MOEDER MIDDENSTAND EN HAAR KINDEREN Jëfgsz: WISSELVALLIG JAAR IN DE TUINBOUW Godrang om 40-jarige te huldigen Haarlemse tuchtrechter behandelde 3445 zaken Veel vraag naar Beverwijkse aardbei Kerkberichten Van het witte doek „Voor een appel en een ei"? Van der Meulen's lot bezegeld Splinters - k CARL VAN EMPELEN AGENDA Radio Moors BROODVOORZIENING GEWAARBORGD Verlofregeling Rijks personeel ZATERDAG 13 MAART 1948 PAGINA 2 SÏAD EN OMGEVING Inaugurele rede Prof. G. Holt Woning-architectuur en he streekeigene Lezers klimmen in de pen 60-jarig bestaan K.A.B. Feestgave-actie in Haarlem MATTHaUS PASSION Overdekte zwemkampioen- schappen Woon-ju'bileum Opbrengst ruim f 1.350.900.- DE BEVERWIJKSE STADS FEESTEN Herman Moerkerk verzorgt historische optocht Chin. Ind, Rest. Hongkong De aardbeiencampagne WIE KOMEN ER THUIS? HEEMSTEDE Zondagsdiensten, R.K. Verenigingsgebouw LISSÉ Katholieke Actie HILJLEGOM Verkeersongeval EES Burgerlijke Stand PRIJSHOUDENDE MARKT Enkele dozijnen katholieke midden standers in onze stad hebben de laatste weken twee zorgen: hun zaak en de viering van het veertigjarig jubileum van hun organisatie. Wat die eerste zorg betreft, daar blijven we bui ten. want wie zal ons een blik in de boeken en in het kasregister toestaan? Maar de tweede zorg is met ons gedeeld, omdat we niet alleen achter de scher men hebben mogen kijken, maar in de voorbereidingen gemengd zijn. Wij hebben het programma al gezien, dat tussen 11 en 14 April zal worden afgewerkt, maar we mogen slechts een tipje van de geheimzinnige sluier op lichten. Dat tipje toont ons wat samen werking en standsbewustzijn vermogen. Het was in het verleden wel eens moei lijk stands- en vakorganisatie aan elkander te binden. Wat de R. K. Mid denstandsvereniging te Haarlem betrett kan nu alleen maar van rozengeur en maneschijn gewaagd worden. De stands- organisatie is de moeder en de vakgroe pen zijn de kinderen, die zich inspan nen om moeders verjaardag zo goed mo gelijk te doen slagen. Raadselen? Toch niet. Natuurlijk begint het feest met een Hoogmis uit dankbaarheid. Z. H. Exc. Mgr. J. P. HuiberS zal haar opdragen in de St. Jozefkerk, die feestelijk ver sierd moet worden. Daarvoor zorgen de R. K. bouwpatroons en ge kunt er van op aan, dat hoogaltaar en kerk door een kostbare bloemenpracht zullen uitmun ten om God meerdere eer te geven. Na deze plechtigheid gaan de leden der ver eniging met hun dames feestelijk ontbij ten. En nu komen de bakkers, de sla gers. dé kruideniers, de melkhandelaren en zelfs de sigarenwinkeliers in het ge weer. Ge begrijpt al wat ze ter tafel zul len brengen. Moeten de feestgangers in een kale zaal hun broodje smeren? Neen, zeggen de Smeden- en Loodgietersbon den. daar zorgen wij voor en wij, Textiel- organisaties „Sint Willibrordus" en „Sint Martinus". hebben de plicht de tafels smaakvol te versieren. Het gedrang van de vakbonden houdt maar niet op. Wij willen ook wat doen, SMAAKVOL ArABT BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEFOON 3-80-80 De Mexicaanse film „Verlaten", die onder regie van Emilio Fernandez is ver vaardigd, is een tam verhaal van een meisje, dat» door haar minnaar in de steek wordt gelaten. Wat er allemaal met haar gebeurt, kunt u zien in het Frans Hals-theater. Dolores del Rio, die die zich ook in deze rolprent een uit stekende actrice toont, speelt de hoofd rol (Volwassenen). 4 -De regisseur van de befaamde film •.Dead of Night", Basil Dearden, heeft in „Frieda" getracht de problemen te behandelen, die kunnen voortvloeien uit het huwelijk van een Engelse officier met een Duitse vrouw. Het is een moei lijke materie en het baart geen verwon dering. dat de filmmaker niet helemaal in de uitwerking geslaagd is. .Dp rolprent, welke voor 18-jarigen en ouderen toegan kelijk is, draait in het Eembrandt-theater City brengt deze week een vreemde geschiedenis „Van mannen en muizen". Twee vrienden, van wie de een gees tesziek is. maar overigens over een enorme lichaamskracht beschikt, vin den werk op een ranch. De geestes zieke stelt zijn vriend herhaaldelijk voor problemen en als hij, na een vechtpartij met de zoon van zijn baas, diens hand vermorzelt, en ten slotte ook dc vrouw van het slachtoffer „kraakt", ziet de vriend geen andere oplossing dan de geesteszieke door mid del van een revolverschot het leven te ontnemen. Wij kunnen deze oplossing moeilijk waarderen, en zeker niet aan vaarden. Ook technisch kan de film geen meesterwerk genoemd worden. Strikt volwassenen. Toen de film nog niet sprekend was, toen niemand nog van kleurenfilms droomde, maar het beeld op het witte doek trilde, de piano voor de begeleidende muziek zorgde en een explicateur het hooggeacht publiek de intrigue vertelde, toen waren de Wild-West-films al ge wild. „Desperado's", die deze. week In Palace draait, is sprekend en gekleurd, spreekt tot het publiek en heeft de schietpartijen in dat Amerika van 1835 met een extra kleurtje versierd. De in houd wijkt niet af; kroegen, die In el kaar getimmerd worden, steigerende paarden, een mondaine juffrouw met uitgebreide jurken kerels met boeven- trdhies, mooie jongens en een sherif. die rechtvaardig wil zijn. Wie er van houdt, kan een aardig robbertje zien vechten, wij spelen liever een robbertje bridge. „Zonen der Zuidzee" laat u een kijkje nemen jin hét dagelijks leven op de ro mantische Zuidzee-eilanden, welker zoete rust echter in de film plotseling wreetd wordt verstoord door de komst van een schip met Planken, die belust zijn op de parels, die zich in de wateren rondom bevinden. De inboorlingen die met ^geschenken worden gepaaid, laten zich bewegen de pareloesters uit de zee te halen en als de vangst gering is. wordt hun na de uitreiking van vuur water bevolen ift rijkere, maar tevens gevaarlijke, wateren te duiken En zoals was te voorzien; er vallen slachtoffers en de duikers weigeren verder te gaan. Het ontbranden van de geweren is de Oorlogsverklaring. Het schijnt de blanken aanvankelijk dar, toe. dat zij het pleit hebben gewonnen, doch de inlanders slagen er in met list do victorie te be halen. Deze avontuurlijke film. die te vens een plaatsje aan Amor afstaat, draalt in Luxor en is toegankelijk boven 18 jaar. Iets biizonders kriifft U deze week in het Snaamc-theater te zien, n.l. een concert 'door en voor gevangenen in hun gevangenis. Het is daar een vrolijke boel; een aantal artisten moeten wat cabaret in het ontsnanningsimrtie van de celbewoners brengen, maar zli worden on geheimzinnige wijze zelf achter slot en wondel gezet en met hun kleding uitgedost stannen twee vroliike delinouenfen het nodium on. Ze worden niet herkend en na de voorstelling ver laten ze zonder lastig gevallen te wor den hun tehuis De Vrriüke Gevange nis" is voor -- -enen van iedere leef tijd toegankelijk. deelde de Meubelmakers- en Stoffeer derspatroonsbond „Sint Reinoldus" mede. Zii versieren de zalen waar de receptie gehouden zal worden. Misschien is voor de gaande en komende man nóg belang rijker, dat de R. K. Slijterè en Caféhou ders de verzorging van de buffetten ..welwillend" (zo heet dat eenvoudig, .maar het zegt veel) op zich hebben ge nomen. Dit is slechts een greep, maar een die u. buitenstaander, jaloers moet maken. Er zijn vijf jubilarissen, die veertig jaar lid der afdeling zijn, en een is zelfs vier decennia bestuurslid. U zult er meer van horën. Het verluidt, dat zij een zwart costuum van de Bond van modehuizen, krijgen aangeboden, maar dat zal wel een schijnen blijveh. Er staat heel wat anders op het program, doch men heeft ons op het hart gedrukt nog een paar dagen te zwijgen. Dat doen we dan ook, hoewel- met een bloedend hart. Vandaag hebben we alleen willen trachten door de tastbare voorbeelden van samenwer king en goede wil aan te tonen, wat het 40-jarig bestaansfeest van de R. K Middenstandsvereniging in Haarlem gaat betekenen. Duizend leden zullen straks gezamenlijk bidden, ontbijten, huldigen en naar de schouwburg gaan. Geen won der. dat het'volgende feest-de opening van het Eigen Bureau zal zijn. Bij het aanvaarden van zijn ambt als buitengewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft heeft prof. G. Holt in de aula van de universiteit een inaugurele rede uitgesproken over de woningarchitectuur. De nieuwe professor merkte bij een beschouwing over de bebouwingswijze op, dat „een één-gezinswoning ideëel ge zien steeds de voorkeur verdient daar men haar moet beschouwen als een uiting van de eigengeaardheid en zelf standigheid van het gezin. Daar de woonzeden meer en meer af glijden naar het type van gelijkmatig en welvarend burgerdom dienen de ar chitecten geleidelijk verbeteringen toe te passen, zodat het streekeigene tot uitdrukking kan komen. Bij de woning bouw is van bijzonder belang de be scheidenheid van de architect; het huis heeft immers een dienende functie. Spr. ging vervolgens de ontwikkeling van de nuisvesting na, die. volgens hem nog in de kinderschoenen staat. Een sergeant van het K.N.I.L., thans met verlof te Haarlem, wenst commentaar te ge ven op het A.P.-bericht uit Batavia, dat wij onder de kop „Voor een appel en een ei..." publiceerden en waarin gezegd werd, dat het leven in Indië zo duur is, dat men bijna alles moet verkopen, om niet van honger te sterven. Zeker, zo schrijft hij, het leven in Indië is tegenwoordig duur te noemen, niet het minst wanneer het om imptrtartikelen gaat. Ik kom pas uit Batavia, om in Haar lem korte tijd met verlof te vertoeven, maar ik kan u verzekeren, dat je er in Batavia van kunt komen, ook zonder je tafel en je bed te verkopèn. Vele artikelen zijn schaars en dus duur, maar het grootste euvel is, dat de distributie er zo beperkt is en lang niet zo goed en grondig functionneett als hier te lande. Maar met de duurtetoeslag, welke zo goed als iedere Nederlander ontvangt, wordt het leven in Indië draaglijk. Ongeveer tien jaar heb in Indië doorge bracht. Thans iDen ik 30 jaar en ik heb in Nederland eet#degelijk en flink meisje ge vonden. Binnenkort gaat zij als mijn vrouw mee naar de tropen. Nu komt onmiddellijk de vraag naar voren: moet dit meisje, dat het aandurft, honger gaan lijden? Neen, Een leventje van weelde en genot, zoals in de dagen van „Tropenadel" is niet te verwachten en daar verlangen we ook niet naar. Maar het bestaan zal draaglijk zij*. Men moet het onze Nederlandse jongens, die vertrouwen stellen in de toekomst van Indië niet moeilijk maken. Als vrijgezel, ik weet het, moet er heel wat getrotseerd wor den en daarom moeten er gedegen Neder landse vrouwen naar Indië. Wij moeten dit mooie grote land weer opbouwen en daar moeten zowel onze mannen «als onze vrou wen aan meewerken. DAG EN NACHT BIOSCOPEN: Rembrandt: Frieda (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema-Palace: Desperado (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zonen der Zuid zee (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Verlaten (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Mannen cn muizen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Sjiaarne-theater: Vrolijke gevangenis (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Werken van George Bueter, geopend 1016 u. en 's Zondags: 1316 u.; Rondom* Frans Hals, geopend 10 15 uur en 's Zondags: 1315 u. Leffelaar (Grote Markt): Werken* yan J. Pander, geopend 1417 uur. (t.m. 15 Maart). Leffelaar (Wagenweg 102): Schilderijen van tien Poolse schilders, geopend: 1017 u, APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 14 tot 20 Maart waargenomen door: Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596; Grijseels en v'. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000 en Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. iZIEKEN VERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet., Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuis plein 7, tel 28523. ZATERDAG 13 MAART:' Stadsschouw burg: Toneelgroep Comedia met „Een an der deel van Ijet woud", 8 uur. ZONDAG 14 MAART: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Glazen Speel goed", 8 ^uur. MAANDAG 15 MAART: Concertgebouw: Publieke generale repetitie*Johannes Pas sion door C.O.V., 19.30 uur. PHILIPS A DI O Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem 4 Maart was het zestig jaar geleden, dat in.het bisdom Haarlem de R.K. Volks bond werd opgericht. Deze jonge bewe ging is gesticht door Jan Willem Pastoors z.g. en zij is de grondslag geworden van leden der Kath. Arbeidersbeweging aan bisdom Haarlem. Dit feit zal nu op een waardige wijze worden gevierd. In alle parochiekerken van de stad wordt een H. Mis opgedragen voor de leden en overleden leden der Kath. Arbeidersbeweging, met algemene H. Com munie der leden. Naast deze kerkelijke viering zullen de leden der Kath. Arbeidersbeweging van het diocesaan bestuur een feestgave aan bieden en wel voor het te stichten fonds voor het uitzenden van zwakke moeders en kinderen. Voor deze actie hebben zich belast de kringbesturen met «medewerking van hun Credo-Pugno-clubs. In alle krin gen is deze 'actie serieus aangepakt. Het eigenlijke feest wordt in September ge vierd. In de middag van Palmzondag 21 Maart zuilen de Doopsgezinde Zang koren van Haarlem en Beverwijk ge zamenlijk Bach's Matthaus Passion uit voeren in het Concertgebouw te Haar lem onder' leiding van dirigent Jac. •Zwaan. Medewerking aan deze uitvoe ring wordt verleend door: Ankie v. Wickevoort Crommelin, sopraan, Jouck Cuperus, alt, Han Le Fèvre, tenor, Luc. Louman, bas, Peter «de "Vos, bas, Bets Nederkocrn, clavecimbel, Willem Hüis- mann, orgel, Jan Hesmerg, viool, Mari- us Ruysink, fluit. Jan Tames, fluit, Guus Grentzius, hobo, B. de Vries, hobo, het Knapenkoor der St. Jozefkerk en de Haarlemse Orkest Vereniging. Evenals vorig jaar zal de kring Haar lem ook dit jaar overdekte zwemkam- pioenschappen organiseren. Op het pro gramma zullen staan de 100 m. borst- crawl. de 100 m. rugslag en de* 200 m. schosislag. zowel voor dames als voor heren. De wedstrijden zullen op Maan dag 22 Maart in het Sportfondsenbad plaats vinden. Na afloop zal het Nederlandse kik vorsenteam een waterpolowedstrijd spe len tegen het Haarlemse zevental. Zondag 21 Maart zal een gedenkwaar dige dag zijn voor enige bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat in Haarlem. Dan zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Kuyken op nr. 11, de wed. Blankwater op nr. 15 en de wed. Duyn op nr. 17 hun woning betrokken. Bo vendien zijn zij dan gedurende een halve eeuw lezers van de Nieuwe Haar- lemsche' Courant. De sociëteit „Vereniging" aan de Zijl- weg is voor 5 jaar verhuurd aan de tech nische uitgeverij H. Stam. Dit gebouw met zalen voor vergaderingen is dus voor het Haarlemse verenigingsleven verlo ren gegaan. De tuchtrechter in het arrondissement Haarlem heeft in 1947 a in g-eldstraffen opgelegd een bedrag van f 1.351.394.29 of ruim 10 percent van de twaalf en half millioen gulden, die over het gehele land in 6e rijkskassen, gevloeid zijn. In dit cijfer zou men de strijd tot uitdrukking moeten brengen, die in d^t rayén tegen prijsopdrijving wordt ge voerd. De tuchtrechter te Haarlem heeft» 3445 zaken afgedaan* of ruim 4 percent van het totaal. Daaruit mag men dus de conclusie trekken, dat er flinke over tredingen onder de gevallen zitten, die hoge boeten ten gevolge hadden. Het cijfer geeft echter slechts een ge deelte weer van de werkelijk begane prijsovertredingen, daar men in de kringen van het Directoraat-generaal van de prijzen aanneemt, dat lang niet- alles wat fout is ter kennis wordt gebracht of opgespoord kan Worden. In 228 gevallen heeft de tuchtrechter volstaan met het geven van een waar schuwing. Al wordt meegedeeld, dat hieruit blijkt, dat het niet de bedoeling is de betrokkenen kost wat kos? geld uit de zak te kloppen, het percentage is toch maar zeer gering. Men gaat dan ook van de gedachte uit, dat iedere zakenman door de ver schafte prijsvoorschriften, die begrijpe lijk uiteengezet zijn, weet, waar hij zich aan heeft te houden. In vier gevallen is sluiting van ejn bedrijf gelast, 33 maal is verbc/.:n liet beroep uit te oefenen, waarbij de overtreding geschiedde, 348 maal wer' den goederen verbeurd verklaard, 9 maAl moest een vonnis aan de paal De voorbereidingen voor de stadsfees ten in Augustus nemen vastere vorm aap en met name aan het onderdeel de historische optocht is door dc be treffende subcommissie veel werk vei - richt. De commissie heeft zich met Herman Moerkerk in verbinding ge steld, die de gehele optocht heeft gearrangeerd en in waterverf-tafere len uitbeeldde. Deze taferelen zullen binnenkort voor het publiek tentoongesteld worden, zodat ieder zich een indruk kan maken van het grootse, dat tijdens de feesten ih onze versierde straten te zien zal zijn. Het wordt een bont schouwspel, rijk kan afwisseling, waarin enkele' honder den deelnemers op treffende, soms geestige wijze de geschiedenis van stad en streek uitbeelden zullen. Op 17 Maart zal ten aanzien van de optocht een bijeenkomst ten stadhuize gehouden worden, waarin nadere be sprekingen omtrent deelname en verzor ging van de onderdelen ter sprake ko men. f Naar wij vernemen heeft de Commis sie van Pers en Propaganda voor de Stadsfeesten in overleg met het Hoofd comité aan de Haarlemse kunstenaar Herman Moerkerk opdracht gegeven een affiche te ontwerpen voor de stadsfees ten in Augustus. Tijdens de feesten in Augustus zal een serie openluchtvoorstellingen gegeven worden van Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom" in de tuinen van Schey- beeck. Deze opvoeringen, die onder regie van Fred Koolbergen door Beverwijkse spe lers ten tonele gebracht worden, zijn hst resultaat van de besprekingen in de subcommissie muziek, toneel en zang, bijzonder wat betreft het onderdeel to neel. Uit* een en ander blijkt wel, dat men voornemens is tijdens de stadsfeesten het beste te brengen, dat in het kader van de mogelijkheden 'geboden kan worden. De H. O. V. verleent haar medawer- klng. HAARLEM, Smedestraat ZL telefoon 21375 (Adv.) De grote Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" houdt vandaag in haar gebouwen de door honderden tuinders uit dé gehele streekbezochte jaarlijkse ledenvergadering. Directeur Jac, de Weyer hield zijn ge bruikelijke rede, waaruit we het volgen de aanstippen: Door de lange en zeer strenge winter van 1946/1947 is het in de eerste drié maagden van 1947 aan ons bedrijf, wat men noemt „een dooie boel" geweest. Er was uiteraard zeer weinig aanvoer en toen de minister van Landbouw boven dien nog meende maximumprijzen voor sommige artikelen te moeten stellen, was dit geen stimulans om de producten, die er nog waren, ter veiling aan te voeren. Dé verkoop van geconserveerde en ge zouten groenten liep zéér vlot en in de omzet van de diepvriesproducten werd een record-omzet bereikt. Deze enorme vooruitgang in dc afzet van diepvries- producten werkte op de mening van vele tuinders zo verblindend, dat overal in den lande stemmen opgingen, dat in deze tak van industrie de redding voor de tuinbouw was gelegen en dat de tuin bouw hierin maar millioenen 'moest gaan steken. De diepvriesindustrie is natuurlijk een zeer welkome afnemer van onze tuin bouwproducten, doch zij heeft zich nog niet ontwikkeld tot een zodanige hoog te, dat werkelijk van een hoeksteen voor de tuinbouw kan worden gesproken. De spinazie was dit jaar zeer laat, n.l. eind April. Doordat alles op een gege ven moment bijna tegelijk aan ie markt kwam, moesten wij in een tijdsbestek van een tiental dagen circa 1% millioen kg. goedgekeurde spinazie verwerken. HieTbij kwam het orjgeluk, dat de blik- positie van de Conservenfabrikan ten heel wat slechter was dan in 1946. Wij hebben in 1947 een proef genomen cm doorgedraaide goedgekeurde spina zie in het koelhuis te plaatsen. In het algemeen moeten wij zeggen, dat deze proef is mislukt. Tenslotte nog enkele cijfers over de spinaziecampagneIn 1947 werden ge veild 1.445,863 kg. goedgekeurde le soort spinazie met eep middenprijs van f 14,06 per 100 kg. Doorgedraaid werden 146.986 kg. goedgekeurde en 26.708 kg. afwijken de spinazie. Aan vergoeding hiervoor werd uitbetaald een bedjag van f 5.879.44; waarvan de helft voor onze rekening kwam. Over het algemeen mogen wij zeggen, dat de aardbeiencampagne dit aajr zeer dat de aardbeiencampagne dit jaar ?eer rustig is verlopen. Zowel de handel als he publiek Is buitengewoon goed te spreken over -de kwaliteit van de Beverwijkse aardbeien en een betere propaganda is niet denk baar. De totale aanvoer van aardbeien be droeg in 1947 850088 kg. met een mid denprijs van f 131,78 per 100 kg. Voor 1946 waren deze cijfers respectievelijk 862210 kg. met een middenprijs van f 136,30 per 100 kg. De veiling van de verschillende soor ten groenten, zoals wortelen, waspeen. bonen, sperciebone n en rhabarber was zeer wisselvallig. Er lag over het geheel een moedeloze stemming over de tuinbouw en ons om zetcijfer wees aan, dat wij ruim f200.900.achter stonden bij 1946. Al ler ogen waren gericht op de zeer moei zame onderhandelingen die gaande wa ren over de afzet van ons product naar Duitsland. Op 7 Aug. 1947 kwam het ver lossende ^bericht, dat de onderhandelin gen waren geslaagd en de Amerikaanse en Engelse bezettingsautoriteiten toe stemming gaven onze overtollige groenten naar Duitsland af te zetten. Onze trailers echter kwamen niet ver der dan Venlo, omdat nog dezelfde avond het bericht kwam, dat er moei lijkheden waren en dat de oorspronke lijke berichten te voorbarig waren, Duits land werd weer gesloten en bleef tot nu toe gesloten. De totale veilingomzet bedroeg in 1947 f3034.275,97 tegen f2.886.398,69 in 1946. Een stijging van pl.m. f 148.000.5 Direct zij hieraan toegevoegd, dat deze stijging een zuiver gevolg is van de aan voer uit de „Noord." Deze aanvoer be liep in 1946 f63.748.— tegen f 191.828 in 1947,, een vermeerdering dus van f 128.000—, die bijna overeenkomt met de totale stijging. Onze dochteronderneming, de „Bloem bollenveiling Beverwijk N.V.", had een uitermate stil en kalm jaar. De gelde lijke omzet wan normaal geveilde en ver kochte bollen bedroeg f 22.383.31 tegen f 35.622,60 in 1946. De waarde van de opgeslagen tulpen en narcissen bedroeg f 33,997,39 tegen een waarde van f702.094,92 in 1946. Door ons werden In 1947 vermaien ca. 90.000 kg. bloembol len tegen ca. 985.000 kg. in 1946. Ten aanzien van de sortering der pro ducten blijft nog veel te wensen over. Erger is echter het feit, dat er nog ao- vele tuinders zijn, die zich van de voor schriften ten aanzien van de uniforme gewichten zo weinig aantrekken. Een van mijn allergrootste wensen is, aldus de voorzitter, dat tuinbouwend Nederland in economisch opzi'ht één mag blijven, opdat het de ongetwijfeld komende moeilijkheden eendrachtig zal kunnen oplossen. (De vergadering duurt voort) geslagen worden en in 10 gevallen moest de overtreder een aanvullend be drag betalen. In geheel Nederland hebben 19000 personen een klacht over te hoog ge vraagde pryzen .ingediend. In hef ar rondLsement Haarlem waren het er 913. Nu wordt van de zijde der prijs- bcheersing opgemerkt, dat men dus nog teveel aan de speurderskwaliteiten van de opsporingsambtenaar overlaat, maar wij vinden ruim 900 gefundeerde klach ten in één jaar nog niet zo weinig. Het grootste aantal klachten had betrekking op textiel-prijzen. Hierop volgden voe- dings- en genotmiddelen, daarna am- bachtütarieven, huren, schoenen, huis houdelijke artikelen en meubelen. Hoewel de controle op de prijzen zowel door de opsporingsdienst als door particulieren krachtig moet wórden voortgezet is te verwachten, dat het aantal overtredingen minder zal wor den naarmate de vrije concurrentie toe neemt, en het publiek prijzen gaat ver gelijken om voor zijn geld het beste artikel tegen de billijkste prijs te kopen. Aan de vooravond van NederlandBelgië, de voetbalwedstrijd, waarin hij zo vele ma len de Nederlandse kleuren tegen onze' Zui derburen heeft verdedigd, hoorde de oud- doelverdediger van het Nederlands elftal, dr. Gejus van der Meulen, het beroep, dat hij had ingesteld tegen het vonnis van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, ver werpen. Met, de sententie, die de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage hedenmorgen tegen de oud-doelverdediger wees, is het lot van dr. Van der Meulen bezegeld. Voor zijn houding tijdens de bezetting, gedurende welke tijd hij o.m. aan het Oostfront dienst deed, werd hem een gevangenisstraf opge legd van acht jaar met aftrek van voorar rest. Ook werd hij voor het leven ontzet uit de beide kiesrechten. Met het s.s. Grote Beer, dat 28 Fe bruari uit Batavia is vertrokken en ver moedelijk 22 Maart in Amsterdam zal aankomen, repatriëren de volgende per sonen uit Haarlem en omgeving: J. E. v. d. Berg, Schoonoordlaan 14; H. J. J. Romijn, Westeinde 5, Noordwij- kerBout; H. P. T. Buse, Van Egmond- straat 33; E. de Vries, Oostkolk 11, Spaarndam; B. Hoogkamer, Sophia^ straat 59; S. Wijtkamp, Rozenstraat 13; J. C. Kluit, Schoutjeslaan 68; C. Dubbel man, Overtonstraat 41; J. H. Kortekaasr Herenweg 416, Lisse; R. Woldring, Mo- zartkade 3, Heemstede; C. E. Lubbers, Kleverparkweg 203; C. U. Klemhuis, Van Zeggelenstraat 5; A. v. Mourik, Sta tionsweg 10a, Hillegom; L. Verney, Ka pelstraat 8, Lisse; H. J. A. Speet, Brou- wers\teart 82; W. Glas, Schoollaan 66, Bennebroek; W. Steevensz, C. Speelman- straat 13; E. F. L. ter Haar, Kleverlaan 127; P. Stapel, 2e Hogen wouddwarsstraat 28; J. Niehot, Middenweg 100; P. v. d. Zwan, Zoutmanstraat 48, Noordwijk; C. v. d. Spil, Kruisstraat 13; L P. v. Wijk, Madoerastraat 24; ;A. Drubbers, Klop persingel 149; P. Buyze, Kleverlaan 60; R. Nieuwenhuis, Bandoengstraat 8; P. Jansen, De Ruiterweg 44; H. A. H. Wit kamp, Crayennesterlaan 22; P. M. „'oos ten, Wouwermanstraat 18; Ch. Wolff, Bloemenc^alseweg 90, Bloemendaal en tfr. Klimbie, Oranje-Nassaulaan 147, Overveen. Waar geen plaatsnaam achter staat, betreft het personen uit Haarlem. De eerstvolgende vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur zal op Maandag 15 Maart te Haarlem worden gehouden. De voordrachtskunstenaar Henk Schaer zal Donderdag 18 Maart, des avonds 8 uur, in de Stadsschouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" voordragen „De Apocalyps". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. K. L. Kout. Herenweg 197. tel. 26224; Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en Dr. A. L. C. v. Lier. P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 38, tel. 29818. Apotheekdienst: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Maandag 8 uur. Leden R.K. Midden standsbond, 8 uur Melodia, 8 uur Club avond H.B;C, Dinsdag 8 uur. Laudate Dominum, 8 uur. Missie Naaikrans. Woensdag 2.45 R.K. Kinderkoor, 8 uur Damclub St. Bavo, 8 uur Toneelclub H.B.C. Donderdag 8 uur, Harmonie St. Mi chael. Vrijdag 8 uur Woningbouwvereniging St. Jozef. Zaterdag 4 uur Leden Bouwvakken. In het parochiehuis van de H.H. En gelbewaarders te Lisse had dezer dagen de laatste bijeenkomst plaats van het comité van Kath. Actie. De heer Tel, hoofdambtenaar van de L.T.B., behan delde het onderwerp „Wat zijn publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties?" Spr. begon met te vertellen en aan te tonen dat de publiekrechtelijke bevoegdheden vroeger reeds waren toegekend aan de Gilden en dat deze rechten hl :n later zijn ontnomen. Deze rechten behoren wij we derom terug te hebben en vandaar dat er publiekrechtelijke bedrijfs-organen zijn ingesteld, die met publiekrechtelijke bevoegdheden zullen worden toegerust Ons streven is rechtsherstel op dit ge bied overeenkomstig de encycliek Qua- dragesirrio Anno. Mede moeten behou den blijven de privaat-rechtelijke ge meenschappen en de vrije organisaties. Op duidelijke en voor een ieder begrijpe-- lijke wijze zette de heer Tel dit uitermate actuele onderwerp uiteen. Spr. besloot zijn causerie met een waarschuwing, dat men niet moet menen, dat met de invoering van deze publiekrechtelijke be drijfsorganen de moeilijkheden zijn opge lost, doch dat het steeds geboden blijft actief ,te zijn en te blijven, opdat de za ken goed verlopen Vrijdagmorgen reed op de Stations weg bij de Hasselaerfbrug een met kis ten geladen vrachtauto een lantaarn paal omver. Door de schok schoof een gedeelte der lading op straat waardoor een groot aantal flessen met Cider en limonade verloren ging en in het riool verdween. De auto had geen noemens waardige schade opgelopen en kon op eigen kracht verder. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart)\ Zondag: H.H. Missen 6,30, 7.30, 9 (Hcogmis) en 11 u.; Mariacsngr. 12.15 ,u.; lijdensmed. 7 u. Maandag: congr. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 u.; Lof 7.30 u.; congr. jonge mannen 8 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u.; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9,15 (Hoogmis) en 11 u.; lijdensmed. 7 u. Dinsdag: congr. meis jes jun. 7 u. Woensdag: congr. jongens 7 u.; Lof 7.30 u.; oongr. jongemannen 8 u. Donderdag: biechten 56.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 56.30 en. 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt).. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; lijdensmed. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 1-30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis)congr. jongens 6.30; lijdensmed. 7.30 u. Maandag: congr. héren 7.30 u. Dinsdag: meisjes- congr. 4 en 7 u.; éongT. jongedames 7.30 u. Woensdag: oongr. jongemannen 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Maandag: H. fam. heren 8 U. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7*.; jon gedames 8 u. Woensdag: oongr. jon gens 6.45 u.; Lof 7.30 u.; congr. jonge mannen 8 u. Donderdag: lijdensmed. 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u.' ALLERH. HART VAN JESUS (Kle- verparkweg)Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; lijdensmed. 7.30 u. Djnsdag: lof 7.30 u. Woensdag: cong}-. jongens 6.30 u. lof 7.30 u. ♦Vrij dag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biech ten 57 en 7,309.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) .en 11 u.; lijdensmed. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; congr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Woens dag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; H. Fam. dames 8.25 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11-30 u.;lijdensmed. 7 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u.; Mariacongr. 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jon gemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN -ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, ,9 (Hoogmis) en 11 u.; lijdensmed. 6,30 u. Maandag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. dames 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u„ waarna oongr. jongemannen. Vrijdag: Lof 7.30 u; Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. D&IEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, %30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; lijdensmed. з.3p en 7 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Don derdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 56.30 en 7—9,30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lijdensmed. 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 48 u.; Lof 7.30 u, H. BAVO (Heemstede.) Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 Hoogmis) en 11.30 lijdensmed. '7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Woensdag: Mariagar de sen. 7 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: Kruisweg 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 56 en 7—9 u- O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30.; lijdensmed. 7.30 u. Maandag: congr. meisjes jun. 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: I<of 7.30 u., waarna congr. jongens. Woensdag: Lof 7.30 u- Vrijdag: lijdens med. 7.30 u. Zaterdag: biifchten 4—9 u.; Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7. 8.30 en 10 u. (Hoogmis) Edelwacht 12 u.; lijdensmed. 7 u. Maan dag: congr. heren en jongemannen bo ven 18 j. 8 u. Dinsdag: congr. jonge meisjes tot 18 j.'7 u.; congr. jongens bot 18 j. 8 u.; Woensdag: Lóf 7.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zn- dag: 7.30 stille H. Mis, 10 u. Hoogmis; lijdensmed. 7 u. Dinsdag: Kath. Actie. Woensdag: Lof 7.30 u„ waarna jonge- mannencongr. Vrijdag: Gez. H. Mis 7 u. Zaterdag: biechten 5—7 u.; Kruisweg 7 u. Men kan de radio niet aanzetten of er komt een verrassing. In aller lei toonaarden, met allerlei vin dingen en kronkelingen poogt men Uw aandacht te vragen voor de radiogids. Een haan kraait, U bent ziende blind, U koopt in de schouwburg een pro gramma etc. Ik luister er alleen naar om te horen, wat die handige reclame mensen van de radio nu weer uitge dacht hebben om hun waar aan te prij zen. Of liever gezegd, ik móet er wel naar luisteren, want op de raarste ogen blikken wordt U die radiogids opge drongen. Wat moeten we dankbaar zijn, dat het maken van andere reclame via de aether in ons land nog niet is toege staan. Zeker, de luister-bijdrage kon worden afgeschaft en we zouden mis schien nog geld toekrijgen, maar het ge not zou voor 'goed tot het verleden be horen. Voor het geval de heren in Den Haag toch op een kwade dag omval len, heb ik een serie radio-annonces voor onze krant gemaakt. „Houdt de dief" (aankondigen met ge gil en het knallen van pistoolschoten, dan even pauzê) „ja, U wilt weten of hij inderdaad gepakt is, daarom kunt U niet buiten de „Nieuwe Haarlemsche Courant." „Tut, piep, daar hebben we 'n jeep" (ge toeter, geknars van remmen< etc.) „neen luisteraar, de krantenbezorger loopt of gaat op de fiets, maar 'n jeep heeft hij nog niet. Toch krijgt U het laatste nieuws met de snelheid van een Con stellation in de N.H.Crt. te lezen.... Ik eerst, nee ik moet direct weg. wil je' d'r af blijven" (hevig tumult, waar uit blijkt, dat een aantal mensen om iets vechten). Dat iets is dan onze krant, want plotseling is het stil en zegt een lieve stem: luisteraars zó wordt er in de gezinnen om de „Nieuwe Haarlemsche Courant" gevochten. Neem vandaag nog een abonnement...." Is het eigenlijk niet jammer, dat U dit alles niet te horen krijgt? GEBOREN: H. T. F. He Kruif—Spoor, z; E. L. Koningsvan Galen, z. E. Ver smaatAgterhof, z; M. A. Hartmande 'Haas, z; E. M. NieuwenhovenDiesveld, z; J. Vreeken—Braakenburg, z; S. van BaakKokmeijer. z; J- C. Merkiesv. Bemmel, d; A. M. I. van Geest—Ge. ricke, d; C. W. van Eedenvan Kolk, d. A. H. ClaassenPeek, d. GEBOREN: W. Molenaar—Leveld,z; A. H. Rosekransvan Tiggelen z; J. G. Koster—Kooreman z; G. A. W. Zuuren- donkNederkoorn d: J. F. H. Joolen Loerakker d; M. V. W. Warmerdam- van Erp d; G. Biinsdorp—Schuilt d. GEHUWD: J. Noordzij en IJ. Nij- huis; J. C. J. van Amerongen en M. H. Koop; J. Bon en C. H. den Elzen; M. C. Jongbloed en W. de Graaf; A. Markus en J. H. Snel; J. W. H. van der Steeg en G. Oostermeijer; J. W. Zant- voort en M. Schoone; P. van den Bra- ber en G. van der Plaats; D. C. Tukker en J. J. van der Ploeg; A. Landwehr Johann en C. Haan; W. Hafkamp en M. Wingelaar; E. van Egdom en H. Franssen; F. L. Steenklst en M. M. Gieliam; G. van Oudenallen en J. Schijf; P. K. Keizer en E. H. W. Gart. GEBOREN: A. C. Hulsebosch—van der Veldt z; C. A. van Bottenburg— Bakker z; M. Hessels—van Houten z; E. M. Blom—EJtink z; S. E. Rector— ae Boer d; J. Berger—Hollemans d; R. C. de JagerBiegiesch d; H. J. van Egmondde Vries d; W. G. van Har tende Jong d; W. M. Bouman— Scheurman d; K. L. van HémertDen ter d. GEHUWD: H. van der Veldt en L. S. Spaan, C. Moison en E. Groskamp, G. ae Jager en M. Elberse. GETROUWD: J, Walgien en J- Otte- vanger; W. F. Coert en. J. A. Veenstra; P. Muller en W. Blokker; J. G. Vos en J G. G. Habers; J. A. van Nierop en J- A. Buurman. OVERLEDEN: P. C. van der Putten. 77 j.. Kenaupark; A. van Roosenbeek. 54 j., Hof van Egmond; J. Meijer, 63 j„ M. van Heemskerkstraat; A M» T. Rusnian. 8 d„ Kamperlaan. OVERLEDEN: R. C. Admiraal,, 18 d- Rijksstraatweg; M. H. VenemaBU dingh, 65 j., Kritzingerstraat; J. Tuijn Bloemzaad, 92 j„ Leidsevaart; J. J- Heesterbeek, 13 d„ Kamperlaan; A- BouwmeesterBroekhof, 69 j., Loren kade; O. J. de Brouwer, 65 j., Schoter- singel; M. Bom—Fabel, 66 j., Leidsé' plein; E. de Brouwer—Masius, 63 j-> Schotersingel; W. van Brussel, 57 Spaansevaartstraat. OVERLEDEN: J. M. M. Puts—Heejffj 59 i.. Antoniestraat; J. B. Vermei)-- teniaker. 61 j.. Vrouwehekstraat: S-- r„ EnthovenGuldemeester. 62 j.. laan; C. A. Lammers. 59 i.. "Kamperia. J. KosVisser, .60 j.. Pieter Kiesstraa De nieuwe tarwe-overeenkomst waar borgt tie Nederlandse broodgraan toewijzing voor vijf" jaar. Neder land heeft zich verbonden 835.000 ton tarwe af te nemen van de tarwe-exporterende landen. waarvan 85.000 ton voor overzeese gebieden. De importbehoefte van het Rijk in Europa is met 750.000 ton voor vijfzesde deel gedekt. De jaarprijzen zullen op basis van de gecontracteerde prijzen in over leg worden vastgesteld door de tarv/e- 'raad, waarvan Nederland ,lid is. Het contract betekent voor de Neder landse schatkist dubbel voordeel. Naast deviezenbesparing door de lagere prijs, vprkrijgt men ook besparing op de subsidies op brood. Berekend wordt, dat met iedere verlaging van 0.10 per bushel de subsidie per brood van 300 gram met 7/10 Nederlandse cent ver laagd kan worden. Indien men be denkt, dat de tarwegrijs in Januari 1947 3.15 per bushel (27 kg.) bedroeg terwijl deze in de* toekomst niet meer dan 2 zal bedragen, dan kan men na gaan, welke aanmerkelijke besparingen dit contract ook in het binnenland op levert. (Volgens deze cijfers zou dus de subsidie op 1 brood met 8 cent ver laagd kunnen worden! Red). Dit verklaarde dr. A. H. Boerma. re geringscommissaris voor de buiten landseagrarische aangelegenheden, wi dens een persconferentie over de nieu we tarwe-overeenkomst. Dr. Boerma acht het van de grootste betekenis dat óp grote internationale schaal een overeenkomst is bereikt, die zowel consumenten als producenten de grootst mogelijke zekerheid biedt. De regering heeft besloten aan het Rijkspersoneel op de verjaardagen van prinses Juliana en- prins Bernhardt geen vrijaf meer te verlenen. De Zaterdag zal voortaan bij de berekening van verlofdagen als een hele dag worden aatigemerkt. Het aantal verlofdagen voor arbeidscontraotanten wordt van 8 op 12 gebracht. Vcor ambtenaren met 30 en meer dienstjaren wordt het hun toegekende aantal verlofdagen met 2 verhoogd, tot een maximum van 24 verlofdagen per jaar. Amsterdam. 12 Maart 1948. Öp de aandelenmarkt stonden van daag aand. Philips en claims, waarin voor het eerst gehandeld werd, in het middelpunt der belangstelling. De af faire in claims was zeer levendig, terwiil ook de aandelen bii ruime handel Van eigenaar verwisselden. Bii een theoreti sche waarde van circa ƒ700 openden de claims op circa ƒ623. welke prijs nog si vrij veel aanbod uitlokte, waarop een reactie volgde tot f 600. Later kon weer een gedeeltelijk herstel intreden. De aandelen noteerden ex-claim circa 100% lager. Op de Indische afdeling, waar gis teren de obligaties der Indische Spoor- en Tramweg-mijen. op de voorgrond traden, bleef de stemming goed prijs houdend. Vandaag werden .vooral de aandelen dezer ondernemingen ge vraagd. In Cultuurondernemingen bleef de handel zeer beperkt bii een tamelijk prijshoudende stemming, De scheep vaartmarkt gaf al eveneens weinig koersschommelingen te zien. Industriële aandelen bleven prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2