Op de goede weg Deskundigen werken permanent organisme v|n de Marshall-landen uit LEUZEN, massa-product van Russische propaganda Haat tegen de Kerk Plekker blijft binnenshuis West-Duitsland wel, Spanje niet bij besprekingen toegelaten KLOPJACHT OP EEN ONBEKENDE ROVER Kan Dr. Benesj in Veiligheidsraad als getuige genodigd worden? Met slagwoorden hameren de leiders het volk hun wensen in Getuigenverhoor voor het Haarlems Tribunaal m Het weer bureaux van redactie en administratie: Nieuwe besprekingen in Indië „EN NU NAAR HUIS EN AAN HET WERK" Wolf of wilde hond? De mijnwerkersstaking in Amerika Zuivering in Tsjeohoslowakije gaat voort Tot hoofd en hart J DR. BEEL LEGT HEDEN AVOND VERKLARING AF Over Vijf-mogendheden- verdrag GOEDE VANGST VAN DE GRIEKSE POLITIE WOENSDAG 17 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24103 EIEREN, SINAASAPPELEN EN ZEEP -Vf TWEEDE PLENAIRE CONFERENTIE TE PARIJS GESLOTEN smkA - Euwe remise tegen Botwinnik Politiek onderwijs op scholen V. van denken. RIJKSPERSONEEL OP GOEDE VRIJDAG VRIJ Zeer onvoldoende P.R.A.-verbalen SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per «reek, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Moskou heeft er alles op gezet het Amerikaanse Marshall-plan, dat beoogt de volken van West- en <5uid-Europa door financiële en econo mische hulp zoveel mogelijk immuun te maken voor het communisme, te doen mislukken. Geen middel laat de Sovjet- Unie onbeproefd om dit doel te bereiken. En helaas de Sovjetisering van Tsjecho- «lowakije is een duidelijk bevjj^s, dat haar methodes in sommige Tanden suc ces hebben. Te laat zien deze volken in, dat zij zich op het beslissende moment •door een brutale minderheid hebben Ta- ten overrompelen: te laat zien zij in, dat zij de „Fierlingers" te lang hun gang hebben laten gaan om het pad voor- de communisten te effenen. Het wenen Van een Benesj over de verloren gegane vrijheid heeft thans weinig zin meer; het hoge goed van de vrijheid moet een re gering, die deze naam waardig is, in. de ure des gevaars weten te verdedigen tegen kwaadwilligen, die deze vrijheid willen aantasten, desnoods door het treffen van de krachtigste maatregelen, waartoe de overheid in staat is. Wat elders lukt is hier misschien ook mogelijk, denken Moskou's satellieten en ao zien wij ook in ons land de commu nisten hard aan het werk hetzelfde spel te spelen dat in Hongarije, Roemenië, Joegoslavië en Tsjeohoslowakije reeds tot succes leidde. De vorige week werden in Amsterdam en andere steden pamfletten verspreid, waarin de arbeiders werden opgeroepen z.g. welvaartscomité's op te richten. Het Woord alleen al betekent van die zijde de grofste leugen, want het gaat dé com munisten niet om welvaart, maar om chaos, om revolutie. „Op Zondag 4 April wil het „Voorlo pig Welvaartcomité Amsterdam", 'aldus het pamflet, „in- de hoofdstad een con- ferentie beleggen' met afgevaardigden van buurten en bedrijven om. om tot samenwerking te komen met Oost- Europa tegen de Amerikaanse bedrei ging". De kern van dit comité wordt gevormd door de communistische raadsfractie In Amsterdam. Voorzitter Is de communis tische wethouder L. -Seegers, lid is de communistische wethouder B. Polak. De „diverse maatschappelijke groepen", die aan het comité een bredere basis moeten geven, worden vertegenwoordigd door vier bestuurders van de bloemenhande- larenvereniging „Nieuw Leven" en de vroegere vrijz.-dem. wethouder S, Abra hams, eertijds als zodanig afgetreden in verband met de affaire „Trein 8.28". Eigenlijk moeten wij ae „heren" dank baar zijn, dat zij zich zó duidelijk heb ben uitgesproken. Of voelen zij zich bij voorbaat reeds van hun succes verzekerd? Dan zullen zij spoedig merken van een kóude kermis thiols te komen. Want ge lukkig is onze regering niet van plan de communisten rustig hun gang te la ten gtan en maar kalm af te wachten. Be léssen van het buitenland zijn tè /leerzaam. De regering heeft besloten het gezagsapparaat van de overheid te ver sterken door rijks- en gemeentepolitie aanzienlijk uit te breiden. In de rijkspo litie zullen 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot waarborging van de openbare veiligheid Wij kunnen deze besluiten van de regering niet anders dan toejui chen. Het zal echter zaak zijn de vrijwilligers uiterst streng te testen en te selecteren, want het ge vaar is verre van denkbeeldig, dat de communisten alles zullen proberen om door cellenbouw en infiltratie het uitge breide gezagsapparaat te ondermijnen. Ook is ons politie-apparaat niet gediend met de „Fierlingers", de links-socialisten, die, als het gevaar nadert, mogelijk met gekruiste armen de afloop zullen af wachten. De resolutie van de Partijraad der K.V.P. en de jongste rede van prof. Romme Maan dagavond in de hoofdstad geven ons ech ter het vertrouwen, dat wij gerust mo gen zijn. Dat wij op de goede weg zijn bewijst wel de woede van „De Waarheid", die niet beter weet te doen dan een scheldkanonnade te openen op Romme, de K. V. P. en de huidige regering. Het verheugt ons ook, dat er In rege ringskringen maatregelen worden over wogen aan de minister van Binnenlandse Zaken de bevoegdheid te geven sommige besluiten vaft de gemeenteraden te kun nen vernietigen, zoals die van de ge meenteraad van Velsen, waar een meer derheid van P. v. d. A. en Communisten lokalen van gemeentelijke gebouwen aan communistische organisaties verhuurde, en die van de gemeenteraad van Am sterdam, waar een evenzo samengestelde meerderheid het ten tweeden male geven Van leeropdrachten aan de door de ÏCroon niet geaccepteerde hoogleraren goedkeurde. Onder de P. v. d. A. zitten nu eenmaal Vele zwakke broeders, die weliswaar met de mond de communisten willen bestrij den, maar als het op daden aankomt gemakkelijk door de knieën gaan. Het behoeft intussen geen betoog, dat de komende verkiezingen deze keer van uit zonderlijk belang zullen zijn. Het gaat Riet, .zoals „De Waarheid" wil suggere ren, tussen Romme of Moskou, maar tussen het Nederlandse volk en de vazal- !en van de Sovjet-Unie, tussen de chris telijke beschaving en de chaos, tussen tTijheid en slavernij Daarom kan de uitslag niet twijfel achtig zijn! Deze week nog zullen de besprekingen bissen de Nederlandse en de republikein- ze delegaties beginnen aan de hand van fe agenda, waaromtrent gisteren in het ••steering-comité" voorbesprekingen zijn kevoerd, aldus meldt een door de Com missie voor Goede Diensten uitgegeven Communiqué. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor vier eieren, huishoud- -?eP en voorinleveringsbonnen voor ^aasappelen. 4., -v. lllÉiL. (Telefonisch van onze Parijse correspondent In twee zittingen, die tezamen onge veer 5 uur in beslag genomen hebben, heeft de tweede plenaire conferentie der 16 Marshall-landen haar agenda afge werkt. Dinsdagmiddag om vijf uur hief voorzitter Bevin de bijeenkomst op met de woorden: „En nu naar huis en aan Het stadje Batenburg en omgeving in Noord-Brabant wordt door onbekende roofdieren onveilig gemaakt. Drie en twintig schapen en zelfs een rund vielen reeds als slacht offer en met man en macht is men op de jacht getogen om het ondier of de ondieren onschadelijk te maken. De burgemeester van Batenburg wijst op de verschrikkelijke verwondingen die aan de slachtoffers werden toegebracht. r%£7*- ..v (Van een onzer speciale verslaggevers) In Batenburg, Horssen en Bergharen z\jn de weiden leeg. De boeren heb ben het vee binnen gehaald en in angstige spanning wacht men af of de klopjacht, die vandaag in de bos sen bij Bergharen zal worden gehou den, resultaat oplevert. Zo niet,, dan staan vannacht en zo nodig ook mor gennacht de klaaglijk blatende scha pen weer in de weide, maar nu ge bonden aan een paal en aan alle zij den omringd door verborgen en goed bewapende jagers. Wat immers is het geval? Sinds Vrij dagmorgen verkeert de streek in hef tige beroering. Er moet hier verborgen in de bossen of struiken ergens een onbekend roofzuchtig dier huizen. Een dier, dat in de nacht van Donderdag op Vrijdag rond Batenburg en Appeltern in de uiterwaarden 16 schapen en lam meren aanrandde, dat in de daarop vol gende nacht nogmaals vier schapen overviel en dat tenslotte tussen Zón dag en Maandag, de laatste nacht, dat de boeren het vee nog buiten lieten, weer twee lammeren, een schaap en zelfs een pink vermoordde. Nu kan er practisch niets meer ge beuren, aangezien er geen vee meer buiten is, maar daarmee iS het probleem niet opgelost. Dat blijft totdat in het land van Maas en Waal van, dijk tot dijk het verlossende schot heeft geklon ken, dat de boeren bevrijdt van een rover en heel de streek van een be klemmend geheim. Want was is dit voor dier? Wie is deze loerende rover, waar van de sporen zo volledig overeenstem men met die van een hond, doch die zoveel groter en krachtiger moet zijn. Niemand, die het weet. Vrouw Vister, die in Horssen aan de wetering woont, zegt hem Zater dag gezien te hebben. Ze vertelt ons, rond. de middag in het bos tegenover- haar boerderij plotseling een groot vreemd dier te hebben zien opsprin gen en wegrennen. Veel groter dan haar herdershond was dat beest. Maar of het een hond was of een wolf? Ze zwijgt en haalt de schouders op. De burgemeester van Batenburg, W. J. Zweers, doet evenzo. Mogelijk Ookin de zesde ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken heeft onze land genoot dr. Euwe een half pwnt behaald. Ditmaal speelde hij remise tegen Botwinnik, nadat er 40 zet ten waren gedaan. De partij SmyslovKeres is na veertig zetten afgebroken, terwijl het er naar uitziet, dat Keres, die er momenteel het beste voorstaat, als over winnaar naar voren zal treden. De stand is nu: 1. Botwinnik 4 punten uit 5. 2. Reshevsky 3 punten uit 5. 3. en 4. Keres en Smyslov ieder 2/2 punt 1 afgebr. partij uit 6. 5. Euwe 1 punt uit 6.J Jagers op pad om de geheimzinnige rover te vangen. het werk." Dit wil zeggen, de resp. mi nisters van Buitenlandse Zaken keren naar hun haardsteden terug en de des kundigen, die zij achter laten, gaan te Parjjs aan het werk: de uitwerking van het multilateraal accoord benevens op stelling der statuten en afbakening der bevoegdheden voor het permanente or ganisme der 16 landen. Het is duidelijk, dat met het concrete werk ook de concrete moeilijkheden beginnen; er is door alle delegaties, di^ aan de algemene discussie hebben deel genomen, van enorm veel goede wil tot samenwerking getuigd, grotendeels in zeer algemene termen. In de commis sies, welker zittingen strikt geheim zul len'zijn, zullen ongetwijfeld de natio nale belangen en de belangen van groe pen van naties zeer op elkaar botsen en de vraag wordt opgeworpen of het per manente organisme een zeer krachtdadig instituut kan worden, bijv. het embryo van een soort West-Europese economi sche super-regering, wat wel het Franse ideaal schijnt te zijn, wanneer men Be- vin met nadruk hoort verklaren, dat de souvereinitëitskwestie eenvoudigweg niet aan de orde komt. Weliswaar heeft Bevin de verwachting uitgesproken, dat de ge woonte van vrijwillige samenwerking ge durende de vier jaren van het Marshall plan zo aan kracht zal hebben toegeno men, dat zij niet zal kunnen verdwijnen ook wanneer eenmaal de druk van de huidige nood is afgenomen en dat Groot- Brittannië, eenmaal de hand aan de ploeg geslagen hebbend, niet zal omkeren, toch had men van de Engelse minister reeds nu onthullingen verwacht van een sensationeler Europese wending van de Britse economische koers. Dat hij met zoveel nadruk de confe rentie voorhield, dat de traditionele be trekkingen van het Verenigd Koninkrijk met de overige landen van het Britse Ge menebest gehandhaafd zullen kunnen blijven, wees er volgens vele waarnemers op, dat een der aanzienlijkste concrete moeilijkheden, welke op de weg naar de een 'totaal verwilderde hond, een of andere bouvier, waaraan het wolven- bloed niet vreemd is geweest, luidt zijn opinie. En de jagers uit de streek delen die. Het blijft echter voorlopig een myste rie. Men hgêit direct zijn maatregelen genomen en onmiddellijk na de eerste nacht zijn alle bossages rond Batenburg met jagers en drijvers afgezocht. Ha, dacht men toen op een gegeven ogen blik, daar is de rover. Een grote wilde herdershond rende dwars over het veld. Van alle zijden werd de achtervolging ingezet. Het dier, in het nauw gedre ven, sprong bij een boer door het raam de slaapkamer binnen, doch. werd daar overmeesterd. Toen men zijn poten echter in het gevonden spoor paste, bleken zij daarvoor veel en veel te klein te zijn. Toch heeft men het zekere voor het onzekere genomen en het dier ingesloten in een cel. Een grote bouvier uit de streek eveneens Maar ook in de nacht, die volgde op deze beide arrestaties, sloeg de rover zijn slag. In de daarop volgende heeft men nog een ander mid del geprobeerd. Enige door het ondier verwondde schapen werden weer in de wei gebracht. Klagelijk blatend stonden zij in doodsangst aan een paal gebon den, doch terwijl de Batenburgers rondom met geladen geweer de wacht hielden, maakte drie kilometer verder op, zonder dat iemand het bemerkte, de rover zich van een pink meester. Zo bleef het een geheim. (Vervolg op pag. 4) Men verwacht te Washington: dat de Amerikaanse regering spoedig de leider van de United Mineworkers, John Lewis, naar Washington zal roepen om te on derhandelen over het pensioenplan, dat de aanleiding is geweest voor de staking, waaraan thans 350.000 van de 400.000 mijnwerkers in de vetkolenmijnen deel nemen. uitwerking van een hechte West-Euro pese economische samenwerking liggen opgestapeld, nog niet veel van haar pro porties heeft verloren, al ziet volgens Be vin zijn regering op dit terrein geen grond voor conflicten. Te spreken van 16 is overigens sinds vandaag niet meer juist; er zullen 18 delegaties zijn. De conferentie heeft n.I. eenstemmig goedgevonden dat de Brits-Amerikaanse bizone en de Franse zone van West-Duitsland ten volle deel zullen nemen aan alle beraadslagingen van het permanente organisme en voor zover nuttig aan die van de diverse commissies en het te sluiten multi laterale accoord mede zullen onder tekenen. Of de conferentie van 18 een con ferentie van 19 zal worden door de toelating van Spanje is zeer twijfel achtig. Dinsdagmiddag heeft de Por tugese minister van Buitenlandse Zaken. De Matta. verzocht Spanje op te nemen, daarbij een beroep doende op de realistische zin van voorzitter Bevin. verwijzend naar de ruimheid van opvatting van de V. S., en in sisterend op het feit, dat Spanje een der nobelste naties van West- Europa is, over een uiterst belang rijke aardrijkskundige ligging be schikt, zomede over voorname econo mische hulpbronnen. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon 6.48—18.49, Maan 10.06—258. De gereorganiseerde immuniteits-com- missie van het Tsjechoslowaakse par lement heeft aanbevolen een plenaire zitting te houden ter opheffing van de parlementaire immuniteit van zes par lementsleden, die beschuldigd worden van samenzwering en verraad. De be trokken leden zijn dr. Jan Ursiny, voormalig Slowaaks-democratisch vice- premier, dr. fedor Hodza, voormalig secretaris van de Slowaaks-democrati- sche partij, prof. Wiadimir Krajina, Alois Cisek, Otto Hora en M. Deci, vier socialisten. De Tsjechische socialistische partij heeft bekend gemaakt, dat opnieuw tien leden van het parlement als partij lid geroyeerd zijn. De partij heeft reeds eerder haar secretaris-generaal, vier ministers uit het kabinet van vóór de revolutie en een aantal partij-functio narissen geroyeerd. Wiadimir Krajina, de vroegere secre taris-generaal van de nationale socia listische partij, en Jaroslaf Drabek, de openbare aanklager van Karl Frank (de Duitse protector van Bohemen) zijn uit het land gevlucht. Een commentator van de Ameri kaanse „National Broadcasting Com pany" heeft gesuggereerd, dat presi dent Benesj wellicht zal worden uit genodigd te getuigen, indien de Vei ligheidsraad besluit de Tsjechoslo waakse kwestie, zoals voorgesteld door Chili, op zijn agenda te plaat sen. De commentator verklaart, dat Trygve Lie. secretaris-generaal der V.N. bevoegd is president Benesj uit te nodigen, indien hij het noodzake lijk acht. De communistische minister van on derwijs, Nejedly, heeft bijzonderheden bekend gemaakt omtrent de voorgeno men herziening van het onderwijs. Het onderwijs zal op alle scholen een politiek karakter krijgen. De leerlingen zal trouw aan de sociaal-democratische volksrepubliek worden bijgebracht Stalin's portret zal in alle scholen wor1 den opgehangen. Kinderen van vijf tot zes jaar zullen verplicht zijn de bewaarschool te be zoeken, tot de leeftijd van 11 jaar moet lager en tot 15 jaar middelbaar onder wijs gevolgd worden. De vijftienjarigen, die niet door de toelatingsexamens voor het hogere on derwijs komen, zullen in de handel, industrie en landbouw aan het werk moeten gaan. Ofschoon in het nieuwe wetsontwerp niet over de positie van de kerkelijke scholen gesproken wordt. schijnt het volgens leden van de staf van de mi nister zeker te zijn. dat de kerken hun eigen scholen behouden en dat er in de staatsscholen godsdienstonderwijs gegeven zal blijven worden. Bijzondere correspondentie). Leuzen spelen een buitengewoon be langrijke rol in **et Russische leven. In economische en culturele campagnes, bij het uiteenzetten van het program van de Communistische Partij aan het volk, maken pers en leiders in grote mate ge bruik van korte, gedrongen zinnen, die gemakkelijk kunnen worden onthouden en die de communistische wensen aan het voik inhameren. Er zijn er drie, die op het ogenblik vooral opgeld doen, n.I. „Alle wegen leiden tot het communisme", „Het vijfjarenplan in vier jaar" en „Tegen de voorliefde voor dingen uit het bui tenland". Het gezegde „Alle vegen leiden tot het communisme" is ontleend aan een rede, die Molotof op 6 November 1947 te Moskou heeft gehoden. Zij werd uit gesproken met galmende stem en lokte daverende toejuichingen uit. De laatste maanden is het de voornaamste partij- leuze geworden, die onophoudelijk wordt herhaald in de Sovjet-pers, in edevoe ringen en in de geschriften der partij. Geen beschouwing over internationale aangelegenheden is op het ogenblik vol ledig als Molotof's leuze er niet bij is gehaald. Alles wijst er op, dat de communisten dit gezegde buitengewoon ernstig en naar de letter opvatten. Het is het voor naamste middel geworden om opnieuw de nadruk te leggen op het internationale communisme. Ook de leuze „Het vijfjarenplan in vier jaar" treft men overal aan. Het is het wachtwoord van een geweldige campagne om de productie der ar beiders en de efficiency der onder nemingen op te voeren. Elke fabriek en economische organisatie in de Sovjet-Unie heeft haar vijfjarenplan en weet, wat zij moet produceren. De léuze heeft ten doel, fabrieken en arbeiders aan te sporen, hel voor het laatste jaar van de periode, dus voor 1950. vastgestelde peil van productie en efficiency reeds in 1949 te bereiken. De leiding in deze campagne is uit gegaan van Leningrad. Deze stad heeft het, ondanks de door de oorlog aange richte verwoestingen, veel verder ge bracht dan de economen van het plan bureau mogelijk hadden geacht. Zij heeft haar productieplan van het vo rige jaar uitgevoerd vóór het einde van October en tegen het einde van het jaar de grenzen van het plan verre overschreden. Daarop heeft Leningrad, dat waar schijnlijk meer stedelijke trots bezit dan welke andere stad in dit land ook, in een open brief alle andere steden opgeroepen zijn voorbeeld te volgen en de voornaamste fabrieken en arbeiders aangespoord, zich te ver enigen in een poging om het vijfja renplan in vier jaar uit te voeren. Terstond kwamen van verschillende steden, fabrieken en takken van in dustrie brieven, waarin aan Stalin for meel werd beloofd, dat men niet al leen de taken binnen het kader van het vijfjarenplan zou vervullen, maar dit'zelfs in vier jaar zou doen. In de laatste tijd is aan de leuze „Het vijfjarenplan in vier jaar" een nieuw parool toegevoegd, n.l. „Werk zonder staatssubsidie". Vele fabrieken ontvan gen n.l. elk jaar geld, die het hun mo gelijk maken hun producten te blilven verkopen tegen de laag gestelde rege ringsprijzen en toch winst te maken. Vele van deze fabrieken hebben reeds in het openbaar beloofd, de subsidies voor 1948 in de staatskas terug te stor ten en konden niettemin bij het einde van het jaar op winst wijzen. Zij heb ben andere fabrieken aangespoord, dit voorbeeld te volgen. Een van de thans in de Sovjet-pers' meest voorkomende leuzen is „Tegen de voorliefde voor dingen uit het bui tenland". De campagne tegen ongewens te buitenlandse invloed op het Rus sische leven wordt inderdaad met de dag heftiger en vindt steeds nieuwe mikpunten. Enkele maanden geleden werd b.v. de minister voor de filmindustrie ter ver antwoording geroepen, omdat hij te veel buitenlandse films waaronder zelfs Duitse in de theaters toeliet. Na in een artikel te hebben afgere kend met de Westerse dansen, spoorde de balletmeester van de Moskouse opera aan tot het ontwikkelen van een nieuw Russische quaorille en andere nieuwe dansvormen „die passend zün voor de Sovjet-Unie". In een ingezonden stuk aan de .JPrawda" riep een lezer op tot een oorlogsverklaring aan de vreemde woorden, die trachten de Russische taal binnen te dringen. Naar de Sovjet-pers te oordelen wordt met „voorliefde voor dingen uit het buitenland" bedoeld 'n al te grote eerbied voor de uitingen van de Westerse cultuur op welk terrein ook, gepaard aan een neiging die van de Russische cultuur te onderschatten. Een voor beeld hiervan zou zijn, dat men de voorkeur geeft aan jazz boven Russi sche volksmuziek. Een ander voorbeeld is het verkiezen van de moderne Ame rikaanse literatuur boven de Sovjet literatuur. Tot nog toe heeft niemand critiek uitgeoefend op een RussiscB orkest we gens het spelen van Bach of Beethoven, of op een Russische uitgever wegens het uitgeven van Dickens of Vergiiius. De conclusie is, dat men het vooral gemunt heeft op de moderne en in het bijzonder de Amerikaanse cnltunr. Want voor Amerika onder doen, dat kan men in Rusland niet. Als loon of straf voor ons eigen innerlijk leven, wordt alles huiten ons voor ons datgene, wat wij er Minister-president dr. L. J. M. Beel legt vandaag in de namiddag, om streeks zes unr, namens de Neder landse regering, in de Tweede Kamer een verklaring af over het vijf- mogendheden-verdrag. Het ligt in de bedoeling, dat het tijdstip dezer verklaring samenvalt met dat van de ondertekening van het verdrag te Brussel, vandaar het ongewone uur. Verwacht wordt, dat ook de pre miers der andere betrekken regerin gen tezelfdertijd een verklaring voor de parlementen hunner landen zullen afleggen. Aan het Rijkspersoneel zal voor zo ver de dienst het toelaat op Goede Vrijdag vrijaf worden verleend. Op Paas-Zaterdag functionneren de dien sten normaal. Het Rijkspersoneel kan dan evenwel verlof vragen in minde ring van het jaarlijkse vaoantie-verlof. In ons blad hebben wij onlangs uit voerig melding gemaakt van de onbe hoorlijke financiële gestes van een onwaardig geestelijke in Vaticaanstad. Wij hebben deze onaangename affaire daarom, in navolging van het Vaticaanse orgaan de „Osservatore" zelf, zo uit voerig mogelijk weergegeven, omdat te verwachten was, dat allen, die de Ka tholieke Kerk vijandig gezind zijn, deze trieste zaak zouden uitbuiten, om hun haat tegen de Kerk bot te vieren. Dat het in Italië vooral de communisten zijn, die aan de vooravond van de verkiezingen hieruit politieke munt willen slaan, laat zich gemakkelijk begrijpen. Geen laster is hun te grof; bewust dissen zij in hun pers de meest fantastische verhalen op in de veronderstelling, dat er allicht tets van bij het publiek zal blijven hangen. De Franse „L'Humanité" en de eich Ne derlands noemende „Waarheid" doen na tuurlijk dapper mee aan deze laster campagne. Welke waarde men aan dit ge^hrijf moet hechten, blijkt nog eens duidelijk uit „De Waarheid" van Dins dag 16 Maart. Over twee kolom in kader lezen wij deze kolder: „Ongeveer een week geleden werd in Italië de kardinaal mgr. Cippico, ar chivaris van het Pauselijk secretariaat, gearresteerd in verband met een aanzien lijke deviezenzwendel, juwelendiefstallen en een spionnage-affaire". Cippico was geen kardinaal, maar ge woon een geestelijke, werkzaam aan het staatssecretariaat; zó onbekend, dat de H. Vader hem niet eens kende. In verband met deze affaire is het volgende bericht, dat wij vandaag utt Vaticaanstad ontvingen, hoogst interes sant. Nu de H. Stoel naar aanleiding van de gebeurtenissen in het archief van het staatssecretariaat het voorwerp vormt van een ongehoorde lastercampagne, komen meer dan ooit talrijke diploma ten hun opwachting maken, om hun aanhankelijkheid aan de H. Stoel te be tuigen en zich met Deze solidair te ver klaren ten overstaan van de schande lijke berichtgeving, welke het Vaticaan in algemeen discrediet wil brengen Zijnerzijds heeft het Pauselijk Staats secretariaat aan alle bij de H. Stoel ge accrediteerde diplomaten een volledige en objectieve uiteenzetting do^ toeko men over de activiteiten van de ex- Monsignorè Eduardo Prettner Cippico. De uiteenzetting bevat elf punten, als mede officiële bekendmakingen van de „Osservatore Romano" Het laatste van de elf genoemde pun ten zegt: „Een deel van de Italiaanse pers, vnl. die, welke de Katholieke Kerk vijandig gezind is, heeft bij het melding maken van zq ernstige en droeve feiten deze kwaadwillig verdraaid en er boven dien een groot aantal fantastische be richten aan toegevoegd, die betrekking hebben op de levenswijze, de ambten, de invloeden en de bescherming van Cippico in Vaticaanse kringen. In het bijzonder maken deze berichten melding van een veronderstelde ontvreemding van ar chiefstukken." Ja, haat en laster kunnen vèr gaan. Vooral als het tegen Rome gaat! Haat en laster: wij kunnen ons voorstel len, dat de communistische pers zich ln haar element voelt! Er was hedenmorgen niet de minste belangstelling voor de zaak-Plekker, die de Eerste Kamer van het Haarlems Tri bunaal behandelde. De N.S.B.-burge meester, die in de oorlog jarenlang in Noord-Hollands hoofdstad de scepter zwaaide, was niet verschenen en het publiek zal hem ook niet te zien krijgen, omdat de ondervraging in zijn woning aan de Raamsingel met openbaar zal zün. De voorzitter mr. Van Löben Seis verklaarde, dat beschuldigde op dokters advies niet ter zitting aanwezig kon ziin, evenmin als zijn vrouw, die hem in zijn ernstige ziekte blijvend moet bijstaan. Er zullen nu enige getuigen worden ge hoord. waarna het voltallig Tribunaal Plekker thuis zal ondervragen. Daarna zal weer een openbare zitting worden gehouden om de zaak verder af te wer ken. De inhoud van de dagvaarding gaven wij reeds in grote lijnen weer. Ondanks het zware dossier zijn er zeer weinig za kelijke vragen aan beschuldigde gedaan. Men heeft gesteund op zijn mémoires, die natuurlijk een persoonlijk beeld geven. Een groot deel van de dagvaar ding is samengesteld uit de beschrij vingen in het boekje „Vijf jaar oorlog over Haarlem", geschreven door de journalist G. M. Nieuwenhuis. Deze werd dan ook gehoord. Pres.: „Is u dat boekje bekend?" Get.: „Ik heb het zelf geschreven, eind 1946." Pres.: „Zijn het authentieke gegevens en hebt u ze aan de waarheid getoetst?" Get.: „Ik heb de officiële stukken van B. en W. mogen inzien, omdat ik de opdracht voor het schrijven van het boekje van het gemeentebestuur ontving. Verder heb ik gesprekken gehad met hoofden van afdelingen en directeuren van bedrijven. Over politiezaken heb ik geen stukken ingezien, maar de gegevens zijn 'mij verstrekt door hoofdinspecteur Suurendonk." Tijdens de ondervraging Week. dat getuige in de dossiers met veel authen tieke stukken, voor de bewijsvoering van belang, heeft gevonden. Boven dien werden hem nu concrete vragen gesteld, die hij niet met zekerheid kon beantwoorden, omdat hij zich nooit op een getuigenverhoor geprepareerd heeft. Bovendien zou men de hoofd ambtenaren zelf moeten horen. De hoofdambtenaar F. van Egmond heeft de N.S.B.-wethouders inderdaad zien komen, zij kwamen zo maar „uit de lucht vallen". De Winterhulp-circu laire voor ambtenaren hield de bedrei ging in dat Plekker maatregelen zou nemen 'als er niet bijgedragen werd. Geen enkele ambtenaar heeft echter volgens getuige ooit enig nadeel onder- vonden. In Juli 1942 kregen zestig amb tenaren ontslag, omdat zu weigerden zich te melden voor de Nederlandse Ar beidsdienst. Getuige gaf een beeld van de invloed van N.S.B.-ers op gemeente ambtenaren, een invloed, die zich veelal tot plagerijen bepaalde. Het was een gaan en komen van N.S.B.-ers, die niet voor hun taak berekend waren, om de gehele gemeentedienst goed te nazifi- ceren. De Griekse politie heeft Dinsdag 47 personen, onder wie 8 vrouwen, ge arresteerd, terwijl voorts een onder grondse recruteringsorganisatie werd vernietigd, waaraan bijna 62.500 pond ten koste was gelegd. Blijkens mededelingen van de politie was de organisatie uitgerust met auto bussen. militaire vrachtwagens, motor vaartuigen, machines, winkels en kleine schoenenfabrieken. De organisatie ope reerde in geheel Noord-Griekenland. Uit in beslag genomen papieren blijkt, dat de organisatie onlangs van de communisten in Fiorina, Odessa, Verria, Kavalla, Kil- kis, Serres en Saloniki meer dan 160.000.000 drachmen (80.000 gulden) had ingezameld. Onder de activa, die in de boeken waren opgetekend, bevonden zich 500 gouden ponden, die men verkregen had door de verkoop van uit Albanië ge smokkelde zijde. Volgens de politie heeft een van de leden der organisatie verteld, dat meer dan 100 personen naar de bergen wisten te ontsnappen. Onder hen bevond zich de huidige minister van financiën in de regering-Markos en generaal Markos' broer, Savas Vafiades. In een in straffe bewoordingen gestel de verklaring, heeft de Italiaanse rege ring de door Rusland van Italië geëiste betaling van 100.000.000 dollar in de vorm van oorlogsherstelbetalingen ver worpen. Rusland wordt in de Italiaan se verklaring ervan beschuldigd te pogen een deel van de Italiaanse indus trie „uitsluitend ten voordele van de Sovjet-Unie te willen gebruiken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1