Nieuwe stakingsgolf rolt dreigend over Staiië "li: Wi Paasboodschap van de katholieke sociale organisaties De democratie heeft de plicht staatsbestel te beschutten tegen ondermijning H Rode „Comité's van verdediging" in Frankrijk Ledigheid en verveling krijgen geen kans op een troepenschip Lesvliegtuig op boulevard van Katwijk neergestort Besprekingen met Joegoslavië over de vrije stad Triest m Sm Drie milliard dollar voor defensie in Amerika verzocht r Bij neringdoenden weinig succes E Piloot gedood; passagier liep zeer zware brandwonden op Tot hoofd en hart ilÉÉÉ Sovjets bezitten tot nog toe geen atoombom Staking in bouwvakken opgeheven Vorming en versterking van machtsapparaat ZIJ, DIE VIELEN Besprekingen in Indië onderbroken Het weer „SOVJETS RIJDEN REEDS BIJNA DRIE JAAR DE AMERIKANEN IN DE WIELEN'' y VRIJDAG 26 MAART 1948 o 71ste JAARGANG No. 24111 WMI MÉM lil#!!; Rotterdamse E.V.C. In conflict met Centraal Bestuur Botwinnik vergroot zijn voorsprong In de tiende laatste Haagse ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken vergrootte de Rus Botwinnik zijn voorsprono op de andere schaak meesters door zijn partij tegen Keres te winnen. Zijn overwinning was reeds na 23 zetten bezegeld, hetgeen toch wel iets zegt over de capaciteiten van deze Russische schaakmatador. De andere partij ging tussen Euwe en Reshevsky welke na veertig zetten werd af gebroken in een stelling, die Euwe, als hij oppast, zijn eerste over winning zou kunnen bezorgen. De stand is nu: 1. Botwinnik 6 punten uit 8. 2. Reshevsky 4 punten 1 afg. partij uit 8. 3. én 4. Keres en Smyslov 4 pun ten uit 8. 5. Euwe 1 punt 1 afg. partij uit 8. Morgen komt de P. P. V. U doet toch zeker mee Let op de krant van Zaterdag E.V.C, in Ams er dam capituleert (Vervolg op pag 3) '1 Protest van Palar GEALLIEERDE BESTUURSRAAD VAN BERLIJN Oorlogsvrijwilligers voor October thuis Kruis leert ons hoe het christendom zou moeten zo heel anders dan het vaak is. it I \n I BUREAUX VAN ktUAi_HE EN ADMIinio I RATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte De administratie behoudt zich hei recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Na vier dagen is aan de typografen- staking in Italië, tengevolge waarvan men het sinds Zondag zonder kranten moest stellen, een einde gekomen. Uit gevers en drukkers zijn Donderdagmid dag met de regeringsbemiddelaars tot overeenstemming gekomen. Slechts de „Osservatore Romano", het Vaticaanse dagblad, bleef verschijnen. De oplage daarvan bereikte een maximum. Voor Zwitserse kranten in de Italiaanse taal werd gisteren de zwarte prijs van 150 lire betaald! Intussen verheft zich een nieuwe stakingsgolf. Beambten van het Na tionale Instituut voor Sociale Verze kering hebben het werk neergelegd. In Rome staakten eveneens velen, die werkzaam zijn in de handel. Het za kenleven in de Eeuwige Stad lag vrij wel lam. De arbeiders in de gasbedrijven van een aantal grote steden hebben een be toging aangekondigd, om de huisvrouwen te helpen, die „te weinig warmte krij gen." Ook de openbare inlichtingen diensten van de Regerings-voorlichtings- dienst gingen in staking. Duizend arbeiders van de scheepswer ven van San Marco in Triëst hebben Donderdag eveneens het werk neerge legd, als protest tegen de disciplinaire maatregelen, die tegen één van hen wa ren genomen. Zij zijn allen lid van een vakvereniging, die door de communis ten wordt beheerst. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gisteren, dat Italië bereid was, met Joegoslavië on derhandelingen over Triëst te openen „in de geest en naar de letter van het voorstel der Westelijke landen." In Triëst, Monfalcöne en Gorizia liepen geruchten, dat Rusland zijn toe stemming had gegeven tot de terug gave van het vrije gebied aan Italië. In Monfalcone hingen de vlaggen reeds uit. Er bestaan geen aanwijzingen, die deze geruchten bevestigen. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Modzelewski, heeft de Italiaanse ambassadeur te Warschau er van in ken nis gesteld, dat zijn regering van me ning is, dat de instelling van een aan Italië toe te vertrouwen mandaat der V. N. voor de voormalige Italiaanse ko loniën in Afrika het beste middel zou zijn om de ontwikkeling van dfe ge bieden te begunstigen en de weg naar de onafhankelijkheid voor die gebieden te openen. 9M De verkiezingen in Italië zullen uitmaken welke richting Italië zal kiezen, Oost ot West. Giuseppe Saragat, anti-communist, tijdens een verkiezingsrede in Rome. tf Forrestal, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft het Congress ver zocht om een aanvullingscrediet van drie milliard dollar ter verho ging van de militaire begroting der V.S. Forrestal wilde het aantal officieren en manschappen van de geregelde strijdkrachten met 349.500 tot een totaal van 1.335.000 man verhogen. Hiertoe vroeg hij goedkeuring voor een onmid dellijke lichting van jongemannen van 19 tot en met 25 jaar. Hij voegde er aan toe, dat vermoedelijk slechts 220.000 van de lichting gebruikt zouden wor den, omdat men te werk zou gaan volgens het „selectieve systeem'', dat al gedurende de oorlog werd toegepast en dat van dienst die mannen vrijstelt, die werken in vitale bedrijven, die ge trouwd zijn, die kostwinners zijn, enz. Forrestal wenste een permanent systeem van verplichte militaire dienst in te stellen, dat binnen een periode van drie jaar normaal zou functionne- ren. Het aantal mannen, dat onder de wapens geroepen zou worden, zou on- geveer 850.000 per jaar bedragen. Verder verklaarde Forrestal o. a.: „De V. S. bezitten de kennis en de 'capaciteit om atoombommen te ma ken, en tot nog toe bezitten de Sovjets deze niet. Dit bezit alléén zou niet noodzakelijk de schaal doen doorslaan, wanneer er oorlog kwam. Doch wel heeft het ongetwijfeld de macht, «m een land, dat er van overtuigd is, dat wij over voldoende militaire kracht beschikken om dit wapen effectief te gebruiken, van agressie af te houden. De minister van Marine, Sullivan, heeft verklaard, dat onlangs „onder zeeboten, niet behorende aan een land ten Westen van het IJzeren Gordijn, bij onze kust zijn waargenomen". De minister voor Luchtvaart, Syming ton. heeft in het Congress medegedeeld, dat Amerikaanse bommenwerpers, welke in Alaska opstijgen, „elk gedeelte van de Sovjet-Unie 'kunnen bombarderen en vervolgens naar Amerikaanse bases kun nen terugkeren." De verbeterde B29 bommenwerpers bezitten een actie radius van meer dan 3600 K.M. De leden van de Rotterdamse E.V.C. hebben zich met slechts twee stemmen tegen achter het Rotterdamse bestuur geplaatst. Vaststellende, dat het grootste deel der E.V.C.-leiding haar volle mede werking aan de C.P.N.-tactiek verleent, besloten de leden hun volledige goed keuring te hechten aan de stappen, die door het plaatselijk bestuur te Rotter dam tegen bovengenoemde gang van zaken reeds zijn ondernomen. Tijdens de besprekingen kwam nog naar voren, dat de centrale E.V.C.-lei- ding nog had getracht een minnelijke oplossing van het geschil tot stand te brengen en dat er Woensdagavond te Amsterdam nog een bespreking had plaats gevonden, doch deze was niet met goed gevolg bekroond. Paat-pelgrims in Jeruzalem, biddend 1 op de plaats waar Pontius Pilatus' paleis gestaan moet hebben. Thans is er het binnenplein van een politiebureau der Britten, dat onlangs pas door de soldaten die naar Engeland terugkeren, verlaten werd. De jongen op de voorgrond is een van de velen die speciaal voor de plech tigheden van de Goede Week naar de Heilige Stad kwam. Slechts de Arabische bewaker (rechts) herinnert aan de onrust die er thans in Palestina heerst, verder is het stil op deze binnenplaats, waar alleen de stem van de voorbidder- Dominicaan op de voorgrond, klinkt. Maar zelfs rond dit verbroederingsfeest bij uitstek laat het rumoer en de spanning van de strijd in Palestina niet af. Op een door de E.V.C. uitgeschrc ven vergadering hebben de stakers in de bouwbedrijven te Amsterdam be sloten de staking op te heffen nu de organisaties in het Bouwbedrijf, de Stichting van de Arbeid en de rege ring overeenstemming hebben bereikt over de opheffing van het z.g. „tarief plafond" voor de volkswoningbouw, o.a. in Amsterdam. De E.V.C. moest erkennen, dat de door haar gestelde eisen niet zijn bereikt, maar zij moet wel tot opheffing van de staking overgaan omdat die, vooral na dat overeenstemming was bereikt, ge heel verliep. et jaar 1945 heeft ons de bevrijding, maar niet de vrede gebracht. De verjaging van de bezetter heeft een druk van ons afgenomen en ons het gevoel van een ontzaglijke opluchting gegeven, maar niet het evenwicht aan de gemoederen en niet de rust aan de geesten. Als na 1914'18 verkeert de gehele wereld opnieuw fn een toestand van gisting en kolking Met dit verschil, dat de eerste wereldoorlog en zijn naweeën kinderspel lijken, wanneer men ze zet naast de gruwelen en de gebeurtenissen, waarvan wij de getuigen zijn. Het heef„ de schijn, alsof een vorig geslacht de oplossing van zijn vraagstukken aan ons heeft overgelaten. Het heeft de schijn, alsof 1914'18 enz. slechts een tam voorspel is geweest. De hervormingen en de reconstructies, die anderen vóór ons slechts vaaglijk hebben aangeduid, zullen wij fn haar onverbid delijke feitelijkhe.d tot stand hebben te brengen. W ij hebben letterlijk te nemen, wat leiterlijk is bedoeld: „Deze wereldoorlog, en alles wat er mee samenhangt, i s de ineenstorting van een maatschappelijke orde." (Pius XII, Kerstmis 1942). De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije hebben ook in ons volk een schok teweeg gebracht. Men kan betwij felen, of deze gebeurtenissen onverwacht gekomen zijn. Ingewijden menen te we ten, dat zij precies volgens bekende plan nen zijn verlopen. Maar het fs goed, dat ons volk in zijn geheel thans wakker, klaar wakker is geschud. Waar staan wij met Europa? Waar staan wij in de wereld van 1948? Het is zaak ons opnieuw te oriënteren; ons rekenschap te geven van de nieuwe verhoudingen, waarin wij zijn geplaatst; ons klaar te bezinnen op onze verant woordelijkheid, onze roeping, en onze taak in Nederland en Europa van van daag. Het Europa van de 19e eeuw is geli quideerd. Het Europese „wereldbeeld", zoals het te voorschijn kwam uit de Franse Revolutie en de Napoleontische oorlogen, behoort voorgoed tot het ver leden. Europa is bijna aan de broederkrijg bezweken. Duitsland, dat driemaal een verdwaasde worp deed naar de over heersing van Europa, heeft zichzelf ge ruïneerd en het Westen blootgesteld aan het rechtstreekse contact met de massale Europees-Aziatische vastelands macht. Het toneel van de wereldpolitiek fs verplaatst. Het evenwichtsspel van de Europese „grote mogendheden" heeL afgedaan. Techniek en verkeer hebben >v De gezamenlijke katholieke orga nisaties omvattende het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging, de Ned. Kath. Arbeidersbe weging, de Werknemende Midden stand in Nederland, de Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, de St. Adelbertsvereniging en de Ned. Kath. Jeugdbeweging richten zich, samen met de Nationale Leiding van de Kath. Actie, met het oog op het opdringende communisme en naar aanleiding van de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije, met een Paasboodschap. tot de katholieken van Nederland en het gehele Nederlandse volk, omdat thans meer dan ooit een concen tratie van alle positieve krachten tegen het communisme noodzake lijk is. Deze Paasboodschap druk ken wij hierbij in extenso af. v. ons in intercontinentale verhoudingen verplaatst. Het wereldbeeld wordt be heerst door de verhouding Amerika Rusland, met daar tussen in de volken van Europa en die van hun overzeese zusterlanden. De Russische heersers van nu maken gebruik van een ideologie, die hun uit Europa is verstrekt, om hun eigen vol ken in een moderne staat van slaver nij te houden en door vijfde colonnes aangrenzende landen in hun politieke invloedssfeer te brengen. De volken van Amerika; die genea logisch en geestelijk uit de onze zijn voortgekomen, zijn solidair met die van het oude Europa in de afwijzing van die ideologie en van de machtspolitiek, waartoe zij het voertuig is. De Marshall-hulp is het levende, het tastbare en klinkende bewijs van de ac tieve belangstelling van Amerika voor Europa, van de solidariteit van het nieuwe Westen met het oude. De oproep tot organisatie, de voor waarde van organisatie, die in het Marshall-plan is vervat, is in Europa verstaan. Wij prijzen ons gelukkig, dat Neder land door het Be-Ne-Lux-beleid ten de ze mede een gelukkig voorbeeld en een vruchtbaar aanknopingspunt heeft ge geven. De samenwerking der Marshall-lan den wordt beklonken. Daarbinnen hebben de vijf mogend heden van het Pact van Brussel met haar overzeese krachtbronnen een kern gevormd van verdergaande soli dariteit en samenwerking op economisch en cultureel, op staatkundig en militair gebied. Europa zal zich handhaven, als wij, Europeanen, tonen ons te willen hand haven. Het individualistische, in zijn absolute souvereiniteiten opgedeelde, Europa is dood. De volken van Europa hebben een toekomst van zelfstandig bestaan in de verwezenlijking der beginselen, waar uit de katholieke sociale beweging leeft en werkt: de dienstbaarmaking aan de levende mens van het gehele samenstel van natuurlijke gemeenschappen, waar van de mens als schepsel Gods het doel en middelpunt blijft. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Vaandrig P. J. J. Wolters legernr 240321003, afkomstig uit Wageningen. Gesneuveld 15 Maart 1948. Serg. R. Daverveld legernr 201022001 afkomstig uit Eindhoven. Gesneuveld 22 Maart 1948. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Nog geen verliezen ontvangen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In het kader van de permanente agi tatie. die de communisten in weliswaar zeer uiteenlopende graad van intensiteit in het land onderhouden, paste de met een dagenlang trommelvuur van propa ganda voorbereide oproep van de over het gehele land verspreide „comité's van verdediging" voor de handel en het klei ne fabrikantendom, om Donderdagmid dag bij wijze van waarschuwing tegen de financiële politiek van René Mayer, de zaken gesloten te houden en zich te verzamelen voor het houden van grote protestbijeenkomsten. Deze comité's van verdediging zijn onlangs op instigatie van de commu nistische partij in het leven geroepen voor alle mogelijke takken van bedrijf en beroep; Parijs alleen telt er een zestigtal. Behalve natuurlijk dat zij moeten dienen ais werktuigen voor de algemene communistische politiek be oogt de partijleiding, ze te gebruiken als kanalen voor wijdvertakte commu nistische penetratie in het gehele maat schappelijke bestel. De oproep, ditmaal dus gericht tot de patroons, hun zaken winkels, maga zijnen, werkplaatsen, café's, bioscopen Na twee weken van wemig opzien barende voorbesprekingen zijn de po litieke onderhandelingen tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs, die onder ausniciën van de Commissie voor Goede Diensten worden gevoerd, voor hetPaas- reces onderbroken. De besprekingen zul len de volgende week Woensdag hervat Worden. In officiële kringen alhier verwacht men voor het einde van April geen grote ontwikkelingen. Palar, afgevaardigde van de repu bliek Indonesië te Lake Success, heeft in de Veiligheidsraad mede gedeeld, dat de republiek van oor deel is, dat de vestiging van de staat Oost-Sumatra door de Nederlands- Indische regering op 15 Maart een schen ding van de Renville-overeenkomst was. (Van onze speciale verslaggever) rgens diep in de catacomben van de Volendam, waar 's nachts de jongens als ingepopte rupsen in hun hangmatten hoog tegen het plafond hangen, zit midden op de stralende dag een donker gelokte soldaat een brief naar huis te schrijven. Naast hem ligt al een indrukwekkend Stapeltje corres pondentie gereed en als wij belangstel lend informeren, blijkt hij reeds achttien vrienden en magen te hebben bedacht, welk aantal, vóór het schip in Port Said is, nog aanzienlijk zal zijn uitgebreid. Om te beginnen, zegt de soldaat, die uit Geldrop komt en deel uitmaakt van het 5e bataljon van het 11e Regiment In fanterie, zijn we thuis met een gezin van twintig, dus ga maar na. En wat kan hij beter doen, dan hier beneden brie ven schrijven, de zee hangt hem onder hand zijn keel uit. Nee, van het schip en dat varen heeft hij allang zijn bekomst. Hij houdt van het land, van de bossen rond zijn ge boorteplaats, waar hij van jongsaf heeft gezworven en graag wat gestroopt. Ja, dat stropen zit hun allemaal in het bloed, zelfs de broer op het seminarie kan het in zijn vacantie niet laten. Daar om lokt hem Indië wel, hij hoopt op een post in de rimboe, patrouille lopen en zo. De meeste van zijn kameraden den ken er anders over, die zijn minder avontuurlijk van aard. Toch zullen zij nog wel van zich doen horen, denkt hij. Het P.A.G.-peleton, waartoe hij behoort, staat bekend in heel Limburg. Een las tig stel in de kazerne, vaak gestraft, maar altijd tezamen. Evengoed de besten bij elk défilé. Juist omdat zij zo'n hechte iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii gemeenschap vormen. En dit laatstg zal hun straks in Indië wel te pas komen! De knaap uit Geldrop schrijft zijn brieven verder. Boven kijken zijn kame- meraden uit over zee of zitten en liggen in de meest schilderachtige houdingen op dekken en luiken. Er wordt gelezen, geschreven, gekaart. Een paar wassen hun spullen in daartoe geplaatste bas sins, zij pavoiseren het schip met dro gende hemden en broeken. Het is zon nig, waaierig weer, een ideale vaart. Al tijd leunen er soldaten over de reiing, hun blik speurt over die vreemde, gol vende tuin, het kroezige, blanke schuim wervelend over de staalblauwe rollers, eindeloos maar door. Het is vooral voor de jongens van het land zo gans anders dan het vertrouwd perspectief van' ak ker, veld en bos thuis. Zij kijken maar toe hoe daar beneden die scheepswand van de Volendam onverstoorbaar voort- schuift door driftig wijkend water, nu al zóveel dagen en nachten lang, altijd maar door en steeds weer hetzelfde. Al zolang heet dat water thans de Mid dellandse Zee, mateloos de ruimte van die maar eindeloos spoelende, schuimen de blauwe golven tot waar het oog reikt. In deze stage, trage voortgang ver gaat elk begrip van afstand en tijd; de dagdroom der soldaten verliest zich in het niet, het leven aan boord heeft iets onwerkelijks gekregen. enz. Donderdagmiddag gesloten te houden, heeft ongetwijfeld ook beoogd, de partijleiding gelegenheid te ver schaffen. het effect van haar agitatie en propaganda onder de neringdoende mid denstand af te meten. Althans voor wat Parijs betreft heeft zy generlei reden tot tevredenheid. In het stadscentrum ging het leven zijn gang, alsof er in het geheel geen co mité's van verdediging met hun wacht woorden bestonden; in de volksbuur ten waren de gevallen van sluiting zeer sporadisch. De toebereidselen voor de viering van de Paasdagen heb ben geen hinder ondervonden. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de douanecontrole tussen het Saar gebied en de rest van Duitsland 1 April in werking zal treden, waarmee de eco nomische inlijving van het Saargebied bij Frankrijk voltooid zal zijn. Na 1 April zal er tussen Frankrijk en het Saargebied dus geen douanecontrole meer zijn. Toch krijgen ledigheid en verveling geen kans onder de reis. Exercitie en instructie houden nu het ene dan het andere onderdeel bezig. De wandel- dekken van de Volendam bieden daar toe alle ruimte. Er wordt ijverig Maleis gedoceerd en kennis van land en volk van Indonesië. En verder is de organi satie Recreatie en Algemene Ontwikke ling actief. Een der hoofdofficieren heeft daarvan de leiding en in enkele dagen tijds waren uit 35, zeer verschil lende instrumenten bespelende jongelui drie orkestjes gevormd, een Krontjong-, cabaret- en jazzband. Twee cabaret-ge zelschappen, één van de Geneeskundige, het andere van de Verbindingstroe pen, wisselen elkaar af. Tijdelijk nog binnen, maar spoedig des avonds in de openlucht worden ontwikkelings- en ontspanningsfilms vertoond, o.a. de ge heel nieuwe, bijzonder instructieve rol prent „Indonesië bouwt weer op". En verder zijn er schaak- en danswedstrij den, een tafeltenniscompetitie, een boks- tournooi en ook hersengymnastiek op het program, het laatste zij het dan zonder Mieke. Zo reilt en zeilt het leven op de Vo lendam. Van de ochtendlijke sport beoefening, die de dekken doet dreunen onder de looppas der jongens, longen volgezogen met frisse zeelucht na die toch wat bedompte slaperij beneden, tot het late uur als op het promenadedek het cabaret op volle toeren draait, flar den zang, muziek en gelach verwaaien in de ruisige nacht en het onsterfelijk „Oude Taaie, Jippie, Jippie, jee!" schalt en davert in de historische ruimte, als j een ode, gewijd aan de oude wereldzee. Verwachting tot Zaterdagavond: Enkele overdrüvende wolkenvelden en plaatseiyk ochtendmist. Overigens zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oosteiyke rich tingen. Zon 6.2719.0S, maan 22.327.28. Op het vliegveld Schiphol arriveerde de eerste van een serie van zeven D.C. 6 toe stellen. Dit vliegtuig zal binnenkort de naam krijgen van „Wilhelmina"De andere D.C. 6 toestellen zullen eveneens naar leden van het Koninklijk Huis genoemd worden. Donderdagmiddag tegen drie uur is op het strand nabij Katwijk een Aus- ter-lesvliegtuig van het vliegveld Valkenburg neergestort, waarbü één van de twee inzittenden om het leven is gekomen." Het wrak van het toestel is geheel verkoold. De toestand van het tweede slachtoffer is zeer zorg wekkend. Het vliegtuig is, volgens de Katwijkse politie, vermoedelijk nog in de lucht in brand geraakt. Het stortte op de uiter ste zuidpunt van de Katwijkse boule vard neer.. De Katwijkse brandweer was vrijwel onmiddellijk aanwezig en bluste het vuur met zand en schuim. Eén der inzittenden is vermoedelijk nog voordat de machine neerstortte uit het toéstel gesprongen of geslingerd. Hij kreeg echter benzine over het lichaam en liep De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft verklaard, dat „De Sovjet-afgevaardigden in de Ge allieerde Bestuursraad te Berlijn byna drie jaar lang de Amerikaanse pogingen, de raad effectief te laten werken, in de wielen hebben gereden". Elke verdere daad in deze richting zal echter worden opgevat als dienende om overeenstem ming tussen de vier mogendheden te voorkomen. Marshall waarschuwde de Sovjet-Unie, dat de Amerikaanse bezettingsautoritei ten niet het voornemen hebben zich uit Berlijn te laten dringen. Hij weigerde in discussie te treden over de mogelijkheid van een versterking der Amerikaanse troepen in Duitsland. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire bevelhebber in Duitsland, heeft te Frankfort gezegd, dat hij in het ge heel geen vrees koesterde, dat de bom zou barsten tengevolge van de jongste spanning te Berlijn. Hij was ook niet bang, dat de Russen de grenzen van Oost-Duitsland of de hoofdverkeersweg van de Britse en Amerikaanse zones naar Berlijn zouden sluiten. De huidige impasse tussen Rusland en de Westelijke Geallieerden was volgens hem een politieke, geen militaire. Hij verklaarde echter, dat Engeland, Frank rijk en Amerika niet zouden terugkrab belen wat betreft hun weigering, te ant woorden op Russische vragen omtrent de lopende besprekingen der drie mogend heden inzake West-Duitsland. Lt.-generaal Loekatsjenko, chef staf van het Russische militaire bestuur, zeide Donderdag: „De Sovjet-Unie wenst voortzetting van de vierzijdige controle op Duitsland en van de Ge allieerde Bestuursraad." Dit was de eerste officiële uitlating van Russische zijde over deze kwestie. zeer zware brandwonden op. Men ver voerde hem naar een ziekenhuis te Leiden. Voor zijn leven wordt gevreesd. De tweede inzittende heeft zich niet kunnen redden. Hij is in de machine verbrand. De omgekomen pioot van het te Kat wijk neergestorte vliegtuig was de 24- jarige sergeant-vlieger E. E. Klerks uit 's-Gravenhage. Zijn passagier is de 23-jarige soldaat G. Bakker uit Zaan dam. Beide slachtoffers zijn ongehuwd. Over de oorzaak van het ongeluk be staan verschillende, elkaar tegenspre kende, lezingen. Wel schijnt vast te staan, dat het vliegtuig, toen het naar beneden kwam, de top van een duin ge raakt heeft. Een commissie is belast met het onderzoek naar de oorzaak van dit vliegtuigongeluk. De „Auster", een tweepersoonsvlieg tuig, was in gebruik bij de transport vliegtuigafdeling (de zgn. „Transva") van het vliegveld Valkenburg en werd gebruikt voor het vervoer van passa giers. In Indië worden vliegtuigen van dit type voor artillerie-verkenning ge bruikt. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de reeds begonnen aflossing der zich in Indonesië bevindende delen der Koninklijke landmacht in de loop van dit jaar regelmatig voortgang zal heb ben. Verwacht mag worden, dat alle on derdelen, die voor de eerste divisie „7 December" (d.w.z. voor 29 September 1946) in Indië aankwamen, voor Octo ber 1948 geleidelijk aan zullen repa triëren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1