WEST-E UR OPA SL UIT ZICH AANEEN Militaire en economische bijstand ogenblik Veiligheid maakte ook militaire samenwerking noodzakelijk basis van het verdrag Tijdelijk militaire dienstplicht in V.S. Bespoediging van uitvoering hulpprogramma voor Europa De Volen ziet Ali's kuikentjesnummer en majoor Rose, Historisch Vaderlandsliefde doet afzien van neutraliteitspolitiek Doel van de unie zuiver defensief Meest spoedeisende stappen om vrede te beveiligen Italië treft voorzorgsmaatregelen Toi hoofd en hart Toetreding van andere staten mogelijk CONSULTATIEVE RAAD WORDT INGESTELD DR. G.W. M. HUYSMANSt Oud-minister van Econ Zaken Tsjechoslowakije op de agenda gaplaatst GAAT MANNERHEIM IN BALLINGSCHAP? Amerika's president vraagt beide Huizen van het Congress: Eén land weigerachtig goochelend organisator Het weer. Troepen worden gelegerd bij communistische centra in het Noorden Engelse kieswet wordt gewijzigd DONDERDAG 18 MAART 194£ o 71ste JAARGANG No. 24104 VERKLARING MINISTER-PRESIDENT DR. BEÏL (Telefonisch van onze Brusselse correspondent Woensdagmiddag om 5 uur vond in de grote zaal van hel Paleis der Academiën ie Brussel dé plechtige ondertekening plaats van hei pact, dat Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg gesloten hebben. Hei is wel de eerste maal, dat een ondertekening ie Brussel mei zoveel cere monieel gepaard ging. Reeds lang ie voren waren er reekserr camera's, filmtoestellen, microfoons, enz. opgesteld om dit historische tafereel te vereeuwigen. VEILIGHEIDSRAAD Fel verweer van Gromyko Sensationelegeruchten tegengesproken (Vervolg op pag. 5) BUREAUX VAN RËDACIIc EN ADMINISTRATIE: SMEOESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severln, NIEUWE HAARLE1SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Minister mr. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, tijdens zijn rede na de ondertekening van het Vijfmogendhedenverdrag te Brussel. V.l.n.r. de ministers SpaakBidault, Bech, Van Boetzelaer en Bevin.. Het was eigenlijk niet eens nodig dat president Truman en generaal Marshall gisteren de wereld er op weaen, dat de toestand op het ogenblik zeer critiek is en veel dreigender is dan een jaar geleden. Iedereen voelt, dat de gewapende vrede, waarin wij thans le ven. door het agressief optreden van één der grote mogendheden, die de ove"rwin ning op de Duitsers hielp bevechten, met de dag dichter .de grens nadert, waar vrede in oorlog overgaat. Winston Churchill was de eerste, die twee jaar geleden reeds voorzag wat ons thans in alle duidelijkheid voor ogen staat. Met zijn rede te Fulton in Maart 1946 scheurde hij de nevels van de over winningsroes, waarin de Geallieerden leefden, open en wees hen op de drei gende kolos In het Oosten. Hij waar schuwde echter niet alleen, hij gaf ook het enige middel aan, dat Europa red ding kon brengen: „sluit u hecht aaneen" en tot Amerika: laat Europa niet aan zijn lot over, maar helpt en steunt de geteisterde volken zoveel in uw vermogen. Kgt. Veel van wat Churchill óp die 5de Maart 1946 voor ogen stond, is op de histo rische 17e Maart 1948 werkelijkheid ge worden. In een verdrag voor vijftig jaar heeft West-Europa zich aaneengesloten. Samenwerking op economisch, so ciaal en cultureel gebied is een der grondslagen waarop de overeenkomst is gebaseerd, maar met de dreigende scha duw van Rusland over een groot deel van Europa domineert de beloofde w e - derzijdse militaire hulp en bijstand in de huidige critfeke situatie heel dit verdrag. De pioniers voor een vredelievende sa menwerking op economisch en cultureel gebied, de drie Benelux-landen, hebben zich gedwongen gezien met Engeland en Frankrijk zich ook militair aaneen te sluiten. Juist die volken, welke van na ture altijd afkerig zijn geweest van oor log, maar misschien juist daarom telkens de dupe zijn geworden van een agres sieve nabuur, moeten nu hun kracht zoeken in een unie, om een dreigende nieuwe agressor, die zich in de plaats stelt van het Duitsland van Wilhelm en Hitier. te weerstaan. De consequenties van deze stap zijn ook voor ons land uiterst belangrijk. Dr. Beel, onze minister-president, wees er gister avond in niet mis te verstane woorden op: de kans op neutraliteit wordt door het sluiten van dit verdrag voorgoed prijsgegeven. Eeuwen lang is het streven van de Nederlandse politiek geweest de neutraliteit te handhaven, in onze mo derne tijd met zijn vliegtuigen, zijn lange- afs.tandswapenen, zijn de grenzen ver dwenen. Zelfs oceanen betekenen geen be scherming meer. De jongste wereldoorlog heeft dit reeds bewezen en een even tuele nieuwe oorlog zal dit nóg duide lijker aantonen. Ook Amerika, zelf beveiligd door twee Oceanen, ziet dit in. Daarom belooft het zijn steun aan alle bedreigde Europese landen. Daarom vraagt Truman tijdelijke weder-invoering van de dienstplicht; daarom spoort hij zijn volk thans aan te handelen en niet te aarzelen. „Er zijn tijden in de we reldgeschiedenis waarin het veel ver standiger is te handelen dan te aarze len. In handelen schuilt enig risico. Dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in als men in gebreke blijft te handelen." Opnieuw heeft de Amerikaanse presi dent een beroep gedaan op de Sovjet- Unie. Het zal, menen 'wij, nauwelijks Sn Moskou gehoor vinden. De klove tussen West en Oost is zó groot, dat er wel een wonder voor nodig is, om haar te over bruggen. Elke aarzeling van het Westen zal de Sovjet-Unie driester in haar op treden maken. Mèt behulp van Amerika zal het mis schien de thans tot stand gekomen Wes terse Unie gelukken Moskou een halt toe te roepen. De uitvoering van het Marshall-plan alléén zal .echter niet voldoende meer zijn. Daarvoor is de toestand réeds tè zorgelijk. Slechts een militaire garantie van de V. S., gepaard gaande 'met „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen" kan West-Europa het vertrouwen hergeven om dat andere deel van het verdrag; samenwerking op ecqnomisch, sociaal en cultureel terrein in rust en vrede uit te voeren. De dag van gisteren is een historische In de vergadering der Tweede Kamer heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Woensdag een ver klaring afgelegd, waaraan het vol gende is ontleend: „Hedenmiddag hebben de minister van Buitenlandse Zaken en Harer Majesteit's ambassadeur te Brussel een verdrag ondertekend, dat voor Nederland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele ver dere ontwikkeling van Europa, van de grootste betekenis kan worden. Het thans aangenomen verdrag be oogt o.a. in geval een der 5 ver- dragslanden, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland aan een gewapende aan val bloot staat, onmiddellijk ge meenschappelijk de militaire en an dere bijstand der overige verdrag staten te d»en verlenen. De vijf staten geven aldus de moge lijkheid van neutraliteit, die onder het handvest van de Verenigde Naties bij onenigheid der vier grote mogendheden, Hedennacht is in de ouderdom van 45 jaar in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Gravenhage overleden de oud-minister van Eco nomische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans. Dr. Huysmans is o.m. directeur van de Rotterdamse Bankvereniging te Heerlen geweest en ditecteur van de Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eind hoven. Hij was van Februari 1945 tot Juni 1945 minister van Financiën in het ka- binet-Gerbrandy en van Juni 1946 tot 13 Januari LI. minister van Economi sche Zaken in het kabinet-Beel. Maandag 22 Maart as., waarschijnlijk om 10 uur, wordt in de St, Faschalis-kerk aan de Wassenaarseweg te 's-Graven hage de plechtige uitvaartdienst gehou den, na afloop waarvan het stoffelijk overschot naar Eindhoven zal worden overgebracht, om aldaar qp de R. K. begraafplaats ter aarde te worden be steld. dag. Opnieuw staan we op het kruispunt van vrede of oorlog Wjj moeten er ons op instellen, zo zeide de Amerikaanse president, de prijs van de vrede te be talen, anders zullen wij zeker de prijs van de oorlog hebben te betalen. West-Europa heeft zich gisteren be reid getoond de prijs voor de vrede te betalen. Moge het niet - vergeefs zijn. 17 Maart 1948 betekent het begin van een nieuwe periode in onze geschiedenis. Moge het nieuwe verdrag het voorspel zijn van een tijdperk, dat de volken eindelijk een werkelijke vrede zal ge ven. Bidden wij God, dat het niet het preludium is van een nieuwe tragedie, die de vorige in verschrikkelijkheid nog zal overtreffen. althans theoretisch, nog bestaat, prijs, waartegenover zij echter, bij aanval in Europa, van de onmiddellijke bijstand der overige verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het handvest niet verschaft. Dc .drie Benelux-landen hebben ge meend, dat, in aanmerking genomen de politieke en militaire ontwikkeling, de veiligheid hunner landen het noodzake lijk maakte, militaire samenwerking met gelijkgezinde staten te aanvaarden. Zij zijn van- oordeel geweest, dat voor de vijf landen, die in zo hoge mate zich door gemeenschappelijke po litieke, economische, culturele en gees telijke opvattingen kenmerken, het ogenblik gekomen was, zich nauwer aaneen te sluiten, teneinde aldus een kern te' vormen tot bescherming van hun gemeenschappelijke beschaving en ter bevordering van hun gemeenschap pelijke belangen. Zij hebben van de aanvang af de onderlinge militaire bij stand willen beschouwen als met deze gemeenschappelijkheid ten nauwste ver bonden. In die zin hebben de drie Benelux- landen getracht, het verdrag op te stel len, en het stemt tot voldoening te kun nen constateren, dat dit streven succes heeft gehad. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en bescherming van de belangen der West-Europese staten. Het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt integendeel bij te dragen tot een harmonische ontwikkeling der Europese samenleving. Toetreding van andere staten is geens zin? uitgesloten: wei echter menen de Benelux-landen, dat eerst de aaneen sluiting der vijf staten zich moet con solideren en verdiepen, alvorens tot uit breiding kan worden overgegaan. Het middel daartoe is gegeven in de vorm van een consultatieve raad, die door de vijf staten zal worden gevormd. De taak van deze raad zal zowel op po litiek als op economisch, sociaal en cul tureel terrein éen uiterst belangrijke zijn. De organisatie daarvan zal terstond ter hand moeten worden genomen. Wat het politiek terrein betreft, bij een bedreiging van de vrede huiten Europa in welk geval geen automa tische verplichting tot bijstand bestaat biedt deze raad de gelegenheid tot onverwijld overleg. Het zal geen betoog behoeven, dat dit voorschrift voor staten als Neder land, die met nauwe banden aan lan den buiten Europa zijn verbonden, van grote betekenis is. Op een soort podium waren de fau teuils geplaatst voor de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendhe den. daarachter de stoelen voor de zaakgelastigden, de leden der delegaties en andere diplomatieke personen. Links bevond zich een Louis XIV-tafel met daarop het symbool der gerechtigheid, waaraan de ondertekening zou plaats vinden. Langs de trappen naar de zaal stond een compagnie van de Rijkswacht opgesteld, die het geweer presenteerde. Even voor vijf kwamen de delegaties de zaal binnefï, terwijl een aantal mi nisters de loges vulde. Enkele ogenblik ken later verschenen de vijf ministers in gezelschap van' de resp. ambassadeurs. De minister van Luxemburg, Bech, nam als oudste in het midden plaats met links naast hem de ministers van Boet zelaer en Bevin en rechts Bidault en Spaak. Op de zetels daarachter de En gelse gezant Sir Rendel, de Nederland se gezantbaron van Harinxma, de Luxemburgse gevolmachtigde, minister Als, graaf de Hautecloque en de Bel gische minister van Financiën Eyskens. Onmiddellijk werd er overgegaan tot de ondertekening van het pact door de ministers en de gezanten onder het ge ruis van de camera's eii de lichtflitsen van de fotolampen. De plechtigheid nam een tiental minuten in beslag, waarna Spaak als eerste het woord nam. De Belgische minister-president druk te zijn vreugde uit over deze gebeurte nis, die een beslissende invlopd kan hebben op de geschiedenis van Europa. Dit is n.l. een verdrag dat op alle ge bied een voorbode is van een samen werking op ruimer grondslag dan ooit te voren. Deze poging, 4ei Spaak, heb ben wij willen plaatsen onder het teken van de persoonlijke vrijheid, de eer bied voor het individu en de politieke democratie. Wij zijn er van overtuigd, dat ons politieke regime ons niet dwingt tot een pijnlijke keuze tussen de vrij heid en de sociale vooruitgang. Minister Bidault legde in zijn toe spraak de nadruk op de vredeswil die de vijf landen bezielt en op de ver wachtingen, waarmee ons volk deze daad begroet. Hierna sprak de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken Bech. „Het verdrag van onderlinge econo mische, politieke en militaire bijstand zal, zo verklaarde hij, de natuurlijke en onontbeerlijke kern vormen voor de nieuwe solidariteit, die Europa uit het puin zal doen herrijzen. Met fierheid en ontroering heb ik namens mijn land dit verdrag ondertekend. Het ogenblik is voor Luxemburg dubbel plechtig, daar dit land hierdoor zijn neutraliteitspoli tiek prijsgeeft. Onze vaderlandsliefde heeft ons er toe gebracht af te zien van deze neutraliteit, die een teleurstelling is geweest." De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken wees op de grote veran dering in de Nederlandse politiek. De neutraliteit, is voorgoed verlaten en de grote meerderheid van de bevolking zal dit toejuichen. Het doel van de unie is zuiver defensief en tegen niemand ge richt. Zij wil integendeel met iedereen samenwerken. De consultatieve raad, die het levend organisme van de unie zal zjjn, zal nauw samenwerken met het comité voor eco nomische samenwerking in Europa, dat zich bezig houdt met het plan-Marshall. Nu de Beneluxianden hun lot aan dat van de grote mogendheden verbinden, schijnt het ons billijk, dat wQ ook een stem kunnen doen horen wanneer het er om gaat beslissingen te nemen, die een bedreiging voor de wereldvrede kunnen betekenen. Eindelijk legde Bevin er de nadruk op, dat door deze ondertekening de grondslag gelegd wordt van een struc tuur, die de sociale, culturele en econo mische ontwikkeling blijvend zal be gunstigen. Na deze toespraken overhan digde Spaak aan elk der ministers een in rood leer gebonden exemplaar van het pact. Een diner op het ministerie van Buitenlandse Zaken bezegelde des avonds de plechtige tot stand koming van de Westerse Unie. (Voor de tekst van het verdrag zie pagina 3) „De veile kliek, die nu in Chili aan de macht is, is de schuld van het indie nen van de klacht van Chili over de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije," verklaarde de Rus Gromyko in de Veiligheidsraad, toen deze*gisteren bij eenkwam om een beslissing te nemen of de Tsjechische kwestie al of niet op de agenda geplaatst zou worden. Alle leden van de Raad, met uitzondering van Rusland en de Sovjet-Oekraïne, waren er voor, dat de klacht behandeld werd. Gromyko verklaarde tweemaal met bijzondere nadruk, dat hij een behande ling afwees op rechtstreekse orders van Moskou. Nadat Gromyko en zijn Oekraïnse collega Chili om beurten voor „lasteraar" "en „lakei" hadden uitge maakt, verklaarden de leden van de Raad zich om beurten voor behandeling. Het publiek applaudisseerde, toen de Fransman Parodi zeide, dat hij indertijd voor de Oekraïnse klacht tegen Grie kenland had gestemd en in dit geval dus moeilijk anders kon handelen. Minister Ernest Bevin zet zijn handtekening Minister George Bidault tekende voor Frankrijk. Minister mr. baron Van Boetzelaer van Oosterhout voor Nederland. Maarschalk Mannerheim, de „grand old man" van Finland, is te Stockholm aangekomen voor het. ondergaan van een medische behandeling. Ofschoon dit b.zoek niets sensationeels behoeft te bevatten, omdat de maarschalk gere geld naar Stockholm gaat, lopen .te Helsinki geruchten, volgens welke Man nerheim Voorgoed zijn land verlaten zou hebben. Volgens zijn eigen verkla ring was hij echter gekomen als patiënt en^had zijn reis geen politieke achter grond. Na de behandeling zal hij enige tijd naar Zwitserland gaan. Ta Port Said komen op een troepen schip twee goochelaars aan boord. De een is een Egyptenaar en heet Ali, de ander een Nederlander, majoor Rose. Ali is de grootste attractie van het verblijf te Port Said, het avondlijk uur aan boord als Egyptische wachten parmantig over de dekken gaan, terwijl de Volendam zich dommelend ligt vol te zuigen met olie en water. Dit was het uur van Ali, die een oud recht heeft om op de schepen te komen waar hij werkt voor zijn kostje zonder ge vaar voor de portefeuilles en vulpotlo den van de mensen aan boord. Majoor Rose goochelt meer op de achtergrond en eigenlijk weten alleen de kapitein van het schip en de commanderende of ficier der troepen wat hij hierbij pres teert. Ali is een slender kereltje, lichtbruin onder en donkerbruin buiten zijn fez. Hij draagt een lange, witte soepjurk en daaroverheen een Westers jasje, waar van de zakken puilen en vol zijn van mysterieus, s.iierpend leven. Ali kruist de benen onder de buik en gaat aan dek zitten. Het geheimzinnige sjierpen om hem heen wordt steeds luider. En dit blijkt zijn grote nummer: het won derbaarlijk vermeerderen van springle vende. eigele kiekentjes. Hij zit daar aan de voeten der soldaten als een be toverde kunstmoeder, efen baarlijk ver- meerderingsbedrijf, maakt van één kui kentje twee, van twee vier, van vier acht, goochelt ze uit lege bekers te voor schijn en grabbelt ze bij dozijnen uit het khalcihemd van de omstanders. Rap gaat daarbij zijn tong. Met or- gelende geluidjes van killekillekille en kallekallekalle. En een aardig mondje Nederlands. Kleine kiep. kleine kien. kuikentje. Kinnetje één, kiepetje twee! Ali's kuikentjesnummer is inderdaad De President der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft in een rede over de buitenlandse politiek der V. S., gehouden voor de beide Huizen van het Congress, voorgesteld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stellen, de algemene oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en werk zaamheden met betrekking tot het hulpprogramma voor Europa spoedig te voltooien. Hij verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te worden als „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen." een toenemende bedreiging van de lan den, die er naar streven een regerings vorm te handhaven, die de onderdanen vrijheid toestaat. De V S. zijn er ten zeerste bezorgd over, dat de vrijheid in deze landen zal voortbestaan. Het is van vitaal belang, dat wij thans handelen, teneinde de voorwaarden te handhaven, waarop wij tot een duurzame vrede, ge grondvest op vrijheid enrecht, kunnen geraken." „Be huidige wereldsituatie is niet op de eerste plaats het gevolg van de na tuurlijke moeilijkheden, die op een grote oorlog volgen. Zij vinden hun voor naamste oorzaak in het feit, dat één land niet alleen heeft geweigerd samen te werken bjj het tot stand brengen van een rechtvaardige en eervolle vrede, doch, erger zelfs, actief heeft getracht dit te beletten." i.umsn begon zijn rede met de woor den; „Ik sta hier vandaag voor u om. verslag uit te brengen over de critieke aard van de toestand in Europa en om u.- maatregelen ter overweging aan te bevelen." „In Europa doen zich snelle veran deringen voor, die hun uitwerking doen gevoelen op onze buitenlandse politiek en onze nationale veiligheid. Er bestaat. verbijsterend. Op geen tien goochelcon- gressen hebben wij zoiets aanschouwd. Alles wat hij doet, met kaarten, bekers, ballen, smeulende kluwen sajet, is even phenomenaal. Tot de apotheose toe, wan neer hij zich een eindeloze waslijn met vlaggetjes uit de mond laat trekken. Deze man zou in de grote werelö- varieté's schatten kunnen verdienen, maar waarschijnlijk verdient hij ze ook op de schepen. Want de gaven, groot en klein, stromen toe als hij na afloop met zijn fez de kring rond gaat. De grote goochelaar, Majoor Rose, komt minder opvallend aan boord, ofschoon zijn verschijning heel wat imposanter is dan die van de nietige, vingervlugge Ali. Een grote, krach tige, stralende verschijning, welig ge dijd in een blauw vestloos pak, het witte overhemd met zwierige das van een losse, sub-tropische bevalligheid. Sinds 1 April van het vorig jaar is hij gedemilitariseerd met de titel van vice-consul, want de Egyptenaren heb ben zeer beslist iets tegen ieder, die khaki draagt. Majoor Rose's naam klinkt prettig Ne derlands, maar wordt ook waer zo ge schreven, dat hij bij de Engelsen good will heeft. En als goochelend organisa tor heeft hij succes bij het goochelend volk van Egypte, het land waar moei lijkheden èn mogelijkheden even onbe grensd zijn. Majoor Rose volbrengt, in opdracht van generaal Nyhoft militaire directeur verkeerswezen, de moeilijkste opdrachten ten behoeve van de gaande en komende troep. Vóór alles is hij de grote postillon, die zorg draagt, dat de correspondentie van en naar de troepenschepen, soms 35 postzaken vol, snel en prompt wordt verzonden en bezorgd. Aanvankelijk ha perde dat nog a] eens; sinds Majoor Rose's bemoeiingen heeft de post slechts éénmaal een schip gemist, maar dat kwam doordat de K.L.M. 48 uur vertra ging had. Dan verzorgt hij de aankopen van wat een schip onverwachts nodig heeft, van zoutwaterzeep en stencil papier tot miswijn en rozenkransen toe. Hij haalt de jongens van boord, die als nog een vrijstelling hebben gekregen. Hij bezoekt de zieken die werden opge nomen in het hospitaal. En hij behan delt gevallen als dat van een 'jong of ficier, die wegens ernstige ziekte plot seling in Suez van boord en van Cairo naar Nederland vliegen moest. Op het eerste gezicht lijkt dit alles eenvoudig, in de practijk is het dat allerminst. In het laatst genoemde geval moest bijvoorbeeld de jonge officier een pgs en visum, burgerkle ren en een injectie tegen cholera krijgen en wel in de tijd van luttele uren om het vliegtuig nog te halen. Dan heet het gladdigheid te causeren bij een stroef bestuursapparaat als het Egyptische en dit is nu het geheim van de vlotte en soepele Majoor Rose. Bij de ingang van de haven van Port Said staat het standbeeld van Ferdi nand de Lesseps, wijzende met de hand op het door hem gegraven Suez Kanaal. Als de Nederlandse troepentransporten tot het verleden behoren mag er een monument verrijzen van Majoor Rose, de trouwe postillon, de grote goochelaar in goochelend Egypteland ten bate van de Nederlandse soldaat, die op uit- en thuisreis het Suez-kanaal passeerde. „Eén land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegengewerkt door voortdurend gebruik te maken van het recht van veto", zo zeide Truman. „Doch dit IS niet alles. Sinds het einde der vijandelijkheden hebben de US.S.R. en haar agenten de onafhankelijkheid en het democratisch bestel van een gehele serie landen fn Oost- en Midden-Europa vernietigd. Het klaarblijkelijke voorne men deze politiek voort te zetten met betrekking tot de overgebleven vrije landen van Europa heeft de critieke situatie, waarin dit werelddeel heden verkeert, te weeg gebracht." De President steunde het vijf mogend - hedenpact, dat te Brussel werd gete kend, met de volgende woorden: „Op dit ogenblik, waarop ik u toespreek, teke nen vijf Europese landen in Brussel een verdrag voor 50 jaar, dat voorziet in economische samenwerking en gemeen schappelijke verdediging tegen agressie. Deze daad is van grote betekenis, daar het verdrag niet werd opgedrongen door een machtiger buiirland. Deze betekenis gaat ver uit boven de feitelijke bepa lingen van het verdrag. Het is een op merkelijke stap, in de richting van de eenheid in Europa voor het behoud van zijn beschaving. Wij moeten deze stap volledig steunen. Ik ben ervan over tuigd, dat deze poging alle steun der' V, S. verdient." Verwachting tot Vrijdagavond; Matige tot krachtige, naar Zuid westelijke richting draaiende wind. Weer toenemende bewolking met la ter plaatselijk enige regen Vannacht kouder. Morgen overdag weinig verandering in temperatuur. Zon 6.46—18.51, maan 19.56—4.07. Troepen van het Italiaanse leger uit het gebied van Grosseto en Florence worden naar zes kampen van vluchte lingen overgebracht, welke gelegen zijn in de nabijheid van de vier voornaam ste communistische centra in Italië. De ze vier steden zijn Milaan, Turijn, Bo logna en Cremona. De overplaatsing zal plaatsvinden vóór 18 April, de datum der verkiezingen in Italië. De kampen zullen op aandringen van het Italiaanse ministerie van Defensie worden ontruimd. De vluchtelingen zul len tussenSalerno en Napels worden ondergebracht Een woordvoerder voor premier De LWeinigheden kunnen wel eens I heel belangrijk zijn. J Gasperi heeft in Rome verklaard, dat president Truman's rede „goed nieuws" voor de Europese democratische landen bevatte. Hij zei. dat Truman's voorspel ling, dat 'de Vet. Staten steun zullen verlenen als. de situatie dit nodig maakt om de Europese democratieën uit de handen der Russen te houden „zeer interessant voor Italië" is. De wijziging van de Engelse kieswet is Woensdagavond in het Lagerhuis aan genomen met 323 tegen 192 stemmen. De bijzondere vertegenwoordiging in het Parlement van de Universiteiten en de Londense City komt te vervallen. Het aantal afgevaardigden zal van 640 wor den gereduceerd tot 608. waarvan 439 toegewezen aan Engeland. 71 aan Schot land. 36 aan Wales en 12 aan Noord- Ierland. De kiezers hebben nog slechts één qualificatie. namelijk van hun domicilie in een kiesdistrict.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1