Paasboodschap Katholieke organisaties Visum geweigerd r ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAM ATLANTIS MENSEN UITBREIDING VAN KOLENRESERVES VAN GROOT BELANG AAIEN en VAN NELLE 1 PHUI SHAVE 11 Duizenden kinderen weggevoerd Uitbreiding Jaarbeurs expositieruimte De levensduur van onze mijnen Student blind geslagen DE RESERVEPOLITIE L RODE PROPAGANDA OP HET PLATTELAND COHSULTATIEVE RAAD WORDT V00RDEREID VRIJDAG 26 MAART 1948 PAGINA Brandende fakkel van liefde Wat een gemak: PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Protest van Griekse gezant in Nederland Aan attaché van Tsjechische ambassade te Londen IJsbommen in Costa-Rica Een gevangene heeft een strop De blinkende jade Nederland koopit zeven schepen Italië K.L.M.-JAARBEURSVLUCHTEN Nieuwe „Nieuwe Eeuw" Bom van 1000 kg. door RICHARD POWELL id (Wordt vervolgd) Tien maanden geëist tegen dader Officiële publicatie (Vervolg van vagina 1) De verkrachting van Tsjechoslo- wakije heeft terecht in al zijn krin gen ons volk in actie en verzet ge bracht. Het initiatief der Regering verdient de medewerking van alle gezagsgetrouwe vaderlanders voor de vorming en versterking van het machtsapparaat, dat elke extremis tische actie zal weerstaan. Mogen ons staatkundig bestel en onze staatkundige samenleving zich op korte termijn zuiveren van alle zwakheid en halfheid ten opzichte Van het communistische mogelijke landverraad. De demowratie heeft niet alleen het recht, zij heeft de dure plicht, zich te wapenen en te weer te stellen, om het rechts- en staatsbestel tegen ondermijning te beschutten. Alleen een vermolmde democratie, die de formele vrijheden individualis tisch als afgoden aanbidt, kan zich weerloos prijs geven aan overweldiging door doelbewuste en schaamteloos- openhartige, autoritaire en terroristische,, groepen. De democratie heeft in de eerste plaats de rechtszekerheid en de geeste lijke vrijheid, d.w.z. de godsdienst- en gewetensvrijheid, tegen misbruik van de z.g. politieke vrijheden te bescher men. Tegenover het hedendaagse com munisme dient de democratie waakzaam en weerbaar te zijn als tegenover een Vijand vanbuiten. Tegenover Nazi- Duitsland heeft Nederland als zo vele anderen, achter het nevelscherm van zijn neutraliteit, struisvogelpolitiek ge speeld. Ten overstaan van de Russische machtspolitiek en van de communisti sche vijfde colonnes is Europa thans Gode zij dank klaar wakker. Nederland in het bijzonder heeft het recht en de plicht zich tegen terreur van het communisme te weer te stellen, omdat Nederland wellicht verder dan enig ander land, en meer bewust, is voortgeschreden op de weg der contra- individualistische en contra-kapitalisti sche maatschappijhervorming. Als er gens de arbeidersstand iets, en veel, heeft te verliezen en te verspelen, dan is het hier. Vormt niet het hedendaagse commu nisme een der meest weergaloze en dui velse verschijnselen van bedrog en volksmisleiding, die de wereldhistorie heeft opgeleverd? Als sociale heilsleer van Europa naar Rusland uitgevoerd, tracht het communisme uit Rusland naar Europa terug te keren, als een systeem van rechteloosheid en vertrap ping van de mens, dienstbaar aan poli tiek imperialisme. Voor de waarachtige en volledige ontvoogding van de vierde stand moet en zal Nederland krachtdadig voort gaan in het proces der realistische, maar radicale structuurvernieuwing; organisatie der bedrijfstakken op publiekrechtelijke grondslag, met vol waardige zeggenschap van de arbeid; zo breed mogelijke spreiding van de mogelijkheid tot particuliere eigen dom: herordening der rechtsverhoudingen in de onderneming. De „Nieuwe Gemeenschap" zal van Woord tot feit moeten worden gemaakt. Dit is de zin van de vooruitstrevende politiek, die, onder krachtig voorgaan van de katholieken, gelukkig ook na de jongste oorlog in Nederland mogelijk is gebleken, voortbouwend op de arbeid van vorige geslachten; politiek van voor- uitstreven in christelijke richting, niet alleen op het terrein der economisch- sociale verhoudingen, maar ook in de herordening der verhoudingen in Euro pa, ook in de ontwikkeling der Rijks verhoudingen in Indonesië en in de West. ,,Er is geen tegenstelling of keuze: liefde of recht; er kan alleen sprake zijn van de vruchtbare synthese: liefde en recht" (Pius XII). In (je sociale hervor- mingsarbeid, maar ook in de handha ving der orde, spreekt de Christen het woord, en stelt hij de daad der naasten liefde. Het is rliet altijd even gemakke lijk, aldus te worden begrepen. Toch moet al het werken en bidden, toch moet heel het apostolaat van ons Christenvolk er op gericht zijn, aldus te worden ver staan. Wij haten het communisme. Omdat wij de communist als onze broeder bemin nen. Die broederliefde tussen mensen moet vooropstaan; zij moet voelbaar en tastbaar blijven, ook bij de betuiging van afschuw van een vloekwaardig stelsel. De roeping ener nieuwe christelijke be schaving is de verwezenlijking ener broe derlijke gemeenschap onder de mensen, om aan zovelen als God wil roepen het, bereiken van hun geestelijke bestemming mogelijk te maken. Aan deze bevordering van het Rijk Gods kan al ons werken en streven uit eindelijk alleen zinvol dienstbaar zijn. Maar dan drukt op ieder van ons de dure en de heilige plicht, te trachten een levende en brandende fakkel van liefde te zijn. Op alle plaatsen, waar wij werk zaam' zijn gesteld, niet alleen in de ge tuigenis van het woord, maar vooral in 's levens daadwerkelijke praktijk, in de beroepsarbeid, in handel en bedrijf, in heel onze omgang met evenmens en volk. Niet alleen het Duitse volk behoeft zich schuldig te verklaren: de-Christenen van Europa weten zich schuldig in het aangezicht van God en van de geschiede nis. Het God-loos communisme dankt Rusland aan het Europese geestesleven. Als in Rusland het christendom in zijn massale beoefening is verworden en ont aard, moet het Europese Christendom dan niet in al te veel opzichten eveneens rouwmoedig schuld bekennen? Voor Europa, waaraan de Voorzienig heid de wieg van het Christendom toe vertrouwde en het zichtbaar middelpunt van Gods Kerk, voor dat Europa ligt de toekomst, als voor ieder onzer persoon lijk, in de Koninklijke weg van het Kruis. De verdediging van het Westen zal het meest vruchtbaar en effectief kunnen ge schieden in het maatschappelijk en per soonlijk offensief van een daden- en lief de-rijk christendom, dat zal getuigen van de Geest van God voor mensen en volken van West en Oost in alle werelddelen. Het is in deze zin, dat de katholieke sociale organisaties en de Katholieke Ac tie tan Nederland zich geroepen en ge- Geen zeep Geen mes Geen kwast Geen ergernis Vraag Uw handelaar demonstra tie met een Philips electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN rechtigd hebben geacht hun noodzakelijk tijd- en maanwoord op dit ogenblik in de vorm van een leken-Paasboodschap te spreken. Christus is verrezen", luidt met Pa sen een oud-vaderlandse en oer-christe lijke groet. In christelijk Godsvertrouwen voegen wij daaraan toe: „Europa zal herrijzen." De blijde boodschap van het Paasfeest luidt, dat voor elke mensenziel, voor iedere mens in West en Oost, naar Gods wil de verrijzenis is weggelegd. (Van onze Haagse redacteur) Bij een ontvangst, welke gisteren ter gelegenheid van de 127ste her denking van de Griekse onafhanke lijkheid op het gezantschap plaats vond, heeft Z. Exc. N. G. Lély, ge zant van Griekenland te 's-Graven- hage, een verklaring aan de pers afgegeven, waarin o.m. nogmaals geprotesteerd wordt tegen de onver klaarde oorlog, welke Bulgarije, Al banië en Joegoslavië tegen Grieken land voeren en tegen het ontvoeren van kinderen tussen 3 en 12 jaar, die bij duizenden uit het moeder land worden weggevoerd. De Griekse gezant noemde de taak der Griekse regeringstroepen uiterst moeilijk, omdat zij moeten strijden te gen guerillatroepen, die steeds terug wijken naar de nabuurstaten, waar zij gastvrijheid genieten. Z. Exc. meende de huidige Griekse regering te mogen kenschetsen als een krachtig bewind, waaraan de oppositie loyale steun ver leent. Het Engelse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft geweigerd mevr. Magda Reinerova, toegevoegd cultureel attachée aan de Tsjechoslowaakse am bassade te Londen, die op het ogenblik een bezoek aan Praag brengt, een vi sum voor de terugreis te verschaffen, „omdat zij in haar diplomatieke functie niet langer door de Engelse regering aanvaard kan worden." In ambassadekringen verklaarde men zich „onthutst" over deze maatregel. De Tsjechoslowaakse vice-consuls in München en Parijs hebben ontslag ge nomen, daar zij niet langer met een communistische regering wensen sa men te werken. De Tsjechoslowaakse Minister van Binnenlandse Handel, Frantisek Kraj- cir, heeft een program bekend ge maakt betreffende de nationalisatie van publiciteitsbedrijven. Hieronder vallen de radio-omroep, de filmstu dio's, de bioscopen,, de drukkerijen met meer dan vijftig man personeel, de uitgeverijen en de bedrijven die gramofoonplaten fabriceren. Deze be drijven zullen onder toezicht van het Ministerie van Voorlichting komen te staan. De Minister deelde voorts mede. dat momenteel 3450 groothandelsbedrijven, hotels en andere ondernemingen gena tionaliseerd worden. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft Donderdag definitief besloten. dat de algemene verkiezingen gehouden zullen worden Zondag 23 Mei. Het parlement nam met algemene stemmen een wet aan tot het opnieuw in het leven roepen van de volks rechtbanken en ter herziening van alle collaboratiegevallen. De Verenigde Naties zijn uitgenodigd deel te nemen aan de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota. Trygve Lie heeft de assistent-secretaris generaal Byron Price en vijf andere leden van het se cretariaat aangewezen als gedelegeer den. René Picado, minister van oorlog van Costa Rica, heeft de wereld het verrassende nieuws medegedeeld, dat de luchtstrijdkrachten van zijn rege ring in de strijd tegen de rebellen van José Figueres bommen gebruiken, die gemaakt zijn van met explosieven en ijzerschroot gevulde blikjes voor con sumptie-ijs, Picado, een broer van de pre sident, zei nog: „Wij gebruiken bommen van ca. 100 pond orp de rebellen van Fi gueres uiteen te drijven. Zij zijn zeer doeltreffend gebleken. De „ijsco-bom- men" worden uit de deuropening van de Dakota's, die boven de stellingen van de rebellen vliegen, geworpen. De Italiaanse communisten ontvan gen aanzienlijke steun van buiten af ten behoeve van hun propagan da voor de verkiezingen van 18 April. Deze steun is vanzelfsprekend vooral af komstig van de Sovjet-Unie en haar sa- telliet-staten. Behalve geld wordt papier, inkt, verf en ander voor propaganda be nodigd materiaal naar Italië gezonden. Het kost de niet-communistische Itali aanse partijen veel moeite aan geld en materiaal voor hun verkiezingspropa ganda te komen. De Nederlandse regering heeft van- de Verenigde Staten zeven z.g. Baby- Flattop-schepen, voormalige Ameri kaanse vliegdekschepen, overgenomen. Zij hebben in de oorlog hun diensten bewezen en later gediend voor de re patriëring van gealieerde soldaten. Twee van deze schepen zijn door de Kon. Rotterdamse Lloyd gekocht en worden bii de Gulf Shipbuilding Corpo ration te 'Mobile, omgebouwd tot snelle turbine-vrachtschepen met passagiers- accomodatie. Zij zullen resp. in Juli en September a.s. in de vaart komen, on der de namen „Friesland" en „Drente". Het Hongaarse kabinet heeft Donder dag besloten dat alle bedrijven met meer dan 100 man personeel in Hon garije genationaliseerd zullen worden. De voorzitters van de bedrijfscommissies Zullen automatisch directeur worden. William Fitzgerald, een 61-jarige ge vangene, die uit de gevangenis van Baker in Oregon is ont vlucht, zou op het ogenblik waarschijn lijk wel graag willen, dat hij het maar niet had gedaan. Zonder dat hij het wist was er bevel tot zijn vrijlating gegeven. Nu wordt hij natuurlijk weer gezocht. De Japanse mata hari, de Man- sjoe prinses Yoshiko Kwaawash- ima, met de bijnaam „de blin kende jade", die tijdens de Japanse in val in China spionnagedienst verricht te, is gisteren bij het aanbreken van de dag met een schot in het achterhoofd terechtgesteld. Het proces tegen de beeldschone prinses verwekte indertijd grote sensatie en niemand verwachtte, dat de Chinese gerechtshofsraad tot executie zou durven overgaan. De prinses vroeg na haar veroordeling op Chinese wijze terechtgesteld te worden met een enkel schot in het achterhoofd, aan welk verzoek schijnbaar voldaan werd. De meisjesstudenten van de Russi sche instituten voor hoger onder wijs zijn vrijgesteld van militaire instructie, volgens een door de mi nister van Hoger Onderwijs van de U.S. S.R. uitgegeven decreet. Ze zullen voor taan de geweren aan de jongens moe ten laten. •V 53. Plotseling zag Eric dat een van de luipaardmannen naar de paal sloop waar aan Kirasso was vastgebonden en de koorden begon los te maken. Eensklaps be greep hij de nieuwe situatie. De luipaardmannen moesten helpers van de Egyp tenaar zijn, die gekomen waren om hem te bevrijden. Hij zaghoe de luipaard man met zijn mes haastig de koorden van Kirasso had doorgesneden en deze nu weer vrij was. Op hetzelfde ogenblik voelde Eric een lichte schok. Twee pijlen waren in zijn richting geschoten en in de paal blijven steken waar hij aan vast gebonden was. Door een gelukkig toeval had één der pijlen het koord geraakt waarmee hij vastzat en doorgesnedenHij voelde hoe er nu wat beweging in zijn boeien kwam. Hij trok en rukte uit alle macht en toenmet een laatste harde ruk, speelde hij het klaar zich los te werkenHij was weer vrij. Kirasso en de luipaardmandie hem bevrijdde, waren reeds verdwenenmaar bijna op hetzelfde ogenblik ontdekte een andere luipaardman Eric en maakte zich op voor de aan val. Eric was echter iets vlugger en gaf de man een slag in het gezichtdie hem voorlopig buiten gevecht stelde. Toen was het tijd voor Eric om snel te handelen. Uit instructies, door het communis tisch hoofdkwartier te Rome gegeven aan de plaatselijke organisaties in ge heel Italië, alsmede uit de krachtige voorbereiding van een hevige rode ver kiezingspropaganda, vnl. in bepaalde Italiaanse gebieden, blijkt, dat de com munisten buitengewone pogingen in het werk stellen om de Italiaanse boerenbe volking voor het communisme te winnen. Een correspondent in Rome van het K.N.P. geeft de volgende hoofdlijnen aan, waarlangs deze communistische propa ganda werkt: 1. „Werk voor allen, land voor allen" is een van de voornaamste rode leuzen. In sommige streken hebben de commu nistische organisaties reeds plannen ont worpen tot verdeling van het grondbezit in geval van een overwinning. 2. De communistische organisaties heb ben instructies ontvangen, cm het ge bruik van het woord „communist (isch)" te vermijden waar dit enigszins moge lijk is en zich zelf eerder aan te duiden als „progressieve democraten". Zij die de communistische verkiezingscampagne voeren, hebben de opdracht om de z.g. „werkelijke" democratie te verkondigen; dit ten overstaan van de z.g. louter „for mele" democratie hunner tegenstanders Zulke woorden als ,volk", „vaderland", „onafhankelijkheid" en „vrijheid" moe ten door hen ruimschoots gebruikt wor den. 3. „Onafhankelijke" candidaten moe ten in groten getale geplaatst worden op de kieslijsten var het Volksfront, dat of ficieel bestaat uit de communisten, de Nenni-socialisten, de democratische ar beiders en enkele kleinere groepen. On getwijfeld zullen er ook enige z.g. „pro gressieve katholieken" op fungeren. Met deze laatste term worden zij aangeduid, die vroeger samenwerkten met de Linkse Christelijke Partij en nu verbonden zijn met het i pro-communistische „Christelijk Vredesfront". 4. De leden en sympathisanten der Christen Democratische Partij moeten ervan overtuigd worden, dat de „werke lijke bazen" van hun partij reactionnai- ren, fascisten, agenten van het Ameri kaanse imperialisme enz. zijn, die de „progressieve" leden teleurstellen en verraden. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Woensdag en Donderdag vonden te Brussel besprekingen plaats tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland met het doel, overeenkomstig art. 7 van het Weste lijk Pact de oprichting voor te bereiden van de Consultatieve Raad. Over de feitelijke inhoud der bespre kingen werden geen mededelingen ge daan, maar men is blijkbaar sneller tct een accoord gekomen dan aanvankelijk werd verwacht. Intussen is het nog niet bekend, wanneer de Consultatieve Raad zijn werkzaamheden zal beginnen, waar dit zal gebeuren en hoe hij zal zijn samengesteld. Te Brussel acht men het niet waarschijnlijk, dat de Belgi sche hoofdstad als zetel van de perma nent raadgevende oommissie zal worden gekozen. Het feit, dat de voorbereidin gen een week na de ondertekening van het verdrag reeds ten einde zijn, wordt hier overigens als een gunstig teken beschouwd Men hecht aan de werkzaamheden van deze raad de grootste betekenis, aangezien het verdrag eigenlijk pas hierdoor een levende werkelijkheid, kan worden. Er is een commissie ingesteld voor het doen van aanbevelingen. Zij zal zich in hoofdzaak moeten beraden over de inrichting, het werkprogram, het tijdstip en de frequentie van ver gaderingen van de raad, de benoe ming van een secretaris-generaal en de keuze van een zetel. (Van onze correspondent) Het nieuwe terrein, dat de gemeente Utrecht aan de Croeselaan beschikbaar heeft gesteld voor de Jaarbeurs zal nog vóór de Najaarsbeurs 1949 bebouwd zijn met moderne hallen, waardoor de expositieruimte voor de eerste decennia voldoende zal zjjn. Bij het project van de grote hal op de Croeselaan heeft men zich langs het Merwedekanaal waar de hal langs ligt losplaatsen gedacht, maar voor de aller zwaarste machines is er zelfs een haven in de hal. Drie kranen met een gezamen lijk hefvermogen van 100 ton lopende over kraansporen over de hele lengte van de hal zullen dan voor het transport In de hal zelf zorg dragen. Heel het ontwerp is ingesteld op een gemakkelijke aanvoer van goederen, een volledige accommoda tie en een gunstige gelegenheid voor het overzichtelijk opstellen van de te expo seren goederen. Maar bovendien is deze hal uitermate geschikt voor tentoonstel lingen en massademonstratie, zodat Utrecht weer enige congressen meer kan verwerken. „Het vierde jaarbeursgebouw" dat het gebouwencomplex aan het Vreeburg zal afsluiten en bekronen, komt lood recht te staan Op de bestaande gebou" wenrij. Dit gebouw zal iets hoger zijn dan de andere gebouwen en zal drie expositiehallen bevatten elk met een oppervlakte van 3500 M2. De uitvoering van de plannen zal 10 millioen vragen. Van 6 t.m. 15 April (uitgezonderd Zondags) zullen weer speciale jaar. beursvluchten worden georganiseerd door de K.L.M. van Groningen, Leeu warden, Zuid-Limburg, West-Brabant naar Soesterberg en terug. Tussen het vliegveld Soesterberg en de jaarbeurs gebouwen, alsmede tussen de vliegvel den en de nabijgelegen steden, zullen speciale busverbindingen worden on derhouden, aansluitend op de aan komst en vertrektijden der vliegtui gen. „De Nieuwe Eeuw" heeft zich voor het Paasfeest in het nieuw gestoken. Zij heeft daarbij de mode gevolgd, die het tegenwoordig in de lengte zoekt, waar bij tijdschriften als „De Linie", „De Groene" en „Elsevier" de damesrok nog zijn voorgegaan. Het nieuwe formaat lijkt de achtentwintigjarige de Nieu we Eeuw is in haar 29ste jaar welis waar nog wat ruim te zitten men ziet bij de koppen bijvoorbeeld veel wit doorschijnen maar het laat niettemin duidelijk zien hoe bevallig en met welige levendige, afwisselende accenten het gedragen kan worden. Het schijnt daar bij een speciale attractie, die ook al in de lijn der mode ligt, dat de hoofdre dacteur van „De Linie", prof. dr. J. H. C. Creyghton S.J., het hoofdartikel schreef. Maar dit is dus een sieraad, dat, in tegenstelling tot het nieuwe formaat, niet wekelijks gedragen zal worden. Bij het herstel van de oprit naar de ponton van de Provinciale Bootdiensten aan de buitenhaven te Vlissingen, werd een bom van 1000 kg. aangetroffen, die klaarblijkelijk haar rol bij de verwoes ting van de kademuren der Vlissingse havens in November 1944 had moeten spelen. De Kon. Marine heeft zich over het gevaarlijke voorwerp ontfermd.' (Van onze correspondentj Wie de gedachten wisseling volgde bij gelegenheid van de oprich ting van het nieuwe Limburgse comité voor grenscorrecties moet wel de indruk gekregen hebben, dat zich een menigte vooraanstaande mensen in ons Zuiden ernstig ongerust begint te maken over de kolenreserve van ons land. Maar evenzeer dat de meningen, gissingen en vermoedens, ook van de meer deskundigen, zeer uiteenlopen. Men is het er echter over eens, dat er alles voor te zeggen valt dat deze re serves uitgebreid kunnen worden. Wat aan de Limburgse bekkens, bij toekenning van de Nederlandse eisen, verkregen kan worden acht men on voldoende. De economische concessies in het Nederrijnse kolenrevier be schouwt men als onbereikbaar. Bij weigering daarvan behoudt zich de Ne derlandse regering weliswaar het recht voor verdergaande territoriale eisen te stellen, doch dat die verwezenlijkt zul len worden, acht men zeer dubieus. Men ziet er ook om andere redenen weinig in. Gesteld dat ze toegewezen worden, dan duurt het aanleggen van een of meer mijnen toch zeker een tiental jaren. Hoe zijn, wanneer die kostbare kolenwinningen gereed zijn om in productie te- raken, de politieke verhoudingen in Europa? Wat is dan de machtspositie van Duitsland? Boven dien: gesteld dat ginder alles vlot en correct verloopt, dan zijn bij aanvang dei- productie toch reeds ongeveer tien van de vijftig toegestane jareri ver streken. We naderen dan A. D. 2000, doch dat is. volgens de nu weer over heersende opvattingen, meteen zo on geveer het einde van ons Geleenbek- ken in zijn geheel beschouwd. Er zijn andere inzichten omtrent de levensduur onzer mijnen, o-a. van een zo uiterst bevoegd man als de beheerder der Nederlandse mij nen, doch deze domineren momen teel niet. We achten ons niet be voegd een keus te doen. Hoe staat het met onze kolen- reserves? Precies weet dit. natuur lijk niemand, ook al niet omdat er verschil van mening bestaat omtrent de exploitatiemogelijkheid van min der dikke lagen. Volgens de alge meen gangbare cijfers was in Zuid- LimbLirg een dertigtal jaren geleden een kolenvoorkomen van 3.8 mil liard ton, de diepst bereikbare la gen meegerekend. Voor de Peel waarover men niet meer praat waren de cijfers 1.8 milliard. Ook in de Achterhoek had men een kolenveld aangeboord, doch dit werd aanvankelijk op amper 300 millioen ton geschat, later echter op meer. In Zuid-Limburg zijn sedert dien heel wat kolen gedolven, zodat die reserve wel niet meer boven de 3.5 milliard uitkomt. Wanneer men verneemt dat eventueel een Duitse concessie van 10 millioen ton aan een onzer anthraciet- mijnen kan toegevoegd worden, be tekent dit alleen maar een plaatselijke verbetering. Van veel meer belang ware de uit breiding van het kolenveld van Vlo drop, door het binnen de landsgrenzen brengen van de inspringende hoek bij Roermond, wat 500 millioen ton kan opleveren. Een iets verder leggen der grens zou deze voorraad zelfs doen verdubbelen, doch dan geraken we in het speculatieve. Wanneer men de normale opbrengst onzer mijnen voor de toekomst op 12 millioen ton per jaar raamt en de be hoefte aan kolen vooral in ver band met de bevolkingstoename bij voortschrijdende.industrialisatie op wel licht 20 millioen per jaar, dan zouden we op wel een heel grote import aan gewezen raken. Het is dus begrijpelijk dat velen in een en ander een moeilijk probleem zien. Tijdens de korte stilte, die volgde, hoorde ik de palmbladen boven de ve randa ruisen met een geluid als van knarsende tanden en klonk er ergens achter de oevermuur een plons, alsof er een lichaam in het water geworpen werd. „En hoe," vroeg ik schor, „heb je je er uit gered?" „Maar, liefste, ik heb de uitnodiging aanvaard HOOFDSTUK III Een zilverblonde sfinx Ergens, uit iemands keel, klonk ster- vensgereutel. Na een ogenblik stelde ik vast, dat het mijn eigen keel moest zijn. „Nee,'' zei ik, „dat meen je niet, dat heb je me niet aan kunnen doen." „Maar het zou immers verdacht ge staan hebben als ik geweigerd had." „Dat woord zit me tot hier!" riep ik uit. „Ik lig liever verdacht op een di van. dan onverdacht in een vurenhouten kistl „O, maar Andy, je kunt Chuck toch onmogelijk wantrouwen. We hebben hem immers in een keurig gezelschap ont moet en hij woont in een heel aardig huis, een paar honderd meter verder langs de oevermuur." „Juist het feit, dat hij zo dichtbij woont, maakt we wantrouwig." „Maar dat mag je toch niet laten blijken! In een plaats als deze vragen 'de mensen altijd andere mensen mee uit vissen." Ze begon zachtjes te snikken. „Ik had gedacht, je een plezier te doen door het zo te regelen. Toen hij me vroeg, of ik van vissen hield, zei ik dat ik het werkelijk niet wist, want dat ik het nog niet vaak geprobeerd had, maar dat jij er dol op was en het reuze goed kon.'' „Dacht je dan, dat een knaap met ogen in zijn hoofd uren met mij kan vissen zonder te merken, dat ik nog geen hengel kan beethouden?" „Maar, Andy, tussen nu en morgen ochtend half negen kun je genoeg leren om iedereen, die geen achterdocht koes tert, zand in de ogen te strooien." „Dat wens ik niet te geloven," zei ik. „Nou, kijk eens, het moeilijke van vissen is: weten waar de vis op bepaal de tijden zit en waarmee je ze kunt verschalken. Van jou. die hier vreemd bent, kan men moeilijk verwachten, dat je dat weet. Het enige, dat je te doen hebt, is leren hoe je met een vishengel moet omgaan en wat er komt kijken als je beet hebt. En schrander iemand als jij heeft dat binnen een paar uur in zjjn zak." Ik dacht hierover een minuutje na en zei toen: „Natuurlijk als ik me een maal voorgenomen heb, zoiets te leren, dan kost het me niet de minste moeite. Haal die hengel van je." Ze haalde het ding, ging naast me zitten en legde me uit hoe de verschil lende onderdelen heetten en waartoe ze dienden. Toen we dat grondig doorgeno men hadden, stelde Arab voor. naar de rivier te gaan om met het werpen te beginnen. Ze haalde een lange riem te voorschijn, die oorspronkeijk om haar koffer had gezeten en begon mijn rech- terbovenarm tegen mijn lichaam te bin den. „Hè, wat moet dat betekenen?" zei ik. „Ik hou niet van die dingen. Schei uit!" „Zoet maar suste ze. „Op die manier leer je, alleen met je pols en je onder arm te werpen de enig juiste man:er met een werphengel om te gaan. Gooi je met je volle arm, dan is je worp öf minder ver, öf minder nauwkeurig. Bo vendien loop je de kans, de een of an der bij zjjn oor te enteren.'» „Goed.'' mompelde ik, „al goed." Ik vond, dat er heel wat tierelantijnen bij te pas kwamen, om zo'n onnozel aasje uit te werpen. Ik liet haar rustig haar gang giaan. liet de hengel met behulp van pols en onderarm heen en weer wie belen om wat aan het gewicht te wen nen, en zei: „Waar zal ik 'm heen gooien?" „Zie je die schoeiing daar?" vroeg ze, terwijl ze op een schim wees, zowat vjjftig voet van ons vandaan. „Probeer maar hoe dicht je daar bjj kunt komen." „Maar als ik die palen raak," wierp ik tegen. „Als die haak eenmaal vast zit, ben je je aas kwijt." Ze gichelde. „Dat betaal ik uit mijn •-éigen beurs," zei ze. „Ga je gang." Ik mikte zorgvuldig en liet de hengel naar voren zwiepen. Geen opspattende druppels reten het roerloze, lichtende water langs de schoeiing open. Zover ik zien kon, bleef het wateroppervlak glad en effen als een spiegel. Ik keek naar het uiteinde van de werphengel. Het aas hing rustig heen en weer te schommelen. „Dat dekselse ding klemt ergens," zei ik. Arab kreeg een hevige hoestaanval. Toen ze tot bedaren gekomen was, zei ze: „Je hebt je duim op de spoel gehou den. De lijn kon niet aflopen." Ik trok een lelijk gezicht. Dat was een kleinigheid, die ze zeker met opzet verzwegen had, om het moeilijker te doen lijken. Ik mikte weer, lichtte mijn duim op en liet de hengel zwiepen. Het aas beschreef een pracht van een boog in de richting van de schoeiing. Maar toen ging er iets verkeerd Er kwam een kink in de lijn, het werpaas maakte een salto mortale, schoot terug en belandde rinkelend voor mijn voeten. Ik raapte het op en gaf het aan Arab Ze moest zo lachen, dat ze bijna in de rivier viel. „Goed," zie ik ernstig, „de vlieger is opgegaan. Doe nu dat fopaas maar weg en geef me een gewoon." „Maar dat is geen fopaas!" bezwoer ze me. „Het is een gewoon aas. Je hebt ditmaal je duim helemaal van de spoel gelicht." „Eerst zeg je, dat ik mijn duim niet op de spoel mag houden en dan weer van wel. Hoe zit dat nu?" De Haarlemse rechtbank behandelde gisteren een tragisch geval van mis handeling, waarbij enkele nog zeer jonge mensen betrokken waren. Een dansfeest op 6 December van het vorige jaar was het begin van de tragedie geweest. Daar was tijdens het hoogtepunt der feeststemming ruzie ontstaan tussen een 18-jarige HBS-er en een 21-jarige student, naar aan leiding van het feit, dat een meisje zich bij haar kennissen beklaagde over het hinderlijke gedrag van de student. De ruzie werd gesust, doch na afloop van het feest begon de woordenwisse ling opnieuw en de HBS-er wond zich zo op, dat hij vechtlustig werd. De 21-jarige student, die slecht van gezicht was. ver loor tijdens het handgemeen zijn bril en kreeg, teen hij aldus niet in staat was zich te verdedigen, een harde klap op zijn oog. Ongelukkig genoeg was dit juist zijn goede oog. het andere was bijna blind. De klap kwam zo raak aan, dat het oog later weggenomen moest worden, waardoor het slachtoffer practisch blind werd. Hij moest zijn studie afbreken en kan zich thans bijna niet zonder hulp in het openbaar bewegen. De dader, J. R. R., stond Donderdag terecht. Het slacht offer had geen aanklacht ingediend, doch de politie had een onderzoek in gesteld. De Officier van Justitie eiste tien maanden gevangenisstraf. De verde diger drong op uiterste clementie aan met het oog op de omstandigheden en de leeftijd van de verdachte. Boven dien meende hij, dat niet van mis handeling kan worden gesproken. Uitspraak 8 April. Omdat hier en daar misverstand ge bleken is met betrekking tot het karak ter van en de aanmelding voor de re- servepoiitie, ter versterking van het ge- zagsapparaat der overheid, kunnen wij, na ingewonnen informatie, het volgende mededelen. Zowel het corps rijkspolitie als de gemeentepolitie zal aanmerkelijk worden aangevuld mgt vrijwilligers. Daartoe kunnen gegadigden, welke wo nen in gemeenten met rijkspolitie zich melden, hetzij bij de burgemeester, {iet- zij bij de groepscommandant, en gega digden, welke wonen in gemeenten met gemeentepolitie, hetzij bij de burge meester, hetzij bij de politiechef. Voor aanneming bij de reserve-politie komen uitsluitend in aanmerking gezags getrouwe Nederlanders, die: 1. Voor zover zij niet militair dienst plichtig zijn de leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt; 2. voor zover zij wel militair dienst plichtig zijn: a. voor wat officieren betreft de leef tijd van 45 jaar; b. voor wat onderofficieren en korpo raals betreft de leeftijd van 40 jaar; c. voor wat manschappen betreft de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, kunnen niet tot de re serve-politie toetreden. LIQUIDATIE DEUTSCHE REVISIONS- UND TREUHAND A..G. Voorlopige uitkering over ongezeer zes maanden te verwachten. Het Nederlandse Beheersinstituut maakt bekend, dat een bericht aan cre diteuren is uitgegeven, waarin mede delingen worden gedaan omtrent de li quidatie van hetgeen de Duitsers in Ne derland als vijandelijk vermogen onder zich namen. Exemplaren van dat bericht in de Nederlandse. Engelse en Franse taal zijn voor crediteuren, verkrijgbaar ten kantore van de liquidatie te Amster dam, Singel 250. Uit de bekendmaking is voor de crediteuren het meest van be lang. dat het voornemen bestaat to. een voorlopige uitkering van 75 aan de crediteuren van andere dan Gitalin g vorderingen, waarvan de uitbetaling over ongeveer een half jaar verwacht kan worden. De uitkering moet geschie den met inachtneming van monetaire en deviezenrechtelijke beperkingen Daar de markenbeleggingen een zeer twijfel achtige waarde hebben, is het nog geheel onzeker of en wanneer op de vorderingen in marken een uitkering kan worden gedaan Verder blijkt uit het bericht van de diverse moeilijkheden, welke veroor zaakten dat niet eerder aan crediteuren mededelingen konden worden gedaan, welke voor hen van practisch belang zijn. Zo werd pas in November 1947 een zeer groot effectendepot, hetwelk de Duitsers in 1944 naar Duitsland hadden overge bracht. terugontvangen. De aankondi ging van een voorlopige uitkering ad 7 geschiedt onder voorbehoud dat uit het onderzoek door de effectenregistratie niet onverhoopt mocht blijven, dat on der de terugontvangen effecten een groot aantal geopponeerde nummeps voor komt. Bii de vaststelling van het per centage moest een belangrijk bedrag ge reserveerd worden in verband met de mogelijkheid dat over bepaalde punten geprocedeerd zal worden. Voorts kan in de voorlopige uitkering nog niet wor den opgenomen een ander, minder be langrijk effectendepot, hetwelk volgens beschikbare gegevens ook in Duitsland terecht moet zijn gekomen. Het is mo gelijk. dat daarover pas zal kunnen wor den beschikt door middel van dublica- ties, te verkrijgen na afloop van de ef fectenregistratie. Het zal zeker nog ge ruime tijd moeten duren voordat vast staat of en in hoeverre uit bedoelde re serve en effecten een. suppletoire uitke ring kan geschieden. In het bericht aan crediteuren wordt o.a. nog vermeld, dat het onmogelijk is voorschotten te verstrekken op de te verwachten voor lopige uitkering. Crediteuren kunnen de uitbetaling van de voorlopige uitkering bespoedigen door hun correspondentie met. beheerders zoveel mogelijk te be- i p erken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3