van Haarlemse K. A. B. V.ati W'&e.ht Wie stichtte geheimzinnige brand te Bloemendaal? Zondagsstart in Ronde van Nederland niet voor 12 uur Elckerlyc en Ghéon Kruisweg voor het voetlicht Wanhoopsdaad van een in het nauw gebrachte dievegge Samenstelling dei ploegen Wij luisteren naar Iets nieuws, ■::s Tegen het communisme Schoenen op cijfer 7 Bakker's behang Haarlemse Sportweek AGENDA' I Qostwald r H.V.B.-programma J n£ 3j£ mm VRIJDAG 12 MAART 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING STORMVOGELSIN OORLOGSTIJD Procuratiehouder voor het Tribunaal voor de baby Anegang 46 Grote protestver gader ing Acht jaar geëist tegen Landwachter „Verjaardagsregeling" voor kinderen hervat 't is R. D. BEHANG Kledingvraagstuk zal worden opgelost HAARLEMSE RECHTBANK Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS PROV. BEGROTING AANGENOMEN Verkopingen Requisitoir WIE KOMEN ER THUIS? Terug uit de missie FeijenoordE.D.O. H.V.B.-elftalSchoten BLOEMENDAAL GEMEENTEZAKEN Bezettingsschade van scholen ET: SPECIALE AANBIEDINGEN vanaf 390." Jsü» KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TEL.11491 DE HAARLEMSE ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis heeft groot tekort Van wie is d!ie zak kunstmest? T.Y.B.B.—W esterkwartier HEEMSTEDE ,Wat kan de huisvrouw doen om rond te komen" ZANDVOORT Gemeenteraad Hotel „De Schelp" Vergadering gedupeerden Stichting 1940'45 W erkverruiming Strandver pachting „Eendracht maakt macht" Geen audiëntie Biljartkampioenschap 71/2 GIFTMENGSTER KRIJGT VIJFTIEN JAAR VRIJ VASTE MARKT Beurs van Amsterdam V. Beurs van New York 15 Er is wellicht geen middeleeuws stuk, dat op het toneel zo de> aan dacht blijft boeien als het spel van Elckerlyc, dat alle tijden door voor iedere toeschouwer een grote aan trekkelijkheid bezit. Uiteraard een aantrekkelijkheid, omdat iedereen in deze immer actuele figuur weer - zichzelf terugkent. De visie van de ene regisseur mag dan dit allegori sche spel beter tot zijn recht doen komen dan een ander, de inhoud en de les daarin 'vervat blijft toch al tijd spreken, en met nadruk. En daarom was het verheugend, dat „De Ghesellen van de spelewei" o.l.v. Anton Sweers op de passie-avond van de Katholieke Arbeidersbeweging, afd. Haarlem, dit spel, waarin de sfeer en de geest van de Aswoens dag zo juist wordt getekend, ten tonele brachten, in een modern- Nederlandse „vertaling" van Jan Engelman. Elckerlye, de personificatie van de lichtzinnige mens, wordt plotseling door God opgeroepen om rekenschap te geven van zijn leven. Vrienden en ver wanten weigeren hem te vergezellen op ziin reis naar God. Het is Deught, die hem de weg wijst tot een goede voor bereiding op de dood, en vergezeld van Kennisse, Wijsheid, Kracht, Schoonheid en Vijf Zinnen aanvaardt hij de reis. Bij het graf laten allen hem in de steek, en is het alleen Deught, die hem trouw blijft- Men.kan er over twisten vooral als men de Elckerlye meermalen heeft zien opvoeren of de Ghesellen de juiste vorm van weergave hebben gevonden. Het is b.v. een vraag, of het nu per se noodzakelijk is door bepaalde lichteffec ten (of bijna in het geheel geen licht) dikwijls de sfeer zo sinister mogelijk te doen zijn. Wat de vertolking zelf betreft, kan men zonder meer zeggen, dat de spelers stuk voor stuk prachtig karakterspel lieten zien. waarvan de toeschouwers qua spel hebben kunnen genieten en qua inhoud hebben kunnen leren. Vooral de hoofdfiguur gaf gaaf spel te zien en wist zich te hoeden voor al te grote pathos en, aan het einde, voor sentimentele kwezelarij. Na de pauze vertolkte dezelfde groep „De Kruisweg" van Henri Ghéon. Als wij bewondering hebben voor de Ghe- seïlen. dan is het vooral om de sublieme weergave van dit bijzondere spel. Ghéon is de fijnzinnige en diep-reli- gieuze schrijver, die steeds op een oor spronkelijke wijze onze geloofsgeheimen en tradities in een nieuw en modern licht weet te plaatsen. Zo ook in deze Kruisweg. Een proloogzegger en een koor van vier pelgrims verhalen de passie van Christus en gaan vertellend zo in het verhaal op, dat zij bij de meest indruk wekkende staties de personen uit het lijdensverhaal in beeld brengen. De tekst is eenvoudig, evenals de enscenering, maar het is hier de louter verhalende vorm, die aan de spelers zulke zware eisen stelt. Op een uitstekende wijze voldeden de spelers aan die eisen, en vooral in de meest dramatische gedeelten wisten zij een goed evenwicht te bewaren tussen het vrouwelijk gevoel en het mannellijk Voor het Haarlemse Tribunaal heeft zich moeten verantwoorden de 42-jarige P. V. te Velsen, in de oorlog procuratie houder bij de Vervoersonderneming „Stormvogels". Hem werd ten laste gelegd: collabo ratie met de vijand. Ook de 54-jarige directrice, mevr. N. S.M. uit Amster dam, en de 52-jarige bedrijfsleider S. uit Driehuis moesten terechtstaan. Beschul digden zouden de gehele oorlog door het busmateriaal gebruikt hebben voor de Duitse zaak, waaruit een omzet van ruim twee ton gevolgd zou zijn. De verdediger mr. J. van der Hoeven laakte scherp het feit, dat het onder zoek in deze zaak werd geleid door een P.R.A.-rechercheur, die vroeger werknemer bij „Stormvogels" was en uit die tijd een persoonlijke wrok tegen zijn vroegere superieuren heeft overge houden. Hij vergeleek de gehele kwestie met een overdadig opgeblazen lucht ballon en kreeg gedaan, dat de procu ratiehouder, die een half jaar in Pen- ningsveer gedetineerd was, onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Hoe een en ander nu gewogen moet worden, zal blijken uit de uitslag van het Tribunaal, die op 24 Maart gesteld is. voor a.s. en jonge moeders. Een ledicomo, ledikant tevens commode, bijzonder practisoh voor kleinbehuisden. En een wandelwagentje, geheel opvouw- baar, als koffertje mede te nemen naar bos en heide, op tram en trein. 'verstand, waarmede zij op de gebeurte nissen reageerden. Deze vertolking was inderdaad een meditatie in beeld, en het moet een goed vastenprediker zijn, die zo oorspronke lijk het lijden van Christus weet te be- mediteren en zo zinrijk onze eigen tijd daarin weet te betrekken. De schola van de Broeders van het Nagtzaamplein omlijstte op passende wijze, evenals bij de Elckerlye, de ver schillende fragmenten met gregoriaanse zang. Deze passieviering kan men een cultureel evenement in het Haarlemse katholieke leven noemen, en de K.A.B. mag zich gelukkig prijzen daarvan de organisatrice te zijn geweest. De katholieke organisaties te Haarlem zullen Maandag 22 Maart in het Gem. Concertgebouw een grote protestvergadering houden te gen het communisme, als gevolg van de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije en de reacties daarop in eigen land. Twee prominente spre kers zullen daar het woord voeren. Men notere deze datum reeds nu, om in massa aan deze demonstratie van katholiek Haarlem deel te nemen. Mr. B. J. Besiér, advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, eiste 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de 51-jarige kok-banketbakker G. A. v. d. H. uit Haarlem. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij als lid van de Landwacht van 1 Ja nuari 1945 tot 5 Mei 1945 wachtdiensten heeft verricht voor het gebouw van de Landwacht in Hoorn en Alkmaar. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 14 Maart t.m. 8 Mei a.s. een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 7, voorzover bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. Tevens zal in genoemd tijdvak de uit reiking van schoenenbonnen aan kinde ren volgens de z.g. „verjaardagsregeling" worden hervat. Kinderen geboren in de maanden Januari, Februari en Maart van een der jaren 1932 t-m. 1946, als mede de kinderen, die in de maanden Maart, April of Mei 1947 geboren zijn, komen in aanmerking voor een schoe- ncnbon van soort en maat als ovefeon- komt met de leeftijd en het geslacht van het kind. Bij de uitreiking volgens deze kinderregeling zal bon 606 van het inlegvel worden verwijderd. is beter, v.a. 60 ct. per rol. VRAAGT STAALBOEKEN GEN. CKONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Desgew. zorgen wij voor een vakkundige behanger. (Adv.) Ook dit jaar zal er weer een Sport week in Haarlem gehouden worden en wel van Zaterdag 12 tot en met Zater dag 19 Juni. In tegenstelling met andere jaren zijn de data naar Juni verplaatst én verder is besloten op Zaterdag te be ginnen en te eindigen. Dit besluit werd genomen op een vergadering, welke de Commissie tot het organiseren van een Sportweek hield onder leiding van de heer D. J. A. Geluk. Deze is dr. C. Spoel- der opgevolgd. Bij de besprekingen over de aanstaan de Sportweek bleek, dat nieuwe takken van sport gedemonstreerd zullen wor den. Ruiters, rugby-spelers en leden van de luchtvaartclub zegden medewerking toe. Met belangstelling werd kennis ge nomen van het voornemen van turnsters een demonstratie vendelzwaaien te ge ven. Van gedachten werd gewisseld over de sportoptocht en de moeilijkheden, welke het vorig jaar gerezen ziin, toen de Ka tholieken hun medewerking onthielden. Blijkens mededelingen van afgevaar digden is er voldoende textiel verkrijg baar om tegemoet te komen aan de wen sen van Katholieke en Christelijke zijde geuit. Het uitvoerend comité verwacht, dat er dit jaar weer van een algemene sportweek gesproken kan worden. GKDERTROUWD: T. Neeckens en M. C. Oerlemans; C. Speelmans en T. J. Heeres; T. van Wijk en C. J. War merdam; F. W. Landwer J'ohan en A Schmidt; A. J. Moonen en J. A. Breu- kers; S. Bouma en N. van Veen; H. de Bruin en W. Bakker; L. E. Steen bakker en H. Hessen; N. Schaaper en J. p. E. van Went; H. J. Cuijpers en A. van Berk; J. P. Koelemij en H. M, van Nes; G. Elskamp en W. J. E. de Graaf; A. C. Niessink en S. A. E. Schol; W. de Vink en G. Smidt; J. Bok en M. G. van Tongeren; A. J. van der Putten en M. Heijboer; W. Costerus en M. H. Flipsen; A. W. Luikinga, en M. A. Tref fers; A. van Es en P. Sleijster; J. V. Pauel en A. Bos; P. Meerman en M. M. Bijster; J. E. Skinner en H. M. C. Haks; J. Ruijzenaars en M. C. Belter- man; C. F. N. Edelhauser en A. pau- wels; J. Spykstra en J. J. Adelaar; A, Knoi en C. Kenselaar; J. Kooreman en P. Vixseboxse; A. B. Nieuwenhuis en a. g, san der De 23e September van het vorige jaar ontstond onverwachts een ge heimzinnige felle brand in een wo ning aan de Zomerzorglaan te Bloe mendaal, die door het optreden van de brandweer beperkt kon blij ven tot een kamer. Deze was echter volkomen uitgebrand en de ramen waren door de hitte gesprongen. Direct kon men bemerken, dat het vuur niet bij ongeluk of uit zich zelf was ontstaan, waarna de ver denking werd geworpen op de 19- jarige mevrouw D. J. W.-TJ., En gelse van geboorte. Donderdagmid dag stond zij voor de Haarlemse Rechtbank terecht, beschuldigd van brandstichting. Uit de verhalen van de verschillende getuigen en de stukken uit het dossier was op te maken, dat de huiselijke toe stand daar aan de Zomerzorglaan niet zo heel erg rooskleurig was. Beschul digde woonde in bij twee ongetrouwde zusters, die het op de duur niet meer' met haar konden vinden. Wie de schuld daarvan was, was echter niet uit de zitting op te maken. De gezusters ge bruikten een kamer, die naast die van mevr. U. was gelegen en met deze ver bonden was door een tussenkast, welke van beide zijden kon worden geopend. Op zekere dag was een van hen, juf frouw M. S„ enkele van haar eigen dommen kwijt en de inwonende werd er van verdacht. De vermissingen her haalden zich en zij besloten maatrege len te nemen tegen de indringster. Een bewijs meenden zij al te hebben, want zij hadden n.l. reeds eerder in de kamer van mevrouw U. een stukje behangsel papier op het sleutelgat van de tussen kast geplakt en dit was op zekere dag doorstoken. Dus mevr. U. moest de sleu tel, die weggelegd was, te pakken heb ben gekregen en door middel van de kast in de kamer van de zusters geko men zijn. Er kwam nu bij het gewone slot een Lipsslot op haar kamedeur en er werd een haakje gekocht voor de kast. Die laatste maatregel besloten ze nog maar even uit te stellen, en eerst bevestigden zij van hun eigen kamer uit aan de bin nenzijde op de deurposten van de kast deur, die uitkwam in de kamer van de familie U., stroken behangselpapier. Als deze dan na een vermissing waren door broken, zou het schuldig of onschuldig vaststaan. Doch zover is het nooit ge komen: de brand maakte er een eind aan. Die dag was juffrouw M. S. niet in Bloemendaal en ook de andere dame heeft niemand op heterdaad betrapt. De tussenkast was echter open aan de kant van de beide dames, hoewel zij haar hadden gesloten. Het slot was tevens enigszins losgegaan. Hoewel me vrouw U. op dat moment niet in het huis was, werd zij direct aangewezen als de veroorzaakster. Op rustige en zelfverzekerde wijze ontkende verdachte ter zitting deze ern stige beschuldiging. De twee dames, bü wie zich ook nog een andere zuster had gevoegd, die ook met de toestanden op de hoogte was, staafden echter hun be zwarende getuigenissen en ook de politie en verbalisant verklaarden, dat de brand niet op een normale wijze was ontstaan: hij was aangestoken. De brandweer had bij het blussen in de kamer van de fa milie U. tegen de kast een dressoir zien staan. De vrouwelijke getuigen verklaar den echter, dat de beschuldigde veel kracht In haar armen had'en dat zo'n dressoir niet veel voor haar betekende. Aan het licht kwam nog, dat ver dachte het gaatje, dat zü in het stukje behangselpapier, dat op het sleutelgat was bevestigd, had gemaakt, beplakt .iiadi mst een jjrjjt paBiertjg. Qok dit se-rd Bioscopen: Rembrandt: Frieda (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema-Palace: Desperado (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zonen der Zuidzee (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Verlaten ivolw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.: City: Mannen en muizen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Vro lijke gevangenis (a.l.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 13 MAART Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Een ander deel van het woud", 8 uur. Zaterdag 13 Maart Uitreiking bonkaarten, enz. te: Haarlem (Vleeshal)Na-uitreiking 8.30—12.15 uur en 2—4.45 uur. Na drie zittingsdagen hebben de Pro vinciale Staten van Noordholland de begroting voor 1948 z.h.st. aangenomen. Na enkele opmerkingen van de staten leden over de subsidievoorstellen werden ook deze z.h.st. aanvaard. Tenslotte kon den de Provinciale Staten zich verenigen emt de door de heer De Groot (KVP) in gediende motie om adhaesie te betuigen, met het adres dat de Prov. Staten van Gelderland aan de Tweede Kamer heb ben doen toekomen, teneinde tot intrek king van de bekende kortingsformule te besluiten. In „*t Notarishuis" zijn gisteravond de volgende percelen geveild: Gen. de la Reystraat 72, ƒ2885, H. M. Sanders; Kleverparkweg 230, 4550, P. J. Vuyk qq.; Timorstraat 172, ƒ2905, H. M. San ders; Koudenhorn 20, ƒ4010, F. A. Groen qq.; Oranjeboomstraat 150, ƒ1925 mr. B. E. van Tyn qq.; Bandoengstraat 7 tot en met 19 en 8 tot en met 14 op gehouden voor 49.100. Overige panden niet geveild. als een bewijs van haar schuld aange voerd. Zelf verklaarde mevrouw U. ech ter, dat zij het witte papiertje had be vestigd om doorkijken te voorkomen. De Officier begon zijn requisitoir met te zeggen, dat niet op alle punten klaar heid in deze zaak is gebracht, doch hij meende, dat het bewijsmateriaal wel voldoende was. De brand Kon niet uit zich zelf ontstaan zijn en beschuldigde heeft volgens spreker redenen voor haar daad. Tevens wijzen alle sporen naar haar. Het staat vast, dat er diefstallen hebben plaatsgevonden en de officier nam aan dat mevr. U. daar de hand in heeft gehad. Toen zij bemerkte, dat er een val voor haar was opgesteld, zag zij haar enige kans in brandstichten, aldus de officier, die tenslotte zes maanden gevangenisstraf eiste. Volgens de verdediger is er in deze zaak niet het minste bewijsmateriaal aan te voeren, ook niet wat betreft de diefstallen. Spr. toonde zijn mening op aanschouwelijk-humoristische wijze aan en beweerde voorts dat het gaatje op toevallige wijze in het behangselpapier was gekomen. Verschillende conclusies, door de officier getrokken, noemde hij onaanvaardbaar. Een motief voor een dergelijke daad kon spr. in dit geval niet vinden. De raadsman ging zelfs zo ver, dat hij zei, dat de andere in woners eerder een motief konden heb ben. Hij yroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Met het m.s. Johan de Witt, dat 27 Februari Batavia heeft verlaten en 26 Maart in Amsterdam wordt verwacht, repatriëren; J. S. M. BrusselTriebert, K. J. Brussel, P. C. Brussel en J. M. Brussel, Hogeweg 38, Zandvoort; J. Flip sen, Zomervaart 12a, Haarlem; G. H. Freeth, L. A. FreethTelders, E. Freeth en W. Freeth, Spaaxne 25, Haarlem; E. Kolster Zanenlaan 92, Haarlem; A. Luyks, Zandvoorterweg 86, Aerdenhout; W. L. H. Nagel en gezin, Brederode- straat 4, Zandvoort; R. V. T. Paap. He rensingel 37, Haarlem; M. J. Roóyak kers, Plein 14, Halfweg; W. A. Thomee, Oranjeplein 9, Haarlem; H. G. Stollen- ga, Raamvest 7 rd, Haarlem; J. O. Nieu- wenhoven OosterhouUaan 1, Haarlem. Voor belangstellenden liggen deze pas sagierslijsten op ons bureau ter inzage. Onze oud-stadgenoot father J. Cra mer. van de Congregatie van Mill-Hill, is na een verblijf van 13 jaar in de Bel gische Congo met vakantie in Haarlem teruggekeerd. De leden van de supportersvereni ging E.D.O. kunnen Maandagavond hun kaarten halen in café Akersloot, Koude- horn 56. Het H.V.B.-elftal, dat Zondag a.s. op het E.D.O.-terrein een proefwedstrijd tegen Schoten zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Schwithal (DIO); achter: Bouwihan (Spaarndam) en Broertjes (EDO); midden: de Meester (Spaarndam), Avé (Concordia), Van Leeuwen (TYBB)voor: Schrama (Concordia), Buurman (WH), Van Oosten (Schoten), Joppe (EDO) en Luntz (Kinheim). De Ned. Jeugdgemeenschap, afd. Haarlem, heeft twee filmavonden ge organiseerd, die in hotel ,,De Leeuwe rik'' worden gehouden op Maandag 15 Maart voor de ongeorganiseerde jeugd en Dinsdag 16 Maart voor de georgani seerde jeugd. Vertoond zullen worden spoorwegbedrijfsfilms. De economische recherche heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 31- jarige chinees, die op de openbare week markt in de Floresstraat een heren onderbroek te koop aanbood voor ƒ6.60, welke zonder factuur was ingekocht, terwijl de hoogste geldige prijs ƒ3.50 bedraagt. Op de hoek VergierdewegMuider- slotweg had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een bus van de N.Z.H.V.M. Van de vracht auto werden de motor en de versnel lingsbak beschadigd, zodat de auto moest worden \veggesleept. In een woning aan de Boogstraat Viel gistermiddag een 43-jarige dame van de trap. Ze kreeg een lichte hersenschud ding en enige schaafwonden aan haar benen. Zij is voor een nader onderzoek per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. In de kunsthandel Heerkens Thijssen aan het Plein zal van 15 Maart tot en met 3 April een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en aquarellen door Han Boskamp en A. J. Grootens. Het bestuur van de Stichting Natio naai Sportgebeuren deelt mede, dat de start van de Ronde van Neder land, niet, zoals in verschillende pu blicaties werd verklaard, vóór Zon dagochtend 12 uur zal geschieden. De organisatoren van de Ronde hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat zij zoveel mogelijk aan alle rede lijke eisen en verzoeken op dit punt tegemoet moesten komen en nadat de wensen van de verschillende partijen zorgvuldig tegen elkaar waren afge wogen, is eerst mi het besluit over het startuur op Zondag gevallen. Dit zal op beide Zondagen 12 uur zijn. Het voor deze dagen geprojecteerde étappeschema, dat al in eerste opzet toen deze kwestie nog geen punt van overweging uitmaakte was vastge steld, is nu enigszins gewijzigd. Op de eerste Zondag van de Ronde trekt de karavaan van Groningen rechtstreeks De raad van de gemeente Bloemendaal komt Donderdag 18 Maart om 9 uur bij een, om de begroting te behandelen. In een nota van opmerkingen wordt mede gedeeld, dat de sterkte van het politie corps, die thans 44 man bedraagt, op 48 kan worden gebracht. Voor deze vier man moeten bepaalde begrotingsposten verhoogd worden. De rattenbestrijding zal niet f 1000.maar f 2000.kosten. De bezuiniging bij gemeentewerken door het ontslag van enige werklieden zal f 46.000 bedragen. B. en W. zullen onder zoeken, in hoeverre de post van f 1850 voor het vieren van nationale feestdagen verhoogd moet worden in verband met het regeringspubileum van H.M'. de Ko ningin. Het ligt wel in de bedoeling de kinderen een souvenir aan te bieden. Wegens woningbouw (12 woningen voor ouden van dagen in Noord en 10 voor ar beiders in Vogelenzang) moet f 180.000. meer worden uitgetrokken. De bouwverordening moet worden aan gevuld met een bepaling, om te voorko men, dat verlichtingsinstallaties het landschap zullen storen. Tevens zal tot 1 Januari 1950 vrijstel ling gegeven worden voor het bewonen van huizen door meer dan één gezin, mits aannemelijk gemaakt wordt, dat de wo ningsplitsing binnen tien jaar zal wor den opgeheven. De St. Antoniusschool te Aerdenhout heeft B. en W. verzocht medewerking te verlenen voor de aanschaffing van tijdens de bezetting verloren gegane leermiddelen. Ged. Staten hebben daar tegen geen bezwaar, ook niet tegen het bedrag van f 5826,98. Het gemeente bestuur meen echter, dat noch naar de letter noch naar de geest van de onder wijswet de kosten voor rekening van de gemeenten komen. Het wil met een besluit wachten tot het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet in het Staatsblad is op genomen. De raad wordt verzocht de aanvrage af te wijzen. g^HSSSSSSSSSaSaaSSSSSSai •NimmMMiini IsawaiwigÉaSaiüagagiigBgiiiüiaiiggijiigiBiiii ■■«■■•■■aflataaaaNaMia»NMsaiMiia**«aaaM !ï::!:ïïï:!ï!!:ïn,eM:y""""si*' iüs "I ■aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaa mmmmmmmummmmmmmmm laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ■aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBaaaa ^HHaHHHaaaaaaaaaaaaaaaaiaaaaa ■aaaaaaaaaaaaaai aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaeaaaaaaaia laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaiaiaaaaataaiaaia laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa iea laaaaaaaaaaaaaaaaaaa» I ■aaaaaaaaaaaaaaaaaaiaiaaaaaaaaaaail 1 iaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiV>- MaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaatiaaaaaiaN. DEZE WEEK laaDaaaaaaaiaaaaaaaciaaaacsaiiaaaaaaaaaaaaaaiaBaaaaiaifainaaaaaaaBi laaaaaaa laaaag laaaaa laaaaa Het exploitatietekort over de jaren 1947 en 1948 bedraagt voor het Diacones senhuis rond f 73.000. Het wordt veroor zaakt, doordat men gedwongen was, tarieven toe te passen welke beneden de kostprijs liggen en door gebrek aan ver pleegsters, waardoor het niet mogelijk is, alle verpleegruimte te benutten. Het bestuur heeft opnieuw goedkeuring op tariefsverhoging aangevraagd bij het Directoraat voor de Prijzen en het tekort aan personeel tracht men te ondervan gen, door het aanstellen van leerling verpleegsters. Men tracht nu het tekort te overbruggen, door aan verschillende gemeenten een subsidie te vragen, be rekend naar het aantal inwoners. Op de begroting 1948 der gemeente Haarlem is voor subsidie aan het St. Elisabeths- gasthuis uitgetrokken een bedrag van f 469.000 of f 130.000 meer dan een jaar tevoren. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nasauplein 3, zijn op alle werk dagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtin gen te bekomen omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevonden aan gegeven voorwerpen. Zilveren armbanden, autoped, broche, bal, brillen, schoenenbon, drevel, reken boekje, taalboekje, lederen beurs, cein tuurs. sehoolétui, emmer, geld, inlegvel, handschoenen, horloges, honden, he renhoeden, handdoek en badpakje, jon gensjasje, halsketting, dameskous, trijpen kussen, windkussen, jongens- en meis jesmutsen, portemonnaie met inhoud passerdoos, jongenspet, rozenkrans, rol letje jute, sportriem, een paar heren schoenen, stofzuigerslang, sjaal, wandel stok, overschoenen, bodetas met inh„ actetas (inhoudende bonbons), kinder tasjes met inhoud, springtouw, vulpen houders, vulpotloden, wanten, zakdoek, zak kunstmest. Aanstaande Zondag, 2.15 uur, speelt TYBB 1 zijn laatste competitiewedstrijd aan de Rijksstraatweg' in Haarlem-Noord tegen het Haagse Westerkwartier, Over het voor allen zo belangrijke on derwerp „Wat kan de huisvrouw doen om rond te komen" sprak Woensdag avond in het Volkskoffiehuis voor de leden van de Vereniging voor Huishou delijke Voorlichting de bekende radio spreekster, mevrouw A. J. OtteAr nold:. Na ingeleid te zijn door de voor zitster, mevrouw VerlooyOskam, be gon de spreekster met er op te wijzen, dat ook hier de oorlog de vrouwen uit het evenwicht heeft geslagen. Het over leg is in zeer vele gevallen nog steeds zoek en daarmede ook de zuinigheid. Dit moet weer veranderen en evenals voor de oorlog moet men weer zuinig worden en met overleg te werk gaan. Juist omdat vrijwel iedereen moeite heeft om met het weekloon of het maandsalaris rond te komen, moet men vooral practische zin tonen, door bij het begin van de week of de maand het geld in drie delen te scheiden, een post voor vaste lasten, levensmiddelenpakket en kleding en schoeisel. Met elk van deze drie moet men toekomen, al moet dit dan o«6t leiden tot bezuiniging. naar Assen en laat dus Winschoten links liggen. Op Zondag 2 Mei rijden de renners van Haarlem niet naar Utrecht, maar naar Hilversum en van daar rechtstreeks naar Amsterdam. Na de rit van Rotterdam naar Scheveningen hebben zij dan nog 120 km. voor de boeg. De raad van Zandvoort zal Dinsdag 16 Maart, des avonds 8 uur, bijeenko men. B. en W. stellen voor tot een be drag van f 3650.bij te dragen in het tekort van het Diaconessenhuis te Haarlem. Tevens wordt voorgesteld, het be sluit om de interpellatie over de wo ningvordering en verdeling toe te staan, te handhaven, ook al hebben Ged. Staten bericht dat het ingetrokken moet worden. De Kroon zal het name lijk vernietigen, daar het in strijd is met de wet. B. en W. stellen voor, een „proefproces) e" uit te lokken en niet aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Het aan de van Heemstedeweg gele gen hotel „De Schelp" zal dit jaar geëx ploiteerd worden door de heer Bouwes. de bekende promotor van de „Butlin"- camps. Het ligt in de bedoeling „De Schelp" verder te moderniseren en in te richten als eerste-klasse-zaak. Het 350 bedden tellende hotel zal deze zomer ook een groot aantal Engelse gasten herbergen. Het voorlopig bestuur van de stichting Zandvoort zal hedenavond in „Mono- pole" met de landelijke organisaties van oorlogsslachtoffers een vergadering hou den, teneinde te komen tot een bevre digende oplossing inzak© de herbouw van huizen en bedrijven. De Stichting 1940'45 zal Dinsdag avond 16 Maart in „Zomerlust" de film „Mrs. Miniver" vertonen., De opbrengst is ten bate van de stichting herstel lingsoorden voor oud-illegale werkers. Aan de raad wordt voorgesteld de duinreep van het „Paviljoen" tot het eind van de Zeeweg te egaliseren en met helm te beplanten. Hierdoor ver krijgt men van de Boulevard af een vrij uitzicht op zee. Het werk zal bij wijze van werkverruiming worden uit gevoerd. De arbeidslonen zijn geraamd op f25500.de bijkomende kosten op rond f7500. De hoofdschotel voor de Dinsdag te houden raadsvergadering vormt de vast stelling van de voorwaarden voor de strandverpachting. De strandpachters- vereniging heeft een nieuwe redactie hiervan voorgesteld waarover B. en W. het advies van de' rechtsikundige advi seur hebben ingewonnen en de commissie van bijstand hebben geboord. Er is nu een nieuwe overeenkomst ontworpen. Van belang is, dat de verpachting zal plaats vinden voor de tijd van drie ja ren en niet voor één jaar, zoals de laat ste tijd gebruikelijk was, hetgeen ge schiedt om aan de pachters meer ze kerheid te geven. Aan de raad wordt tevens voorgesteld een crediet van f 3410 te verlenen om een nieuwe strandopgang te maken naar het Noordelijk kampeerterrein en de strandopgang naar Bad-Zuid, die thans te steil is. „luier" te maken. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" hield Donderdagavond een drukbezochte ledenvergadering, waarin het bestuur gemachtigd werd maatregelen te nemen om over te gaan tot de bouw van een nieuw complex van 50 woningen aan de VondellaanNic. Beetslaan. Uit de leden werd een com missie benoemd, die controle zal uitoe fenen op de bewoning van de huizen. Besloten werd aan de oud-burgemeester, de heer Van Alphen, een dankbetuiging te zenden voor het vele, dat hij heeft verricht in het belang van de volkshuis vesting. Bij de rondvraag- werd aan het bestuur dank gebracht voor dg voort varendheid waarmee dit de woningbouw te Zandvoort bevordert. De aftredende bestuursleden W. M. B. Bosman, D. van. Duyn en D. van Dijk werden herkozen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 16 Maart geen audiëntie verlenen. Het tournooi om het hoofdklasse kampioenschap van Nederland anker kader 71/2, is Donderdagmiddag in Den Haag begonnen met de partij Lubach Metz. De uitslag was: Lubach 199 22 27 9.04 Metz 300 22 46 13.03 Op een dezer dagen gehouden leden vergadering van de R. K. Bond1 van hotel-, café- en restaurantgeëmploy eerden „St. Antonius", afd. Haarlem, werd medegedeeld, dat de afdeling thans 48 leden telt Er werd een feestcommis sie benoemd om de viering van het 15- jarig bestaan op 11 Mei voor te bereiden. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m.: 17.45 De bussy, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Geestelijke liederen, 20.00 Nieuws, 20.15 Orgel, 20.45 De Vlucht heuvel, hoorspel, 21.30 Volksliedjes, 22.00 Voorbijganger, 22.30 Kwartet, 22.45 Overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM II, 415 m.: 17.00 Or gel 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Vogel, 18.40 Kwar tet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Nederland op Zee, 19.30 Cursus geloof. 20.00 Nieuws, 20.05 Piano. 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.30 Leken- rechtbank, 21.50 Chopin, 22.00 Week overzicht, 21.15 Swing, 22.40 Avond wijding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.00 Kleuters, 10.15 Gram., 11.00 Zonne bloem, 11.45 Gram.. 12.03 Orgel. 12.33 jan Rpprlr 13 40 Striidkr.. 13.30 To- A. van Domburg en Cor de uiuot, 14.10 Gram., 14.20 Engelse les, 14.40 Kamerkoor, 15.15 Concert, 16.00 Gram., 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wig wam, 18.00 Pianoduo, 18.15 Weekover zicht, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.30 Gram., 19.50 Banden die binden, 20.00 Nieuws, 20.05 Gewone Man, 20.30 Lichtbaken, 21.00 Walsmuziek, 21.30 Pluvier knapt het op, 22.00 Scha ken, 22.07 Weekend Serenade, 22.25 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.30 Con certgebouworkest. HILVERSUM II, 415 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.00 Morgenwijding, 10.20 Feuilleton, 10.35 Gram., 11.00 Arbei ders, 12.00 Malando, 12.33 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 14.00 14.15 Harmonie, 15.00 Lezing Gram., 16.15 Cabaret, 17.05 1715 Volksconcert, 18.00 Nieuws, 18.30 Om en nabij de twin tig, 19.00 Viool, 19.30 Cursus Kerk, Nieuws, 20.15 Weekend orkest, Laat de mensen zingen, 21.15 neel - Groot, A.J.C., 15.15 N.V.V., 20.00 20.45 Klaas van Beeck, 13.40 Strijdkr., 13.30 Klaas van Beeck. 13.50 Film en zing' Soc. Commentaar, 21.30 O.K., 22.30 De vrouw in de mist, 23.00 Nieuws, 23.30 Kwartet Jan Corduwener. Zoals het kroost diep respect voor mij kan hebben, als ik uren ach tereen timmer op de toetsen van de schrijfmachine, zo kan ik de kinde ren bewonderen, als ze in de avond wijsheid inzuigen uit schoolboeken. Overhoren vind ik een van de nuttigste bezigheden voor een vader, die in de toekomst gelooft. Hij kan er tevens zelf voordeel uit trekken, want hoeveel jaartallen dolen nog in zijn brein vol maatschappelijke zorgen rond en waar om zou hij niet vergeten mogen zijn dat „le cercueil" de doodkist en „mal au ventre" buikpijn is? Gisteravond heb ik na het eten, gezeten in een fauteuil met een sigaar van twijfelachtige kwaliteit, m'n dochtertje van bijna tien over hoord. Ik heb uit dit vraag- en ant woordspel de conclusie mogen trekken, dat ons onderwijs er toch maar zijn mag. Aardrijkskunde: Wat weet je over het slibben van nieuwe gronden? De aangeslibde naakte platen heten slik ken, als ze begroeid zijn schorren („Ons eigen land" van Bakker en Rusch, Zeeland). „Prachtig. Wat wil dat zeggen: naakte platen heten slikken?" Beteuterd gezichtje. „Dat staat er toch?" „Ja. Maar wat bedoelt de schrijver van die atlas daar nu mee?" „Dat hoef ik niet te kennen. U maakt 't veel tg moeilijk." Nederlandse taal, invul-spelletje. koekaardewerk, pijpen, ....olie, mosselen, ....dekens. Daar begint de lieve schat met het van buiten geleerde rijtje één regel te laag, zodat ik het volgende krijg te ho ren: Deventer aardewerk, Delftse pij pen, Goudse olie, Haarlemmer mosse len, Zeeuwse dekens. Ik mocht er niets van zeggen, want bij het overhoren van jaartallen riep ik fout, terwijl het antwoord goed was. Ik had zelfs twéé regels lager gekeken, zodat jaartal en gebeurtenis niet bij elkaar pasten en dat (ik schaam me het te zeggen) zon der enig begrip van het foutieve. Schande! IA: Haarlem 4RCH 4; IB: HFC 3 Haarlem 3A. 2A: DCO 2Spaarnestad; ETO 2 Ripperda 2; Haarlem 5—Kennemers 4; 2B: Stormvogels 3EHS 2; Schoten 4 DSS 2; 2C: DIO 3—Ripperda 3; Half weg 2VVB 3; HBC 3—Kinheim 3; RCH 7—TYBB 3; 2D: Nw. Vennep— Bl.daal 3; Velsen 3—Schoten 3. 3A: EHS 3—Velsen 4; Haarlem 8— IEV 2; 3C: Hillegom 4—Kennemers 6; v. NispenEDO 5; HFC 6Velsen 5; 3D: Nw. Vennep 3DCO 3; EDO 6 Spaarnevogels 2; 3E: NAS 2Terras vogels 3; 3F: HBC 4—Heemstede 2; Kin heim 4Halfweg 3. 4A: DSK 3—DEM 5; 4B: Spaarnevo gels 4EDO 8; 4C: Ripperda 4EHS 5; Stormvogels 5IEV 5; SVY 2THB 5; Waterloo 4DIO 4; 4D Spaarndam 3 Beverwijk 4; WH 3EDO 7; 4E: Vo gelenzang 2—DIO 6; Z'meeuwen 7— HBC 5; 4F: HBC 6—Schoten 5; SVY 3 Ripperda 6; 4G: OG 4EDO 9; 4H: Hoofdd. B. 2—v. Nispen 3; 41: OG 5— VI. Vogels 4; DSB 3—Schoten 6; VSV 6 Bl.daal 7. Jeugdafd. A: Stormvogels aVVB a; Kennemers aVSV a; B: EDO aHBC a; RCH aHalfweg a; TYBB aZandv. meeuwen a. Junioren. A: NAS aDEM b; Hoofdd. B. aBSM a; WE a—OG a; C: HBC b—DIOS a; TYBB b—OG b; F: DEM c OG c; I: TYBB eVelsen c. Adspiranten. B: OG aDEM a; TYBB aHBC a; D: Concordia b Hoofdd. B. a; NAS b—HBC c; E: Haar lem aEDO a; HFC aRCH a; F: BSM bNAS c; Concordia dVogelenzang a; DSOV aConcordia c; v. Nispen a DIOS b; G: DSS a—HBC b; OG b— DEM b; TYBB b—IEV b; L: TYBB e— Geel Wit b; Geel Wit c—TYBB f; DSS d—TYBB g; R: TYBB c—Geel Wit d; DSS c—HBC e; TYBB i—Geel Wit e; TYBB h—TYBB 3. De Amsterdamse Arrondissements rechtbank veroordeelde de vrouw G. K„ die in April van het vorig jaar te Hil versum haar echtgenoot van het leven had beroofd door phosphor in zijn eten te mengen, tot vijftien jaar gevangenis straf. Ook haar handlanger, A. U„ hoor de dit vonnis tegen zich uitspreken. De eis tegen beiden luidde veertien dagen geleden eveneens vijftien jaar. Amsterdam. 11 Maart 1948. Op de aandelénmarkt was vandaag de stemming in tegenstelling met de voor afgaande dagen vrij opgewekt. In bijna alle afdelingen bestond goede kooplust, waardoor de markt na een prijshoudende opening in het verder verloop algemeen in koers aantrok. Bijzondere belangstel ling trokken vandaag de obligaties en aandelen der Indische Spoor- en Tram- mijen, waarvan de obligaties 4 tot 7% hoger noteerden. Voor Indische Cultuurondernemingen bestond eveneens meerdere belangstel ling. Indische bankaandelen waren even eens beter gedisponeerd met koersavan- ces van 2 a 4%. Aand. Kon. Olie stegen bij levendige handel circa 5%. Bij in dustriële aandelen werden aand. Philios vandaag voor het laatst cum-claim ver handeld. Na een zwakkere opening trok de koers geleidelijk tot 2% boven het slotniveau van gisteren. Unilever. Aku en v. Berkei's Patent sloten eveneens goed prijshoudend. Op de staatsfondsen- markt trok de dollarlening bijna een vol procent aan. de overige leningen bleven nagenoeg onveranderd. (Niet officiële koersen) Vrijdag 12 Maart 1948 Vorig Opening slot 3-3)4 Nederland 1947 98tl Ned. Handel Mij. eert. 168 A.K.U. 187% Van Berkel's Patent 137% Calvé-Delft eert. 229 Van Gelder nwe. aand. Kon. Hoogovens eert. 230)4 Unilever cert. 330)4 Ned. Kabel nw. aand. 315 Philips 394% Kon. Petroleum 361% Idem (nieuwste) 349% „Amsterdam" Rubber 186)4 Holl. Amerika Lijn 225 Kon. N. Stoomb. Mii. 196'4 Scheepvaart Unie 196% H.VJV. 263% Deli Mij eert. 186 Claims Philips ex claim heden 98%-U 169 189)4 139 169 232 331 292* 360 348% 186% 197 264 218 f 625.— Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex divide''"* 11/3 31 31)4 55 31% 51% 15)4 45% 49* 8% 23% 30 47% 36% 20% 63% srr» 8% 24% 30% 47% 36% 20% 68'k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2