WAT ER BINNENSKAME OVER HAARLEM GEZEGD WERD JSIS 51. D Er is maar één Haarlemmerhout Van Riesen wenste een vrij Nederland évioemd docï rijn (jjans H.O.V. EN GEMEENTELIJKE INVLOED Kerkberichten Van het witte doek Onthoudt U ditf beter brood bakt Smit! Een kaleidoscoop van wensenmogelijkheden en onmogelijkheden AGENJPA FLATGEBOUWEN IN HAARLEM? Denkt aan Maandagavond! Katten en honden in zandbakken Zetel van Bloembollen cultuur Haarlemse ziekenhuizen Ex-burgemeester van Heemstede tracht zich eruit te praten Hulde aan directeur Frans Halsmuseum Bel 13000 Paardesprong-raadsel ZATERDAG 20 MAART 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Bijna 10.000 controles op bewoning Chin. Ind. Resl. Hongkong LEDENCONCERT H.O.V. DISTRIBUTIENiEUWS BLOEMEN voor PASEN! H. W. BRAKEL GROTE HOUTSTRAAT 185 De grootse bijeenkomst in Concertgebouw Kiosk op hét Verwulft Hoofdbestuur meent: Het kan dooien of vriezen Amusement voor Kath."^ Paasbal i/d Leeuwerik Mariastichiing aan de kop Voetbalenthousiasten en liften Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 BIJZ. GERECHTSHOF HEEMSTEDE Zondagsdiensten Landbouwvacaanltiebonnen Liturgische weekkalender in militaire dienst T a w I Bij de behandeling van de begroting in de afdelingen hebben de besprekin gen over de benoeming van de nieuwe burgemeester en de samenstelling van het college van B. en W. geen nieuwe perspectieven opgeleverd. Tijdens de open bare zitting zal nogmaals naar voren gebracht worden, dat een K.V.P.-er had moeten bedanken, nu de burgemeester katholiek is. Het college zelf heeft kort weg geantwoord, dat het daar als col lege buiten dient te blijven. Het college stelt zich geheel aan de zijde van hen. die de gezonde gezins- ontwikkeling voorstaan. De voorstellen tot het toekennen van subsidies aan Maatschappelijke Zorg voor Zieken, So ciale Colonnes voor Gezinszorg, Club- en Buurthuizen leggen daarvan getui genis af. Er is beraad nodig omtrent de bevordering van kunstgenot in bredere bevolkingslagen. Tweemaal in het jaar zullen weer de statistische gegevens der gemeente ver schijnen, voor het eerst na het einde van het eerste half jaar 1948. Bij het aanwakkeren van alle pogingen het handels- en bedrijfsleven alsmede de zelfwerkzaamheid en ondernemings lust te bevorderen, verleent het gemeen tebestuur gaarne alle mogelijke mede werking. Gevraagd is, of er voor de minst draaglirachtigen een tariefsverlaging .van hét Electriciteitsbedrijf te verwach ten is. De winst uit dit bedrijf, zo luidt dit antwoord, die op bijna 1 millioen geraamd is, is beslist noodzakelijk om de totale gemeentelijke huishouding te voeren. Er kan dus niet aan voldaan worden. De schuldpositie van de gemeente Is niet verontrustend, hoewel er niet veel kapitaalsuitgaven gedaan zullen kunnen worden. Er is te Haarlem nog voldoende ruim te om woningen, scholen en kerken te bouwen. Reeds lan aan de gang zijnde onteige ningen kunnen recreatiemogelijkheden in de war brengen. De belangstelling naar industrieter rein is verflauwd, omdat er toch niet gebouwd kan worden. De commissie voor de stichting van een verzamelgebouw voor de industrie werkt gestaag voort. De studie voor de bouw van noodscholen is geëindigd. Getracht zal worden de gemeente ver meld te krijgen op de urgentielijst voor de bouw van scholen voor lager en mid delbaar onderwijs. De grote zalennood is een probleem van de eerste orde. Voortdurend wordt het oog gehouden op de mogelijkheid om in Noord een cultureel centrum te stichten. Met de N-Z.H. is over de re mise aan het Soendaplein onderhandeld. Opnieuw zal getracht worden, te komen tot oprichting van een centraal monument, maar er zijn nog te veel cqmité's. Er zal ook een Mr. L. G. van Dam- sfraat komen, zoals er een voor de over leden raadsleden Drilsma en Peper is- Overigens komt B. en W. hetnoemen van straten naar verzetslieden, die tij dens de oorlog gevallen zijn in ver band met de daaruit voortvloeiende consequenties niet wenselijk voor. Met beleid zullen gedemobiliseerden in de gemeentediensten worden opgenomen. De E.V.C. behoort niet in het georga niseerd overleg een plaats te hebben. Het aantal arbeidscontractanten in „Op het nippertje" heet de dwaze klucht, die deze week in Frans Hals speelt en waarin Will Hay de hoofdrol vertolkt. Het toneel van de pret ver plaatst zich van een ministerie van Bui tenlandse Zaken naar een ziekenhuis en komt via de vrije natuur weer op zijn eerste plaats terug. Lachen is troef in deze film en wanneer iets eens niet goed uitvalt, dan zorgt de smakelijke opdie ning er voer, dat het toch op de lach spieren werkt. In het voorprogramma kunt u een interessant reisje maken naar het land van de middernachtzon. Toe gang alle leeftijden. Rembrandt-theater brengt deze -week „Good Bye, Mr. Chips" in Haarlem te rug, een van die Engelse films, waaraan velen een prettige herinnring bewaren. De film verhaalt de levensgeschiedenis van een leraar op een Engels College. Een gezonde, aanbevelenswaardige rol prent (14 jaar). In het City-theater wordt een reprise gegeven van een zeer bekende Neder landse film, nJ. „Op hoop van zegen." Men krijgt een prachtige gelegenheid om nog eens het fijne spel van mevr. Esther de Boervan Rijk te zien in haar glans rol „Kniertje." (Boven 14 jaar). Tino Rossi zingt vrolijke en droevige liedjes in „De Onbekende Zanger," een verhaal, dat om deze bekende zanger ge weven is teneinde hem gelegenheid te ge ven zijn zoet gevoosd geluid aan den vol- ke te laten horen. Hij is door een mede minnaar van een schip in het water ge duwd, zijn geliefde huwde daarna met deze waterduwer zonder te weten, dat deze zo slecht was, om later te ontdek ken, dat Tino. de man, die zijn geheugen was kwijtgeraakt, ergens op de wereld rondzwierf. Het eind is dramatisch, maar Tino blijft zingen in Cinema Palace.. Volwassenen. Jn de film „Contra-Spionnage", welke in het Luxor-theater wordt vertoond, maakt de toeschouwer mee, hoe een hyp notiseur officieren van de Engelse Ko ninklijke Marine de hun gegeven gehei me opdrachten op mysterieuze wijze weet te ontfuselen en hoe de belangrijke mede delingen door middel van een muziek- code, via de radio, aan de vijand worden doorgegeven. James Mason, die de hoofd rol speelt, is deze keer niet zo in vorm als in de films, die we de laatste tijd van hem gewend zijn. (Boven 14 jaar). Het is een gecompliceerde geschiede nis. die het Spaame-theater u deze week voorzet. Tn het verhaal, dat natuurlijk in de Wild-West speelt, komt een sheriff voor. die bekend staat en zich gedraagt als de schrik der boeven, doch die in werkelükheid hun leider is. Een spre kende zwarte raaf speelt in het geval de< hoofdrol e moet tenslotte de groot ste onthullingen doen. ..De zwarte raaf" kan liefhebbers van spanning en avon tuur een gezellige avond bezorgen. In het voorprr gramma draait een „humo ristische" revolverfilm. Toegang 18 jaar; dienst der gemeente bedraagt 466, als volgt verdeeld: 232 ambtenaren op jaar loon, 234 op weekloon, 159 bij' de distri- butiedienst j»n 66 bij de P.R.A. De vrijwillige brandweer zal op de voet van het door de raad genomen be sluit op 1 April gaan fünctionneren. In 1947 namen 1844 leerlingen deel aan het verkeersexamen. Haarlem zal een der eerste steden zijn die worden uitgerust piet radio auto's, wegens de ligging aan een knooppunt van verkeerswegen. De exploitatiekosten van electrische straatverlichting zijn lager dan die voor gas-straatverlichting. Bij nieuwe aan leg zal geval na geval bekeken worden of gas zal gebruikt worden of-niet. Het college is bereid een onderzoek in te stellen naar hetgeen voor de gezins zorg in Haarlem nog kan wurden ge daan. Er wordt onderzocht, of de te genwoordige vorm van organist tie van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst wel voldoende voordelen biedt. Er is namelijk opgemerkt, dat de kosten voor namelijk door salarissen veel te hoog zijn. In 1947 werd de hulp van de brand weer 249 maal ingeroepen. In 157 ge vallen moesten een of meer autospuiien uitrukken. Binnenkort zullen voorstellen worden gedaan inzake het gebouw „Dreefzicht." Bij de behandeling van de begroting 1948 werd over de Volkshuisvesting het volgende opgemerkt. Het oprichten van flatgebouwen voor oudere echtparen of daartoe geschikte plaatsen kan in over weging worden genomen. Deze gebou wen zullen dan bestemd moeten worden voor beter gesitueerden en op particu lier initiatief moeten geschieden. Voor minder financieel krachtigen is de kleine eengezinswoning het beste. Dit jaar zul len ongeveer 89 huizen gereed komen en aan het eind van 1948 zullen er 211 in een vergevorderd stadium zijn. Bij voldoende medewerking van hoger hand kan bovendien nog met 312 wonin gen begonnen worden. De eigenaresse van een aantal panden in de Vogelen- buurt heeft het herstel moeten staken, daar de schade-uitkering te gering is. De aankoop van prefabricated woninden wordt bestudeerd. Na het inwerking treden van de woonruimtewet is slechts driemaal een huis gevorderd. Er wer den 4471 vergunningen verleend voor inwoning en 1188 voor zelfstandige be woning. De makelaars voerden verleden jaar 9935 controles uit en onderzochten 3600 woningen naar de intensiteit der bewoning. Zij reikten 5659 vergunningen uit. Sinds begin van dit jaar is de con trole zeer belangrijk toegenomen. HAARLEM. Smedestraat 2L telefoon 21375 (Adv.) Voor dit laatste ledenconcert der B- Serie stond Kees Hartvelt weer op de di rigentenplaats en hij leidde met de Fan- taisie sur deux airs populaires Angevins van de jong gestorven Belgische compo nist Lekeu (18701894) een interessant en gevarieerd programma in. Het breed geïnstrumenteerde werk met de berusten de finale werd over het algemeen ver dienstelijk vertolkt, al was de klank van het zware koper nu en dan wat exube rant. Als solist trad de violist Thomas Magyar op, met het Vioolconcert in a kl. terts van Antonin Dvorak, 'n compositie, welke, wat inhoud en zelfstandige vorm geving aangaat, het meest het bekende Vioolconcert op. 77 van Brahms nabij komt. Het meer uitzonderlijke dan boeiende begin is niet erg doorzichtig van orkestratie. In het Adagio krijgt de solist meer gelegenheid tot breed uit zingen van het melodieuze thema, om in het snellere slotdeel, met de typisch Boheemse elementen, een gesyncopeerde Furiant" en een „Durnka", resp. in A gr., g kl. en d kl. tertst, friet kleurige en. felle accenten te besluiten. Thomas Ma gyar bewees uit het goede Hongaarse violistenhout gesneden te zijn: hij droeg zijn partij voor met ferme, brede streek en warme, stevige toon, rhythmisch soepel en kleurig van klank. Het orkest assi steerde hem hierbij over het algemeen vaardig en accuraat, al was Hartvelt's directie in de finale wat hoekig en niet soepel genoeg, tegenover het petillante fhythme van de solist. De ovatie, aan Thomas Magyar aan het slot gebracht voor zijn prachtige prestatie, ging van een bloemenhulde vergezeld, waarop prompt een virtuoos gespeelde toegift volgde, een compositie van Kreisler. Na de pauze werden we vergast op twee noviteiten, en wel de Variaties op een thema van Couperin voor fluit, harp en strijkorkest van H. Andriessen, een werk vail 1944, en een in Haarlem nog niet gespeelde Symphonie in C gr. terts van George Bizet. In de compositie van onze oud-stadge noot Hepdrik Andriessen bewondert men de vlotheid en het gedegen vakmanschap waarmee deze reeks variaties geschreven is, meesterlijk van stijlbegrip en boeiend, ondanks 't niet altijd dankbare gegeven. Marius Ruysink, die in de korte periode waarin hij als eerste fluitist aan het or kest verbonden is geweest, ons reeds menigmaal van fraai en zorgvuldig voor gedragen trekjes en solo-partijen heeft laten genieten, heeft hiervan een bezielde en technisch fraai verzorgde vertolking gegeven. Francina Hinlopen verzorgde de obligaat harppartij met gevoelige aan slag. Bizet's Symphonie is een blijmoedig stuk muziek, de beroemde componist van Carmen volstrekt niet onwaardig. Het or kest speelde het gracieus en doorzichtig, licht en opgewekt van allure, en het ap plaus, dat Hartvelt en de zijnen voor deze interpretatie van het echt Franse werk oofestten, was dan ook zeker ver diend. Sch. B. en W. van Haarlem stellen "oor ge. bruik te maken van het recht <•-* eder- 'nkoop van de percelen Jane-'" a; 48 en tegen een bedrag van f25.05L 50 Rembrandt: Goodbye Mr. Chips (a.I.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema-Palace: De onbekende zanger (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Contra-spionnage (14 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Op het nippertje (a. 1.); Zondag: 2, 4.30, 7 en 1.15 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Op hoop van zegen (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte raar (18 j.). Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week:.2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Werken van George Rueter, geopend: 's Zondags 1 4 u. en in de week 104 u. Leffelaar: Schilderijen van Tien Pool se schilders, geopend in de week 105 uur. Heerkens Thijssen: Werken van Han Boskamp, A. J. Grootens en jhr. E. Te- ding van Berkhout, geopend: 101 en 2—5 U, 4 Apotheken De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 21 tot 29 Maart waargenomen door: C.. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 1Ö175; Park-apotheek, Klever parkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523 Zaterdag 20 Maart: Concertgebouw: Publieke gen. repetitie Matthaus-Passion door Dotopsgez. Zangkoor, 7 u. Zondag 21 Maart: Concertgebouw: Matthaus-Passion door Doopsgez. Zang koor, 2.30 u. Maandag 22 Maart Concertgebouw: Protestvergadering tegen communisme. Stadsschouwburg: R'dams Toneel met „Adelaar met twee koppen", 8 uur. MAANDAG 22 MAART Uitreiking bonkaarten enz. te: HAARLEM (Vleeshal): C, Da t.m. Die, 8.30—12.15 en 2—4.45 uur. AERDENHOUT (Gem. Kwekerij): K t.m.%0, 915 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160): rest D en E, 8.30—12.15 en 2—4 uur. SUR *«f SOinlk' van: BLOEMENMAGAZIJN V/h ANNIE WIGMAN (bij de Houtbrug) - TELEFOON 11290 Wij herinneren alle Katholieken van Haarlem aan de grote bijeenkomst, die Maandagavond om 8 - uur in het Gem. Concertgebouw gehouden wordt. Deze avond is georganiseerd door de Kath. Actie, de gezamenlijke standsor ganisaties en de K.V.P.-mannen en vrouwen in onze stad in verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en de reactie van de communisten in Nederland. Het woord zullen voeren dr. A. Olie rook en Dré de Wolf. Op aller opkomst wordt gerekend. Op het Verwulft is een nieuw bouw sel verrezen. De architect Kloos heeft een ontwerp gemaakt voor een kran tenkiosk, waarvoor de schoonheidscom missie haar goedkeuring gaf. Er is hier een opmerkelijke oplossing gevonden, door tussen de kiosk en de schakelkast voor de verkeerslichten, die bekleed is en van etalages voorzien, een luifel aan te brengen. Helemaal duidelijk is de si tuatie voor de argeloze voorbijganger intussen niet. In deze kiosk zal straks tronen de heer G. Faay, eigenaar van de krantenhal „De Patriot", die lang zamerhand een van de bekendste stads- figuren is geworden. Na veel noodop lossingen heeft hij dan de toestemming gekregen, om in het midden van het drukke plein zijn tenten op te slaan. IR Ej B Talrijk zijn de opmerkingen en vra gen, die de raadsleden aan B. en W. bij het hoofdstuk Openbare Werken stel den. Een lid vroeg of B. en W. reeds aandacht schenken aan geschikte lan dingsplaatsen voor helicoptère-vlieg- tuigen. Plannen van B. en W. stellen hem gerust, want daartoe zijn in de omgeving terreinen aanwezig. Verbetering van de rijweg bij het via duct Brouwersvaart kan bekeken wor den, als de ophoging van de spoorbaan van de Zijlweg tot het station Aerden- hout aan de orde komt. Eigenaren van puinhopen zullen het wel prettig vinden te vernemen, dat het gemeentebestuur hun bezit erkent. Zij kunnen echter gemaand worden, hun terrein op te knappen. Bij de reorganisatie van de Dreef en de wijziging van de verkeersoplossing aan het Plein zal het kabelhuisje dan eindelijk verdwijnen. Daar is al jaren over gesproken. De vismarkt zal een bestemming Zoals bekend heeft de afd. Haarlem der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur v<>or de op 12 April te Haarlem te hou den alg. vergadering een voorstel inge diend om de zetel der vereniging, die op 2 Juni 1946 naar Hillegom werd ver plaatst, wederom in Haarlem te vesti gen. Het hoofdbestuur geeft op dit voor stel een afwijzend prae-advies, hetgeen niet betekent bevestiging van het besluit om -naar Hillegom te gaan, zodat o°k zij, die aan Haarlem plaats van ves tiging der vereniging de voorkeur geven, geen bezwaar behoeven te hebben om de mening yan het hoofdbestuur te volgen. intrekking van het besluit van 1946 is thans onnodig en ongewenst, onnodig, omdat toch vaststaat, dat de zetel de eerstvolgende vijf jaar te Haarlem blijft, en ongewenst, omdat gedacht wordt aan een nieuw beursgebouw te Haarlem en niet aan het verbouwen van het Krelagehuis. Ten aanzien van een nieuw gebouw moet worden nagegaan, welke hulp het gemeentebestuur van Haarlem kan bieden. Zolang omtrent deze plannen geen zekerheid bestaat, acht het hoofdbestuur het niet oppertuun het besluit van 1946 in te trekken. 2e PAASDAG, 29 MAART, 8.15 UUR Dansorkest de Harlem Swingers o.l.v. Jan van Ake. Kaarten: Moors, Kruisstr. 38; Odijk, Amsterd.str. 12; Jonckbloedt, Binnen weg 1; Alphenaar, Kruisweg 49. Het aantal patiënten van de Haarlemse ziekenhuizen is belangrijk toegenomen. Het bedroeg in 1946 voor de vier in richtingen 5321 patiënten en in 1947 7000 patiënten. Van 1 Januari tot en met 23 Februari 1947 waren het er 880 en in die periode van 1948 totaal 1213. Het St. Elisabethsgasthuis en de Maria- stichting nemen de meeste zieken op met resp. in 1947 totaal 2369 en 2333 patiënten. Thans staat de Mariastichting aan de kop. Het aantal wachtende patiënten bedroeg de vorige maand 715, een aantal, dat ongeveer gelijk is aan vorig jaar. Er is meer aanbod van ver plegend personeel, maar in de vacantie- tijd zal misschien toch een enkele zaal gesloten moeten worden, yoor de bouw van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis zien B. en W. thans nog geen perspec tieven. Overwogen wordt de aanstelling van een jeugdpsychiater. krijgen, samenhangende met de plan nen tot wijziging van de Stadsbiblio theek en Leeszaal, die te zijner tijd in de Vleeshal zullen worden onderge bracht. Keibestrating wordt verwisseld tegen klinkerbestrating; dat heeft een dubbel voordeel. Het industrieterrein vraagt wegens het zware verkeer de keien en de Santpoorterstraat ziet er met de klinkers heel wat beter uit. De Ver- spronckweg komt nu aan de beurt en met de Lakenkoperstraat is men bezig. Zandbakken, openbare plantsoenen en pleinen worden meer door honden en katten dan door kinderen gebruikt. De bakken werden daarom opgeruimd. In het park „Huis te Zaanen" worden de honden en katten weggejaagd. Daar gaat het beter! De vraag of de Haarlemmerhout niet beter een park met bospartijen kan worden, wordt ontkennend beantwoord. Haarlem bezit verschillende parken, doch slechts één Hout, zo antwoordden B. en W. ad rem. Bomen, die de iepen ziekte hadden, zijn gerooid, krachtens een Kon. Besluit, Staatsblad 572. Ondanks de moeilijkheden ten aan zien van de herbouw der Gravestenen- brug achten B. en W. vernieuwing noodzakelijk. De politie ml streng optreden tegen personen, die Zondag bij gelegenheid van de wedstrijd EDO—Feijenoord in hun vrachtwagens en auto's, ook al hebben zij een Zondagsvengunning, lif ters opnemen op weg naar het voetbal veld. Zo nodig zal tot in bewaring stel ling van de wagens worden overgegaan. at is me ook wat met dat N.V.K.L. (Nederlands Verpleegsters Korps Landmacht. De meisjes, die er in dienen, hebben geen verbandaete en ontvangen geen militaire opleiding. Be halve uniform en onderscheidingstekens hebben zij niets met het militaire ver band gemeen. Het is een ,,schertskorps" heeft de auditeur-militair van de krijgs raad gezegd. „Hoe vind je zo iets nu?" vroeg een vrouwelijke kennis. „Helemaal niet om te lachen of grap jes te maken, want nu heeft het hele korps, groot 500 vrouwen, met ontslag gedreigd." „Mijn dienstmeisje ook," deelde de kennis mede. „Wjts je hulpe dan „Neen, zij zou wel bij het Vrouwen Hulpkorps kunnen komen, maar ze had het huisgezin gekozen inplaats van de kazerne." „Waarom vroeg ze dan ontslag?'' „Ik zei in een onbewaakt en betreu renswaardig ogenblik, dat ze een scherts- meid was en dat zij behalve de stof doek in haar rechter- en de spons in haar linkerhand niets met een dienst meisje gemeen hadnou toen had ik het gedaan." ,,ïs ze gegaan?", vroeg ik met een traan in m'n stem, wetende hoeveel ad vertenties er dagelijks voor dit doel ge plaatst worden. „Ze heeft revanche genomen en me eert schertsmevrouw genoemd, die behal ve een diamanten ring en een kanten zakdoekje niets met een mevrouw ge meen had." „Zie zo", zei ze, „nu blijf ik." Bij het voortgezette getuigenverhoor in de zaak tegen ex-burgemeester v. Rie sen verklaarden ex-wethouder Smit en P. Brink, in die tijd volontair ter ge meente-secretarie, dat de burgemeester niet zo fel was enjievig onder druk stond. President: „Handhaaft u dit nog, als u die dodenlijst in de dagvaarding ziet?" De opzichter van Openbare Werken, de heer J. Th. Neeskens, heeft wel eens een botsing met verdachte gehad, daar hij bezwaar had tegen de eenpansmaaltijden. Maar van zijn standpunt gezien, had men geen betere burgemeester kunnen tref fen. Bij Openbare Werken hacj hij geen last gehad dat er N.S.B.-ers in vacatu res kwamen. In Mei '42 moest burge meester v. Doorn zich bij de Beauftragte melden. Hij werd toen gegijzeld en een poos later uit zijn functie ontslagen. In Augustus 1942 kwam v. Riesen als waarnemend burgemeester. De opdrach ten voor spitten en bunkeibouwen wer den zorgvuldig door de burgemeester nagekomen. Hij had een paar ambte naren benoemd, die tot de N.S.B. be hoorde. Verdachte had verder geen moeite gedaan tot nazificatie van het gemeen- tepersoneel. Wel had hij zelf voor Win terhulp gecollecteerd. De arts, D. Heymans, die in 1943 was ondergedoken, hoorde op 22 Mei bellen en ving de klank „politie!" op. De arts was toen in de tuin achter het muurtje gaan liggen en werd daar door twee politiemannen gevonden. In de achter kamer trof hij de politie en de burge meester aan De opperluitenant Kramer zei bij het controleren van de persoons bewijzen, die vals waren: „Het stempel ligt je op het gezicht, Jood!" De burgemeester hield onderwijl zijn revolver angstvallig op de dokter en diens vrouw gericht. Ook de pensionhouder Sweerts kreeg 331 Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen hebben gelukkig ook de voilé aan dacht gehad van de achter gesloten deuren vergaderende vroede vaderen. Van de herbouw van de Van Zegge- lenschool kan voorlopig niets komen, hoewel de schetstekening gereed is- In het park „Te Zaanen" zal een beeldhouwwerk van 4200 komen. (Adam?) Na vergelijking van ingeko men ontwerpen zal opdracht tot uitvoe ring worden gegeven. Van jaar tot jaar zal worden nage gaan of een, en zo ja welk, bedrag voor aanschaffing van werken van moderne beeldende kunstenaars kan worden uit getrokken. Op een desbetreffende vraag ant woordden B. en W., dat zjj een spoedige plaatsing van het Hildebrandt-monu- ment zo veelmogelijk zullen bevorde ren. Gelet op de opgedane ervaring dur ven zij echter niet ta verklaren, dat het dit jaar nog zal zijn. De gemeente heeft geen controle op het uitlenen van boeken uit de Stads bibliotheek aan jeugdige personen. Verschillende leden hebben de direc teur van het Frans Hals-museum hulde gebracht voor de wijze, waarop hij deze cultuurinstelling leidt. Kunstenaars zullen worden ingescha keld «oor vensiering vah nieuwe open bare gebouwen, maar die zullen voor lopig nog wel niet verrijzen. Er wordt onderzocht hoe het school bezoek aan het Museum georganiseerd kan worden. De Stadsbibliotheek heeft 7000 lezers. Het is jammer, dat voorshands wegens gebrek aan lokalen geen filialen in ver schillende wijken geopend kunnen wor den. Op 1 April vangt de jeugdbiblio- thecaresse haar arbeid aan. Zij zal echter, evenals elders in het land. spoe dig ondervinden, dat er niet alleen han- j tief is. den, maas ook boeken te kort zullen zijn. Voor het Museum voor Klederdrach ten is nog geen ruimte gevonden. De regering is van plan de subsidies voor het toneel te verlagen. Vermoede lijk zal dit voor het suhsidie van de ge meente aan Comedia geen consequenties hebben. Een speciaal crediet zal gevraagd wor den voor de viering van het jubileum van H. M. de Koningin. Het gemeentebestuur onderzoekt in hoeverre de gemeente invloed behoort te hebben oP de zaken der H.O.V. Ernstig is, dat de H.O.V. zelf s met het verhoogde subsidie niet uit de financiële moeilijk heden zal komen, ifc 80.000, die de ge meente ieder jaar v°teert, mogen niet gaan leiden tot een gemeentelijke orkest vereniging. Het prae-advies van, B. en W. met be trekking tot de bestuursvorm van het orkest, naar aanleiding van het adres van de Ned. Toonkunstenaarshond, is te belangrijk om bij de begroting te behan delen. Het zal daarom een apart punt van de agenda worden. De medewerking van het publiek in zake de H.O.V. geeft het college geen motief om grote verwachtingen voor de toekomst te koesteren. Het fonds voor kunsten en weten schappen is uitgeput. Er is nog ƒ1025. die moeten groeien. Op de wijze van bediening der buf fetten in stadsschouwburg en concert gebouw kunnen B. en W. geen directe invloed uitoefenen. Klachten zouden ze echter wel graag horen. Een betere rijwielstalling bij de schouwburg zal bekeken worden in sa menhang met andere voorzieningen, die in studie zijn. In het afgelopen jaar hebben 183 Haarlemmers de Volkshogeschool te Ber gen bezocht. Het subsidie voor speel tuinverenigingen komt voor 1/3 ten goede aan de R. K. Vereniging voor het Gezin. De gemeente behoeft zich met dit werk niet te bemoeien, daar het par ticulier initiatief hier voldoende ac- De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door dr. A. J. van Ravenswaay, ZandVoortselaan 70, tel. 27913; dr. W. v. d. Linden, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. A. -G. Dege- naar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772. In de week. van 20 tot 27 Maart is er gelegenheid voor landarbeiders vacantiebonnen in te wisselen tot een bedrag van f 5 aan het adres M. J. G. Mooren, Res Novaplein 33, bij voorkeur op 25 Maart, des avonds te 7 uur. Deze inwisseling geldt zowel voor georgani- seerden als voor ongeorganiseerden; de eersten moeten hun bewijs van lidmaat schap medenemen. DAG EN NACHT ZONDAG 21 Maart: Palmzondag, eigen Mis; passieverhaal; Credo; pref. v. h. H. Kruis; laatste evang. v. d. palmwijding; paars. MAANDAG: Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; pref. v. h. H. Kruis; paars. DINSDAG: Mis v. d. dag; 2 voor Kerk of Paus; passieverhaal; pref. v. h. H. Kruis; paars. WOENSDAG: Mis v. d. dag; 2 H. Ga briel; passieverhaal; pref. v. h. H. Kruis; laatste evang. v. d. H. Gabriël; paars. DONDERDAG: Witte Donderdag; Mis v. d. dag; Credo; pref. v. h. H. Kruis; wit. VRIJDAG: Goede Vrijdag; geen Mis; zwart. ZATERDAG: Paaszaterdag; Mis v. d. dag; Paasprefatie; wit. ZONDAG 28 Maart: Paaszondag; Mis v. d. dag; sequentia; Credo; Paaspref., wit. een inval van de burgemeester met zijn politiemensen, die bij hem wpnende Joden en de pensionhouder zelf arres teerden. In de kamer „presideerde" ver dachte de vergaderin#. De verdachte heette dit „pertinent liegen". Hij had steeds aan tafel geze ten en zich niet met de zaak bemoeid De gearresteerden zagen hun sigaret ten verdwijnen in de mond der arres terenden en ook de burgemeester stak er van op. De ex-corpschef P. L. G. Kramer, die dit in Februari 1943 werd, verklaarde dat er dagelijks politierapport werd ge houden bij de burgemeester. Meermalen ontving hij papieren, naar zijn mening getikt door ex-wethouder Stoutjesdijk, inhoudende o.a. ook opdrachten met politieke inslag. Uit de wens van de burgemeester om mee te gaan bij huis zoekingen, leidde deze getuige af, dat verdachte onregelmatigheden wenste te voorkomen. Geboren in Heerenveen, waar Van Riesen ook school ging, kwam hij in 1912 in beroepsdienst in het leger. Hij klom er op tot adjudant-inspecteur bij de kustverdedigingsafd. van de generale staf. Hem was steeds gezegd, dat hij inspecteur De Ridder op zou volgen. Toen in 1936 zijn ontslag was gevolgd, meldde hij zich in de oorlogsdagen als reserve-officier, waarbij opnieuw de eed werd afgelegd. Het was bekend, dat hij nationaal- sccialistische sympathieën had. Hij ging een burgemeesterscursus volgen en ac cepteerde in Augustus 1942 de vacante „besmette" plaats in Heemstede. President: „Wist u hoe die vacature was ontstaan?" Verdachte: „Nee, dat hoorde ik pas, toen ik er kwam." De woorden in *zijn installatierede kwamen hem uit net hart, „omdat hij steeds voor een vrij Nederland" eri voorstander was van „de nieuwe orde". Dit wjlde er bij de president niet in, die dit in herhaalde vragen duidelijk tot uitdrukking liet komen. „Om te voorkomen, dat de Duitsers zelf naar Joden gingen zoeken" nam hij zelf aan de huiszoeking deeL President: „Ik heb hier toch voor me een eerbiedwaardige dodenlijst!" Verdachte: „Ik heb me er steeds voor ingespannen het zo draaglijk mogelijk te doen. Daarom drong ik er ook zo op aan, dat de mensen gingen spitten, voordat de Duitsers razzia's zouden gaan houden. President: „Maar als een terrier van de S.D. sprong u op een liedjeszanger af, die zich wist te onttrekken." Verdachte: „Daar zal dan ook wel een reden voor zijn geweest." Van de brief aan de directeur van het G.A.B. zei verdachte: „Dat is helemaal mijn stijl niet." H S B SS N K 1 0 E E E E T E R E «F C T B S H B P L C Y D L V H A N B I K A E K E A Met behulp van de paardesprong uit het schaakspel, kan men van de letters uit bo venstaande figuur een bekend spreekwoord vormen; men beginne met de onderstreepte letetr B. Inzendingen tot en met Dinsdag 30 Maart op open briefkaart aan 't Kasteel van Aem- stel (afdeling Prijsraadsel) N. Z. Voorburg wal 65—73, Amsterdam. OPLOSSING 6 Maart: K E ARKEL DOORN NVADERY D G EMO N D E E BEKER R ETAGE SLAKDSLAG PE R PS KLE IEMEER W E R E N C S O MM E E PANHEEL M NZ E T E LE SLUIS LAREN T T Na loting werden de prijzen toegekend aan Ria v. d. Aar, Bomeostraat 70, Heemstede; H. Baars, Dutrystraat 20, Haarlem; Th. Goo ien, Soembawastraat 30, Amsterdam; W van "ioode. Bloemveldlaan 10, Överveen; A. de Iluyter, de la Reylaan 14, Bussum; C. Kok, p. a. O. L. Vrouwe Gasthuis, zaal 6, A'dam. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- aart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.40 (Plechtigheden en Hoogmis) en 11.15 u.; Mariacongr. asp. 12.15 u.; Lij- densmed. 7 u. Maandag: biechten 6.30 8 u. Dinsdag: 6.308 u. Woensdag: biechten 's morgens 710 u. en n.m. 4.30 —9.30 u. Donderdag: Plechtigheden 9 u. Vrijdag: Plechtigheden 9 u.; Kruis weg 2.30 u. Zaterdag: Plechtigheden 7 u., Paasmis 9 u.; biechten 's morgens 10.30 11.30 u. en nm. 4.309.30 u.; comple ten 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9 (Plechtigheden en Hoogmis) en 11 u.; lijdensmed. 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u.; jonge dames 7.45 u. Woensdag: biechten 's morgens tot 10 u. en n.m. 46.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: Plech tigheden 7 u. Vrijdag: Plechtigheden 7 u.; Kruisweg 3 u.; Donkere Metten 7.30 u. Zaterdag: Plechtigheden 7 u.; Paas mis 8.30 u.; biechten 46.30 u. en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9.45 (Plechtigheden en Hoogmis), 10; 11 en 12 u.; Lof 7 u. Maandag: hu- welij'ksconferentie 8 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Plechtigheden 8 u..; Aan bidding 7.30. Vrijdag: Plechtigheden 8.30, Kruisweg 7.30. Zaterdag: Plechtigheden 7 u.; biechthoren 4 tot 9 u. O. L. V. ROZENKRANS (Spaame). Zondag: H.H. Missen 6.15. 7.30, 9 en 10.30 u. Hoogmis; Meditatie 7.30. Woensdag: biechthoren van 5 tot 8.30; Plechtigheden 8 u.; Aanbidding 7.30. Vrijdag: Plechtigheden 8 u.; Kruisweg 3 uur. Zaterdag: Plechtigheden 7 uur; biechthoren van 5 tot 9 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 630, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45; Lof 7 u. Woensdag: biechthoren van 5 tot 8.30. Donderdag: Plechtigheden 6.30 u.; Meditatie 7.30 u. Vrijdag: Plechtigheden 6.30 u.; Kruisverering 7.30 u. Zaterdag: Plechtigheden 6 u.; biechthoren van 4 tot 8.30. H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krügerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11.15 u.; Lof 7 u. Maandag: H. Fam. 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30; congr. meisjes 8.15. Woens dag: biechthoren van 5 tot 9; Lof 7.30 u. Donderdag: Plechtigheden 8 u.; Aan bidding 7.30 u. Vrijdag": Plechtigheden 8 >u.; Kruisweg 2.30 u. Zaterdag: Plech tigheden 7 u.; biechthoren van 5 tot 9 u, H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 10 (Hoog mis) en 11.45 u. Meditatie 7 u. Maan dag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u, Woensdag: Lof 7.30 u. Donderdag; Hoogmis 8 u. Aanbidd. 7.30 u. Vrijdag: Plechtigh. 8.30 u. Kruis weg 3 u. Kruisverering 7.30 u. Zaterdag: Plechtigh. 7 u. Paasmis 8.30 u. Biecht horen tot 10 u. en van 4 tot 9 u. O. L. V. VAN ZEVEN SMARTEN (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Maan dag: H.'Fam. mannen 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7.30. Woensdag: biecht horen van 5 tot 9.30 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: Plechtigheden 8 u.: Aanbid ding' 7.3TV Vrijdag f FlêdHttgheaeh8 Kruishulde 7.30 u. Zaterdag: Plechtighe den 7 u.; biechthoren van 5 tot 9.30 u. H. HART VAN JEZUS (Kleverpark). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Meditatie 7.30 u. Maandag: congr. voor meisjes 7 u.; voor dames 8.15. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woens dag: biéchthoren 's morgens tot 11 u. en van 5 tot >en van 7.30 tot 9.30 u. Donderdag: Plechtige Hoogmis 9 u.; H. Uur van 8 tot 9 u. Vrijdag: Plechtighe den 9 u.; Kruisweg 3 u'. Zaterdag: Plechtigheden 7 u.; Paasmis 7.30; biecht horen tot 11 u„ van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.15 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lijdensmed. з,30 en 7 u. Woensdag: Biechten 7 9.30 u. 's morgens en 59.30 u. Donder dag: Hoogmis 8.30 u. Aanbidding 8.30 u. Vrijdag: Plechtigh. 8.30 u. Kruisweg 2.30 u. Zaterdag: Plechtigh. 7 u. Paas mis 8.15 u. Biechten na plechtigh en 5—9.30 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.45 u. Lijdensmed. 7.30 u. Maandag; Oongr. heren 8 u. Dinsdag; Biechten 's morgens tot 10 uur en 's middags van 4 tot 8 u. Woensdag: Biechten 712 u. en n.m. 48 u. Don derdag: Hoogmis 8 u. Aanbidding 7.30 u. Vrijdag: Plechtigh. 8 u. Kruisweg 3 u-, daarna biechten tot 6 u. Zaterdag: Paasmis 8 u. Biechten 912 en 4—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 0 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., waarna Congr. voor meisjes. Woensdag: Biechten de hele dag behalve 12—3 u. Donderdag: H. Mis 8.30 U. Aan bidding 7.30 u. Vrijdag: Plechtigh. 8.30 u. Kruisweg 3 u. Kruisverering 7.30 u. Za terdag: Plechtigh. 7 u. Paasmis 8.30 u. Biechten 39 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.45 Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. dames 7.30 u. Lidwina-congr. 8.30 u. Woens dag: Biechthoren tot 10 u. en van 4 tot 9 u. Lof 7.30 u. Donderdag: Plechtige H. Mis 8 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Plech tigh. 8 u. Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Plechtigh. 7 u. Paasmfs 8.30 u. Biecht horen 4 tot 9 u. O. L. HEMELVAART (Heemstede)- Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis). 10.15" en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes (jongeren) 7 u. Woens dag: Biechthoren van 4 tot 8.30 u. Lof 7.30 u Donderdag: Hoogmis 8 u. Aan bidd. 7.30 u. Vrijdag: Plechtigh. 8 u. Kruisweg 2.45 u. Zaterdag; Plechtigh. 7 u. Paasmis 8.30 u. Biechthoren tot 10.30 en van 4 tot 8.30 u. H. AGATHA (Zandvoort) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis). Lijdensmed. 7 u. Woensdag: Lof 7.30 U- en biechten 4—9 u Donderdag: Hoogmis 8 u. Aanbidding 7.30 u. Vrijdag: Plech tigh. 8 u. Kruisweg 3 u. Zaterdag: Plech tigheden 7 u. Paasmis 8.30 u Biechten 4—9 u. H. ADALBERTUS (Spaajndam)Zon" dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis). Lijdensmed. 7 u. Woensdag: Bleu»" ten 4—7.30 u. Lof 7.30 u. Donderdag Hoogmis 7.30 u. Aanbidding 7.30 u- dag: Plechtigh. 8 u. Kruisweg 230 Zaterdag: Plechtigh. 7 u. Paasmis 7-*a Biechten 48 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2