Geheel Katholiek Haarlem protesteert Christendom en communisme water en vuur Douglas Hyde over zijn bekering Oprichting van Papanek: De staatsgreep was méér dan een binnenlandse aangelegenheid Zeekadetkorps" zal liefde voor de zee aankweken Handen af van Amsterdam Tijd is rijp voor het verlaten van de Communistische partij" Jan Masarykwilde zijn land dr. Benesj is geen vrij man meer De oplossing van de kwestie-Triest Bij gewapend conflict moet handels vloot doorvaren en weerbaar zijn Politie neemt straffe maatregelen Tot hoofd en hart Geen angst; waakzaam heid geboden Raad van Amsterdam Het weer. Tsjechoslowakije in Veiligheidsraad ONBEWEEGLIJK HOORT GROMYKO TOE Onbeschaamd" Joegoslavisch tegenvoorstel Met één druk op de knop moet de koopvaardij voor haar taak paraat gemaakt kunnen worden DOEL VAN STICHTING „ZEEVERBOND" Snelle auto's met radio-apparaten voor nachtelijke surveillance Net van politie-zenders over ons land DINSDAG 23 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24108 Staatsloterij Een motie tegen wethouders der C.P.N. IN OORLOGSTIJD VORMT OOK DE KOOPVAARDIJ EEN WAPEN 99 Scheerzeepbon ongeldig De Veiligheidsraad heeft Maandag me± negen legen iwee stemmen (die van de Sovjet-Unie en de Oekraïne) besloten, Dr. Jan Papanek, de door Praag ontslagen Tsjechoslowaak- se vertegenwoordiger bij de V.N., toe te laten bij de behan deling van de klacht, die Chili indiende omtrent Tsjecho slowakije. Oned rapplaus van het publiek nam Papanek plaats aan de conferenlieiafel. Hij zat naast Andrei Gro- myko. Mgr. Sramek gearresteerd rt Naar wij van de zijde van de Marine Voorlichtingsdienst vernemen, is op korte termijn de instelling ie verwachten van een „Zeeverbond", dat zich ten doel stelt: a. Het geven van voorlichting en het voeren van propa ganda op hei gebied der zeevaarl,- b. Het opvoeden van de jeugd in nautische geest; c. Het dienen van de belangen der marine en der scheep vaart in het algemeen, en der handelsbescherming in oor logstijd in het bijzonder,- d. Hei coördineren en stimuleren van de activiteit van andere verenigingen en instellingen, die zich op hetzelfde terrein bewegen. DE VEILIGHEID OP ONZE WEGEN LHaat heeft nog nooit iemand verder gebracht. J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Tel«foon: Redactie 215445 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaaL Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. d NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffflmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De communisten in Nederland schreeuwen moord en brand, nu het Nederlandse volk, bijtijds'wak ker geschud door hetgeen het dagelijks in het buitenland ziet geschieden, maat regelen neemt om in ieder geval te voor komen, dat een nieuwe, gevaarlijke vijf de colonne in ons land een zelfde soort spel gaat spelen als Mussert met con sorten in 1940 speelde. De vertegenwoor digers van het Nederlandse volk ïn par lement en gemeente overwegen dat te doen wat onder de gegeven omstandig heden thans mogelijk is: isolement van hen, die zich buiten onze gemeenschap hebben geplaatst. In Amsterdam denkt men er ernstig over de communistische wethouders, die zich zelf als organisators van de „wel- vaarbscomité's", d.i. als vazallen van Mos kou, hebben uitgeroepen, zoveel moge lijk uit het bestuur der gemeente terzij de tg schuiven. Gemakkelijk is dit met onze democratische wetgeving nu een maal niet en als de „heren" zelf niet zoveel fatsoen hebben om van het politie ke toneel te verdwijnen, en Botterdam leert, dat ze het niet hebben, dan blijft er weinig anders over dan hen in zeer onbeduidende functies te plaatsen, in functies, waar ze in ieder geval niet veel kwaad kunnen aanrichten. Zo overweegt men onder hen bijv. het bureau van de statistiek en het begrafeniswezen te la ten ressorteren. Zij kunnen dan bijvoorbeeld uitreke nen hoeveel leden de communistische party in 1946 had en in 1948 nog zal blijken te hebben. Ook wat het begrafe niswezen betreft, is het niet dwaas ge zien dat nu reeds onder hun beheer te brengen: in de Balkan en Tsjechoslowa- kije blijkt het begrafeniswezen een grote omvang te hebben aangenomen, nadat Moskou zijn klauw naar deze landen had uitgestrekt Op grote schaal verspreiden de com munisten in de hoofdstad thans een ma nifest en De Waarheid doet er nog een tikje leugen bovenop, waarin het o.a. heet, dat, wanneer de communistische wethouders uit het Amsterdamse ge meentebestuur geweerd worden, de tarie ven voor tram, gas en electra verhoogd zullen worden. Nu herinneren wij ons, dat een der eerste daden van het tram bedrijf, toen het onder een communis tische wethouder kwam te ressorteren in 1946, waseen voorstel om de tram- tarieven te verhogen. De autoriteiten in Den Haag hebben dit toen geweigerd, niet dank zij de actie van de commu nistische wethouder, maar ondanks zijn functie als wethouder, waaronder het trambedrijf behoorde. „De Waarheid" ziet in alle maatrege len, die de autoriteiten thans nemen om onze democratie te beschermen, een uiting van de reactie, een uiting van het Amerikaanse dollar-kapitaal. Het wordt wat afgezaagd en De Waarheid zul iets nieuws moeten bedenkenHet blad vergeet echter, dat het Nederlandse volk, dat de Nederlandse arbeiders over veel gezond verstand beschikken. Zij zul len zich niet door de communistische leugens laten bedriegen. Nederland wil geen Tsjechoslowakije worden. Daarom zegt het tegen de on- dermijners van onze democratie: Handen af van Nederland. Handen af van onze hoofdstad: Am sterdam. Waarlijk massaal' was gisteravond Katholiek Haarlem opgekomen om aan wezig te zijn bü de grote actievergadering tegen het communisme, welke door de gezamenlijke Katholieke organisaties in Haarlem belegd was in de grote zaal van het Concertgebouw. Aandachtig en geboeid luisterden de velen uit alle kringen en het viel op, dat er onder hen zoveel jongeren waren. naar het rustig en eminent voorgedra gen aetoog van dr. A A. Olierook, directeur Vormingsschool K.A.B., en de vlammende woorden van de landelijke secretaris van de K.A.B., Dré de Wolf, die ieder op hun eigen manier een uiteenzetting gaven van de communistische ideologie en de principiële houding, die de Katholieken daartegenover dienen aan te nemen. aanwezigen met een donderend en lang durig applaus. Toen Dré de Wolf na de pauze net woord kreeg, vroeg hij zich af, wat toe te voegen aan hetgeen de vorige spre ker had gezegd. Op welsprekende en enthousiaste wijze liet hij zien, hoe de massa van de arbeiders door de aanhan- Onder de aanwezigen bevonden zich de vicaris-generaal, mgr. N. L. A. Ammer- laan, deken J. A. Kuilman, pater Modes- tus Verstraaten, rector van het Trinl- teitslyceum, en de wethouders Angenent en Schreurs. De burgemeester was door omstandigheden verhinderd. De heer Th. Hooy leidde, na het zin gen van een couplet van het lied „Aan u, o Koning der eeuwen", de beide spre kers in en gaf aan dr Olierook als eer ste het woord, „Drie jaar geleden," aldus begon dr. Olierook zijn rede, „zaten wij nog in een tijd v£n honger en ellende. Maar wij ver loren de moed niet, want de bevrijding kwam nader. En wij maakten by voor baat reeds plannen om te komen tot een betere maatschappij. Het resultaat? Te leurstelling. De tyrannie zien wij lang zaam maar zeker naderen. Vanuit Mos kou slaat het communisme zijn handen steeds verder int. Na de Balkanlanden, Polen en Tsjechoslowakye worden nu ook Finland, OostenrUk en Italië ernstig bedreigd." „Wij dienen in deze ogenblikken van gevaar echter waakzaam te zijn. Niets is zo désastreus als slapen. Communisme en Christendom staan als vijanden tegen over elkaar, als water en vuur, want het eerste is m flagrante strijd met het tweede." De partij, geboren uit de leer, zoals die een eeuw geleden door Marx werd ge propageerd, is geworden tot «en burger- ïyk-parlementaire, ja zelfs een religieus- socialistische party. Deze leer is reeds in de encycliek „DI- vini Redemptoris" scherp veroordeeld en de bestryding daarvan noemt de Paus een strijd op leven en dood. Na een dringende opwekking tot gebed bracht dr. Olierook naar voren, dat er bü alle dreigend gevaar geen angst mocht wezen. „Niets is verderfelijker dü. défaitisme Laten wij onze regering, die God boven alles stelt, steunen met de kloeke daad. De beste bestrijding is toch een diep- doorleefd Christendom. Van vrees kan er dus geen sprake zijn, als gij werkt en mede strfjdt. Want wie dat niet doet, is een verrader!" Deze rede, die enkele malen spontaan werd onderbroken, beantwoordden de 99 De Britse communist Douglas Hyde, die enige dagen geleden de Britse com munistische partij verliet, gedesillusion- heerd en verontrust door de communisti sche politiek in Oost-Europa, verklaarde na de bekendmaking van zijn stap aan een Brits reporter: „De tijd is rijp voor uittreden uit de communistische partij op grote schaal". Vele jongere commu nisten, die tijdens de oorlog tot de partij toetraden en het grootste deel van de partij bestaat uit deze jongeren Zullen niet zo lang nodig hebben als ik om hun beslissing te nemven." Hyde zei, dat hij de communistische party in En geland niet veel kans gaf en dat het communisme eerder naar Engeland zou komen in het zog van het Rode Leger dan door de goede leiding van zyn leiders. Mr. Hyde beschreef, hoe de gebeurte nissen, die onmiddellijk aan zijn ontslag name bij de „Daily Worker" vooraf gin_ ten, zich hebben afgespeeld. De eerste editie van het Vrydagavondblad was naar de pers gegaan, toen hy zich realiseerde, iat hij niet langer kon blijven. Hy ging naar de hoofdredacteur en zette hem zijn standpunt en beslissing uiteen. Deze meende eerst dat mr. Hyde ziek was. ■JVfaar ik zei hem," aldus vertelde mr. Hyde, „dat ik me nog nooit beter had Sevoeld". De hoofdredacteur scheen hevig geschokt en zei, dat het buitengewoon te leurstellend zou zyn, indien mr. Hyde Weg zou gaan, daar hij hem altyd als neer capabel had beschouwd en als een Van de beste medewerkers van de krant. „Ik had veel herrie verwacht," zei mr. ïïyde, „maar wij gingen in eon goede Verstandhouding uit elkaar." In een geschreven verklaring heeft mr. ïfyde verklaard: „Sinds het einde van de °orlog ben ik steeds meer verontrust door öe Russische buitenlandse politiek en *loor de gebeurtenissen in Europa. Ik ben geslagen door de gebeurtenissen van de patste weken in Tsjechoslowakije, een mnd, dat, ondanks zyn Westerse cultuur richting, gedwongen is de andere mriden in Oost-Europa te volgen. De Wijze waarop dit gebeurde is een aanwij zig, -wat in Frankrijk, Italië en ten slotte ook in Engeland zou kunnen ge- oouren." Mr. Hyde verklaarde tenslotte, dat de ^Positie tegen het Marshall-plan niets ellende voor het Britse volk zal brengen. „Het werd duidelijk, dat de be weging, voor welke ik had gevochten en gewerkt gedurende zo lange tijd, die vrij heden vernietigde, voor welke zy be weerde te stryden. Het werd eveneens duidelijk, dat het communisme niet in staat is een geneesmiddel te verschaffen voor een buitengewoon zieke wereld." Zowel mr. Hyde als zijn vrouw krij gen op het ogenblik onderricht in de Katholieke godsdienst. Hun twee kinde ren van vijf jaar en negen maanden zijn reeds in de Kerk opgenomen. 25.000: 17632. gers van Moskou wordt lastig gevallen. Hij belichtte uitvoerig, wat Marx' his torisch materialisme inhoudt, waarna hy vervolgde: „Dezelfde pausen, die de leer van het socialisme hebben veroordeeld, hebben even krachtig stelling genomen tegen het liberalisme, waaruit het kapitalisme is geboren. Maar als het communisme zich daar dan tegen opwerpt, omdat de arbeider geknecht werd, dan moeten wy constateren, dat het middel erger is dan de kwaal." Overigens moeten wij er ons voor hoe den, dat de stryd niet alleen gericht Is tégen iets, negatief dus, maar dat wij ook positief werken, d.w.z. voor een nieuwe christeiyké samenleving. Anders kan het niet voorkomen worden, dat voor velen het communisme ©en stro halm wordt. Communisten worden nu eenmaal niet geboren, maar wel ge maakt. Hun propaganda is uiterst geraffi neerd en er is veel élan voor nodig om iedere dag weer in werkplaats, kantoor of fabriek hun woorden te weerleggen. Maar het moet. Wat staat ons echter te doen Sn Ne derland? En by het beantwoorden van deze vraag behandelde de spr. de pu bliekrechtelijke bedryfsorganlsatie, die komende fs. „zyn wy bereid die nieuwe orde ning met haar volle consequentie te aanvaarden? Indien het herstelplan van Paus Plus XI, vastgelegd in Qua- dragesimo Anno wordt doorgevoerd, is men dan bereid het teveel af te staan aan de massa van de proletariërs?" Een dreunend applaus was het ant woord op deze vragen. Spr. besprak vervolgens de werkwijze van de C.P.N. en haar mantelorganisaties. Men vraagt zich af, waar al dat geld vandaan komt. en dan is het treurig te moeten consta teren, dat mensen buiten de C.P.N., om welke reden dan ook, de partij finan cieel steunen. Hij waarschuwde nog eens nadrukke lijk voor de E.V.C., de Vrouwenbewe ging, bedrijfskernen en welvaartcomité's. terwijl ook de neutrale gemengde per soneelsverenigingen een aanlokkelijk propaganda-terrein vormen. Tenslotte stelde hij de principiële vraag, of de C.P.N. verboden moest worden. Sommigen houden 't voor onmo gelijk, daar dit niet democratisch juist zou zijn. Deze mensen hebben ongelijk, want tegen 'n stelsel, dat de democratie ondermijnt, dienen maatregelen te wor den genomen. „Laat ze echter openbaar blijven, dan weten we, wie we voor ons hebben. Dan is de kans aan ons om ze in de strijd te treffen en voor goed terug te slaan." De reactie van de zaal op de vlam mende woorden van Dré de Wolf was een orkaan geiyk en enthousiast getuig den allen hun instemming met het krachtige woord van deze jonge sprekeF Katholiek Haarlem heeft gisteravond weer frisse kracht kunnen opdoen om met élan de strijd onversaagd voort te zetten. Nu Den Helder weer als marinebasis in zijn oude rechten is hersteld, moest ook de buitenhaven hoog nodig uitgebaggerd worden voor de scheepvaart. In aansluiting aan hetgeen wij reeds meldden omtrent de acties, die de frac ties in de Amsterdamse gemeenteraad tegen de communistische wethouders zullen voeren, kunnen we nog mede delen, dat de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie, mede namens de andere, in de gemeenteraad van Woensdag een motie zal indienen, waarin de commu nistische wethouders worden verzocht, af te treden, omdat het vertrouwen, dat zij als democraten zullen handelen, in welk vertrouwen zij gekozen zijn, niet meer aanwezig is. Naar wij vernemen zal mevr. Eleonore Roosevelt gedurende haar verblijf van twee a drie dagen in ons land, in de tweede helft van April, in het paleis Soestdijk logeren. Verwachting tot Woensdagavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken, doch droog en enigszins schraal weer met zwakke, af en toe matige wind uit Noordeiyke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon 6.3419.00, maan 18.136.45. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de scheerzeepbon Tabak 4- reserve na 27 Maart a.s. niet meer gel dig is. Papanek verklaarde voor de Raad, dat „het proces van vernietiging der Tsje- choslowaakse democratie reeds vóór het einde van de oorlog door de Sovjets en de communisten ter hand geno men was". 1. Na de bevrijding werd een Tsjechoslowaakse regeringsdelega tie door de Russen verhinderd, contact op te nemen met de Karpaten-bevol king. 2. Toen Benesj en zijn adviseurs in 1945 in Moskou kwamen, deden de communisten met hulp van Rusland zich benoemen op sleutelposities. 3. De Russen trokken de controle op de Tsjechoslowaakse ufaniummijnen aan zich. 4. Russische druk in Juli 1.1. nood zaakte het Tsjechoslowaakse kabinet van het besluit tot deelneming aan het plan-Marshall terug te komen. In 1945 richtte Molotov tot dr. Jan Masaryk, die zich te San Francisco bevond, de bedreiging, dat de Sovjet- Unie de betrekkingen met Tsjechoslo wakije zou verbreken, wanneer de re gering niet de aanwüzingen van de Sovjets volgde. Bij de verkiezingen in 1946 begon Rusland twee dagen van te voren troe pen over de grens te zenden. Hetzelfde systeem was vorige maand toegepast. Papanek verzocht de Veiligheidsraad, president Benesj naar de V.N. uit te nodigen om bevestiging te geven van „het feit, dat hij gedwongen was, de dictatuur van Gottwald te aanvaarden, omdat hij het bloedbad, dat anders ge volgd zou zijn, niet op zijn verantwoor ding wilde nemen." Papanek zeide verder: „Ik wijs alle beweringen, dat Benesj een vrij man zou zijn, van de hand." Voorts betoog de Papanek, dat de staatsgreep in Tsje choslowakije méér was dan een binnen landse aangelegenheid- Tijdens de coup bevonden Russische agenten zich onder de gewapende troepen in de straten van Praag, getuigen hiervan, thans in Duitsland of in Londen verblijvend, waren bereid, dit voor de Veiligheids raad te bevestigen. Volgens Papanek was dr. Jan Masa ryk van plan geweest, uit Tsjechoslo wakye te vluchten om een beweging voor een vrij Tsjechoslowakye op touw te zetten. De rede duurde 55 minuten. Al die tijd bleek Gromyko onbeweeglijk voor zich uit. Naar het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken mededeelt zijn Zondagmorgen Mgr. Jan Sramek en Mgr. Frantisek Hala op het vliegveld Rakovnik gearresteerd „by een poging naar het buitenland te vluchten." In een loods op het vliegveld, dat op 30 K.M. ten Westen van Praag ligt, wachtten zij op een buitenlands vlieg tuig, „dat boven hun hoofden cirkelde" doch volgens het communiqué niet in staat was te landen, door de aan- JAN PAPANEK wezigheid van een groep vrijwillige arbeiders op het vliegveld. (Zondag was juist een verplichte extra-werk dag). De piloot werd achterdochtig en vloog heen in de richting van de grens Naar verluidt zijn de beide monseigneurs in een Franse auto naar Rakovik' ge reden. Mgr. Sramek, die 78 jaren telt, was de oprichter van de (grotendeels Katholie ke) Volkspartij. Tijdens de oorlog was hij minister-president van de uitgewe ken Tsjechoslowaakse regering en waar nemend premier van het Praagse kabinet sinds de terugkeer op Tsjechische bodem in April 1945. Tezamen met enige an dere rechtse ministers trad hij verleden maand af. Reeds was Mgr. Sramek enige maanden ziek, waardoor hij de laatste tijd geen actieve rol in de politiek had kunnen spelen. De leiding der partij be rustte indie tijd bij zijn plaatsvervan ger, Mgr. Hala. Deze was oud-minister van Posterijen. Het dagelijks bestuur van de Volks partij heeft Mgr. Sramek geroyeerd als voorzitter en lid vkn de partij. In een verklaring wordt gezegd, dat dit alleen gedaan is in verband met zyn poging, uit het land te vluchten. In een nota heeft Joegoslavië gepro testeerd tegen de wijze waarop de West. Landen de kwestie-Triëst trachten op te lossen met voorbijgaan van Joe goslavië. Volgens de nota draagt het Westerse voorstel een propagandistisch karakter, hébben de V.S., Engeland en Frankrijk altijd de beëindiging van het meningsverschil over Triëst gesaboteerd, en heerst er in het vrije gebied een totalitair militair regiem. Simitsj, de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, zei op een persconferentie, dat zijn land bereid is met Italië onderhandelingen over de zaak te voeren, op basis van de besprekingen tussen maarschalk Tito en de Italiaanse communisten leider Togliatti. (Deze besprekingen werden 16 maanden geleden gevoerd. Tito bood aan, Triëst bij Italië te doen iniyven, wanneer aan Joegoslavië Gorizia, in het Noorden van het vrije gebied, zou worden gegeven). Op de vraag, of Joegoslavië bereid was, de onderhandelingen te openen met de huidige rechtse regering van De Gasperi, zeide Simitsj „ja". Men verwacht te Londen, dat het Russische antwoord op het voorstel van de Westelijke mogendheden zal over eenkomen met de Joegoslavische reactie. Amerikaanse functionarissen hebben zich Maandag scherp gekant tegen wat zij noemden de „onbeschaamdheid" van het Joegoslavische voorstel. Zij lieten er geen twijfel over bestaan, dat de V.S. het voorstel zouden afwijzen. Eèn van hen zei, dat de Joegoslavi sche minister probeerde, iets dat hij niet heeft (Triëst), te verkwanselen voor iets (Gorizia), dat thans een on deelbaar stuk van Italië vormt. De Italiaanse regering heeft Enge land, de V.S. en Frankrijk doen we ten, dat zij het voorstel betreffende de teruggave van Triëst aanvaardt. Mi nister Sforza heeft in een radiorede de erkentelijkheid van Italië jegens de drie landen geuit. Volgens Radio-Rome zouden alle Britse en Amerikaanse troepen in het vrije gebied van Istrië, dat grenst aan het vrije gebied van Triëst, sinds Zon dagnacht in de kazernes gehouden zyn. De Britse en Amerikaanse grenswacht in het vrije gebied zou langs de Joego slavische grens zijn versterkt. De chef van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst in Triëst verklaarde evenwel „dat er geen wyziging was aangebracht in de bezetting van de grens". Een Brits—Amerikaanse politiepa trouille van Venezia Giutia is Maandag beschoten door Joegoslavische politie op de grens tussen de twee zones. Hierbij I is één politieagent gewond. Duizenden juichende en schreeuwende mensen trokken Zondagavond in optocht door Triëst, om uiting te geven aan hun vreugde en instemming te betuigen met het Westerse voorstel, de vrije stad weef bij Italië te voegen. De menigte ging in optocht naar de haven waar de kruiser Dayton gelegen is en hiej er de kreet viva America" aan. (Radiografisch, overgebrachte foto). Men wil, naar luitenant ter zee der 3e klasse L. Honselaar in „Lichtspoor" mededeelt, aan dit verbond vastgekop peld zien een „Zeekadetkorps", min of meer naar het voorbeeld van de Sea Cadets der Engelsen. In dit corps kan bij een brede laag van jongeren de liefde voor de zee worden aangekweekt en aangemoedigd door ervaren instruc teurs. Voor Nederland' wordt gerekend op de oprichting, nog dit jaar, van enige afdelingen zeekadetten. De minister van Marine heeft aan de Redersvereniging toegezegd, dat hg behoudens goedkeuring van de volksvertegenwoordiging bereid is in sommige opzichten aan het Zee kadetkorps mee te werken. Volgens de handelsbescherming in oorlogstijd". In het kort komt zü neer op het leggen van de juiste va- binding tussen koopvaardij en marine. De laatste oorlog heeft bewezen, hoe belangrijk de koopvaardij is; zij vormt evengoed een wapen in de strijd' als zee-, land- en luchtmacht. Wil de oor logsinspanning niet op korte termijn ineenstorten, dan moet de eigen koop vaardij en die der bondgenoten blijven doorvaren. Handelsbescherming in oorlogstijd is een veelomvattende aangelegenheid; zij omvat dus o.m. de defensieve bewape ning der koopvaardijschepen. De wapens aan boord dezer schepen mceten evenwel bediend kunnen worden en dus moeten de opvarenden tot op zekere hoogte in de wapenhandel worden geoefend. Waar het voorts om practische redenen onmogelijk is, de koopvaardijvloot te militariseren, gaat het er dus om, haar weerbaar te maken. Er wordt momenteel een commissie gevormd, waarin zowel de Kon. Marine als het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart en de Redersvereniging ver- tegenwordigd zullen zijn, die het gehele complex van regelingen ten aanzien van schepen en personeel voorbereiden zal. Aangezien nu wel gebleken is, dat een land zonder parate koopvaardij in een oorlog onherroepelijk tot de verliezende partij moet gaan behoren, zal het wel daarheen geleid worden, dat in oorlogs. omstandigheden de gehele koopvaardij in bezit door de regering wordt ge vorderd. Tot de marinetaak zal moeten be horen het aanschaffen van het nodige geschut en de zorg voor opleiding en uitrusting van kanonbemanningen bij de koopvaardy. Aan Scheepvaart, daarnaast, de zorg voor een goed vaar- plichtbesluit en goede sociale regelin gen t.a.v. het koopvaardijpersoneel. Het moet, om deze kwestie in enkele regels samen te vatten, in Nederland daarheen gaan, dat met één „druk op de knop" onze koopvaardy voor haar taak bij een eventuele oorlog paraat gemaakt kan worden, zoals bij zee- en landmacht met één mobilisatiebesluit aan ieder zijn bestemming gewezen wordt. (Speciale berichtgeving) Ter bevordering van de veiligheid op de weg wordt, naar wij vernemen, door de Technische Verbindingsdienst van de Ned. politie met voortvarendheid ge werkt aan de verbetering van de uit rusting van ons politiecorps. Zo zullen binnenkort zgn. „station wagons" op de weg worden gebracht. Station-wagons zijn snelle politie auto's, die via radioapparaten in ver binding biyven met de post van uit zending en waarin behalve voor zes politiemannen plaats is voor allerlei in strumenten en apparaten, nodig om waar dan ook de meest uiteenlopende opdrachten in de kortst mogelijke tijd tot uitvoering te brengen. Deze wagens znllen bovendien worden gebezigd voor nachtelijke surveillance. Tot dusver, zo vernamen wq, werd het opsporingswerk nog bemoeilijkt door gebrek aan voldoende snelle po- litie-auto's. Nog onlangs bijv. is het voor gekomen, dat de jacht op een aantal personen moest worden opgegeven, om dat de gebruikte politie-auto een se- riewagen uit '38 niet in staat was het tempo van de vluchteling, die over een allermodernst voertuig beschikte, by te houden. Men deelde ons echter mede, dat aan deze toestand 7000 man Rijkspolitie beschikken op dit ogenblik over 188 niet zeer moderne wagens op Korte termijn een eind zal komen, aan gezien spoedig een aantal nieuwe wa gens zal worden afgeleverd. Zo wordt de kans, ongestraft de veiligheid van onze wegen in het afgelopen jaar kwa men overigens slechts twee'zeer ernsti ge gevallen voor te verstoren, met de dag geringer. Ook al, omdat steeds meer politie-auto's (en ook -schepen) worden uitgerust met radio-apparaten, die de bestuurder in staat stellen onder weg voortdurend in contact te blijven met het bureau, van waar hij werd uitgezon den. Voor dit doel is over geheel Ne derland een net van politiezenders ge bouwd met de centrale op de „Varen kamp" te Bilthoven, van waaruit dit contact kan worden uitgebreid tot alle belangrijke Europese politiecentrales. Bovendien stelt een politie-telexnet met 30 a 40 aansluitingen in het bin nenland en directe verbindingen naar Londen, Parijs en Brussel het overheids apparaat in staat zijn acties onmiddel lijk aan alle posten bekend te maken. Teneinde ook het nu in groten ge nie opgeroepen reserve-personeel in taat te stellen de nodige ervaring op e doen, zal dit, naar wij verder .ememen, in de naaste toekomst worden ingeschakeld bij de regeling van grote nationale gebeurtenissen, sportwedstrijden etc. Tenslotte, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede, wordt op het ogenblik ten einde aan alle onzekerheid een einde te maken door de C.C.D. een nieuv en duidelijk te herkennen stoplic' voor nachtelijke contröle-acties r worpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1