De kerfstok van Plekker Waar het zwaartepunt ligt GEORG RUETER IN FRANS HALSMUSEUM GROTE TENTOONSTELLING TE BEVERWIJK DE HOUDING VAN DE COMMUNISTEN Het portret van schoonheid D Jan Masaryk in de communistische stroom ondergegaan Van Handel, Industrie en Ambacht Splinters AGENDA De buitenlandse prijzen der bloembollen Georganiseerd overleg en E.V.C. Verloren vertrouwen in de C.P.tf. TRAWLER TERUG UIT IJSLAND Opbrengst in drie weken f57.780.- Finse delegatie voor Moskou benoemd imkl S.S.-er Kapteïn voor Haags Bljz. Gerechtshof WOENSDAG 10 MAART 1948 MGINA 2 STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIENIEUWS Brand in lampenkappenfabriek PROVINCIALE STATEN Brief aan minister Mansholt F aillissementen Burgerlijke Stand KAMERMUZIEK- TOONKUNST DE STAKING BIJ H1N Het college aan het woord B{j de inleidende beschouwingen tot de behandeling van de begro ting der gemeente Groningen stonden verschillende sprekers stil bij de gebeurtenissen in Tsjecho slowakye. Naar aanleiding daar van verklaarde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid, dat zijn tractie alle samenwerking met de communisten van de hand loijst. Namens de Partij voor Vrij heid en Democratie werd een motie in het vooruitzicht gesteld, waarin de communistische wethouder Bosma zal worden verzocht zijn portefeuille ter beschikking te stel len, omdat de raad aan de C.P.N. geen vertrouwen meer wenst te schenken. ttéS LISSE Naar de missiie Een grootse indruk BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam TAMELIJK PRIJS- HOUDEND Merkwaardig is, dat degenen die niet in Haarlem wonen, meer belang stelling hebben voor de berechting van de N.S.B.-burgemeester Plekker dan de Haarlemmers zelf. Wanneer wij ons oor te luisteren leggen, l*>ren wij opmerkingen maken als: „Nu ja, deze man moet natuurlijk voor het Tribunaal komen, maar hij is afge leefd en als hij een misdadiger in de grote zin van het woord geweest was. zou hij wel voor het Bijzonder Ge rechtshof gedagvaard zijn." En een ander zei: „We moeten nog altijd biy zijn, dat we in de oorlog Plekker getroffen hebben, want denk eens hoe het hier gegaan zou zijn als de Velsense N.S.B.-burgemeester in Haarlem de scepter gezwaaid had." Er zal wel niemand in onze stad zijn, die er niet van overtuigd is, dat Plekker veel kwaad gesticht heeft en dat hij ge straft moet worden. Toch was hij een enigszins zielige figuur, een idealist, die zijn geld aan de beweging verloor en nog dacht, dat hij iets voor de Haar lemse bevolking in oorlogstijd zou kun nen doen, om tenslotte meegesleept te worden door alles, wat hem van boven af werd opgelegd. Zijn zwak karakter bleek duidelijk, toen hij op Dolle Dins dag vluchtte en daarna zelfs het zwarte schaap van de N.S.B. werd, een soort voorbeeld van karakterloosheid. Hoe kon men verwachten, dat zo'n man bij zijn oorspronkelijke bedoeling, de Haar lemmers door de oorlog hgen te helpen, de sterke Duitse druk zou kunnen weer staan. Er is een lange dagvaarding aan hem betekend. Wij vragen ons af, waarom die zo lang meet zijn, want wanneer men het grote aantal punten herleidt tot het ten laste leggen van het aan vaarden van het burgemeesterschap uit handen van de Duitse bezetter, dan volgen daaruit vanzelf alle handelingen die zo'n burgemeester in die tijd moest verrichten. Natuurlijk heeft hij de straatnamen, die aan het Vorstenhuis herinnêren, veranderd, natuurlijk heeft hij een salaris aanvaard, dat een bur gemeester van Haarlem steeds pleegde te ontvangen. Natuurlijk heeft hij zijn radiotoestel niet behoeven in te leve ren, natuurlijk is hij lid geweest van een aantal mantelorganisaties van de N.S.B., natuurlijk liet hij de bordjes „Verboden voor Joden" aanbrengen en natuurlijk benoemde hij N.SB.-wet- hcuders naast hem. Zo zijn er talrijke punten, die alle heel eenvoudig herleid kunnen woeden tot het aanvaarden van het burgemees terschap. In de dagvaarding staat bij voorbeeld ook de geschiedenis met de tijdelijke adjunct-klerk van de gemeen telijke incassodienst, die ontslagen werd, omdat hij met een paper-clip het Uniespeldje had gemaakt. In de dag vaarding wordt hem ook ten laste ge legd, dat hij de Jansschouwburg op kocht ten behoeve van de Duitse Kameropera en deze opera in Haar lems stadhuis liet concerteren. Er zijn nog voldoende bezwarende feiten, die de opsomming van deze feiten om tot een veroordeling te komen niet nodig maken. Hoe misdadig het noemen van na men aan de Duitse bezetter steeds was, is wel duidelijk gebleken bij de zaak-Nederkoorn, die vorige week bij het Bijzonder Gerechtshof behandeld is. Ruim honderd namen van Haarlemmers werden genoemd. Allen gingen naar Vught en tien vonden de dood. Ook Plekker is wat dat betreft zeer strafbaar. In de dagvaarding staat namelijk, dat hij in een in het Duits gestelde brief aan de Beauftragte van de Rijkscom missaris te Haarlem een lijst heeft op gegeven van personen, die in de pro vincie een ambtelijke'functie bekleedden en volgens hem schadelijke en onge wenste elementen waren. Als zodanig gaf hij op Jhr. mr. van Kinschot, burge meester van Alkmaar, en de gemeente secretaris mr. Koelma, benevens de rec tor van het gymnasium aldaar, de brand weercommandant en de directeur van Openbare Werken, ook mr. Van der Feen de Lielle, officier van Justitie te Alkmaar, werd genoemd, verder de bur gemeester van Loosdrecht jhr. Van Swinderen en de heer Reinders. direc teur van Sociale Zaken te Hilversum. Dit onderdeel- van de dagvaarding achten wij het ernstigst en wanneer men leest, dat deze opgave reeds op 24 Sep tember 1940 geschiedde, dan vraagt men zich af, of dat noemen van namen zich later, toen de tijden zovéél gevaarlijker werden door het optreden van de S.D., niet herhaald heeft. De dagvaar ding noemt echter geen gevallen meer en dit zou zeker gebeurd zijn als ze er waren. Bovendien zal men moeten af wachten, hoe het verloop der zitting zaJ zijn. Men begrijpe ons goed, Plekker moet terecht voor het Tribunaal verschijnen, is terecht lange tijd in een kamp opge sloten en zal zeker, terecht een straf krijgen. Wij meenden echter goed te doen, de figuur van deze ongelukkige mens, die thans weer in het brandpunt der landelijke belangstelling komt te staan, te belichten. Bioscopen. Rembrandt: Vivere in pace (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Carmen (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De gebochelde (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Alleèn in de nacht (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags 2, 4.30,. 7 en 9.15 uur; Spaarnetheater: Het purpe ren monster (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. De economische recherche maakte pro ces-verbaal op tegen een 42-jarige Haar lemse slager, die voor f 50,op de markt een geit had gekocht en deze bij een collega door de gehaktmolen had laten draaien. Donderdag 11 Maart Uitreiking bonkaarten, enz. te: rest W 8.30- Haarlem (Vleeshal) 12.ft en 24.45 u. Om drie uur brak Dinsdagmiddag brand uit in de spuitkamer van een lampekappenfabriek aan de Nieuwe Groenmarkt. Op dat ogenblik waren een30-jarige spuiter en zijn 14-jarige assistent in de kamer bezig met het met celluloselak bespuiten van lampekap- pen, hetgeen machinaal gebeurde. Toen er zich giftige dampen in de kamer verzamelden, zette de man de electrische ventilator in werking om ze weg te laten zuigen. Even later keek hij toevallig naar het openstaande raam en bemerkte toen vlammen op het ko zijn, die hij met enige doeken probeer de te doven, doch dit gelukte hem niet, daar deze ook vlam vatte. Het vuur weïd zelfs groter en teneinde raad ging hij vlug de kamer uit. Zijn assistent, die achter de spuittafel stond, kon de deur echter niet meer bereiken, daar alles in brand vloog. Zijn eAige red ding was het open raam, waar hij dan ook uit sprong. Hij belandde op het ongeveer 4 meter lager liggend plat. De schade bleef grotendeels beperkt tot de spuitkamer. die geheel is uitge brand. De lampekappen in de aangren zende kamer werden door de rook be schadigd, terwijl 'de onderliggende eni ge waterschade opliep. De mogelijk heid, dat kortsluiting de oorzaak is, is groot. e geest van Witsen waart nog door de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum en wij veronderstellen uit sympathie voor deze beschouwende tachtiger, wordt zijn expositie door een jongere meester van het portret, die in sfeer verwant schap met hem vertoont, gehouden. Georg Rueter, die de wanden hier heeft behangen met portretten en stil levens is een achtenswaardig portret tist, die met veel liefde zijn modellen observeert en tot in de détails door schildert, als ware het een stilleven waarbij hij de ziel van zijn object naar buiten haalt en aan haar uitdrukking geeft in de houding, de expressie, de kleur, de sfeer. Zo ontstaat dus een wezenlijk portret: naar de geest en met een opmerkelijke gelijkenis naar het lichaam. In Rueter zoeke men niets van het revolutionnaire, noch in de techniek; hij baant geen nieuwe wegen, con- De voorzitter van de Bond van Bloem- Jjollenhandelaren heeft in een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geprotesteerd tegen, het prijzen-besluit, dat aan de bloem- bollenhandel een ernstige schade zou hebben berokkend. Als nieuwe argu menten voert hij o.a. aan: Het laat zich aanzien, dat de verminderde kooplust van het Amerikaanse publiek, welke toe te schrijven is aan de teruggang van de algemene economische toestand, in het seizoen 1948 een lagere import van bloembollen tert opzichte van 1947 ten gevolge zal hebben. Door verlaging van de minimum-exportprijzen zou geen grotere omzet te verwachten zijn. Hij sprak als zijn mening uit, dat in 1948 de geschiedenis zich zal herhalen en dat de door de minister ingestelde prijsvermindering het land en in het bij zonder het bloembollenbedrijf f5.500.000 zal kosten aan deviezen. Het opleggen 'van te lage prijzen werkt de mogelijkheid in de hand om kapitaal naar het buitenland te ver plaatsen. Wanneer het geoorloofd is bloembollen te exporteren tegen mini mum-regeringsprijzen, die lager zijn dan de werkelijke prijzen op de binnenland se markt, is het duidelijk, dat iedere exporteur genoodzaakt is meer te maken in het buitenland en de geboden gele genheid zal aangrijpen om dit meerdere daar te laten, vooral wanneer het Ame rikaanse dollars betreft. Indien de export in 1948 het totaalcij fer van 1947 zou bedragen, dan mag men erop rekenen, dat er op bovenomschre ven wijze minstens 5 procent, dus f 3.500.000, uit ons land verdwijnt. Dit bedrag vormt met het deviezenverlies van f 5.500.000 een totaal van f 9.000.000. De Haarlemse rechtbank heeft Dins dag failliet verklaard H. J. N. Hoger-1 vorst, bloembollenkweker en -handelaar, wonende te Aerdenhout, gem. Bloemen- daal, Leyweg 9. Rechter-commissaris mr. J. H H. Hülamann; Curator: mr. P. J. Prinsen Geerllgs, advocaat en procureur te Haarlem. van zjjn werk: zijn wereld is die van het vriendelijk-rustige, beheerste, ge lijkmatige l,even. Men vindt bij hem het subtiele, het uitgewogene, het niet problematische, het ongecompliceerde: een eiland van rust, een meer van rimpelloze stilte. Daarom, een klaarheid door het bezin ken van iedere troebel. Zijn jeugdwerk, met enkele voorbeel den vertegenwoordigd, is iets onstui miger van doen, de streek van de kwast bouwt op interessante wijze mee aan het schilderij; het onderwerp is ook dan reeds een schrijvend, slapend, pi anospelend kind. Dc locale kleur van dat tijdperk heeft hij prijsgegeven, de geest heeft hij behouden en het is slechts te verklaren uit zijn nóg steeds overtuigd leven in dié geest, dat zijn recente werk nog springlevend en over tuigend is en geen spoor vertoont van verdorring. Als een verdienste mag dit uiteraard niet gelden, het is een instel- ONDERTROUWD: J. H. Wiersma en J. F. Luttik; G. Reus en C. J Reitsma. GEBOREN: A. Baas—Snel z; D. C Terra—Moojjekind z; J. G. Roozen— van der Laan z; A. M. van Bakkum- Goossen z; J. van der WorpBlansert z; T. Bosman—van Everdingen d; M K. TwiskHuijsmans d; I. G. -de Win ter—Ochse d: A. van Hamburg— Tschisch d; J. Seinen—de Muijnck d. OVERLEDEN: J. Dik, 54 j., Rijks straatweg; A. M. A. de Brouwer—Schen kels, 68 j., Koningstraat; W. E> H. Sterk—Berkemeier, 87 j., Iordenstraat E. T. Geesink, 72 j„ Westerhoutpark J. G. te Roller, 78. j., Gasthuisvest. De Etaarlemse „ToonkunsF'-afdeling liet op de vierde avond het Franse Loe- wenguth-strijkkwartet optreden en had dit feit aangekondigd als: „een ongeëve naarde muzikale sensatie van dit sei zoen". Nu als men met sensatie verwek ken slechts bedoelt opzien baren, dan kunnen we met deze op kunstgebied on gebruikelijke term genoegen nemen. Van opschudding verwekken kon vanzelfspre kend bü het optreden van deze hoog staande kunstenaars geen sprake zijn. Enig opzien baarde het spel van het Loewenguth-kwartet wel, want alles droeg 'n zeer voomaam'cachet. Men moet echter in aanmerking nemen, dat Haarlem in dit muziekgenre verwend is. Denkt maar eens aan het Caplet-kwartet en aan dat der Hongaren. Vooral de praestaties van laatstgenoemden drongen ter vergelijking op, daar de Loewenguth-ers Beethoven opus 132 speelden, een stijl, waarin de Hongaren zich zo hebben gespecialiseerd. We schreven toen wat het Adagio, het .Dankgebed aan God van een genezene" (gefigureerd koraal in de lydische kerk toonsoort), betreft: hier verlengt de com ponist tenslotte „con intimissimo senti mento", met het innigste gevoel, waar aan Jen volle werd beantwoord. En ook het Loewenguth-kwartet speel de het met gevoel, doch o.i. iets te gere serveerd. /En zelfs het gepessionneerde slotdeel had niet dezelfde uitwerking, Het klonk niet zo sterk bewogen. Geheel anders was het met de andere werken gesteld. Mozart's z.g. Dissonan tenkwartet klonk verrukkelijk, niet te verfijnd voor een grote zaal,' doch zon der het kamermuziekkarakter te scha den meer in evenredigheid tot de grote zaal van ons gemeentelijk gebouw. Een climax bereikte het Franse kwar tet nog met een onbekend werk van Ibert. Niet alleen dat de spelers hierop het best waren ingesteld (moderne klankkleuren!), doch 't werk sprak steeds sterk aan en boeide. Eigenaardig is 't, dat in *iit moderne werk de hoekdelen zo oontrapuntisch zijn geschreven. Het hoogtepunt werd gevormd door het Larghetto met zijn treffende expressieve inhoud- De Toonkunstleden gaven blijken van hun grote bewondering voor het spel van dit Franse kwartet. OL. KOOP. vaar voor ïossuermg denkbeeldig. De oprechtheid is de be palende factor. Rueter heeft al zijn aandacht willen besteden aan de vervolmaking van zijn techniek en deze is dan ook gestegen tot de hoogste gaafheid en tot volstrek te beheersing binnen de nauwe grenzen, die hij om zich heeft getrokken. Deze beheersing blijkt uit de kinderbeelte^ nis „Nico" (42), waar het meewerken van de cobaltgroene ondergrond aan toont, dat dit in al zijn gaafheid een directe opzet is. Een schilderkunstige vondst, die Rueter meermalen toepast is het op bouwen van een portret in één kleur: rose, prachtig warm rood en blankheid van teint in het portret no. 50; nuances in groen op het portret no. 52; het hier bij gereproduceerde dubbel portret is gebouwd opmatte blauwen; het por tret van mr. Beets in dieper blauw. Het verkregen effect is voornaamheid en wederom rust. De portretten aan de wand worden afgewisseld met fruit- en bloemstille- vens. Als afwisseling zijn deze te ac cepteren, ook nog als penseeloefenin- gen en materie-studie, maar als gèlijk- waafdige partners naast de hoofdscho tel mogen zij niet gelden. Hiervan moe ten het grote doek Dahlia's en het klei nere Zonnebloemen uitgezonderd wor den, die het tegenover de portretten wél uithouden. Deze prachtige reeks echter, waar van de besten noemen gelijk staat met het spellen van de catalogus, beheersen deze expositie, welke wederom een succes is in de serie evenementen, die het Frans Hals Museum ons de laatste tijd biedt. L. T. De Staking bij de Kousenfabriek Hin, die geen grote vormen heeft aange nomen, duurt nog voort. Het totaal aan tal personen in dienst van de firma Hin bedraagt circa 900, waarvan onge veer de helft vrouwen. Het vrouwelijk gedeelte is niet bij de staking betrok ken, van de mannen neemt circa 180 man aan de staking deel. In de ver gadering van Dinsdagmorgen, belegd door de E.V.C., werd een stakings comité benoemd. Twee leden hiervan, lid van de Bedrijfsunie, die een onder houd bij de directie aanvroegen, wer den dadelijk verwezen naar de Bedrijf s unie. Nadat de bestuurders hiervan hun standpunt hadden uiteengezet, konden deze afgevaardigden zich hiermede ac- coord Verklaren. Op de vergadering van Dinsdagavond, eveneens belegd door de E.V.C., hebben genoemde afgevaardigden het stand punt van de Bedrijfsunie bekendge maakt en werd dit door het grootste deel van de vergadering met applaus begroet. Daarna voerden echter weder om E.V.C.-leden het woord met als re sultaat, dat men met handopsteken be sloot de staking voort te^etten. Heden morgen hebben meer mensen dan gis teren het werk hervat, zodat de sta king de tendenz gaat vertonen, te ver lopen. De directie beschouwt thans degenen, die heden het werk niet weder op nemen, als ontslagen. Donderdag 11 Maart, des avonds 8.15 Bij het politieke debat, dat zich gisteren in de Prov. Staten by de behandeling van de begroting voor 1948 had ontsponnen, verklaarde de fractie-leider van de C PN., de heer Polak, ten a anzien van de verwik - kelingen in Tsjechoslowakye, dat het buitenlandse machten waren ge weest, die invloed hadden wilien uitoefenen op de socialistische groe peringen in dat land. Daartegen had - zich de .democratische" volksgroep met volkomen wettige en parlemen taire middelen verzet. Deze verkla ring ontving men overigens met een begrypend lachje. Ook in Nederland werken de communisten binnen de grenzen van de wet, aldus spr. By zyn beschouwing over de begroting zelf sprak mr. De Roos (Arber zyn vol doening over uit, dat men rekening had gehouden met de financiële mogelijk heden. Het werk van het college kon de voldoening van spr. wegdragen. De heer Groen (K.V.P.) bracht naar voren, dat de Statenleden het zich niet gemakkeiyk moeten maken door het vormen van allerlei commissies, of schoon hu niet kon ontkennen, dat voor sommige gevallen een commissie nood- zakeiyk was. Het ambtelük element mag dan echter niet overheersen. Voor het overige kon hij zijn instemming met de begroting betuigen, temeer daar deze zonder belastingverhoging was sluitend gemaakt. De heef Polak vond de begroting wel wat schraal en achtte het financieel peil, waarop zy staat, te laag. Ten aanzien van het salaris van hét provinciaal personeel vroeg de heer Bou- ma (Arb.) deze op te voeren tot de norm va-n het Rykspersoneel. Dat zal een ver steviging betekenen van de post-salaris- sen. Uitvoerig wijdde deze spr. uit over de provinciale dienst voor de weder opbouw. Deze dienst ligt óp het terrein van Ged. Staten. Hij is zuiver bestuurs- werk en geen ambtenarenwerk. De heer Vulink (K.V.P.) zeide ver heugd te zyn over de kinderbüslagrege- ling en de verhoging van het salaris van het Rykspersoneel. Hij hoopte ech ter, dat de salarisverhoging voor het provinciaal personeel spoedig zou vol gen. Spr. kantte zich er tegen, dat de E.V.C. zou worden opgenomen in het Georganiseerd Overleg. „Wie de te kenen des tyds verstaan", aldus spr., „weigeren iedere samenwerking met de E.V.C.". Hy vertrouwde er dan ook op, dat men positief zou blüven weigeren deze communistische organisatie toe te laten. Nadat de heer Blaauboer (V.V.D nog het zyne had gezegd over de begroting, haalde de heer Van Bruggen (C.H.) nog even het communistische paardje van stal. en vroeg zich af, hóe men zich de C.P.N. uit het college dacht te werken. Het betreffende lid is voor een hele periode gekozen, en derhalve zal net on mogelijk zyn hem weg te krygen. Hu legde in dit verband mr. De Roos de woor den in de mond „Was ik maar nooit getrouwd, dan had het my nooit be rouwd". en Heemstede Haarlem, Bloemendaal worden1 verwacht. De Haarlemse ontwerpbegroting vooi 1948 zal in de gemeenteraad worden be handeld Woensdag 7 April; Donderdag 8 cn Vriidag 9 April. Zo nodig zal zij de daarop volgende week worden voort gezet. De vergaderingen ziin om 2 en om 2 uur. De heer Vermeulen (A.R.) pleitte evènals de heer Groen voor de totstand koming van industriefiats in IJmuiden. Met klem verzocht hu er op aan te drin gen, dat de planologische dienst, meer spoed by zyn werk zou betrachten. Na dat nog enkele sprekers hun visie op de begroting hadden gegeven, werd de ver gadering tot Woensdag geschorst. Vanmorgen kwam het college van Ged. Staten aan het woord om de spre kers van gisteren te beantwoorden. De heer Van den Donk (K.V.P.) herinnerde aan de goéde gewoonte van het college niet in te gaan op hetgeen in poli- ticis is gezegd. Zij hebben echter met gespannen aandacht naar de verschil lende sprekers geluisterd. Uitvoerig schilderde spr. vervolgens de figuur en de betekenis van Thorbecke, die dit jaar 150 jaar geleden werd geboren, en be sprak daarbij de grondwetsherziening van 1848. Wat de begroting aelf betreft merkte de heer Van den Donk op, dat de uitgaven in het belang van de ge meenschap nu eenmaal moeten worden gedaan, zij het dan binnen het raam der 'mogelijkheden. Spr. achtte het overbo dig het aantal' Statencommissies uit te breiden en kantte zich ook tegen het aflossen van schulden door middel van de reservefondsen. Deze kan men beter gebruiken voor een eventueel later te kort aldus spr. Inzake de toelating van de E.V.C tot het georganiseerd overleg, ver klaarde de heer Bouwman (K.V.P. t zich daartegen te zullen blijvfen ver zetten. Op het verzoek de salarissen van het provinciaal personeel op te voeren tot de Rijksnorm, zei spr. dat deze lijn bij alle besprekingen met het departement ge- vols* wordt. De wens, de subsidie De besommingen, die de laatste da gen van de visboten, welke IJmuiden binnenlopen, worden gemeld, zijn zo groot, dat men zich als leek gaat afvragen, waar moet men met al die vis naar toe. Wanneer men de aanvoer in kilo's of kisten echter vergelykt met de prijzen, dan moet men tot de conclusie komen, dat het waarachtig nog wel gaat. Geruime tyd geleden meldden wij, dat een rederij te IJmuiden weer stoomtrawlers, voorzien van de mo dernste installaties, naar IJsland ter visserij zou zenden. Drie weken gele den trok de IJm. 16 „Bergen" naar het koude Noorden en gisteren kon reeds een lading van ruim 1600 kisten kabel jauw, schelvis en leng gelost worden, waarvan de besomming thans is vast gesteld op f 57.780. De vaart is zeer voorspoedig geweest en de opbrengst is hoger dan men had durven verwach ten. Er is vooral gevist ten Zuiden van IJsland, waar trawleas van allerlei na tionaliteit de rijke buit trachtten bin nen te halen. Er is hard gewerkt in de drie weken en er is weinig van rust gekomen. De IJm. 16 zal nu een kleme reparatie ondergaan en dan weer op nieuw naar IJsland vertrekken. voor het nijverheidsonderwüs door het Riik en de betrokken gemeenten te laten dragen, moet voorlopig genegeerd wor den. Besprekingen met de regering zijn saande. De subsidie vanwege de pro vincie zal men dus moeten continueren. Betreffende de subsidies aan Volksuni versiteiten, in het bijzonder die in -Haar lem, wees spr. er op, dat men uit het oogpunt van billijkheid dezelfde ge dragslijn diende te blijven volgen. Jan Masaryk is, naar een later offi cieel bericht meldt, uit het raam van zyn kamer op de tweede verdieping van het Czernin-paleis gesprongen. Jan Guarigue Masaryk werd op 14 September 1886 te Praag geboren m de oververhitte atmosfeer van een keizer- rijk in ontbinding. Hii is de zoon van Thomas Masaryk, de eerste president van de Tsiechoslowaakse republiek^ en van een Amerikaanse, Charlotte Gua rigue. Aan de universiteit van Praag studeerde hii rechten, waarna hij op twintigjarige leeftijd, naar de V.S. ver trok. Hii werkte hier in fabrieken om in ziin onderhoud te voorzien,, terwijl hu studeerde aan de universiteit van Bos ton. Als goede zoon van een Amerikaan se maakt hii een carrière als een self made-man en tijdens zijn. verblijf als gezant in Londen kan de Times dan ook zeggen, dat hii de beste diplomaat-pia- nist is. Maar slechts weinigen weten, dat hii zich ziin virtuositeit verwierf in een cabaret in Chicago. Tijdens de eerste wereldoorlog draagt Jan Masaryk de Oostenrijkse uniform terwijl ziin vader de onafhankeli.ikneid van Tsjechoslowakije voorbereidt. In 1919 vertrekt de jonge Masaryk als eerste zaakgelastigde van de jonge staat naar Washington. In 1921 wordt hu privé-secretaris van Benesj op het Tsie- chische gezantschap in Londen, waar hii in 1925 zelf gezant wordt. Hij blijft daar tot de gebeurtenissen van München in 1938. Alle pogingen om in Londen steun te vinden voor Tsjechoslowakije ziin vergeefs en in Maart 1939 trekt Hitier het land bin nen. Doch Masaryk en Benesj weige ren samen te werken met de bezetter. Zij treden af en maken plaats voor de regering van Hacha. Beiden vinden zii een toevluchts oord in Londen, waar zii in Juli 1940 een Tsiechoslowaakse regering in bal lingschap vormen, die in 1941 door En geland. de V.S. en Rusland wordt er kend. Toen in 1945 een klein gedeelte van Tsjechoslowakije door de Russen werd bevrijd, spoedde Benesj, die intussen m 1944 een vriendschapsverdrag met de Sovi et-Unie had getekend, zich onmid dellijk naar zijn land om vanuit het be vrijde gebied het verzet in de andere delen te leiden. Maar voor zijn vertrek uit Londen hadden de leden van het kabinet, waarin Masaryk minister van Buitenlandse Zaken was. aan Benesj hun ontslag aangeboden. Op 5 April wordt in Moskou een nieuwe regering gevormd, waaraan de uit Tsjechoslowakije ge vluchte leden der verzetsbewegingen, waaronder enkele communisten, deel nemen. Direct na de bevrijding van ge heel Tsjechoslowakiie treed dit kabinet, dat onder leiding stond van de socialist Fierlinger. echter af en wordt een nieu we coalitie-regering van het zg. Natio nale Front gevormd door de communist Gottwald, waarin Masaryk als partijloze de portefeuille van Buitenlandse Zaken kreeg. De strijd tussen Oost en West neemt dan langzamerhand steeds scherper vor- -U- a. „4Gils" men aan. Masaryk tracht steeds weet het evenwicht te bewaren, doch uit de gebeurtenissen van de afgelopen weken is gebleken, dat hii hierbij tenslotte niet heeft kunnen optomen tegen de com munistische stroom. In het hoogtepunt van de crisis is Masaryk's houding du bieus geweest. Duidelijk heeft hij zich niet uitgesproken en ook thans is nog moeilijk te zeggen hoe Masaryk stond tegenover de communistische revolutie. Slechts de historie zal aan zijn optreden tijdens de jongste revolutie recht kunnen doen wedervaren. De Finse regering heeft gisteren de Finse delegatie voor de besprekingen in Moskou benoemd. De kabinetszit ting, waarin de definitieve beslissing ge nomen werd, is gistermiddag gehouden. Aan het hoofd van de delegatie zal minister-president Mauno Pekkala staan. Zijn plaatsvervanger zal de minister van Buitenlandse Zaken, Cal Enckell zijn. De overige leden van de delegatie zijn de plv. minister van Buitenlandse Zaken Reinhold Svento, de minister van Binnenlandse Zaken, Yrjo Leino, de vice-voorzitter van het parlement, dr. Urhu Kekkonen, die tot de agrarische party behoort, dr. J. Soederjhelm van de Zweedse volksparty en de voorzitter van de parlementscommissie voor Bui tenlandse Zaken Onni Peltonen, die tot de sociaal-democratische party behoort. De „Suomen Socialidemokratti". het belangrijkste orgaan van de Finse so ciaal-democratische party, zegt in een hoofdartikel, dat de samenstelling van de delegatie verrassend is, daar drie van de zeven gedelegeerden volksdemocra ten ziin. Slechts een kwart van het parlement is voor een militair pact met de Sovjet-Unie. doch in de delegatie ziin er bijna evenveel voorstanders als te genstanders van zulk een pact. Geen enkele der Finse ochtendbladen van vandaag is tevreden met de recente ontwikkelingen. De communisten ziin ontevreden over de ..vertraging" en de andere bladen ziin ontevreden over de samenstelling van de delegatie. Pater A. Kerkvliet vertrekt naar Br. West-Afrika, teneinde aldaar zün missie- arbeid wederom te hervatten. Pater Kerkvliet is ruim een Jaar met verlof in de parochie St. Agatha geweest. Het is algemeen bekend, dat Be verwijk op het gebied van het orga niseren van tentoonstellingen een uitstekende naam heeft. Regelmatig, büna jaar in jaar uit zyn er in de aardbeien-stad tentoonstellingen ge weest op het gebied van land- en tuinbouw. bloemencultBur. pluim vee-teelt, handel en industrie en am bacht. Dit jaar, nauweiyks drie maanden oud, is reeds tweemaal de aandacht van dui zenden door middel van een tentoon stelling op het stadje en wat daar leeft gericht. Het ziet er echter naar uit, dat in Augustus alles wat tot nu toe op dit gebied te zien werd gegeven overtroffen zal worden door de grote tentoonstelling van Handel, Industrie en Ambacht, die een hoogtepunt van de feesten ter vie ring van het 650-jarig bestaan zal vor men. Ter gelegenheid van de stadsfeesten zal men op overtuigende mander tonen, Wat het centrum van Midden-Kenne- merland heden ten dage voor Nederland en zelfs voor het buitenland belangryk maakt. Het karakter van de streek is gewü- zigd. Van een landelijk tuinbouw-cen- trum is Beverwük bet middelpunt ge worden van industrieën, die door dc bui. 'tengewoon gunstige ligging van de streek aangetrokken, haar in korte tyd een ander aanzien hebben gegeven, ofschoon daarmede niet gezegd wil zun, dat de tuinbouw en de bloemencultuur verdwe nen zyn. Integendeel, hoewel meer uit het centrum verdrongen, heeft de ont ginning van nieuwe cultuurgronden hét mogeiyk gemaakt aan het industrie centrum een even bloeiende en belang- ryke tuinbouwcultuur vertoonden te la ten. Wanneer we dan ook de aandacht vragen voor de grote tentoonstelling van handel industrie en ambacht, dan doen wy dit'niet dan na erop gewezen te heb ben, dat naast deze tentoonstelling ook andere gegroepeerd worden, nameiyk die van bloemen, groenten en fruit en van pluimvee. De tentoonstelling van handel, indus trie en ambacht zal ongetwyfeld een grootse indruk maken, niet alleen door dat een aanzieniy-k aantal firma's ver tegenwoordigd zal zijn maar ook door de kolossale afmetingen' van de tentoon stellingstent. De tent, waarvan wij hierby een ont werp van het voorfront plaatsen, is in het midden 12.60 M. boog, terwyi 'de zy- wanden 4 M. hoog zün. Er is 1200 M2 ver huur-oppervlakte. De vloer wordt ge heel met basaltime-tegels belegd. Het doel is op de eerste plaats te la ten zien wat handel, industrie en am bacht te Beverwük brengen. Daartoe zal zoveel mogeiyk erop gewerkt worde.; de stands levendig te maken door bedrijfs afdelingen in werking te tonen. De belangstelling van de zyde van het bedrijfsleven is zeer goed. Zo zal men o.a. stands aantreffen van Sihi-pompèn, Beverolfabrieken, van Hattum's Haven werken, Hoogovens, Beynes Haarlem (byzonder in verband met de verplaat sing van het bedryf naar Beverwük, waarvoor de plannen zün uitgewerkt), Ceta-Bever, Motorenoo,, Kennemer-Ma- chinefabr., Tapytknoperü Kinheim, Al- luminiumgieferü „De Nüverheid", Gem. Gasbedryf in associatie met de Bever- wükse loodgieterspatroons, Melkfabriek „Meyendel", PTT, PEN, Stevens' ver warmingstechniek, Aspa N.V. Zaandam, •Kinheim metaalgietery, Radiospecialist M. de Weyer, Superol, de Lichthal, Zandstraal industrie, Dingler's Boekhan del, Van Lent autobedryf, Van Doom's steenkolenhandel, Conservenfabriek Be ver en Nagel's groothandel te Velsen. Een korte opsomming, die reeds een indruk geeft van het imponerende ge heel. Tot 1 April is inschrijving voor deze tentoonstelling nog mogeiyk. Waar reeds 800 M2 is verhuurd, blüft er dus nog maar een betrekkelüke mogeiykheid open vooj- firma's deel te nemen aan deze unieke tentoonstelling, die op grootse wüze de groei van Beverwük als indus triecentrum demonstreert. Zaterdag 7 Augustus, des middags 4 uur, wordt de tentoonstelling officieel geopend. De sluiting geschiedt Zondag 15 Augustus te 9 uur 's avonds. Er zijn bazen, die niet meer van hun personeel maar van medewerkers spreken. Als het oprecht gemeend is. zit er veel aardigs in die wijzi ging, want er schuilt de gedachte in, dat allen in een bepaald bedryf hun beste krachten geven om samen het beste te bereiken. De Staatsmijnen zün nog wat verder gegaan, onder het motto: hebt U een idee, in de bus er mee! of: Beter één idee in de bus. dan tien in uw hoofd! Iedere maand wordt een kapitaal aan premies uitbetaald aan de medewerkers, die in een daartoe geplaatste bus een goed idee ter verbetering van een ma chine, een werktuig of de veligheid werpt. De Noord Zuid Hollandse kent een rubriek „Eervolle vermeldingen" met hoge of lage premie voor medewerkers, die een ongeluk voorkwamen, een goede tip gaven voor verbetering van tram of bus etc. Er wordt druk gebruik gemaakt, ieder is er op uit wat extra te verdie nen en het bedryf vaart er wel bü- Als we dit systeem eens overal gingen toepassen? Een premie voor iedere bur ger, de vereenvoudiging van 'n ambtelij ke handeling kan aantonen (deskundi gen schatten het bedrag dat daarvoor aan premie nodig is op meer dan drie millioen gulden), een premie met eer volle vermelding* voor ieder, die minister In 't Veld een goede tip geeft om het woningprobleem op te lossen (premie totaal begroot op f 3.25) een premie voor ieder die de onwaarheden van „De Waarheid" met bewijzen kan weerleg gen (premie geschat op vijf milliard), een premie voor de burger die voorkomen kan dat de spinazie straks weer doorge draaid wordt of, heel eenvoudig, dat een gulden weer de vooroorlogse waarde krijgt. Naar k verneem zal deze grootse ge dachte in de eerstvolgende vergadering van de Ministerraad aan een «mstlg on derzoek worden onderworpen. (Van onze Haagse redacteur) In de overvolle zaal van het Haagse Bijzonder Gerechtshof klinkt monotoon de stem van de president, die heden morgen na het getuigenverhoor de zaak tegen J. C. Kaptein, de beruchte S.D.-er, voortzet. „B*j de Sicherheitsdienst erkende men in het algemeen het recht van een ver dachte om te ontkennen. Wanneer men echter in belangrijke gevallen de ver klaringen van een arrestant niet kon ontberen, bestond volgens uit Berlijn ontvangen aanwijzingen de mogelijk heid tot een z.g. „versehaerfte Verneh- mung", d.w.z., dat aan een onwillige arrestant een aantal slagen op het zit vlak kon worden toegediend, teneinde hem tot grotere spraakzaamheid aan te zetten. Hoe dit diende te geschieden en in welke gevallen, was tot in elk detail door Berhjn uitgestippeld. Dit ging ge heel volgens „protocol." Deze openbaringen werden gedaan door dr. Arnt. de man. die in ons land door de Duitsers belast was met het berechten van misdaden, begaan door leden van S.D. en S.S., ook ten aanzien van Nederlandse gevangenen. Dr. Arnt werd gehoord in de zaak van de beruchte Haagse S.D.-er Kap tein. Was een van de mishandelingen, die K. worden ten laste gelegd, ter ore van dr. Arnt gekomen, dan had deze hem moeten berechten. Dr. Arnt heeft echter nimmer van wat hij noemde „zulke onmenselijke activiteit" van K. gehoord en hij acht het volkomen uit gesloten, dat K. deze heeft begaan zon der dat hii ervan heeft gehoord. Op de vraag of hij het waarschijnlijk achtte, dat een mishandelde Jood met zijn klachten bij hem gekomen was, gat dr. Arnt een enerzijds ontwijkend doch anderzijds veelzeggend antwoord: „Tijdens myn gevangenschap in de Scheveningse cellenbarakken heb ik talloze onmenselijkheden zien bedru- ven. Als echter een rechter tot mij ge komen was met de vraag of ik va» mishandeling iets gezien had, zou ik ontkennend geantwoord hebben aldus Arnt, „omdat ik er zeker van kon zij» na het vertrek van de reenter ha» doodgeslagen te worden." Dr. Arnt zeide het hetf mede te kun nen delen, dat tijdens de Duitse bezet ting de „versehaerfte Vemehmung slechts zeer zeldep is toegepast. IJMUIDEN, 10 Mrt. Een stoomtrawler f25.000, IJm 117 f 12.580, IJm 95 f22<» IJm 96 f 10.480, IJm' 22 f 2230, IJm W f57780, motorloggers Kw 52 fl490r KJ 69 f 6570, Kw 140 f 6130, Kw 168 f 5500, 3 Zweedse kotters G.G. 34 f 12.860, G 494 f 12.640, GG 506 f 11.100. De aanvoer bestond heden uit 70 kisten tarbot en tong, 400 kisten schol, 115 kisten schar, 2080 kisten kabeljauw, 200 kisten le»| 440 kisten wijting, 970 kisten koolv* 680 kisten haring, 90 kisten makreel, 1"" kisten kuit, 200 kisten diversen. (Nietrofficiële koersen) Woensdag 10 Maart 1948 Vorig Opening slof hede» 98% 9811-% 163. 168 184% 135 Va 212 169% 220% 329 316 401% 360% 349Vi 185 224% 196% 196% 258% 216% 13414 131 168 222 328 398 357 346% 184 194 25 8 211% 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mü. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand. Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Liiif Kon. N. Stoomb. Mil. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert ex dividend Amsterdam, 9 Maart WjJvj De koersdaling op de aandelen» ^,e\ was heden over het algemeen no*doCh niet geheel tot staan eekomen. nlet een grote omvang nam deze tocn^gt aan. Het aanbod, dat gisteren de Je drukte, was vrijwel opgedroogd jp handel droeg dan ook h<j£en een zett«f karakter. De meeste hoofdfondsen jp, bii opening enkele procenten iaH0g0d« waarna wegens gebrek aanvt» vap kooplust een verdere afbrokkeling koersen volgde. rneeSr? Tegen het slot trad voor de ePjg fondsen op hernieuwde .vraag we pei herstel in. waardoor de koegsreac saldo zeer gering bleven. hprste Bii industriële aandelen opep, Unilever na tot 326 te zpn terogg va» later tot 329% bii een slotnoten»* Scheep vaarta'an^elen verloren deld 2 a 3% en ook Indische i kwamen b«i kalme handel op peil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2