Vogelenzang vraagt kinder speelplaats en badhuis Negen kloosterzusters uit één familié Beverwijk en zijn historische optocht STAD EN OMGEVING Overpeinzing op het Kopje Kop Zeeweg van intens belang Zorg voor het grote gezin Moeder Theodosia: In burgerkleding via Rusland naar China Bonte, boeiende stoet zal door de straten trekken Jnyjf Bel ^ooo rPAASREIZEN-i Keuringszwendel met dienstplichtigen 217'4 /Ik- Het middenstandsfeest CEBUTO REISBUREAUX AtiENDA' r- MARKIEZEN - Nieuwe tarieven voor herenmaatkleding Dominee weer voor het tribunaal parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier Grote Houtstraat 47 „De Waarheid" blijft verboden Aanslag op prof. Geyl ?IIH fii DONDERDAG 18 MAART 1948 PAGINA 2 Ledental op één avond met sprong naar de 1000 Passie-avond K.J.M V. 30-jarig jubileum bij de politie Leerling uitvoering Tilly Sylon Joles-Ziekenhuis H.R.K.D. Burgerlijke Stand R.K. Damver. Theorie en Praktijk i SPIEGEL DISTRIBUT1EN1EUWS DE TAXITARIEVEN RAAD BLOEMENDAAL Negen kloosterzusters uit één Beverwijkse familie. ZANDVOORT Fiat op advies werd geweigerd Meisje onder melkauto Vergunning voor straatmuzikant Spreekuur burgemeester WAT ZIET MUN OOG? een oude naaimachine U belt 22787 Fa. M. C. HOOLE R'straatweg 250 Haarlem-Noord. jëjg ar Venraders veroordeeld Telef. 18036 PRIJSHOUDENDE MARKT Zes arrestaties Voor de militairen Beurs van Amsterdam In haar vergadering van Woensdag 17 Maart besloot de rt.K.. Vakorganisatie van groente-, fruit- en aardappelenhan delaars „St. Marcus'' en bloc toe te tre den tot de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem. Zij volgde daarbij het voor beeld van vele anaere R.K. vakorgani saties als slagers, melkhandelaren, bouwpatroons etc. Het is een verheugend feit, dat, al wordt er aan de andere zijde hard ge werkt om het communisme vaster voet te geven, de kathglieken hun taak ken nen en zich hecht aaneensluiten om zo sterk mogelijk te staan op alle gebied. De jubilerende R.K.Middenstandsver eniging is door deze toetreding-en-bloc op een ledental van 980 gekomen. Slechts twintig leden zijn er nog no dig om de duizend vol te maken. Wie zorgt er voor? De plechtige installatie van het duizendste lid moet op de 11e April, de grote feestdag, plaats vinden. Het telefoonnummer van de voorzitter is 19512. Het een loopt met het andere para- lel. Er heeft zich een commissie ge vormd, die gelden inzamelt om de in richting van een Eigen Bureau moge lijk te maken. De bijdragen komen uit alle hoeken binnen, maar dit comité zou zo graag zién, dat nog deze week ieder middenstander zijn steentje heeft bijgedragen. Het is hem gemakkelijk ge maakt door een kaart, die hij alleen maar op de bus behoeft Je doen. Doe het nu! Gisteravond gaf de K. J. M. V. voor alle leden met hun dames een passie avond Een zestal leden onder leiding van Ton v. d Eeden, brachten deze avond op uitstekende wijze verschil lende declamaties, terwiji de geeste lijke adviseur, kap. C. Roozenburg. met de Matthaus-Passion op platen het mu zikale gedeelte verzorgde. Een dankbaar aoplaus vertolkte de waardering van alle aanwezigen voor het gebodene. Donderdag 25 Maart hoopt de heer G. Roosma, brigadier van de gemeente-po- Utie te Haarlem, wonende Lorentzkade 146, alhier, de dag te herdenken dat hij 30 jaar geleden in dienst trad. Na aan vankelijk bij de straatdienst te zijn in gedeeld. werd hij spoedig bij de afdeling „Drankwet" geplaatst, bij welke afdeling hi) sinds 1925 dienst doet. De heer Roos- ma is zowel bij zijn collega's als bij zijn superieuren en ondergeschikten een zeer geziene figuur. Daar hij uit de aard van de zaak ook veel met publiek omgaat, in hoofdzaak caféhouders, besturen van verenigingen en verhuurders van zalen, is het steeds op zijn bureau een komen er. gaan van personen, die bij hem om inlichtingen komen. Het zal hem dan ook op die dag aan belangstelling, zowel van de zijde van het politiepersoneel als van het publiek, niet ontbreken. Van 11 tot 12 uur wordt hij gehuldigd in het Hoofdbureau van Politie aan het Nas- sauplein. Zondag 21 Maart 2 uur zullen de leer lingen van Tilly Svlon een uitvoering geven in de Stadsschouwburg te Haar lem. Er zal o.m. worden gedanst het sprookje „Een Zomernachtsdroom". Er worden op het ogenblik bespre kingen gevoerd over de overdracht van het Joles-Ziekenhuis op het Groot Heiligland aan de gemeente Haarlem. Het Joodse ziekenhuis, dat reeds twin tig jaar in Haarlem staat, is niet lan ger in staat zijn exploitatie zelf standig te voeren. Een dezer dagen werd voor de promo tie-degradatie gespeeld DCGHRKD. De uitslag was als volgt: DCG—HRKD P. WestraC. Heesakkers 20 J Fakkeldij—M. Herben 11 F. OverwaterP. Mul 02 J. HuismansJ. Lucas 11 B. v- Lange HermansC.. Stijnman n.o. 20 J. HollaTh. v. Wort 20 H. Westra—A. Masteling 11 J. G. Overwater—G. A. Hesselman 1—1 M. SijmansG. Kraak 20 G. LooimanA. J. Joosten 11 DCG won met 137. GEBOREN: H. J. IoornvlietBurg graaf. z; C. L. Vis—Sanders, z; H. J. Weijérs—Peper, z; G. M. C. van Oosten de Wit, z; E Diependaal—Zwagerman, z; A. van Bakelde Leeuw, z; W. van der DoesEekhof, z; C. A. de Ruijter— Reuderink, z; A. Meinema—Mets, d; A. M. de Vos—Berendregt, d; A. S. Loh- mannde Vink, d; A. E, Boonders Zeulevoet, d. ONDERTROUWD: P. Roest en J. W. Rietman; O de Haan en W. M. Reij- mers; W. J. M. Bielen en M. F. van Wa- mel; J. W. de Vos en M. van der Schild; E. N. H. Bennebroek en A. E. Kist; M. F. A. Arisz en H. C. F. Boos; G. J. Bar- telsman en H. van Buuren; J Beute en H. G. van den Hooff; A. J. van der Meer en P. E. Pelt; G. A. Bonarius en A. H. M Kaandorp; G. Z. Wenteler en A. G. Snel; A. C. Meeuwenoord en M. J. Koks; K. L. Eijkhout en V de Jong; M. C. J Stuij en U. I. Z. K. E. Mirauer; I. Zitman en M. C. Geerings; A. F Kroon van Diest en 1. Holzhaus; H. J. Bourgonje en P. C. M. van Vugt; A. Lindenberg en C. Halderman; B. H. H Kathmann en J. M. Daalmijer; C. Silvfs en J.'O. Koster; F. P. A. Kolkman en C. G. M. van Dam; H. iBorgers en C. J. van Orden; B Konings en C. Stokman; A. de Wolf. eii A E. van Wetten. GETROUWD; J van de Molen en A C. M. Hackfoort; C. G. van Oosten en E. Adema; P" J. Buschman en T. Kooij: H. C. N. van Lieshout en H. Oosterloo- J. J. de Gooijer en H. M. Nijssen: C Pomp en J C de Graaff; A. Jonkman en C. Burger: j. Dijkstra en W H. Ligt- hart; B J. M. Boelen en M. E. H. P. Poels: M A. J. v'oll&erts en L. A. H. A. van Gastel; T. A. J. Mosterd en W. C. Pleging; T Rens en G. vkn Nieuwen- hoven. OVERLEDEN: N. van Duijn, 73 j. Vergierdeweg; J. H van Dijk—Pollee 74 Lorentzkade; E. P. MelchforDem- mers, 84 j., Wagenweg; J. C van der Wedden 79 j., Wtlhelminapark: E. de Vries 22 j., Saturnusstraat: C. Staats— Karstens, 76 j., Linnaeuslaan. De uitkijktoren op het Bloemendaalse Kopje is een zeer geliefde observa tiepost, daar hij bekend is ais een verzamelplaats van gevarieerde verge zichten. De Duitse bezetter erkende ook zijn waarde en versterkte daarom de duintop en omgeving met bunkers en ka zematten, en wellicht zullen ook in het verre verleden vreemde overheersers de kroon van Kennemerland in hun bezit hebben gehad. Deze tijden zijn gelukkig voorbij en thans is de toren 'n wijkplaats van toeristen. Hoewel de zomer de tijd is voor het toeristenbezoek, kan de echte bewonderaar van het vergezicht ook nu, op een heldere voorjaarsdag, een genot volle middag op de ronde uitkijkpost be leven. Het is dan alsof hij op vele idyllische plaatsen tegelijkertijd, of kort na elkaar kan vertoeven en in de nabije verte weet hij als een tweede toeschouwer midden boven de Haarlemse huizenblok ken de ranke gekroonde toren van de oude Bavokerk. Hij ziet ranke, snelle zeiltjes over het Spaavne zweven en in gedachten verzonken lijken zij hem een escadrille van in het wit geklede ruiters toe, die op hun schimmels over een zil veren weg Haarlems veste binnentrek ken. Zijn blik naar het Westen wen dend v^lt zijn oog eerst op de glooiende groenbegroeide duinenrijen, die hem aan genaam en gezellig aandoen om hun wilde regelmaat en uiteenlopende bebos sing, en dan dwaalt zijn blik over de lichte duinheuvels naar het strand. Lirtks ziet hij daar de badplaats Zandvoort en rechts priemt de IJrr.uidense vuurtoren zijn dak in de blauwe lucht. Scheepssil- houetten en rookpluimen drijven daar op de zee, die zich als een lint uitstrekt. Zij nemen de gedachten en verlangens van de stilzwijgende toeschouwer mee naar verre landen, die hij aan de over kant in zijn verbeelding reeds meent te gaan zien. Hij kijkt maar weer naar het land en ziet dan in het noorden kaars rechte schoorstenen naast plompe fa brieksgebouwen: het industriecentrum' van Velsen en IJmuiden. Als de eenzame kijker wederom op Haarlem neerbllkt schrikt hij plotseling op als een jong stemmetje zeurend vraagt; „Mam, krijg ik nou een zuurtje?" Het kind brengt hem weer tot het werkelijke leven terug en op zijn klokje ziende, bemerkt Ijij, dat het al tijd is om te gaan.... Voor dé onderlinge competitie werden de laatste 14 dagen de volgende partijen gespeeld: Jac. v. d. DroftC. Pennock 20; P. Beelen«f. de Bruin 11; S. KuilmanC. v. d. Kamp 02; W. J. v. LooyL. Andriga 20; H. RumpJ. Valk 2—0; W. J. v. Looy—J. de Bruin 2—0; C Pennock—L. Andringa 0—2; V. AndringaJ. de Bruin 20; P. Hollen- berg—C Koek 2—0; W. J. v. Looy—C. Pennock 20. Pers. kampioenschap le kl. Kennemerland. Maandag 22 Maart wordt bij T.E.P. de 4e ronde van groep B verspeeld van bovengen, wedstrijden in het clubgebouw Prinsenbolwerk no. 1. 2 dagen Valkenburg 2 dagen Midden-Nederland 4 dagen Nederland 3 dagen Ootmarsum Prima hotels en maaltijden. Deskundige leiding. DIVERSE DAGTOCHTEN o.a. per extra diesel naar Zeeland. Vraagt uitgebreid programma bij HAARLEM Groote Houtstraat 124 Tel. 20033 - BEVERWIJK Breestraat 38 - Tol. 3033 en inlichtingkantoren der M.S. BIOSCOPEN: V Rembrandt: Frieda (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema-Palace: Desperado (1-3 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zonen der Zuidzee (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Verlaten (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Mannen en muieen (volwh, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Vrolijke gevangenis (a.l.), 2.30, 7 en 9.1-5 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 18 Maart Stadsschouwburg: Henk Schaer met „Apocalyps", voor G. en W., 8 uur. fWinkelbedri] ven kunnen bij ons inlichtingen verkrijgen voor aanschaffing of vernieuwing. Leidschegracht 101-105 Amsterdam - Tel. 32077-31980 Vrijdag 19 Maart Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem Vleeshal), Bot t.m. Bro. Aerdehhout (Gem. Kwekerij), A t.m. G. Heemstede (Binnenweg 160), C en D t.m. De. Voor herenmaatkleding is een nieuwe prijsregeling afgekondigd, die over drie weken in werking treedt. Aan de hand van recente berekeningen bij een aan tal representatieve kleermakerijen zijn tarieven vastgesteld, die een redelijke verlaging van de maximumprijzen be tekenen, aldus het ministerie van E. Z. In de twee eenvoudigste bewerkings klassen (C en D> zijn maximum-prijzen voor het gehele costuum op grond van de stoffenprijzen bepaald. Kleermakersbedrijven, die in een hogere klasse (A en B) zijn gerangschikt, moeten het Indelingsformulier, waarop de toestemming tot deze indeling is vermeld, zichtbaar in de verkoopruimte ophangen. De wijziging van de Prijzenbeschikking Huurauto's 1948 welke in de Ned. Staats courant van 10 Maart j.l. is gepubliceerd, is een wettelijke bevestiging van de ta riefregeling, die reeds op 15 December 1947 met voorlopige toestemming van het Directoraat-Generaal van de Prijzen door de Haarlemse huurautobedrijven mocht worden toegepast. Na de alge mene herziening der taxitarieven, welke op 1 November 1947 van kracht werd, is namelijk gebleken, dat in het Haarlem- Se taxibedrijf de verhouding tusssen be taalde en onbetaalde kilometers ongun stiger was dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De daardoor noodzakelijk ge worden wijziging houdt in, dat voor lo cale ritten thans, behalve de vaste aan slag van 75 cent voor de eerste belast afgelegde kilometer, 30 cent per kilome ter mag worden berekend. Dit tarief is dus reeds op 15 December 1947 ingegaan. Langs de oude straten van het nachtstille Amsterdam zijn we onze Stille Omgang gaan ma ken en we baden om meer roepingen tot het geestelijk leven, omdat de Bisschop dat had gevraagd. Bijzon der zeldzaam is wel het feit, dat negen meisjes uit één familie de fam. Bleeker de kloosterlqke staat verkozen. De geschiedenis van haar is in teressant genoeg om er even langer bij stil te blijven staan. Het was ongeveer zestig jaar geleden, dat een jong meisje uit de Wijkermeer- polder aan haar vader toestemming vroeg in het klooster te mogen gaan. Oude Wijkers zullen in de zuster links op de stoel, zij is thans 78 jaar, het be wuste Beverwijkse meisje herkennen. De oudste zuster heeft haar weg ge vonden. En' hoe gaat het dan in een echt katholiek gezin? Vader Bleeker heeft daarna nog driemaal het ja-woord moeten geven. Vier van zijn dochters kozen het klooster (de drie zittenden en de zuster op de foto. die jong is gestor ven). Zij traden in de Congregatie van de Dochters van Maria en Joseph aan de Choorstraat te 's-Hertogenbosch. De congregatie waartoe zij behoren heeft te Beverwijk scholen en rusthuizen. Vijf tantezeggers, van wie wederom drie zusters, zijn haar gevolgd, vier in dezelfde congregatie, één bij de Zusters van Liefde te Tilburg (de middelste van de tweede rij). De foto is kortgeleden genomen bij de terugkeer van moeder Theodosia (middelste zittend) uit de China-mis- sie. Zij is thans 76 jaar oud en vertrok toen ze 59 jaar was, over Rusland, in burgerkleding naar haar missiegebied 16% jaar geleden. Ze kwam er na een reis vol gevaren en veel ontbe ringen aan. Een bloeiende missie heeft ze opge bouwd, doch nu moest ze op haar hoge ouderdom nog de teleiystelling onder vinden, dat de communisten de missie vernielden. De zusters zijn gevlucht. Dè missie is opgeheven. Moeder Theodosia kwam naar huis. Weer begon een zware tocht, die echter vanaf Calcutta per K. L.M. werd gemaakt. De gehele familie Bleeker wachtte haar te Amsterdam op Ook alle kloosterlingen mochten haar bezoeken, bij welke gelegenheid deze bijzondere foto werd gemaakt. Negen Beverwijkse vrouwen kozen een leven, geheel voor Christus en Zijn Kerk. Zij kwamen voort uit één familie, zij dragen een echt Beverwijkse naam tot heel dicht bij God. Het gebed in de stille voorjaarsnacht tussen de hoge Amsterdamse woningen om meer roepingen, zal met zulke voor beelden voor ogèn vruchtbaar ziin. Hedenmorgen is de Bloemendaalse gemeenteraad ter behandeling van de begroting 1948 bijeengekomen onder voorzitterschap van de burge meester, jhr. C. J. A. den Tex. Er werd dadelijk begonnen met de alge mene beschouwingen. De heer Pinxter (K.V.P.) vroeg zich af, of een kleinere gemeente bij het bespreken van haar begroting politieke beschouwingen van node heeft. Hij wilde nochtans zijn bezorgdheid^uit- spreken over de gang van zaken in de laatste maanden, die de bevolking angst voor de toekomst heeft gebracht. Het oprukkende gevaar uit het Oosten kan alleen gekeerd worden door een dam, gefundeerd op christelijke beginselen. De meeste partijen zijn daartoe bereid, maar daarom is het zo jammer, dat een grote óroep in deze raad bij het aanvaarden van haar taak bezwaren maakte tegen het afleggen van de eed. Dit is voor de belijdende christenen een teleurstelling. Wij mogen niet rusten voor de ge meenten haar volledige zelfstandigheid hebben teruggewonnen, opdat zij zich in goede lijnen kunnen ontwikkelen. Bloemendaal moet weer een eigen be lastinggebied hebben, waartoe de ge dachte „financiële verhouding" nog niet leiden kan. Het openluchttheater en de uitkijk toren zijn vondsten, waarvan wij er meer kunnen gebruiken. Hoe staat het met de verbouwing aan de kop van de Zeeweg? Wat er het vorig jaar tot stand kwam, maakt een zeer primitieve in druk. Hoe denkt men zich de toekomst van het Bloemendaal omringende duingebied? Zijn er mogelijkheden de gemeente te maken tot een centrum voor sportbeoefening, b.v. zweefvlie gen, tennisbaancomplexen, ijsbaan etc.? „Ik wens," aldus spr., „B. en W. sterkte toe in de strijd tegen het door snijden van de gemeente met een z.g. Noord-Zuid-weg. Mogen wij voor deze ramp gespaard blijven." r.r. vroeg bijzondere aandacht voor het bouwen van woningen voor grote gezinnen, speciaal in Vogrtenzang. Flat- bouw en bungalows moeten bevorderd worden. Het college dient zeer welwil lend te staan tegenover het initiatief van particuliere zijde. Spr. wees er op, dat de laagst bezoldigde gemeente werklieden meestal ni: rond kunnen komen. De onderwijs-verfrissing heeft goed gewerkt; bij de schoolmelkvoor- ziening zou het mogelijk moeten zijn ouders van grote gezinnen minder te 'eten betalen. Zal de gemeente de oorlogsschade van bijzondere scholen alsnog vergoeden? Spr. achtte het juist, dat de gemeente kwekerij voce openluchtlessen wordt gebruikt. Zijn er voldoende gelden om het regeringsjubileum van H.M. de Ko- -gin waardig te kunnen vieren? Het verlanglijstje van de fractievoor zitter zag er als volgt uit: Sportvelden'te Aerdenhout, kinderspeelplaats en bad huis in- Vogelenzang. Men zal daar te vens dankbaar zijn, als de stoptrein weer komt, en men heeft waardering voor het vele werk, daartoe door de vcrkeerscommissie verricht. Onder voorzitterschap van mr. J. E. Goudsmid behandelde de Zevende Kamer van het Haarlems Tribunaal vanmorgen wederom de zaak tegen de 64-jarige dominee P. W. Foeken uit Zandvoort, op wiens vonnis de Hoge Autoriteit enige tijd geleden het fiat weigerde. De Eerste Kamer, die de zaak de eer ste maal te behandelen kreeg, advi seerde het vorig jaar beschuldigde te in terneren voor de tijd van 8 Mei 1945 tot 8 November 1947, hem te ontzetten uit de kiesrechten en het predikambt en zijn vermogen verbeurd te verklaren tot een bedrag van twaalfduizend gul den. Het fiat werd geweigerd, omdat men van mening was, dat de zaak niet vol doende onderzocht was, dat er een on nauwkeurig beeld was gegeven van de vermogenspositie en dat tenslotte de ontzetting uit het predikambt een kerk rechtelijke kwestie was. Bij de hernieuwde behandeling be perkte het Tribunaal zich tot deze drie punten en volstond de voorzitter met het voorlezen van de verklaring, die Foeken destijds had afgelegd. Ten aan zien van diens woorden „Joods-bolsje- .wistlsche Oranjezender" vroeg de voor zitter aan beschuldigde: „Daarvan bent u nu zeker wel teruggekomen?", welke vraag beschuldigde slechts bevestigend kon beantwoorden. Overigens nam het verhoor korte tijd in beslag, waarna de verdedigster, mevr. ScheltemaConradi, de gronden tot weigering meer uitvoerig besprak. De ver dedigster belichtte de financiële positie aan alle zijden en kwam tot de con clusie, dat op die manier aan beschul digde, die reeds een gevoelige straf heeft gehad, iedere bestaansmogelijkheid wordt ontnomen. Uitspraak 1 April. Gistermiddag is een 8-jarig meisje door onvoorzichtigheid onder een melk auto terecht gekomen. Met een dijbeen breuk is zij naar het ziekenhuis vervoerd. Teneinde te voorkomen dat valide ar beidskrachten zich aan het arbeidspro ces onttrekken hebben B. en W. beslo ten dat vergunningen tot het maken van muziek, tot het venten of het in nemen van standplaatsen alleen worden verleend aan die personen, die in het bezit ziji^ van een verklaring van het gewestelijk arbeidsbureau. Uit deze ver klaring moet blijken, dat het geweste lijk arbeidsbureau tegen het uitoefenen van het bedrijf van straatmuzikant, ven ter e.d. geen bezwaar hééft. Wegens verblijf in het buitenland zal de burgemeester Woensdag 24 Maart a.s. geen soreekuur houden. Vervolgens sprak de fractieleider van de P. v. d. A„ de heer Vliegen, die zich niet ontevreden toonde over de huidige stand van zaken, doch nog geen reden zag tot voldaanheid. Als is ons keurslijf iets wijder geworden, aldus spr., toch voelen wij nog steeds aan den lijve de scherpe controle van Ged. Staten. 'On danks vele beperkende maatregelen kan geconstateerd worden, dat Bloemendaal cp de weg van herstel in het afgelopen jaar is voortgegaan. Spr. herinnerde aan de belangrijke bezuiniging, die op de begroting is aangebracht door het ont slag van een aantal arbeiders bij Publieke Werken, en meende, dat dit pas recht vaardig'en efficiënt genoemd kan wor den, als het gemeentebedrijf toch bere kend blijft voor zijn taak. Het raadslid zou graag zien, dat ontsierende restan ten langs de weg zouden worden weg genomen. Wat het verkeer in de ge meente betreft, drong spr. er bij B. en W. op aan, de Noord-Zuidverbinding en de doortrekking van de buslijn tot het Prov. Ziekenhuis bij de N.Z.H. te be pleiten. Verder wilde hij de aandacht van liet College vestigen op de huisvesting. Daar spr. de mening was toegedaan, dat de afstand tussen burgerij en overheid groter is dan wenselijk geacht moet worden, stelde hij voor over te gaan tot het instellen van wijkraden in de ge meente, die voorlopig een adviserende taak zouden kunnen uitoefenen en aan bevelingen op verschillend gebied aan B. en W. z^pden kunnen doen. Spr. sneed dan een geheel ander on derwerp aan, n.l. de algemene politiek. Ons democratisch leven wordt belaagd; in ons eigen land heeft de C.P.N. door de toejuichingen naar aanleiding van de ontwikkeling in Tsjechoslowakije zich lijnrecht geplaatst tegenover onze democratische beginselen. Daarom wijst de fractie van de P. v. d. A. als eerste noodzakelijke maatregel alle samen werking met de C.P.N. af. De woordvoerder van de V.V.D., de heer Hempenius, had verschillende ver langens, waarvan de voornaamste wa ren: uitvoering van de plannen aan de kop Zeeweg en de bouw van een open- here H.B.S. of Lyceum, daar volgens Ja. mevrouw, ook bij U zie ik nog -in de kast. of op zolder staan. Het hindert niet als zij defect is. of zendt briefkaart en wij komen direct. Wij betalen ook HOGE PRIJZEN voor alle soorten INDUSTRIE- MACHINES- hem een behoefte is ontstaen sen een gemeentelijke middelbare school. Het zal Bloemendaal èen financieel offer van f 40.000.kosten, maar dat bedrag vond spr. verantwoord, omdat een aan zienlijk aantal jonge gemeentenaren in Haarlem school gaan, waardoor, als de toestand bestendigd blijft, voedsel ge geven wordt aan de annexatie-gedachte Tenslotte verzoekt de heer Hempenius in verband met de ministeriële verkla ring inzake het treffen van speciale maatregelen voor de orde en veilig heid, het college ccn onderzoek in te stellen, of zich in het politiecorps ook communisten bevinden: Burgemeester Den Tex beantwoordde de sprekers. Hij zeide zich zo sterk mo gelijk te zullen verzetten tegen he regime, dat vele landen in het Oosten wordt opgedrongen. Wat met de duinterreinen zal gebeu ren. hieromtrent bestaat nog geen zeker heid. Wat de volkshuisvesting betreft, wordt rekening gehouden tnet grote ge zinnen. Spr. vond het prettig te horen, dat de bouw van flats 'instemming geniet bij de raad. Hij achtte dit, als het natuur schoon niet wordt aangetast, een goed project en deelde mede, dat plannen dienaangaande in studie waren. Wij zijn op het ogenblik, zo ging de burgemeester voort, geen noodlijdende gemeente meer en de onaangename vorm, die de voogdij aannam, is thans opgeheven. Controle zal echter moeten blijven, ofschoon wij zelf moeten voor komen, dat deze op ongewenste wijze verscherpt wordt. B. en W. doen al het mogelijke een verbinding Noord-Zuid te verkrijgen. Spr. juichte het idee van de wijkraden toe. Het bouwvolume in de gemeente is als volgt verdeeld: een derde voor klei ne arbeiderswoningen en twee derde voor grotere middenstandswoningen, een verdeling, die het meest met het karak ter van Bloemendaal overeenkomt. Wethouder Rohling (K.V.P.) besprak de salariëring van het lagere gemeente- nersoneel en vond dat de toestand, na de ontvangst van de directieven van Provinciale Staten, er niet bevredigen der op geworden was. Zaterdag hebben wij reeds om trent de historische optocht tijdens de Beverwijkse stadsfeesten een en ander bericht.- Wij deelden mede, dat de ontwerpen van Herman Moerkerk voor het publiek tentoon gesteld zullen worden. Hieronder geven wij een overzicht van het geen de kunstenaar zich voorstelt uit te beelden in levendige tafere len vol zwier en kleur. Vooraf gaan bazuinblazers, vaandel dragers en het wapen van Beverwijk. In de tweede groep zien we Willebrord en zijn medewerkers Adelbert en En- gelmundus, in gezelschap van Karei Martel en andere Frankische persona ges. Groep 3 is een praalwagen, waarop o.a. Graaf Jan I, die de stadsbrief uit reikt aan een Beverwijkse poorter. De volgende groep stelt voor het bezöek in de winter van 1389 aan Beverwijk gebracht door de zwaarlijvige graaf Guy de Blois en zijn echtgenote met gevolg, waarin steeds een nar en een man met een papegaai aanwezig waren. Groep 5 laat ons de hoge vierschaar zien. De gevangene Wouter van Meere- styn wordt door de beul meegevoerd naar het gerecht. Vervolgens zien we het St. Joris schuttersgilde, dat met zijn kruisbogen papegaai gaat schieten, een aloude traditie, waarvoor de stad Beverwijk als prijs een vette koe be schikbaar stelde. Groep 7 is een praalwagen, waarop we een aantal voorname Beverwijkers uit de 15e eeuw zien. Deze en ook an dere groepen worden afgewisseld door groepjes zangers, minstrelen en muzi kanten. Het eind van de 15e eeuw brengt ons het oproer van het kaas en broodvolk. Een strafexpeditie is tegen dit oproe rige volkje uitgetrokken en voert ge vangenen en buit met zich mee. Uitspraak doende veroordeelde het bijzonder gerechtshof te Amsterdam C. D. uit Haarlem tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van dè preventieve hechtenis en ontzet ting uit de rechten voor het leven. D. had in Haarlem tijdens de bezetting als hoofdwachtmeester van de politie aan de Duitsers mededeling gedaan, dat op het hoofdpostkantoor illegale pam fletten werden verspreid. Het gevolg van deze aangifte was, dat een aantal postambtenaren in Duitse gevangen schap geraakte. Op 4 Maart was tegen D. 7 jaar met aftrek geëist. De 23-jarige G., eveneens uit Haarlem, werd veroordeeld tot vier jaar met af trek en ontzetting uit de rechten voor het leven. G: was van 1 Januari tot 31 Mei 1943 voorman over een aantal groen- tenschoonmaaksters in het concentratie kamp te Vught en heeft in die functie de onder zijn hoede staande gedetineer de Nederlanders door stokslagen mis handeld. Op 4 Maart was zes jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten te gen hem geëist. Voorts stonden voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam drie leden van de voormalige „Arbeits Kontroll Dienst" terecht. De eerste verdachte was de 27-jarige J. V. uit Winschoten. Hij had in 1944 als lid van de „A. K. D." te Haarlem een groot aantal Nederlanders, die voor tewerkstelling in Duitsland in aanmer king kwamen, gearresteerd en aan zijn Duitse superieuren uitgeleverd. Later werd hij ingedeeld bij het „Polizei Frei- willigersbataillon" en heeft als lid van dit onderdeel der Duitse politie dienst gedaan te Apeldoorn. De procureur-fiscaal noemde m zijn requisitoir de A. K. D. „de meest gehate Duitse instelling naast de S. D." Hij laakte de verdachte, die als Nederlan der zich beschikbaar had gesteld voor dit „hoogst verwerpelijk bedrijf" der Duitsers en eiste 10 jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis en ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten voor het leven. Groep 9 geeft ons een beeld van de ambachten en beroepen, die in ,de Mid- deleeuwen werden beoefend, gevolgd door een bonte jachtstoet, een meute, paarden en jagers. Groep 10 belooft zeer mooi te worden. De bekende rederijkerskamer „De Witte Lelie" ontvangt bezoek van de rederijkers uit omliggende steden. Hier na volgt een groep bekende personen uit de 16e eeuw o.a. Rijkert Aertz, Jan Vermeyen, Hendrik Boe en Jacob van Deventer. Groep 12 brengt weer een fleurig ge heel, n.l. het optrekken van de gewa pende burgerij in de 17e eeuw. Dan volgt weer een praalwagen met voorname personages uit, de 17e eeuw, waaronder Vondel en Hooft. Groep 14 toont ons de voltallige ste delijke regering uit de 17e eeuw, schout, schepenen, burgemeesters en alle voor het toenmalige stadsbestuur nodige functionnarissen passeren de revue. De slotgroep brengt ons eerst 18e eeuwse vissers, vervolgens een praalwa gen met als hoofdfiguren Betje Wolf en Aagje Deken. De stoet wordt gesloten door vier bereden muzikanten en een vaandel met als symbool de kleuren van het Huis van Oranje, de Neder landse driekleur en de Beverwijkse kleuren. 1 In totaal zullen voor deze optocht no dig zijn plm. 325 personen, 41 paarden. 20 jachthonden en verder ossen, geiten en een papegaai. De plannen zijn dus gereed. Een eerste vereiste is echter een voldoend aantal medewerkers. Hiertoe heeft de commissie de besturen van een aantal Beverwijkse verenigingen uitgenodigd Woensdag 19 Maart het door de heer Moerkerk gemaakte ontwerp te bezich tigen, waarbij hen dan wordt verzocht met hun leden de vertolking van een bepaalde groep uit de optocht op zich te nemen. Mochten er verenigingen zijn. die geen uitnodiging ontvingen en be langstelling voor de optocht hebben, dan worden zij verzocht zich in verbinding te stellen met de heer P. v. Esch, Beeck- sanglaan 104. Het zal jammer zijn als het Haar lemse tribunaal straks opgeheven is, want de bode schenkt er uit stekende koffie tegen een krats Het is mij een raadsel hoe de man er mee uitkomt, want de room drijft op het hete lichtbruine vocht, dat omstreeks elf uur nieuwe kracht tot de boterham schenkt. De leden van het tribunaal moeten wachten totdat de zitting is af gelopen en dat is in zekere zin on billijk, zo iets als de paarden, die de koffie verdienen, krijgen ze niet.Soms wordt het half twee en ik kan me voorstellen, dat de secondanten van de voorzitter dan denken: „man schiet in vredesnaam een beetje pp, al dat ge leuter kan me niets schelen, er wacht me een spiegeleitje". De griffier schrijft maar en gisteren heb ik vooral bewon dering gehad voor mr. Glastra, die staande de zitting een ooggetuige-ver slag gaf als bij een voetbalwedstrijd. Jammer, dat hij zijn werk niet gedrukt ziet; journalisten hebben tenminste nog de vreugde hun oeuvre aan tienduizen den te kunnen schenken; hij moet het met de voldoening, die een muf dos sier biedt, doen. Men is zeer hoffelijk op het Haarlemse tribunaal en het is bjjna een genot er voor te moeten ver- schijnen. De president en de verdediger sloven zich uit elkaar complimentjes te maken en de getuigen krijgen een stoel plus verzuimgeld, aangeboden; het eerste is bij de rechtbank geen gebruik, het tweede in allerlei toonaarden. De verslaggevers lijken me tamelijk ru moerig' en van diverse pluimage. Zij lopen in en uit, zogenaamd ,om kopij w^g te brengen, maar in werkelijkheid om een sigaretje te roken. Zij wikken en wegen de strafmaat en yinden deze, naar hun politieke overtuiging, te hoog of te laag. Bij èen veroordeling van zijn cliënt, loopt de verdediger om de pers heen, hij een vrijspraak zoekt hij ze op en geeft overmatige inlichtingen. Zo heeft dat tribunaal zijn bekoring, zijn beleefdheden, zijn rechtspraak, zijn' persbroeders en zijn koffie. Als ik dan denk aan een gebouw, dat even verder op staat en waarin in de oorlog de Ortskommandantur gevestigd was, dan ontdek ik toch wel een verschil in de bekoring, de beleefdheid, de recht spraak, de persbroeders ende koffie! Kwestie van beschaving, nietwaar? 9 DAG EN NACHT Amsterdam. 17 Maart 1948. Nadat de koersen op de aandelen markt vandaag over het geheel wat lager waren ingezet, ontwikkelde zich in liet verder verloop weer enige vraag en werd de stemming algemeen iets gun stiger. De omzetten bleven daarbij ech ter tot bescheiden proporties beperkt en zullen vermoedelijk niet veel meer be dragen hebben dan gisteren, toen voor nominaal f 1.98 millioen in aandelen omging. Vanzelfsorekend trok de Fhi- lioshoek weer de grootste belangstel en". In claims was wederom aanbod vanuit het buitenland aan de markt en nadat bij opening de orijs reeds 15 lager was ingezet, sloten zn Op f jBB. Aand. Kon. Olie konden bil kalme handel enkele procenten in koers ver- hoeren. De meeste cultuurfondsen ole- ven eveneens nriishoudend met een iets -oinsiiger ondertoon. On de staatsfond- --nmarkt werden voor de dollarlemne twee noteringen opgemaakt, n.L resp. 104fir en 104%. De Kon. Marechaussee te Enschede is overgegaan tot zes arrestaties in verband met de keuringszwendel met dienstplichtigen. De gearresteerden zijn B. M. V. en H. J. K. uit Almelo, F. W W. H. H. uit de omgeving van Almelo en J. G. Th. J. uit Weert (N.B.), alsmede de vaders van K. en J. in verband met hun pogingen om hun zoons afgekeurd te krijgen. Inderdaad werden deze onlangs afgekeurd, op grond van vervalste doktersverkla ringen, maar toen zij opnieuw voor de keuringsraad verschenen bleek hun niets te mankeren. De bedragen, welke voor de vervalste 'doktersverklaringen thöësten worden betaald, varieerden van twee tot drie duizend gulden. Meestal werd eerst een handgeld gegeven, waarna de rest na de afkeuring volgde. In één geval was het voor de betrokkenen vrijwel onmogelijk om het hele bedrag bij elkaar te krijgen, zodat zij het geld op afbetaling moesten nemen. Anderen moesten bezittingen te gelde maken. Hét Katholiek Thuisfront te Enschedé heeft besloten een telegram aan de mi nister van Oorlog en van Marine ad in terim te zenden, waarin dringend wordt verzocht om, in verband met deze zwen- del-affaire, onverwijld tot herkeuring van afgekeurde personen over te gaan, opdat dezen niet bevoordeeld worden boven hen die hun vaderlandse plicht vervullen. Minister Fiévez heeft gistermiddag tal de Eerste Kamer b« de behandeling van het wetsontwerp inzake het «temmen door militairen medegedeeld, dat de re gering niet voornemens i$ het verbod van „De Waarheid" voor militairen op te heffen. De regering denkt er niet aan, om politieke propaganda door de P.CJ.- zender toe te staan. In 't algemeen staat de regering afwijzend tegenover politieke propaganda in het leger. Com munistische artikelen zullen niet worden toegestaan. Het ontwerp werd hierna goedgekeurd. Dinsdagavond laat is op Prof. Geyl uit Utrecht te Gent, waar hij in restaurant De Roeland een lezing had gehouden voor de katholieke studenten over Neder land en Vlaanderen, een aanslag ge- pleesd Na de lezing heeft Prof. Geyl met en kelen der aanwezigen een nabespreking gevoerd, die tot omstreeks middernacht heeft geduurd. Een half uur na zijn ver trek ontplofte in de kelder, juist onder de plaats waar Prof. Geyl had gezeten, een tijdbom. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Omtrent de daders van deze aanslag en hun motieven tast men. tot nog toe in het duister. Mr. Charles Theodore Seltman M. A. zal Dinsdag 23 Maart, des avonds 8 uur, voor de leden van het Genootschap Ne- derland-Engeland een lezing houden in restaurant Brinkmanji over het onder werp: „The appreciation of Greek art in England". (Niet officiële Koersen) Donderdag: IS Maart Vorig Opening slot heden 98ii 98'.!-% 165% 164% 183% 186 137% 220% i65% 164% 227% 229 324% 323% 311 298%292% 358% 358 223 194 198% Iff,, 258% 255% 3-3% Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aand Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. KabeJ nw aand Philips Kon Petroleum Idem (nieuwste) .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Feb penvaart Unie H.V.A. r>e!i Mii eert. Claims Philips ex claim

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2