Michaél van Roemenië ging gedwongen heen Geen devaluatie Duizenden willen vluchten uit volksrepubliek Tsjechoslowakije S. Reshevsky vertelt hoe dr. Eu we P. Keres verloor van m GOUDEN KOEPELS BOVEN KROTTEN EN SLOPPEN RUSLAND, zoals het is Huishoudboekjes worden op staten uiteengerafeld Zeven en twintigste zet was begin van Euwe's nederlaag Jongens uit Noordelijke provincies onder de wapenen Trieste woningtoestanden in Moskou 450 gezinnen verschaffen wekelijks gegevens voor budgetonderzoek Het weer r r Tot hoofd en hart Groza eiste onmiddellijke ondertekening van de acte van abdicatie Geruchten met kracht tegengesproken om M Kif...mi Grenswacht met gewapende arbeiders versterkt WARTAAL VAN MASARYK Tumult in de Franse Nationale Vergadering Alle openingen krijgen hun kans ïSpliM Gebondenheid aan eigen omgeving maakt voor velen aanpassing zeer moeilijk Van het kille veen naar het warme Batavia „Wij hebben geen muur, wij wonen in het midden" J' PHILIPS BEGINT EEN TELEVISIEDIENST Om technische ervaring op te doen Tweede nederlaag van dr. Euwe Dorre cijfers gaan voor de overheid leven VRIJDAG 5 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24093 Zijn huwelijk Si Op een school in Moskou had een klas tekenles gehad en de onderwijzer gaf de leerlingen verlof, hun tekeningen mee naar huis ie nemen, om ze daar aan de wand ±e hangen. De volgende dag vroeg hij, of hun ouders tevreden Waren geweest. Een paar van hen brachten de lofprijzingen Over, waarmee hun kunstwerken waren ontvangen. Maar Sommigen zwegen en Misja Ivanoviisj (Ivan Ivanoviisj is Wat bij ons „de kleine man" heet), Misja Ivanoviisj keek Ook stil voor zich uit. Zij was een van de besten in de klas, ^n meesier vroeg: Ellende achter de gevels door B. LUNDBERG Nog geen 3 m2. Krotten in eindeloze reeksen (Vervolg op pcuj. 3) Commissie onderzoekt Status West-Java Laat in moeilijke omstandigheden nooit de moed zakken. Bewaar het geloof in het leven en in de recht- vaardigheid van het leven, j Prinses Juliana erevoorzitster van „Helpt het kind" BUREAUX VAN REDACTIE ÉN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week. f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. W. Boerrigter. Wnd, hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mNIhnetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiSn eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Ex-koning Michael van Roemenië heeft te Londen, vlak voor zijn vertrek ttet de „Queen Elisabeth", een verkla ring afgelegd, waarin hij zegt, dat men hem indertijd gedwongen heeft, af Ie treden, en dat hij zich daarom niet gebonden acht door de ondertekening van de acte van abdicatie. „Op de morgen van 30 December 1947", regt Michael o.a. nog „hebben de eer ste minister, Petru Groza, en de minis ter van Nationale Economie, Georghiu Dej, mij de tekst aangeboden van de acte van abdicatie. Zij vorderden, dat ik deze onmiddellijk zou tekenen. Zij hebben zich gezamenlijk naar het koninklijk paleis begeven, nadat dit reeds door gewapende troepen omringd Was. Zij hebben tegenover mij verklaard, dat zij mij verantwoordelijk zouden stellen voor het bloedvergieten, dat het gevolg zou zijn van door hen uit gevaardigde maatregelen, wanneer ik hun tekst niet onverwijld zou onder tekenen. Deze acte is mij onder pressie voor gelegd door een regering, die de wil van het Roemeense volk niet vertegen woordigt en welker macht is verkregen en wordt in stand gehouden door een vreemde mogendheid, waarbij door mid del van terreur de democratische poli tieke leiders, die het vertrouwen van In officiële Belgische kringen wordt het bericht van het persagentschap Belga over devaluatie van het Engel se pond, de Belgische franc en de gulden, welk bericht wij gisteren in een deel van onze oplage signaleerden, als „volkomen onzin" beschouwd. Een herziening van de pariteiten is in het onderhoud tussen Spaak en George Rendell en minister Eijskens, Volgens een verklaring van laatstge- hoemde, zelfs niet aangeroerd. Bevoegde instanties hier te lande ver klaren ons met nadruk, dat de ministers Van Buitenlandse Zaken der te Brussel bijeengekomen vijf landen uiteraard geen bevoegdheid bezitten, monetaire vraag stukken in overweging te nemen. Indien wij goed zijn ingelicht, blyft onze regering gekant tegen devaluatie van onze munt in verband met de nadelige gevolgen, welke deze maat regel zou hebben voor onze handels- en betalingsbalans met de V. S. Wij ontkomen niet aan de indruk, dat de geruchten in verband met een even tuele devaluatie van de gulden derhalve op zijn minst voorbarig zijn en dat voor deze manipulatie dientengevolge in de naaste toekomst niet gevreesd behoeft te worden, tenzij Engeland tot deze stap kou overgaan, in welk geval wij waar schijnlijk noodgedwongen dit voorbeeld kouden moeten volgen. Ook het feit, dat minister Lieftinck kich Donderdag te Londen bevond, heeft Weer aanleiding gegeven tot het ver ttioeden, dat de minister met zijn En gelse collega besprekingen hield over een mogelijke devaluatie. Volgens onze zegsman had dit bezoek evenwel uit sluitend betrekking op de kort geleden tussen beide landen overeengekomen re geling van onze oorlogsschuld aan En geland. het volk genieten, verwijderd zijn. Vertrouwend in de toekomst, en on verbreekbaar verbonden met het lot van het Roemeense volk, ga ik voort, ai mijn toewijding en al mijn krachten in zijn dienst te stellen. Ex-koning Michaël van Roemenië heeft te Southampton verklaard, dat prinses Anne en hij in de naaste toe komst in Denemarken in het huwelijk hopen te treden. Wij vernemen nog, dat het huwelijk niet zal plaats vinden voor het Roe meense Paasfeest, dat op 2 Mei valt. in overeenstemming met de ritus van de Grieks Orthodoxe Kerk. De reactie in de Noorse landen op de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, uitte zich in grote demonstraties tegen het communisme. Een beeld uit Oslo waar ongeveer 30.000 demonstranten met diverse leuzen tegen het communisme door de straten trokken. Jan Masaryk, de partijloze minister van Buitenlandse Zaken in het Tsjccho- slowaakse kabinet, heeft Donderdag ver klaard, dat zijn hart ineenkrimpt, wan neer hij hoort van personen, die zijn begonnen met het verzet tegen het nieuwe bewind. „Verzet tegen Hitier ja. Doch verzet tegen ons eigen bloed, tegen onze eigen broeders, tegen onze eigen republiek dat nooit." „Het verbond met de U.S.S.R. is voor ons een gunst." zo zeide Masaryk. „Wij moeten dankbaar zijn, dat de Sovjet unie ons veroorlooft aan haar zijde te staan." Drie rechtse sociaal-democratische af gevaardigden werden uit de partij gezet. Hun is door het partij presidium ver zocht. hun mandaat neer te leggen. Het sociaal-democratische blad „Pravo Lidu" heeft Donderdagavond erklaard, dat het parlementaire actiecomité waar schijnlijk minstens 13 afgevaardigden van de Volkspartij en minstens 30 na tionale socialistische afgevaardigden zou ontslaan. Ladvik Srejka, economisch adviseur van Gottwald. heeft een overzicht ge geven van het nieuwe nationalisatie program. waarbij hij aantoonde, dat minder dan 8 pet. van de productie in handen van particulieren was geble ven. De groothandel en de buitenland se handel waren in het geheel niet De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, is gisteren uit de Nationale Vergadering kwaad weg gelopen, tijdens een debat over de bui tenlandse politiek, uit protest tegen het aanhouden van een communistische af gevaardigde, die over de binnenlandse politiek wilde spreken. Ondertussen verwacht men, dat pre mier Schuman de vertrouwenskwes tie zal stellen ter verdediging van zijn economisch program. Hierdoor zou hij wellicht in staat zijn de pogin gen, zijn wet op de gedwongen lening, de hoeksteen van zijn anti-inflatie- politiek, te verzwakken, definitief nietig te verklaren. Van de andere kant zet hij ter handhaving van zijn economisch program echter opnieuw zijn kabinet op het spel. De uitslag van deze vertrouwens kwestie zal grotendeels afhangen van het standpunt, dat de Gaulle Zondag zal innemen bij zijn grote rede in Com- piègne. meer in particuliere handen. Hij zeide. dat men hoopte, ondanks de toenemende export naar het Oosten, de uitvoer naar het Westen niet te ver minderen. Uit Brussel wordt in dit ver band gemeld, dat er Maandag bespre kingen over de hernieuwing van het handelsverdrag tussen Tsjechoslowakije en de Belgisch.Luxemburgse Economi sche Unie zullen beginnen. De plaatsvervangende Rector, hoofd der professoren van de Karel-Universi- teit, heeft een oproep tot de Praagse studenten gericht, waarin hij hen aan spoort hun studies te hervatten. (De rector, dr. Englis, en verschillende an dere professoren zijn kortelings van hun functie ontheven). Een delegatie van de Internationale Studenten-unie, die een bezoek bracht aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, verklaarde tegenover een cor respondent van het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka o.a., dat haar was medegedeeld, dat er in totaal 118 per sonen, bijna allen studenten, op 24 en 25 Februari gearresteerd waren. De mees ten werden tot gevangenisstraffen ver oordeeld van twee tot veertien dagen. Het ministerie van Voorlichting maakte Donderdag bekend, dat de student Felix Uhr, voormalige voor zitter van de studentengroep van de Katholieke Volkspartij, wegens spion- nage is gearresteerd en dat enkele van zijn vrienden gepakt werden, toen zij probeerden de grens naar de Ame rikaanse zone van Duitsland te over schrijden. De communistische minister van On derwijs heeft bijzondere bijeenkomsten uitgeschreven voor alle scholen en universiteiten tot het houden van le zingen over het belang van de Sovjet- Unie en van de „broederlijke betrek kingen" tussen de Tsjechoslowaken en de Russen. Duizenden mensen, die vervolging vrezen, omdat zij tegen het communis me zijn, trachten naar de Amerikaanse zone van Duitsland te ontkomen. De gensbewaking is versterkt met gewa pende arbeiders, die tijdens de oorlog ervaring hebben opgedaan met illegaal grensverkeer. Vele studenten en andere jongeren zouden het afgelopen week einde „ter beoefening van de winter sport" naar de bergen in het Westen zijn gegaan, in de hoop, de grens te kunnen oversteken. De Hongaarse autoriteiten hebben Woensdag maatregelen getroffen om de grensbewaking te versterken tegen het illegaal binnenkomen van personen uit Tsjechoslowakije. Verwachting tot Zaterdagavond: Weer lichte vorst in de nacht en na het optrekken van de mist flink oplo pende temperaturen. Weinig wind. Zon 7.16—18.28, maan 6.09—13.20. Moest ik Dinsdagavond mijzelf af vragen of Spaans de geliefkoosde opening van het toumooi om de we reldtitel zou worden, Donderdagavond toen ik mijn vier rivalen zag den ken en zetten kon ik al constateren, dat alle openingen hun kans zullen krijgen. Laat ik U eerst mededelen, dat ik Dinsdag men had het mij al eerder gevraagd geen last van zenuwen heb gehad. En ik geloof ook niet, dat ik daarvan last zal krijgen. Misschien wel dank zij het feit, dat ik sigaretten „ver slind", zoals ik ergens las. En tijdnood? Wel, ik heb wel eens meer zetten in minder tijd moeten doen, dus In zijn eerste partij kwam Euwe tegen Keres met voordeel uit de opening, V- Jongens uit de Noordelijke provincies onder de wapenen. De eerste rats wordt uitgedeeld onder de nieuwe recruten te Borg (Van onze speciale verslaggever) Deze week komen in bijkans alle Nederlandse kazernes de jongens, be horende tot het eerste deel van de lichting 1948, onder de wapens. Van daag, morgen of Maandag staan zij in hun nieuwe pakjes en in Septem ber. October al hangen zij over de reling en wuiven vaarwel naar het vaderland, op weg naar Indië ter af lossing van hun voorgangers. In Assen verzamelden zich gisteren „Wel, hoe stond jouw tekening aan de hiuur?" Geen antwoord. ..Je hebt haar toch wel opgehangen?" „Neen", zei Misja' „wij heben geen 'huur. Wy wonen in het midden". Want Wie „in het midden" woont, moet voor hele gezin genoegen nemen met het Middelste gedeelte van een kamer, waar- van de „buitenkanten" in beslag geno- *hen worden door andere families. Misschien is dit verhaaltje niet waar *h hebben buitenlanders het gefanta- ?®erd Toch is dat van weinig belang. **et feit ligt er. dat een geschiedenis als ^e2e een waarheidsgetrouw beeld geeft *hn de werkelijke woningtoestanden in Moskou. Er zijn namelijk vele, vele ge- *hinen, die „in het midden" wonen, met ^h weinigje eigen huisraad, dat hun deel ^an het vertrek begrenst en soms van he overige delen afscheidt. Sinds de Revolutie van 1917 is de behuizing in Moskou gestadig slechter geworden. Alle deskundigen zijn het daarover eens. In sommige opzichten •s deze toestand hopeloos. Niet de oorlog of de gevolgen van de oorlog zjjn van de woningnood de °°rzaak. De groeiende bevolking van de Russische hoofdstad èn het feit, dat er in de afgelopen jaren niets is bij gebouwd, hebben gezamenlijk een ramp doen worden wat al lang vóór 1939 be stond: een geweldige huizenhonger in geheel Moskou. Toen loskou enkele maanden geleden zijn achthonderdste verjaardag vierde, verklaarde Popov, wiens functie te ver gelijken is met die van een burgemees ter, dat sinds de Revolutie de bewoon bare oppervlakte was toegenomen met zes millioen vierkante meters. Maar vóór die Revolutie, n.l. in 1913, was de Moskouse bevolking 1.854.000 zielen groot, terwijl zij in 1939 niet minder dan 4.137.000 zielen beliep. Deze cijfers zijn niet geheim. Ze zijn gepubliceerd in „Moscow News" (een Russische uit gave voor Engels-sprekende landen) op pervlakte betekent, dat ieder die na 1913 in Moskou is komen wonen de beschikking heeft kunnen krijgen over 2,7 M2. Dit cijfer is dan nog gunstiger dan de werkelijkheid. Want sommige van de ergste wijken zijn totaal afge broken ofschoon ieder móet toege ven, dat de stedelijke autoriteiten een huis pas onbewoonbaar verklaren, wanneer het al ongeveer is ingestort. Het lopende Vijfjarenplan voor Rus land belooft ook niet veel verbetering. Volgens het plan moet in 1950 de be bouwde ruimte met nog drie millioen vierkante meters zijn uitgebreid. Dit be tekent, dat ieder een halve vierkante meter méér krijgt, aangenomen dat er zes millioen mensen in de stad wonen, hetgeen zeker een te lage schatting is. In gewone woorden wil dit zeggen, dat de grote massa absoluut géén ver betering zal ondervinden. Integendeel, zij zal er beduidend slechter aan toe zjjn. De familie „in het midden" zal nög „in het midden" wonen, maar de omstandig heden zullen veel erger zijn geworden, omdat er niets gedaan wordt, om het verval tegen te gaan. De waarheid is, dat grote stukken van Moskou reeds lang in een staat van troosteloos verval verkeren. De stad brokkelt weg, niet door uitvloeisels van de oorlog, maar door onverantwoorde- Birger Lundberg, een Zweeds jour nalistdie gedurende een jaar buiten lands correspondent te Moskou wasbe- schrijft voor ons blad in zes artikelen, waarvan wij het eerste hiernaast plaat sen, de uitzonderlijk lage levens standaard van de Russische burgervoor wie boter een even ongekende weelde is als een woning van twee, drie ver trekkenHij voert de lezer door de stra ten van Moskouwaar de politieagen ten stram staan voor de leden van het Politburo. Hij brengt hem in de kolcho zen, die moderne scheppingenwaar nog heel veel zo primitief toegaat Lundberg geeft de toestand weert waar in zich Ivan Ivanoviisj, de Russische kleine manbevindt. Zijn woorden zijn zo gematigd gebleven als objectiviteit en waarheidsliefde toelieten. Zij zijn de vrucht van een eerlijke, heldere, door dringende blik op het dagelijks leven in de Sovjet-Unie. 10 September 1947. Waarom Popov niet de cijfers van de laatste tijd gaf? Als hij dat gedaan had zou het getal inwoners nog groter ge weest zijn. Het schijnt echter, dat de laatste bevolkingscijfers, voor Moskou evenzeer als voor geheel Rusland, een staatsgeheim zijn. Nauwkeurige infor matie levert evenwel de indruk op, dat Moskou zes tot zeven millioen inwoners moet hebben. Wanneer men de getallen van 1913 en 1939 vergelijkt, blijkt, dat zes mil lioen vierkante meters méér nog slechts weinig is. Deze aanwinst in op- lijke verwaarlozing, die jaren geleden al is begonnen. Voor sommige mensen in Nederland, die wel eens afbeeldingen gezien heb ben van grote, imposante gebouwen langs modern aangelegde straten in Moskou, klinkt dit wellicht ongeloof lijk. Russische propagandisten hebben millioenen afbeeldingen van dit soort verspreid en de mening doen postvat ten. dat Moskou een schitterende stad is. Zij hebben alleen de gevels ver toond. Ze hebben de fraaie huizen in Motsjovaja en Loeblanka laten zien. Doch achter deze gevels leven de men sen in kommer en ellende. Ze krioelen er in vieze, grauwe, nauwe gebouwen. Uren en uren kan men langs de straten lopen, en steeds opnieuw zijn er die droef geestige, miserabele huizen, in eindeloze opeenvolging. Slechts een heel enkele keer ziet men een redelijk huis. Er staan er zo wel in de buitenwijken. Bij grote gelegenheden, zoals 1 Mei dag, of als er een parade gehouden, een staatsfeest gevierd moet worden, dan pogen de autoriteiten het ergste weg te moffelen. Bij het achtste-eeuwfeest had Moskou een geweldige make-up gekre gen van vlaggen en bloemen, doch zoiets helpt niets. De stad gaat er even wat vro lijker uitzien, dat is alles. Het is onmo gelijk Moskou te redden van dit lang zaam wegkruimelen. Het is veel te laat. Een zeer groot percentage zal onver mijdelijk vergoren tot nog afschuwelijker krotten dan thans, en tenslotte in el kaar zakken of gesloopt worden. Iemand, die voor een dag in Moskou vertoeft, zal deze beschrijving over dreven vinden. Ik kan hem verzekeren, dat er van overdrijving geen sprake is. Ik heb in alle richtingen Moskou doorkruist, ik heb ieder deel ervan be zocht. Op niet meer dan een steen worp afstands van de hoofdstraten kan men de krotten en de sloppen vinden, tenminste, huizen en stra ten die de Westerling als krotten en sloppen beschouwt. de jongens uit de drie noordelijke pro vincies, 1300 man, daags tevoren nog rustig thuis, op het veld of aan de ploeg en nu bepakt en bezakt met kleuren van opwinding, luidruchtig bijeen groepend op het mistige perron. Men mag dat niet onderschatten. De Drentse jongen is anders dan de jongen uit Amsterdam en anders dan zijn landgenoot uit Brabant of Lim burg. Hij is gebonden aan zijn eigen omgeving: zijn horizon was niet zo wijd, en .zijn kennis beperkte zich tot zijn werk en zijn naaste omgeving. Nu is hij daar plotseling uit weggerukt. Eén aangetekend schrijven en in de vroege ochtenduren, met over dorp en land nog de nevel van de nacht, heeft hij misschien voor het eerst van zijn leven de trein genomen naar Assen. Daar staat hij nu een beetje te schut teren in de hal van de kazernementen. toebehorend aan het zesde infanterie- depot. En als hem dan vriendelijk, maar toch onverwacht wordt meege deeld, dat hij voortaan onder krijgs tucht staat, kruipt in zijn maag toch dat gevoel omhoog, dat u en ik kennen van die eerste dag op school, toen moe der wegging en we alleen bij de juf frouw blev En waarempel, dat is geen wonder. Eergisteren nog in Borg of elders, op de Brink van een of ander rustig Drents dorp en over een half jaar in Batavia, in een andere wereld, een ander klimaat en andere mensen, het zijn overgangen, die men niet mag onderschatten. En het is dan ook eigenlijk niet uitzonderlijk, dat juist uit dit noordelijk deel van ons land op het beslissende ogenblik vlak vóór de inscheping het grootste aantal deserties, de laatste maal 50 op de 950, voorkomc Behalve aan trekkelijk is het onbekende ook angstig. Voorlopig, in de kazerne valt het nog wel mee. Zo'n sergeant is ook een mens en het geval van de recruut, die men maar niet in het register kon opnemen, omdat niet hij, maar zijn neef, die in hetzelfde dorp in dezelfde straat woont, had moeten opkomen, zal tenminste stof leveren voor de eerste brief naar huis. Zo maalt zo'n eerste dag voorbij. De nieuweling wordt opgenomen in de maalstroom van administratieve be slommeringen. Hij trekt van de admini stratie naar de dokter, van de dokter naar de fourier, van de fourier naar de tandarts en de fotograaf en waar alles eindigt, eindigt ook hij: boven op zijn krib, op de lastige stroozak. Een kwar tier „dansen" en dan is hij weg, slapend als een roos. Het komt eenvoudig over hem. Hij trekt van het ene lokaal naar het an der, en onder de verbijstering van al deze bedrijvigheid heeft hij toch onge merkt gelegenheid, zijn kameraden te ontdekken en zich zelf terug te vinden. Het is het altijd eendere, altijd opwin dende spel van de eerste dag onder dienst. De emotie van het nieuwe voor uitzicht, van het eerste bezoek aan huis met de nieuwe uniform en de baret, branie op het hoofd. En als nu a.s. Zondag Heerenveen en Be Quick niet om de hoogste noordelijke voetbaleer moesten vech ten, waarbij deze jongens niet aan wezig zullen zijn, zie, dan zou er niets te mopperen, niets te wensen overblijven. Maar kijk, het leven is anders en de dienst ook f Hiernaast vindt men het eerste van de reeks artikelen, die de Amerikaanse schaakmeester en deelnemer aan het toumooi om het wereldkampioenschap, S. Reshevsky, exclusief voor ons blad schrijft. Vandaag behandelt hij de partij EuweKeres. Aan de hand van zijn analyse ervaart de lezer, waar dr. Euwe precies zijn eerste „misstap" beging, die, gelijk Reshevsky zegt, tot catastrophale v gevolgen leidde. vL maar hij faalde in het middenspel. Smyslov wist tegen mij eveneens ope ningsvoordeel te behalen, maar hij kon zijn voordeel niet handhaven. Hij pro beerde nog wel winst te forceren, doch hij kwam daarbij in moeilijkheden. Botwinnik en Euwe speelden Don derdag een geweigerd Damegambiet, waarbij de Hollandse matador met een nieuwe zet ongewone complicaties schiep. Hij faalde echter wederom in het middenspel en na 32 zetten stond hij zo hopeloos, dat hij de vlag moest strijken! Keres en Smyslov daarentegen be wandelden rustiger paden in de Gruen- feldvariant van het geweigerd Dame gambiet. Desondanks won Keres na 27 zettenZo behaalden de twee Rus sische „kanspaarden" tezamen welver diend drie punten; een goede start! (Vervolg op pag. 3) Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede: Het spreekt vanzelf, dat onze nationale radio-industrie met haar vele buitenland se belangen zich niet afzijdig kan houden van de ontwikkeling der televisie. Het ligt daarom voor de hand, dat in de ach ter ons liggende jaren in het Philipsla- boratoriuirr.' met kracht gewerkt werd aan de ontwikkeling van televisie-zend- en ontvangtoestellen. Dat deze toestellen ook onder praetische omstandigheden be proefd dienen te worden, is volkomen begrijpelijk. Het zal daarom niet verbazen, dat binnenkort het moment gekomen zal zijn, waarop experimentele uitzendin gen, die in de eerste plaats bedoeld zullen zyn voor het opdoen van de no dige technische ervaring, gedaan zul len worden. Het ligt daarom in de bedoeling op meer regelmatige wijze met deze uitzendingen te beginnen, waarbij een zeer beperkt aantal ontvangtoestellen bij technici van het Philipsbedrijf zullen worden geïn stalleerd. Er Is geen sprake van, dat thans reeds voorbereidingen worden ge troffen tot invoering van een televisie- dienst in Nederland, al verdient een der. gelijk project zeker de algemene belang stelling. Dr. Euwe speelde tegen de zo gevreesde Botwinnik en verloor.... Een kijkje tijdens de openingszet van Botwinnik. Dr. Euwe kijkt belangstellend toe. De tweede ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken heeft dr. Euwe diens tweede nederlaag opgeleverd. Dr. Euwe staakte zijn partij tegen Botwinnik na 32 zetten. Smyslov capituleerde tegen Keres na 27 beurten, toen hem voor vijftien zetten nog slechts drie minuten restten. De stand is nu: 1. Keres 2 uit 2 partijen; 2. Botwinnik 1 uit 1; 3. Reshevsky uit 1; 4. Smyslov Vs uit 2; 5. Euwe 0 uit 2. (Voor analyses van beide par tijen zie pag. 3). Naar U. P. verneemt heeft de com missie van goede diensten haar eerste stap gedaan in het kader van haar onlangs uitgebreide bevoegdheden en zowel aan de Nederlanders als aan de Republiek verzocht politieke rap porten samen te stellen over de kwes tie West-Java. Zoals bekend heeft de Veiligheids raad aan de commisie opgedragen in lichtingen in te winnen over het tot standkomen van de staat West-Java en de staat Madoera op voormalig repu blikeins grondgebied. Neutrale waarnemers zijn in verle genheid gebracht over de situatie in West-Java, waar de Nederlanders een voorlopig parlement erkend hebben, doch geen nieuwe staat. Van Neder landse zijde is bevestigd, dat de luite nant-gouverneur-generaal nog geen decreet uitgevaardigd heeft, waarbij de staat West-Java erkend wordt. Hieraan werd echter toegevoegd, dat het hier een zuivere formaliteit betreft volgend op de installatie van het nieuwe staatshoofd. „Nederland erkent nu reeds het bestaan de facto van de staat West- Java en de bevoegdheid van deze staat om zijn eigen wetten te ontwerpen". (Van onze Haagse redacteur). Budgetonderzoek betekent het verza melen van kostbaar cijfermateriaal voor de overheid, voor het maatschappelijk leven en voor de wetenschap. Maar wat een huishoudboekje bijhouden voor het C.B.S. betekent, dat is niet zo maar in een paar woorden te zeggen. 450 stedelijke loonarbeiders- en een honderd landarbeidersgezinnen hebben aan de oproepen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek via de radio en de vakorganisaties gehoor gegeven en noteren nu van week tot week precies hun inkomsten en uitgaven. Wij waren in de gelegenheid eens te zien, hoe dat in zijn werk gaat en hebben bewonde ring gekregen voor de eenvoudige huis moeders, die nauwgezet alles, wat er in het gezin omgaat, in cijfers op papier zetten. Wil de zaak kloppen, dan moet geboekt worden wat er besteed is aan babykleertjes, maaswol en een nieuwe fietsband, maar ook wat vader heeft uitgegeven aan de tram, een voetbalwedstrijd, shag en vloeitjes! Een vraag, die ons onmiddellijk in de mond kwam, toen ir. Smit en dr. De Vooys ons over deze materie inlichtten, was hoe men het dan toch wel klaar speelt de in vullers van de huishoudboekjes te betrap pen op „onregelmatigheden", voor zover we dit grote woord mogen gebruiken bij zo ordentelijke gezinnen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikt over een serie gegevens om van te duizelen: de prijs van elk artikel, dat iemand in ons land maar ooit zou willen verbruiken, de juiste rantsoenen van alles, wat het Centraal Distributiekantoor be lieft in omloop te brengen.... Als er iets niet klopt met de kosten van een pak haverhout, als de sinaasappelbonnen niet alle blijken te zijn opgenomen en de verklaring niet voor de hand ligt, gaat er een briefje naar het betrokken gezin met een verzoek om opheldering. Wij kregen inzage van enkele stukken der correspondentie, die dagelijks gevoerd wordt: U heeft de vorige week een pakje ontvangen uit Zuid-Afrika, waarin zich vol gens uw opgave zeven knotten breikatoen bevonden, wilt u ons opgeven wat daaruit gemaakt wordt?", schrijft een duidelijke meisjeshand en de huismoeder heeft in de antwoordkolom per knot gespecificeerd de nieuwsgierigheid van het C. B. S. bevre digd. In deze geest gaan de vragen en ant woorden heen en weer tussen het statistiek bureau en het gezin, dat overigens onbe kend blijft, want elk huishoudboekje is slechts bij nummer aangeduid. Als de dorre cijfers uitwijzen, dat er in het gezin een blijde gebeurtenis is geweest, zal de eerstvolgende vragenlijst een geluk wens bevatten en het is juist gezien van de zijde van het C.B.S., dat men vrouwelijke krachten deze huishoudelijke correspon dentie laat voeren. In een rustige, grote ka mer vinden wij de twintig jongedames en dames, die de inkomsten en uitgaven van 450 gezinnen uiteenrafelen. Dat is geen kleinigheid: zij moeten een codering in het hoofd hebben, die elk artikel omvat, dat men zich maar denken kan. Daar zijn de gezinnen van landarbeiders, die met de opbrengst van een eigen groen tetuin en de eieren van eigen kippen apar te moeilijkheden opleveren. Een boerin vraagt: moet ik het vleesverbruik van eigen slacht telkens noteren als ik een stukje spek afsnijd of kan de hele zij ineens geboekt worden? En dan de post „zwarte handel" gelukkig heeft men er niet zo erg veel mee te maken, want de gezinnen, die aan deze enquête hun medewerkeing verlenen, zijn uiteraard erg serieus en degelijk, maar soms blijkt toch wel het C.B.S. blijft er onbewogen onder en registreert slechts dat achter de mooie cijfers ook nog wel clandestiene inkomsten en uitgaven schuil gaan. Het nut van dit alles? Het is vooral bij de huidige spanning tussen lonen en prijzen van het grootste belang, dat de overheid zich een inzicht verwerft van het gezinsbudget. Déórvoor gebruikt men rond 10.000 registratiekaarten in één maand, daarvoor vullen 450 huis moeders van gezinnen, wier inkomens varieren tussen f 40 en f 70 per week, tegen een kleine vergoeding van week tot week een model-huishoudboekje in... Het Nederlands comité „United Na tions appeal for children" (Verenigde naties helpen het kind) deelt ons mede, dat H. K. H. Prinses Juliana zich be reid heeft verklaard, het ere-voorzitter- schap van dit comité te aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1