IN HAARLEM-NOORD WORDT /fVOOROORLOGS" GEBOUWD De sociale zorgen van de gemeente Haarlem Een bijzondere dag voor de R.K. bouw vereniging St. Bavo Het Middenstands- feest Van werklozen, ouden van dagen, invaliden en debielen AGENDA MORRIS Diploma-uitreiking aan R.K. Tekenschool Twee hoogtepunten r Nationale herdenkings avond VITESSE BEGINT DE PR0M0TIESTRIJD raadsvergadering MINISTER MANSH0LT OPENT AMSTELFL0RA De C.P.N.-wethouders te Amsterdam noordwijkerhout VRIJDAG 26 MAART 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Goede vakkennis is vereist L R.K. Bond van Transport, arbeiders „St. Bonifacius" Dievengilde op pad DISTRIBUTIENIEUWS Tegen voortvluchtige auto dief vier jaar geëist Matthëlus-Passie van Bach Nederkoorn, Verschoor en de proc.-fiscaal in cassatie Gezellig avondje eindigt met diefstal VERHOGING DEURWAARDERS TARIEVEN Botanische boekerij dr. E. H. Krelage St. Petrus, afd. Bollenstreek Schoten ontvangt C.D.N Schoolvoetbalwedstrijden TYBB 1—ADO '20 1 De werkinrichting VELSEN Opening van het sportpark KROMMENIE Onderscheiding Gebr. Warmerdam Zuster Immaculée BLOEMENDAAL Adlresboek Burgerlijke Stand BESOMMINGEN OPGEWEKTE MARKT Beurs van New York' Haarlem-Noord is een van de vi taalste gedeelten van onze gemeente. Dat bleek vóór de oorlog, toen huizenrij na huizenrij uit de grond werd gestampt en talrijke ge zinnen daar moderne, frisse woningen betrokken; dat blijkt ook nu, wanneer men een kijkje gaat nemen aan en nabjj de Muiderslotweg, waar op het ogenblik als het ware een geheel nieuw wooncentrum verrijst. De terreinen in deze omgeving bie den een voor deze tijd ongewoon beeld. Men ziet rondom zich heen grote bouwblokken van huizen in ver schillende stadia en een flink aantal arbeiders, die met noeste vlijt aan het werk zijn, hier bezig aan de funda menten, daar op de "bovenverdieping en even verder op het dak. Het was gisteren een belangrijke dag voor de R.K. Woningboüwveren. „St. Bavo", want het eerste complex woningen van deze coöperatie, vijftien in getal, werd „onder de pannen" ge bracht, een gebeurtenis, waarbij de vlag in top ging en hartelijke woorden werden gesproken tot de werklieden. De voorzitter van de woningbouwver. de heer J. Veldman, sprak hen toe, dankte hen voor de vlotte wijze, waar op ze het werk hebben aangepakt en deelde hun mede, dat zij na afloop van de plechtigheid een geldelijk pre sentje zouden krijgen. Spr. bracht ook dank aan de leiding, de aannemers J. V/eber en J. A. Wijsman en aan Bouw en Woningtoezicht voor de welwillende „Er zijn veel mensen, die een vak be oefenen. doch maar weinig, die het ken nen." zei kapelaan F. Heemskerk Don derdagavond in zijn toespraak bij ge legenheid van de uitreiking van de einddiploma's van de cursus 1947-1948 van de Tekenschool der St. Jozefsgezel- lenvereniging. Zoals alle jaren was ook ditmaal een lokaal van het schoolgebouw aan de Kamperstraat weer gevuld met leerlin gen. die op een diploma rekenden, hun collega's, die zover nog niet waren, en vele belangstellenden. Het gehele leraren- college met de directeur, de heer J. B. L. Bayens, en kapelaan Heemskerk zaten achter de bestuurstafel, waarachter nog een plaats voor iemand was opengelaten, die toch zeker geen verstek zou laten gaan. En ja, zoais verwacht werd, was de oud-directeur, de heer J. K. C. van Brussel, zijn school, die hij jarenlang met vaste hand heeft geleid, nog niet medewerking. Professor G. Holt, die het gehele complex woningen, 116 stuks totaal, ontworpen heeft, was ook aan wezig en richtte zich eveneens tot de arbeiders. Spr. üitte zijn bewondering voor de snelle, vogroorlogse wijze van werken en noemde het bereikte resul taat een record voor Nederland. Zoals wij gisteren reeds berichtten, worden er zowel eengezinswoningen als boven- en benedenwoningen gebouwd. Ook zullen er vijftien huizen voor ouden van dagen verrijzen. De indeling van de woningen is zeer practisch. De keuken, die erg ruim is, kan eventueel als woonkamer worden benut. Ook zullen in de huizen douche cellen worden aangebracht. De beneden woningen worden verrijkt met een forse achtertuin. Er is ook gedacht aan fiet senbergplaatsen, niet alleen de beneden huis-, maar ook de bovenhuis-bewoner zal in het genot daarvan gesteld worden. Dc eerste serie huizen, waarmee men in Januari begonnen is, zal eind Juni geheel gereed zijn. Nu reeds wordt een aanvang gemaakt met het binnenwerk. De laatste woningen van dit 116-plan zullen zeer waarschijnlijk eind Septem ber kant en klaar zijn. De woningen zullen niet in eentonige rijen verrijzen. Prof. Holt heeft namelijk gezorgd dat de huizen, zowel aan de voorkant als achterzijde van de zon kun nen profiteren. Zij worden groepsgewijze schuin langs de straat geplaatst. Hierbij wordt de rooilijn wel overtreden, doch B. en W. van Haarlem hebben, daar zij dit experiment wilden laten nemen, hun goedkeuring daartoe gegeven. Wie zullen de gelukkigen zijn, die dit jaar nog deze fraaie woningen mogen betrekken? Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Het getal deelnemers aan het 40-jarig jubileum van de N.R.K.M. geeft een beeld van grote animo tot feestvieren. Schouwburg, reünie, cabaretavond en kindermatinée zijn geheel bezet. /Toch vormen deze geneugten niet het hoog tepunt van het feest. In elk R.K. gezinsfeest is het hoogte punt gelegen in de H. Mis van dank baarheid en het daarop volgend ontbijt. Hierbij wil geen der gezinsleden ont breken. In de kerk is plaats voor allen, zodat elk lid tegenwoordig kan ziin bij de Pontificale Hoogmis, opgedragen door i onze Bisschop in een kostbaar versierd Godshuis. Voor het ontbijt in het Krelagehms staat het even anders. Naast de 450 leden, die zich voor deelname aan het ontbijt opgaven, zijn er nog pl.m. 100 a 150 plaatsen beschikbaar voor hen. die met hun vak- en standgenoten willen aanzitten. Wie dus deze kans niet wil missen, kan zich hiervoor nog direct op geven. Later zal het u spijten dit fami lie-ontbijt gemist te hebben, omdat juist bij zo'n maaltijd het feest een hoogte punt bereikt. Tot 31 Maart wacht men uw opgave aan het secretariaat Zijl- weg 69. Het ere-comité ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig jubileum der afd. Haarlem van de N.R.K.M. is als volgt samengesteld: ere-voorzitter: bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers; voorzitter: deken J. J. A. Kuilman; leden: A. J. M. Angenent. wethouder en voorzitter der afd. Haarlem van de K.A.B.; mr. dr. A. F. H. Scheurs. wet houder; Mgr. F. B. J. M. Filbry, plebaan van de Kathedrale Kerk; J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koophandel, afd. Grootbedrijf: H. J. L. Klein Schiphorst, idem Kleinbedrijf; B. W. Lasschuit, voorz. Haarl. Handelsver.; L. Lam, voorz. Chr. Middenst.ver.; P. J. M. v. Tetering, oud-voorz. der afd. Haarlem: de oud geestelijk adviseurs em.-deken W. H. J. Borsboom. deken J. P. J. Kok, pastoor J. B. M. Timp. pastoor P. Poppen, rector C. M. Broers; verder rector H. J. M. Brans, Verbonds-Moderator der K.J. M.V.; de pastoors der stad. J. A. Schip pers. voorz. Sint Adelbertus; dr. ir. H. A. J. de Goei, voorz. Kring Haarlem van het Alg. Kath. Werkgevers Ver bond; mei. C. C. Stavenuyter, presidente Ned. R.K. Vrouwenbeweging; P. G. Tel, voorzitter Kath. Werknemende Mid- denst.: Koos Lips, voorzitter K.J.M.V. vergeten. Na de openingstoespraak van directeur Bayens stapte hij de zaal bin nen. Kapelaan Heemskerk wenste de ge slaagden geluk, sprak waarderende woorden aan het adres van de direc teur en memoreerde, dat het ditmaal ongeveer de vijftigste keer was. dat een cursus werd afgesloten. Omdat er pas feest is gevierd, zal dit feit niet herdacht worden. Vervolgens zette spr. de waarde van vakkennis uiteen: goede opleiding is hét middel daartoe. Spr. hoopte, dat de avondschool spoe dig zal worden uitgebreid tot een dag ambachtsschool. Ook de directeur feliciteerde de ge lukkigen met hun diploma's en hij deel de mede, dat dit jaar alle leerlingen van de vijfde klas zonder uitzondering ge slaagd waren. Aan vaktheorie, zo zeide spr.. zal in de toekomst meer aandacht worden besteed. Hij wekte de wegmaan den op de band met de school intact te houden en bij het oplossen van pro blemen raad te vragen aan hun oude leraren. Na het uitreiken van de diploma's deelde de directeur nog mede. dat het waarschijnlijk de laatste keer is. dat een vijfjarige cursus is afgesloten; in ver band met militaire dienst zal een vier jarige leertijd meer geschikt zijn. In verband met de viering van het 30-jarig bestaan van de afdeling Haar lem van de R. K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius" worden de leden er op attent gemaakt, dat het feest zal plaats hebben op Zondag 18 April. Des morgens om 9.30 uur is in het gebouw.van het „St. Franciscus Liefde werk", Zoetestraat, een plechtige Hoog mis. Des avonds 8 uur zal er een feest avond gegeven worden in het „Krela- gehuis", Leidsevaart. Opening van de zaal 7.30 uur. Kaarten voor deze avond zijn nog te verkrijgen bij de bode en bij B. A. de Groot, J. Gijzenkade 271, te Haar lem. De leden worden verzocht zoveel mo gelijk hun plaatsen te willen bespre ken op Maandag en Dinsdag 12 en 13 April a.s. des avonds van 7 tot 9 uur in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat Door het openen van een niet goed gesloten zijraam in de erker, is inge broken in een perceel aan de Delftlaan. Alle kasten en laden in de voor- en achterkamer werden doorzocht. Er wordt echter niets vermist. Ook een woning aan de Marsstraat kreeg bezoek. Hier was men binnenge komen via een gemeenschappelijke poort en de onafgesloten keukendeur. Een klein bedrag aan geld is ontvreemd. Een surveillerende agent hield Don derdagavond op de Schalkwijkerweg een 27-jarige smid aan, die in een jeep een doodgestoken schaap vervoerde. De man is aan de economische recherche over gegeven. Bij de in aanbouw zijnde woningen aan de Muiderslotweg viel Donderdag avond de 3-jarige A. v. R., uit de Ros- kamstraat in een put met ongebluste kalk. Het kind, dat brandwonden aan armen en benen had gekregen, werd door omwonenden thuis gebracht. 31 Maart zal de heer J. L. Heemskerk, na een vruchtbare en langdurige dienst- periode als boekhouder bij de N.V. Hout handel Peltenburg Zonen, de firma vaarwel zeggen en van een welverdiende rust gaan genieten. Het zal dan 46 jaar geleden zijn dat hij in dienst trad bij genoemde N.V., waar hjj. onder drie ge slachten zijn beste krachten heeft gege ven aan het welzijn van deze zaak. Be langstellenden kunnen van de fcper Heemskerk afscheid nemen ten kantore van de houthandel Schalkwijkerstraat 9 op Woensdag 31 Maart van 10.30 tot 12 u. Bioscopen: Rembrandt: Kav Wonderman (volw.l, 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ala- din in Bagdad (14 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Lost in a harem (volw.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Grof Geschut (a.l.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City-theater: Mrs. Mi niver (a.l.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: Ons Californië (14 .1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 26 Maart Concertgebouw: Chr. Oratoriumver. met Bach's Matthaus-Passion, 2 uur. Zaterdag 27 Maart Concertgebouw: Chris Hofland's Kin deroperette met „Tom Poes en de be toverde spiegel". Zaterdag 27 Maart Uitreiking bonkaarten enz. te: Haarlem (Vleeshal) rest G, 8.3012.15 u. Bloemendaal (Hartelustschool) A en C, 911 u. Heemstede (Binnenweg 160) H, 8.30 11.30 u. „Een rasmisdadiger" noemde de offi cier van justitie de Haarlemmer F. H., wiens zaak Donderdag bij verstek voor de Haarlemse rechtbank werd behandeld, omdat hij nog steeds voortvluchtig is. Met twee van zijn kornuiten had besch. in de maanden Januari en Februari van 1946 autodiefstallen gepleegd in Heemstede, Baarn en Utrecht. Middels een relatie in Sittard werden de gestolen wagens naar Limburg vervoerd, waarvandaan zij naar België en Duitsland werden ge smokkeld. In de dagvaarding waren alleen de diefstallen in de drie bovengenoemde plaatsen opgenomen. De 23-jarige collega in het „autobedrijf" van H., de Haarlem mer C. B.. die enkele weken geleden al is veroordeeld, werd als getuige in deze zaak gehoord. Hij bevestigde, dat H. aan de ten laste gelegde diefstallen had mee_ gedaan. De officier wees op het bijzonder ern stige van de zaak en eiste 4 jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming. De toekomstige brommer kan echter niet ingesloten wor den, omdat hij nog steeds niet is ko men opdagen. Uitspraak over 14 dagen. 31 Maart a.s. zal de levensverzekering maatschappij „Haarlem" 75 jaar bestaan. Dit feit zal op 3 April op enigszins fees telijke wijze worden gevierd. Commissa rissen en directie zijn voornemens oP die dag te recipiëren in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 34, Ha'arlem, des middags van half vier tot vijf uur. Aan de St. Bavo Modevakschool, Kla- renbeekstraat, slaagden voor coupeuse de dames L. Kol en A. Hetem. voor costu- mière de dames A. Groen, C. v. d. Aa, A. Plukker en A. Smits. Het eerste complex nieuwe woninffen van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" te Haarlem-Noord, in vooroorlogs tempo gebouwd, nadert zijn voltooiing. Op talrijke plaatsen in ons land wor den in deze dagen de passiewerken van Johann Sebastian Bach uitgevoerd. Bijna steeds vermeldt men bij de aankondi ging er van: onverkort en wat eigenlijk nog veel belangrijker is, men beijvert zich om die werken volkomen in de juiste stijl weer te geven, vooral niet romantisch. Met dit laatste wordt be doeld: zonder domineren van het ge voelselement, in geen geval een ver keerde, valse gevoelsuiting. De tekst van de passie, niet die van de aria's en koralen, geven nogal gelegenheid om het persoonlijk gevoel te uiten. Er is een tijd geweest, dat men alle oude werken, niet alleen die van Bach, ging romantiseren, de partituren werden desnoods geheel omgewerkt. In de tweede helft van de vorige eeuw vond men dat een gebiedende eis en ondanks de loffelijke pogingen van jonge dirigenten telde men in Nederland tot 1940 nog verscheidene uiterst „ge voelvolle" passie-uitvoeringen. Er dreigt echter een gevaar van te objectieve, te strak gehouden vertolkin gen. Van zang en spel, die te afgemeten, te sober, bijna gevoelloos zullen gaan aandoen. Doch in Haarlem wordt geluk kig doorgaans de middenweg bewan deld Georg Robert, de leider van de Christelijke Oratorium-vereniging, geeft althans een passie-vertolking, die zon der gezochte effecten en overgevoelig heid, toch ook weer niet te sober is. Het is onder zijn leiding terecht een sterke beleving van het lijdensverhaal. Het klankvolume werd zo transparant mogelijk gehouden. Alleen in het slot- koraal van het eerste deel was dat vo lume te massaal, waardoor het instru mentale spel niet was te volgen. De koorpartijen werden beheerst gezongen, ook de moeilijkste achtstemmige, zoals „Weissage". Han le Fèvre droeg het verhaal met duidelijke dictie en klankrijk voor. Hoogtepunten in zijn partij waren: „und weinete bitterlich" en het „Eli". Guus Hekman, die het vorige jaar op viel door zijn goede karakterisering van de kleine partijen, vertolkte thans de Christuspartij goed, soms iets te gere serveerd. De dam.es Nabermann en Woud zongen hare soli muzikaal en klankrijk, terwijl Lex Karsemeyer de tenor-aria's en Henri Welbooren de kleine partijen en de bas- aria's voordroegen op niet altijd bevre digende wijze. Van de elf instrumentaal- solisten vermelden we in het bijzonder Lentz, viola da gamba en Jan Hesmerg viool, vanwege hun fraai spel. De H.OiV. volgde doorgaans de diri gent tot in de finesses, met het gevolg een goed ensemble van vocalisten en instrumentalisten. Zaal uitverkocht. Gedurende drie en een half uur grote aandacht voor dteze passie-uitvoering. OL. KOOP De ex-opperbanleider Nederkoorn. de hoofd-inspecteur Verschoor en de procu. reur-fiscaal mr. Besier hebben thans cas satie aangetekend tegen het vonnis van vijftien jaar, dat het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof tegen beide NSB- paladijnen uitsprak. Zij zullen dus alsnog in beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie moeten verschijnen. In een café aan de Botermarkt zat op een avond in Februari een militair pein zend aan zijn glaasje te nippen. Heel alleen aan een tafeltje zittend overdacht hij het wel en wee van deze woelige tijd. Verschillende van de gedachten, die hem overstormden, wilde hij echter opzij zetten en met dit doel voor ogen zei hij zijn verlaten tafeltje vaarwel om een praatje aan te knopen met een be zoeker, de Haarlemmer R. v. K. Toen beiden daarna, op kosten van de soldaat, een borreltje voor zich hadden staan en er een sigaret was gepresenteerd, voer den zij spoedig een gezellige kout. De fles werd danig gehanteerd en om streeks elf uur besloten zij buiten een luchtje te gaan scheppen, om de soeze righeid te verjagen. Toen de soldaat, die het zo langzamerhand mooi genoeg be gon te vinden, de ander vertelde dat hij van plan was zich met een taxi naar de Ripperdakazerne te laten rijden, vroeg deze of hij hem mocht wegbrengen. De goedmoedige vond het best en na eerst nog een kopje koffie gedronken te heb ben, stapten zij in een auto. Op de plaats van bestemming ging de zaak «hter niet meer zo gemoedelijk: de militair, die naar zijn bed verlangde, liet v. K. uit zijn portemonnaie afreke nen met de taxichauffeur, v. K. pakte echter heimelijk een bankbiljet van f 100 uit de portemonnaie en nam zon der iets te zeggen afscheid van zijn vrij gevige metgezel. Voor deze daad had hij zich Donder dag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Verd. had destijds het bankbiljet thuis onder het zeil verstopt, doch de politie had het weten te vinden De eis tegen hem luidde 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. De raads man vroeg de straf gelijk te stellen aan de preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dinsdag 20 April zal de beroemde dan. ser Harald Kreutzberg in de Stads schouwburg te Haarlem optreden. De grote danser heeft pas een tournée door Noord- en Zuid-Amerika gemaakt en geeft nu in Europa dansavonden. Woensdag 31 Maart zal de afd. Haar lem van de Werkende Middenstand een vergadering houden in de Leeuwerik. Kap. W. Q. Grimbergen zal antwoord geven op de vraag: „Wat is personalis me?" In deze vergadering zal een defini tief bestuur worden gekozen. De avond van Dinsdag 4 Mei is door de regering bestemd tot Nationale her denkingsavond. Herdacht zullen worden de Nederlandse militairen, zeelieden, verzetsstrijders en de geallieerde mili tairen. die waar ook ter wereld in de strijd voor de bevrijding van het Ko ninkrijk zijn gevallen. Van 18 uur af zullen de vlaggen half stok worden gehangen. Om 19.30 uur zullen „stille tochten" worden gehouden naar de plaatsen, waar militairen of ver zetsstrijders de dood vonden of zijn be graven. Van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van de kerken luiden. Te 20 uur precies zal twee minuten volkomen stilte worden in acht genomen. In aansluiting met dit programma kunnen kerkelijke plechtig heden worden georganiseerd. Aan de burgemeesters is verzocht die avond geen openbare vermakelijkheden te or ganiseren en verkooplocaliteiten te doen sluiten. De vaste commissie voor privaat- en strafecht uit de Tweede Kamer, in wier handen het desbetreffende wetsontwerp is giesteld, is met de re gering van oordeel, dat er alle aan leiding bestaat de deurwaarders tarieven te verhogten. Tegen de voor gestelde verhoging met 25 pet. kan haars inziens geen bezwaar gemaakt worden. Zij vraagt zich zefs af, of met deze verhoging' kan worden vol staan. De commissie vond aanleiding de mi nister te- verzoeken nader te motiveren, waarom hij meent, dat met een verhoging van 25 pCt. kan worden volstaan. De bepalingen betreffende de getuigen- gelden beperken o.a. de vergoeding we gens tijdverzuim nog steeds tot f 6 per dag. De commissie is van oordeel, dat dit maximum onder de huidige omstandig heden veel te laag is. Het komt neer op f 0.75 per uur, terwijl het uurloon van tal van arbeiders reeds aanzienlijk meer bedraagt. In het midden van de vorige eeuw heeft de heer J. H. Krelage, destijds eigenaar van de toen vermaarde kweke rij „Bloemhof" aan de Kleine Houtweg te Haarlem,, de grondslag gelegd van een bibliotheekop botanisch gebied, die ook door de uitbreiding, welke zijn zoon, dr. E. H. Krelage, er later aan heeft gegeven tot een van de belangrijkste op dit terrein in Nederland is geworden. Na de sluiting en opheffing van „Bloem hof" heeft dr. E. H. Krelage een deel van zijn bibliotheek geschonken aan de Landbouw-Hogeschool te Wageningen, een ander deel heeft de boekerij van de Aigem. Ver. voor Bloembollencultuur verrijkt. Het resterende, dat blijkens de catalogus nog 337 nummers omvat, komt op 30 Maart bij het Internationaal Anti quariaat te Amsterdam in veiling, Deze collectie bevat belangrijke en zeldzame werken als de eerste editie van J. Parkinson „Paradisi in sole paradisus terrestris", boeken over de beruchte tul penhandel en andere tulpenboeken. een grote verzameling aquarellen van hya cinten en tulpen uit de 18e en 19e eeuw, talrijke gravures. Bij de aquarellen zijn er van Judith Leyster en Van der Vinne, tulpentekeningen in kleuren van Jacob Marxel Frankenthal. /GARAGE Smedeslraa» 22 By de behandeling van de begro ting in de afdelingen hebben vele raadsleden hun waardering geuit voor de wijze, waarop het personeel van de dienst voor sociale zaken zich van zyn taak heeft gekweten. Met name vereiste de invoering van de wet „Noodvoorziening voor ouden van dagen" veel voorlichtende ar beid, terwijl ook de gemeentelüke in stelling voor kinderverzorging uit stekend werk verrichtte in het belang van vele misdeelde kinderen. Met het oog op de noodtoestand, waar in vele ondersteunde behoeftigen verke ren, is bij B. en W. een voorstel in be handeling tot verhoging van de steun- normen. Wordt aan ouden van dagen, die krachtens de „noodvoorziening" een inkomen genieten, geen steun in natura meer verstrekt? zo wordt gevraagd. De aanvullende ondersteuningsgelden worden wekelijks thuisbezorgd. Het is mogelijk, dat op medisch advies versterkende mid delen (vlees, eieren, fruit e.d.) door le veranciers voor rekening van de dienst verstrekt worden boven het' steunbedrag. Wanneer men in het bezit is van textiel punten en geen consumentencrediet ont ving, kan, als de behoefte daaraan blijkt, en de mogelijkheid tot het verkrijgen van de goederen bestaat, kleding, schoei sel en dekking verstrekt worden. Bij het verhaal van steun wordt rekening gehou den met de sociale omstandigheden van elke onderhoudsplichtige. De normen, welke daarbij worden toegepast, worden regelmatig in overeenstemming gebracht met gewijzigde levensomstandigheden. De toepassing van het recht van verhaal Is in de tien grootste gemeenten vrijwel gelijk. Bij de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) waren op 1 Februari j.l. 250 ar beiders werkzaam. Op die datum waren er 905 valide werklozen, waarvan er 117 een overbruggingsuitkering ontvingen en BRINKMANN Haarlem, tel. 11025 Levert U direct op aankoopvergunning een AAAA/VVV De RK. Bond van Caféhouders, Slij ters en Restauranthouders, afdeling Bol lenstreek. vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van de heer A. L. v. Es in het „Bruine Paard" te Sassenheim De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de nieuwe gees- telijk adviseur der vereniging, kapelaan W. J. W. Wüst uit Noordwiik. Verder werd medegedeeld, dat er ge tracht zal worden in het komende seizoen een verhoging te verkrijgen van het rantsoen. Het was de le jaarvergadering na de bevrijding en uit het jaarverslag bleek, dat de afdeling thans 47 leden telt. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. L. van Es tot voorzitter gekozen in de plaats van de heer H. Alders, die heeft bedankt. Verder werden als be stuursleden benoemd de heren Jos. v. Hiel. N. J. Turkenburg. E Henstra en v. Schie. De G.A. hield daarna een toespraak, waarin hij er op wees, dat het samen gaan van het adviseurschap voor het personeel en de beheerders van deze bedrijven hem in staat stelt bijzonder veel te doen. Besloten werd de volgende vergade ring te houden in Noordwiikerhnut.. Het voetbalprogramma met de Paas dagen is een mengelmoes van restantjes, bekerwedstryden en promotie-degrada- tiewedstryden. Bovendien nog enkele beslissingswedstrijden, waarbij R.K. ploegen zijn betrokken^ Voorlopig gaat de grootste belangstel ling uit naar het optreden van Vitesse in de promotie-degradatie-competitie. De Castricummers starten met een uitwed strijd tegen de tweede klasser Alkmaarse Boys en gezien de resultaten van beide ploegen, Vitesse oppermachtig in de derde klasse, de Boys inderdaad de zwakke broeders, hebben we wel enige hoop, dat Vitésse minstens met een gelijk spel van stapel loopt. WE uit Wijk aan Zee heeft het ach teraf niet zo goed gemaakt bij z'n eerste optreden In de derde klas en moet nu een beslissingswedstrijd spelen tegen Rip- perda om de onderste plaats. Deze wed strijd vindt plaats op het terrein van Velsen en zal zeker de nodige belang stelling trekken. In de competitie won WE eenmaal van Ripperda en de tweede wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Ge lijke kansen dus. Ook IEV speelt een beslissingswedstrijd tegen Zeevogels in Castricum op het Vitesse-terrein en de kans dat IEV zich uiteindelijk zal weten te redden, is niet zo heel erg groot. Voorts vraagt in Haarlem nog de aan dacht Schoten's eerste wedstrijd voor de promotie-degradatie-competitie tegen CDN uit Driebergen. De Schotenaren spelen deze wedstrijd .op het EDO-ter- rein en we geven de volgelingen van Geurts wel een klein kansje om met een goede beurt te starten. Voor de be kerwedstrijden verwijzen we naar het reeds gepubliceerde programma. Het was Donderdag weer een uitge zochte dag voor de voetballende jeugd. In de afd. B, C en D werd nu ook het startsignaal gegeven, terwijl in de E- afdeling zelfs al enkele wedstrijden van de tweede ronde werden gespeeld. De uitslagen luiden: Afd. B: U.L.O. A 1—Bronsteeschool 70; Prinses Ireneschool 1U.L.O. B 2 4j; Kon. Wilhelminaschool 1lste HBS B 3 20; Chr. Dreefschool 1 lste H.B.S. B 5 2—1. Afd. C: H.B.S. A 4—lste H.B.S. B 8 1_4- Hartenlustschool—Prinses Irene school 2 7—0; lste H.B.S. B7—H.B.S. A3 60; Kon. Wilhelminaschool 3Chr. Dreefschool 2 40. Afd. D: Dr. Kuyperschoollste Cen trale school 2 2—1; Kennemer Lyceum- Juliana v. Stolbergschool, Kennemer Lyceum gedisq.; 2de Centrale school 2 —Gymnasium 3 17—0; Lorentzlyceum 6 —lste H.B.S. B 11 0—1; lste Centrale school 1—U.L.O. C 4, U.L.O. C 4 n.o.; Lorentzlyceum 5— Prinses Ireneschool 3 10—0; UL.O. A 4—lste Doopsgez. school 1—0; 2de Centrale school 3W. de Zwijgerschool 30. Afd. E: Instituut Oranje Nassau—Tey- lerschool 20; Montessorischool (Bak kerstraat)Crayenestersch. 05; Dreef- schoól 4 (H'lem)Beatrixschool, Dreef school gedisq.; Schoolver. Aerdenhout- Bentveld—Dreefschool (Heemstede), Schoolver. A.-B. gedisq.; Nic. Beets- school—Dr. Bavinckschool 02; Anslijn- schoolFrans Halsschool 31; Corn. HoutmanschoolFloraschool 70; Ko ningin EmmaschoolLinschotenschool 01; MarnixschoolLorentzschool 2 31; Bosch- en HovenschoolNoorder- school 80. 2de ronde (Verliezersafd.)): Linnaeus- schoolJ. P. Coenschool 11, J. P. Coenschool wint; PrinsenschoolP. H. v. d. Leyschool 2—0; Prins Bernhard- schoolVondelschool 0—7; Haarl. Mon tessorischoolv. Zeggelenschool 03; 2de Doopsgez. schoolDreefschool 3 1—3. 2de ronde (Winnaars): Bloemendaalse Schoolver.Tetterodeschool 00, Bloe mendaalse Schoolver. wint; Fuhrop- schoolWeth. Westerveldschool 02; BornwaterschoolChr. School (Aerden- hout) 40; Mr. BruchschoolRijksleer school 0—3; VoorwegschoolNassau- school 40. Maandag, 2e Paasdag, speelt TYBB zijn eerste bekerwedstrijd tegen ADO '20 om 2.15 uur aan de Rijksstaatweg in HaarlemNoord. 32 een uitkering krachtens de Sociale Bij- standsregeling. Met de raadsleden zijn B. en W. het eens, dat het gebrek aan scholing bij vele arbeiders de werkloosheid in de toekomst zal bevorderen. In tijden van slapte worden nu eenmaal in een be drijf allereerst die arbeiders ontslagen, die niet geschoold zijn en mindere kwaliteiten dan vakarbeiders bezitten Goede vakarbeiders worden slechts in uiterste nood ontslagen, zodat de scho ling een eerste eis is. Bij het sociaal voorlichtingsbureau in het perceel aan de Wilhelminastraat ver_ voegen zich thans nog 60 tot 70 personen per week, die komen vragen om voorlich ting en/of bemiddeling. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat men niet weet hoe tr.en oplossing van moeilijkheden, of hoe en waar men zijn recht kan ver krijgen.' Het bureau is door ervaring vol komen op de hoogte en kan ieder uitvoe rig inlichten; de bemiddeling voorkomt in vele gevallen onnodige aanmelding bij andere bureaux, terwijl men in de Wil helminastraat bovendien zorgt voor het opstellen van duidelijke brieven, waar mede eerder een gunstig resultaat voor de betrokkene wordt bereikt. Overbren ging van het sociaal voorlichtingsbureau naar het gebouw Grote Houtstraat is niet mogelijk, daar het zich voor het doel niet leent en bovendien geen ruimte meer over heeft. In de Haarlemse Werkinrichting werken thans 57 mannen en vrou wen, terwijl er meer dan 200 thuis of in dure inrichtingen wachten op opnt» ming om geschikt of weer geschikt te worden gemaakt voor arbeid in de maat schappij. De Haarlemse Werkinrichting had eerst zes lokalen tot haar beschik king in het gebouw aan de Kamperstraat, waarvan zq twee heeft moeten afstaan. Gevraagd wordt meer ruimte te geven, ook door de zeer grote zolderverdieping te gebruiken. Er kan dan weer avond onderwijs worden gegeven en passende arbeid aan invaliden verschaft worden. B. en W. antwoordden, dat een onderzoek gaande is naar de mogelijkheid van een meer intensief gebruik van het gebouw. Door het beschikbaar stellen van tuin gronden met noodgebouw aan de Schalk wijkerweg wordt een begin gemaakt met een centrale arbeidsinrichting. Zodra het bouwen van paviljoens mogelijk zal zijn, zal deze verzorging van lichamelijk en geestelijk misdeelden krachtig bevorderd worden. De avondverzorging is een be langrijk deel van de gemeentelijke na zorg. Na 1945 is met de opbouw van deze tak begonnen en reeds zijn acht groepen debielen ondergebracht in twee buitenge wone scholen. Deze avondverzorging moet echter bij voorkeur niet in buitengewone scholen gegeven worden. Het zijn vooral de zogenaamde „ongrypbaren", die zich aan de avondverzorging onttrekken. Ge dacht wordt nu aan jeugdcursussen. De hulp aan kleine zelfstandigen wordt ver leend aan personen, die een klein bedrijf hebben, waarin stagnatie is gekomen door weersomstandigheden, economische maatregelen en dergelijke oorzaken bui ten hun schuld. Alleen wanneer voorzien kan worden, dat het bedrijfje voortgezet kan worden wanneer de belemmerende oorzaak is opgeheven, kan hulp worden verleend. Deze hulpverlening bestaat in een uitkering in geld met inachtneming van het behoefte-element en de grootte van het gezin. Als basis worden genomen de normen van de sociale bijstandsrege ling plus 20 tot 50 pet. Het rijk betaalt de helft. Omtrent de opening van het nieuw aangelegde sportpark „Schonenberg welke Zaterdagmiddag om 4 uur zal plaats vinden, vernemen wij nog, dat dit geschiedt, in 't bijzijn van tal van genodigden door de burgemeester, mr. Kwint. Na afloop hiervan zal om on geveer kwart voor vijf het veld worden ingewijd" met een ontmoeting van de plaatselijke clubs V.S.V. en Stormvo gels. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur zal nog een beperkt aantal zitplaatsen aan de loketten verkrijgbaar zijn. De consul van de K.N.V.B., de heer Bremerkamp, heeft dezer dagen het nieuwe sportpark geïnspecteerd en zo wel het veld als de kleedlokalen in pri ma staat bevonden. De raad der gemeente Krommenie is in openbare zitting bijeengekomen on der voorzitterschap van burgemeester Provily. Met het voorstel tot het verlenen van eeh subsidie aan de Vereniging „Avond U.L.O. Wormerveer" gaat de raad ao- coord. Ook het toekennen van een sub sidie aan de „Vereniging voor modem kleuteronderwijs'' te Assendelft vindt, evenals een tijdelijke toelage aan een verloskundige, geen tegenstand. Met het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van een belasting op ver makelijkheden loopt het niet zo ge smeerd. Nadat verschillende leden hun zienswijze hebben kenbaar gemaakt en zich allerminst met het voorstel van de meerderheid van R. en W. kunnen ver enigen, ziet de voorzitter zich voor de moeilijke taak geplaatst een zaak te ver dedigen, die practisch zal worden af gewezen. Spr. heeft tenslotte een be middelingsvoorstel, n.l. om uitsluitend culturele films te belasten met 20 pCt.; films niet journaal met 35 pCt. en films zonder journaal met 45 pCt. Ook dit voorstel vindt geen ingang en tenslotte wordt het voorstel-Pels, om van het per centage van 35 pCt. af te zien en 20 pCt. te handhaven, met 94 stemmen aangenomen. Over het voorstel betref fende de bezoldiging van het gemeente- personeel zegt de heer Pels, dat deze ionen vér beneden het loon staan van particuliere bedrijven. Spr. dringt aan op een royaler standpunt ten opzichte van ambtenaren en werklieden. De voor zitter antwoordt hierop, dat dit zeker een punt van bespreking zal uitmaken. In het belang van de verbetering van het Vlietsend en de Noorderhoofdstraat wordt door verschillende bewoners al daar grond afgestaan terwille van de wegverbetering. De aangeboden grond- overdracht wordt onder dankzegging voor de getoonde burgerzin aanvaard, In tegenwoordigheid van circa 3000 genodigden, onder wie vele autori teiten, heeft gistermorgen de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, de bloemententoonstelling „Am- stelflora" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, de grootste ooit ih Ne derland gehouden, officieel geopend. De rede van de minister werd vooraf gegaan door toespraken van de voorzit ter van het bestuur van de „Amstel- flora". de heer J. H. Kauffmann, en van de heer D. M. M. Baron d'Haugest d'Yvoi van Mijdrecht, voorzitter van de Kon. Ned. Mii. voor tuinbouw en plantkunde, ter ere van wier 75-iarig bestaansfeest en dat van de afd. Amsterdam de waar lijk indrukwekkende expositie wordt gehouden. Naar schatting hebben de 1J0 inzenders (onder wie twee Belgische) voor een millioen gld. aan bomen, bloe men en planten bijeengebracht. De minister zeide in zijn rede deze jaarlijks terugkerende grote bloemen tentoonstelling als een waardevol ge schenk aan ons volk te beschouwen. De buitengewoon interessante tentoon stelling een weelde voor het oog is tot 5 April dagelijks van 923 uur geopend. (Van een speciale verslaggever) De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagavond de debatten voortge zet over de door alle fracties, behalve de communistische, ingediende motie, waarin de communistische wethouders Seegers en Polak worden uitgenodigd af te treden, omdat de raad geen ver trouwen meer heeft, dat zij de regels der democratie zullen nakomen. In tegenstelling met Woensdagmid dag, toen de grofste beledigingen kon den worden geuit, was nu de leiding van de voorzitter, burgemeester mr. A. J. d'Ailly, veel straffer. Al dadelijk moest een communisti sche spreker een belediging van een raadslid van de Partij van de Arbeid intrekken. Niettemin hebben vier communistische sprekers tezamen drie uur achter elkaar gesproken, waarna nog twee voorstanders van de moties tezamen een half uur spraken. Wethouder Polak deelde mede, dat hij ei niet aan denkt, af te treden, waarna de vergadering werd verdaagd tot Woensdagmiddag. De voorzitter zal aan de voorzitters der fracties voorstellen, rantsoenen van de spreektijd in te voe ren. Aan de gebroeders Leo en Aad War merdam heeft de burgemeester de ere medaille van het Carnegie Heldenfonds voor moedig gedrag op 1 Juni 1947 uit gereikt. Deze onderscheiding hebben zij verdiend, doordat zij met levensgevaar geholpen hebben bij het redden van een drenkeling op het strand nabij het Radio station „Nora". Een jongeman uit Noord- wijk had zich te ver in zee gewaagd en dreigde te verdrinken. Enkele personen, die de hachelijke situatie, waarin deze jongeman verkeerde, bemerkte, begaven zich in zee en het gelukte hun de dren keling te pakken te krijgen. Voor zij het strand bereikten, waren zij beiden zo uitgeput, dat, als de gebrs. Warmerdam de drenkeling niet hadden overgeno men, deze aan zijn lot had moeten wor den overgelaten, hetgeen ongetwijfeld zijn dood betekend had. De beide eerste redders hebben onlangs van H. M. de Koningin voor hun menslievend hulp betoon een onderscheiding ontvangen. Zuster Immaculée van het St. Jozef klooster alhier is overgeplaatst naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Arnhem. Ja renlang is zr. 'Immaculée werkzaam ge weest als assistente van de wijkzuster. Vooral de moeders, die met hun kinde ren het consultatiebureau bezoeken, zul len de „wegezuster". zoals zij altijd ge noemd werd, missen. Bij de uitgeverij G. Eikelenboom en Zoon te Heemstede is een nieuw adres boek in bewerking van de gemeente Bloemendaal. Binnen enkele maanden kan de verschijning daarvan worden tegemoet gezien. ZANDVOORT GEBOREN: P. R. v. Keule en L. C. Bos, z.; C. L. Schoori en A. M. v. d. Meij, d.; S. de Ruiter en A. Tobias, z. ONDERTROUWD: J. H. Webber en V. M. Zoutendijk. GEHUWD: C. van Peperzeel en A. E. Snelting. IJMUIDEN, 26 Maart. 1 stoomtrawler IJm 70, f 3760, motorloggers Kw 138 f3960. Kw 107 f 1370, IJm 316 f1000, IJm 27 f580, Urk 60 f540, Urk 28 f820, Urk 59 f 1160. De aanvoer bestond uit 70 kisten tarbot en tong, 340 kisten schar, 25 kisten bot, 20 kisten kabel- jouw, 70 kisten wijting en 30 kisten di versen. Amsterdam, 25 Maart 1948. Op de aandelenmarkt heerste vandaag een opgewekte stemming. In vrijwel alle afdelingen bestond goede kooplust, waardoor de markt algemeen op hoger peil werd gebracht. De handel was vrU levendig en de omzetten zullen dan ook vermoedelijk een hoger cijfer te zien geven. In claims Philips was het aan bod vrijwel opgedroogd, waardoor een niet onbelangrijk herstel kon intreden. Bij industriële aandelen werden Cert. Hoogovens gevraagd, die ongeveer 6 pet. stegen. Aand. v. Berkei's Patent waren na de koersstijging van gisteren wat zwakker van toon, hoewel het slot slechts weinig lager kwam. Cultuuraan delen boekten verdere koersverbeterin- gen in doorsnee van 2 a 3 pet. De scheepvaartmarkt bleef vrij kalm met nauwelijks veranderde koersen. Aand. Walvischvaart reageerden met 2 pet. blijkbaar op de minder gunstige verwachtingen omtrent de vangstresul taten van dit seizoen. 25/3 24/3 Anaconda Copper 34% 34 Bethlehem Steel 34 33% Chrysler Corp. 59 08% Gèrieral Electric 35% 35 General Motors 53 'i 53% Hudson Motors 17% 16% Kennecott Copper 50% 50% Montgomery Ward 53 53% North American Co 15% 15% Radio Corp. 10 9% Republic. Steel 25% 25% Shell Uniop Oil 32% 32% Southern Pacific 50% 49% Southern Railway 39% 39 Tidewater 21% 21% U.S. Steel 73% 7214 ex dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2