TUSSEN TWEE POLE ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS HET DOMEIN! DER VROUW DE KRATER KALA CRITIEK OP DE RECHTERLIJKE MACHT A 3 lange rok VAN NELLE Verscherping van strafbepalingen op overtreding van vrijheid van het woord gewenst HET GRATIEBELEID Ronde-Tafelconferentie - Centraal rapport Voor een appel en een ei.... BOETEN VOOR PRIJS OPDRIJVING Ruim een millioen gulden per maand m Vakverenigingen te Londen bijeen Reis- en verblijfkosten Kamerleden EXPORT VAN KOELHUIS- BOTER Voor Engeland en België NOGMAALS: VfOMWen hebben AARDAPPELEN van Republiek over interim- regering WOENSDAG 10 MAART 1948 PAGINA 3 EERSTE KAMER A V PRINS ASCHWIN NAAR AMERIKA EINDELIJK WEER CACAO! HH ÈêÊÊSÊi 2V2 jaar voor huwelijks- zwendelaar Tragisch ongevall een GROTE taak worden minder smakelijk MINISTER IN 'T VELD NAAR WALCHEREN MARINIERSKAPEL NAAR INDIË Wordt vervolgd) „Omvorming van voormalig# Ned.-Indische regering Niet alleen 't chagrijn van de pijn, —■Bi» (Van onze parlementaire redacteur) Het was een geanimeerde vergade ring, waarin de Eerste Kamer Dinsdag middag de Begroting van Justitie behandelde. Goede sprekers, interessante beschouwingen, kortom men was geboeid bezig en er heerste veel aandacht. Prof. Molenaar, die het debat opende, maakte enige belangwekkende opmer kingen over persdelicten, of liever over het ontoelaatbare gebruik van de vrij heid van het woord, Prof. Molenaar mikte alleen op de communisten en hij vond de over treding, die de communisten begaan van de regels van het spel, van de vrijheid van het, woord volgens de op dit ogenblik geldende opvatting daarvan zo ernstig, dat hij de mi nister aanspoorde om de bestaande strafbepalingen nu reeds te ver scherpen en maar niet te waVhten tot de commissie-Pompe met haar werk het ontwerp voor een pers wet gereed zal komen. Prof. Mo lenaar wilde zelfs, dat de minister regelen zal beginnen te stellen tot afbakening van de persvrijheid. Een ander onderwerp, dat ruim schoots de aandacht der senatoren genoot, was de rechterlijke macht. De heer Van Heuven Goedhart had er reeds enige behartenswaardige woorden over gesproken, toen de kampioen orator van de senaat, de heer Schneider, het er in den brede over begon te heb ben. De heer Schneider had allerlei cri- tiek op de rechterlijke macht, zoals die tegenwoordig reilt en «(zeilt. Zijn bezwaar was, dat het instituut totaal verouderd in zijn organisatie is. De heer Van Heuven Goedhart heeft in het bijzonder over het gra tiebeleid gesproken in een rede, die alleen maar het nadeel had, dat zij zo angstvallig werd voorgelezen, doch die overigens zich onderscheidde door weloverwogenheid alsmede door haar verzorgde Nederlands. Alleen de top van de pyramide, die de houding van heel de rest bepaalt, was nu we het toch over stijl hebben een pyramidaal verkeerd beeld. Bij een pyramide wordt, als wij het wel hebben, alles door de basis bepaald. Maar goed, de heer Van Heuven Goedhart sprak over het gratiebe leid, waarover men eigenlijk nauwe lijks meer praten kan sedert de mi nister daaromtrent het vorige jaar zwaar wegende woorden heeft geuit. Toch kon de heer Van Heuven Goed hart er niet over zwijgen. Hij gaf als voorbeeld een beruchte verrader, een chauffeur, die een groep Engelandvaar ders voor grof geld aan de Duitsers heeft verraden met het gevolg, dat zes hunner gefusilleerd zijn. Deze man is ter dood veroordeeld, doch heeft gratie gekregen. Daar kon de heer van Heu ven Goedhart moeilijk over zwijgen. Een tweede klacht van hem betrof het feit,- dat voormalige verzetslieden, die in handen van de Duitsers zijn ge vallen en, murw gemaakt dqor de mar telingen, hebben doorgeslagen naar de zelfde methode als schurken worden vervojgd zonder dat er een speciale delictsomschrijving voor hen gegeven is en zonder dat er een afzonderlijk forum van berechting voor hen in het leven is geroepen. En dan waren er tenslotte de ver blijfsvergunningen voor de Duitsers alsmede de naturalisaties, waarmede men naar zijn mening te gemakkelijk is. Spijkerhard moeten we zijn, aldus deze afgevaardigde. (Vervolg van vagina 1) De opvatting werd verdedigd, dat voor de kosten van het centrale be stuursapparaat een aparte uitgaven- begroting, te voeden door quota uit de delen, zou moeten worden opgesteld. Men was het er over eens, dat niet de begrotingstotalen der delen basis voor eventuele quota en verdelingsverhou dingen zouden zijn. Veelal spelen hier het algemeen welvaartspeil en het nut der uitgaven voor een bepaald rijks deel een rol. Gepleit werd voor één Rijksbegroting, e.v.t. uiteenvallend in twee stukken (vaste en variabele las ten) met daarnaast een middelenstaat, gevoed door bijdragen uit de drie de len. De sociale zaken behoren geheel tot het terrein der inwendige aange legenheden. Wel ware een blijvende interregionaal contact in een consultatief college ge wenst. Wat de burgerlijke luchtvaart be treft, deze werd een interregionaal be- geacht. Deelneming aan internatio nale conventies werd algemeen als ko ninkrijksaangelegenheid beschouwd. Ook het onderwijs is naar het algemene oordeel in beginsel een inwendige aan gelegenheid, al moet het statuut bepa len, dat er in de samenstellende delen vrijheid van opvoeding en onderwijs zal zijn. Ten aanzien van de materiële toet sing bestaat de vraag, of dgze zal moe ten geschieden door de rijksadministra tie (rijkskabinet enz.) of de rijksrechter (rijkshof). Een toetsingsrecht, gecorri geerd door de beroepsvergunning van de rechter in de eerste aanleg en de beperking ervan tot zekere artikelen uit de hoogste wetten, scheen vele leden een juiste regeling toe. Andere leden waren van oordeel, dat het stellen van on schendbaarheid zou kunnen worden aan vaard in de verhouding rijkswet tot rijksgrondwet en landswet tot lands- grondwet. Landswetten zouden dan wel getoetst kunnen worden aan de rijks- grondwët en aan de rijkswetten. Even zo de landgrondswet aap de rijksgrond wet. Voor wat dan nog de immigratie aan gaat: Men is het er overeens, dat de nationalen in beginsel toegang moeten hebben tot alle rijksdelen. Dit neemt niet weg, dat de landen zelfstandig economische eisen kunnen stellen voor ■"de vestiging van nationalen uit de andere rijksdelen. Wat de 'verhouding naar buiten betreft ziet men in, dat de immigratiepolitiek tot koninkrijks aangelegenheid dient te worden ge maakt. A.P. meldt uit Batavia, dat de levens- middelenkosten aldaar zó sterk gestegen zijn, dat zelfs een gemeenschappelijk in komen van man èn vrouw in vele ge vallen nauwelijks voldoende is. Meube len, porselein, schilderijen, boeken, ta pijten en allerlei andere voorwerpen zijn door honderden Nederlandse gezinnen te Batavia voor een appel en een ei ver kocht, om niet van honger te sterven. (Van onze Haagse redacteur) Uit gegevens, verstrekt d°or he* Directoraat-Generaal voor de Prij zen, blijkt, diat de 19 tuchtgerechten, die ons land telt, in 1947 ruim 70.000 zaken hebben behandeld en ïn to taal aan boeten en soortgelijke straffen een bedrag van 12.737.000 hebben opgelegd. Daarbij werden in 5200 gevallen de in beslag genomen goederen verbeurd verklaard, werd in 667 gevallen openbaarmaking van de opgelegde straf bevolen, en is 520 maal sluiting van het bedrijf voor gekomen. Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen tekent hierbij aan, dat er wel iswaar veel wordt gekankerd over de te hoge prijzen, maar dat er toch nog te weinig klachten bij de plaatselijke prij- zencommissies binnenkomen. Slechts 7260 klachten werden bij die instanties ingediend, waarvan, het grootste gedeelte lag op de gebieden textiel, voedings- en genotmiddelen, ambachten, huren en schoeisel. Hierdoor kon in totaal een bedrag van 52.000 worden gerestitueerd. In Zuid-Holland alleen luiden deze cijfers 2120 klachten en het totaal der restituties 12790. Een groter aantal klachten is inge diend bij de officiële instanties van het Directoraat-Generaal, n.l. ruim 19.000. Niettemin Wijkt ook uit dit cijfer, dat het grote merendeel der verbaliseringen niet voortvloeit uit klachten, doch uit het eigen initiatief van de controle- en opsporingsdiensten van het overheids apparaat. Naar wij vernemen is prins Aschwin von Lippe-Bisterveld, de broer van Prins Bernhard, gisteravond 19.15 uur per K.L.M. van Schiphol naar'New York vertrokken. Hij is voornemens in de Verenigde Staten verschillende univer siteiten te bezoeken. Morgen zal eindelijk weer eens een bon worden aangewezen voor een half ons cacao. „Bij alle heiligen, ik zal je klieven" Lokaas voor ambtenaren „Deutschland, Deutschland ohne alles" rwee mannen, in, volle wapenrusting zwaaiden Vrijdag hun zware zwaarden, terwijl zij op elkaar toestormden in de velden by Minste ad, een dorp in Hampshire. Door de viziers weerklonken kreten als: „Ik zal je knechtenbloed doen vloeien" of „Bij alle heiligen, ik zal je klieven", en het gekletter van 500 jaar oud staal was mylen ver in de omtrek hoorbaar. Het was büna echt. De twee vechters in middeleeuwse harnassen waren Adrian Conan Doyle, de zoon van de bekende schrijver, en kapitein Douglas Ash. Zy willen een beweging „terug naar de middeleeuwen" organiseren. „Heer, het is geen grap", Zei ridder Conan Doyle, toen een ver slaggever hem vroeg naar de verdere plannen, en zyn vizier openend nodig de hy uit: „Kom, laten we een kan bier gaan drinken, want ik ben moe gevoch ten". Wijzend op de puffende kapitein Ash zei hij: „Deze pummel heeft de hele dag op mij ingehakt." By een pint bier verklaarde de ridder het doel van zyn beweging: „Het ongeluk van de mensen van vandaag is, dat zy alle individualisme en ridderlijkheid ver hezen. Ik wens daar verandering in te brengen. In plaats van een volk van sportlieden zijn wij toeschouwers ge worden by de sport." Kapitein Ash in terrumpeerde: „Volkomen juist, ouwe Jongen. Wat is er nou voor sport aan om een leren pudding over een veld achterna te rennen. Dit is de enige echte sport." Hy greep zijn tien voet iang zwaard, klapte zyn vizier dicht en '"iep, terwyi hy het grasveld opram- hielde: „By mijn tweehandig zwaard: •ïk zal je knechtenbloed doen vloeien." Laat in de nacht begon dezer dagen op. een boerderij in het Engelse graafschap Kent een gramofoon spelen en uit de ouderwetse hoorn ®Wam het geluid van een varken, dat gekeeld wordt. Vyf ambtenaren van het' ministerie van Voedselvoorziening hit de omgeving, die een frauduleuze j-'achting vermoedden, stormden op de boerderij af, doch op een rijtje kwamen alle vyf terecht in een zorgvuldig 6egraven valkuil. In de Russische sector van Eerlyn heeft op het ogenblik een nieuwe versie van „Deutschland iiber Alles" succes. De tekst, die waarschijniyk hIet door de Russische censor is goed- 8ekeurd, luidt: h>eutschland, Deutschland ohne alles, °hne Butter, ohne Speek. *hid das bisschen Marmelade bessen uns die Russen weg." Engelsen en Amerikanen vragen hu af v"elke de nieuwe vèrsie is in h zones. COC. MAl?TtN tQONDÊC-STUWCT5 38. Zonder een seconde te aarzelen en alles vergetend, sprong Eric de man als een tijger op de rug. Op het laatste nippertje kon hij 's mans arm grijpen en om draaien. De bandiet "gilde van pijn en het mes viel kletterend op de grond. Nu be gonnen de kansen te keren voor de aangevallen man. De boeven hadden echter niet veel moed. Toen Eric een van de kerels hard op het oog trof, lieten zij hun slacht offer los en zetten het op een lopen en verdwenen in verschillende richtingen. Hun messen lieten zij achter als een trophee voor de jonge Noorman. Een ogenblik dacht Eric erover hen te achtervolgen, maar hij zag de dwaasheid daarvan in cn gaf het plan op. Hij draaide zich om naar het slachtoffer, dat intussen opgestaan was. Vol bewondering dankte deze Eric voor de wijze waarop hij hem het leven ge red had. Tot Eric's grote verwondering hoorde hij dat de man een landgenoot van hem was. Zij liepen samen verder en 'de man vertelde hem dat zijn naam Olaf was en dat hij hier op een grote galei diende, die in de haven lag. Hij moest toezicht houden op de roeiers. (Telefonisch van onze Londenêe correspondent) Vertegenwoordigers van vakvereni gingen uit landen, die deel nemen aan het plan-Marshall, zijn te Londen in een Itrikt besloten vergadering bij eengekomen om te bespreken op welke wjjze aan het herstelplan voor Europa zal worden medegewerkt. De bijeenkomst was niet toegankelijk voor de pers. Uw correspondent ver neemt evenwel, dat de besprekingen plaats vonden in een sfeer van vriend- schappeiykheid. Er was een duidelijk streven merkbaar zich los te maken van het wereldvakverbond. Opvallend was de houding van de Scandinavische ver tegenwoordigers, die een veel grotere bereidwilligheid tot medewerking toon den dan de neutraliteit van de Scandi navische regeringen had doen ver wachten. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot herziening regeling der vergoeding voor reis- en verblijf kosten van de leden der Eerste Kamer. Inderdaad zal, zoals sommige leden opmerken, de voorgestelde vergoeding voor reiskosten niet voor alle leden, die gebruik maken van een auto, voldoende zijn om de kosten van vervoer geheel te dekken. Het ontwerp heeft echter, zoals in de Memorie van Toelichting reeds is opgemerkt, geen andere bedoeling dan de mogelijkheid te scheppen in plaats van een abonnement op de Nederlandse Spoorwegen een tegemoetkoming te ont vangen in de kosten, verbonden aan het gebruik van een auto. Het komt de ministers van Binnen landse Zaken en Financiën voor, dat ten aanzien van deze tegemoetkoming onder de bestaande omstandigheden niet verder kan worden gegaan dan de thans voorgestelde regeling. De vergoeding voor verblijfkosten moet geacht worden thans verdiscon teerd te zijn in het bedrag der schade loosstelling. Ten gevolge van de verschuiving in de boter-margarine-consumptie door het instellen van de keuzebon en de wat meevallende productie, is de voor de winter aangelegde voorraad koelhuis- boter ruimschoots voldoende gebleken voor de behoeften van het vetrantsoen, zo deelt de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Met het oog op de komende verse boterproductie moest aan een klein deel van de voor raad koelhuisboter een andere bestem ming worden gegeven. Deze is thans gevonden in transacties met Engeland en België voor resp. 2000 en 1000 ton. De huweiykszwendelaar en agent van de UNO, de technicus Anneveld, die o. a. een meisje in Velp oplichtte voor een bedrag van 24000, is door de Arn hemse rechtbank conform de eis van de offieier veroordeeld tot 2% jaar ge vangenisstraf. Hedenochtend tegen negen uur is het negenjarig zoontje Andries van de fa milie Beitel te Aalsmeer bij het vast houden aan een auto over de brug bij de Centrale Aalsmeerse Veiling zodanig komen te vallen, dat het kind bijna di rect daaeop aan de bekomen verwon dingen is bezweken. Dit is reeds het derde zoontje, dat de familie op tra gische wijze verliest. Het eerste over leed aan de gevolgen van verwondingen door een hooivork tijdens de bezetting, het tweede aan een plotselinge ziekte. By alle bereidwilligheid om de eisen van de mode te volgen, heerst er blijk baar bij de dames de neiging het met de langere rok maar niet al t'e precies te nemen. Juist nu de mode op een be paald punt nogal verstandig is, nu gaat men er slechts schoorvoetend toe over. Na tuurlijk fs het gemakkeiyker een rok korter te maken dan te verlengen en we geloven, dat er al heel wat meer ..lang" gedragen zou worden wanneer onze portemonnafe en 6nze textielkaart ons het aanschaffen van een nieuwe garderobe mogelijk maakten. Het zelf-moeten-doen houdt de .meesten van ons tegen, méér dan de opmerkingen van onze mannen! Intussen nadert de zomer en wé moeten, als we ook maar een beetje met de mode plaatsen we een effen strook tussen het rechte gedeelte en de onderste strook dit geeft het aardigste effect. Een an dere en zeer practische oplos sing is het aanbrengen van een brede strook in de taille, =en z.g. corselette, zoals de an dere afbeelding aangeeft. Dit is heel modern en we zien liet In de meest chique japonnen. Is de jurk van- gebloemd of imprimé-materiaal, dan ma ten we een effen corseletje; is de jurk effen, dan is het cor seletje van een aardig patroon of vin een afstekende'kleur. De japon wordt in de taille doorgeknipt en het corseletje er tussen gezet, het reikt on- veer 6 c.m. beneden de taille en komt er 10 a 14 c.m. boven uit. Het sluit heel nauw aan en aan de boven- en onder- sijde springt het materiaal er met enige ruimte uit, waar door een moderne coupe wordt verkregen. TRUUS mee willen gaan, onze zomer jurken, die nog bruikbaar zyn, gaan verlengen. Niet een paar centimeters of een zoompje, maar een heel stuk. En u, die er graag aantrek kelijk uitziet, k&n dit begry- pen. Want wat toont u slan ker dan een lange jurk? Dus we moeten weer aan de slag. We hebben bij de aanvang van het wintersei zoen in de rubriek al op vele mogeiykheden tot verlenging gewezen. Dezelfde aanwijzin gen gelden voor onze zomer jurken. Met stroken, biezen en randen is veel te bereiken en we zyn er volmaakt mee in de mode. Een tyd lang waren er jurken in de mode, welke aan de onder zy de wa ren voorzien van een geplooi de of klokkende strook; bij zulk een jurk fs het aanbren gen van een extra-strook (zie afbeelding) de oplossing. Is het een imprimé-jurk, dan In het bulletin van het Cen trum der Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging van FebruariMaart 1948 vinden wy de conclusies van het in September j.l. te Ro me gehouden Internationale Congres van Katholieke Vrou wenbonden. Het onderwerp is de bydrage van de christen vrouw aan de menselijke ge meenschap. In deze bydrage onderscheidt men twee taken. Ten eerste haar bijdrage door haar zending in het gezin. Ten tweede haar bydrage door haar zending buiten het gezin. In dit stukje willen wy vooral het eerste punt met aandacht beschouwen. De Xlde Internationale Raad van de Internationale Unie der Katholieke Vrouwen bonden (I-U.d.K.V.) zet voor op, dat in de gekwetste, gis tende en ontwrichte na-oor- logse wereld de bydrage van de vrouw voor de menselijke gemeenschap van het hoogste belang is. Door haar zending in het gezin kan de vrouw een be langrijke bijdrage leveren aan de volksgezondheid, het eco nomische leven, de opvoeding eil de beschaving. Wat betreft de volksgezondheid, kan de huismoeder meewerken door te zorgen voor de lichamelyke gezondheid van haar man, haar kinderen en zichzelf. Deze zorg behoort tot haar plicht als huisvrouw. Zij moet echter niet alleen aan deze plicht willen beantwoorden, maar ook de vereiste kennis en bekwaamheid bezitten deze na te komen.. Verder moet z^j' beschikken over de noodzake lijke levensvoorwaarden aan deze plicht te kunnen voldoen. Daarom moeten de huisvrou wen alles bevorderen wat een rechtvaardige zorg voor de persoonlijke en de volksge zondheid vereist. Betreffende de bydrage tot het economische leven kan men de economische waarde van de huishoudelyke taak, vooral uit het oogpunt van het goederenverbruik, op de voorgrond stellen. Bovendien beheren de huisvrouwen als leidsters van de huishoudelijke uitgaven een belangrijk deel van het nationale inkomen. Ook behoeft economische vooruitgang niet per se men selijke vooruitgang te beteke nen en het gezinsgeluk te bevorderen. Dit zijn punten, die zeker overweging verdie nen alvorens men besluit ook de gehuwde vrouwen fn de productie in te schakelen. De Internationale Raad is daar om van mening, dat het nodig is, dat de vrouwen zich het economische belang van haar taak in huishouding en gezin bewust worden en dat zij zich op deze taak grondig voorbe reiden. In het voorjaar, wanneer de aardappelen al de gehele jrin- ter opgeslagen zijn geweest, begint de smaak achteruit te gaan, terwyl de zwarte plekken te minder aanlokkelijk maken. De huisvrouw moet dan pro. beren er toch een goed ge recht van te bereiden. Zy kan ze dan in gebakken vorm of als puree op tafel brengen. Wy willen nog enkele minder be kende recepten geven, zodat er wat meer variatie mogelyk is. Tomatenaardappelpuree. 1% kg. aardappelen, zout, peper, een stukje boter, 2 dL tomatenpuree, een scheutje melk. Schil de aardappelen zo nodig een nacht tevoren en laat ze in ruim water staan. Kook ze de volgende dag met weinig water en zout gaar, stamp ze fyn of knyp ze door een puree-knijper, vermeng ze met peper, tomatenpuree, melk en wat zout en klop de massa luchtig. Doe ze over in een vuurvaste schotel, leg er wat boter op en laat ze in een hete oven zo vlug moge lijk lichtbruin worden. Gebakken aardappelen met kaas. VA kg. aardappelen, zout, peper, boter of vet, 15Ó kaas. £chil de aardappelen en kook ze gaar met water en zout,, giet ze af en laat ze afkoelen. Snijd ze dan in plakjes, bestuif ze met wat peper. Smelt boter of vet In een koekenpan, doe hierin de aardappelplakken en de kaas, die in blokjes gesneden is, en bak de aardappelen bruin en1 knappend. Geef .dit ge recht b.v. met sla in plaats van vlees met aardappelen en groente. Aardappelkoekjes. VA kg. aardappelen, zout, peper. nootmuscaat, een scheutje ..melk, een eetlepel fyngehakte peterselie, pa neermeel, boter of vet. Kook de aardappelen op de gewone wijze gaar. Wrijf ze fyn, vermeng ze met zout, peper, nootmuscaat, melk en fyngehakte peterselie en klop de puree luchtig Vörm er daarna ronde koekjes van, wentel deze door paneermeel en bak ze in een koekepan in de hete boter of het vet aan beide zyden vlug brum. Morgen zal de minister van Weder opbouw en Volkhuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, vergezeld van enige hoofd ambtenaren een bezoek brengen aan Walcheren. By K. B. is bevorderd tot Comman deur in 'de Orde van de Nederlandse Leeuw dr. ïr. J. A. Ringers, president van de Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs, te 's-Graven- hage. De Marinierskapei der Kon. Nederland se Marine, onder leiding van de eerste luitenant de mariniers Gysbert Nieuw- land, zal einde dezer maand met het troepentransportschip „Kota Baroe" naar Indië vertrekken. Vermoedelyk zal dit schip Donderdag 25 Maart de Rot terdamse haven verlaten. De uit 53 leden bestaande kapel zal. met het oog op de jubileumfeesten, in Augustus in het va derland terugkeren. door JOSEPH MONTAGUE vertaling HERMAN ANTONSEN 51) De zon, die vroeg onderging, had de kleur van geronnen bloed toen ze achter de kraterrand wegzonk. Het zou nog slechts een paar uur licht blyven en vóór hen zagen ze het dreigende ver- schynsel dat hen met grimmige onvdr- zettelykheid onder zijn beangstigende invloed bracht. De rimpelende golven kleurden zich rood en dof-goud en ste gen steeds hoger. Mist, lucht en stoom vermengden zich in het rossige licht, dat het bekende landschap geheel ver anderde en hen. als ze elkaar aanzagen, op vreemden deed gelijken. Hun longen waren als sponzen, die heet water in zogen. Ze zaten als in een middele'euwse waterkerkar gevangen en de verschrik king was hier nog veel erger, omdat het stygende water kokend heet was. Ze moesten zo hoog mogelyk klimmen om zich veilig te stellen en wachten wachten.... tot het water op kookhitte hen zou bereiken en langzaam gaarko ken. En by die temperatuur konden ze er niet aan denken een vlot te bouwen, om zich daarop te redden, al bleetf de oppervlakte van hqt water ook betrekke lijk kalm. Ze zaten in een val. Langzaam, maar even onverbiddelyk steeg het water en ze zaten er als betoverd by en staarden naar de gloeiende nevels in de krater en de langzaam dalende zon. De grond trilde, zonder schokken, doch juist die trilling was zo vreeswekkend. Het kra- termeer scheen soms te draaien als een speeflrad en de rand er van vervaagde, zodat hy soms nauwelyks te onder scheiden was. Het midden van het meer konden ze reeds niet meer zien. Toen de mist 'n ogenblikje optrok, bemerkten zij dat het water reeds tot het onderste terras gestegen was. Nu ontstond er in het midden een kokend geborrel, een sissend geluid, dat tot een gdloei aan wies en dan weer verminderde, als het lawaai van een overspannen stoomketel. Dat verbrak hun lydelijkheid, die voort sproot uit de gedachte, dat er toch geen ontkomen aan was. Ze dachten niet lan ger, maar werden gedreven door het in stinct naar zelfbehoud. Ze pakten bun bagage op en begonnen tegen de steilte op te klauteren. De dood kwam achter hen aangekropen. Ze vreesden dat hij hen plotseling zou bespringen en hen zou overstelpen met een gloeiende stroom kokend water en stoom. En ze konden niet ver tegen de klippen om hoog komen, doch slechts een heel klein eindje hogër klimmen en zich daar vast klemmen, tot hun longen verbrand wa ren en hun lichaam gekookt was. Een krachtige windvlaag woei over de kra ter, deed de stoom opwervelen, rukte de dampwolken uiteen en maakte een ope ning, waardoor de zon bloedig rood in de krater scheen. De steile klippen bo ven hun hoofd werden bloedrood en ze klauterden door een vuurrode mist op waarts. Alle vogefls waren reeds wegge vlucht. Doch zy, de redelyke wezens, waren als in een helse gloed vastgekluis- terd, terwijl het scheen, of de zee zelf door de krateropening omhoog steeg en dreigde hen te verzwelgen. Ze moesten zo hoog mogelyk zien te komen en daar op het einde wachtentenzy ze voor die tyd misschien gelukkig krank zinnig waren geworden. De helling beneden hen schokte plot seling en ze werden tegen de grond ge worpen en gleden weer omlaag. Peter Warin, die onder het met handen en voeten tegen de steile wand omhoog klimmen opkeek, zag hoe de krater- wand op de plek, door Lang aangeduid als de trillingsiyn, zich in een spleet opende en als een schroef weer sloot, waarbij het stof van de verpulverde rotsen by het met verdovend lawaai te gen elkaar stoten schurend omlaag stortte. Onder hun voeten schommelde de grond onregelmatig. Er ontstonden sple ten, waaruit damp omhoog steeg. De lucht hing vol zwaveldamp en de bodem werd warm. Met een geluid als van scheurend linnen, maar dan duizend maal versterkt, stortte een lawine aan de andere zyde van de krater omlaag. Ze zagen een heel stuk bos wegglyden in wolken van stof, dat de zon verduisterde en langzaam als een rossige mist optrok. Uit het meer kwam een geluid als van het gedonder van zware artillerie en de gehele watermassa werd omhoogge- heven, drong tegen de hellingen op, joeg wieflend tussen het geboomte door en sleepte dat mee in haar vaart. Het ge leek op een veelkoppig monster uit de oude sagen, dat zyn verniellusten kwam botvieren. Daar boven uit klonk een donderend gekraak, alsof de gehele berg in tweeën spiedt. Boven hen raas den het onweer en de bliksem. Een aardgolving wierp hen voorover en ze lagen een ogenblik versuft néér. Toen kwam er een weinig stilte. Het leek, of de elementen adem schepten. Lang sprong overeind en schreeuwde „Komt mee! Komt meel" Hy greep de hand van het knielend meisje en trok haar overeind. In de rotswand was, op de plaats van de oude, 'n nieuwe scheur ontstaan, die op de muil van een monster met scherpe, reusach tige tandéli geleek. Door drie rotspunten heen kónden ze de hemel zien. Het meisje gleed uit. Ze was doodsbleek en kon bijna geen adem meer krijgen. Met inspanning van al zyn krachten tilde Warin haar op en strompelde voort met bonzend hart en gierende longen, hoger- en hoger, voetje voor voetje, naar de spleet, did zich elk ogenblik weer slui ten kon. Lang ging voor hem uit. Hij keek om, wenkte Warin hem te volgen en wees op de opening. Het werd don ker. Zwarte wolken pakten zich samen boven het eiland. Felle bliksemschich ten schoten naar alle kanten, gevolgd door angstwekkende donderslagen. Zowel Hatta als de republikeinse delegatie wordt Donderdag pit Djocja te Batavia verwacht. Hatta zal waar schijnlijk „belangrijke" onderwerpen met dr. Van Mook bespreken. Inmid dels gaf de republikeinse regering te Djocja een verklaring ten aanzien van de vorming der Voorlopige Federale Regering uit. „Antara" meldt, dat de republikeinse regering hierin haar diepe leedwezen uitdrukt over het feit, dat Van Mook een „regeringslichaam" vormde, dat de naam van Voorlopige Federale Regering draagt; hetwelk noch in vorm noch in „inhoud" enigs zins de naam „Voorlopige regering" rechtvaardigt, zoals bedoeld in dfe Ren- ville-overeenkomst. In werkelijkheid is dit nieuwe regeringsapparaat niet? anders dan een omvorming van de voormalige Nederlands-Indische rege ring. V De Voorlopige Federale Regering, zo als bedoeld in de Renville-overeen- komst, is nog niet tot stand gekomen,en moet alsnog gevormd worden in over eenstemming met de republiek, aldu? deze republike'nse regeringsverklaring Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stel len. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dagelijkse dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aanspo rende werking van Kruschen doel Uw bloed sneller stromen: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is hei geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3