Nederl. Elftal handhaaft ongeslagen record tegen de Belgen Emotionele wedstrijd eindigt in gelijk spel: 1-1 Belgische zege leek onafwendbaar ERtC DE NOORMAN-Dl STEEN VAM ATLANTIS P. VAN DE POL ONGESLAGEN KAMPIOEN 71/2 Beslissingswedstrijd tussen AFC en ZVV Nederland scoorde toen België nog moest beginnen M Blackpool en Manchester United in de Cup-finale Tournooi zonder hoogtepunten UW kampioen Botwinnik leidt na eerste ronde Rode Duivels iets te laat op toeren tl mmm m m mBrv. m Mortensen en Pearson helden van de dag Maar toen kwamen de Rode Duivels los MAANDAG 15 MAART 1948 PAGINA 3 (Van onze sportredacteur DEURNE, 14 MAART. Nimmer in zijn historie heeft de orkaan van Deurne zó heftig geloeid als vandaag. Bijna heel de tweede helft lang haddén de oppermachtige Rode Duivels, voortgejaagd door een op winst belust publiek, met al hun felle energie losgehaki op dal blok van oranje. Razend vlug was dit spel, teugelloos, onweerstaanbaar. En nu de vaart er eenmaal in zat <?n ook hel zelfvertrouwen, dat sinds de oorlog nog niet tegen de Nederlanders her vonden was, klemden de zestigduizend van Deurne hun knoken wit op de rand van hun banken; in hoop, in span ning Maar hoeveel kan afhangen van hoe weinig? Drie minuien vóór hei einde ging de Belgische kans aan diggelen, toen Chaves of was het Mermans, of Lemberechls? voor open doel tegen een gevallen Nederlandse achierspeler aanschoot. En in dezelfde seconde nog greep Van Sieelani, die zijn handen al met een zegevierend gebaar omhoog wilde steken, in één moeite door vertwijfeld naar zijn hoofd, toen het wéér ingezonden schot keihard tegen de onderkant van de paal ketste en daarna precies in de handen van Kraak verzeilde. Achterhoede paraat En Spel? De enige debutant van de Nederlandse ploeg heeft zeker geen gemakkelijke taak gehad. En inter nationaal debuut in de orgie van Deurne, is een bijzonder zware op dracht en het kan hem moeilijk ver weten worden, dat hij nog niet met alle problemen raad wist. Dat hij de zwakste was in het achtertrio zagen ook de Belgen. Hoewel hun linksbui ten Thirijais in de Belgische voor hoede de minste was en veel kansen miste, kreeg hij toch weer herhaal delijk de bal toegespeeld omdat hij geregeld vrijgelaten werd en so voor het rechterverdediginqsblok van de Nederlanders toch wel een zeer ge vaarlijk speler was. Dat alles geejt de waardering voor Spel's internatio naal debuut toch een ietwat wankele basis. Möring: stevig en rotsvast Niet productief B1 IW fwmMmmg t»e Leeuw Nederlandse tafeltennissers winnen van Schokland Bob Bonte wint 200 meter schoolslag van Szegedy Oranje scoort Belgisch offensief mmm&m Overwicht volkamen AFC—ZW op het HFC-terrein Euwe gaf onmiddellijk op Eén-één bleef het en geef de Belgen «naar gerust gelijk als ze zeggen, dat ze on kans" hebben gehad. De eerste helft, toen de Nederlanders hun door Lenstra verzorgde voorsprong konden behouden, Zag al niet de juiste krachtsverhouding in de stand verankerd, zó grimmig •noest de Nederlandse defensie zich vast bijten in de iets te laat op toeren geko- •ben Belgische aanval. Maar pas in de tweede helft, die al moest beginnen met «en geslaagde hoogstand van Shi',ve- haar op de doellijn, brak de furie van de Rode Duivels op volle kracht los. En blus dat vuur maar eens wanneer het éénmaal brandt! We hebben er ons eigen Nederlands elftal superieure ver dedigingen mee zien stuk schroeien, om dat na elke mislukte aanval de vlam steevast hogerop laaide. En op precies dezelfde manier kregen ook de Belgen hun verdiende loon. Chaves, de actieve, die overal was, die het meest doorbrak,, ötaar die ook tussen back- en' halflinie een bal ophaalde en de aanval opzette, Chaves knalde uit een corner van Lem- berechts hard tegen de kruising van paal en iat. Maar toen de bal vrijwel onmid- delijk terugkwam, zweefde deze van dezelfde voet feilloos voor doel en Van Steelant, met alle kans om zuiver te richten, prikte de leren bol met een secure kopbal achter een tevergeefs uitvallende Kraak. Wat er verder in de laatste vijf en dertig minuten gebeurde het wed strijdverslag vertelt daar wat uitvoeri ger van speelde zich hoofdzakelijk af op de Nederlandse helft en al kwa- ftien er aan de andere kant tegen het einde óók nog wel een paar behoorlijke kansen, het elftal dat met dit gelijke spel het meest tevreden mag zijn. was Zonder twijfel het onze. Toch wil daarmee niet gezegd zijn, dat de Nederlanders hun succes uitsluitend dankten aan 'een doelpaal, of een uit geschakelde achterspeler op de grond. Het mag dan al een teleurstelling zijn voor de Belgen dat hun overwicht niet iö één of twee doelpunten werd uit gedrukt, er kwam toch ook van Neder landse zijde heus wel meer aan te pas, dan wat veine in een periode van Bel gische overmacht. En dan denken wij toch wel weer het eerst terug aan de hergen werk en stapels moeilijkheden die °nze achterhoede in deze wedstrijd heeft Verzet. Ik zal niet zeggen, dat ze niet bloosde of verblikte bi> dit Deurne in het kwadraat, maar wat het ook kostte aan Onverschrokkenheid en energie en men tale rust om in deze welhaast macaber aandoende polyphonie van toejuichin gen-voor-de-tegenstander het hoofd koel te houden, zij heeft toch met gebruik making van hetgeen haar werd toege worpen, haar reputatie kunnen hand haven. Vooreerst was daar Kraak. De IJmui- der doelman heeft wel een duidelijk ant woord gegeven op de vraag of hij nog Wel altijd als onze beste doelvefdediger geldt. Hij was vandaag bijzonder safe en Pehalve een enkele aarzeling bij het uit- Jopen, éénmaal maar, heeft hij geen fou- }en gemaakt. Integendeel, herhaalde ma- Jen wist hij door zijn dwingend ingrij pen en vooral weer door zijn bijzondér baar komt het eerste doelpunt! Lenstra ^eeft de bal uit een vrije schop van De- Vfoet voor zijn voeten gekregen en met een tactisch schot, heeft hij de Belgische verdediging in hdar Achilleshiel gekwetst: 01. goed opstellen, de situatie meester te blijven. Schijvenaar had een bijzonder moeilijke opdracht met de bewaking van Lemberechts, die hem in snelheid dé baas is. Die belangrijke factor bracht de Belg menige overwinning, maar evenals het vorig jaar verstelde de Haarlemmer zijn wapens en vooral dank zij de sa menwerking, met Möring en Devroet, bleef hij toen in zeer vele gevallen, en dikwijls in bijzonder moeilijke situaties, meester van het terrein. In de middenlinie was Möring weer de beste. In het Nederlandse doelgebied heeft hij tijdens de Belgische overmacht eenvoudig wonderen verricht en het stevige spel dat hij daartoe aanwendde, heeft heel wat aanvallen van de gast heren gestuit, al waren wij het zo nu en dan wel eens met de Belgen, die zijn spel hard vonden. Ook Devroet heeft wel 'n goede wedstrijd gespeeld. De aanvoér- der van het Nederl. elftal had zichzelf een dubbele taak toegemeten, want niet alleen besteedde hij zijn aandacht aan het linkerdeel van het vierkant, maar ook zag men hem herhaaldelijk aan de rechterkant opduiken, om daar Spel en Stoffelen bij te springen Ook Stoffelen viel niet tegen, maar zijn spel was nogal fors en dat kwam de zuivere afwerking niet ten goede. Dat de Nederlandse aanval niet zoveel succes zou hebben als tegen de Zwitsers, was voor ieder van ons een uitgemaakte zaak. Toch ging het ook nu dikwijls met razende snelheid door de Belgische ver dediging heen en dan kwam geen tegen stander aan het korte tik-tak te pas. Maar dit spel bestreed meestal zichzélf, omdat het nogal eens té kort was en omdat de combinaties ook verschillende malen teveel in de breedte werden door gevoerd, of maar zelden met ferme schoten werden bekroond. Brillant was de indruk van dit voorhoedespel dan ook niet. Lenstra deed goede dingen op de rechtervleugel en zijn doelpunt was een kwestie van koel overleg. Maar hij kan beter, evenals Wilkes, die bij veel nuttig werk toch niet aan zijn befaamde schot is toegekomen. De linkervleugel Drager- Van Dijk overtrof wel haar clubvorm van de laatste maanden, maar Drager was toch weer niet fel genoeg en Van Dijk kon zijn onvermoeid zwoegen nauwelijks productief maken. Iets nut tiger dan hij\was Rijvers, maar ook deze kon dé voorhoede tenslotte niet over de limiet hèenhelpen, die haar werk met „puik" zou hebben bekroond. Het Belgische elftal had natuurlijk op de eerste plaats de stimulans van zijn omgeving. Het demonstreerde ook nu weer vaak een betere techniek dan de Nederlandse ploeg, hetgeen zich voor al uitte in beter kopwerk. Maar ook deze nieuwe combinatie kon eigenlijk haar goed veldwerk minder vaak met gevaarlijke schoten bekronen, dan men, gezien haar overwicht, had verwacht, al heeft Kraak tenslotte heel wat druk ker werk gehad dan zijn collega Meert. Een der opvallendste spelers bij de Bel gen was weer rechtsbuiten Lemberechts en met hem back Aernoudts, al had die aan de linkervleugel ook niet het sterk ste deel van onze ploeg tegen zich. Erroelen heeft het tegen Wilkes heus zo kwaad niet gedaan en in de voorhoede viel Chaves op door zijn grote activiteit. Maar ook zijn schoten misten ten slotte de maat om het succes dat ieder een verwachtte en waarop de Belgen zo vurig hoopten, te verwezenlijken. En zo bleef in de zesde na-oorlogse wedstrijd het ongeslagen record van de Nederlanders bewaard, al heeft deze ontmoeting, die weer geheel de sfeer van het jarenoude contact droeg en sportief gespeeld werd, meer spanning en emotie, dan werkelijk klassespel opgeleverd. Maar zullen we dat in een NederlandBelgië- wedstrijd nog wel ooit mogen verwach ten? Kraak: door zijn dwingend ingrijpen en goed opstellen. b+.Ca.rC i'. 42. In een klein logement kreeg Eric een vertrek en een rustbed. Het duurde ge ruime tijd. voor hij de slaap kon vatten. Hij peinsde over de vreemde en netelige situatie waarin hij zich bevond en trachtte een uitweg te vinden. Hij was ervan overtuigd dat de Egyptenaar een bittere vijand zou worden, wanneer hij zijn mede. werking weigerde. Maar kon hij anders doen? Eindelijk viel hij in slaap. Maar reeds zéér vroeg de volgende ochtend werd hij gewekt door een luid geschreeuw onder zijn raam. Met één sprong stond hij naast zijn bed en snelde naar het raam om. te zien wat er gaande was. Hij zag een grote menigte op straat. Juist werd door een gerechtsdienaar omgeroepen dat de vróuw, die toezicht hield op de steen, ge schaakt was en dat alle maatregelen genomen waren om de misdadigers in handen te krijgen. Reeds waren de soldaten gewaarschuwd, dat de poorten gesloten zouden worden. Onmiddellijk ging Eric de straat op. Overal bespraken de mensen opge wonden het nieuws en al spoedig had Eric uit de gdtprekken opgemaakt, dat de regeerders van de stad een grote jacht op vreemdelingen wilden houden, omdat zij aannamen, dat zij voor dit misdrijf verantwoordelijk waren. Eric durfde niet in de stad blijven en begaf zich snel naar de galei. Op de kade aangekomen, zag hij echter, dat het schip de zeilen had gehesen en de haven verliet. Van de Pol heeft," zonder eigenlijk be dreigd te zijn, de titel 71/2 behouden in een tournooi, dat, als geheel genomen, noch wat de sfeer, noch wat de prestaties der deelnemers betrof op een lijn kon worden gesteld met de luisterrijke kam pioenschappen waaraan we het laatste jaar gewend zijn geraakt. Deze wedstrijden zijn niet onder een gelukkig gesternte begonnen: eerst het uitvallen van Van Vliet, daarna het mis verstand tussen de organiserende ver eniging en de N. B. B., waardoor de'offi- ciële opening in het water viel. Verder waren er nog meer haperingen in de organisatie. Concurrentie vanhetschaak- tournooi en van de BelgiëHolland- wedstrijd drukten de publieke belang stelling. Bovendien leende de gekozen localiteit zich niet voor een tournooi om een hoofdklasse kampioenschap. Er was geen vrolijke, opwekkende stemming welke de spelers tot top-prestaties kon prikkelen. Behalve dan van de kant van de overwinnaar Piet van de Pol, die doorgaans goed en in zijn partijen tegen Kobus, Sweering en Lubaeh vaak zelfs meesterlijk spel gedemonstreerd heeft. Series zoals hij die maakte in zijn ope ningspartij tegen Metz (107), tegen Lubach (slotserie 84), mathematisch zui- m ver berekend en perfect uitgevoerd, zag men van niemand anders in deze wed strijden. Toen hij voor de laatste partij tegen De Leeuw aantrad, had hij het kam pioenschap al in zijn zak. Als hij verloor, maar dat wilde hij ten koste van alles voorkomen, stond hij gelijk met Metz in matchpunten, maar zijn moyenne was zoveel beter, dat dit hem het behoud var» de titel praktisch garandeerde. Hij liep in zes beurten honderd punten uit, van welke er 76 vergaard werden in een van die magistrale feeksen met ragfijn kader- lijn-spel. Daarna een inzinking met 5 maal 1 in even zovele beurten, en De Leeuw, die op stoot kwam, liep zijn achterstand niet slechts in, doch stond op een gegeven moment ruim 50 punten voor. Van de Pol gaf echter geen krimp. Hij vond zijn vorm terug en won ten slotte ook deze partij, zodat hij als enige ongeslagen speler zijn kampioenschap prolongeerde. Als men voorts bedenkt dat hij het hoogste aig. gem. behaalde (15.95), het beste gem. maakte in een partij (25) en ook de hoogste serie scoor de (107), zal het leder duidelijk zijn, dat inderdaad de sterkste speler heeft ge wonnen. Wat de andere deelnemers aangaat, Metz heeft constant en degelijk gespeeld, De Leeuw was uit vorm en had een paar off days, waardoor hij een ogenblik zelfs in degradatiegevaar kwam te verkeren, Kobus en Lubach bleven eveneens be neden hun kunnen, doch lieten in enkele partijen goede dingen zien, en Jan Swee ring speelde slechts tegen Kobus met een moyenne dat even boven de 10 kwam. Hij verhulst nu naar de eerste klasse. De Leeuw 253 22 Metz 300 22 De Leeuw 232 31 Kobus 300 31 Metz t Kobus 300 28 222 28 De Leeuw 277 22 Van de Pol 300 22 55 69 61 59 51 54 75 76 Het eindklassement luidt: Van de Pol Metz Lubach Kobus Sweering 1500 1351 1043 1202 1355 1091 94 115 108 130 139 130 107 69 57 72 75 85 11.50 13.63 7.48 9.67 10.71 7.92 12.59 13.63 15.95 11.74 9.65 9.24 9.74 8.39 Onbereikbaar! Kraak heeft zich naar de bal geworpen, die rechtbinnen Van Stee. lant uit een voorzet van Chaves had inge kopt. Tevergeefs, de gelijkmaker is gescoord: 11. DISTRICT II DHC—DOS 3—1 DISTRICT in AGOVV—Be Quick 0—1 WageningenNEC 13 Zwolse BoysVitesse 31 De stand aan de kop is: Go Ahead 19 10 6 3 26 37—21 Quick 19. 8 9 2 25 38—20- DISTRICT IV Willem II—Spechten 0—1 MaurttsBaronie 3—0 Onderaan is de stand: TSC 19 4 5 10 13 3454 Helmond 19 4 4 11 12 3443 DISTRICT V Sneek—GVAV 0—0 FrisiaHSC 3—2 VelocitasVeendam11 VX Nederland won met 1612 sets een tafeltenniswedstrijd tegen Schotland. De gedetailleerde uitslagen luiden: Cor du Buy (N)J. Edwards (S) 21 —16 18—21 21—7 22—20; Cor du Buy (N> P. Coia (S) 21—18 21—12 21—16; W. van Zoelen (N)P. Coia (S) 2114 21 16 1821 2119: W. van Zoelen (N> J. Edwards (S) 21—9 11—21 17—21 20— 22; de Buy en Van ZoelenEdwards en Hillan 21—13 18—21 21—17 21—9. Alleen de partij Van ZoelenEdwards leverde dus een succes voor Schotland op. In het Sportfondsenbad West te Am sterdam zijn gistermiddag zwemwedstrij den gehouden, waaraan de Hongaarse butterfly-kampioen Alex Szegedy uit Monaco en het Belgische poloteam van de Royal Verviers Natation 1896 deel namen. In een buitengewoon spannende race, waarbij Szegedy gedurende de eerste 100 meter met miniem verschil leidde, won Bob Bonte van ZAR de 200 schoolslag in 2 min. 45.2 sec. In tegenstelling tot ver leden week. toen hij wegens onregelma tig zwemmen werd gediskwalificeerd, zwom Bonte ditmaal de orthodoxe schoolslag, nauwlettend de in de aan grenzende baan vlinderende Szegedy in het oog houdend. Aanvankelijk lag Bonte iets op de Hongaars?' kampioen acnter. maar na 100 meter had hij zijn achter stand ingelopen. Toen er nog 50 meter moest worden afgelegd nam hij de lei ding over. Ondanks een fanatieke eind sprint slaagde - Szegedy er niet in zijn tegenstander in te halen en met een tijd van 2 min. 46.2 tikte hij 0.8 sec. la- tér als tweede aan. Verheugend waren voorts de door de dames genoteerde tijden op de 100 meter borstcrawL Niet alleen won Hannie Ter- meulen in 1 min. 7.2 sec., maar ook Irma Schuhmacher en Marie Louise Vaessen bleven beiden beneden 1 min. 9 sec. Margot Marsman werd vierde met 1 min. 10.4 sec. Van Schouwen won de 100 meter rug- crawl in 1 min. 12 sec. De Belgische gasten toonden zich verre de meerderen in de polowedstrijden tegen ZAR en wonnen met 62. De beslissingen welke tot aan de laat ste dag uitbleven in de tweede klasse zijn nog niet allemaal gevallen. Wel in IA van District I. waar Alkmaarse Boys het kind van de rekening werd dank zij een sprekende 61 nederlaag bij Vrienden schaar. Het proces werd echter verhaast omdat SDW van ZFC met 10 won, dat dus op het nippertje de dans ont sprong. Vriendenschaar 19 4 5 10 13 3547 SDW 20 4 4 12 12 27—53 Alkm Boys 20 4 2 14 10 2950 In 1B werd UVV kampioen door een zege in de laatste wedstrijd tegen WFC. Met 2—1 bleven de Stichtenaren in de meerderheid. Onderaan kwam het nog niet tot een beslissing, omdat ZVV en AFC uit hun laatste wedstrijd een gelijk spel bevochten ZW snoepte TOO met 3—3 de helft 'af en een uitstekende (Van een speciale verslaggever) DEURNE, 14 Maart De kleine kwieke Belgische aanvoerder Henriet moet nadat hij voor zijn land de toss gewonnen had, een moment onder de indruk van het oper ningsceremonieel zijn geweest, getuige de terugtrekkende beweging, die hij ogen blikkelijk na de aftrap van Wilkes zijn ge hele middenlinie liet maken. Met reden echter, want de Nederlandse speerpunt zocht zich op" stel en sprong een weg naar het hart van de Belgische Leeuw en wel in de vorm van een keurig staaltje combina tiespel tussen Wllkes en Lenstra, dat ein digde in de armen van doelverdediger Meert. Opende Holland dus op markante wijze, België had zijn antwoord klaar. Van Stee lant, de rechtsbinnen uit het vriendelijke dorpje St. Niklaas, stelde zich met een ge vaarlijk schot aan Kraak voor, wat hem echter prompt dex sportieve toorn van de Oranje-verdediging bezorgde. Möhring haak te zich dadelijk aan middenvoor Mermans vast de wijze waarop het Enschedese blonde hoofd hakte en stootte, voorspelde een gespierd verzet tegen elke agressie. Ook Schijvenaar hield zijn speciale tegenstander Lemberechts direct stevig onder de duim en liet er na de eerste ontmoeting met deze geen gras over groeien. Drager plukte daar de vruchten van. Een through-pass van de Oranjeback kwam bij de kleine Ajaxied te lande, correct zweefde het leer naar de meegekomen Wilkes, wiens schot maar net aan in het Niemandsland plofte. De Belgi sche doelverdediger schoot zeer ver uit en weer was' het Schijvenaar, die zich met Lemberechts mocht meten. Ditmaal lukte het hem niet zo goed. De snelle vleugel speler kreeg de kans een hoog vliegende kogel af te vuren. Kraak demonteerde het ding echter vakkundig. Twaalf minuten was de wedstrijd oud, toen aanvoerder Devroet voor een lichte schermutseling in het middenveld een vrije trap mocht nemen. Hij deed dit prima en had het geluk, dat er op het critieke mo ment, toen de bal voor de voeten van Lenstra stuitte, een misverstand tussen Anoul en Erroelen plaats greep. Beide Bel gen wilden voor elkaar in de bres springen, doch voordat het zo ver was had Abc de bres al verplaatst en zuiver in het vijande lijke doel geschoten (01). Hollands' blijdschap vierde hoogtij, doch de solo-party van 2000 Nederlandse kelen, gezongen tegen het massale pl.m. 58.000 man sterke koor der Belgen in nam spoe dig in sterkte af, want hoe prettig dit eer ste vaderlandse doelpunt ook was, voor iedereen bleek duidelijk, dat de Oranje achter- en middenlinie eigenlijk een beetje boven de reëele waarde werkten. Intussen meldde zich weer Lemberechts met een doordringende schuiver en had deze talent volle speler de helft gekregen van de kan sen, die zijn collega op de linkervleugel, Thirifays, ongebruikt liet, het had er donker voor Oranje uitgezien. Nog erger was het. dat hij zijn makkers hier en daar besmette met zijn mistrapkwaal. Van Steelant liet een opgelegde gelegenheid talentloos passe ren. Drager bij „ons" verraste Meert op eenmaal met een vinnige roller. Toch viel geleidelijk aan een getij-verloop ten gunste van de Belgen te constateren. De Hollandse verdediging moest al maar meer zeilen bijzetten om de gang er in te houden en zo nu en dart gebeurde een en ander wel eens op vrij harde wijze. De re kening hiervoor werd gepresenteerd in een stevige dosis vrije trappen. De meest pe- nible situatie ontstond toen linksbinnen Chaves een vrij geschoten bal te pakken kreeg, doch zich op het fatale ogenblik pre cies iets te weinig in bedwang had om ge lijk te maken. Nu zweefde het leer op vei lige hoogte over. Ook een kopbal van de zelfde speler in eendere omstandigheid trof geen doel. Legio kansen schiepen de gast heren zich en telkenmale kromp het Noor delijke hart ineen. Als een echte, niet slechts een „rode" duivel stoof Chaves voort durend naar voren. Moederziel alleen kwam hij op de even aarzelende Kraak toegerend. De Hollandse Stormvogel trapte nog mis bovendien, maar Thirifays, de vleugelman, liep ergens rond in de groene oneindigheid. Spel schoot te hulp eu weer ging een Bel gische kans te loor. Reeds doemde in de 88 verte de weldadige rustphase op. Belgie vocht en loeide door tegen eigen onproduc- tiviteit en wij uit het Noorden hadden het bekeken', een tweede helft met vuurwerk en donderbussen, begeleid door populaire strijdkreten als oei-oei. Over het aantal doelpunten werd wijselijk nog niet gespro ken. Direct na de hervatting werd Schijvenaar dadelijk zwaar op de proef gesteld. Een ver woede Belgische aanval had Kraak letterlijk uit zijn tent gelokt en het verlaten heilig dom dreigde geschonden te zullen worden. De Oranjc-linksachter hakte met vervaar lijke kracht om zich heen en trapte het leer ver weg. Maar dat was slechts een ou verture. Een regen van hoekschoppen plens de op Kraak heer. Hij bleef vooralsnog echter droog. Tot in de achtste minuut: Lemberechts neemt een Corner, Chaves schiet in tegen de paal, hij plaatst het leer weer voor de doelmond; het donker-krullig hoofd van Van Steelant doet de rest, (1—1). Einde eerste acte. De zaak wordt op de oude voet voortgezet alle Belgische aanvallers komen in het ge weer. Ook Thirifays gaat ztjn leven beteren, dank zij Spel's vermoeidheid. Tot overmaat van ramp werkt de Hollandse verdediging niet vlekkeloos. Gevolg: een vrije trap. 1.50 M. buiten het strafschopgebied. Mermans loopt schitterend vrij, doch wipt de bal net over de lat. Ook Oranje mag een vrije trap némen. Devroet plaatst naar niemand. Wil kes krijgt zwevend even een klein kansje, doch ook hij kan er sfeen „glorie" meer van maken. Fanatiek stuift het Rode Duivelschap op Oranje in. Het wordt onheudbaar tot de grote klap valt. Bij een der ontelbare char ges ligt plotseling Belgische aanval en Hol landse verdediging door en over elkaar vlak voor Kraak ter aarde. Een niet thuis te brengen beeh lost. een schot, dat"schampt tegen een'op de grond liggende achterspeler; weer een doffe knal: droog bonkt leer het hout enBelgië heeft zijn eerste zege op de Nederlanders niet gekregen. AAC won gisteren het Rugby-ronden- tournooi op het Sportpark Zuid te Bus- sum en ontving daarmee de Bechet-be- ker. Uitslagen Nederlands Handbal-Ver bond: Blauw WitDES 4-5: Viugh. en KrachtHellas 8—5; PSV—DWS 8—5. LONDEN, 13 Maart De twee méést trotse voetballers in Engeland waren vandaag Mortensen van Blackpool en Pearson van Manchester United, Ieder maakte n.l. drie schitterende goals voor zijn club, waardoor Tottenham Hottspur en Derby County werden uitgeschakeld. Voor het eerst sinds Everton Manches ter City m 1933 versloeg, is er nu weer een Cupfinale tussen twee clubs uit Lancashire. Het Villaparkterrein schijnt Tottenham geen geluk aan te brengen: want deze club kreeg vier minuten voor het einde dé leiding in de wedstrijd tegen Black pool Maar juist toen aan de toe juichingen van zijn supporters een einde was gekomen, wist Mortensen de stand teiij k te maken. In de eerste helft van e verlenging, wist hij zijn hattrick te voltooien, waardoor de stand 31 werd. Na de wedstrijd werd hij op de schou ders van de geestdriftige Blackpool- supporters, die hun plub voor het eerst in haar 60-jarig bestaan de cupfinale hadden zien bereiken, weggedragen. Zo heeft Matthews, de bekende Engelse internatonal, tenslotte een kans gekre gen om de cupmedaille, die hij zo graag aan zijn verzameling zou toevoegen, te veroveren. Het succes van Mortensen en Pearson veroorzaakte een treffend com mentaar op de tegenwoordige 20.000 pnd. transfers, want geen van beiden kostten hun club meer dan 10 pond. Blackpool ontdekte Mortensen toen hij nog bij de juniores speelde en Pearson kwam bij 'Manchester United, toen hij een 15- jarige amateur was. Horatio Carter, die root aandeel in de overwinningen lerby County gehad heeft, speelde vandaag beneden zi.m gewone peil. Het korte spel van Derby kon geen stand houden tegen de meer directe methoden van Manchcester. Twee mooie kopballen van Pearson geven Manchester reeds in het begin een voorsprong. Hoewel Steel eenmaal voor Derby scoorde, wist de Manchester linksbinnen de overwinning voor zijn club veilig te stellen door na goed aangeven vna links de bal m het doel te werken. Eerste divisie: Blackburn—Porthm. 1—0, Chelsea—Charlton 3—0, Everton— Arsenal 02, GrimsbyStoke Ó7-O, Huddersf,Middlesb. 21, Manch. C.—- Burnley 41, SunderlandPreston 02, Wolvesh.Sheff. Un. 11. zon van lerby Arsenal 32 49 Burnsley 30 38 Preston 30 38 Wolves 31 36 Derby 27 34 Blackpool 29 34 Manch. Un. 29 34 Sheff. Un. 32 33 A. Villa 29 31 Manch. C. 30 30 Middlesbr. 31 30 Everton Portsmouth Charlton Chelsea Blackb. R. Stoke Liverpool Huddersf. Sunderland Bolton Grimsby T. 29 30 30 31 31 32 31 31 32 31 31 29 29 27 27 27 27 26 26 24 23 17 Tweede divisie: Bradford—Leeds 3—-1, Bury—Birmingh. 1—1. Cardiff—Leic. C. 30 Chester!.Barnsley 11, Done. K. —Coventry 0—0, Miflwall—Plymouth 20, Notts- Newcastle wich 02. Birmingh. Cardiff Newcastle Southampt. W. Bromw. Sheff. W. Hotspurs Westham Barnsley Bradford Leic. C. -Fulham 02, Southampton 42, WesthamWest Brom- 31 44 Chesterfield 31 29 32 41 Coventry 32 29 31 39 Bury 33 29 30 37 Fulham 29 28 32 37 Luton 30 28 31 35 Plymouth 32 27 29 34 Notts 31 26 32 34 Leeds 32 26 31 31 Brentford 31 25 32 30 Doncaster R. 32 24 31 29 Millwall 32 23 De beslissingswedstrijd tussen de tweede klassers AFC en ZW zal a.s. Zondag op het HFC-terrein te Haarlem gespeeld worden. prestatie was het van AFC door in Oost-' zaan tegen OSV 1—1 te spelen. UVV 20 12 6 2 3b 4825 Spartaan 20 11 4 5 26 28—23 OSV 20 11 4 5 26 39—29 HVC 20 8 6 6 22 30—26 Velox 20 8 3 9 19 37—38 West Frisia 20 9 1 10 19 39—43 TOG 20 6 7 7 19 33—40 WFC 20 6 6 8 18 30—31 Alcm. V. 20 6 3 11 15 41—57 ZVV 20 3 7 10 13 22—40 AFC 20 5 3 12 13 31—53 Een uitstekende prestatie leverde Ken- nemers in 2A van District II door met 42 van VUC te winnen. De kans om de dans te ontspringen is hierdoor voor de Wijkenaren enorm gestegen, vooral omdat Fortuna het tegen Velsen niet verder dan een 0—0 gelijkspel kon bren gen, maar vooral omdat VIOS bij COAL met 10 verloor. Thans is VIOS hekke- sluiter. Kennemers Fortuna VIOS 19 19 19 12 12 11 4449 88—39 36—41 's-Gravenhage 13 Maart. Nu ook de beide afgebroken partijen uit de vijfde ronde beslist zijn, resp. ten gunste van Botwinnik en Reshevsky, is de stand van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken,, waarin thans de spelers elkaar één maal hebben ontmoet, ais volgt1. L Botwinnik 3/2 punt. 2. Reshevsky 2>/2 punt 3. en 4. Keres en Smyslov beiden 2 p. 5. Euwe 0 punten. Euwe gaf zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Reshevsky zonder ver der spelen op. De Amerikaan was Zater dagavond nog niet aanwezig, toen Euwe zijn besluit aan de wedstrijdleider prof. Vidrnar mededeelde. De partij KeresBotwinnik, welke was onderbroken, werd voortgezet, met de volgende stelling: Wit (Keres)K li2. D dl, T b2, L h3, pionnen a5. b5. c4, d3, e4 en g3.' Zwart (Botwinnik)K b8, D f6, T f7, P g5, pionnen a7. b7, c5, d4, e5, g6 eri h5. 41. b5b6, h5h4. Zwart wil zo spoe dig mogelijk zijn pluspion na daar van een vrije pion te hebben gemaakt —tot gelding brengen. 42 D dlg4, een matdreiging (D c8). welke niet veel om het lijf heeft. 42h4xg3. Zwart dekt kalm, hoewel hij reeds met D f4t of d f3t ruil van enkele stukken had kunnen forceren en in een gunstig eindspel belanden. 43. K h2xg3, T f7—f8. 44. b6xa7t, K b8xa7. 45. a5a6, P g5xh3. Zwart behoeft zich van wit's manoeuvre op de koninginnevleugel weinig aan te trekken. B.v. 46. T b7:, K a6: en het kasteel staat en prise, zodat wit geen tijd heeft om het paard te nemen. 46. D g4xh3, D f6—f4t. 47. K g3—g2, D f4—fit. 48. K g2h2, T f8—f2t. Zwart acht nu het tijdstip aangebro ken, om de hog resterende officieren te ruilen, waarna hij een gewonnen pion- neneindspel overhoudt. 49. T. b2xf2, D flxf2i. 50. K h2—hl. D f2—e2t. 51. K hl—g2, D el—e2t. 52. K g2—gl, D e2— e3t. 53. D h3xe3, D 4xe3. 54. a6xb7, K a7xb7. 55. K gl—g2, K b7—b6. 56. K g2 —f3, K b6aS 57. K f3xe3. K a5—b4. 58. K e3o2, g6—g5. Wit geeft het op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3