STAD EN OMGEVING Het huis der .1 Uit het verleden van Midden- Kennemerland Jëfixsz: Van het witte doek illusies" Haarlem huldigde Louis v. Gasteren Jo Vincent jubilaresse Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! Historisch-technisch boek van burgemeester van Beverwijk Kerkberichten AGENDA' CARL VAN EMPELEN Middelbaar Onderwijs te Haarlem 5 millioen ton ijzer Bet 13000 Eerste Vrijdag gevierd op de „Volendam" ZATERDAG 6 MAART 1948 PAGINA 2 Naar familiefeest over de grens Met f 3000 in zijn sokken 99 Nieuws van de sportclubs i DISTRIBUTIENIEUWS FRANS HALSMUSEUM Restauratie hoofdingang gereed LEDENCONCÈRT H.O.V. Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 Geen onbevoegde leraren meur bij nieuw cursusjaar HEEMSTEDE Zondagsdiensten R,K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT Stille Omgang Distributienieuws BEVERWIJK De zakenwereld en de stadsfeesten Kijkt u mee voor de jongens overzee? VELSEN Chin. Ind. Rest. Hongkong Zwemcompetitie Kring Haarlem VERDEELDE MARKT RUSSISCHE SCHAAKMEESTER NAAR HEEMSTEDE Simultaanseance tegen Haarlemse en Heemsteedse schakers NEDERLANDSE TULPEN R Op Amerik. tentoonstelling Burgerlijke Stand H- Enigszins nerveus stapte de 27-jarige Haarlemmer A. J. B. Vrijdagmiddag in het zondaarsbankjfe voor de economische rechter. Doch dit kon hem niet verhin deren rustig de beschuldiging te aan haren. Deze vermeldde, dat B. 9 October van het vorige jaar heeft geprobeerd zonder officiéél papiertje tezamen met f3020 de Belgische grens over te gaan. Tegen de nieuwsgierige douanier ver telde hij manmoedig: „Zie dit is alles, wat ik bij me heb: f 6.—". De visiteur diepte echter uit zijn sokken de bewuste f 3000 op en de ongelukkige was er bij Over de herkomst van dit geld en over de oorzaak, dat het de 9e October in B.'s zak zat, kreeg de rechter een inte ressant verhaal te horen, dat als een van buiten geleerd gedicht verdachte's mond verliet. „In een café -in Breda ontdekte lk onder de bezoekers plotseling een kennis, met wie ik al gauw een gesprek aanknoopte. Tenslotte vroeg hij me of lk hem een dienst wilde bewijzen. Toen ik had gezegd, dit te willen doen, ver telde hij mij dat hij even weg moest, doch gehandicapt werd door een bedrag van f3000, dat hij bij zich droeg- Hij vroeg mij, of ik hgt zo lang in bewa ring wilde nemen. En zo geschiedde het, dat ik een tijdje later met het be drag op weg naar België was. want mijn kennis was later gekomen dan ik had afgesproken Ik wilde echter niet mijn trein missen..daar ik anders te iaat op mijn Belgisch familiefeestje zou aan komen." De officier meende, dat het, wel waar zou kunnen zijn, maar dat sloot niet uit. dat verdachte toch het deviezenbesiuit had overtreden; hij gaf zelf toe. dat hij gepoogd had de grens te passeren met het verborgen geld. „Waarom legde u bij de douane de zaak niet uit?" „Ik was op dat ogenblik in de war", was het antwoord van beschuldigde De eis was f 100 boete -of 25 dagen, 1 maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en verbeurdverklaring van het geld. De rechter was iets milder f 60 of 30 dagen, 1 maand voorwaardelijk en 3 jaar proeftijd plus verbeurdverklaring. De zanger Jacques Sartory, die om zijn gevoileerde stem: en zoete gezicht aanbe den wordt door duizenden vrouwen', wordt verdacht van moord op enkele lieftallige wezentjes, die hem brieven schreven onder romantische namen als Aprilbloesem l of Hartelapje. Tenslotte blijkt niet hij de moordenaar te zijn, maar een van zijn medewerkers, die zijn stem imiteert. In dit verhaal is het onderwerp van de detective-film „Alleen in de nacht", welke in het Frans Hals-theater draait. De eerste helft van de rolprent is enigs zins langdradig, pas op het eind heeft de filmmaker een zekere spanning wéten te bereiken (18 jaar). De roep, die' de film „Vivere in Pace" vooruit is gesneld, was gemotiveerd. Het is een eerlijk en eenvoudig werk, dat deze week in het Rembrandttheater te zien zal zijn. Luigi Zampa heeft een ware geschiedenis uit de oorlog in beeld gebracht, die zich afspeelt in een dorpje, waar op een boerderij enkejg onderdui kers vertoeven, onder wie twee gevluch te Amerikaanse krijgsgevangenen. In hetzelfde plaatsje woont één Duitse mi litair. die slechts telefonisch in verbin ding staat met zijn staf. Het is een pum mel, die zijn Führer vereert, zonder te weten waarom. In het verhaal komen verder nog voor een boer en zijn vrouw, sen pastoor, collaborateurs, mensen, die geen van allen helemaal slecht en hele maal goed zijn. De regie was er op ge richt de karakters zo zuiver mogelijk uit te beelden. Zampa slaagde er in, dank zij eenvoudige, maar toch wel ver trouwde verbinding van suggestieve beelden. Reeds eerder hebben wij deze film uitvoerig besproken; we kunnen deze mooie Italiaanse rolprent van harte aanbeveel. (Boven 14 jaar). Als première voor Haarlem presenteert City de Indrukwekkende historische film „De Gebochelde", een Frans product, dat zich afspeelt in een tyd van pracht en praal, van fascinerende duels en aooit eindigende blcedveten „Een edel man heeft de zorg op zich genomen voor een dochtertje van een vriend die door een duistere belager van het leven .is oeroofd en wiens dood hij heeft gezworen te zullen wreken. Onder zijn hoede groeit sijn beschermelinge op tot een knappe jongedame. En dan acht Tiij de tijd ge- tomen om haar aan haar moeder terug te geven, die ongelukkigerwijze onbewust tn echtverbintenis is 'getreden met de moordenaar van haar eerste man. De moeder ontdekt echter met behulp van de edelmoedige verzorger van haar kind die zich heeft vermomd als de Gebochelde de ware toedracht, en na veel moeilijke scènes kan zij haar doch ter in de armen sluiten, De Fransen hebben dit verhaal op meesterlijke wijze op het celluloid gebracht. Toegang 14 jaar. „Carmen", een Franse film, die in Cinema-draait, wordt aangekondigd als een drama van liefde en dood. Inder daad- is voor dit verhaal van t Prosper Mérimée, geïllustreerd door de muziek van Georges Bizet, me$ deze kwalifica tie niet te veel gezegd. Er wordt een dapper robbertje gevochten, postwagens zijn onveilig in de bergen, lijken vallen met bosjes en de wonderschone Viviane Romance rolt er maaf doorheen, evenais Jqan Marals( de gedeserteerde gendarme. Gelooft u dit niet? Het filmverhuurkan toor vertelt, dat tijdens een der wilde paardenrennen tb de bergen 2 paarden werden gedood en 18 gewond. Maar ais u dit niet zoudt weten, dan zoudt u toch gaan kijken, want Carmen, het meisje van de sigarenfabriek, is even onsterfe lijk als de muziek van Bizet (volwasse nen). In het Spaarnè-lheater ziet men thans de ontknoping van een sensationele ge schiedenis: als voorbereiding voor een Invasie op de aarde zenden de Mars- bewoners het „Purperen Monster" per raket naar ons deel van het heelal om er achter te' komen, hoe zij na hun over winning de terugreis zouden kunnen aanvaarden. Alleen aan een aardbewoner is dit echter bekend en deze komt daardoor in een lastig parket, -waaruit hij op een heel zonderlinge wijze wordt gered. Toegang 14 jaar. De film ..Het schot achter de cou lissen". welke in het Luxor-theater draait, moet ten strengste worden ont raden. Peter Ustinov heeft een tragi-comedie geschreven en haar „Het huis der illu sies" genoemd. Het Amsterdams Toneel gezelschap bracht er gisteravond de pre mière van in onze Stadsschouwburg en een eivolle zaal het was een abonne mentsvoorstelling nam na afloop deel aan een huldiging van Louis van Gas- eren. die met dit stuk zijn veertigjarig .oneeljubileum viert. Vanavond is pas de beurt aan Amsterdam, zodat de Haarlemmers weer eens deelgenoot zijn geweest van een aantrekkelijke voor pret. Gedesillusionheerd was het publiek met na het zien van de drie bedrijven, maar enthousiast kon men het ook niet be paald noemen. De schrijver verplaatst ons naar een Wit-Russische familie, die in 1939 in Engeland woont. De vader, een generaal van de Tsaar, teert nog op het verleden en ziet redding in een nieuwe wereldoorlog. De andere Wit- Russen, die bij de weduwe Barirtova op kamers wonen, zijn ook zo in de zeven tig. Daartegenover staat de jeugd met moderne begrippen en het is dan ook alsof er een bom in huis valt als de dochter van de weduwe mededeelt com muniste te zijn en naar Sovjet-Rusland te zullen vertrekken. Niet onaardig zijn de illusies van oud en jong tegenover elkaar gesteld en het is de oude admi raal Konstantin Papanin, die het even wicht tracht te vinden en de luisteraar er ook de weg naar wijst. Spannend is vooral het tweede bedrijf, dat zich af speelt drie kwartier voor Engeland de oorlog aan Duitsland zal verklaren. In dit bedrijf had Van Gasteren volop ge legenheid zijn talent ie ontplooien. Magistraal stond hij daar op een ver hoging in het volle licht, dat op zijn witte generaalsuniform straalde, de mi nuten te .tellen en af te wegen. Oorlog dat' betekende bevrijding van zijn land! De beste van allen was Frits van Dijk, die van een oude choreograaf een ka rakterrol als een juweel maakte. Elke te maken beweging had hij uitgekiend, elk woord kreeg een bijzondere beteke nis. Een reeks van acteurs en actrices verleende vérder medewerking. Het is helaas niet mogelijk er in een kort ver slag op in te gaan, al moeten wij Jo Sternheim nog even een compliment maken. Na het derde bedrijf ging het doek nogmaals op en toen kon de heer J. B. Schuil zijn toespraak namens vrienden en vereerders tot Louis van Gasteren richten. Hij schetste diens carrière en bood bloemen aan van het gemeentebe stuur en toneellievend Haarlem. Er was ook nog een albumen het antwoord van de jubilaris bestond uit twee uitge strekte armen en een diepe buiging. We hadden de bronzen stem ook al de gehele avond voor zichzelf horen spreken. v. W. 1 Jo Vincent bereikt vandaag, op haar verjaardag, een jubileum dat geba seerd is op een afgerond aantal jaren en derhalve niet in direct verband staat met haar artistieke mérites, die in binnen- en buitenland gulle erken ning gevonden hebben. Welk jaartal in de jaartelling, die begint op de dag van haar geboorte in de hoofdstad des lands, dat mogen wij, naar hoffelijk gebruik, in het midden la teil. Voor zover de beroemdheid iets in het ver borgen kan houden, van hen, wie zij" ten deel valt. Beroemd is Jo Vincent geworden om haar stem, vol melodieuze, warme klank, die overtalrijke hoorders ontroerd en geboeid heeft en nog lang ontroeren en boeien zal. Zij zingt met een bewonde renswaardig gemak, alsof zij haar mond slechts hoeft te openen om de klanken in haar melodische opeenvolging te la ten 'klinken', alsof, de zang het natuur lijke middel is, waarmede zij haar ge voel tot uiting brengt. Haar opleiding heeft mevrouw Vin cent voor een groot deel genoten bij Catharina van Rennes en Corn, van Zanten. Haar warme sopraangeluld won gemakkelijk de harten. Tal van liede ren hqpft zij gezongen-, aan vele oratoria medegewerkt en terecht heeft zij triom fen gevierd, overal waar^zij optrad, bin nen onze grenzen en ver daarbuiten. Zij is niet geneigd haar gaven onder de korenmaat te houden. Toen zij in de oorlog van de concert podia verdween, bleef zij in intieme kring optreden. Na de bevrijding hoord men haar weer met genoegen in het openbaar. Zij heeft, kort geleden, baar stem enige tijd rust moeten gunnen, maar op het ogenblik treedt zij weer regelmatig op. Onlangs nog heeft zij in Engeland successen geoogst. De verjaardag, die mevrouw Vin cent vandaag viert, moge een opmer kelijke zijn, de hoeveelste hij is, kan men aan haar uiterlijk, noch aan haar £tem afmeten. Zij schenkt er zelf nau welijks meer aandacht aan dan aan elké andere verjaardag. Zij werkt ge woon door. Niettemin moge er voor anderen een aanleiding in zijn, om, zij het dan op bescheiden wijze, haar kunst te roemen. Morgen om R30 uur wordt in Stoop's Bad te Overveen het jaarlijkse Water- polotoumooi voor Veteranen gehouden om de H.V.G.B.-wisselprijs (Houdster Z.I.A.N.). N,iet minder dan 11 teams schreven in, t.w. die van ZIAN. HZ PC, De Zijl, LZC, AZ 1870, DJK, ZC H'lem, DWR, HFC. VZV en HVGB. Bioscopen. Rembrandt: Vivere in pace (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Carmen (strikt volw.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De gebochelde (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Alleen in de nacht (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Het purperen monster (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen. Frans Hals-museum: Werken van Georg Rueter, geopend van 6 Maart 1016 u. en Zondags 1316 u. en Rondom Frans Hals, geopend: 1015 uur en Zondags: 1315 uur. Leffelaar: Werken van J. Pander, ge opend 1417 u. Biss. Museum: Middeleeuwse kunst, geopend: DinsdagZaterdag van 10 tot 15 u. eh Zondags: 1315 u. Apotheken. De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 7 tot 13 Maart waargenomen door: Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann en Snelyjes, Kruis weg 30, tel. 10043; Marnixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer. Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 6 Maart Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette met „Weens Bloed", 8 uur. Frans Halsmuseum: Concert Alga On- gena, 8 uur. Zondag 7 Maart Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette „Weens bloed", 2.30 en 8 uur. Concertgebouw: Dansorkest The Ram blers, 8 uur. Maandag 8 Maart v Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette met „Weens Bloed", 8 uur. Maandag 8 Maart Uitreiking nieuwe bonkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal): VI t/m Vo, 8.30—12.15 en 2—4.45 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160): Wo, 8.30—12.15 u. en rest W, X, Y en Z, 2—3.30 uur. De pieuze restauratie van de hoofd ingang van het Frans Halsmuseum is thans beëindigd. Zij is tot stand geko men onder leiding van de directeur, de heer H. P. Baard, in samenwerking met de heer Meylof van Openbare Werken. De timmerman Koolman, die het hout werk heeft verzorgd, verdient speciaal lof om zijn toegewijd werk. Hij heeft het vakmanschap van de 17e eeuw nog in de vingers, aldus de heer Baard. De gang naar het binnenplein is het vol gende object van restauratie. Vandaag wordt in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling geopend van werken van George Rueter, een bekwaam, fijnzinnig en bekend portrettist, de vader van Pam Rueter, die met Kerstjnis de gast was in onze stad. De exposant werd in 1875 in Haarlem geboren. Het verschil in leef tijd met zijn zoon blijkt evident uit de stijl van beider werk. De aandacht van de liefhebbers van 'n rustig gedetailleerd portretstuk willen wij nu reeds op deze expositie vestigen. ln het Concertgebouw te Amsterdam hebben de Amsterdamse studenten massaal een protest laten, horen tegen de gebeuitenissen in Tsjechoslowakije en tegen het communisme in het bijeonder. SMAAKVOL AFART BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEFOON 2-80-80 De huidige componisten-generatie zal zich niet kunnen beklagen over het feit dat ons „provinciaal" Haarlems orkest zich niet de moeite getroost om hun werken bij de Haarlemse muziek liefhebbers te introduceren. Wij hebben althans in de afgelopen maanden ver schillende, nogal uiteenlopende compo sities met wisselend succes door het H.O.V.-ensemble horen uitvoeren. Ook deze avond maakten wij, na de als in troductie gespeelde Petite Suite pour orchestre (Op. 39) vap Albert Roussel, kennis met het in Parijs zeer gunstig ontvangen werk. van Hans Osieck, diens Concert voer 2 piano's en orkest. En ook hier werd deze muzikale schep ping blijkens het geestdriftig applaus der aanwezigen met voldoening ontvan gen. Toch voldeed het ons persoonlijk meer voor wat de vorm dan voor wat de inhoud betreft. We zouden, vooral in het langzame middendeel, een Ro mance cpenendmnet een bijna Franck's thema, gaarne wat meer diepgang heb ben gezien. Maar het gehele, overigens succinct gehouden werk gaf daartoe blijkbaar weinig aanleiding. Nochtans hebben ook wij genoten van dit werk, waaruit een gezonde musiceerlust sprak en een vormbeheersing, welke duiden op wel zeer persoonlijke gaven. Beide snellere hoekdelen bevielen ons per soonlijk dan ook, het beste. De compo nist zelf en Peter de Kleer vervulden de niet veel eisende pianopartij zoals wel vanzelf spreekt uitnemend, en het orkest was in het samenspel met beiden goed op dreef. In zijn beknopte en niet gecompliceerde vorm is het zeker een aanwinst voor de moderne en toen ook weer niet al te moderne orkest literatuur. En het succes was ongetwij feld wel verdiend. Na de pauze kregen we een onder leiding van Marinus Adam over het algemeen zeer wel verzorgde uitvoering van Bruckner's magistraal georkestreer de en rijk bewerkte Derde Symphonie in d' kinine terts. Alle instrumenten groepen beijverden zich volgzaam en met volledige overgave om van het prachtige symphonische bouwwerk een bezielde herschepping te geven, met groot en welverdiend succes. J. Sch. Zondag zal kapelaan J. J. Eeken, die onlangs tot pastoor van Zuidermeer be noemd is, onder alle H.H. Missen in de Spaarnekerk afscheidspredicaties hou den. Daarna zal er collecte gehouden worden om de nieuwe pastoor aan een waardige installatie te helpen. Toen mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk, In 1943 verbleef in het concentratiekamp te Michielsgestel, heeft hij het voor woord geschreven voor het stan daardwerk ,,Uit het Verleden van Mldden-Kennemerland*' en wij m°6- ten daaruit de conclusie trekken, dat hij dit boek in ballingschap heeft samengesteld. Het resultaat is een geschiedkundige verantwoording van ruim 300 bladzijden, beginnende bij de prac-historie en eindigende in de Franse tyd. Hiermede raken we meteen het zwakke punt In deze kostbare en met foto's in rotogravure voorziene werk, want dit boek Is niet- af. Het lijkt ons, dat de geschiedenis na de Napoleontische tijd ook voor Kennemerland verre van onbe langrijk is geweest. Van 1813 tot heden is een lange stap met een intense ont wikkeling van het gebied waarover ge schreven is. Acht mr. Scholtens deze periode misschien zo belangrijk, dat hij binnen afzienbare tijd met een tweede deel de nieuwe en nieuwste geschiedenis zal completeren? Wij hopen het, maar blijven het dan toch betreuren, dat de draad in 1813 is afgesneden. De schrijver begint met een gedichtje van Melis Stoke, die er In zijn rijmkro niek op wijst, dat men het verleden van eigen volk en geboortegrond te weinig kent. Menigeen in den lande weet allerlei van vroegere gebeurtenissen uit den vreemde, maar ziet over het hoofd, wat de oude bewoners van zijn streek ln de loop der tijden hebben er varen. Typisch is, dat de schrijver zelf verklaart, dat zijn schetsen/ het ver leden beschrijven van de streek vóór de zo ingrijpende wijziging van haar structuur, welke in het Jaar 1865 is be gonnen. Lofwaardig is, dat aan afbeel dingen, die nog nooit gepuWiceerd zijn of niet in moderne werken gevonden worden, voorrang werd gegeven. Dat juist een figuur als mr. Schol tens zich met deze omvangrijke arbeid Heeft bezig gehouden, verheugt ons des te meer,' daar hij als katholiek het Juiste licht Op het katholicisme in deze streek heeft laten stralen. Al zouden wij niSt weten, dat deze bur gemeester katholiek was, dan zou het uit zijn publicaties zonneklaar blijken. Van de andere kant heeft hij de ge schiedenis nauwgezet °P de voet ge volgd en er voor gewaakt, dat hij ner gens van het historische pad afdwaalde. Een enorme hoeveelheid bronnen heeft hij daartoe aangeboord en rijkelijk ge citeerd. Met het centrale gedeelte van Ken nemerland zijn hier bedoeld de tegen woordige gemeenten Velsen, Beverwijk, Assendelft, Heemskerk, Uitgeest en Cas- tricum. Dat neemt echter niet weg, dat deze locale sfeer herhaaldelijk veriaten wordt, omdat Kennemerland altijd was aangewezen op Haarlem. Grote namen treffen wij in dit boek aan: Sint WJlli- brord, de H. Adelbertus en de H. En- gelmundus, die thans nog voortleven in deze streek, en culturele figuren als de grote Maerten van Heemskerk, Jan van Brederode, Scorèl en later Saenredam, de grote architectuur-schilder enz. De kerkstrijd ln Kennemerland is groot geweest. Mr. Scholtens vertelt hoe katholieken, christelijken en joden tij dens de Spaanse revolutie vervolgd wer- ren,hoe daarna de protestante ge meenten ln opkomst kwapien. De auteur laat ons vertoeven bü» verschillende gil den, bij de rijken met hun buitenplaat sen en Rastelen ln de pruikentijd. Hü schetst de neringen en markten in de middeleeuwen, de betekenis van Wijk aan Zee, dat jaren van op- en neer gang heeft gekend. Als er over in dustrieën gesproken wordt, gaat het over blekerijen in Velsen en Santpoort, de touwslager;) te Beverwijk, de laken nijverheid, het ontstaan en de" ontwik keling van de Wijker tuinen. Deze beschrijvingen zou men wellicht wat sappiger wensen, maar van de andere kant bieden ze de vorser naar het verleden een onontbeerlijke hand leiding, talrijke kleine gebeurtenis sen te kunnen naslaan. Het boek heeft dan ook ongetwijfeld een ereplaats ver diend in de bibliotheken zowel van de overheid als van particulieren. Jammer is dat de prijs zo hoog moest worden gesteld. Twee en twintig en een halve gulden geeft men zo maar niet uit. v. W. Mr. H. J. J. Scholtens: „Uit het Ver leden van Midden-Kennemerland". N.V. Uitg:verij W. P. van. Stockum en Zoon, 's-Gravenhage. Het gemeentebestuur van Haarlem wil met alle kracht pogen het goede peil van hét M.O. in onze stad te behouden. Daarom zullen in de volgende cursus slechts bij hoge uitzondering leraren be noemd worden, die niet afgestudeerd zijn. Rectoren en directeuren van Bij zondere Scholen zullen eenzelfde ge dragslijn volgen. Het staat échter te be zien, of vele vacatures daardoor aangevuld kunnen worden, maar de ver antwoordelijkheid voor goed onderwijs moet-hoger geacht worden. Dinsdag 9 Maart maakt de afdeling Haarlem van de Ned. Katholieke Vrou wenbeweging wederom met de bekende intentie de Stille Omgang. Om 2.30 uur wordt vanaf het Spui te Amsterdam begonnen, waarna er om 3.45 uur Lof met preek is. Onder auspiciën van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afde ling Haarlem, zal Dinsdag 9 Maart, des avonds 8 uur, in de Gem. Concertzaal te Haarlem, het strijkkwartet Loewen- guth optreden cn werken ten gehore brengen van Mozart, Ibert en Beet hoven. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. Reurink, Aerdenhout. Duinweg 8, tel. 26035; Dr. ,T. Laeiiendecker, Raadhuisplein 9. tel. 28103 en Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Badings. Heemst. Dreef 38. tel. 29818. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aer denhout Apotheek Zandv.laan 164, tel. 26772. Maandag 8 uur, Melodia. Clubavond H.B.C. Dinsdag 8 uur, Laudate Dominum, 8 u. Missie-Naaikrans. Woensdag 2.45 Kath. Kinderkoor; 8 u. Damclub St. Bavo: 8 u. Toneel H.B.C. Donderdag 8 uur. Harmonie „St. Mi chael": 8 u. St. Vincentius. Vrijdag 8 uur. Jaarvergadering St Michaël. Voor de deelnemers aan de Stille Om gang wordt hedenavond om 9 our een kort Lof gehouden in de parochiekerk. Degenen, die van Haarlem af lopen, vertrekken uit Zandvoort met de tram van 22.33 uur. deoverige pelgrims met de tram van 1.30 uur. Pastoor van Diepen zal om 4 uur een H. Mis opdragen in de kerk aan hèt Begijnhof. De deelnemers arriveren Zondagmorgen pl.m. 8 uur weer in Zandvoort. Uitreiking van nieuwe bonkaarten Maandag 8 Maart voor de letters W en IJ en Dinsdag 9 Maart voor de letter Z. in het distributiekantoor Haltestraat van 9 tot 15 uur. Met te prijzen voortvarendheid heeft de sub-commissie Winkelweek voor de stadsfeesten in Augustus haar plannen uitgewerkt. De commissie is daarbij tot een zo geslaagd geheel gekomen, dat iedere stadgenoot zich erover verheugen kan. Het is de bedoeling, dat alle Beverwij- kers, waar hun zaken ook gelegen zijn. aan de grote winkelweek deelnemen. En wat meer is, er wordt ook voor gezorgd, dat het Beverwijkse publiek, zowel als de gasten alle zaken komen bezien. De winkeliers .hebben het plan opge vat, ter gelegenheid van de stadsfeesten alle Beverwijkse soldaten in Indonesië extra te gedenken met een pakket. De inhoud van de pakketten wordt in overleg mep de betreffende families be haald en bekostigd door de winkeliers gezamenlijk. Nu zal er in iedere étalage een pakket geplaatst worden, waarop de naam van de geadresseerde vermeld staat. Omtrent deze namen en adressen wordt onderling geloot. Aan het publiek worden formu lieren uitgereikt waarop èn de naam vap de geadresseerde èn die van de win kelier moet vermeld worden. Men maakt dus zijn rondgang door de stad en de buitenwijken, noteert het bovenstaande, bekijkt de étalages goed. Dit laatste om dat aan het biljet nog een tweede prijs vraag is verbonden en wel dez.e: Wat vindt u de mooiste étalage? De stad wordt tot dat doel in drie wijken ver deeld: Wijk I: de Breestraat tot aan de Schans met alle Oostelijk gelegen stra ten. Wijk II: De Begijnestraat. Klooster straat, verlengde daarvan en alle Zuide lijk gelegen straten. Wijk III: Alle stra ten Noordelijk van deze grenslijn gele gen. Voor iedere wijk zullen drie prijzen worden aangewezen, een le, 2e en 3e prijs. Daarenboven zal één grote hoofd prijs beschikbaar Worden gesteld. Gisterochtend vroeg werd by Hoog ovens de 5 millioenste ton ijzer afge tapt. Het bijzondere feit werd op een voudige wijze in de afdeling Hoogovens gevierd. HAARLEM, SmedestrMt 2L telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Mlssen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. aspiranten 12.15 u. Lijdensmed. 7 u. Maandag: Fam. dames 8 u. Dinsdag; Congr. meis jes 7 u.; jongedames 8.15 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.30—8.30 U. Lof 7 u. H. JOSEPH (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmfs) en 11 u. Lijdensmed. 7 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag; Congr. meisjes- jun. 7 u.; jongedames 7.45 u. Woens dag: Congr. jongens-jun_ 7 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.3Ó u. Zaterdag: Biechten 56.30 en 79 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmfs), 10, 11 en 12u. Lijdensmed. 7 u. Dinsdag; Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruis weg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 49 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaame). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Congr. jongens 6.30 u. Lijdensmed. 7.30 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dinsdag; Congr. meisjes-sen. 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u Congr. jongemannen 8 u. Vrijdag; kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Bfechten 58.30 u. Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: 'H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u Dinsdag: Congr. meisjes-sen. 7 u. Donderdag: Lijdensmed. 7.30 u. Vrij dag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 4.308.30 u. Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u Lijdensmed. 7.30 u. Maandag: Mariacongr. 7 u. meis jes en 8.15 u. dames. Dinsdag; Lof 7.30u Woensdag: Lof 7.30 u. Congr. heren 8.30'u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zater dag: Biechten 7.309.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lij densmed, 7 u. Congr. jongens-jun. 12.15 u. Maandag: Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Congr. meisjes-sen 8.15 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zater dag: Biechten 5-8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u. Lijdensmed. 7 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Congr. jongens-jun. 13 en 14 j- 8 u. en 15 en 16 j- 8.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lijdensmed. 6.30 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7.30 u. Woensdag": Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lijdensmed. 3.30 u. en 7 u. Dinsdag: Congr. jongeda mes 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Congr. meisjes 5.15 u. Biech ten 5—6.30 u. en 7—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lijdensmed. 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag; Kruisweg 7.30 u. Za terdag: Biechtén 48 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 daarna congr. meisjes. Vrij dag: Lijdensmed 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 4—9 u. Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 845, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lijdensmed, 7.30 u. Maandag; Fam. da mes 7.30, waarna Liduinacongr. Woens dag: Mariagarde Tarc.-groep 7 u. Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag; Biechten 5—6 en 7—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. Lijdensmed. 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes-sen. 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zatedag: Biechten 58.30 u. Lof 7 u. H. ACATHA (Zandvoort). -Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis). Lijdensmed. 7 u. Maandag: Congr- da mes 7.30 *u. Dinsdag: Congr. jongedames 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag; Biechten 5—8 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). H.H. Missen 7-30 en 10 u. (Hoogmis). Lijdens meditatie 7 u. Maandag: Congr. meisjes 7.30 u„ jongens 8.15 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 57.30 u. Kruisweg 7.30 u. In Stoop's Bad wer<j de zwem-com- petitie van de Kring Haarlem der K.N. Z.B. voortgezet, ditmaal met de 'zwem- club Haarlem als organisator. De wed strijden hadden een vlot verloop. Er werd fel gestreden om de eerste plaatsen. Alleen bü de 50 meter borstcrawl voor meisjes-adsplranten stond reeds vóór de wedstrijd vast, wie de eerste piaats zou bezetten, n.l. Margot Marsman, die met hoofd en schouders boven haar concur renten uitstak. De 5 x 50 meter borst- erawlestafette heren juniores gaf felle strijc te zien tussen de ploegen van HVGP en Haarlem, waarbij HVGB met gering verschil zegevierde. De uitslagen waren als volgt: 50 M. borstcrawl heren jwn.: 1. W. Geurtsen (HPC) 29.4; 2 J. Kneijnsberg (DWR); 3. B. Dieperslóot (Haarlem); 50 M. borstcrawl meisjes adsp.; 1. M. Mars man (HVGB) 31.5; 2. T. Hoeks (DWR) 34 5; 3- B. Nelissen (DWT); 10Ö M. schoolslag heren jun.: 1. W. Halsema HVGB) 1.22.7; 2. P. Smit (HPC); 3. L. ornagel (HVGB). 50 M. schoolslag dames: 1. M. Proper (Haarlem) 42.4 sec. Morgen is weer zo'n echte dag van er op of er onder. Of Haarlem juicht en laat de vlaggen breed-uit in de wind waaien óf Haarlem weent en houdt de- vlaggen in de kast tot Julianadag. Wat of er dan aan de hand is? Volgt U dan de voetbaluitslagen niet en voelt U niets van de zware verantwoordelijk heid, die zowel „Haarlem" als EDO morgen hebben? Een stad wordt Maan dag in alle bladen met grote koppen genoemd of gaat roemloos ten onder. Ik zou zo zeggen, dat alle politiek der laatste weken daarbij verbleekt. Het be leg van Haarlem zal zich in Schiedam herhalen, het is alleen maar te hopen, dat het eind, evenals in het spel bij de stadsfeesten op de Grote Markt, bevrij dend zal zijn. Er zijn drie soorten men sen: zij, die voetballen, zij die er naar kijken en zij die noch voetballen, noch kijken, maar alleen maar luisteren met behulp van hun radio. Dan is er nog een kleine, te verwaarlozen categorie, die er helemaal niets van wil weten en zijn schouders ophaalt. Het chauvinisme speelt een belangrijke rol in de voet bal en daarom leeft ieder Zondag mee met die 24 kerels, die Hoffmann-drup- peltjes en zenuwtabletten innemen om de eer van de stad te redden. Men heeft mij verteld, dat er al kransen en diners besteld zijn „op voorwaarde". Dat is nu juist het nare van de geschiedenis, worden ze kampioen, dan moeten er bloemen en biefstukken zijn, worden ze het niet dan zijn ze er en moesten er eigenlijk niet zijn. Wat een herrie om zo'n voethal?,Hebt U geen behoefte aan een verzetje na al die staatsgrepen en verklaringen? Daarom, hou je goed jongens, laat je niet kraken voor het eind, want dan is de competitie toch voor je afgelopen als je op verliezen staat. Blijf sportief. En bestuursleden, als een biefstuk soms wonderen kan doen, hang hem dan tussen de goal- palen. Maar dan aan de goede kant. dag en nacht Amperse z; J. W. EmansDiesveld z; J. Wortel—Stoutjesdijk z: M. J. F. E- Habnitvan Hattum z; A. Baasüekke d: A. H. VermeerKotterink d; R- A. Visvan de Seyp d; A. H. SprurP'T Jacobse d: M. A. E. Boldingh—Muller a. M. GraaffOostwonder d; C. M. Duin - veldRumping d. Overleden: J. Paap, 9 d., Kamperlaa.' H. J. C. Piët, 34 j., Nassaulaan: M- Huij, 83 j„ Leidsevaart; A. Groot—w.. Gelderen, 758' j.; J. A. Groot, 60 j-, ,fn straat: C. Mica. 81 j., Schutterstraat; van Holland. 71 j., Hazepaterslaan; F. W. Pressler, 58 j., Zaanenlaan. Amsterdam. 5 Maart lf48. Ondanks het dementi op de deya^'^, tiegeruchten bleef het koerspen. oa' teren op de aandelenmarkt bereiKi Lerlv- vandaag vrii goed gehandhaafd. Ue 0pe- ming werd na een prijshoudenae nine later wel enigszins weifelena. van een algemene reactie kon jiaD* geenszins gesproken worden. Df^-reP- del. hoewel iets kalmer dan toen een nieuw record werd ^in? met een omzet in aandelen vai> 5 millioen, bleef nog vrii levena (Van onze verslaggever aan Doord) Op het troepentransportschip „Vo lendam" is gisteren de Eerste Vrijdag in het zicht van de Algerijnse kust op indrukwekkende wijze gevierd. Aalmoe zenier Ruys droeg de plechtige H. Mis op, waaronder de soldaten in groten getale ter H. Tafel naderden. De Katholieke Actie in de troep is zeer actief. Tot op heden verloopt de reis zeer voorspoedig. De goede stemming onder de jongens aan boord wordt dagelijks beter. Op uitnodiging van mr. G. Oskam, een bekend Nederlands schaakspeler, zal de Heemsteedse Schaakclub „Het oude Slot'' een simuitaan-séance orga niseren tegen één der Russische schaak meesters, die aan het toumoói om het wereldkampioenschap in Den Haag deel nemen De naam van de simultaan-speler is nog niet bekend. De séance zal vermoe delijk Woensdag 17 Maart, deg avonds 8 uur, plaats vinden in het Verversings huis in het Wandelbos „Groenendaal" te Heemstede. Deze ontmoeting betekent een pri meur voor Haarlem en omstreken. Haarlemse clubs zullen ln de gelegen heid worden gesteld aan de simuitaan- séance deel te nemen, opdat een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging kan worden samengesteld. De verenigings secretariaten dienen hiertoe een oreave te gturen aan de wedstrijdleider, de heer Keune, Postlaan 6, Heemstede, tel. 29715. Duizenden uit Nederland ge'impor* teerde tulpen zullen de hoofdschotel vormen van de tentoonstelling van voor jaarsbloemen, die volgende Week in New England wordt gehouden. De grote zaal van het tentoonstellings gebouw zal herschapen worden in een Nederlands landschap om de tulpen goed te doen uitkomen, heeft een offi cial van óe tuinbouwvereniging va® Massachusets verklaard. Reeds 100 exposanten hebben voor deze 77ste bloemententoonstelling, die de verepiging Jioudt, iqgeschrevcn, Maandag a.s. wordt de tentoonstelling geopend. Hoewel het merendeel der tentoonge stelde bloemen uit New England zelf komt, zullen er ook in Ierland gekweek te narcissen te bewonderen zijn. Ook zullen er rozen uit New York en New Jersey zijn en uit alle delen van h"eW England zullen er anjers komen. Twee- landbouwscholen uit Massachusets nemen aan de tentoonstelling deel. Geboren: C. M. Nooijde Lange z; P' F. van den BergBrouwer z; C. E. nisonTettero z; M. van der Wekken-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2