Krachtig machtsapparaat in wording De tragische dood van Jan Masaryk i Opsporen van uitzendposten eist kennis en grote voortvarendheid o ZONDAG IN MOSKOU DE Dassen met enorme knopen de hedendaagse mode GROTE WINKELDAG RUSLAND, zoals het is n j Afdoende bescherming tegen elke extremistische actie Ontroering in Praag en buitenland Mgr. I. P. Verriet t Daders worden of gearresteerd of voorgoed het zwijgen opgelegd Dr. Stultz, docent in Engelse gebruiken te Altona, was geheim agent D' Verjaardag Pauskroning bureaux van redactie en administratie: VERWISSELING VAN SUIKERBONNEN Iedere veertien dagen twee eieren Het weer DE VERMOEDELIJKE PLANNEN 88 J J' Smyslov: zege op Euwe, remise tegen Botwinnik Koning Gustaaf op reis in Frankrijk overleden? Tot hoofd en hart Het grote rantsoen met Pasen Apostolisch Vicaris van Curasao Aetherpolitie op zoek naar geheime zenders Goede vangst in Twente Nazi-spion hij Radio-Oranje gearresteerd Grote opwinding in Stockholm Donderdag 11 maart 1948 71ste JAARGANG No. 24098 Niet op agenda Veiligheidsraad van VLIEGRAMP BIJ CHICAGO V. (Vervolg op pag. 3) BRITSE GEHEIME DIENST DOET ONTHULLINGEN e Zondag is in Moskou en in de andere groie Russische sieden bijna gelijk aan de werkdag. De mensen dragen over hei algemeen dezelfde kleren als op werkdagen en alle winkels zijn open zoals gewoonlijk. Hei enige verschil is, dai er Zondags veel meer mensen op de been zijn. Men kan zich pleizieriger dingen voorstellen, dan een Zondag middag doorbrengen in een Moskouse winkel. Hei verkeer is even druk als óp alle andere dagen en de siraaiveniers zijn misschien nog rumoeriger dan gewoon lijk. De meesie mensen in Moskou zijn vrij van de dagelijkse arbeid, maar dii beiekeni niei dai zij zich kunnen ont spannen. Verschil in kleding door B. LUNDBERG Schetterende luidsprekers (Vervolg op pag. 3), SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. X W. Boerrfgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlön eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Maarseveen heeft Woensdagmiddag een opzienbarende mededeling in de Eerste Kamer gedaan. In antwoord op aandrangdie ™-en van verschillende zijden op hem heeft uitgeoefend om straffere maatregelen te nemen tegen het communistische optreden en tegen com munistisch misbruiken van de vrijheid van meningsuiting, heeft de minister gezegd, dat wij nog deze week een mededeling van de regering kunnen verwachten, waaruit zal blijken, dat zij haar machtsapparaat zo krachtig zal maken, dat het afdoende bescherming zal bieden tegen extremistische extravaganties uit welke hoek dan ook. De minister wil nog verder gaan. Hij ^il niet wachten op de resultaten van Se arbeid der commissie-Pompe, die tengevolge van verschillende omstan digheden nog wel enige maanden werk *al hebben en daarom wil hij nu reeds verscherpihg der strafbepalingen tegen •hisbruik van de vrijheid van menings uiting in overweging nemen. De Kamer heeft van verschillende tijde deze mededelingen en nog andere Uitlatingen van de minister met kenne lijke instemming begroet. Er zijn trou wens over het geheel nogal duidelijke en scherpe woorden gesproken aan het adres van de communisten, vooral ook bij de replieken door de heer Schnei der, waarop de communisten dan be gonnen te interrumperen en de voor zitter zich iets te weinig in zelfbeheer sing boven de trubbelen van de poli tieke arena verheven toonde door te straf af te hameren en geen enkele in terruptie te willen toestaan, hetgeen uit de Kamer een protest ontlokte en de heer Schneider hoffelijk deed op merken, dat het hem niets hinderde. Een debat, waarbij de interruptie is uitgesloten is een onmenselijk debat. De interruptie is officieus geoorloofd, omdat men het bloed niet kan verbieden te kruipen, waar het niet gaan kan. Bovendien schept het rigoureus optre den tegen de interruptie meer wanorde dan haar oogluikend toe te laten. De voorzitter van de Tweede Kamer is er heel lankmoedig mee en het debat ver liest daardoor zeker niet aan kleur en levendigheid. Verder was het een kalme middag Praag maakte na het bekend worden *an het nieuws omtrent de dood van •sinister Masaryk een indruk van ver slagenheid. Het departement van Bin nenlandse Zaken heeft bevolen, dat van alle openbare gebouwen de vlag halfstok •Poet waaien. Een krans van rode en witte bloemen Was tegen de zetel van Masaryk in de ministersbanken gelegd tijdens de ope ning van het nieuwe parlement, waar van de 300 ongeveer 230 afgevaardigden aanwezig waren. Masaryk krijgt een staatsbegrafenis, die op Zaterdag is ge steld. Familieleden zeiden, dat de gestor vene wanhopig terneergeslagen was geweest sedert de regeringscrisis van eind Februari. Na de aankondiging, dat hij in het nieuwe kabinet-Gott- wald zou aanblijven, weigerde hij vele oude vrienden en krantenmensen te ontvangen. Volgens personen, die Masaryk goed nebben gekend, zou het onderhoud, dat hij Dinsdagavond het president Benesj heeft gehad, de sleutel tot zijn wan hoopsdaad zijn geweest. In de officiële mededeling van het bu- teau van de minister-president w-ordt W-hter verklaard, dat Masaryk ten ge volge van een ziekte, die met slapeloos heid gepaard ging, door zelfmoord een ®'nd heeft gemaakt aan een leven, dat ®an vaderland en volk was gewijd. Radio-Praag zeide: Hij leed aan een Sfnstige ziekte en het is waarschijnlijk, Jat hij in een ogenblik van zenuwover spanning uit een raam van het ministe ns van Buitenlandse Zaken in de tuin gesprongen. De Britse minister-president Attlee Seide in een persoonlijke verklaring, dat Je reden van Masaryk's zelfmoord ge weest kan zijn, dat hij niet kon leven j" de verstikkende atmosfeer van het '°talitaire systeem. In Lake Success zei Trygve Lie, de Y N O.-secretaris-generaal: „Masaryk's "tem was de stem der Verenigde Naties," Dean Acheson, voormalig onderminis ter van Buitenlandse Zaken der V.S., Verklaarde: „Masaryk was een oude •fiend van me, voor wie ik een grote genegenheid koesterde. Ik ben droevig gestemd, niet alleen door de tragische yhstandigheden van zijn dood, doch ook Joor de smart, die daaraan voorafge gaan is." Y Dr. Jan Papanek, de permanente j sjechoslowaakse vertegenwoordiger bij Je V.N., heeft de huidige redering in ?')n land afgekeurd en de Veiligheids- laad schriftelijk verzocht een onder dek in te stellen naar het commnnis- ''sche optreden aldaar. Papanek was vriend van Masaryk. Trygve Lie besloot, het verzoek niet Sb de agenda van de Raad te plaatsen. 5>panek's brief zal worden behandeld *'s een niet-gouvernementale inlichting. .Dr. Zenkl. oud-vice-premier en voor malig voorzitter van de Partij der Na- Jonale Socialisten, is afgetreden als af gevaardigde van de Tsjechoslowaakse volksvertegenwoordiging. Ook mevrouw Porakova, afgevaardigde van de Com munistische Partij, heeft haar parlemen- aire mandaat tér beschikking gesteld. De gezant te Oslo, dr. Emil Walter, heeft zijn ontslag ingediend. K. To- koly, consul-generaal te Sydney, .heeft zijn functie eveneens neerge legd. Volgens de normale gang van zaken ,°u de suikerbon, welke 18 Maart zal *°rden aangewezen, recht geven op 500 en die van 14 dagen later op 750 ^am. Teneinde de suikervoorziening met ve Paasdagen te vergemakkelijken zullen bonnen worden verwisseld. 18 j^aart wordt dus een bon voor 750 gram vu'ker aangewezen en 1 April een bon vP°f 500 gram suiker. Voor houders van - - en E-kaarten heeft geen verwisseling Jaats, aangezien op beide genoemde data VOoj 'f deze groepen een bon voor 500 gram' 6l"ker zal worden aangewezen. eierenproductie rechtvaardigt de j^*>achting, dat in de maanden April, k 1 en Juni aan alle leeftijdsgroepen q^'fatig eieren verstrekt kunnen wor "Jh °nder voorbehoud van onvoorziene 1 ^«digheden zal, te beginnen met L^bfil a.s., iedere veertien dagen een voor twee eieren worden aangewezen. Verwachting tot Vrijdagavond: Tamelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon 7.0218.39, maan 7.5320.29. In verband met de plannen van de regering meldt onze parlemen taire redacteur nog: De mededeling, die minister Van Maarseveen Woensdag in de Eer ste Kamer heeft gedaan, is het teken, dat het langdurig gevoerde beraad in een voor dit doel ge vormde commissie en in de boezem van de regering en haar organen aangaande de weerbaarmaking van het land tegen enigerlei extremistische uitspatting thans eindelijk in het stadium van rijp heid gekomen is. In zijn vergade ring van Maandag j.l. moet het Kabinet zijn beslissing genomen hebben aangaande de methoden, volgens welke deze weerbaarma king tot stand gebracht dient te worden. Welke methode de regering ge kozen heeft zal weldra blijken doch de gedachten gaan sterk naar het systeem van vrijwilligers, die voorzover zij gewapend moeten optreden opgenomen zullen wor den in de bestaande organen van Gemeente-, Rijkspolitie en Mare- chaussée, alsmede van het leger. Als aanvulling hierop doet zich ook de mogelijkheid voor van het vormen van een civiele hulpdienst of hulpdiensten voor het verrich ten van ongewapende diensten, die ter beschikking van de burge meesters gesteld zouden kunnen worden. In verband met de in voering van een vrijwilligersorga nisatie in het kader van het leger doet zich. ook de noodzakelijkheid gevoelen van verversing der man kracht van de territoriale troepen. Men dient noa even af te wach ten hoe de regering haar keuze bepaald heeft, doch men mag er wel rekening mede houden, dat haar besluiten in de boven aan gegeven richting gevallen zullen blijken te zijn.' Een Skymaster met dertien passagiers aan boord is Woensdagavond op het vliegveld van Chicago neergestort en uitgebrand. Het vliegtuig steeg in een sneeuwjacht op en stortte van een hoogte van ongeveer 200 meter neer. 12 inzit tenden werden gedood. HtPHUt 88X81811 De laatste plechtigheid, die Jan Masaryk bijwoonde, was de viering van de 98ste ge boortedag van T. Masanjk, zijn vader en eerste president van Tsjeehoslowakije. De communisten hadden van deze plechtigheid tevens de viering van het dertigjarig be staan van het Rode leger gemaakt. Er is iets dreigends in dit veld van stalen hoofden. Boven: Jan Masaryk, vermoeid en terneergeslagen tijdens de parade. Het Provincialaat van de Domini canen ontving heden uit Curacao telegrafisch bericht, dat Z. H. Exc. Mgr. I. P. Verriet aldaar op 10 Maart is overleden. Z. H. Exc. werd geboren te Venray, 4 November 1880, studeerde op het gym nasium te Venray bij de paters Francis canen en trad 23 September 1899 in df Orde van de Dominicanen. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1905; na enige jaren leraar te zijn geweest, ver trok hij in 1909 als missionaris naar Cu rasao. 14 November 1931 werd hij be noemd tot Apostolisch Vicaris aldaar en Bisschop van Eleutherma. De Bisschops wijding had plaats 6 Januari 1932 in de parochiekerk te Venray. Mgr. Verriet was assistent-Bisschop bij de Pauselijke In Parijs heeft men in een garage een zeer grote hoeveelheid wapens m beslag ge- rp---,, Ho OrHo van Ho nomen, die bestemd waren voor de Joden in Palestina. Het uitladen van de wapens I Iuorl en ruaaer m ue WIUe bij het hoofdbureau van politie te Parijs. TTT Nederlandse Leeuw. (Van een speciale verslaggever) Schijnbaar is de strijd tussen de Radio Controle Dienst van de P.T.T. en de amateurs, die clandestiene zenders bou wen. niet anders dan een duel tussen vernuft en vernuft. Schijnbaar is het zelfs een in hoge mate sportief gevecht en schijnbaar moet men in zijn hart be wondering gevoelen voor zo'n groepje enthousiaste amateurs, zoals enige ja ren geleden in de omgeving van Gouda, dat onmiddellijk ha de binnenkomst van de trein uit Den Haag hun uitzendin gen staakten met de laconieke medede ling: „Voor vandaag gaan wij eindigen, want zojuist is met de trein uit Den Haag de chef van de Radio Controle Dienst in Gouda gearriveerd." Hetgeen waar was. Het is echter inderdaad slechts schijnbaar, want in feite staan hier grote belangen op het spel. Ten eerste is het verzorgen van uitzendingen zonder vergunning krachtens het Ra dioreglement van de Telegraaf- en leiefoonwet verboden. Vervolgens zijn de middengolven, waarop voor 150 stations plaats is, en waarop in binnen- en buitenland toch reeds meer dan 300 zenders officieel zijn ingeschakeld, al zodanig overbelast, dat iedere clandestiene gebruiker ern stige schade voor binnen- en buiten land oplevert. Bovendien kan het sto rend werken op lijnen van lucht- en scheepvaart. En tenslotte zou, wanneer deze actie niet met kracht werd tegengegaan, een steeds groter aantal clandestiene zen ders in de aether verschijnen, zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten, dat op deze wijze politieke propaganda werd gevoerd en wat nog belangrijker is. zou het onderzoek naar clandestiene zenders, die voor spionnagedoeleinden worden gebruikt, mogelijk kunnen wor den bemoeilijkt. Gezien tegen deze achtergrond wordt de clandestiene uitzending in derdaad, zoals de wet het noemt, een misdrijf. Een misdrijf, waartegen de mannen van de P.T.T. met grote voortvarendheid en enorme kennis van zaken doortastend optreden. Hoe, dat is uiteraard min of meer het ge heim van de smid, maar dit kan men er wel van zeggen- treden, zoals nu in Twente, waar op het ogenblik twee a drie zenders werkzaam zijn, die bij voorkeur de Zondagmorgen voor hun experimenten uitkiezen, ergens clan destiene zenders op, dan. krijgt de Centrale Controledienst in Den Haag daarvan via hun organen mededeling. De mannen trekken dan uit, gewa pend met apparaten, 'die het vermogen hebben, te bepalen uit welke richting de uitzending plaats vindt. Drie van die apparaten, op verschillende plaatsen opgesteld, leveren een snijpunt van richtingslijnen op, dat in de praktijk een kleine driehoek is, waarbinnen de clan destiene zender zich moet bevinden. De uiterste punten van die driehoek zijn als regel niet verder dan enkele honderden meters van de uitzendpost verwijderd. Wanneer men zich nu naar dit ge bied begeeft, dan beschikt men voor -het verdere onderzoek op korte af stand over kleinere toestellen, die men lopend bij zich moet dragen. (De Duit sers hadden hier meters, ale men als polshorloges kon dragen) Deze leiden de betrokken ambtenaren met stellige zekerheid naar de plek van waaruit de Telkens doen de laatste weken berichten in de pers de ronde, dat met name in Twente clandestiene zenders opduiken, die met grote brutaliteit op de middengolven verboden uitzendingen verzorgen en die daarbij zelfs niet schromen, postadressen te noemen en open lijk tegen betaling voor bepaalde artikelen reclame te maken. Hoe gevaarlijk zulke schijnbaar spor tieve prestaties kunnen worden, vertelt een speciale verslaggever in nevenstaande bijdrage, waarin hij ook vermeldt, wat door de Radio Controle Dienst aan tegen maatregelen wordt ondernomen en hoe het practisch zeker, is, dat iedere clandestiene aethergebrui- ker wordt gevat of in ieder geval tot zwijgen gebracht. uitzending plaats vindt. Ook wanneer die plek midden in Amsterdam in een drukke straat twee hoog in een achter kamer blijkt te liggen. nlangs is te Londen een boekje verschenen, dat een tipje op licht van de sluier, welke de daden van de Engelse Secret Service ook nu nog, bijna drie jaar na de oorlog, omhult. In dit boekje Secrets of the British Secret Service" van E. H. Cookridge vindt men staaltjes van ongelooflijke koelbloedigheid en moed van de Engelse geheime agenten, die ver achter de fronten hun plicht deden voor het vaderland. Wij ont lenen hieraan enkele gegevens. De meeste Nazi-spionnen, die geduren de de oorlog op illegale wijze Engeland binnendrongen, werden gearresteerd, omdat hun verhalen juist iets te goed waren ingestudeerd, zodat hun ant woord er altijd iets te vlot uitrolde en zelfs by herhaalde ondervraging altijd onveranderd bleef. Anderen vielen door de mand, omdat zjj op aanraden van een zekere dr Hans Stultz een rekening openden bij de „Savings Bank". Dr. Stultz was expert-instructeur op het gebied van .Engelse gewoonten en gebruiken aan het Nazi-spionnage-college te Altona bij Hamburg. Hü vertelde hun o. a. dat er muziek mensen, die wonderlijk genoeg beter gekleed waren dan gewoonlijk in Rusland het geval is. Vele meisjes droe gen zijden kousen en de jongemannen droegen dassen met enorme knopen, de hedendaagse mode in Moskou. Een andere grote zaal was gereser veerd voor theatervoorstellingen, muziek en redevoeringen, die loftuitingen be vatten voor militaire heldhaftigheid. Later sprak ik met een van de beroeps dansers, die In het culturele huls dienst deed. Ik zeide hem, dat het mij verwon derde dat deze mensen zo keurig ge kleed waren. HjJ vertelde mij, dat dit in het geheel niet vreemd was, daar de be zoekers van die avond behoorden tot de upper ten van de bedrijven, ingenieurs, technici, staganoviten,' m.a.w. een geprivilegieerde groep. Maar op Zaterdagavond werd iedere t j oor vele mensen is de Zondag de \f grote winkeldag en praktisch de enige tijd, die zij hebben om in de rij te staan. De markten zijn overstroomd en de boe ren van de kolchozen korren met hun producten naar de stad. Natuurlijk zijn er voor het volk ook gelegenheden om uit te rusten of recreatie te nemen. Velen geven er de voorkeur aan hun vrije tijd door te brengen zover mogelijk van de overbevolkte flats en zij bezoeken clubs, cultuurparken, bios copen en theaters. De culturele instellingen behoren aan Industriële en andere ondernemingen en maken deel uit van die dingen, welke de Sovjet-propagandisten met trots de vreemdelingen tonen. Sommigen van deze Instellingen zijn buitengewoon mooi, speciaal die, welke behoren aan de Stalinplant tn Moskou. Ik bracht daar eens een bezoek ter gelegenheid van de viering van de dag van het Rode Leger. In een grote hall dansten pp jazz- arbeider toegelaten, die twaalf roebel kon opbrengen om te dansen. Toen ik laat in de avond 't huis verliet, ont moette ik op straat een troep jonge lui. Zij waren armoedig gekleed en vertoonden weinig overeenkomst met de goed geklede heren en dames bin nen. Dit is een van de contrasten in het Socialistisch Sovjet-Rusland. Natuurlijk hebben vele inwoners van Moskou nooit de gelegenheid hun vrije tijd in zulke clubs en culturele paleizen door te brengen, maar zij kunnen de metro nemen naar een van de grote cul turele parken (Gorky, Ismailofski, Sokol- nikof en andere). Het Gorky-park bijv. strekt zich vele mijlen uit langs de rivier te Moskou en hier vindt men theaters, bioscopen, res taurants. amusementspaleizen, tentoon stellingen enz. Ongetwijfeld zijn al deze culturele par_ ken zeer indrukwekkend, zelfs een beetje te indrukwekkend. Gigantische stand beelden en sculptures In cement willen eén indruk geven van klassieke schoon heid en zuiverheid. Niettemin kan men niet ontkomen aan het gevoel dat deze Herculaanse discuswerpers en breedge schouderde amazones veel overeenkomst vertonen met de Kracht door Vreugde- beweging van de Nazi's, die Iets derge lijks ten toon spreidden voor de Duitse massa. Overdag is het rustig en vredig in de parken, maar gedurende de zomer avonden zijn zij druk bevolkt en de lucht is vervuld van het onontkoombare Rus sische mengsel van parfum, knoflook en wodka Gveral voor de restaurants en de andere attracties staat men ln de rij, en waar men ook gaat, men wordt onophoudelijk vervolgd door het helse lawaai van de alomtegenwoordige luidsprekers, die nu eens propagan- da-leuzen en dan weer muziek uit brullen De Russen krijgen nooit rust; de luidsprekers volgen hen overal waar zij gaan. een goede Engelse gewoonte bestond om een codewoord achter de naam te zetten als men een aanvraagformulier moest invullen. Degenen, die zijn raad opvolgden, wer den spoedig een willoos slachtoffer van de Engelse Secret Service, want da bank nam het geld. en de „Special Branch" van Scotland Yard anresteerde de spionnen. In 't geheime register van het meest geheime bureau tn Engeland werd een crediet geschreven op reke ning van dr. Stultz, een van de meest waardevolle agenten van de Engelse Geheime Dienst, wiens ware naam wel nooit gepubliceerd zal worden. Eer van de verhalen vertelt van een Nederlander, die in 1942 uit het door Duitsland bezette gebied naar Engeland was ontsnapt en daar voor de B.B.C.- microfoon van Radio-Oranje zijn vrien den in de ondergrondse beweging zou toespreken. Het rode licht flitste aan en hij begon zijn uitzending. Het ging nogal stuntelig, zoals dat wel meer gaat bij iemand, die voor het eerst voor de radio spreekt. Maar Johannes Marius Dronkers had een speciale reden om zenuwachtig te zijn. Zijn toespraak be vatte namelijk een geheime code voor de SS-groepscommandant Ritter, één van Hitler's voornaamste spionnen. Dronkers beëindigde normaal zijn uitzending, 't Rode licht ging uit en hij draaide zich om met een grijns. Doch toen betrok zijn gezicht. Drie grimmige mannen van de „Special Branch" stonden achter hem. De microfoon was verbonden geweest met een andere studio, waar officie ren van de Geheime Dienst zijn rede gevolgd hadden. Geen woord ervan was de aether ingegaan. De wacht, die hem even voor Kerst mis uit de cel haalde om hem naar de galg te brengen, vond een geheel an dere Nazi-spion. Hij huilde om genade. Voor hij stierf bekende Dronkers alles, tot zelfs de details van de codes, die de beste Duitse wiskunstenaars voor hem hadden uitgewerkt. Lange maanden werkte de Duitse Geheime Dienst ge lukkig, zij het dan ook zonder succes, op de code-messages, die hij van Ra dio-Oranje ontving. Twee afgebroken partijen ston den er gisteravond op het pro gramma van het toumooi om het wereldkampioenschap schaken. De partij SmyslovBotwinnik werd na de 45ste zet remise wegens her haling va zetten, Weliswaar had Smyslov toen een pion meer, maar daarmee was toch geen winst meer te behalen. Daarna kwam de partij EuweSmyslov aan de beurt. De stelling bood onze kampioen geen uitzicht op behoud en nadat hij 'kennis had genomen van een in gesloten zet van Smyslov, gaf hij zich gewonnen. De stand is nu: 1. Botwinnik 2\2 punt (3). 2. Keres 2 punten (3). 3. Smyslov 2 punten (4). 4. Reshevsky iy2 punt (3). 5. Euwe 0 punten (3). j De 2e Maart 1939 werd Eugenio Kardinaal Pacelli tot Paus geko zen en op 12 Maart d.a.v. plech tig gekroond. Het past ons, Katholie ken, de verjaardag van dit heuglijke feit dankbaar te gedenken, te meer, daar de persoon en de kwaliteiten van Zijne Heiligheid het overduidelijke be wijs zijn van Gods grote zorg voor het welzijn Zijner Kerk. tot wier Opperher der, onder Zijn leiding, een man werd gekozen, wiens algemeen erkende eigen schappen van geest en hart hem maak ten tot de aangewezen drager van deze hoge waardigheid. Reeds voor Zijn verheffing tot de pauselijke troon was Kardinaal Pacelli zowel in de Oude als in de Nieuwe We reld een hoogst geziene persoonlijkheid. Toen Zijn verkiezing tot het Pausschap bekend werd, was dan ook de algemene geestdrift oprecht en hartelijk. Een zwa re. wij mogen wel zeggen bovenmense lijke taak wachtte de Stedehouder van Christus. In de geschiedenis der Kerk is er nauwelijks een Paus. aan te wij zen, wiens pontificaat onder zulke nood lottige omstandigheden begon en ver liep. In een aan Christus vijandige we reld moest Hy de grote verdediger zijn van de eeuwige, onvergankelijke waar den in dit leven, die door het verblinde mensdom tot eigen geestelijke en stof felijke ondergang hardnekkig worden geloochend en bestreden. Met warme, vaderlijke bezorgdheid voor het heil der mensen heeft Paus Pius XII zich steeds van deze moeilijke taak gekweten. Niet alleen echter voor de geestelijke noden ook voor de stof felijke ellende van onze wereld heeft Hij steeds een open oog. Wat op Zijn In stigatie de Vaticaanse diensten hebben gepresteerd voor de oorlogsslachtoffers mag als voorbeeld gelden van ware liefde tot de evenmens. Tegen alle dwalingen van de moderne tiid verhief Hij waarschuwend Zijn stem en wees tegelijkertijd het enige redmiddel aan, dat de wereld bevrijden kan uit de algemene geestelijke en ze delijke ontreddering, die naar de on dergang van onze beschaving leidt: de terugkeer naar Christus. In meesterlijke encyclieken spoorde Hij aan tot een diepere beleving van ons H. Geloof. Geen enkel aspect van het moderne leven wordt verwaarlo&d. In de volle zin van het woord is Pius XII een moderne Paus, die het woord van Christus, dat Zijn Kerk van alle tijden is. voor ieder duidelijk-zichtbaar waar maakt. Met volle recht verdient Hij de eretitel van Paus van de Vrede. Zijn Kerstboodschappen zijn meesterstukken van liefdevolle bezorgdheid en dieppei- lend inzicht in de behoeften van onze tijd. Als de wereld zich toch eens als één man wilde scharen onder de lei ding van deze wijze Vader, ze ware in korte tijd een paradijs. Maar de eeuwen oude strijd tussen God en de duivel gaat voort, nu feller en verbitterder dan ooit Nu méér dan ooit behoren wij, Ka tholieken, ons dan ook te vere nigen om onze H. Vadei van Rome, om samen met Hem de goede strijd van Christus te strijden. In die pe dankbaarheid en bewonderende ver ering gaan dan ook op deze verjaar dag Zijner Pauskroning onze harten uit naar de plaatsvervanger van onze goddelijke Meester op aarde. Niets heeft Hij ons in de jaren van Zijn bestuur met méér aandrang gevraagd telkens en telkens "veer, dan de steun van ons ge bed. Zozéér Is Hij ervan overtuigd, dat alléén Gods zegen uitkomst kan bren gen in de hopeloze chaos van r ze te genwoordige wereld, dat Hij zelfs een gebedskruistocht van de kinderen or ganiseerde, om door hun onschuldig smeken als het ware een stormaanval te doen op het hart van God. Onze taak is het, onze dure plicht, Hem bij deze pogingen trouw ter zijde te staan. In een blijvend en vurig da gelijks gebed moeten wij God danken, dat Hij ons in de persoon van Paus Pius XII een kampioen-voorvechter heeft geschonken voor de rechten van God en de mens. Ons gebed moge Hem steunen opdat Hij de kracht verkrijge Zijn zware taak nog vele jaren te ver vullen tot eer van God en tot heil van onze zielen. Laten wij, die van God het grote voorrecht hebben ontvangen tot Zijn Kerk te behoren, in ons een saamhorig heidsgevoel ontwikkelen, dat ons er toe brengt, uit diep besef voor de noodza kelijkheid van samenwerking iedere dag in ons huisgezin gezamenlijk God te smeken Zijn Stedehouder op aarde te sterken, te verlichten en te zegenen, om de krachten van het kwaad met succes te bestrijden door Gods leer van liefde en rechtvaardigheid. De Heer spare Hem en behoude Hem ln het leven, make Hem zalig op aarde en levere Hem niet over aan de wil Zij ner vijanden. In Parijs en Stockholm deden heden morgen geruchten de ronde, dat koning Gustaaf van Zweden tijdens een trein reis naar de Franse Rivièra overleden zou zijn. In hofkringen te Stockholm kon men de geruchten niet bevestigen. Men ver klaarde dat de koning Zweden in goede gezondheid had verlaten, doch in Stock holm blijven de wildste geruchten de ronde doen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de koning hedenmiddag om 12-16 uu> in gGede gezondheid de 'Frans-Belgische grens gepasseerd. Beleefdheid is een wapen, dat men altijd kan gébruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1