STADSNIEUWS morris ■in-x dag en naoht MENSEN VERBETERING VAN HET ONDERWIJS HOE KUNNEN PARTICULIEREN BOUWEN? AAIEN en Oud-onderofficieren vieren feest Nogmaals de zetel van Bloembollencultuur Crediet van B5ü millioen voor Ned.-lnd. regering n- MARKIEZEN -i AGENDA Gemeenteraad van Heemstede C. DE WEEKS Oprichting van een lichaam met verordenende bevoegdheid gewenst Een duidelijke brochure - Wandelwegen krijgen wegwijzers besommingen DINSDAG 30. MAART 1948 PAGINA 2 EERSTE H.H. MISSEN Schepenveilingen gaan weer beginnen Geen politiek delinquent Burgerlijke Stand Basnsteee. Vrijwillige hulppolitie 'te Haarlem Vier Paaskonijnen gestolen Orgelbespeling Va/n wie is de motorcap? SPIEGEL i DISTRIBUTIENIEUWS Haarlemse Demobilisatieraad Betere salariëring Vakonderwijzers St. Raphael I HillinenAugst 44 Schoolvoet balwedstrijden Haarlems Schaak Gezel, schap kampioen Engelse College-girls in Bloemendaal HEEMSTEDE Geen samenwerking 'met de C.P.N. Huldigingsavond H.B.C. Schuur afgebrand ZANDVOORT ZAND VOORT EN DE PAASDAGEN KAMPERVEST 45 Duinbrand HILLEGOM K.A.B.-jaarvergadering Naar hel A.N.P. Ier ore komi, is zeer spoedig le ver wachten de indiening van een wetsontwerp, waarbij machtiging gevraagd wordt, aan de Nederlands-Indische regering een crediet ie ver strekken van 850 millioen gulden. Wielrenner neergeschoten T/tW Bel 13000 door RICHARD POWELL (Wordt vervolgd) BENNEBROEK „Heit spookverhaal" Beurs van Amsterdam Twee neomisten droegen Maandag hun eerste H. Mfs op binnen Haarlems veste. Pater Constanttaus Dekker, die reeds op de Eerste Paasdag officieel was ingehaald, deed om half elf zijn eerste plechtige H. Mis in de kerk van de H. Elisabeth en Barbara, geassisteerd door pastoor A. Lühn als presbyter- assistens, kapelaan P. v. Heemskerk als diaken en kapelaan P. Hillebrand als subdiaken. Pater Bayer hield de feest predikatie. Na een druk bezochte receptie ten huize van de neomist was er om half vijf lof, waarbij pater Bayer en kapelaan Hillebrand pater Dekker assistentie verleenden. Geassisteerd door een ordepater, pa ter Stanislaus, als diaken en pater Gommarus 'als sub-diaken, deed in de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smar ten en St. Bavo, pater A. Coppens, O. Cist.. zijn eerste H. Mis. Pater Norber- tus, O. Cist., die de functie van presby- ter-assistens vervulde, hield de feestpre dikatie. Van te voren was ook deze neo mist plechtig door bruidjes ingehaald. De harmonie St. Caecilia bracht pater Cop pens een vrolijke serenade, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten de priester en zijn faijiilie te feliciteren. Met dezelfde assistentie als des morgens celebreerde de neomist een plechtig lof. De Koninklijke Ned. Bond van Oud onderofficieren, afdeling Haarlem en omstreken, viert zijn 60-jarig bestaan. Op Vrijdag, 2 April, zullen leden, dona teurs en donatrices des avonds om half acht in het gebouw Generaal van Mer- len" aan de Schouwtjeslaan bijeenko men. Het bestuur recipieert Zaterdag, 3 April, in hotel ..De Leeuwerik" van drie tot half vijf. De feestvierenden zullen zich daarna aan een gemeenschappelijke maaltijd verenigen. Om acht uur zal eveneens in „De Leeuwerik" het cabaret gezelschap „De Roulette" optreden, met schetsjes en liedjes. In het jubileum nummer van de Afdelingsschakel wenst allereerst de beschermheer, burgemees ter Cremers, het diamanten bestuur ge luk. Ook de ere-voorzitter, de garni zoenscommandant luit.-kolonel H. W. Lenderink, wijst er op, dat de afdeling kan medewerken aan de opbouw van onze Koninklijke Landmacht. De vete raan, H. Stinis. heeft de geschiedenis beschreven met het vertrouwen, dat de thans actief dienende onderofficieren er ook kennis van zullen nemen. De op richter van de bond en de afdeling was A. C. de Koek. die in 1906 is overleden. Daarna werd de heer H. J. Bouman als voorzitter der afdeling gekozen, welke functie hij thans vervuld. De schietvereniging Generaal Van Merlen werd opgericht op 20 Juli 1892. Zij behaalde in de loojj der jaren ver schillende lauwerkransen, gouden me dailles en plaketten. Niet minder dan 155 verguld-zilveren en zilveren medail les werden op wedstrijden gewonnen. Thans is de vereniging op non-actief. De wapens zijn gered, doch er is gebrek aan munitie, die voor de buksen uit het buitenland moet komen. Men zal zich herinneren, dat het vo rig jaar aan de Jachthaven een experi ment plaats vond, dat bewees, hoezeer ook de koopmansgeest over Heemstede vaardig is geworden. Het betrof n.l. de Invoering van een veertiendaagse schepenveiling die, zij het dan ook met ups en downs, toch een succes is geworden en wel van die aard, dat de ondernemers, de heren Stuut als scheepsbouwkundig expert en J. P. Kok als veilingmeester weer wat ervaring op gedaan, want het veilen van schepen is nu eenmaal iets heel anders dan het veilen van meubilair of andere artikelen en daar mede gewapend kunnen de liefhebbers van de watersport er van op aan, dat de on dernemers zullen trachten, alleszins be hoorlijke schepen te veilen tegen de prijs die men er zelf voor betalen wil, wanneer er ten minste niemand is die er meer voor wil geven. De veilingen van het vorige jaar heb ben bewezen, dat men voor een niet al te hoge prijs een aardig zeilscheepje ol mo torjacht kan bemachtigen. Op 3 April, dus Zaterdag, des middags 3 uur, gaan deze schepenveilingen weer beginnen. In een verslag over de zaak A. J. G. P. J. te Overveen voor de Haarlemse politierechter hebben wij gemeld, dat deze persoon ex-politiek delinquent zou zijn. Dit is onjuist. A. J. is weliswaar 6Ï4 maand gedetineerd geweest en al zijn goederen werden in beslag geno men, maar de autoriteiten hebben ach teraf erkend, dat het hier een vergissing betrof. Genoemde is lid van de Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de Duitse tijd. GEBORENA. S. van t Hoenderdaal— Buné. z; T. HollenbergPaap, z; M. Dys—Planting, z; A. E. Koperberg—Bak ker, z; A. J. Kruyt—van Zomeren, z; C. de Graaffvan den Aakster, d; J. van Gulikvan Ling, d; G. Busselman Huisjes, d; A. J. VUs—Dijkstra, d; C. M. Janssen—Spierings, 2 d; H. E. Brood— de Vos d; J. M. de Looze—Steding, d; W. Schmidts—Verbeek, d; W. J. Borst Tanls, d; M. A. Opdam—van Maris, d. GEBOREN: J. Steenken-Hoogkamer, z: J. Biesheuvel-Slegers, z; J. M. de Smit-Roose. z; C. G. Aussum-Wiegers, z- J. T. Molenaar-van Bork, z; N M. Romijn-de Groot, z;' C. Leautud-de Goede, z; J. F. T. L. de Jonge-Kling, z; M. W. Roosen-Börger, z; J. W. F. Bende ten Hacken, z; A. C. Schijf-Eleveld, z; P. A. M. Honcoop-van Lieshout, d; G. M. Galjaard-van der Vaart. d. GEHUWD: S. Bouma en N. van Veen; G. van Herwerden en G. Visser; A. Quak en H. Wedekind; H. Asma en M. Wissing. GEHUWD; L. A. Rempt en N. Steen ken; A. Knol eri C. Kenselaar. OVERLEDEN: A. C. H. J. Geheniau, 1 d.. Kamperlaan; L. C. Berghoef, 30 j., Kamperlaan; A. G. M. Simonetti Leus- huis, 49 j„ Stalpard v. d. Wielenstraat; A. D. van Bottenburg, 17 j„ Lange Veer- straat- W. F Schenk, 84 j.. Gasthuis- vest; R. A.'M. de Heer Kloots, 67 j., Zomerluststraat; J. Brouwer, 59 j., Teij- lerplein; W, Bron, 67 j., Rozenprieel- straat; J. Heydenrijk, 56 j., Schoterbos- plein. OVERLEDEN: E. de Jonge:Boasson, 91 j Jansweg; G. J. Hesselink, 58 j. Helmbrekersteeg; G. Scheepmaker, 76 j. Com. Schoonstraat; E. S. van Wienen- van Zutphen, 64 j. Hazepaterslaan; J. M W Riemerma-Kamper, 72 j. Hyacin- tenlaan- J. C. Tuin-Seubring, 58 J. Slachthuisstraat; A. H. Kreuger-Vossen, 63 j. Reitzstraat; A. Peters-Poschmann, 74 j. Kinderhuisvest; J. Vugts, 7o j. Zij, die zich bij de Haarlemse Vrij willige hulppolitie zouden willen aan sluiten. kunnen zich zowel mondeling als schriftelijk aan het hoofdbureau van politie, Nassauplein 3, melden. Voor informaties dienomtrent kan men zich eveneens aan het bureau vervoegen. Vrijdag zijn op twee verschillende plaatsen twee konijnen gestolen. De dieven, die de diertjes waarschijnlijk nodig hadden voor de Paasdis hebben hun slag geslagen in de Prof. van der Waalstraat en de Kamerling Onnes- straat. George Robert zal in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem Donderdag 1 April van 34 uur het orgel bespelen. Het programma, dat aan J. S. Bach gewijd zal zijn. vermeldt; Preludium en Fuga c kl. t. «'eters Bd. II); Koraalvoorspelen (Peters Bd. V): a O Lamm Gottes; b. Christe, du Lamm Gottes; c. Da Jesus an dem Kreuze stund; Fantasie C kl. t. (Pe ters Bd. IV)Koraalvoorspelen (Peters Bd. V); a. O Mensch, bewein dein Sünde gross; b. Wir danken Dlr, Herr Jesu Christ; c. Hilf Gott, dass mir's gelinge; Fantasie G gr. t. (Peters Bd. IV). Aan het hoofdbureau van politie aan 't Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als gevonden aangege ven voorwerpen: gouden armband, autoped, bustehouder, brillen, kerk boekje, bal, koralen beurs, baret, twee Duitse leerboekjes, ceintuurs, duim stokken, munt- en bankbiljetten, hand doek - en broekje, honden, horloges, hoofddoeken, handschoenen haakwerk, kinderjasje, regenjas, wollen jurk, ko- lenkaart, kruiwagen, electrische zak lantaarn, kindermof, matras, meetin strument, kindermuts. motorcap, num merplaat, hondenpenning, portemon- naies met inhoud, parapluie, rode por tefeuille, passer, kinderdriewieler, zil veren rozenkrans, gouden damesring. sleutels in étui, schuifmaat, sjaals, da messchoenen, overschoenen, sleutels, boodschappentas, tang. actetas, motor tas met inhoud, vulpenhouders, wanten, windjack, zweep, radiozegel, steunzool broodbonnen De man, die er een beroep van maakte rijwielen te huren en deze daarna te verkopen, is door de politie te Delft aan gehouden en naar Haarlem op transport gesteld. Het blijkt een 37-jarige monteur uit Den Haag te zijn. Als verdacht van diefstal van een rij wiel is door de recherche aangehouden de 48-jarige fabrieksarbeider J. W. N. Vermoedelijk met gebruikmaking van een loper is Vrijdagavond ingebroken in een woning aan de Middenlaan. Enige gouden en zilveren sieraden werden ont vreemd uit een afgesloten schrijfbureau, dat met een scherp voorwerp was open gebroken. Uit de buffetlade werd een huishoudportemonnaie met enig geld medegenomen. Nu de Vastentijd weer voorbij is, or ganiseert de stichting „Amusement voor Katholieken" een Paassoirée in de dans zaal van Hotel de Leeuwerik. De dans muziek wordt verzorgd door de Harlem Swingers onder leiding van Jan van Ake. Als attractie is o.m. een danswed strijd ingelast. Op tweede Paasdag hebben ongeveer 2300 personen een bezoek gebracht aan de uitkijktoren het „Kopje" te Bloemen- daal. Winkelbedrijven kunnen bij ons inlichtingen verkrijgen voor aanschaffing of vernieuwing. L e i d s c h e g r a ch t 101-105 Amsterdam - Tel. 32077-31980 Bioscopen: Rembrandt: Kay Wonderman (volw.),' 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Aladin in Bagdad (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Lost in a harem (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u-; Frans Hals: Grof Geschut (a.L). 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City theater: Mrs. Miniver (a l.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Ons Califor- nie (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Dinsdag 30 Maart: Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. WOENSDAG 31 MAART Uitreiking bonkaarten eng. te: Haarlem (Vleeshal) rest H, 8.3012 15 u., 2—4.45 u. Bloemendaal (Hartelustschool) G, H. 912.30 u. en 2—4 u. Heemstede (Binnenweg 160,1 Ka Lm. Ke 8.30—12.15 u. en 2—4 u. Ook te Haarlem is. zoals wij reeds eerder berichtten, een demobilisatieraad in het leven geroepen waarvoor in bet gebouw aan de Hoofmanstraat het bu reau is gevestigd. Het doel is terug kerende militairen m onze stad behulp zaam te zijn bij hun opname in de bur germaatschappij. Er zijn 4 commissies gevormd: een van ontvangst, een voor beroepsadvies, een voor huisvesting en een voor sociale zorgen. De Nationale Raad heeft f 1000 toegezegd in de alge mene onkosten en uit de gemeentekas vragen B. en W. f 5000, te verdelen over 2 jaar. B. en W van Haarlem hebben een nieuwe regeling getroffen voor de sala riëring van het vakonderwijzend perso neel der scholen. Daarbij is van het beginsel uitgegaan, dat aan een vak onderwijzer hetzelfde salaris moet wor den toegekend als van hogerhand wordt bepaald voor de klasseonderwij zers. Voor gemeentescholen is daarvoor f 7000 meer nodig en voor bijzondere scholen f 13.000. De leden van St Raphael, afd Haar lem 1, worden herinnerd aan de jaar vergadering, welke hedenavond 8 uur wordt gehouden In het St. Bavogebouw, Smedestraat. Tevens worden zij er op opmerkzaam gemaakt, dat nog een aan tal kaarten voor de feestavond van 7 April beschikbaar zyn. welke eventueel morgenavond tussen 710 uur tijdens het plaatsbespreken aan de Gem. Con certzaal kunnen worden gehaald. Tweede Paasdag speelde het Zwitserse elftal „Augst." 'n vriendschappelijke wed strijd tegen „Hillinen". De ontmoeting, welke opgeluisterd werd door de „Hillegomse Harmonie Kapel", trok veel belangstelling. De eindstand was een 44 gelijk spel. Alle doelpunten van „Hillinen" werden ge scoord door Winkelaar. De uitslagen van de schoolwedstrijden. die Zaterdag werden gespeeld, luiden: Afd. E (Rectificatie le ronde)St. Ba- voscliool 2 (Eemstr.)St. Antoniusschool 13. 2e ronde verliezers; St. Bavoschool 3 )Eemstr.)St. Bavoschool 2 (Westergr.) 18; R. K. Opleidingsschool (Nieuwe Gr.)St. Bavoschool 2 (Eemstr.) 02; St. JozefschoolJaoobaschool 22 (St. Jozefschool wint)TeylerschoolMon tessorischool (Bakkerstr.) 41. Nic. BeetsschoolFrans Halsschool (Fr. Hals- school n.o.). 2e ronde winnaars: St. Aloysiusschool (Overveen)St. Willlbrordusschool 3—0; St. Luciachool 2St. Antoniusschool 02; St. Bavoschool 1 (Westergr.)St. Bavoschool 1 (Eemstr.) 12; Instituut Oranje NassauCrayenesterschool 50, Dr. BavinckschoolAnslijnsChool 81. Afd. C (vervolg le ronde); Lorentz- school 1ULO B 5 03; 2e Centr. school 1—Chr. Lyceum 2 2—4; Lorentzlyceum 4 —le HBS B 9 0—3; ULO A 3—ULO B 3 2—1; Gymnasium 1—Lorentzlyceum 3 0—4; CoomhertlyceumULO C 2 07; Kon. Wilhelminaschool 2ULO B 4 02 Wim Gertenbachschoolle HBS B 10 70. St. Luciaschool 1St. Henricus- school 2 09; St. Jeroenschool 2R. K. ULO 3 (Oude Gr.) 3—3 (St. Jeroen school wint)); St. Jeroenschool 3Trini- teitslyceum 3 011; ULO C 3Am bachtsschool 2 010. Tussenronde: le HBS B 8Harten- lustschool 12. Afd. B (vervolg le ronde); R. K. ULO 1 (Oude Gr.)_-Triniteitslyceum 2 1—4; ULO B 1—le HBS B 2 0—1; Chr. Burgerschool (Hillegom)le HBS B 6 3—0; ULO C 1—ULO A 2 5—0; Lorentz lyceum 2Chr. Lyceum 1 02. Mochten „Haarlem" en ,,E.D.O." het voetbalkampioenschap in Haarlem brengen, thans is ook het Haarlems Schaak Gezelschap er in geslaagd een kampioenschap ln Haarlem te brengen. Hij werd n.l. ongeslagen kampioen in zijn afd. A van de hoofdklasse van de Kon. Ned. Schaak Bond. Op de voet gevolgd door .Kralingen" uit Rotter dam, dat evenals H.S.G. voor de kam pioenstitel in aanmerking kwam, was de laatste tussen hen te spelen wed strijd van groot belang. De voorlopige uitslag werd 43 in het voordeel van H.S.G., met 3 afgebroken partyen. Na arbitrage werd de einduitslag 5V*4% in het voordeel van H.S.G. In de eerste helft van April speelt H.S.G. zyn eenste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Enige tijd geleden bezicht miss P. Pulleng, directrice van Harrow College for Girls deze school bevindt zich in het N.O. van Londen in Engeland de lerares van de H.B.S. voor meisjes ,,'t Kopje" aan de Koepellaan te Bloemen daal, mevrouw J. W. Lastotsjkm Pel- sky-Fransen van de Putte. Bij dit be zoek kwam de wens tot uiting, dat de leerlingen van beide scholen met elkaar in correspondentie zouden treden; te vens werd de mogelijkheid besproken een uitwisseling te organiseren. Het is niet bij afspraken gebleven en inder daad is een vruchtbare correspondentie ontstaan. Niet alieen is dit van belang voor de talenkennis, doch tevens leert men elkaar beter begrijpen en waar deren. Inmiddels is het mogelijk gebleken, de- uitwisseling tot stand te doen komen. Ongeveer een twintig-tal meisjes van Harrow College for Girls is gedurende de Paasvacantie te gast bij de leerlin gen van de meisjes-H.B S. ,,'t Kopje". De leerlingen van laatstgenoemde school zullen in de komende zomervacantie waarschijnlijk in de maand Juli naar het land van Albion oversteken. Donder dag zijn de Engelse meisjes in Bloe mendaal gearriveerd. In de laatstgehouden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede heb ben de fracties buiten de communis tische om een verklaring afgelegd, dat zij met deze laatste niet zullen samen werken. De communist De Ronde noemde dit optreden een platonische verklaring van vijandschap. Er werden credieten verleend voor de viering van het regeringsjubileum en voor het maken van een brug naar het sportveld aan de Wagnerkade. Met negen tegen tien stemmen be sloot de raad geen subsidie te verlenen aan de vereniging „Vooruit", om het te kort te dekken van het gehouden en te houden concours-hippique. Verschil lende raadsleden meenden, dat dit con cours te veel schade aan de grasmat van het Sportpark veroorzaakt. Bovendien staan nog vele kampioensvoetbalwed strijden op het programma. Van de K.V.P.-fractie stemden voor de heren Van Lent en Willemse. Tot een bedrag van f 2500.— werd deelge nomen in een garantiefonds van R.C.H. Bij de rondvraag kwamen de loslo pende honden ter sprake. Andere ge meenten vragen een afschrift van de verordening, die volgens de burgemees ter zeer spoedig resultaten oplevert. Het kampdoenselftal van H.B.C. is op Tweede Paasdag des avonds op har telijke wijze in het R. K. Verenigings gebouw gehuldigd. De spelers werden in een nieuw costuum gestoken en hen ter ere werd een speciaal huldigingslied gezongen, waarbij elke speler een beurt kreeg. De voorzitter van de Supporters vereniging huldigde op zijn beurt de trainer Rentenaar en ten overvloede kregen alle spelers een vulpotlood en de trainer een briefopener. De toneelafdeling H.B.C. voerde op verdienstelijke wijze enige kluchten op en het klokje van gehoorzaamheid had al lang geslagen, toen de feestvreugde beëindigd werd. In de schuur van perceel Lijsterbes laan 16 alhier is brand uitgebroken. De brandweer, die zeer spoedig ter plaat se was, bestreed met drie stralen het vuur en wist na een half uur het ge vaar voor overslaan naar de belenden de percelen te bezweren. De schuur, die veel stoffeerdersmateriaal bevatte, brandde echter uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak, omdat het niet onmo gelijk wordt geacht, dat de jeugd, die veel in de schuur speelde, het brandje heeft gesticht. Het zonnige weer heeft tijdens de Paas dagen een druk bezoek aan Zandvoort ten gevolge gehad. Vooral de Tweede Paasdag, toen tienduizenden naar Zandvoort kwa men. De strandpachters hadden bijna allen hun bedrijf weer opgericht en profiteerden van deze gelegenheid. In de middaguren waren de café's, ter rassen, ijsbars en eetgelegenheden overvol. De tram had extra-materieel ingelegd, des ondanks vormden zich lange files van rei zigers. De N.S. brachten ongeveer 8000 be zoekers naar Zandvoort en legden 's middags extra-treinen in. Opvallend was de Twee de Paasdag de onafgebroken file van auto's, welke tengevolge van het Zondag rijverbod op de Eerste Paasdag vrijwel ont braken. BETAALT voor Herencostuums f 25.— tot f150.Dames - Heren - Tropen Kinderkleding goede prijzen. Zondagmiddag ontstond brand in het duingebied ten Zuiden van de spoorlijn. Met veel moeite gelukte het de brandweer de brand, die in het kurkdroge helm gras en de bosjes duinheesters gretig voedsel vond, meester te worden. Vier hectaren duinbeplantingen gingen ver loren. Morgen houden de Nederlandse lerarenvereniging van het VHMO te Alkmaar een openbare vergadering ter bespreking van het rapport der Commissie, welke op 6 Februari 1947 werd ingesteld, om de mogelijkheid te bestuderen te komen tot de oprich ting van een lichaam met verordenen de bevoegdheid op onderwijsgebied. Uitgaande van de overtuiging, dat de tot nog toe gevolgde gang van za ken tot het bereiken van maatregelen betreffende het onderwijs onbevredi gend is, oordeelde de Commissie het dringend noodzakelijk de bij het on derwijs belanghebbenden rechtstreeks in te schakelen bij het tot stand bren gen van de vereiste hervormingen, en wel in die zin, dat de direct-betrokke- nen een zekere zelfstandige bevoegd heid wordt toegfkend. De instelling van een adviescollege beantwoordt niet aan het nagestreefde doel. Een onderwijscorporatie, als pu bliekrechtelijk lichaam zou met haar vérgaande bevoegdheden terreinen be treden, welke niet aan Staatsinmenging mogen onttrokken worden. Daarom wordt als oplossing voorgesteld een lichaam met verordenende bevoegdheid. Hierin behoren dan zoveel mogelijk vertegenwoordigd te zijn: het Rijk, de gemeenten, de schoolbesturen, de ouders de leraren, het bedrijfsleven en de pae- dagogische wetenschap. Het werkterrein van dit lichaam ligt tussen hetgeen door de wet moet worden bepaald en het geen aan de eigenlijke onderwijskrin gen kan worden overgelaten. Na de grondwettelijke mogelijkheid van dit plan te hebben vastgesteld, gaat het rapport over tot een uitvoerige taak omschrijving en komt tot de conclusie, dat een dergelijk lichaam in hoge mate wenselijk is. Als naam wordt voorgesteld: „Cen traal orgaan voor het Onderwijs" of kortweg „Onderwijscentrale". Deze omvat vier kamers, een voor het L. O., een voor het Nijverheidsonderwijs, een voor het VHMO en een voor het H.O. Verder een Onderwijsraad gekozen uit en door de vier kamers. Voor het af doen van het dagelijkse werk zullen de Onderwijsraad en de vier kamers worden bijgestaan door een Centraal Bureau voor het Onderwijs, dat geves tigd is in het gebouw van het Ministe rie van O., K. en W. De vier kamers zijn elk voor zich bevoegd tot het opstellen van een voorlopig besluit op eigen gebied. Dit wordt voorgelegd aan de Onderwijs raad. Na diens fiat wordt het besluit ter kennis gebracht van de Minister. Alleen aan de Onderwijsraad, die het geheel van het Onderwijs kan overzien, komt de eigenlijke verordenende be voegdheid toe. De Minister is volledig verantwoordelijk voor alle verordenin gen van de Onderwijscentrale tegenover de Staten-Generaal, maar hij bezit dan ook tevens de bevoegdheid elk besluit van de Onderwijsraad ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De ver ordeningen van de Onderwijscentrale worden door hem binnen een door de wet vast te stellen tijd uitgevoerd. Voor de naleving hiervan dragen de inspec teurs van het Onderwijs zorg. (Van onze Haagse redacteur) Hoe staan de kansen op bewoning van het huis, dat men zelf gebouwd heeft? Het antwoord hierop vindt men in een aanwijzing, welke door het minis terie van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen gegeven is: ,,De ingezetene, die geheel of gedeeltelijk voor eigen rekening een wonuig iaat Naar aanleiding van het voorstel van de afd. Haarlem van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur inzake de plaats van een eigen gebouw, richx de afdeling Hillegom zich in een circulaire tot de leden. De argumenten, die de afd. Haar lem ter verdediging van zijn voorstel aanvoert, zijn op de navolgende gronden af te wijzen, aldus deze afdeling. Het Krelagehuis voldoet zeer zeker niet aan alle redelijke eisen, hetgeen wel blijkt uit ae ermek.' die er in bet verleden bij voortduring op werd uitge oefend. Zij noemt slechts: lekkages, ver warming. luidspreker-installatie, ont breken van eigen parkeerterrein en vooral geen proef- en monstertuin in de nabijheid. In tegenstelling tot de geheel onge gronde twijfel van de afd. Haarlem, dat de toegezegde bedragen bij eventuele vestiging te Hillegom niet meer beschik baar zouden zijn, kan de afdeling met kennis van zaken verklaren, dat deze gelden inderdaad nog steeds beschikbaar zijn. De bewering, dat naast de beschikbaar zijnde 600.000 nog 900.000 a 1.200.000 nodig zouden zijn, is een totaal verkeerde voorstelling van zaken. Tegenover de beweerde slechter wor dende verbindingen tussen Haarlem en Hillegom, mogen wij stellen de toezeg gingen van Spoorwegen en Trammij. Het steeds toenemende bezoek van hon derden vakgenoten vanaf het Westland tot uit de kop van Noord-Holland elke Donderdag aan de beurs te Hillegom spreekt voor zichzelf. Wat betreft de toezeggingen en mede werking van de gemeente Haarlem, merken zij op, dat deze. zelfs met de dreiging, dat de zetel uit Haarlem weg zou gaan. toch altijd maar uiterst gering geweest is. Resumerend komt de afd. Hillegom tot de conclusie, dat geen enkel vakbe lang met het voorstel Haarlem gediend is. Integendeel: het zou hier gaan om de afwijzing van een aanbod van ƒ600.000. waar niets tegenover staat. Zij wekken daarom al de vakgenoten en medeleden op. in het belang van het vak e'n van de vereniging, het voorstel Haarlem niet te steunen, doch absoluut af te wijzen. De jaarvergadering van de Kath. Ar beidersbeweging wordt gehouden Vrij dag 2 April des avonds 8 uur in hotel Flora. De agenda vermeldt o.m.: ver kiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heren J. v. d. Aar en J. Raamsveld, die her kiesbaar zijn, en C. Duinhoven, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Namen van candidaten moeten schriftelijk voor de aanvang van de vergadering worden ingediend. Het districtsbestuurslid, de heer Van der Veldt, spreekt over: „De K.A.J. treedt aan". N bouwen, zal aanspraak kunnen maken op bewoning." Men mag; dit evenwel niet zó ruim interpreteren, dat een trouwlustig paar, dat er nu inderdaad op de een of andere rare manier in zou slagen een villa van tien kamers neer te zetten, de wittebroodsweken zou kunnen vieren zonder medebe woners over de vloer! Ruim een jaar is het thans geleden, dat de „Financiering\sregeling Wederop bouw" in werking trad en nog steeds blijkt, dat vele gegadigden zich geen recht idee hebben gevormd van de mo gelijkheden, die deze regeling biedt. Het heeft daarom zijn nut de aandacht te vestigen op een onlangs verschenen uitgave van de afdeling Voorlichting van het ministerie van Wederopbouw en volkshuisvesting, waarin deze ma terie in eenvoudige bewoordingen, wij van het vaak zo moeilijk te vatten amb telijk jargon, uit de doeken is gedaan. Daar is allereerst de kwestie van het bouwkapitaal. In principe huldigt de overheid het standpunt, dat er parti culier geld in de nieuwbouw moet wor den gestoken, doch de rentelast van dat deel der bouwkosten, dat door de prijs stijging is veroorzaakt, komt voor reke ning van het Rijk. Minstens 15 pCt. de pract.iik leert, dat het goed is te rekenen met ongeveer 30 pCt. van het beno digde kapitaal moet de adspirant- bouwer zelf fourneren; slechts voor bijzondere gevallen verstrekt het Rijk een tweede 4 pCt. lening met een ai- lossing van 2 pCt. 'sjaans tot ten hoogste 15 pCt. van de totale stich- tingskosten der woning. Het resteren de kapitaal moet de gegadigde zelf zien bijeen te brengen in de vorm van een eerste hypotheek. Het tweede belangrijke punt vormt de rentebetaling van de geleende gelden. Het grootste deel van de bouwkosten is in de gegeven omstandigheden niet- rendabel. Daarover vergoedt het Rijk jaarlijks 4 pCt. rente, welke na vol tooiing van de bouw periodiek in con tanten wordt uitgekeerd, gedurende 10 of ten hoogste 15 jaar. Omtrent dit laatste blijkt bij vele bouwlustigen ongerustheid te bestaan. Immers na het verstrijken van die tijd zal het dan nog bestaande niet-rendabele deel van de bouwkosten ineens worden uitgekeerd, doch zo werd ons van de zijde van het departement verzekerd deze reserve, welke besloten ligt in de omschrijving „het dan nog bestaan deheeft slechts betrekking op de te verwachten huurverhoging, waardoor de verhouding tussen het rendabele en het niet-rendabele gedeelte van de bouwkosten uiteraard gewijzigd wordt. Van deze huurverhoging zal de eigenaar van het huis echter zelf ook profiteren. De brochure wijst er verder op, dat de gegadigden zich voor de eigenlijke bouwvergunning en het aanvragen van de materialen moeten vervoegen bij de gemeentelijke instanties en niet bij het Rijk. Wat het laatste betreft is het bo venal van belang, dat men vooraf een schetsontwerp laai maken door een architect en een globale kostenbecij- fering op laat zetten. Zonder deze be groting doet men beter, niet op stap te gaan voor de vergunningen! Icriig* <oegw«e" GARAGE BRlNKMANN Smedestraat 22, Haarlem, teleioon 11025 Naar nu eerst bekend wordt hield Donderdagmorgen een onder de gemeen te Grathem dienstdoende marechaussee een aldaar passerende bestelwagen aan en gelaste de chauffeur een in de verte verdwijnende wielrenner te achtervol gen. Met tegenzin voldeed de chauffeur aan dit bevel. Toen de wielrenner was ingehaald, de marechaussee loste enkele waarschuwingsschoten, ging deze nog maals aan de haal, doch onder de ge meente Thorn kreeg de marechaussee hem andermaal te pakken. De -wielrijder maakte van het passeren van een vracht auto gebruik om een hernieuwde ont snappingspoging te wagen. Van korte afstand slechts enkele meters schoot de marechaussee twee- of drie maal op de vluchteling en trof hem jn de rug. Zwaargewond werd de wiel renner. de bekende Maastrichtenaar Jean Schweitzer, die in het bezit van honderd eieren bleek te zijn, naar het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond overgebracht. De toestand van Schweit zer was Vrijdagmiddag redelijk wel. V 13) Ik bereikte een plek dichtbij het wier en gaf een plotselinge ruk aan de lijn, zodat het aas uit het water zwiepte, voordat de lange, donkere schaduw on der de waterspiegel er een uitval naar kon doen. Chuck drukte de hefboom weer neer en het jacht schoof langzaam naar onze aanlegsteiger. „Er zitten er inderdaad zwaardere," gaf hij toe. „Ik vind het geen werk. kleine vissen te vangen," zei ik. Ik voelde me erg zelf verzekerd. Een kort ogenblik slechts, want toen hoorde ik Chuck zeggen: „Dan is het maar goed. dat we vandaag op tarpoen gaan vi6sen." Terwijl ik me zenuwachtig maakte over de dag. die voor ons lag. gleed het grote jacht langs onze steiger en Chuck meerde en stapte aan wal. De manier, waarop hij Arab monsterde, bracht me evenwel de overtuiging bij, dat, de tar poen niet de grootste zorg behoefde te zijn. Ik zou dus iets buitengewoon in drukwekkends dienen te doen, wilde ik Chuck's aandacht afleiden. Hij hield Arab angstvallig aan boord, keek mij toen misprijzend aan en zei: „Die lichte hengel is natuurlijk niks voor jou, Blake. Ik heb zwaarder tuig genoeg aan boord." Ik bracht de werphengel terug in huis en trad weer naar buiten en toen ik op de boot toe ging, zag ik een rijzig slank meisje langs de oevermuur op ons af komen. Ze droeg lichtgele zeilkleding; haar haar was zo blond, dat het bijna zilver leek en het was van de slapen wegge- kamd en van achteren samengewonden. Zij was het meisje, dat Chuek twee da gen geleden op het dansavondje had vergezeld. Ze liep langs me heen, alsof ik niet bestond en ging onze steiger op. „.Morgen, Chuck," zei ze. Haar stem klonk als het tinkelen van klompjes ijs in een glas. Chuck was op de vooiplecht een luifel aan het oprichten om Arab tegen de zon te beschermen. Hjj keek op en zijn ge zicht nam de kleur van het hem om ringende mahoniehout aan. „O," zei hij. ..O, hallo, Georgia." „Ik dacht, dat je me vandaag mee uit vissen zou nemen," zei ze. „Eh ja, dat zou ik," stotterde hij. „Ik bedoel, fiat doe ik ook. Ik ben eerst de Blakes hier gaan ophalen en ik was juist van plan, terug te gaan om jou te treffen." Hij had net zo goed ronduit kunnen zeggen: „Grote hemel, ik was je totaal vergeten." Niettemin scheen de blondine bereid met zijn smoesje genoe gen te nemen; ze stapte tenminste zon der aarzelen aan boord. „Mag ik u miss Wood voorstellen?" zei Chuck. „Miss Georgia Wood mevrouw Blake." Arab en Georgia bekeken elkaar, alsof ze el- kaars kleren taxeerden met als con clusie: bokserspryzen. „En dit is mijn heer Blake," voegde Chuck er aan toe, toen ik aan boord stapte. „Hallo," zei ik en werd een even op getrokken wenkbrauw waardig gekeurd. Een ogenblik stonden we allemaal, alsof we nooit aan elkaar voorgesteld waren. Toen zei Chuck hartelijk: „Kom. zullen we dan maar op weg gaan? We kunnen de tarpoen niet zo lang laten wachten, We staken van wal en wendden de steven stroomafwaarts. Chuck liet Arab aan het stuurwiel staan en kwam naar achteren, waar Georgia en ik zaten. „Wel eens eerder op tarpoen gevist?" zei hij. „Om je de waarheid te zeggen nee," antwoordde ik. „Ofschoon lk het altijd al graag eens heb willen doen." Ik deed een greep uit het vissersbargoens. dat ik de vorige avond tijdens het lezen had opgedaan. „Zijn ze enigszins te ver gelijken met marlijn en zwaardvis? Die heb ik langs de oostkust wel een paar maal gevangen." Hij scheen onder de indruk te zijn. „Ze geven je je handen volzei hij. „Ofschoon minder natuurlijk dan mar lijn of zwaardvis. Eigenlijk gezegd, Bla ke, toen ik je eergisteravond ontmoette, kreeg ik zo de indruk, dat je niet veel om vissen gaf. Ik had je ook bijna niet mee gevraagd." „Ik houd van het vissen zelf, niet van er over zwetsen," zei ik. „O, juist, natuurlijk," mompelde hij en keerde terug naar de brug'. Ik zuchtte verlicht en wijdde mijn aandacht aan een aangenamer onder werp: de zilverblonde Georgia, die naast mij zat. Om eerlijk te zijn: ze was alleen maar aangenamer, wanneer je haar met Chuck vergeleek. Ze lag slungelig in een van de visstoelen, met haar voeten tegen de railing en hield een mooi, doch koud profiel naar mij toe gewend. Ik babbelde en keuvelde tegen dat profiel en kreeg tegen vijftig woorden van mij er nauwe lijks één van haar terug. De enige Inlich ting, die ik uit haar wist te peuteren was, dat ze een zomerhusje voor het seizoen gehuurd had, niet ver van ons van daan, langs de rivier en dat ze een zaak in betere kleding in New York dreef. We bereikten de baai en staken over naar de Captiva Geul, waar eb en vloed zich tussen twee eilanden door persen en waar het, naar algemeen beweerd wordt, wemelt van de tarpoenen. Onderweg snuffelde ik wat in en op de boot rond. Ik weet niet, wat ik eigenlijk verwachtte te vinden misschien alleen maar een oude visspeer met geronnen mensen bloed maar 't opwindendste, dat ik aan trof, was slechts een geweer in de ka juit. Chuck zei, dat het goed te pas kon komen om haaien af te schrikken. Voor een plezierjacht was het een flinke boot, vijfenveertig voet lang, met zware motoren, twee schroeven en een welvoor ziene kombuis. Blijkbaar waren de reser voirs rijkelijk van benzine voorzien en ge bruikte Chuck ook veel; toen ik neusde vond ik tenminste een kwitantie voor negenhonderd liter. Toen ik even later langs mijn neus weg aan Chuck vroeg of hij wel eens lange tochten ondernam, vertelde hij me, dat hij meestal twee of drie keer per maand uit vissen ging langs de kust ter hoogte van Lostman s River en Shark River en Kaap Sable, aan de zuidwest punt van Florida. Hij vertelde me eveneens, dat hij de volgende dag des middags er voor drie dagen op uit ging naar Kaap Sable, met een vriend, die hij te Napels, veertig mijlen ten zuiden van Fort, Myers, zou oppikken. Ingaande 1 April 1948 worden de vol gende wandelwegen van N.Z.H.-weg- wijzers voorzien: 1. Oranje-wit van halte Bennebroeker- laan langs Bennebroekerlaan, School- laan, Zandlaan, Winterrustlaan, Rijks weg, Nieuweweg, Loosterweg I, Pas toorslaan naar halte Weerestein (4% km). 2. Wit van halte Weeresteijn langs Pastoorslaan, Loosterweg I, Looster weg II, Oude Beek, v. d. Endelaan (Nieuwe), v. d. Endelaan (Oude), Hoofdstraat (Martinuskerk) naar halte Hillegom (Raadhuis) (5 km.). 3. Blauw van Halte Steenfabr. langs Hyacintenlaan en Veenenburgerlaan naar halte Hillegom (Raadhuis) (3 km.). -4. Rood-wit van halte Nachtegaal langs Zwartelaan, Veenenburgerlaan, Hya- cintenlaan naar halte Steenfabriek (4 km.). 5. Blauw-wit van Halte Vierkant langs Stationsweg, Loosterweg III, Zwarte laan naar halte Nachtegaal (3% km.). 6. Oranje-wit van halte Noordwijk-Zee (Hoofdstr.) langs Nieuwe Zeeweg, Pr. Hendrikstraat, Oude Zeeweg, Koepel- weg, Beethovenweg (Kon. Emma duin). Kon. Astrid Boulevard, Huis ter Duinstraat, Tramstation, naar halte Noordwijk-Zee Tramstation (3 km.). De halten genoemd onder 1 t/m 5 zijn gelegen aan de tramlijn Leiden- Haarlem, de halte Noordwijk-Zee is bereikbaar met de tram van Leiden naar Noordwijk-Zee of met de autobuslijn Den Haag SS.Noordwijk ZeeHaar lem (Tempeliersstr.). Ook de andere autobuslijnen leiden door prachtige gedeelten van de bollen streek. De voetbalverenigingen V.S.V. en Stormvogels hebben Zaterdagmiddag in een vriendschappelijke wedstrijd het pas geopende sportpark „Schonenberg" ten doop gehouden. Burgemeester Kwint deed de aftrap. De wedstrijd eindigde in een 21-zege voor Storm vogels. Op de Tweede Paasdag voerde een jeugdgroep onder regie van Bon Jansen ln het R. K. Verenigingsgebouw ten bate van Katholiek Thuisfront „Het spookverhaal" op, een merkwaardig stuk, spelend in lang vervlogen tijden toen de mensen nog aan spoken geloofden, die by voorkeur in ruïnes van oude kastelen huisden. In aanmerking genomen dat de spelers vrijwel allen debutanten waren, is er over het algemeen goed spel ge geven met als uitblinkers Thijs Lammers als het spook, Ben van Bakel als Joost, de blijkbaar onbenullige jongeman die echter met spoken omging alsof het zijn dagelijkse werk was en vooral Thea Prins als Klaartje, de dochter van herbergier Gerbrand. De laatste rol was niet groot, doch Thea Prins speelde met een merk waardig zuiver aanvoelen. Verder mag met ere Jan Hogervorst worden genoemd als Pier, een soort troubadour. De avond werd geopend met een toepasselijk woord van de voorzit ter van Katholiek Thuisfront, de heer P. Lamboo, waarin deze o.a. mede deelde, dat alleen voor de corresponden- UMUIDEN. 27 Maart. IJm. 8 7550.—, IJm. 94 10.000.—, Kw. 169 f 2330.—, Kw. 47 f 3000 Sch. 36 f 5020.Kw. 92 f 1400.—, IJm 241 f 530.—, Urk 162 f 3260.—, Urk 79 {660— Urk 35 f620.—, Urk 22 f 1320.—, Urk 64 £1860—, Urk 2 £540.—, Urk 44 Aanvoer: 105 kisten tarbot en tong, 400 schol, 140 schar, 35 bot, 285 kabeljauw, 150 wijting, 25 schelvis. 60 poontjes, 120 ha ring. (Niet officiële koersen) Dinsdag 30 Maart 1948. Vorig slot 98": 166T 187'., 140 225 164 2.351 330'. 315% 294 359 V, 348% 204% 227 198 199' 274' 230' - Z-ZVi Nederland 1947 Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder nwe. aana Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel nw. aanö Philips Kon. Petroleum Idem (nieuwste) „Amsterdam" Rubbe Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi' Scheepvaart Unie H.V.A. Deïi Mii eert Claims Philips Opening beden 98%-ft 188 139 1641/4 234 328 295 358 350 208 199 277 234 Vt 589.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2