„Grote uur van christelijk geweten aangebroken Munitie-opslagplaats te Semarang in de lucht gevlogen In het oog lopende kleding werd dader van overval noodlottig Bemanning en militairen leiden eigen leven Geen plaats voor hen, die geloven twee meesters te kannen dienen Druk bezoek aan bollenvelden FINLAND KENT THANS HET PACT VAN VRIENDSCHAP MET MOSKOU Onrustige Paasdagen in Palestina SCHAAKMEESTERS naar MOSKOU Garibaldi-Stalin op troepenschip Tentoonstelling „Schoolstad" geopend Boeiend voor paedagogen en leken Het weer Tot hoofd en hart Controle van de atoom energie Truman niet naar Stalin Tienduizend gulden in oude fauteuil Bos- en heidebranden op de Veluwe In rode decor past slechts één patroon Rauter onder scherpe bewaking Boek over Holland als herinnering mee Beroving van auto bij Duivendrecht opgehelderd 70.000 fruitkisten prooi der vlammen Brand in kledingmagazijn te Utrecht Emigratie naar Australië DINSDAG 30 MAART 1948 71sfe JAARGANG No. 24113 PAASBOODSCHAP VAN Z. H. DE PAUS Verdere discussie over Sovjet-voorstellen zonder nut Geen bezoek aan Turkije Onvoorzichtigheid van bezoekers de oorzaak COMMUNISME IN BIRMA Roemeense verkiezingen Proces begint 1 April te s-Gravenhage E.V.C.-Rotterdam wordt O.V.B. FRO. DF POP. Opheffing overbruggings- onderwijs het gevoel bekruipt, dat er l weer iets scheef gaat in de wereld, ■-11 moet gij u geestelijk wapenen tot - v strijd voor vrijheid en recht, j REPUBLIKEINSE DELEGATIE TE BATAVIA BUREAUX VAN REDACIIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEIHSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnilmete, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbe tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. „Het grote uur van het christelijk geweten is aangebroken. In deze tijd van angst en gevaar, welke zwanger gaat van wellicht onherstelbare beslissingen in de gehele wereld, drukt een buiten gewoon zware schaduw op ons. Hij, die niet blind is, ziet in en hij, d'e niet waanzinnig is, voelt, d»t Rome de wieg, de verbreider en de beschermer van eeuwige waarden van leven en be schaving zich in een toestand be vindt, die de grootste waakzaamheid en de onvoorwaardelijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der chris tenheid", aldus sprak Z. H. Paus pius XIÏ in Zijn Faasboodschap aan de wereld, welke hij op het balkon van de St. Pieter uitsprak. De Paus bond Zijn toehoorders op het hart om „waakzaam te zijn en te bidden. Het christelijk geweten moet geheel en al ontwaken," aldus de H. Vader, ,,of anders zouden de vreselijke woorden van Christus waarheid wor den: „Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij." Er is geen plaats voor half slachtigheid, voor de besluiteloosheid van degenen, die geloven twee meesters te kunnen dienen. Gij weet, dat sociale Uit naam van Canada, China, Frank rijk en Groot-Brittannië en met stil zwijgende goedkeuring van de V. S. heeft R. Miles, de Britse afgevaardigde in de commissie' voor atoom-energie, de Sovjet-Unie doen weten, dat „verdere discussie over de Sovjet-voorstellen met betrekking tot de atoomcontröle geen enkel nut zou afwerpen", daar de Sovjet-voorstellen „nutteloos zouden zijn en het gevaar voor een atoom-oorlog niet uitsluiten". De commissie, aldus Miies, kan geen plan steunen, waarbij onttrekking van materiaal niet uitgeslo ten zou zijn of dat geen afdoende mid- deien biedt om geheime activiteit vast te stellen of om dwangmaatregelen te trefien. De Sovjet-Unie had voorgesteld bin nen het kader van de Veiligheidsraad internationale controle uit te oefenen oprmee nerven en tre pruuucire van—ma teriaal voor de atoomenergie. Daaren boven wilde zij de controle pas toelaten, nadat alle atoom-wapens vernoden en vernietigd zouden zijn. De Westelijke mogendheden verklaarden zich voor standers van internationale controle op de materialen voor atoomenergie door een lichaam buiten de Veiligheidsraad. Uit Amerikaanse Congresskringen verluidt, dat in April in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoombommen zal worden genomen. Het Witte Huis heeft categorisch een bericht, dat een bijeenkomst van Presi dent Truman, de Britse premier Attlee en Maarschalk Stalin te verwachten zou zijn, tegengesproken. President Truman is niet voornemens de V. S. nu of later te verlaten. De pre sident blijft bij zijn verklaring, dat mocht er ooit een bijeenkomst van de „grote drie" tot stand komen, deze in Washington moet worden gehouden. Eveneens werd het bericht tegenge sproken, dat Truman in April een be zoek aan Turkije zou brengen. In Berlijn doen geruchten de ronde, dat Molotov in de stad is aangekomen. rechtvaardigheid en vrede nimmer krachtig gevestigd kunnen worden, als men de ogen sluit voor het licht van Christus en de oren opent voor de dwalende wereld der agitatoren." De Paus drong er op aan, dat men niet blindelings geloof zou hechten aan de verzekeringen van hen, die verklaard hadden „respect voor de godsdienst te hebben en naderhand de heiligste za ken bleken te verachten." „De Kerk van Rome is kort ge leden het voorwerp van zeer on rechtvaardige aanvallen geweest. Zij is ervan beschuldigd reactionnair te zijn en leerstellingen te steunen, die zij veroordeelt. Zij is ervan be schuldigd mensen arm te maken, die zij krachtig heeft ondersteund en nog steedt ondersteunt. Zij is ervan beschuldigd christelijke leer stellingen te verraden, die zij immer predikt, verdedigt en in practijk brengt. Zij wordt aangevallen door mensen, die de fouten aandikken van sommige har er ontaarde leden, die de Kerk zelf het eerst laakt en ernstig bestraft. De rede van de Paus werd ongeveer door vierhonderdduizend gelovigen, die op het St. Pietersplein waren samen gestroomd, aanhoord en vele malen met een lang en krachtig gejuich onder broken. Alle politieke verkiezingsvergade ringen zonken bij de belangstelling op het St. Pietersplein in het niet. De rede werd enige keren door het geronk van laag overvliegende vliegtuigen, die pamfletten uitwierpen, overstemd. Nadat de Paus Zijn rede had uit gesproken, gaf Hij Zijn zegen „Urbi et Orbi". Een woninginrichting te Eindhoven vervoerde dezer dagen uit Limburg een paar fauteuilsAan de werkplaats aan gekomen merkte een loopjongen bij 't afladen dat een tipje papier onder uit een der fauteuils stak. Toen men de onderkant lossneed bleek het een cou vert te zijnmet het opschrift: in houd f 10.000. Onder getuigen heeft de directie van de woninginrichting het couvert geopenddat werkelijkwelge teld f 10.000 aan bankbiljetten bevat- klokje en andere voorwerpen te voor schijn. Het bleek, dat de klant in Lim burg werkelijk het bedrag van f 10.000 dat hij ter betaling aan een firma moest opzenden, op onverklaarbare wij ze had verloren. Het mooie weer op dc Paasdagen was voor velden te trekken. Rijen fietsers en auto's, de wegen een De bloembollendorpen langs de Rijksweg Haarlem—Den Haag hebben op Tweede Paasdag een bijkans ouderwetse Bollenzon- dag beleefd. Duizenden automobilisten uit vrijwel alle provincies profiteerden van het bijzonder fraaie voorjaarsweer en van het feit, dat voor deze dag het rijverbod niet gold. Zij kwamen een kijkje nemen in de Bollenstreek, waar de bloemen evenwei hun volle luister nog niet hebben ontplooid. Het geel der narcissen kleurde echter reeds menig veld en ook de verkopers waren present om de auto's met de traditionele kleurige slingers van de voorjarsbodem te tooien. Opvallend was het grote aantal Belgische auto's. Dat de fietsbanden geen probleem meer vormen, bleek wel uit de schier on afgebroken stroom wielrijders, die de ge hele dag de wegen tussen de velden be volkte. Ook de badplaatsen profiteerden van de drukte. Het Zandvoortse strand vertoonde bijna het beeld van een zomerse dag en zelfs waren er enkele stoutmoedigen, die zich in zge begaven. Ook trein en tram brachten duizenden bezoekers naar de zee. Het fraaie weer heeft op de Eerste Paasdag duizenden bezoekers doen ge nieten van het natuurschoon, dat de Veluwe in zo rijke mate biedt. Jammer is het echter, dat er nog zovelen zijn. die achteloos een brandende lucifer of een smeulend sigarettenpeukje in de heide gooien. De Veluwse boschbrand weer, geheel uit vrijwilligers bestaande, is echter altijd paraat. De brandtorens zijn bezet en zodra zich een verdacht .-rookwolkie vertoont, wordt alarm ge maakt. Dat Is Zondag niet minder dan tienmaal gebeurd. Dank zij het snelle en krachtige ingrijpen van de brand weer konden de branden ditmaal overal tot een oppervlakte van enkele hectaren worden beperkt. zeer velen aanleiding naar dc bloembollen- beladen met de traditionele slingers, gaven vrolijk aanzien. De volledige tekst van het Russische voorstel aan Finland tot het sluiten van een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand heeft de Finse re gering bereikt. Het schijnt een zekere bezorgdheid in Finse regeringskringen gewekt te hebben. De Russen zouden hebben verklaard, dat de vriendschaps- en militaire verdragen niet gescheiden konden worden en dat het gehele pact opgemaakt moest worden volgens het Een Zaterdag ontstaan gevecht bij Bethlehem tussen Joden en Arabieren was de opening van zeer onrustige Paas dagen in Palestina. In de middaguren begon Zaterdag een „veldslag" om een nit 30 voertuigen bestaand Joods con- vooi, dat door de Joden na hevige strijd moest worden prijsgegeven. Een overmachtig aantal Arabieren overviel de wagens. De Haganah rea geerde onmiddellijk door 4 vliegtuigen en 5 tanks naar de in het nauw ge brachte Joden te sturen. Deze konden echter de tegenstand tegen de tot 1000 man aangegroeide troepenmacht van de Arabieren niet volhouden, zodat zij zich moesten terugtrekken. Britse interven tie maakte dit mogelijk. Nadat de Brit ten tijdens de strijd 2 compagnieën op 5 km. afstand vaii het gevcehtsterrein gereed gehouden hadden, bereikte de Britse commandant, dat de Arabieren in een wapenstilstand toestemden. De Britten evacueerden vervolgens de overlevende Joden. Van het oorspron kelijk aantal werden er zeker 17 gedood en 49 gewond. Ook elders pleegden de Arabieren overvallen op Joodse con- vooien. Bij deze en andere schermutse lingen vielen in totaal 60 Joden. Zeven tig werden gewond. De politie te Rangoon heeft Zondag een inval gedaan in het hoofdkwartier van de Birmese communistische partij. Premier Thakin Noe heeft verklaard, dat hij afdoende bewijs bezat van het bestaan van pogingen der communisten een gewapende greep naar de macht te doen. Te Boekarest zijn Maandagavond de definitieve uitslagen van de Zondag ge houden Roemeense verkiezingen gepubli ceerd. Stemgerechtigden 8.417.467. Op gekomen 7.663.375. Blanco 194.385. De mocratisch Volksfront 6.958.533. Onaf- hankeljjken 246.065. Nationale Liberale Party 213.521. Democratische Boeren partij 50.871, De V. S. zullen, aldus verneemt Reu ter in Lake Succes, de Veiligheidsraad Dinsdag voorstellen een wapenstilstand tussen Arabieren en Joden te verzoeken en „zo spoedig mogelijk" een bijzondere algemene vergadering bijeen té roepen om het Palestijnse vraagstuk opnieuw te bespreken. patroon van de tussen de Sovjet-Unie en Hongarije en Roemenië bestaande verdragen. Kringen, die in nauw contact staan met het kabinet, verklaarden, dat de regering „de toestand ernstig acht". Men verwacht, dat de Finse gedelegeer den in Moskou grote moeite zullen hebben zelfs kleinere tegenvoor stellen te doen. Men acht het zelfs mo gelijk, dat zij uit Moskou zullen terug nomen met een ontwerp, dat in geen opzicht overeenkomt met de opvattin gen van driekwart van het Finse par lement, namelijk dat Finland op het ogenblik geen militaire verplichtingen op zich dient te nemen. Onmiddellijk na aankomst van de tekst uit Moskou is de regering voor een bijzondere kabinetsraad bijeenge roepen. President Paasikivi stelt nieu we instructies voor de Finse delegatie in Moskou op. Zoals bekend zal Rauter 1 April te Den Haag terecht staan. Zijn gezond heidstoestand wordt redelijk genoemd. Wel ondervindt hij nog steeds hinder van de gevolgen van de aanslag, die op hem gepleegd is. Twee kogels zitten nog in zijn lichaam en aan zijn rechteroog is hij zo goed als blind. De bewaking .is ondertussen nog verscherpt. Ondanks zijn protest hij heeft zijn erewoord gegeven, dat hij geen zelfmoord zal ple gen staat hij voortdurend onder toe zicht. De zittingen zullen worden ge presideerd door jhr. ipr. P. G. M. van Meeuwen. Er zijn alleen enkele getuigen a charge opgeroepen zes in totaal o.a. de inspecteur van politie F. J. van Dien, Van Geelkerken, de propaganda-leider van de N.S.B., Schreieder, de leider van het Engelandspie], en Van Etten, een oud SS-er, tegen wie geen vervolging is ingesteld, omdat hij na zijn desertie uit de S.S. belangrijke diensten aan de il legaliteit zou hebben bewezen. De pre sident van het Bijzonder Gerechtshof heeft mr. K. van Rijckevorsel als verde diger aan Rauter toegevoegd. Met ingang van 1 April is ds. J. C. Ko ningsberger eervol ontheven van zijn functie als hoofd-legerpredikant in Ned. Indië. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Nog iets minder zacht Zon 6.1819.11, maan 2.269.14. De E.V.C.-Rotterdam heeft zich omge zet in een Onafhankelijke Vakbeweging (O.V.B.) Zondagmiddag is Semarang opgeschrikt door een reeks ontploffingen op het haventerrein. Een munitie-opslagplaats, bevattende fosforprojectielen, is in de lucht gevlogen, Tien personen zijn daarbij gewond, van wie acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes zware explosies. Wegens de Zondag waren slechts weinig personen op het haventerrein aan wezig. De projectielen legden afstanden van vele honderden meters af. In het gebouw van de staf te Semarang is glasschade aangericht. Verscheidene personen ontkwamen door in het water te springen. De meeste schildwachten zijn gered, doordat de ontploffingen zich verticaal voortplantten. (Van onze speciale verslaggever) Niets van de plechtige rust, die wy gewoon waren in de Haagse Dierentuin, was er vanmorgen op het station van Hoek van Hol land overgebleven, waar de schaak meesters van het wereldtournooi achter him bagage aandraafden en de Russische ambassadeur Valkov met zyn stafgezelschap zijn land genoten uitgeleide deed naar de Britse militaire trein, die het ge zelschap naar Berlijn brengt. Wij waren in de gelegenheid enige woorden te wisselep met Reshevsky, de kleine meester, die thans de tweede plaats bezet. Hij sprak met veel waar dering over ons land en verklaarde met goede hoop naar Moskou te gaan. Onze landgenoot Euwe gaf hij uiteraard niet veel kans meer. „Hy heeft pech gehad", was de simpele commentaar en reeds haastte h.y zich weer naar de coupé, waar hij tegenover Smyslov plaats nam. Namens de Vereniging Nederland-U.S. S.F. kregen de schaakmeesters ieder een exemplaar van het boek „Picture of Holland", als herinnering aan de maand, die zy in ons land hebben door gebracht. Botwinnik, die reeds als toe komstig wereldkampioen genoemd wordt, omhelsde de echtgenote van de Russi sche ambassadeur en poseerde met vrouw en dochtertje voor het coupé raam. Er werden veel hartelijke woor den over en weer in het Russisch ge wisseld en om 10.13 uur precies vertrok de trein en behoorde het wereldkam pioenschap schaken, wat het Neder landse gedeelte betreft, definitief tot het verleden. Dr. Max Euwe bevond zich niet onder de vertrekkenden. Hy zou zich te Utrecht bij het gezelschap voegen. Het vierjarig dochtertje van de heer J. van de Leek te Enkhuizen kwam spelende te vallen voor een melkauto van de zuivelfabriek „Eureka." Eén der wielen ging over het hoofdje heen, waardoor- het kind op slag gedood werd. (Van een speciale verslaggever) De Rijkspolitie van Ouderkerk a. d. Amstel heeft in samenwerking met d'e recherche van het district Amsterdam Zondagnacht de dader van de acht dagen geleden onder Duivendrecht ge pleegde overval waarbij een fabri kant van zijn nieuwe auto, een Mercury, werd beroofd gearres teerd. De dader blükt de 28t-jarige P. uit Am stelveen, eigenaar van een hoedenzaak in Amsterdam, te zijn. De arrestatie werd een uur na middernacht uitgevoerd. Reeds enige dagen was men de verdach te, die thans een bekentenis heeft afge legd, op het spoor. Zaterdagavond hield hij zich op in een café aan het Rem- brandtsplein, dat hij bij sluitingstyd ver liet. Nauwehjks had hij de deur achter zich dicht, of hy liep in de armen van de politie, die hem stond op te wachten. Nader vernemen wy nog, dat de man zijn arrestatie aan zijn in het oog lopen de dure kleding te wijten heeft. Deze kledij ivergemakkelykte het de van zijn auto beroofde fabrikant, alsmede de con cierge die de dader op de Heren gracht uit de Mercury zag stappen aan de politie een verbluffend juist sig nalement te verschaffen. De dader leid de een dubbel leven; voor zijn zakenre laties was hij de solide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amsterdam se onderwereld gold hy als een der hun nen. Bij zijn arrestatie had hij de sleu teltjes van de geroofde auto nog in zijn bezit. Ook werd een zwart masker in een winkel van feestartikelen gekocht op hem gevonden. De revolver, waarvan hij zich bediend had, bleek achteraf een van een toneelspeler geleend oud, ver roest wapen, waarmee geen schot te los sen viel, te zyn Zondagavond om 11 u. bracht M. Jacobs te Overloon een hoeveelheid buskruit, die hij in een buis had gestopt, tot ontplof fing. Daarbij werd hij zeer ernstig aan lies en onderbuik gewond, 's Nachts is hij tengevolge van dit ongeluk in hgt zie kenhuis overleden. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam is geves tigd. ieov .4 v o ■xvj-* De figuur van de Italiaanse vrijheidsstrijder Garibaldi wordt in de thans in volle gang zijnde verkiezingscampagne door het communistische volksfront Voor zijn doeleinden gebruikt. De an dere partijen vinden dat Gari baldi's naam op deze wijze wordt misbruikt en hebben als tegen- propaganda een pamflet in om loop gébracht, waarop Garibaldi juist zoals op de communistische plakkaten wordt afgebeeld. De tekst onder het portret luidt: „Lang leve het Democratisch front?" Onder deze woorden staat echter gedrukt: „Draai deze kaart om enU zult het bedrog zien". V kunt het zelf proberen en evenals de Italianen tot de be vinding komen, dat de nationale figuur Garibaldi op deze kaart zó nauw met Stalin verbonden is, dat deze laatste erdoor gecamou fleerd wordt. Duizenden van deze kaarten werden tijdens de Paas- rede van de Paus vanuit vlieg tuigen boven de honderdduizen den toehoorders op het St. Pietersplein uitgeworpen. Een felle, langdurige brand heeft een der grote opslagloodsen van de veilingsvereniging „Overbetuwe" te Eist in de as gelegd. De oorzaak van de brand, die Zaterdagavond om streeks half tien uitbrak, is nog on bekend. 70.000 fruitkisten gingen in vlammen op. De brandweer uit Eist geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van de N.V. „Taminiau's Conservenfabrieken" en la ter versterkt met brandweermateriaal en manschappen uit Arnhem en Nijmegen, was de gehele nacht met twintig stralen in dg weer om de door de felle Oosten wind aangewakkerde vuurhaard in de aan alle zijden open loods te bestrijden. Dit is de derde maal binnen enkele jaren, dat op dit complex een brand van dergelijke omvang heeft gewei!. De binnenstad van Utrecht werd Zondagmiddag tegen 5 uur in op schudding gebracht door een uit slaande brand op de zolderverdieping van het kledingmagazijn Peek en Cloppenburg aan de Oude Gracht bij de Bakkerbrug. Aanvankelijk het de brand zich vrij ernstig aanzien. On heilspellend sloegen de vlammen uit de dakramen van het gebouw en de brandweer rukte met groot materiaal uit. Brandweerlieden drongen het gebouw binnen en troffen op de zolderverdieping een dichte rook aan. Van buiten af bestreed men het vuur met water en al spoedig droop dit door de divers, ver diepingen heen in de winkel- en etalage ruimten. Met man en macht sleepte men de goederen naar buiten om ze voor schade te vrijwaren. Tegen 7 uur konden de slangen worden ingehaald. De brand had zich tot de zolderverdieping beperkt. De overige verdiepingen hebben alle wa terschade opgelopen. Gebleken is dat het 11-jarig dochtertje van de beheerder van het filiaal een brandende kaars voor een Mariabeeld op de zolderverdieping heeft laten om vallen. Met het 9000 ton metende m.s. „Ta- lisse", een schip van de Mij. „Neder land". voor deze reis gecharterd door de HollandAustraliëlijn, hebben Za terdagmiddag van Rotterdam uit 93 Nederlandse emigranten de vijftig dagen lange reis naar hun nieuwe vaderland, Australië, aanvaard. Onder hen bevon den zich 40 landbouwers, die dank zij de bemiddeling van de „Stichting Land verhuizing Nederland" emigreren. (Van onze speciale verslaggever) 11 de serene rust van de brug, hoog boven het dagelijks gewoel in de rui men en op de dekken van het troe penschip, worden regelmatig elke wacht de glazen geslagen. Het geluid van de scheepsbel telt de uren als een vredige dorpsklok. Beneden zijn het de mili taire signalen, die het leven van alle dag beheersen. De altoos wat rumoe rige klanken van de hoorn zijn op een gramofoonplaat vastgelegd, die op de voorgeschreven uren draaien gaat en via een geluidsinstallatie tot in alle uithoeken van het schip haar muzi kale orders geeft. Van de reveille op het uur van zes tot de taptoe 's avonds tien uur en daartussen op de vaste tijden het signaal „voor de dokter," (Van onze Haagse redacteur) Op Paaszaterdagmorgen is het waar dige zwart van vele broeders en zusters over de Houtrustweg naar de hallen gegolfd, waar Mgr. Verhoeven in zijn beste paars het feestwoord Leeft ge- sproften, dat aan de opening van Schoolstad voorafging: deze tentoon stelling is niet opgezet om met een zekere trots te vertonen wat wij pres teren, maar om dank te brengen aan de Allerhoogste voor wat bereikt werd en verder waardevolle uitspraken als: „boven de cultuur van het ver stand staat die van het karakter" en „de hoeveelheid van het weten kan nooit de hoedanigheid van het geweten vervangen". Minister Gielen blikte in een uitvoe rige rede terug op de afgelopen hon derd jaar en toen konden de genodig den, onder wie zich o.m. vele inspec teurs van het onderwijs bevonden, hun zwerftoent beginnen langs de afdelin gen van Lager Onderwijs, Mulo, N.O., V.G.L.O., V.H.O. en al wat er maar aan lettercombinaties op „O" te bedenken valt. Uw verslaggever heeft zich er aller eerst van vergewist of de onderwijzer van de vorige eeuw, naar wie wij Vrij dag j.L zochten in het oude klasje met de kostelijke banken, waarop onze f overgrootvaders zijn school gegaan, er nu wel of niet te vinden is er blijkt echter geen onderwijzer zin te hebben gehad om als museumstuk te fungeren en terwijl de kuif van Z. Excellentie door de Jhr. v. Sasse van Ysseltstraat wuifde dat doet hij in alle verslagen, maar we vinden het beeld te mooi om er niet weer eens gebruik van te ma ken bleven wij hangen bij het Voort gezet Lager Onderwijs (een van de weinige goede dingen die de bezetting ons bracht), waar de Sint Laurentius- school te Leiden frappante resultaten van het ..taken-Systeem" ten toon stelt. Wij zagen hoe een klas de Zoeter- meerse Meer zou droogleggen als zij er de kans toe kreeg: van de adver tentie voor de arbeidskrachten tot een keurig kleinmodel toe. Wij heb ben ons door de heer Van Eisen bij een door kinderen van het 8e leer jaar gemaakte foliant laten uitleggen hoe gedegen het leven van de H. Wil- librord bestudeerd wordt op deze scholen, onze bewondering gegeven aan de getrouw van de Heilige nage tekende kalender en geamuseerd ge constateerd, dat de scholieren in een leeg vak op het papier hebben vast gelegd, dat de pastoors van Velsen en Vlaardingen géén foto inzonden van hun Willibrorduskerk. Terzijde stonden de zusters van de R. K. Vereniging St. Anna ons reeds op te wachten om een explicatie te geven van de opleiding tot costumière en al het andere, wat meisjes volgens het systeem van zr. Hugolina kunnen Bij de opening van de tentoonstelling Schoolstadin de Houtrusthallen te Den Haag werd aan minister drJos Gielen door schoolmeisjes een hel aangeboden waarmede hij de openingsplechtigheid verrichtte. Naast hem Mgr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor onderwijs. leren bij het V.G.L.O. doch ditmaal waren het paarlen voor de "zwijnen: men kan niet alles, wat Schoolstad zijn bezoekers biedt, noteren in de krant het is een tentoonstelling, die paedago gen en leken zal boeien van stand tot stand; wij komen er nog eens terug. Het bestuur van de Stichting Onderwijs aan Gerepatrieeröen deelt mede: De over- bruggings-H.B.S.-en te Amsterdam, Haar lem, Leiden, Utrecht en Den Haag zullen ook na 1 Augustus a s., zij het in beperkte mate, gehandhaafd blijven, alle overige overbruggings-H.B.S.-en worden opgehe ven. De overbruggings lagere scholen wor den vrijwel zeker alle in dit jaar opgehe ven. miminiminumimumimuuumummmmunii „voor de kok in de keuken" enz. Het klinkt als thuis in de kazerne, maar in feite wordt de troep thans beschouwd als zijnde „te velde," een wonderlijk be grip met het zicht naar alle zijden op de golvende zee. Inderdaad leidt het troepenschip een dubbel leven, nautisch en militair. De bemanning van de Volendam, 286 kop pen, ontvangt haar commando's van de brug, leeft bij de wisseling der wach ten én het getal der geslagen glazen. De 2144 militairen staan onder bevel van de Commanderende Officier der Troe pen, kortweg de C.O.T. genaamd, die met een vaste staf aan het schip en dus niet aan de gaande of kerende troep is verbonden. Met hem alleen hebben offi cieren en manschappen te maken; op zijn beurt onderhoudt de C.O.T. het contact met de kapitein van het schip: die hoog en onzichtbaar troont op de brug. Zo hebben bemanning en militai ren slechts zijdelings iets met elkaar uit te staan, elk behorende tot een eigen samenleving. Met de „Volendam" reizen verschil lende onderdelen naar Indonesië. Be halve het grootste contingent, het vijfde bataljon van het elfde regiment Infan terie, zijn er Verbindingstroepen aan boord, Geneeskundige troepen, Mare chaussee enz. De Marechaussees funge ren als scheepspolitie; met hun hoge. roodgedekte petten van typisch Engels model zien zij er wel heel anders uit dan in de klassieke uitmonstering, dit keurcorps met de ruige, martiale kol bakken, zoals zij ooit in Amsterdam bij relletjes aantraden, door de Jordaan met „liefdezusters" betiteld. De ..liefdezus ters" zien er nu minder dreigend uit, maar handhaven voortreffelijk de orde. Aan boord van dit troepenschip be vinden zich verder de staf en de man schappen voor een volledig militair hospitaal, dat niet minder dan 600 bed den zal tellen, zo groot dus als een flink Nederlands ziekenhuis. Deze hos- pitaalgroep omvat 200 man, onder wie 15 doktoren, vormende een volledige specialistenstaf, een apotheker, beroeps verplegers enz. Nog 50 verpleegsters worden verwacht, onder wie een ana- lyste en diëtiste, die het geheel zuilen completeren. Dit grootste hospitaal, door de Militaire Geneeskundige Dienst uit gerust, werd van Mei tot November van het vorig jaar georganiseerd. Het be schikt over een volledig instrumenta rium, dat van de Engelsen is overgeno men. De medische verzorging aan boord van de „Volendam" laat dus waarlijk niets te wensen! De doktoren geven zich met grote toewijding aan hun werk; geen euvel of kwaal of er is heul voor. Zo werd reeds in het begin van de reis een ooroperatie verricht, waarbij het hospitaal dus voor het eerst in functie kwam. De specialist verklaarde zich na afloop uiterst tevreden over de assisten- ti< Niet minder dan de jongens en dit wordt wel eens vergeten brengen ook de officieren, die met hen naar In dië vertrekken, dikwijls een zwaar of fer. Voor de doktoren, onder wie be kende specialisten, geldt dit in het bij zonder; zij laten dikwijls een prachtige practijk achter om als gewoon of buiten gewoon dienstplichtig officier hun mili taire taak te gaan vervullen. Niettemin is de stemming ook onder hen uitste kend. Als blijk van meeleven van het „thuisfront" met de uitgaande troep mag wel de telegrafische mededeling gelden, welke de manschappen van de 51e Hoofdverbandplaats, 145 in getal, beho rende tot de Geneeskundige Troepen, ontvingen van de Organon-fabrieken te Oss. Daarbij werden zij door de fabrie ken voor de duur van hun verblijf in Indië geadopteerd. Zij zullen brieven en verjaardagspakketten ontvangen, als mede alle gewenste materiaal voor sport en ontspanning; in het personeelsorgaan der fabrieken worden regelmatig twee pagina's voor de jongens gereserveerd. De leider van de republikeinse dele gatie, Roem, en de leden der delegatie zijn vandaag, na de Paasdagen te Djocja te hebben doorgebracht, te Batavia aan gekomen. Bij zijn aankomst deelde Roem aan Aneta mede, dat de onderhandelin gen in volle gang zyn. Op de vergade ring van de Agenda-commissie, welke nog hedenmiddag zal worden gehouden zal men voortgaan met de behandeling van de ingediende „working-papers"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1