Oude beevaartsweg rondom de H. Stede. En zij zetten daarmee een der Schoonste van alle tradities, die de Nederlandse katholieken in stand houden, voort. De eerste van de drie StiUe Omgang-Zondagen zal door de rvvee volgende nauwelijks nog in stille devotie kunnen worden over troffen. Seeds vroeg in de nacht het drukke, Footsteedse Zaterdagavondgedoe was y5*g niet helemaal verstorven reden =h verschillende hoofdverkeerswegen ^touringcars en autobussen de stad „tenen,, ter wijl aan het Centraal-Station extra-treinen duizenden bedevaart gangers aanvoerden. En tegen één uur ufjf°n de eerste groep van het Spui af de V 'te tocht, maar naarmate de nacht ^rderde, sloten zich de vele groepen liéén tot onafzienbare rijen, ho, J- is moeilijk aan te duiden, waarin IjF indrukwekkende van deze nachte- Jfte ommegang gelegen is. Hij mist alle (.teflijke luister, die een Limburgse pro- e„Ssie tot een religieus feest kan ir^ken; jjj borden geen leuzen meegevoerd, ten- yLitien dan de intentie, die de biddende jF*hiien ih het hart dragen en die dit „meer christelijke geest in de ge- Mteen en daardoor meer geestelijke roe- jj igen" omvat een leuze zou mogen teith1611' Wellicht echter is juist in dit "reken van iedere bijkomstige glans Srootheid .van deze manifestatie ge- *1 van hen valt weg in de 'duisternis n0 'h de stilte. Maar de gemeenschap 4iel haar geloofsbelijdenis voor Hem, sted wonder heeft gewrocht in een die sindsdien de Mirakelstad wordt ctteemd, .Nochtans: /als wij in dit verband tvin op een „Persoonlijke prestatie" teen 11 wÜzen dan is het op die van Cj'1 stoere 72-jarige Volendammer, Vol V0'Sende Zondag wanneer Quondam voor de vijftigste keer de t tegang maakt niet kon afwach- $0* en die Zaterdag uit het vissers- l0 naar Amsterdam was komen Ic'tep. Hem vonden wij ook in de t6n;®hjke nacht om twee uur wach- S0i5 v°or de deur van O. L. Heer op \yafter aan de O.Z. Voorburgwal, °fn half vier voor het eerst *oü sinds tien jaar een H. Mis borden opgedragen voor1 de Y ^QGlïlPrc iii+ nemers uit BloemendaaL te», hssen mag men wel zeggen, dat de „Jtetie van deze Stille Omgang een Voor het eerst sinds tien jaar werd na de Stille Omgang in de schuilkerk L. Heer op Solder de H. Mis opgedragen. Pastoor L. J. Beune uit Bloemendaal tijdens zijn predicatie. lgtterlijk en figuurlijk in goede banen leidde. Ongevallen deden zich niet voor. Enkele bedevaartgangers, die niet opge wassen bleken tegen de vermoeienissen en door een flauwte werden bevangen, werden spoedig weer opgeknapt door een actieve E.H.B.O., die zich in het Maagdenhuis geposteerd had. Ook de ontvangst van de vele gasten na afloop van de omgang liet niets te wensen over. Grote inrichtingen waren geopend. Slechts met de broodvoorzie ning de café's hadden geen toewij zing gekregen ging 't niet altijd naar wens. De wachtkamers op het Centraal station konden echter in dezen heel wat verwerken en soihmige restaurants had den ter vervanging van het brood voor een echte Hollandse pot erwtensoep ge zorgd! Zaterdagmiddag arriveerde op Schip hol uit Kopenhagen per speciaal ge charterde KLM-Skymaster en DC 3 een zending kousen voor de Nederlandse vrouw. Het was een tien tons zending bestaande uit 393 pakken, inhoudende 15.455 dozjjn paar zijden dameskousen. De kostbare lading werd in vrachtauto's naar de grossiers vervoerd. Te Utrecht is op 63-jarige leeftijd v. was. mei nei minst aans zij ovetieden de heer H. P. Timmermans, treffelijke medewerking van de oud-secretaris van de R.K. Bond van tefdamse Dolitie. die een en ander SDOor- en Tramwee/DersoneeL Na zijn verlof wordt de militair ge demobiliseerd. Om zijn ^overgang naar de burger maatschappij te effectueren, wordt de militair allereerst in de gelegenheid ge steld zich een burgercostuum aan te schaffen. Daarnaast echter zal 't Rijks arbeidsbureau hem bij voorrang aan een passende werkkring helpen, waar bij de Overheid tevens de demobili- sant gelegenheid geeft zijn vakbe kwaamheid te herwinnen of zich voor een beroep te bekwamen door een scholingscursus te volgen. Door eet. vergoedingsregeling wor den de werkgevers financieel gesteund, indien zij eveneens demobiliserende ar beidskrachten in hun bedrijf scholen. Voor degenen, die bij hun overgang naar de burgermaatschappij steun blij ven behoeven, wordt een overbrug gingsregeling in het leven geroepen, terwijl studenten in de gelegenheid kunnen worden gesteld hun studie aan te vangen of te hervatten. Voor het volgen van meer eenvou dige vakstudies wordt een studietoelage verstrekt. Het eerste jaar na zijn demobilisatie krijgt de gedemobiliseerde militair, die herschoold wordt, een wachtgeld ont vangt, studeert of een cursus volgt, een tegemoetkoming in de kosten van eeh vrijwillige ziekteverzekering. Een Raad van Advies inzake demo bilisatievoorzieningen zal de Ministers van Oorlog en Marine adviseren over alle onderwerpen, die met de uitvoe ring van het besluit verband houden. Het wachten is thans nog op de uit voeringsbepalingen, waarin o.m. toe te kennen bedragen zullen worden ge specificeerd. De publicatie hiervan .kan in de loop van de volgende week wor den tegemoetgezi'en. Met het s.s. Volendam", dat uit Rotterdam met troepen vertrokken is, is op uit nodiging van de Legervoorlichtingsdienst, een aantal journalisten naar Indië vertrok ken. Zij zullen verslag geven van de reis met een tröepe.nschip en het doen en laten van onze jongens in Indonesië. Bij de inscheping geven deze Zaterdag de hoofdaalmoezenier "mgr. Van Straelen en de lt.-generaal Kruis nog van hun belang stelling blijk. De troepen aan boord wor den voornamelijk gevormd door het vijfde bataljon van het lie R.I.. verder zijn er 200 pioniers en enkele brigades van de ver bindingsafdeling uit Den Haag. In totaal zijn 2200 man ingescheept, waarvan het grootste deel gevormd wordt door jon gens uit Limburg. Daar het merendeel ka tholiek is, is het de aalmoezeniers die de reis meemaken, toegestaan 's Zondags meer H.H. Missen op te dragen. De reis wordt zo snel mogelijk gemaakt, in drie en een halve week hoopt men over te zijn. Er wordt al leen aangelegd te Port Said na 10 en te Colombo na 20 dagen. Terwijl de stafmuziek, afgewisseld door gramofoonmuziek. montere wijsjes speelt, verkennen de journalisten het schip. Zij dwalen door de verblijven der manschap pen, trap op, trap af, maken reeds hun eer ste praatje met de jongens over wie zij o.m. de eerstkomende weken zullen schrij ven. Zij zijn al spoedig thuis en komen la ter bijeen in de officiers-lounge. Hier praten we dan nog even" met on ze collega Fred Thomas, die voor onze krant naar Indië reist, en die zijn draag bare schrijfmachine niet vergeten heeft en haar als een kostbaar kleinood een veilige plaats heeft gegeven in de cabi ne. Hit gaat opgewekt de reis begin nen, maar toch moeten we even een briefje voor z'n vrouw meenemen. En dan duurt het niet lang meer of gezag voerder Klein geeft zijn bevelen: de tros sen worden losgegooid. De Volendam wendt, zijn steven naar de Hoek. De mi litairen zwaaien uitbundig, de laatste mars weerklinkt. Goede .jeis Freddy, Jan, Carel en' allemaal! (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) In aansluiting op de besprekingen, die in de afgelopen week in Den Haag ge houden werden, vond Zondag op de Ne derlandse ambassade te Brussel een ont. moetlng plaats tussen de heren Beel, Van Boetzelaer, Spaak, Bech en Dupong, resp. eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxemburg. In welingelichte kringen te Brussel heeft men de indruk, dat deze bespre kingen de laatste fase vormen voor het feitelijke tot stand komen van het West-Europese Verdrag van Vijf, dat, naar men verwacht, spoedig zijn beslag zal krijgen. Spaak heeft dit trouwens Zaterdagmiddag bracht de Russische gezant in Finland, Savonenkov, een kort bezoek aan president Paasikivi. Dit on verwachte bezoek wordt gezien als een aanwijzing, dat Rusland belang heeft bij een spoedige behandeling van Stalin's brief aan Paasikivi betreffende een pact van vriendschap en defensie. Men weet echter niet waarover het bezoek gelopen heeft. Politieke kringen geloven dat de gezant nieuwe instructies uit het Kremlin heeft ontvangen. Intussen gelooft men dat de Rijksdag eenstemmig Stalin's uitnodiging zal ac cepteren om gedelegeerden voor onder handelingen te benoemen en wel een voudig omdat Finland niet in staat is het Russische voorstel zonder meer van (Van onze speciale verslaggever) Er bestaat aanleiding opnieuw met grote nadruk de aandacht te vestigen op het probleem van de demobilisatie. Uit brieven van gedemobiliseerden n.l. en uit de resultaten van een door ons, aan de hand daarvan, ingesteld onder zoek is gebleken, dat met name de voor ziening van burgerkleding van thuisva rende militairen niet aan die eisen vol doet, die redelijkerwijs gesteld mogen worden. Dat betekent, dat de man, die zoals Nederland zo graag zegt en schrijft in Indië voor de nationale zaak de grootste offers bracht, reeds bij het eerste directe contact met het vaderland al weer niet die behande ling i ontvangt, die hem rechtens toe komt. Dat betekent heel concreet dat een aantal fabrikanten (niet allen, zeker niet), die onder leiding van de Detex by deze voorziening zijn inge schakeld, uit deze dienende taak meer winst halen dan althans door de over heid bedoeld was. Dat betekent, dat de gedemobili seerde voor zyn f75 op zjjn voor- rangskaart niet dat costuum krygt, dat voor die prijs by een redeiyke winstmarge kan worden geleverd. En dat betekent, dat reeds nu som migen in goed vertrouwen een pak kochten, dat na een regenbui kromp en verschrompelde tot een nauwelijks bruikbaar vod en dat pak werd ge kocht in een zaak, of in het Centraal Magazijn te Utrecht, waar op de eta lage uitnodigend' staat te lezen: „Wy leven mee met de jongens overzee". Met temeer nadruk brengen wij dit onder de aandacht, omdat met de 20.000 man van dit jaar nog maar een klein gedeelte van het totaal is teruggekeerd. Door nu in te grijpen, kan men dus voor hen, die nog komen moeten, bij voorbaat een reden tot ergernis wegne men. En al zijn wij er ons van bewust, dat de kwestie van het costuum maar een klein onderdeel is van de totale demobilisatieregelingen, men mag het belang ervan niet onderschatten. Het kopen van een pak is een van de eerste daden en het kan derhalve beslissend zijn voor de man waarom het te ver zwijgen wie de thuiskomst uit Indië in veel gevallen zo bitter tegenvalt. Wij weten, dat suggesties als deze door de betrokken fabrikanten met veront waardiging van de hand zijn gewezen, maar wij weten ook, dat deze kwestie met feiten gestaafd door de Nationale Demobilisatieraad is besproken en dat, zij officieel in onderzoek is by het hoofd van het Directoraat voor de Demobili satie, dat de intentie heeft, hieraan tot iedere prijs een einde te maken en dat bij zijn controle in het Centraal Maga zijn behalve veel pakken van goede kwaliteit ook andere heeft gevonden. En er is, gezien de klachten, geen reden, aan te nemen, dat die laatste niet ten verkoop worden aangeboden. Van overheidswege is men, zoals reeds gezegd, dus vastbesloten, deze misstanden uit de weg te ruimen en het is dan ook niet om iets dergelyks te bereiken, dat we er hier de aan dacht op vestigen. Het gaat om andere dingen en het moet nu maar eens ge zegd worden, dat de gehele verzorging van onze militairen, zowel in Indië als hier, tydens en na de demobilisatie reden geeft tot bezorgdheid. Wij heoben hier in artikelen over NIWIN en Welfare reeds op gewezen en zonder nu in te gaan op de vele omstan digheden, die dit werk bepalen, moet worden vastgesteld, dat sindsdien de toestand niet is verbeterd, dat het drin gend poodzakelijk is, dat (je welzijns- verzorging drastisch wordt gereorgani seerd en dat hier in Nederland alle hens aan dek worden geroepen, opdat niet straks het verloop van de demobilisatie en de opname van de militairen in het maatschappelijk leven aanleiding wor den tot het ontstaan van een leger on tevredenen. Wij staan op dit standpunt niet al leen en weten onze mening gedeeld door hoge militaire autoriteiten en lichamen, die zich met dit probleem bezig houden. En gezien in dit licht krijgt deze gang van zaken met de burgerkleding een geheel ander aspect, wordt hij symptoom van een houding, die moet worden tegengegaan. En daarom, dat wy meenden, reeds in dit stadium de vinger te moeten leggen op de wonde plek.. Sensatiezucht is ons daarbij vreemden wij willen dan ook niet ingaan op fluis teringen, die allesbehalve vriendelijk zijn, of op details, die misschien wel kenschetsend, maar mogelijk niet ge heel juist zijn. Het gaat om de soldaat, over wie onderhand wel voldoende is geschreven, maar voor wie altijd nog te weinig wordt gedaan. de hand te wijzen. Alle graan, dat Finland importeert, j komt uit Rusland en algemeen denkt men, dat Rusland bij een negatieve Finse reactie onmiddellijk het verzen den van graan zal staken of beperken. Bovendien moet men rekening houden met het feit, dat de Finse politiemacht onder het beheer staat van een com munist, de minister van Binnenlandse Zaken Lelno. Aangenomen wordt daar om dat in de twëede helft van de vol gende week een Finse delegatie naar Moskou zal vertrekken. Deze zou dan trachten een compromis-oplossing tot stand te brengen, welke aam het Kremlin een garantie zal geven dat Finland im geval van oorlog geen basis wordt voor aanvallen tegen de Sovjet-Unie, doch welke Finlands status als democratisch en souverein land zou handhaven. In Helsinki gaan geruchten, dat Savonenkov de Finse militaire autori teiten verzocht zou hebben om een volledige lijst van actieve officieren fh het Finse leger. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de opperbevelhebber van het leger hebben echter ten stelligste deze ge ruchten tegengesproken. Een onbekende organisatie heeft Zon dag pamfletten verspreid, die tegen de Sovjet-Unie gericht zijn en waarin o.a. wordt verklaard, dat de Finnen „nog slechts in naam onafhankelijk" zijn. By decreet van de Congregatie voor de Propaganda zijn vier nieuwe Apostoli sche Vicariaten ingesteld, waarvan er twee aan Nederlandse bisschoppen wer den toevertrouwd. De Apostolische Prefectuur van de Cook- en Manihiki-eilanden, welke aan de Nederlandse provincie van de paters der H.H. Harten is toevertrouwd, werd tot Apostolisch Vicariaat verheven. Mgr. U. J. D. Lehman S.S.C.C., geboren in 1887 te Amstelveen, en sedert 1916 in deze missie werkzaam, werd 30 Juni 1939 tot Apostolisch Prefect benoemd. In 1914 werd hij te Kortrijk tot priester gewijd en een jaar later vertrok hij naar de Cook-eilanden. Thans treedt hij aldaar op als Apostolisch Vicaris. De Apostolische Prefectuur van Lwangwa, bestuurd door de Witte Pa ters. is everiiens tot Apostolisch Vica riaat verheven. Pater Joseph van den Biesen, geboren te Breda in 1913, pries ter gewijd in 1939 en in dat jaar ver trokken naar de missie in het Vicariaat Banweolo, wordt thans Apostolisch Vi caris van Lwangwa. te verstaan gegeven in de redevoering, welke hy Zaterdag hield ter gelegen heid van een byeenkomst van Franse en Belgische parlementsleden. „Verwacht wordt dat zeer binnenkort een vijfmogendheden-conferentie zal worden gehouden ter bespreking van een West-Europees pact'', aldus ver klaarde een zegsman van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken na terugkeer van minister-president Beel en minister baron Van Boetzelaer van Oosterhout uit Brussel. Dr Beel drukte, toen hij in Den Haag was teruggekeerd, zyn voldoening uit over de snelle wyze, waarop men tot een gemeenschappelijk standpunt geko men was. In officiële kringen in Den Haag ie men van oordeel, dat de gebeurtenissen in Tsjcehosiovakye het bereiken van deze overeenstemming versneld hebben. De nadruk, waarmee gezegd werd, dat de conferentie zeer binnenkort zou worden gehouden, bracht sommigen in Den Haag tot de veronderstelling, dat dit wellicht nog deze week zou zyn. De plaats der conferentie is niet bekend. (Van onze correspondent) Hedenmorgen is de trein, die 6.10 uur uit Alkmaar vertrekt en 7 uur in Am sterdam moet arriveren, voor het sta tion Krommenie, waarschijnlyk door verkeerde wisselstandj, op dood spoor gereden. Van de trein, die in volle vaart reed, geraakten de wagens uit de rails, doch de trein reed zeker nog wel een 160 meter door. Twee reizigers lie pen lichte kwetsuren op. Eén lyn werd geruime tijd gestagneerd. De reizigers van de ontspoorde trein werden via Uitgeest naar Amsterdam vervoerd. Aan de rails, die circa 100 meter to taal werden weggeslagen, en aan de wa gons werd vrij belangrijke schade toe gebracht, zo wordt later gemeld. De bo vengrondse leidingen bleven intact. Om ongeveer 10 uur werd het 1 beide richtingen weer verkeer in normaal hervat De vice-minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Zorin, die en kele dagen geleden naar Praag is ge komen „om de aankomst van Russisch graan te controleren", heeft Zaterdag Praag per vliegtuig verlaten. Premier Gottwald verklaarde tegen over een deputatie van Tsjechische boeren: „Het is noodzakelijk, de grootgrond bezitters alles af te nemen wat zy meer hebben dan 50 h.a. Het in beslag genomen land zal onder de landarbei ders worden verdeeld". bok zei Gottwald, dat de regering alle particuliere ondernemingen met meer dan 50 personen zou overnemen. In een interview heeft dementis, de onderstaatssecretaris voor Buiten landse Zaken, verklaard, dat Tsjecho- slowakye een wederzyds bystandsver- drag tegen eventuele Duitse agressie met Bulgarye en Roemenië zal te kenen. Drie rytuigen met Britse militairen, die aangehaakt waren aan de expresse- trein CairoHaifa, zijn Zondagmorgen opgeblazen, vermoedelyk door een elec- trisch tot ontploffing gebrachte land- tnijn. Zes en twintig Britse militairen werden by de aanslag gedood en vyf en dertig gewond. Zy keerden van verlof uit Egypte naar Palestina terug. De Joodse illegale verzetsorganisatie „Stern" heeft aan Joodse dagbladen me degedeeld, dat zy verantwoordelijk is voor het opblazen van de trein, als re presaille voor de explosie, welke vorige week Zondag in de Ben Jehuda-straat te Jerusalem plaats vond en vele Joden bet leven kostte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1