Gaan de ogen open Uitbreiding van de politie met vrijwilligers Geen heroprichting van B. V. L. en burgerwachten Actiecomité's in Amsterdam Jongens van 5-11 R.L glimlachen en houden hun mond Reshevsky vertelt hoe hij van Keres won Sinaasappelen, grape-fruit en eieren Sovjet-leiders door te meedogenloos, als zij hun wil wensen drijven RUSLAND, zoals het is e 'J Penicilline helpt zieke tijger Truus v. Geneygen, slimme jongedame met fantastisch organisatievermogen Sovjet-grondwet is eigenlijk maar een vodje papier mv&VZSZ, trs 'sÈgëSr- 1 .r Tot hoofd en hart Tsjechische methode vindt navolging Koningin moet weer rust nemen GEEN RESULTAAT BIJ SCHEEPSINSPECTIE Het weer Dr. Van Mook confereert met Hatta Bezoekers van Deurne krijgen dertig francs Vijflandenconferentie geëindigd Ronde-tafelconferentie met Indonesië Overvloed van cokes? VRIJDAG 12 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24099 GENERAAL SPOOR '4 - WÊÊmMmêÊmMm. Tengevolge van het ongeval met de „Rian", het schip dat gisteren in het Winschoterdiep is gekapseisd hij de tewaterlating, is het Winschoterdiep nog geheel voor alle scheepvaartverkeer gestremd. Donderdagmiddag is een justitieel onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. De grote massa van 200.000 kg. zal moeilijk kunnen worden gelicht. VERSTERKING GEZ AGS APPARAAT JEEP IN NIEUWE WATERWEG De grote Bengaalse konings tijger „Roland" in Burgers' Dieren park te Arnhem was ziek, zwaar ziek. Naar de kwaal kon men slechts gissen, zodat, in overleg met de parkdierenarts, werd be sloten tot het toedienen van be paalde geneesmiddelen. Alles even wel zonder resultaat. Als een ge raamte lag daar de reus, de vroeger zo uiterst gevaarlijke woesteling. Geen menselijke hulp scheen meer mogelijk. Zijn einde was nabij. Tot plotseling „penicilline" ter sprake kwam. Onmiddellijk werd besloten tot inspuiting over te gaan. Zonder veel moeite slaagde men er in de nodige injecties toe te dienen. Reeds na de eerste inspuitingen kwam de eetlust terug. Na een voorzichtig begin met mondjes maat en de lekkerste hapjes ver orbert de tijger thans een dubbel vleesrantsoen met nog groter eet lust en felheid dan vroeger. Dit was de eerste toepassing van „penicilline" op grote roofdieren, hier te lande en met succes. MEISJE ALS VERSTEKELINGE AAN BOORD VAN DE „VO LEND AM" (Van onze verslaggever aan boord van de Volendam Daar was laatst een meisje loos. Dat wou gaan varen, dat wou gaan varen! Het oude zeemansliedje is plotseling hevig actueel op het s.s. Volendam. Hardnekkig gaat het gerucht door heel het troepenschip, dat er een meisje loos aan boord is, niet de verpleegster of de stewardessen, behorende tot de vaste bemanning, maar een heuse verstekelinge. Men noemt zelfs haar naam, men kent haar herkomst, maar het fijne van de zaak weten alleen de jongens van het 5e bataljon van het 11e Regiment Infanterie, de Limburgers en de Oost-Brabanders doch zij glimlachen en houden hun mond. Tot hen heeft zij gezegd: Wacht maar jongens, nd Port Said zul je me zien! En als Truus van Geneygen ooit iets beloofde, dan deed ze het ook. Zij is de slimste en handigste meid van heel Limburg, dat. weten de jongens uit ervaring. Per luchiposi hebben wij een serie bijdragen ontvan gen van onze verslaggever Fred. Thomas, die op uii- nodiging van de Leger- voorlichiingsdiensi mei de „Volendam" een reis van drie maanden naar Indië maaki. Hierbij publiceren wij zijn eersie relaas, dai in de komende dagen door vele inieressanie artikelen zal worden gevolgd. Winston Churchill maakte om de thans voor het Lagerhuis gekozen conservatieve candidaat Harris te steunen, een verkiezingspropagandatocht in Noord-Croydon. Wanneer U dit leest is hei vijfde gedeelte van het grote schaakiournooi om de wereldtitel achter de rug; hebben wij allen vijf, vier partijen gespeeld en is hei mogelijk iels fe zeggen van hef feif, dai zo weinig partijen in remise eindigden, legen de verwachting van Euwe in, die aan vankelijk meende dal 60 van alle ontmoetingen onbeslisi zou eindigen. De Nederlandse maiador is er mede debet aan dai zijn voorspelling foi nu ioe niei uifkomi! Daarnaast is hel de wil van de deelnemers in elke partij een beslissing ie for ceren, „io be or not to be". VI Er is een zeer grondige studie voor nodig om uitvoerig te kunnen schrijven over de verhouding van communisme en nazisme en ik zal daarom slechts wijzen op de meest in het oog springende verschilpunten en punten van overeenkomst tussen de twee dictaturen. Want zelfs een waarnemer die tracht onpartijdig te zijn in zijn oordeel kan het niet helpendat hij' vele punten van overeenkomst vindt. Een duidelijk verschil tussen de beide systemen vindt men in de kwaliteit van de leiders. Onpartijdige politieke waarnemers die in persoonlijk contact zijn geweest zowel met de communistische als met de nazi-leiders zijn het op dit punt eens. Het merendeel van de nazi-leiders was hysterisch en had allerlei soort complexen. De leiders van het Kremlin zijn alle schrandere en zakelijke mensen, meedogenloos en onscrupuleus, handia en intelligent. jr door B. LUNDBERG Culturele leven onder voogdij Vervolg pp pag, 3Jl (Vervolg op pag. 31 K. Volgende week onder tekening te Brussel? Samenstelling Ned. delegaiie Surinaamse belangstelling Voor Nederl. Arbeiders beweging Verwacht niet van een ander, wat hij nooit kan zijn. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. De greep der communisten naar de macht in Tsjechoslowakije heeft in ieder geval dit voordeel, dat velen in west-Europa eindelijk de ogen zijn open gegaan. Plotseling constateren zij met alle duidelijkheid, dat de weg, die naar Moskou voert, regelrecht leidt naar een dictatuur, welke meer met slavernij dan met democratie te maken heeft. Ook in Nederland is deze ken tering te bespeuren, vooral onder de arbeiders. Een uiting hiervan is de scheuring in de E.V.C. te Rotterdam. Onnozel genoeg, want zij konden beter weten, waren er velen, zelfs onder onze katholieke arbeiders, die meenden, dat zij zich gerust bij de E.V.C. konden aan sluiten. De E.V.C. had immers niets met de communistische partij te maken! Thans is over het gewroet der C.P.N. in de E.V.C. een boekje open gedaan in een vergadering der E.V.C. te Rotter dam. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. v. d. Berg, die reeds onlangs een knuppel in het hoender hok gooide, toen hy zijn ontslag nam als lid van de gemeenteraad, waarin hij op de communistische lijst was ge kozen. Een resolutie werd aangenomen, waar in stelling wordt genomen tegen „het drijven der C.P.N. binnen de E.V.C." Voortaan zal geen enkele inmenging, hetzij direct of indirect, van welke po litieke partij ook in de organen van de E.V.C. te Rotterdam worden geduld. Eveneens zal geen enkele bestuurswijzi ging of -aanvulling op last van de lan delijke leiding van de E.V.C. worden aanvaard. De beslissing daarover zal uitsluitend in handen liggen van de bij de Rotterdamse E.V.C. aangesloten ar beiders, waarbij er voor zal worden ge zorgd, dat pogingen van een van buiten af door een politieke partij georgani seerde oppositie, welke binnen de E.V.C. door een belangrijk deel van de leiding worden ondersteund, geen succes zullen hebben. Deze resolutie is een flinke slag in het gezicht van de landelijke leiding van de E.V.Cen van de Commu nistische Partij Nederland, die aan de touwtjes trekt. Wy' zijn benieuwd, welke leugens ,,De Waarheid" zal opdissen om navolging van de Rotterdamse actie in andere plaatsen zoveel mogelijk te voorkomen. Intussen verheugt het ons, dat de ogen der Rotterdamse E.V.C.-ers open gaan. Mogen zij zóver open gaan, dat deze mensen inzien, dat hun belangen het best verzorgd worden door de wer kelijk bonafide vakorganisaties, welke niet hun toevlucht behoeven te nemen tot leugen en bedrog en welke evenmin aan de leiband behoeven te lopen van een buitenlandse mogendheid, die uit eindelijk niet het w e 1 z ij n der arbei ders beoogt maar de uitbreiding van haar eigen duistere politieke macht.. Naar aanleiding van de in de pers ge publiceerde geruchten verneemt het A.N.P. van officiële zijde, dat van een overkomst van generaal Spoor niets be kend is. Van - bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de regering heeft besloten, ter ver sterking van het potentieel van het gezagsapparaat der overheid, aan de Rijks en gemeentepolitie een aanzienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven. In de Rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve verdubbeld worden. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot waarborging van de openbare veiligheid. Toetreding tot de politie in vrijwilli- gersverband zal alleen kunnen geschie den op basis van vrijwillige, individuele bijstand aan het bevoegd gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig- optreden dezer vrijwilligers in eigen aelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn. zy zullen, wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, in dividueel in werkelijke dienst bij de politie worden opgeroepen. De opleiding en oefening zullen eveneens in het nor male politieverband geschieden. Voor toetreding tot de reserve-politie komen uitsluitend in aanmerking ge zagsgetrouwe Nederlanders, die niet militair dienstplichtig zyn of, indien zy wel militair dienstplichtig zijn, wat offi cieren betreft de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficieren en korporaals be treft de leeftyd van 40 jaar, en wat manschappen betreft de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zyn kunnen niet worden toegelaten. Bijzonderheden inzake be loning, vergoeding van inkomstender ving, verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ongevallen en andere sociale voorzieningen zullen binnenkort nader Onder het mom van „Voorlopig Welvaartcomité Amsterdam" hebben de communisten op grote schaal een pamflet verspreid, waarin wordt op gewekt in buurten en bedrijven op z'n Tsjechisch actiecomité's te vormen als „comité's voor natiónale welvaart". Vertegenwoordigers van deze actie comité's zijn uitgenodigd voor een stedelijke conferentie op Zondag 4 April. Ban en achterban zyn opgeroepen om het pamflet te tekenen. Om het een schijn van algemeenheid te geven, heeft men ook personen buiten de O.PJT. we ten te bewegen hun naam te geven. Voorzitter van het comité is de com munistische wethouder L. Seegers; lid zyn de communistische wethouder B, Po lak, het communistische raadslid W. van Wyk, het oude communistische thans „wilde" raadslid mevr. Heijermans, be stuursleden van de communistische man telorganisatie de bloemenhandelaren- vereruging „Nieuw Leven" en de ex- vryz.-dem. wethouder E. J. Abrahams, die desgevraagd zich niet wilde uitlaten of hy ai of niet communist is en die des- tyds zo'n zonderlinge rol in de raad heeft gespeeld. De bekende communistische doctrines °ver „samenwerking met Oost-Europa" en tegen Amerika werden In het pamflet vermeld. H. M. de Koningin zal wegens vermoeidheid op advies van haar geneesheer haar werkzaamheden voorlopig tot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. Een Engelse militaire jeep van de field Security te Hoek van Holland is feu Oosten van de fruitloods in de 5ieuwe Waterweg gereden en gezonken. iJ navraag bleek, dat zich in het voer- Uig twee Engelse militairen hadden be enden. Een hunner had zichzelf kun- ^®n redden, doch de ander is verdron- De heer W. Thomassen, secretaris van de Party van de Arbeid, heeft in een van de partyorganen als antwoord op dit pamflet o.a. het volgende medegedeeld: „Laat geen enkele communist zich illusies maken. Nergens zal voortaan ook maar één communist worden geko zen, in wat voor comité-werk of In welke openbare functie dan ook. Waar zy zich bevinden en niet voor de volgende ver kiezingen kunnen worden verwijderd, behoren zy buiten spel te worden gezet. De C.P.N. gooit ons volk de Tsjechische handschoen toe. Wy nem^n die op." bekend gemaakt worden. In dit verband wordt, mede naar aan leiding van andersluidende mededelin gen, welke kortgeleden door middel van de pers en van circulaires van particu liere zijde zijn verstrekt, van bevoegde zijde hieraan toegevoegd, .dat het niet in het voornemen der regering ligt, te komen tot een heroprichting van de vroegere Bijzondere Vrijwillige Land storm en de vrijwillige burgerwachten, maar dat ook op de voormalige leden dier instituten een beroep zal worden gedaan om mede te werken aan de ver wezenlijking van bovenomschreven doeleinden. Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag: Na het oplossen van de mist lange perioden van zonneschijn met snel oplopende temperatuur. Droog weer en weinig wind. Zon 7.00—18.40, maan 8.05—21.43. De republikeinse minister, Moham med Hatta, had hedenochtend ten pa- leize op het Koningsplein te Batavia een onderhoud van ruim anderhalf uur met dr. Van Mook. Er waren geen der den aanwezig. Zij hebben naar verluidt de formatie besproken van een interim voor de verenigde staten van Indonesië en de voorwaarden waaronder de repu blikeinen aan die regering zouden kun nen deelnemen. Na afloop van de bespreking had Hatta een onderhoud met Mohammad Roem, voorzitter van de republikeinse delegatie. Aneta vernam voorts van be voegde zijde, dat het van de oplossing van technische problemen afhangt, wan neer de delegaties van beide partijen te Djogja of te Kalioerang zullen ver gaderen. Sedert het vertrek van de „Renville" zijn geregeld beprekingen tussen de delegaties gevoerd en de vast stelling der procedure geschiedde te Ba tavia in plenaire vergadering, waarbij echter slechts weinige leden van de de legaties aanwezig konden zijn. Thans is een commissie ad hoe uit de beide dele gaties en de commissie van goede dien sten bezig met de oplossing der tech nische problemen, die verbonden zijn aan het afwisselend bijeenkomen van Batavia en Djogja. Van bevoegde zijde verneemt Aneta nog, dat dr. Van Mook en Moham mad Hatta hedenmiddag om 17.00 uur Ja va-tijd wederom voor bespreking bijeen zullen komen. De Nederlandsche Bank heeft be paald, dat de Nederlanders, die naar de voetbalwedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen op Zondag 14 Maart a.s. gaan, op vertoon van hun door de K.N. V.B. afgestempeld toegangsbewijs per plaatsbewijs 30 Belgische francs tegen normale koers kunnen krijgen. De uit reiking zal geschieden op de stations Roosendaal en Maastricht en aan de douaneposten Wernhout en Eysden bij de wisselkantoren van de Mij., grens wisselkantoren en wisselkantoren op de stations der Nederlandsche Spoorwegen. Dus is er onrust op het schip. De commanderende officier der troepen, de C. O. T„ houdt er zich ernstig mee be zig, de kapitein van het schip, hoog op zijn ongenaakbare brugtroon, heeft de wenkbrauwen gefronst, de spitse pur ser, die precies weet hoe achterdochtig de Egyptische politie is als zij maar een verstekeling ruikt, die de heilige bodem van Port Said zou willen betreden, vreest dat deze heren iets ter ore komt en hoort de ketting reeds rammelen, waaraan het schip wordt vastgelegd. Be manning en schéepspohtie hebben alles afgezocht en zijn ononderbroken waak zaam. Soldaten met een meisjesachtig voorkomen worden gegrepen en onder hevig tumult voorgeleid. Alles vergeefs, de schaduw van Truus zweeft over de Volendam: de C.O.T. woelt in zijn slaap, de wacht te middernacht rapporteert haar schim, soldaten van verschillende onderdelen begluren elkaar tersluiks Een obsessie heeft het schip, naarmate men Port Said nadert, bevangen: Waar is Truus van Geneygen? Alleen de jon gens van het 5e bataljon van het 11e regiment infanterie glimlachen en hou den hun mond. Wie is Truus van Geneygen? Een meisje, dat honderd jaar geleden mar ketentster zou zijn geworden en een van de beste soort. Een blozende, blonde boeredochter van om en bij de dertig uit het gehucht Hunsel bij Tungelroy ten Zuiden van Weert, zo wordt zij ons beschreven, een onontwikkelde, maar slimme jongedame, met een fantastisch organisatievermogen. In de oorlog zou zij piloten hebben geholpen en die ille gale activiteit, ietwat geheimzinnig en op haar eigen houtje, bracht haar na de bevrijding in contact met de overste Sierksma te Weert en na diens over plaatsing naar Roermond met het onder zijn bevel geplaatste bovengenoemde 5e bataljon van het 11e regiment infante rie. Voor de jongens van dat bataljon, bestemd voor Indië, organiseerde Truus in een soort verdrongen marketentster complex zou men haast zeggen, een eigen thuisfront, dat bestond uit Truus en uit Truus alleen. En wat dat privé- thuisfront van Truus in korte tijd be reikte, bleek niet gering: zij verschafte in haar eentje de middelen en verkreeg o.m. bij Philips tegen kostprijs niet min der dan zes tropenradio's, 75 knijpkatten en 100 electrische scheerapparaten voor de jongens. Deze zijn th&ns aan boord, maar de hoogste illusie van Truus, de troep als sociale werkster te mogen ver gezellen, kon niet worden ingewilligd. Eén gunst werd Truus verleend: zij De Sovjet-leiders zyn meedogenloos, wanneer zy hun wil wensen door te dry- ven en wanneer zy hun eigen politieke ideeën willen doen zegevieren. Wat dat betreft is er veel overeenkomst tussen het Russische en het Duitse systeem. De Sovjet-grondwet is eigenlijk maar een vodje papier. Aan de Sovjet-burgers is vryheid van meningsuiting en persoon- lyke vryheid gegarandeerd, maar men zoekt deze tevergeefs in Rusland. Vele bewonderaars van de Sovjet-Unie trach ten soms het tegendeel te bewyzen, maar zy slagen hier niet erg In. Ook worden er pogingen gedaan de critiek, die zo nu en dan wel eens ver- schünt in de Russische pers, te Interpre teren als vryheid van pers. Maar dit heeft wel heel weinig te ma- er zou gebeuren, als hy een Ingezonden stuk aan een blad zou durven zenden, waarin hy critiek uitoefende op een po litieke beslissing. Critische artikelen worden alleen gepubliceerd, als de auto riteiten zelf iets veranderd willen zien. Dit volledig gemis van vryheid van meningsuiting is zeker een deprimerende en verontrustende factor in het leven van de Sovjet-burgers, maar zy schy- nen er min of meer van te hebben afge zien en bijvoorbeeld de volledige afwezig heid van een vrye pers te hebben ge accepteerd. Ik zou vele voorbeelden kunnen geven van de wijze, waarop de vryheid van meningsuiting voortdurend geweld wordt aangedaan. Alle brieven van en naar het buitenland moeten de censuur passeren en millioenen Russen ontvangen gecensu reerde brieven. Natuuriyk kan niet elke brief worden nagekeken, daar dit te gecompliceerd en te kostbaar zou zyn. ken met een vrye meningsuiting, zoals wy die kennen h) de Westerse democra tieën. Natuuriyk is alle critiek op beslui ten van het Centrale Comité of van leden van het Politbureau absoluut verboden. De zogenaamde zelfcritiek, die zo nu en dan verschynt in de Russische pers, is op zichzelf vry onschuldig en ongevaar- ïyk en In de meeste gevallen is zy direct ingegeven door de opperste leiding. Iedere Sovjet-burger weet heel goed, wat Maar Rusland is bereid elke prys te betalen voor de veiligheid van de staat en de traditionele achterdochtigheid van de autoriteiten heeft het Russische volk veel bloed en offers gekost. Ik heb zelf verschillende keren de meest amusante persooniyke ervaringen gehad. Natuuriyk worden alle brieven voor buitenlandse correspondenten in Moskou geopend en gecensureerd, natuur iyk wèl op een discrete manier, omdat het briefgeheim een van de In de grond wet vastgelegde voorrechten is. Vele Russen zyn bang om vrijuit door de telefoon te spreken, omdat de staat zich hiervan bedient om informaties te krygen over mensen, die het niet volledig eens zijn met de communistische princi pes. Het is echter onmogelijk te zeggen in welke mate de telefoonlynen worden afgetapt. Evenals in het Derde Rijk trachten in de Sovjet-Unie de politieke leiders het culturele leven te beheersen. Vooral in het afgelopen jaar is dit zeer duidelijk aan de dag getreden. De schrijvers heb ben eenvoudig de opdracht gekregen de communistische party en de groot heid van het Russische volk te verheer- lüken. Een zeer treffend feit is in dit ver band, dat Alexander Fadeyev opdracht kreeg van de communistische partij zyn roman „De jonge garde" te herschrijven en de communistische partij een groter aandeel te geven in de overwinning op de Duitsers. Er waren reeds een millioen exemplaren van „De jonge garde" verspreid, toen de Unie van Sovjet-schrijvers ingreep en felle critiek leverde op het boek. Fadeyev moest beloven het boek te herschrijven en meer nadruk te leggen op het belang van het optreden van de communistische party in de strijd tegen de Duitsers. Soms benijden schrijvers uit het bui tenland hun Russische collega's de om standigheden, waaronder zy werken. Doch zy weten slechts, wat de commu nistische propaganda hun heeft verteld en jalousie is dan ook niet erg gerecht vaardigd. De Russische schrijvers beleven een moeilijke tijd. Zij kennen niet de vryheid van het woord. De zware stryd, die van alle deelnemers het uiterste vergt, gaat door. Ik verklap geen geheim wanneer ik zeg, dat ik me in goede conditie voel. Eenmaal gewend aan het klimaat, aan de aparte sfeer en.... aan het voedsel hoe miste ik aanvankelijk m'n sinaasappelsap aan het ontbijt! waag ik me echter in geen enkel opzicht aan een blik in de toe komst. Als de laatste ronde is gespeeld zal ik U wel zeggen, wie er gewonnen heeft! Ik ben overigens erg dankbaar dat onbekende Nederlanders my in de tweede week verrasten met sinaasappelen, grape- fruti en eieren, een geschenk, dat ik bij zonder op prijs stel omdat ik in den beginne moeilykheden had met de voe ding, moeilykheden, die nu yan de baan zijn. De tot nu toe gespeelde partyen leve ren stof voor lange beschouwingen. Ze verlopen alle sensationeel, waardoor dit toumooj een der spannendste, dat ooit gehouden is, belooft te worden. Bin ik kan U alleen verzekeren dat ik me zelf na het vallen van myn vlag in myn party tegen Botwinnik. opnieuw vast heb voorgenomen economischer om te sprin gen met de 'tijd. Overigens heb ik ook ergens gelezen, dat ik, in myn winstparty tegen Keres, die met overwinningen op Euwe en Smyslov startte, ,,uit het niets een be slissende aanval toverde". Men zal het my niet ten kwade duiden wanneer ik hierby aanteken, dat deze mogelykheid in elke partij, die nog in de volgende twintig ronden gespeeld zal worden, ver borgen is. Overigens bracht de vyfde ronde ook nog een surprise: noch Botwinnik en Keres, noch Euwe en ik kwamen tot een beslissing. Beide partyen werden afge broken en ik las al, dat Botwinnik en ik wel de beste winstkansen hadden. Men zal het mij daar ik dit schryf alvorens de beide partyen zyn beëindigd stellig niet kwalyk nemen wanneer ik daaromtrent zwyg! En thans myn analyses van de party, die ik met wit van Keres wist te winnen. mocht met de militaire trein mee van Roermond naar Rotterdam, de jongens wegbrengen. Tot daartoe echter en niet verder: inschepingsofficieren en wacht werden gewaarschuwd om op een vrouwspersoon te letten, dat aan boord zou willen gaan. Er werd niets verdachts bespeurd, maar op de kade bij het vertrek stond geen Truus en juist toen het schip losmaakte, kwam de commandant van het vredesondei- deel van het 5e bataljon van het He regiment infanterie toegesneld, die als laatste opwindende boodschap de C.O.T. toeriep: Pas op, ze is aan boord! Sinds groeit de onrust met het uur. Telegrafische instructies kwamen uit Nederland. Alles speurt, ieder zoekt. Daags voor Port Said om vier uur des middags „het uur Truus!" Troepenrol verzamelt onverwachts de manschap pen plichtmatig aan dek en wel zolang tot de scheepspolitie nog eens het hele schip heeft afgezocht. Opnieuw ver geefs. Toch moet zij aan boord zijn, luidt een diensttelegram uit Holland. De spanning stijgt. Groot en dreigend rijst de schim van de Egyptische po litie aan de kim. Alleen de jongens van het 5e van het 11e glimlachen en houden hun mond. Toch werd er een verstekeling gevon den, reeds de eerste dag: een klein, zwart hondje, dat ongemerkt aan boord was gesmokkeld. Het vond na enige aar zeling genade in de ogen der autoritei ten, woont thans op het schip en heet Blacky. Wij leven in de twintigste eeuw, maar welk een gruwelijk geheim, zo vragen wij ons af, verbergt dit hondje Blacky? Wij vroegen het de jongens van het 5e van het 11e. Zij keken ons door dringend aan, glimlachten en hielden hun mond. Na Port Said zullen wij het weten. Mogelijk wordt het een heksen proces. (Telefonisch v. onze Brusselse corresp.) De conferentie te Brussel is heden morgen om half twaalf geëindigd. Er is geen tekst aan de pers overhandigd, al leen een korte mededeling werd gedaan, waarin gezegd wordt, dat de onderteke ning waarschijnlijk in de loop van de volgende week te Brussel zal plaats vin den. De inhoud van het verdrag, dat buiten de preambule 10 punten zal be vatten die betrekking hebben op de we derzijdse hulp op militair, economisch, sociaal en cultureel gebied, zal pas na uiteindelijke goedkeuring door de vjjf regeringen in gemeenschappelijk oveileg worden bekend gemaakt. Het pact zal geen uitsluitingsclausules bevatten ten opzichte van mogelijke na dere toetredingen, maar in de preambule word* dnidelijk verklaard, dat de onder tekenaars zich ten deel stellen met de vrede ook de grondwettelijke vryheid en de democratie te verdedigen. Over de naam van het pact bestaat nog verschil van mening. De Beneluxlanden zouden geneigd zyn te spreken van Westers Pact, de Engelsen zonden meer voelen voor het Pact van Brussel, omdat het verdrag zich later ook tot andere landen zon kunnen uitstrekken. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regering een negental Neder landse politici uitgenodigd, zich voor een benoeming te zyner tijd als ver tegenwoordiger van Nederland in de delegatie der Ronde-tafelconfe rentie met Indonesië, ter vorming van de Nederlands-Indonesische unie, beschikbaar te stellen. De bedoeling zit hierby voor, hen van nu af re gelmatig op de hoogte te houden van de verdere ontwikkeling van zaken te dezen aanzien. De uitnodiging is aanvaard door de volgende heren: Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M. Joekes, P. Kerstens, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meyerink, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stikker en H. W. Tilanus. Gisterochtend werd, in aanwezigheid van de minister-president, de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de mi nister zonder portefeuille, de eerste sa menkomst gehouden. In het Voorlopig Verslag betreffende de begroting van Economische Zaken vragen vele Eerste Kamerleden of de minister uitzicht kan openen op ver groting van het rantsoen huisbrand. Vooral is het noodzakelijk, dat maat regelen worden genomen voor een tij-* dige bevoorrading in de verschillende delen des lands. Mede werd gevraagd, of de minister reeds kan mededelen, dat binnenkort de cokes als huisbrand bui ten de distributie zal komen. L. Eleazer, voorzitter van de Suri naamse Arbeidersorganisatie, en pater J. Weidmann, leider van de progressie ve Surinaamse V ilkspartij, zullen per vliegtuig naar Nederland reizen. Zij worden door het Surinaamse gouverne ment uitgezonden om de Nederlandse Arbeidersbewegingen te bestuderen. De heer Eleazer vertrekt morgen, pater Weidmann zal later volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1