REGELING OORLOGSSCHULD MET ENGELAND WEST-INDISCHE STAATSREGELING GEWIJZIGD Zege van* Ned. B-elftal door verdienstelijke voorhoede NIEUWE BONNEN Wij luisteren naar AAIEN MENSEN VAN NELLE m Vrouwen van Suriname krijgen kiesrecht COMMUNISTEN OP HUN PLAATS GEZET Zwaluwen boden weinig tegenstand en verloren met 3-0 Onderzoek nieuw gebied voor visserij Hagenaarwiide goederen en sigaretten Moordzaak van Kerkrade berecht Communiqué gisteren in Engeland gepubliceerd Onbevredigende voor lichting in Indië Keres wint afgebroken partij van Smyslov J SCHOENEN BLIJVEN OP DE BON WAT MEN BEWAREN MOET DONDERDAG 18 MAART 1948 PAGINA 4 TWEEDE KAMER i «SGP Amerika verontwaardigd Onderzeeboot jagers voor de Kon. Marine 15 jaar geëist: tegen verdachte Programma promotie- degradaltiie competitie Overmacht aan pionnen was beslissend Last van zenuwen? en door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd - Distributie-bescheiden RANTSOENBONNEN TEXTIEL C 82 ONGELDIG Na 10 April a.s. Gouden jubileum der zusters van Bergen (N.-H.) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag middag de wetsontwerpen tot wijziging van de West-Indische Staatsregeling z. h. st. aanvaard na een behandeling, die, zoals wij gisteren reeds in het licht stelden, van weinig kundigheid getuigde. Het comble van deze behandeling be reikte men Woensdagmiddag, toen de Kamer met de stemmen van de katho lieken en bijna alle socialisten benevens nog een aantal stemmen voor het amen dement van mej. Tendeloo aanvaardde, strekkende om aan de vrouwen van Suriname het kiesrecht te verlenen. Dit moge op zich zelf heel normaal klinken, men dient er bij te bedenken, dat de s°ciale positie van de vrouw in Suriname in het geheel niet gelijk is aan de positie van de vrouw in Westerse landen, zodat het kiesrecht er totaal niet bij past. Vervolgens is het opmerkelijk, dat Suriname er met geen woord over gerept heeft, laat staan, dat het er om heeft gevraagd. En dat het dit niet heeft gedaan, is heel goej te begrijpen, °mdat het kiesrecht voor de vrouwen in Suri name geen kwestie is. Als men nu zou zeggen: dan wordt het tijd, dat de vrouw daar te lande emancipeert, dan is dit een stelling, waar vermoedelijk veel voor te zeggen zou zijn, doch men pakt de emancipatie van de vrouw niet aan. door haar op een moment, waarop zij krachtens de pdsitie, die zij in de samenleving in neemt, daar in het geheel niet op voor bereid is, te versieren met het kies recht. Bovendien, en dit is in dit geval, zelfs de kern van de zaak, is dit nu juist een kwestie, die de Tweede Kamer niet aan gaat. Want op een moment, waarop de Kamer het er roerend over eens is, dat Suriname de zelfstandige regeling van eigen inwendige aangelegenheden moet worden overgelaten, dringt zij, zelfs zonder enig vooroverleg, aan Suriname een vrouwenkiesrecht op, alleen maar, omdat er een aantal Nederlandse da metjes, van wier politieke geloofsbelei- denis vrouwenkiesrecht een beginsel uitmaakt, en een aantal Nederlandse heren, die o. a. omdat het tegen de ver kiezingen loopt en men toch vooral wil tonen, dat men de vrouw haar plaats gunt in de politiek, met de dames mee stemmen. Zo kon men dus op deze gedenkwaar dige dag het schouwspel beleven, dat de Tweede Kamer, eendrachtig het ko lonialisme afzwerend, uit louter progres siviteit kolonialisme bedreef. De Surinaamse vertegenwoordigers, die dit progressieve kolonialisme uit hun loges gadesloegen, waren er danig nijdig over. Voor de regering, die bij monde va-n minister Jonkman het amendement had bestreden, was er in deze uitslag een troost: nu kan men in Suriname zien, dat de verouderde opvattingen, waarvan men de rege ring verdenkt, minder bij haar dan wel in de volksvertegenwoordiging heersen. Van geheel andere aard, ofschoon woordelijk gelijkluidend, was het amen dement van de heer de Kort. om aan de vrouwen van Curacao het kiesrecht toe te kennen. Maar op Curacao is de positie van de vrouw Westers, op Curacao is ook een grote meerderheid voor het vrouwenkiesrecht, de Staten van Cura cao hebben ertoe geadviseerd en daarom was er ook alle reden, in de staats regeling het onderscheid tussen mannen en vrouwen terzake van dit punt te laten vervallen. Hier is verder dan ook niet meer over gesproken. Nadat door de aanneming van het amendement-Tende- loo de Surinaamse vrouwen met het kiesrecht waren opgetuigd, kregen de Curacaose vrouwen het zonder hoofde lijke stemming. Alleen de C.H. en A.R. bleven er tegen, wat in dit ge'val nu weer te ver ging. Een uitzondering vormde uiteraard freule Wttewaal van Stoetewegen. Het andere amendement van de heer de Kort met betrekking tot de Raad van Advies werd ingetrokken, evenals zijn motie, om tot betere doorvoering van de gelijkstelling van het onderwijs in Suri name te geraken. Een heel duidelijke zaak werd dat niet. De minister had er over verklaard, dat in Suriname de prak tische doorvoering van de financiële ge lijkstelling destijds op gewichtige detail punten om bezuinigingsredenen was uit gesteld. doch dat er toch wel maatrege len tot verbetering waifen getroffen. Deze argumentatie verwierp de heer de Kort terecht. Men bezuinigt op het on derwijs, maar niet alleen en voorname lijk op het bijzonder onderwijs. De minister gaf bij interruptie te kennen, dat hij het hiermee eens was en dit was voor de heer de Kort, hoe wonderlijk die interruptie na de eerst gegeven'uiteenzetting ook klonk, reden genoeg, zijn motie in te trekken. Verder heeft de Kamer onder dis cussie een aantal wetsontwerpen aan vaard. o.a. het wetsontwerp tot intrek king van de wet op de Commissie-Ge neraal. Een saillant moment leverde tijdens de vergadering der Tweede Kamer een duidelijke verklaring op aan het adres van de commu nisten. Dezen hadden de vorige dag bij monde van de heer Wage naar gevraagd, waarom zij niet in de delegatie ter Ronde-Tafelcon ferentie waren vertegenwoordigd. Minister Jonkman antwoordde daarop, dat de heer Wagenaar nog op enkele andere gevallèn had kunnen wijzen, waarin de commu nisten niet vertegenwoordigd zijn. noch zullen worden. De regering, aldus de minister, laat zich bij het doen van benoemingen van per sonen, die Nederland op staatkun dige conferenties vertegenwoor digen, leiden door het beginsel, dat zij een keuze heeft te doen uit personen, die het Nederlandse standpunt innemen. De ervaring heeft geleerd, dat de communisten inzonderheid in de Indonesische kwestie hebben zij dit getoond niet gerekend kunnen worden tol hen, die het Nederlandse stand punt innemen. Dit raas duidelijk en het maakte de heer Wagenaar erg boos. Hij noemde dit een verklaring zonder een enkel bewijs en hij haalde er de geheime dienst bij, die volgens hem ondanks al zijn zoeken nog nooit een bewijs hëeft kunnen produceren en zo werd dus klak keloos 10 pet. van de bevolking buitengesloten en beschuldigd van landverraad, ivant zo had de heer Wagenaar het verstaan. De minister liet ydit rustig over yzich heen gaan. Ome'sportredacteur bij de Olympische Winterspelen, verwonderde zich er over. dat Barbara Ann Scott, dc Olympische kampioene voor schoonrijden, zo over het paard. getild was. Is het wonder, als men ziet hoe zij gefêteerd wordt bij haar terugkeer in Ottawa? ROTTERDAM, 17 Maart Het Ne derlands B-elftal, dat vanmiddag in Ket Feijenoord-stadion voor ongeveer 10.000 toeschouwers, met het oog op het komende Driehoekstornooi in Lon den, een oefenwedstrijd speelde, heeft met het Zwaluwenelftal, dat het tegen over zich vond, weinig moeite gehad. Bijna de gehele wedstrijd door was het overwicht aanmerkelijk en de B-ers speelden technisch betrekkelijk zo ge makkelijk, dat het Zwaluwenteam daar tegenover maar een pover figuur sloeg; met uitzondering dan van Landman in het doel, die misschien het tweede van de drie gemaakte doelpunten had kunnen verhinderen, maar aan wiens grote capaciteiten het overigens te dan ken was, dat het bij een 30-nederlaag bleef. Na vijf minuten spelen was het al in eens raak, toen Clavan van de zijlijn af een boogballetje gaf en het ronde ding via "de kruin van Roozenburg voor de voeten van Van der Tuyn terecht kwam, die volkomen vrij op twee me ter afstand van de doelmond stond en •er de tijd voor kon nemen om in te schieten (1—0). De B-voorhoede begon van toen af het onderling contact te vinden en als één linie te opereren. Schaap en Roozenburg gaven een aar dig staaltje driehoeksspel weg, Van der Tuyn kon op de rechtervleugel gemak kelijk uit de voeten en Clavan zorgde voor het verband met de linkervleugel, dat hij voorlopig meer met zijn midden voor Roozenburg vond dan met Rijvers, wiens kronkelspelletje de gehele breedte van het veld nodig had en daar voor motorgangmaking zorgde, zonder veel nuttig effect overigens Na een half uur spelen deed de N.A.C.-er het echter beter. Hij zigzagde in snel tempo langs een paar tegenstanders heen tot bij de hoekvlag en gaf toen len hoge voorzet, waar Landman op Naar wij vernemen bestaan er in de Nederlandse visserijwereld plan nen een tot nu toe nog niet geëx ploreerd gebied voor de visserij te gaan ontsluiten. Korte tijd geleden is een commis sie deskundigen vertrokken om aan de Zuid-West-Afrikaanse kust de mogelijkheden te onderzoeken tot stichting van een basis, van waar uit de visserij in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan uitge oefend kan worden. Het is bekend, dat hier een zeer visrijk gebied ligt. Overwogen wordt de permanente stich ting van een aantal nederzettingen, waar de vis. zowel plat- als rondvis, bewerkt zal worden. Het is de bedoeling de vangst voor de binnenlandse markt aan te wenden. Twee loggers en een drietal kotters zullen voor het doel worden ge bruikt. In Amerikaanse charitatieve kringen is grote verontwaardiging gewekt over het gedrag van een Hagenaar, die langs ver schillende, niet oirbare manieren ge tracht heeft goederen en sigaretten van Amerikaanse burgers los te krijgen. De Nederlandse regering Is op de hoogte gesteld. Deze man stuurde in 1946 een brief met f 25 aan postzegels naar de toen nog In leven zijnde zangeres Grace Moore met het verzoek in ruil hiervoor goede ren te zenden. Hij kreeg geen antwoord en verwittigde de Amerikaanse politie, dfe deze klacht naast zich neerlegde. De man stuurdenaar een andere dame een siervoorwerp en vroeg hiervoor oude kleren in ruil Opnieuw .geen ant woord. Tenslotte stuurde hij in 1947 een biljet van 10 dollar naar een firma in Virginia om daar sigaretten te bestellen. Geen antwoord. Hoewel het zeer gced mogelijk fs, dat de Nederlandse douane althans geld en postzegels, waarvan de uitvoer verboden is, in beslag heeft genomen, schreef de Hagenaar tenslotte een boos ingezonden stuk naar de New York Herald Tribune. Dit dagblad stelde diverse liefdadigheids instellingen op de hoogte. Een storm van verontwaardiging stak op over deze, zoals men het noemde, bedelpartij. Bo vendien stuurde het dagblad een af schrift /Van het ingezonden stuk naar het Rode Kruis en andere instanties. Het is niet uitgesloten, dat de Hage naar thans voor deviezenovertredingen vervolgd zal worden. In officiële kringen acht men het optreden van deze Neder lander in ernstige mate beschamend voor Het ministerie van Marine heeft bij vier Nederlandse werven opdrachten ge plaatst voor de bouw van zes onderzee bootjagers voor onze zeegaande vloot. Zij zullen dienen om de thans in dienst zijnde, voormalige Britse torpedoboot- jagers te vervangen, daar deze om streeks 1952 versleten zullen zijn. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch werd Woensdag onder grote be langstelling de geruchtmakende moord zaak tegen de 47-jarige invalide mijn werker M. H. B. uit Kerkrade, die er van verdacht wordt in dc prille och tend van 26 October 1946 zijn stiefzoon Fons T. met revolverschoten te hebben gedood. v Verdachte, die reeds veertien ver oordelingen achter de rug heeft, be weert in de bewuste nacht omstreeks half zes te zijn aangekomen aan de wo ning van de mijnwerker Wachel, «waar hij in de kost was. Om de mensen niet te storen, ging hij achter het huis op de W.C. zitten en viel daar in slaap. Eerst omstreeks 9 uur die morgen werd hij wakker. Hij hoorde toen van een der kinderen dat Fons T„ zijn stief zoon, vermoord was. In het verloop der verhoren bleek, dat hij hevige ruzie had met zijn stiefzoon, diens vrouw en de vrouw waarvan verdachte het laat ste gescheider\ was. De verdachte houdt tenslotte zijn on schuld staande. Hij heeft nooit een pistool gehad, het is allemaal „smeer lapperij en kuiperij". ,f De advocaat-generaal gaat dan in een scherpzinnig requisitoir alle getuigen na, bouwt vooral aan de hand van de deskundigenverklaringen het bewijs op en eist vijftien jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Strom uit Maas tricht. wijst er op dat het vuurwapen niet direct is gevonden, doch eerst vijf maanden later. Waarom vond de politie het niet onmiddellijk op het platte dakje? Uitspraak 31 Maart. Politie-autoriteiten uit Nederland. Zweden, Noorwegen en IJsland bestuderen in Londen ket Britse politiesysteem, waar men o.a. veel met radio werkt. Een radio boodschap wordt door de microfoon van het hoofdbureau aan alle motorpolities gegeven. Zoals wij de vorige week berichtten vond te Londen de ondertekening plaats van de overeenkomst tussen Engeland en Nederland betreffende de regeling van de oorlogsschulden' Bijzonderheden konden toen nog niet gegeven worden, aangezien de Engelse regering deze in liet begin van deze week in een Witboek zou publiceren en het in dergelijke ge vallen gebruikelijk is, «lat publicatie in de betrokken landen op hetzelfde mo ment geschiedt. Zoals wij reeds in een gedeelte onzer oplage vermeldden, heeft de publicatie thans Dinsdagavond te Londen plaats gevonden» Het communi qué van het ministerie van Financiën in Nederland bereikte de pers echter eerst in de loop van Woensdagmiddag. Het getuigt van weinig égards voor het Ne derlandse publiek, dat de gegevens over een dergelijke voor Nederland belang rijke kwestie een dag later in Nederland worden vrij gegeven, hetgeen tot ge volg heeft, dat het Nederlandse publiek een of twee dagen later dan het Engelse wordt ingelicht. Aan het thans ontvangen communiqué van het ministerie van Financiën ont lenen wij het volgende: De schuld, die Nederland tijdens de oorlog bi.i Engeland heeft gemaakt, is bij een finale regeling bepaald op 45 mill. Dit bedrag kan over een periode van 20 jaren worden terugbetaald, ter wijl de eerste betaling vervalt op 28 Fe bruari 1949. De rente is vastgesteld op y0 pet. 'sjaars. De getroffen regeling heeft o.a. op de Volgende schulden betrekking: 1) De bedragen, verschuldigd op grond van Britse leveringen aan de burgerbevolking van Nederland on- middellijk na de bevrijding (z.g. „civil affairs"-leveringen)voornamelijk be staande uit voedsel, kleding, schoeisel en zekere grondstoffen. B) Een schuld van oorspronkelijk 12 500.000 Pd. St. wegens voorschotten in Ponden in het laatst van de oorlog verstrekt aan de Nederlandse regering in Londen ter financiering van bijzon dere kosten, welke deze periode en de periode na de bevrijding veroorzaak- teC) Schulden uit hoofde van leverin gen en diensten van militaire aard door het Verenigd Koninkrijk verricht ten behoeve van Nederland of Neder- lands-Indië. respectievelijk...door Ne derland en Nederlands-Indie ten be hoeve van de Britse legers.' D) Het bedrag van 2 mill., waar voor door de Britse regering een cre- diet ten behoeve van de Nederlandse regering was geopend voor de aan koop van overtollige Britse legergoe- deren. Een bijzondere bepaling is opgenomen voor het geval de extern-financiële toe stand van Nederland in de komende 5 jaren ongunstiger mocht worden. In dat geval zal de Nederlandse regerihg de Britse regering kunnen verzoeken, de betaling van de in deze 5 jaren verval lende termijnen uit te stellen tot na deze periode. Gedurende deze 5 jaren zal wel rente verschuldigd blijven. De uitgestelde af lossingen zullen worden uitgespreid over de resterende jaren. Tenslotte is vastgesteld, dat de Britse regering niet gedwongen zal zijn goud te verkopen ter verkrijging van guldens, zolang nog een gedeelte van de boven vermelde schuld onbetaald is. De tegemoetkomende houding, door de Britse regering aangenomen bij de bepaling van het schuldbedrag, welke tevens blijkt uit haar bereidheid de te; rugbetaling van deze oorlogsschulden over een groot aantal jaren uit te sprei den. is voor minister Lieftinck aanlei ding geweest, tegenover de Britse kanselier van de schatkist van zijn grote erkentelijkheid jegens de Britse regering te getuigen. Het „Foreign Correspondents Commit tee" te Batavia heeft bij de secretaris generaal der Verenigde Volkeren gepro testeerd tegen de ontoereikende en on bevredigende voorlichting van de Com missie voor Goede Diensten, tegen het onderdrukken van nieuwsvoorziening en een feitelijke censuur.. Aangedrongen wordt op aanstelling van een perschef. Het programma van de promotie- degradatie-competitie voor afdeling I van eerste naar tweede klas K.N.V.B. en omgekeerd luidt, wat betreft de eerste helft, als volgt: 29 Haart (2e Paasdag): UWKFC (Stadion, Utrecht). 4 April: KFC—RFC (Koog aan de Zaan). II April: RFC—UW (Stadion-Feye- noord). uitliep, maar mis greep. Weer was het toen Van der Tuyn, die klaar stond om in te schieten, hetgeen hij deed via de knie van de in het doel taande 'De Leeuw (20). In de tweede helft, waarin spoedig wegens de invallende duisternis de wit gekalkte bal op de proppen moest ko men, was de tegenstand van de Zwalu wen zo mogelijk nog van minder ge halte, met uitzondering dan van een vijftal minuten, toen men even wat enthousiasme bij elkaar gaarde^ en Groe- neveld in het B-doel voor het eerst een lastig schot te verwerken kreeg, een boogbal van Colthoff, die hij uit de uiterste hoek sloeg. Daarna begon de druk op het Zwaluwendoel opnieuw, maar Landman krabbelde en sprong en smoorde harde schoten van Clavan, Rij vers en Schaap. Toch moest hij na een half uur opnieuw zwichten, n.l. voor een verrassend schot van Temming, die van de linkshalfplaats plotseling ergens rechts opdook en de lange afstand voor treffelijk nam (30). Van toen af werd de duisternis hinderlijk, maar het over wicht van de B-ers bleef tot het einde toe, zonder dat Landman zich voor de vierde keer liet passeren. Als deze oefenwedstrijd enig perspec tief heeft geopend ieder elftal speelt zo-goed als de tegenpartij toelaat dan mogen we hier noemen de beide vleu gelspelers Clavan en Van der Tuyn, als mede Schaap van 't Gooi. Zowel Van der Tuyn als Clavan bleek niet alleen voldoende handig en gewiekst en snel te zijn, maar zij beschikten ook over een hard en zuiver schot en, wat zeer voornaam is, begrip voor de taktiek van hun medespelers. Schaap paarde stevig heid aan balcontróle en stootkracht. Roo zenburg als middenvoor vormde een verdienstelijke schakel, zonder meer. Wat de middenlinie betreft, Beenhakkers kende zijn plaats als stopperspil en hij vormde met de trapvaste Van Bun en met Spel een hechte verdediging. Fan- ger en Temming deden geen grote dm- gen, maar liet feit, dat de binnenspelers uit 'de Zwaluwenvoorhoede weinig kan sen kregen om de vleugels aan het werk te zetten, zegt toch wel iets. Groeneveld heeft te weinig te doen gekregen om zijn keeperstalenten te kunnen beooi - delen. Wat hij deed was goed. Wat het Zwaluwenteam betreft zijn we geneigd alleen Landman te noemen. De veldspelers vielen niet op en moesten zich hoofdzakelijk bepalen tot een af brekende taktiek. De partij" SmyslovKeres. welke Dinsdag was onderbroken in de volgen de stelling: Wit (Smyslov): Kgl, Db2, Tel en el, Lf2 en g2, Pc3, pionnen d4, f3, g3 en nZ. Zwart (Keres): Kg8, Dg6, Tb7 en d8 Lc4, Pd6 en f6. pionnen a5, b5. e6, g5 en h6 A werd gistermiddag in het Kurhaus voortgezet. 41. Pc3e4, Pd6xe4; 42. f3xe4, Pf6—g4; 43. Tclxc4, Dg6—h5. Een niet verwachte zet, maar daar mede houdt zwart zijn tegenstander m de greep. 44. Tc4c2, Dh5xh2Tï 45. Kgl—fl. Tb7—f7. - 46 Tele2. Wit moet materiaal aan rukken om de onder druk gezette Lf2 te beschermen. 46Dh2xg3. Zwart heeft nu drie pionnen voor zyn officier en bovendien aan beide vleugels twee zeer sterke verbonden vrije pionnen. 47. Db2—c3. Wit moet Pe3i, 48. Te3:, De3:, verhinderen en tracht tevens zich van wat druk te bevrijden. 47 Dg3xc3. Zwart gaat grif op ruil m en bereidt nu algehele ruil der stukken voor, om dat i.'j berekend heeft, dat hij met zijn pionnen moet winnen. 48. Tc2xc3, Td8f8; 49. Tc3c2. Pg4xf2; 50. Te2xf2, Tf7xf2t: 51. Tc2xf2. Tf8xf2f; 52. Kflxf2, a5—a4; 53. Lg2—h3. K-g8—f7. De witte raadsheer kan niet meer bijtijds bij de a- en b-pionnen komen. 54. d4d5, e6xd5; 55. Lh3—d7, Kf7f6; §6. Ld7 c6, d5xe4; 57. Lc6xb5, a4a3. Wit geeft 't op. De raadsheer blijft gebonden aan de a-pion, hij moet Lc4 spelen en dan is de Koning machteloos tegen de overige drie pionnen. Voor het hoofdklasse-kampioenschap driebanden, dat van 8 tot en met 11 April te Den Haag verspeeld wordt, hebben zich 7 deelnemers aangemeld; n.l.: Stik- kelman, Broekhuyzen en Louwaard (al len Arnhem), De Leeuw en Jan Swee- ring (beiden Amsterdam), Baay (Rot terdam) en Wevers (Enschede). Voor het tijdvak van 21 Maart tot en met 3 April geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 259 Alg. Pl.m. 225 gr. huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 260 Alg. 100' gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 261 Alg. 400 gr. brood of '1 rants, gebak 262 Alg. 1600 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 263 Alg. 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 284 Alg. 4 eieren. 265 Alg. 750 gram suiker, boterhamstrooi sel enz., of 1500 gr, jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 254 Res. 800 gr. brood (geldig t.m. 27 Ma%rt as.) 258 Res. 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 270 Alg. 500 gr. sinaasappelen (voor inlevering) BONKAARTEN KD, KE 804 759 Alg. Pl.m. 450 gr. huishoudzeep A 360 gr. toiletzeep 760 Als. 100 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbis- - cuits 761 Alg. 400 gr. brood of 1 rants, gebak 762 Alg. 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 763 Alg. 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 764 Alg. 4 eieren 765 Alg. 500 gr. suiker, boterhamstrooi- séi enz., of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen. 755 Res. 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 758 Res. 50 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbis. cuits. 770 Alg- 1 kg. sinaasappelen (voorinleve ring) TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 25, 26, 29 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 27 Versnap. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 30 Versnap- 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker) boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 19 Maart worden gebruikt. De bonnen 270 en 770 Alg. (sinaasappelen), welke op de bonkaarten voorkomen boven aan de kaart, moeten uiter lijk 27 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden; de bonnen 212, 214, 215, 714 en 715 Melk, 221, 222, 725 en 727 Re serve, 210 en 710 Algemeen. Mij n hard t's Zenuwtabletten helpen U er overheen. DONDERDAG HILVERSUM I. 301 M. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Kamerork. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.45 Verkeers vlieger. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 22 15 Vaart der Volken. 22.30 Nieuws. 23.00 Mandolinata. 23.30 Gram. HILVERSUM II, 415 M, 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Portielje. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Romancers. 19.05 Tom Poes. 19.15 Gram. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest. 21.20 Hoorspel. 22.20 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaken. 23.30 Skymas- terS' VRIJDAG HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Hoogmis. 10.15 Gram. 11.00 Zon nebloem. 11.45 Gram. 12.33 Ork. z. naam. 13.00 Nieuws. 13.25 Ork. z. naam. 13.40 Gram. 14.30 Voorste Le gioen, hoorspel. 16.30 Gram. 17.00 N& school. 17.15 Gram. 18 00 Matrozen- koor 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Verkenners. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Zilvervloot. 20.40 Eurdpa één. 21.00 Kamerork. 21.50 Absalom, hoorspel. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.45 Piano. 11.10 Voordr. Il..s0 Orgel. 12.00 Virtuoso. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ork. 13.45 Gram. 14.00 Koken. 14.20 Gram. 15.00 Dichters. 15 20 Vaudeville strijkork. 16.00 Gram. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Rott. Phjlh. ork. 18 00 Nieuws. 18.15 Jan VogeL 18.40 Koor. 20 00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 21.00 Men vraagt. 21.30 AJC. 21.50 Cello. 22 00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swing. 22 40 Vandaag en avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram J-i 4) Waarom het idee van een gezicht achter een raampje me een onprettig gevoel moest geven, weet ik niet. Iedere dag kijken er miUioenen gezichten door miliioenen ramen. Ik gluurde naar het ruitje. Het was verlaten. „Het raam was te klein om haar ge hele gezicht te zien te geven," zei Arab, „maar lelijk was ze niet." Ik gluurde niét langer, ik staarde. Het onprettige gevoel was verdwenen. Het -raam was nog aldoor verlaten. ,,Ze is de vrouw van de ex-visser," zei ik. „Ze zit Wer achter een spinnewiel te wenen, smachtend naar een bioscoopje." „Sssst!" Haar scherpe vermaning gaf me een schrik, alsof er vlak naast me een loco motief stoom afblies. Ik keerde om en hoorde voetstappen en toen ik naar de woonschuit keek, zag ik een meisje de naam van ons land in den vreemde. door het nauwe gangboord langs de kajuit naderbij schuifelen. Afgaande op Arab's beschrijving had ik iets adem benemends verwacht, maar dit was slechts een mager, donkerharig meisje van een jaar of twaalf, dertien. Ze had grote, moede ogen en een droef geestig lachje. Ze kwam naar het achterdek en zei: Hallo." „Hallo," antwoordde ik en Arab zei: „Ik hoop, dat je ons niet kwalijk neemt, dat we jullie woonschuit een beetje be keken." „O, nee hoor," zei het kind, .,dat is goed." Ze sloeg een been om het andere. „Komt u van Jake vandaan?" „Ja," zei Arab, „daar hebben we de boot gehuurd." ,,Als u soms teruggaat," zei het kind, „zou ik dan met u mee mogen? Ik moet in Fort Myers een paar dingen voor mijn oom halen. Hij is uit vissen." „Met alle pleizier," zei Arab, „maar hoe kom je hier dan weer terug?" „O, ik neem wel een bus of iets der gelijks en de rest loop ik." „In het donker?'' vroeg Arab. ,,De hoofdweg is drie mijl hier vandaan." „Ik gééf niet om het donker." „Je oom zal nog wel beter vistuig hebben, dan wat ik hier heb» gezien," zei Arab. „De staaldraad op die hengels is nogal geroest en dat net mag wel eens gerepareerd worden." „Daarom moet ik naar de winkel," zei het meisje. Ik gnuifde en zei: „Mijn vrouw maakte zich erg ongerust over die hengels en dat -net." Ik was van plan Arab er eens fijn tussen te nemen, „Vangt je oom veel vis?" vroeg Arab. „O, ja zeker.',' „Wat voor vis vangt hij dan?" „Nou, zoals u daar hebt, en elft en zo." „O, juist," zei Arab. „Als je klaar bent, kunnen #re gaan." „Een minuutje," zei het meisje en schuifelde langs de kajuit naar de deur aan de voorzijde. Ik grinnikte tegen Arab en zei: „Hallo, detective." Ze antwoordde niet. Iets in haar gezicht gaf me te denken. Ze keek zo voldaan, alsof ze juist een oude vriendin ontmoet had, wier slanke lijn met vacantie was. Ik kreeg geen kans vragen te stellen, want .het kind kwam terug en klauterde in onze boot en we gingen op weg naar Jake. Arab probeerde onderweg een ge sprek met onze passagier te onderhou den, maar het meisje scheen erg ver legen te zijn; ze bloosde en stotterde voortdurend, zelfs toen we haar vroe gen in welke klas ze kWam, als ze weer naar school ging. Haar voornaam was Sherry en ze had kennelijk weinig lust haar achternaam aan een paar nieuws gierige Yankees te vertellen. We legden aan de siteiger aan. Jake bewonderde de zalm en keek verbaasd naar Sherry. „Ze mag met ons meerijden naar Fórt Myers om een paar boodschappen te doen," legde ik uit. „Ze woont in een woonschuit, een eindje verder stroom opwaarts.. Ik denk dat deze weg er heen gaat." „Van wie is die woonschuit dan, zus?" vroeg Jake. „Van Harry Fink? Ik zag hem dezer dagen zo'n ding de rivier op slepen." Sherry schudde zwijgend haar hoofd en Jake haalde zijn schouders op en liet het onderwerp varen. Arab, Sherry en ik stapten in onze wagen en reden terug naar de stad. Gedurende de gehele rit gedroeg Sherry zich alsof Ze baijg was, dat elk woord, dat ze sprak, in haar nadeel uitgelegd zou worden. De enige keer, dat ze uit zichzelf een opmerking maakte, was, toen Arab ons verblijf bij de rivier aanwees. Sherry keek er met ontzag naar en 7jCi, dat we wel een groot gtezin moesten hebben, dat we twee huizen nodig hadden. Arab legde haar uit, dat het kleinste gebouw eigen lijk geen huis was, doch een garage met een verdieping er op en dat we maar met ons tweeën waren en slechts een gedeelte van het huis gebruikten en de garageverdieping helemaal niet. Sherry zette een gezicht, alsof ze dat erg ver kwistend vond, maar zei. niets. We reden in Fort Myers de Eerste Straat door en stopten voor een winkel in vistuig, die Sherry ons aanwees. Ze bedankte ons beleefd en ging de winkel binnen. Ik zette de motor aan. Arab stak een hand voor mij langb, schakelde de ontsteking uit en zei. „La ten we even afwachten en zien wat Sherry doet," „Wat ze doet? Staaldraad kopen en garen voor haar oom zijn visnet en kurken en loodjes." Arab lachte smalend. „Zodat hij elft kan vangen, zeker." „Precies. Dat zei ze immers elft. „Als hij elft wil vangten," kirde Arab, „dan zal hij zowat 400 mijl hen gelsnoer nodig hebben. Elft komt niet zo ver zuidelijk. Gluur liever eens door dat winkelraam en kijk wat ze doet." Naar wü vernemen, hebben het bestuur van de vakgr»ep Schoen industrie en het bestuur van de vak groep Detailhandel besprekingen gevoerd met het Rijksbureau voor Huiden en Leder, en met de minister van Economische Zaken. Ondanks het feit, dat de vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie volkomen verantwoord zou zijn, blijft men van regeringszijde een andere mening toegedaan, zodat de schoenen voor lopig op de bt»n blijven. Op veelvuldig verzoek deelt het cen traal distributiekantoor mede, welke dis tributiebescheiden thans in gebruik zijn dan wel binnenkort in gebruik genomen zullen worden. Onderstaande bescheiden dienen dus zorgvuldig bewaard te wor den: le de tweede distributiestamkaart, 2e het inlegvel G 605; 3e de bonkaart K, L, O of P 804 en K, L, O of P 806; 4e de tabaks- en/of versnaperingenkaart QA, QB en QC 802; 5e de textielkaarten VA 705 en VA 804 6e de brandstoffen- kaarten TA en TB 707 en TA en TB 806: 7e de inlegvellen voor a.s. moeders CM 703. CA 802 en CB 808: 8e de toeslag kaarten M 804 en Z 804 en M 806 en Z 806. Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor teX" tiel, voorzien van de letter en cijfer8 „C82". welke tot 31 October 1947 wer den uitgereikt, na 10 April a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel mét de opdruk „D82" blijven to» nader order geldig. 8 Juli a.s. vieren de ZustersUrsuli- nen te .Bergen het gouden feest va haar Congregatie. Enkele oud-leerlinge hebben voor deze gelegenheid een klef comité gevormd, dat met aller m werking tot n' passende hulde hoopt komen. De wegen der oud-leerling zijn echter te zeer uiteengegaan om allen rechtstreeks te kunnen bereiken. 1»^°® zende elke oud-leerlinge van Berg adres J. en Bi- liefst vóór 27 Maart a.s. naam, jaar van eindexamen aan mei. Heuvel, Jacob van Lenneplaan 3, lem-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4