STAD EN OMGEVING Positief regeren EEN EI, Ka*t ffl&etit Ook Velsen keert zich af van de C.P.N. Duidelijke verklaring van alle partijen MENSEN Driedelige tentoon stelling Raad van Amsterdam zegt vertrouwen op in communistische wethouders Wij luisteren naar VAN NELLE Melkbezorging tijdens de a.s. feestdagen Hond weer bij zijn baas AGENDA I Geroofde auto stond in hartje van Amsterdam DE ONTVANGST VAN HILVERSUM II P.T.T. experimenteert Vorming Ver. Staten van Indonesië is enig V. J AAIEN en WOENSDAG 24 MAART 1948 PAGINA 2 Expositie Georg Rueter t.m. 2e Paasdag Tom Poes weer in Haarlem mei bijzondere inhoud Ziel etalage Anegang 46 voor de baby Burgerlijke Stand Maar toch f 1 boete Twee gewezen inspecteurs krijgen drie jaar Matthaus-passiion Hengelver. „Tussen het Riet" DISTRIBUTIENIEUWS FAILLISSEMENTEN VOLKSCONCERT H.O.V. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Dansen op Witte Donderdag Lezers klimmen in de pen Verpleegster vrijgesproken Nieuwe besprekingen Schulte-Boeyen tweede in Parijse Zesdaagse PRIJS 22 CT. Opening Sportpark Schoonenberg Beurs van New York Beurs van Amsterdam door RICHARD POWELL (Wordt vervólgd) EN NU rp EEN In de veelheid van onderwerpen, die bij de behandeling van de gemeente begroting in bespreking worden ge bracht, komen op enkele plaatsen passa ges voor, die verhetigend zijn, omdat zij het bewijs leveren, dat onze stad Haar lem geleid wordt volgens positief-ehriste_ hjke levensbeginselen. Ziehier een kleine bloemlezing. Is het juist, dat het gemengd zwemmen in het zwembad aan de Kleverlaan op bepaalde uren is afgeschaft? Zo wordt gevraagd. En het antwoord luidt: gele genheid tot gemengd zwemmen in de ge meentelijke zweminrichtingen wordt niet gegeven. Wel heeft in de zweminrichting aan de Kleverlaan op de Zaterdagmid dagen de gelegenheid bestaan tot zwem men in familieverband, het z.g. familie bad. De hieraan verbonden, uiteraard beperkende, bepalingen hadden tot ge volg, dat de animo hiervoor niet groot was. Hierom werd het niet verantwoord geacht de inrichting te sluiten voor grote groepen zwemmers, die van de gesepa reerde afdelingen gebruik wensten te maken. Interessant is ook de beschouwing te lezen .over de volgende aangelegenheid. Gevraagd: bij het facultatieve gods dienstonderwijs op de lagere scholen wordt tegenwoordig aangenomen, dat de leerlingen aan dit onderricht deelnemen, tenzij de ouders schriftelijk te kennen geven, dat zij hiertegen bezwaar heb ben. In vroeger jaren was het juist om gekeerd. Achten B. en W. niet de prin cipieel meest gewenste gang van zaken beter: dat de ouders iii elk geval met ..ja" of „nee" antwoorden op de aan hen voorgelegde vraag? Dit zou bevorderd kunnen worden door de desbetreffende circulaire bij een rapport in te sluiten en deze tegelijk met dit rapport weer te doen inleveren. Deze opmerking hebben B. en W. ge pareerd met de volgende scherpe formu lering: terzake het facultatieve gods dienstonderwijs op de openbare lagere scholen, zoals dit thans wordt gepropa geerd en gegeven, hebben ons geen klach ten bereikt. Wij vinden dan ook geen aanleiding in deze te interveniëren. Wij menen met grond te mogen veronderstel len, dat de ouders, die om principiële redenen het godsdienstonderwijs op schooi voor hun kinderen niet wensen, daarvan wel zullen doen blijken. Bepaald goed doet ook de opmerking van het stadscollege, dat zij zich geheel aan de zijde schaart van de leden, die een lans breken voor de bevordering van een gezonde gezinsontwikkeling. De vragen: hoeveel processen-verbaal werden er in het afgelopen jaar opge maakt wegens openbare dronkenschap? neemt het drankgebruik niet voortdurend toe? zijn niet voor niets gesteld, wan neer men verneemt, dat er in 1946 voor dit feit 106 processen-verba al werden opgemaakt en in het afgelopen jaar 238. Vergeleken met de toestanden in het begin van deze eeuw toen men heel wat meer door de vingers zag is dit aantal niet ontstellend, maar in verband met de opmerking over de bevordering van een gezonde gezinsontwikkeling dient men openbare dronkenschap niet als een bagatel te beschouwen. Een opmerking over de toeneming van het aantal gevallen van geslachtsziekten geeft het gemeentebestuur aanleiding mede te delen, dat deze haar oorzaak zeker niet vindt in het tekortschieten van de huidige bestrijdingsmaatregelen, daar deze zeer voldoende zijn te achten. De bestrijding wordt krachtig ter hand genomen. Tenslotte hebben wij ook groot vertrouwen in de mededeling, dat B. en W. bereid zijn een onderzoek in te stel len naar hetgeen ten aanzien van de ge zinszorg in deze gemeente nog zou kun nen worden gedaan. Melkslijters en zuivelbedrijven, wel ke zich bezig houden met de bezorging van consumptiemelk aan consumenten, zijn verplicht op Goede Vrijdag, Twee de Paasdag en Tweede Pinksterdag op de gebruikelijke wijze consumptiemelk te bezorgen. De tentoonstelling van werken van de kunstschilder Georg Rueter is m het Frans Halsmuseum nog te bezichtigen tot en met de Tweede Paasdag. Zij is dagelijks geopend van 10 tot 4 uur en op Zon- en feestdagen van 1 tot 4 uur. Op Paaszaterdag en de beide Paasdagen is de toegang aan de achterzijde van het gebouw aan het Klein Heiligland, op de andere dagen meldtmen zich aan de voorzijde. Groot Heiligland. Zaterdag 27 Maart zal het befaamde kinderoperettegezelschap van Chris Hof land weer in het Haarlemse Concertge bouw resideren. De jeugd zal in de ge- legenheid ziin de bekende figuren Tom Poes, Ollie B. Bommel e.a. op het toneel te zien in ..Tom Poes en de betoverde spiegel". GEHUWD: W. Costerus en M. H. Flipsen; C. A. Lukaart en U. van Dam; M van de Meeberg en E. C. Tuninga. GEBOREN: G. A. M. Samson—Meijer, z- A Nolten—Vallentgoed, z; J. J. M. Co'oelensFiege, z; M. van Kordelaar Karaimenko, z; G. M. RoestPerukel, z: W. F. Hogeboom van Buggenum Jacobs, z; A. Oosterling—Eerhart, z; M. P I. van HoekHam, z; M. Zeepvat Martens, z; M F. B Gehemiau—Ha- chenitz. z; B. A. W. SmitGaljaard, z: G. A. F. Rutte—Hogerheijde. z; F. Funke Heijnis. z; J. J. PaulusBarnhom, d; M. Jongejan—Waleveld. d: C. M. Hek- ker—Klesser. d; E. M. Baanstra—van der Linden, d OVERLEDEN: G. Zweers. 87 j; J. T. Rozenheek, 81 j; J. Wijnands, 48 j; M. M. C. Witmer—van Tiel, 74 j; J. H. van der Schaar, 57 j; H. J. van Beurden, 71 i. Vele Heemsteedse hondenhoüders stap pen de laatste tijd het Haarlemse kan tongerecht binnen om daar te horen, dat hun een geldboete wordt opgelegd, omdat zij de algemene politie-verorde- ning hebben overtreden, toen zij hun lieve diertjes los over de straat lieten lopen. Alle wegen en straten van de ge meente Heemstede zijn voor loslopende honden verboden terrein, uitgezonderd het wandelpark Groenendaal, waar zij met toestemming naar hartelust van hun vrijheid mogen genieten. Doch zoals met alle verordeningen wordt ook deze honden-bepaling wel eens overtreden en daarvoor moeten de diverse hazen op draaien. Op een avond in Januari betrapte de hondenbrigade het huisdiertje van een meester in de rechten op een overtre ding en het resultaat hiervan was, dat de eigenaar voor het kantongerecht werd gedaagd. Deze. mr. J. Schutte, was zijn naam, meende, dat de verorde ning niet verbindend kon worden ver klaard, want er staat in, dat opgepakte honden, die door de eigenaars niet bin nen 24 uur worden afgehaald, worden afgemaakt. „Dit is in strijd met onze grondwet, die de beschermer is van het eigendom," zei beschuldigde. Ook de ambtenaar van het O.M. betwijfelde of de verordening rechtsgeldig verklaard kon worden, hij eiste echter een geld boete van f 6,Nadat het gerecht de verschillende argumenten van mr. Schutte had overwogen, werd hedenmor gen uitspraak gedaan. Men diende be schuldigde van repliek op zijn uiteen zetting van de vorige zitting. In de grondwet is een dergelijke ontneming van het eigendom (in casu de hond) slechts toegestaan, wanneer het algemeen belang is, en dan nog tegen schadeloos stelling. Het gerecht was het met verd. eens, dat politierechterlijke ontneming slechts plaats kon hebben, wanneer het betreffende eigendom voor de gemeen schap gevaarlijk is, en dat een hond. die niets anders misdrijft, dan dat hij los over straat loopt, niet kan worden be schouwd als voor de gemeenschap ge vaarlijk. De bepaling was er nu eenmaal en het vonnis moest gewezen worden: geldboete van fl.of één dag. De hond is bij zijn baas terug. Bij Heerkens Thijssen wederom een driedelige tentoonstelling, een com binatie van Har. Boskamp, A. J. Grootens en 3'hr. T. Teding van Berk hout, die harmonisch is doordat zij allen vrijwel de naturalistische opvatting hul digen, maar welk samenstel voor Groo tens winst oplevert, daar zijn medegasten zijn superioriteit bepalen. Han Boskamp is van nature-koel en nuchter, terwijl hij nochtans onderwer pen kiest die een zekere poëtische waar de hebben en bij aldien ook poëtische omspeling vereisen. Iedere speelsheid in dit werk echter ontbreekt en het resul taat is, dat de verf niet in staat gesteld is te gaan sublimeren tot het wezen van wat door middel van haar werd uitge drukt doch verf, dus dode materie is ge bleven. Deze onprettigheden kunnen helaas niet verzwegen blijven, omdat zij zich te zeer opdringen in het totale beeld. Volstaan wij met een bespreking van de uitzonderingen op de regel. Het portretje „Micka", dat een karakter ver toont naar de stijl van Boskamp, is schilderkunstig aanvaardbaar omdat het psychologisch getroffen is. „Sneeuw- daken" is aardig van bouw en door de veelheid van kleinere vlakken ontkomen aan Boskamp's zwak en de sterke kleur- scheiding (en haar vlakheid) ligt in de lijn van Boskamp's behandeling. „Koren veld" is minder nuchter opgevat en de goed gekozen techniek ondersteunt de stofuitdrukking en de rhythmische be weeglijkheid. Het kleine doekje Schapen duinen is hier aan verwant. In sommige der overige schilderijen treft een enkel détail. Teding van Berkhout heeft de pren ten kamer behangen met reisschetsen in salonstijl, die qua techniek binnen het zeer gewone en qua inventie beneden de middelmaat blijven. De monumentale ruimtelijkheid van machtige landschap pen heeft hij dermate ontluisterd, dat ze binnen de vier hoekpunten van zijn schetsbloe pasten. Monumentaal is nog gebleven het parklandschap in Suffolk; het hiernaast gehangen Haarlemmerhout is pittig van techniek en Rijstvelden kloek van opbouw en kleurgeving. Lief hebbers van Italiaanse schilderachtig heden vinden hier de gebruikelijke plaatjes. Het werk van Grootens staat ons nog helder voor de geest van zijn ere-ten- toonstelling zomer '46 en nu weer treft ons het frisse springlevende in deze vier-en-tachtig-jarige, die niet kan op houden te zoeken naar nieuwe uitdruk kingsmiddelen en hier en daar een lenige acrobatiek ten beste geeft. In „Mobilite" zien wij dan ook zijn zelfportret. Van stilleven naar landschap is voor hem gebonden aan een stijlwisseling; de eer ste zijn impressionistisch, rustig en gaaf, de laatste vurig, feller en minder gehoorzaam van kleur doch niet altijd geheel volgehouden. Delden" en „Wa termolen" achten wij in dit gewone het meest gaaf, terwijl in de overige land schappen interessante en soms tere kleur- partijen te bewonderen zijn. L. T. De 62-jarige H. J. en de 32-jarige A. van der M., die na een speurtocht van 11uur in een boerderij te Haarlem- mermeer 25 ondergedoken Joden von den en arresteerden, zijn hedenmorgen door het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof ieder tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorin ternering veroordeeld. Tegen deze ver dachten, die gedurende de bezetting de functies van resp. inspecteur en ad junct-inspecteur van politie vervulden, was vijf jaar geëist. Van hun 25 Joodse arrestanten is er geen enkele uit Duitsland teruggekeerd. De uitvoeringen van de Matthaus- passion door de Chr. Oratoriumvereni ging, zullen Donderdagavond en Vrijdag middag resp. precies om 7.30 en 2 uur beginnen. De deuren worden op deze uren gesloten en pas weer geopend na het eerste koor, Donderdag tussen 45 uur worden door de Ned. Heide Maatschappij een partij 2-jarige karpers uitgezet, welke door de hengelvereniging „Tussen het Riet" aan het gemeentebestuur zijn ge schonken om de vijver in de Herten kamp te bevolken. Rembrandt: Goodbye mr Chips (a.l.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: De onbekende zanger (volw.). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Contra-spionnage (14 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Op het nippertje (9. 1.): Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Op hoop van zegen (14 32.15, 4.30, 7 en 9 15 Uur; Spaarne-theater: De zwarte raaf (18 j.); Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 24 Maart Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „De wacht aan de Rijn", 8 uur. Donderdag 25 Maart Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) Ga t.m. Gi, 8.30 12.15 u; en 24.45 u. Bloemendaal (Hartenlustschool) B, 912.30 en 24 u. Heemstede (Binnenweg 160) Ha t.m. Hem, 8.30—12.15 en 2—4 u. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 Maart in staat van faillissement verklaard: G. Dekker, handelende onder de naam „Moffelinrichting Unicum", wonende te Haarlem, Jansstraat 42. Rechter-Com- missaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Cura tor: mr. A. W. Luikinga, advocaat en procureur te Haarlem. C. M. Gottmer, visserman, wonende te Driehuis-Westerveld, Marnixlaan 13. Rechter-Comimissaris: mr. J. H. H. Hüls mann. Curator: mr. J. Roggeveen, advo_ caat en procureur te Haarlem. P. D. Margadant, koopman, handeldrij vende onder de firmanaam „Margadant" en „Handelsonderneming Webo", geves tigd te Haarlem en zaakdrijvende aan de Nieuwe Gracht 102. Rechter-Commissa- ris: mr. J. H. H- Hülsmann. Curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het fail lissement van: Hendrik Johannes van Geest, bakker, wonende te Haarlem, Lorentzkade 224. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hüls mann. Curator: mr. J. H. Junge, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: Jacob Zwemmer, zonder beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Zeeweg 317. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem. Op dit uitstekend bezochte Volkscon cert, het laatste van dit winterseizoen, vulde het Pianoconcert in a. kl. van Edward Grieg met diens weinig gespeel de en ook niet zo bijzonder aantrek kelijke, Holberg Suite de eerste program mahelft. Van deze laatste, waarmee Kees Hartvelt opende, viel vooral het grillige rhythme van de Rigaudon op door de markante "wij ze waarop Hartvelt dit met het ensemble realiseerde. De rest van de suite was niet bepaald boeiend van klank en er waren nogal oneffenheden op te merken. De pianosoliste Kitty Johns, zoals men heeft kunnen lezen de echtgenote van de zanger Theo Baylé, bracht het audi torium tot enthousiasme door haar zeer pittige, glansrijke voordracht van Grieg's beroemde en geliefde piano-concert, dat, ondanks'het feit dat men het nogal vaak hoort toch tot de meest boeiende com posities voor dit instrument gerekend mag worden. Haar forse, bijna manne lijke aanslag, haar grote trefzekerheid en routine gevoegd bij een zeer muzi kale en fraai gekleurde voordracht maakten het luisteren tot een kunstge not van de eerste rang. Op een enkel moment na wist Kees Hartvelt het en semble mee op te voeren tot goed sluitend samenspel; het slot had, vooral van de zijde der koperblazers en pauken, gerust wat soberder gekund. Langdurig en her haald applaus en tal van bloemen be loonden de kunstenares voor haar waar lijk uitnemende prestatie. Gaarne zullen we deze ras-musicienne nog eens in an dere concerten te gast zien. Het Concerto in Ré voor strijkorkest van Igor Strawinsky, een noviteit voor het Haarlemse publiek, werd ni°t onwel willend ontvangen. Dit werk, naar we menen van 1946, bezit overigens weinig diepgaande kwaliteiten. Het verraadt wel de uitstekende vakman, die goochelt met eigenlijk al niet meer nieuwe rhyth mische trucjes en verrassingen, maar overigens toch geen klankschoon geheel weet op te bouwen, wegens gebrek aan inspiratieve emotie. Het succes was meer bedoeld menen we, voor de toewijding, waarmee het gespeeld werd, da:i voor het werk zelf. De Notenkraker-suite van Tschai- kowsky liet Hartvelt met goede contras ten en fijn afgewerkte rhythmiek stem mingsvol uitvoeren, waarvoor de talrijke aanwezigen hem en zijn ensemble met langdurig applaus beloonden. J. SCHEEPENS. Gisteravond zijn er in de raad van Velsen belangrijke dingen gepasseerd in verband met de strijd tegen het com munisme. De heer Maas (K.V.P.) legde een ver klaring af naar aanleiding van hetgeen in Oost-Europa zich afspeelt, en waar mede de C.P.N. zich solidair heeft ver klaard. Deze partij heeft zich daardoor buiten de Nederlandse gemeenschap ge steld. De K.V.P. stelde voor geen me dewerking meer te verlenen aan benoe mingen van communisten in college, commissies enz. De heer Verbeek (Arb.) sloot zich daar namens zijn partij bij aan. De C.P.N. pleegt verraad aan de regels van het spel. Wij zijn wel democratisch, maar niet zwakzinnig. Spreker drong ar bij het college op aan 'de C.P.N. uit te sluiten van het gebruik van schoolloka len. De heer Homburg (AR.) sloot zich namens zijn fractie bij de K.V.P. aan. Ook de heer Ten Brooke (C.H.) deed zulks. De eigenlijke agenda werd in een vlot tempo afgewerkt, ofschoon enkele onder delen besprekingen ontlokten. Zo werd een schoolgeldregeling aangenomen voor de gem. avondschool voor uitgebreid lager onderwijs. Nog verdere finan ciële aangelegenheden in verband met het onderwijs kwamen ter sprake, waar na de raad in verband met het feit, dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de bouw van enige fabrieks panden in Rooswijk te Velsen-Noord, de voorgevelrooilijn van dit industrie-ter rein vaststelde. Daar de directeur van Gas en Water de bij vorig raadsbesluit aan hem ver kochte auto niet meer wenste te aan vaarden. nam de raad het betreffende stuk terug De gronden van Velserbeek blijken no'; steeds in trek en zo konden ook in deze raadsvergadering verschillende m2 voor f 6,50 per m2 worden verkocht. De algemene begraafplaats zal in het uitbreidingsplan worden geprojecteerd ten Zuiden van da begraafplaats „Wes terveld" te Driehuis. Daar het lidmaatschap van een lid van het college van B. en W. onverenig- Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, tiet en fit en tot het ver zetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Dat de opleiding van bijzonder en openbaar onderwijs ook nog om andere redenen, buiten het onderwijs gelegen, noodzakelijk is, blijkt weer eens overdui delijk, schrijft ons de heer ir. P. (jj. v. d. Heyden. Komende langs het schoolgebouw H.B.S. A aan de Raaks l&s ik een affiche voor een der ramen van de school, waar op staat aangekondigd, dat op Donder dag' 25 Maart in de Stadsschouwburg door het H.B.S. A-toneel een opvoering zal gegeven worden van het door Bo- mans geschreven toneelstuk „Bloed en Liefde". Denkt u eens aan: de avond van Witte Donderdag, die voor gelovige Christen-mensen de meest wijdingsvolle avond is van het hele jaar. De medede ling onder aan de affiche doet de deur dicht: na afloop een dansje in het schoolgebouw. Dit alles gebeurt dus on der goedkeuring van de leiding van de school en daarom onder verantwoording van het gemeentebestuur, want het is immers een gemeentelijke hogere bur gerschool A. Er blijkt hier toch wel een on-chrfstelijke, mag ik zeggen een hei dense mentaliteit. Zeker, het onderwijs in de openbare school moet neutraal zijn, maar de jeugd te leiden op zo'n avond naar de schouwburg, waarna nog bo vendien gedanst wordt in het schoolge bouw, is niet neutraal en ergerlijk. Wat was ik dankbaar voor mijn kinderen, dat er bijzondere scholen zijn! baar moet worden geacht met het lid maatschap van de commissie woonruim- tewet 1947 stelden B. en W. voor dit in de verordening in te vlechten. De heer de Boer (Arb.) kwam hierbij met het voorstel te bepalen, dat een lid van het college aanwezig moet zijn bij de ad viezen inzake toewijzing woonruimten. Beide voorstellen werden met algemene stemmen aangenomen. (Van een speciale verslaggever) In het kort deelden wij Dinsdag in een groot deel van onze oplage reeds mede, dat de auto van de heer M. uit Leidschendam, welke bij de overval te Duivendrecht Vrijdagnacht was geroofd, teruggevonden is op de Herengracht te Amsterdam.' Naar thans is komen vast te staan, moet de nieuwe „Mercury" daar reeds Zaterdag onbeheerd zijn achtergeble ven. Zaterdagochtend n.l. parkeerde een gezelschap van vier heren de wagen tussén de bomen ter hoogte van het Ko ningsplein. Ze sloten de auto af en wan delden rustig weg, alsof zij zich naar een bespreking begaven. Sindsdien zijn ze spoorloos, de wagen echter bleef. Dinsdag werd de politie op het vreem de van dit geval opmerkzaam gemaakt. Ze kwam kijken, inspecteerde de auto en ze kon de wagen onmiddellijk iden tificeren als de geroofde „Mercury". Waarschijnlijk heeft de rover geen kans gezien, zijn buit van de hand te doen, omdat overal het signalement van de wagen was doorgegeven en geen heler een dergelijke „koop" aandurfde. De Krijgsraad te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak te gen de Haagse verpleegster, die veer tien dagen geleden terecht stond we gens desertie. Bij de behandeling van deze zaak heeft de auditeur-militair destijds uitvoerig uitgeweid over de toestanden in het Nederlands Verpleeg sters Korps Landmacht (N.V.K.L.), waarbij o.a. aan het licht kwam. dat deze verpleegsters geen verbandaete hebben getekend. De Krijgsraad heeft de weggelopen verpleegster van de ten laste gelegde desertie vrijgesproken, waarbij echter werd aangetekend, dat de Raad zich wel bevoegd achtte haar zaak te behandelen. Algemeen wordt in de randgebieden van Nederland geklaagd over de slechte ontvangst, speciaal in de avonduren, van Hilversum II (415 m.). Zoals bekend is het de sterke zender Leipzig, in de Rus sische zone, die op deze golflengte als „ruïneuze concurrent" werkt. Het comité Streekbelangen Achterhoek en Lijmers, dat zich dienaangaande tot de Nederlandse Radio-Unie wendde, ver nam thans, dat momenteel door de P.T.T. wordt geëxperimenteerd, teneinde hier ook voor Oostelijk Gelderland tot een be vredigender toestand te geraken. Hebben deze experimenten een bevredigend ver loop, dan zal door versterking van de zender in de verschillende randgebieden van ons land een afdoende verbetering kunnen worden bereikt. Intussen is het mogelijk, dat binnen kort nog een geheel andere oplossing zal worden gevonden. Op de deze zomer te Kopenhagen te houden Internationale Golflengte-Conferentie zullen namelijk voor Nederland mogelijk nieuwe golf lengtes worden vastgesteld, waardoor voor ons gehele land een storingvrije radio-ontvangst zou kunnen worden ge garandeerd. r De Commissie voor Goéde Diensten heeft bekend gemaakt, dat een begin is gemaakt met de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties over de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. De beide delegaties kwamen overeen, dat de besprekingen een vlugger ver loop zouden hebbep indien zij op infor mele basis gevoerd zouden worden, waarop de openingszitting werd opge heven en werd overgegaan tot verga dering op informele basis. Het communiqué van de Commissie voegde hieraan toe. dat de vergadering de werkpapieren in studie nam. en de volgende politieke besprekingen Donder dag zullen worden gehouden. Gisteravond werden de laatste sprints van de Parijse Zesdaagse verreden. Het Franse koppel SérèsLapébie kwam als overwinnaar uit de strijd, terwijl de Ne derlandse ploeg SchultéBoeyen tweede werd. Enkele ronden voor het einde kwam Schulte nog te vallen, maar dit had geen ernstige gevolgen. De eindstand luidt: 1. SérèsLapébie 676 pnt.; 2. SchulteBoeyen 283 pnt. Op 1 ronde: 3. BruylandtAdriaenssens 532 pnt. Op 2 ronden: 4. BruneelNaeije 729 pnt.: 5. StromArnold 541 pnt.: 6. ThijssenDepauw 222 pnt. Hedenmiddag is in de vergadering van de gemeenteraad bij monde van de fractievoorzitter der P.v.d.A. namens alle fracties in de raad, be halve die der C.P.N., de volgende motie ingediend: „De raad heeft kenis genomen van een drukwerk, dat op grote schaal is verspreid in de stad, behelzende een „Oproep aan de Amsterdamse bevol king". Blijkens deze oproep heeft de Amster damse raadsfractie van de C.P.N. het initiatief genomen tot de vorming van „Het voorlopig welvaartscomité Amster dam". Deze oproep is ondertekend o.m. door: L. Seegers, wethouder-voorzitter en B. Polak, wethouder. In dit stuk wordt de Amsterdam se bevolking opgewekt over te gaan tot het stichten van comité's voor Nationale welvaart in buurten en bedrijven met het doel, op grond slag van een program van directe eisen, een. gemeenschappelijke strijd te voeren. Voorts nam de Raad kennis van een manifest, aat eveneens op straat werd verspreid en Waarvan het op schrift luidt: „Praag en.... Den Haag." Dit drukwerk is ondertekend door de „Communistische Partij van Nederland (De Waarheid)". Deze partij geeft in dit stuk haar lezing van de revolutie in Praag met de opwekking die weg ook hier te gaan. Uit de berichtgeving omtrent de ge beurtenissen in Praag is gebleken, dat de communisten bij hun greep naar de macht zich bedienen van comité's van actie, waaraan de plaatselijke besturen en de gemeenteraden ondergeschikt wor den gemaakt en die tot taak hadden de overheidsdiensten en de particuliere bedrijven te bezetten en te „zuiveren". De leden der raadsfracties, waarvan de ondertekenaars van deze motie de voor zitters zijn, hebben bij de verkiezing van wethouders in September 1946 medegewerkt aan de verkiezing van van de heren Seegers en Polak tot wet houders, in het vertrouwen, dat deze gedurende de tijd, dat zij deel uitmaken van het college van Burgemeester en Wethouders, de regels der democratie, zoals deze in Nederland geldend zijn, niet zouden schenden. De Raad beschouwt, gelet op de inhoud en de strekking van ge noemde publicaties het initiatief tot het stichten van zogenaamde wel- vaartcomité's te Amsterdam, geno men ook door de genoemde wet houders, onverenigbaar is met de regels der democratie, zoals deze in Nederland geldend zijn, waardoor het bedoelde vertrouwen niet meer bestaat. Op grond van vorenstaande over wegingen nodigt dd Raad de heren L. Seegers en B. Polak uit, hun ze tels in het college van Burgemees ters en Wethouders ter beschikking te stellen". erkwaardig genoeg, maar een De- wijs van grote intelligentie is het ongetwijfeld, dat mijn vrouw in de vijf minuten, die zij buiten de ad vertenties aan de krant kan besteden, precies de regels op de kop tikt, die tot commentaar aanleiding geven. „Hoe zit dat met die bloemenkonin- gin?" vroeg ze, terwijl ik de onthullin gen van Papanek in de U.N.O. zorgvul dig in mij opnam. „Weet ik ook niet" antwoordde ik. zonder op de vraag te letten. „Er staat in je krant, dat ze er bij het jaarlijkse bloemenfeest weer zal zijn, maar dat ze er nu nog niet is." „Is daar iets verkeerd aan?" „Ze moet dus nog gekozen worden." „Precies. Dat ze er nog niet is, wil niet persé zeggen, dat ze nog geboren moet worden." •„Jij begrijpt ook niets. Er is dus voor iedere vrouw in de stad Haarlem nog een kans. dat ze tot bloemenkoningin wordt uitgeroepen, om daarna door nimfen en kabouters begeleid te wor den." „Ja, ja, ja." „Zou eh „Wat?" „Nou eh „Wel nee, daar komt heel wat voor klIJseiijke stilte, een kwartier 26 had ik 'het nu ook weer niet bedoeld. Op Zaterdag 27 Maart a.s. wordt het fraaie sportpark Schoonenberg m Velsen officieel in gebruik genomen. Dit sportpark is het nieuwe home van VSV en Stprmvogels en de werkzaam heden zijn reeds zodanig ge™£*erd, het de volgende week in gebruik ge steld wordt. Het terrein ligt vlak bij net statiorT V elsehIJ muiden-Oost. reizigers van de richting Haarlem kunnen reeds aan de halte Velsen Zeeweg uitstappen. Het terrein verkeert in uitstekende conditie, maar de accomodate is nog niet geheel volgens de plannen afge werkt. Dit vanwege de schaarste aan bouwmaterialen. De geprojecteerde over dekte tribune is er nog niet en men be helpt zich met een kleine nood-tribune voor officials en pers. Prachtige staan- tribunes zijn wel reeds aanwezig- Op Zaterdagmiddag 27 Maart te vier uur wordt het terrein officieel geopend door de burgemeester der gemeente Vel sen en na de officiële plechtigheid zul len VSV en Stormvogels een ere-wed- strijd spelen, waarvan de baten bestemd ziin voor het comité sportuitwisseling Velsen—Edmonton. Zo zullen dus VSV en Stormvogels, die beiden zo lange tijd onderdak von den resp. bij EDO en het Beverwijkse Sportoark, wederom een eigen terrein gaan bespelen. Er komt dus schot in. 23/3 22/3 Anaconda Copper 35 34% Bethlehem Steel 33** 34 Chrysler Corp. 58% 59*4 General Electric 35% 35% General Motors 54% 54% Hudson Motors 16's 16% Kennecott Copper 50 49 k Montgomery Ward 53 52 A North American Co 15% 15% Radio Corn. 10 10% Republic. Steel 25.4/ 25% Shell Union Oil 32% 32 Southern Pacific 49 7 49% Southern Railwav 39 Tidewater 21 20% U S Steel 72 71% ex dividend fNipt offioi"lp koersen) Woensdag 24 Maart 194S. Vorig Opening slot 3-3% Nederland 1947 98% Ned. Handel Mii. cert. 163V., A.K.U. 185% Van Berkel's Patent 136 Calvé-Delft cert 225 Van Gelder nwe. aand. 163 Kon. Hoogovens cert. 229% Unilever cert. 322 Ned. Kabel nw. aand 313 Philips 289% Kon. Petroleum 358% Idem (nieuwste) 347% Amsterdam" Rubber 193% Holl. Amerika Lijn 225 Kon. N. Stoomb. Mil. 197 Scheepvaart Unie 197% HVA- Poli Mii. cert. 223% Claims Philips heden 98 A 165% 185 163 229% 324 291 359 348% 197 199 271 224 f 562.- Woensdag HILVERSUM I 301 M. 17.35 Zapakara's. 17.50 Gram. 18.00 Harmo nie. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.45 Eng les. 20.00 Nieuws. 20.15 Debussy. 20.45 Kamerork. 22.00 Strijkork. 22.30 Nieuws.) Piano-viool. 23.30 Gram. HILVERSUM II 415 M. 18.00 Nieuws. 18.20 Piano. 18.30 Ork. 20.00 Nieuws. 20.15 Malando. 21.10 De Ro den dorsten, hoorspel. 22.05 Ork. 22.35 Koor. 22.45 Top Naeff. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaken. 23.30 Gram. Donderdag HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8 25 Hoogmis. 9.45 Bach. 10.00 Koor. 10.15 Morgend. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram. 12.00 Cello. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.25 Gram. 14.00 Vo caal ensemble. 15.00 Piano. 16.00 Bij bel. 16.45 Piano. 17.00 Jeugdjournaal. 17 30 Trio. 17.55 Pianoduo. 18.30 Strijdkr. 20.00 Nieuws. 20.15 Kamer koor. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Gram. 22.15 Vaart der Volken. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd. 23.00 Strijk kwartet. 22.30 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 11.00 OrgeL 11.45 Zuidpool. 12.00 Gram. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville ork. 14.00 Vrouw 14.20 Solistenconc. 15.00 Klimop. 16.05 reprises. 17.20 Portielje. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 OrgeL. 19.15 Koor. 19.30 Volksmuziekschool. 20 00 Nieuws. 20.15 Ork. 21.15 Hoor spel: In de Dop. 22.25 Speeldoos 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. L 9) De een of andere wilde Sherry eraf krijgen en ging naar de woon schuit, terwijl Harry weg was. Wij komen langs, een paar onnozele Yan kees op zomervacantie. We worden uit verkoren als lokaas om Harry af te leiden. Harry komt terug om te kijken of hij niets vergeten heeft, ziet mijn lan taarn en tracht me te spietsen. Herin ner je je nog wat Jake zei over dingen, die onder water verder weg zijn, dan ze schijnen? Ik wil wedden, dat dat die knaap parten gespeeld heeft. Hij is na tuurlijk zo gewend op doelen onder wa ter te mikken, dat hij er ditmaal naast zat. Zijn speer ging langs mijn lantaarn heen." „Ik zou het vreselijk gevonden heb ben," zei Arab gesmoord, „als hij je hand gekwetst had. Ik houd van je handen. Ik vind ze welgevormd." Ze lichtte mijn rechterhand van het stuurwiel en wreef haar wang tegen de rug er van. Be vond dat zo plezierig, dat ik bijna tegen een koolpalm opreed en snel het rempedaal moest intrappen. „Nu we toch stilstaan," zei ik, „konden we ons net zo goed van die speer ontdoen. Dan kan Harry ons nergens meer aan her kennen." Ik stapte uit en nam de speer van Arab over. Er waren een paar bijzonder heden aan, die ik niet eerder had opge merkt. Het metalen deel van de speer was afneembaar en zat door een stevige, korte lijn met de schacht verbonden. Arab legde me uit dat. als de tanden on wrikbaar aan de schacht vast zaten, een grote vis zich misschien los kon ruk ken. Door dit foefje konden de tanden van de schacht gescheiden worden en in de vis blijven, terwijl de schacht als drijver diende. In het andere einde van de schacht zat een opening voor de tweede lijn. zodat de speerwerper hem kon inhalen, zodra de vis uitgeput raak te. Ik woog het dodelijke ding op mijn hand en wierp hem naar de koolpalm. Het bleef met een gonzende dreun vast zitten. Ik wandelde naaf de boom toe en rukte aan de schacht. Deze liet ge makkelijk genoeg los, maar de tanden zaten muurvast, wel twee duim diep in de stam. Ik liet ze zitten en ging terug naar de wagen Ik was, wat je noemt, een beetje wit om de neus. „En wat doen we nu?" vroeg Arab zeer voldaan, zodra ik weer naast haar zat. „Ik voel er veel voor ergens op visite te gaan," zei ik. „Bij mensen met glim mende knopen en een hartstocht voor het beschermen van hun medeburgers. Met andere woorden: politieagenten." „Maar als je alles aan de politie ver telt, dan komt het In de krant, met onze naam en ons adres er bij en dan zal Harry de volgende keer waarschijn lijk niet mis gooien." „Dat weet ik allemaal. Ik ben ook niet van plan mijn eigen glazen in te gooien, tenzij er vermissingsaangifte is gedaan van een meisje, dat op Sherry lijkt." We reden naar het bureau van poli tie, gingen naar binnen en troffen er achter 'een lessenaar een man van mid delbare leeftijd aan, die een snoer om een rood-en-wit geschilderd werpaas zat te winden. „G'navond," zei hij. opstaande en een tikje verlegen aan zijn werpaas frieme lend. „Gewoonlijk betrappen de mensen me niet op zulke karweitjes, maar het is vanavond ook zo stil geweest. Kan ik iets voor u doen?" Ik mocht die kerel wel. Zo'n hoffelijke ontvangst door een agent van politie Is waarlijk verfrissend. „Is er soms aan gifte gedaan over 'n vermist meisje van een jaar of twaalf, dertien?" „Nee. helemaal niet," zei hij. „Wat is daarmee?" Daarop was ik niet voorbereid en waarschijnlijk zou ik hem het hele relaas verteld hebben, als Arab me niet te hulp was gekomen. „Mijn man en ik kwamen van het strand en we lieten zo'n meisje meerijden. Ze scheen ergens over in de war'te zitten en zodra we in de stad waren, nam ze hals over kop de benen, zonder zelfs te bedanken. Ziet u, we pikten haar zowat tien mijl buiten de stad op en we maakten ons, eerlijk gezegd een beetje ongerust over zo'n kleine zwerfster; we dachten, dat ze wel van huis weggelopen kon zijn. of iets dergelijks." „O," zei hy, „nou, mevrouw, dan is het wel bijzonder aardig van u om ons te komen waarschuwen. Maar wie weet, was dat kind wel in zee wezen zwem men en had ze haar bus gemist en zal ze alleen daarover zo in de war. Dat jonge goed hier krioelt maar overal heen en er schijnt ze nodit iets te overkomen. Maar ik zal het in elk geval opschrij ven en als we een aangifte binnen krij gen, laat ik het u dadelijk weten." We lieten naam, adres en telefoon nummer achter en gingen naar huis. Ik voelde me een heel stu^ meer op mijn gemak. Wat voor een zaakje het ook was, blijkbaar was de politie een ongewenste gast. Ik meende, dat onze rol was uitgespeeld. De politie wist onze naam en ons adres, maar niets van het komplot. Sherry was met allebei op de hoogte ik herinnerde me, dat Arab haar tijdens onze rit naar de stad cms huis aangewezen had maar Sherry had zo hartroerend haar best gedaan ons krjjt te raken, dat het niet waar schijnlijk was, dat ze weer boven water zou komen. Harry Fink kende het kom plot, maar niet onze naam en ons adres en hij had geen enkel houvast waaraan hij ons herkennen kon. Ik legde dit alles uit aan Arab, die plechtig en verzaligd zat te knikken. Dat had mij voldoende waarschuwing moeten zijn. Wanneer Arab verzaligd doet, omdat ze aan de benardheid ontsnapt is, dat is dat al leen maar omdat ze weet waar ze zich een nog benarder situatie op de hals kan halen. Al die,tijd, terwijl ik zat te praten, wist Arab, dat er een gat in mijn logica gaapte, zo groot, dat je er met paard en wagen in rond kon rijden, maar ze repte er met geen woord over. Het zou echter slechts vijftien minuten duren, eer ik er zelf achter kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2