PLECHTIGE INSTALLATIE TE BATAVIA VAN INTERIM-REGERING Binnen tien dagen heeft Engeland goed uitgeruste vloot op zee SIGARETTEN, THEE MET CITROEN EN SANDWICHES Finland gaat een zware gang Politiecordon bewaakt heersers van het Kremlin RUSLAND, zoals het is Oorlogsschade D Op bezoek bij de generaal der Palestijnse Arabieren J Overwegend aandeel in bestuur van eigen land voor Indonesiërs Donkerblauw geklede agenten leiden als robots in Moskou het verkeer Scherpschutters houden de wacht Tot hoofd en hart Secretarissen van Staat *°'8 Reshevsky wint van Keres Communistische minister de enige, die lacht J' .Het weer DINSDAG 9 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24096 Hedenmiddag geschiedde in hei paleis van de Luiienani- Gouverneur-Generaal ie Baiavia de plechtige installatie VaA de interim-regering die tot het tot stand komen van de Verenigde Staten van Indonesië aan hei bewind zal blijven. In het nieuwe bestuur worden de hoofden der departemen ten staatssecretarissen, die deel zullen uitmaken van hei kabinet van dr. Van Mook en een groter aandeel zullen hebben in de regeringsverantwoordelijkheid. Het kabinet treedt in de plaats van de Voorlopige Federale Raad, welke in Januari is benoemd om de interim-regering en de senaat voor ie bereiden. (ken Amerikaanse staatsvorm BRITSE MARINE NOG FORMIDABEL BIG FIVE ACHTER DE SCHERMEN Dë belangstelling voor de strijd van de vijf schaakmaiado- ren in de Haagse Dierentuin is in de hele wereld zeer groot. In de zaal zijn bordjes aangebracht, die in vier talen: Nederlands, Engels, Russisch en Esperanto, naar het post kantoortje verwijzen, dat op de tweede verdieping van hei gebouw is ingericht. De telefoon heeft het de hele avond druk. Telegrammen voor New York worden aangeboden, leden van de Russische ambassade bellen even naar huis om ie horen of de kinderen wel slapen, United Press in Amsterdam laat zich voortdurend op de hoogte houden en een verdieping lager, in een van de zijloges bij het toneel, staat de Russische radio-correspondent zijn uitzending naar Moskou ie repeteren. Hilversummers controleren of hei geluid goed is en dan: „Ga Uw gang!" Hef Russische verslag gaai de aeiher in, terwijl de spelers nog aan de twiniigsie of dertigste zei bezig zijn. Van de ,Oosizee ioi'de Stille Oceaan, van Nova Zembla iot de Kaukasus zifien de leden der Sovjet-schaakclubs in hun lokalen bij de radio of felefoon en zij volgen de strijd op dezelfde manier en dezelfde tijd als de Amsterdamse scha kers in Kras. En prof. Vidmar? ®en vreemdeling die in Rusland vertoeft heeft niet de minste kans de Sovjet-politie op haar waresterkte te schatten. Het zij voldoende te "6rmelden dat zij ontzettend groot is_ Het politiecordon van Moskou alleen *1 strekt zich over vele mijlen uit als de straten bij bepaalde gelegenheden hit veiligheidsoverwegingen geblokkeerd zijn. Voor zover Moskou betreft ls het verkeer er goed georganiseerd, ten minste in het centrale deel der en de verkeerspolitie doet er goed werk. De verkeersagenten leiden net verkeer op zulk een perfecte militaire wijze, dat zij de toeschouwer °hwillekeurig aan Pruisische officieren jioen denken. 1e door B. LUNDBERG Geen privéhandel (Vervolg op pag. 4) Een vrolijke stem is voor bedruk- ten een stem vol beloftenvan troost en opgewektheid; verlicht de last, die op de schouders drukt, j - -s PRINS KAREL BERNADOTTE TE AMSTERDAM Arabische vrijwilligers voor de „oorlog tegen deling, intrigue en Zionisme". BUREAUX VAN REDACIIfc EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE LEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiSn eventueel zonder opgave va* redenen te weigeren. eeft rer- idse ring >sch af- ge- Ka- itief het nen ver- ;en- met een Mek, zijn lutie der tatie Paul euze Mgr. St. Jra- ipge- aren ipio- am- dene ant- resi- )tfU, mr. s en taria lege' •vet' eeö 5oni- eeO Ja-" •lijk* ïiko- aterS van ■veer 1944 van s en d in »/3 11% 31% 55% 32% 52% 15% 15% 49% 15% 52 47% 36 VL 20% iro De interim-regering ziet erals volgt uit: Lt.-Gouvemeur-Generaal dr. v. Mook: Voorzitter. Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo: secretaris van staat voor algemene za ken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departmenten van Algemeen Bestuur aan het hoofd een «secretaris van Staat". Justitie: mr. Dzoelkarnain. Financiën: E. W. Alons. Binnenlandse Zaken (voorheen Bin-r ttenlands Bestuur): H. van der Wal. Gezondheid: (voorheen Dienst Volks- SezondheidH dr. J. E. Karamoy. Opvoeding. Kunsten en Wetenschap- Pen: prof. dr. P. A. Hoesein Djajadi- ningrat (hieronder vallen ook de cul turele aangelegenheden, welke voorheen deel uitmaakten van het departement Van Sociale Zaken). Economische Zaken: mr. J. E. van Hoogstraten. Visserij (tevens Bosbouw en Vee teelt): M. Wisaksono Wirjoihardjo. iDit departement is afgesplitst van het departement van Economische Zaken). Waterstaat en Wederopbouw: ir A. M. Semawi. Verkeer, Energie en Mijnwezen: ir. C. Warners (deze laatste twee depar tementen zijn afsplitsingen van het huidige departement van Verkeer en Waterstaat). Sociale Zaken: B. Krijger. Scheepvaart: B. S. van Deinse. Dc bijzondere taken, waarmede een Secretaris van Staat is belast, zijn: 1. Binnenlandse veiligheid: Raden Soeria Santoso (omvattend coördinatie van alle politionele gezagsapparaten, ilsmede de voorbereiding van een toe komstig departement van Defensie) 2. Zelfbesturszaken: Pangeran Kar- tanegara (wellicht zal deze bijzondere !aak aanleiding geven tot vorming van sen afzonderlijk departement). 3. Buitenlandse Zaken: prof. Hoesein Djajadiningrat (die dus twee functies heeft. Deze taak dient tot voorbereiding gan een Departement van Buitenlandse Zaken). Onderdelen van de regermg&taak, Waarvan de leiding voorshands blijft Zoals zij is, vormen voorts: Oorlog: lt.- generaal S. H. Spoor; Marine: vice-ad- tairaal A. S. PinRe; Hoofd parket: mr. H. W. Felderhof. Tot adviseurs-generaal zijn benoemd: mr. A. H. C. Gieben voor Justitie; dr. R. W. v. Diffelen voor Op- Voeding, Kunsten en Wetenschappen. Hieruit blijkt, dat de hoofden van de départementen van Oorlog en Marine, resp. dé commandant van leger en de commandant Zeemacht, zijn opgenomen als lid der interim regering zonder omzetting hunner ambten in die van secretaris van Staat. De secretarissen van Staat, hoofden Van Algemeen Bestuur, worden, waar zulks wenselijk blijkt te zijn, terzijde .gestaan door een adviseur-generaal, in Welke functie thans twee personen be noemd zijn. Mogelijk zal de functie van adviseur-generaal beperkt blijven tot de overgangsperiode, zulks ter latere be oordeling op basis van de praktijk. De kwestie van de aanstelling van eventuele secretarissen-generaal by de departementen zal in de komende maan den opgelost worden, na de installatie Van de interim-regering, waarmede de Principiële hoofdzaak haar beslag heeft gekregen, die hierin bestaat, dat de Indonesiërs een overwegend aandeel hebben in de regering van het eigen land: de toekomstige Verenigde Staten Van Indonesië. Ten aanzien van het vertegenwoordi gend lichaam, dat het forum voor de interim-regering (adviserend lichaam en constituante) zal zijn, kan het volgende worden gemeld: De eerste gedachten gingen uit naar het Amerikaanse systeem, waarbij hel parlement zou bestaan uit een Huis van Afgevaardigden en een Senaat. Zolang echter tot samenstelling op de mocratische wijze van het Huis van Afgevaardigden niet kan worden over gegaan, is deze gedachte moeilijk te verwezenlijken. De kwestie van de vertegenwoordiging der deelstaten in de Senaat is slechts een van de vraagstukken, die in dit sta dium nauwelijks bevredigend kunnen worden opgelost. In verband hiermede zal het Werkcomité aan een straks bij een te roepen conferentie van vertegen woordigers der deelstaten voorstellen doen tot instelling van een „Voorlopige Federale Vertegenwoordiging" In de derde ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken heeft Keres na de 41ste zet van Reshevsky opgegeven. De partij SmyslovBotwinnik werd na 40 zetten afgebroken. De stand is nu: 1. Keres 2 uit 3; 2. Reshevsky 1 /2 uit 2; 3. Botwin nik 1 uit 1; 4. Smyslov l/2 uit 2; 5. Euwe 0 uit 2. Het tweede gedeelte van het tournooi zal op 10 April te Moskou beginnen en tot en met 18 Mei duren. Alle deelnemers en Officials vertrekken gezamenlijk op 28 of 29 Maart per trein van Nederland naar Rusland. (Voor analyse en notatie derde ronde zie pag. 4). De president van Uruguay, Don Luis Batt le Berres, en de president van Argentinië, generaal Peron, ontmoetten elkaar op dc La Plata-rivier, de grens tussen de twee landen, en hielden daar een besproking, waarbij o.a. ook de eisen van Argentinië op de Falklands-eilanden ter sprake kwamen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, 9 Maart De Engelse dominions en de West- Europese democratieën zullen ongetwij feld de opluchting delen, waarmee gis teren in het Lager- en Hogerhuis werd vernomen, dat de Britse vloot n9f steeds formidabel is, zulks in tegenstelling met de volkomen valse indruk, de laatste tijd gewekt door een onhandige regering in eendrachtige samenwerking met een kibbclzieke oppositie. Uit de gisteren verschafte gegevens blijkt, dat de Britse vloot er aan het eind van het jaar als volgt uit zal zien: slagschepen 4, 1 in reserve; grote vlieg tuigmoederschepen 3, 3 in reserve; kleine Het is in Rusland een paar uur later dan hier. Als de partijen worden afge broken is het te Iaat om de uitslag nog in het laatste nieuws via de Moskouse radio te horen. De „Prawda" kan het ook al niet meer meenemen in haar ochtendeditie. Dit is een van de punten, waarover lang is onderhandeld: de Russen wilden liever twee uur eerder beginnen, opdat het nieuws nog meelton. Daaraan waren „De president van de Finse republiek heeft heden in de staatsraad besloten in bevestigende zin te antwoorden op het voorstel van de Sovjet-regering om on derhandelingen te beginnen over de sluiting van een vriendschaps- en bij- standsovereenkomst en voor te stellen, dat de onderhandelingen in Moskou zullen worden gehouden," aldus luidt de tekst van een gisteren door het Fin se ministerie van Buitenlandse Zaken verstrekt communiqué. De achttien Finse ministers verlieten ernstig gestemd de kabinetsvergadering, waar deze beslissing genomen werd. Alleen de communistische minister van Binnenlandse Zaken, Leino, lachte en wuifde tegen de voor het paleis staande correspondenten. Finland zal een gemeenschappe lijke regerings- en parlements-dele- gatie aanwijzen om de onderhande lingen met Rusland te voeren. De socialistische en agrarische minis ters van het kabinet hebben aan gedrongen, om als plaats van de besprekingen Moskou voor te stel len. Dit standpunt was gebakerd op de vrees, dat tijdens een corwerentie in Helsinki de communisten van de omstandigheden misbruik zouden maken. Het is nog niet duidelijk, wat het ant woord van president Paasikivi precies bevat en of Finland bereid is over een militair pact of over een vriendschaps verdrag te onderhandelen. De meerder heid van het parlement heeft zich tegen een militair verdrag uitgesproken. De communistische partij in Finland zet intussen haar actie voort en brak gisteren met „stoottroepen" een verga dering op, waar tegen de Russische eisen werd geprotesteerd. De spreker, de lei der van de Radicale Partij, werd door de aanvallers van het platform gewor pen. De politie assisteerde op bevel van de communistische minister van Bin nenlandse Zaken, die ook de spreker gevangen deed zetten wegens „het oefe nen van critiek op Rusland". echter zoveel technische en financiële bezwaren verbonden, dat het niet door ging. f Wie in de Haagse Dierentuin van ach ter zijn kopje koffie en zijn schaak' boekje naar het podium kijkt, waar Keres en Smyslov met de handen op de rug en de neus in de lucht heen en weer drentelen, Botwinnik thee met citroen drinkt en Euwe vergeefs pro beert zijn lange benen onder de stoel te werken, wie dat alles op zijn gemak bekijkt, vermoedt niet hoeveel werk er is verzet vóór de zaak „draaide". Als ge de Russische scheidsrechter, de korte, brede, zwarte Kotow, naar zijn mening hieromtrent vraagt, pakt hij u bij de revers van uw jasje, steekt één vingér omhoog en verklaart in het steenkolen-Engels, waarvan hij zich in de omgang met Nederlanders bedient: „Ik hier een maand. Hele dag conferen ties. 's Morgens conferenties, 's Middags conferenties, 's Avonds conferenties. Nu spelen wij schaak. Geen conferenties meer Roem zij u, o heer!" voegt hij er in het Russisch aan toe, hetgeen zoveel zeggen wil als: „We hebben nu een beetje rust!" Er is inderdaad veel geconfereerd en onderhandeld. Eerst schriftelijk en tele grafisch: met de Russen, Fine en Re shevsky. Toen met de Russen in Am sterdam, met de Russen in Den Haag, met de scheidsrechter, met Reshevsky in het Kurhaus: het tournooicontract, de spelregels, speeltijden, dollars, roe bels, guldens. De opperste scheidsrechter van het tournooi, de technicus prof. Vidmar, lid van de Joegoslavische Academie van Wetenschappen, stelde zich zeer te recht op het standpunt, dat alle be palingen zo precies mogelijk geformu leerd moesten worden, zodat de moge lijkheid tot conflicten tot een minimum De kleine mannen in hun donker de zwarte handel te bedwingen en een oogje te houden op de officiële ijsver kopers en de meisjes met sandwiches, teneinde te controleren of zij de een of andere trust, kartel of restaurant ver tegenwoordigen. Alle privé-handel in Moskou is verboden behalve voor de boeren van de Kolchose, die dan van de openbare markten gebruik moeten maken. Moeilijker is het, het oog te houden op de privé-straatventers. Het betreft hier meestal jongelui die aller lei goederen kopen en verkopen. De politie is meestal toegeeflijk, maar als zij een te grote menigte om zich heen verzamelen, grijpt zij in en de jongens verdwijnen in alle richtingen. Eén of twee worden mogelijk gearresteerd. - mannen in ,'auwe uniformen lijken bijna robots mechanisch beween zij hun handen j -i het regelen van het verkeer. De ?hge meisjes, die men obk dikwijls als J?ïkeersagenten ziet optreden, hebben /Jet hetzelfde mechanische in haar be rgingen. Dit maakt blijkbaar het J~°rt" van haar mannelijke collega's r- Er zijn speciale verkeersagenten Oor de voetgangers, wat zeer nood- akelijk is, daar de meeste mensen op 2®* gebied van het verkeer nogal zor- j loos zijn. Waar zij maar de kans -euoon zien, rennen zij de straat over otider zich te beKommeren om het rij- ri'keer of de woedende kreten van de "kiuffeurs. "et is verboden waar men maar wil straat over te steken. De voetgan- ®®fs dienen de met lijnen gemarkeerde ergangen te gebruiken, maar een v5ef. die deze regeling respecteert, q®riiest enige kostbare minuten, daar «li?6 overgangen een honderd meter uit 'kaar liggen. De burgers trachten .dan ,?k iedere - minuut ongeoorloofd de ®at over te steken. Zij slagen daar dikwijls in, want zodra een politie- iemand in de gaten krijgt, die op vp verboden punt de weg oversteekt, ökt het politiefluitje. Natuurlijk kan hij dan net doen alsof het hem niet aap- gaat en het fluitje vcor een ander.be doeld is, maar dan neemt de agent ge woonlijk zijn fluitje uit de mond en schreeuwt: „Tovaritch, dat mag niet. Gaat U als-het-U-belieft terug." Als het een meer voornaam persoon betreft, zoals bijvoorbeeld een generaal van het Rode Leger, dan kan hij door gaan. In het algemeen spreken de Russen elkaar aan met „tovaritch" (kameraad) hoewei de politie soms het meer offi ciële „grasdanjm" (burger) gebruikt. Alleen vreemdelingen eert men met de titel „Cospodin", mijnheer. De politie heeft een moeilijke taak in Rusland en speciaal in Moskou om Vanja was eens Onfortuinlijk genoeg opgepikt te worden. De Gorky-boys noemden hem Vanja, maar zijn ware naam was waarschijnlijk Ivan. Hij scheen de leider van het troepje venters in die straat. Hij was ongeveer 16 jaar oud en liep op krukken, daar hij ge durende de oorlog beide benen verloren had. Op zekere dag was hij bezig sigaretten te verkopen zoals gewoonlijk, toen eon politieagent zijn zware hand op zijn schouder legde en hem vroeg met hem mee te gaan. Hij protesteerde en al de jongens rondom hem deden hetzelfde. Hun protest werd zo heftig, dat de agent uiteindelijk enige collega's te hulp moest roepen. Toen vond Vanja het maar verstandiger rustig met hem mee te gaan naar het politiebuveau. Hij werd in een auto gegooid onde- luide toe juichingen van zijn jonge volgelingen. Voor mij zelf dacht ik, dat ik hem nooit meer terug zou zien. maar tot mijn grote verwondering zag )k hem enige uren later weer bez'g met het verkopen van sigaretten. Klaarblijkelijk waren zijn papieren in arde en was hij wegens zijn invaliditeit gerechtigd op deze wijze zijn brood te verdienen. Vele van deze jongens echter zijn in staat normaal te werken en word=u herhaal delijk opgepakt als straat rentÊrs. Dc politie ziet toe, dat deze schuldigen in gevestigde bedrijven worden onderge bracht, meestal ver van Moskou. Een ander probleem is, waar deze venters hun goederen vandaan halen. Meestal kopen zij ze vroeg in de morgen in winkels, en later op de dag, als ze niet meer legaal verkrijgbaar zijn, ver kopen zijae boven de waarde. Ben typisch voorbeeld vormen de nieuws bladen. De „Veljernaja Mosktva'', de enige middagkrant en de best ver zorgde kan men om vijf uur op (le zwarte markt kopen. Andere straathan delaars trachten persoonlijke bezittingen te verkopen, zoals handschoenen, boe ken, schilderijen enz. beperkt blijft. Mochten er toch moeilijk heden komen, zegt Vidmar, dan heeft de scheidsrechter en hij' alleen te beslissen. Daarmee is iedereen het eens. Vidmar is een zeer geschikte figuur, voor deze functie: exact, streng en ge moedelijk tegelijk, een oude, ervaren schaker. Hij gaf rustig leiding aan de laatste vergadering in het Kurhaus, waar het spelreglement definitief werd vast gesteld, en slagvaardig beantwoordde hij de vele spitsvondige vragen, die alle maal met „Maar als nou....", „Aber wenn„No jesli.en „But if begonnen. Vidmar spreekt Russisch met de Russen, Engels met Reshevsky, Duits met de Hollanders. „Wat gebeurt er als een speler door de ene dokter gezond en door een an dere ziek verklaard wordt? Heeft hii dan recht op het vastgestelde aantal ziektedagen of moet hii doorspelen?" „Als de dokters het niet eens zijn," zegt Vidmar. „dan zal ik wel beslis sen.... Ik ben professor. Het ziet er overigens niet naar uit, dat een v^n, de deelnemers de komende we ken ziek zal worden. Wie de ware speel woede ziet. waarmede de deelnemers na iedere partij aan het „nakaarten" gaan zonder ook maar een blik op de leeg lopende zaal te werpen, moet er wel van overtuigd zijn. dat hun krachten nog fris en onverbruikt zijn. Wel doet het leeftijdsverschil zich gevoelen. Smys lov en Keres. samen nog geen zestig jaar oud. wandelen tussen de zetten onver moeid rond, lezen de krant Keres kan al aardig wijs worden uit de Nederland se dagbladen of kijken eens naar de andere spelers, terwijl de ouderen, Reshevsky. Botwinnik en Euwe, liever achter hun bord blijven zitten en res pectievelijk bedachtzaam roken, thee met citroen drinken en sandwiches eten. vliegtuigmoederschepen 5, 1 in reserve; kruisers 17, 12 in reserve; torpedojagers 56, 63 ip reserve; fregatten van de Huntklasse 3, 46 in reserve; andere fre gatten 38, 90 in reserve; onderzeeërs 34, een groot aantal in reserve; mijnen vegers 17; mijnenleggers geen, 3 in reserve. Twaalf vliegtuigmoederschepen zijn ónder constructie, o. a. een nieuwe „Ark Royal" van 36.800 ton, 15.000 ton groter, dan het grootste vliegtuigmoederschip nu in actieve dienst. Alexander, minister van Defensie, verklaarde, dat Engeland in een week, hoogstens 10 dagen, een goed uitgeruste en evenwichtige vloot de zee op zou kunnen sturen. In het komende finan ciële jaar zal 9 millioen pond sterling besteed worden aan wetenschappelijk onderzoek voor de vloot. ,,Wjj zullen er voor zorgen", aldus de regerings-zegs- man, ,,dat de admiraals, die oorlog moe ten voeren over 5, 40, 15 of zelfs 50 jaar, voldoende moderne wapens tot hun be- schrikking zullen hebben. Een groot deel van het wetenschappelijk onderzoek zal worden besteed aan het bestuderen van de uitwerking van de atoombom." Onder nieuwe technische ontwikke lingen werd genoemd het gebruik van de „Snort" (de Duitse „Schnorkel'')» welke onderzeeërs in sta^t stelt onder water lucht te verversen èn de ontwik keling van. de gasturbine, (Van ©en bijzondere medewerker) e oorlogsschaderegeling, rf»ls- wij Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt en vannacht nog hier en daar nevelig, later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer met zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verande ring in temperatuur Zon 7.0718.35, maan 7.30—18.06. Prins Karei Bernadotte, de kleinzoon van de Zweedse Koning, arriveerde gis teravond op doorreis naar Brussel op Schiphol. De reis is, naar hij mededeelde, uitsluitend een commercieel bezoek aan de Belgische hoofdstad en draagt geen politiek karakter. De Prins, die verge zeld werd door de Zweedse zakenlieden K. Behm en G. Linstrom, logeerde te Amsterdam en vloog hedenochtend naar Brussel. Hoog op de heuvelen van Samaria ligt een klein, stevig fort, dat dezer dagen een belangrijke gast gekregen heeft. Het ligt, ver van de wereld, midden in het kleine bergdorpje Kabatia, een gehucht van- ongeveer honderd verspreide, oude stenen huizen. Hier, in het fort van Kabatia, heeft Fawzi el Kaoekji, de opperbevelhebber van de „Arabische strijdkrachten", in Palestina, het hoofdkwartier gevestigd, van waaruit hjj de „oorlog tegen de ling, intrigue en Zionisme" zal leiden. Gezeten in een armstoel'van Damas- cus-leder, scheen de 53-jarige, robuste Arabische leider, koffie drinkend en Amerikaanse sigaretten rokend, zich zeer wel op zjjn gemak te gevoelen. In zijn eerste interview sedert hij kort geleden naar het Heilige Land terugkeer de, stemde hij er in toe, Turks te praten. Die taal had hij geleerd in Istanboel, de stad waar hij vóór de eerste wereldoorlog zjjn militaire training ontving. „Ik ben hier om de deling en het Zio nisme weg te vagen," verklaarde Fawzi, in zijn emotie de afspraak vergetend en op Arabisch overschakelend. „Wij zijn hier gekomen, om tegen een ieder te strijden, die zich voor deling inzet, om het even of hij een Jood of een Engels man is of tot een internationale groep behoort. Het kan een maand, een jaar of een generatie vergen, doch we zullen dit land van de Zionistische dreiging bevrij den." De sjeiks, moekthars of dorpshoof den en de andere mannen, die bin nen waren gekomen, om de hoofd man te groeten en dan zich eerbiedig stil in de kamer neerzetten, klapten in de handen, toen hun leider de Ara bische gelofte aflegde. Bescheiden met zijn hand wuivend, sprak Kaoekji: „Klap alsjeblieft niet". Dan, in vloeiend Turks verderver tellend: „Ik ben in Tripolis geboren, doch ken dit land, Palestina, beter dan mijn eigen landWij hebben een steun, die de Joden niet hebben: de rechtvaardigheid van onze zaak". Na enige nadenkende halen aan zijn sigaret glimlachte hij. „U zoudt willen weten, of wij een luchtmacht hebben? Wel, ziet a. die hebben we." Nu en dan pauzeerde de hoofdman, om een zijde lingse opmerking te plaatsen tot Mah- moed Safa, de 35-jarige Syrische officier, die de Arabische commandant in het Samaria-district is. Buiten viel de regen in stromen neer, doch vijftig Bedoeïnse scherpschutters, gekleed in hun Arabyas, de grote jas sen van schapenhuid, hielden scherp de wacht, om niet door een Joodse overval verrast te worden. Fawzi zelf was gekleed in een korte jas van blauwe wol, Jodhpoers, rijlaarzen en de traditionele Keffeih-hoofdbekle- ding. Hij vroeg of ik er iets voor voelde het gesprek tijdens een wandeling door het dorp voort te zetten. Ik vroeg hem naar zijn 29-jarige Duitse vrouw, die hij in Damascus had achtergelaten Terwijl hij de dorpelingen groette en grappen wisselde met de dorpsvrouwen, die, in tegenstelling tot de harem-vrou wen in dc stad, de mannen mogen zien, zeide Kaoekji, dat zijn vrouw zich later bij hem zou voegen, „doch niet vóórdat wij de orders van de Arabische Liga naar de letter hebben uitgevoerd". die in ons vorige artikel aan de hand van het wetsontwerp be spraken, heeft ®©n sterke sociale inslag voor zover daarin het streven tot uit drukking komt, de „kleine man" zo veel als mogelijk is schadeloos te stellen voor de tengevolge van de oorlog ge leden schade. Een toegeven aan de aandrang." tojf integrale vergoeding op basis van de vervangingswaarde over té gaan, zou er bijvoorbeeld toe leiden, dat ook luxe roerende goederen op kosten van de ge meenschap zouden worden vervangen, evenals villa's, fabrieken, enz., waarvan de vroegere eigenaren, gelet op hun financiële draagkracht, zelf tot vervan ging in staat zijn. Een ander argument is dit: dat de mogelijkheden een dergelijke grote last °P de gehele bevolking om té slaan in technisch opzicht beperkt zijn en dat het onmogelijk is daarbij het beginsel van belasting naar draagkracht recht te doen wedervaren. Dit blijkt duidelijk uit de wijze waarop blijkens de memorie van toelichting de regering denkt de lasten, welke uit het a!anhangige ont werp wet geworden zullen voort vloeien, te dekken. De regering becijfert de jaarlijkse uitgaven op 250 millioen gulden gedurende een periode van 50 jaren. Zij stelt zich de dekking als volgt voor; huurbelasting ƒ75.000.000; belasting op onroerende goederen in de dode hand ƒ10.000.000; verhoging re gistratie- en zegelrecht 10.000.090; wij ziging personele belasting 15.000.000; inkomstenbelasting 10.000.000; 30 op centen vermogensbelasting 15.000.000 en verhoging omzetbelasting 115.000.000 Alleeif bij de inkomsten- en vermogens belasting en in zekere zin ook by de dode hand-belasting wordt rekening ge houden met de draagkrachtder belas tingplichtigen. Bij de huurbelasting en personele belasting is dat in beperkte mate het geval; het registratie- en zegel recht zal voornamelijk op het bedrijfs leven drukken. Maar by de omzetbe lasting, welke bijna de helft van de op brengst zal moeten leveren, is van ver deling naar draagkracht geen sprake. Integendeel; deze belasting drukt ver houdingsgewijs juist zwaarder op de minder draagkrachtlgen. Integrale vergoeding van de oorlogs schade op basis van de vervangings waarde zal ten gevolge hebben, dat de jaarlijkse lasten voor het Rijk tot onge veer 375 millioengulden zullen stijgen. De belastingen, welke naar draagkracht geheven worden (inkomsten- en ver mogensbelasting), hebben, zeker na de voorgenomen verhoging, hun uit tech nisch en doelmatigheidsoogpunt fnaxi- male hoogte bereikt. Waar het uitge sloten moet worden geacht, dat men nog eens tot een vermogens-heffing-in eens van enkele milliarden guldens zal overgaan, zal de hogere uitgave van 125 millioen gulden per jaar eveneen» moeten worden gedekt door een indi recte belasting als b.v. de omzetbelas ting, welke met het rechtvaardige be ginsel van belastingheffing naar draag kracht geen rekening houdt. De „kleine man", die nu reeds zwaar zal worden belast om de thans voorgestelde gedifferentieerde oor logsschaderegeling te helpen betalen, zal dan nog onder zwaardere lasten gebukt moéten gaan, voornamelijk om zyn beter gesitueerde landgenoten te kunnen ver schaffen die goederen, welke buiten het bereik van die .kleine man" zelf liggen Men hoort beweren, dat de overheid op andere uitgaven zodanig moet bezuini gen, dat voor de integrale schadevergoe ding voldoende middelen vrijkomen. In derdaad is bezuiniging op de overheids uitgaven 'n gebiedende eis, en wij bewe ren niet, dat de regering op dit stuk al het mogelijke heeft gedaan. De voor delen, welke deze bezuinigingen, zullen opleveren, kunnen evenwel niet de be stemming krygen om te dienen tot ver hoging van de vergoeding van oorlogs schaden. Immers deze besparingen moe ben dienen om het formidabele begro tingstekort van het Ryk te verminderen, zy zijn derhalve niet beschikbaar voor enige wenselijk geachte nieuwe uitgave. De vergoeding van de tengevolge van de oorlog geleden schade vindt haar be perking in de mogelijkheid, de 'daar uit voortvloeiende lasten op rechtvaar dige en doelmatige wyze over de gehele bevolking te verdelen. In dat licht be zien kan de voofgestelde oorlogsschade- regeling, hoezeer zy in vele gevallen tot teleurstelling aanleiding zal hebben ge geven, de toets der critiek doorstaan. Op detailpunten zftllen wellicht aan- vullngen en verbeteringen in 't wetsont werp nodig zyn. Daarvoor is gelegenheid tijdens de parlementaire behandeling, waarby de Katholieke Kamerfractie xicfa zeker niet onbetuigd zal laten. J M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1