Tekst van het verdrag ERIC DE NOORMAN'BESTEENVAN ATLANTIS PLANETEN AAN DE LENTE-AVONDHEMEL Met smokkelaars op nachtelijke excursie In overeenstemming met Handvest van de Verenigde Naties GROEI VAN HET AMSTERDAMSE BOS Nog nimmer is zulk een bos beneden de zeespiegel „DE BESTE ZEGEN DIE WESTELIJK PACT KON KRIJGEN" aangelegd wm Venas, Mars en Satamas Het onderwijs in de West Vereenvoudigde salarisberekening si Als de zaak mis gaat, dan is het redden, wie zich redden kan I Mripfi ANGST VOOR ONRAAD 2 DONDERDAG 18 MAART 1948 PAGINA 3 REACTIES OP TRUMAN'S REDE t&Ma* |j O*" V V- LEEUW reusachtig sterrentrapezium met aan 1 April en l Juni van dit jaar. EERSTE KAMER NEEMT DE CONVERSIEWET AAN ONECHTE ROMANTIEK AAN DE GRENS Van onze Brabantse redacteur) Iedere schooljongen in onverschillig welk grensplaatsje weet u te ver tellen, waar een smokkelaar woont, zoals hij u ook weet te zeggen, waar u de notaris, de dokte?, de onderwijzer of de schoenmaker kunt vinden. Het is niet moeilijk om met een smokkelaar in contact te komen, maar wij loillen meer dan een gezellig praatje, wij willen domweg mee, mee met de smokkelaars op een nachtelijke excursie. Aan de artikelen van het verdrag gaat een verklaring vooraf, waarin Z.K.H. de Prins-Regent van België, de president Van de Franse Republiek, H.K.H. de Groot-Hertogin van Luxemburg, H.M. de Koningin der Nederlanden en Z.M. de Koning van Groot-Brittannië en Ier land en de overzeese Britse gebieden verklaren besloten te zijn: Hun vertrouwen te bevestigen in de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van de menselijke persoonlijkheid, en in de overige beginselen gehuldigd in het Handvest van de Verenigde Naties; De democratische beginselen, de persoonlijke en staatsburgerlijke vrij heid, de constitutionele tradities en de eerbied voor de wet, welke hun ge meenschappelijk erfdeel vormen, te versterken en te handhaven; In deze geest de economische, soci- ale en culturele banden, die hen reeds verbinden, nauwer aan te halen; Loyaal samen te werken en hun pogingen te verenigen om in West- Europa een hechte grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europese economie; Elkander bijstand te verlenen in over'eenstemming met het andvest van de Verenigde Naties, om interna tionale vrede en veiligheid te hand haven en weerstand te bieden aan iedere aanvalspolitiek; De maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in geval van hervat ting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland; Geleidelijk in hun streven andere staten te betrekken, die bezield zijn door deze idealen en de zelfde doel einden beogen en daartoe een ver drag wensen te sluiten, dat hun sa menwerking op economisch, sociaal en cultureel gebied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelf verdediging regelt. De artikelen van het verdrag luiden als volgt: ARTIKEL 1. Overtuigd van de nauwe gemeenschap harer belangen en van de noodzakelijk heid zich aneen te sluiten teneinde het economisch herstel van Europa te be vorderen, willen de hoge verdragslui tende partijen haar economische activi teit op dusdanige wijze organiseren en coördineren, dat deze het grootst moge lijke resultaat zal opleveren, door opheffing van tegenstellingen in haar economische politiek, door harmonise ring van haar productie, en door ont wikkeling van haar onderlinge handels- Verkeer. De samenwerking beoogd in het vorige lid, die met name zal worden verwezen lijkt door de consultatieve raad voor zien in artikel 7, zal er niet toe leiden, dat' op het terrein van de werkzaamheid Van andere economische organisaties, Waarin de hoge vedragsluitende partijen zijn of zullen zijn vertegenwoordigd, dubbel werk wordt verricht en de arbeid dezer organisaties wordt belemmerd; integendeel zal zij de werkzaamheid dezer organisaties ten goede komen. Artikel 2. De hoge verdragsluitende partijen zul len gemeenschappelijk er naar streven zowel langs de weg van rechtstreeks overleg als in de gespecialiseerde orga nisaties.' de levensstandaard van hun vol ken te verhogen en op harmonische wijze de nationale werkzaamheden pp sociaal terrein te bevorderen. De hoge verdragsluitende partijen zullen met elkander overleg plegen ten einde zo spoedig mogelijk de aanbeve lingen te kunnen toepassen op sociaal gebied afkomstig van gespecialiseerde organisaties, met welke aanbevelingen Zij in deze organisaties zich hebben ver enigd en die van direct practisch belang zijn. Zij zullen er naar streven onder ling zo spoedig mogelijk overeenkom sten $e sluiten betreffende de sociale zekerheid. Artikel 3. De hoge verdragsluitende partijen zullen gezamenlijk er naar streven om hun volken een. dieper begrip bij te brengen van de beginselen, die ten grondslag liggen aan hun gemeenschap pelijke beschaving en om culturele uit wisselingen te bevorderen, met name door middel van onderlinge overeen komsten. Artikel 4. Indien een der hoge verdragsluitende partijen het voorwerp zou zijn van een gewapende aanval in Europa, zullen de andere hoge verdragsluitende partijen, in overeenstemming met de bepalingen Van artikel 51 van het Handvest, aan de aldus aangevallen partij alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen welke in haar vermogen ligt. Artikel 5. Alle maatregelen genomen ter toepas sing van het vorige artikel moeten ter stond ter kennis worden gebracht van de Veiligheidsraad. Zij zullen worden opgeheven zodra de Veiligheidsraad de nodige maatregelen zal hebben genomen om de internationale vrede en veiligheid te handhaven of te herstellen. Dit verdrag maakt geen inbreuk op de verplichtingen, welke voor de hoge Verdragsluitende partijen" voortvloeien uit de bepalingen van het Handvest der Verenigde Naties. Het zal niet worden uitgelegd als in enig opzicht het recht en de plicht van de Veiligheidsraad aan tastend om, overeenkomstig het Hand vest, ie allen tijde op te treden op de wijze, die hij nodig oordeelt, om de in ternationale vrede en veiligheid te hand haven of te herstellen. Artikel 6 De hoge verdragsluitende partijen verklaren, ieder voor zover haar be treft, dat geen der verbintenissen, op het ogenblik van kracht tussen haar en een der andere hoge verdragsluitende prrtijen of met een derue staat in strijd is met de bepalingen van dit verdrag. Zij zullen geen bondgenootschap aan gaan en aan geen coalitie deelnemen, gericht tegen enige andere hoge ver dragsluitende partij. Artikel 7 Teneinde onderling overleg te plegen omtrent alle vraagstukken, die het on derwerp van dit verdrag uitmaken, zul len de hoge verdragsluitende partijen «en consultatieve raad instellen, die aldus zal worden georganiseerd, dat hij zijn werkzaamheden permanent kan uitoefenen. De raad zal bijeenkomen telkenmale hij zulks nuttig zal achten. Op verzoek van een harer zal de consultatieve raad onmiddellijk worden bijeengeroepen teneinde de hoge ver dragsluitende partijen in staat te stel len overleg te plegen omtrent elke toestand, die een bedreiging voor de vrede zou kunnen vormen, waar de?e zich ook voordoet, omtrent de aan te nemen houding en de te nemen maat regelen in geval van hervatting van een aanvalspolitiek van Duitsland of omtrent elke toestand, die de economi sche stabiliteit in gevaar brengt. Artikel 8 Getrouw aan haar besluit om haar geschillen slechts langs vreedzame weg te beslechten, komen de hoge verdrag sluitende partijen overeen, onderling de volgende bepalingen toe te passen: De hoge verdragsluitende partijen zullen, zolang dit verdrag van kracht is, alle geschillen beoogd in artikel 36, lid 2, van het statuut van het Inter nationaal Gerechtshof beslechten door déze voor het Hof te brengen, enkel onder de reserves, die ieder harer ge maakt mocht hebben bij de aanvaar ding van de bepaling inzake de ver plichte rechtspraak, en zulks slechts zolang dje reserves zullen worden ge handhaafd. De hoge verdragsluitende partijen zullen bovendien alle andere geschil len dan die, voorzien in artikel 36, lid 2, van het statuut van het Internatio naal Gerechtshof, aan een verzoénings procedure onderwerpen. Indien het geldt gemengde geschillen, waarvan enige elementen aan verzoe ning, en andere aan rechtspraak zou den zijn onderworpen, zal iedere partij bij het geschil het recht hebben te eisen, dat de rechterlijke beslissing in zake de rechtskwesties aan de vo-.zoe ningsprocedure zal voorafgaan. De bovenstaande bepalingen raak'r geen inbreuk op de voorschriften of overeenkomsten, die een andere wijze van vreedzame regeling voorschrijven. Artikel 9. De hoge verdragsluitende partijen kun nen, na gemeen overleg, iedere andere staat uitnodigen tot dit verdrag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar en de uitgenodigde staat zullen worden overeengekomen. Iedere aldus uitgenodigde staat kan party worden bij dit verdrag door de wederlegging van een akte van toetre ding bö de Belgische regering. Deze regering zal de andere hoge ver dragsluitende partyen in kennis stellen van de nederlegging van Iedere akte van toetreding. Artikel 10. Dit verdrag zal bekrachtigd worden en de akten van bekrachtiging zullen zo spoedig mogelijk worden nedergelegd bii de Belgische regering. Het verdrag zal in werking treden op de datum van de nederlegging van de laatste akte van bekrachtiging en zal gedurende 50 jaren van kracht blijven. Bij afloop van deze 50 jaren zal iedere hoge verdragsluitende partij het recht hebben aan het verdrag, voorzover haar betreft, een einde te maken, op voor waarde dat een daartoe strekkende ver klaring een jaar tevoren ter kennis is gebracht van de Belgische regering. De Belgische regering zal de regerin gen der andere hoge verdragsluitende partijen kennis geven van de nederleg ging van iedere akte van bekrachtiging alsmede van iedere öpzeggingsverkla- ring. Ten bewijze waarvan de gevolmach tigden dit verdrag ondertekend en van hun zegel voorzien hebben. Gedaan te Brussel, de 17de Maart 1948, in de Franse en in de Engelse taal, beide teksten authentiek zynde, in een enkel exemplaar, dat zal worden neder gelegd in het archief van de Belgische regering en waarvan gewaarmerkte af schriften door deze regering zulleA wor den overgemaakt aan ieder der overige ondertekenaars. sSSSSi. 45- Eric. vergiste zich niet: Hij hoorde iemand spreken! Voorzichtig sloop hij na. der en na enig zoeken vond hij een deur. Eric bleef doodstil staan en luisterde scherp. Het was mogelijk het gesprek, dat in het vertrek gevoerd werd, te volgen. Er sprak een man en de stem was nu ook te herkennen, het was de stem van Kirasso! Hij klonk dreigend. „Drijf mij niet tot het uiterste! Ik heb andere mid delen om je te laten spreken!" Op dit ogenblik hoorde Eric een vrouw gillen en zonder zich te bedenken zette hij zijn schouders tegen de deur, waarop deze kra kend oven vloog. Hij bleef op de drempel staan en overzag de hut. Op een rustbank midden in het vertrek zat een jonge vrouw en Eric merkte op dat zij zeer schoon was. Kirasso stond over haar heen gebogen en hield haar polsen in een ijzeren greep. Toen hij Eric in de deuropening zag staan liet hij haar echter los en wendde zich woedend tot hem. „Hoe kom je hier? Wat zoek jij, spion!" Zijn stem klonk hees van opwinding. Eric gaf geen antwoord maar keek naar de vrouw die haastig was opgestaan en hen nu uit een hoek der kamer gadesloeg. Eric begreep dat zij de bewaakster van de Atlantis-tempel moest zijn. die door Kirasso en zijn mannen was ontvoerd en het was hem nu ook duidelijk waarom de galei de haven zo haastig had verlaten. De rede van Truman is de beste ze gen, die het Westelijke pact kon kry- gen aldus verklaarde een zegsman van het Nederlandse Ministerie van Buiten landse Zaken. „De rede van de president vormt een krachtige aanmoediging voor Europa en is een nieuw bewijs van Amerika's be langstelling voor de ontwikkeling in dit werelddeel." Vooral de verklaring dat de bezettingstroepen in Duitsland gehand haafd zullen worden, heeft hier opluch ting gebracht, besloot de zegsman. De staatslieden, die het ,m Brussel ondertekende vijf mogendheden-verdrag hielpen opstellen, zeiden, dat de rede krachtig was, maar niet krachtig genoeg om de expansie van het communisme te stoppen. „Wij weten, dat wij zelfs met elkaar geen militaire macht van de eer ste grootte 'vormen." zei een woord voerder van Bidault. „wy wetèn, dat wy met zijn vijven niet tegen een agressie op grote schaal op kunnen zonder de hulp van de V. S." In diplomatieke en politieke kringen te Washington ziet men in de rede een krachtige belofte tot garantie aan de vijf landen en een duidelijke verklaring aan het adres der Sowjet-Unie, dat de V.S. niet werkeloos een eventuele poging tot expansie zullen gadeslaan. In het alge meen is men in Amerikaanse kringen van oordeel, dat hetgeen TruiAan gezegd heeft het uiterste is, dat hij zeggen kon zonder een toeneming van de heersende spanning te provoceren. Van zekere Amerikaanse republikeinse zijde'werd Truman gecritiseerd als zou hij een crisis veroorzaken. Andere repu blikeinen steunen daarentegen zijn voor stellen. Wallace, de candidaat "an de „derde partij" voor het presidentschap, noemde (je rede „een schandelijke oproep tot hermiobilisatie van de wereld en een vol ledig toegeven van het falen deT Tru- man-doctrine." Wallace zal heden in een radiorede antwoorden. Het Britse Foreign Office heeft gezegd, dat Truman's rede tot het Congress „te belangryk" was om er voor de vuist weg commentaar op te leveren. Het ministerie zal de tekst eerst be studeren. De rede heeft een diepe indruk ge maakt in officiële Franse kringen. Men had een scherp gestelde verklaring ver wacht, doch de ondubbelzinnige waar schuwing tot de Sowjet-Unie en de con crete voorstellen gingen alle verwachtin gen te boven. Vooral het nadrukkelijk betoog van de noodzaak voor Amerika tot positieve actie ovèr te gaan inplaats van zich te bepalen tot dreigementen jegens de Sowjet-Unie werd toegejuicht. De eerste reactie van het Oostelijk blok kwam van Gromyko die zei: „De rede was uitsluitend voor binnenlands ge bruik bestefrid." (Van onze speciale verslaggever). Het Amsterdamse Bosplan is nog nauwelijks een goede tien jaar oud. Op 28 November 1B28 werd officieel het plan tot aanleg goedgekeurd en in 1934 de eerste spade in de grond gezet. Het gehele terrein is 895 H.A. groot, maar alleen totaal 400 H.A, zullen bebost worden, want het wordt een verzameling van de meest uiteenlopende recreatie-oorden:'voor sport op velerlei gebied, zoals roeien (de beroemde Bosbaan!), voetballen, tennissen en conaours-hippique. Daarnaast zijn er 70 k.m. wandel-, 17 k.m. ruiterpaden en 37 k.m. fietspaden, een openlucht-theater, een restaurant met siertuinen. een jeugdherberg, een kampeerweide, een herten kamp. een arboretum (waar exotische bomen groeien), een speelweide, vijvers en eeft groot natuurreservaat. - En dat a iemaal in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam! Geen wonder dat er 50.000 mensen op een echte zomerse Zendag komen. Reeds nu in de lente, is het er druk! Men is erin geslaagd hier een nieuw parklandschap met het oorspronkelijke boezemland te verenigen tot een nieuwe eenheid. Vrijwel nergens in Nederland heeft een bos zulk een uitstekende grond ter beschikking als hier (behalve dan in de Wieringermeerpolder). Het is de bedoeling van het Bos een z.g. Plenter- bos te maken (in goed Nederlands: een „uitkapbos"). Nog nimmer is beneden de zeespie gel zulk een groot bos aangelegd. Het krygt het karakter van een Noordwest- Europees woud en de gehele levens- cultuur van de natuur in de omgeving is er veranderd. Men kan er de nach tegaal horen slaan en allerlei merk waardige, weinig bekende planten en vogels aantreffen. Hoe weinig deze laatste zich van het WêBbSS Zondagsrumoer der bezoekers aantrek ken bleek eens toen men een spotvogel rustig zag broeden, vlak boven de plaats, waar twee kinderen erbarmelijke gelui den aan een mondorgel ontlokten, ter wijl twee anderen ijverig het lied van de „Ouwe taaie" zongen! Maar daar was het dan ook een spotvogel voor! Bij de aanleg waren de kosten be groot op een kleine 20 millioen gld. Hoe veel het in werkelijkheid wordt, laat zich thans moeilijk schatten. Maar ze ker het dubbele! Morgen zal de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, vergezeld van enkele hoofdambtenaren en de hoofdin- gènieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Limburg, ir. Ch. Ruyters, een bezoek brengen aan Lim burg. -■■*** -r-, Een vliegtuig wierp hooi en voer af op het ijs van de Pcgatonica-rivier in Amerika om een ingesloten renpaard van de hongerdood te redden. De zorgen, die hier aan een paard worden besteed, zullen dikwijlg de mensen niet ondervinden. Planetenvrienden kunnen thans hun hart ophalen. Niet min der dan drie planeten prijken dit jaar aan de lente-avondhemel, n.l. Venus, Mars en Satumus. Voor amateurs betekent dat een buiten kansje drie vliegen in één klap. We zullen deze drie ,,lente"-plane- ten achtereenvolgens de revue laten passeren. Venus is al kort na zonsondergang zichtbaar aan de Zuidwestelijke hemel. Naarmate het donkerder.wordt, neemt Venus in helderheid toe, en wanneer de zon diep genoeg onder de horizon ge- Zonken is, prijkt zij als een zilverblin- kende achtstralige ster op het avondlijk toneel. Een luisterrijke verschijning, die Sirius, de helderste ster van de hemel, Verre in glans overtreft. Venus is een binnenplaneet, d. w. z. haar baan ligt 'binnen de aardbaan. Ze beschrijft evenals de aarde een nage noeg cirkelvormige baan om de zon, blaar de straal van de Venus-baan be draagt slechts het 7/10 deel van die van de aardbaan. Doordat Venus dich ter bij de zon staat dan de aarde be weegt zij zich sneller in haar baan dan °hze planeet. Venus loopt dan ook pe- tiodiek tussen de zon en de aarde door. °rn de 584 dagen. Thans zien we Venus links van de als avondster. De boogafstand Venus—zon wordt geleidelijk groter, tot 15 April. Op deze datum bereikt Venus haar grootste Oostelijke elongatie (is hoogafstand tot de zon), n.l. 46 gr. Van hï April af loopt zij de zon weer lang ham tegemoet. liars Saturnus --'"•4 „~#4 Kocjulus Op 18 Mei bereikt Venus haar grootste helderheid. Als ge een goede kijker bezit, moet ge vooral niet verzuimen Venus op 18 Mei eens scherp in het vizier te nemen- Ge ziet dan een „halve" Venus, en wel de rechterhelft. Venus vertoont nameiyk schijngestalten, evenals de maan. Wanneer deze schijngestal ten u interesseren, moet ge Venus met uw kijker goed in de gaten houden. Ge zult er beslist plezier van beleven. Omstreeks begin Juni verdwijnt Venus weer in de stralen van de zon. Ge hebt dus ruimschoot^ gelegenheid de blinken de rechterkant een vraagteken in spiegelbeeld. Rechts van dit spiegel beeld-vraagteken vindt ge reeds bü de eerste oogopslag Mars en Satur- nus, beide zeer helder. De linkse rossige ,.ster" is Mars, de rechtse Saturnus. Een brillant tweetal, dat met Venus aan de lente-avondhemel een bijzondere luister verleent. We moeten tenslotte nog iets zeggen van de schijnbare beweging van Mars en Saturnus. Als regel lopen'de planeten in Oostelijke richting door de Dierenriem. Alleen wanneer de aarde tussen een planeet en de zon doorloopt alsook enige tijd daarvóór en daarna beweegt de planeet in Westelijke richting.- Na tuurlijk is deze verandering van bewe gingsrichting slechts schijnbaar: we zien namelijk vanuit de aarde de planeet in de ruimte a.h.w. „achtafclijven". Wel nu, Mars loopt nog tot 30 Maart lang zaam Westwaarts, Saturnus eveneens, nóg langzamer, tot 17 April. Vanaf 30 Maart loopt Mars weer naar het Oosten, eerst aarzelend, dan geleidelijk sneller. Saturnus volgt op 17 April zijn 'Voor beeld maar traag, héél traag. Mars zet de avondster te bewonderen. Mars en Saturnus zijnbuitenplaneten, d.w.z. hun banen liggen buiten de aard baan. D6 straal van de Mars-baan is 1.5 - x zo groot als die van de aardbaan, da er al spoedig vaart achter, begin Mens straal van de Saturnus-baan 9,5 x zo hij al weer een heel emd naar het gróót. Mars is dus een naaste" buur. ten opgerukt. Saturnus daarentegen Saturnus een „verre" buur. Aan de hemel komt haast niet van zijn plaats, er zit staan ze thans echter schijnbaar helemaal geen schot in. Zo wordt de dicht bij elkaar. afstand tussen de beide planeten zien- Mars en Saturnus vertoeven thans in derogen groter, het sterrenbeeld Leeuw. Dit indrukwek kende beeld staat einde Maart omstreeks 0 nevenstaande tekentng duiden de 20 uur aan de Zuid-Oostelijke hemel. cyjers 1, 4 en 6 de plaatsen van Mars Het is gemakkelijk kenbaar aan een en Saturnus aan, resp. op Januari, W Het Amsterdamse Bos zal. zeer spoedig een bos zijn, even groot als het Bois de Bou logne bij Parijs en twintig maal het Vondelpark. (Van onze parlementaire redacteur) Het petitionnement, dat op de eilan den Aruba, Bonaire en Curacao is in gesteld inzake de financiële geiykstei- ling van het onderwys, heeft hét for midabele aantal van 26.623 handteke ningen verworven. De Eerste Kamer heeft gisteren be handeld het wetsontwerp tot het aan gaan van geldleningen ten laste van het Rijk ter conversie van uitstaande schuld. Dit werd z.h.s. goedgekeurd. Bij het voorts aan de orde zijnde ont- werp-enquêtewet beantwoordde minis ter Van Maarseveen enige opmerkingen. Het ontwerp werd hierna zonder be raadslaging of stemming goedgekeurd. (Van een bijzondere medewerker) Nadat wij meermalen het feit gecon stateerd hebben, hoe onmogelijk de be rekening van ambtenaars- en onderwi. zerssalaris was, mogen wij thans wereld niet onkundig laten, dat bij ko ninklijk besluit van 3 Maart 1948 die werkelijk chaotische toestand radicaal gewijzigd is. We kunnen nu zelfs con stateren, dat de kwestie salarisbereke ning eigenlijk niet meer bestaat. De Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage heelt een klein boekje het licht doen zien, #waarin een vijftal tabellen voorkomen die voldoende blijken, de salarissen van iedereen te kunnen vaststellen. Het meest opmerkelijke van het bovenge noemde koninkiyke besluit is, dat er sinds 1 Juli 1947 niet meer gesproken wordt van jaarwedden of jaarsalarissen, maar dat voor de salarissen van ambte naren en onderwijzers voortaan maand bedragen zijn vastgesteld. Iedere werk kracht kan nü_ in de tabellen met ln acht neming van het aantal dienstjaren. Onmiddellijk aflezen hoeveel hij per maand verdient. Alle extra kortingen en toeslagen van 5 of 10 pCt., jeugdkortin- gen en overbruggingsgelden, zijn in de nieuwe berekeningen verwerkt. Enkele genomen steekproeven bewe zen, dat geen achteruitgang in salaris te constateren viel. Over het algemeen liggen deze vastgestelde maandbedragen iets hoger dan de tot nog toe genoten salarissen. Maar dit is gewenst, om te rugbetalingen te voorkomen, daar de maandsalarissen, die nu ook de pen sioengrondslagen vormen, een verhoging van de pensioenbijdragen eisen. Dit is, naast de werkelijk ver doorgevoerde vereenvoudiging van de salarisbereke ning, ook een der voornaamste feiten van dit pas verschenen besluit. Een ho gere pensioengrondslag zullen de be trokkenen met vreugde begroeten. Tenslotte vermelden wij n„g, dat de bepaling, waarbij ongehuwden slechts 90 pet. van het maximum verkrijgen, vervallen is en dat veranderingen van salaris door huwelijk verkrijgen van actes e.d„ niet meer ingaan op de eer ste dag van de maand, waarin een der gelijk feit zich voordoet, maar ep de eêrste dag van de daaropvolgende maand. weggetje. Voor ons zien wij slechts het flauwe silhouet van onze voorganger, dat wij natuurlijk angstvallig in het oog houden, bang als wij zijn, om in deze voor ons onbekende contreien te ver dwalen. Na enige tijd komt het silhouet naast ons lopen en zacht fluisterend maken wij een praatje. „Waar gaat het om vannacht?" „Tapijten," is het korte antwoord. „Wat verdien je er mee," willen wij verder weten. „f 100.voor een vracht van veertig kilo," en dan ineens alsof wij hem be schuldigd hebben, „dat kan ik toch be ter doen, dan voor f 40.in de week in een fabriek werken." Wij verschillen van mening, maar wensen geen discussie en dus vragen wij verder: „Ben je bang?" „Man hoe kom je erbij, ik doe dat 2 x per week en zij hebben mij nog nooit te pakken gehad. Wel eens mqn vrachtje kwijt en soms ook een hele nacht in het bos verborgen gezeten, omdat diemij achterna zaten, maar te grazen krijgen ze mij niet. Het is anders heel wat riskanter dan vroeger. Man, ze douwen je zo de bak in, daar draaien diehun hand niet voor om." „Met hoevelen zijn jullie vannacht? „Met een man of twaalf. Twee ver kenners, dan de middengroep met ae aanvoerder (een goeie vent, maar hij kletst te veel) en dan wij tweeën, maar u hoort er eigenlijk niet bij- Waarom wilde u eigenlijk zó graag mee?" vraagt hij nieuwsgierig. „Ach," is ons laconieke antwoord, „dat hoort zo bij ons beroep, om overal bij te zijn waar wat te beleven valt. Ik ben journalist moet je weten" „Wat is dat voor iets?" ,Een man, die voor een krant werkt. „Komt, wat ik u vertel, ook in de krant?" „Misschien wel." Een poosje is het stil. Plotseling ho ren wij een scherp gefluit. „Stil", zegt onze „kameraad, „ga aan de kant van de weg zitten, want daar is misschien onraad." Een paar minuten zitten wij doodstil, dan weer hetzelfde sein, nu echter tweemaal achter elkaar. „Alles veilig", verzekert onze be schermer. „U moet er op rekenen, dat dit bij ieder kruispunt zo is, want daar stellen diezich vaak op, om ons te overvallen. Het is vannacht niet al te gunstig, er is te weinig wind, iedere tak, die kraakt kunnen de kommiezen horen en dan zijn wij verraden." Inmiddels zijn wij in de bossen ge komen. Om beurten komt er een ander naast ons lopen, om ons te vertellen, dat het nu heus gevaarlijk wordt. De stemming wordt „hoorbaar" nerveus. „De kommiezen zijn des duivels," De wetsovertreder, die we aanklamp ten, begint met te zeggen: „Daar kan niks van komen", maar soms kunnen wij zó overredend zijn, dat zelfs een smokkelaar er niet meer aan te pas komt en het eind van het lied is, dat „as meneer nou met alle geweld wou, dan Wij beschouwen deze poëtische vol zin als een toestemming en zijn een paar dagen na deze afspraak in een kroegje ergens aan de grens. Wij worden niet teleurgesteld, want alles ms, zoals wij het ons hadden voor gesteld. Het licht is diffuus, aan het biljart staan een paar bejaarde heer tjes „poedeltjes" te fokken en achter de tapkast staat een juffrouw, die kenne lijk haar beste jaren al achter de rug heeft. Vóór de tapkast hangt-staat een man, en wel onze smokkelaar. De romantiek is niet echt. Het ge baar dat de man maakt naar een ge sloten deur (een korte zwaai met zijn hoofd in de richting, waarheen wij moeten gaan, is wat al te duidelijk van Gabin afgekeken), maar nochtans openen wij de bedoelde deur (je kunt niet op alle slakken zout leggen) en daar zitten of liever liggen onze lot genoten voor deze nacht. Op tafel staan twee flessen, één met jenever en één met cognac; daar om heen zitten of liggen de mannen. Eén heeft zijn hoofd zoet gevlijd tussen de flessen, die daar als twee vreemdsoor tige kandelaars de wacht houden. De ontvangst is niet bijster vriende lijk en de taal niet welluidend. Nadat wij enige malen vergeefs navraag heb ben gedaan, begrijpen wy, dat zij niets moeten hebben van „pottenkijkers". Als enig antwoord hebben 'wij toen een van de „kandelaars" genomen en. de opmerkingen negerend, onszelf in geschonken. Dit helpt, men vindt ons fideel en als wij heel opschepperig zeggen, dat wij wel voor ons zelf kunnen zorgen en dat geen mens zich, in geval van nood, iets van ons behoeft aqn te trekken, is de zaak beklonken en mogen wij mee. „Vader", zo zegt er een, „als de zaak mis gaat, dan zorgen wij allemaal voor ons zelf; dan is het redden, wie zich redden kah. Ze moesten ze alle maal ophangen," eindigt hij weinig logisch deze korte toespraak. „Wie?" vragen wij. „De kommiezen natuurlijk" zingt het koor met rauwe stem ons tegen. Het is stikdonker buiten en wij lopen als ganzen achter elkaar langs een veld- vertröuWt ér ons een toe, „vanwege die pantserauto's. Die kerels verpesten het voor ons. Want buiten, dat er voor ons niks meer te verdienen valt, wor den de maatregelen tegen de smokke laars steeds strenger." De spanning stijgt merkbaar. Plotse ling wordt er halt gehouden. De „baast vindt het nodig zijn „mannen" toe te spreken en hen tot de uiterste voor zichtigheid aan te sporen. Een verken ner komt terug en Weigert verder dit gevaarlijke baantje op te knappen. De houding van de kerels valt ons nogal tegen, en als wij voor de zoveelste keer horen over de verschrikkingen van het „gevang," begrijpen wij, dat ze niet al leen lui, maar ook laf zijn. Eén van hen schijnt een gemakke lijker manier van geld verdienen te prefereren en hangt ons een prachtig verhaal op over de moeilijkheden, die wy zullen ondervinden, wanneer wij hier met zoveel geld worden aange troffen. Hij biedt vlot aan het geld voor ons te bewaren. Wij kunnen hem naar waarheid antwoorden, omdat ook wij deze moeilijkheden kennen. Teleurgesteld trekt hij weer terug. Plotseling scheurt een vloek door de nachtelijke stilte. Daar dit noch tot de veilige, noch tot de onveilige signalen behoort, stuiven alle smokkelaars voor alle zekerheid het bos in, maar er ge beurt niets. Langzaam verzamelt de troep zich weer. Het blijkt, dat nu de andere verkenner het op zijn zenuwen heeft gekregen, en een patrijs, die op vloog voor een troep marechaussees heeft gehouden. Even dreigt er een vechtparty onder de mannen, maar de baas weet de zaak te sussen. Wat de hele avond al in de lucht heeft gehangen, gebeurt toch nog plot seling. „Halt", klinkt het op scherpe, be velende toon. Ineens is het stille bos vol levén. Voetstappen draven, takken kraken, er wordt geschreeuwd, gegild en natuur- ïyk gevloekt. Achter elkaar klinken twee schoten, onnatuuriyk hard door de stikdonkere nacht. Van achter een boom pogen wy al turend in de duisternis iets te zien van wat er rond ons voorvalt. Het is vergeefse moeite. Horen kun nen wy alles des te bAer. Helaas ver wijdert het geluid zich en kunnen wy alleen vaststellen, dat de handhavers van de wet de smokkelaars nog steeds achterna jagen. Dit is voor ons het einde van het smokkelavontuur. Een ander avon tuur begint. Het avontuur van een journalist, die zich om zyn nieuws gierigheid te bevredigen, in een onbe kend woud heeft laten voeren en wiens gidsen allemaal plotseling ver dwenen zyn. Het is middernacht en een dikke mist komt opzetten. Dit verhaal ls geschreven, dus u kunt er van overtuigd zyn, dat de journalist terug is gekomen, maar wanneer hy nog liep rond te dwalen zou dit geenszins verwonderlijk zyn. want de bossen aan de Brabantse grens zyn soms dichter dan de ergste rimboe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3