ZANDV00RT in het nieuwe seizoen en in de toekomst Wat burgemeester Van Fenema er van denkt Critieke situatie in Europa Verdeeldheid in Europa sterk vergroot Bont geklede kooplieden bestormen te Port Said de „Volendam il BRITSE COMMUNISTEN MOETEN UIT VERANTWOORDELIJKE FUNCTIES „Gij moet nu zelf de hand aan de ploeg slaan, met steeds vaster greep" Recente gebeurtenissen toonden de politieke oorzaken van dit feit aan Bij het afdingen krimpt de Muzelman ineen als een slak, waar zout op viel Tot hoofd en hart Het weer Politieke besprekingen begonnen Steun aan landen in het Middellandse Zee-bekken Rede van presTruman Maatregel uit veiligheidsoverwegingen - Conferentie van Marshall-landen te Parijs „Gezamenlijk optreden of ten onder gaan" 99 TAPTOE MAAKTE EEN EINDE AAN DE STRIJD 7\ Vergaan van de „Ajax" EMIGRATIECENTRUM IN FRANKRIJK DINSDAG 16 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24102 De gemeente Zandvoort is geen geïsoleerde gemeente. Immers Zandvoort vervult een belangrijke taak voor de ontspanning van de stedelingen. De Amsterdammers en de Haarlemmers hebben allen een plaatsje in hun hart voor Zandvoort bewaard. Dit was voor ons aanleiding om eens ie gaan praten met Zandvooris nieuwe burgemeester, mr. H. M. van Fenema, die ons in zijn werkkamer* in het vriendelijke Zandvoorise raadhuis welwillend ie woord stond. DR. VAN MOOK OP OOST-SUMATRA NAAR HET SCHONE IN$UL1NDE PER TROEPENSCHIP Benelux-voorstellen (Vervolg op pag. 3) fZ Euwe behaalt het eerste halve punt - BATAVIA Situatie langs demarcatielijn bevredigend Van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond In het leven van iedere mens komen dagpn waarop God hem te- gentreedt. De beslissing, die men dan neemt, kan bepalend zijn vopr de eeuwigheid. j BUREAUX VAN REDACIlfc EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miilimetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Hoe ziet u de taak en de ontwik keling van Zandvoort, burge meester? Hoewel het nog te vroeg is, thans reeds een op ervaring gegrond oordeel over de vele aspecten van mijn nieuwe gemeente uit te spreken, wil ik wel in grote lijnen mijn eerste indrukken schet sen en mijn visie op de ontwikkeling van Zandvoort. Het is in hoge mate een stimulerende en opwekkende ge dachte, leiding te mogen geven aan een gemeenschap, welke zich tot hoofdtaak stelt de ontspanning en de recreatie voor tienduizenden Nederlanders en naar ik verwacht spoedig ook van vele buitenlanders, tot in de puntjes te verzorgen. Deze tijd met zijn vele en veelsoortige problemen stelt ons uithoudingsvermo gen psychisch en physiek dagelijks op een zware proef. Het huidige leven is voor hen, die niet aan de kant blijven staan, boeiend en vol spanning. Maar het eist daartegenover ook een ruimere mate van ontspanning en beter ver zorgd amusement. Het is duidelijk, dat. juist Zandvoort op dit terrein als tweede badplaats aan de Noordzeekust en ideaal gelegen recreatieoord voor Amsterdam, Haarlem en omgeving een hoogst be langrijke taak heeft te vervullen. E)en taak, die men niet moet zien met het welwillend oog van een huisvader, die zijn kinderen ook eens een pretje gunt, maar met dat van een medicus, die er op staat dat inspannende arbeid van zelfsprekend wordt afgewisseld door welverdiende rust en gezonde ontspan ning." Hier naderden wij het probleem van de wederopbouw en wij stelden de bur gemeester daaromtrent enkele vragen. „Deze taak," zo vervolgde de burge meester, „kan alleen succesvol worden uitgevoerd, wanneer Zandvoort beschikt over »n accommodatie in de ruimste zin, dus hotels, pensions, restaurants, café's, concert- en congreszalen, enz., seizoen winkels en, last not least, over een per fect georganiseerd maar zo vrij moge lijk strand- en badbedrijf. De materiaaltoewijzingen voor onze wederopbouw mogen dan ook niet min °f meer worden beschouwd als luxe, maar men bedenke, dat zij moeten die nen om Zandvoort in staat te stellen het weerstandsvermogen van ons volk mede op pe'l te houden! Dit is minstens even belangrijk als een toewijzing v<>or het oprichten van een industrie. Aan die accommodatie wordt hard ge- Werkt: het grote wederopbouwplan van Zandvoort v°orziet op ruime schaal in de behoeften voor tenminste 30 jaren, al spreekt het vanzelf, dat ook Bad- Zandvoort niet op één dag gebouwd kan worden. Het gemeentebestuur heeft een °Pen oog (en oor) voor wijzigingen, weike een gezond bedrijfsbeheer zou vereisen. Maar er wordt gebouwd, en niet weinig. De productie van overheidswege zal in 1947-1948 162 woningen bedragen. Ook voor particulieren is de gelegenheid ruimschoots aanwezig en daarvoor be staat trouwens toenemende belangstel ling. Enkele serieuze plannen worden momenteel uitgewerkt. Eten bekwame staf van adviseurs staat iedere gegadigde gaarne met raad en daad ter zijde." Burgemeester, u sprak zo juist over een zo vrij mogelijk bad- en 6trandbe- drijf, wat bedoelde u daarmee? „Ik heb mij dikwijls afgevraagd, of men hier niet, evenals in buitenlandse badplaatsen, met een minimum-aan tal bepalingen een ordelik en har monisch strandleven kan verzekeren. Is de Nederlander soms in hoofdzaak in de contramine omdat er te veel ver boden wordt? Ik zou graag aan al onze gasten zoveel mogelijk vrijheid willen geven, maar zou dan ook gaarne zien, dat zij zich als „gasten" gedragen en hun benen sterk genöeg zijn om wat meer vrijheid te kunnen .dragen. Ik begrijp overigens, dat hier voor een badplaats met massaal bezoek, als Zandvoort is, een voorzichtig en tact vol beleid nodig is. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een categori sche tegenspraak geleverd van berich ten, volgens welke de ambassadeur te Rome, James Dunn, volmacht gekregen 2°u hebben, een beroep te doen op Ame rikaanse troepen, wanneer een commu nistische overwinning bij de verkiezin gen in April dit nodig mochten maken". Een andere zegsman verklaarde ech- *®r, dat' het niet waarschijnlijk is, dat Italië nog verdere Amerikaanse steun ?ntvangen zal, indien de verkiezingen hl het voordeel van de communisten gouden uitvallen. De communisten heb ben beweerd immers geen hulp onder {iet Marshall-plan te wensen. Het Ita- haanse volk kan zich door middel van verkiezingen uitspreken vóór of te- *»en de Amerikaanse hulp. In de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Aangelegenheden pleitend Voor additionele hulpverlening aan Griekenland en Turkije, heeft Mar shall verklaard, dat, wanneer de y. S.. hun hulpverlening aan Grieken land zouden staken, de gevolgen „snel en tragisch zouden zijn". De toestand in Griekenland is volgens Marshall tvel ernstig, doch niet hopeloos. Ver der verklaarde hij, dat Turkije zich geplaatst zag tegenover eenzelfde be dreiging als Griekenland, doch niet in acute mate. Het „Strandschap-Zandvoort" acht ik daarom een van de meest nuttige ini tiatieven van mijn ambtsvoorganger. Immers daardoor worden de problemen van het bad- en strandleven niet louter uit locaal oogpunt bezien, doch wordt rekening gehouden met de brede kring van belangen, welke daarmede verband houden. Het strandschapsbestuur heeft vóór mijn in-functie-treding meer soepel heid ln de ordemaatregelen gebracht. Ik kan mij daar geheel mee verenigen en ben zeer nieuwsgierig naair de resultaten in het a.s. badseizoen." Hoe ziet u de toekomst van Zand voort? „Voor Zandvoort; is m. i. een mooie toekomst weggelegd. Men heeft mij ge vraagd of ons „achterland", waaruit wjj onze gasten verwachten, niet kleiner is geworden, nu Duitsland en verder ge legen landen vrijwel zijn uitgevallen en of dus een groot wederopbouwplan wel verantwoord is wat betreft de exploi tatiemogelijkheden, afgezien van de toeneming van onze eigen bevolking. Ik meen, dat Zandvoort niet meer alleen in Nederland ligt, maar in Europaal thans dat het een West-Europese bad plaats zal worden en dat wij Zandvoort dus de accommodatie moeten geven, die West-Europeanen tevreden kan stellen. Daarbij blijft het niet. Amerikanen en b.v. de bezettingstroepen van Duitsland De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Verwachting tot Woensdagavond! Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buitjes. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Vooral des nachts kouder. Zon 6.5118.47, Maan 9.20—140 De chef van de persdienst van het Witte Huis maakte Maandagavond be kend, dat president Truman Woensdag middag tijdens de gezamenlijke zitting der beide huizen van het Amerikaanse Congress een rede van vijftien tot twin tig minuten zal houden over de critieke buitenlandse situatie. De rede van de president zal per radio worden uit gezonden. Na zijn rede zal de president naar New York vliegen om de St. Patricks-parade af te nemen en 's avonds het woord voeren tijdens een diner. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 1$ Maart Geheel onverwacht deelde Enge- lands eerste minister gisteren aan het Lagerhuis mede, dat de Engelse rege ring besloten heeft communisten, „meeroizigers" en fascisten te verwij deren uit alle ambtelijke posten, waar de veiligheid van de staat niet toe staat lieden te handhaven, aan wier vaderlandse trouw met i-echt getwij feld kan worden. Dit hoüdt in, dat communisten, crypto-communisten en fascisten verwijderd zuilen worden uit de ministeries van Leger, Vloot en Luchtmacht, de ministeries van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken en Bevoorrading, uit de mi nisteriële afdelingen, belast met ge heim wetenschappelijk onderzoek, de douane, etc. De mededeling werd in het Lagerhuis zullen zeker ook hun aandeel in de tij delijke bevolking van Zajndvoort bij dragen. „Ik hoop," zoo besloot de burgemees ter het onderhoud, spoedig een eigen huis in Zandvoort te hebben om mijn gezin met mij in mijn gemeente te doen leven, opdat wij allen kunnen delen in lief en leed van de Zandvoor- ters. Pas dan zal ik mij geheel in mijn gemeente „ingeburgerd" kunnen voelen. Dat dit inburgeren best zal gaan, meen ik te mogen verwachten, gezien de wijze waarop wij hier zijn ontvangen en waar op ik reeds thans met de wethouders, de raadsleden en mijn vele medewer kers in gemeentedienst contact heb." Toen wy het raadhuis hadden verlaten richtten wij als steeds onze schre den naar het strand, wii constateerden aan de westzijde van het dorp een leven dige bouwbedrijvigheid. Op het-strand wa® de eerste pachter al begonnen met het plaatsen van zijn strandbedrijf. Zandvoort bereidt zich reeds voor °p het komende seizoen! Gisteren in in tegenwoordigheid van de landvoogd, alsmede van vele gewestelijke autoriteiten en gasten uit de gehele Archipel, de plechtige opening geschied van de eerste zit ting van de vertegenwoordigende raad der Negara Oost-Sumatra. In zijn openingswoord zeide de Wali Negara, Teungkoe Mansoer, onder meer, dat voortaan het ge hele bestuur onder Indonesische lei ding zal komen te staan. Alle krach ten zullen worden ingespannen aan de jongeren de noodzakelijke opleiding te geven, opdat zij een maal de thans door Nederlanders bezette functies zullen kunnen over nemen. Met betrekking tot de door de Negara te volgen politiek zeide Teungkoe Man soer: ,,Wij zien wel degelijk in, dat producten-uitvoer voor de opbouw van de staat zeer belangrijk is. De rechten van hen, die van oudsher op de Oost kust hebben gewerkt, zullen worden ge ëerbiedigd, doch met de rechten van het volk zou terdege rekening worden gehouden." In zijn antwoordrede zeide dr. Van Mook o. m.: ,,Ook bjj ons tracht men de beginselen der vrijwillige samenwer king te verwezenlijken". Hij zei verder, dat er nog zeer vele moeilijkheden zullen zijn te overwinnen, alvorens deze samen werking op verschillende terreinen in haar juiste en meest vruchtdragende vormen toepassing zal hebben gevonden. Met grote nadruk wees de heer Van Mook op de gevaren, verbonden aan de isolationistische tendenz, die bij som migen ter Oostkust van Sumatra wel eens naar voren komt, en op het feit, dat de nieuwe Negara in vele opzichten afhankelijk blijft van geheel Indonesië. Wijzend op de noodzaak van sa menwerking, zei, Van Mook; ,,De tijd, dat wy veel voor u dachten en deden is voorbij. De tijd, dat ge uw eigen zaken met eigen hand regelt, is thans aangebroken. Ge moet nu zelf de hand asm de ploeg slaan, en met steeds vaster greep." De heren Van Vredenburch en Roem, de leider van de republikeinse delegatie voor de onderhandelingen, hebben Maandag ten huize van Hadji Agoes Salim te Batavia oriënterende bespre kingen gevoerd. In aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Jefferson Caffery, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Ersest Bevin Maandag aan de Quai d'Orsay de tweede conferentie der 16 Europese landen van het Marshall plan geopend. „De laatste 30 jaar," aldus begon Be- vin zijn rede, „zijn voor Europa een periode geweest van strijd, afgewisseld met economische ontreddering. Het is veelbetekenend, dat, terwijl het rapport van de 16 landen het onderwerp was geweest van langdurige bestudering en langgerekte debatten in de V. S., de Europese landen geen afwachtende hou ding hebben aangenomen. Wij hadden Z.K.HPrins Bernhard is in zijn eigen vliegtuig op het vliegveld Sion in Zwitser, land gearriveerd. Hij was vergezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene, die op het trapje van het vliegtuig zitten. (Van onze specjale verslaggever) Na twee dagen water en lucht fcjj- ken de jongens aan boord van het troepenschip al weer hunkerend uit naar het land. Dat doemt na de lich tende schim vafl avondiyk Malta aan het eind van de ongedacht lange route van de Middellandse Zee op in de vorm van de lage, onaanzienlijke kust van de Nijl-delta. Daar vangt men een glimp van Damiette, het historisch Damiate, dat eens onze Kruisvaarders, die van Haarlem en Edam voorop, zo moedig be legerden, ter heugenis waaraan nog al tijd de Damiaatjes klepelen in de oude Sit. Bavo van Haarlem. Weer nadert krijgsvolk der lage landen de historische grond der Saracenen en weer zal de strijd ontbranden, thans tussen de verre nazaten. Want nauwelijks is de Voien- dam Port Said binnengeloodst en ligt zij v/eerloos gemeerd aan de boeien, of Ali Baba en zijn veertig rovers omsingelen het schip. Sloegen die van Edam ooit het beleg om Damiate, de Volendam moet daar thans de last van dragen; behoort het stoere vissersdorp, waar het schip naar is vernoemd, immers met tot Edam? Dat weet het nakroost der Saracenen drommels goed en groot is de strijdlust, waarmee zijn vloot komt aangeroeid, in minder dan geen tijd geënterd aan oak en stuurboord. Onze jongens van hun kant blaken niet minder van heilig vuur, zij stormen op alle dekken naar de railing als verdedigers naar hun stadsmuur. En schreeuwen en joelen omlaag naar de vijandelijke scheepjes: Ha. die Ali Baba! Hebabariba! Daarmee is hun Arabische vocabulaire voorlopig uitgeput, wat geen bezwaar is, want de Muzelmannen in hun bootjes blijken de sprake der lage landse Kruis vaarders. bij overlevering verrassend te hebben bewaard. Zij griinzen en ant woorden prompt: Hup Holland! Pinda, pinda, lekké, lekka! Op het horen van deze vertrouwde klanken wordt het joelen aan boord van de Volendam gejuich. Onverwijld gaat echter het Saraceense volk tot de aan val over. Mooie tas! Mooie tas! Sigarettenkoker! Dadels! Pinda! Lekka! Mooie tas zeventig gulden! Tien! reageert een verdediger hoog van de muur. De Muzelman in zijn bootje kruipt ineen als een slak, waar zout op is ge worpen. Hij jammert luid en steekt de armen weeklagend omhoog. Zeventig gulden, steunt hij terug. Tien! Tien! volhardt een koor van stemmen naar omlaag. Als flitsende lansen en snorrende pijlen, als knette rend pek van het heir van de grote Bouillon daalt het vlijmend tegenbod neer. De Muzelman wringt zich als een aangeschoten dier. Je zuster! schreeuwt hij omhoog in de onvervalste taal van Toon de Soep. Dat verstaan de jongens en nieuw gejuich stijgt op. Nu volgt een wild bekgevecht, dat van de middag tot laat in de avond duurt. Hoog op hun schip de khaki- bruine jongens, diep beneden in wie gende schuitjes het puik der Egyptische kooplui met hun negotie, gekleed in witte soepjurken, zotte colbertjes, met fez en burnous of een frommelig Wes ters hoedje. De krijgstaal blijft Neder lands, met veel gelach van boven, ge kwetter en wilde gebaren omlaag. Het is een strijd van loven en bieden op le ven en dood. De jongens zijn koopziek, maar dingen zo hevig af, dat zelfs het klassieke Waterlooplein amok zou heb ben gemaakt. Niet aldus de kooplie den hier. Zij jammeren weliswaar bti elk tegenbod als deed het hun lijfelijk zeer. maar zij houden hardnekkig vol. Vaardig slingeren zii lange touwen om hoog naar de dekken en daar vastge maakt. laten zij er karbiezen als ka beltreintjes aan passeren. Daar mogen de jongens in de vaart omlaag hun geld in doen en daarin zeult de koopwaarbij overeenstemming omhoog. Dat alles gaat gepaard met een geschreeuw en gekrijs, dit nieuw Damiate waardig. De strijd duurt, zoals gezegd, tot laat ln de avond en krygt dan een tover achtig aspect. In de uitstraling van het schip Is het havenwater als vloeibaar smaragd, waarop de bootjes in lichte pastelkleur, blauw, oker, oranje, gevat in witte en groene randgeert. dobberen als schilfers Duizend en één Nacht. Ali Baba en zijn veertig rovers, temidden van tassen, kokers, fezzen, sinaasappe len, knapperige pinda's en de bekende dadeldoosjes uit onze vooroorlogse co- mestibleszaken, zyn ietwat schor gewor den. Maar hun aanvalsgeest is nog on verzwakt, zo'' goed als het wakker verzet der kooplustige, Nederlandse jongens. Tot eindelijk de taptoe aan de strijd een einde maakt. De Volendam gaat slapen, de Saracenen roeien met trage riemslag naar huis. Op de brug worden vier glazen geslagen, de klank van d^ scheepsbel is yl en sereen als die dor Damiaatjes in het avondlijk Haarlem vele moeilijkheden te overwinnen. Ik ben thans echter hoopvoller gestemd dan ooit te voren tijdens of na de oorlog. Het is duidelijk, dat juist deze bijeen komsten, onderzoekingen en besprekin gen niet slechts een diepe indruk ma ken, doch ook technisch en politiek be grip bevorderen, waaraan de wereld op dit ogenblik zozeer behoefte heeft. De permanente organisatie, die wij thans scheppen moet geen conferentie zijn, maar een werkplaats. Wij moeten gezamenlijk optreden of ten onder gaan. Hetgeen reeds bereikt is, is moedgevend, doch het reeds verrichte doet tevens de veel belangrijker din gen, die nog gedaan moesten worden, uitkomen. Wij kunnen de verslechte ring van onze economieën niet voor komen, tenzij wij er eerst in geslaagd zijn onze voorziening van levensmid delen en grondstoffen, die uit het dol lar-gebied moeten komen, op korte termijn te verzekeren." Belangrijke beslissingen van de res pectievelijke regeringen zouden nodig blijven, doch deze zouden bezien wor den in het licht van de gemeenschap pelijke samenwerking, die in de eerste plaats een evenwicht moest scheppen tussen Europa en het Westelijk halfrond. Evenals Bidault was Bevin van oor deel, dat West-Duitsland bij de econo mische plannen betrokken moest wor den. Bevin zeide te hopen en ook te ge loven, dat wanneer de ,landen geen steun meer behoefden, zij zich niet van elkander los zouden maken, doch ver der Kouden samenwerken. Na Bevin sprak de Franse minister van Buitenlandse Zaken George Bidault. „Wij bevinden ons hier voor de tweede maal bijeen, aldus Bidault. De bevpegde vertegenwoordigers van de 16 landen geven vandaag door hun tegenwoordig heid uiting aan hun vaste wil om hun eigen behoud te bewerkstelligen, en hun vrijheid zeker te stellen door mid del van onderlinge vriendschappelijke en vertrouwvolle samenwerking en de hulp van de V.S. „De verdeeldheid in Europa, vorig jaar teweeggebracht door de weigering van zekere landen om met ons samen te werken, is op betreurenswaardige wijze sterk vergroot." Doelend op Tsjechoslowakije, ver klaarde Bidault verder: „Recente ge beurtenissen hebben de politieke oor zaken getoond van het feit, dat Europa op het ogenblik tot zestien landen ge reduceerd is. Het toenemen der politie ke moeilijkheden is gepaard gegaan met een toenemen der economische moeilij kheden." „Duitsland, door eeuwenoude con flicten van ons gescheiden, moet zijn plaats in het geheel weer innemen. Weliswaar kan Duitsland geen voor rang gegeven worden en moet het op het ogenblik vertegenwoordigd worden door geallieerde bevelheb bers, maar de hulpbronnen, „van dit ijverig en volhardend land" moeten worden betrokken in de grote wederopbouwpoging." Bidault sprak vervolgens waarderend over de aanvaarding van het hulppro gramma door de Senaat der V.S. Het doel van de conferentie formuleerde hy als volgt: „De stichting van een per manente organisatie en de multilaterale poging om de economie der deelnemen de naties te organiseren." Gedurende de periode der „onmisbare Amerikaan se hulp" moet de permanente organi satie de tegenhanger zijn van de admi nistrateur van het plan-Marshall. Vandaag zal de conferentie zich bezig houden met de bestudering der commis sierapporten. Naar Bevin verwachtte, zou het dan mogelijk zijn de algemene ver gadering hedenavond te beëindigen, waarna de technische commissies hef werk zouden voortzetten. Te Parys wordt uit gezaghebbende bron vernomen, dat herstel van een geregelde en ongehinderde .goederen stroom tussen de Europese landen en vergroting van de productie de hoofd punten vormen van de voorstellen, die de Beneluxlanden op de Paryse confe rentie zullen indienen. De gedelegeerden van de Benelux landen zullen hun argumenten baseren op de zes maanden lange ervaring bij de tenuitvoerlegging van de betalings overeenkomst, die bij de vorige confe rentie van de 16 Marshall-landen in de dat de ervaring, zowel in Engeland als daarbuiten, had geleerd, dat het lid maatschap van de communistische par ty er toe kan leiden dat een persoon een vorm van trouw belijdt, welke vyan- dig is aan de belangen van de staat. Hij verklaarde met nadruk, dat men de zuivering van de staatsdienst niet moest opvatten als een politieke maat regel, maar als een maatregel, genomen in het belang van de veiligheid van de staat. In antwoord op een vraag van het communistische Lagerhuislid Gallacher, die Attlee reeds 'n keer onderbroken had door het zingen van de Internationale, totdat een verontwaardigd Lagerhuis hem tot de orde riep, antwoordde Attlee met ongewone vinnigheid, dat de regering erg voorzichtig moest zijn met communisten en niet vergeten had, welke houding de communisten hadden aangenomen in de jaren 1939, 1940 en 1941. Er wordt niet verwacht, dat de door Attlee aangekondigde zuivering veel slachtoffers zal vragen, daar slechts een gering aantal communisten en fascisten belangrijke posten bezetten in de betrok ken departementen. Er was reeds bekend, dat de Britse Geheime Dienst in samenwerking met Scotland Yard sinds het grote spionna- geproces in Canada bezig is geweest, ge gevens te verzamelen omtrent ambtena ren van verdachte nationale trouw. Er bestaan goede gronden aan te nemen, dat het optreden van de En gelse regering tegen de communisten tevens de bedoeling heeft andere Europese socialisten aan te moedigen in hun verzet tegen het communisme. In dit verband moet gewezen worden op het bezoek, dat aan het eind van de vorige week gebracht is aan Rome door Morgan Phillips, secretaris van de Britse Labour-party, en Dennis Healy, hoofd' van het internationaal departe ment van de partij. De beide Britse socialisten hebben in Rome getracht leidende figuren van de Nenni-socia- listen te overtuigen van het gevaar van hun samenwerking met dé communis ten. Tevens brachten de beide Britse socia listen een uitnodiging over aan de ge matigde socialisten van de Saragatparty om deel te nemen aan de socialistencon ferentie van de Marshall-landen, welke zomer van het vorig jaar tussen drff binnenkort in Engeland plaats vindt. Tot Benelux, Frankrijk en Italië is gesloten, met gejuich ontvangen. Attlee zeide o.m., heden was de uitnodiging voor Italië be perkt tot de met de communisten sa menwerkende Nennipartij. De vijfde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken, waarmee de returnpaf- tijen begonnen, werd gisteravond voor een volle Dierentuinzaal ge speeld. Euwe zat voor de tweede maal tegenover Keres, maar nu behaalde de Nederlander het eerste halve punt in dit tournooi, dank zij een remise. Ook de partij ReshevskySmyslov eindigde in remise. Na 43 zetten stonden er aan beide kanten nog slechts drie stukken op het bord. De stand is nu: 1. Botwinnik 3/t punt uit 4. 2. Reshevsky 3 punten uit 5. 3. en 4. Keres en Smyslov 2Y2 punt uit 5. 5. Euwe Vi punt uit 5. Maandagmiddag zijn de drie runners, die zich 1 Maart tijdens de ondergang van de bok „Ajax" ongeveer 60 mijl ten oosten van Algiers, op weg van Rotterdam naar Inóië aan boord der bok bevonden, te Maassluis aangeko men. Het waren de runners H. Westein uit Maasluis, P. Lamping uit Rotterdam en A. van der Linden uit Vlaardingen. Zij vertelden, dat na het oponthoud te Falmouth (Eng.) de reis een zeer voor spoedig verloop had, totdat enkele da gen na het passeren van Gibraltar een storm opstak, met het gevolg, dat in de nacht van Zondag 29 Februari op Maandag 1 Maart de bok .in de voor- piek water maakte. Met morseseinen werd kapitein Weltevreden van de ..Hudson", die de bok sleepte, hiervan in kennis gesteld. Het nachtelijk duister en de storm maakten ander contact on mogelijk. Aan boord van de „Ajax" werd getracht met behulp van de pom pen het water te lozen, waarin men niet slaagde. Uit voorzorg werd de reddings boot klaargemaakt en omstreeks zes uur in de morgen moesten de runners een S.O.S.-sein uitzenden' met de me dedeling, dat de bok vrij snel zonk. De „Hudson", die een tros van onge veer 600 meter had uitstaan, kapte deze af en voer naar de bok. Om half zeven in de ochtend waren de drie runners behouden aan boord van de „Hudson" en twintig minuten later verdween de „Ajax" in de golven. et De Arabieren laten geen gelegenheid voorbij gaan om de jongens aan boord hun han- delsvaart* .i^kopem^^tdens Jaet onderhandelen aver de prü Onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten zijn vandaag te Batavia de politieke onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesi ërs begonnen. Een van de beiangrykste punten op de agenda was de opening van een normale handel tussen de re- Dubliek en de door de Nederlanders be zette gebieden. De eerste zitting was die van de pro cedurecommissie, die de werkzaamheden van de conferentie moet coördineren. Betrouwbare bronnen zeiden, dat men in de eerste tien dagen geen vermeldens waardige ontwikkelingen verwachtte. Uit militaire kringen van de UNO werd vernomen, dat de militaire situatie langs de demarcatiellijn zeer bevredigend blijft. De republiek heeft by de Commissie voor Goede Diensten „een krachtig protest" ingediend tegen de vorming van een Voorlopige Federale Regering van Indonesië door de Nederlanders. Het memorandum zegt, dat de Neder landers gehandeld hebben tegen de geest en de letter van de Renville- overeenkomst en verzoekt de UNO- autoriteiten te Batavia het protest da delijk aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Emigratiestichting van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond heeft in Frankrijk in het departe ment Lot-et-Garonne bij Tonneins het landgoed „d'Artiques" aangekocht als emigratie-centrum. Op het centrum zal telkens gedurende een half jaar aan een vyf-en-twintigtal emigranten een theo retische en'practische opleiding worden gegeven, waarna hun de gelegenheid zal worden geboden zich met behulp van een daartoe speciaal aangesteld landbouw-deskundige in de omgeving van het centrum zelfstandig te vestigen. Het ligt in de bedoeling, dat de ne derzetting der emigranten, die na hun opleiding een eigen bedrijf zijn begon nen, zal worden versterkt door gezin nen. die zich rechtstreeks van Neder land uit in het departement Lot-et- Garonne zullen vestigen. Er is een speciale emigranten-aalmoe zenier aangesteld, die tevens zal fun geren als rector op het centrum. Aan de emigranten, die later van advies zullen worden gediend door een land bouwkundige, wordt een behoorlijke •opleiding gegeven; mede door het voortdurend contact tussen de emigran ten onderling tracht de Emigratiestich- ting van de K.N.B.T.B. aldus een ver antwoorde emigratie naar Frankrijk te bewerkstelligen en de met veel gevaren gepaard gaande individuele emigratie te vermijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1