JAN MASARYK Eén nationaliteit voor gehele Koninkrijk gewenst SCHIP GEKAPSEISD BIJ TEWATERLATING De luidspreker leidt de kolchose-boer dag en nacht RUSLAND, zoals het is Blijft op uw hoede Nieuw Duits bestuur in Russische zone pleegt zelfmoord met daarnaast een landsburgerschap Tot hoofd en hart .Het weer Prijsuitreiking voor best verzorgde haring en vis Slachtoffers onder de opvarenden In het algemeen geen harde werker zoals de boer in Westerse landen Buitenlandse zaken moeten worden behartigd door koniukrijksorganen ONWAARDIG GEDRAG VAN VATICAANS PRELAAT Gerucht over uitlevering van documenten aan vreemde mogendheid blijkt vals Bloemenvlootdag Vakgroep rijwiel-groot- handel treedt af Prestaties van stoere vissers beloond met wisselbeker en wimpel S Euwe staat zwak Botwinnik wint „Nederlandse Vrouw 1898-1948" Plekker in eigen huis voor Tribunaal? woensdag 10 maart 1948 9 7Tste JAARGANG No. 24097 Alle niet-communisten geweerd STAATSLOTERIJ CENTRAAL RAPPORT RONDE-TAFELCONFERENTIE Regeling immigratie Rode priesterhaat golft over italië (Vervolg op vagina 3) Radio-discipline door B. LUNDBERG V. Beter boer dan burger „Vrijwillig" De fabels zijn onwaar Tentoonstelling Zondags gesloten „Stentor" in moeilijkheden Me* gebroken roer op de Noordzee Treinen op de Nationale Feesitdag BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per «reek. t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. In een zeer behartigenswaardig artikel spoort „De Opmars", het propa gandablad van' de Kath. Volkspartij, in zijn nummer van 5 Maart de katho lieken aan er voor te zorgen, dat ten gevolge van de gebeurtenissen in Tsje- ehoslowakije geeri soort angstpsychose zich van ons gaat meester maken. Angst is een slechte raadgever, zegt het blad en We zijn het hiermede volkomen eens. Za terdag 28 Pebr. j.l. publiceerden wij in ons blad reeds een artikel van gelijke strekking onder de titel: ,,Niet gaan lopen". ,,De Opmars" wijst er op, hoe de jaren ha de bevrijding ons hebben gestaald. Niet genoeg kan er op worden gewezen, hoe onze nationale wilskracht de een dracht van ons1 godsdienstig gespleten, maar toch christelijk gebleven volk ver- Sterkt. Vergeten mag niet worden dat de leiders van het politieke en sociale leven, die door samen te werken in 4iet staat kundig Nederland drie jaren lang ar- beidsvrede hebben verschaft, ons volk sulk een onschatbare weldaad hebben bewezen, dat wij ons ook door die schat' gevrijwaard achten van vrees voor het 'communisme. Wij hebben hier enige gedachten uit het Opmars-artikel weergegeven en men kan moeilijk ontkennen, dat zij bemoedigend Werken. Niets is gevaarlijker dan dat een soort défaitisme zich van ons zou meester maken, dat elke positieve actie zou verlammen. Dus geen angst. Maar dat mag niet betekenen, dat wij daarom niet op onze uiterste hoede moeten zijn. De samenwerking der politieke partijen heeft ons land inderdaad wat arbeids- Vrede betreft tot een eldorado gemaakt en wij kunnen daar slechts dankbaar voor zijn. In tegenstelling tot andere landen men zie naar Hongarije, Tsjechoslowakije, Italië, waar de. socialisten te weinig karakter bleken te bezitten, om nau we samenwerking met de communisten te Weigeren heeft de Partij van de Ar beid met haar leiders Vorrink en Van der Goes van Naters zich de verbitterde vij and verklaard van de volgelingen van Moskou. Nog dezer dagen drong-de Par tijraad van de Partij van de Arbeid er bij haar partijgenoten op aan zich ernstig te beraden of zij iedere verdere samen- Werking met communisten op politiek, sociaal en' cultureel terrein niet zou beëindigen. Jammer genoeg bestaat# er In enkele Staten en gemeenteraden nog Veel te veel contact tussen de P. v. d. A en de communisten. Aan mooie' phrases hebben wij niets, het komt op daden kan- M'aar van deze daden zijn wij nog hiet zo heel zeker. Vorrink en Van der Goes van Naters mogen nog zo fulmineren tegen het com munisme, er zijn er nog altijd in de lin kervleugel van de P. v. d. A., wier hou ding zich door weifelmoedigheid ken merkt. Wfj meenden deze wankelmoedig heid bijvoorbeeld te bespeuren bij de Parool-socialisten. Zater dag 6 Maart verscheen in Het Parool een uitvoerig interview met de Tsjechoslo- Waakse minister Pierlinger, leider van de linkervleugel der sociaal-dem. partij, die overstag ging. „Oordeelt niet te hard over ons" stond er met een kop over vier kolom boven het interview. Ondanks alle restricties, die de Parool-redactie gaf, deed het artikel toch precies zijn ge vaarlijk werk. Het lijkt veel op de me thode, waarvan ook een ander groot «neutraal" dagblad tussen 1933 en 1940 Saarne gebruik maakte De Opmars sprak, zoals wij hierboven Citeerden, over „ons godsdienstig gesple ten, maar toch Christel ij k gebleven Volk". De heer W- Andriessen, voorzitter Van de K.V.P., heeft de laatste weken Verschillende malen er met het oog op de komende verkiezingen op gewezen, dat hij een kabinet op bredere grondslag gewenst achtte. Hij stelde hierbij echter kis voorwaarde, dat de samenstelling Ör ogressie f-c h r i s t e 1 ij k moet zijn. De reactie hierop van de Farool- SOcialisten was al heel merkwaardig. Een grijze coalitie? vraagt het blad. Men be gint, aldus' het blad, weer te schermen biet de vooroorlogse en zinledige formule van een „christelijke politiek". Net is déze mentaliteit 'van sommige fi guren in de P. v. d. A., die maar al te gemakkelijk de weg bereidt voor de jGottwalds". Geen „ge-Fierlinger" in de M v. d. A., schreef Trouw dezer dagen terecht. Wanneer men de strijd tegen Moskou wil voeren zonder c h r i s t e- 1 ij k e politiek, dan wordt die strijd ver téren. Wij kennen geen angst, omdat ons ver_ troywen verankerd is in God, die een Christelijke politiek zal zegenen. Wordt Me politiek gevoerd zonder de hechte basis van het christendom, dan storten be pijlers onzer beschaving spoedig in- ?en. Het is de taak onzer politieke lei ders er voor te waken, dat geen twijfel achtige figuren deze pijlers misschien on gewild ondergraven. „Fierlingers" kunnen 1 timers nóg gevaarlijker zijn dan „Gott- Walds". Ook in Nederland. Onder leiding van de communist neinrich Rau is Dinsdag een nieuw be duur gevormd voor de Sovjet-zone van Uitsiand, de z.g. economische commis- die de bevoegdheden heeft overge- j|°Uien van het oude zonale bestuurs- chaam, het z.g. centrale bestuur. „De formatie van de nieuwe commissie „®rd reeds verscheiden weken ver acht. Krantenberichten en inlichtingen kringen, die in nauwe betrekking °hden tot het centraal bestuur, wezen op, dat een grote verandering op til In Parijs, heeft de regering in de dicht bevolkte wijken regeringswinkels gevestigd, waar de bevolking tegen een redelijke door de regering 'vastgestelde prijs vlees kan kopèn. Deze maatregel is genomen om inflatie tegen te gaan. De 61-jarige Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Jan Ma- saryk, heeft vannacht in het paleis Czernin door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Dit werd vanmor gen door zijn secretariaat medege deeld. De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken beves tigde het bericht met tegenzin. Het hoofd van de afdeling gaf echter toe: „Ja, het is waar." Mensen, die in de buurt wonen van het paleis Czernin, waar Masaryk een klein appartement bewoonde, vertel den, gezien te hebben, dat om 7.30 uur zijn lijk uit 't ministerie gebracht was. Ij.as- Alle niet-communisten werden uit - hieuwe commissie geweerd. nieuwe zonale regering bestaat uit entien hpofd-departementen. f2nS°—16495 f1RS°15657 f 1626, 3264, 7438, 12630 I SO.—: 12081, 14432, 18320 1 ,2°-—5537, 12291, 17639 •t00.__: 2489, 3061, 5150, 5357, 7014, 9699, 11957. V er schenen is het reeds aangekondigde centrale rapport der Ronde-Tafel conferentie, voorzover het betreft de bijzondere onderwerpen. Het rapport maakt een onderscheiding der belangen in driegroepen: die, welke het koninkrijk in zijn geheel aangaan, die, welke van belang zijn voor twee of meer delen, zonder nochtans specifieke koninkrijkszaken te zijn, en die,, welke voor de delen van intern belang zijn. dient te zijn vertegenwoordigd. Door het grootste deel der gedelegeer den uit Curacao werd met klem de vol ledige vrijheid t. a. y. het al dan niet toetreden tot verdragen en overeen komsten op economisch gebied ver dedigd. Door verschillende leden werd er ver der op aangedrongen, in de internationale organisaties op landbouwgebied een veel ruimere plaats dan tot nu toe gebruike lijk toe te kennen aan Suriname, ten wijl dit land ook een plaats zou moeten verkrijgen in het regionale bureau in Zuid-Amerika. Het werd wenselijk ge acht, dit gebiedsdeel als zelfstandig lid der P.A.O. te doen optreden. Algemeen was men het er over eens, dat er één nationaliteit v<>or het gehele De buitenlandse zaken,* zegt dit rapport, moeten worden behartigd door koninkrijks-órganen, met als top de Kroon, die bij overeenkomsten al tijd partij moet zijn, zelfs ais zij meer regionale zaken betreffen, mede in verband met hé mogelijkheid van ge schillen. De verantwoordelijkheid van de rijksminister van Buitenlandse Za ken zal niet mogen wórden aangetast. Bij of krachtens statutaire wet dienen voorts regelingen te worden getroffen, dat bij conferenties of andere bespre kingen, waarbij de- belangen van enig deel van het Koninkrijk in het bijzon der zijn betrokken, in de betrokken delegatie dit deel op adequate wijze (Van onze Romeinse 'correspondent) Sinds enige dagen is de Romeinse pers in opschudding over de bekend gewor den misdragingen van een vroegere monseigneur Prettner Cippico. De fei ten over deze affaire zgn aldus: Een zekere mgr. Cippico was sedert 1939 werkzaam op het staatssecretariaat als minutant, belast met het archiveren van de stukken. Geboortig uit Triest, kende hij in deze stad een rijke Joodse familie, die in de dagen, dat de Duitse troepen Italië bezetten, vreesde voor haar bezittingen. Toen Mgr. Cippico een bezoek aan de stad bracht, werd hem verzocht de juwelen van de fa milie mee naar Rome te nemen en deze in het Vaticaan te bewaren. Hij stemde hierin toe en borg een en ander in zijn schrijftafel op het staatssecretariaat. Na de oorlog waren er vfele redenen voor de Kerkelijke autoriteiten om be denkingen te koesteren tegen de activi teit van Mgr. Cippico, welke niet in overeenstemming was met zijn positie. Met uiterste discretie werd een en an der nagegaan, met het gevolg dat hem, toen hij einde Augustus van zijn vacan- tie terugkeerde, werd meegedeeld, dat hij niet langer aan het staatssecretariaat verbonden was. Een logisch gevolg van dit ontslag was dat hij bij het- ont ruimen" van zijn bureau de hem toe vertrouwde juwelen met zich mee naar huis nam,' om deze in een boekenkast in zijn appartement (.buiten Vaticaans grondgebied) op te bergen. In de nacht van 12 op 13 September is dit pakket „gestolen", doch Mgr. deed hiervan eerst drie dagen later aangifte bij de Romeinse politie. Deze onderzocht de zaak en kwam onmiddellijk tot de meest uitgesproken verdenkingen tegen deze prelaat, tegen wie zij evenwel op grond van de Lateraanse verdragen niets kon ondernemen. Inmiddels was men ook ten Vaticane achter allerlei bedenkelijke bijzonder heden gekomen, betreffende het privé- leven van deze onwaardige priester. Men besloot derhalve drastisch bp te treden en de man werd gearresteerd door de Vaticaanse politie en binnen het Vaticaan geïnterneerd. Deze hechtenis heeft ongeveer anderhalve maand ge duurd en droeg een humaan karakter: hij mocht slechts zijn verblijf niet ver laten, waartoe enige Pauselijke gendar men ter bewaking werden aangewezen. Op 4 Maart wist de priester evenwei roet een list zijn bewaker op te sluiten en zag kans rustig het Vaticaanse grondgebied te verlaten. Deze daad was uiteraard voor de Vaticaanse autoritei ten aanleiding thans niet langer égards ten aarizien van deze oplichter in acht te nemen. Hij had bovendien reeds een volledige bekentenis afge legd. In de „Osservatore", die enige uren later uitkwam, werd dan ook in een kort communiqué medegedeeld, dat de -priester Cippico, die „wegens bedrog Niets is moeilijk voor hen, die wil len, zegt een oud spreekwoord. Als men dus bij de pakken gaat neer- zittenzal veel onoplosbaar blij v enj en oplichterijen" in Sptember door het staatssecretariaat was ontslagen, thans, nu hij gevlucht was, door de Kerkelijke overheid gelaïciseerd werd. Dit optreden lag voor de hand. Het voorkwam, dat deze onwaardige priester nieuwe slachtoffers zou maken en stelde de Italiaanse politie in de gelegenheid hem op te sporen en weer te arresteren. Er is haar aanleiding van dit „schan daal" waarlijk geen reden tot het ver gieten van krokodillen-tranen. Het is natuurlijk diep betreurenswaardig, dat een priester zich zó vergeten kan, te meer, daar blijkt, dat pure geldzucht de man tot deze val heeft gebracht. Maar het Vaticaan zelf bewijst, dat het geen ogenblik aarzelt korte metten te maken in een geval als dit. koninkrijk moet ®Ün, niet alleen wegens het volkenrechtelijk sequeel daarvan, maar ook op ideële gronden. Daarnaast ware een landsburgerschap in te stellen, waarvoor men zou moeten ppteren. Aan zulk een landsburgerschap zouden zekere politieke rechten kunnen worden ver bonden. De huidige nationaUteitsrege- ling in het koninkrijk overzee is intussen zo onbevredigend, dat bij de regering op een zeer spoedige herziening dient te worden aangedrongen, tengevolge waarvan het Nederlandse onderdaan schap zal verdwijnen. Onder erkening, dat zee-, land- en luchtmacht in beginsel algemene aan gelegenheden zijn, werd er van Cura- eaose en Surinaamse zijde bezwaar tegen gemaakt, dat in de overzeese landen, zonder verzoek van de verantwoordelijke landsorganen, koninkrijkstroepen bij de handhaving van de inwendige orde en rust zouden kunnen worden ingezet. Van eerstgenoemde zijde kon men zich verenigen met een ingrijpen van de weermacht bij aantasting of bedreiging 'van koninkrijksbelangen, mits de be langen van het betrokken gebiedsdeel zodanig zouden zijn gewaarborgd, dat die niet het karakter ener bezetting zou dragen. Van Curaqaose zijde werd sterk op het inrichten van marine- en lucht vaartbases op de Nederlandse Antillen aangedrongen. Dienstplicht zal geleide lijk worden ingevoerd. Van 25 Maart6 April wordt te Amsterdam het Internationale Fleurop Congres gehouden, waar aan een honderdtal buitenlandse bloemisten zal deelnemen. Op de sluitingsdag, 6 April, zullen de deelnemers aan dit congres in de na-middag een bezoek aan Schip hol brengen. Als onderdeel van het tulpenfeest en naar aanleiding van dit ^bezoek zal de K.L.M. in samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité een „Bloe menvlootdag" op Schiphol organi seren. Meer dan 25 vliegtuigen, welke die dan naar alle delen der wereld vertrekken, 'zullen van bin nen in ware vliegende bloemen manden worden omgetoverd, ter wijl bovendien de restaurants en wachtkamers van Schiphol met narcissen zullen worden versierd. Het aantal hiervoor benodigde narcissen schat men op 35.000. Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag weer wat toe nemende bewolking, doch droog weer en ongeveer dezeJfde temperatuur als vandaag. Naar Zuidelijke richtingen draaiende wind Zaai 7.04—18.37, maan 7.42—19.17. Naar wij vernemen is het hoofdbe stuur van de vakgroep groothandel in rijwielen en rijwielonderdelen in Zijn geheel afgetreden uit protest tegen de voorschriften, die het Rijksbureau voor metaalverwerkende industrieën heeft uitgevaardigd. Vandaag wordt het ad vies ingewonnen van de bedrijfsgroep groothandel, terwijl het definitieve standpunt van het bestuur in de leden vergadering, die 11 Maart gehouden wordt, zal worden bepaald. (Van onze Haagse redacteur) Achter de bestuurstafel zit de ronde •figuur van de Urker Rijckelt Brands, voorzitter van de Nederlandse Vissers bond. Wij meenden, dat zo'n schipper wel een pijp hoorde te .roken, maar hij heeft een sigaret in de mond misschien is het, omdat er 9 Maart met de visserij iets bijzonders staat te gebeuren: de uitreiking van de Be drijfschap-wisselbekers voor de best verzorgde haring en vis. Er is het afgelopen jaar in de Noord zeehavens zoiets gaande geweest als een landelijk tournooi in het kaken, zouten en pakken van haring en het strippen, wassen, ijzen en bewaren van zeevis. De buitenstaander heeft er geen span nende verslagen over gelezen en de vis sers zelf, och zij hebben rustig hun werk van alledag gedaan, zo goed mo gelijk, dat spreekt vanzelf voor een- De schippers van de Nederlandse haring- en vissersvloot, die in 1947 de best verzorgde haring en vis hebben aangevoerd, hebben de door het Bedrijfschap voor Visserijproduc- ten beschikbaar gestelde prijs in ontvangst genomen. Het zijn v.l.n.r. schipper C. v. Oosten uit Vlaardingen, schipper D. A. Vink uit Scheveningen, schipper J. Vink uit Katwijk en schipper H. Krab uit. lJmuiden, die een beker en wimpel ontvingen. Hedenmorgen is ie Maartenshoek, gem. Hoogezand, op de scheepswerf der Gebr. Bodewes, een schip te water gelaten, dat bij de. tewaterla ting kapseisde^ Verschillende perso nen bevonden zich tijdens dit onge val 'op het schip en raakten te wa ter. Tot dusverre is er reeds één slachtoffer, de heer Landman. Bij een tweede slachtoffer is men nog bezig de levensgeesten op te wek ken. Nader vernemen wij, dat het schip halverwege de helling is blijven haketY Het kapseisde en viel zijdelings in het water van het Winschoterdiep. Op dat ogenblik bevonden zich ongeveer dertig mensen aan boord. De timmerlieden waren op het schip nog bezig mét hun werkzaamheden. Terwijl het overhelde wisten velen nog over de reling in het water te springen. Anderen, die echter in het inwendige van de kustvaarder aan het werk waren, kropen, nadat het was gekapseisd, door de patrijspoorten naar buiten. Het gekapseisde schip, dat de naam „Rian" draagt, was een kustvaarder van 450 ton, gebouwd voor rekening van kapitein Dirk Buining uit Groningfen. Volgens verklaring van de directie van de scheepswerf Bodewes is het in Ne derland nog nimmer voorgekomen, dat een schip van dergelijke afmetingen bij de tewaterlating is verongelukt. Dit zou in de laatste tientallen jaren voor zover bekend slechts éénmaal in Engeland ge beurd zijn. Volgens ooggetuigen zou de schroef van de boot vastgelopen zijn tegen een balk van de helling, tengevolge waar van het vaartuig overhelde. Het onge val geschiedde omstreeks tien uur he denochtend. IV Wat het allereerst de aandacht trekt van degene die naar een, Russische kol- chose onderweg is, en van verre probeert t- ontware.., wapr zjj ligt, is de ui-vormige toren van de dorpskerk. Bijna alle kerken in Rusland zijn vervallen, en er is niets over van de vroegere pracht. Kraaien hebben hun nesten gebouwd in de torens. De ramen zijn gebroken, en ieder jaar zien ze er treuriger en meer verwaarloosd uit. De kerk wordt door de communisten gebruikt voor andere dan religieuze doeleinden: als paardenstal soms, maar bijna nooit als kerk. En als men een van de dorpelingen vraagt, hoe het met zijn kerk staat, antwoordt hij slechts: „Ne rabotajet", er is niets meer te doen. Per auto kan men kolchosen niet be reiken. De wegen zijn daartoe veel te slecht. Kolchose-dorpen liggen, zelfs in het district van Moskou, zó geïsoleerd, dat men er in_ het algemeen slechts met paarden, karren of sleeën kan komen. De kolchose-boeren zien weinig kans, om naar de stad te gaan. Maar in de bureaux, van de kolchose zijn telefoons aangebracht, en'vele boerderijen hebben luidsprekers, waardoor van het bureau uit gemakkelijk mededeiingeri kunnen worden omgeroepen. Er bestaat ook een dorps-radio-distributie. Alleen zijn er heel weinig ontvangtoestellen sterk ge noeg om buitenlandse zenders te beluis teren, zodat men altijd is aangewezen op nationale programma's, Men kan deze luidsprekers niet af zetten, mag het althans nieit. Soms dienen zij ook als wekkers. Want de kolchose-leiders staan er op. dat hun boeren vroeg uit de veren komen. Vrij heid wordt op deze wijze een tamelijk zeldzaam goed, in een land, waar men op ieder ogenblik van dag of nacht kan worden verrast door een order, rondgebazuind door een luidspreker waarnaar men móét luisteren De kolchose-bureaux, groter en hoger dan de één-verdicpings-huizen van de boeren, vormen het communistische hoofdkwartier van het dorpje. Naast de administratie bevatten zg ook bet „cul turele centrum" en de ambtswoning van de kolchose-leider. Uit dit hoofdkwar- staat deze maar uit één vertrek. Zijn meubilair is sober en weinig overvloe dig. En in een hoekje vindt men altijd de oude ikonen, de religieuze schil derijen, netjes opgesteld achter een olielampje. De meeste en de mooiste ikonen zijn verdwenen tijdens de godsdienstvervolgingen van na de revolutie. Ofschoon de grondwet van de Sovjet-Unie aan iedere burger het recht geeft, anti-godsdienstige propa ganda te maken, doen de boeren aan het voeren van zulke propaganda haast nooit mede. Ondanks pl hun ellende verkeren de kolchose-boeren in vele streken van Rusland in veel gunstiger omstandig heden dan de meeste andere mensen in het land. Zij hebben bijvoorbeeld vol- tier komen de orders, de instructies aan de dorpelingen om politieke bijeenkom sten bij te, wonen, deel te nemen aan partij-activiteiten, enz. Klein als de dor pen zijn, is het niet gemakkelijk voor iemand, zich aan dergelijke orders te onttrekken: zijn afwezigheid zou da delijk opgemerkt worden. De normale boerenfamilie heeft door gaans één kamer tot haar beschikking, alsmede een hoekje, dat als keuken ge bruikt wordt. Een belangrijk deel van het huis is de grote, stenen oven, die veel ruimte eist. Boven deze oven, on der de zoldering, bevinden zich slaap plaatsen voor enkele personen, hetgeen gedurende de winterse koude goed uit komt. Om de koude te weren, bedekt de boer in de herfst zijn huis met gras of stro. in de winter hoopt hg sneeuw op tegen de muren. Een onmisbaar stuk huisraad is ook de „samovar", de grote ketel, waarin de ganse dag op een hout- en kolenvuur- tie water voor de thee staat te koken. Het spreekt vanzelf, dat ook de Russische boer kampt met gebrek aan woonruimte. Toch is hij er veel beter aan toe dan de stedeling. Hij heeft tenminste nog een eigen woning, albe- doende eten. De traditionele tegenstel ling en naijver tussen stèdeling en plat telander, die eigenschap van kapitalis tische landen, is in de Sovjet-Unie even zeer merkbaar, en bewoners van de ste den ergeren zich dikwijls zeer, wanneer boeren voorbijkomen met hun welvoor ziene etensmandjes. Een van de redenen, waarom ae boe ren, die in de nabijheid van steden wonen, een betrekkelijk behoorlijke levensstan daard kunnen ophouden, is, dat zij dicht bij hun afzetgebied wonen, waar zij goede prijzen-» maken voor dat deel van hun producten, dat zij hebben voortgebracht bóven de hoeveelheid, die de staat heeft opgeëist. In de lente van het voijg jaar kwamen velen van hen dan ook naar de stad, om daar hun aard appelen en hun kool te verhandelen aan burgers, die te lijden hadden van de voedselschaarste, welke op dat ogenblik heerste. Officieel is Iedere kolchose in Rus land een vrijwillige vereniging van boeren, maar in werkelijkheid is deze vereniging allesbehalve vrijwillig. Nooit hebben mensen zo getreurd over „vrij willige organisatie", als toen deze vorm vhn agrarische productie werd gelast uit het Kremlin. Iedere kolchose wordt geleid door een comité van ongeveer 10 personen. In theorie wordt de voorzitter van dat comité, die tegelijk leider van de kol chose is, gekozen door de boeren zelf. In practijk beslist de Communistische Partij over deze „verkiezing", zoals zij dat met alle verkiezingen in Rus land doet. Slechts een klein gedeelte van de pro ducten wordt door de boeren zelf aan de man gebracht. Het grootste gedeelte moet aan de staat geleverd worden, als de jaarlijkse aflossing voor de schuld, die de kolchose bij de staat heeft. De staat is namelijk eigenaar van het krachtstation, van de landbouwwerk tuigen enz. De prijzen, die voor deze gedwongen leveranties van overheids wege worden betaald zijn evenwel zó ladg, dat ze eigenlijk belastingen ver vangen. In het algemeen is dé Russische boer geen harde werker, vergeleken hij zijn collega in Westerse landen. Dit wordt geheel erkend door de dagbladen, die hem onophoudelijk aansporen, toch vooral op tijd te zaaien en niet te Iaat te zgn met oogsten. Zulke aansporingen zijn nauwelijks nodig in andere landen, waar de boeren eigen verantwoordelijk heid hebben. De wereld gelooft, dat de kolchose absoluut gemechaniseerd is, dat ossen en paarden vervangen zijn door tracto ren en andere zware landbouwmachines. Iri de grote korenstreken van de Oekraine worden inderdaad zulke machines gebruikt, maar tal van andere kolchosen werken nog volgens uiterst onbeholpen methodes. Trekossen zijn nog heel gewoon en men kan ze zien op alle velden en wegen in de omgeving van Moskou. Eerst meende ik, dat dit een gevolg van de oorlog was, maar mij is gebleken, dat het in 1939 precies zo was. Vele dorpen, die ik bezocht heb, hadden slechts één put, waar iedere familie haar dagelijkse portie water kwam halen. Het graan wordt meestal gedorst .op een uiterst primitieve wijze, en dorsvlegels zijn nog overal in gebruik. Ondanks de radicale ma nier waarop men heeft getracht de rgkdom van de Russische bodem ge heel te exploiteren, staat er nog veel te doen, vóórdat de landbouw in de Sovjet-Unie waarlijk efficient werkt ieder, die het vissershart op de juiste plaats draagt. Maar inmiddels hebben de ambte naren van de Nederlandse Haringcon- tröle en van het Staatsvissershaven- bedrijf hun rapportcijfers uitgedeeld en gisteren is de competitie-1947 in een Haagse vergaderzaal afgesloten -met een uitreiking van de prijzen aan de schippers en bemanningen, die hun vangsten het best verzorgd hebben binnen gebracht Daar zijn woorden van waardering over de behaalde winst aan dierlijke eiwitten gesproken door dr. C. den Har- tog, directeur van het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad en daar heeft drs. D. J. van Dijk. directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, 'n mooie redevoering afgestoken over de taak van de vissers en alles wat daar maar bij betrokken kan worden. Een wisselbeker voor de schipper, een wimpel om een jaar lang mee te varen en een oorkonde voor de leden van de bemanning, die hun aandeel in de top prestatie hebben geleverd, dat zijn de tropheeën, die onder veel blitzlicht bij de radio-microfoon in ontvangst worden genomen en dan de rokerige zaal in gaan, van hand tot hand 7.89 punten voor de Umuiden-57, 8 voor de Katwijk-32, 8.1 voor de Vlaardingen-80 en 8.4 voor de Sche- veningen-75 luidt de uitslag van dit tournooi wa£ al aan arbeid en. goed vakmanschap m deze cijfers verdis conteerd is, kan de leek slechts ra den en waarschijnlijk is Rijckert Brands achter de bestuurstafel de enige, die met de prijswinnaars in het zaaltje beseft hoeveel moeite en inspanning het deze vissers zal kos ten hun wisselprijs een volgend jaar* te behouden. Afzetgebieden moeten herwonnen, be houden en uitgebreid worden en de kwaliteit van de Hollandse haring en vis zal daarbij de doorslag geven;, de eerste faze van de strijd om de vissers kampioen-titel is begonnen: Schevenin gen ligt aan de kop! In de vierde ronde van het Wereld- schaaktournooi, heeft Reshevsky tegen Botwinnik na 32 zetten de vlag moeten strijken, doordat hij in tijdnood ver keerde. Dr. Euwe ging de goede kant op tegen Smyslov, maar verzwakte zijn positie door een dubbel paardoffer zó danig", dat de na 42 zetten afgebroken partij een cjuidelijk gunstiger stelling voor de Rus te zien geeft. De stand is nu: 1. Botwinnik 2 pun ten 1 afgebr. vartij (3). 2. Keres 2 punten (3). 3. Reshevsky 1V4 punt (3). 4. Smyslov 'A punt 2 afgebr. par tijen (4). 5. Euwe 0 punten 1 afgebr. partij (3). Het bestuur der tentoonstelling „Nederlandse Vrouw 18981948" heeft besloten terug te komen op zgn besluit, de tentoonstelling op Zondag middag open te stellen. Het heeft daarbij overwogen, dat het onder andere omstandigheden geen reden zou hebben gevonden aan de gevoelens van een minderheid zulk een overheer sende betekenis toe te kennen, doch het feit, dat het hier een hulde aan H. M. de Koningin door alle Nederlandse Vrouwen betreft, eist, dat zo enigszins mogelijk alles wordt vermeden, wat door bepaalde groepen van vrouwen kan worden gezien als een hinderpaal, om aan de tentoonstelling haar mede werking te verlenen. Derhalve kal de tentoonstelling op Zondag de gehele dag gesloten zijn. Het Haarlemse Tribunaal heeft gisteren aan de gewezen burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker, die bedlege rig is en wiens verschijnen voor het Tri bunaal nog steeds onzeker is, de dag vaarding betekend. Het A.N.P. verneemt, dat de Eerste Kamer van het tribunaal de mogelijk heid overweegt de behandeling van de zaka-Plekker op 17 Maart ten huize van deze te doen geschieden, in verband met de slechte gezondheidstoestand van de beklaagde. Hedenmorgen is te Scheveningen-ra- dio via het Poolse schip „Batory" be richt ontvangen, dat de Nederlandse sleepboot „Stentor" van de fa. Wijsmul ler te lJmuiden op de Nóordzee ter hoogte van Denemarken met een ge broken roer in Oostelijke richting drijft en om hulp vraagt. De „Stentor" sleept een lichter. De positie van de sleepboot was hedenmorgen om kwart voor tien 56 gr., 35 minuten Noorder breedte en 7 graden 25 minuten Oos terlengte. Op de Notionale Feestdag, Woensdag 5 Mei, zullen de treinen lopen als op werkdagen. De Italiaanse uitvinder Pietro Vas- sena heeft met een „vestzak-duikboot" in het Lago di Como een diepte bereikt van 235 m. Vassena verklaart daarmee het wereld-diepte-record, dat volgens hem op 138 meter stond, te hebben ge broken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1