Amerika trekt steun aan voorstel tot verdeling van Palestina in 1 Communisten geweerd uit voor Buitenlandse Zaken Een troepenschip vaart over de zeeën Levende, imposante uiting van kracht en durf de Commissie jong beleid e Ook China en Frankrijk voor tijdelijk heheerschap voor geheel Palestina Gromyko uit het veld geslagen GROTE CONSTERNATIE Verzet tegen verdere inbreuken op de rechten van vrije volkeren Marshall waarschuwt Italiaanse volk Rustig over de kolkende golven van wanbegrip en vijandigheid V Credo Pugno in arbeidsmilieu Garantie voor de Gen. Spoor in ons land Verliezen in Indië Tot hoofd en hart IN PALESTINA Het weer Kerkelijke Staat? AUTOBUS BOTST TEGEN EEN BOOM Twintig gewonden, van wie twee zwaar Geweldige onderneming zonder fanfares MEER MELK VOOR VOLWASSENEN Lonen in het bouwvak Wij vragen Uw aandacht voor: ZATERDAG 20 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24106 Aanbevelmgea van V. S. HULPPROGRAM VOOR EUROPA Het mandaat van Engeland TWEEDE KAMER BERAADSLAAGT OVER DE REGERINGSVERKLARING (Vervolg op pag3) Over één maand „Derde macht' ARTIKELEN BEHOUDEN PUNTENWAARDEN BUREAUX VAN REDACrit SMEDESTRAAT S Telefoon: Redactie 21544: Abonnementen 20800 ABONNEMENTSPRIJS 54 I 1.47 per maand, f 4 EN ADMINiSfRATIE: HAARLEM Advertenties 21545 Postgiro 145480 cents per week, .42 per kwartaal. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlön eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. De delegatie van de Verenigde Sta ten bü de Verenigde Naties heeft Vrij dagavond officieel medegedeeld, dat de Amerikaanse steun voor de voorstellen van de algemene vergadering voor de verdeling van Palestina is ingetrokken en dat een tijdelijk beheerschap voor geheel Palestina is voorgesteld. De verklaring van de Amerikaanse delegatie werd afgelegd in een verga dering van de „vier grote mogendhe den" waarbij ook Sir Alexander Cado- gan voor Groot-Brittannië tegenwoordig was. China en Frankrijk hebben doen ver staan dat zij het Amerikaanse voorstel zullen steunen. De Russische afgevaar digde Andrei Gromyko verklaarde: „Het is in flagrante tegenspraak met de resolutie van de Algemene Vergadering; ik kan noch rechtstreeks noch indirect mijn goedkeuring er aan geven, voor dat ik nadere instructies heb ontvan gen." VoSgens een waarnemer toonde Gro myko zich geheel uit het veld geslagen. Later heeft Warren Austin de Veilig heidsraad een rapport voorgelegd, waar in gezegd wordt, dat het Palestijnse vraagstuk onveranderd is gebleven na informele besprekingen met de betrok ken partijen. Het rapport van Austin, dat geba seerd is op het overleg tussen de „Grote Vier", bevat verder de vol gende aanbevelingen: De Veiligheidsraad moet het de partijen en betrokken regeringen dui delijk maken, dat hij besloten is het bestaan van een bedreiging van de internationale vrede in Palestina niet te dulden. Het kenbaar gemaakte besluit van de mandataris- het mandaat per 15 Mei te beëindigen zou, wanneer het ten uitvoer werd gebracht, een chaos en hevige strijd ten gevolge hebben.. De V. N. mogen een dergelijke afloop niet toelaten. In afwachting van een speciale zitting van de algemene ver gadering, aldus Aüstin, moet de Vei ligheidsraad naar onze mening de commissie voor Palestina order geven haar pogingen tot uitvoering van de voorgestelde verdeling op te schorten. Gromyko achtte de aanbevelingen niet krachtig genoeg. Hij maakte even wel bezwaar tegen een passage in het rapport, die zegt, dat de voortduring van de infiltratie in Palestina over land en over zee de toestand verergert. Dit zou de kwestie slechts ingewikkel der maken, zo zeide hij. „Wij weten al len, welke infiltratie het gevaarlijkst is. Wij weten waar het grootste gevaar schuilt." Onder de delegaties te Lake Success bestaat het gevoelen, dat aan de Brit ten misschien verzocht zal worden het bestuur over Palestina, zij het dan ook alleen de facto en niet de jure, na vijf tien' Mei voort te zetten, teneinde de periode te overlappen, voordat de be heersraad het bestuur zou overnemen. Tijdens .een debat in het Lagerhuis over een wetsontwerp betreffende de beëindiging van het Britse gezag ver klaarde Vrijdag de minister van Kolo niën, Creech JoneS; dat wanneer er een chaos in Palestina zou ontstaan nadat Engeland op 15 Mei het mandaat ter beschikking had gesteld, dit niet Enge- lands schuld zou zijn. De Joodse reactie in Palestina op het Amerikaanse besluit was die van uiter ste consternatie. Hoewel het een en an der over een eventuele verandering in de Amerikaanse politiek uitgelekt was, had het Joodse Bureau geenszins een zo totale ommekeer verwacht. In Joodse kringen verklaart men, dat de Joden geen beheerschap zullen aanvaarden en dat zij zullen blijven strijden voor een eigen nationale staat. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Hier en daar enige lichte regen of motregen. Vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. Zondag: 13.38—5.40. Maandag: 15.10—6.08, Zon 6.4118.54. Maan Zon 6.3918.56, Maan De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George C. Marshall, heeft Vrijdag in een rede na het ontvangen van de graad van doctor honoris causa van de universiteit van Berkeley in Ca- lifornië verklaard, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek strak gebaseerd blijft op de beginselen der vrijheid, on afhankelijkheid en democratie, doch te gelijkertijd de deur wijd openhoudt voor alle verzoenende stappen. „Nimmer m de geschiedenis," aldus Marshall, „heeft l/ioetanó Ja Wirnoa..zulk, e&u bedrei ging van onze idealen en belangen ge vormd. Ook in het Midden-Oosten, Indo nesië, China, Korea en Latijns-Amerika is de toestand critiek," aldus de minis ter. Marshall waarschuwde opnieuw Italië, dat een communistische overwinning bij de komend; verkiezingen het van de economische hulp uit Amerika zou af snijden. Hij gaf echter nog eens uitdrukkelijk zijn bereidheid te kennen met de Sovjet- Unie tot overeenstemming te komen, waardoor eéns en voor al de huidige gevaarlijke toestand zou eindigen." Zolang echter nog geen werkelijke re geling kan worden bereikt, moet het on ze politiek zijn ons te verzetten tegen verdere inbreuken op de rechten en le vens van vrije volkeren. Het middel dat tot onze directe be schikking staat om die politiek doeltref fend te voeren is de spoedige uitvoering van het herstelplan voor Europa. Marshall zeide er zeker van te zijn, dat de democratiën het op de lange duur zouden winnen. De moeilijkheid is ech ter, aldus Marshall, dat het vergaan van een zekere tijd zou leiden tot een der gelijk ernstig verlies aan positie en kracht, dat de democratieën een lange en harde strijd zouden moeten voeren bm het verlorene te herwinnen. De commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden keurde Vrijdag met algeme ne stemmen formeel de w,et op de bui tenlandse hulpverlening in haar geheel foed ten bedrage van 6205 millioen dollar. Het hulpprogram dat Dinsdag a.s. door het Huis in behandeling geno men zal worden, omvat een bedrag van 5.3 milliard voor Hulp aan Europa on der het Marshall-plan, 570 millioen dol lar voor economische en militaire hulp aan China, en 275 millioen dollar mili taire hulpverlening aan Griekenland en Turkije. Voor het internationale fonds voor kinderen werd 60 millioen dollar uitgetrokken. Onder het bedrag voor het Europees herstelprogram is 20 millioen dollar begrepen voor hulpverlening aan de vrijstaat Triest. De voorzitter va,n het Huis van Af gevaardigden, Joseph Martin, beloofde, dat de wet voor 1 April het Huis zou gepasseerd zijn. De democratische afgevaardigde Donald O'Toole heeft er op aange drongen, dat de Verenigde Staten als eerste de toekomstige veilig heid van de Paus zouden garan deren. „Wanneer er een andere regering in Italië zou komen", zo zei hij „en een of amttre fanaticus, of een groep fanatici zou het Vati- caan 'binnenvallen en de Paus kwaad doen, dan zou dit een wereldramp zijn. Ons departement van Buiten landse Zaken zou op ondubbelzin nige wijzede leiding moeten nemen door de machten van het kwaad ernstig te waarschuwen dat onze regering en andere rege ringen van het Westerse blok het plan hebben voor de veiligheid van de Kerkelijke Staat en van onze Heilige Vader garant te staan". Vrijdagmiddag kwart voor vier is luitenant-generaal Spoor, opperbe velhebber van de Nederlandse strijd krachten in Indië, per vliegtuig in Nederland aangekomeil. i Een autobus van de Veluwse Auto- busdiensten is gistermiddag omstreeks kwart voor vijf op de weg Ede Lunteren geslipt en tegen een boom gereden. Twintig personen werden gewond, van wie twee zwaar. Ver scheidene gewonden zijn naar het ziekenhuis in Ede overgebracht. De autobus was me* 40 mensen van Ede op weg naar Harderwijk, toen de chauffeur op de weg EdeLunteren plot seling moest remmen voor een uitwij kende auto. De autobus slipte -en botste met zulk een vaart tegen een boom, dat de boom door de motorkap tot op de plaats van de chauffeur doordrong. Deze bleef als door een wonder gespaard Het volksfront in Itailë (communisten en links-socialisten) werpt zich momenteel op als de „vredespartij" en tracht onder deze leuze de vrouwen te winnen voor de komende verkiezingen. Zondag was er een grote demonstratie te Rome, waar 30.000 vrouwen, gewapend, met grote kartonnen duiven, hijeen waren. Een der vredesdaden bestond uit het verbranden van pamfletten der andere partijen, hetgeen met veel herrie gepaard ging. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De excellenties Beel, Jonkman, Fiévez en Wittemwn hadden gistermiddag aan de regeringstafel naast de bewindsman van Buitenlandse Zaken plaats genomen, om de belangrijkheid van de beraadslagingen over de regerings verklaring inzake het Vijflanden-pact en de daarmee samenvallende debatten n.a.v. de interpellatiev. d. Goes betreffende de onderhandelingen met andere landen te onderstrepen, maar men zou haast zeggen, dat de ministers een verloren middag hebben gehad, want, maken wij een uit zondering voor de rede van formaat, welke de heer Sassen heeft gehouden, van een discussie in grote stijl over de toekomstige West-Europese politiek is niets gekomen integendeel, verschillende afgevaardigden namen de gelegenheid gretig te baat om zich te werpen op het onderwerp Tsjecho- slowakije, waarover het dan ook minder moeilijk is fiolen van toom uit te storten, vooral als ook nog een stroom van communistische interrupties de welsprekendheid voedt. Dat dergelijke knaleffecten de zaak weinig verder brengen schijnt de Kamer weinig te deren. De minister van Bui tenlandse Zaken heeit zich wat dit be treft niet op sleeptouw laten nemen en dit valt te appreciëren wat echter minder onze bewondering kan hebben is de nietszeggende beantwoording van de vragen welke tot Z.Exc waren ge- (Van onze speciale verslaggever) Het leger trek vast uit met duizen den, een macht, zo groot als Wa terland nog ooit te velcs bracht! Met een kleine variant zdjn deze regels De blik, waarmee zij de horizonten afspeuren, is rustig en vol vertrouwen. uit de Gysbreght van toepassing op de huidige nationale inspanning, zwhder twijfel de meest indrukwekkende presta- tatie, welke het Nederlandse volk lt heel zijn historie heeft opgebracht en dat nog wel onder de moeilijkste omstandieheden De vaart der troepenschepen, in regelmatige opeenvolging, naar en van de Oost, door ons nuchtere volk als vanzelfsprekend en zonder ophef aan- vaaTd, zal -eenmaal in de geschiedenis glorieus staan aangetekend als een be wijs van opgebroken kracht, van durf en energie, die in niets onderdoen voor wat wij in onze beste dagen ooit hebben ge toond. Het is een machtig besef dat heel zo'n reis met een troepenschip niet aflaat, dat mensen en dingen aan boord met gans andere ogen doet zien. Steeds opnieuw tijdens de reis ontvouwt men de kaarten om het schip te volger, op zijn vaart en telkens hecht zich de blik onwillekeurig aan de uiterste uit hoek van Noord-Westelijk Europa, het kleine Nederland, verboren In de ruimte van zeeën en continenten. Een land, berooid en geplunderd als nooit tevoren, een volk zo vaak bestempeld als kort zichtig en bekrompen, kooplieden, krui deniers, die "geen machtige impulsen kenden, geen offervaardigheid voor een grootse taak of idee. Tot dit laatste zijn wij ook stellig van nature niet geneigd, onze deugd is onze redelijkheid, meer wellicht dan bij enig ander volk. Daarom voltrekt zich de geweldige onderneming zonder fan fare's en luid gerucht, het gebeurt om dat een nuchter, redelijk volk er toe besloten heeft, zijnde een plicht en een taak, zonder blakende geestdrift aan vaard, maar na rustig overleg en thans ook met taaie volharding. Telkens weer aan boord verdiept men zich in details, praat mén met manschappen, officieren, luisterend naar het relaas van kleine bezwaren, moeilijkheden, de up en downs van het dagelijks leven op een troepen schip. Men geeft er zijn aandacht aan, men leeft er in mee, men heeft lof of critiek. Met allen aanvaardt men de gang van zaken, meer of minder ideaal. Tot men in rustige ogenblikken verder op dit alles door denkt,, aan heel de opzet en organi satie, die dit reusachtig mechanisme, in het vaderland, over de wereld zeeën en ginds in Indië, doen func- tionneren in orde en regelmaat. Dan groeien bewondering en rechtmatige trots, een Nederlands zelfbewustzijn, het besef van een kracht en een durf, die ons nog altijd rangschikken, mis schien meer dan ooit, bij de kwalita tief beste volkeren ter wereld. Rede lijk, kerngezond, gelovig, sterk. Wij kijken naar de Brabantse en Limburgse jongens die het voornaamste contingent, vormen aan boord van de Volendam. Geen krijgsvolk van nature, vreemd aan de zee en aan alle rêves océaniques, conquistadores noch despe rado's, evenmin de sapitauwers van voorheen. Maar de blik, waarmee zij de horizonten afspeuren, een onbekende kust zien opdoemen, vuren schitteren in de duistere oneindigheid van een zee-doorruiste nacht, is rustig en vol vertrouwen. Zo hebben wij hen dage lijks zien mishoren, bidden, communi ceren. Wij hebben hen gevolgd in hun ontspanning, bij voordracht en muziek. Wij hebben hun samenzang gehoord in het late uur op het schemerdonker dek. Hen ook gadegeslagen Lij sport en exercitie. En wij wisten, dat dit het beste is van zijn geest en bloed, dat Ne derland ooit heeft ingezet voor het ver vullen van zijn historische roeping in de Oost. De naam van het schip, de Volendam, is daarbjj van een wonderlijke symbo liek. Onder die naam immers en om dit begrip is Nederland wereldver maard: bulbs, mills, klompen, wijde broeken, een grappig stuk internatio naal toeristenspeelgoed. Maar hier ont moet men op de wereldzee, in verre havens en langs vreemde kust de Vo lendam als troepenschip, een der vele- Nederlanse troepenschepen ergens tus sen Indië en het Moederland, als leven de, imposante uiting van kracht en de durf, waarmee datzelfde molens- en klompenlandje, ondanks de ongunst van de tijd, tegen zoveel wanbegrip en verholen vijandigheid in, rustig en rede lijk in de ontredderde wereld van van daag zijn grootse, opbouwende taak vervult. richt en de uiterst vage manier, waarop gestelde problemen werden afgedaan. Wat nu de beschouwingen van de heer Sassen betreft, de katholieke woordvoer der sprak er zijn voldoening over uit, dat met het thans gesloten verdïag de politiek van het machtsevenwicht is ver laten en oordeelde dat men nu niet te maken heeft met een aangeklede mili taire overeenkomst, doch dat de econo mische, sociale en culturele doeleinden voorop moeten staan over dit laatste verzocht, hij de regering om uitsluitsel. Het is de heer Sassen opgevallen, dat bij die waarden, welke West-Europa samenbinden, het Christendom niet genoemd is, welk verzwijgen, uit hoof- de van een verouderd agnosticisme, te betreuren is. Een vraag, die wellicht op het eerste gezicht aan enige letterzifterij zou kun nen doen denken, maar die toch wel degelijk zin had, was, wat er precies bedoeld is met het coördineren van de economische activiteit der vijf landen -- het gebruik van de uitdrukking in het enkelvoud zou erop kunnen duiden, dat de opstellers van het verdrag me den reeds van één activiteit te kunnen spreken. het woord geweest, die o.m. interes sante beschouwingen hield over econo mische toestanden in Oost-Europa, doch over de Regeringsverklaring wei nig nieuws had te melden. Zeer ge peperd was zijn betoog tegen de com munisten, eindigend met de vraag wat de heren dan wel voor constructief plan in plaats van de Marshall-hulp ter tafel konden brengen het ant woord is, zoals te verwachten was, niet gekomen. Met grote heftigheid trok ook de heer Goedhart (P. v- d. A.) van leer. Het was allemaal erg waar wat deze geachte af gevaardigde te berde bracht over Tsje- choslowakije en de publieke tribune heeft er van genoten, maar er zijn ook nog wel andere plaatsen waar men de commu nisten de les kan lézen dan 's lands ver gaderzaalDe heren Wagenaar, Hoog. carSpel en Haken interrumpeerden om beurten heftig, soms van emotie opvlie gend in hun banken. Het was dan ook niet bepaald vriende lijk wat zü in deze zitting te horen kre gen. Gerben Wagenaar had betoogd, dat de C.P.N. op de goede weg is, gescholden op de klooster-fascisten" en het Vati- caan en de heer Hoogcarspel kwam er bü vertellen, dat Gottwald op normale en regelmatige manier een nieuw kabinet heeft voorgedragen. ce woor in doo Voorts nam de katholieke woordvoerder een realistisch standpunt in door er op te wüzen, dat zelfs met een goed slui tend systeem van zelfverdediging West- Europa toch niet meer als een „derde macht" kan gelden. Na de eerste stap, die met dit pact ge daan is, hoopte de heer Sassen, dat er spoedig gewerkt zal wórden aan een fei- telüke rechtsgemeenschap. De consulta tieve raad zal eerst dan kunpen worden vervangen door een gezamenlijk orgaan, als de West-Europese begrippen tot le ven zün gewekt in de harten van de mensen. In zün beknopte aantekeningen bij de interpellatie-v. d. Goes liet spreker de bewindsman nog maar eens weten, dat de kwestie der grenscorrecties door 'hem niet gis dood en uitgepraat wordt be schouwd. Van K.V.P.-züde is later in de mid dag ook de heer Kortenhorst nog aan De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het 14-daagse melkrantsoen voor volwassenen, houders van A-kaar ten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van 24 April a.s. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat, zoals ook uit de onderhavige maatreggl blqkt, het voors hands niet in de bedoeling ligt de melk- distributie op te heffen. Naar w|j uit betrouwbare bron ver nemen, is overeenstemming bereikt in zake de lonen der bouwvakarbeiders. Er zal hierbij een ruimer gebruik ge maakt worden van het tariefsysteem, zonder dat het tarief aan een maximum gebonden is. De bedrijfsgroep Kleding Industrie te Amsterdam deelt mede, dat. wanneer het aantal punten, dat per hoofd van de be volking beschikbaar wordt gesteld inci denteel zal kunnen worden verruimd, niet valt te verwachten, dat bepaalde artike len van distributie zullen worden vrüge- steld of in puntenwaarde zullen worden verlaagd. an jonge mensen wordt natuurlijk allereerst geestdrift verwacht, be zieling en radicalisme. Ook als ze zich wagen op de gladde banen van de poli tiek. Volgens mannen, die het weten kunnen, was vóór de oorlog de voornaamste grief van de toenmalige jongeren tegen de oude Staatspartij, dat er geen élan, geen en thousiasme in zat, Misschien heeft dó harde tijd van bezetting en terreur zelfs de jonge garde benauwd gemaakt voor holle frasen, klinkende leuzen en mars- kabaai. Opvallend is in ieder ge val, dat de motie van de Jongerengroepering in de Katholieke Volkspartij, afde ling Am-sterdam, bij gelegen heid van de vergadering van de Partijraad, uitmuntte door wijs beleid. Niet alsof de ouderen de wijsheid hadden vaarwel ge zegd. Dat moest er nog bijko menl Maar van de jongeren is men geneigd uitsluitend voortvarendheid te verwach ten. Inderdaad was die voort varendheid te signaleren in hun aandringen op besten, diging pan de samenwerking met de Partij van de Arbeid. Vanzelfsprekend kan men over verbreding van de basis der regering keuvelen. En dit geschiedde dan ook getrouw en met gezag. Maar het is anderzijds toch goed, dat ex- presselijk herinnerd werd aan 'het allereerste vereiste voor een behoorlijke politiek: voortgezette eensgezindheid tussen de regeringspartijen van vandaag. Om iets meer te kunnen doen dan negatief het communisme aan te val len moeten de tegenwoordige bondgenoten elkaar trouw blijven. Ondanks onvermijde lijke discussies en wrijvingen. „Geven en nemen" blijft het parool, wanneer twee groe pen, die op verschillende be ginselen stoelen tezamen aan de groene tafel zitten. Maar alleen hechte kameraad- sahap over alle verschillen heen kan de remmers in vas te dienst uitschakelen. En dezulken dienen nu eenmaal uitgeschakeld te blijven. Jong Nederland wil vooruit. Van beleid getuigde ook het andere deel der motie: een loyale en faire verkie zingscampagne. Het is on getwijfeld soms moeilijk te midden van politiek krakeel de juiste vormen te bewa ren, vooral wanneer even. tueel een tegenstander de maat van het geoorloofde overschrijdt. Toch moet dit kunnen. Moge de K.V.P. in al haar geledingen deze motie indachtig blijven. Het is nog vroeg, maar misschien juist daarom nu des te onbevangener aan te nemen: In de komende zo mer wachte men zich voor al wat riekt naar ketterjagerij. Voor zover de gewetensplicht van katholieken aan de orde komt, zullen de bisschoppen wel .waken. En wanneer zjj menen een of andere richt lijn te moeten geven, zoals zij ook de vorige keer een soepele verklaring publiceer den, dan is iedere katholiek gehouden deze voor de volle honderd procent te respec teren. Maar niemand kan aan zijn katholiciteit het recht ontlenen om er nog een schepje bovenop te dóen. In het verleden zijn er meer dan eens mensen opgestaan, die zich een dergelijke roeping aanmatigden. Er is daaraan in het katholieke kamp vol strekt geen behoefte. Ook in de verkiezingsstrijd zijn waar heid en naastenliefde hogere goederen dan de utinst van enkele stemmen. Als wij ten slotte de mo tie van de Jongeren zouden mogen aanvullen, dan ware het misschien niet kwaad ook te vragen om een effectieve en aesthetisch verantwoorde campagne. Wij herinneren ons niet zcmder lichte huiver de affiches van de vorige keer. En ook de sprekers, mo gen hun instrumenten gron dig nazien vóór ze hun ora torische wandeling beginnen. (Van een büaondere medewerker) Van hooggeachte zijde zün bü ons artikel ..Waakzaamheid geboden" enkele 'kanttekeningen gemaakt met een corrigerende en aanvullende strekking. Gaarne hebben we daarbü nota genomen van de mededeling, dat onze aanvankelüke mening t. a. v. het bestreden artikel van mr. v. Boven (n.l. als ware dit een op zichzelf staande suggestie) de juiste was. Niet geheel duidelük is wis geworden, dat bü een oriënterende bespreking over een ka tholieke lekenactiviteit, die van zéér grote betekenis kan gaan wonden, slechts één leek aanwezig was, die als vertegen woordiger van de K.A.B. kan worden beschouwd. Het mag toch als voldoende bekend worden verondersteld, dat een van de meest karakteristieke eigen schappen van de K.A.B. juist de bedui dende verantwoordelijkheid. terzake practisch alles wat deze beweging onder neemt, aan de leek is gelaten. Het heeft onze briefschrüver onaan genaam getroffen, dat in ons artikel enigszins werd gesuggereerd, dat de KA.B., door op eigen gelegenheid te werken, aan de gezamenlüke en een parig gerichte activiteit tegen de com munisten afbreuk zou doen. Wij stel len het nadrukkelijk op prijs te verkla ren, dat wij niets tegen de K.A.B. «heb ben willen suggereren. De titel sloeg enkel op de geraffineerde methode der communisten. Elke arbeider weet, dat de sfeer van het arbeidsmilieu niet bepaald de meest geëigende is voor de bevordering van een gezond geestelijk leven. Integendeel. Menig jong arbeider heeft tot zün grote schade moeten ervaren, dat zijn inzicht in tal van godsdienstige vraagstukken te kort 6choot tegenover de voortdurende aanvallen op geloof, priesters en zede lijkheid. Hier mankeert derhalve iets aan wat we de godsdienstige ontwikke ling en scholing zouden willen noemen.. Ernstiger staat de zaak met de levens houding van de katholieken in het ar beidsmilieu. Hier speelt nX niet de vraag van de verstandelijke ontwikke ling, maar die van het karakter een rol. Uit eigen ervaring zowel als uit mededelingen van talrijke arbeidsvrien- den weten we, dat die bedrüfssfeer oorzaak is van ontzaglük veel zeden bederf, godsdienstige onverschilligheiden tenslotte van geloofsafval. Eveneens weten we uit dezelfde bronnen, dat ka raktervaste kerels een onberekenbaar grote invloed ten goede in het arbeids milieu uitoefenen. Nu is, wat wq doorgaans onder „ka rakter'' verstaan, geen aangeboren bezit De verwerving van karakter kan door aanleg bevorderd worden. Doch het moet ten slotte groeien uit een samenwerking wan verstand en wil. Voor de ontwik keling nu zowel van het verstand als van de wil is de medewerking van andere mensen practisch onmisbaar. Men ziet dan ook meestal dat op fa briek of karwei de meest karaktervolle mannen diegenen zijn. die door hun regelmatige omgang met andere men sen in een gezond miiieu (o. a. de ka tholieke verenigingen) geleerd hebben aan het eigen karakter vormend werk zaam te zün. Het is daarom geheel voor de hand liggend, dat enerzijds in de vor mende arbeid van K.A.J. en K.A.B. op de eerste plaats rekening wordt gehouden met de speciale gevaren op godsdienstig en zedelük gebied, waar voor de mensen komen te staan, ander zijds met de speciale leken-apostolische taak, die elke katholiek in het alge meen, maar de georganiseerde katholiek in het büzonder, heeft. Apostolaatsgroepen in het bedrüf wil len speciale clubs zijn van mensen uit één bedrijf, die zich ernstig voornemen, door studie en vorming zich zeif te be kwamen, om die speciale gevaren, aan dat speciale bedrijf eigen, met woord en voorbeeld te bestrijden. Als speciale taak van de bedrijfs- Credo-Pugnoman zouden we o a. willen noemen: I. Er naar streven de beste vakman te zijn of zo snel mogelijk te worden. 2. De meest plichtsgetrouwe arbeider te zijn. 3. De meest godsdien stige van allen te zün. 4. Tegengaan van zedeloze taal, vloeken, ruwheid, enz. 5. Moeilijkheden opvangen en zo nodig doorgeven. 6. Communistische cellen- louw signaleren. Contact met de vakorganisatie lijkt ons niet alleen nodig, maar zelfs onmis baar. Trouwens, men behoeft er het bisschoppelük communiqué van 1816 maar op na te lezen, om te weten, dat hier een speciale taak ligt voor de vak bonden. Om redenen van practische aard waT>e het mogelijk, de organisatie mede op te dragen aan de diocesane en plaatselüke besturen van Oedo- Pu gno. De ervaring van deze kringen zal het werk ten zeerste ten goede ko men. Voor het noodzakelijke vormings werk zijn innig contact en nauwe sa menwerking met de K.A. onmisbaar. Welk een schoon en harmonisch ge heel kan in dit opzicht worden ver kregen waarvan de betekenis niet licht overschat kar worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. H J F RUTS, legemr. 260121091, afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld 10 Maart 1948. Sold. •L VOLLMULLER, legernr. 250913105, af komstig uit Utrecht. Gesneuveld 10 Maart 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Bal. sold. 2e kl. Infie. KETOET WADRE, stb.nr. K 10466775, afkomstig uit Ned.- Indië. Gesneuveld 10 Maart 1948. Koninklijke Marine: heeft in de pe riode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. Teleurstelling kan een muur met- selen tussen de mensen. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1