STAD EN OMGEVING Tuinbouw door ongunstige maatregelen getroffen Toch was 1947 een goed jaar De lof der tabak" Niet in defensief, maar in offensief onze kracht Sfclllls MENSEN Na de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije SCHUDT UW LEVER WAKKER AAIEN MORRIS 35.000 deelnemers in de derde nacht Landbouw protesteert tegen plan-Burgerveen LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Stille Omgang Sigaar, pijp, snuif en het roken MAANDAG 15 MAART 1948 ROB v. d. HAAK REDDE TWEE KINDEREN Moedig optreden thans bekend geworden Burgemeester beschermheer der reddingsbrigade WEDERSPANNIGHEID Van Riesen voor het Hof Diploma zwemmen bij DWT Burgerlijke Stand Filmavond tekenschool HEEMSTEDE K.A.B.-bedevaart naar Lourdes BLOEMENDAAL Wie komen er thuis? Mevr. Spoor-aandelen ZANDVOORT Voor gedemobiliseerden Siichlling „Zandvoort" H1LLEGOM Bloemencorso Winkeliersvereniging op komst? Veilingprovisie wordt terug, betaald „Churchill" komt naar Beverwijk Ook Mgr. Huibers was onder de bedevaartgangers Belangen voedselvoorziening geschaad Vragen over niet-bekrach- tigde benoemingen te Amsterdam Beurs van Amsterdam ANDRIESSEN OP K.V.P.-PARTIJRAAD HOOFDDORP Walt belooft het communisme? Deskundigen zingen in fraaie volzinnen een loflied over de tabak: waar zij vandaan komt, in welke vorm zij genoten wordt en hoe zij het best tot haar recht komt V Ml door RICHARD POWELL Wordt Pas dezer dagen is de moedige redt ding bekend geworden, die de 19-jarige Rob van der Haak uit de Lodewijk van Deyssellaan in de middag van de 27ste Februari verrichtte. Deze jongeman was die middag op de Delft bij de Zaanenlaan aan het schaatsen, toen merï hem vertelde, dat er twee kinderen met een slee in een wak waren terecht ge komen. Hij ging snel naar het wak toe en vermoedde, dat de kinderen nog on der het ijs zaten, daar er een zwarte plek ender het ijs te zien was. Hij aar zelde geen ogenblik en reed onver vaard het wak in tot onder het ijs. Hij wist de kinderen te bereiken, nam ze beiden onder zijn armen, en zwom naar het wateroppervlak terug. De kinderen bleken geen nadelige gevolgen van het ijskoude bad ondervonden te hebben, terwijl de redder zelf er met een paar dagen koorts afkwam. Door de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen is bij monde van de heren Joh. M. Schmidt, voorzitter, en A. G. J. v. d. Berg, penningmeester, tot de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, het verzoek gericht 't be schermheerschap over genoemde briga de te willen aanvaarden. Na zich uit voerig over het werk en dé doelstelling van de Haarlemse Reddingsbrigade te hebben laten voorlichten, heeft de burgemeester zich bereid verklaard het beschermheerschap te aanvaarden. Een surveillerende agent zag Zaterdag avond omstreeks 8 uur op de Ged. Oude Gracht een 26-jarige electricien op een onverlichte fiets rijden. Toen hij verzocht halt te houden, reed de man echter full speed verder. De politieman slaagde er in de fietser in de Boeresteeg tot stilstand te brengen. Deze nam dit zo maar niet en gaf de agent een slag in zijn gezicht. Een van de voorbijgangers belde voor assisten tie het bureau Smedestraat op en toen was het pleit spoedig beslecht. Zaterdagavond zag een andere .politie agent een man, die in kennelijke staat was, in een auto op de Botermarkt stappen. De agent stapte op de treeplank, deed het portier open ea verzocht de inzittende uit te stappen. Als antwoord drukte deze op de gaspedaal, hetgeen tot gevolg had dat de wagen snel achteruit reed. Een ruit van het portier brak en de politieman werd aan zijn hand gewond. De 29-jarige chauf feur werd ter ontnuchtering in een cel ge zet. De NSB.-burgemeester van Heem stede, J. H. van Riesen, die Vrijdag 19 Maart vcor het Amsterdamse Bijzonder Hof terecht zal staan, wordt o.m. ten laste gelegd, dat hij omstreeks Mei 1943 de corpschef van de Heemsteedse poli tie, opperluitenant P. C. G. Kramer, een onderzoek heeft laten instellen in de huizen van enige Heemstedenaren, die er van verdacht werden Joodse onder duikers te herbergen. Aan het Gew. Arbeidsbureau gaf hij de namen door van .17 inwoners. Ook heeft hij van de Rector van het Chr. Lyceum en van het bestuur ener lage re schodl geëist, dat hem een lijst van alle jongens boven 17 jaar zou werden overhandigd. Van R. wordt er voorts van beschul digd, dat hij, toen men een opgave wei gerde, de S.D. waarschuwde, waarna een aantal inwoners, onder wie enkele vrouwen met haar kinderen en dr. J. Van der Eist in arrest werden gesteld. Op het damesoefenuur van de R. K Zwemvereniging de Watertrappers werd U. Vrijdagavond 'n afzwemfeest gehou den. Voor het begindiploma A van de KNZB slaagden 21 candidaten, voor het diploma van geoefend zwemmer 29 meis jes en tot slot behaalden een zestal da- mesled'en het zware Vaardigheidsdiplo ma B. Het geheel was een fraai resul taat voor de eigen instructiestaf der ver eniging. Een bezoekster van de Passie-avond van de K.A.B., Donderdag J.I., schrijft ons: „Ik geloof wel, dat het mooi was, maar het is jammer, dat je er de helft niet van verstaat, als je niet vooraan zit. Ik heb op de 20ste rij gezeten, en dat is nog niet eens achteraan. Die mensen aülien wel helemaal niets ver staan hebben. Ik ben toch allesbehalve doof. Zou dat niet te verhelpen zijn door luidsprekers? Op die manier gooi je je geld voor niemendal weg." Inderdaad is het Donderdagavond weer eens duidelijk gebleken, dat het zalenproblèem' In Haarlem zeer urgent is. Men dient het dan ook als een nood oplossing te zien, dat de grote zaal van het concertgebouw voor toneel-doel einden gebruikt wordt. De ruimte is nu eenmaal te groot om in haar geheel be sproken- te worden, en de Ghesellen vonden het aanvankelijk zeer bezwaar lijk om de Elckerlye en Ghéon's Kruis weg, welke beide stukken voor een goed begrijpen toch al inspannende aandacht opeisen, in de concertzaal voor het voet licht te brengen. Men heeft geprobeerd door middel van luidsprekers het euvel te verhel pen, doch de stukken leenden zich er niet voor, dat de spelers zich op een bepaalde plaats konden concentreren. Het blijft overigens een vraag, of het spel zelf er niet onder zou geleden heb ben, wanneer het gesproken woord In derdaad door een luidspreker tot de toeschouwers zou zijn gekomen. De stem van God'' n.l., die wel op deze manier werd gesproken, verloor zeer veel aan innerlijke kracht en gaf veel meer de indruk van een dagelijkse radio-reportage. ONDERTROUWD: G. Bijlsma en B. de Groot. GEBOREN: J BultersHoogakker, z: M. E. van EeVisse. z; C. M. H. Gou weleeuwNijssen, z; H. B-omSchalk, z; H. SieraadRijkers, z; C. Pusvan Veg- gel, z; H. SlotPlu. z; M. BosBoon, z; P. Janssenvan der Vecht, z. H. E Smit—Folkerts, d; C. Nieuwveenvan den Óosterkamp, d; P. Stringervan Zeist, d; M. A. Fabiusvan der Mersch, d; J. RenoutBrugman, d; R. Mok Leeraar, d; M. J. van Tijenvan der Laaken. d. OVERLEDEN: W. van den Bosch, 3 j.. Klaverstraat; P D. Rijken, 69 j.. Brouwerskade; H. J. de Kovel, 1 m.. El zenplein; G. van Es. 58 j., Leidsevaart; E. H. Groende Jongh, 62 Witte Hee- rens'raat; M. van de Polder—Hollaar. 74 j.. Versprenckwetr; H. Boerwinkel. 80 >1; H. J. Wijkhuizen 61 jt, Spaarnelaan. Dinsdag 23 Maart a.s. zal in de H.K.B. een technische filmavond worden geor ganiseerd voor de leerlingen van de Tekenschool der St. Josephsgezellenver- eniging. Aanvang 7 uur. Deze filmavond wordt verzorgd door de „Shell". Don derdagavond 25 Maart a.s. zullen des avonds om half negen in het schoolge bouw Kamperstraat 37 de einddiploma's worden uitgereikt. De Centrale Reiskas, een instelling van de K.A.B., hoopt dit jaar een bede vaart te organiseren naar Lourdes. De kosten daarvan worden geraamd op f 225.of f 175.al naar de klasse die men kiest, Leden kunnen alle in lichtingen krijgen bij de afdelingssecre- taris, de heer L. Floris, Rijnstraat 40, waar tevens formulieren voor deelna me verstrekt worden. Candidaat-deel- nemers gelieven er aan te denken, dat deze formulieren uiterlijk 22 Maart naar Utrecht verzonden moeten zijn, Met het m.s. Tablnta, dat 26 Februari uit Batavia is vertrokken en vermoede lijk 24 Maart In Amsterdam zal aanko men, repatriëren de volgende personen uit Haarlem ep omgeving: P. H. Baggen, Molenaarstraat 24 zw.; A. van Woensel, Willebrodstraat 41, Velsen; J. Dingier, Lijnderdijk 244, Haarlemmermeer; Huis in 't Veld, Keizerstraat 11; W. Huys- mans, Concourlaan 55, Hoofddorp- A. H. van Lopik, Oosterwijksestraat 3, Bever wijk; E. A. Penrhijn Lowe, Westerhout straat 31; J. C. Pol, Beikerhoekstraat 9; H. E. R. Rhodius, Linnaeuslaan 12; D. van Vliet, Rustenburgerlaan 119; F. J. N. Wijgergangs, Leidsestraat 50 rd.; F. W. J. A. Gerding, Nieuwe Gracht 35; G. Groenendaal, Gouweteringkade 12; A. N. Kors, Gouwstraat 9; A. P. Moison. Jan Gijzenkade 259; A. Sybrandi, Schoter singel; B. Martens, Noordwijkerweg- 9. Beverwijk. Voorzover geen plaatsnamen zijn ver meld, is deze Haarlem. De passagierslijst ligt ter Inzage op ons bureau, Smede- straat 5. Het Comité N.I.W.I.N.-Bloemendaal houdt zich sedert enige tijd bezig met de verkoop van Mevr. Spoor-aandelen coupures, groot f 1, f 2.50, f 5 en f 10, en stelt het als een plicht tegenover onze jongens hiervoor f 2000 te kunnen af dragen. Het Centraal Bureau N.I.W.I.N. Den Haag verwacht n.l, 10 cent per in woner, hetgeen voor Bloemendaal een bedrag groot f 2000 zou betekenen, reden waarom het Bloemendaals comité aller medewerking Inroept. Verdere inlichtin gen worden gaarne door N.I.W.I.N.- Bloeimendaal, Raadhuis, Overveen gege ven. B. en W- hebben besloten tot de be hartiging van de belangen van de ge- demobiliseerden een demobilisatie-com missie in te stellen, bestaande uit de heren: B. F. Bersma. directeur van So ciale Zaken, voorzitter; J. F. Erdtsieck, hoofd van het bureau Huisvesting; C. Kuiper, hoofd van het bijkantoor Zand- v.oort van het .gewestelijk arbeidsbureau; P. van der Mije. chef van de afdeling bevolking. De commissie zal worden verzocht omtrent haar verrichtingen regelmatig rapport uit te brengen aan B. en W. Het secretariaat der commissie zal gevestigd ziin bii de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Qe grote zaal van „Monopole" was dezer dagen vrijwel geheel gevuld met oorlogsgedupeerden en belangstellenden, toen de heer Weber de bijeenkomst van de Stichting Zandvoort opende. Twee heren van de landelijke organisatie van oorlogsslachtoffers zetten daarna uiteen hoe de vergoeding van de oorlogsschade volgens het wetsontwerp zal worden geregeld. Ze oefenden veel critiek uit op dit ontwerp, omdat het niet voldoen de tegemoet komt aan de gerechtvaar digde verlangens der gedupeerden. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling te Zandvoort een afdeling van de lande lijke organisatie van oorlogsslachtoffers op te richten. Aan het bloemencorso zullen drie groepen auto's deelnemen, n.l. luxe auto's, vrachtwagens uit de streek en vrachtauto's van deelnemers van elders. Voor de eerste groep worden vijf prijzen ter beschikking gesteld van f 250 tot f 50 en voor de twee andere groepen drie prijzen: f 400, f 200 en f 100. Deelnemers hebben zich reeds in grote getale opge geven. Als jury zullen fungeren: mevr. A. Wigman te Haarlem en de heren Fr. Veen tcj Hilversum, F. v. Sloten, C. Thim te Amsterdam en G. van Houwingen te Den Haag.y Tot 1 April kunnen deelnemers zich op geven bij de secretaris van het centraal comité, de heer A. H. H- Schulte Kuper- gans te Hillegom. Het corso zal een jaar lijks festijn worden, dat talloze vreemde lingen zal trekken en grote propagandis tische waarde zal hebben voor ons natio naal product, de bloembollen. Dinsdag 16 Maart wordt in hotel Sis termans een vergadering gehouden, waartoe alle middenstanders zijn uitge nodigd. Het ligt in de bedoeling van de besturen der R.K. Middenstandsvereni ging en de Kon. Ned. Middenstandsbond te komen tot stichting van een Hille- gomse winkeliersvereniging. O wenst een vraagt inlichtingen GARAGE BRINKMANN Smedostraat 22. Haarlem, telef. 11025 Voor de tuinbouw in het algemeen is 1947 een gunstig jaar geweest,^ al dus voorzitter J. P. Nijsten bij de opening va-n de grote tuindersver- gadering, die vanwege de Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland'' Zaterdagmiddag geh°uden werd. Nooit echter waren de bedrijfsresul taten zo afwisselend en onzeker. Wat 1948 brengen zal is nog duister, doch een eerste ramp hebben we al binnen, doordat de tuinen braak liggen, onbezaaid, tengevolge van de vreemde weersomstandigheden. De minister heeft onlangs medege deeld, dat de regering er niet aan dacht, alle schokken van de tuinbouw op te vangen. Dit terwijl in de Tweede Kamer de motie-Groen met algemene stemmen werd aangenomen. De minister heeft deze motie dus ge woon naast zich neergelegd, tot grote ongerustheid van de tuinbouw. Deze heeft toen als hulpmiddel de fondsvor ming voorgesteld en de minister heeft zich daar niet ongunstig over uitgelaten. Verdere besprekingen hebben er toe ge leid, dat een kleine commissie van voor bereiding werd benoemd. Omtrent de uitvoering van de fondsvorming, bij zonder inzake de medezeggenschap, is evenwel verschil van mening ontstaan. In Maart zullen nu de statutenwij zigingen gereed moeten komen, die de medezeggenschap verzekeren. Noodzakelijk is, dat de tuinbouw eensgezind werkt, dat hij inziet dat het Centraal Bureau, dat niet uit ambtenaren, maar uit tuinders ge vormd is, geheel achter de tuinbouw staat en zich geheel geeft voor de welvaart van de tuinbouw. I Komt de fondsvorming niet tot stand, dan gaat de tuinbouw te gronde. De balans per 31 December 1947 sloot met een bedrag van 372.009.95. Saldo exploitatierekening ƒ66,387.81; pensioen reserve 19.837.00; pensioenfonds voor ouderen 4.250.12. Het bestuur stelde voor 2 pCt. in c°n- tanten terug te betalen van dc Groen ten en I pCt. oP ledenrekcning; voor de aardbeien 1 pCt. in contanten en pCt. op ledenrekening. Het voorstel werd met algemene stem- men door de honderdtn aanwezige tuin ders aangenomen. Omtrent de uitwerking van de fonds vorming werd dooi' de heer Th. Aar denburg uitvoerig met het bestuur van gedachten gewisseld. Door de drie standsorganisaties zijn enkele amende menten gevoegd bij hetgeen het Cen traal Bureau van de veilingen wat be treft de statutenwijziging in verband met deze fondsvorming heeft voorge steld. In verband hiermede werd het voorstel tot wijziging van het veiling reglement uitgesteld tot een speciale vergadering. De eventueel te verwachten aanslag in de vermogensaanwasbelasting is te ver halen op en af te boeken van de leden lening. Voorzitter J. P. Nijsten werd met vrij wel algemene stemmen herkozen. Voor de te houden tentoonstelling „Bloemen, Groenten en Fruit" gaf de vergadering gaarne een crediet, waar van de grootte door het bestuur bepaald zal worden. Op deze wijze neemt ook „Kennemer land" deel aan de stadsfeesten in Au gustus./ Tot bestuurslid werd de heer G. Broeze gekozen. De heer E. Swierstra en de 1 heer F. Heeremans hebben vijf-en- twintig jaai- een bestuursfunctie ver vuld. De heer Swierstra werd daarom bij zijn aftreden tot erelid benoemd. De heren P.. Klaassen en A. v. Wijngaar den werden herbeneomd tot lid van de Raad van Toezicht. De heren H. v. Dorp, F. Heeremans en G. Verduin ondergin gen hetzelfde lot in het bestuur. Churchill heeft, zoals men weet, altijd grpte belangstelling voor kinderen ge had en toen hij dan ook vernam, dat de speeltuinvereniging te Beverwijk een grote fancy-fair gaat organiseren op 3 en 4 April, was hij spontaan bereid, deze te komen openen. De sympathieke staats man arriveert tegen 3 uur aan het sta tion en zal door de Hoogoven-Harmonie worden afgehaald. Komt hij zelf niet, dan zal hij zijn dubbelganger afvaardi gen. Dé fancy-fair wordt groots ingericht en zal met 25 stands de ruimte van t Centrum vullen. (Van een speciale verslaggever) Voor de derde maal is m de nacht van Zaterdag op Z°ndag de Stille Omgang gehouden, maar deze nacht spande we] de kroon wat het aan tal deelnemers betreft. Er waren er niet alleen veel meer va^ buiten Amsterdam dan tijdens de vorige nachten, maar geheel de hoofdstad nam aan de Stille Omgang deel. Het aantal van buiten de stad werd op 20.000 geschat, die weer met vele extra-treinen aangevoerd werden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, legde de Stille Omgang in de morgenuren af aan het hoofd van een groep seminaristen uit Warmond. De avond tevoren had Mgr. in de Begijn hofkapel een pontificaal Lof gecele breerd, geassisteerd door Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, als presbyter-assistens, rector J. v. d.,Sman als diaken, rector E. A., M. Paap als sub-diaken, pater J. v. Rijckevorsel S.J. en pater L. Muskens S. J„ belden van het St. Ignatiuscollege, als troondiakens. Kapelaan C. P. de Wit hield de predi- catie. Tijdens de processie droeg de Bisschop het Allerheiligste. Zondag morgen droeg de Bisschop in de Begijn hofkapel een stille H. Mis op en hield daaronder een predicatie over het H. Sacrament van Mirakel. De deken van Amsterdam, Mgr. v. d- Burg, maakte tegen de ochtenduren de Stille Omgang tezamen met ongeveer 15.000 Amsterdammers, parochlegewijs. „De plannen tot de aanleg van een centrale luchthaven bij Burgerveen in de Haarlemmermeer, zoals die vooral door dr. Plesman, president directeur vap de K.L.M., gepropa geerd worden, zouden, wanneer ze door de overheid worden aanvaard, tot gevolg hebben, dat honderden ha. zeer vruchtbare cultuurgrond, destijds aan het water ontworsteld, eerlang aan de landbouw en de voedselvoorziening onttrokken wor den", aldus de Stichting voor dc Landbouw tot de minister van Ver keer. Het hoofdbestuur is van mening, dat hierdoor niet alleen de belangen van de betrokken landbouwers, doch ook en Vooral de naar zijn oordeel in deze tijd 'uiterst zwaar wegende belangen van de landbouw en de voedselvoorzie ning ten zeerste geschaad zouden war den. Te verwachten valt immers, dat de landbouwers, wier gronden voor een dergelijke luchthaven onteigend zouden worden, geen voldoende compensatie in de vorm van bedrijven of gronden el ders ontvangen zullen, terwijl, ook wanneer tot de aanleg van deze lucht haven wordt overgegaan, de steden Am sterdam en Botterdam toch over een groot vliegveld zouden moeten beschik ken (Schiphol en Schieveen), zodat het verlies van zeer goede cultuurgronden in de Haarlemmermeer niet, en zeker niet voldoende, gecompenseerd zou wor den door een beduidende winst van landbouwgronden elders. Het hoofdbestuur der Stichting, van oordeel, dat door de aanleg van een cen trale luchthaven bij Burgerveen de landbouwbelangen in hoge mate ge schaad zouden worden, verzoekt drin gend bij de beoordeling van de nood zakelijkheid of gewensfheid van een dergelijke vlieghaven de belangen van de landbouw voldoende zwaar te laten wegen en tevens de georganiseerde landbouw tijdig bij het overleg over deze kwestie te betrekken. Het Eerste Kamerlid Donkersloot heeft de minister van O., K. en W. ge vraagd. of de beslissing inzake de niet- bekrachtiging van een drietal benoemin gen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam wel in overeenstemming is met artikel 71 der Hoger Onderwijs wet dat tot dusver nog geen toepas sing had gevonden mede omdat voor benoemingen aan bijzondere universitei ten geen koninklijke bekrachtiging ver eist is, tenzij de benoemde niet in het bezit is van een Nederlandse doctorstitel. De heer Donkersloot meent, dat een mo tivering van de tot dusver gevolgde in terpretatie van het wetsartikel wel ge wenst is. (Niet o«f-' Maandag 15 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel nw. aand Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii. Scheepvaart Unie H.V.A. noli Mii eert. Claims Philips ex claim L-o»rsen) Maart Vorig Opening slot heden 98% 98%-% 168% 168% 187% 187'/, 139% 137 217 168% 168 232% 232 330 230 320% 295% 295", 361% 361 349% 348 163 135% 225 19-1% 195% 198 263% 260% 218 f 610.— Wie het genoegen smaakt de heer A. van Domburg te kennen, zal ge makkelijk beamen, dat hij een elo quent man is en dat zijn welspre kendheid groter wordt, naarmate hij spreekt over dingen, die hem nader aan het hart liggen. De sigaar in het bijzonder en de tabak in het algemeen mits zij maar niet in een papiertje gerold en middels tal van chemicaliën gedenatureerd is zijn onderwerpen, die de fraaie vol zinnen gemakkelijk over zijn lippen en uit zijn pen doen vloeien. Bo vendien heeft hij nog de begerens waardige eigenschap, dat hij zich uitstekende medewerkers weet te kiezen. Beide eigenschappen blijken uit het boek „De lof der tabak", dat in op dracht van de N. V. Verenigde Tabaks- industriën Mignot en de Block te Eind hoven bij „De Boekerij" te Baarn is verschenen, maar helaas niet in de handej verkrijgbaar is. Wij moeten dus trachten in kort bestek te vertellen, wat in deze „lof der tabak" te genie ten is. De geschiedenis van de tabak is op zichzelf reeds_ een interessant chapiter, maar het wórdt zeer onderhoudend, wanneer mr. W. j. van Balen de we tenswaardigheden zwierig vertelt. „Mis schien", schrijft hij, „heeft het brengen van rookoffers de man op het denk beeld gebracht nu ook eens indivi dueel een trekje daarvan in de mond te nemen; voor'zover onze Oude Wereld betreft, valt dienaangaande evenwel geen voorbeeld Bade te slaan, in Europa niet, en in. Azië of Afrika evenmin. Daarentegen bleek in de Nieuwe We- Op de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, dit Zaterdagmorgen in het Jaarbeurs-restauant te Utrecht begon, hield de voorzitter der K.V.P., de heer J- W. Andriessen, de ope ningsrede. Er is allerwege éen intense activiteit te constateren, zo zei spr., niet het minst in de diplomatieke wereld. De onmiddellijke aanleiding daarvoor zijn de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, waar de communis ten met behulp van Rusland een ge slaagde greep naar de macht hebben ondernomen. Dsze overrompeling van het land van Benesj en Masaryk heeft ons volk, Europa en de wereld doen opschrikken en spanning, on rust en angst verwekt. Een en ander wordt in de hand gewerkt door de situatie in Finland. Wij weten nu wat wij ook aan het Ne derlandse communisme hebben en voor de openhartigheid van De Waarheid en het partijbestuur der C.p.N. kunnen wij dankbaar zijn. Wij zijn nu immers ge waarschuwd en vrijheidlievend Nederland weet, welk een gevaar het in zich her bergt, zo vervolgde spr. Het ligt voorals nog niet op onze weg in deze vergadering de overheid de weg te wijzen, welke zij moet bewandelen, om ons Staatsbestel te beschermen. Wél meende spr. te mo gen zeggen, dat een werkeloos toezien niet alleen niet zou worden begrepen, maar obk onverantwoord zou zijn. ,,Er is geen aanleiding ons terug te trekken, wanneer de communisten in fabrieken en werkulaatsen, in kantoren of in treinen van hun mening doen blij ken. Wanneer zij op d'e werkbanken en u zult 'e morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ia uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. springen, doen wij het ook. Met de zelfde overtuiging waarmede zij hun ideologie verdedigen, moeten wij het doen. Vormen zij groepjes op pleinen en hoeken van straten, dan is ook onze plaats daartussen. Niet in het defensief, doch in het offensief ligt onze grootste kracht." De nabije toekomst zal ons voor ge wichtige beslissingen plaatsen. De gro tere verbondenheid tussen de West- Europese staten heeft op meer dan een gebied vergaande consequenties, doch wij zullen die hebben te aanvaarden als een logisch gevolg van door anderen veroorzaakte omstandigheden, aldus spr. De komende verkiezing zal ons doen zien. Roe ons volk reageert op de com munistische activiteit. Het is daarom, dat de K.V.P. haar uiterste krachten zal moeten inspannen om de iedere ka tholieke stem voor haar lijsten te win- Op deze vraag zal pater dr. A. v. d. Weij O. Carm. Donderdag 18 Maart a.s. in een grote openbare vergadering, die van de Kath. ^Actie uitgaat, antwoorden en daarbij vertellen wat het werkelijk brengt. Muzikale omlijsting door het da meskoor „Sancta Maria". reld schier overal het gebruik te be staan een zekere soort van bladeren, gedroogd en gebundeld, in de mond te nemen en aan te steken, waarna de rook igretig werd opgezogen, om ge woonlijk door de neus het lichaam weer te verlaten. En hij haalt verderop pan, wat een van de monniken, die Colum bus op zijn tweede reis naar Amerika vergezelde, schrijft, n.l. dat voor het roken ook een pijp gebezigd werd met twee buisjes, voor elk der neusgaten één. „Hierdoor zogen de rokers de walm op en als gevolg daarvan geraakten zij in een soort van goddelijke vervoering, waar de anderen in eerbied naar ston den te staren. Want wie roken moch ten waren alleen de opperhoofden en medicijnmannen." Het waren het eerst de matrozen, die het roken overnamen, maar de tabak heeft zich, ondanks verbodsbepalingen en dergelijke, vrij snel ingeburgerd in de Oude Wereld. In een volgend hoofdstuk geeft mr. Van Balen het recept hoe men met smaak en met profijt kan leren roken, waarbij hij gelegenheid heeft de eigen kwaliteiten van verschillende soorten sigaren te schilderen. Hij begint bij de miniatuur, de ei- garillo en stapt over op de gemid delde sigaar van Hollandse makelij, in velerlei merken en kwaliteiten. Dat alles rekent hij, menen wij, nog tot de lagere school van het roken. Het middelbare onderwijs belandt bij de bijzondere sigaren voor bijzon dere gelegenheden de super-klasse van het binnenlandse fabrikaat, waarna bet dan tijd wordt uit te zien naar de klassieke soorten van elders: de Manilla bijvoorbeeld, die een ervaren man de gehele dag kan roken, of de Brazielsigaar, die na een stevige maaltijd past. Daarop kan men dan zien de doctorsgraad in de rookkunst te verwerven door zich een Havana waardig te tonen. Er is intussen nog heel wat wetens waardigs over dit alles te .vertellen, wat mr. Van Balen dan ook niet nalaat. Hij komt dan verder terecht bij de sigaret ten, waarm men meer soorten heeft dan de gemiddelde roker zal weten, namelijk ten ïeTste Picado en andere korte droge soorten, ten tweede de alom bekende Turkse en Egyptische, ten derde de Rus sische met het holle mondstuk, ten vier de de Engelse en Amerikaanse, ten vijfde de strootjes. De pijptabak heeft de heer A. van Domburg voor zijn rekening genomen. Hij geeft de diverse' soorten^ dé Holland se, de Engelse en Amerikaanse, de ta bakken uit Zwitserland, Toscana of de Balkanlanden. uit België de Semois en Appe-lterre, maar als een geraffineerd ro ker ziet hij al deze soorten slechts als de elementen voor het mengsel, dat hem de smaak in de "mond geeft, die hij wenst, waarbij dan verder ook de soort pijp nog een belangrijke rol speelt, evenals trou wens de manier, waarop men een pijp stoptaansteekt en rookt. „Wie zijn pijp slecht stopt zal zijn tabak slecht roken en zijn humeur bederven". HiJ neemt ook nog eens de sigaar onderhan den, om scherp en puntig uiteen te zet ten, welke behandeling zij' verlangt om tot haar recht te komen. Tussen dit allls door heeft dan Ben van Eysselsteijn het zijne gezegd over de inspiratie van het roken en Anton van Duinkerken over de sigaren in de oorlog. De heer J. A. Brongers vertelt dan nog allerlei over snuif en snuifdozen en over de rol, die de tabak in de kunst speelt. Alles bijeen derhalve een boek, dat de tabak op waardige, onderhoudende wijze de lof geeft die haar toekomt. R. Tabak. De aanplant moet enige malen aangeaard worden. Na de laatste aanaardint zien de bedden er uit als op de foto. In de greppels kan het overtollige water wegvloeien. i) HOOFDSTUK I Florida, lief Rik rustoord. Toen mijn vrouw Arabella en Ik be sloten onze zomervacantie In Florida door te brengen, droomde Ik van zoet gemijmer onder een cocospalm, van la vende dranken en van een mij lieflijk koelte toewuivende Arab aan mijn zijde. Ik heb dat soort dromen meer gehad en altijd kwam er een kink in de kabel. Vier jaren huwelijksleven met Arab hadden my trouwens wijzer nioeten ma ken. En als mijn aanminnige blonde echtvriendin besluit mij wat frisse lucht toe te waaieren, waarschuw dan de kust. wacht, want dan is er een orkaan op komst. Wie weet, had ik verstandiger gedaan 'net naar de raad te luisteren van een paar vrienden in Philadelphia, die mij waarschuwden, in de zomer niet naar Florida te gaan. Natuurlijk zou ik hun woorden niet in de wind geslagen heb ben, als ze me verteld hadden, dat ik het minder aangenaam zou vinden, in de tropennacht kreten en dravende voet stappen achter mU aan te horen en het doelwit te worden van een fiksende vis- speer. Ik zou dan ongetwüfeld hun raai opgevolgd hebben en naar Maine zyn gegaan. Maar mijn vrienden vertelden me, dat Florida in de zomer me niet zou beval len, omdat ik het er te heet* en te stil zou vinden. Stilte was juist wat ik zocht. De oorlog had mij genoeg opwin ding voor de rest van miin leven ver schaft en sinds Ik uit het leger was ont slagen. was ik hard bezig geweest myn winkel in antiquiteiten op de Chestnut Street te Philadelphia op het oude peil terug te brengen Het vooruitzicht van hitte schrikte me evenmin af. Ik herin nerde mij uit mijn schooljaren nog vol doende van natuurkunde om te weten, dat het voortbrengen van hitte het af staan van energie vereist en energie was tk nu juist niet van plan te ver spillen. Op de derde dag van ons verblijf in Florida lag ik lang in lui In een lig stoel op het grasveld. Ik had vrede met de gehele wereld Ik had vrede met Fort Myers, een dromerig stadje aan dé kust van de Golf van Mexico. Ik had vrede met het sierlijke, oude huis dat een oom van Arab ons voor de vacantie had af gestaan; het was een groot huis met vier kamers en nog twee boven de gara ge. Ik had vrede met de brede, ondiepe rivier, de Caloosahatchee. Toen wist ik nog niet wat er loerde langs zijn oévers en onder zijn roerloos oppervlak. Arab bevond zich niet ver van mij vandaan, ze zag er uit alsof ze zo uit een adverirentie van een reisbureau kwam gestRst. Ze was goudachtig bruin gebronsd en heur haar danste als een zilveren waterval op haar schouders. Ik zuchtte. Mijn huid, wanneer hij aan de z,on wordt blootgesteld, wreekt zich da delijk door een maliënkolder van sproe ten aan te trekken en tniin zandachtig rood haar voert geslaagde pogingen uit om 'n bosje gedroogd gras na te boot sen. Meer dan ooit zouden de mensen ons aanstaren en zich afvragen wat mij" vrouw wel in me mag zien. Ik zou het ze onmogelijk kwalijk kunnen nemen. Ik vraag het me dikwijls zelf ook af. Zoals gewoonlijk was Arab in actie Ze had 'n sprietdunne vishengel en ge bruikte die om het een of andere mi niatuur-instrument naar een zakdoek te werpen, de een goede vijftig voet verder op het gras lag uitgespreid. Thans weet ik. dat tk onder de indruk had moeten zijn, omdat ze de zakdoek drie van de vyf keer raakte. Maar toen zei me dat nog niets. Ik wijdde mijn aandacht aan het glas in myn rechterhand. Ik nam een teug, liet het glas zakken en kqpk een ogen blik een andere kant op. Toen ik opnieuw naar mijn rechterhand keek, zwom er in het glas een afgrijselijk groen en geel -espikkeld ding rond, dat geniepig om hoog loerde. Ik goot het glas leeg op het ->ras en was beegidgd. Geen enkee drank heeft het recht mij dat aan te doen. Achter me hoorde ik Arab lachen en zeggen: „In geen milioen jaren lukt me dat een tweede keer." Ik keek naar het ding, dat In mijn glas gezwommen had. Het leefde hele maal miet. Het was een geverfd houten dingsigheidje, dat aan het eind van Arab's visiyn zat. ,Ik had het wel kunnen inslikken," zei ik verwijtend. „O, er zitten geen haken aah," zei ze, alsof het daarmee voor consumptie ge schikt verklaard was. „Was het geen prachtige worp? Ik stond dertig voet van je vandaan. Het lukt me vast nooit meer." „Ik hoop het," zei ik huiverend. „Wat ;s het voor een ding?" „Nooit 'eerder gezien? Meestal heeft *t drie haken aan zijn staart en nog een tWeede stel onder zyn buik. Ik had de haken eraf gehaald, om geen last va® het gras te hebben terwijl ik oefende. Je gooit het uit op éen plek waar je denkt- dat veel vik zit en haspelt het ruksge- wyze terug, zodat het kronkelt door het water en de vissen ernaar happen." ,,Ze dienden wijzer te zyn." „Ze denken, dat het lekker is. Ga Je mee vissen?" „Vissen?" zei ik achteloos. „Ik hou niet van vissen." ,,Jehoudt.... niet..-- van sen?" Ze keek me aan alsof Ik zojuis bekend had, een bank beroofd te hebben- „Inderdaad," zei ik, een beetje °nruf' tig. ,Ik hou niet van vissen. Is dat zo zonde?" e „Dat heb je me nooit verteld, voor trouwden." j( „Jij hebt my zo'n massa dingen no° verteld. Je hebt me bij voorbeeld n0Ze verteld, dat je bij voorkeur met je kou voeten tegen mijn rug slaapt." .e „Je probeert me af te leiden. Heb eigenlijk wel eens geprobeerd te_ visS<Ln„ „Misschien wel eens als kleine J sen." t van „Hoe weet je dan. dat Je niet vissen houdt, als je het nooit werk geprobeerd hebt?" „Ik heb malaria ook nog nooit fep beerd, maar toch houd ik er niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2