Pauselijke zegen „Urbi et orbi" Uitbreiding van Kon. Landmacht formaties vrijwilligers met I Communistische agitatie in de hoofdstad Vijf weken in een luchtballon Vals spel l: Regering neemt geen risico Oprichting van „Nationale Reserve" en „Reserve Grensbewaking" NIJPEND GEBREK AAN HONDERDEN PILOTEN BIJ BURGERLUCHTVAART Oproep van de rode leiders vindt weinig weerklank Commissie van onderzoek naar Praag? INTERNATIONALE HYMNE OP DE BLOEMEN D Katholieke Volkspartij Toi hoofd en hart Versterking van het gezagsapparaat Uitroeping eigen Joodse staat in Palestina Aardschok te Batavia waargenomen Eerste zending traan aangekomen Dienstplicht moet zijn vervuld K.V. P.-ers niet in het bestuur Rijkseenheid PARTIJRAAD K.V.P. 4 Mei stoppen treinen twee minuten TOESPITSING VERHOUDINGEN IN DUITSLAND Reacties op Russische houding Versteviging grond slagen volksbestaan Bestuursleden R'damse E.V.C. gehandhaafd "f Zorin's verblijf in de Tsjechische hoofdstad Het weer. Staking bij de „Holland" opgeheven I r WOENSDAG 24 MAART 1948 71ste JAARGANG No. 24109 16 Mei Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligi he± in hei voornemen, naasi de enige dagen geleden aangekondigde versterking van hel gezagsapparaat der regering met een uit vrijwilligers bestaande reserve Rijkspolitie en reserve Gemeentepolitie, op korte iermijn over ie gaan tot een sterke uitbreiding van de Koninklijke Landmacht mei for maties vrijwilligers, welke in voorkomend geval onder de wapenen zullen worden geroepen, om mei de overige daar voor bestemde onderdelen van de Koninklijke Landmacht militaire bijstand ter handhaving van orde en rust ie ver lenen. Hiertoe zullen worden opgericht een „Nationale Reserve" en een „Reserve Grensbewaking". Zevende vergadering 3 April Reeds 6000 propagandisten op stap Ministers beraadslagen mmmm I Het Prinselijk gezin te Zermatt genietend van de voorjaarszon Reshevsky-Botwinnik remise; Smyslov-Euwe afgebroken TSJECHOSLOWAKIJE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Vergadering in de Apollo-hal Plannen van Boesman Veertig textielpunten verzocht In Aalsmeer klopte ons hart sneller STAATSLOTERIJ Velen vergeten, dat zij naasi her leren van een vak ook moeien leren mens te zijn. BUREAUX VAN REDACIIb SMEDESTRAAT 5 Telefoon: Redactie 21544; Abonnementen 20800 ABONNEMENTSPRIJS 54 I 1.47 per maand, f 4, fcN ADMINISTRATIE: - HAARLEM Advertenties 21543 Postgiro 143480 cents pet «eek, 42 per kwartaal. Directeur: J. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Als Moskou verwacht heeft, dat zijn greep op Tsjechoslowakije de we reld onberoerd zou laten, dan blijkt uit de jongste maatregelen, die de vrije landen in Europa in allerijl nemen, wel, dat het zich in grove mate vergist heeft. Dat deze landen hierbij in vele opzich ten de steun van de machtigste mogend heid ter wereld ondervinden, maakt hun acties des te waardevoller en effectiever. Uit alles blijkt, hoe Amerika met alle politieke middelen zal trachten aan de opmars der Russen een halt toe te roe pen. Palestina, Triest, de toelating van Papanek in de Veiligheidsraad zijn hiervan even zo vele voorbeelden. Dat ook onze regering, na de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije, waar een vijfde colonne van communisten het eigen volk de dolk in de rug stootte, geen risico neemt, maar tot de krach tigste maatregelen overgaat om het ge zagsapparaat in ons land te versterken, juichen wij van harte toe. Voorkomen is beter dan genezen! Een slappe hou ding van de regering in deze gevaar lijke omstandigheden de bijeenkomst der C.P.N. in de Apollohal te Amster dam bewees opnieuw, dat de commu nisten voor niets zullen terugdeinzen als ze de kans krijgen zou betekenen een tekortschieten van haar höogste plicht. Wij hopen dan ook, dat talrijke ge zagsgetrouwe Nederlanders aan de op roep van onze regering gehoor zullen geven. De uitbreiding van het gezags- apparaat, waartoe de regering thans overgaat. wij willen hier nadrukke lijk op wijzen is zeker geen uiting van ëen soort angstpsychose. Evenmin is er ook maar enige reden voor een paniekstemming. De regering wil slechts de mogelijkheid voorkomen, dat ooiteen kleine minderheid kans zou zien, het Nederlandse volk op een onverwacht moment te overrompelen. Wij zijn de regering dankbaar, dat zij al die maatregelen treft, dat dit al thans hier in Nederland niet zal kun nen geschieden'. Z. H. Paus Pius XII zal op Paaszondag om twaalf uurop het balkon van de basiliek van St. Pieter verschijnen. Daar zal Hij Zijn zegen „Urbi et Orbi" uit spreken en een volle aflaat verlenen aan alle gelovigen. Tevoren zal kardinaal Tedescliini een pontificale H. Mis op dragen in de basiliek. De ceremonie zal over de radio worden uitgezonden. Golflengte en tijdstip zullen nader bekend gemaakt worden. Het bestuur van het Joodse Agent schap heeft op zijn bijeenkomst te Tel Aviv Dinsdagavond besloten op 16 Mei, de dag na de beëindiging van het Britse mandaat, een Joodse staat in Palestina te proclameren, aldus wordt bericht uit niet-officiële Joodse bron. In een officiële verklaring, uitgegeven na de vergadering van het bestuur van het Joods agentschap, wordt hiervan ech ter niet gerept. Wel zegt deze verklaring: „De Palestijnse Joden zullen zich verzet ten tegen elk voorstel, dat strekt tot verhindering of uitstel van het vestigen van een Joodse staat. Zij zijn bereid tot samenwerking met de Arabieren. Hedenmiddag 12.50 uur plaatselijke tijd voelde men te Batavia zeer duide lijk een aardschok, die iets langer dan een minuut aanhield. De schok maakte twee seismografen onklaar. De aard van de trillingen te Batavia wettigt het vermoeden, dat het epicentrum op be trekkelijk grote afstand ligt. Het is zeer wel mogelijk, dat de trillingen ergens op Java schade aangericht hebben. Hoe wel de vulkaan Goenoeng Gedeh in West-Java steeds actief is, moet deze aardschok niet met de Gedeh in ver band worden gebracht. (Van onze correspondent) Dinsdag; is het motortankschip „Mij drecht" in Vlaardingen aangekomen met 8500 ton walvistraan van de „Willem Barendtz" aan boord. Deze traan is voor namelijk bestemd voor de margarine- industrie. Voorts bracht het schip nog 950 ton potvisolie mede, welke van groot belang is voor de textiel-lndustrie. De onderdelen, welke tot de „Natio nale Reserve" zullen komen te behoren, worden opgenomen in het normale le- gerverband, terwijl de „Reserve Grens bewaking" zal worden georganiseerd in het verband van de Koninklijke Mare chaussee. Tot het sluiten van een vrijwillige verbintenis bij de „Nationale Reserve" of de „Reserve Grensbewaking" zullen voorlopig in aanmerking komen gezags getrouwe Nederlanders, die hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplichtige gedurende ten minste zes maanden mili taire dienst hebben vervuld en de leef tijd niet hebben overschreden van, voor wat betreft officieren, 55 jaar en. voor wat betreft de overige vrijwilligers, 50 jaar. In bijzondere gevallen zullen vrijwil ligers kunnen worden aangenomen, die nog niet als militair zijn geoefend. Zjj, die bestemd zjjn om bij mobilisa tie in werkelijke dienst te komen bij andere onderdelen van de krijgsmacht, in het algemeen dus zij die behoren tot de lichting 1945 en jonger, zullen niet tot een verbintenis bij de „Nationale Reserve" of de „Reserve Grensbewa king" worden toegelaten. De reserve-officieren en het reserve- en dienstplichtig kader van vóór 1940 zullen uit hoofde van de vroeger ver kregen militaire kennis en ervaring in aanmerking kamen om leiding te geven aan dit nieuwe gezagsapparaat. Ook eervol ontslagen beroeps- en reserve officieren en beroepsonderofficieren, alsmede oud-reserve- en dienstplichtige onderofficieren, zullen een verbintenis kunnen aangaan. Bij de „Reserve Grensbewaking" hebben zij, die vroeger gediend hebben bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee en bij het korps politietroe- pen, voorrang. De aanmelding voor de „Nationale Reserve" zal ingaande 19 April a.s. worden opengesteld bij de burgemees ters, die daaromtrent ieder voor hun gemeente, voor zoveel betreft tijdstip pen en plaats van aanmelding, spoedig nadere mededelingen zullen doen. Naar wij vernemen bestaat er op het ogenblik bjj de Nederlandse burger luchtvaart zulk een nijpende behoefte aan Nederlandse piloten, dat nog dit jaar begonnen zal worden met een grote spoedopleiding voor vliegers. Verwacht wordt, dat Nederland in de komende ja ren honderden vliegers nodig zal hebben. De Nederlandse burgerluchtvaart bestaat voor ongeveer de helft uit bui tenlandse piloten. Zij mogen dan al aan de Nederlandse luchtvaart goede dien sten bewezen hebben, men kan hier moeilijk van een ideale toestand spreken. In verband hiermede heeft de minister In een vergadering van de afdeling Amersfoort van de K.V.P. heeft prof. mr. C. P. M. Romme op een vraag van een der aanwezigen, of het geoorloofd is, dat K.V.P.-leden in de leiding zitten van de Rijkseenheid, geantwoord, dat deze vraag eigenlijk niet gesteld moet worden aan de fractieleider, maar aan het bestuur van de K.V.P. Niettemin was de heer Romme wel bereid mede te delen, dat in het binnenkort samen te stellen verkiezingsprogramma ook punten zullen worden opgenomen over de Unie met Indonesië. Het zal dan, aldus de heer Romme, niet meer mogelijk zijn, dat leden van de K-V.P. deel kunnen hebben aan de leiding van Rijkseenheid. Het ligt echter niet in de bedoeling het lidmaatschap voor deze organisatie voor K.V.P.-leden on mogelijk te maken. De Partijraad van de Katholieke Volks partij komt Zaterdag 3 April a.s. te Utrecht voor de zevende vergadering bij een. In deze vergadering zal o.m. een voor stel worden behandeld tot vereenvoudi ging van het stembiljet voor de groslijst stemming voor de verkiezing 1948 van candidaten voor de Tweede Kamer. De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft besloten te bepalen, dat op de Nationale Herdenkingsavond op 4 Mei a.s. het gehele bedrijf en dus ook de trei nen van 20.00 tot 20.02 zullen worden stopgezet. De Franse, Amerikaanse en Engelse vertegenwoordigers zullen de bijeen komsten der commissies van de Geal lieerde Bestuursraad te Berlijn niet bij wonen, totdat de Bestuursraad zelf weer bijeengekomen is, aldus hebben de Wes terse gouverneurs bekend gemaakt. Het besluit geldt niet v°or de Kommandan- tura van Berlijn. De indruk bestaat, dat de Impasse slechts opgeheven ban wor den door het bijeenroepen van een zit ting van de vier militaire gouverneurs of van hun plaatsvervangers. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat het de plannen, het bestuur van de Amerikaanse zone van Duitsland in de komende zomer aan het depar tement van Buitenlandse Zaken over te dragen, heeft laten varen. Het leger zal de controle in handen houden. De Berlijnse gemeenteraad heeft gister morgen zijn vergadering onderbroken, nadat er een order van generaal Alex ander Kotikof, de Sovjet-bevelhebber te Berlijn, was ontvangen, dat „de sprekers moeten ophouden, de ge meenteraad te gebruiken als forum voor anti-Sovjet-propaganda". De voorzitter van de raad, dr. Suhr, heeft geweigerd deze order uit te voeren. Hij wilde geen „scherprechter" voor een bezettende mogendheid zijn en wenste geen censuur te oefenen op de raadsleden. Na Suhr's verklaringen heeft de gemeenteraad zijn vertrouwen in hem uitgesproken. Alleen de Socialistische Eenheidspartij heeft tegen gestemd. van Verkeer en Waterstaat onlangs een folder gestuurd naar de directie van de scholen van M. O. en V. H. O., om de leerlingen te animeren en zich voor te bereiden op de toelatingseisen voor verkeersvlieger. In aansluiting op de spoedoplei ding van de Rijksluchtvaartdienst zal de K.L.M. proeven gaan nemen met leerlingen van U L.O.-scholen; die op kosten van de K.L.M. een aanvul lende cursus zullen volgen om daadwerkelijk aan de opleiding voor vlieger te kunnen deelnemen. Voorts is besloten in de toekomst de zweefvliegerij bij de pilotenopleiding in te schakelen. In verband daarmede zal op Teriet bij Arnhem een groot zweef- vliegcentrum worden ingericht. Verder zullen drie zweefvliegscholen worden ingericht welke de jeugdclubs zullen bezoeken om de zweefvliegtuigen bij de jeugd ingang te doen vinden. De motorvliegeropleiding, welke nu op Ypenburg en Gilze-Rijen is onderge bracht, zal in de toekomst in Eindhoven worden geconcentreerd. Al is er van verkiezïngskooorts nog maar weinig merkbaar de thermometer wijst nog maar pas en kele streepjes boven normaal toch zijn er van de Katholieke Volkspartij ai een zesduizend propagandisten op stap, die het allereerste en zo drin gend noodzakelijk werk doen, waar mede iedere verkiezingscampagne moet beginnen: de vorming van een verkiezingsfonds. Zij zijn voorzien van een bonnenboek je waarin bonnen ter waarde van 0.25 en 1.—. In Limburg, Overijssel, het Noorden van Noord-Holland, Het Zuiden van Zuid-Holland, in Amster dam, Den Haag en Rotterdam draait de actie reeds op volle toeren; in de overi ge provincies is pas een allereerste be gin van activiteit te bespeuren. Maar vóór 1 Mei moet het fonds ge vormd zijn en dan een groot fonds, de grootste partij in Nederland waardig. Naar wjj vernemen is gisteren te Den Haag een gedachtenwisseling ge houden tussen enige ministers onder leiding van de minister-president en een aantal vertegenwoordigers van het geestelijk, cultureel en maatschappelijk leven in Nederland, betreffende ver schillende actuele vraagstukken. Daar bij werd bijzonder aandacht besteed aan de vraag, door welke positieve mid delen de grondslagen van ons volksbe staan kunnen worden verstevigd. Met vijf stemmen tegen, één stem blanco en 116 stemmen vóór heeft een bijeenkomst van dertien bedrijfsgroe pen van de Rotterdamse E.V.C. besloten 'hert; plaatselijk bestuur, dat door de landelijke E.V.C. te Amsterdam was geschorst, te handhaven. Hoe het ver der zal lopen, zal worden bepaald in een Donderdag a.s. te houden algemene ledenvergadering. (Van een speciale verslaggever) Een luttel aantal Amsterdamse arbei ders heeft vandaag voldaan aan de oproep tot het geven van „het juiste antwoord", zoals die gisteravond op de meeting van de C.P.N. in de Apollohal in allerlei toonaarden weerklonken had. Het niet te miskennen voordeel van het communistische krakeel bleek onge twijfeld te zijn, dat de hoofdstedelijke politie er door gewaarschuwd was Zij was vandaag voltallig geconsigneerd. Reeds vroeg in de ochtend trokken troepen demonstranten door de straten om te trachten de arbeiders in het pro test te betrekken. Zo werden conduc teurs van tramwagens, die het tramper soneel naar de remises brengen gemo lesteerd, zonder dat het gestelde doei werd bereikt. Het Amsterdamse tram verkeer functionneert normaal. Ook werd getracht de toegangswegen tot de hoofdstad af te sluiten voor werknemers van buiten. Bij de Berlagebrug ver spreidde de politie groepen posters. Een menigte, die het personeel van de Efa-fabrieken op de Weesperzijde tot staking wilde bewegen, werd met de blanke sabel uiteengedreven, waarbij een man aan het hoofd werd gewond. Eveneens om acht uur ontstond in de Spuistraat bij de fa. Gessels een oploop van ongeveer veertig man, die een poli- tie-agent in het nauw bracht. Er was spoedig assistentie aanwezig en er werden drie arrestaties verricht. Het aantal stakers is echter zeer ge ring. De staking, gisteravond aangekon digd bij de Nederlandse Dok- en De negende ronde op een na de laatste in Nederland van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken stond gisteravond in de Dierentuin te Den Haag op het programma. Dr. Euwe speelde tegen Smyslov. Beide schaakmees ters zaten voortdurend in tijdnood, terwijl om half elf werd besloten de partij af te breken, zonder dat er doorslaggevende tekening in de strijd was gekomen. De partij ReshevskyBotwinnik eindigde in remise, nadat Reshevsky, die na dertiq zetten in het voordeel was geraakt, een steek liet vallen, waarmee hem zijn kans op winst ontglipte. De stand is nu: 1. Botwinnik 5 pnt. uit 7. 2. en 3. Reshevsky en Keres 4 punten uit 7. 4. Smyslov 3 punten 1 afgebr. partij uit 3. 5. Euwe 1 punt 1 afgebr. y partij uit 7. De Franse afgevaardigde, Parodi, deel de gisteren in de Veiligheidsraad mee, dat hij gelooft, dat president Benesj een gevangene van de communisten is. Sinds 22 Februari is de stem van dr Benesj niet gehoord, verklaarde Parodi. Hij verklaarde, dat de communisten hun staatsgreep niet hadden kunnen uitvoe ren indien Rusland niet zo dicht bij ge legen was. Hij achtte het eveneens dui delijk, dat Benesj de nieuwe regering niet goedgekeurd had. Van zijn kant heeft Gromyko de Westelijke mogendheden aangevallen. Hij verklaarde o.a.: ,Het is voor nie mand een geheim, dat de V.S. in het geval van Italië een politiek van bru tale pressie en chantage gebruiken." Hij ontkende, dat de Sovjet-Unie een aandeel had gehad aan de gebeurte nissen in Tsjechoslowakije. De V. S, passen, volgens hem, de oude me thode toe, die hierin bestaat, dat de dief roep „houdt de dief". De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, vroeg aan Gromyko, waarom de Russische onderminister van Buiten landse Zaken, Zorin, vlak vóór de com munistische machtsgreep in Praag aan kwam. „De Veiligheidsraad is ten volle gerechtigd na te gaan. wat Zorin in Praag deed," verklaarde Austin. In Lake Success wordt het voor mogelijk gehouden, dat de aandrang van Austin tot een onderzoek naar de communistische machtsgreep in Praag zou leiden tot het uitzenden van een commissie der V. N. De verkiezingen voor de Tsjecho- slowaakse Nationale Vergadering, ge baseerd op de nieuwe constitutie, zuilen 9 of 25 Mei worden gehouden, aldus deelde de minister van Binnenlandse Zaken, Nosek, mede. Noske zeide ook, dat aan een groot aantal personen het stemrecht zal wor den ontnomen. Van de kiezerslijsten zullen worden geschrapt allen, die in de oorlog gecollaboreerd hebben en allen, die na de bevrijding „tegen het volk en de democratie" hebben gewerkt. Rudolf Slansky, secretaris-generaal der Communistische Partij, bevestigde, dat de communisten met een onafhan kelijke lijst zouden verschijnen. Volgens het hoofdkwartier van het Griekse leger hebben in de afgeldpen vier en twintig uur 427 guerillastrijders zich overgegeven in het gebied van de Olympus, terwijl een groep van 1500 man is omsingeld en om voorwaarden voor de overgave heeft verzocht. Sche< psbouwmü-, omvatte tot tien uur hedenochtend ongeveer 200 van de 4100 man. Bij de Amsterdamse Droogdokmij. waren alle arbeiders normaal opgekomen. Bij de metaalgieterij „Holland", een klein bedrijf, staakte het voltallig per soneel, tezamen ongeveer 90 man. Werk spoor telde onder zjjn 3000 man omvat tend personeel slechts 50 stakers en ten slotte deed de fabriekskem van de ma chinefabriek „Bianchi" aan de Hembrug aankondiging van een 24-uur-staking, waaraan ongeveer 80 arbeiders gevolg ga- Op de demonstratieve protest-meeting, die Dinsdagavond in de Amsterdamse Apollohal door de C.P.N. werd gehou den,. is niet zoals hier en daar ge vreesd werd een algemene staking ge proclameerd. Wel drongen alle sprekers er op aan, dat iedere communist een „klinkend protest" zal laten horen te gen „het reactionnaire plan", de twee communistische wethouders van Am sterdam te verzoeken, hun functies neer te iGggGn. Ook beklommen twee arbeiders het podium, om mede te delen, dat de ar beiders respectievelijk van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmij. en van de Amsterdamse Droogdokmij. besloten hadden „het juiste antwoord" te geven, het daarbij aan de fantasie van hun toe hoorders overlatend na te gaan, welk dit „juiste antwoord" zal zijn. Een vertegenwoordiger van de metaal gieterij „Holland" kon echter wel de concrete mededeling doen, dat de arbei ders van dit bedrijf voor vandaag een ééndaagse proteststaking geproclameerd hadden Wethouder L. Seegers verklaarde nog, dat hij en zijn collega, wethouder B. Polak, „er niet aan denken hun plaatsen te verlaten, zolang het werkende volk van Amsterdam van oordeel is, dat zij er goed werk kunnen verrichten." Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht en ochtend met plaat selijk weer nachtvorst en nevel of mist. Morgen overdag: Overwegend zonnig weer met iets hogere middag- temperaturen. Weinig wind. Zon 6.32—19.01, maan 19.40—6.59. Naar de Haagse Ballon Club ons mededeelt, zal balloncommandant Boesman nit 's Gravenhage binnen kort trachten de fantasie van Jules Verne „vijf weken in een luchtballon" werkelijkheid te doen worden. Hij stelt zich n.l. voor een tocht van vijf weken per ballon door Nederland te maken, wellicht uitgebreid tot een trip naar België, Engeland en Frankrijk De heer Boesman zal daarbij worden vergezeld door zijn echtgenote en door de heer C. de Vos, die beiden een bal- lonvaardersbrevet bezitten. Het ligt in de bedoeling zoveel moge lijk des avonds te landen, om de ballon weer bedrijfsklaar te maken Men overweegt ook opstijgingen in China en Afrika, waarheen de tocht per K.L.M. zal gemaakt worden. Deze onderneming, waarbij ook enkele malen in de nacht zal worden door- gevaren, is uniek in de geschiedenis van de Nederlandse ballonvaart. De Ned. Moderne Middenstandsbond, te Den Haag in congres bijeen, heeft de minister van Economische Zaken telegrafisch verzocht met de meeste aandrang nog vóór de Paasdagen tex tielpunten beschikbaar te stellen, zo mogelijk veertig. Als de bloemenstedeling ooit trots mocht zijn, dan was het gisteren, toen een gezelschap binnen- en buitenlandse journalisten in Aalsmeer op bezoek was. Daar was een Hongaars journalist, die een niet-geschreven motie indiende om bloemenkwekers tot ambassadeurs te benoemen, omdat zij in het buitenland met bloemen kunnen zeggen, waarnaar ons land streeft. Daar sprak een Zweed, die zijn woorden vertaald zag door een Deense journaliste, die op haar beurt weer in haar eigen landstaal de bloe men verheerlijkte. Toen kreeg een Fransman het woord, die hoe kon het anders een combinatie van bloemen, wijn en liefde maakte. Een Wienérin schonk haar hart weg aan de seringen en anjers, een Italiaanse col lega verklaarde op zijn wijze, dat bloemen onze tolk moeten zijn, en een Canadees, die eens met zijn leger hier vocht en nu zijn journalistieke ervarin gen in ons land overbrieft, sloot de serie lofliederen op Flora's kinderen. Ons hart klopte sneller toen mr. P. J. Mijksenaar, leider van het Bureau pers en propaganda van Amsterdam, verklapte, dat Aalsmeer twee kilome ter dichter bij Haarlem dan bij Am sterdam ligt en dat hij in de bloemen stad geboren is. Waarlijk, wij wonen in een bloemen- centrum, dat over de gehele wereld be kend is. Terwijl we de bloembollen- velden binnen enkele weken in volle glorie weten, hebben we in de Centrale AalsmeersC veiling kunnen zien hoe enorm de kascultuur is. Voor de Paas dagen werden er niet minder dan 6000 partijen seringen, rozen, anjers, fresia's, cyclamen, begonia's, hortensia's, etc. op één dag geveild. Van acht uur in de morgen tot 6 uur in de avond draaien de veilingklokken en doen de reken meesters, onbetwist fenomenen, hun razendvlugge werk. De enorme hallen waren omstreeks 10 uur een bloemen zee, een ongewilde tentoonstelling met een zeldzaam mooi effefct. Duizend bloemkwekerijen zijn er in Aalsmeer en zij produceerden in 1947 voor 18 millioen gulden. Het grootste deel der bloemen wordt gelukkig graag in het binnenland afgenomen tegen prijzen, die de cultuur ionend maken. In 1945 was de export totaal kapot en bedroeg slechts 9.000.maar het volgend jaar ging er voor 1.300.000.over de grenzen en in 1947 alweer voor 2.600.000.Die duizenden potten met de mooiste bloemen zullen dan straks in onze huiskamers staan en niemand zal er aan denken hoeveel zorg, liefde voor het vak en geduld er nodig is ge weest om het zover te brengen. In een der grootste kwekerijen hebben we een wandeling gemaakt door kassen van meer dan een kilometer lang en gezien hoe men de nieuwe variatie wint, de bloem veredelt, het zaad ver zamelt. Wonderschoon is toch de na tuur! Deze resultaten zijn verkregen door jarenlange vakkundige ervaring, welke van vader op zoon is overgegaan, totdat een generatie van bloemkwekers ontstaan is, die een onaantastbaar pro duct op de markt brengt. Teen we in de afgelopen maanden de voorjaarstentoonstellingen van bol- bloemen te Lisse bezichtigden kwam herhaaldelijk de gedachte bij ons op: wat jammer, dat de massa van de grote steden zo iets niet te zien krijgt. De grote belangstelling voor deze shows was een bewijs, dat het publiek er zelfs graag een reis voor over heeft om een uurtje temidden der voorjaars bloemen te vertoeven. Donderdag 25 Maart gaan de deuren van hef R.A.I.-gebouw te Amsterdam open voor een show, die én door opper vlakte én door inzendingen het hele land zal trekken. Na Utrecht en Den Haag thans de hoofdstad. En hoe! Tien duizend vierkante meter bloemen zijn er met parkaanleg bijeen gebracht. Aalsmeer heeft het leeuwenaandeel en daar kosten noch moeiten voor ge spaard. Moge Haarlem, Kennemerland en de Bollenstreek door hun belang stelling tonen, dat zij „Amstelflora" de mooiste propaganda voor de bloem vinden. Tot 4 April is de R.A.I. Flora's residentie. Naar wü vernemen is de staking bij de meelfabriek „Bolland" te A'dam, die zeven maanden geduurd heeft, thans ein delijk opgeheven. De stakers gaan Donderdag weer aan het werk nadat door bemiddeling van het De partement van Sociale Zaken direct contact tussen de directie en de stakers was tot stand gebracht. De stakers, die gesteund werden door de E.V.C., hebben alle eisen van de directie moeten inwilligen. De di rectie heeft zich slechts bereid verklaard twintig stakers weer in dienst te nemen. e massa-protestmeeting van de C.PJv. gisteravond in de Apollo hal te Amsterdam had alle kenmerken, die communistische bijeen komsten steeds ontsieren: een maxi mum aan vals pathos en verderfelijke haatzaaierij en een verpletterend ge brek aan argumentatie. Het is niet zo heel moeilijk een toch reeds om vele redenen ontevreden massa op te hit sen tot bijna uitzinnige wraakgevoelens; voor demagogen van den bloede als de heren Paul de Groot en Henk Gortzak moet het zelfs een peuleschilletje zijn. Maar iets heel anders is het een uit gebreid auditorium langs de weg der redelijkheid en met klem van argumen ten te overtuigen van een standpunt. Wat dat betreft hebben de heren, voor de zoveelste maal. afdoende gefaald. Nu moet het direct gezegd: zij had den het in dit opzicht niet gemakkelijk en zij maakten het zichzelf nog moei lijker, omdat zij hun protest tegen de motie, die hedenmiddag in de Amster damse Raad door alle raadsfracties werd ingediend en waarin het aftreden van de communistische wethouders werd verzocht, uitspraken het klinkt verwonderlijk, om niet te zeggen pot sierlijk in naam der democratie. Want wethouder Seegers moge er dan al zo zeker van zijn, dat hij „zich hield aan de regels van het spel", zelfs indien dat waar zou zijn, dan nog staat het als een paal boven water, dat hij en zijn volgelingen zich bjj herhaling schuldig maakten aan een zonde tegen de geest van het (democratische) spel. Een geest, die bijvoorbeeld niet gedoogt, dat zij hun jubelende instem ming betuigen als in Oost- en Midden- Europa het ene land na het andere op weerzinwekkende wijze in de macht van de Sovjet-Russische barbarij wordt ge bracht en die nog veel minder kan, toela ten, dat 'n bepaald volksdeel rijp wordt gemaakt om te ongelegener tijd te fun geren als collectieve dolk in de rug. En wethouder Polak, die zo listiglijk „ar gumenteerde", dat zijn aftreden onge twijfeld een verhoging van de tramta rieven tengevolge zou hebben, kan er van verzekerd zjjn dit zij terloops opgemerkt dat het merendeel van de Amsterdammers graag bereid zal zijn dat verhoogde tarief te betalen, als het zich daarmee beschermd weet tegen enige afschuwelijke mogelijkheden! Als er op deze meeting dan tóch nog geargumenteerd werd, dan was het precies met dót argument, dat in een democratie ten enenmale ongeoor loofd is; het argument n.l. van de po litieke staking. De vier sprekers waren handig genoeg om hert woord staking niet in de mond te nemen. Dat immers zou direct in strijd met „de regels van het spel" geweest zijn. Zij spraken slechts over „klinkende protesten" en „verzet tot het uiterste", het daarbij aan de verhitte fantasie van hun ge hoor overlatend de conclusie uit hun opruiende taal te trekken. En enkele arbeiders kwamen op het podium om kenbaar te maken, dat zij die conclusie reeds getrokken hadden. Maar dit moet èn de heer Paul de Groot én de heer Henk Gortzak èn de heer Polak èn de heer Seegers duidelijk zijn: dat zij zich gisteravond in de kaart hebben laten zien, om het ieder duidelijk te doen zijn dat hun spel een dóór en dóór vals spel is, voor welks eventuele gevolgen zij uiteraard de verantwoordelijkheid dragen. Evenals het in het bijzonder de he-T See gers duidelijk moet zijn, dat, wanneer hij „er niet aan denkt zijn plaats te verlaten zolang Het werkende volk van Amsterdam van mening is. dat hij (en zijn collega) goed werk kunnen doen", de meerderheid van de Amsterdamse be volking inderdaad van mening is. dat htJ dat niet kan. En dat de heden in de Amsterdamse Raad ingediende motie precies de bedoeling heeft zulks tot uit drukking te brengen. Tenslotte zij de heer Paal de Groot, die over „hun" vernietiging of „de onze" sprak, er op gewezen dat de geschiede nis er Is om te bewijzen, wat het lot te van degenen, die zich bedienen van het venijnige wapen van de dolk-in-de-rug. ƒ15.000: 20058 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1