Oproep tot bestrijding van het communisme in ai zijn vormen op alle terreinen Brengt bij stembus aan C.P.N. klinkende nederlaag toe DE DADERS VAN BUSSUMSE ROOFMOORD GEGREPEN Met dertig zuiver witte" francs over de grens Hamer en stengan doodden oude man TSJECHEN DRAGEN MET MASARYK HUN VRIJHEID TEN GRAVE Dr. Benesj had tranen in de ogen HERVORMING VAN DE Vergadering Partijraad van de K. V.P. Het weer. «r Verbreding kabinets basis gewenst Voor Enquête-commissie AM. SENAAT AANVAARDT MARSHALL-PLAN Tot hoofd en hart Verkiezingen Prof. Gerretson per dag vaarding opgeroepen RECHTSPRAAK NEDERLANDS ELFTAL HANDHAAFT RECORD BESTEDEN, MAAR HOE? FINLAND, NOORWEGEN TURKIJE VijflantLenverdrag wordt Woensdag getekend 16-landen-conferentie in Parijs MEMORANDUM AAN DE REPUBLIEK? Amok op Nederlands schip Arrestaties te Makassar MAANDAG 15 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24101 (Van een onzer speciale verslaggevers) De Partijraad van de K.V.P. nam in zijn zesde vergadering Zaterdag ie Utrecht een resolutie aan, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen, door wettelijke maat regelen de openbare orde en veiligheid verder ie waar borgen, mei kracht tegen elke intimidatie en terreur ie waken en te komen tot afdoende veiligstelling der demo cratische orde en vrijheden. In dit verband betuigde de Partijraad zijn instemming mei de voorgenomen verster king van het machtsapparaat der overheid en droeg hei Partijbestuur op, de samenwerking mei de communisten ie beëindigen, ook in provincie en gemeente. Heel nationaal Nederland wordt opgeroepen, hei communisme in al zijn vormen op alle terreinen van maatschappelijk en staatkun dig leven daadwerkelijk ie bestrijden. Rede prof. Romme Basis nieuwe regering Houding tegenover het communisme SURINAAMSE DELEGATIE 24 MAART NAAR HUIS' HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN HEEFT NU HET WOORD PRINS MET TWEE PRINSESJES IN ZWITSERLAND Volksrechtbanken Gelijk spel in Deurne Geruchten over Russische voorstellen Papanek negeert ontslag Welbespraakt zijn is iets anders dan van de tongriem gesneden zijn. Welbespraaktheid verwerft men door naarstige studie en door de besten onder ons te lezen of met aandacht naar hen te luis- teren. j DOM DR. J. HUYBEN f Drie gewonden aan boord van de „Japara" BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per «reek, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m. hoogte De administratie behoudt-zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. vei al«f Nadat de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, de vergadering in de mor genuren had geopend met een rede waarover wij elders in dit nummer nog uitvoerig berichten, werd de Be groting 1948 goedgekeurd, waaruit o.a. bleek dat de K.V.P. 250.000 leden telt. Besloten werd verder, de bestudering van het werklozenprobleem in verband met de verwachte inkrimping van het ambtenarenapparaat op te dragen aan het Centrum voor Staatkundige Vor ming. De Partijraad drong er nog op aan, een fen ander op voorstel van het Haag se Kringbestuur, dat de Kamerfractie de woningbouw op de voorgrond zou blijven stellen en de Regeringsvoorlich tingsdienst zou stimuleren. Het centrum voor Staatkundige Vor ming heeft het processieverbod van art. 177 der Grondwet in studie genomen, terwijl men voorts de aandacht vestig de op een mogelijke uitbreiding van het aantal vrouwelijke afgevaardigden. „De dagen van het Kabinet Beel zijn geteld", zo begon hierna Prof. mr. Komnfte, voorzitter van de Katho lieke Tweede-Kamerfractie, zijn rede over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. Het kabinet be ijvert zich, zijn werkzaamheden bin nenkort af te sluiten, nu de commissie Tot herziening der Grondwet zich heeft verenigd met het ontwerp tot wijziging, waarin een nieuwe rechts orde in overleg met de overzeese ge biedsdelen tot stand moet komen. Slechts twee leden der commissie, die uit alle fracties was samengesteld, hebben zich van instemming onthou den, de A.R. Schouten en de commu nist Stokvis. „Om in roeitermen te spreken, een stuurloze twee, die de finish wel niet halen zal".constateerde de spreker. De overige partijen zijn het over de grondwetswijziging eens en hier valt uit af te leiden dat de kloof, die de Indië-politiek tussen de partijen deed ontstaan, veel aan diepte verloren heeft en dat verwacht mag worden, dat deze partijen samen constructief werkzaam kunnen zijn. De federatieve opbouw van Indonesië uit gelijkwaardige deel staten is reeds ver gevorderd, een voor lopige prae-federale regering is inge steld. Met de Unie tussen Nederland en Indonesië zijn wij nog niet zover ge vorderd: Vrijdag werd een negental Nederlandse politici uitgenodigd Neder land te vertegenwoordigen op de a.s. Ronde-Tafelconferentie ter vorming van deze Unie. Het Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft hierin een positieve bijdrage geleverd met zijn proeve voor een Unie statuut, waarin de designati dezer con ferentie deugdelijk materiaal zullen hebben. De constitutie van de nieuwe staat zal meer samengesteld zijn, dan ooit elders is voorgekomen en volgens Prof. Kranenburg zullen hoge eisen aan het Nederlands staatsmanschap gesteld worden. Hetzelfde geldt voor de betrekkingen met .Suriname, Curacao en de Antillen. De resolutie der K.V.P. heeft hier goed voorbereidend werk verricht en reeds volgende week zal de conferentie in een openbare zitting de ontwerpresolu ties behandelen met een nadere schets van de toekomstige staatkundige ver houdingen. Deze regelingen zullen Nederland of fers kosten, de verhouding van onder schikking wordt er een van nevenschik king. Van de enquête-commissie der Kamer kon Prof. Romme alleen zeggen, dat, vergeleken bij haar werk, al het andere werk in het niet zou zinken. De grondwetswijziging zal leiden tot de vorming van een nieuwe re gering. De basis der nieuwe regering moet worden verbreed tot meer dan twee partijen. Deze verbreding lijkt in tegenspraak met een vasthouden aan het tot nu toe gevoerde beleid, maar op de grondslag van een pro gram in de geest van het huidige kabinet is deze verbreding mogelijk, want er is maar een onoverbrugbare kloof, die de natie als geheel scheidt van de communisten. De kloof moet alleen maar verbreed worden en op de brug, die er eventueel over komt, zal alleen eenrichtingsverkeer mogen worden toegelaten. De versterking van het gezin zal in dit program voorop staan, een ruimer gezinspolitiek dan tot nu toe werd ge voerd zal nodig zijn. De progressieve kindertoeslag zal hoger moeten worden en de kinderbijslag voor zelfstandigen zal moeten worden geregeld. De fractie kan niet berusten in een voortduren van de bestaande toestand. Dankbaar was spr. gestemd over de subsidiëring van het Bijzonder Hoger Onderwijs. De verdeling van de nationale ar moede treedt op de voorgrond bij de regeling voor de landbouw, waarin nog wordt overlegd met de Stichting voor de Landbouw. De huidige regeling is voor de boerenstand onbillijk. De prijs vaststellingen en da toeslagen zijn de Stichting onvoldoende, zoals zij in de motie-Groen zijn voorbereid. De materiële oorlogsschade zal inte graal moeten worden vergoed, wel zal alleen een redelijk en sober herstel vol doende moeten zijn, maar alleen de ab solute onmogelijkheid tot integrale vergoeding, i.v.m. het algemeen welzijn, zal, en dan nog alleen voorlopig, de vergoeding mogen beperken. Wel zullen'in de dekking van de daaruit voortvloeiende kosten de eco nomisch sterkeren meer moeten bijdra gen dan de zwakkeren, maar het is on toelaatbaar, dat daarenboven de econo misch sterkeren nog krapper zullen worden geholpen. Alleen, wanneer dit onmogelijk is, zal een sociaal verant woorde differentiatie mogen worden toe gepast. Tenslotte ging de fractievoorzitter over op onze houding tegenover het communisme. Het internationale communistische gevaar, bestond reeds lang vóór de staatsgreep in Tsjechoslowakije, die in Nederland zo'n diepe indruk heeft ge maakt. Reeds vaak hebben de katho lieke afgevaardigden in het parlement op dit gevaar gewezen. In Februari sprak mr. Kropman jn de Eerste Ka mer, dat „indien het communisme zich onbelemmerd kan uitbreiden, de gees telijke waarden zullen vervallen, dat er een chaos zal ontstaan, die tot de uiteindelijke ondergang zal leiden." Gelukkig heeft de overheid de voor naamste stap gezet, door de politie met 10.000 vrijwilligers uit te breiden. Mits direct en afdoende wordt gehandeld, geeft deze beslissing ons de zekerheid, dat de Overheid over voldoende machts middelen zal beschikken, waartegen het geweld van de communistische Partij Nederland met haar mantelorganisaties het onder alle omstandigheden zal af leggen. Nog andere maatregelen dienen tc w°rden overwogen, hoewel het door- slaand besluit wel genomen is. Zo dacht prof. Romme aan een ambtena renverbod, afsluiting van de aether voor communistische propaganda, her ziening van de wet op de civiele staat van beleg, het uitsluiten van commu nisten uit Kamer-commissies - en een beperking tensl°tte .van de democra tische vrijheden, wanneer er gevaar bestaat, dat er misbruik vam zal wor den gemaakt. Aan de opheffing van de C.P.N. moe ten wij op het ogenblik niet denken. Geen land in Europa is ons gelijs in de afweermogelijkheid tegenover het com munisme door de grote kracht van de confessionele organisaties en door de anti-communistische wijze, waarop het niet-christelijke arbeidersvolk geleid wordt. Ditmaal zal de C.P.N. zelfs niet de brutaliteit durven hebben, een soort gelijk aanbod te doen, als indertijd met hoongelach ontvangen werd: een rege ring te vormen met P. v. d. A. en K.V.P. Op geen enkel gebied, ook niet in provinciaal of gemeentebestuur mag nog met de communisten worden samen gewerkt. De verkiezingen zijn in zicht. Laat het Nederlandse vólk ze aaifgrijpeu om de C.P.N. een klinkende neder laag toe te brengen, die duidelijk is voor binnen- en buitenland. Heel na tionaal Nederland m°et tönen, dat het deze „anti-nationale'»- vlegels geen 'duimbreed zal toegeven. Voor heel West-Europa zal dit een positieve weldaad zijn, voor ons katho lieken tevens de vervulling van een dure plicht, waarvoor we met vertrouwen zullen bidden: ,,God zij met ons". Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige, langs de knst tijdelijk krachtige, Zuid-Westelijke wind. Zachter des nachts. Overdag weinig verandering van temperatuur. Zon 6.5318.46, maan 8.520.40. (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire enquêtecommissie heeft per dagvaarding prof. Gerretson gedaagd op Donderdag voor haar le verschijnen. De reden voor deze opzien barend krasse maatregel is te vinden in de omstandigheid, dat prof. Gerretson op de schriftelijke verzoeken der commissie, om zich tot haar beschikking te stellen, steeds ontwijkend heeft geantwoord, kortom alle aanstalten scheen te maken, de ontmoeting met de commissie te ver mijden. Aangezien dit de commissie be gon te verdrieten, heeft zjj gebruik ge maakt van haar recht tot dagvaarding. Ais de professor dan ook nog niet ver schijnt, heeft zij bovendien nog het recht gijzeling te baat tc nemen. Naar wij vernemen zal de Surinaamse delegatie van de Ronde-Tafelconferentie Woensdag 24 Maart met een vliegtuig van-de Pan-American Airways naar Su riname terugkeren. In Alaska is een vliegtuig uit Sjanghai tegen een berg gevlogen. Aan boord bevonden zich de zeskoppige bemanning en 24 passagiers. Met de arrestatie van de twee da ders van de in de afgelopen week gepleegde roofmoord op de 71-jarige antiquair M. J. Koldijk, hebben de Bussumse en Amsterdamse recherche binnen drie dagen deze misdaad tot ontknoping gebracht. De moord werd gepleegd door de 22-jarige muzikant A. Adèll én de 21-jarige muzikant J. Weiss, beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zjj werden Zaterdag j.L te Amsterdam gearresteerd en laatstgenoemde heeft reeds egu volle dige bekentenis afgelegd. Adèll blijft hardnekkig ontkennen. De totale buit van de roof moet f 350.heb ben bedragen. Dat deze zaak zo spoedig kon worden opgelost, is te danken aan het onver moeide werken van de Bussumse hoofd inspecteur A. H. J. Visch, inspecteur C. P. Boekhoff en adjudant A. Jongepier, alsmede de Amsterdamse commissaris van politie Heijink, hoofdinspecteur H. J. Moll en inspecteur G. v. d. Kooy, die met medewerking van de Officier van Justitie, mr. Wassenbergh, dag en nacht in touw zijn geweest om de daders van deze laffe aanslag te ontmaskeren. De Donderdag j.l. ontdekte moord werd gepleegd in de nacht van Maan dag op Dinsdag. Beide daders belden die avond om half elf bij de oude antiquair aan om hem te vragen „waar Jansen Zondagmorgen heeft de Amerikaanse Senaat na een debat van 11 uur met 69 tegen 17 stemmen het Europese herstel program van 5.3 milliard dollar voor het eerste jaar goedgekeurd. Het wetsontwerp heeft de Senaat ver laten zonder dat bèlangrijke wijzigingen zijn aangebracht: in de vorm, waarin het door de republikeinse leider, senator Vandenberg, en de democraat Tom Co- nally was ingediend. Keer op keer be steeg Vandenberg het spreekgestoelte om de verwerping te bepleiten van amendementen, die wijzigingen van be tekenis in het ontwerp zouden hebben aangebracht, en bij elke gelegenheid wist hij voldoende stemmen te winnen om gemakkelijk de overwinning te be halen. De grootste krachtproef heeft Vrijdag plaats gevonden, toen Taft's amende ment, waarin een vermindering tot 4 milliard dollar werd voorgesteld, werd verworpen met 56 tegen 31 stemmen. Eveneens een voorstel van senator Ball een „opperste raad" in te stellen zon der veto en buiten de UNO werkend, met volmacht om agressie en revolutie met geweld tegen te gaan. De enige gr°te wijziging in het wetsontwerp was de eliminering van de bepaling een surplus van 300 vrachtschepen voor Europese landen te charteren. De stemverhouding was; 31 republi keinen en 38 democraten voor, 13 re- Prins Bernhard is met zijn twee oud ste dochtertjes per vliegtuig in het Zwit serse kanton Valais aangekomen, waar hij begroet werd door staatsraad Pitte- »°ud. Per trein zijn de Prins en de Prin sjes naar Zermatt vertrokken. publikeinen en 4 democraten tegen. Het wetsontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden en men ver wacht dat het Huis ernstige pogingen zal doen de voor het plan-Marshall uit getrokken som te verlagen. De republi keinen zouden voorstellen het plan- Marshall en de fondsen voor China, Turkije en Griekenland met elkaar te verenigen. Na een rouwplechtigheid in het Pan theon en in het Czernin-paleis te Praag is Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van Jan Masaryk te Lang, een dorp in Noord-West Bohemen, op onge veer 50 K.M. afstand van Praag ter aar de besteld. Een half uur voordat de ceremonie in het Pantheon begon, was het aantal belangstellenden op het Wenceslaus- plein en langs de route naar 't Czernin- paleis naar schatting tot zevenhonderd duizend gestegen. Tot de eerste hoog waardigheidsbekleders, die om ongeveer half twaalf bij het Pantheon arriveerden, behoorden aartsbisschop Josef Beran en de Amerikaanse ambassadeur Laurence Steinhardt. Tegen twee uur arriveerde president Benesj in gezelschap van zijn echtge note. Daarna volgden de leden van het kabinet. Benesj en zijn echtgenote betra den tezamen met Gottwald 't Pantheon. Gedurende enige minuten stond Benesj zwijgend voor de kist van Masaryk, daarna ging hij naast Gottwald zitten. Benesj liet geen enkele emotie blijken, toen Gottwald, die als eerste spreker het woord voerde, verklaarde, dat de aan vallen van de Westerse pers op Masaryk de oorzaak waren van de zenuwziekte, die hem er toe had gebracht een eind aan zijn leven te maken. Gottwald zeide: „Ik kan persoonlijk bewijzen, dat Jan Masaryk van de eerste dag van de regeringscrisis afzich op een afstand heeft gehouden van degenen, die deze crisis hebben uitgelokt. Ik kan béwijzen, dat Jan Masaryk duidelijk en zonder compromis ,accoord ging met het pro gram van actie der nieuwe regering en reeds was begonnen op zijn gebied dat program uit te voeren. Frantisek Janda, veteraan van de eerste wereldoorlog, bracht namens de legionnaires een groet aan onze groot ste broeder Jan, waarna 'n kinderkoor het lievelingslied van wijlen president Thomas Masaryk: „Ploeg uw land mijn zoon" zong. Vervolgens stonden alle genodigden op, Benesj met tranen in de ogen. Mevrouw Benesj kuste Alice Masaryk en premier Gottwald drukte de hand van Benesj en zijn echtgenote. Daarna wandelde de pre sident langzaam langs de baar naar zijn gereedstaande auto. De kabiqets ministers verlieten het Pantheon om half drie. Achter hen volgde een ere wacht met de kist, die geplaatst werd op een door paarden getrokken lijk wagen. In de avond werd Masaryk ter aarde besteld naast de stoffelijke overblijfselen van zijn ouders. Zijn zuster plaatste een tuil lelietjes van dalen op de kist en mevrouw Benesj een kleine tuil viooltjes er naast. Dezelfde geestelijke, die de lijkreden voor zijn vader, voor zijn moeder en voor zijn broeder Herbert had gehouden, sprak thans ten vierden male de lijkrede voor een Masaryk uit naar aanleiding van dezelfde tekst. Hij las de 23e psalm en sprak in korte woorden met bewogen stem. Hij bad God de Tsjechoslowaakse natie, de pre sident en de regering te zegenen. Het Tsjechische ministerie heeft 20 leden van de nationalesocialistische partii doen arresteren, die er van be schuldigd worden een complot tegen de staat te hebben .gesmeed. Het ministerie heeft het parlement verzocht de immu niteit van drie parlementsleden dezer partii, die aan het hoofd van het com plot zouden staan, op te heffen. Deze drie zijn Vladimir Kra;]ma, voormalig secretaris-generaal der nationale socia listische partij. Ota Hora en Alois Cizek. Dr. Alexey Cepicka, de Tsjechoslo waakse minister van Justitie, heeft in eqn rede te Olumouc een drastische her vorming aangekondigd van de recht spraak in Tsjechoslowakije, in het ka der waarvan de rechtbanken zouden worden gezuiverd, de processen tegen collaborateurs weer aanhangig gemaakt en volksrechtbanken voor korte gedin gen zouden worden opgericht.- Voorts zou het advocaten in de toekomst onmo gelijk gemaakt worden „misdadigers te Het Nederlands elftal heeft gisteren in Deurne zijn ongeslagen na-oorlogse record tegen de Belgen gehandhaafd, door ondanks een groot overwicht van de gastheren met 11 gelijk te spelen. Lenstra gaf Nederland na tien minuten spelen de leiding; Van Steelant maakte in de elfde minuut van de tweede helft gelijk. De stand van de na-oorlogse wedstrijden is: Nederland 5 3 2 0 8 13—8 België 5 0 2 3 2 8—13 Voor beschouwing en verslag van de gisteren gespeelde wedstrijd zie pag. 3. Geen woord kwaad meer over „Finan ciën", want ik sta met dertig Belgische francs aan deviezen op de Keizerlei. Dertig zuiver witte, officiële francs, die ik mag besteden zoals ik wil en waar voor ik niemand rekenschap hoef te ge ven. De douane niet, de Nederlandsche Bank niet en zelfs de Minister zijn mildheid zij geprezen in hoogst eigen persoon niet. Van mij zijn ze. En nu loop ik dan met twee ritselende briefjes, een van twintig en een van tien francs, op de beroemde Antwerpse boulevard. De hand die'in mijn jaszak steekt houdt de kostbare papiertjes angstvallig vast, want met alle respect voor de morele opvattingen van onze gastheren, het is de eerste maal in mijn leven dat de Nederlandse regering mij deviezen heeft willen verlenen; ik zal ze besteden en niemand anders. Besteden, maar hoe? De lange reis maakt hongerig en dorstig tegelijk. De koffie geurt hier onversneden uit de zich aaneenrijende lunchrooms en café's. Zo hier en daar. praalt het glanzend wit van slagroomgebak, dat ik.laat eens zienin geen jaar of zeven geproefd heb. Maar de sigarenwinkels zijn óók open vandaag. Lucky Strike, Players, Pall Mall, Simon Artz, de kostelijke aromas van pittige Engelse, zoet gesausde Ame rikaanse en zachte oriëntale tabakken voeren in mijn herinnering een verbit terde strijd om de voorkeur. Voor vijl francs liggen er redelijk goe ie sigaren vroeg, voordat ik wegging, met een sla- en wanneer ik kwantitatief met .wat perig gezicht gevraagd om een fluit, een minder tevreden ben, kan ik mij binnen conducteurspet en een brandweer-auto., enkele minuten de benijde bezittef noe- Ja, wat zou hij doen, als hij hier met men van twee prachtige Brazilianen. Of dertig zuiver witte Belgische -rancs in zal ik misschien vanmiddag in het zon- warme stadion de voorkeur geven aan een biertje? Sigaretten en bier zouden te combineren zijn, sigaretten en koffie óók. Of één sigaar en. Maar ik herinner mij dat thuis de theebus haast leeg is. We zijn verwoede theedrinkers en hier ligt Lyons Red Label. Mijn vrouw rekent misschien op een plak Martougin, die er óók af zou kunnen, en Peter heeft vanmorgen Drukte aan het grenskantoor, waar francs kon kopen. zijn handje op de Keizerlei liep? Een uur verstrijkt en ik drentel langs de boulevard. De koffie geurt en in de étalages lachen begeerde tabakken, geu rige thee, chocolade, bussen vruchten sap, amandelen. M'n hemel, hoe langer je kijkt, hoe moeilijker het wordt een keuze te doen. Tenslotte wordt het tijd om de knoop door te hakken. De tijd voor de koffie is zo langzamerhand voorbij. Sigaretten kun je tenslotte thuis ook krijgen en bier....,1 waarschijnlijk vind ik wel ergens een kraantje om mijn ergste dorst te lessen. En qus koop ik bedacht zaam een pakje amande len, een plak Martougin en een chocolade Paagkip voor Peter. Totaal: negen en twintig francs, vijf en zeventig. En 's avonds aan de grens trek ik een ver goelijkend gedicht, wan neer de douane m!ij vraagt of ik iets heb aan te ge ven. Och, zeg ik, wat snoeperijtjes. Maar ik ben de koning te Tijk. iedereen Cr. Toen Jan Papanek, de Tsjechische af gevaardigde bij de V. N., Zaterdag in kennis gesteld werd van een besluit van de Tsjechoslowaakse regering hem te ontheffen van zijn functie, verklaarde hij: „Ik zal dit besluit gewoon negeren. Ik erken niet de huidige zogenaamde vertegenwoordigers van Tsjechoslowa kije. Ik zal doorvechten voor de vrijheid van mijn land." 'Het ontslag werd Papanek overge bracht door Joseph Hanc, de Tsjecho slowaakse zaakgelastigde te Washington. Het werd in een telegram aan Trygve Lie. de secretaris-generaal van de V.N., gemeld. De Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Verenigde Staten voor plaatsing op de agenda zullen stemmen, als het verzoek van Chili om een on derzoek naar de recente ontwikkeling in Tsjechoslowakije in te stellen in de Veiligheidsraad komt. Stalin heeft de Finse regering er van op de hoogte gesteld, dat de regering van de Sovjet-Unie gereed is, op <22 Maart te beginnen met de onderhande lingen over het pact van vriehdschap en wederzijdse bijstand. Deze datum is door Rusland voorge steld, nadat president Paasikivi Stalin had medegedeeld, <lat de Finse delegatie op 20 Maart of daarna met de bespre kingen in Moskou zou kunnen beginnen. De Finse minister-president Mauna Pekkala zeide Zaterdag in een radiore de, dat het pact met Rusland geen en kele verandering teweeg zal brengen in Finlands internationale betrekkingen en evenmin iets veranderen in de bin nenlandse situatie. Volgens door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken uit Oslo ont vangen berichten, aldus het Londense blad „The People", heeft de Sovjet- Unie het plan op Noorwegen druk uit te oefenen ten einde onmiddellijk na het sluiten van het verdrag met Finland een militair verbond met Noorwegen aan te gaan Volgens de. Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft Noorwegen geen verzoek van Sovjet zijde ontvangen tot het openen van onderhandelingen In de V.S. circulerende geruchten, dat de Sovjet-Unie de Turkse regering zou hebben gepolst over een vriendschaps verdrag, zijn door Ankara tegenge sproken Hoe geliefd Jan Masaryk was en hoe zijn volk de tragiek van zijn dood opnam, toont deze foto wel. Vrouwen weenden toen de begrafenisstoet langs trok. verdedigen en hen voor de wet te ver bergen". woonde". De antiquair toonde zich ver baasd, dat men hem zo laat zulk een vraag kwam stellen en het is vermoede lijk aan deaanwezigheid van een dame in de winkel te wijten, dat de beide mannen hun snode plannen uitstelden. Des nachts om half een kwamen zij ech ter terug, klommen over het hek naast de woning en trachtten zich via het keukenraam toegang te verschaffen. Op de verdieping stond echter een raam open en W., die vroege- trapeze werker is geweest, had weinig moeite om door middel van een tegen de muur geplaatst wagentje langs deze weg bin nen te dringen. Zijn medeplichtige volgde hem en tezamen daalde men de trap af naar de kamer van Koldijk, die door het gestommel ontwaakt was. De inbrekers waren voorzien van een smidshamer, alsmede een „be drijfsklare" stengun en een van hen volgens de bekentenis van W. móet A de dodelijke slagen gegeven hebben sloeg de oude man met de hamer op het hoofd, waarna nog twee slagen, alsmede een laatste klap met de stengun nodig waren om de oude man. te doden. Uit de portefeuille, die zich in het jasje van de oude man bevond, ont vreemdden zij een bedrag van pl.m. f 350.— en doorzochten vervolgens de kamer om andere kostbaarheden te vinden. Na hun misdrijf hebben de daders de nacht doorgebracht in het Bussumse woonwagenkamp en zijn de andere mor gen naar Amsterdam gegaan, waar zij de hele buit opmaakten. Bij hun arres tatie bezat de een nog vijf en de ander één gulden. Het signalement, dat de dame, die des avonds in de winkel was, had verschaft, omschreef twee zigeunertypen, zodat direct na de misdaad een inval werd ge daan in het woonwagenkamp. Twee per sonen, die aan het signalement beant woordden, werden gearresteerd, doch achteraf bleken deze mensen vrijuit te gaan, zodat zij Zaterdagavond uit hech tenis werden ontslagen. Het spoor leidde intussen naar Amsterdam en daar heb ben de Bussumse en Amsterdamse recher cheurs verschillende invallen gedaan m beruchte buurten. Een van de daders werd zo dicht op de hielen gezeten, dat men hem Zaterdagmiddag om half vijf fn de buurt van het Amsterdamse hoofd politiebureau kon arresteren. De ander werd om 10 uur 's avonds gearresteerd door een Amsterdamse rechercheur op het Centraal Station, toen hü de wijk wilde nemen naar Utrecht. Beide ge arresteerden zijn zaterdagnacht naar Bussum overgebracht. Het stoffelijk over schot van de heer Koldijk wordt Dins dagmiddag te Bussum ter aarde besteld Ergens op Java zijn verkiezingen ge houden voor een desa-hoofd. Het ging laten wij voor het gemak zeggen tussen Jansen en Pieterse. Piètersc was favo rietmaar Jansen werd tot ieder's ver rassing gekozen. De bewoners van de desa konden van hun keuze doen blij ken door achter een van de twee cah- didaten te gaan staan, de langste rij zou winnen. Jansen stond in de scha duw „en verkiezingen kunnen betoel zo lang huren en we voelden er niet voor om dan zolang in de zon tc moeten staan, toean, en Jansen zal ook wel een goed hoofd zijn." Het verdrag van de vijf West-Euro- pese landen zal Woensdag a.s. te 17 uur door de ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland, Frankrijk en de drie Lage Landen in het Paleis der acade miën te Brussel worden ondertekend. In diplomatieke kringen te Brussel meent men, dat de vijf landen binnen kort zullen trachten van de Verenigde Staten stevige garanties van Ameri kaanse militaire steun te krijgen voor het geval zij zich zullen moeten verde digen. Zij willen de verzekering, dat de Verenigde Staten snel en met kracht tussenbeide zullen komen als er iets ge beurt. Een dergelijke garantie van de V.S. wordt beschouwd als een machtig voor behoedmiddel tegen een nieuwe oorlog. Afgevaardigden der 16 landen zijn Zondag per auto, spoor en vliegtuig in Parijs aangekomen ter bijwoning van de conferentie voor het plan-Marshall, die vandaag te 15.00 uur zal beginnen. Er zullen geen gedelegeerden van de drie Westelijke zones van Duitsland deelnemen aan de opening van de 16- landenconferentie te Parijs. Indien zij daartoe zullen worden uit genodigd, zullen de drie zones geal lieerde functionarissen met Duitse ad viseurs afvaardigen. Uit Britse bron wordt vernomen, dat alle stappen zullen worden gedaan om te verzekeren, dat West-Duitsland deel zal hebben aan de besprekingen. Zondagmiddag arriveerden in Parijs de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, zijn Britse collega Bevin, de Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken graaf Sforza en de ministers der Scandinavische landen. Zaterdagavond is In het St. Elizabeth Ziekenhuis te Alkmaar op 54-jarige leeftyd overleden Dom. dr. J. j. Huy- ben. de eerste prior van de herrezen priorij der paters Benedictijnen te Eg- mond. Dom Huyben werd in 1936 wegens zijn geschriften op het gebied der Ker kelijke Geschiedenis door de Utrechtse Universiteit tot doctor honoris causa benoemd. De plechtige uitvaart zal Woensdag 10.15 uur in de kapel van de priorij te Egmond geschieden. Het verluidde Zondag dat als 'resul taat van de conferentie tussen Hatta en Van Mook, de Nederlandse delegatie via de drie mogendheden-commissie aan de republikeinse delegatie een formeel me morandum zal aanbieden, waarin de Ne derlandse voorwaarden voor een poli tieke schikking worden blootgelegd. O.m. wordt gewenst dat de republiek deelneemt aan de interim-regering voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. Dr. Van Mook vertrok Zondagochtend naar Medan om de eerste zitting van het parlement van Sumatra's Oostkust bij te wonen. Nederlandse kringen zeiden dat de drie besprekingen tussen de twee leiders „in een vriendschappelijke atmosfeer ge voerd werden''. Zij voegden hier even wel aan toe dat geen beslissingen be reikt werden. Republikeinse kringen bevestigen dat de besprekingen geen concrete besluiten tot resultaat hadden. Hatta bracht gisteren een bezoek aan twee gedelegeerden in de UNO com missie, n.l. de Amerikaan Coert Dubois en de Australiër Thomas Critchley. Hatta lichtte hen in over de inhoud van zijn besprekingen met Van Mook. De kapitein en twee leden van de be manning van het Nederlandse motor schip „Japara" zijn Zaterdag door een Ja vaans mede-lid der equipage gestoken, waardoor het schip naar San Francisco terug moest keren. Volgens de kust wacht geschiedde het incident toen men aan het eten was en het schip zich 275 zeemijlen uit de kust bevond. Een van de zeelui, een zekere Samiran, kwam plotseling uit de kombuis rennen met een slagersmes en stak daarmee ka pitein R. van Evendingen, de derde stuurman F. F. P. van den Berg en de ongenoemde hofmeester. De kapitein en de derde stuurman wer den niet ernstig gewond, de hofmeester kreeg echter een zware hoofdwond. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Makassar aldus werd Zater dagavond van bestuurszijde officieel be kend gemaakt enkele onverantwoor delijke elementen gearresteerd, die „een slecht en onbetekenend plan wilden uil- voeren om te Makassar onrust te ver oorzaken, met de' bedoeling, daaruit op verschillende wijzen munt te slaan." Amerikaanse diplomaten te Moskou hebben sedert een week geconstateerd, dat er zich voor de bakkerswinkels te Moskou lange rijen vormen. Er heerst een ernstig broodtekort. Ook zou er een suikertekort zijn. Elf buitenlandse missionarissen zijn door de Chinese communisten tot drie a twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens spionnage ten gunste van Tsjang. Kai Tsjek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1