Eerlijkheid D o WC DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS D' Sovjetisering van Letland wordt verhaast F i D I DE KRATER KALA~) D EEN WEDSTRIJD OM DE HEGEMONIE IN DE LUCHT s Verspreiding devaluatie-geruchten in België scherp gecritiseerd Katholieken en protestanten in strijd om de vrijheid één """Akkertje Amerikaanse kwaliteit tegenover Russische massa-productie Vaticaan en Italiaanse verkiezingen Onderzoek bij nieuwsagentschap Belga VERZETSBEWEGING IS ZEER ACTIEF Koningin steunt mevr. Spoor-actie IJsselmeer nog niet ijsvrij van ZATERDAG 6 MAART 1948 PAGINA 3 ati«. Voor een 8060 en mensyaardte le" Ook dat weten wij allen. Waarom Kou gevat Internationale Katholieke Universiteiten Het Epistel van de H. Mis van morgen uit de brief van St. Pau- lus aan de Galaten (4-22-31), is ^'èt zonder meer op het eerste gezicht duidelijk. De diepe zin er van is echter, kort samengevat, te vangen in deze ^'oorden: Daar wij, Christenen, allen uit racht van Gods belofte, kinderen ge borden zijn van het eeuwige, hemelse Jerusalem, is hét ook onze eerste plicht, °ns gedrag in alle opzichten consequent kaar deze waarheid te regelen, ons einddoel in nietj uit het oog te verlie en beginselvast te weigeren, ons te Onderwerpen aan het aardse en zijn Vrannieke eisen. Wij weten het eigen- Ük allen heel goed: Wij zijn niet voor Jjoze aarde geschapen. Ons doel ligt «oger, oneindig veel hoger dan wat de karde ons, z®lfs met haar grootste vrij- 8evigheid^_ ooit schenken kan. Geen Overvloed van stoffelijke goéderen is in s'aat ons hart en onze verlangens ge- keel te bevredigen. Diep in ieder men senhart ligt een drang naar geluk en ^rede, die hier op aarde onvindbaar 'tin. De onmetelijkste rijkdom, de uit- Sezochtste weelde, de hoogste roem en Verering, dat is alles niet bij machte Ohs op de duur te bevredigen. En waar- Om? Omdaj ons hart geschapen is voor ^od; omdat al onze strevingen uitgaan kaar het blijvende, het onveranderlijke, "et hoogste. Dit heimwee, dat alle ■kensen eigen is, hèeft de H. Augustinus 6ens samengevat in de beroemde woor den: Ons Hart blijft onrustig tot het kkst in U, o God. In onze tegenwoordige wereld vinden ?ze woorden weinig weerklank meer. Menigeen, die ze plotseling hoort, trekt jj'jn schouders op. Hij verstaat ze 'niet. Misschien ook zal hij ze belachelijk vin den en behandelen als de uiting van 6en of andere wereldvreemde en ontoe- ""ekenbare dweper. Zeker is, dat het Merendeel der mensheid er nauwelijks ken ernstige gedachte aan schenkt. Of.... bewust uit de weg gaat, omdat ze Hin geweten op een lastige manier jakker schudden. En toch is en blijft ket een onloochenbare waarheid, die 'eder van ons herhaaldelijk aan den 'jve ondervindt: die woorden laten zich k'et opzij schuiven. Telkens weer dwingt het leven ons allen stille ogen likken af, die ons pijnlijk-duidelijk be lust maken van een allerdiepste onvol daanheid met ons zelf, ons lot, met het ale leéen. Dat is de stem van ons ge beten, de stem van Gods genade, die er op wijst, dat wij hier op aarde ""mogelijk vinden kunnen, waarnaar kis hele wezen smacht. En dan komt het er maar op aan eer lik te durven zijn. Een streven, dat aan mensen eigen is, dat vast in de meh- 'klijke natuur verankerd ligt, kan niet v"ls zijn, kan ons niet bedriegen. Wij, 'kristenen, hebben bovendien de godde- 'iike Openbaring. Klaar en duidelijk at daarin omschreven wat God van ons Afwacht, waartoe Hij ons bestemd heeft, hoe wij ons doel bereiken moeten. Wij ^ten het allen_ Maar wij hebben de oed niet, eerlijk de consequenties te J*nvaarden van onze overtuiging. Hoe ah dat ook, wanneer wij in het gewone, 'agelijkse leven al van zelfbedrog aan ®'kaar hangen? Dat is een onprettige, doch *«er grote waarheid. Als wij niet gere ild, eerlijk en oprecht, onze Inwendige begingen, de motieven van onze ge- ^chten, wensen en handelingen contro vert, kan er geen sprake zijn van zelf- 'hrtis, dan bedriegen wü ons zelf Waar- k klagen zoveel mensen, dat er geen '°emen staan in het tuintje van hun ven? Eerder krijgen anderen daarvan ta: 'er (Van onze luchtvaartmedewerker) Sinds het samengaan van Amerika en Rusland als bondgenoten in de laatste wereldoorlog hebben beide partijen kosten noch moeiten gespaard, nauwkeurig op de hoogte te geraken en te blijven van eikaars vliegtuigpro ductie. ïn de laatste tijd hebben de Ame rikaanse autoriteiten om propagandis tische redenen enkele gegevens over de Russische luchtmacht, welke hun ove rigens al lang bekend waren, voor pu blicatie vrijgegeven. Zo hebben wij met verbazing enkele generaals, admiraals en hoge functio narissen tep} departemente horen ver tellen, welk een voorsprong de Russen thans in de lucht op de Amerikanen behaald hebben. Hun mededelingen wa ren zó verontrustend, dat de wereld er van geschrokken is. Rusland zou 7000 jachtvliegtuigen met straalmotoren heb ben en bovendien van de zwaarste bom menwerpers een vloot bezitten, die een veelvoud van het Amerikaanse aantal vertegenwoordigt. Als het op een ge vecht te land zou aankomen, kon de Russische luchtmacht tienduizenden .„stormoviks" in de strijd werpen, eên Russische specialiteit, het „slag"-vlieg- tuig, dat tezamen met tanks, of juist tegen tank-formaties optreedt. In totaal wordt de hedendaagse parate Russische luchtmacht op vijftigduizend toestellen geschat, hetgeen brduidend meer is dan de formaties, waarover de Amerikanen op dit moment beschikken. Aldus luiden de berichten, waanneei de zegslieden in Washington de wereld alarmeerden. at de Russen In de lucht thans numeriek sterker zijn, behoeft niemand meer te verbazen, die de indrukwekkende dumps van waar deloos verklaarde vliegtuigen ln de U.S.A. gezien heeft. By vele duizenden zlin de zwaarste bommenwerpers en de lichtste jagers op onafzienbare terrei- - schuld dan dat men inziet, dat men Zelf niet geplant heeft. Hebben wij 'Sens een fout gemaakt, met grote 'Wtsvondigheld weten wij een of andere ^•standigheid, of een medemens als de "^zaak daarvan aan te wijzen. Toege- dat de enige reden te zoeken is in 'Sen zwakheid of onvolmaaktheid, daar in verzet zich, vaak tegen beter weten onze dierbare eigenliefde. Alsof men )K Zich ooit voor zou behoeven te scha- eh, zich vergist te hebben of een fout r begaan. (Het eerlijk toegeven daarvan "'-"kent toch in de grond alleen maar, Wij vandaag wijzer en verstandiger /lfl dan gisteren). Bovendien is het een ''komen misvatting, dat omstandlghe- 1 de mens zwak maken. De gelegenheid *&kt niet .zwak. Ze toont ons alleen 4"r, wat wij waard zijn. A Is wij toch eens de moed hadden v\ons zelf te critiseren. De aarde zóu er heel wat bewoonbaarder door °,rden. Het resultaat zou ons beslist de ontnemen, nog één liefdeloos woord onze medemens te wagen. Ergerlpk- jegens ons zelf is nog ver te zoe- tl 'hi En toch blijft het Ideaal, dat wü zó eerlijk en trouw zijn in onze ^bshouding, dat zij, die ons kennen, Mer zich te vergissen, van. te voren '®en kunnen, wat wij in een gegeven hdigheid gedaan hebben of doen eh. xjat ts eerst karakter hebben! dit te bereiken, is het vóór alles jj 's, eerlijk en oprecht te zijn in de ''be dingen van het leven van alle In hun gevolgen zün deze zeer en voor onze karaktervorming van hoogste gewicht. Als wü nu echter het gewone leven al onophoudelijk i,"°Ppertje spelen met ons zelf, mogen qj dan wèl verwachten, dat wij dit niet h, zodra het om onze hoogste be- i3eh gaat? Het moest eigenlijk wel De ervaring leert evenwel an- t.j"' Godsdienst en leven zijn niet te VltJen- Ze horen organisch bij elkaar, het schepsel de vrijheid niet zich niets aan te trekken van de t5chrlften van 'zijn Schepper. Omdat L geboden "de enige garantie inhou- Uit Vaticaanstad wordt bericht, dat in verband met verschillende berichten over de houding van de Kerk tegenover de Italiaanse verkiezingen, het Romeinse blad van de Italiaanse Katholieke Actie, „II Quotidiano" er aan herinnert, dat de H. Congregatie van het Consistorie reeds in 1945 richtlenen heeft gegeven voor de houding der Katholieken bij de verkiezingen: Deze richtlijnen werden op 31 Maart 1947 door dezelfde Congre gatie bevestigd. De tekst luidde: „De H. Congregatie van het Con sistorie, overwegende de grote gé va ren, waaraan de Kerk en het alge meen welzijn worden blootgesteld, gevaren van zo ernstige aard, dat de samenwerking van alle goedwillenden noodzakelijk is, waarschuwt alle stem gerechtigden van onverschillig welke stand, sexe of leeftijd, ook diegenen, die iri kloosters verblijven, dat zij in geweten verplicht zijn, zonder uitzon dering van dit recht gebruik te ma ken. De Katholieken moeten hun stem slechts uitbrengen op die candidaten of candidatenlijsten, die waarborgen geven voor de. eerbiediging en de ver dediging der goddelijke wetten en voor de rechten van hiet Geloof en de K. Kerk. zowel in het persoonlijke als het openbare leven". nen verzameld, als autokerkhoven langs de drukke verkeerswegen. Amerika heeft zijn luchtvloot, die enkele jaren ge leden de sterkste en de modernste ter wereld was, voor het grootste gedeelte afgeschreven. Rusland daarentegen heeft alles, waarmee het uit de oorlog kwami. zorgvuldig bewaard en ook zo goed mo gelijk onderhouden. Beide] anden hebben een programma opgesteld, dat in 1952 moet zün afge werkt. In het begin van dat jaar willen de V. S. over 35000 vliegtuigen beschik ken, van de allermodernste types, en wel 20.000 voor de Airforce en 15.000 voor de Navy. Dit wordt thans door de Amerikaanse autoriteiten als een minimum-program ma beschouwd. Met deze vloot in han den wanen zü zich slechts voorlopig veilig. In de jaren 1952—1954 echter zullen zjj sen1 aanvalsluchtmacht op bouwen, waarvoor eveneens 35.000 vlieg tuigen nodig zijn. Slechts 5000 daarvan zün bestemd voor de Navy. Zo hebben de V. S. een programma opgesteld voor zes jaren. Na die tpd menen zij iedere verstoring van het, evenwicht in de machtsverhoudingen in de wereld te kunnen opvangen, elke agressie te kun nen onderdrukken. ver het prodactieschema, dat de Russen hiertegenover hebben ge steld, is uiteraard minder bekend geworden. Wel menen goed ingelichte kringen in Washington, dat de Russen ook in 1954\ belangrijk meer vliegtuigen dan de Amerikanen zullen hebben, £cch deze zullen dan ook belangrijk slechter zijn dan de Amerikaanse. De V. S. zijn overtuigd, dat zij in de, komende jaren niet alleen over de beste vliegtuigen ter wereld, doch*ook over de krachtigste vernietigingsmiddelen zullen beschik ken. Men spreekt al niet meer over 12.000- pounders", want de krachtigste bom men van 1945 zijn verouderd en zullen niet meer gebruikt worden. .Daarentegen werkt men thans met begrippen als ,,het leggen van radio-actieve wolken over stedeA''. Voor het hanteren van de allermodernste wapenen wordt de nieuwe Amerikaanse luchtvloot speciaal ingericht, en het is juist deze specia lisatie, die de Airforce een voorsprong zal geven,.* welke in een'reeks van jaren niet ingehaald kan worden, zelfs niet door een zich tot het uiterste inspan nende Sovjet-Unie. CO*. KAfiTEN TOONDER STUDIO'S 35. Eric was zo nieuwsgierig géworden naar de steen van Atlantis, dat hij be sloot terug te gaan naar de strgf. en te trachten er meer van te weten te komen. Daar alle waarschuwingen en smeekbeden van de kleine man hem niet vermoch ten tegen te houden, besloot deze tenslotte Er.ic zo goed mogelijk te helpen. Om te beginnen was het nodig Eric's uiterlijk le ieranderen, zodat hij niet herkend zou worden. Hij kon natuurlijk niet met zijn blonde haar de stad binnen gaan want dan zou hij ogenblikkelijk herkend worden. Nu kende de kleine man een vloeistof om haar te kleuren en daarmee behandelde hij nu Eric's hoofd, totdat zijn haar eindelijk glanzend diep zwart was. Toen het zover was, was Eric een heel ander mens geworden en door zijn kennis van de tdal zou niemand den ken dat hij een vreemdeling was. Nog enkele dagen bleven zij in de hut. De kleine man vertelde Eric alles wat hij moest weten en op een mooie ochtend trok Eric opnieuw zijn krijgers-uitrusting aan, zette het hoofddeksel met de felgekleurde veren op en in gezelschap van de dwerg ging hij op reis naar de stad van Atlantis. (Van onze correspondent) e arrestatie van de Hongaarse spion dr. -Tarr in Zwitserland, waar over wü, enkele dagen geleden berichtten, geeft aanleiding tot een be schouwing over de methodes en het sy steem van de communistische spionnage in de doo'r hen zelf geregeerde landen en in het buitenland. Aanleiding daartoe zün ook de verschrikkelijke scènes, die zich voor onze ogen afspelen in Tsjecho- slowakye. In de door de communisten Beheerde landen zelf is de interne spionnage vol maakt georganiseerd. Geen mens weet, wie hem uithoort, wie zijn doen en laten aan de geheime politie doorgeeft. En dan komt de dag, als onlangs in Tsje- choslowakije en de slachtoffers staan weerloos. Er blijft hun niets anders over dan zich aan te sluiten bij de „revolu tie", haar te loven en te prijzen, aan alle betogingen deel te nemen en te vluchten in de communistische partij om het naakte bestaan te redden. Men gelooft toch zeker niet. 'dat de nivellering het gevolg is van karakter loosheid en zwakte, van opportunisme? Neen. Slechts van angst om het eigen Vassil Yourukov. de Bulgaarse gezant in Brussel, heeft bij de Bulgaarse rege ring zijn ontslag ingediend, omdat hij „met langer kan optreden als vertegen woordiger van een regering, die tot stand gekomen is tegen de wil van het volk in". gooien wij het liever met ons geweten op een accoordje en proberen ons te vreden te stellen met een zielig mini mum aan belangstelling voor God? Wij zetten blijkbaar eerder roekeloos onze hoogste belangen op het spel, dan het roekeloos geloof in God te aanvaarden, dat Hij van ons eist. Is het eerlük, van God te verwachten, dat Hij voor ons klaar staat met Zijn hulp, telkens als ifi uiterste nood eigenbelang ons naar Hem toedrijft, terwijl wü ons niet om Hem bekommeren, zolang het ons draaglijk gaat? Christus eist van ons, in alles eerst het Rijk Gods te zoeken. De rest zal ons dan toegeworpen wor den. Dat is Gods eigen belofte. En God is trouw. Onze vrije wil maakt het ons mogelijk, hier op aarde Gods bedoelingen met ons te verijdelen. De verantwoordelijk heid daarvoor dragen wij alleen. En God heeft onder alle omstandigheden het laatste woord. Hoe dit zal uitvallen ligt uitsluitend aan ons. L. Over de huidige situatie in Letland, een der drie Baltische republieken, die, sinds de Russische beer er zijn klauwen naar heeft uitgestrekt, praktisch geheel van de buitenwereld zijn afgesloten, vernemen wij uit Scandinavië de vol gende bijzonderheden: Aan het hoofd van de Letlandse Re publiek staat thans professor KirchcV stein, een oude, ziekelijke man, die in theorie het gezag uitoefent, tezamen met de 120 leden van de Opperste Raad. In de practijk heeft deze Raad echter hoe genaamd geen macht en zijn leden ge nieten geen parlementaire onschend baarheid. De Letlandse ministers, die het land zgn. besturen, worden in al hun handelingen en besluiten gecontroleerd door Russische „vice-ministers" en staan onder de bevelen van de communisti sche partij, die in nauwe betrekking staaf tot Moskou. In feite is Letland een Russische provincie geworden en niets wordt nagelaten het proces der Sovjeti sering te verhaasten. De Russen mengen zich hoe langer hoe meer in het industriële en economische leven van het land. Alles doet voorzien, dat binnen enkele jaren de Letlandse bevolking, die meer dan een millioen zielen telt, geheel zal zijn opgeslorpt door de Russische „kolonisators". Ter wijl vóór de oorlog in Letland 170 Let landse en 20 Russische tijdschriften ver schenen, zijn er tharfs resp. 30 en 48. D» 130.000 Letten, die in het buitenland le ven, geven meer boeken en tijdschriften in hun landstaal uit, dan de bevolking in Letland zelf. Katholieken zowel als protestanten strijden er hardnekkig voor hun vrij heid. Letland bezit voorts een verzets beweging, die over het gehele land vertakkingen heeft, ep over wapens en munitie beschikt. De leden worden door de bevolking van voedsel voorzien. Herhaaldelijk hebben er bloedige botsingen plaats tussen de Letlandse partisanen en de Russische troepen. Omdat de dood straf officieel is afgestraft, beloopt de strengste straf hiervoor 25 jaren dwangarbeid. Gezien echter de toe standen, die er in de Russische con centratiekampen heersen, is men al gemeen van oordeel, dat de doodstraf een heel wat menselijker maatregel zou zijnAJle parsonen, die voor meer dan een jaar veroordeeld zijA, worden gedeporteerd naar de kampen in Noord-Rusland en Siberië, indien zij al niet naar de grenzen van Mongo lië gestuurd worden. De vissers en andere onafhankelijke arbeiders, die in het bezit zijn van hun eigen materiaal, hebben zich in groepen verenigd om de confiscatie van hun goe deren te voorkomen. Maar de communis tische pers heeft een hevige campagne ontketend tegen deze organisaties, die „overblijfselen van het kapitalisme" ge noemd worden. De afgewerkte industriële producten worden naar Rusland gezonden. De kwa liteit ervan is sterk gedaald tengevolge van het gebrek aan vakkundige arbei ders en de verslapping van de arbeids discipline, waarvoor ook de algemeen heersende ondervoeding mede verant woordelijk is. De voedselvoorziening immers is geheel ontoereikend en de prijzen zijn onrustbarend hoog. Vorig jaar kon men zelfs van een algemene hongersnood spreken. De bossen worden stelselmatig ge kapt om tegemoet te komen aan de Rus sische vraag naar mijnhout, brandhout en dwarsliggers voor de spoorlijnen. De ziekenhuizen zijn overvol en de zieken kunnen er slechts in het uiterste geval worden opgenomen. Het tekort aan me disch personeel en geneesmiddelen is schrikwekkend. Steden en dorpen worden overstroomd door duizenden invalide en verminkte bedelaars, die, evenals trouwens in ge heel Rusland, tot een ware nationale plaag zijn geworden, waartegen de auto riteiten machteloos staan. Ondanks deze weinig 1 bemoedigende condities, leeft de Letlandse bevolking in de hoop op een betere toekomst. Dit vertrouwen steunt voornamelijk op de weigering van de Verenigde Staten op 28 Mei 1947, de annexatie van Letland door de Russen te erkennen. leven en dat van zün naastbestaanden Welke waarde zou het hebben hier de eindeloze rij namen te geven van al de genen, die in de afgelopen dagen b.v. alleen al in Boedapest werden „uitge schakeld." Geen „reactionnairen," maar rasechte sociaal-democraten, leidende persoonlijkheden van de arbeiderspartij, leiders van genationaliseerde bedrijven, partij-secretarissen, die zich 'n keer ge uit hadden tegen de fusie van de sociaal democratische partij met de communis ten. Thans is er voor hen geen pardon. Zij vallen als de vliegen in de herfst en wie kan, tracht te vluchten naar Oosten- rpk. Velen komen nooit over de grens, maar worden door kogels getroffen: Het voorbereidende werk leveren de Tarrs in het eigen land en in het buitenland. Niet slechts Hongaarse maar ook Roemeense, Joegoslavische en Tsjechische Tarrs. Zij zoeken aan sluiting bij hun sociaal-democratische kameraden en trachten vertrouwelijk met hen te worden. Zij vernemen veel en hun berichten gaan niet al leen naar Boedapest, Praag en Bel grado, maar ook naar Moskou. Een beangstigend rood net breidt zich op het ogenblik over geheel Europa uit en geen mens weet, wanneer en hoe hij in dit net terecht komt. Het is hier niet onze bedoeling een spoókbeeld aan de wand te schilde- - ren- Wij zagen met onze eigen ogen de actenmappen van dr. Tarr. De Zwitserse politie is reeds wekenlang bezig met haar onderzoek. Zij had het geluk een draadje in handen te krijgen, maar slechts zelden levert het toeval de pclitie zulk materiaal. De drie onlangs aan Tsjechische mi nisters gestuurde pakjes explosieven tonen duidelijk met welke methoden de communisten werken. Deze bommen betekenden slechts proefballonnetjes die opgelaten werden om te weten te komen hoe de burgers daarop zouden reageren. Weliswaar werd vastgesteld, dat de dader een communist .was en trad deze af als parlementslid, doch hij is thans weer vrij en de regering Gott- wald bazuint rond, dat hij een slachtof fer was van de reactie. Op de Tsjechische ministeries zaten overal de vertrouwensmannen van Gott- wald. Men hoefde geen langdurig on derzoek te doen. De lijsten van de „vij anden" lagen klaar en men hoefde hen slechts uit hun ambten te ontzetten. Alles was bij de staatsgreep in Tsjecho- slowakije zo grondig georganiseerd, dat president Benesj niet eens de ge legenheid had om het land te verlaten, of zelfs zich van fie radio te bedienen. Het zou noodlottig zijn, wanneer men zich in de Westerse landen in slaap zou wiegen met de gedachte, dat dit alleen in het Oosten mogelijk is, dat het Tsjechische voorbeeld zich niet kan herhalen. Men zou, vooral meer voor zichtigheid moeten betrachten bij het verstrekken van visa aan officiële be zoekers uit de volksdemocratieën. Het grootste deel van de zakenreizigers zijn politieke agenten van hun regeringen. De Internationale der Katholieke Uni versiteiten, tot welker oprichting in 1946 te Buenos Aires besloten werd, zal in 1949 tot stand komen. Gift van f 5000 De Nationale Inspanning Welzijnsver- zorging Indië (Niwin) is bezig met een landelijke actie ten behoeve van de zieke en gewolfde militaire overzee. Zij doet dit onder de naam „Mevrouw Spoor-Aande- lenaetie". Deze aandelen worden in grote en kleine coupures uitgegeven ten behoe ve van hospitaalradio-installaties, mate rieel voor de arbeidstherapie en kleine geschenken bij ziekenbezoek. H. M. de Koningin heeft ter ondersteuning van deze actie een gift van 5000 gulden aan de NIWIN overgemaakt. De Urker botters 52 en 141 hebben g teren getracht Urk te bereiken. Zü kwa men echter niet verder dan de Hoek van het IJ, waar zij op een circa 12 cM. dikke ijsbarrière stuitten. Onverrichterzake keerden zü naar Amsterdam terug. Woensdag trachtten een stoomboot en drie motorschepen van Zwartsluis uit Amsterdam te bereiken, ook zü moesten naar hun uitgangspunt terugkeren. De Vijflandenconferentie te Brussel. In het midden de Belgische min.-pres. Svaak, aan zijn rechterzijde Van Langenhove, voorzitter der conferentie, aan de linkerzijde van de heer Spaak de Ned. ambassadeur te Brussel, de heer Van Harinxma thoe Slootcn. Geheel links de heer Als van Luxemburg. Vrouwen van Nederland, tooit U met de Rijzende Zon - Over de langere rok en het Atlantic Charter - Koning Michael als opera zanger De „borrels van Stalin" zijn op. e Luikenaar, die kans zag kort na de bevrijding door oneerlijke mani pulaties een bundel aandelen ter waarde van 600.000 Belgische francs in bezit te krijgen, heeft weinig plezier van zpn snel verworven bezit gehad. Eerst kwamen de blokkeringsmaatregelen, waardoor hij zijn francs niet gebruiken kon, en een dezer dagen kreeg de betrok kene het bevel zich bü de politie te melden. Zün kwade geweten begon te werken en door de schrik bevangen wist hü niets beters te doen dan het hele pak. ket aandelen maar in de kachel te wer pen. n Denemarken is een beweging geor ganiseerd om de nieuwe mode our: hals te brengen. Binnenkort zullen de leden zelfs een wereld-campagne begin nen om buitenlandse steun te verkrijgen voor hun strijd tegen de langere rok. De beweging heeft de naam aangenomen van ,,S. O. C." wat niet meer of minder be tekent dan .Save our children, country, clothes, chances, character, conscience and currency, of wel ,,Redt onze kinde ren, contreien, .kleren, kansen, karakter, geweten en klinkende munt". De leidster van daze ocfanisatie is een zekere me vrouw Hansen. In een interview ver klaarde zij, dat de leden een klein insigne zouden dragen in de vorm van een ry- zende zon. „Wacht nog enige tüd", aldus verklaarde zij, „en dit teken zal door mannen en vrouwen over de gehele we- relft gedragen worden." De beweging is gesticht als protest tegen een enorme verspilling van geld en materiaal, welke de nieuwe mode met zich meebrengt. „Wij moeten er voor waken, dat niet millioenen jurken over de hele wèreld eenvoudig worden weggegooid, omdat de onwyze mode beveelt, dat de japon nen nu een paar centimeter langer moe ten zijn", aldus zei de leidster met krachtige stém. Het ontwerp van het insigne is geïnspireerd op de -bijeen komst, waarop het Atlantic Charter tot stand kwam, omdat toen voor het eerst na een lange tijd van duisternis de zon weer begon te schijnen. „Men ging er van uit," aldus mevrouw Hans Hansen, „dat iedereen zijn deel zou bijdragen om de idealen van het Charter in vervul ling te doen gaan. Wel, hier is dé ge legenheid voor alle vrouwen en meis jes". Dus vrouwen van Nederland, volgt uw leidster. Toont met u de Rijzende Zon. Behalve, dat u meehelpt aan de redding van de wereld, geeft u een bijdrage voor een goed doel. De winst van de in signes zal namelijk worden afgestaan aan het fonds „Redt de kindereir'.. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 48) Ze kwamen over 'een terras, dat afge zet was met een muur van zulk volmaakt steenhouwerswdrk, dat het nog büna on geschonden was, hoewel het eeuwen oud moest zijn. Lang merkte op dat het een bouwterrein was. gelijk aan de „pae- paes" op de Marquesas-èilanden. hoe wel elk spoor van woningen reeds lang Was verdwenen. Doch aan de gelijke af standen, waarop de „papayas" en andere bomen stonden, was te zien, dat er een regelmatige zpn. Naarmate de zon steeg, begonnen de nevels sneller op te trekken. Hier en daar scheen het diepblauwe kratermeelr er doorheen als het hemelblauw door Ue wolken na een onweer. Elk blaadje *was vochtig en schitterde met de kleuren van de regenboog, zodra de zon er op scheen. Van een hoogte beplanting geweest moest stortte zich een kristallen waterval naar omlaag. De bcmen waren beladen met vruchten en de bloeiende klimplanten en de struiken geleken op de wonder planten van Alladin's tuin. Elk ogen blik ontdekten ze nieuwe schoonheden. „Een paradijs,'' zei Lséig. „Een para- dps na die hel.'' Het meisje was bledk en betrokken. Ze kwam Warin vrouwelijker voor dan hp haar ooit gezien had. Toen ze tegen hem sprak^ vulden haar ogen zich met tranen. „Wat ben jij moedig geweest, door die balk voor ons te proberen," zei ze. „En je hebt bovendien mijn leven gered." „Ik ben blü. dat ik iets heb kunnen doen, dat de moeite waard was,'' ant woordde hij een beetje met zpn hou ding verlegen. Hij had niet gedacht, dat ze zouden beseffen, waarom hü zich het eerst op die verrotte balk gewaagd had. „Dat"is niet eerlijk tegenover je zelf." „Én ook niet tegenover ons, als je denkt, dat we alles, wat Je voor ons gedaan hebt. niet waarderen. Je hebt juist heel wat gedaan, Peter, en altijd naar je allerbeste vermogen, jongen," voegde haar vader er aan toe. Afgemat bereikten ze een tweede wa terval. die uit een bosje varens te voorschijn kwam en neerstortte in een door rotsen ommuurde en met gras om zoomde poel. „Zullen we hier wat rusten?" stelde Lang voor. „We behoeven niet bang te zijn, dat die Turanganezen ons hier zullen achtervolgen, nu Janson er niet meer is om hen aan te vuren. Sedert zijn verdwijning is deze plek natuurlijk dubbel en dwars „taboe'' voor hen ge worden. Al hebben ze het niet gelzien, geloven ze ongetwijfeld, dat hp door een of ander monster verslonden is.'' „Kpk daar eens!," zei het meisje, zich vlug verschuilend achter een bos hoge varens. De anderen volgden werktuige- lük haar voorbedld en keken daarna in de door haar aangewezen richting. Een groot gedeelte van de' kraterrand was nu vrij van nevels en daar ontdekten ze, scherp afstekend tegen de zonnige lucht, drie negelrmatrozen, die. in de krater naar omlaag keken. Het licht deed hun geweerlopen glimmen. „Ze kunnen niet naar beneden ko men," zei Lang. „Als ze ons niet in de gaten krijgen, zal het niet lang dft- ren, of ze ontvluchten die plek.'' „Zouden ze met de schoener wegzei len?'' „Ik denk van niet. Het is waarschpn- lüker, dat ze in de sloepen gaan. Die lui zijn gewend met kano's te varen en kunnen met een schoener niet overweg. Ze weten goed genoeg, dat ze de han digheid missen, om zo'n groot schip te besturen. Maar ja, Martin is er ook nog. We zullen op middelen moeten zinnen, bp hem te komen, anders sterft hü ook nog bp getorek aan verpleging." „Als we de bpl nog maar hadden.'' „Och, pieker nü maar niet over die bijl, Peter. Er zou meer nodig zijn dan een bpl, om 'n brug over die kloof daar te leggen. Doch wat die wilde stam in dertijd gedaan heoft, kunnen wü ook wel. Maar nu ben ik te moe.'' Dat was met alle drie het geval. Ze hadden zo weinig gerust, dat hun krachten zo goed als uitgeput waren. Zo dra ze zich op de grond neelrlegden, vie len ze van afmatting in slaap, zonder zelfs aan eten te denken. Uren later werden ze met geweld wakker geschud door het beven van de grond, waarop ze lagen. Ze durfden niet opstaan, uit vrees voor een volgende schok, die hen wellicht zou doen vallen en waardoor ze een been konden bre ken. Dus bleven ze doodstil liggen en keken naar een deel van de beboste hel ling, dat als een lawine in het meer om. laag stortte. Toen het stof was opgetrokken, bleef er een roodbruin, kaal litteken op de bergwand achter, in plaats van de vrien delijkst groene planten, zodra de tweede beving voorbü was, greep Lang een fak kel. Warin vqlgde hem en het meisje ook. Ze konden wel gissen, wat zpn bedoeling was. De tunnel scheen Warin ongeschonden toe. „Die ligt ook niet in de lijn van de breuk," zet Lang, stilstaande, om adem te scheppen. „Ik was niet bang voor die tunnel. Die heeft ai zoveel aardbevingen doorstaan. Maar die doorgang naast het beeld Ze berefikten de kloof, waarin Janson verdwenen was en hun lichtbundels drongen door het duister heen en ver lichtten flauwtjes de wand, waarin zich de toegang tot de tempel bevonden had. Die opening was verdwenen. Het was een ondoorbroken rotswand geworden. Ze zaten nu in de krater opgesloten. HOOFDSTUK XIII Het -leven in de krater Het was nu al drie'wekengeleden, se dert ze de drie matrozen boven op de rand van de krater gezien hadden. In de twee eerste dagen hadden zich nu en dan gedaanten op de rand vertoond, doch ze geloofden niet, dat ze cjpor de dichte bladeren heen gezien walen. (Wordt vervotgd Amerika schijnt er vol van te zpn, dat ex-koning Michael van Roe menië naar de Verenigde Sta ten komt. Nadat de uitgevers de ko ning bestormd hebben met verzoeken 'om zijn mémoires heeft een stedelijke opera nu de vroegere koning een aan bod van 1000 dollar per week gedaan, indien hij de hoofdrol wil zingen in de „Desert Song"-opera en enige andere werken. Vertegenwoordigers van de opera zijn in Parijs prinses Anna van Bourbon-Parma aan het bewerken om haar de rol van Xenia in de zo even genoemde opera te doen zingen. Leve de opera! Een Amerikaanse ex-matroos had tijdens de oorlog boven een kon vooi naar Moermansk acht nazi vliegtuigen neergeschoten en daarvoor een Russische onderscheiding plus een klein pensioentje gekregen. Telkens wanneer hij het pensioen ontvangen had ging hij met enige vrienden wat „borrels van Stalin" drinken. Maar Stalin betaalt nu de borrels niet meer. De matroos heeft evenais de andere in dé oorlog onderscheiden Amerikanen aanzegging gekregen, dat het pensioen vervallen is. Zpn vrienden waren kwaad en vroegen zich af hoe het nu met de „borrels van Stalin moet". Het Russische gezantschap weigerde commentaar. „Bevel van Moskou" was het enige wat men wilde «eggen. en brave burger liep in een straat H te «Hongkong, toen hij een kla- gende stem hoorde: „Ach, mijn centen, waar zijn mijn centen?" Na derbij gekomen zag hij een blinde be delaar, die zoekend langs een muur kroop. De burger vroeg, wat er aan de hand was, waarop de man hem ver telde, dat hij een geldstuk ter waarde van 40 cent had verloren. De burger hielp de bedelaar eerst zoeken en gaf hem later, toen hij niets vond. een geldstuk van 40 cent. dat met uitbun dige dank werd aanvaard. De volgende dag kwam de brave burger met het medelijdende hart door dezelfde straat eit hp zag weer een arme blinde man, die langs een muur kroop en klaaglijk riep: „Ach mijn centen, waar zpn mpn centen....'-' e schoolkinderen van Morovalle, een dorpje bij Rome, schijnen gevaarlijk te zijn. Omdat zp het bruine brood, dat zij krijgen, niet goed vinden, marcheerden zij onlangs naar het raadhuis en sloegen burgemeester Capponi Alessandro met de hard ge bakken broden zó op het hoofd, dat hij het bureau van politie moest binnen vluchten en nu nog met een paar bulten op zpn hoofd rondloopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3