BENAUWDE ZEGE VAN HAARLEM OP GO AHEAD: 2-1 I JONGLEUR LENSTRA STRAFT KORT PSV-SPEL AF Hockey-elftal overrompelt Wales met 8-2 ER/C DE NOORMAN-DE STEEN VAN ATLANTIS Nederlands B-elftal wint drielandentoumooi Han Krever wint de Ronde van Noord-Holland Willem III roeit „Head" in recordtijd Superioriteitsexplosies leidden niet tot kampioensvoetbal Heerenveen wint: 4-2 Vier clubs winnen Paasprogramma Luxemburg met 1-0, Engeland met 5-2 geklopt i mmiSifiiiiigi KFC-verdedigers hielden het hoofd koel Gelijk spel 0-0) tegen UW 4 Doelpunten uit corner en strafschop r Valpartijen dunnen de gelederen mmm Onfortuinlijke penalty kost Vitesse de zege DINSDAG 30 MAART 1948 PAGINA 3 om gelijk ie maken, vlak voor doel over een gemakkelijke a J a j Hei doelpunt waarmee Haarlem na (Van onze sportredacteur) DEVENTER, 29 Maart. Apse Kolkman, de vinnige, blonde linksbuiten van Go Ahead, heefi hei in zijn machi gehad, de 2O-voorsprong, die Haarlem zich door zijn technische en iaciische meerderheid had verworven, ieniei ie doen. Zijn eersie kans de moeilijkste benutte de Devenie- naar, ioen hij negen minuien vóór hei einde van groie af stand een vliegend schoi hoog in hei Haarlemse doel priemde. Maar de gemakkelijkste miste hij vier minuien laier, ioen hij bij een van Go Ahead's verwoede pogingen bal heenstapte en daarmee hei loi van de Devenier ploeg vrijwel bezegelde. Vlak daarvóór had ook al een kreet van teleurstelling over de stampvolle tribunes geklonken, ioen middenvoor Kerkdijk bij een andere aanval van de rood gelen keihard tegen de lat schooi. m ENGELSE LEAGUE Courses te Hilversum Sportsnippers Sport op Eerste Paasdag - ;- f - ■Ü8P Beslissing in laatste minuat 163 Hauserbeker voor Het IJ In de nieuwe recordtijd van 26 min. 58.5 sec. heeft Willem III de 15e head of the River, het 8 km lange afstands kampioenschap van de Amstel, gewon nen en daarmede voor de derde maal in successie beslag gelegd op de Poseidon Jubileum Wisselbeker. Het oude record stond sedert 1936 op naam van Nereus met 27 min. 11 sec. In de tweede 'divisie werd Laga 2 eer ste in 27 min. 53.3 sec. Een bijzonder fraaie prestatie, wanneer men bedenkt, dat Laga 1 in de eerste divisie met een slechtere tijd (28 min. 4.2 sec.) op de derde plaats beslag legde. Ie divisie: 1. Willem III: 2. Nereus; 3.: Laga; 4. De Hoop; 5. Het Spaarne. 2e divisie: 1. Laga 2; 2. Nereus 2; 3. Njord; 4. Het Spaarne 2: 5. Willem III 2;> 6. De Amstel; 7. Nautilus; 8. Njord 2; 9. R.I.C.; 10 Triton; 11. Nereus 3; 12. De Hoop 2; 13. De Hoop 3. Maar ook zonder dat hadden de Oos- telijke kampioenen hun in spelkwaliteit uitgedrukte minderheid mogelijk nog niet met twee verliespunten hoeven te betalen, wanneer zü niet zo duidelijk onder de indruk waren geweest van hetgeen hun tegenstanders aanvankelijk met zoveel vertoon van superioriteit de monstreerden. Inderdaad is een der oor zaken van de nederlaag der Deventena- ren deze geweest, dat het korte, maar toch niet minder imposante machtsver toon van de bezoekers hun een soort minderwaardigheidscomplex bezorgde. Zjj herinnerden zich de verbeten wijze, waarop zij zelf door vechten en volhou den kampioen waren geworden en voel den twijfel rijzen, of zij hiertegen wel opgewassen waren. Hit temeer, omdat de Haarlemmers onmiddellijk na het begin- signaal de strijd in handen namen en hun gastheren maar weinig gelegenheid boden om de teugels over te nemen. Haarlem heeft de gelegenheid omzijn overwicht en vooral zijn talentvoller voorhoedespel van de eerste helft in een hogere score uit te drukken, voorbij laten gaan. Wanneer het had willen be wijzen, dat dit bekwaam combinatiever mogen inderdaad tot het programma hoorde, dat het voor deze kampioens competitie had opgesteld, dan hadden er toch meer resultaten moeten komen van het weergaloos knappe spel, waarmee Kick Smit weer het hele middenvak tot z ij n gebied maakte; dan hadden er doelpunten moeten volgen op de vlijm scherpe rushes die Roozen met zóveel gemak ondernam, dat het leek alsof hij door Deventer koek instede door een Utdic Dcvcnlc ei.—- anti cd. Ahead en zijn aanhang verstilde erbij, maar constateerde opgelucht dat aan dit soms zo knappe spel uiteindelijk toch de finishing touch ontbrak, die de gastheren onmiddellijk van hun kansen zou hebben beroofd. En zo moest Haarlem zich tenslotte tevreden stellen met twee doelpunten die bij elkaar eerlijk gezegd minder in drukwekkend waren, dan de voltreffer, waarmee Kolkman de 2-0-achterstand verkleinde. Het eerste viel na twaalf minuten spelen, niet als gevolg van een regelrechte aanval, maar uit een corner, die door De Winter perfect werd genomen en door Groeneveld met een mooie kopbal hoog onder de lat, te bestemder plaatse werd gedeponeerd. Kluit hoefde intussen ook geen koude handen te krijgen, want als antwoord daarop loste Kolkman Sr. een geweldig hard schot van de vleugel, dat de Haar lemse doelman nauwelijks kon bedwin gen en vlak daarop werden zowel een goede kopbal van Bloemendaal uit een voorzet van A. Kolkman, als een hard schot van Kerkdijk, maar juist on schadelijk gemaakt; het laatste door Zuurbier, die tot Haarlem's geluk op de doellijn stond, toen Kluit al gepas seerd was. Een felle doorbraak van Roozen, na een kwartier Go Ahead-overwicht in de tweede helft, leidde tot Haarlem's twee de doelpunt, toen rechtsachter Koop man, de oud-internationaal vlak bij doel ten val bracht. Smit nam de straf schop genadeloos zuiver en daarmee was de voorsprong bereikt, die de Devente- naren niet meer zouden inlopen. Maar echt kampioensvoetbal, neen dat hebben, ondanks hun superioriteitsexplosies, toen ook de Westelijke pretendenten niet kunnen opbrengen. Het spel van Haar lem beloofde veel, maar gaf tenslotte weinig. 12 minuien de leiding nam in de kampioenswedstrijd te Deventer. De Winter heejt een hoekschop even voorbij de doelmond geplaatst en vindt daar linksbuiten Groene veld om de bal juist onder de lat langs doelman Brand te koppen. (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 29 Maart. Nóg eens is overduidelijk bewezen, dat kort sa menspel, hoe feilloos het soms ook wordt witgrevoercl, geen overwinning- Jean bren- gen. De supporters van P.S.V. werden er vanmiddag bü de kampioenswedstrijd P.S.V.Heerenveen bijna radeloos van. „Opengooien" riep men van de tribune over het veld, maar de Eindhovense voet ballers bleven hardnekkig bij hun me thode: ver doorgevoerd kort spei zonder noemenswaardig resultaat. Neen, dan speelden de Friezen heel wat doeltref fender. Zij namen liefst de kortste weg naar het doel van de tegenpartij, hetgeen hun dan ook vier doelpunten opleverde, terwijl de zwak spelende Heerenveen- doelman Veenstra slechts tweemaal moest zwichten voor de weinige schoten van de Eindhovenaren. Abe Lenstra was vandaag op het Phi lips Sportpark de held van de dag. Hij jongleerde weer met de bal, alsof het zijn dagelijks werk gold. Bijna lusteloos schoof hij geregeld langs zijn tegenstan ders en gaf zijn medespelers de beste kansen, omdat hij er zelf wel voor zorg de. dat de P.S.V.-ers hun mannetje los lieten en hun aandacht aan hem gingen besteden. Hij trok de Eindhovenaren ais een magneet naar zich toe met het doel zijn makkers de doelpunten te laten Kampioenscompetitie: P.S.V.Heerenveen 24 Go AheadHaarlem 12 Competitie 1947'48: Sittardse B.Eindhoven00 Promotie-degradatie: U.V.V.—K.F.C0—0 EmmaExcelsior 20 VlissingenKerkrade 0—2 VeendamZwartemeer 01 WESTON-SUPER-MARE, 27 Maart. Op een schitterend veld. als een biljart zo gelijk, in een prachtige omgeving en onder ideale weersom standigheden. heejt het Nederlands elftal te Weston-Super-Mare een daverende 82-zege op Wales be haald. Hei is een van de merkwaardigste wedstrijden aeweest. ooit door het Nederlands hockeyteam gespeeld. Hoewel onze langenoten ook vóór de rust hun technische meerderheid al door een bijna voortdurend veldover- wicht aantoonden, konden zij die meerderheid niet in doelvunten uit drukken Er haperde voortdurend iets aan het spel van de oranjeploeg. waardoor het dan ook mogelijk werd. dat de ruststand 11 was. Men was toen in het Nederlandse kamv hoop vol gestemd doch niemand vermoed de wat zich na de rust ging af spelen. In die tweede helft is echter de Nederlandse vloeg buitengewoon op dreef aekomen. Wales werd vol komen overspeeld en in 19 minuten wist de oranjevloeg vijf doelvunten te maken Na een teoenpunt van Wales zijn er toen nog twee treffers gevolgd. De meerderheid was ver bluffend. De eerste aanvallen waren voor de gastheren, die door het centrum door braken en onze achterhoede op de proef stelden. Geleidelijk pasten de Nederlan dets zich beter aan. Op dit zeer snelle veld verkreeg de harde leren bal (een in ons land niet geDruikelijk soort) een geweldige vaart. Vele aanvallen op het doei van Wales volgden, doch de schoten waren niet goed gericht er; het verband was ook onvoldoende. Na circa tien mi nuten werd een misverstand tussen Langhout en Drijver de Nederlandse ploeg noodlottig. De bal werd op het juiste moment doorgegeven naar links, waar de linksbinnen Griffiths hem op de rand van de cirkel vrij kreeg. Zijn harde, niet onhoudbare schot, gaf Wales de leiding (10). Hard is er daarna door de Nederlandse ploeg gewerkt. Kansen ontstonden doch werden niet benut. Steeds haperde ier iets in de combinatie, telkens wist ec-n Engelsman te redden en ettelijke uit vallen der gastheren bleven gevaarlijk, al behoefde doelman Richter er nog slechts twee keer aan te pas te komen. Eindelijk wist Kruize uit een lange hoek- slag van Esser met een geweldig hard en hoog schot te doelpunten: 1l. Drie minuten na de pauze is het toen gekomen. Uit een voorzet van Esser ving Kruize de bal ineens op, eén pasje naar voren en met een geweldige knal suisde de bal langs Hitchman. Daarmee was het sein gegeven tot de volledige overrom peling. Na een fantastische solo-actie van Esser gaf deze de bal zuiver voor doel. waar Boerstra vallende nog kans zag in te schieten. Een voorzet, van Van Heel bracht Kruize in schotpositie: 14. Na ettelijke missers wist eindelijk Brom berg ook te doelpunten, toen wéér Krui ze. waarna in de twintigste minuut ein delijk de Engelse midvoor en aanvoerder Clark een tweede tegenpunt maakte, toen er even een aarzeling in de achterhoede der Nederlanders was. Tenslotte hebben Van Heel en Kruize (die dus vijf doel punten voor ziin rekening nam) het achttal vol gemaakt. De totaalprestatic van het Nederlandse elftal wettigde een sprekende zege. Een briljante wedstrijd speelden Kruize, Es ser en Loggere, de minsten waren Rich ter en Bromberg, terwijl ook de rechter vleugel geen grote wedstrijd speelde. Het geheel was zeker sterker dan andere na oorlogse nloegen en er is dan ook reden om de volgende krachtmetingen met ver trouwen tegemoet te zien. maken. Het lukte wonderwel; behalve onmiddellijk na het begin, want toen gaf linksbuiten Hofma uitstekend voor, Abe schreeuwde, andere Heerenveners weken uit en in volle run scoorde hij het eer ste doelpunt. Nog geen twee minuten waren er gespeeld, maar toen al zag men dat het elftal van Heerenveen met zijn long-passes de strijd zou winnen, ten- .niListcali PJ5.V. ziia tik.-tak-spel niet heel gauw opgaf. Maar de Eindhove naren waren verzot op hun systeem en combineerden lustig verder. De neutrale toeschouwer zat te genieten van de in gewikkelde combinaties, de supporters van P.S.V. riepen om doelpunten en de achterhoede van Heerenveen lachte in haar vuistje, bekeek de situatie even rustig, om dan met een forse trap de eigen aanval weer aan het werk te zet ten. Abe Lenstra was er weer enorm in, vonden ook de spelers van P.S.V., want de enige manier om hem in zijn run naar het doel te stuiten, was zich er met het hele lichaam voor te werpen. Maar Abe wist ook hier één oplossing voor, want eens tikte hij in zo'n geval de bal naar zijn middenvoor Jonkman, die er met een keihard schot 20 van maakte. Zou het een verpletterende nederlaag voor P.S.V. worden? Wel. op dat mo ment zag het er naar uit, maar iedereen hoopte op een enthousiast kwartiertje van de Eindhovenaren, dat dan voor enkele ogenblikken plaats zou moeten maken voor het ijzige koele samenspel, waaraan de voorhoede zieh schuldig maakte. Doelman Veenstra van Heerenveen was vanmiddag onzeker. Eenmaal liet hij de bal uit zijn handen vallen, precies voor de voeten van Mulders, die hiervan echter zo perplex stond, dat hij, geheel alleen voor open doel, vergat te schieten. Kansen kreeg P.S.V. voor de rust nog genoeg, maar van goed gerichte schoten hadden de Zuiderlingen geen kaas ge- geten. Men was benieuwd naar hetgeen de voetballers van Philips na rust zouden presteren, want men voorzag wel. dat ze bij het kopje thee in de kleedkamer en kele ongezouten raadgevingen zouden krijgen. En werkelijk; onmiddellijk na dat de spelers voor de tweede maal m het veld gekomen waren, begon P.S.V. met grof geschut. Bloemsma schopt zelfs al op veertig meter afstand, Het schot was niet hard, maar wel zuiver gericht en onverwacht, zodat Veenstra even te laat reageerde en missloeg (12). lipt Zuidelijke enthousiasme laaide op. De kreten op de tribunes groeiden aan tot een stormachtig gejoel: Nu het uzer smeden, want het was heet. Maar als een koud stortbad kwam de terugslag. Eén der achterspelers van P.S.V. liet de bal langs zijn benen weg glijden en Hofma was er als de kippen bij om de voorsprong te vergroten (13). Nu was het uit met de Eindhovenaren. Hui. spel werd moedeloos en minder goed verzorgd, maar Abe kreeg het in tussen weer op zijn heupen, ving de bal in het middenveld op, rutste langs een half dozijn tegenstanders en deponeerde de bal beheerst en o zo sloom in het net (14). Er was nog een half uur te spelen toen, maar de spanning bleek er uit. Een kwartier voor het einde maakte Bloemsma nog het tweede doelpunt voor P.S.V., maar de belangstelling was toen al zo veel gedaald, dal het gejuich op de tribunes nog maar op halve kracht losbrak. -■ - 59MB 55. Nu wist Eric wat hem te doen stond! Hij besloot hen te volgen en te trach ten het meisje te redden, dat 'n grote indruk op hem gemaakt had. Ofschoon zij hem gevangen genomen had, voelde Eric een grote bewondering voor haar. Hij be gon dadelijk de achtervolging, die, omdat zij hem een eind voor waren, niet ge makkelijk was. Hij was echter vastbesloten hen niet te laten ontsnappen. Behoed zaam ging hij voorwaarts, dekking zoekend achter de rotsen. Hij zorgde er voor, hen geen ogenblik uit het oog te verliezen. Tegelijkertijd moest hij echter ver mijden zelf ontdekt te worden, want behalve de vluchtelingen, die voortdurend omkeken, uit angst achtervolgd te worden, kon hij ieder moment een luipaardman ontmoeten. Tenslotte zag Eric hen in een rotsspleet verdwijnen en toen hijzelf die plek genaderd was, stond hij aan de ingang van een donkere spelonk. Toen hij de grot binnentrad, bemerkte hij al spoedig dat deze plek meer bezocht moest zijn. Hij volgde een gang en aan het eind daarvan ontwaarde hij een trap. Boven aan deze trap was licht en behoedzaam naderbij komend, kon hij Kirasso onder scheiden, die met enige van de luipaardmannen sprak. Blijkbaar voelden zij zich volkomen op hun gemak, want zij hadden het meisje, wier handen gebonden wa ren, zonder bewaker in een nis onder aan de trap laten liggen. Het Paasprogramma van de Engelse League heeft niet veel opheldering ge bracht in de promotie- en degradatie- problemen. Slechts vier van de 88 clubs behaalden de volle zes punten. En bij deze vier bevond zich Sheffield Wed nesday, dat nu een goede kans op pro motie maakt. Arsenal 36 52 Stoke 36 33 Burnley 35 44 Middlesbr. 35 32 Manch. Un. 35 43 Chelsea 35 32 Derby 32 41 Everton 33 31 Wolves 35 41 Liverpool 33 30 Preston 34 40 Charlton 33 30 Blackpool 33 37 Huddersf. 35 30 Sheff. Un. 35 36 Blackb. R. 35 29 Manch. C. 33 35 Bolton 34 27 Portsmouth 34 35 Sunderland 35 26 A. Villa 32 34 Grimsb. T. 35 19 Birmingh. 34 48 Chesterf. 35 33 Newcastle 35 45 Leicester C. 35 33 Sheff. W. 35 43 Brentford 35 32 Southampt. 34 42 Coventry 35 31 Cardiff 36 42 Plymouth 35 30 Westham 36 40 Bury 36 30 W. Bromw. 35 39 Luton 34 29 Tottenham 33 38 Notts 35 29 Bradford 36 36 Leeds 36 29 Fulham 33 33 Millwall 36 26 Barnsley 34 33 Done. R. 36 26 Naardenprijs: 1. K. Mac Hollo, K.M.- tiid 1 min. 34.9 sec.; 2. Mientje K.; 3. Koningin Drainsine. Bussumprijs: 1. Kapitein Axkit, K.M.- tijd 1 min. 34.4 sec.; 2. Jacky Boy; 3. Lord Gregor. Hollandse Radingprijs: 1. Kitty Zora, K.M.-tiid 1 min. 27.3 sec.; 2. Juliana Lee; 3. Ju Ju. Larenprijs: 1. Jaap Eden. K.M.-tijd 1 min. 29.6 sec.; 2. Jopie the Saint; 3. Im porteur. Loosdrechtprijs: 1. Leo Axkit. K.M.-tiid l^mm. 29.1 sec.; 2. Carnac: 3. Josephine Paasprijs: 1. Guy Hanover, K.M.-tiid 1 mm. 23.4 sec.; 2. Edel Scott; 3. Frits van Silladar. Tournooi Blauw Wit: 1. De Vole- wijekers 6 p., 2. Blauw Wit 6 p., 3. Amicale (Fr.) 5 p., 4. Hermes 3 p.. 5. Helvetia (Zwits.) 0 p. Tournooi Ajax: Biel (Zwits.), 2. Ajax, 3. Be Quick. 4. R.C. de France. Tournooi Zilveren Raadhuis van 't Gooi: 1. NEC, 2. 't Gooi, 3. DFC. V.U.C. versloeg Zaterdagavond in een uitstekende wedstrijd de bekende Zwitserse Grashoppers met 52. V.S V. opende het nieuwe Gemeente Sport park te Velsen met een 21-zege op Sormvogels. De wereldkampioenschappen rink- hockey leverde het Nederlandse team nog een fikse nederlaag op. Frankrijk won nu met 80. Onze gewoonte getrouw, geven wij geen verslagen of beschouwingen van wedstrijden en tournooien die op eerste Faasdag zijn gespeeld, evenmin als wij dat trouwens met de sportgebeurtenis sen op Goede Vrijdag hebben gedaan. Nederland heeft op sensationele wij ze het drielanden-voetbaltournooi ge wonnen door Engeland met 52 (rust 30) te verslaan. Sensationeel, omdat hier een volkomen gewijzigde Neder landse B-ploeg, technisch en tactisch, klassen hoger speelde dan Zaterdag te gen Luxemburg. De enige verklaring voor deze gedaanteverwisseling kan gevonden worden in het feit, dat de te genstander een opbouwend spel demon streerde en ook niet zo hard speelde als Luxemburg. Hierdoor geïnspireerd trok dit herboren Nederlandse elftal tot de aanval en het wonder van een algehele ommekeer voltrok zich op zó regelmatige wijze, dat het technisch behoorlijk spelende Engelse elftal, dat echter de bezieling miste, die later het hoofdkenmerk van de Nederlandse ploeg zou worden, volgens de regelen der kunst geslagen werd. Zaterdag had het Nederlandse B team één minuut voor het einde van de speeltijd het enige doelpunt van de strijd tegen Luxemburg gescoord en daarmede een wedstrijd gewonnen, waarin de machteloosheid van beide elftallen eigenlijk door een nul in de einduitslag genoteerd had moeten zijn. Maar dat éne doelpunt van deze bijzonder saaie vertoning werd geluk kig gemaakt door de speler, die er nog het meest van terecht had gebracht, namelijk door de spil Terlouw van D. C.V., die, ver opgedrongen voor een laatste aanvalspoging, uit een hoek schop van Engelsman hard inkopte. Bii de waardering van het spelpeil van Nederland-B dient ook in acht ge nomen te worden, dat Luxemburg een vermoeiende wedstrijd tegen Engeland gespeeld had. Een enthousiast en be hoorlijk spelende Nederlandse ploeg zou dan ook weinig moeite met Luxemburg hebben gehad. Maar de Nederlandse B- ploeg speelde technisch en tactisch een slechte wedstrijd, waarin de beide backs en de doelverdediger voortdu rend meer presteerden dan de midden- linie en voorhoede, de spil Terlouw uitgezonderd. De- Nederlandse ploeg, die Zaterdag tegen Luxemburg ondoordacht en pri mitief voetbal gedemonstreerd had, waarbij vrijwel elke pass onzuiver was, speelde thans de bal, zoals het behoorde, over de grond, terwijl de passes de juiste lengte hadden, waar door 'n eenheid in de aanval ontstond, die onze spelers een 30-voorsprong bezorgde. Het eerste Nederlandse doelpunt na een kwartier spelen was het gevolg van zo'n zuiver ge combineerde aanval, waarbij Van der Tuyn, die middenvoor speelde, langs de uitgelopen doelman inschoot. Dit doelpunt inspireerde de Neder landse ploeg zodanig, dat Engeland in feite niets vermocht in. te brengen, voordat 18 minuten later eerst Schaap en twee minuten daarna Engelsman ZAANDAM, 29 Mrl. Een kleine pluk renners kwam gistermiddag in pijlsnelle vaart Zaandam ingefietst; de kopgroep van het leger, dat aan de Derde Ronde van Noord-Holland deelnam. Ve len waren er al uitgevallen, omdat hun fiets het begaf, of omdat de strijd om de kop te afmattend was geweest. Ook valpartijen eisten verschillende slacht offers. Voorting en Gieseler, die tot op de helft van de Ronde een geducht woordje meespraken, gaven na een tui meling op, doch achttien anderen gin gen verder en lieten de laatste van de 185 kilometer onder de snorrende band jes van hun lichte karretjes doorglijden, recht op Zaandam af, waar de Prins Hendrikkade als finish was ingericht. Doch nóg eens dunde een valpartij de gelederen, zodat de kopgroep al mager der en magerder werd, maar vier ble ven er over om het laatste stuk in sprint tempo te rijden en elkaar de overwin- i i Te Amsterdam werd op de Amstel de jaarlijkse ..Head of the River' gehouden. De ploeg van Willem lil won deze race en vestigde tevens een nieuw record met een tijd van 26 min. en 5sy2 sec. ning te betwisten. Het waren Han Kre ver, Geerts (Brabant), Vinken (Lim burg) en Harmans (Amsterdam). De laatste reserves werden opgebruikt. De spieren spanden zich tot het uiterste en de pedalen draaiden eens zo snel vond de as. Met zijn vieren stormden ze op de finish af, maar Krever had nog een allerlaatste reserve, juist genoeg cm enkele meters voor de anderen over de eindstreep te schieten. Hij won deze Derde Ronde van Noord-Holland in 5 uur 46 minuten en 52 seconden. Het was een verrassing, dat deze renner, die nog pas geleden, na een val bij de Nederlandse baankampioenschappen, in het ziekenhuis lag, zo vlug hierna weer van zich doet spreken. Hij had al weer voldoende kracht om er een goede eind sprint uit te gooien na een afmattende race over de wegen tussen de lage wei landen van de polders. Niet de hele ronde is er spanning geweest, want het eerste deel werd in een kalm tempo af gelegd. Het gehele peleton bleef tot Me- demblik bij elkaar hangen, doch daar na viel de slag op de wegen van de vlakke en uitgestrekte Wieringermeer. Daarna ging het weer omlaag in de richting Zaandam, maar nu waren het lange uitgerekte slierten, die waren ontstaan, omdat de koplopers eraan trok ken en op zo'n manier trachtten een voorsprong te verkrijgen. Op de Prins Hendrikkade had het or ganiserende DTS een wielerwedstrijd voor nieuwelingen op touw gezet, welke eindigde in een overwinning voor W. van Kessel. De uitslagen luiden: Amateurs over 185 km.: 1. Han Krever, 2. Geerts, 3. Vin ken. 4. Harmans, 5. Copier, 6. Hooi schuur, 7. Duijf, 8. Vafi Os, 9. Koeman, 10. Witteveen. Nieuwelingen: 1. W. van Kessel, 2. G. van Schaik, 3. A. v. d. Putten. De Ronde van Halfweg is bij de pro fessionals gewonnen door de Amsterdam mer Lakcman. Hij legde de 92 K.M. af in 2 uur 26 min. en 12 sec. Als tweede arriveerde Vooren uit Beverwijk, die juist op de eindstreep na een felle sprint met banddikte werd geslagen. Met enige achterstand volgden: 3. Bakker; 4. Van Beek; 5. De Best; 6. Smits: 7. Gerrit Peters; 8. Loos; 9. De Hoog; 10. Schel- lingerhoudt. Amateurs; (60 K.M): 1. Jan Broers. 1 uur 41 min. 28 sec.; 2. Petrie, zelfde tijd; 3. Schotman (op 150 meter); 4. Si- monis; 5. Kiekens. met prachtige onhoudbare schoten ge doelpunt hadden. Het derde doelpunt was het werk van het drietal Schaap Van der TuijnEngelsman. Engeland begon heel wat agressiever in de tweede helft tegen een ploeg, die nu wel wat te veel op de voorsprong bouwde. Landman bevestigde zijn reputatie van Zaterdag door alle Engelse aanval len af te slaan, maar Terlouw, die Za terdag als spil goed had voldaan, en vandaag linksback speelde, was op de nieuwe plaats lang niet zo betrouw baar, hetgeen dikwijls tot moeilijke si tuaties aanleiding gaf. Nadat Engeland ook in deze offen sieve periode geen succes had behaald, zakte het peil van het aanvalsspel op nieuw totdat van vóór de rust, met het gevolg, dat onze voorhoede respectie velijk door Engelsman (20 minuten na de rust) en Van der Tuyn (28 mi nuten na de rust) de voorsprong op 5—0 wist te brengen. Een hernieuwde spurt van de Engel sen bracht twee Engelse doelpunten: het eerste door een strafschop (we gens hands van Schaap) en het twee de door een uiterst snelle doorbraak, waarbij middenvoor Mcllvenny Land man te snel af was. Wij laten 'hier de samenstelling van beide ploegen volgen: ENGELAND: Wilson, Wheeler, Childs, Hardisty, Paviour, Fright, Hopper, Noble, Mcllvenny, Rawlings en Joseph. NEDERLAND: Landman, Van Bun, Terlouw, Fanger, Beenhakkers, Tem ming, Engelsman, Rijvers, Van der Tuyn, Schaap en Clavan. Nederland heeft dus het tournooi ge wonnen met 4 punten uit 2 wedstrij den, vóór Engeland met 2 punten en Luxemburg 0 punten. Met nog een minuut te spelen en met een stand van 12 in het voordeel van Vitesse, gebeurde hetgeen niemand meer had verwacht, de Alkmaarse Boys maak ten uit een toegestane strafschop gelijk! Tot dan toe was de Vitesse-verdediging de Boys-aanval gemakkelijk de baas ge bleven. Een laatste uitval van de Boys, een der achterspelers van Vitesse speel de de bal ongelukkigerwijs met de hand en de scheidsrechter wees onverbidde lijk naar de witte stip. Admiraal plaatst» zich achter de bal en met een tam schot werd Zonneveld gepasseerd. Direct hierop floot de scheidsrechter inrukken Dit was het sensationele einde vaa een niet mooie, maar uiterst spannende wedstrijd. Wat de uitslag betreft, mogen beide partijen tevreden zijn. Wel speelde Vitesse technisch iets beter, maar daar tegenover stelden de Boys hun meerdere routine. De strijd ging dan ook tamelijk gelijk op. Voor rust was het Vitesse, dal steeds het Boys-doel bedreigde, maai Kramer was weer uitstekend op dreef. Hij wist enkele harde schoten van Zon neveld en Eickhof op goede wijze te stoppen. Na ongeveer een half uur spe len volgde een doelpunt aan de kant waar niemand het verwachtte. De Ley plaatste een bal voor het V.-doei, even weifelde de achterhoede met aanvallen en Blok kopte de bal handig over Zon neveld heen in het doel, 10. Onstuimig, viel Vitesse nu aan, maar doordat ver schillende spelers het nog al met hun zenuwen te kwaad hadden, gingen enkele goede kansen verloren. Totdat kort voor rust v. Velzen uit een straf schop wegens hands, de stand gelijk maakte, 11. Na de rust waren de Boys over hel algemeen het meest in de aanval, maai ook hier ontbrak de man, die de aanval moest afwerken. Dat de uitvallen van Vitesse uiterst gevaarlijk waren, bleek na 20 min. spelen. De snelle F. Zonne veld liep goed door op een even naar voren gespeelde bal: handig omspeelde hij Krul. en met een scherp schot gaf hij Vitesse de leiding. Hierna zetten de Boys alles op alles, maar de Wilde en v. Velzen verdedigden uiterst solide en de Boys kregen weinig serieuze kansen. Totdat één minuut voor tijd bovenom schreven doelpunt ontstond. Moment uit de wedstrijd U.V.V.K.F.C. Doelman Tadema in de knel. (Van onze sportcorrespondent) Anderhalf uur hebben we zitten wach ten op het scheppen van kansen, die tot doelpunten konden leiden en pas in het laatste kwartier, toen Van Elswijk be weeglijker en dientengevolge gevaarlijker werd, kwam UW in de gelegenheid, deze wedstrijd te winnen. Daartoe had Gijs- bertse de bal alleen maar behoeven in te trappen. Daarvoor had Van Elswijk hetzelfde moeten doen. Dit was het spannende slot van een wedstrijd tus sen twee ploegen, die naast duidelijke overeenkomsten ook grote verschillen in hun spel vertoonden. De overeenkomst lag in de stugheid van de twee verdedigingen. Dat is alvast een belangrijke conclusie uit de ontmoe ting der twee kampioenen: aan de ver dedigingen ligt't niet, deze zijn volkomen voor hun taak berekend. Het verschil lag in de opbouw der aanvallen. Dit ging bij de Koogse ploeg, die technisch de meerdere was, vlotter. Toch had KFC ook nog even de tijd nodig om op verhaal te komen en heit gevolg was, dat er veel werd afgebroken. Toen de Kogers eenmaal de kracht van UW hadden gepeild en dus ook de zwakte, die in het onverzorgde samenspel lag. kwam er rust in de gelederen. KFC begon met een .denderend offen sief en de UW-defensie werd in die periode behoorlijk aan de tand gevoeld Haars, de Utrechtse rechtshalf, speelde in de eerste helft een voortreffelijke partij en was daardoor de beste speler van het veld. Hij hield niet alleen de gevaarlijke Baljet voldoende in bedwang, door zijn verrassende tactiek gaf hü een enorme steun aan de Utrechtse aan val. De Utr. aanvalslinie heeft teleur gesteld, niet in het minst door het falen van linksbuiten Pino, die niet meekon in dit gezelschap. Aan de andere kant liet de KFC-aanval evenmin grootse dingen zien. Weliswaar was de linker- wing LamieBaljet actief en beweeglijk, het beslissende schot ontbrak. Slechts eenmaal hebben we een behoorlijk schot gezien. Dit kwam van Bal jet, die op verre afstand zo'n kogel op Tanamal afzond, dat deze keeper met de grootste moeite 'n corner kon forceren. In de laat ste minuut zagen we een schuiver van Hessing, die net langs ging. Het aantrekkelijke van de ontmoeting lag in de bijna ondraaglijke spanning en het emotionele slot, toen UW ein delijk een andere taktiek ging toepassen: verre, hoge ballen naar rechts en links, die Wevers in het nauw brachten. Als UW toen even verstandig was gewor den en geen zenuwen had gehad, dan was KFC met duidelijke cijfers gesla gen. De 0—0-uttslag had niet bevredigen der kunnen zijn. Beide 'partijen kregen loon naar werken. Scheidsrechter Van Laar leidde uitstekend. „De Dolfijn" organiseerde Zaterdag in het Sportfondsenbad Oost te Am sterdam de jaarlijkse ontmoeting om de Hauserbeker. Vóór het laatste num mer, een koppelwisselslagestafette, had het Haagse ZIAN met 1% punt een kleine voorsprong op „Het U", maar na een enerverende strijd op dit num mer wist „Het U" de beker voor een jaar in zijn bezit te krijgen. De Olympische zwemploeg deed het goed. Hanme Termeulen gaf haar con currenten op de 100 meter borstcrawl geen schijn van kans en won in de uitstekende tijd van 1 min. 7.1 sec. vóór Irma Schuhmacher, die er 2.7 sec. langer over deed. De Fries Jitse v. d. Veen won de 100 meter rugcrawl vóór Dolf van Schou wen in 1 min. 11.7 sec. Zeer- spannend was de strijd op de 100 meter butter fly heren. Bob Bonte en Geert Jan van Rooy gingen gelijk over de baan. maar op de laatste vijf en twintig meter wist Bonte een kleine voorsprong te veroveren en in 1 min. 14.2 sec. tikte hij als eerste aan vóór Van Rooy. Jannie de Groot, nu schoolslag zwemmend, won gemakkelijk de 200 meter schoolslag in de goede tijd van 2 min. 57.3 sec. Tweede werd hier Tonny v. d. Dijssel. Annie de Groot zwom butterfly, maar kwam ver ach- tgr. P. Kreuger uit A'dam werd kampioen van Nederland, tijdens de tafeltennis kampioenschappen te Nijmegen in de hoofdklasse heren enkel. Heren duobei: 1 en kampioen van Nederland Cor Du- buy en Van Zoelen. Dames dubbel: 1 en kampioen van Nederland mej. Kiek en mevr. de VriesBakkenes. Gemengd dubbel: mei. Kiek en Cor Dubuy. Dames enkel: Margot van Wiik. In een matige wedstrijd won het Ne derlandse handbalteam met 72 van een Zwitserse ploeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3