Wijziging van de west-indische ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAK ATLANTIS Een gezellig avondje bij de meisjes in uniform TUSSEN TWEE POLE HET DOMEIN DER VROUW Poëtische Voorjaars- hoedjes H MENSEN STAATSREGELINGEN Slappe, onbetekenende behandeling I BEWOONBAARMAKING VAN WONINGEN V' O BEVROREN VIS (AAIEN en VAN NELLE Overheid kent premie van 60 pet. toe AARDAPPELEN NAAR DUITSLAND Honderden tonnen onderweg VLIEGTUIGONGEVAL OP TJILILITAN Huisvrouwen dragen bij tot opvoeding en beschaving Malversaties bij de Kon. Landmacht Katholieke Middenstand en communisme WOENSDAG 17 MAART 1948 PAGINA 3 TWEEDE K'AMER Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Onderscheiding KJLM. in de West PROTEST NIET DOORGEZONDEN Heeft U er wel eens door RICHARD POWELL iWordt vervolgd) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. (Van onze parlementaire redacteur) Surinamers en Curacaoers benevens ingezetenen van nog vele andere An tillen bevolkten tribunes en loges van de Tweede Kamer, toen deze Dinsdag middag begon met de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de West-Indische staatsregelingen. De behandeling was rondweg slap en onbetekenend. De Kamer is slecht geïn formeerd over West-Indië en heeft zich geredelijk neergelegd bij de door de rege ring aanhangig gemaakte wetsontwer pen, waarbij zij zich evenals' de rege ring zelf sterk heelt laten influen ceren door een aantal juist niet door alle! der West-Indische afgevaardig den. Redelijkshalve kan men toegeven, dat het, na de eenmaal blijkens de ont werpen gekozen opzet, uiterst moeilijk was daarin nog ingrijpende wijzigingen aan te brengen, doch dit wil niet zeg gen, dat de Kamer toch niet enkele verbeteringen van belang had behoren aan te brengen en nog veel minder, dat zij deze ontwerpen, die niet meer klop pen met de te verwachten ontwikkeling der Rondetafelconferentie, mèt alle ernstige bezwaren en zelfs gevaren, die zij inhouden, juichend had moeten ont vangen, als zij blijkens de sprekers van deze middag deed. Zelfs de heer Vonk was zeer content en de heer De Kort oordeelde, dat de regering zeer gelukkig was geweest met de uitwerking van de wetten. Dit was nu precies wat de heer De Kort niet had moeten zeggen. In de eerste plaats niet, omdat het niet klopt met de feiten en in de tweede plaats niet, omdat de zeer ernstige critiek, die alleszins serieuze kenners van de West op de ontwerpen hebben, hem zoal niet tot nauwgezetter studie, dan toch minstens tot grotere voorzichtigheid had moeten manen. Dit andere partijen oordeelde men trouwens niet veel minder roekeloos optimistisch. De heer De Kort heeft overigens nog wel een paar amende menten in een mogelijk vooruitzicht gesteld. Een, dat zou strekken om het aantal leden van de Raad van Advies niet dwingend voor te schrijven; een ander om op de Antillen het algemeen kiesrecht ook aan de vrouwen toe te kennen. Vooral met betrekking tot dit laatste kan men de heer De Kort volledig bijvallen. Het is niets anders dan recht, dat dit gebeurt. De andere sprekers hebben zich uiteraard met uitzondering van mej. Tendeloo over het vrouwenkiesrecht het hoofd niet gebroken. Wel over het beginsel van het algemeen kiesrecht, dat men meent te aanvaarden om' de toepassing aan inwendig bestuur over te laten. De betere regeling van de financiële gelijkstelling van het onderwijs, om gods dienstige, maar niet minder om sociale redenen uiterst gewichtig probleem, heeft men ook maar voorlopig wegge- juicht. Dat komt later wel bij de defini tieve regelingen. Men heeft voorts, o.a. de heer Tilanus sprak er over, nog ge rept van de zetelverdeling in de Staten tussen Aruba en Curasao, doch men maakte ook in dat opzicht niet de in druk bijster „au fait" te zijn. Dit was het voornaamste en meer was het ook niet. De minister zal Woens dagmiddag voor het eerst van zijn leven voor een heet vuur staan. Rest nog te vermelden, dat de heer De Kort zijn motie betreffende de betere uitvoering der financiële gelijk stelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs in Suriname heeft aange kondigd te zullen intrekken, als de minister hem nog eens zal bevestigen, dat hij aan deze zaak zijn volle aan dacht zal wijden. Nu, dat zal de minister wel willen. Volgens een nieuwe regeling, door de minister van Wederopbouw vast gesteld, kan van overheidswege voor het verbeteren van bestaande wonin gen een premie worden toegekend voor het bewoonbaar maken van leegstaan de of onbewoonbaar geworden wonin gen, of voor het voorkomen van onbe woonbaar worden van thans nog be woonde woningen. Honderden tonnen aardappelen worden thans naar Nederlanders in Duitsland verscheept. Een bedrag van ƒ175.000 is bijeengebracht, vijf schepen zijn onderweg, meerdere volgen. Het werk van het comité, waarvoor ook Henri de Greeve zich spande, heeft succes. De volgende schepen zullen nog naar Duitsland vertrekken: de „Onderne ming" van Franeker naar Kleef, de „Risico" van Hoorn naar Düsseldorf en de „Dymphna" van Breda naar Kéulen. De „Frederika" heeft 105 ton aardap pelen aan boord, de „Buiten Verwach ting" 100 ton, de „Twee Gebroeders" 104 ton, de „Excelinn" 85 ton, de „En- jo" 80 ton en de „Dymphna" 85 ton. Bedoelde hoeveelheden bestaan voor het grootste gedeelte uit geschenkzen dingen in natura. Kon een schip daar niet geheel mee gevuld worden, dan werd het aanvullende gedeelte bijge kocht. De grootte van de lading van de „Risico" en de „Onderneming" i? nog niet bekend. De „Inter American Safety Council" heeft aan het West-Indisch Bedrijf der K*.L.M. de „Aviation Safety Ward" voor 1947 toegekend. Dit is het vijfde achter eenvolgende jaar, dat de KIM. in West-Indië deze onderscheiding ten deel valt. Daarom ontving de K.L.M. behalve dit jaarlijkse certificaat ook de „Five Years Special Award". In aanmerking moét hierbij worden genomen, dat de premie wordt toege kend voor een bedrag aan verbeterings- kosten dat f 2400 niet te boven gaat, terwijl voor verbeteringsbedragen voor minder dan f 201 geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 pCt. van de splftsingskosten worden toegekend als grote panden, welke vol doende ruimte bieden, in twee of meer afzonderlijke volwaardige woningen wor den ^gesplitst. In geval van splitsing zal slechts premie wórden toegekend, voor zover de kosten dér woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen ontstaat, een bedrag van f 2400 niet te boven gaat. terwijl voor bedragen voor minder dan f 201 geen premie kan worden verleend. Aanvragen, om in hét genot van premie te worden gesteld, moeten wor-' den ingediend bü Het bestuur van de gemeente waarin de woning is gele gen en wel voor zover het woning verbetering betreft uiterlijk op 31 De cember 1948. Geen premie wordt toegekend ter tegemoetkoming in de kosten verbon den aan normale onderhoudsvoorzie- ning, terwijl reeds gesubsidieerde on dernemingen eveneens geen aanspraak kunnen maken. 44. De uitkijkpost maakte onmiddellijk alarm, hij sloeg wild op een grote trom en overal ontstond beweging. Kirasso en Eric zagen mensen langs de kade rennen en grote kanonnen werden langzaatn in hun richting gpdraaid. De Egyptenaar lachte en beweerde dat ze 'reeds te ver weg waren en niets meer te vrezen had den. Hij ging zijn hut binnen en Eric bleef alleen. Hij ging de Egyptenaar hoe langer hoe meer wantrouwen. De toestand was zeer onaangenaam en Eric be greep niet waarom de galei eigenlijk weggevaren was. Wanneer een man als Ki rasso niets op zijn geweten had, behoef.ie hij een onderzoek niet te vrezen. Er moest iets zijn aan boord van dit schip, dat niet door de mannen van Atlantis gezien mocht worden. Eric besloot eens op onderzoek uit te gaan. Hij ging naar beneden en zocht zijn weg naar de ruimen, die hij aan een onderzoek wilde on- t derwerpen om zo te trachten een verklaring te vinden voor het vreemde gedrag van Kirasso. Het was tamelijk donker in de grote ruimen en het stond er vol met kisten en vaten. Plotseling stond Eric stil en luisterde aandachtig. Hij dacht stemmen te horen! Woensdagochtend verongelukte op het militaire vliegveld Tjililitan bij Batavia een jachtvliegtuig, waarbij de bestuur der levensgevaarlijk gewond werd. Om streeks 10 uur n.l. startte een formatie, waarvan eep P 40-jaehtvliegtuig aan het einde van de baan met het rechterwiel, dat nog niet geheel was ingetrokken, in botsing kwam met een tractor, welke gebruikt werd voor werkzaamheden op het veld. Het toestel zwaaide hierop weg en raakte de buldozer, waarop het vlieg tuig in brand vloog. De bestuurder, de vliegerwaamemer V., slaagde erin uit het toestel te komen, hoewel zijn kleren brandden en werd in levensgevaarlijke toestand naar het militaire hospitaal vervoerd. De Commissie voor Goede Diensten zal het republikeinse protest met be trekking tot de vorming der Voorlopige Federale Regering niet doorzenden aan de Veiligheidsraad, zoals de republiek had verzocht. Aneta verneemt, dat de Commissie voor Goede Diensten zulks niet op haar weg acht te liggen. Uit re publikeinse bron werd vernomen, dat de republikeinse regering het protest zelf 'aan de Veiligheidsraad zal doen toekomen. Inmiddels is het protest over handigd aan de delegatie van het Ko ninkrijk. (Van onze ongehuwde verslaggever) Als grauwe muisjes, al of niet met kraaloogjes, zitten ze dicht opeen deze meisjes van het V. H. K. in hun nivel lerende uniform, die het militair verband verkozen hebben boven een meer vrou welijk beroep. Van velen moet men ge tuigen, dat de uniform, waarboven de licht-groene das even omhoog wipt, haar zeer goed kleedt. Ze weten wel wat haar staat, deze leden van het vrouwe lijk legeronderdeel, en ze weten ook heel goed, welke houding ze, als ze diep inhalerend roken, moeten aannemen. Kijk, sigaret losjes vasthouden, een tikje Geen hoop meer voor de „blinkende jade" - Zelfs de graven zijn niet veilig Mobilisatie van rendieren - Hitier bij kaars licht - Slapend studeren oor de „blinkende jade", de Chinese Mata Hari, die tijdens de oorlog in een Japanse generaalsuniform door de straten va» Peking placht te wandelen, is er geen hoop meer. Zij zal niet aan de kogel kunnen ontsnappen, waartoe het Hoge Hof van Hopei haar in laatste instantie veroordeeld heeft. Revisie- en gratieverzoeken zyn reeds af gewezen. Deze 35-jarige, volgens een stemmige Chinese meningen „betove rend schone" agente, heeft nu verzocht in haar rijkste gewaden naar het execu tie-terrein te mogen gaan. Over de wijze van terechtstelling heeft zij ook nog spe ciale verzoeken. Onder de 931 passagiers, die Zaterdag met de „Nieuw-Amsterdam" in New York arriveerden, bevond zich een baby uit Luik met zijn ouders, om opgenomen te worden in een hospitaal in Chicago, waar drie chirurgen hét kind zullen opereren aan een zelden voorko mende hartmisvorming, die de normale circulatie van het bloed belemmert. Bel gische medici hebben het kind voor on geneeslijk verklaard. Een verpleegster uit Namen slaagde erin, zoveel geld bijeen te brengen, dat het kind met zijn ouders naar de Verenigde Staten kon reizen, waar zich een nieuwe chirurgi sche techniek heeft ontwikkeld. Zelfs de graven zijn in het heden daagse Berlijn piet veilig meer. Werden enige tijd geleden de gra ven van oude keurvorsten in Potsdam geschonden, nu hebben de dieven in een Van de afgelopen nachten het mausoleum Th het park van het kasteel te Charlot- tenburg bij Berlijn, waar Keizer Wil helm I, Keizerin Augusta en prinsen en prinsessen begraven liggen, geschonden. Ge daders hebben de bronzen deur ge forceerd en de dekséls van de kisten ge licht. In de meeste gevallen is het de die- Ven om het kostbare hout te doen. Vijftienhonderd rendieren in Finmar ken, het Noordelijkste deel van Noorwegen, worden gemobiliseerd °m mee te helpen aan het vervoer van 350 ton bouwmateriaal voor het gebied, hat door de Duitsers tijdens hun terug tocht in de herfst van 1944 werd ver hoest. De meeste materialen komen uit Gslo en zullen per trein vervoerd worden ha Zweden naar de Zweeds-Finse grens, haar de rendieren de taak zullen overne- Than, Dit is het meest fantastische ver- voers-avontuur, dat ooit in Noorwegen werd uitgevoerd. Het in de Britse zone verschijnende partijloze blad „Die Welt", dat uittreksels uit het Dagboek vah Dr. Goebbels publiceert, heeft een ano nieme brief afgedrukt, waarin wordt gezegd, dat de Führer en „onze onver getelijke dr. Goebbels" gelijk hadden. Indien alle Duitsers hun plicht had den gedaan," zó gaat de brief voort, „zouden wy de overwinning behaald hebben en zouden zulke zielige inkt koelies als u niet in staat zyn geweest thans de dagbladpolitiek te voeren." „U bewees ons een dienst door Goeb bels' dagboek te publiceren. Nu kan iedereen zien dat hy het by het rechte eind had. Waarvoor hy leefde en stierf zal nog bewaarheid worden." „Kleine groepen getrouwen worden door uw publicaties uit het dagboek in staat gesteld driemaal per week bijeen te komen om er naar te luisteren onder de portretten van de Fiihrer en dr. Goebbels, die door kaarsen worden ver licht." p sommige Amerikaanse universi teiten worden op het ogenblik proeven genomen met een appa raat, door middel waarvan aan studen ten les wordt gegeven in vreemde talen en dat hun geheugen beïnvloedt terwyi zy slapen. Dit apparaat, dat misschien spoedig in de handel zal komen, heet „cerebrograaf", hetgeen betekent: „her- senschryver". Het brengt op gramo- foonplaten opgenomen lessen over op een kleine, platte microfoon, die in een kussen van sponsrubber is geplaatst. Het onderricht wordt gegeven in kleine doses, daar een electrisjhe klok, terwyi de student slaapt, het apparaat met van te Voren geregelde tussenpozen auto matisch in- en uitschakelt. Het slapend leren is deugdeiyk ge bleken by vele proeven, die aan de uni versiteiten zyn genomen. De uitvinder voorziet, dat in niet te verre toekomst het ogenblik, waarop de geweldige hoeveelheid tyd, welke thans verloren gaat gedurende het slapen, vol ledig productief zal worden gemaakt. uitdagend kijken en doorzakken in de heupen. Zij zijn met enkele honderden bijeen ht de cantine van het Julianakamp te Kijkduin, waar een ontspanningsavond wordt gehouden. De meisjes zijn zeer goedlachs en gul met applaus en de artisten hebben daarom een dankbaar publiek aan haar. Als echter Ben Steg- gerda, die zingt en zichzelf met de gui taar begeleidt, een grapje maakt over vrouwen, gestucadoord en in de grond verf, kan er geen lachje op overschie ten. Trekken ze het zich aan? De make up is hier een belangrijk onderdeel, ge tuige de koel-blanke voorhoofden en de fraai gewelfde lippen, in velerlei soor- en rood, en ook de nagels van pimpel paars tot zacht wynrose, maar schilders vaktermen als Steggerda bezigde zijn toch wel wat overdreven. Het zaaltje is niet voor de gelegen heid opgeknapt en op het toneel zijn provisorisch wat doeken gehangen als achtergrond van Ben Libosan's „The Silver Wings". Als aangekondigd wordt, „Star dust" gaat er een enthousiast ah! door de cantine en niet gering in aan tal zijn de hoofden, die bij rhythmische melodietjes meedeinen of schoenen, die de maat scanderen. Het is uiteindelijk een aardig stel vlotte meisjes, mogelijk wat te zelfbewust en te vrij en frank rondkijkend, maar goed verzorgd en met een zekere vrouwelijke ijdelheid en charme, die je moeilijk onverschil lig kan laten, zo denkt de bezoeker in de pauze. En als een van haar hem in licht over het voorafgaande, is er meer dan journalistieke belangstelling bij hem. Hij verneemt, dat het half uur voor de pauze op platen is opgenomen om Zaterdag 27 Maart uitgezonden te worden in het Strijdkrachten-program ma en voorts wordt hem verteld, dat de groep, die zo juist een aantal liede ren op beschaafde en verfijnde wyze ten gehore bracht, het kwartet Cantus Popularum is onder leiding van Lex Karsemeijer. Intussen had hij Daan Hooykaas al hèrkend. Meisjes in uniformDe .bezoeker had er zo zijn denkbeeld over. Hij nam mogelijk weinig beredeneerd en waar- schünlijk impulsief een zekere afstand in acht, die hij niet liet overbruggen, maar als hij zo'n avond tussen haar door gebracht heeft en de reactie onderkend heeft als zijnde een doorsnee-meisje- reactie, en ook de genoeglijke omgang en de ranke figuurtjes heeft aanschouwd, dan vindt hij ze sympathiek, zonder meer. Hy passé maar op, deze vrijgezel. et is een bekend spreek woord, dat één zwaluw nog geen lente maakt, Nietwaar na één da<g mooi weer in het allerprilst van het voorjaar is het nog geen voorjaar en de vrouw, die dan meteen verwoed aan de schoonmaak^ begint en mee<t dag in, dag uit haar beddegoed en gordijnen en kleden buiten te kunnen brengen, komt nog wel eens teleurgesteld en bedrogen uit! Maar in de wereld der modis- ten maakt de eerste zwaluw wèl lente. De zwaluw wordt zelfs boven op het strooien hoedje gezet in een nest van fluwelen strikken. De voor jaarshoedjes 1948, die in Pa rijs getoond zijn en ook hier, zijn meer dromen dan hoed jes, rijk versierd met grote ro zen en bloemtoeven, met Hnt en wolken van tule', die men om de hoed laat waaieren en onder de kin luchtig vast- strikt. De nieuwe hoedjes staan recht op het hoofd Och, eigenlijk mag men op het ogenblik alles doen de hoed recht op het hoofd zet ten of achter op het hoofd of schuin. De mode laat ons een zeer grote vrijheid, ze vindt alles goed, maar ze eist één ding en dat is. dat de vrouw vrouwelijk zij. Ze mag niet langer op een man lijken en onverschillig zijn in haar houding, onelegant ln haar gebaren. De nieuwe kle ding helpt haar daarby. Hoort U tot het soort vrou wen dat verslaafd is aan het lopen zonder hoed of met een doekje om? Zorg dan in het eerste geval, dat uw haar keurig zit en in het tweede geval, dat uw doekje onbe rispelijk is en niet gekreu keld. Er zijn echter vrouwen en veel meer manner. die grondig het land hebben aan „zo'n lap om je hoofd" en. eigeniyk kun je ze niet helemaal ongelijk geven. Maar dat betekent dan nog niet, dat we een groot bedrag moeten neerleggen voor een droom van een hoed. Er zUn ook eenvoudige hoeden en een handige vrouw kan eep doodeenvoudig gevalletje zelf charmant maken, met een strik, een bloem, een voile. Dat allereenvoudigste hoofd dekseltje, de baret, is ook nog niet van het toneel ver dwenen. Men ziet ze in al lerlei aardig materiaal en in vrolijke kleuren. Vergeet ech ter niet ze vast te steken met een sieriyke hoedenspeld. Want dat geeft nu juist dat vleugje vrouwelijkheid, dat de mode nu van U vraagt. ASTRID S5S.» itittmiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiuiiiimiitiiiittiiiiitiitmiitiiiHiiiiiiiftiitH Nadat we de vorige week hebben geschreven over het aandeel, dat de christen vrouw in het gezin, blükens de conclusies van het inter nationaal congres te Rome in September 1947, levert ten aanzien van de volksgezond heid en het economische le ven, zullen we nu haar bü- drage tot de opvoeding en de beschaving bezien. De Xlde Internationale Raad van de Internationale Unie der Katholieke Vrou wenbonden vraagt, in het belang van de heilige zen ding van de huismoeder in zake de opvoeding van haar kinderen en van de rechten, die daaruit voortvloeien, in alle milieus cursussen te houden vooropgroeiende meisjes en moeders. Door cursussen, lezingen, voor drachten, studiekringen, enz., moet men haar het belang leren begrijpen van haar rol als opvoedster en haar de be kwaamheid bübrengen, deze rol te vervullen. Hy wil, dat de huismoeders door een pas sende huisvesting en een moderner huishoudelijke uit rusting worden geholpen in haar taak als moeder, opdat zy ten volle haar taak als opvoedsters en haar maat- schappeiyke, burgeriyke en godsdienstige plichten kun nen vervullen. Hij verlangt, dat staten en instellingen aan de vrouw het onver vreemdbare recht toekennen, de opvoedster van haar kin deren te zijn en dat de ouders zelf al hun helpers by de opvoedingstaak, vooral met betrekking tot onderwijs, sport en ontspanning, zullen mogen kiezen. het huishoudbudget het ten minste toestaat. Géedkoop is de bevroren vis echter niet, maar men moet niet vergeten dat er aan deze gefileerde vis geen afval is, zodat men er min der van nodig heeft dan van verse vis. In kwaliteit doet zy voor verse vis oo' niet on der, bovendien zijn voedings waarde en verteerbaarheid even groot. Maaris ze even lekker? Het antwoord is: dat ligt helemaal aan het klaarmaken. Het is al dadelijk van be lang hoe men de vis ontdooit. Legt men haar in warm wa ter wat eigeniyk voor de hand ligt, dan heeft de smaak daarvan te ïyden. De beste manier is de vis drie vier uur eenvoudig te laten staan, ze wordt dan vanzelf zacht. Bevroren vis kan men vervolgens koken, bakken of stonen. Hieronder volgen recepten voor de drie verschillende bereidingswij zen. Het koken van bevro ren kabeljauw (4 pers.) 500 gr. kabeljauw, zout, wa ter, ui. De kabeljauw ontdooien. Het wateri met een weinig zout en wat gesnipperde ui aan de kook brengen en de vis hierin leggen. Als het water kookt, het gas zo laag draaien, dat het tegen de kook aan biyft. Kooktijd: voor kleinere stukken 10 min., voor grotere 15 min. De kabeljauw dan uit het water nemen en opdoen. Men kan van het viswater met bloem, boter en peter selie of ui en kerry een smakeiyke saus by de vis maken. Stoven van kabeljauw (voor 4 personen# 500 gr. kabeljauw, boter of margarine, een weinig wa ter, zout, paneermeel, peter selie. De kabeljauw ont dooien, zouten en met paneermeel bestrooien. De vis in een vuurvaste scho tel of pan leggen, een weinig water en een klontje boter of margarine eraan toevoe gen en ze in de oven of op het vuur, onder nu en dan bedruipen zachtjes gaar sto ven. Stooftyd: in de oven 20 a 25 minuten, boven op het jvuur 15 minuten. Het stoof- mee geeXperimenteerd.' nat naar verkiezing binden huisvrouwen die als saus b« de vis _gebrui- Wat de bydrage tot de be schaving van de christen vrouw in haar gezin betreft, is de Internationale Raad van mening, dat het gezin moet worden erkend ais de vruchtbare cel tot het be schavingswerk. Daarom moet aan de jongeren een duide- ïyk bewustzyn worden byge- bracht van de plicht aan de echt menseiyke beschaving in het gezinsleven mee te werken. Hiertoe moeten de goedé omgangsvormen in ere hersteld worden. Dan zal een opgewekter sfeer worden ge schapen, die zeer geschikt is voor de ontwikkeling van de persoonlijkheid. In het gezin moet een duideiyke kennis van het doel van 's mensen bestaan leven. In het opvoe dingswerk dienen voorts alle vermogens van de mens ge respecteerd te worden. Er zijn het land hebben aan bevroren vis en daar om maar net doen of ze er niet is. Ze zien in de winkel eenvoudig aan haar voorbij. Daarmee doen ze die vis een beetje onrecht en maken ze het zichzelf moeilijker dan nodig is. Want het vlees rantsoen is nu eenmaal het vleesrantsoen en hoe je het draait of keert, hoe verdund je het gehakt ook maakt, het is toch niet toereikend voor de hele week, dus de vis moet wel aanvullen, mits ken. De vis met gehakte pe terselie bestrooien. Bakken van kabeljauw (voor 4 personen) 500 gr. kabeljauw, boter, margarine of slaolie, zout, bloem of paneermeel. De ka beljauw ontdooien, afdro gen, zouten en door bloem of paneermeel hklen. In de koekenpan Mg boter, margari ne of slaolie heet maken, hierin de vis aan belde kan ten bruin en gaar bakken. Baktyd: in totaal 10 minu ten. Tijdens een accountantsonderzoek bü de dienst van dé kwartiermeester-gene raal van de Koninklijke Landmacht zijn malversaties aan het licht gekomen, die over een periode van ongeveer anderhalf jaar lopen; In verband hiermede zijn enige tijd geleden bü het Delftse magazijn van deze dienst in arrest gesteld de sergeant, majoor beheerder E. uit Delft en drie zijner assistenten. Door de marechaussee te Den Haag is reeds indertijd een uitge breid onderzoek ingesteld, dat nog voort duurt en zich over tal van afdelingen in het land uitstrekt. De knoeierijen te Delft, welke verduistering van militaire kleding betreffen, zouden in de duizen den guldens lopen. L 3) Niet ver van ons vandaan, in *n kleine kreek, sloeg 'n geweldige vis 't waterop pervlak tot vlokkig schuim. Vlak naast onze boeg barstte de waterspiegel open en 'n groot flapperend ding, 'n soort tafel met 'n slepende poot, zeilde door de lucht en plofte terug in zy'n element. „Een pyistaaxtrog," zei Arab opgeto gen. „Wat was dat ding, dat daar in die kreek zo'n standje maakte?" „Een bruinvis misschien. Of een 'grote tarpoen, of een haal. Op jacht tussen een school aasvis." Ik keek naar haar vistuig. „Wat ge beurt er," vroeg ik, ,,als een van die kleuters Je haak te pakken krygt? Aan die hengel van jóu zouden ze een aardig tandenstokertje hebben." „Ik denk, dat ik hem kwyt zou zyn." „Dan hoop ik, dat het gebeurt. En vlug." We zakten de rivier af over een af stand van zowat een mijl, tot aan een paar eilanden, die de namen Klein en Groot Schelpeiland dragen, waar de rivier zich, even voor de San Carlos Baai, vernauwt, en gingen terug stroom opwaarts tot voorbij de toegang tot Jake's kreek. Geen enkele gebeurtenis had aan het einde van Arab's lijn plaats gehad, ofschoon ze het een paar maal met een lepeltje en met werpen gepro beerd had. Ik was in mijn nopjes. Indien Arab niets ving, zou ze misschien ont moedigd raken. Ze legde me uit, dat het gety ongunstig was, dat de wind in de verkeerde hoek eat, dat er te veel water planten waren, dat we de tyd van de dag tegen hadden, dat de barometer te laag stond en dat de maanstand ten opzichte van de zon ongunstig was. Het wilde me voorkomen, dat de vissen van honger zouden sterven, indien ze op de gelüktijdige vervulling van al deze voorwaarden moesten #vachten; Arab evenwel scheen uit die overwegingen troost te putten. We waren ongeveer een halve nujl voorby Jake's inham, toen een vis zich od het lepeltje aan het einde van Arab's lün,. wierp, gelyk een agent zich aap een inbreker vastklampt. Ik hoorde Arab een kreet uiten en zag haar een harde ruk geven. De hengel boog, als een haarspeld dubbel en de lyn schoot sissend door het water een dunne schuimstreep achterlatend. Volgens my kon er over de afloop geen twijfel be staan, maar Arab hield er andere op vattingen op na. Ze glimlachte, toen ze haar schenen aan het gangboord openschaafde. giechelde toen ze een vingernagel op de greep van de spoel, brak en uitte opgetogen kreten toen de klos een blaar op haar duim brandde, Als de vis haar een arm uit de kom had getrokken, zou ze zich waarschyn- lijk slap hebben gelachen. Het gevecht hield aan. Nu en dan werd het water oppervlak gespleten door een grote, ge kromde rug en een slaande staart Arab liet enkele meters iy-n glippen en wond haar moeizaam terug, verloor op nieuw terrein, haspelde weer en braoht tenslotte een zilver-en-koper-kleurige vis langszy de boot, waarna ik hem naar binnen hees. Toen ik haar op de bodem van de boot zag ploffen, kreeg ik aan vechtingen, uit te stappen en verder te wandelen om de boot wat te ontlasten. ,,Een zalm!'' iüjgde Arab. „Een kanjer van een zalm! Die weegt minstens twintig pond!" Ik schoof zover mogelijk van de vis af en keek om me heen. Ik had de motor afgezet, zodra de vis hapte en het gevecht had ons doen belanden in een kleine kreek die door mangroven nagenoeg van de rivier was afgesloten. Aan de oever lag een woonschuit ge meerd, de eerste menseiyke verblijf plaats die we zagen sinds we Jake had den verlaten. Achter de woonschuit was een strook mangroven gekapt en ik zag een zandweg en karresporen waarschyniyk dezelfde weg die langs het huis van Jake voerde. De woon schuit was glimmend donkergroen ge verfd, in overeenstemming met de man groven, en had aan beide zijden slechts één ruitje, hoogstens een decimeter in het vierkant. Een paar bamboestaken rustten in haken langs de ene kant van de opbouw en over rekken op de oever hingen visnetten. Er scheen nie mand in de buurt ,te zyn. Toen ik een ogenblik toevallig naar Arab keek, zag ik, dat ze alle belangstelling voor haar vis verloren had. Ze staarde naar de woonschuit. „Pagaai wat dichterby, Andy," zei ze. „Waarom? Wat moeten we om een andermans boot hèen snuffelen?" „Dat noem ik geen snuffelen. Mag ik niet een beetje belangstelling van buur tot huur tonen?" Het geval scheen te onbenullig, om verdere tegenwerpingen te maken, dus pakte ik een riem op en pagaaide naar de woonschuit toe. Ik peddelde de mo torboot langs drie kanten van het ge vaarte en zag Arab's wenkbrauwen be leefd omhoog gaan, als had ze een gat in de kous van een ander meisje ge signaleerd, of een revolver in een man- nenheupzak. Ik hoopte, dat het niet het laatste was. „Nou dan," zei Jk, „voor de dag er "mee.'' „Nu zei ze, ,.ik zie een woonschuit, die zodanig verborgen is. dat je haar van de rivier af niet kunt zien." „En ik", antwoordde ik prompt, „zie een woonschuit, die zodanig opgeborgen ligt, dat 6troom en gety haar niet kun nen deren." „Toe, schei uit, Andy. Ik zie een vis net met kapotte mazen en hoogstens de helft van het oorspronkeiyke aantal kurken en loodjes." „Die knaap dryft natuuriyk een han deltje in vistuig, laat de toeristen de vis vangen en laat ze voor dat voor recht dik betalen." „Ik zie twee bamboe vishengels. En," fluisterde Arab, „ik heb een gezicht achter dat achterste raampje gezien." Het bondsbestuur van de Ned. Kath." Middenstandsbond heeft zich in zijn "Maandag j.l. gehouden vergadering uitvoerig beraden over de houding, welke de middenstand en speciaal de katholieke middenstand moet aanne men tegen het steeds verder opdrin gende communisme. Het bestuur was unaniem van mening, dat positieve middelen moeten worden aangewend om het communistisch ge vaar te bestrüden en 't sluit zich volko men aan bü de resolutie van de Kath. Volkspartij, aangenomen op de party- raad van 13 Maart j.l. Dienovereenkomstig zal op zeer korte termijn een congres moeten worden bij eengeroepen ter voorlichting van het publiek door alle katholieke organisa ties gezamenlijk. Het bestuur roept de gehele Neder landse bevolking en speciaal de katho lieke middenstand op alle lauwheid te verbannen en actief en eensgezind achter hun leiding te staan om deze ac tie te doen slagen. Dat kén. Met dat luttele beetje Kruschen Salts .iedere morgen ln Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al pauw. Uw pijnen worden min der en de aanvallen nemen in aantal af, elke dag voelt ge U méér monter en opge wekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bü Uw Apotheker of Dro gist iAdv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3